Udělejte si podrobný plán příběhu kabátu. Převyprávění díla "The Overcoat" od N. V. Gogola

N.V. GOGOL. "KABÁT" . PERSON, PERSON, THING

Cíle lekce:

1. Seznamte studenty s příběhem N. V. Gogola „The Overcoat“.

2. Určete téma a myšlenku díla.

3. Odhalte uměleckou inovaci N. V. Gogola ve vývoji tématu „malého muže“.

Průběh lekcí

(Téma lekce a dva výroky jako epigrafy jsou napsány na tabuli: „Kázal lásku nepřátelským slovem popření“ od N. A. Nekrasova, „Všichni jsme vyšli z Gogolova „Kabátu““ od F. M. Dostojevského.)

I. Učení nového materiálu.

V komedii „Generální inspektor“ N. V. Gogol podal živý popis provinční byrokracie. "Hlavní maličkost" Khlestakov se směje všem.

Jak to chodí v hlavním městě?

V roce 1842, ve třetím svazku svých děl, Gogol shromáždil celý cyklus „Petrohradských příběhů“: zde jsou známé „Portrét“, „Něvský prospekt“ a zde je povídka „Plášť“.

Říkají... nicméně, co říkají, on nám řekne... (říká jméno studenta).

(Dříve připravený student převypráví úryvek z pamětí Annenského, že v Petrohradě vznikla anekdota o drobném úředníkovi, vášnivém milovníkovi myslivosti, který si dlouho šetřil peníze na dobrou zbraň, všechno si odpíral, koupil a hned se vydal na lov, ale zbraň byla ukradena rákosovými větvemi z lodi a potopila se muž novou zbraň.)

– Můžeme předpokládat, že Gogol vzal tento incident za základ svého příběhu?

– O čem je příběh „The Overcoat“?

– Do jaké společenské vrstvy byste zařadil Akaki Akakijevič Bashmachkin?

– Gogol se tedy obrátil k tématu „malého muže“. Byl první, kdo to udělal?

– Koho jsme považovali v Puškinově „malém muži“?

– Na základě čeho jsme Samsona Vyrina klasifikovali jako „malé lidi“?

– Proč je Evgenia z “ Bronzový jezdec"Také jsme mu říkali "malý muž", protože je šlechtic?

A nyní je Gogolův hrdina „jeden úředník“ z „jednoho oddělení“.

– Jak hodnotíte tuto první frázi, co tím chtěl Gogol říci?

Příběh je krátký, ale má smysl.

Vezměme si první problém – stát a jednotlivec; Tímto aspektem se zabýval již A.S.

– Je v příběhu zastoupen stát? Od koho nebo čeho? (Úředníci a samotný Petrohrad jako hlavní město státu.)

II. Práce s učebnicí.

– Najděte popis hlavního města v příběhu „The Overcoat“.

– Jaký závěr lze vyvodit? (Naproti tomu je zobrazen Petrohrad: město bohatých a chudých.)

– Co zdůrazňuje bohatství a majestátnost hlavního města: bohatá architektura, nádherné parky, nádherná výzdoba fasád domů, široké a čisté třídy nebo něco jiného? (Ve výlohách obchodů, kde se zobrazují věci, oblečení kolemjdoucích - opět věci.)

– Shoduje se tento popis Petrohradu s Puškinovým?

- Možná jsou úřady zaneprázdněny důležitými věcmi státní záležitosti a ona nemá čas řešit město? Kdo je v příběhu nejvyšší? co to dělá? Co dělá Akaki Akakievich?

– Je „významná osoba“ osoba? Proč ho Gogol důrazně nazývá „významnou osobou“ – co se skrývá za slovem „osoba“?

Došli jsme k závěru: popis hlavního města zdůrazňuje kontrast ve stavu státu; příběh o různé úrovněúředníků vyjadřuje spisovatelovu hořkou úvahu o bezcennosti a vulgárnosti státní moc- každý je zaneprázdněn svými věcmi, nikdo nemyslí na pořádek ve státě ani na občany. Všechno podle Gogola vypadá stejně (jako by to navenek byli lidé!), v moci nejsou individuality, nejsou tam osobnosti.

– Jaké metody používá Gogol k malování tohoto bezútěšného obrazu? (Antiteze, přímá typizace - „jeden úředník“ ve smyslu jeden ze všech stejný, „významná osoba“; autorova ironie, slovní hříčka, logická absurdita.)

III. Seznámení s příběhem N. V. Gogola „The Overcoat“.

Uvažujme o druhém problému – člověku.

– Je Akakiy Akakievich člověk?

- Řekněte nám o něm. Jaký máš názor na hrdinu?

– Chápe svou bezvýznamnost a ponižující postavení? Probouzí se někdy jeho osobnost?

- Tohle talentovaný člověk?

