Рисуване на тема есенна гора. Урок по рисуване в старша група на тема „Гора“

Тема: „Златна есен. Печат с листа."

Образователна област:художествено-естетическо развитие (рисуване)

цел: Научете децата да виждат красотата на природата чрез средствата на визуалната дейност, да продължат да развиват способността образно да възприемат красотата на природата и да я предават чрез цвят, форма и композиция.

Задачи:

Образователни:

  • Укрепване на представите на децата за характерните признаци на есента.
  • Представяне деца с нетрадиционни изобразителни изкустватехника „листопечат“.
  • Учете децата да предават структурата на дърво в рисунка - ствол(четка) , корона - с отпечатък на лист.

Образователни:

  • Развивайте умствената дейност, паметта, свързаната реч, въображението и креативността.
  • Развивайте многопосочни, обединени, плавни движения на ръцете

Образователни:

  • Култивирайте положително отношение към природата и желание да се грижите за нея.

материал: музикален съпровод на П. Чайковски „Сезони”, репродукция - картина на И. И. Левитан „Златна есен”, кошница с листа. статив,листа от различни видове дървета (3-4 вида); албумни листове за деца, формат (А-4), акварелни бои, четки, мушама, салфетки, вода.

Методически похвати:- демонстрация и обяснение от учителя, въпроси към децата, гатанка, техниката на рисуване „печат с листа“, наблюдение на работата на децата, слушане на музиката на П. Чайковски, разглеждане на картини, илюстрации, анализ на работата от децата и учителя.

Предварителна работа:

Наблюдаване на есенната природа по време на разходка, събиране на листа, разглеждане на картини, илюстрации, снимки, изобразяващи есенни дървета, есенна природа, повтаряне, запомняне на стихове за есента.

Прогрес на урока:

I. Уводна част.

Звучи музиката на П. Чайковски „Годишните времена“, децата влизат в групата и застават в полукръг.

Педагог: Здравейте деца!

Педагог: Момчета, толкова сте мили днес, толкова красиво се усмихвате, всички сте толкова радостни и красиви. Нека покажем на всички колко си щастлив?

Слънцето се събуди и изпрати своите лъчи. Покажи ми как се събужда слънцето? (С мимики и жестове децата изобразяват слънце, усмивка). Нежното слънце ни изпраща топли лъчи. Нека вдигнем ръцете си, те са лъчи - привързани, мили, нежни. Нека внимателно да се докоснем един друг с ръцете си като лъч, да ги погалим и да се усмихнем. От докосването на слънчевия лъч станахме по-добри и по-радостни.

Възпитател: Момчета, харесахте ли музиката, която свири сега?

Това е фрагмент от музиката на П. Чайковски „Годишните времена“.

Кое време от годината е включено в музиката?

Късна ли е есента или рано?

Каква музика?

Какъв цвят е есента?

Педагог:

Чуйте гатанката и определете кое време на годината пише:

Каква магьосница взе боята?

Нарисувах листата, свалих ги от клоните,

Скрих мушиците да спят до пролетта,

Каква магьосница, кажете ми?

деца:

Педагог:

вярно Какви промени се променят в гората с настъпването на есента? По какви признаци разпознаваме есента?

деца:

Педагог:

Момчета, знаете ли?стихове за есента? (4 деца рецитират стихове)

Вижте момчета. Есента е много красиво време от годината. многохудожници обичам да рисувам природа през есента.

Днес искам да предложа на вашето внимание репродукция на една картинахудожник Исак Левитан “Златна есен”(всеки).

Децата описват картината, която са видели, и отговарят на въпросите на учителя:

Кое време от годината е показано на снимката?

Как разбрахме, че е есен?

Какви цветове са използвани за рисуване на картината?

Какво е настроението на картината?

Какво ти хареса в нея?

Физкултурна минута

Есента ни дойде на гости

И тя донесе със себе си...

какво? Кажи ми на случаен принцип!

Е, разбира се... падане на листата

Падане на листа, падане на листа (люлеещи се ръце от една страна на друга)

Жълтите листа летят (въртят се около себе си)

Червени листа летят (в другата посока)

Точно под краката на момчетата (спускаме ръцете си към краката).

Ние сме листа, ние сме листа (накланя се на страни)

Ние сме есенни листа

Седяхме на клони (свити)

Вятърът задуха - летяхме (духахме, завъртяхме се)

Вятърът спря да духа

Седнахме на поляната (клекна).

