Malá liščí sestra a šedý vlk shrnutí. Shrnutí lekce „Sestra Fox a šedý vlk“

Shrnutí lekce v ruštině

"Sestra Fox a šedý vlk"

připravil učitel Margieva Revmíra Uruzmagovna

Moskva 2014

Cíle lekce : nadále učit děti emocionálně vnímat obrazný obsah pohádky, chápat charaktery a jednání postav; objasnit představy dětí o žánrových rysech pohádky; procvičovat výraznost slov.

Vzdělávací oblasti : „Poznání“, „Komunikace“, „Socializace“, „Čtení beletrie“, „Fyzický rozvoj“.

"Poznání"

úkoly:

    Rozšířit a objasnit představy dětí o dobrých a špatných skutcích;

    Rozšířit a obohatit znalosti dětí o pohádkových postavách.

"Sdělení"

úkoly:

    Obohaťte dětskou řeč o podstatná a přídavná jména;

    Posílit schopnost dětí vybírat antonyma;

    Zdokonalit dialogickou formu řeči;

    Rozvinout schopnost souvisle, důsledně a expresivně převyprávět krátké příběhy.

"Socializace"

úkoly:

    Naučte děti zprostředkovat intonační charakter postav;

    I nadále rozvíjet zájem o divadelní hru. Vzbudit touhu

    vyzkoušet si různé role;

    Pěstovat umělecké kvality, odhalovat tvůrčí potenciál dětí;

    Pěstujte mezi dětmi přátelské vztahy.

"Čtení beletrie"

úkoly:

    Pokračovat v rozvoji zájmu dětí o beletrii;

    Naučte se pozorně a se zájmem naslouchat pohádkám;

    Přispívat k utváření emocionálního vztahu k literárním dílům;

    Pomoci zapojit se expresivně, s přirozenou intonací, při čtení textu podle rolí, při dramatizacích.

"Fyzický vývoj"

úkoly:

    Zachování a posílení tělesného a duševního zdraví dětí;

    Formujte správné dýchání řeči;

    Formování prvotních představ o zdravém životním stylu.

Zařízení: obrázky s různými pohádkovými postavami, maskami.

Přípravné práce : Čtení pohádky „Sestra Fox a šedý vlk“.

Průběh lekce:

1. Organizační moment.

Hra "Sly Fox" Cíl. Naučte se uvažovat, mluvit nahlas a soustředit se na činy svého partnera. Vyjádřete zdvořile nesouhlas (je-li to nutné).

Materiál. Obrázky: pes, zajíc, liška; boty, kolečka, židle, listí, keře, švestky (6 obrázků znázorňujících skupiny předmětů, jejichž jména obsahují zvuk [s]); deštník, váza, hvězda, růže, bříza, kozy (5 obrázků s předměty v jednotném čísle a jedna skupina v množném čísle, jejichž názvy mají hlásku [z]).

Herní akce . Seskupení objektů na různých základech: jeden - mnoho; název obsahuje zvuk [s] nebo [z].

2. Rozvoj schopnosti volit antonyma.

Pedagog: - Kluci, vy už víte hodně o různých vlastnostech pohádkových zvířat a umíte je pojmenovat. Pokusme se nyní najít antonyma a hodnotit jednání různých pohádkových zvířat.

Fox je mazaný

Zajíček - prostoduchý

Také zajíc je zbabělý

Kohout je statečný

Vlk je zlý

Veverka je laskavá

Sova je chytrá

Ram je hloupý

Pedagog: - Všichni odpověděli správně, výborně.

3. Lexikální hra „Vyberte akci“

Učitel: vyzve děti, aby pojmenovaly akce, které mohou zvířata v lese provádět v různých ročních obdobích:

Vychovatel: - medvěd

Děti: - v zimě spí a cucá tlapku.

Vychovatel: - sova

Děti: - sova v noci nespí a všechny v lese pozoruje.

Učitel: vlk

Děti: - vlk celý rok slídí lesem a hledá potravu.

Vychovatel: - ptáci

Děti: - létat, zpívat, dostat jídlo.

Učitel: veverka

Děti: sbírá ořechy, skáče z větve na větev.

4. Dechová cvičení .

Cvičení: „Dlaně“, „Epaulety“, „Pumpa“.

5. Samomasáž

Naše chytrá hlava

Dnes jsem přemýšlel chytře (poplácal se po hlavě).

Uši slyšely všechno (poplácat ušima),

Oči se podívaly (pohladily oční víčka),

Ruce udělaly všechno (poplácat dlaněmi),

A nohy seděly (poplácávaly nohy).

6. Rozhovor podle pohádky.

Pedagog: Děti, řekněte mi, ze které pohádky jsou tito hrdinové: „Liška, vlk, dítě, žena“? Proč se tomu říká pohádka?

