Zábava na motivy pohádek K.I. Čukovského (starší předškolní věk). Ale slunce ji upeče - A moje zuby budou delší

Literární kvíz na motivy pohádek K. I. Čukovského na střední škole věkově smíšená skupina

Sestavil:

učitel

MBDOU mateřská škola"Berezka"

Gusková Irina Anatoljevna

Cíl:

Upevnit znalosti dětí o pohádkách, které čte K. I. Čukovskij, představy o žánrové vlastnosti pohádky;

Rozvíjet u dětí schopnost porozumět postavám pohádkových postav, situacím a vnímat obrazný obsah;

Rozvíjet u dětí schopnost emocionálně a aktivně vnímat pohádku;

Rozvíjet tvůrčí iniciativu a zájem o beletrii.

Zařízení:

Portrét K.I.

Výstava knih K.I. Čukovského.

Výstava kreseb na motivy pohádek K.I. Čukovského.

Atributy pro pohádky.

Žetony pro správné odpovědi, hudební centrum.

Přípravné práce:

Čtení děl K.I. Chukovského: „Telefon“, „Doktor Aibolit“, „Ukradené slunce“, „Zmatek“, „Fedorinův smutek“ atd.; prohlížení ilustrací; sledování karikatur založených na dílech K.I.

Průběh lekce.

Vedoucí:

Milé děti, rádi vás u nás přivítáme literární kvíz na motivy pohádek Korney Ivanoviče Čukovského! Všechny děti rády poslouchají pohádky. A ty a já jsme četli spoustu pohádek. A dnes se opět vrhneme do světa pohádek K.I. Čukovského.

Máme dva týmy. První tým je „Fidgets“. Druhý tým je „Orange“.

Potlesk pro týmy.

Vedoucí:

Pozorně poslouchejte kvízové ​​otázky a rychle odpovězte. Za každou správnou odpověď obdrží tým čip. Tým, který vydělal vícežetony na konci kvízu budou vítězem.

A naše soutěže bude hodnotit porota.

    Zahřejte se.

Vedoucí:

A teď první otázka . Nedaleko Moskvy, ve vesnici Peredelkino, žil mnoho let v malém domě vysoký šedovlasý muž, kterého znaly všechny děti v zemi. Narodil se 31.3.1882. Kdyby byl naživu, bylo by mu 134 let. Přišel s mnoha pohádkovými postavami: Fly-Tsokotukha, Barmaley, Moidodyr, Krokodýl Jak se jmenoval tento úžasný dětský spisovatel?

Odpovědi dětí.

Naprosto správně! Tento dětský spisovatel se jmenoval Korney Ivanovič Chukovsky.

Nyní vám položím otázky a vy rychle odpovíte.

Jaká pohádka začíná jmeninami a končí svatbou? ("Fly-Tsokotuha")

V pohádce „Doktor Aibolit“ je zvíře zvané hroch. Jak jinak tomu říkáme? (hroch)

Proč volavky, které požádaly o zaslání kapek, bolelo břicho v pohádce „Telefon“? (snědli příliš mnoho žab)

Kdo naučil řád chlapce z pohádky „Moidodyr“? (Umyvadlo)

Kdo spolkl slunce z pohádky „Ukradené slunce“? (krokodýl)

Ve které pohádce je tomu naopak? ("Zmatek")

O co žádala zvířátka v pohádce „Telefon“ (Slon - čokoláda, krokodýl - galoše, zajíčci - rukavice, opice - knihy)

Výborně, kluci, tento úkol jste zvládli dobře.

    "Hádanky."

Vedoucí:

Víte, K.I. Čukovskij psal nejen pohádky pro děti, ale i hádanky.

Byl Bílý dům,

Nádherný dům

A něco v něm zaklepalo.

A havaroval a odtud

Došel živý zázrak -

Tak hřejivé, tak nadýchané a zlaté.

(Vejce a kuře)

Mám dva koně

Dva koně.

Nesou mě po vodě.

A voda

Firma,

Jako kámen!

(Brusle)

Oh, nedotýkej se mě:

Spálím tě bez ohně!

(Kopřiva)

Roste vzhůru nohama

Neroste v létě, ale v zimě.

Ale slunce ji upeče -

Bude plakat a zemře.

(Rampouch)

Naše týmy opravdu vědí, jak řešit hádanky! Dobrá práce!

    "Pokračovat v úryvku."

Vedoucí:

Přečtu si úryvek z pohádky a ty pokračuj.

« Dobrý doktor... (Aibolit)

Je pod stromem... (sedí)

Pojď k němu... (k léčbě)

A ta kráva a... (vlka),

A chyba, a... (červ),

A medvěd!

Všechny uzdraví, všechny vyléčí

Dobře... (Dr. Aibolit)!“

Naše týmy předvedly pozoruhodné a rychlé reakce.

Nyní je čas, aby se týmy rozcvičily.

Lekce tělesné výchovy „Příběhy Chukovského“.

A nádobí jde dopředu a dopředu - přes pole, přes bažiny (chůze v kruhu).

Běhám, běžím, běžím - nemůžu se udržet (běh v kruhu).

Najednou z matčiny ložnice vyběhne umyvadlo, kulhavý a chromý, a zavrtí hlavou (hlava se zakloní).

A rohatí brouci - bohatí muži - tančí s motýly, mávají klobouky (pod veselá hudba děti tančí).

Děti sedí na židlích.

4 . "Hádej pohádku a dokonči řadu."

Vedoucí :

Pamatujte, chlapi, kteří to řekli v pohádkách K.I.

Ošetřuje malé děti
Léčí ptáky a zvířata
Dívá se přes brýle
Dobrý doktor... (Aibolit).
"Aibolit".

Najednou z brány -
Strašidelný obr
Zrzavý a kníratý... (šváb).
"Šváb."

Jsem Velký Laver
Slavný... (Moidodyr),
Šéf Umyvalnikov
A velitel žínek.
"Moidodyr".

Prasata mňoukala – mňau – mňau,
Koťátka... (bručela - oink-oink).
"Zmatek".

V Africe je lupič
V Africe je padouch
V Africe je to hrozné... (Barmaley).
"Barmaley".

Lidé se baví -
Moucha se vdává
Pro odvážné, odvážné
Mladý... (komár).
"Mouchat - Tskotukha."

Slunce kráčelo po obloze
A běželo to za mrakem.
Zajíček se podíval z okna,
Stal se z něj malý zajíček... (je tma).
"Ukradené slunce"

Ne ne! Slavík
Nezpívá pro prasata
Raději zavolejte... (vrána).
"Telefon".

A nádobí přichází a odchází
Prochází se poli a bažinami.
A konvice řekla žehličce:
- Už nemůžu jít... (Nemohu).
"Fedorinův smutek."

Jen náhle, zpoza keře,
Kvůli modrému lesu,
Ze vzdálených polí
Přichází... (vrabec).
"Šváb."

Ach, vy jste moji ubozí sirotci,

Žehličky a pánve jsou moje!

Jdi domů, neumytý,

Umyji tě vodou... (klíč).

"Fedorinův smutek."

A nepotřebuji
Žádná marmeláda, žádná čokoláda,
Ale jen ty nejmenší
No, velmi malé... (děti).
"Barmaley".

5. "Úžasná taška."

