Vysoce kvalitní štětce pro akvarel, čínskou a japonskou kaligrafii. Materiály pro čínskou malbu Které čínské štětce jsou vhodné pro akvarely

Ministerstvo školství Správy Yurga, Kemerovo Region

Obecní rozpočtová vzdělávací instituce

Městský rozpočtový předškolní vzdělávací ústav

"Centrum rozvoje dětí - Mateřská škola č. 18 "Teremok"

„Čínská malba Wu-hsing“

Mimoškolní činnost s využitím ICT

pro děti staršího předškolního věku

Yurga 2015

Vzdělávací oblast:

Umělecký a estetický vývoj , kognitivní vývoj , sociální a komunikační rozvoj , vývoj řeči .

Cíl:

Seznámení dětí s tradiční čínskou malbou Wu Xing.

úkoly:

  • rozvíjet zrakovou pozornost a vnímání, sluchovou paměť, představivost a prostorovou orientaci;
  • představit čínské malířství Wu-hsing;
  • vytvořit si představu o rysech kreslení bambusu a ptáků;
  • pěstovat estetické cítění z kontaktu s krásou.

Materiály a vybavení:

Kvašové barvy, štětce, voda, ubrousky, alba, notebook, projektor pro promítání prezentace „Čínská malba Wu Xing“, multimediální centrum pro přehrávání zvukových nahrávek „Čínská tradiční hudba“.

Průběh lekce

vychovatel: Doporučuji vám jet na výlet. Řekněte mi, kdo už cestoval? Na čem jsi cestoval?

Odpovědi dětí.

Dnes se vypravíme do Číny.

Kreslicí hra „Spojte tečky“:děti mají spojit tečky 1 až 17. Co jste dostali?

Děti: - Letadlo.

Hra - cestování letadlem.

Pojďme si hrát na letadlo? Ano!

A letíme!

Vy všichni jste křídla, já jsem pilot.

Přijaté pokyny -

Začněme akrobacií.Staví se jeden po druhém.

Letíme v dešti a sněhové bouři. Woohoo!

Vidíme něčí břehy. Ah-ah-ah!

Ry-ry-ry, - zavrčí motor.Dělejte krouživé pohyby rukama.

Letíme nad horami.Děti se pohybují po celém hřišti.

Tady všichni jdeme dolů.Dřepněte si na jedno koleno.

Na naši dráhu!

Náš let je u konce.

Sbohem, letadlo. Mávnou rukou.

Vychovatel : Tady jsme s vámi v Číně. Zde se seznámíme s čínským obrazem „Wu-hsing“.

Show prezentace. Hraje tradiční čínská hudba.

Vychovatel : Kluci, posaďte se a podívejte se na obrazovku.

Snímek č. 1

K.zh.u-sin se objevil ve starověku. Je velmi unikátní.

Snímek č. 2

Wu-shin je systém 5 základních prvků: dřevo, oheň, země, kov, voda. Na tom je založen celý světový názor staré Číny.

Snímek č. 3

Mandala Yin-Yang, skládající se z bílých a černých kapek, popisuje vzorce okolní reality. Právě tato mandala je klíčem k pochopení Wu-singu. Jang, bílá je nebeský princip, Jin - černá - pozemský princip.

Jang dává energii a jin ji přijímá, kvalitativně přeměňuje energii. Nebe dává déšť, světlo, teplo a Země to vše pohlcuje a rodí různé formy života, jako je tráva, stromy, zvířata.

V malbě Wu Xing je úkolem umělce zprostředkovat podstatu předmětu, nikoli jeho formu. Abychom to dokázali, musíme se naučit nevidět svou myslí, ale očima.

Snímek č. 4 (tahy)

Wu-shin malba je malba 5 tahy.

Dřevo a oheň - silné a rychlé pohyby (mužský Yang)

Kov a voda – pohyb je pomalý a jemný (ženský jin)

Zemský zdvih je základem všech 5.