II. Основна част

Педагог:

Сред кленове и трепетлики

Количката струва една

Украсена с листа

И плодове от офика в пискюли,

Нито е голям, нито е малък...

Кой ни го изпрати?

Моли ви да познаете -

кой е това (есен)

Педагог:

Какво има в сандъка? (отговорите на децата)

Педагог: В нашата есенна колекция има много различни листа. Нека да ги разгледаме.

Учителят взема листа в ръцете си.

Педагог. Момчета, от кое дърво е това листо?

Детски отговори.

Педагог. . Браво, разпознахте всички листа. Всички листа са различни. Те се различават един от друг по форма, цвят и размер.През лятото какъв цвят са всички листа?

Детски отговори.

Педагог. Точно така, през лятото всички листа са зелени. Но магьосницата есента дойде и ги боядиса в различни цветове. кои?

Вижте ги; Мисля, че е малко вероятно да намерите две напълно еднакви, всяко листо винаги е различно от другото по някакъв начин: размер, форма, цвят.

Ако погледнете внимателно листата, можете да видите малко дърво във всяко от тях. В средата на листаминава венаот които в страни излизат по-тънки жилки — клонки. Листата приличат на короната на дърво. В долната част на листа главната вена се превръща в стъбло. Наподобява ствол.

Педагог: През есента листата стават жълти, червени, оранжеви и дори кафяви. Какво ще стане с тях през зимата?

Детски отговори.

Педагог. Да, момчета, през зимата всички листа ще замръзнат и ще изчезнат и ние с вас ще трябва само да си спомним какви са били. Ноимам идея Нека направим необичайна снимка на листата за спомен.съгласни ли сте

Днес вие също трябва да станете художници и да нарисувате своя собствена картина. Ще нарисуваме есенни дървета по необичаен начин,Нашите листа ще ни помогнат с това -ние ще ги отпечатаме.

Вземете всяко листо, което харесвате, покрийте го с боя с помощта на четка, без да оставяте празни пространства и не забравяйте да нарисувате краищата. Поставете листа с боядисаната страна върху чист пейзажен лист със стъблото надолу и го притиснете плътно към хартията, като се опитвате да не го местите от мястото си. След това вземете листа за стъблото и внимателно го отстранете от повърхността на пейзажния лист. Листът може да бъде покрит не с един цвят, а с различни, тогава печатът ще се окаже двуцветен.

Когато отпечатаме листата, ще нарисуваме стволовете на дърветата с четка, отпечатаните листни вени ще приличат на клонки в цветна корона.

По време на обяснението учителят ясно демонстрира на децата как да изпълнят задачата.

Педагог. Да разтегнем пръстите си преди работа.

Игра с пръсти "Листа"

(масажирайте всеки пръст)

1,2,3,4,5 - ще събираме листа.

Листа от бреза, листа от офика,

Дъбови листа, листа от трепетлика,

Ще събираме тополови листа,

Ще занесем есенен букет на мама.

(показваме букет от длани: китките са съединени, пръстите са разперени в различни посоки).

Педагог. Хващайте се за работа и направете вашите снимки - отпечатъци от листа. Бъдете внимателни и внимателни.

Децата изпълняват творческа задача.

Педагог . Какъв страхотен човек си, какви ярки снимки и отпечатъци имаш! Сега, през зимата, когато ни е тъжно, винаги можем да погледнем своите ярки и цветни спомени от есента. Момчета, вероятно сте уморени?

Детски отговори.

Децата отпечатват и рисуват дървета, след което учителят пита:

Какво друго можете да добавите към рисунката си, за да бъде завършена? (децата завършват рисуването)

III. Финалната част.Анализ на произведения.

Да видим какво имаме? Какви красиви дървета!

Тези листа - отпечатъци, оставяйки своя отпечатък, ни помогнаха да създадем такива фантастични корони и да нарисуваме такива необичайни дървета. Кое време от годината изобразихте в рисунките си?

Какви бои използвахте?

Как рисувахте?

Кой успя по-добре да предаде образа на есенно дърво?

Изложба на творби на ученици.

Благодаря на всички, часът свърши.


Обобщение на урока по рисуване „Есенна гора“ за подготвителната група

Програмно съдържание: научете децата да отразяват впечатления от златната есен в рисунка; предаде цвета му; упражняват способността да рисуват високи и ниски дървета, с тънки и дебели стволове; поставете дървета в целия лист - на преден план и в далечината. Подобрете техниката си на рисуване с помощта на метода на мушкане. За консолидиране и разширяване на идеите за знаците на есента.

