Научно-техническа революция (НТР). IX.7

ОТКРИТ УРОК В 10 ГРУПА

ТЕМА: „Характеристики на НТР ».

„Научно-техническата революция и нейното влияние върху световната икономика“.

ЦЕЛИ НА УРОКА:

Образователни:

1. Дайте концепцията за научно-техническата революция;

2. Разговор за характерните черти на научно-техническата революция;

3. Покажете, че научно-техническата революция е единна сложна система, в която четири компонента тясно взаимодействат помежду си:

· техника и технология

· производство

· управление

4. Помислете за влиянието на научно-техническата революция върху световната икономика

Образователни задачи:

1. Насърчаване на упорит труд;

2. Точност при водене на бележки в работните тетрадки на учениците;

3. Независимост в преценката по тази тема.

Задачи за развитие:

1. Развитие на вниманието на ученика;

2. Компетентна монологична реч;

3. Способност за ясно и обосновано формулиране на въпрос и даване на кратък, съдържателен отговор на поставения въпрос;

4. Развитие на способността за сравняване и анализ на таблици (Приложение № 1, № 2)

ВИД НА УРОКА: комбиниран.

МЕТОДИ НА УРОКА:

лекция с елементи на разговор, аналитичен, стимулиращ, устен контролен метод.

· Интелектуални (въвеждане на междупредметни връзки, диалогично представяне на материала;

· Социални: работа в групи и по двойки;

· Програмно: определяне на цели на урока за учениците на тяхното ниво;

· Емоционални: създаване на ситуация на успех.

Понятието научно-техническа революция. Основни характеристики на научно-техническата революция. Начини за развитие на техниката и технологиите. Международна специализация, международни монополи. Основните центрове на световната икономика, икономическата интеграция.

ФОРМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ: фронтална

ОБОРУДВАНЕ: STR схема, учебник, ученически тетрадки.

ОБОРУДВАНЕ: политическа карта на света, атласи, таблици, учебници.

Логическа и концептуална структура на основното съдържание на урока:

"Характеристики на научно-техническата революция"

Характеристики и основни части

Инженерство и технологии

производство

контрол

6 основни направления:

1.Електронизация

2. Цялостна автоматизация

3. Преструктуриране на електрическите съоръжения

4. Производство на нови материали

5. Космизация

6. Ускоряване на развитието на биотехнологиите

ВЪПРОСИ ЗА ВЪВЕЖДАНЕ В ТЕМАТА:

1. Какво е научно-техническа революция?

2. Как се съчетават понятията „научно-технически прогрес” и „научен

3. техническа революция"?

4. Защо казваме, че науката днес е станала директно

5. производителна сила"?

Как разбирате този израз?

ХОД НА УРОКА

1. Учене на нов материал

А) Концепцията за научно-техническа революция.

Развитието на човешката цивилизация е тясно свързано с научно-техническия прогрес. Научно-техническият прогрес осигурява прогресивното развитие на производителните сили на обществото. На фона на този прогрес има „бури и натиск“ в промените в производствените сили.

Това е периодът на индустриални революции в редица страни (през 18-19 век), който бележи прехода от ръчен труд към машинно производство.

Въпрос към учениците:

Въз основа на знания от предишни курсове по география и история, обяснете:

Защо формирането на световния пазар, световната търговия се свързва с Великите географски открития?

Началото на периода на научно-техническата революция датира от средата на 20 век.

Научно-техническата революция представлява фундаментална качествена революция в производителните сили на човечеството, основана на превръщането на науката в пряка производителна сила на обществото.

Най-важният икономически показател за научно-техническия прогрес е цената на научноизследователската и развойна дейност. Основният дял от тях – 85% – идва от САЩ, Япония, Германия, Франция и Великобритания. Абсолютен лидер са САЩ.

Научно-техническата революция се характеризира с:

Първо, универсалност, всеобхватност.

Той засегна всички страни по света и всички сфери на географската среда, космическото пространство. Научно-техническата революция ще преобрази всички отрасли на производството, естеството на труда, ежедневието и психологията на хората.

Преди това парната машина се смяташе за символ на научно-техническата революция. За съвременната научно-техническа революция символът е реактивен самолет, космически кораб, електроцентрала, компютър, телевизор и др. Благодарение на научно-техническата революция в нашия лексикон се появиха думите: сателит, атом, робот.

Второ, изключително ускоряване на научните и технологични трансформации.

По-специално, това се изразява в намаляване на "инкубационния" период между научното откритие и внедряването му в производството.

За 15-20 години човечеството измина пътя от изстрелването на първия изкуствен спътник до кацането на човек на Луната.

Мобилността и постоянните актуализации на продуктите се превърнаха в незаменимо условие

развитието на повечето индустрии.

Всичко това изисква много средства.

на трето място: НТР завиши изискванията за нивото на квалификация на трудовите ресурси.

Променя се характерът на труда, извършва се неговата интелектуализация.

Какво означава?

Във всички сфери на човешката дейност делът на умствения труд нараства.

Всички видове труд се превръщат във висококвалифицирани дейности.

Четвърто: NTR е военно-техническа революция. Военна характеристика

потвърждава се съвременната научно-техническа революция, тясната й връзка с военното производство

световно известната експлозия на атомната бомба в Хирошима през 1945 г.

През целия период на Студената война научно-техническата революция беше фокусирана върху

използване на най-новите постижения на научно-техническата мисъл за военни цели.

Но след пускането в експлоатация на първата атомна електроцентрала и изстрелването на първия изкуствен спътник на земята

много държави правят всичко възможно, за да насочат научния и технологичен прогрес към постигане на мир

Разговор с ученици:

1. Учителят предлага отговор на въпроса:

Как се различават понятията „научно-технически прогрес“ и „научно-технически прогрес“?

"революция?"

2. Учениците, използвайки бележки в тетрадките си, маркират основни характеристики NTR.

1. Универсалност, всеобхватност.