Děti: "Liška-sestřička a šedý vlk." Pohádka - protože se v ní zvířata chovají jako lidé, provádějí akce, mluví.

Pedagog: - Správně. Nyní vám přečtu tuto pohádku a vy ji pak převyprávíte podle rolí.

Po přidělení rolí začnou děti pohádku dramatizovat.

7. Dramatizace pohádky.

Vychovatel: Žil jednou jeden dědeček a jedna žena. Dědeček říká babičce:

Dítě-dědeček - Ty, ženo, pečeš koláče a já půjdu pro rybu.

Vychovatel: Chytil ryby a domů si veze celý vozík. Tak jede a vidí: liška stočená a ležící na silnici.

Dědeček slezl z vozu, přistoupil k lišce, ale ta se nehýbala, ležela tam jako mrtvá. Jiné dítě předstírá, že je liška.

Dítě-dědeček: - To bude dárek pro mou ženu, vzal lišku, nasadil ji na vůz a jel napřed.

Učitel komentuje počínání lišky: - A liška si dala na čas a začala lehce vyhazovat všechno z vozíku, jednu rybu za druhou, jednu rybu za druhou. Vyhodila všechny ryby a sama seskočila.

Liščí dítě provádí akce tiše.

Dítě-dědeček: - No, stará, podívej, co jsem ti přinesl! Fůra ryb a límec do kožichu!

Dítě-žena: - Kde?

Dítě-dědeček: - Tam, na vozíku - jak ryba, tak obojek.

Vychovatel: Žena přistoupila k vozíku, hledala a hledala, nic tam nenašla a nadávejme manželovi:

Dítě-žena: - Kde je obojek? Kde je ryba?! Ach ty!... Tak a tak!

Vychovatel: Pak si dědeček uvědomil, že liška není mrtvá, truchlil a truchlil, ale nedalo se nic dělat.

Dítě-dědeček: pod slovy paní učitelky předstírá špatnou náladu.

Vychovatel: - A liška posbírala všechny ryby rozházené podél cesty na hromadu, posadila se a snědla si to pro sebe. Blíží se k ní vlk:

Liščí dítě napodobuje akce podle učitelova komentáře.

Vlčí dítě: - Dobrý den, drby!

Liščí dítě: - Ahoj, kumánku!

Vlčí dítě: - Dej mi rybu!

Liščí dítě: - Chyť si to sám a sněz to.

Vlčí dítě: - Nemůžu.

Fox dítě: - Hej, chytil jsem to. Ty kumánku jdi k řece, spusť ocásek do dírky - ryba se sama přichytí na ocásek. Podívejte se, seďte déle, jinak nic nechytíte.

Vychovatel: Vlk šel k řece, spustil ocas do díry a byla zima. Seděl a seděl, seděl celou noc a ocas mu zmrzl. Snažil jsem se vstát, ale nešlo to.

Vlčí dítě: - Eko, spadlo tam tolik ryb a nemůžeš je dostat ven! - myslí si.

Vychovatel: Podívá se a ženy jdou pro vodu a křičí, když vidí vlka:

Děti-ženy: - Vlku, vlku! Porazte ho! Porazte ho!

Vychovatel: Přiběhli a začali bít vlka - někdo rockerem, někdo kýblem, někdo čímkoli. Vlk skákal a skákal, utrhl si ocas a začal utíkat, aniž by se ohlédl.

Děti zobrazující vlka a ženy napodobují bití vlka.

Vlčí dítě: "Dobře," myslí si, "já ti to oplatím, drby!"

Vychovatel: - A malá liščí sestra snědla rybu a chtěla zkusit, jestli by ještě něco neukradla. Vlezla do jedné z chatrčí, kde ženy pekly palačinky, ale hlava jí spadla do vany s těstem, celá se ušpinila a utekla. A vlk ji potká:

Vlčí dítě: - Takhle učíš? Byl jsem celý zbitý!

Liščí dítě: - Eh, kumánku, ty krvácíš, ale můj mozek je mimo. Byl jsem bit bolestněji než ty, vleču se sebou.

Vlčí dítě: - A je to pravda, kam bys měla jít, kmotra? Nasedni na mě, vezmu tě.

Vychovatel: - Liška mu sedla na záda a on ji vzal. Tady sedí malá liščí sestra a tiše říká:

Liščí dítě: - Zbitý nese nezbitého, zbitý nese nezbitého.

Vlčí dítě: - Co to říkáš, drby?

Liščí dítě: - Já, kumánek, říkám: bitý nese bitého.

Vlčí dítě: - Ano, drby, ano!...

8. Shrnutí lekce. Děti sdílejí své dojmy. Povídají si o tom, komu se který hrdina líbil víc. Hodnotí jednání hrdinů. Mému dědečkovi říkají prosťáček. Liška je mazaná. Vlk - hloupý. Vyjadřovat emoce. Je jim vlka trochu líto. Dětem je líto i dědečka a babičky, kteří zůstali hladoví.

Učitel vyzve děti, aby vytvořily kresby podle pohádky.

Seznam použité literatury:

1.Ushakova O.S. ; Gavrish N.V. „Seznámení předškoláků s literaturou“Kreativní centrum "Sphere" Moskva 2008
2. Rozvoj řeči a tvořivosti předškoláků. EditovalKreativní centrum Ushakova O.S. „Sphere“ Moskva 2009
3. Vývoj řeči u dětí 6-7 let Ushakova O.S.Kreativní centrum "Sphere" Moskva 2011
4. Ruské lidové pohádky ze sbírky A.M. AfanasyevaNakladatelství "Pravda" Moskva 1982

Shrnutí lekce literárního čtení v 1. třídě

Kapitola: Pohádky.

Podrobit: Ruské lidové pohádky. "Liška - sestra a vlk."

Typ lekce: Lekce o zavádění nového materiálu.

Cíl lekce: systematizovat znalosti studentů na téma „Ruské lidové pohádky“; naučit se hodnotit charakter postav, jejich jednání, náladu.

Plánovaný výsledek: systematizace znalostí žáků o pohádkách; schopnost hodnotit hrdiny podle jejich činů.

Osobní:

- rozvoj samostatnosti;

Rozvoj kooperačních dovedností.

Podrobit:

Rozvoj ústní řeči; obrazné a logické myšlení, artikulační aparát;

schopnost analyzovat a zobecňovat

Metapředmět:

Osobní UUD:

Utváření vzdělávací motivace, přiměřené sebevědomí, uvědomění si smyslu učení a osobní odpovědnosti za budoucí výsledky; ochota otevřeně vyjádřit svůj postoj ve třídě.

Regulační UUD:

Formování schopnosti provádět akce podle modelu; hodnocení procesu a výsledku činnosti.

Kognitivní UUD:

Shrnutí konceptu založené na identifikaci podstatných rysů; implementace sémantického čtení; vyhledávání a výběr potřebných informací z textu; vyplnění navržených diagramů na základě přečteného textu; pracovat se dvěma zdroji informací

Komunikace UUD:

Formování schopnosti slyšet a naslouchat učiteli, spolužákovi; vést ústní dialog; čtení rolí; spolupracovat s ostatními na řešení problémů s učením; adekvátně hodnotit sebe i práci ostatních žáků.

Cíle lekce:

    formování vzdělávacích a informačních dovedností (schopnost pracovat s textem, s tabulkami, najít to hlavní, podstatné); naučit se hodnotit postavy podle jejich jednání a řečových vzorů

    rozvoj komunikačních dovedností (schopnost komunikovat, vzájemně se ovlivňovat);

    pěstovat úctu k původu kultury svého lidu; morálka prostřednictvím analýzy obsahu uměleckého díla;

Základní pojmy lekce: pohádka, postava.

Zařízení: učebnice E.E. Katse „Literární čtení“, projektor, počítač,

Fáze lekce, čas

Učitelské aktivity

Studentské akce

. Sebeurčení pro činnost A stanovení učebního úkolu.

(organizační moment)

Cíl: zapojení studentů do činností na osobně významné úrovni; mluvení tématu a účelu lekce formou otázek.

Metody: dialog vedoucí k tématu.

Znovu zazvonil zvonek.

Začínáme naši lekci.

Zvědavé děti ve třídě

Chtějí vědět o všem na světě.

Dobré ráno!

Den začal.

V první řadě zaháníme lenost.

Nenudit se ve třídě

Dnes se v lekci nejen začneme seznamovat s novým dílem, ale také si připomeneme klasifikaci pohádek a také budeme pracovat na obohacení naší slovní zásoby. Během lekce nebudete jen posluchači, ale pozornými, přemýšlivými čtenáři a badateli.

Co to znamená být pozornými čtenáři?

II . Aktualizace znalostí.

Cíl: Upevnit znalosti žáků o klasifikaci pohádek.

Metoda: dialog.

Produktivní úkol: doplnění obvodu

Motivační technika: hádanky.

Zde jsou ilustrace k dílům, která znáte. Do jakého žánru literatury patří?

Jak se pohádka liší od jiných žánrů literatury?

Podívejte, na jaké dvě velké skupiny lze rozdělit všechny pohádky?

Vyjmenuj lidové pohádky.

Dokončete navržený diagram.

Pohádky se ptají:

A teď nás, přátelé, poznejte!

1. A cesta je daleko,

A koš není jednoduchý.

Chtěl bych sedět na pařezu,

Chtěl bych sníst koláč...

2. Blízko lesa, na okraji,
Tři z nich žijí v chatrči.
Jsou tam tři židle a tři hrnky,
Tři postele, tři polštáře.
Hádej bez náznaku
Kdo jsou hrdinové této pohádky?

3. Není tu ani řeka, ani rybník.

Kde mohu získat trochu vody?

Velmi chutná voda

V kopytě!...

4. Bušil a tloukl

Na talíř s nosem -

Nic nespolkl

A zůstal mu nos.

Zamyslete se nad tím, která pohádka bude „extra“ a proč?

To všechno jsou pohádky.

V pohádce je vždy všechno neobvyklé a magické, jsou tu zvířata, ptáci a věci, které mohou mluvit a nosit oblečení. Nechybí ani různé kouzelné věci: létající koberec, kouzelné zrcadlo, vlastnoručně sestavený ubrus a další. V pohádkách jsou neobvyklá stvoření: Baba Yaga, gnómové, Koschey nesmrtelný atd.

- "Doktor Aibolit", "Příběh cara Saltana"

- "Tuřín", "Kolobok", "Kočka, liška a kohout".

Pohádky o zvířatech, pohádky všední i kouzelné.

"Masha a medvěd"

"Tři medvědi"

"Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka"

„Liška a jeřáb“

„Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka“, protože toto je pohádka a zbytek je o zvířatech.

III . "Objevování nových znalostí"

Metody: dialog, párová práce.

Motivační technika: kvíz

-
Uhodněte rébus a dozvíte se jméno pohádkového hrdiny, o kterém si budeme povídat. Liška je jedním z nejznámějších hrdinů ruských lidových pohádek.

Udělejme si malý kvíz. Nápověda: ve všech pohádkách je hlavní postavou liška.

1) Přichází malá liščí sestra.

Zaklepala na okno a zeptala se: Terem-teremok! Kdo bydlí v zámku?

2) A ona jim od plotny řekla: Jakmile vyskočím, jakmile vyskočím, půjdou odřezky do zadních ulic! Psi se vyděsili a utekli!

3) Pustili ji dovnitř. Liška si lehla na lavici, ocas pod lavicí a váleček pod kamna.

4) Zajíc běžel k lišce. A medvěd s vlkem začali přemýšlet, kam se schovat.

Medvěd říká: Vylezu na borovici.

co mám dělat? - ptá se vlk. Schovej mě, Michailo Ivanoviči, někam! Medvěd přikryl vlka suchým listím a vyšplhal na borovici.

Dnes se seznámíme s další pohádkou, jejíž hrdiny budou liška a vlk. Toto je ruská lidová pohádka „Liška a vlk“.

Otevřete učebnici na straně 66.

Nejprve si ale uděláme rozcvičku slovní zásoby.

Zahřátí slovní zásoby:

pocit spolucítění

bez pocitu

Jak rozumíte slovům: "schoulit se"?

Vyhledejte si významy slov ve slovníku: CHYTRÉ, ZLEPŠIT ČAS, MÍRNĚ.

Seznámili jsme se s novými slovy a jejich významy, které si musíme zapamatovat pro další práci.

Tohle je liška.

"Teremok"

"Zayushkina chýše"

"Liška s válečkem"

"Kotofey Ivanovič"

Stiskněte, pokrčte kolena, pevně stiskněte hlavu.

IV . Primární konsolidace.

Cíl:

Metody: frontální práce.

Marina Nikišová
Shrnutí lekce o čtení pohádky „Sestra Fox a vlk“

Organizace souvislé přímé výchovné činnosti pro děti střední skupiny

K tématu: « Čtení ruské lidové pohádky« Liščí sestra a vlk»

Integrace vzdělávání regionech: „Sociálně komunikativní, "Poznávací", "Řeč", "Fyzikální".

Prioritní cíle vzdělávání kraj: Představte ruský lid pohádka«» ., pomáhat vyhodnotit činy hrdinů, zdramatizovat úryvek z díla, naučit, jak sestavit detailní prohlášení. Pokračujte v rozvoji schopnosti odpovídat na otázky založené na textu v celých větách. Kultivujte morálku kvalitní: úcta, laskavost, čestnost vůči druhým lidem.

Cíle vzdělávací oblasti v integrace: Naučte se rozlišovat špatné skutky, zrádné rady, pochopte, že krásný, atraktivní vzhled ne vždy odpovídá dobrým vnitřním vlastnostem, vciťte se do hrdinů pohádky; vytvořit touhu jim pomoci; rozvíjet myšlení, inteligenci, představivost; naučit skládat pohádky a nové konce známých pohádky.

Předpoklady pro školení činnosti: Naučte děti vnímat a uvědomovat si obrazný obsah pohádky, všímejte si obrazných slov a výrazů v textu. Rozvíjejte kreativní představivost a sluchovou pozornost. Kultivujte emoční vnímání pohádky.