Vedoucí:

Doporučuji vám hrát. Hra se jmenuje"Úžasná taška." Přinesl jsem ti kouzelnou tašku a teď můžeš hádat, co v ní je.

Děti mají určit, ze které pohádky jsou předměty a komu:

Žínka („Moidodyr“)

Svítilna (" Kliknutím na mouchu»)

Telefon ("Telefon")

Teploměr ("Aibolit")

Shody ("zmatek")

Podšálek ("Fedorinova smutek")

7. Shrnutí.

Vedoucí:

- Náš kvíz o pohádkách K.I. Chukovského skončil. Viděli jsme, že děti milují a znají pohádky slavného dětského spisovatele. Dnes se oběma týmům daří!

Odměňování týmů nezapomenutelnými dárky.

Svátek pokračuje pitím čaje v Mukha-Tsokotukha.

Cíl: rozvoj kognitivního zájmu žáků.

úkoly:

Vzdělávací: shrňte znalosti dětí z děl Korney Ivanoviče Chukovského.

Vývojové: rozvíjet u dětí emoční vnímavost a zájem o díla K.I. Čukovskij, pozornost, řeč, myšlení.

Vzdělávací: pěstujte lásku ke knihám.

Průběh lekce.

Organizační moment.

Dobré odpoledne, kluci a milí hosté! Jsem rád, že vás mohu přivítat v této hale. Dnes jsme se sešli u literární kvízové ​​hry na motivy děl známého dětského spisovatele, velkého přítele dětí, Korney Ivanoviče Čukovského.

Vysoký, dlouhé paže s velkýma rukama, velké rysy obličeje, velký zvědavý nos, kartáčovaný knír, nepoddajný pramen vlasů visící přes čelo, rozesmáté světlé oči a překvapivě snadná chůze. Toto je vzhled Korney Ivanoviče Chukovského.

S raná léta jeho díla přinášejí radost všem. Nejen vy, ale ani vaši rodiče, vaši prarodiče si nedokážou představit své dětství bez „Aibolit“, „Fedorinův smutek“, „Barmaley“, „Mukha-Tsokotukha“, „Telefon“.

Literární kvízová hra.

V literárním kvízu nás toho čeká hodně zajímavé soutěže. Za správnou odpověď obdržíte žeton víly. V naší kvízové ​​hře vyhraje ten, kdo získá nejvíce žetonů víl. Vítěz obdrží překvapivou odměnu.

Než začneme naši kvízovou hru, připomenu vám pravidla jejího chování.

Pravidla chování pro literární kvíz:

Musíte pozorně naslouchat otázkám.

Nepřerušujte se navzájem.

Pokud máte odpověď, zvedněte ruku.

No, jste připraveni? Pojďme tedy začít!

I. kolo „Znáte pohádky K.I. Čukovského."

Cvičení. Pohádku od Korney Ivanoviče Čukovského musíte správně pojmenovat podle ilustrace k pohádce. (diapozitivy)

Zadání pro hosty. Název pohádky musíte zjistit z jejího úryvku.

Po poli šla moucha,
Moucha našla peníze.

Mucha šel na trh
A koupil jsem samovar:

Pojďte, švábi,
Pohostím vás čajem!
"Fly-Tsokotukha"

Přijďte se k němu léčit

A kráva a vlčice,
A brouk a červ,
A medvěd!

"Aibolit"

Šedý vrabec pláče:
„Pojď ven, zlato, rychle!
Cítíme se smutní bez slunce -
Na poli není vidět ani zrnko!""Ukradené slunce"

Nebyl jsi jediný, kdo si neumyl obličej
A zůstal jsem špinavý
A utekl od špinavých
A punčochy a boty.

"moidodyr"

Ryby chodí po poli,
Ropuchy od létat do nebe,

Myši chytily kočku
Dali mě do pasti na myši.

A ty lišky
Brali jsme sirky
Pojďme k modrému moři,
Modré moře bylo osvětlené.
"Zmatek"

A pak jsem zavolal
Krokodýl
A se slzami se zeptal:
- Můj drahý, dobrý,
Pošlete mi galoše
Pro mě, mou ženu a Totoshu.

"Telefon"

"Hej ty hloupé talíře,
Proč skáčeš jako veverky?
Měl bys běžet za bránu?
S vrabci žlutohrdlými?
Spadnete do příkopu
Utopíš se v bažině.
Nechoď, počkej,
Jít domů!""Fedorino smutek"

Zvířata se třásla
Omdleli.

Vlci ze strachu
Jedli se navzájem.

Chudák krokodýl
Spolkl ropuchu.

A slon, který se celý třese,
Sedla si tedy na ježka.

"Šváb"

IIprohlídka "Z které pohádky je předmět?"

Cvičení. Pozorně se podívejte na obrazovku a řekněte název předmětu a z jaké pohádky je.

IIIprohlídka „Pozorný čtenář“.

Cvičení. Odpovězte na otázky.

1. Jak se jmenoval dobrý lékař? (Aibolit)

2. Na čem jezdili medvědi v pohádce Šváb? (na kole)

3. Jméno babičky, od které uteklo nádobí? (Fedora)

4.O co vás žádal krokodýl v pohádce „Telefon“? (galoše)

5. Kdo vzal zápalky a zapálil moře v pohádce „Zmatek“? (lišky)

6. Co přinesla babička Bee Fly Tsokotukha k jejímu svátku? (med)

8. Kdo naučil chlapce z pohádky „Moidodyr“ pořádku? (umyvadlo)

9. Kdo přepravil doktora Aibolita přes moře? (velryba)

10. Kdo osvobodil slunce v pohádce „Ukradené slunce“? (medvěd)

11. Jakého hmyzu se všechna zvířata v pohádce „Šváb“ bála? (šváb)

12.Jaký svátek slavila moucha Tsokotukha? (jmeniny)

13. Koho požádal nosorožec o záchranu v pohádce „Telefon“? (hroch)

14. Koho kousla vosa v pohádce „Aibolit“? (liška)

15. Kolik nocí nespal doktor Aibolit, když ošetřoval zvířata v Africe? (10 nocí)

16. Jak se jmenoval žralok v pohádce „Aibolit“? (Čmáranice)

17. Kdo uhasil moře v pohádce „Zmatek“? (motýl)

18. Na jaké číslo požádali klokana v pohádce „Telefon“? (u čísla 125)

19. Kam daly myši kočku v pohádce „Zmatek“? (do pastičky na myši)

20. Jak jezdila kočka v pohádce „Šváb“? (zpět)

21.Co spolkl krokodýl v pohádce „Moidodyr“? (žínka)

22. Pro koho požádal slon v pohádce „Telefon“ o čokoládu? (pro syna)

23. Jaký druh dopravy použili lvi v pohádce „Šváb“? (autem)

24. Kolik kousků čokolády si vyžádal slon v pohádce „Telefon“? (5 nebo 6 liber)

Pozornostní hra „JÁ NEJSEM JÁ“ pro všechny děti.

Cvičení. Na „Já“ zvedneme ruce nahoru, na „JÁ NE“ dřepneme.

-Kdo miluje čokoládu?

-Kdo miluje marmeládu?

- Kdo si nemyje uši?

-Kdo miluje granátové jablko?

-Kdo miluje hrozny?

- kdo miluje zelené cibule?

-Kdo si nemyje ruce?