2. Изключително ускоряване на научно-технологичните трансформации.

3. Интелектуализация.

4. Военнотехническа революция

Предлага се да се разгледат следните схеми:

А) Намаляване на времевата разлика между едно научно откритие и внедряването му в производството.

(Приложение № 1)

B) Офшорни техники за сондиране на нефт и газ.

(Приложение № 2)

Имайки предвид характеристиките на научно-техническата революция, стигаме до извода:

Научно-техническата революция е единна сложна система, в която действат:

1. Наука 2. Техника и технологии 3. Производство. 4. Управление.

Това са неговите компоненти.

Нека разгледаме по-подробно всеки от тях:

1. Наука: нарастване на интензивността на знанието.

Науката в ерата на научно-техническата революция е сложен комплекс от знания. В света има 5-6 милиона учени, тоест 9/10 от нашите съвременници.

Връзките между науката и производството нараснаха и стават все по-интензивни на знания:

1-во място по брой учени и инженери заемат: САЩ, Япония, страни от Западна Европа, Русия. Разходите за наука в тези страни възлизат на 2-3% от БВП.

В развиващите се страни разходите за наука средно не надвишават 0,5% от БВП.

2. В условията на научно-техническата революция развитието на техниката и технологиите се извършва по два начина:

а) еволюционен път

б) революционен път

Еволюционният път се състои в усъвършенстване на вече познатите технически

2. Цялостна автоматизация:

През 50-те години на ХХ век – появата на компютрите; през 70-те години - появата на микрокомпютри и микропроцесори, започва нова ера на използване на роботи.

Най-големите паркове индустриални роботи са в Япония, САЩ, Германия, Италия и Франция.

3. Преструктуриране на енергийното стопанство, основано на енергоснабдяването, подобряване на структурата на горивно-енергийния баланс и по-широко използване на нови енергийни източници.

Тази индустрия е най-развита в САЩ, Франция, Япония, Германия и Русия.

4. Производство на нови материали.

Високи изисквания към старите структурни материали, както и появата на нови материали от 20-ти век: (литий, берилий, титан)

Титанът е метал, използван в космическата индустрия.

5. Ускорено развитие на биотехнологиите.

Тази посока възниква през 70-те години. Биотехнологиите и биоиндустрията принадлежат към новите клонове на научната и технологичната революция, които изискват по-високо ниво на знания. Особено успешно се развиват в САЩ, Япония, Германия, Франция.

6. Космизация.

Развитие на астронавтиката, най-новата наукоемка индустрия - аерокосмическата индустрия.

Четвъртият компонент на научно-техническата революция е управлението.

Учителят кани учениците да си припомнят традиционните начини за подобряване на производството:

Това са механизация, електрификация, химизация.

Нека да обобщим:

Използвайки бележките си в тетрадките, назовете 6 основни области на развитие

1. Електронизация. 2. Комплексна автоматизация. 3. Преструктуриране на енергетиката. 4. Производство на нови материали. 5. Космизация. 6. Ускорено развитие на биотехнологиите.

Въпрос към учениците:

1. Използвате ли интернет и с каква цел?

2. Използвайки таблицата „основни части на научно-техническия прогрес“, обяснете как научно-техническият прогрес влияе върху секторната структура на икономиката?

3. Как научно-техническият прогрес влияе върху териториалната структура на икономиката?

4. Защо значението на производствения сектор на икономиката нараства в ерата на научно-техническата революция?

Когато се разглеждат характеристиките и основните характеристики на научно-техническата революция, не може да не се отбележи нейното влияние върху световната икономика

1. На съвременната политическа карта на света има държави:

а) 230 в) 1000

б) 15О г) 2000г

отговор: 230

2. Важна роля в разрешаването на международни конфликти играят:

а) ООН в) НАТО

б) ОПЕК г) Червен кръст

отговор : НАТО

3. Пример за разединение на държава и образуването на нейно място от две или повече държави може да бъде:

а) Куба в) Германия

б) Чехословакия г) Унгария

отговор: b

4. Каква форма на управление предвижда предаването на властта по наследство?

а) република б) монархия

б) федерална република г) трудно да се отговори

отговор: V

5. Какво е федерална държава:

а) форма на власт

б) икономически съюз

в) форма на управление, при която държавата включва държавни образувания, които имат определена правна и политическа независимост.

г) форма на управление, при която държавата се състои от административни единици, подчинени на централната власт

отговор: V

6. По кои три основни критерия ООН определя групата на най-слабо развитите страни в света?

отговор: 1. БВП на глава от населението на страната е по-малко от $500

2. Делът на преработващата промишленост в БВП на страната и в износа на страната е не повече от 10%

3. Около 80% от възрастното население е неграмотно

7. Дефинирайте граница :

отговор : установяване, по споразумение със съседните държави, на линии, определящи границите на държавната територия.

ОУ 2 10 клас

Контролен тестов раздел от знания по темата „Политическа карта на света“

1. Най-голям брой развиващи се страни са:

а) Азия, Латинска Америка, Африка, Океания

б) Югоизточна Азия,

в) Централна и Южна Африка

г) Австралия и Океания

отговор: А

2. Разширяването на НАТО на изток е сложен военно-политически проблем за:

а) Естония и Латвия

б) Русия

в) Полша и Унгария

г) Чехия и Словакия

отговор: b

3. През целия следвоенен период основната „гореща точка“ на планетата остава:

а) САЩ в) Близкия изток

б) Екваториална Африка г) Русия

отговор: V

4. Коя от следните държави е теократична монархия:

б) Белгия г) Великобритания

отговор: А

5. Формата на управление, при която територията на страната включва самоуправляващи се държавни образувания, се нарича...

а) федерация в) единна държава

б) монархия г) република

отговор: А

6. Избройте държавите, които са членки на Европейския съюз (ЕС), какви са целите и проблемите на съюза?