Предварителна работа: изучаване на стихотворение за есента „Есен“ от В. Авдеенко, запаметяване на песента „Падащи листа“; екскурзия до есенната гора, наблюдение на листопада в района.

Материали за урока: за всяко дете пейзажен лист, оцветен в зелено и синьо; гваш бои, две четки, салфетка, лист хартия за избор на желания цвят, обикновен молив, илюстрации от поредицата „Сезони“.

Речникова дума: корона

Ход на урока: Учителят чете стихотворението на А. Кузнецова „Годишните времена“

Майката измисли имена за дъщерите си:

Тук са лято и есен, пролет и зима.

Пролетта идва - горите се раззеленяват

И лятото дойде - всичко под слънцето цъфти,

И зрелите плодове искат да бъдат изядени в устата.

Щедрата есен ни носи плодове,

Нивите и градините дават реколта.

Зимата покрива полетата със сняг,

През зимата земята почива и спи.

Педагог: Това е стихотворение за сезоните, днес ви го прочетох, а след това ще го научим наизуст, това ще ви помогне да запомните сезоните по-добре. Кое време на годината е сега? (Отговорите на децата). Да, сега е есен, последният месец на есента. как се казва (ноември). Ранна или късна есен е? (Късно). През кой месец настъпва ранната есен? (През септември). Нека затворим очи и си спомним какво се случи с природата в началото на есента? Какво запомни? (Листата на дърветата са жълти, червени, оранжеви, летят наоколо и падат на земята, дните стават по-къси, птиците отлитат към по-топлите страни). Сега чуйте приказката „Есен“.

След като прочете историята, учителят насочва вниманието на децата към илюстрации от поредицата „Сезони“ и ги разглежда. След това учителят пита какви дървета са видели в гората и в района на детската градина, какъв цвят и листа са били на дърветата? Учителят посочва и цвета на ствола, височината на дърветата и дебелината на ствола. След това кани децата да нарисуват есенна гора. Дърветата върху лист хартия могат да бъдат поставени по различни начини: в полукръг на хълм; едно или две дървета на преден план и други в далечината. Учителят напомня, че децата ще рисуват листа по дърветата с бодове. Попитайте децата за короната на дървото, напомнете им, че трябва да я нарисуват с едно непрекъснато движение на ръката. Преди рисуване учителят прави загрявка за пръстите.

"Едно, две, три, четири, пет -

Ще събираме листа. (Свиват и отпускат юмруци).

Листа от бреза, листа от офика,

Листа от топола, листа от трепетлика,

Ще събираме дъбови листа (къдри пръсти).

Ще донесем есенен букет на мама. (Свиват и отпускат юмруци).

Децата рисуват стволове и клони (корони) на дървета върху албумни листове с обикновен молив. Многоцветните листа са нарисувани с бодли.

Урок по физическо възпитание „Есенни листа“

След физическо възпитание децата рисуват листа с щипки (листа под дърветата и във въздуха, стволове на дървета и линии върху кората на бреза, децата рисуват с мека четка. С широки удари децата рисуват трева под дърветата и облаци или облаци в небето. В края на урока учителят и децата разглеждат работата, възхищават се на красотата на есенната гора, отбелязват се онези деца, които са направили най-изразителните рисунки чете стихотворението на И. Бунин „Падащи листа“.

Гората е като боядисана кула,

Люляк, златно, пурпурно,

Весела, пъстра стена

Стои над слънчева поляна.

Брези с леки резби

Блести в син лазур.

Като кули тъмнеят елите,

И между кленовете синеят

Тук-там през листата

Пространства в небето, като прозорец.

Гората мирише на дъб и бор...

Време за четене: 3 минути

Почти всички деца, без изключение, обичат да рисуват, но много родители, поради собствения си мързел и извинения от рода на „сам ще се изцапа и ще изцапа всичко около себе си“, „Не знам как да рисувам, за да дам пример. как се прави“, „той е твърде малък, все ще му стигнат тези цветове“ не дават четки и бои на децата, което е жалко... Надяваме се, че нашият маратон от детски рисунки на есенна тема ще вдъхнови креативност за всички без изключение. Има от какво да избирате, скъпи Създатели!

Опитахме се да съберем за вас най-интересните идеи за рисуване, за да организирате по-интересно свободното време на вашето дете, когато дойде време за дъжд, „тъпо очарование“ и седене у дома. Прочетете за идеи какво можете да правите у дома с детето си при лошо време.