-Kdo má rád zmrzlinu?

-Kdo miluje dort?

-Kdo miluje karamel?

-Kdo lapá z mísy?

-Kdo má rád rajčata?

-Kdo smaží muchomůrky?

- Kdo miluje filmy?

- Kdo rozbil okno?

- Kdo má rád sušenky?

- Kdo má rád džem?

- kdo miluje med?

- Kdo celou dobu lže?

- Kdo chce knedlíky?

- Kdo chce banán?

- Kdo je tvrdohlavý jako ovce?

- Kdo chce Coca-Colu?

-Kdo umyje celou školu?

IVprohlídka „Pokračuj ve větě“

Cvičení. Účastníci kvízu musí pokračovat ve čtyřverších z pohádek K.I. Čukovského.

Slunce kráčelo po obloze

A běželo to za mrakem

Králíček se podíval z okna

Stal se z něj malý králíček.....(tmavý) Lidé se baví -

Moucha se vdává

Pro odvážné, odvážné

Ne ne! Slavík mladých….(komár)

Nezpívá pro prasata

Raději zavolejte... ( vrána ) Najednou odněkud přiletěl šakal
Jel na kobyle:
„Tady je pro vás telegram

Tady vyšel zajíc z..... ( hroch )
A řekla Medvědovi:
"Je škoda pro starého muže plakat -
Nejsi zajíc, ale...(medvěd.) Moucha křičí

Je to napínavé.

A padouch mlčí,

chci Tauridská zahrada, ……. (usměje se)

Přeskočil plot

A ona mě pronásleduje

A kousne jako....(ona-vlčice) Žijeme na Zanzibaru,

V Kalohaře a na Sahaře,

Na hoře Fernando Po

Kam chodí Hroch?

A pak opice volaly: Široko.....(Limpopo)

- Prosím pošlete.....

(knihy) Dlouhý, dlouholetý krokodýl

Modré moře zhaslo

Koláče a palačinky

A v jeho zubech a vysušených....(houby)

Není to oheň, co hoří, -

Slunce je červené

Slunce….( ukradený) Najednou z brány

Strašidelný obr

Zrzavý a kníratý

Odpouštím Fedorušce,.......(šváb)

Podávám ti sladký čaj

Jez, jez, Fedora...(Egorovna) A slon, který se celý třese,

Tak jsem si sedl….(ježek)

Zvířata byla šťastná! Nebudu, nebudu

Smáli se a zpívali Ublížím nádobí

Uši klapající Budu, umyji nádobí

Nohy...(šlapal) A láska a...(respektovat)

Podívej, podívej se do vany - Oh, to není snadná práce -

A tam uvidíš...(žába) Vytáhněte se z bažiny... ( hroch)

A všichni, v pořadí, hudebníci přiběhli,

Dává čokoládovou tyčinku Bubny tlučou

A on to nasadí a nasadí jim to...(teploměry) Bom! Bom! Bom!

Fly tančí s...(komár)

Brzy ráno za úsvitu A za ní jsou vidličky,

Malé myši se myjí, sklenice a láhve,

A koťátka a kachňata, hrníčky a lžičky

A chyby a...(pavouci) Skákání na...(dráha)

Ať žije voňavé mýdlo! A včera ráno

A nadýchaný ručník Klokan:

A zubní prášek - Není to byt?

A hustý...(hřeben) ….? (moidodyra)

Zadání pro hosty

Pojmenujte, co každý z hrdinů Čukovského pohádek udělal.

AIBOLIT

VRÁTIL SLUNCE NA NEBE

VRABEC

UMÝVAL SI NÁDOBÍ

KROKODÝL

VYPNĚTE MOŘE

KOMÁR

ROZSVÍTIT MOŘE

FEDORA

VYŠKOLIL KLUKA NA OBJEDNÁVKU

MEDVĚD

ZACHRÁNILA MUCHU TSOKOTUKHA

MOTÝL

SPLYKL ŠVÁB

LIŠKY

UZDRAVIL ŠELMY

MOIDODYR

POLYKLA SLUNCE

K.I. Chukovsky psal nejen básně a pohádky pro děti, psal také hádanky.

PROTIturné „Hádanky z K.I. Čukovského."

Cvičení. Hádejte hádanky, které napsal Korney Ivanovič Čukovskij.

Lokomotiva, ležím ti pod nohama,

Žádná kola! Pošlapej mě svými botami.

Jaká zázračná lokomotiva! A zítra mě vezmi na dvůr,

Copak je blázen - aby na mě děti mohly ležet

Šel přímo přes moře! Platýs a padni na mě

(parník) (koberec)

Měl jsem vůz, měl jsem dva koně,

Ale nebyl tam žádný kůň, dva koně

A najednou zavzdychla: Nesou mě po vodě

Voda zavzdychala a utíkala

Podívejte, Tverda běžel,

Vozík bez koně! Jako kámen!

(náklaďák) (brusle)

Ach, nedotýkej se mě: Po ulici běží malé domky

Spálím tě bez ohně! Dívky a chlapci jsou odváženi do svých domů.

(kopřiva) (auto)

Roste vzhůru nohama, chodím a bloudím lesy

Neroste v létě, ale v zimě, ale u kníru, u vlasů

Ale slunce ji upeče - A moje zuby budou delší

Bude plakat a zemře. Než vlci a medvědi.

(rampouch) (hřebenatka)

Jsem stařenka s jedním uchem, tady jsou jehly a špendlíky

Skáču na plátno Vylézají zpod lavice

A dlouhá nit z ucha Dívají se na mě,

Jako pavučina tahám. Chtějí mléko.

(jehla) (ježek)

Mudrc v něm viděl mudrce, Náhle z černé temnoty

Blázen je blázen, na obloze vyrostly keře

Beran - beran A jsou modré,

Ovce ho viděly jako ovci, karmínovou, zlatou

A opice - opice Květiny kvetou

Ale pak k němu přivedli Fedyu Baratova, nebývalé krásy

A Fedya viděl toho chundelatého flákače. A všechny ulice pod nimi

(zrcadlo) Také zmodraly

Karmínová, zlatá,

Vícebarevný.

Výsledek literární kvízové ​​hry.

Pamatujete si název naší literární kvízové ​​hry?

Jaké příběhy Korney Ivanoviče Čukovského znáte?

Ocenění vítězů literární kvízová hra"Příběhy a záhady Korney Ivanovič Chukovsky"

Literární kvíz „Příběhy Korney Ivanoviče Chukovského“ pro děti střední skupiny.

Cíl: Naučte děti emocionálně a aktivně vnímat pohádku.
úkoly:
1. Upevněte znalosti dětí o literární tvořivost K.I.
2.Vytvářejte zájem o díla beletrie.
3. Zapojte děti tvůrčí činnost.
4. Pěstujte lásku ke čtení, schopnost přemýšlet a analyzovat.
5.Rozvíjet paměť, myšlení, tvořivou představivost.

Materiál na lekci:
portrét K.I. výběr autorských knih k výstavě; Hračka sova; „strom s punčochami a botami“; papírová světla; nádherná taška; výběr věcí na hraní v nádherné tašce - telefon, mince, mýdlo, ručník, teploměr, pilulky, slunce, nůž, hrnek, čokoláda, talíř, zápalky, pánev, ptáček, krokodýl, žehlička; lékařský oblek; masky lišky, hlídacího psa, zajíce, zajíčka; lékařský kufr; hudební doprovod.