отговор: Европейски съюз (ЕС) – Австрия, Белгия, Великобритания, Гърция, Дания, Ирландия, Испания, Люксембург, Холандия, Португалия, Финландия, Франция, Германия, Швеция

Голове: 1. единен пазар за стоки, услуги, капитал и труд.

2.преход от икономическа към политическа интеграция, въвеждане на единна финансова и военна система.

3.общите правила на юриспруденцията и социалните норми

4. премахване на вътрешнорегионалните митнически бариери

7. Дефинирайте:

Политико-географското положение на страната е мястото на страната на политическата карта на света, връзките с други държави и международни съюзи.

УУ 3 10 клас

Контролен тестов раздел от знания по темата „Политическа карта на света“

1. Определете абсолютната монархия сред следните държави:

а) Дания в) Мароко

б) Оман г) Холандия

отговор: b

2. Високото ниво на икономическо и социално развитие на страната се характеризира преди всичко с:

а) размер на населението в) гъстота на населението

б) БВП на глава от населението г) цени на вестници и списания

отговор: b

3. Договорът за неразпространение на ядрени оръжия (1970 г.) легализира съществуването на пет ядрени държави:

а) САЩ, Русия, Пакистан, Индия, Израел

б) САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Китай

в) САЩ, Русия, Япония, Бразилия, Южна Африка

отговор: b

4. Форма на управление, при която в рамките на държавата няма самоуправляващи се държавни образувания, се нарича...

а) федерална държава в) унитарна държава

б) монархия г) република

отговор: V

5. Какви характеристики на политическото и географското положение превърнаха зоната на Персийския залив в „гореща точка“ на планетата?

а) причини от национално-етнически характер

2) Пакистан, Судан 5) Узбекистан, Таджикистан

3) Италия, САЩ 6) САЩ, Китай

4. Посочете четири страни, които заемат водещо място в света по запаси от желязна руда:

1) Австрия 5) Русия

2) Бразилия 6) САЩ

3) Канада 7) Алжир

4) Индия 8) Франция

5. Маркирайте четири държави, които заемат водещо място в света в добива на желязна руда:

1) Австралия 5) Германия

2) Китай 6) САЩ

3) Египет 7) Русия

4) Бразилия 8) Швеция

6. Посочете четирите държави, които са най-големите износители на желязна руда в света:

1) Русия 5) Австралия

2) Германия 6) Бразилия

3) Южна Африка 7) Канада

4) Унгария 8) Япония

7. Изберете индустрията, която има най-голям принос за глобалното затопляне:

1) Машиностроене 4) Производство на строителни материали

2) Нефтохимия 5) Черна металургия

3) Енергия 6) Хранително-вкусова промишленост

8. Намерете единствената правилна комбинация от страната и преобладаващия тип електроцентрали в нея (по дял на производството на електроенергия):

1) Русия – ТЕЦ

2) Германия – водноелектрически централи

3) Франция – ТЕЦ

4) САЩ - водноелектрически централи

9. Най-високи темпове на растеж на производството се наблюдават:

1) В текстилната промишленост

2) В горската промишленост

3) В електронното инженерство

4) Във въгледобивната промишленост

10. Риболовната индустрия е клон на международна специализация:

1) в Чехия 3) в Норвегия

2) в Унгария 4) в Люксембург

УУ-3 Тестови задачи по география

Раздел: “Световна икономика”

Индустрия

1. Основният фактор за местоположението на промишленото производство в ерата на научно-техническата революция става:

1) Суровини в) Транспорт

2) интензивни знанияг) Потребител

2. Водещи страни в производството на стомана:

1) Норвегия, Финландия, Дания

2) Япония, САЩ, Китай

3) Мексико, Аржентина, Бразилия

4) Испания, Португалия, Гърция

3. Най-голямото количество електроенергия в света се произвежда:

1) в Индия 3) в Пакистан

2) в Бангладеш 4) в Лаос

4. 90% от световното производство на диаманти идва от:

1) Сред горивните минерали петролните запаси са най-големите в света

2) По-голямата част от запасите от въглища са в южното полукълбо

3) Почти всички изкопаеми горива се класифицират като възобновяеми

4) Въглищните и нефтените и газови басейни имат седиментен произход

5) Повечето от петролните запаси са в развитите страни

9. „Меден колан“ се нарича:

1) Средиземноморското крайбрежие на Африка

2) Замбия и Южен Заир

3) Планински райони на Чили, Перу, Еквадор

4) Крайбрежието на Гвинейския залив

5) Държави от Югоизточна Азия

10. Какво е общото в специализацията на индустрията в централната част на Русия, Науру, Естония, Мароко, Чили, Казахстан, Того, Йордания? Продължете отговора:

добив (фосфорити) ________________________________________________________________

Съученици

В статията ще разгледаме накратко понятието научно-техническа революция и нейното влияние върху съвременната култура.

Научно-техническата революция е радикална, качествена трансформация на производителните сили, основана на превръщането на науката във водещ фактор в развитието на общественото производство. По време на научно-техническата революция, чието начало датира от средата на 40-те години. XX век се наблюдава процес на превръщане на науката в пряка производителна сила. Научно-техническата революция променя условията, характера и съдържанието на труда, структурата на производителните сили, общественото разделение на труда, отрасловата и професионалната структура на обществото, води до бързо нарастване на производителността на труда, оказва влияние върху всички аспекти на обществения живот. , включително културата, ежедневието, човешката психология, връзката на обществото с природата.

Научно-техническата революция е дълъг процес, който има две основни предпоставки: научна, техническа и социална. Най-важна роля в подготовката на научно-техническата революция изиграха успехите на естествените науки в историята. XIX – ран XX век, в резултат на което се извършва радикална революция във възгледите за материята и възниква нова картина на света. Тази революция започва с откриването на електрона, радия, трансформацията на химичните елементи, създаването на теорията на относителността и квантовата теория и бележи пробив на науката в областта на микрокосмоса и високите скорости.