Snímek č. 7

Dřevo je dotek přímosti, přímočarosti. Tlačný pohyb z bodu do bodu (pohyb ramen)

Snímek č. 8

Oheň - záblesk světla, let fantazie (zápěstí ve tvaru lodi se pohybuje)

Snímek č. 9

Do Země - beztvarý tah, stiskněte štětec

Snímek č. 10

Kov - podlouhlé linie. Klidný, hladký (pohyb loktů)

Snímek č. 11

Voda - tampon, otáčení, kroucení (pohyby prstů)

Snímek č. 12 (závěr)

Filozofie 5 základních prvků wu-xing je základem pro celou čínskou kulturu. Nejdůležitější je naučit se cítit štětec a dělat tahy, které potřebujete. Tah štětcem je základ, vychází z kaligrafických tahů.

fizminutka:

Jdeme po silnici. Děti chodí

Cesta je dlouhá, náš domov je daleko.

Je horký den, pojďme si sednout do stínu.

Posadíme se pod bambus. Posaďte se

Budeme ležet pod bambusem. Ležet

Pojďme si lehnout a odpočívat.

Snímek č. 13 (bambus)

Dnes nakreslíme rostlinu bambusu.

Snímek č. 14 (vybavení)

Snímek č. 15

Při vyobrazení bambusu se nejčastěji maluje monochromaticky.

Na štětec naneseme černou barvu.

Snímek č. 16

Nakreslete bambusový stonek. Jednoduše přiložíme štětiny štětce k papíru a jednoduše jej přitlačíme pohledem. Bod-čára, bod-čára……., přesahující okraj. Každá část stonku by měla být rovná, vzdálenost mezi uzly by měla být stejná. Namočte špičku štětce do barvy a označte na kmeni uzel.

Snímek č. 17 (přední listy)

Listy jsou oheň. Zakrouceme zápěstím. Dotýkáme se špičkou, poté celým štětcem a končíme špičkou. Věnujte pozornost umístění listů. Namočte štětec do černé barvy a přiložte přední listy (pro vytvoření vějíře). Každý list je jedním dotykem papíru. Kolik tahů, tolik listů.

Snímek č. 18 (sekundární kmeny)

Ponořte štětec do vody a zkontrolujte barvu na paletě. Nakreslete sekundární bambusové kmeny. V popředí jsou tmavé barvy, čím dále jsou barvy světlejší.

Snímek č. 19 (vedlejší listy)

Listy pozadí natřeme zředěnou barvou.

Snímek č. 20 (tenké větve)

Pomocí špičky kartáče přidejte tenké větve. Bambusové větve jsou bity fontánou, důležitý je rytmus. Nezapomeňte na celkovou kompozici. A bambus je hotový.

Snímek č. 21 (rozhovor o ráži)

Představte si, že jste uvnitř obrazu. Řekni nám, co se kolem tebe děje? Co si myslíš, že tady ten pták dělá?

Nakreslete si to sami.

Snímek č. 22 (pták)

Navrhuji začít kreslit zobákem a očima. Z nich je postaveno opeření a celkový obraz ptáka.

Snímek č. 23 (výsledek)

Dobrá práce! Dobře jsi nakreslil bambus. Obdivujme naše díla.

vychovatel: Je čas, abychom se my děti vrátili do Ruska, do naší školky. Řekněme kouzelná slova: "Raz, dva, tři - otočte se a ocitněte se v Rusku."

Děti říkají kouzelná slova.

Odraz.
Učitel vyzve děti, aby si vybraly bonbón:

Chlapi, jestli se vám dnes všechno líbilo a myslíte si, že se vám všechno povedlo, vezměte si žlutý bonbón, pokud si myslíte, že se vám moc nelíbil, vezměte si červený, a pokud vám výlet nepřinesl žádné potěšení vůbec, vezmi si modrou.

Děti si vybírají sladkosti.


U akvarelu je důležitým faktorem kvalita materiálů. Proto každou chvíli testuji různé štětce, barvy a papíry.

Dlouho jsem závislý na čínských štětcích pro malbu a kaligrafii, takže si jen zřídka kupuji tradiční „veverčí“ štětce - jsou příliš měkké a špatně sestavené. Ale protože se mě moji studenti ptají, rozhodl jsem se koupit nový veverčí kartáč. Najednou se kvalita zlepšila a lze doporučit?.. Vybrala jsem si ten nejslušnější dostupný u Leonarda - štětec č. 10 od Gamma. Při slepení se krásně nařase do tenkého hrotu. Cena je docela přijatelná, 278 rublů.

Porovnejme tento kartáč s podobným čínským z ovčí vlny.

Takto vypadají štětce po opláchnutí a vysušení. Ta čínská se nadále udržuje ve formě.