Průběh akce:

Vedoucí:
Ahoj kluci a holky! Dnes si jednu připomeneme slavný spisovatel, autor mnoha dětských pohádek. Podívejte se na portrét, kdo ho pozná a umí ho pojmenovat. Samozřejmě, tohle je Korney Ivanovič Chukovsky. Chukovsky se narodil velmi dávno a nejprve psal pro dospělé, ale když on malého syna onemocněl, plakal, byl rozmarný, musela jsem ho rozveselit. Korney Ivanovič mu začal vyprávět vtipný příběh:
"Byl jednou jeden krokodýl, chodil po ulicích..." (K.I. Chukovsky) - to byla úplně první kniha spisovatele. Teď se podívej sem. Kolik knih od Čukovského bylo shromážděno a vy je samozřejmě všechny znáte. (Upozorňujeme na výstavu knih).
Poblíž výstavy knih „sedí“ sova (hračka).

Vedoucí:
-Oh, kdo je to? Ano tohle je nejvíc moudrá sova ve světě ví všechno a dokáže odpovědět na jakoukoli otázku.
(zazvoní telefon)

Sova:
-Kdo to mluví? Slon? Kde? Z velblouda? co potřebuješ Čokoláda?
Špatně! Zavolejte na linku 125 a tohle je školka!
(Zvonek znovu zvoní)
Sova:
-Kdo to mluví? Kdo chybí? Aibolit? Ze všech knih?
To nemůže být, nic neztratíme! Opravdu, chlapi?
Pojďme to zkontrolovat.
(Zalistují v knihách a zjistí, že Aibolit zmizel)

Sova:
-Ó! Ó! Ó! Zmizel! To jsou Barmaleyho triky! Musíte jít hledat Aibolit v zemi Chukland.
-Půjdeš se mnou hledat Aibolit?
-Co je to za zemi, kdo ví?
(V této zemi žijí všechny pohádky Korney Ivanoviče Čukovského).
- Jak se tam dostaneme? Vím, že poletíme na kouzelném koberci! Pohodlně se usaďte, vyrážíme, jen se držte, let je nebezpečný. Pojďme létat!
(Zní hudba)
Vedoucí:
-Přijeli jsme!
-Co je tohle? Na naší cestě je nějaký strom, pravděpodobně nám překáží Barmaley!
„Zázračný strom roste!
Ani list na něm!
Není na něm květina!
A punčochy a boty,
Jako jablka!" (K.I. Čukovskij).

Právě probíhá kvíz „Pohádkové postavy“.

(punčochy a boty jsou odstraněny ze stromu, na kterém zadní strana napsané hádanky):
1. „Počkej, nespěchej,
Za chvíli tě pohltím.
Polykám, polykám, nebudu mít slitování...“
- Kdo je to? Z jaké pohádky? („Šváb“ od K.I. Chukovského)

2. „Jsem velký Laver
Jsem slavný šéf
A velitel žínek."
- Kdo je to? Z jaké pohádky? („Moidodyr“ od K.I. Chukovského)

3. „A já jsem šel přes pole
A našel jsem peníze.
Šel jsem na trh
A koupil jsem si samovar.“
-Kdo jsem? („Moucha je klapavý zvuk“ od K.I. Chukovského)

4. „Ach, já jsem ubohá žena
A pláču a pláču sám
seděl bych u stolu
Ano, stůl opustil bránu.
Přál bych si uvařit zelnou polévku
Ano, jděte a hledejte rendlík.
A šálky a sklenice jsou pryč
Zbývají jen švábi."
- Z jaké pohádky je hrdina? ("Fedorinova smutek" od K.I. Chukovského)

5. „Budu, budu laskavější, ano, laskavější!
Budu péct pro děti, pro děti
Koláče a preclíky, preclíky!“
-Kdo je tento hrdina? („Barmaley“ od K.I. Chukovského)

6. „Ošetřuje malé děti,
Léčí ptáky a zvířata
Dívá se přes brýle
Dobrý doktor... (Aibolit)“ („Aibolit“ od K.I. Chukovského)

7. „Najednou z brány -
Strašidelný obr
Zrzavý a kníratý... (šváb)“ („Šváb“ od K.I. Chukovského)

8. „Prasata mňoukala – mňau – mňau,
Koťátka... (bručela, oink-oink)...“
Jaká pohádka? („Zmatek“ od K.I. Chukovského)

9. „V Africe je lupič,
V Africe je padouch
V Africe je to strašné... (Barmaley)“ („Barmaley“ od K.I. Chukovského)

10. "Lidé se baví -
Moucha se vdává
Pro odvážné, odvážné
Mladý... (komár)“ („Moucha – Tsokotuha“ K.I. Chukovsky)


11. „Slunce kráčelo po obloze.
A běželo to za mrakem.
Zajíček se podíval z okna,
Stal se z něj malý zajíček... (tmavý)...“ („Ukradené slunce“ od K.I. Chukovského)

12. "A nádobí pokračuje dál a dál."
Prochází se poli a bažinami.
A konvice řekla žehličce
- Už nemůžu jít... (Nemohu)...“ („Fedorinův smutek“ od K.I. Chukovského)

13. „Jen náhle kvůli keři
Kvůli modrému lesu,
Ze vzdálených polí
Přichází... (vrabec)“ („Šváb“ od K.I. Chukovského)

14. „A lišky vzaly sirky,
Pojďme k modrému moři,
Zapálili modré moře...“ („Zmatek“ od K.I. Chukovského)

(Rozptýlit „plameny“ na podlahu)
Vedoucí:
-Podívejte! Moře hoří! Pojďme rychle běžet! Foukej, foukej do ohně! Foukej silněji!
Provádějí se dechová cvičení „Burning Sea“.
Vedoucí:
-Počkejte! Takhle prostě hoří oheň!
"Moře hoří plameny,
Z moře vyběhla velryba!
Hej hasiči, utíkejte!
Pomoc, pomoc! (K.I. Čukovskij)
Rychle shromáždíme všechna světla a zhasneme je.

(Hraje se venkovní hra „Pojďme sbírat světla“)
Vedoucí:
-Výborně, kluci! Ale zapomněli jsme na náš hlavní úkol. Kam spěcháme?
Právo! Hledejte Aibolita! Ale, jsem nějak unavená! co ty? Nechceš si trochu odpočinout?
Děti sedí na židlích.

Hraje se hra „Báječná taška“.
(Děti vytáhnou z tašky jeden předmět a pojmenují, ze které pohádky je: telefon, mince, mýdlo, ručník, teploměr, pilulky, slunce, nůž, hrnek, čokoláda, talíř, pánev, ptáček, krokodýl, žehlička.)

Vedoucí:
-Co je to za úsměv? (Na zdi je velký obrázek úsměvu).
-Pravděpodobně ne úplně zlý Barmaley! A taky vtipálek!

ptá se nás nový úkol:
Je třeba pojmenovat, z čeho měly postavy v básních K.I.
1. „Těší mě, těší mě
Celá zvířecí rodinka
Oslavujte, blahopřejte
Odvážný vrabčák!
Osli mu chválí z not,
Kozy zametají cestu svými vousy...“ K.I. Čukovskij
(Vrabec snědl švába v pohádce „Šváb“)

2. „Tady je Velký Laver,
Slavný Moidodyr,
Hlava Umybasnikova
A žínky, veliteli,
Přiběhl ke mně, tančil,
A při líbání řekl..." K.I. Chukovsky
(Ten špinavec se umyl a stal se z něj čistý muž v pohádce „Moidodyr“)

3. „Zvířata byla šťastná!
Smáli se a zpívali,
Uši klapaly
Dupali nohama.
Husy zase začaly
Křič jako husa:
Ha-ha-ha!
Kočky předly:
Mur-mur-mur!
Ptáci cvrlikali:
Kuřátko!" K.I.Chukovsky
(Všechna zvířata začala křičet svým vlastním způsobem v pohádce "Zmatek")

4. „A talíře se radovaly:
Ding-la-la! Ding-la-la!
A tančí a smějí se:
Ding-la-la! Ding-la-la!
A na bílé stoličce
Ano, na vyšívaném ubrousku
Samovar stojí
Je to, jako by hořel žár..." K.I. Chukovsky
(Fedora umyla nádobí v pohádce „Fedorinův smutek“)

5. „A žralok Karakula
Mrkla pravým okem
A směje se a směje se,
Jako by ji někdo lechtal.
A malí hroši
Chytili se za bříška
A smějí se a propukají v pláč -
Aby se duby třásly." K.I.Chukovsky
(Doktor Aibolit vyléčil všechna zvířata v pohádce „Aibolit“)

6. "Ovečky." berani,
Tlučou do bubnů!
Trubač sovy
Foukají!
Věže křičí z věže!
Netopýři
Na střeše
Mávají kapesníky
A tančí se.
A slon je dandy
Tak tančí svižně,
Jaký rudý měsíc
Chvění na obloze
A na chudáka slona
Padl po hlavě." K.I.Chukovsky
(Krokodýl vypustil slunce z tlamy v pohádce „Ukradené slunce“).

Vedoucí:
-Kluci, znám jednu báseň, kterou jste ještě neslyšeli, a jmenuje se "Radost."
(Čtení básně).

Moderátor a děti přistoupí ke krabici s oblečením.
-Kluci, podívejte se! Opravdu jsme našli doktora Aibolita!? co to je? Jen Aibolitovo oblečení.

(Na dítě se oblékne doktorské oblečení, děti jsou vybrány do rolí lišky, hlídacího psa, zajíce a zajíčka, navrhuje se zdramatizovat úryvek z pohádky „Aibolit“).

„Dobrý doktore Aibolite!
Sedí pod stromem.
Přijďte se k němu léčit
A kráva a vlčice,
A brouk a červ,
A medvěd!
Všechny uzdraví, všechny vyléčí
Dobrý doktore Aibolite!
A liška přišla do Aibolitu:
"Ach, kousla mě vosa!"
A hlídací pes přišel k Aibolitu:
"Kuře mě klovalo do nosu!"
A zajíc přiběhl
A křičela: „Ay, ach!
Mého zajíčka srazila tramvaj!
Můj králíček, můj kluk
Srazila mě tramvaj!
Běžel po cestě
A jeho nohy byly řezány,
A teď je nemocný a chromý,
Můj malý králíček!"
A Aibolit řekl:
"Žádný problém! Přineste to sem!"
Ušiju mu nové nohy,
Znovu poběží po trati.“
A přinesli mu zajíčka,
Tak nemocný, chromý,
A doktor mu sešil nohy,
A zajíček znovu skočí.
A s ním zaječí matka
Taky jsem chodila tancovat.
A ona se směje a křičí:
"No, děkuji, Aibolite!" K.I.

(Hudba se zapne, všichni se baví)
Vedoucí:
-Je čas, abychom se vrátili, zavolejme Aibolitovi a zvířatům s námi. Udělejte si pohodlí a nezapomeňte se navzájem držet. Pojďme létat!

(Hudba se zapne)

Moderátorka opět všechny vede na výstavu knih.
-Líbilo se ti naše dobrodružství?
- Podívejte se znovu na knihy a zkuste odpovědět na otázky:
1. O co vás požádal Slon v pohádce „Telefon“? (čokoláda) a krokodýl? (galoše).
2. Co vyléčil doktor Aibolit zajíčkovi? (nohy) a Žraloci? (zuby).
3. Na čem jezdili medvědi v pohádce „Šváb“ (na kole) a Komariki? (na balón).
4. Čím pohostila Moucha Nepořádná krásného motýla? (džem).
5. Kdo se vypořádal s hrozným obrem v pohádce „Šváb“? (vrabec).
6. Kdo ukradl slunce v pohádce „Ukradené slunce“? (krokodýl).
7. Jak se jmenovali malí krokodýli v pohádce „Moidodyr“, které potkal ten špinavec? (Totosha a Kokosha).

Vedoucí:
- Výborně! Ty víš všechno. Máte rádi takové pohádky? Jak se jmenuje autor všech těchto pohádek?
Děti čtou poezii:

1. Na světě nic není
Lepší než jeho pohádky.
A koho budete znát?
Stačí se podívat na fotku.

2. Jsme zlatí kluci,
Všichni jsou tak talentovaní.
Pojďme trochu vyrůst,
Začněme psát Roots.

3. Ctili jsme Korneyho,
Stali se tak chytrými.
Ale ani zde nezůstáváme pozadu -
Knihu jsme napsali sami.

Vedoucí:
-Podívejte se na knihy, které naše děti vyrobily doma se svými maminkami a tatínky.
(Prohlížení dětských knížek).

Literární kvíz na motivy pohádek K. A Čukovského pro děti 5-7 let

Cíl:
1. Rozšířit znalosti dětí o přečtených dílech K. I. Čukovského;
2. Rozvíjet sociální a komunikační dovednosti prostřednictvím schopnosti pracovat v týmu;
3. Rozvíjet paměť a pozornost prostřednictvím schopnosti identifikovat přečtená díla na základě ilustrací a úryvků z nich;
4. Pěstovat úctu a lásku k pohádkám;
5. Podporujte víru v dobro, přátelství a lásku, ve vítězství nad zlem;
Pedagog: Dobré odpoledne, kluci! Rádi cestujete? Také moc ráda cestuji. Dnes vás zvu na neobvyklou cestu, do země pohádek K.I. Na cestě se setkáme s mnoha různými úkoly, ale myslím, že je splníte snadno. Pojďme tedy na cestu.
1. KOLO: "Hádej pohádku."
1. Ošetřuje malé děti,
Léčí ptáky a zvířata
Dívá se přes brýle
Dobrý doktor Aibolit. ("Aibolit").

2. Najednou z brány -
Strašidelný obr
Červený a kníratý šváb. ("Šváb")

3. Jsem Velký Laver
Slavný Moidodyr
Šéf Umyvalnikov
A velitel žínek. ("Moidodyr")

4. Prasata mňoukala „Mňau-mňau“
Kočky zabručely "Oink-oink." ("Zmatek")

5. Lidé se baví -
Moucha se vdává
Pro odvážné, odvážné
Mladý komár ("Fly-Tsokotuha")

6. A nádobí se pohybuje tam a zpět
Procházky po polích a bažinách
A konvice řekla žehličce
- Nemůžu jít dál. ("Fedorinova smutek")
Pedagog: Výborně, s hádankami jste si poradil skvěle! Chlapi, podívejte se na nějakou krabici. co obsahuje?
2. KOLO: „Pojmenujte pohádkovou postavu“
Krabice obsahuje kousky papíru stočené do tuby, na kterých jsou napsána jména pohádkových postav Čukovského. Dítě přistoupí ke krabici, vytáhne papír a učitel čte. Nabídněte jméno pohádkový hrdina:
Aibolit - ..., Barmaley - ..., Fedora - ..., Karakula - ..., Moidodyr - ..., Totosha a Kokosha - ..., Tsokotukha - ..., rusovlasý, kníratý obr - ..., Barbos - ...
Pedagog: Skvělé a tento úkol jsme splnili! A teď další úkol.
3. TUR: "Kdo to řekl?"
1. Nekřič ani nevrč,
Sami jsme kníratí,
Můžeme to udělat sami
Pohni svým knírem! (rak)

2. Už nás nebaví mňoukat!
Chceme jako prasátka,
Grunt! (koťata)

3. Když dupnu nohou,
Zavolám své vojáky
V této místnosti je dav
Umyvadla přiletí (Moidodyr)

4. Vážení hosté, pomoc!
Pavouk - zabij padoucha!
A nakrmil jsem tě
A dal jsem ti něco k pití
Neopouštěj mě
V mém poslední hodina(Fly Tsokotukha)

5. Ach ty, moji ubozí sirotci,
Žehličky a pánve jsou moje!
Jdi domů, neumytý,
Umyji tě pramenitou vodou. (Fedora)

6. Růj, má botičko,
Vyrůstej, maličká!
Stejně jako mytí bot
Naleju trochu vody
A strom poroste,
Nádherný strom! (Mura dívka)

7. ... když jen chci,
A já spolknu měsíc! (Krokodýl)

8. Vážený, milý Barmaley,
Smiluj se nad námi
Pojďme rychle
Naší milé matce! (Vaněčka a Taněčka)
vychovatel: Výborně, kluci! Hrdinové pohádek byli nalezeni, ale ukázalo se, že jde o trochu duchem nepřítomné a ztracené předměty z jejich pohádek. Podívejte se na tašku! co je v něm? Ach ano, zde jsou shromážděné předměty, které pohádkoví hrdinové ztratili. Zjistíme, komu tyto předměty patří (děti vyndávají jeden předmět po druhém a říkají, komu patří a z jaké pohádky).
4. KOLO: „Zázračný pytlík“
telefon – Zazvonil mi telefon... („Telefon“)
balón - Medvědi jeli na kole. A za ním jsou komáři na balónu... („Šváb“)
mýdlo - Takže mýdlo vyskočilo... („Moidodyr“)
talířek - A za nimi jsou talířky... („Fedorinův smutek“)
galoše - Pošlete mi tucet nových galošů... („Telefon“)
teploměr - A nastavuje a nastavuje jim teploměry... („Aibolit“)
rukavice - A pak zajíčci zavolali: "Je možné poslat rukavice?" ("Aibolit")
coin - Moucha šla přes pole, moucha našla nějaké peníze („Fly-Tsokotukha“)
síto – síto cválá přes pole („Fedorino Gore“)
čokoláda - A dá každému čokoládu v pořadí („Aibolit“)
žínka - A žínku, jako kavku, jako kavku, spolkl „Moidodyr“)
Pedagog: Kluci, jste trochu unavení, pojďme si odpočinout. (Nabídněte, že se postavíte do kruhu).

Fízminutka
(podle pohádky K. I. Čukovského)

Máma půjde přes zahradu, Prsty chodí po stole
Máma to vybere ze stromu
Boty, holínky. Střídavě plácají dlaněmi
Nové boty.
Táta půjde přes zahradu, Prsty chodí po stole
Táta to vybere ze stromu Je to jako být stažen ze stromu oběma rukama.
Máša - kamaše, Střídavě plácají dlaněmi
tabulka
Zinke - boty,
Ninke - punčochy
A pro Murochku tohle Ukazování rukou na sebe
Drobná modrá Ukažte, jak jsou malí
Pletené boty Napodobuje pohyb při pletení
na pletacích jehlicích.
A s bambulkami! Jako by dělali hrudku
zasněžené palmy.

vychovatel: A teď další kolo.
5. KOLO „Dokaž své slovo“
Učitel čte úryvek z pohádky. Úkolem hráčů je zjistit, ze které pohádky jsou řádky a pokračovat v nich.

Úryvky z pohádek:
1. „Ach, to není snadná práce. "(vytáhněte hrocha z bažiny) "Telefon"
2. „Všechny uzdraví, uzdraví. "(Dobrý doktor Aibolit) "Aibolit"
3. „Medvědi jeli na kole. "(následuje kočka pozpátku) "Šváb"
4. „A teď kalhoty, kalhoty. "(skočili mi do rukou) "Moidodyr"
5 „Jenom ten malý zajíček byl hodný kluk. "(nemňoukal ani nechrčel, ležel pod zelím, blábolil jako zajíc a přemlouval nerozumná zvířata) "Zmatek"
6. „Síto cválá po polích. "(a koryto na loukách) "Fedorinův smutek"
Pedagog: Jací jste všichni skvělí kamarádi! Jak dobře znáte Čukovského díla! Podívejte, chlapi, jak nádherná květina vykvetla v naší skupině! Není to jednoduchá květina, ale květina se záhadami. Toto je další úkol.
TOUR 6 „Heřmánek“

Každý účastník jde postupně k heřmánku, vezme okvětní lístek a dá ho učiteli. Přednášející přečte text a dítě samo uhodne název pohádky.
1. V jaké práci převychovalo nádobí svého majitele? ("Fedorinova smutek")
2. Který hrdina byl hrozný padouch a pak se napravil? ("Barmaley")
3. V jaké pohádce je oslavován vrabec? ("Šváb")
4. Pojmenujte pohádku hlavní myšlenka což lze vyjádřit slovy: „Čistota je klíčem ke zdraví! "("Moidodyr", "Fedorinův smutek")
5. Pojmenujte pohádku, ve které se to stane hrozný zločin- pokus o vraždu? ("Fly - Tsokotuha",
6. O co žádala zvířátka v básni - pohádce „Telefon“: (Slon - čokoláda, Gazely - kolotoče, Opice - knihy, Krokodýl - galoše)
7. Na koho cestoval Aibolit a jeho přátelé do Afriky? (Vlci, velryby, orli)
8. Ve kterých pohádkách je krokodýl hrdinou? („Zmatek“, „Šváb“, „Moidodyr“, „Telefon“, „Barmaley“, „Ukradené slunce“, „Krokodýl“)

Výsledek:
- Kluci, byli jste potěšeni setkáním s hrdiny pohádek Korneyho Chukovského?
- Dnes jsme si připomněli spisovatele, kterého známe od dětství. Vše, co nám Korney Ivanovič Čukovskij napsal a dal, budeme dlouho vzpomínat a s jeho hrdiny se nejednou setkáme. Jeho pohádky a básničky budeme číst ve škole a vyprávět je našim malé sestry a mým bratrům, protože jsou tak vtipní, vtipní a velmi, velmi milí!

Zábava pro děti přípravná skupina na téma:

"Kvíz o pohádkách K.I. Chukovského"

Integrace vzdělávací oblasti : sociální a komunikační rozvoj, vývoj řeči, kognitivní vývoj, umělecký a estetický vývoj.

Cíl: upevňování znalostí dětí o díle dětského spisovatele K. I. Čukovského.

Obsah programu:

  • Seznamte předškolní děti se životem K.I.
  • Ukažte dětem úžasný svět pohádky, jejich moudrost a krása.
  • Rozvíjet myšlení, představivost, paměť, výtvarné schopnosti dětí.
  • Zlepšit výtvarné a řečové dovednosti dětí při čtení básní a úryvků z děl Čukovského.
  • Pěstovat mezi sebou přátelské vztahy, lásku a zájem o dílo K. I. Chukovského.
  • Plánované výsledky: projevuje emocionální odezvu při čtení děl K.I. Čukovskij; možná se zájmem prohlíží ilustrace slovní popis hádat práci; odpovídá na otázky; se aktivně podílí na produktivní činnosti.

    Materiály a vybavení: knihy K.I. portrét K.I. Čukovského, 3-4 další autoři; ilustrace k pohádkám, krabice s listy srolovanými do tuby, „Kdo je ten lichý“, „Zázračný strom“ s různými předměty (síto, žínka, žehlička, rukavice, zápalky, čokoláda, balónek, telefon, ubrousek, svíčka a atd.); vybavení pro inscenaci: peníze, stůl pokrytý ubrouskem, samovar, 2 sklenice, 2 šálky, boty se „zlatou sponou“, sklenice „Med“, kytice květin, baterka, šavle, provaz , hudební nástroje; plochý Miracle tree, plastelína, javor.

    Přípravné práce:

  • Čtení děl K.I.
  • Zkouška ilustrací k dílům.
  • Zobrazit karikatury podle stejnojmenná díla, poslech audionahrávek Čukovského pohádek v podání autora.
  • Pamatování básní a úryvků z děl.
  • Výstava prací dětí a rodičů na motivy pohádek K. I. Čukovského.
  • Příprava na dramatizaci pohádky „Moucha Tsokotukha“.
  • Design výstavy „Knihy K. I. Chukovského“.
  • Produktivní činnost: vyřezávání pohádkových postav z děl K. Čukovského, kreslení námětů k pohádkám.
  • Práce se slovní zásobou: práce, dětský spisovatel, K. Čukovskij, ilustrace, pohádkoví hrdinové.

    Plán akce:

    Snímek 1.- Kluci, rádi cestujete? Dnes se vydáme na cestu pohádkami a můžete hádat jaké.

    Snímek 2. - Podívejte se na tyto ilustrace. (Ukažte čtyři ilustrace z knih). Jak se jmenují pohádky? (Odpovědi dětí).

    Kdo napsal tyto pohádky? (Korney Čukovskij).

    Snímek 3. - Na obrazovce vidíte portréty různí spisovatelé. Najděte portrét K. Čukovského.

    Snímek 4. - Podívejte se na tento portrét. Co můžete říci o tomto spisovateli? (Odpovědi dětí).

    Jaký má laskavý, jemný a usměvavý pohled. Za pár dní by mu bylo 132 let!

    K.I. Čukovskij se stal dětským básníkem a vypravěčem náhodou. Dopadlo to takto. Jeho malý syn onemocněl. Korney Ivanovič ho vezl vlakem. Chlapec byl rozmarný, sténal, plakal. A aby nějak pobavil svého syna, Korney Ivanovič mu začal vyprávět vtipné historky co se stalo v jeho životě. A pak se všechno zamíchalo: co se skutečně stalo a co se nikdy nestalo. Když začal mluvit, nevěděl, co bude dál.

    Byl jednou jeden krokodýl

    Chodil po ulicích

    mluvil turecky

    Krokodýl, krokodýl, krokodýl.

    A chlapec, který poslouchal svého otce, ztichl a uklidnil se. Pro otce bylo důležité odvést synovu pozornost od nemoci. Po chvíli pokračoval:

    A dejte mu ho za odměnu

    100 liber čokolády

    100 liber marmelády

    100 liber hroznů

    A 1000 porcí zmrzliny...

    Druhý den ráno, když se probudil, požádal svého otce, aby mu znovu vyprávěl včerejší příběh. Ukázalo se, že si to všechno pamatuje, slovo od slova. Tak se vyvíjela pohádka ve verších sama od sebe.

    Něco podobného se stalo Kornu Ivanovičovi, když seděl u svého stolu a něco četl. Jeho pozornost upoutal hlasitý výkřik sousedky. co se stalo? Dívka křičela, řvala, slzy tekly do tří proudů. Čukovskij spěchal, aby to zjistil. Ukázalo se, že si nerada myla vlasy. Korney Ivanovič přišel, vzal dívku do náruče a nečekaně jí tiše řekl:

    Potřebuji si umýt obličej

    Ráno a večer

    A nečistý kominík

    Hanba a ostuda

    Ano, ano, hanba a hanba

    Tak se zrodila pohádka „Moidodyr“. A ukázalo se velmi cool, zábavné a zajímavé, že nejen jeho děti, děti ze sousedství, ale i dospělí si tyto pohádky zamilovali a stále je čtou svým dětem.

    Znáte jeho pohádky? Teď to zkontrolujeme. Pojďme si zahrát hru" Hádej pohádku."

    Snímek 5.

    Ošetřuje malé děti

    Léčí ptáky a zvířata

    Dívá se přes brýle

    Dobrý doktor Aibolit. ("Aibolit").

    Snímek 6.

    Najednou z brány -

    Strašidelný obr

    Červený a kníratý šváb. ("Šváb")

    Snímek 7.

    Jsem Velký Laver

    Slavný Moidodyr

    Šéf Umyvalnikov

    A velitel žínek. ("Moidodyr")

    Snímek 8.

    Prasata mňoukala "Mňau-mňau"

    Kočky zabručely "Oink-oink." ("Zmatek")

    Snímek 9.

    Lidé se baví -

    Moucha se vdává

    Pro odvážné, odvážné

    Mladý komár ("Fly-Tsokotuha")

    Snímek 10.

    A nádobí pokračuje dál a dál

    Procházky po polích a bažinách

    A konvice řekla žehličce

    Už nemůžu chodit (nemůžu). ("Fedorinova smutek")

    Snímek 11. - Nyní navrhuji, abyste si zapamatovali, kterým postavám tyto postavy patří pohádková jména.

    Hra „Pojmenujte pohádkovou postavu“

    Krabice obsahuje kousky papíru stočené do tuby, na kterých jsou napsána jména pohádkových postav Čukovského. Dítě přistoupí ke krabici, vytáhne papír a učitel čte. Navrhněte pojmenovat pohádkového hrdinu:

    Aibolit - ..., Barmaley - ..., Fedora - ..., Karakula - ..., Moidodyr - ..., Totosha a Kokosha - ..., Tsokotukha - ..., rusovlasý, kníratý obr - ..., Barbos - ...

    Snímek 12. - A teď, kluci, musíte si vzpomenout, kdo to řekl v básni K. Chukovského.

    D/i "Kdo vlastní tato slova?"

    1. Nekřič ani nevrč,

    Sami jsme kníratí,

    Můžeme to udělat sami

    Pohni svým knírem! (rak)

    2. Už nás nebaví mňoukat!

    Chceme jako prasátka,

    Grunt! (koťata)

    3. Když dupnu nohou,

    Zavolám své vojáky

    V této místnosti je dav

    Umyvadla přiletí (Moidodyr)

    4. Vážení hosté, pomozte!

    Pavouk - zabij padoucha!

    A nakrmil jsem tě

    A dal jsem ti něco k pití

    Neopouštěj mě

    V mé poslední hodině (Fly Tsokotukha)

    5. Ach ty, moji ubozí sirotci,

    Žehličky a pánve jsou moje!

    Jdi domů, neumytý,

    Umyji tě pramenitou vodou. (Fedora)

    6. Růj, má botičko,

    Vyrůstej, maličká!

    Stejně jako mytí bot

    Naleju trochu vody

    A strom poroste,

    Nádherný strom! (Mura dívka)

    7. ... když jen chci,

    A já spolknu měsíc! (Krokodýl)

    8. Vážený, milý Barmaley,

    Smiluj se nad námi

    Pojďme rychle

    Naší milé matce! (Vaněčka a Taněčka)

    Korney Chukovsky jako dítě rád pozoroval a zkoumal zvyky a chování hmyzu a různých zvířat, takže v jeho pohádkách je mnoho zvířat, ptáků a hmyzu. Řekl: „Často jsem měl výbuchy radosti a zábavy. Jdete po ulici a užíváte si vše, co vidíte: tramvaj, vrabci plavoucí v louži, jste připraveni pozdravit každého, koho potkáte, a sdílet svou radost.“ To je takový opravdu dětský spisovatel.

    Snímek 13. - Nyní naši kluci ukážou scénu z pohádky "The Tsokotukha Fly." (Noste masky, nastavte vybavení).

    Dramatizace pohádky „Moucha Tsokotukha“

    Fly, Fly-Bzučící, zlacené břicho!

    Moucha šla po poli, moucha našla peníze.

    Mucha šel na trh a koupil samovar.

    M.-Ts.:

    Pojďte, švábi, pohostím vás čajem!

    (Zahrnuje 2 šváby, 2 hmyz, motýla).

    Švábi:Švábi přiběhli a vypili všechny sklenice.

    Hmyz: A brouci jsou tři šálky každý, s mlékem a preclíkem.

    M.-Ts.:

    Krásný motýl, sněz džem!

    Nebo se vám naše dobrota nelíbí?

    Najednou nějaký starý pavouk

    Naše Moucha byla zatažena do rohu

    Chce toho chudáka zabít

    Zničte řinčení.

    M.-Ts.:

    Vážení hosté, pomozte!

    Zničte padoucha pavouka!

    A nakrmil jsem tě

    A dal jsem ti něco k pití

    Neopouštěj mě v mé poslední hodině!

    (všichni utíkají a schovávají se)

    Najednou odněkud přiletí malý komár.

    A v ruce mu hoří malá baterka.

    Komárik:

    Kde je vrah? Kde je padouch

    Nebojím se jeho drápů.

    (odvede pavouka pryč)

    Zničil jsem padoucha

    Osvobodil jsem tě.

    A teď, dívčí duše,

    Chci si tě vzít!

    Vše: Sláva, sláva Komarovi - vítězi!

    Ved. Díky děti

    Snímek 14, 15, 16, 17.- Přišli k nám hrdinové z pohádek. Budete muset určit, který hrdina je ten lichý? Proč?

    D/i "Kdo je ten zvláštní"

    Hrdinové pohádek byli nalezeni, ale ukázalo se, že jde o trochu duchem nepřítomné a ztracené předměty z jejich pohádek. Ale co je to za zázračný strom, který vidíme? (Pozor na strom) A co na něm roste? Stejně jako v Chukovského básni:

    Jako naši u brány

    Zázračný strom roste

    Ne listy na něm,

    Nejsou na něm květiny

    A punčochy a boty,

    Jako jablka.

    Ano, nejsou tu jen punčochy a boty, ale hodně různé položky. Nalezněme předměty z pohádek našeho spisovatele a vraťme je do naší pohádky. Můžete si vzpomenout na řádek z pohádky s předmětem, který najdete.

    Snímek 18. Herní úkol „Zázračný strom“

    Telefon – Zazvonil mi telefon... („Telefon“)

    Balón - Medvědi jeli na kole. A za ním jsou komáři na balónu... („Šváb“)

    Mýdlo - Takže mýdlo vyskočilo... („Moidodyr“)

    Talíř - A za nimi jsou talíře... ("Fedorinův smutek")

    Galoše - Pošlete mi tucet nových galošů... („Telefon“)

    Teploměr - A nastavuje a nastavuje jim teploměry... („Aibolit“)

    Rukavice - A pak zajíčci zavolali: "Je možné poslat rukavice?" ("Aibolit")

    Coin – Moucha šla přes pole, moucha našla nějaké peníze („Fly-Tsokotukha“)

    Síto – Síto cválá přes pole („Fedorino Gore“)

    Čokoláda - A aby dal každému čokoládu ("Aibolit")

    Žínka - A žínku, jako kavku, jako kavku, spolkl „Moidodyr“)

    Kluci, jste trochu unavení, pojďme si odpočinout. (Nabídněte, že se postavíte do kruhu).

    Fízminutka

    (podle pohádky K. I. Čukovského)

    Máma bude chodit po zahradě, Budou chodit po stole s prsty.

    Máma to utrhne ze stromu jakoby to utrhnou ze stromu.

    Boty, holínky. Střídavě plácají dlaněmi

    Nové boty.

    Táta bude chodit po zahradě a prsty chodit po stole

    Otec to utrhne ze stromu.

    Máša – kamaše, střídavě plácání dlaněmi o stůl

    Zinke - boty,

    Ninke - punčochy

    A pro Murochku ukazují na sebe rukama

    Drobné modré Ukažte, jak jsou malé

    Pletené boty Napodobují pohyb při pletení.

    A s bambulkami! Jako by dlaněmi vyřezávali sněhovou kouli.

    Nyní si vyrobíme vlastní Miracle Tree. K tomu potřebujeme plastelínu. Každý nejvíc fantazíruje a tvoří různé boty. Vzpomeňte si, jak jsem řekl

    Kdo potřebuje boty?

    Utíkej k zázračnému stromu!

    Lýkové boty jsou zralé,

    Plstěné boty jsou zralé,

    Proč zíváš?

    Neodříznete je?

    Roztrhejte je, ubožáci!

    Rip, bosý!

    Už nebudeš muset

    Předveďte se v mrazu

    Záplaty dírek,

    Holé podpatky!

    Sečteno a podtrženo.

    Kluci, potěšilo vás setkání s hrdiny pohádek Korneyho Chukovského?

    Dnes jsme si připomněli spisovatele, kterého známe od dětství. Vše, co nám Korney Ivanovič Čukovskij napsal a dal, si budeme dlouho pamatovat a s jeho hrdiny se nejednou setkáme. Jeho pohádky a básničky budeme číst ve škole, vyprávět je našim mladším sestrám a bratrům, protože jsou tak vtipní, vtipní a moc hodní.

    Snímek 19. Výborně, děkuji za pozornost!


    Postolová Galina Borisovna