Революционна промяна настъпи и в технологиите, главно под влиянието на използването на електроенергия в промишлеността и транспорта. Радиото беше изобретено и стана широко разпространено. Роди се авиацията. През 40-те години Науката е решила проблема с разделянето на атомното ядро. Човечеството е овладяло атомната енергия. Появата на кибернетиката беше от голямо значение. Изследванията за създаване на атомни реактори и атомна бомба за първи път принудиха различни държави да организират взаимодействието на науката и индустрията в рамките на голям национален научно-технически проект. Той служи като училище за национални програми за научни и технологични изследвания.

Започва рязко увеличаване на разходите за наука. Научната дейност се превърна в масова професия. През 2-рата половина на 50-те години. ХХ век в много страни започва създаването технологични паркове, чиято дейност е насочена към планиране и управление на научна дейност. Засилиха се преките връзки между научно-техническите разработки, ускори се използването на научните постижения в производството.

През 50-те години са създадени и широко използвани в научните изследвания, производството и управлението електронни компютри (компютри), които се превърнаха в символ на научно-техническата революция. Появата им бележи началото на постепенното прехвърляне на основните човешки логически функции към машина. Развитието на компютърните науки, изчислителната техника, микропроцесорите и роботиката създаде условия за преход към интегрирана автоматизация на производството и управлението. Компютърът е фундаментално нов тип технология, която променя позицията на човек в производствения процес.

На съвременния етап от своето развитие научно-техническата революция се характеризира със следните основни характеристики:

  • превръщането на науката в пряка производителна сила в резултат на сливането на революцията в науката, технологиите и производството, укрепване на взаимодействието между тях и намаляване на времето от раждането на нова научна идея до нейното внедряване в производството;
  • нов етап в общественото разделение на труда, свързан с превръщането на науката във водеща сфера на развитие на общественото производство;
  • качествено преобразуване на всички елементи на производителните сили - предмета на труда, оръдията за производство и самия работник;
  • нарастваща интензификация на целия производствен процес поради неговата научна организация и рационализация, постоянно актуализиране на технологията, енергоспестяване, намаляване на материалоемкостта, капиталоемкостта и трудоемкостта на продуктите. Новото знание, придобито от обществото в уникална форма, „замества” разходите за суровини, оборудване и труд, многократно възстановявайки разходите за научни изследвания и техническо развитие;
  • промени в характера и съдържанието на труда, увеличаване на ролята на творческите елементи в него;
  • преодоляване на противопоставянето между умствения и физическия труд, между непроизводствената и производствената сфера;
  • създаването на нови енергийни източници и изкуствени материали с предварително зададени свойства;
  • повишаване на социалното и икономическото значение на информационната дейност като средство за осигуряване на научна организация, контрол и управление на общественото производство, гигантското развитие на средствата за масова информация;
  • нарастване на нивото на общо и специално образование, култура;
  • увеличаване на свободното време;
  • нарастващо взаимодействие между науките, цялостно изследване на сложни проблеми, нарастващо значение на социалните науки;
  • рязко ускоряване на социалния прогрес, по-нататъшната интернационализация на цялата човешка дейност в планетарен мащаб, появата на т.нар. глобални проблеми.

Научно-техническата революция създава предпоставки за възникването единна система от най-важните сфери на човешката дейност: теоретични знания за законите на природата и обществото (наука), комплекс от технически средства и опит в преобразуването на природата (технология), процесът на създаване на материални блага (производство) и начини за рационално свързване на практически действия и различни видове дейности (управление).

Превръщане на науката във водещо звено в системата наука – технология – производствоне означава намаляване на другите две звена на тази система до пасивна роля просто на получаване на импулси, идващи към тях от науката. Общественото производство е най-важното условие за съществуването на науката, а потребностите му продължават да служат като основна движеща сила за нейното развитие. Въпреки това, за разлика от предишния период, науката е поела най-революционната, активна роля.

Това се изразява във факта, че въз основа на резултатите от фундаменталните научни изследвания възникват принципно нови отрасли на производството, които не биха могли да се развият от предишната производствена практика (ядрени реактори, съвременна радиоелектроника и компютърна техника, квантова електроника, откриването на код за прехвърляне на наследствени свойства на тялото и др. ). В условията на научно-техническа революция самата практика изисква науката да изпреварва технологията и производството, а последното все повече се превръща в технологично въплъщение на науката.

Растежът на науката, технологиите и индустрията допринася за интензивната урбанизация, а развитието на масовата комуникация и модерния транспорт допринася за интернационализацията на културния живот.

По време на научно-техническата революция значително съдържанието на труда се променя. Повишават се изискванията към професионалните знания, организационните способности, както и към общото културно и интелектуално ниво на служителите. Наред с увеличаването на обема на задължителното общо образование възниква проблемът с повишаването и промяната на квалификацията на работниците и възможността за тяхната периодична преквалификация, особено в най-интензивно развиващите се сфери на труда.

Мащабът и скоростта на промените в производството и социалния живот, които научно-техническата революция носи със себе си, с безпрецедентна спешност, пораждат необходимостта от навременни и възможно най-пълни предвиждане на съвкупността от техните последствиякакто в икономическата, така и в социалната сфера на тяхното влияние върху обществото, хората и природата.

Световният характер на научно-техническата революция изисква спешно развитие на международното научно-техническо сътрудничество. Това е продиктувано главно от факта, че редица последици от научно-техническата революция далеч надхвърлят националните и дори континенталните граници и изискват комбинираните усилия на много държави и международното регулиране, например борбата със замърсяването на околната среда, използването на космически комуникационни сателити, разработването на океанските ресурси и др. С това е свързан и взаимният интерес на всички страни от обмена на научно-технически постижения.

Използвана литература:

1. Културология във въпроси и отговори. Методическо ръководство за подготовка за тестове и изпити по курса "Украинска и чуждестранна култура" за студенти от всички специалности и форми на обучение. / Представител Редактор Рагозин Н.П. – Донецк, 2008, - 170 с.