Při práci se stanou zjevnými nedostatky sestavy veverčích kartáčů Gamma. Po prvním tahu se chloupky štětce rozcházejí a tenkou špičku již nelze sbírat... Pro další rovnoměrný tah bude nutné štětec uhladit, aby získal rovnoměrný tvar. Čínský měkký kartáč stejné velikosti a tvaru ale drží tvar skvěle. A v práci je příjemnější.

Pokud štětec trochu zploštíte, bude jasné, proč se to děje. Podívejte se, jaký rovnoměrný „účes“ má čínský kartáč a jaké chaotické chloupky a dokonce i s háčky má kartáč Gamma:

To je důvod, proč jsem dlouho nepracoval s veverčími štětci v jejich čisté podobě. A mnoho lidí se mě ptá, co je zvláštního na tradičních čínských štětcích a kde koupit ty pravé a kvalitní? Už jsem o tom psala - mluvila jsem o svých štětcích.

A tady je příjemné překvapení. Po této publikaci mě oslovila firma Blue Phoenix a požádala mě o otestování jejich štětců, jak moc jsou vhodné pro malování vodovými barvami? Klobouk dolů před profesionalitou těchto lidí! Štětce byly odeslány rychle, v kvalitním balení. Nyní si mohu být jistý, že tomuto obchodu lze důvěřovat!

Takže tady jsou výsledky testování štětců, které mi byly zaslány.

Kvalita všech štětců je vynikající. Skvěle poskládané. Pokud se objeví žmolky, jsou to 3-4 chloupky na samém začátku používání.

Musíte však pochopit, že tyto štětce byly vytvořeny pro tradiční čínskou malbu a kaligrafii, takže jsou specifické. Nejneobvyklejší délka rukojeti a vyvážení štětce. Je nemožné držet tyto štětce blízko štětin, jak jste zvyklí držet pero. Tradičně jsou takové štětce drženy středem nebo samotným hrotem rukojeti. To dává svobodu pohybu a krásný tah. Přesně to, co se očekává. Do jaké míry mohou tyto štětce nahradit běžné akvarelové štětce?

Tvrdý štětec na kontury 1503.

Délka rukojeti 20 cm, délka kartáče 1,5 cm, průměr u základny kartáče 0,3 cm Složení: zaječí srst.

Ale kaligrafické čáry - karafiáty jsou pro ni velmi snadné. Pro psaní malých hieroglyfů je to myslím velmi dobré. Je však nepravděpodobné, že by byl vhodný pro práci s vodovými barvami.

Tvrdý kartáč 2005.

Délka rukojeti 22 cm, délka kartáče 2 cm, průměr u základny kartáče 0,5 cm Složení: kvalitní vlčí srst.

Docela měkké, něco mezi veverkou a kolonkou. Můžete vytvářet malé výplně. Dobré pro kreslení listů. Poskytuje krásně tvarovaný tah štětcem s jemným hrotem.

Tvrdý kartáč 3609

Délka rukojeti 23 cm, délka kartáče 3,6 cm, průměr u základny kartáče 0,9 cm Složení: vlna z vlčího ocasu a ovčí vlna s malým přídavkem syntetiky.

Skvělý kartáč! Analogový sloupec. Široká škála akcí – od velkých výplní (až do formátu A4) až po tenké čáry. Je perfektně sestavená, elastická, dobře drží vodu a pouští ji. Velmi příjemné pracovat! Dá se říct, že tento univerzální kartáč mám ze všech prezentovaných nejraději. Je dobrý jako kvalitní štětec pro začátečníky - snadno se používá, předvídatelný v chování, pohodlný v ruce.

Kombinovaný kartáč 3808.

Délka násady 24 cm, délka kartáče 3,8 cm, průměr u základny kartáče 0,8 cm Složení: kvalitní ovčí vlna a vlčí srst.

Právě tento kartáč je zobrazen výše ve srovnání s veverkou.

Kartáček je měkký, ale elastický. Analog kvalitní veverky. Vhodné pro výplně do formátu A3. Stejně jako veverčí štětec vyžaduje značné množství vody, ale štětec je dobře stavěný a dokáže vytvořit krásný tah s jemným hrotem. Rukojeť štětce se mi zdála trochu tlustá - není to pro mě příliš pohodlné.

Tvrdý kartáč 3909.

Délka rukojeti 22 cm, délka kartáče 3,9 cm, průměr u základny kartáče 0,9 cm Složení: koňské štětiny, mývalí kožíšek.