– Proč není jeho talent žádaný, proč nebyl povýšen?

– Má hrdina nějaký drahocenný sen, možná tajnou lásku?

– S kým nebo s čím je spojen jeho sen? (Opět sním o něčem.)

– Konec příběhu – Akaki Akakievič povstal na protest proti úřadům, proti bezvýznamnému postavení člověka, jeho protest měl pozitivní sociální důsledky? (Ne, hledal a našel svůj kabát, dosáhl věcí.)

– Změnilo se něco v Petrohradu a ve státě po Bašmačkinově smrti? Jaký styl se používá k vyprávění duchařského příběhu? (Ironický.)

– Jsou v příběhu nějací další „malí lidé“? (Petrovič.)

-Kdo to je? Řekněte nám o tom.

– Když ho porovnáte s Akaki Akakievičem, kdo vyhraje? Proč?

- Proč mu Gogol neříká Grishka jménem, ​​ale Petrovič? (Chudoba a utrpení chudého člověka přecházejí z generace na generaci a není žádné světlo a není způsob, jak se z tohoto kruhu vymanit!)

Nyní se podívejte na tabuli.

(Část desky, která byla do tohoto okamžiku uzavřena, se otevírá poznámkou:

I. „Malý muž“: Vyrin, Evgeniy, Akakiy Akakievich Bashmachkin.

II. "Malý muž": Vyrin,

Jevgenij,

Akaki Akakijevič Bashmachkin.)

– Který záznam se vám zdá správný?

Já – všechny stejné kvality, ve stejné řadě.

II – všichni „malí lidé“, ale různé typy?

– Jaké specifické vlastnosti každého z nich byste si všimli?

(Vyrin - vnější chudoba a vysoká duchovní morálka v kanonickém křesťanském smyslu; Evgeniy - vnější chudoba, ale vnitřní integrita: sen o lidském štěstí, které naplňuje a zahřívá duši; Akaki Akakievich - vnější chudoba, ale i vnitřní chudoba, duchovní bída, nikoli člověk, ale „stvoření horší než moucha“.)

– Máme v této lekci nakreslit čáru pod pojmem „ malý muž"? Vyčerpal se obrázek sám?

– Věnujte pozornost tématu lekce: osoba, osoba, věc. jak tomu rozumíš?

– Opravdu je všechno tak beznadějné? Je v příběhu nějaký pozitivní začátek? (Studenti mohou říci: smích; tento soud by měl být okamžitě vyvrácen: v tomto hořkém a smutném příběhu není nic vtipného.)

Pozitivní začátek je ve vypravěči.

– Věnujte pozornost prvnímu epigrafu lekce, slovům N.A. Nekrasova - tady to je, pozitivní začátek: pozice vypravěče, jeho hořká ironie a odmítání takového státu, takových úředníků a takových lidí.

– Přečtěte si druhý epigraf – stal se z něj jen aforismus. Kdo je „my“? Jsme čtenáři nebo spisovatelé?

Zdá se mi, že Dostojevskij mluvil o spisovatelích – všichni ruští spisovatelé jsou druzí poloviny 19. století století vyšel z Gogolova přírodní škola: pozvedli svůj hlas na obranu lidské osoby, respekt k bohatým i chudým, zbožným i zločincům. Spisovatelé přijali Gogolovu uměleckou dovednost v popisu prostoru a člověka, umělecké detaily a symboly, typické a individuální - to vše vidíme v příběhu „The Overcoat“.

Na konci lekce je test:

1. „The Overcoat“ – dílo:

a) romantický

b) sentimentální

c) realistické.

2. „Křivé oko a rýhy po celém obličeji“ – jde o:

a) o Akaki Akakievičovi,

b) o Petrovičovi,

c) o „významné osobě“.

3. Akaki Akakievich sloužil v oddělení:

a) zahraniční věci,

b) vzdělání,

c) v jednom...

4. Jméno Akaki Akakievich obdržel:

a) podle kalendáře,

b) kmotr trval na tom,

c) matka to dala.

5. „Významná osoba“:

a) titulární poradce,

b) obecné

c) tajný rada.

6. Jméno „významné osoby“:

a) Grigorij Petrovič,

b) Ivan Ivanovič Eroškin,

c) buď Ivan Abramovič nebo Štěpán Varlamovič.

7. Akaki Akakievich:

a) byl lhostejný k práci,

b) snažil se pracovat tak, aby nebyl vyhozen,

c) podávané s láskou, s potěšením.

8. Akaki Akakievič:

a) kladný hrdina,

b) negativní hrdina,

c) rozporuplný charakter.

9. Vypravěč:

a) se projevuje jako „já“,

b) necítil

c) jeho postoj je vyjádřen patosem díla.

10. Krajina:

a) hraje důležitou roli,

b) nehraje zvláštní roli,

c) není tady.