Научно-техническата революция (НТР) е период от време, през който се извършва качествен скок в развитието на науката и технологиите, радикално преобразуващи производителните сили на обществото. Научно-техническата революция започва в средата на 20-ти век и до 70-те години увеличава икономическия потенциал няколко пъти. Постиженията на научно-техническата революция бяха използвани предимно икономически, което ги превърна в ускорител на научно-техническия прогрес.

Компонентите на научно-техническата революция са наука, технология, технология, производство и управление.

Най-важните характеристики, характеризиращи научно-техническата революция, са следните.

  1. Изключително бързото развитие на науката, превръщането й в пряка производителна сила. Изключително важен икономически показател за епохата на научно-техническата революция са разходите за научноизследователска и развойна дейност. Голям дял от тях са в развитите страни: , . В същото време разходите на САЩ значително надвишават тези на други страни. В Русия разходите за научноизследователска и развойна дейност са значително по-ниски, отколкото не само в САЩ, но и в други страни, което, естествено, е следствие от ниското техническо ниво на производството. Очевидно е, че развитието на науката не може да се случи без модерна образователна система. Значимите успехи на Япония в развитието на наукоемките индустрии и във внедряването на научно-техническия прогрес в индустрията са пряко свързани с образователната система - една от най-добрите в света.
  2. Радикални промени в техническата база на производството. Говорим за широко разпространение на компютри, роботи, въвеждане на нови технологии и интензификация на стари методи и технологии, откриване и използване на нови източници и видове енергия, повишаване на ефективността на труда чрез висококвалифицирана работна сила.
  3. Научно-техническият прогрес влияе върху отрасловата структура на материалното производство, като делът на промишлеността в него рязко се увеличава, тъй като от него зависи растежът на производителността на труда в други сектори на икономиката. Селското стопанство в епохата на научно-техническата революция придобива индустриален характер. В самата промишленост се е увеличил делът на преработващата промишленост, която представлява 9/10 от себестойността на всички продукти. Сред отраслите започват да нарастват химическата, електроенергийната, от които основно зависи научно-техническият прогрес, и машиностроенето. изпъкват. Текущото състояние на научно-техническия прогрес обикновено се оценява по дела на наукоемките продукти в общия обем на производството. NTR направи големи промени в . Делът на железопътния транспорт в общия обем на превозите намалява, тъй като ролята му намалява. По-голямата част от международната търговия се осигурява от морския транспорт, но той почти не участва в пътническия транспорт, който е „изнесен“ на въздушния транспорт.
  4. В ерата на научно-техническата революция проблемът за управлението на съвременното производство е от особено значение. Управлението на производството стана изключително сложно и се свързва с координацията на развитието на науката, технологиите и производството. Управлението в ерата на научно-техническата революция изисква специално обучение. Особено широко са представени в САЩ и Япония. Завършилите тези училища - ръководители на производство - се наричат ​​мениджъри. Подготовката им започна и в Русия през последните години.

1. Фактор ресурс.

Той определя местоположението на производството от края на 19 век до началото на 20 век. Много ресурсни басейни са се превърнали в индустриални центрове. Например Урал е първата база на индустриализацията в Русия. В ерата на научно-техническата революция подобна „връзка“ на промишлеността с бази от минерални ресурси се появява много по-рядко, но за местоположението на добивните индустрии ресурсният фактор продължава да бъде основен. Тъй като много стари басейни и находища са силно изтощени, именно в минната промишленост се наблюдава първото изместване към зони на ново развитие, често с екстремни условия.

Ресурсният фактор все още продължава да играе важна роля в индустриализацията и влияе върху местоположението на производството.

2. Знаниеемък фактор.

Един от важните фактори за местоположението на производството в ерата на научно-техническата революция е привличането към центровете на науката и образованието. На първо място, това обстоятелство определя индустриите с интензивно знание и те гравитират към научни центрове и образователни институции. Някои страни се характеризират със силна териториална концентрация на научни изследвания, докато други, напротив, са разпръснати. В ерата на научно-техническата революция много западни страни се характеризират с интеграция на науката и производството. В резултат на това възникват научно-промишлени комплекси или технополиси. Така в Япония през 80-те години започнаха да създават технополиси, избирайки за тях наукоемки области: аерокосмическа техника, роботика, компютърно производство. Подобни технополиси има и в САЩ.

3. Фактор на гравитация към квалифициран труд.

Този фактор винаги е влияел и продължава да влияе върху местоположението на производството. Сега всяка държава има нужда не просто, а от висококвалифицирани хора, способни да работят със съвременни технологии.

4. Екологичен фактор.

Съществувал е и преди, но по време на научно-техническата революция придобива особено значение. Отчитането на екологичния фактор при изграждането на икономически съоръжения стана задължително. Законодателството предвижда сериозни санкции срещу лица, които пренебрегват този фактор.

В ерата на научно-техническата революция такива фактори като потребление, енергия и териториални не са загубили значението си. Отделните държави продължават да играят значителна роля.

Етапи на съвременната научно-техническа революция

Преход към постиндустриална цивилизация

19.1. Етапи на съвременната научно-техническа революция

Огромно влияние върху развитието на националната икономика на света през втората половина на 20 век. предоставени третата научно-техническа революция(NTR). Нейната акушерка може да се счита за Втората световна война, по време на която воюващите страни създадоха фундаментално нови системи от оръжия и военна техника: атомна бомба, реактивен самолет, реактивна минохвъргачка, първите тактически ракети и др. Това са плодовете на приложените НИРД на множество свръхсекретни военни институти и конструкторски бюра, които по очевидни причини бяха незабавно въведени в производство, първоначално определиха посоката на третата научно-техническа революция.