Elastický dlouhý vlas. Výborný štětec na malování bambusových listů... V akvarelu se bude hodit umělcům pracujícím na velkých formátech (A3 a větší), ale ne na výplně, ale na velké a malé dynamické tahy. Protáhlá štětina si dobře poradí s jemnými linkami a vytvoří velmi krásný tah ve tvaru bambusového listu s tenkou, ladnou špičkou.

Tvrdý kartáč 4810.

Délka násady 23 cm, délka kartáče 4,8 cm, průměr u základny kartáče 1 cm Složení: vysoce kvalitní koňské žíně, prasečí vlna a malé množství ovčí vlny.

Prodloužené elastické štětiny. To je pro nás zvláštní štětec - je podobný lineárnímu, ale jen velmi hustý. Tzn., že jako lineární je těžko ovladatelný – jeho hrot si žije vlastním životem. Bude to dobré pro umělce, kteří oceňují dynamiku a spontánnost tahů štětcem v malbě akvarelem. Dokáže zhotovit výplně ve formátech A4-A3. Ale obecně je tento štětec na mistrovější práci.

V tomto videoklipu Andrey Shcherbakov (Mistr U-sin), umělec a učitel Wu-shin malování mluví o této technice. Video říká, že čínská malba Wu Xing je založena na dvou hlavních principech.

První zásada umožňuje umělci rozvíjet své psychologické kvality pohybem. Předpokládá se, že problémy člověka, jeho psychické problémy a ztuhlost jsou spojeny s omezenými pohyby. Pohyb je energie a prací s energií pracujeme na určitých vlastnostech člověka. A rozvoj těchto vlastností pomáhá lidem dále v životě.

Druhý princip - to je přesně ten systém Wu Xing. V malbě existuje 5 kvalit energie - dřevo, oheň, země, kov, voda - každá z nich odpovídá určitému pohybu a umělec Usin maluje své obrazy pouze těmito pěti typy tahů. Při nácviku pohybu by mělo být tělo uvolněné a mysl soustředěná. Zvláštní pozornost by měla být věnována uvolnění oblasti ramen. Spodní část zad, hrudník a zadní část hlavy, které se vzájemně ovlivňují, protahují páteř jako struna, vyrovnávají držení těla a normalizují tok čchi. Psací štětec se drží speciálním způsobem. Paže by měla být uvolněná od ramene až ke konečkům prstů. Je to, jako by ten člověk vzal a podržel míč a vložil do něj štětec.

Existují 2 způsoby, jak držet štětec: uměleckejší a kaligrafickější. U umělecké metody se všechny prsty dotýkají štětce (jako ve videoklipu). Kaligrafie je spojena s přísnější kontrolou štětce: ukazováček a prostředníček tlačí na štětec na jedné straně, prstenec a malíčky kompenzují tlak na druhé a palec fixuje štětec. V obou případech jsou dlaň a ruka současně přísně fixovány a uvolněny.

5 druhů energie – 5 druhů úderů.

1. „Dřevo“ je silná přímá energie. Tento pohyb se provádí z ramene s mírným otočením těla. Štětec se přitlačí k papíru a silným přímým pohybem přesuneme štětec do jiného bodu. Zde opět zdůrazníme štětec vložením tečky. Zde máme přímý, silný úder - začátek mužské energie Yang. Prostřednictvím tohoto pohybu jej umělec postupně přenáší do svého života. Totéž se děje s energií „ohně“.

2. „Oheň“ je rychlost, pomíjivost, pohyb štětce, jako let motýla. Vezmeme-li štětec, provádíme třepotavé pohyby štětcem a pracujeme se zápěstím. Když se štětec dotkne papíru, tento pohyb vytvoří takový tah ve tvaru lodi.

3. Energie „Země“ se vyznačuje určitou strukturou. Jedná se o jednoduché tečky vytvořené jedním tahem štětce. Několik těsně umístěných teček vytvoří strukturu podobnou zemině.