11. „Malý muž“ od Gogola:

a) bezvýznamný tvor,

b) osoba dočasně potlačená okolnostmi,

c) člověk uzavřený ve svém bohatém duchovním světě.

12. Kabát:

a) umělecký detail,

b) symbol,

13. Nositelem pozitivního principu je:

a) obraz Petrohradu,

b) vypravěč,

c) zde není žádný pozitivní začátek.

14. Příběh „The Overcoat“:

a) fantastické

b) jako život,

c) romantický.

15. Akaki Akakievich je:

a) typická národní povaha,

b) další osoba

c) „výkřik hrůzy a hanby, který vydává člověk, který upadl pod vliv vulgárního života, když náhle spatří v zrcadle svou pohmožděnou tvář“ (Herzen).

16. Akaki Akakijevič:

a) synonymem pro Puškinův „malý muž“,

b) jedná se o jiný druh,

c) nelze jej klasifikovat jako drobnou osobu.

17. Název příběhu říká:

c) název nesouvisí s tématem a myšlenkou.

a) „malý muž“ je hodný respektu,

b) je produktem nelidského stavu,

c) za svou „malost“ si může sám.

Kód: 1–c, 2–b, 3–c, 4–c, 5–b, 6–c, 7–c, 8–b, 9–c, 10–a,

11–a, 12–b, 13–b, 14–b, 15–c, 16–b, 17–b, 18–b, c.

IV. Domácí úkol: obraz vypravěče v příběhu „The Overcoat“; 1. možnost – plán, 2. možnost – ústní odpověď.

Stáhnout materiál

Úplné znění materiálu naleznete v souboru ke stažení.
Stránka obsahuje pouze zlomek materiálu.

Plán

1. Úvod

2. Historie stvoření

3.Význam jména

4.Druh a žánr

5. Téma

6. Problémy

7.Hrdinové

8. Děj a kompozice

Je zakladatelem kritický realismus v ruské literatuře. Jeho „“ mělo obrovský vliv na F. M. Dostojevského. Tento cyklus zahrnuje příběh "", ve kterém je problém "malého člověka" naléhavě kladen. V. G. Belinsky považoval dílo za „jedno z nejhlubších Gogolových výtvorů“.

P. V. Annenkov vzpomínal, že Gogolovi bylo řečeno vtipná příhoda o chudém úředníkovi, který na všem velmi dlouho šetřil a dokázal našetřit peníze na nákup drahé zbraně. Poté, co se úředník vydal na lov s drahocennou zbraní, ji neúmyslně utopil. Šok ze ztráty byl tak velký, že úředník onemocněl horečkou. Znepokojení přátelé se sešli a koupili chudákovi novou zbraň. Úředník se vzpamatoval, ale až do konce života si na tuto příhodu nevzpomněl, aniž by se otřásl. Gogolovi to vtipné nepřipadalo. Velmi nenápadně pociťoval utrpení „malého muže“ a jak ujišťuje Annenkov, pojal příběh „Plášť“. Dalším zdrojem příběhu byly autorovy osobní vzpomínky. Sám drobný úředník Gogol strávil v prvních letech svého života v Petrohradu celou zimu v letním kabátku.

Význam jména Kabát tvoří základ celého příběhu. Ve skutečnosti je to další hlavní herecká postava. Všechny myšlenky nebohého Akakiho Akakieviče se soustředí na tento kus oblečení. Dlouho očekávaný nákup se stal nejšťastnějším dnem jeho života. Ztráta jeho kabátu nakonec vedla k jeho smrti. Nápad vrátit kabát byl dokonce možný fantastickým způsobem vzkřísit Akakiho Akakijeviče v masce duchapřítomného úředníka.

Pohlaví a žánr. Příběh.

Hlavní téma díla - ponížené postavení drobného petrohradského úředníka. Jedná se o těžký kříž, který bylo nuceno nést mnoho generací obyvatel hlavního města. Příznačná je autorova poznámka na začátku příběhu. Při narození se Akaki tvářila, „jako by tušila, že bude titulární radní“. Život Akakiho Akakieviče je nudný a bezcílný. Jeho jediným úkolem je přepisovat papíry. Nic jiného neumí a ani nechce. Nákup nového kabátu se stal prvním skutečným cílem úředníka v životě. Tato akvizice ho doslova inspirovala a dodala mu odvahu komunikovat s ostatními lidmi. Noční útok a ztráta kabátu rozbily Akaky Akakievichovu novou pozici. Jeho ponížení se mnohonásobně zvýšilo, když se snažil vrátit kabát. Vrcholem byl rozhovor s „významnou osobou“, po kterém se úředník uložil do postele a brzy zemřel. Akaki Akakievič byl tak bezvýznamný „stvoření“ (ani člověk!), že se oddělení o jeho smrti dozvědělo až čtvrtý den po pohřbu. Muž, který žil ve světě více než padesát let, po sobě nezanechal žádnou stopu. Nikdo se o něm nezmínil laskavá slova. Jedinou radostí v životě pro samotného Akakiho Akakijeviče bylo krátkodobé držení kabátu.