Предпоставките за научно-техническа революция са създадени от научните открития от първата половина на 20-ти век, по-специално: в областта на ядрената физика и квантовата механика, постиженията на кибернетиката, микробиологията, биохимията, полимерната химия, както и оптимално високо техническо ниво на развитие на производството, което е готово да реализира тези постижения. Така науката започва да се превръща в пряка производителна сила, което е характерна черта на третата научно-техническа революция.

Постиженията на НТР

Научно-техническата революция има всеобхватен характер, засягащ всички сфери не само на икономическия живот, но и на политиката, идеологията, бита, духовната култура и човешката психология.

Общоприето е, че научно-техническата революция преминава през два етапа: първият - от средата на 40-те - 60-те години, вторият - от 70-те години. и до сегашно време. Това разделение на етапи е прието за удобство при изучаването на този глобален феномен, който е преобразил света. Границата между двата етапа на третата научно-техническа революция се счита за създаването и въвеждането в националната икономика на компютри от четвърто поколение, на базата на които беше завършена комплексната автоматизация и преходът към ново технологично състояние на всички започнаха сектори на икономиката. За по-ясна представа за третата научно-техническа революция представяме кратка хронология на нейните открития и изобретения.

Първи етап.

40-те - телевизия, транзистори, компютри, радар, ракети, атомна бомба, синтетични влакна, пеницилин;

50-те години - водородна бомба, изкуствени земни спътници, пътнически реактивен самолет, електрическа централа на базата на ядрен реактор, машини с компютърно цифрово управление (CNC);

60-те години - лазери, интегрални схеми, комуникационни сателити, високоскоростни експресни влакове.

Втори етап.

70-те години - микропроцесори, оптично предаване на информация, индустриални роботи, биотехнологии;

80-те години - свръхголеми и обемни интегрални схеми, свръхздрава керамика, компютри пето поколение, генно инженерство, термоядрен синтез.

Един от най-важните стимули за ускореното развитие на научно-техническия прогрес и внедряването на неговите постижения в производството беше желанието на националните корпорации в новите, следвоенни условия на международна и вътрешна конкуренция да осигурят устойчиво увеличение на рентабилността. на производството.

Не по-малка роля в развитието на научно-техническата революция изиграха имперските амбиции на САЩ и СССР и дългосрочната конфронтация между двата военни блока по време на Студената война. В надпревара във въоръжаването с безпрецедентен мащаб акцентът беше поставен върху технологичното превъзходство, създаването и усъвършенстването на нови видове оръжия за масово унищожение. Следвайки САЩ, СССР създава свои ядрени оръжия, не по-ниски от американските. Това са стратегически, континентални бомбардировачи, балистични междуконтинентални и ракети със среден обсег, които направиха революция във военното дело, създавайки условия страната ни да изстреля първият изкуствен спътник на Земята(октомври 1957 г.) и първият пилотиран Ю.А. Космически кораб Гагарин(април 1961 г.). Така още с първите си стъпки научно-техническата революция постави пред човечеството въпроса за сферата на използване на нейните резултати. Както виждаме, първоначално това беше предимно военна сфера.

За разлика от капиталистическите страни в СССР с неговата силно централизирана и следователно по-скъпа икономика, инертна към научно-техническия прогрес, научно-техническата революция се развива в по-голяма степен под влияние на външнополитически фактори: първо, военна конфронтация със Запада , а след това в съответствие с доктрината за „мирна конкуренция между две системи“. Поради това постиженията на научно-техническата революция се прилагат главно във военната област.

Междувременно пазарните отношения във водещи чужди страни, с развитието на научния и технологичния прогрес, все повече навлизат в други сектори на националната икономика, допринасяйки за растежа на производителността на труда и, следователно, рентабилността на производството. Научният и технологичен потенциал в тези страни се развиваше все повече, като се отчитаха пазарните условия, а не външнополитическите фактори. Например в САЩ през 1955 г. имаше само 10 компютъра, до края на 50-те години - около 2 хиляди, а през 1970 г. - вече 56 хиляди На тяхна база бяха създадени високопроизводителни машини с компютърно управление, сложни автоматизирани системи и са създадени индустриални роботи. Други развити капиталистически страни не изостанаха от САЩ. За 60-те години. в развитите капиталистически страни производството на пластмаси се е увеличило 4,5 пъти, синтетични влакна 6,5 пъти и т.н.

Последици от научно-техническата революция

Под влияние на научно-техническата революция настъпиха значителни промени в социалната структура на капиталистическото общество. Успоредно с ускоряването на растежа на градското население, делът на заетите в сектора на услугите и търговията нараства с огромни темпове. Ако броят на заетите в тази област през 1950 г. възлиза на 33% от общото любителско население в столичните страни, то през 1970 г. той вече е 44%, надвишавайки дела на заетите в промишлеността и транспорта. Обликът на работника се промени, неговата квалификация, нивото на общо образование и професионална подготовка нарастват; нивото на заплащане, а в същото време нивото и стила на живот. Социалният статус на промишлените работници ставаше все по-подобен на жизнените показатели на служителите и специалистите. Въз основа на структурните промени в националната икономика се промени отрасловият състав на работническата класа. Наблюдава се намаляване на заетостта в индустрии с висока интензивност на труда (минно дело, традиционна лека промишленост и др.) и нарастване на заетостта в нови отрасли (радиоелектроника, компютри, ядрена енергетика, полимерна химия и др.).

До началото на 70-те години. броят на средните слоеве на населението варира от 1/4 до 1/3 от аматьорското население. Увеличава се делът на дребните и средните собственици.

На втория етап на NRT, който започна през 70-те години, разглежданите процеси придобиха, така да се каже, „втори вятър“. Голяма роля изигра фактът, че до средата на 70-те години. Във връзка с процеса на международно разведряване започнаха да се освобождават значителни средства, насочени преди това към военно-промишлените комплекси (ВПК) на водещите страни. Западът все повече пренасочва икономиката си към социалните нужди. Научно-техническите програми започнаха да се свързват по-тясно със социалните. Това незабавно се отрази върху подобряването на техническото оборудване и качеството на труда, нарастването на доходите на работниците и нарастването на потреблението на глава от населението. В комбинация с реформирането на модела на държавно регулиране на икономиката, такава преориентация на икономиката позволи, въз основа на развитието на научно-техническата революция, капиталистическите страни да избегнат депресивно състояние и да започнат прехода към по-висок етап на социална структура.