4. „Kovová“ energie je něco jemného, ​​pružného, ​​ženského, takže pohyby jsou plynulé a dlouhé. „Kov“ je počátkem energie „Jin“ Při pohybu „Kov“ pracuje loket. Nejcharakterističtější tah štětce „Metal“ připomíná stéblo trávy ohnuté přes sebe, list divoké orchideje. Pohyb zahrnuje postupné zvyšování tlaku při pohybu vpřed a poté stejně pozvolné zvedání ruky. Dýchání je hluboké, odměřené, pozvolné. Zde teprve začneme chápat, jaké vlastnosti člověk rozvíjí při kreslení těchto tahů. Pokud v něm není žádná měkkost, něha nebo jemnost, pak tento tah jistě zvládne s velkými obtížemi.

5. Posledním prvkem je „Voda“. Je to pocit točení, zapojení do cyklu, ponoření, stáří, zmatek. Při tomto pohybu pracujeme prsty. Pomocí „Voda“ můžete vytvořit kmen starého stromu pohybem kartáče dopředu pomocí rotace.

V malbě Wu Xing je úkolem umělce zprostředkovat podstatu předmětu, nikoli jeho formu. A k tomu potřebujete rozvíjet své vnímání světa, naučit se vidět ne svou myslí, ale očima. Aby bylo možné správně zobrazit předmět, aby bylo možné předat veškerou jeho vitalitu, musí člověk pochopit, jaký tah (nakreslit ho). Porozumět znamená vidět podstatu, vidět, jaký pohyb v tomto předmětu převládá: mužská přímost, vytrvalost nebo třeba ženská flexibilita. Výbušná pomíjivost nebo vodní ponoření do něčeho velmi hlubokého. Nebo je to něco obecně strukturálního, neutrálního.

MTrvalo nám dlouho, než jsme otevřeli kurzy malování U-Xing. A nyní byly všechny dohody dosaženy a mistr je nyní s námi Andrej Ščerbakov! Jedná se o jednoho z nejznámějších učitelů čínské malby a kaligrafie u nás. .

Podle počtu prvků v malbě Wu Xing je jich pět první pohyby, které jsou v podstatě jazykem této obrazové tradice. Chcete-li něco nakreslit, musíte cítit prvek tohoto předmětu, vidět jeho skutečnou povahu. Jak to vidět, začít lépe rozumět sobě a světu kolem sebe, jak rozvíjet svou citlivost a intuici? Odpověď na tyto otázky dává malba Wu Xing.


Andrey Shcherbakov ukazuje hlavní tahy malby U-Xing

Jazyk malby Wu Xing otevírá neomezené obzory pro kreativitu a sebepoznání.

Maxim Parnakh mluví o podstatě malby U-Xing v rozhovoru s Andrey Shcherbakovem

Obtížný? Snadno!

Již v první lekci U-Xing napíšete vynikající práci - i když jste nikdy předtím nekreslili. Neměli byste však mířit na výsledek samotný a vaše meditace se štětcem v rukou a barvami na stole jsou mnohem důležitější. Jedním z nejcennějších výsledků praktikování malby Wu Xing je rozšíření vašeho vědomí za hranice každodenní mysli. Neméně cenný bude zdroj umělecké vize, kterou získáte, která rozšíří vaše vnímání okolní reality a poskytne svobodu myšlení.

Zvládnutí malby Wu Xing vám po nějaké době umožní nakreslit dobrý obrázek v čínském i evropském stylu. Jak dlouho to bude trvat, záleží jen na vás.

Práce Andrey Shcherbakov

Zvu vás na naše kurzy malování wu-shin toto léto. Základem malby wu-xing je umění cítit přírodu, umění interakce s vnějším světem. To je v podstatě to, co se učíme v našem malování pěti primárních prvků.

Dnes vám předkládám velmi rozsáhlý a informačně bohatý rozhovor. Pro mě zcela nečekaně se ukázalo, že není jen velké, ale gigantické. Ale stále se neodvážili rozdělit to na dvě části - formát jednoho příspěvku je nejpohodlnější. Pokud jsou vám pojmy „čínská malba“ a „wu-xing“ neznámé, doporučuji vám přečíst si předchozí článek, ve kterém najdete spoustu užitečných informací, obrazů a videí. No, pokud jste to už četli, doporučuji si tento rozhovor nenechat ujít. Udělejte si proto šálek dobrého zeleného čaje nebo kávy, případně jakýkoli jiný nápoj, pohodlně se usaďte a čtěte.

Chůze: Andrey, řekni mi prosím, co tě na malování wu-shinem zaujalo, proč to děláš? Co vám tato malba dává a proč právě tato technika, proč ne jiná technika?