Vybavení pro učitele: notebook, projektor, ilustrace pohádky(liška ukradla rybu, vlk chytá ryby. Vlk je zbit vesničany, vlk nese lišku

Vybavení pro děti: Masky vlk a liška.

Úvodní část (motivační, přípravná fáze)

Vzdělávací oblast (typ činnosti) (charakteristiky)

Vnímání,

společensky komunikativní,

Řeč. Moment překvapení

Čtení básně

Hádanka Vzbudit zájem o čtení pohádky. Utváření holistického obrazu světa včetně primárních hodnotových idejí; Zapojte děti do aktivní práce během třídy.

Děti rozumí tomu, co dělají pro rozvoj své řeči. Děti jsou při práci aktivní třídy.

Organizační moment.

Vychovatel: Kluci, teď vám přečtu úryvky z děl a prvními slovy mi můžete říct, co to je pohádka, báseň popř příběh.

Žil jednou jeden dědeček a žena a měli kuře Ryabu. (Pohádka)

Naše Tanya hlasitě pláče. Spustila míč do řeky. (Báseň)

Přišla zima. Napadl první sníh. (Příběh)

Dnes budeme mluvit o pohádky. Kluci, milujete? pohádky? Který pohádky, které znáte? Teď uvidím, jestli uhodnete pohádka z obrázku a pojmenujte jeho postavy. (zobrazit obrázky)

Kluci, jste tak skvělí! Samozřejmě je jich mnoho pohádky o lidech, o magii, o zvířatech. Dnes budeme číst pohádka, a o kom se dozvíte uhodnutím hádanek.

Chytrý cheat, červená hlava,

Načechraný ocas je krása a tak se jmenuje. (liška)

Kdo se toulá v lese v chladné zimě, naštvaný, hladový. (vlk)

Kdo jsou hrdinové? pohádky? (Liška a vlk) .

Tak, pohádka který vám nyní přečtu se jmenuje „ Fox-sestra a šedý vlk. (čtení pohádky) .

HRA "jaké to je"

Jedno z dětí odejde z místnosti, ostatní se dohodnou, o kom hádanku uhádnou. Pak říkají, jak vypadá osoba, kterou si přáli. A dítě, které vyjde ven, musí hádanku uhodnout. Hra se hraje 3-4krát

Hlavní část (obsah, fáze aktivity)

Vzdělávací oblast (typ činnosti) Formy práce Vzdělávací cíle Cíle (charakteristiky)

Vnímání

společensky komunikativní,

Poznávací.

Hudební a umělecké

Čtení pohádky

Jevištní cvičení "Mimikry"

Divadelní hra Naučte děti hrát role postav v uměleckých dílech. Obohacovat slovní zásobu dětí, upevňovat a objasňovat významy slov; Rozvíjet u dětí schopnost vyjadřovat různé emocionální stavy (smutek, radost, hněv, překvapení, obdiv, stížnost); Vzbudit u dětí zájem o divadelní aktivity a touhu vystupovat se skupinou vrstevníků; Pěstujte mezi dětmi přátelské vztahy a pocit vzájemné úcty. Děti umí hrát role postav, obohacuje se jejich slovní zásoba, děti vyjadřují různé emoce (smutek, radost, vztek, překvapení, obdiv, lítost, děti se účastní divadelních aktivit, chovají se k sobě laskavě).

Učitel čte ruský lid pohádka« Liška - sestra a vlk» .

Otázky o pohádka:.

Líbilo se ti to? pohádka?

Kdo si pamatuje, jak se to jmenuje?

Jaká je osobnost lišky? (mazaný, podvodník, podvodník)

Který v pohádkový vlk? (hladový, laskavý, důvěřivý)

Povězte nám, jak vám liška radila k rybaření?

Proč liška klamala vlk?

Udělala liška správnou věc? (Ne, musíte respektovat ostatní lidi a zacházet s nimi laskavě, zejména s liškou a vlk byli přátelé.

V jakém ročním období se akce koná? pohádky? jak jsi to pochopil? Jakými slovy? (Chladný a mrazivý).

Bojíte se mrazu?

Pak si s tebou zahrajeme.

Tělesná výchova minuta. "Nebojím se mrazu"

Mrazu se nebojím

Budu s ním blízcí přátelé.

Vhodné do nemrazu

Dotkněte se svých tváří, dotkněte se nosu

Takže byste neměli zívat

Hodně skákání a přeskakování.

Závěrečná část (reflexní jeviště)

Vzdělávací oblast (typ činnosti) Formy práce Vzdělávací cíle Cíle (charakteristiky)

Vnímání

Hudebně – výtvarně.

Čtení

Divadelní představení.

Odraz

Doplnění slovní zásoby; rozvíjet dialogickou řeč Děti si rozšířily slovní zásobu a rozvinuly dialogickou řeč. Děti si odnesly pozitivní emoce třídy.

Vychovatel: Kluci, pamatujete si dobře pohádka? Vzpomeneme si, jak to skončilo? Teď vám to připomenu. Čtení pohádky.

Co řekla liška? Co potřebuje odpověděl vlk? Pojďme si tuto pasáž nyní zahrát. Zde jsou naši účastníci.

Vychovatel: Liška jede vlk. (jeden se drží druhého) a věty.

Liška: Pobitý přináší neporaženého.

Vlk: Co mi to říkáš, liško?

Liška: Poražený má štěstí!

Vlk: Ano je to tak.

Vychovatel: Rozumím vlčí liška do nory, seskočila, schovala se a ona sama vlk...Cože?

Diváci: Směje se, směje se.

Líbilo se vám vystoupení? Pojďme našim umělcům zatleskat.

Odraz:

co jsme dnes dělali? co se ti líbilo? Pomocí příkladu pohádky jsme přesvědčeniže by člověk neměl urážet přátele. Proto čteme pohádky lépe poznat, které činy jsou dobré a které špatné. Dobrá práce!

Shrnutí lekce o literární četbě

Kapitola: Pohádky.

Podrobit: Ruské lidové pohádky. "Liška - sestra a vlk."

Cíl lekce: systematizovat znalosti studentů na téma „Ruské lidové pohádky“; naučit se hodnotit charakter postav, jejich jednání, náladu.

Plánovaný výsledek: systematizace znalostí žáků o pohádkách; schopnost hodnotit hrdiny podle jejich činů.

Osobní:

- rozvoj samostatnosti;

Rozvoj kooperačních dovedností.

Podrobit:

Rozvoj ústní řeči; obrazné a logické myšlení, artikulační aparát;

schopnost analyzovat a zobecňovat

Metapředmět:

Osobní UUD:

Utváření vzdělávací motivace, přiměřené sebevědomí, uvědomění si smyslu učení a osobní odpovědnosti za budoucí výsledky; ochota otevřeně vyjádřit svůj postoj ve třídě.

Regulační UUD:

Formování schopnosti provádět akce podle modelu; hodnocení procesu a výsledku činnosti.

Kognitivní UUD:

Shrnutí konceptu založené na identifikaci podstatných rysů; implementace sémantického čtení; vyhledávání a výběr potřebných informací z textu; vyplnění navržených diagramů na základě přečteného textu; pracovat se dvěma zdroji informací

Komunikace UUD:

Formování schopnosti slyšet a naslouchat učiteli, spolužákovi; vést ústní dialog; čtení rolí; spolupracovat s ostatními na řešení problémů s učením; adekvátně hodnotit sebe i práci ostatních žáků.

Cíle lekce:

    formování vzdělávacích a informačních dovedností (schopnost pracovat s textem, s tabulkami, najít to hlavní, podstatné); naučit se hodnotit postavy podle jejich jednání a řečových vzorů

    rozvoj komunikačních dovedností (schopnost komunikovat, vzájemně se ovlivňovat);

    pěstovat úctu k původu kultury svého lidu; morálka prostřednictvím analýzy obsahu uměleckého díla;

Základní pojmy lekce: pohádka, postava, shluk.

Zařízení: učebnice „Literární čtení“, signály, karty s tabulkami, obrázky zvířat, projektor, počítač,

. Sebeurčení pro činnost A stanovení učebního úkolu.

(organizační moment)

Cíl: zapojení studentů do činností na osobně významné úrovni; mluvení tématu a účelu lekce formou otázek.

Metody: dialog vedoucí k tématu.

Znovu zazvonil zvonek.

Začínáme naši lekci.

Zvědavé děti ve třídě

Chtějí vědět o všem na světě.

Dobré ráno!

Den začal.

V první řadě zaháníme lenost.

Nenudit se ve třídě

Dnes se v lekci nejen začneme seznamovat s novým dílem, ale také si připomeneme klasifikaci pohádek a také budeme pracovat na obohacení naší slovní zásoby. Během lekce nebudete jen posluchači, ale pozornými, přemýšlivými čtenáři a badateli.

Co to znamená být pozornými čtenáři?

II . Aktualizace znalostí.

Cíl: Upevnit znalosti žáků o klasifikaci pohádek.

Metoda: dialog.

Produktivní úkol: doplnění obvodu

Motivační technika: hádanky.

Zde jsou ilustrace k dílům, která znáte. Do jakého žánru literatury patří?

Jak se pohádka liší od jiných žánrů literatury?

Podívejte, na jaké dvě velké skupiny lze rozdělit všechny pohádky?

Vyjmenuj lidové pohádky.

Dokončete navržený diagram.

Pohádky se ptají:

A teď nás, přátelé, poznejte!

1. A cesta je daleko,

A koš není jednoduchý.

Chtěl bych sedět na pařezu,

Chtěl bych sníst koláč...

2. Blízko lesa, na okraji,
Tři z nich žijí v chatrči.
Jsou tam tři židle a tři hrnky,
Tři postele, tři polštáře.
Hádej bez náznaku
Kdo jsou hrdinové této pohádky?

3. Není tu ani řeka, ani rybník.

Kde mohu získat trochu vody?

Velmi chutná voda

V kopytě!...

4. Bušil a tloukl

Na talíř s nosem -

Nic nespolkl

A zůstal mu nos.

Zamyslete se nad tím, která pohádka bude „extra“ a proč?

To všechno jsou pohádky.

V pohádce je vždy všechno neobvyklé a magické, jsou tu zvířata, ptáci a věci, které mohou mluvit a nosit oblečení. Nechybí ani různé kouzelné věci: létající koberec, kouzelné zrcadlo, vlastnoručně sestavený ubrus a další. V pohádkách jsou neobvyklá stvoření: Baba Yaga, gnómové, Koschey nesmrtelný atd.

- "Doktor Aibolit", "Příběh cara Saltana"

- "Tuřín", "Kolobok", "Kočka, liška a kohout".

Pohádky o zvířatech, pohádky všední i kouzelné.

"Masha a medvěd"

"Tři medvědi"

"Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka"

„Liška a jeřáb“

„Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka“, protože toto je pohádka a zbytek je o zvířatech.

III . "Objevování nových znalostí"

Metody: dialog, párová práce.

Motivační technika: kvíz, „kouzelná skříňka“, poslech pohádky v podání herců.

-Uhodněte rébus a dozvíte se jméno pohádkového hrdiny, o kterém si budeme povídat. Liška je jedním z nejznámějších hrdinů ruských lidových pohádek.

Udělejme si malý kvíz. Nápověda: ve všech pohádkách je hlavní postavou liška.

1) Přichází malá liščí sestra.

Zaklepala na okno a zeptala se: Terem-teremok! Kdo bydlí v zámku?

2) A ona jim od plotny řekla: Jakmile vyskočím, jakmile vyskočím, půjdou odřezky do zadních ulic! Psi se vyděsili a utekli!

3) Liška vylezla na půdu a snědla polovinu medu. Znovu se vrátila a lehla si a medvěd se jí zeptal: kmotře, jak se jmenovala tvoje kmotra?

4) Pustili ji dovnitř. Liška si lehla na lavici, ocas pod lavicí a váleček pod kamna.

5) Zajíc běžel k lišce. A medvěd s vlkem začali přemýšlet, kam se schovat.

Medvěd říká: Vylezu na borovici.

co mám dělat? - ptá se vlk. Schovej mě, Michailo Ivanoviči, někam! Medvěd přikryl vlka suchým listím a vyšplhal na borovici.

6) A liška posbírala všechny rozházené ryby na hromadu, sedla si na cestu a snědla si pro sebe. Přichází k ní Šedý vlk.

Nyní se seznámíte s další pohádkou, jejíž hrdiny budou liška a vlk. Toto je ruská lidová pohádka „Liška a vlk“.

Nejprve si ale uděláme rozcvičku slovní zásoby.

Zahřátí slovní zásoby:

pocit spolucítění

bez pocitu

Jak rozumíte slovům: "schoulit se"?

Najděte významy slov ve slovníku: SMART, IMPROVE TIME, EASY, HOLE, ROCKER, REVENTIVE.

Všechna tato slova vložíme do naší kouzelné krabičky.

A nyní si poslechneme první díl této pohádky v podání báječné herečky T. Peltzer.

Tohle je liška.

"Teremok"

"Zayushkina chýše"

„Liška a medvěd“

"Liška s válečkem"

"Kotofey Ivanovič"

„Sestra Fox a vlk“

Stiskněte, pokrčte kolena, pevně stiskněte hlavu.

IV . Primární konsolidace.

Cíl:

Metody: frontální práce.

Ljubov Baraukhina
Shrnutí lekce „Sister Fox and Wolf“

Čtení ruské lidové pohádky « Liška-sestra a vlk»

Abstraktní vzdělávací aktivity ve střední skupině na rozvoj řeči

Připravil učitel

Baraukhina Lyubov Vasilievna

Cíl:

Seznamte děti s ruskými lidovými pohádkami « Liška - sestra a vlk» (uspořádal M. Bulatov, aby pomohl vyhodnotit činy hrdinů.

Úkoly:

Naučte se zapojit se do konverzace a jasně odpovídat na otázky pro posluchače. Rozvíjejte dialogickou formu řeči.

Rozvíjet a aktivovat slovní zásobu. Obohaťte slovní zásobu dětí slova: ledová díra, kysané zelí.

Pěstujte aktivní zájem o pohádky a dobré vztahy mezi sebou.

Materiály: Oblečení pro Pohádkáře, pohádka « Liška - sestra a vlk» , ilustrace k pohádce.

Přípravné práce: Den předem umístěte do rohu knihy ilustrované vydání knihy. Věnujte tomu pozornost, vyzvěte je, aby se podívali na kresby, hádejte, o kom je tato pohádka.

(Přehodím si přes ramena velký světlý šátek a otočím se k dětem)

Ahoj lidi, já jsem Vypravěč, přišel jsem vás navštívit. Víte, kdo je Vypravěč? (odpovědi dětí). Proč si myslíš, že jsem k tobě přišel? (přečtěte si novou zajímavou pohádku). Víte, co je to pohádka? (odpovědi dětí) Jaké znáš pohádky? (odpovědi dětí) Kolik pohádek znáš, dobře! Chci vám představit další zajímavou pohádku a pokusit se uhodnout, kdo jsou její hrdinové. Poslouchejte pozorně, pamatujte, kdo to je mluvil:

- "Ach, špatně tě slyším, Koloboku, sedni si na můj nos a zpívej svou píseň hlasitěji." kdo to řekl? (odpovědi dětí) Výborně, uhodli jste správně! Tohle je liška.

Poslouchejte znovu. "Nabral do úst ještě více vzduchu a foukl na slaměný dům." A ve stejnou chvíli se dům rozptýlil různými směry." kdo to byl? (odpovědi dětí) Ano, je vlk!

Dobrá práce! Tipli jste správně. O kom budeme číst pohádku? (Odpovědi dětí) Ano, kluci, dnes budu číst pohádku s názvem « Liška - sestra a vlk» . Pohodlně se posaďte na židle. Ruská lidová pohádka « Liška - sestra a vlk» . Tak jdu.

(Čtení pohádky)

Kluci, líbila se vám pohádka? (Odpovědi dětí) Kdo si pamatuje, jak se to jmenuje? (Odpovědi dětí) Připomeňme si všechny hrdiny pohádky (odpovědi dětí).

Dynamická pauza:

"Kulatý tanec zvířat"(Děti chodí jako kůň, liška-sestra, vlk jak ryby plavou. Znovu si sednou na židle).

Jak se jmenuje pohádka, kterou čteme? (Odpovědi dětí)Řekněte mi, kluci, rozuměli jste všem slovům v pohádce nebo byla některá slova neznámá? (odpovědi dětí) Kdo ví, co je ledová díra? (odpovědi dětí) Co je kvashnya (odpovědi dětí) Jak se liška ušpinila kyselou okurkou (odpovědi dětí) Jaká je postava lišky v pohádce? (Odpovědi dětí) Co v pohádce vlk od přírody? (hloupý, důvěřivý) Proč liška klamala vlk? (Byla mazaná a chamtivá a hladový vlk) . Udělala liška správnou věc? (Ne, musíme se navzájem respektovat, chovat se k sobě laskavě, protože liška a vlk byli přátelé) Koho ti může být v pohádce líto? Proč? ( Vlk byl zabit na řece, zůstal bez ocasu a liška ho oklamala a ještě na něm jezdila). Kdo si pamatuje, jak se smála liška sedící v noře vlk? (Liška mluvil: „Nemám žádný smysl pro vlka, k ničemu!)

Kluci, pohádky nás učí rozlišovat dobro od zla, proto je čteme. Poslouchali jste pozorně dnešní příběh? « Liška - sestra a vlk» , děkuji, dobrá práce! Přinesl jsem vám knížky s ilustracemi k pohádce « Liška - sestra a vlk» , můžete si je vzít a podívat se na ně. Je čas, abych odešel, sbohem! (Vypravěčka si sundá šátek, otočí se k dětem jako učitelka a posadí se s dětmi, aby si prohlédly knihy.)

Publikace k tématu:

Účel lekce: naučit děti transformovat základní formu do různých řemesel, rozvíjet variabilitu myšlení. Cíle: Budování dovedností.

Účel: Seznámit děti z přípravné skupiny s ruskou lidovou pohádkou „Liška a vlk“ s chorály, včetně didaktické hry.

Abstrakt vzdělávací aktivity pro rozvoj řeči „Čtení dětem ruské lidové pohádky „Liška a vlk“Účel: Seznámit děti s ruským lidovým příběhem „Liška-sestra a vlk“, pomoci zhodnotit činy hrdinů, zdramatizovat úryvek z.

Shrnutí GCD pro rozvoj řeči. Čtení úryvku a dramatizace pohádky „Sestra Liška a vlk“, čtení říkanek ve střední skupině. Vymyslel to.