Hlavní problém příběh je takový finanční situacičlověk ho nevyhnutelně změní duchovní svět. Akaki Akakievič, pobírající více než skromný plat, je nucen se ve všem omezit. Stejné omezení je postupně ukládáno i na jeho komunikaci s druhými lidmi a na úroveň duchovní a materiální náročnosti. Akaki Akakievich - hlavním objektem za vtipy svých kolegů. Je na to tak zvyklý, že to bere jako samozřejmost a ani se nesnaží bránit. Jedinou obhajobou úředníka je žalostná fráze: „Nechte mě být, proč mě urážíte? Tak říká muž, kterému je už více než padesát let. Roky bezmyšlenkovitého opisování papírů měly vážný dopad na duševní schopnosti Akaki Akakieviče. Jiné práce již není schopen. Neumí ani měnit tvar sloves. Nepříjemná situace Pro Akakiho Akakieviče se jednoduché pořízení kabátu stává hlavní událostí v jeho životě. To je celá tragédie příběhu. Další problém spočívá v image „významné osoby“. Toto je osoba, která nedávno získala povýšení. Na svou novou pozici si stále zvyká, ale dělá to rychle a rozhodně. Hlavní metodou je zvýšit vaši „významnost“. V podstatě je to dobré a laskavý člověk, ale vzhledem k přesvědčení zavedenému ve společnosti se snaží o maximální nepřiměřenou přísnost. „Ostuda“ Akakije Akakijeviče byla způsobena touhou ukázat příteli svou „významnost“.

Hrdinové Bashmachkin Akaki Akakievich.

Děj a kompozice Chudák úředník Akaki Akakievič, který se ve všem omezuje, objednává si u krejčího nový kabát. V noci ho přepadnou zloději a odnesou mu nákup. Kontaktování soukromého soudního vykonavatele nepřináší výsledky. Akakiy Akakievich na radu jde do " významná osoba“, kde dostane „napomenutí“. Úředník dostane horečku a zemře. Brzy se ve městě objeví duch úředníka, který strhává pláště kolemjdoucích v duchu poté duch úředníka zmizí.

Co autor učí Gogol přesvědčivě dokazuje, že stísněná finanční situace z člověka postupně dělá utlačovaného a ponižovaného tvora. Akaki Akakievič ke štěstí potřebuje velmi málo, ale i napomenutí od vyššího úředníka ho může zabít.

Plán převyprávění

1. Charakteristika Akaki Akakijeviče.
2. Akaki Akakievich si objedná nový kabát.
3. Lupiči svlékají nebohému úředníkovi kabát.
4. Akaki Akakievič hledá pravdu u soukromého soudního vykonavatele, od generála.
5. Úředník umírá žalem.
6. Duch úředníka děsí kolemjdoucí.

Převyprávění

Jeden úředník sloužil v jednom oddělení: malý, trochu potrhaný, trochu zrzavý, trochu slepý... Byl to, čemu se říká věčný titulární poradce. Příjmení úředníka bylo Bashmachkin. Jmenoval se Akaki Akakievich. Při křtu „začal plakat a udělal takovou grimasu, jako by tušil, že bude titulární rada“. Řadu let vykonával jednu funkci – listového úředníka. Nikdo v práci ho nerespektoval, mladí lidé se mu „smáli a dělali si legraci“. Akaki Akakijevič byl neopětovaný muž. "Jen pokud byl vtip příliš nesnesitelný, řekl: "Nech mě být, proč mě urážíš?" "V těchto pronikavých slovech zazněla jiná slova: "Jsem tvůj bratr." Akaki Akakijevič sloužil „horlivě... s láskou“, měl dokonce svá oblíbená písmena. Neuměl nic jiného, ​​než mechanicky přepisovat dokumenty.

Akaki Akakijevič žil špatně: špatně se oblékal, večeřel „s mouchami a vším, co Bůh seslal...“, a nedovolil si žádnou zábavu. „Vyčůral se do sytosti a šel spát s úsměvem předem při pomyšlení na to zítra: "Pošle ti Bůh zítra něco k přepsání?" „Věděl, jak být spokojen se svým údělem“. Všechno by bylo v pořádku, kdyby nebyla zima: jeho starý kabát, předmět posměchu jeho kamarádů, byl opotřebovaný. "Tkanina byla tak opotřebovaná, že prosakovala a podšívka se rozpadala." Akakiy Akakievich vzal svrchník ke krejčímu, ale ten ho odmítl předělat: „záležitost je úplně shnilá“ a poradil mu, aby si ušil nový. Pro Akakije Akakijeviče byla částka jeden a půl sta rublů nemyslitelná: „To je taková věc, opravdu jsem si nemyslel, že to tak dopadne...“ Kolik peněz by stálo vyrobit kabát? „Petrovich se zaváže, že to udělá za osmdesát rublů; ale odkud je mohu získat?" Bashmachkin ušetřil z každého rublu za několik let „více než čtyřicet rublů“. Rozhodl se šetřit na všem: naučil se nezapalovat svíčky, chodit po špičkách, aby si nevyzul boty, po večerech hladovět... „ale jedl duchovně, v myšlenkách nosil věčnou představu budoucí kabát." „Od té doby jako by se jeho samotná existence stala plnější, jako by se oženil; nějak se stal živějším, ještě pevnějším charakterem, jako člověk, který si již stanovil a stanovil si cíl. Nakonec se peníze vybraly. Bashmachkin spolu s krejčím koupil látku, kaliko na podšívku (místo hedvábí) a kočku na límec (místo kuny). O dva týdny později byl kabát hotový, „tak akorát“. Krejčí slavnostně oblékl Akakiho Akakijeviče a dokonce za ním běžel, aby ještě jednou obdivoval jeho práci.

"Akaky Akakievich šel v nejslavnostnější náladě ze všech pocitů." V oddělení se všichni kolegové přiběhli podívat na nový kabát; přesvědčili Akakiho Akakieviče, aby „pokropil“ novou věc. Jeden úředník pozval všechny k sobě. Večer za ním šel Akaki Akakievič v novém kabátě. Cítil se nepříjemně, znuděně a snažil se odejít bez povšimnutí. Cestou domů ho zbili a sebrali mu kabát. "Zoufalý, nikdy unavený křikem, začal utíkat přes náměstí ke stánku." Strážný však odpověděl, že neviděl, jak byl Akaki Akakievič okraden, a poslal ho ke správci. Ráno šel na radu majitele bytu k soukromému soudnímu vykonavateli, měl potíže se schůzkou, ale uvědomil si, že je malá naděje na vrácení kabátu. Kolega mi poradil, abych kontaktoval významnou osobu. Akaki Akakijevič se rozhodl jít. „Obyčejný rozhovor“ významné osoby „s méněcennými byl strohý a sestával z téměř tří frází: „Jak se opovažuješ? Víte, s kým mluvíte? Chápete, kdo stojí před vámi? V srdci to byl však laskavý muž, ale hodnost generála ho úplně zmátla.“ Když generál viděl pokorný vzhled Bašmačkina, jeho starou uniformu, zakřičel na úředníka, dupl nohama a vykopl ho. Vyděšený Akaki Akakievič se cestou domů nachladil, ležel v horečce a brzy zemřel. Z dědictví zbyl jen svazek husích peří, bílý vládní papír, tři páry ponožek, dva nebo tři knoflíky utržené z kalhot a stará uniforma. „A Petrohrad zůstal bez Akakiho Akakijeviče, jako by tam nikdy nebyl. Tvor zmizel a zmizel, nikým nechráněný, nikomu drahý, pro nikoho nezajímavý.“ Oddělení si o něm uvědomilo až čtvrtý den. Ale kdo by si pomyslel, že Akaki Akakievič byl předurčen k tomu, aby „několik dní po své smrti žil hlučně, jakoby odměnou za život, kterého si nikdo nevšiml“. Petrohradem se šířily zvěsti, že u Kalinkinského mostu se v noci začal objevovat „... mrtvý muž v podobě úředníka hledajícího nějaký druh ukradeného kabátu“. Někdo v mrtvém muži poznal Akakiho Akakijeviče. Mrtvý úředník začal ve všech bázlivých lidech vyvolávat značný strach a v noci si svlékal kabáty.

Po návštěvě Akakiho Akakijeviče pocítil generál něco jako lítost, poslal k němu a dozvěděl se o jeho smrti. Byl poněkud rozrušený, ale rychle se rozplynul na večeru s přítelem. Jednoho dne jel na saních a najednou ucítil, že ho někdo chytil za límec. "Ne bez hrůzy," uznal generál Akaki Akakijevič, který řekl: "Potřebuji tvůj kabát!" Smrtelně vyděšený generál „dokonce rychle shodil svůj plášť z ramen“. „Od té doby vzhled „mrtvého úředníka“ úplně ustal: generálův kabát očividně padl úplně na ramena.


Příběh "The Overcoat": plán událostí

  • Začátek příběhu: popis Akaki Akakievich
  • Nový kabátek a její krádež
  • Kontaktování policie
  • Návštěva "významné osoby"
  • Nemoc a smrt Akakiho Akakieviče
  • Duch Akaki Akakievich
  • Akaki Akakievičova pomsta na generálovi





Starý kabátek a výlet ke krejčímu

Jednoho dne Akakiy Akakievich zjistí, že jeho starý kabát potřebuje opravit. Jde za svým přítelem Petrovičem, krejčím, v naději, že mu opraví kabát. Ale krejčí Petrovič hlásí, že kabát nelze opravit. Krejčíř radí Akaki Akakievičovi, aby ušil nový kabát za 150 rublů. Ale Akakiyho roční plat je 400 rublů.

Akaki Akakievič se úplně rozčílí a udělá ještě jeden pokus: přijde za Petrovičem a znovu se ho snaží přesvědčit, aby si převlékl kabát. Petrovič odmítá, protože kabát byl úplně shnilý.


Akaki Akakievich šetří na kabát

Aby si naspořil na nový kabát, je Akakiy Akakievich nucen tvrdě šetřit. Za každý utracený rubl si kromě této úspory vložil do malé krabičky groš, přestal po večerech pít čaj a zapalovat svíčky a při chůzi po chodníku šlápl na špičky, „aby se neopotřeboval; podrážky“…. Když přišel domů, hned se svlékl do spodního prádla, aby je nenosil, a posadil se do ošuntělého hábitu. Dalo by se říci, že žil sen o novém kabátu. Po nasbírání požadovaného množství on a krejčí zakoupí potřebné látky a materiály na kabát.


Nový kabát a jeho krádež

Na bohoslužbě jeden z kolegů pozve Akakiho Akakieviče na svátek. Akaki Akakievič se vrací ze svých jmenin a prochází temnými ulicemi. Ve tmě se objevují lupiči.



Kontaktování policie

Po loupeži se Akakiy Akakievich obrátí na policii a soukromého vykonavatele. Policie ale o tuto krádež nestojí.


Návštěva "významné osoby"

Na radu kolegy jde Akaki Akakievich k jedné „významné osobě“ - generálovi. Významný generál odmítá pomoci Akaki Akakievičovi. Křičí na něj, že k němu vůbec přišel.


Nemoc a smrt Akaki Akakijevič

Akaki Akakievič jde domů od generála ve svém starém kabátě. Nastydne a onemocní. Brzy umírá.


Duch Akaki Akakijevič

Po smrti Akakiho Akakieviče se v Petrohradě objeví podivný duch. Tento duch vypadá jako Akaki Akakievich. A strhává ze sebe kabáty kolemjdoucích.


Pomsta Akaki Akakijevič

Jednoho dne duch Akakiho Akakieviče sebere kabát právě tomu generálovi, který mu odmítl pomoci a vynadal mu. Poté, co si od generála vzal kabát, duch Akakiho Akakieviče zmizí a už se ve městě neobjevuje.


Datum 17.03 Lekce __52___ Syn / Třída. _8_

P?n/Položka.ruská literatura

to? ryba/Podrobit. N.V. Gogol. "Kabát". Tradice a inovace tématu „malý muž“.

Typ/Typ. 2Cíl: Vzdělávací: sledovat tradici zobrazování „malé“ osoby v ruské literatuře; rozvíjet schopnost charakterizovat charaktery díla na základě studovaného materiálu; předat dětem myšlenku, že existuje ponížení, které povznáší;

Vývojový: vštípit dovednosti při předávání osobního vnímání; rozvíjet schopnost zvýraznit to hlavní; rozvíjet expresivní a smysluplné čtenářské dovednosti;

Vzdělávání: pěstovat zájem o klasické dědictví ruská literatura; pěstovat mravní zásady; vštípit kulturu duševní práce.

?dysteri/Metody. Částečné vyhledávání, skupinové, individuální.

K?rnekiligi/Zařízení. Přenosný počítač. Prezentace.

Saba? ty? Barysy/Průběh lekce.

(Téma lekce a dva výroky jako epigrafy jsou napsány na tabuli: „Kázal lásku nepřátelským slovem popření“ od N. A. Nekrasova, „Všichni jsme vyšli z Gogolova „Kabátu““ od F. M. Dostojevského.)

I. Učení nového materiálu.

V komedii „Generální inspektor“ N. V. Gogol podal živý popis provinční byrokracie. "Hlavní maličkost" Khlestakov se směje všem.

Jak to chodí v hlavním městě?

V roce 1842, ve třetím svazku svých děl, Gogol shromáždil celý cyklus „Petrohradských příběhů“: zde jsou známé „Portrét“, „Něvský prospekt“ a zde je povídka „Plášť“.

Říkají... nicméně, co říkají, on nám řekne... (říká jméno studenta).

(Dříve připravený student převypráví úryvek z pamětí Annenského, že v Petrohradě vznikla anekdota o drobném úředníkovi, vášnivém milovníkovi myslivosti, který si dlouho šetřil peníze na dobrou zbraň, všechno si odpíral, koupil a hned se vydal na lov, ale zbraň byla ukradena rákosovými větvemi z lodi a potopila se muž novou zbraň.)

Můžeme předpokládat, že Gogol vzal tento incident za základ svého příběhu?

O čem je příběh „The Overcoat“?

Do jaké společenské vrstvy byste zařadili Akaki Akakievich Bashmachkin?

To znamená, že Gogol se obrátil k tématu „malého muže“. Byl první, kdo to udělal?

Koho jsme v Puškinovi považovali za „malého muže“?

Na základě čeho jsme Samsona Vyrina klasifikovali jako „malé lidi“?

Proč jsme Eugenovi z „Bronzového jezdce“ také říkali „malý muž“, protože je šlechtic?

A nyní je Gogolův hrdina „jeden úředník“ z „jednoho oddělení“.

Jak hodnotíte tuto první frázi, co tím chtěl Gogol říci?

Příběh je krátký, ale má smysl.

Vezměme si první problém – stát a jednotlivec; Tímto aspektem se zabýval již A.S.

Je v příběhu zastoupen stát? Od koho nebo čeho? (Úředníci a samotný Petrohrad jako hlavní město státu.)

II. Práce s učebnicí.

Najděte popis hlavního města v příběhu „The Overcoat“.

Jaký závěr lze vyvodit? (Naproti tomu je zobrazen Petrohrad: město bohatých a chudých.)

Co zdůrazňuje bohatství a majestátnost hlavního města: bohatá architektura, nádherné parky, nádherná výzdoba fasád domů, široké a čisté třídy nebo něco jiného? (Ve výlohách obchodů, kde se zobrazují věci, oblečení kolemjdoucích - opět věci.)

Shoduje se tento popis Petrohradu s Puškinovým?

Možná jsou úřady zaneprázdněny důležitými vládními záležitostmi a nemají čas řešit město? Kdo je v příběhu nejvyšší? co to dělá? Co dělá Akaki Akakievich?

- Je „významná osoba“ osoba? Proč ho Gogol důrazně nazývá „významnou osobou“ – co se skrývá za slovem „tvář“?

Došli jsme k závěru: popis hlavního města zdůrazňuje kontrast ve stavu státu; příběh o úřednících různých úrovní vyjadřuje spisovatelovo hořké přemýšlení o bezcennosti a vulgárnosti státní moci - každý je zaneprázdněn svými věcmi, nikdo nemyslí na pořádek ve státě ani na občany. Všechno podle Gogola vypadá stejně (jako by to navenek byli lidé!), v moci nejsou individuality, nejsou tam osobnosti.

Jaké metody používá Gogol k malování tohoto bezútěšného obrazu? (Antiteze, přímá typizace - „jeden úředník“ ve smyslu jeden ze všech stejný, „významná osoba“; autorova ironie, slovní hříčka, logická absurdita.)

III. Seznámení s příběhem N. V. Gogola „The Overcoat“.

Uvažujme o druhém problému – člověku.

Je Akakiy Akakievich osobnost?

Řekněte nám o tom. Jaký máš názor na hrdinu?

Chápe svou bezvýznamnost a ponižující postavení? Probouzí se někdy jeho osobnost?

Je to talentovaný člověk?

Proč není jeho talent žádaný, proč nebyl povýšen?

Má hrdina nějaký drahocenný sen, možná tajnou lásku?

S kým nebo s čím je spojen jeho sen? (Opět sním o něčem.)

Závěr příběhu - Akaki Akakievič povstal na protest proti úřadům, proti bezvýznamnému postavení člověka, měl jeho protest pozitivní společenské důsledky? (Ne, hledal a našel svůj kabát, dosáhl věcí.)

Změnilo se něco v Petrohradu a ve státě po Bašmačkinově smrti? Jaký styl se používá k vyprávění duchařského příběhu? (Ironický.)

Je v příběhu více „malých lidí“? (Petrovič.)

kdo to je? Řekněte nám o tom.

Pokud ho porovnáte s Akaki Akakievičem, kdo vyhraje? Proč?

Proč mu Gogol neříká Grishka jménem, ​​ale Petrovič? (Chudoba a utrpení chudého člověka přecházejí z generace na generaci a není žádné světlo a není způsob, jak se z tohoto kruhu vymanit!)

Nyní se podívejte na tabuli.

(Část desky, která byla do tohoto okamžiku uzavřena, se otevírá poznámkou:

I. „Malý muž“: Vyrin, Evgeniy, Akakiy Akakievich Bashmachkin.

II. "Malý muž": Vyrin,

Jevgenij,

Akaki Akakijevič Bashmachkin.)

Který záznam je podle vás správný?

Já - všechny stejné kvality, ve stejné řadě.

II - všichni „malí lidé“, ale různé typy?

Jaké specifické vlastnosti každého z nich byste si všimli?

(Vyrin - vnější chudoba a vysoká duchovní morálka v kanonickém křesťanském smyslu; Evgeniy - vnější chudoba, ale vnitřní integrita: sen o lidském štěstí, které naplňuje a zahřívá duši; Akaki Akakievich - vnější chudoba, ale i vnitřní chudoba, duchovní bída, nikoli člověk, ale „stvoření horší než moucha“.)

Měli bychom v této lekci udělat čáru za pojmem „malý muž“? Vyčerpal se obrázek sám?

Věnujte pozornost tématu lekce: osoba, osoba, věc. jak tomu rozumíš?

Opravdu je všechno tak beznadějné? Je v příběhu nějaký pozitivní začátek? (Studenti mohou říci: smích; tento soud by měl být okamžitě vyvrácen: v tomto hořkém a smutném příběhu není nic vtipného.)

Pozitivní začátek je ve vypravěči.

Věnujte pozornost prvnímu epigrafu lekce, slovům N.A. Nekrasova - tady to je, pozitivní začátek: pozice vypravěče, jeho hořká ironie a odmítání takového státu, takových úředníků a takových lidí.

Přečtěte si druhý epigraf - stal se z něj jen aforismus. Kdo je „my“? Jsme čtenáři nebo spisovatelé?

Zdá se mi, že Dostojevskij mluvil o spisovatelích – všichni ruští spisovatelé 2. poloviny 19. století vycházeli z Gogolovy přirozené školy: zvedali hlas na obranu lidské osoby, úcty k blahobytným i chudým, zbožný a zločinec. Spisovatelé převzali Gogolovu výtvarnou zručnost v popisu prostoru a člověka, uměleckých detailů a symbolů, typického i individuálního – to vše vidíme v příběhu „Plášť“.

Na konci lekce je test:

1. „Svrchník“ - dílo:

a) romantický

b) sentimentální

c) realistické.

2. „Křivé oko a rýhy po celém obličeji“ – jde o:

a) o Akaki Akakievičovi,

b) o Petrovičovi,

c) o „významné osobě“.

3. Akaki Akakievich sloužil v oddělení:

a) zahraniční věci,

b) vzdělání,

c) v jednom...

4. Jméno Akaki Akakievich obdržel:

a) podle kalendáře,

b) kmotr trval na tom,

c) matka to dala.

5. „Významná osoba“:

a) titulární poradce,

b) obecné

c) tajný rada.

6. Jméno „významné osoby“:

a) Grigorij Petrovič,

b) Ivan Ivanovič Eroškin,

c) buď Ivan Abramovič nebo Štěpán Varlamovič.

7. Akaki Akakievich:

a) byl lhostejný k práci,

b) snažil se pracovat tak, aby nebyl vyhozen,

c) podávané s láskou, s potěšením.

8. Akaki Akakievič:

a) kladný hrdina,

b) negativní hrdina,

c) rozporuplný charakter.

9. Vypravěč:

a) se projevuje jako „já“,

b) necítil

c) jeho postoj je vyjádřen patosem díla.

10. Krajina:

a) hraje důležitou roli,

b) nehraje zvláštní roli,

c) není tady.

11. „Malý muž“ od Gogola:

a) bezvýznamný tvor,

b) osoba dočasně potlačená okolnostmi,

c) člověk uzavřený ve svém bohatém duchovním světě.

12. Kabát:

a) umělecký detail,

b) symbol,

13. Nositelem pozitivního principu je:

a) obraz Petrohradu,

b) vypravěč,

c) zde není žádný pozitivní začátek.

14. Příběh „The Overcoat“:

a) fantastické

b) jako život,

c) romantický.

15. Akaki Akakievich je:

a) typická národní povaha,

b) další osoba

c) „výkřik hrůzy a hanby, který vydává člověk, který upadl pod vliv vulgárního života, když náhle spatří v zrcadle svou pohmožděnou tvář“ (Herzen).

16. Akaki Akakijevič:

a) synonymem pro Puškinův „malý muž“,

b) jedná se o jiný druh,

c) nelze jej klasifikovat jako drobnou osobu.

17. Název příběhu říká:

c) název nesouvisí s tématem a myšlenkou.

a) „malý muž“ je hodný respektu,

b) je produktem nelidského stavu,

c) za svou „malost“ si může sám.

Kód: 1-c, 2-b, 3-c, 4-c, 5-b, 6-c, 7-c, 8-b, 9-c, 10-a,

11-a, 12-b, 13-b, 14-b, 15-c, 16-b, 17-b, 18-b, c.

IV. Domácí úkol: obraz vypravěče v příběhu „The Overcoat“; 1. možnost - plán, 2. možnost - ústní odpověď.