ASCH: To je zajímavá otázka. Malování wu-shin je pro mě především průvodcem na cestě duchovního rozvoje. Pro mě je to především praxe seberozvoje a teprve potom - druh sebevyjádření nebo umělecké techniky. Malba Wu Xing obsahuje názornou ukázku principů taoistické a buddhistické filozofie.

Zde je důležité pochopit rozdíl mezi skutečnou rozvojovou praxí a jednoduchým sebevyjádřením. Sebevyjádření je prostě vysypání všeho, co je uvnitř nebo venku, na list papíru. Cvičení je neustálá práce na sobě, na vlastních omezeních, na vlastních pohybech a vlastní vizi. Pokud je sebevyjádření nasměrováno ven, pak praxe je vždy dovnitř.

Chůze: Ale co vyučování, protože má vnější zaměření?

ASCH: No, záleží na bodu vnímání, protože formálně malba také směřuje ven. Praxe seberozvoje může být cokoli: výuka, obchod, osobní vztahy a mnoho dalšího. Hlavní věcí je správně fixovat bod vnímání.

Chůze: Můžete nám říci více o tom, jak jsou principy taoismu a buddhismu vtěleny do tohoto umění?

ASCH: Začněme taoisty. Základním principem je takzvané „nedělání“ (无为 wu-wei) a následování přirozené cesty. Wuwei je velmi názorně demonstrováno kresbou „z bodu“, kdy nejprve bod aplikujete a poté s minimem úprav přeměníte v objekt. V malbě Xing nejsou žádné náčrty. Kresba je tvořena rychlými tahy a skvrnami. Nikdy tedy přesně nevíte, co se nakonec stane. Když kreslíte tímto způsobem, chápete, že neexistuje žádná možnost zničit kresbu, protože jakákoli neočekávaná skvrna se může organicky začlenit do integrity kresby, pokud se budete řídit přirozeností a nevnucujete kresbě příliš své vlastní. Ukazuje se tedy, že kresbu nevytváří autor, ale kresba pomáhá autorovi udělat další krok v seberozvoji.

Tento typ kresby je velmi nápomocný při zvyšování flexibility mysli a těla. Pokud člověk bere wuxingové malování vážně, pak se mu zcela jistě začnou otevírat nové životní obzory, protože začne víc vidět. Musíme pochopit, že kořenem nespokojenosti se životem je obvykle právě přílišná sevřenost a rigidita v úsudcích, myšlenkách a činech. Jakmile začnete pracovat na flexibilitě své mysli a těla, váš život se začne měnit. Malování Wu Xing je jednou z takových praktik.

Chůze: co buddhismus?

ASCH: Tady je to všechno o nepřipoutanosti. Každý, kdo bere wuxingové malování jako praxi, by se měl všemi prostředky snažit osvobodit se od připoutaností. Za prvé, připoutanosti k výsledkům vaší práce. Dokonce jsem jeden čas dělal takovou zajímavou praxi. Nejprve na obraze dlouho pracujete a pak ho vypálíte. Nejdůležitější je přitom zpočátku vědět, že to později spálíte. Zkrátka je důležité pochopit, že není důležitý umělecký výsledek, ale vnitřní objevy, které umělec při malování obrazu učinil.

Neměli byste se také vázat na svůj vlastní styl, naopak byste měli neustále hledat něco nového. Tady je mimochodem gigantický rozdíl oproti psychologii běžného umělce, pro kterého není nic důležitějšího než jeho vlastní styl.
Ve skutečnosti je spojení tahů štětcem s 5 prvky wuxingu, stejně jako jakékoli umělecké kánony, vše, co umělec praktikující wuxing musí nakonec zahodit při hledání té samé pravdy, kterou nelze vyjádřit slovy.

Chůze: Oznámení věnované malbě wu-shin říkají, že tato technika má arteterapeutický účinek. O čem přesně mluvíme?

ASCH: Ano, skutečně existuje arteterapeutický efekt. Tento vliv si všímají i profesionální psychologové, například Yulia Zima (https://komninus.livejournal.com/49143.html). Tuto techniku ​​přijalo mnoho psychologů. Vím, že Kyjevská arteterapeutická asociace používá při práci s klienty malbu wu-xing.

První rovinou tohoto arteterapeutického vlivu je, že uvolněním určitých tělesných tlaků se člověk může zbavit psychického napětí. Tato skutečnost je známá z teorie i praxe psychofyziky orientované na tělo.