Идея номер 1

Трябва да поставите изсушените листа между листовете хартия и след това да рисувате върху листа с плътни щрихи, като използвате меки цветни моливи или пастели. На бялата хартия ще се появи лист с всички вени. С този метод можете да създавате композиции: букет във ваза, есенен пейзаж и др.

Идея №2

Подобен метод, само че трябва да разтриете листата с восък (свещ или бял восъчен пастел) и след това да покриете лист хартия с акварели. Удобно е да боядисвате големи повърхности с широка четка за катерица или гъба за пяна.

Идея №3

Боята се нанася върху листа от страната на вената. След това листът се нанася върху хартията и се прави отпечатък. Ефектът ще бъде различен в зависимост от това каква боя използвате.

Можете да излезете с много композиционни решения: отпечатъкът на голямо листо може да се превърне в корона на дърво, ако завършите багажника; Няколко отпечатъка са вече цяла гора!

Ефектно изглеждат щампи, направени с бяла боя върху цветен фон. Можете да комбинирате няколко техники и да допълните изображенията с моливи или флумастери.

Идея номер 4

kokokokids.ru

Чрез издухване на боя през сламка можете да рисувате красиви дървета. Този метод ви дава безкрайни възможности за експериментиране! Можете например да нарисувате дървета, като използвате предварително подготвен фон.

Идея № 5

Напълнете сами фона на детето си или му предложете цветен картон. Нека нарисува короната на дървото и падналите листа, потапяйки пръста си в боята.

Идея №6

Короната изглежда обемна, ако я изчистите от цветни моливи. Нанесете лепило точно на желаните места и поръсете със ситни стърготини. Багажникът и клоните могат да бъдат издухани през тръба или изтеглени по друг начин.

Идея №7

Удобно е (и напълно без следи) да нарисувате короната с памучен тампон. По същия начин можете да изобразите куп плодове от офика, клонче касис или други плодове.

Идея №8

Много необичайна картина може да се направи с помощта на фолио. Поставете изсушеното листо (или няколко) върху лист картон, вените нагоре. Покрива се с тънко фолио и внимателно, за да не се скъса, се заглажда с пръсти, за да се появи дизайнът. Покрийте фолиото с тъмна боя (можете да използвате гваш, акрил, темпера, мастило) и го оставете да изсъхне добре. Изтъркайте картината много внимателно с твърда гъба за миене на съдове. Изпъкналите вени на листа ще блестят, а тъмната боя ще остане във вдлъбнатините. Вече можете да рамкирате работата си!

Идея номер 9

Тези, които обичат текстурите, със сигурност ще се насладят на запълването на различни силуети с шарки. Начертайте или очертайте есенно листо според шаблона, разделете го на малки равнини, като витраж. Накарайте детето си да попълни всяко парче с различен шаблон. Можете да направите това с гел химикал или флумастери.

Идея #10

Подобна задача може да се изпълни с помощта на техниката на надраскване. Боядисайте лист гладък (полиран) картон с бои и го натрийте с восък (свещ). Можете да използвате восъчни пастели, за да създадете фон. Покрийте повърхността с черно мастило и изсушете. Надраскайте рисунката с остър предмет.

Идея №11

С помощта на четка с твърд косъм или четка за зъби напръскайте боята. Този метод е подходящ за рисуване на корони на дървета и създаване на композиции на базата на растителни отпечатъци.

цел:създаване на условия за развитие на творческите способности на децата.

Задачи:

Развиване на продуктивната активност и креативността на децата, като се използват нетрадиционни методи за рисуване с помощта на печат на листа;

Разширете знанията на децата за знаците на есента;

Продължавайте да обогатявате речника си;

Култивирайте интерес към есенните природни явления, емоционална отзивчивост към красотата на есента.

Изтегляне:


Преглед:

Бележки за рисуване в старша група „Цветна есен“

(нетрадиционна техника – печат с дървесни листа)

цел: създаване на условия за развитие на творческите способности на децата.

Задачи:

Развиване на продуктивната активност и креативността на децата, като се използват нетрадиционни методи за рисуване с помощта на печат на листа;

Разширете знанията на децата за знаците на есента;

Продължавайте да обогатявате речника си;

Култивирайте интерес към есенните природни явления, емоционална отзивчивост към красотата на есента.

материал: дървесни листа, албумни листа,набор от гваш бои,четки, чаши с вода, салфетки, илюстрации, изобразяващи есента.

Предварителна работа: наблюдение на есенната природа по време на разходки, изучаване на стихове за есента, разговор за признаците на есента, разглеждане на илюстрации, изобразяващи есенната природа.

Преместване на GCD:

Организационен момент.

Каня децата да слушат приказка„Пътешествието на един есенен лист“

Имало едно време живял малък зелен лист със своите братя листа, растящи на бреза в гората. Цяло лято той се наслаждаваше на топлината, слънцето, окъпан под потоците от нежен летен дъжд. Той заспа и се събуди от пеенето на птиците, които се настаниха в гнездото на неговата бреза.

Но една сутрин се събуди от много студ. Трепереше от студ. Като се огледахме, нашето листо видя, че всичките му братя, листата, са пожълтели. Листото се погледна - и то пожълтя. Защо се случи това? (отговори и допълнения на децата)

И тогава листът чу виковете на птици:

Есен, есен, есен дойде!

Листото беше много изненадано: „Какво е есента? И защо всички дървета наоколо изведнъж станаха толкова цветни?” Попитах моите братя по листата за това, но те също не знаеха какво е есента. Погледнах листа към небето и видях стада птици, летящи на юг. „Къде отиват?“ - помисли си листото. Изведнъж задуха силен и студен вятър, листото се откъсна от клона и полетя след птиците.

Къде отивате, птици? - извика той.

В по-топлите страни скоро тук ще стане много, много студено и няма да имаме какво да ядем. В крайна сметка всички насекоми се скриха от студа - отговориха птиците.

Какво е есента? - отново изпищя листото. Но птиците вече бяха отлетели далеч и не отговориха. Докато кръжеше над гората, той видя катерица. Събираше гъби и ядки. Тогава забелязах таралеж да носи ябълки на бодлите си. И когато, като полетял още малко, видял зайче в сиво-бяла козина и мечка, легнали в бърлогата, той бил много изненадан: „Какво става с всички тях? Защо се държат толкова странно?" Междувременно вятърът носеше и носеше листата все по-далеч от гората и родната бреза. Той долетя и видя долу ниви и градини, от които хората берат зеленчуци и плодове.

Накрая вятърът започна да отслабва и нашият листен пътешественик започна да се върти над площадката на детската градина. Децата се разхождаха тук. Те видяха летящ лист и извикаха радостно: „Есен, есен дойде при нас!“ Тогава листото реши да попита децата какво е есента. (Отговори и допълнения от деца)

Децата се надпреварваха да ни разказват, че есента е времето от годината, когато листата пожълтяват и окапват. Животните в гората се подготвят за настъпването на зимата, всяко по свой начин: птиците отлитат в топлите страни, катерица изсушава гъби, като ги набожда по клоните на дърветата, събира ядки; таралежът и мечката се излежават в леговища и спят там до пролетта, а зайчето смени сивото си палто с бяло зимно палто. (Защо) Хората събират зеленчуци и плодове (Кои? - отговори на децата).

какво за мен? Ще изчезна ли напълно? Но момчетата го успокоиха и му показаха букет цветни есенни листа. Взеха и нашето листо в букета и го донесоха в детската градина. Беше му топло и уютно с децата в детската градина и никак не го беше страх – вече знаеше КАКВО Е ЕСЕН!

Педагог:

Момчета, знаете ли как се нарича есенното явление, когато листата падат от дърветата?

деца:

Листопад.

Педагог:

Защо мислите, че дърветата се разлистват през есента? (става студено, няма достатъчно светлина и топлина).

Педагог:

Никой не казва на дървото кога да хвърля листата си. Но наближава есента - и листата на дърветата променят зеления си цвят на жълт или червен и падат. Това се случва, защото водата замръзва и спира да тече в клонките и листата. Дърветата заспиват за зимата.

Каня децата да слушат стихотворението.

"Листопад"

Листопад, листопад!

Летят жълти птици

Може би не са птици

Готвите ли се за дълго пътуване?

Може би е така

Просто лято

Отлитате, за да се отпуснете?

Той ще си почива,

Ще придобие сила

И ще се върне при нас. И. Бурсов

Педагог:

През есента листата на дърветата стават не само жълти, но и червени, оранжеви и кафяви (на децата се предлагат илюстрации, изобразяващи есента).

Гледайки тази картина и наблюдавайки природата на разходка, вие и аз можем да се убедим, че есента е велик художник, защото тя сама измисля тоалети за дървета, храсти и цялата природа, сякаш организира състезание, за да види кой има най-ярките и красиви листа. Искам да им се възхищавам всеки ден.

Физминутка

Есента върви по пътеката

Намокрих си краката в ливадите.

Есента ходи, есента се скита,

Вятърът събори листата от клена

Вървим заедно в гората (стъпки на място)

И събираме листа (навежда се напред)

Всеки ги събира с удоволствие

Просто прекрасен листопад! (подскачане на място, пляскане с ръце)

Насочвам вниманието на децата към листата на масите.

Педагог:

Ако погледнете внимателно листата, можете да видите малко дърво във всяко от тях. През средата на листа минава жилка, от която настрани излизат по-тънки жилки — клонки. Листата приличат на короната на дърво. В долната част на листа главната вена се превръща в стъбло. Наподобява ствол.

Програмни цели на урока:развиват умения за работа в екип, взаимодействие с връстници и възрастни; създава условия за свободно експериментиране с различни художествени техники и материали; стимулират желанието за използване и комбиниране на различни методи за рисуване; развиват творческо въображение и фантазия; култивирайте любов и познавателен интерес към природата.

Прогрес на урока

Учителят приветства децата.

Възпитател (В.).Момчета, днес получихме писмо. Искате ли да знаете от кого е?

деца.Да, правим.

Учителят чете писмо от Лесович: „Момчета, елате в нашата гора. Нашата гора е необикновена, тук се случват чудеса и вълшебства.

IN.Момчета, знаете правилата на гората, а сега да тръгнем на екскурзия.

Лесовичок се появява и кани децата на магическа поляна.

Лесовичок. В тази поляна растат красиви дървета: треперещи трепетлики, тънки офика, гъвкави брези, могъщи дъбове. Те се радват на всеки ден и протягат клоните си към слънцето.

Децата се възхищават на красотата на дърветата.

Лесовичок.На следващата поляна растат много пролетни цветя. (Децата разглеждат цветята и ги назовават).

Психогимнастика "Цветя"

От земята се появи зелен кълн. Бавно, бавно протегна стъблото си към слънцето, усмихна му се, погледна наляво, надясно и видя много цветя на поляната. А където има цветя, има, разбира се, и пеперуди. Те пърхат радостно сред цветята. (Децата кръстосват ръце.) Бръмбарите също се събудиха от слънчевата светлина. (Пръстите „бягат“ по ръцете.) Паякът започна да плете мрежата си. (Докоснете пръстите на едната си ръка последователно с пръстите на другата ръка.) Охлювът изпълзя от къщичката си и бавно запълзя по пътеката. Цветята отварят пъпките си към слънцето. (Отворени длани.)

IN.Момчета, нека седнем на поляната и да слушаме звуците на гората.

Включва аудио запис. След слушане учителят изяснява какви звуци са чули децата.

IN.Нека ви кажем кой какви звуци издава в гората?

мечка? (Реве.) Кукувица? (Показва.) Врана? (Гракане.) Дъжд? (Вдига шум.) Комар? (Звъни.) Оса? (Бръмчи.) Кълвач? (Чука.) Листа? (Шумолене.) Поток? (Мърмори.) Вятър? (Посвирква.)

Децата забелязват заек под един храст. Те помнят и говорят за обитателите на гората. Решете гатанки за птици.

Горско физическо възпитание

Вятърът разклаща горските дървета.

(Наклонете се наляво и надясно с вдигнати ръце.)

Ярки пеперуди пърхат навсякъде.

(Размахват скръстени ръце.)

По клоните скачат катеричка и катеричка.

(Те скачат.)

Мечка и плюшено мече се разхождат из гората.

(Те се клацат.)

Кълвачът силно чука по ствола.

(Удари с юмрук в юмрук.)

Мравка пълзи по горския килим.

(Те вървят в полуклек.)

Дете яде ягоди в гората.

(Те клякат.)

Нашата игра свърши.

(Пляскат с ръце.)

Децата самостоятелно обмислят идеята за своята композиция и избират художествен материал.

Изобразителни техники, използвани в творбата: дървета – флоротипия (листопечат); цветя - с коктейлни сламки, изрязани едностранно; насекоми - с помощта на шаблони; птици - с длан, щамповани с тополов лист по шаблон; животни - боцнете с твърда, полусуха четка; таралеж - инсулт.

Докато децата изпълняват композиции, учителят и Лесович задават въпроси, които им позволяват да коригират работата, да изяснят, обогатят концепцията и да помогнат за прилагането на избраната техника на изображение.

В края на работата децата разглеждат рисунките, оценяват и обменят впечатления.

Децата, заедно с учителя, се връщат у дома от „гората“ (връщането е придружено от музика). Определете местоположението на колажа в групата.