Общоприето е, че изобретяването на микропроцесорите и развитието на електронните информационни технологии, постиженията в областта на биотехнологиите и генното инженерство поставиха началото на втория етап от научно-техническата революция, етапа на усъвършенстване на производителните сили или „високотехнологични общество.” Въз основа на използването на микропроцесори започна процесът на цялостна автоматизация на производството, придружен от многократно намаляване на броя на машините и механиците, обслужващия персонал и др. Такива средства на труда като автоматични линии, автоматизирани секции, работилници, цифрово управлявани машини и обработващи центрове се разработват. В същото време процесът на информационна автоматизация се разпространи и в други области на икономиката - управление, финанси, проектиране и др. Информационните технологии се превръщат в специален отрасъл на индустрията, а науката се превръща в мощна индустрия на знанието.

Както беше отбелязано, под влиянието на научно-техническата революция през 50-60-те години. настъпиха промени в отрасловата структура на националната икономика. На втория етап, на базата на широк преход към ресурсо- и трудоспестяващи, екологично чисти, наукоемки индустрии и технологии, се извърши дълбоко структурно преструктуриране на икономиката на водещите страни.

Това не можеше да не предизвика дълбоки социални промени. Днес най-много заети (от половината до 2/3 от самонаето население) има в сектора на информацията и услугите (третичен тип заетост), а след това в промишлеността и аграрния сектор. В момента работническата класа не съставлява мнозинството от населението в развитите страни. Тези промени показват повишаване на интелектуалните функции на труда и повишаване на общообразователното ниво на заетите в различни сектори на икономиката.

Трябва обаче да се отбележи, че има и негативни явления, съпътстващи победния марш на научно-техническата революция. В областта на заетостта това е хронична безработица. По-специално, това е резултат от бързи структурни промени в икономиката поради освобождаването на голям брой работници в стари индустрии. В допълнение, това е резултат от задълбочаването на процеса на международно разделение на труда и, като следствие, от масовата миграция на работната сила и, накрая, от рационализирането на производството в условията на ожесточена конкуренция.

На втория етап от научно-техническата революция западните страни бяха изправени пред сериозни икономически и социално-политически кризи, които предизвикаха началото на доста дълбоки вътрешни трансформации. Само комбинацията от научни и технологични иновации и социално-политически реформи позволи на капиталистическите страни да се възползват напълно от постиженията на научно-техническия прогрес, осигурявайки на по-голямата част от населението на своите страни материално богатство и високо ниво на демократични свободи.

По този начин можем да кажем с голяма степен на увереност, че третата научно-техническа революция (както и предишните научно-технически революции) качествено трансформира не само сферата на материалното производство, но и значително промени социалните отношения и оказа огромно влияние върху духовното живота на обществото.

19.2. Преход към постиндустриална цивилизация

Анализът на последствията, причинени от третата научна революция, е в основата на теориите "нова индустриална"И постиндустриални общества,разработена от западни учени през втората половина на 20 век. За съжаление, преобладаващото мнозинство от съветските теоретици като цяло бяха критични към концепциите на Р. Арон, Д. Бел, Дж. Галбрайт, У. Ростоу, Е. Жак, Ж. Фурастие, П. Дракър и много други западни учени по доста обективен начин. и редица субективни причини. Въпреки универсалния характер на научно-техническата революция, в СССР и страните от социалистическата общност тя се развива дълго време в ограничена, предимно военна сфера, която не засяга значително съвкупността от социално-икономически отношения, духовен живот на обществото, както беше в западния свят. Недостатъчността или отсъствието на необходимия материал в това отношение, съчетано с крайната идеологизация и партийна регламентация на изследователската дейност (особено в областта на социалните науки), затруднява работата на учените в СССР и социалистическите страни в тази посока. Но с развитието на научно-техническата революция у нас, както и с началото на процеса на фундаментални политически промени в началото на 80-те и 90-те години. Тези концепции започнаха да намират все повече поддръжници в Русия.

Създателите на концепцията за „нови индустриални“ и постиндустриални общества изхождат от предпоставката, че научно-техническата революция е водещ фактор в трансформацията на съвременното общество. По този начин техническият прогрес промени значително социалните отношения, създаде масови потребности и в същото време създаде средства за тяхното задоволяване. В същото време имаше отказ от развитие на единно производство и потребление, т.е. Процесът на индивидуализация както на производството, така и на потреблението се засили, което се изразяваше преди всичко в безпрецедентни промени в структурата на работната сила, което доведе до нейното преместване от сферата на производството към сферата на услугите и информацията. По този начин работата започна да губи своя ясно изразен социален характер (форма), тъй като значителна част от хората получиха възможност за самоизява и самоусъвършенстване въз основа на индивидуалния избор на професия. С други думи, трудовата дейност в постиндустриалното общество е все по-малко мотивирана от съзнанието за материална необходимост (поради достатъчната наситеност на пазара на стоки и услуги, развита социалноосигурителна система и др.), модифицирана в по-висш вид дейност - творчеството.

Именно това премахва привидно неразрешимото (според Маркс) социално противоречие между производството, което все повече придобива социален характер, и частното присвояване на резултатите от него, а човекът от придатък на машината все повече се превръща в творец, както се вижда от интензивното нарастване на нивото на квалификация, професионализма на работниците, нивото на образование като цяло. Поради тази причина науката в постиндустриалния период се превърна във водещ фактор за развитието на обществото като цяло и усъвършенстването на индивида в частност.

По този начин вече в рамките на постиндустриалното общество много социални проблеми на западната цивилизация се решават въз основа на осигуряването на достоен жизнен стандарт за мнозинството от хората в развитите страни. В същото време постиндустриалната концепция до известна степен разумно показва възможните пътища за по-нататъшното развитие на цивилизацията.

Но не може да се пренебрегне фактът, че постиндустриалната западна цивилизационна система, въпреки лидерството си в съвременния свят, все пак не може да претендира за универсалност. Неговата техногенна природа принципно не съвпада с основите на паралелно развиващите се цивилизации на Изтока, с тяхното отричане на индивидуализма, култа към традиционната йерархия на властта, колективизма и т.н. Освен това огромен брой народи на планетата (предимно неанглосаксонци) почти не се сблъскват с проблемите на живота в постиндустриален свят, често се борят за просто биологично оцеляване (повечето народи от Азия, Африка, отчасти Латинска Америка).

Според нас, като се вземат предвид тези коментари, можем да разглеждаме постиндустриалната цивилизация като нов етап в развитието на западноевропейската цивилизация, включително индивидуалните. най-напредналите страни на Изтока (Япония, новите индустриални страни), и на тази основа го тълкуват като един от възможните модели на социален прогрес.

Въпроси за самопроверка

1. Опишете основните постижения на съвременната научно-техническа революция, покажете нейните етапи, назовете водещите страни.

2. Кои бяха най-значимите резултати от въвеждането на постиженията на третата научно-техническа революция в икономиките на водещите страни?

3. Разширете съдържанието на понятието постиндустриално общество.

На съвременния етап научно-техническата революция (НТР) води до дълбоки промени в структурата на производителните сили, между- и вътрешно-индустриалните пропорции в националните икономики на все по-голям брой страни и световната икономика като цяло. Стратегията на индустриалните сектори, на които дълго време се основаваше икономическата мощ на водещите страни в света, преместването на редица традиционни промишлени производства от индустриалните страни в нови райони на света, увеличаване на дела на високотехнологични продукти и различни видове услуги - всички тези процеси водят до динамични и дълбоки промени в световната икономика, ЯМР, световния пазар, които определят техните качествени характеристики в началото на третото хилядолетие.

Общите условия на производство и сферата на личното потребление изпитват все по-голямо влияние на научно-техническата революция. През 50-60-те години ролята на „локомотиви“ на икономическия растеж, развитието на науката и технологиите в света се играе от автомобилостроенето, самолетостроенето, корабостроенето и комплексно свързаните с тях отрасли (металургия, пътно строителство, минна промишленост). Обща черта на тяхното развитие е фокусът върху масовото производство на стандартни продукти с високоспециализирано оборудване, използването на автоматични линии със строга специализация и съответно стандартизиране на потреблението. Развитието на материалоемките и енергоемките индустрии и намаляването на разходите бяха постигнати главно чрез увеличаване на мащаба на производството.

Новата технологична база и наличието на информация промениха условията на производство и потребление от началото на 80-те години. Индивидуализацията на търсенето, нарастващата наситеност на масовите потребности, съкращаването на времето за задоволяване на търсенето, постоянната заплаха от свръхпроизводство, редица социално-икономически фактори - всичко това рязко увеличи ролята на потребителското търсене като стимул за качествено развитие на производство и услуги. Или с други думи, формирането на направления на техническия прогрес, крайната ефективност на материалното и духовното производство.

Съвременното модулно многофункционално оборудване позволява да се увеличи гъвкавостта на производствените програми, да се оптимизира комбинацията от голямо и малко производство и да се направи ефективно едновременното производство на много модификации на един продукт, предназначени да увеличат степента и скоростта на задоволяване на все по-диференцирани търсене на определен пазар или в негов сегмент. Тази нова тенденция придобива универсално значение: в резултат на това намаляването на разходите е свързано не толкова с икономии от мащаба, а с икономии от разнообразие или оптимална вариация в мащаба.

Новите технологии водят до качествено нови икономически отношения: те са насочени към пестене на ресурси, индивидуализация и специализация на производството и потреблението. Общият резултат от новите връзки преминава не толкова по веригата на разходите, колкото по оста на нарастващия ефект от използването им. Верижната реакция тук води до спестяване на всички видове ресурси. Повишаването на ролята на потребителите в системата „производител-потребител” води до прилагането на набор от организационни и управленски мерки на корпоративно ниво с маркетингов характер (засилване на връзката между научноизследователската и развойната дейност и производствените дейности с търговската политика, предварителни идентифициране и оценка на възможностите на потребителите, фокусиране върху задоволяване на тясно специфично търсене).

Използването на нови технологии оказва влияние върху глобалните икономически отношения. Установеният характер на ЯМР се променя, тъй като най-новите форми на автоматизация лишават развиващите се страни с нарастващ брой икономически дейности от някои от предимствата, свързани с наличието на значителна евтина работна ръка, което засяга традиционните стимули за износ на капитал. Те преминават от спестяване на разходи за труд към спестяване на разходи, свързани с по-ниски стандарти за чистота на околната среда и безопасност на труда, към които развиващите се страни отиват, за да индустриализират националните си икономики. В допълнение към износа на стоки и капитал, индустриализираните страни все повече използват износа на научна и техническа информация и научни и технически услуги като "таран" с голяма проникваща сила за утвърждаване и разширяване на позициите си на световния пазар.

Така съвременният свят бързо върви към нов, синтезиран модел на развитие. Характеризира се не само с качествена актуализация на технологичната база на производството, широкото въвеждане на ресурсо- и енергоспестяващи технологии, но и с фундаментално важни промени в структурата, съдържанието и характера на процесите на производство и потребление. Световната общност постепенно преодолява синдрома на „борбата между две системи”. Но разпадането на двуполюсния модел на международни отношения разкри още един остър конфликт в света – между централната (Север) и периферната част (Юг) в структурата на световната икономика. Проблемът за оцеляването налага органичната интеграция на тези две части въз основа на тяхната взаимна адаптация и активни връзки.