Druhou rovinou je, že osvobozením svých pohybů se člověk seznamuje s novým způsobem interakce s realitou. Zde je vliv naší malby velmi snadno pochopitelný a vysledovatelný. Člověk je například v životě příliš přímý a umí dávat facky jen napravo a nalevo, ale flexibilitu v zásadě nezná nebo už zapomněl, co to je. To se často stává ženám, které zapomněly na svou ženskost. Tato osoba bude produkovat pouze rovné, tvrdé tahy „dřeva“, zatímco flexibilní tahy „kovu“ budou novým typem akce. A pokud to člověk zvládne, tak tohle může být velký krok kupředu.

Třetí úrovní je práce s obrázky. Zde se dostáváme k „jungiismu“. Abychom pochopili, jak pracovat s obrázky, uvedu jeden pracovní příklad. Je známo, že Strom je archetypálním a důležitým obrazem pro každého člověka. Nejzajímavější je, že každý má svůj podvědomý strom a podvědomá kresba stromu může o člověku hodně vypovědět. A pokud začnete pracovat s tímto symbolem, ukážete člověku, že existují i ​​jiné druhy stromů, a dosáhnete plasticity jeho „vnitřního stromu“, můžete dosáhnout velmi dobrých výsledků.

Je zajímavé, jak moc dále může tato technika přinést do oblasti skutečné terapie. Můj učitel Maxim Parnakh se specializuje na práci s postiženými dětmi. Pomocí techniky U-Xing Painting často „tahal“ děti z dětské mozkové obrny.

Chůze: Filosofie je víceméně jasná, ale nyní se pojďme bavit o technologii. Pokud si pamatuji z videa, pomocí elementu ohně kreslíte bambusové listy. Je zde rozpor? Zelené živé listy a najednou živel Oheň?

ASCH: Pomocí techniky Oheň můžete kreslit nejen listy, ale také ryby, ptáky, okvětní lístky a mnoho dalšího. proč tomu tak je? Otázka se zdá být jednoduchá, ale odpověď je trochu hlubší, než se zdá. Wu Xing, v překladu z čínštiny, stále není pět prvků, ale pět pohybů, hieroglyf „xing“ se překládá především jako pohyb. Pokud tedy mluvíme o wu-sing, pak to bude svět energií, protože energie je měřítkem pohybu. Pět „prvků“ wu-shin je pět kvalit pohybu. Pochopení této skutečnosti s sebou nese velmi zajímavé metamorfózy v chápání světa. Píšu o tom podrobně v tomto článku o wu-shin: https://komninus.livejournal.com/39986.html

Oheň je pomíjivý a výbušný pohyb. Je-li slabý, pak je jako let motýla, je-li silný, pak je jako výbuch bomby. A kreslí s ním vše, co je obdařeno pomíjivou povahou. U rostlin jsou listy nejpohyblivější, na podzim opadávají a rostou na jaře, kymácejí se ve větru, neustále mění směr, ale kmen stromu není obdařen takovou dynamikou, je mnohem statičtější a solidní.
Mnoho květin je namalováno stejným pohybem „ohně“, aby se zdůraznila pomíjivost a jas jejich života. Ryby a ptáci jsou ve své podstatě stejní, jsou to nejnepolapitelnější tvorové na světě. K přenosu takové pomíjivosti dochází rychlým pohybem zápěstí, protože tato část ruky je schopna nejrychlejších pohybů.

Chůze: Jaký materiál používáte k malování? Papír je jasný, ale co jiného? Inkoust, inkoust, kvaš, vodové barvy? Pokud existují různé materiály, mohl byste říci, jaký je rozdíl při práci s každým z nich? Nemáte spojené barvy s wuxin? Musím k malování používat speciální štětce a barvy? Které přesně?

ASCH: Když odpovídám na takové otázky, vždy si pamatuji, že wuxing je metafyzika, to znamená, že je nad formou. Malování wu-shin lze proto provádět pomocí čehokoli a na cokoli. Čím více to dělám, tím více jsem přesvědčen o správnosti svého názoru. Další věcí je, že budete moci kreslit rychlými tahy
Čínské štětce pro kaligrafii. Bude to více „čínské“ a bude mnohem snazší se naučit. A tak obecně: naprostá svoboda.

Je známo, že wu-sing je spojen s barvami - dřevo je například tyrkysové, oheň je šarlatový atd. Někteří moderní praktikující, například Jun Yuan Qigong, používají barevnou terapii Wu Xing. Osobně jsem zastáncem informovanosti, než hloupého následování cizího názoru. Z osobní zkušenosti jsem zatím nezjistil objektivní souvislosti mezi jedním a druhým. Osobně se mi zdá, že tady přesně všechno funguje naopak. Člověk se nejprve přesvědčí, že tyrkysová barva a játra spolu nějak souvisí, a pak aplikuje tento typ autohypnózy.

Souvislost mezi wu-xingem a barevným schématem obrázku je velmi možná, ale pak musíme k problematice přistoupit komplexněji. Například Gauguinovy ​​obrazy jsou plné kontrastů chladu a tepla, což v srdci pozorovatele probouzí skutečný var emocí, proto je kontrast studených a teplých tónů energií „ohně“. Monochromní japonská malba sumi-e však často vyvolává pocit klidu nebo dokonce smutku, a proto lze takový kontrast tmy a světla připsat „kovové“ energii atd.

Chůze: Na jaké paletě nejraději pracujete, černobíle nebo barevně?

ASCH: Upřímně, jsem pro rozmanitost. Jak bylo uvedeno výše, v malbě wu-shin nemá umělec za úkol vytvářet svůj vlastní styl. Zdá se, že styl, stejně jako každá jiná forma, přichází zvenčí, paralelně s úkoly, kterým aktuálně čelíme. Mezi mými pracemi najdete jak barevné, tak černobílé. V poslední době inklinuji spíše k monochromatické malbě, ale myslím, že je to dočasné.

Chůze: Jaký styl čínské malby vás nejvíce přitahuje? Například jsem obklopen horami a vodami a ptáci mě vůbec nezajímají. Zajímalo by mě, zda z toho lze vyvodit nějaký závěr? Koneckonců existuje také 5 stylů.

ASCH: No, nevím, jestli má cenu tady dělat nějaké závěry. Jak víte, pouze amatérský psycholog se snaží dát diagnózy všem najednou. Samozřejmě existuje 5 stylů, to je pravda, ale existuje jiná klasifikace. Opět nejde o formu, ale o pohyb oka po obrázku. Jak se pohled pohybuje, jak se pohybuje od objektu k objektu, to je opravdu důležité.
Také miluji krajiny plné mlhy a hor. Moji oblíbení čínští umělci jsou Ma Yuan a Xia Gui, kteří žili během dynastie Song.

Chůze: Je pravda, že se může naučit kreslit každý?

ASCH: Ano, je to pravda. Wu-shin malba je technika, ve které za pouhé 2 měsíce můžete dosáhnout velmi dobré úrovně, i když jste začínali od absolutní nuly. Faktem je, že moderní akademické techniky, čínské i evropské, jsou často přesyceny detaily, které člověk v první fázi absolutně nepotřebuje. A při znalosti struktury moderní psychiky můžeme s jistotou říci, že člověka spíše komplikují, než osvobozují. Wu-shin malba dává samotnou podstatu, bez jakýchkoli zvratů, a proto je naučit se malovat od nuly v této technice velmi snadné.

Lidé si často myslí, že k tomu, abyste se naučili kreslit, potřebujete nějaký zvláštní talent. To je zcela nepravdivé. Za posledních pár let jsem absolvoval více než tisíc studentů. Statistiky ukazují, že jediné, co k úspěchu v této oblasti potřebujete, je mít jasný záměr učit se a tvrdě na sobě pracovat. Dvěma hlavními překážkami jsou lenost a intelektuální impotence. Lenost a intelektuální impotence se vzájemně doplňují a přesně vytvářejí onen začarovaný kruh, ze kterého se 90 % nemůže dostat: nebudu, nechci, nemůžu... Intelektuální impotence je pro muže obzvlášť nebezpečná, protože následuje skutečná impotence.

Chůze: Proč, když jste se ponořil do podstaty malby Wu Xing, malujete v čínském stylu, a ne například ve svém osobním stylu? Může mít ruský člověk také čínský světonázor?

ASCH: Zajímavá otázka. Popravdě, v první fázi pro mě byl čínský styl zajímavý. Můžete se podívat na moje rané obrazy, často nemají s Čínou vůbec nic společného.

Zde jsou příklady: