Žánrové rysy lidových pohádek. Pohádky o zvířatech

MOSKVA ODBOR ŠKOLSTVÍ

STÁTNÍ ROZPOČTOVÁ VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE

GYMNÁZIUM GBOU č. 1544

LEKCE LITERÁRNÍHO ČTENÍ VE 2. TŘÍDĚ

„ZNAKY A RYSY KOUZELNÉ PŘÍBĚHY“

Učitel kategorie Weissenberg Maria Viktorovna

MOSKVA 2013

Vývoj lekce

Cíl : Podněcovat zájem:

K obsahu a postavám pohádka;

Určit znaky a vlastnosti pohádky;

Aktualizujte své znalosti:

O konceptu: „magičtí pomocníci“, „kouzelné předměty“, „trojité opakování“.

Aktualizovat dovednost:

Práce s textem pohádky.

Učit:

Odhalte význam slova „znak“, „vlastnosti“ a použijte je v aktivním slovníku;

Porovnejte obsah přísloví a hlavní myšlenku pohádky;

Identifikujte znaky a vlastnosti pohádky a zdůvodněte svůj názor;

Porovnejte pohádky s přihlédnutím ke znakům a vlastnostem pohádky a výsledky zobrazte v tabulce;

Přiměřeně komunikovat s partnerem v rámci vzdělávací dialog;

Při plnění učebního úkolu provádějte vzájemné testování a vzájemné hodnocení.

Plánované výsledky.

Dovednost:

projevit zájem o obsah a postavy pohádek;

vědomě používat v řeči pojmy „znaky“ a „rysy“;

identifikovat znaky a vlastnosti pohádky a zdůvodnit svůj názor;

práce s obsahem pohádek;

najít znaky a rysy pohádky a výsledky zapsat do pracovního listu;

adekvátně komunikovat s partnerem v rámci vzdělávacího dialogu při práci ve skupinách;

Zařízení: počítač, interaktivní tabule.

Název zařízení a materiálů

Množství

Počítač

Projektor

Interaktivní tabule nebo magnetická třída

Multimediální prezentace

Pracovní listy

Whatman

Průběh lekce

Fáze 1. Organizační moment

Přivítání hostů, motivace dětí k aktivní účasti na hodině.

Podívejte se na sebe, usmějte se na sebe a přejte si Přeji hezký den!

S jakými pracemi ústní lidové umění znáte se? (vtip, pohádka, přísloví.....)

V rukou učitele je „truhla znalostí“, ze které se berou jmenovky. (…….)

Na tabuli je vyvěšena tabulka „dílů ústního lidového umění“ a vyplněna tak, jak jsou pojmenována.(Příloha 1)

Poslechněte si epigraf naší lekce z Ozhegovova slovníku.

Vyprávění, obvykle lidové básnické dílo o fiktivních osobách a událostech, zahrnujících především magické, fantastické síly.“

Určete, o kterém kusu ústního lidového umění se bude v lekci hovořit? (o pohádce)

Právo. Dnes si budeme povídat o pohádce.Snímek1

Jaké druhy pohádek znáte? Na tabuli je vyvěšena tabulka „Druhy pohádek“. Vyplněné tak, jak jsou pojmenovány.

(Příloha 2)

Poslechněte si úryvek z pohádky („Teremok“).(Příloha 3)

Jak se jmenuje tato pohádka?

Určete, do jakého typu pohádek lze zařadit pohádku Teremok? (o zvířatech)

Dokažte svou odpověď. (zvířata - postavy, řetěz - opakování epizody, poetické písně, reprodukce stejné akce).

Poslechněte si další úryvek („Kaše ze sekery“).(Příloha 4)

Jak se jmenuje tato pohádka?

Do jakého typu pohádky patří? (domácnost).

Dokaž to. ? (skutečný svět lidí, mimořádná vynalézavost, dialog, dva světy - bohatý a chudý, dělník a pán, voják a generál).

Poslechněte si další úryvek.

Jak se jmenuje tato pohádka? („Žabí princezna“).(Příloha 5)

Do jakého typu pohádky lze tuto pohádku zařadit? (děti vyjadřují své hypotézy, které se zapíší na obláčky a pověsí na tabuli).

Proč byly různé hypotézy? (Nedostatek faktů)

Co nevíme (znaky a rysy pohádky).

Na jakou otázku v lekci budeme hledat odpověď? (Studenti se spoléhají na „pomocné klíče“ a formulují otázku pro lekci.)(Příloha 6)

JAKÉ ZNAKY A VLASTNOSTI MÁ KOUZELNÁ PŘÍBĚH? Otázku napíše učitel na papír a pověsí na tabuli.

Co musíte udělat, abyste odpověděli na otázku v lekci?

Navrhuji, abyste pracovali ve skupinách se slavným ruským lidovým příběhem „Žabí princezna“

Fáze 2. Hlavní část.

- Navrhuji pracovat ve skupinách a najít odpověď na otázku položenou v lekci. Každá skupina dostane úkol.

(Příloha 7)

Pamatujte na pravidla práce ve skupině. Žáci si přečtou úryvek z příběhu a vyplní pracovní listy a zapíší závěr své práce.

10-15 minut je vyhrazeno pro skupinovou práci. Jak práce postupuje, skupina vyvěsí své číslo na tabuli a určí pořadí obhajoby své práce.

Tělesná výchova minuta . Snímek 3

Fáze 3. Ochrana práce.

Každá skupina postupně přichází k tabuli a obhajuje svou práci. Zbytek studentů vyplní finálovou tabulku na téma „Pohádky“. (Příloha 8)

1 skupina, 2 skupina, 3 skupina, 4 skupina

Fáze 4 Zobecnění.

Udělejme ve věcech pořádek. Fakta získaná dětmi jsou zveřejňována a vyjádřena v rámci konceptu „MAGIC TALES“.

Vraťme se k otázce lekce. Pojďme si to přečíst. "JAKÉ ZNAKY A VLASTNOSTI MÁ KOUZELNÁ PŘÍBĚH?

Je zavěšen list papíru, na který učitel zapisuje zobecnění formulované dětmi.

"Pohádka je pohádka, ve které jsou přítomny následující rysy a charakteristiky: začátek, trojité opakování, děj, vývoj akce, vyvrcholení, konec, pohádkové postavy, kouzelné předměty, magické proměny."

Vraťme se k vašim hypotézám. Kdo správně uhádl znaky a vlastnosti pohádky. Tyto hypotézy jsou předloženy ke zobecnění. Jaké znaky a znaky pohádky se vám dnes ve třídě podařilo objevit?

Fáze 5 Shrnutí.

Navrhuji udělat syncwine. Vysvětlete význam tohoto slova. Téma "Pohádka".

Cinquain zapisuje učitel na papír ze slov žáků. Čtení studenty.

(Pohádka,

Magické, tajemné,

Vypráví, fascinuje, učí,

Pohádka je lež, ale je v ní náznak, dobří kamarádi lekce.)

Hra zakončí dnešní lekci. „Jsem rád, že jsem pohádka, protože…“ Studenti vyjmenovávají znaky a rysy pohádky a shrnují lekci.

Fáze 6. Odraz "Kouzlo nálady."

Učitel předem rozdává kouzelné předměty „šipky“ vyrobené z papíru ve třech barvách: červená - nic jsem se nenaučil, zelená - pochopil jsem, ne úplně, žlutá - vše je jasné, všechno jsem se naučil. Každý student si vybere předmět, jakou náladu - postoj z lekce získal, a zavěsí jej „vystřelí“ na list leknínu. Zájemci mohou vyjádřit svůj názor.(Příloha 9).

7.etapa. ( Domácí úkol)

Učitel vyzve děti, aby našly pohádky. Přečtěte si je a vyplňte pracovní list „Analýza pohádky“.(Příloha 10).

Pohádka je žánr literární tvořivost, ve kterém existují dva hlavní typy:

1) Lidová pohádka je epický žánrústní lidové umění: próza orální historie o fiktivních událostech ve folklóru různé národy. Typ vyprávění je především prozaický folklór, která zahrnuje díla různých žánrů, jejichž texty vycházejí z beletrie. Pohádkový folklór stojí proti „spolehlivému“ folklórnímu vyprávění (mýtus, epos, historická píseň, poezie, legenda, démonologický příběh, pohádka, legenda, epos).

2) Literární pohádka - epický žánr: beletristicky zaměřené dílo, úzce související s lidovou pohádkou, ale na rozdíl od ní patří konkrétnímu autorovi, v ústní podobě před vydáním neexistovalo a nemělo žádné varianty. Literární pohádka buď napodobuje lidovou, nebo vytváří didaktické dílo založené na nefolklorních zápletkách. Lidová pohádka historicky předchází té literární.

Zpočátku se tomu, co bylo řečeno, říkalo pohádka. Slovo pochází ze slovesa „ukázat“, což znamená „seznam, seznam, přesný popis“. Poprvé byl zmíněn v kronikách ze 17. století. V současnosti je pohádka prozaickým žánrem, ústním vyprávěním fantastického, všedního či dobrodružného charakteru, navíc se zaměřením na beletrii. Podle Proppa jde o veselou frašku, poetickou fikci.

Lidová pohádka je založena na tradiční zápletce. Vyčnívala z mýtu. O specifické poetice lidových pohádek psal A.I. Nikiforov a Vl.Ya. Propp. V textech tohoto žánru zvýrazněte klišé:

1. Pohádkové formule - rytmické prozaické fráze:

gernet pohádka jevištní housátko

· “Kdysi...”, “V určitém království, v určitém státě...” - pohádkové iniciály, začátky;

· „Brzy se příběh vypráví, ale skutek se brzy neudělá“ - střední formule;

· "A byl jsem tam, pil jsem med a pivo, teklo mi to po kníru, ale nedostalo se mi to do pusy," "Pohádka je lež, ale je v ní náznak, poučení k dobru" kolegové,“ - pohádkový konec, finále;

2. "Společná místa" - tzn. epizody, které přecházejí z jednoho textu do druhého:

· Vystoupení Ivana Careviče v Baba Yaga, kde se vzájemně ovlivňují próza a rytmus textu;

· Klišovitý popis portrétu - "Baba Yaga, kostěná noha";

· Klišé formulované otázky a odpovědi – „kam míříš“, „stoj ke mně čelem, zády k lesu“ atd.;

· Klišovitý popis scény: „na Kalinovském mostě, na řece Rybíz“;

· Klišovitý popis akcí: pohyb hrdiny na „létajícím koberci“;

· Obvyklá lidová přísloví: „spravedlivá panna“, „dobrý chlap“.

Charakteristika pro lidovou pohádku: orálnost, kolektivita, anonymita.

Pokusme se vyzdvihnout některé žánrové variety pohádek. Pohádka o zvířatech (nebo zvířecí epos) je sbírka (konglomerát) multižánrová díla pohádkový folklór(pohádka), ve které jsou hlavními postavami zvířata, ptáci, ryby, ale i předměty, rostliny a přírodní jevy.

V pohádkách o zvířátkách člověk buď 1) hraje vedlejší role(stařec z pohádky „Liška krade rybu z vozíku (sáně“) nebo 2) zaujímá postavení ekvivalentní zvířeti (muž z pohádky „Starý chléb a sůl je zapomenuta“). Pohádka o zvířátkách je primárně řazena podle hlavní postavy (tematické zařazení). Tato klasifikace se odráží v rejstříku pohádkových zápletek světového folklóru sestaveného Aarnem-Thompsonem a ve „Srovnávacím rejstříku zápletek Východoslovanské pohádky“:

1. Divoká zvířata.

· Jiná divoká zvířata.

2. Divoká a domácí zvířata

3. Člověk a divoká zvířata.

4. Domácí mazlíčci.

5. Ptáci a ryby.

6. Jiná zvířata, předměty, rostliny a přírodní jevy.

Další klasifikací pohádek o zvířatech je klasifikace strukturně-sémantická, která rozděluje pohádky podle žánru. V.Ya. Propp identifikoval takové žánry jako:

1. Kumulativní příběh o zvířatech.

3. Fable (apolog)

4. Satirická pohádka

E.A. Kostyukhin identifikoval následující žánry:

1. Komická (každodenní) pohádka o zvířatech

2. Pohádka o zvířátkách

3. Kumulativní příběh o zvířatech

4. Krátký příběh o zvířatech

5. Apologeta (bajka)

6. Anekdota.

7. Satirická pohádka o zvířatech

8. Legendy, tradice, každodenní příběhy o zvířatech

9. Pohádky

Propp jako základ pro klasifikaci zvířecích pohádek do žánrů označil formální rys. Kostyukhin také dodržuje tento názor, ale stále nazývá obsah hlavním rysem.

Třetí klasifikací zvířecích pohádek je klasifikace podle cílového publika. Pohádky o zvířatech se dělí na:

1. Dětské pohádky.

· Pohádky vyprávěné pro děti.

· Pohádky vyprávěné dětmi.

2. Pohádky pro dospělé.

Většina zápletek pohádek o zvířátkách je kumulativní příběhy. Některé dějové jednotky se v nich několikrát opakují. S. Thompson, I. Bolte, I. Polívka, Propp identifikovali pohádky s kumulativní skladbou v speciální skupina pohádky Kumulativní (řetězové) složení se rozlišuje:

1. S nekonečným opakováním:

· nudné pohádky jako "O bílém býkovi."

· jednotka textu je obsažena v jiném textu („Kněz měl psa“).

2. S posledním opakováním:

· “Turnip” - plotrové jednotky rostou do řetězu, dokud se řetěz nepřetrhne.

· „Kohout se udusil“ – řetěz se rozmotává, dokud se řetěz nepřetrhne.

· „For a rolling duck“ - předchozí jednotka textu je v další epizodě negována.

Pohádka má složitou kompozici: expozici, zápletku, vývoj zápletky, vyvrcholení a rozuzlení. Magičtí pomocníci a zázračné prostředky pomáhají překonat ztrátu a nedostatek něčeho. Pohádky již od počátku seznamují čtenáře s generací starších (král a královna atd.) i mladších (Ivan a jeho bratři či sestry). Na výstavě chybí starší generace. Smrt rodiče je nejintenzivnější formou nepřítomnosti. Začátek pohádky může vyprávět o ztrátě, nedostatku, zákazech a jejich porušování. Zde začíná protiakce: poslat hrdinu pryč z domova. Vývoj pohádky spočívá v hledání ztracených. Vrcholem děje je boj hrdinů se zlými duchy, hádání neřešitelných problémů. Když pohádkové postavy překonávají své nedostatky, můžeme mluvit o rozuzlení textu. Zde nejčastěji dostávají hrdinové významnější společenské postavení než na začátku pohádky.

Kompozice povídky (nebo společenské pohádky) je podobná kompozici pohádky. V pohádce tohoto žánru převažuje realita zobrazovaného nad fikcí. Život je zobrazen se spolehlivou přesností obyčejní lidé. Hlavní hrdina většinou bojuje s úřady ve jménu spravedlnosti a vítězí díky své šikovnosti, obratnosti, moudrosti a mazanosti.

A.N. Afanasyev rozlišoval mezi pojmy anekdotický příběh a anekdotou samotnou. Tento druh pohádky je rozšířeným vyprávěním anekdoty.

Bajky jsou příběhy postavené na absurditě. Typicky je formulář tvořen malým množstvím textu. Próza je často rytmická. Bajky se vyskytují jak jako samostatné dílo, tak jako součást pohádky (skomoroshina, bylichka, epos).

Někteří vědci vyzdvihují lingvistickou pohádku. Tedy v zábavném příběhu na lingvistické téma, lingvistické a řečové pojmy jsou demonstrovány pomocí názorných, názorných příkladů, ožívají ve formě legrační postavy. Použité postavy jsou typické pro slovanský i cizí folklór, např.: urozené osoby (králové, králové, princezny a princové, princové, hrabata), čarodějové a kouzelná stvoření žijící na hradech a zámcích apod. Samostatně uvádíme běžné dějové motivy lingvistické pohádky:

V.Ya. Propp ve svém díle „Morfologie pohádky“ vyzdvihuje některé její charakteristické rysy. Pohádky se dělí na následující typy:

· S úžasný obsah;

· domácnost;

· o zvířatech.

Nicméně zůstává otevřená otázka: neobsahují pohádky o zvířatech prvky zázračnosti, nehrají si významnou roli Jsou v pohádkách zvířata?

mají charakteristický rys: některé možnosti, epizody, hrdinové z jedné pohádky se mohou v jiné objevit beze změny (příklad obrázku Baba Yaga).

V roce 1924 oděský profesor R.M. Volkov ve své knize identifikoval 15 zápletek fantastické pohádky (o nevinně pronásledovaných, o pošetilém hrdinovi, o třech bratrech, o hadích bojovnících, o získávání nevěst, o moudré panně, o zapřisáhlém a očarovaném, o majiteli talisman, o majiteli nádherných předmětů, o nevěrné manželce atd.). Pro rozdělení pohádek do těchto oddílů neexistuje jasný princip. Jedna kategorie je určena zápletkou, druhá - charakterem hrdiny, třetí - počtem hrdinů atd.

Jeden ze zakladatelů finské školy Aarne těžil a porovnával verze jednotlivých pozemků podle jejich celosvětového rozšíření. Tato technika vyvolala námitky mezi ostatními zástupci škol. Argumentovali tím, že zápletky všech pohádek spolu souvisí. Někdy nelze rozlišit, kde končí jedna zápletka a kde začíná druhá. Ale s mobilitou prvků ve finské škole se nepočítalo. Výzkumníci této školy uvedli, že každý jednotlivý pozemek je organickým celkem, že jej lze izolovat od seznamu ostatních pozemků a studovat samostatně.

Zápletky pohádek spolu tak úzce souvisejí, že tato otázka vyžaduje předběžnou úvahu. Metody této školy vyžadovaly seznamy předmětů. Sestavil ji Aarne.

Tento seznam vstoupil do mezinárodního použití. Nyní bylo možné šifrovat pohádky díky ukazateli Aarne. Pozemky jsou pojmenované typy a každý typ je očíslován. Zde jsou hlavní kategorie:

1. pohádka o zvířátkách

2. samotné pohádky

3. vtipy

Pohádky byly tedy rozděleny do podsekcí:

1. úžasný soupeř

2. úžasný manžel

3. nádherný úkol

4. úžasný pomocník

5. úžasná věc

6. zázračná moc nebo dovednost

7. další nádherné motivy

Aarne nevytvořil svou vlastní klasifikaci. Jeho rejstřík je cenný jako praktický odkaz.

O popisu pohádky hodně mluvil A.N. Veselovský. Děj je komplexem motivů. Motiv může být spojen s různými předměty. Motiv podle A.N. Veslovsky, tam je něco primárního a děj je vedlejší. Motiv je nerozložitelná jednotka vyprávění. „Charakteristickým znakem motivu je jeho obrazný, jednočlenný schematismus; to jsou prvky, které nelze dále rozkládat. nižší mytologie a pohádky." Je-li motiv něčím logicky celistvým, pak každá fráze pohádky dává motiv. Příklad motivů: otec má tři syny, nevlastní dcera odejde z domu, Ivan bojuje s Hadem atd. Vezměme si motiv „Had unese carovu dceru“ se rozkládá na 4 prvky, které se mohou lišit: had může být nahrazen Koshchei, ďábel, vichřice, čaroděj Dcera může být nahrazena sestrou, manželkou, a nevěsta, matka , na rozdíl od A.N. Veselovského lze tvrdit, že motiv není jednočlenný.

Často různí hrdinové pohádky provádějí stejné akce. Porovnejme následující případy:

· král daruje odvážlivci orla. Orel nese odvážlivce do jiného království;

· Dědeček dává Suchenkovi koně. Kůň odveze Suchenka do jiného království;

· zaklínač dává Ivanovi člun. Loď vezme Ivana do jiného království;

· princezna dává Ivanovi prsten. Kolegové z ringu vezmou Ivana do jiného království.

Pohádka má tedy dvojí kvalitu: na jedné straně udivuje rozmanitostí, na druhé opakováním.

Funkce je akt aktéra, definovaný z hlediska jeho významu pro průběh jednání. Stálými stabilními prvky pohádky jsou funkční akce osob bez ohledu na to, kdo a jak jsou ztělesněny. Tvoří hlavní složku příběhu. Neměli bychom však zapomínat, že počet funkcí, které pohádka zná, je posloupnost funkcí vždy stejná. Všechny pohádky jsou svou strukturou stejného typu.

Literatura a divadlo jsou neoddělitelně spjaty. Z tohoto hlediska lze pohádky rozdělit na:

1. pohádky psané speciálně pro jevištní zpracování (hry S. Marshaka, E. Shvartsova);

2. literární příběhy, které se staly zdrojem pro jiné druhy umění (dramatické a loutková představení balet, opera a muzikál).

Charles Perrault ( Francouzský básník) je jedním z prvních evropských sběratelů pohádek. V roce 1697 vydal sbírku Příběhy matky husy. V letech 1704-1717 publikoval Antoine Galland zkrácenou verzi arabských příběhů „Tisíc a jedna noc“, určených pro krále. Ludvík XIV. Tento proces však neměl masový charakter a byl jednorázovou událostí. Systematický přístup k folklóru zaujali představitelé německé mytologické školy, členové okruhu heidelberských romantiků bratři Grimmové. Po vydání v letech 1812-1814. kolekce „Domov a rodina Německé pohádky", rozvinuli zájem o pohádky i spisovatelé z jiných zemí. Předchůdce bratří Grimmů, německý spisovatel Johann Karl August Museus, napsal pětidílnou sbírku "Lidové příběhy Němců" (1782-1786). tuto sbírku vydal jeho přítel Wieland.

V Rusku je velkým folkloristou etnograf a sběratel ruských pohádek Alexandr Nikolajevič Afanasjev. Vydal sbírku v roce 1870 s názvem „Ruské dětské pohádky“. Na tomto základě se také vyznamenali Dal a Avdějev. Sbírali a organizovali dětský folklór. A etnograf-sběratel Shane vyzdvihl dětský folklór jako speciální oblast věda. Malkovich (básník Ukrajiny) popularizoval a sbíral pohádky.

Lze tedy konstatovat, že pohádka v celé své žánrové a obsahové rozmanitosti stále není iluzí reality. Vytváří svou vlastní realitu. Pohádka je hra autora, ke které je čtenář nebo divák vyzván. Pohádka je maškaráda, která vám umožní vyzkoušet si symbolické obrazy skutečných lidských vlastností.

Jsou nejvíce populární pohled folklóru, vytvářejí úžasný umělecký svět, ve kterém se naplno odhalují všechny možnosti tohoto žánru. Když říkáme „pohádka“, často tím myslíme kouzelný příběh, která děti fascinuje od samého začátku mládí. Proč uchvacuje své posluchače/čtenáře? Zkusme to pochopit a vyzdvihnout tak hlavní rysy pohádky.

Hlavním rysem je fikce

Nejdůležitější vlastností pohádky je, že její svět a všechny události jsou založeny výhradně na fikci. Při výčtu charakteristik pohádky je třeba začít schopností vytrhnout čtenáře z každodenního života a přenést ho do fiktivního světa, který se tomu skutečnému vůbec nepodobá. Protože v pohádkový svět Hranice prostoru a času jsou vymazány a existuje mnoho příkladů toho: třicátý stav, který se nachází daleko, nebo odpočítávání času, které je v magickém systému počítáno takovými pojmy, jako je mnoho a málo.

Pohádkový čas je kruh, který se uzavírá sám do sebe. Pohádka začíná v kouzelném světě, prostoru, kde neplatí obvyklé fyzikální zákony a čas se počítá podle úplně jiných pravidel. Vezměte si například nejběžnější a nejoblíbenější techniku ​​používanou v pohádkách - trojité opakování (což je nejdůležitější přední místo v klasifikaci „znaky pohádky“). Obvykle se používá na samém začátku pohádkových událostí a umožňuje zpomalit vývoj akcí. Konec se naopak zrychluje, je vždy veselý a často končí svatbou.

Fascinující příběh

Jaké další znaky pohádky lze rozpoznat? Děj pohádky je fascinující a velmi složitý. Skládá se z epizod, které přímo souvisejí s hlavním hrdinou a jeho úkolem. Hrdina dostane úkol vysoké obtížnosti, za který je slíben, že bude zasypán zlatem, dá se mu princezna za manželku nebo se mu splní nějaké přání. Úkoly mohou sahat od hledání a získávání exotického předmětu až po likvidaci nějakého supersilného a mocného tvora. A zde začíná nejzajímavější část pohádky - cesta, která je také tradičně zahrnuta do seznamu „znaků pohádky“.

Je čas vyrazit na cestu

Hlavní hrdina se vydává do vzdálených a neznámých zemí a na cestě překonává různé překážky a potíže. Na nelehké cestě si svými dobrými skutky získá srdce svých kamarádů, kteří mu slíbí pomoc v tomto nelehkém úkolu. Společně díky mazanosti porazí nepřátelé, kterých je na cestě k hlavnímu cíli mnoho.

Mimochodem, postavy v pohádkách se dělí na dvě skupiny. Jeden z nich zahrnuje hlavní postava spolu se svými asistenty a ve druhém - asistenty hlavního nepřítele a jeho samotného. Zpočátku je nepřítel mnohem silnější než hlavní hrdina a jak se události vyvíjejí, jeho výhoda se může ještě zvýšit. Ale hlavní hrdina se vždy dozví o slabé stránce nepřítele a způsobu, jak ho porazit.

Efekt překvapení

Ale se schopnostmi hlavní postavy jsou věci jinak: zpočátku jsou výrazně podhodnocené. Mezi znaky pohádky patří povinná přítomnost ústředního a vedlejší postavy, jejich vlastnosti. Přezdívky hlavní postavy mohou naznačovat slabé duševní schopnosti; Tímto způsobem je dosaženo efektu překvapení.

Když se všem vedlejším postavám – silným, chytrým a šikovným – nepodaří splnit nelehký úkol, za který se má vyplatit odměna, pak se objeví hlavní hrdina, který, jak se zdá, ještě víc nezvládá. Ale přesto mu dávají šanci, aby nediskriminoval. Tento obrat událostí lze klasifikovat jako „znaky lidového příběhu“.

Díky jeho odvaze a dobrým skutkům během cesty hlavní postava získává různé unikátní magické předměty nebo získává přátele, které zachrání před jistou smrtí. Často se z nich stávají mluvící zvířata, která následně svými nápady pomáhají s úkoly nebo se sami účastní akcí.

Zázraky v pohádkách jsou prostě potřeba. S jejich pomocí lze vysvětlit různé jevy, jako jsou proměny v různé bytosti, okamžité přesuny na jakoukoli vzdálenost a vítězství slabého kladného hrdiny nad silným záporákem. Vše výše uvedené lze označit za znaky lidové pohádky.

Morální důsledky

Pohádka dává lekce a rozvíjí se správné činy hlavní postavě je ukázáno, jaký by měl být dobrý člověk: zavazuje se ušlechtilé činy a neočekává za ně žádnou odměnu. Pohádka tak učí správné věci a dává pozitivní příklad malému čtenáři. Dobro musí nutně porazit zlo, spravedlnost musí zvítězit - hlavní myšlenka pohádek.

To vše je v pohádce popsáno velmi jednoduchým, ale velmi barvitým a poetickým jazykem. Styl vyprávění mnoha pohádek je velmi podobný, ale každá z nich je jedinečná a zajímavá.

Poetika magie

Shrňme si: jaké znaky pohádky jsme objevili? Má speciální složení; obsahuje takovou techniku ​​jako trojité opakování; pohádka má neobvyklé, kouzelné zápletky, v nichž často dochází k zázračným proměnám; má také negativní a kladné hrdiny a dobro nutně porazí zlo.

Identifikovat vlastnosti pohádky není vůbec těžké – jde o povinné zařazení do obsahu určitého postoje k beletrii, který určí poetiku pohádky. V něm paralelně existují dva světy – skutečný a magický, do kterého se hrdina ocitá ze skutečného. V pohádce lze vysledovat motiv cesty, během níž bude muset hlavní hrdina projít mnoha zkouškami a také v pohádce hrdinovi často pomáhá jakýsi kouzelný asistent nebo ho doprovází do jeho milovaného gól. Často dostává hlavní hrdina různé magické předměty jako dárek za vykonání dobrého skutku.

Lidová poezie (folklór) je uměním mluveného slova a je předmětem kolektivní tvořivosti. Ve folklóru existují tři typy děl: epické, lyrické a dramatické. Lidová pohádka patří do epického žánru.

Stáhnout:


Náhled:

Rysy pohádky jako žánru ústního lidového umění

Lidová poezie (folklór) je uměním mluveného slova a je předmětem kolektivní tvořivosti. Ve folklóru existují tři typy děl: epické, lyrické a dramatické. Lidová pohádka patří do epického žánru.

Badatelé definují pohádku odlišně jako speciální žánrústní lidové umění. Nejčastěji uváděnými výchozími prvky jsou ústní existence pohádky, zaměření na zábavu, neobvyklost zobrazovaných událostí (A.N. Afanasyev, E.V. Pomerantseva, Yu.M. Sokolov), zvláštní kompoziční stylová struktura (V.Ya. Propp).

Zejména V.P. Anikin definuje pohádky jako „ústní prozaické umělecké vyprávění vytvořené a tradičně uchovávané lidmi s takovým skutečným obsahem, který nutně vyžaduje použití technik nepravděpodobného zobrazení reality“.

Toto chápání pohádky se nám jeví jako nejucelenější a budeme se ho ve své práci držet.

V současné době dochází k rozdělení pohádky na tři žánrové odrůdy- pohádky o zvířátkách, všední povídky a pohádky. Každá z těchto odrůd má své vlastní zápletky, postavy, poetiku a styl.

Badatelé lidových pohádek (V.P. Anikin, V.A. Bakhtina, R.M. Volkov, V.Ya. Propp atd.) jako charakteristický rys Pohádce se říká její magicko-fantastický začátek. Fikce vyžaduje nepravděpodobnou reprodukci životních jevů a je sémanticky spřízněna ideály lidí. A.M. Gorkij nazval fantastický začátek v pohádce „poučným vynálezem“, schopností „lidské myšlenky dívat se dopředu“. Díky jednotě magického a fantastického jsou pohádky zvláště atraktivní pro děti.

Ve folklóru jsou tři tematické skupiny pohádka:

1. Magicky hrdinský, hadí bojový typ („Bitva dál Kalinov Most“, „Tři království“).

2. Magicky hrdinské, kde hrdinové plní těžké úkoly („Sivka-burka“, „Omlazující jablka“).

Z. Pohádky s rodinou a každodenními konflikty („Husy-labutě“, „Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka“).

Problém myšlenky pohádky souvisí s jejím morálním ideálem, systémem morální hodnoty ztělesněné v obrazech hrdinů. Kladný hrdina pohádky bez ohledu na sociální příslušnost a druh činnosti (muž, voják, princ atd.) je nositelem ideálních lidských vlastností, vzorem.

Pohádka má speciální techniky pro zvýraznění mimořádného hrdiny: zázračné narození, postupné zužování atd. Obraz hrdiny pohádky je „hotovou postavou“ a v průběhu díla se nemění, ale dostává pouze podrobnější popis a je zobrazen ve svých vnitřních kvalitách. Obraz hlavního hrdiny je středobodem díla, ostatní postavy jsou seskupeny kolem něj. V systému pohádkových obrazů se rozlišují tři roviny:

1. Pozitivní hrdinové(hrdinové jsou hrdinové, hrdinové nejsou hrdinové).

2. Pomocníci hrdiny (lidé, zvířata, fantastická stvoření).

H. Hrdinovi protivníci (lidé a fantastická stvoření).

Vztah postavy jsou vyjádřeny v různých kompozičních formách (spojení, párování, srovnání, kontrast). Kouzelný charakter pohádkových postaviček vzniká díky speciální techniky: hyperbola (přílišné zveličování vlastností zobrazeného předmětu), aglutinace (kombinace různých vnějších znaků v jedné postavě), personifikace přírodní jevy a živly (podobnost animovaným předmětům), zázračná změna objemu. Obrázek skutečný svět, kde žije hlavní hrdina, kontrastuje s fantasy světem, jehož obyvateli jsou jeho odpůrci (Baba Yaga, Koschey the Immortal, Serpent-Gorynych, Dashing One-Eyed aj.). Kromě fantastických tvorů mohou jako antagonisté působit i lidé (starší bratři nebo sestry). Uvedení těchto znaků zdůrazňuje vysoké morální vlastnosti hlavní postava.

Jak poznamenal V.Ya. Propp, pohádkové postavy se svými atributy mohou být reprezentovány sedmi postavami: antagonistou, dárcem, asistentem, princeznou nebo jejím otcem, odesílatelem, hrdinou a falešným hrdinou, z nichž každá má svůj vlastní rozsah akcí, tedy jednu nebo více funkcí. Tento soubor rolí je podle autora neměnný pro všechny pohádky.

V pohádce je postava odhalena pouze v akci a postavy, které v zápletce plní stejnou roli, provádějí stejné akce.

Hlavní postava pohádky, jako nositelka mravních hodnot lidu, je hlavním prostředkem k odhalení tématu a myšlenky díla. Obraz hlavní postavy, který je středem děje, spojuje ostatní postavy kolem sebe a zajišťuje jednotu díla jako celku.

Hlavním úkolem pohádky je otestovat hrdinu, zjistit, jak si poradí s náročnými úkoly. Hlavní hrdina potřebuje dokázat, zda je opravdu chytrý, odvážný, silný. Celá pohádka je budova, jejímž vrcholem je šťastný konec. špatné konce tento žánr pohádek nezná. K tomuto cíli směřuje celá struktura pohádky, zajišťuje jej, připravuje konečné vítězství hrdiny a jeho odměnu.

Jednota díla souvisí především s jeho kompozicí. Pohádka je vyprávění, ve kterém je sled příběhu založen na předávání vyvíjejících se událostí a jednání postav. Pořadí vývoje událostí se uskutečňuje nelineárně v souladu s jejich „rozvíjením v čase a pohybem v prostoru“. V pohádce lze rozlišit vyprávění (příběh o událostech) a dialogy – scény. Jejich střídání určuje skladbu ústního „textu“.

G. I. Vlasová identifikuje tři strukturální části pohádky: test- reakce - odměna / trestání hrdinů, což odpovídá povaze mravního vývoje dětí. Toto nosně-sémantické jádro pohádkového vyprávění určuje originalitu dějově-kompoziční struktury: jednoduchost, stručnost, stabilita, opakování dílčích částí, převaha dialogů.

Jedním z prostředků, který dodává dílu celistvost a jednotu spolu s obrazem hrdiny a kompozicí, je děj. Hlavními prvky zápletky jsou začátek, vývoj akce s vyvrcholením a rozuzlení.

Děj pohádky je vcelku monotónní a tradiční. Podle R.M. Volkova, lze celý pohádkový děj zredukovat na malý počet možností odpovídajících přibližnému počtu pohádkových zápletek.

Vývoj akce je jediná řada událostí propojených a konzistentně se vyvíjejících v průběhu času ve vztahu příčina-následek. Jak poznamenal N.I. Kravtsova, vývoj děje v pohádce respektuje nejen časovou posloupnost akcí, ale také jejich jednotu, což vede k silnému propojení mezi epizodami pohádky.

Konec příběhu řeší konflikt a řeší rozpory. Rozuzlení může představovat následující možnosti: popis blahobytu hrdinů, trest (případně krutý) negativních postav, popis hrdinovy ​​štědrosti (odpuštění).Příběh pokrývá mnoho událostí; Tyto události se dynamicky nahrazují, dochází k rychlému přechodu od zoufalství k naději, od smutku k radosti, nahrazují se pocity strachu a triumfu. Často se pro prodloužení pohádkového vyprávění používá technika opakování stejného motivu třikrát různé možnosti. V pohádce je vždy velmi jasně vyznačen začátek a konec příběhu.

Myšlenka pohádky je vždy jasná, události jsou mimořádné, vítězství dobra nad zlem je konečné.

Svět nádherných předmětů v pohádce je rozmanitý a obyčejné selské předměty se mohou stát kouzelnými: ručník, nitě, hřeben, koberec, boty, ubrus, talířek atd. magické předměty jsou geneticky spojeny primitivní magie a zároveň promítnout do pohádky sen o zdokonalení výrobních nástrojů a technických možností člověka.

Pohádka nezná žádné popisy, nejsou zde žádné portréty ani krajiny, které zpomalují děj. I když je v pohádce potřeba popsat portrét hrdinky, aby se ukázala její dokonalost, pak je portrét dán odmítnutím popsat: „taková krása, kterou nelze ani vyslovit v pohádce, ani ji popsat pero."

Ale k vytvoření zábavy, k udržení posluchače v napětí je přece jen nutné nějaké zpomalení děje. A v pohádce je tohoto zpomalení dosaženo opakováním dynamických prvků, tedy opakováním samotné akce: stejná epizoda se v pohádce opakuje třikrát, ale vývoj neprobíhá v kruhu, ale ve spirále: každé opakování nese zesílení, nebo se dvě opakují navzájem, ale posilování ve třetím a posledním. Při hledání ruky princezny hrdina třikrát plní obtížné úkoly a každý nový úkol je obtížnější než ten předchozí: třikrát bojuje s hadem a každý nový protivník je silnější než ten, který již byl poražen.

Existují zvláštní pravidla pro verbální prezentaci pohádky, zvláštní „rituál“ pro její vyprávění. Vypráví se jinak než zvířecí nebo každodenní pohádka. Vývoji děje zde může předcházet rčení, které posluchače zvláštním způsobem naladí a připraví na ponoření do světa neuvěřitelných událostí: „Stalo se to na moři, na oceánu, na ostrově Kidan. Je tam strom - zlaté kopule: na tomto stromě chodí kočka Bayun; jde nahoru - zpívá píseň a jde dolů - vypráví pohádky... To není pohádka, ale také rčení a celá pohádka leží před námi.“ Ale rčení není nezbytnou součástí pohádky.

Další, povinný prvek pohádky je začátek. Označuje místo, kde se bude děj odehrávat, čas, kdy se bude odehrávat, a určuje hlavní postavy pohádky. Zvláštností začátku je, že pohádka nikdy neukazuje na konkrétní místo. Při pojmenování hlavních postav je pohádka nikdy nepopisuje (hrdinové jsou typičtí pro různé pohádky).

Děj pohádky, určený na začátku, se pohybuje a rozvíjí v hlavní části pohádky. Posouvá se pouze vpřed (nejsou tu odbočky, vyhlídky, retrospektivy). Akce začíná odnikud a nikam nevede.

Vtipný nebo ironický konec tedy zdůrazňuje konvenčnost vyprávěného a vrací posluchače do reality: „Byl jsem tam, pil jsem medové pivo, teklo mi to po kníru, ale nedostalo se mi do úst.“ "Je to pohádka, už nemůžeš lhát," atd.

Za mnoho let existence pohádek se vyvinul bohatý soubor tradičních vzorců a ustálených frází a vypravěči je používají v podobných situacích různých zápletek. „Brzy se příběh vypráví, ale skutek se brzy neudělá,“ říkají vypravěči, aby zdůraznili trvání událostí; když se blíží k lesní chatě pohádkový hrdina v každé pohádce vyslovuje kouzelnou formulku: "Otoč se, chaloupku, čelem ke mně a zády k lesu!"

Vzorce zdobí pohádku, dávají jí zvláštní rozměr a odlišují ji od běžné řeči. Formule používají syntaktický paralelismus, vytvářejí zvláštní rytmus, někdy rým: „Stůj přede mnou jako list před trávou!“, „Byl jsem na těch hostinách, pil medovinu, ať jsem vypil sebevíc, jen si namočím knír“ atd. str.

Dynamika pohádky vyžaduje intelektuální napětí, srovnávání faktů a událostí při zvládnutí sémantické linie děje, tzn. stimuluje kognitivní činnost. Zásoba pozorování přírody a života, kterou lidé vložili do obsahu pohádky, obohacuje zážitek dětí. Pohádka je výborný prostředek k rozvoji řeči. Lakonismus a expresivita jazyka pohádky nám umožňuje mluvit o něm jako o zdroji obohacení dětské řeči. Vícedějová povaha pohádkové zápletky s přísnou formální organizací vyprávění usnadňuje dětskou verbální kreativitu.

Pohádka je tedy jedním z nejrozvinutějších a dětmi nejoblíbenějších žánrů folklóru. Reprodukuje svět v celé jeho celistvosti, komplexnosti a kráse úplněji a jasněji než jakýkoli jiný druh lidového umění. Pohádka dává nejbohatší jídlo dětská představivost, rozvíjí představivost - tato nejdůležitější vlastnost tvůrce v jakékoli oblasti života. A přesné expresivní jazyk pohádky jsou tak blízké mysli a srdci dítěte, že si je pamatují na celý život. Ne nadarmo zájem o tento druh lidového umění nevysychá. Od století ke století, rok od roku jsou vydávány a znovu vydávány klasické desky pohádky a jejich literární adaptace. Pohádky se poslouchají v rozhlase, vysílají se v televizi, hrají se v divadlech a kinech.


Klasifikace pohádek. Charakteristika jednotlivých druhů

Nejdůležitější myšlenky, hlavní problémy, dějová jádra a - co je nejdůležitější - sladění sil, které přinášejí dobro a zlo, jsou v pohádkách různých národů v podstatě stejné. V tomto smyslu žádná pohádka nezná hranic;

Folklórní studia věnovala pohádce mnoho výzkumů, ale její vymezení jako jednoho z žánrů ústního lidového umění zůstává stále otevřeným problémem. Různorodost pohádek, široký tematický záběr, rozmanitost motivů a postav v nich obsažených, nesčetné množství způsobů řešení konfliktů skutečně činí úkol žánrová definice pohádky jsou velmi složité.

A přesto je rozdílnost v názorech na pohádku spojena s tím, co je v ní považováno za hlavní: orientace na fikci nebo touha reflektovat realitu prostřednictvím fikce.

Podstata a vitalita pohádky, tajemství její magické existence je v neustálém spojení dvou významových prvků: fantazie a pravdy.

Na tomto základě vzniká klasifikace typů pohádek, i když ne zcela jednotná. Problémově-tematickým přístupem se tak rozlišují pohádky věnované zvířatům, pohádky o neobvyklých a nadpřirozených událostech, dobrodružné pohádky, společenské a všední pohádky, anekdotické pohádky, pohádky naruby a další.

Skupiny pohádek nemají ostře definované hranice, ale navzdory křehkosti vymezení vám taková klasifikace umožňuje zahájit s dítětem věcný rozhovor o pohádkách v rámci konvenčního „systému“ - což samozřejmě , usnadňuje práci rodičům a vychovatelům.

K dnešnímu dni byla přijata následující klasifikace ruských lidových příběhů:

1. Pohádky o zvířatech;

2. Pohádky;

3. Každodenní pohádky.

Pojďme se na jednotlivé typy podívat blíže.

Pohádky o zvířatech

Lidová poezie objímala celý svět, jejím předmětem nebyl jen člověk, ale i vše živé na planetě. Zobrazováním zvířat jim pohádka dává lidské rysy, ale zároveň zaznamenává a charakterizuje jejich zvyky, „způsob života“ atd. Odtud ten živý, intenzivní text pohádek.

Člověk odpradávna cítil spřízněnost s přírodou, skutečně byl její součástí, bojoval s ní, hledal její ochranu, sympatizoval a porozumění. Zřejmý je i později představený bajkový, podobenství význam mnoha pohádek o zvířatech.

V pohádkách o zvířátkách, rybách, zvířátkách, ptácích jednají, povídají si, vyhlašují si válku, uzavírají mír. Základem takových příběhů je totemismus (víra v totemové zvíře, patrona klanu), který vyústil v kult zvířete. Například medvěd, který se podle představ starých Slovanů stal hrdinou pohádek, dokázal předpovídat budoucnost. Často byl považován za strašlivé, pomstychtivé zvíře, neodpouštějící urážky (pohádka „Medvěd“). Čím dále víra v toto sahá, čím je člověk sebevědomější ve své schopnosti, tím větší je jeho moc nad zvířetem, „vítězství“ nad ním. To se děje například v pohádkách „Muž a medvěd“ a „Medvěd, pes a kočka“. Pohádky se výrazně liší od víry o zvířatech – v té druhé hraje velkou roli beletrie spojená s pohanstvím. Věří se, že vlk je moudrý a mazaný, medvěd je hrozný. Pohádka ztrácí závislost na pohanství a stává se výsměchem zvířatům. Mytologie se v něm mění v umění. Pohádka se proměňuje v jakýsi umělecký vtip – kritiku těch bytostí, které jsou myšleny zvířaty. Odtud také blízkost těchto pohádek k bajkám („Liška a jeřáb“, „Šelmy v jámě“).

Pohádky o zvířatech jsou zařazeny do zvláštní skupiny podle povahy postav. Jsou rozděleny podle druhu zvířat. Patří sem i pohádky o rostlinách, neživé přírodě (mráz, slunce, vítr) a předmětech (bublina, brčko, lýkový střevíček).

V pohádkách o zvířatech, člověku:

1) hraje vedlejší roli (starý muž z pohádky „Liška krade ryby z vozíku“);

2) zaujímá pozici ekvivalentní zvířeti (muž z pohádky „Starý chléb a sůl jsou zapomenuty“).

Možná klasifikace pohádek o zvířatech.

V první řadě je pohádka o zvířátkách zařazena podle hlavní postavy (tematické zařazení). Tato klasifikace je uvedena v rejstříku pohádkových zápletek světového folklóru sestaveného Arne-Thomsonem a ve „Srovnávacím rejstříku zápletek Východoslovanské pohádky“:

1. Divoká zvířata.

Jiná divoká zvířata.

2. Divoká a domácí zvířata

3. Člověk a divoká zvířata.

4. Domácí mazlíčci.

5. Ptáci a ryby.

6. Jiná zvířata, předměty, rostliny a přírodní jevy.

Další možnou klasifikací pohádky o zvířatech je klasifikace strukturně-sémantická, která klasifikuje pohádku podle žánru. V pohádce o zvířatech je několik žánrů. V. Ya Propp identifikoval takové žánry jako:

1. Kumulativní příběh o zvířatech.

3. Fable (apolog)

4. Satirická pohádka

E. A. Kostyukhin identifikoval žánry o zvířatech jako:

1. Komická (každodenní) pohádka o zvířatech

2. Pohádka o zvířátkách

3. Kumulativní příběh o zvířatech

4. Krátký příběh o zvířatech

5. Apologeta (bajka)

6. Anekdota.

7. Satirická pohádka o zvířatech

8. Legendy, tradice, každodenní příběhy o zvířatech

9. Pohádky

Propp se na základě klasifikace zvířecích pohádek podle žánru pokusil dát formální rys. Kostyukhin naproti tomu částečně vycházel z formálního znaku, ale v zásadě badatel rozděluje žánry pohádek o zvířatech podle obsahu. To nám umožňuje lépe porozumět rozmanitému materiálu pohádek o zvířatech, který demonstruje rozmanitost strukturních struktur, rozmanitost stylů a bohatost obsahu.

Třetí možnou klasifikací pohádky o zvířatech je klasifikace podle cílového publika. Pohádky o zvířatech se dělí na:

1. Dětské pohádky.

Pohádky vyprávěné pro děti.

Pohádky vyprávěné dětmi.

2. Pohádky pro dospělé.

Ten či onen žánr zvířecích pohádek má svou vlastní cílovou skupinu. Moderní ruské pohádky o zvířatech patří především dětskému publiku. Pohádky vyprávěné pro děti tak mají zjednodušenou strukturu. Existuje ale žánr pohádek o zvířátkách, které nikdy nebudou adresovány dětem – jde o tzv. "Zlobivý" ("vážený" nebo "pornografický") příběh.

Asi dvacet zápletek pohádek o zvířatech jsou kumulativní pohádky. Principem takové kompozice je opakované opakování dějového celku. Thompson, S., Bolte, J. a Polívka, I., Propp označili pohádky s kumulativní skladbou za zvláštní skupinu pohádek. Kumulativní (řetězové) složení se rozlišuje:

1. S nekonečným opakováním:

Nudné pohádky jako „O bílém býkovi“.

Jednotka textu je obsažena v jiném textu („Kněz měl psa“).

2. S opakováním na konci:

- "Turnip" - vykreslovací jednotky rostou do řetězu, dokud se řetěz nepřetrhne.

- „Kohout se udusil“ - řetěz se rozmotává, dokud se řetěz nepřetrhne.

- „For a rolling duck“ - předchozí jednotka textu je v další epizodě negována.

Další žánrová forma pohádky o zvířatech jsou strukturou pohádky („Vlk a sedm kůzlat“, „Kočka, kohout a liška“).

Přední místo v pohádkách o zvířátkách zaujímají komické příběhy - o žertech zvířátek („Liška krade ryby ze saní (z vozíku“), „Vlk u ledové díry“, „Liška si obleče hlavu s těstem (kysanou smetanou), "Utlučený nese neporažené", "Porodní bába liška" atd.), které ovlivňují další pohádkové žánry zvířecí epiky, zejména apologeta (bajka). Dějovým jádrem komiksové pohádky o zvířatech je náhodné setkání a trik (podvod, podle Proppa). Někdy kombinují několik setkání a žertů. Hrdinou komické pohádky je podvodník (ten, kdo dělá triky). Hlavním trikem ruské pohádky je liška (ve světovém eposu - zajíc). Jeho oběťmi jsou většinou vlk a medvěd. Bylo zjištěno, že pokud liška jedná proti slabým, prohrává, pokud proti silným, vítězí. To pochází z archaického folklóru. V moderním zvířecím příběhu je vítězství a porážka podvodníka často morálně hodnocena. Podvodník v pohádce je v kontrastu s prosťáčem. Může to být predátor (vlk, medvěd) nebo člověk nebo jednoduché zvíře, jako je zajíc.

Významnou část pohádek o zvířátkách zaujímá apologeta (bajka), v níž není princip komický, ale moralizující, moralizující. Navíc apologeta nemusí nutně mít morálku ve formě konce. Morálka vychází z příběhových situací. Situace musí být jednoznačné, aby bylo možné snadno vytvářet morální závěry. Typickým příkladem apologety jsou pohádky, kde dochází ke střetu protikladných postav (Kdo je zbabělejší než zajíc?; Starý chléb a sůl je zapomenut; Tříska v tlapce medvěda (lva). Apologet může být i považovány za takové příběhy, které byly známy v literární pohádka od pradávna (Liška a kyselé hrozny; Vrána a liška a mnoho dalších). Apologeta je poměrně pozdní forma zvířecích příběhů. Podívejte se na čas, kdy morální normy Už se rozhodli a hledají pro sebe vhodnou formu. V pohádkách tohoto typu se proměnilo jen pár zápletek s triky triků apologeta (ne bez vlivu literatury) některé zápletky sám rozvinul. Třetím způsobem vývoje apologeta je růst přísloví (přísloví a rčení. Ale na rozdíl od přísloví je v apologetovi alegorie nejen racionální, ale i citlivá.

Vedle apologetu stojí tzv. povídka o zvířatech, kterou vyzdvihl E. A. Kostyukhin. Povídka ve zvířecí pohádce je vyprávěním o neobvyklých příhodách s dosti rozvinutou intrikou, s ostré zatáčky v osudech hrdinů. Tendence k moralizování určuje osud žánru. Má jednoznačnější morálku než apologeta, komický prvek je utlumený nebo zcela odstraněn. Neplechy komiksové pohádky o zvířátkách jsou v novele nahrazeny jiným obsahem - zábavným. Klasickým příkladem krátkého příběhu o zvířatech je „Vděčná zvířata“. Většina zápletek folklórních povídek o zvířatech se rozvíjí v literatuře a poté přechází do folklóru. Snadný přechod těchto pozemků je způsoben tím, že oni sami literární předměty jsou tvořeny na folklórním základě.

Když už mluvíme o satiře v pohádkách o zvířatech, je třeba říci, že literatura kdysi dala podnět k rozvoji satirické pohádky. Podmínka pro vznik satirické pohádky vzniká v pozdního středověku. Satirický efekt lidová pohádka je dosaženo vkládáním sociální terminologie do úst zvířat (Fox the Confessor; Cat and Wild Animals). Děj „Ruff Ershovich“, který je pohádkovým příběhem knižního původu, stojí stranou. Příjezd pozdě lidová pohádka satira se v něm neujala, protože v satirické pohádce lze snadno odstranit společenskou terminologii.

Takže v 19. století byla satirická pohádka nepopulární. Satira v pohádce o zvířatech je pouze akcentem v extrémně malé skupině příběhů o zvířatech. a dál satirický příběh ovlivněný zákony zvířecích pohádek s triky triků. Satirický zvuk se zachoval v pohádkách, kde byl uprostřed trik, a kde byla úplná absurdita toho, co se dělo, se z pohádky stala bajka.

Pohádky

Pohádky magický typ zahrnují magické, dobrodružné, hrdinské. V srdci takových pohádek je nádherný svět. Nádherný svět je objektivní, fantastický, neomezený svět. Díky neomezené fantazii a úžasnému principu organizace materiálu v pohádkách s úžasný svět možná „transformace“, úžasná svou rychlostí (děti rostou mílovými kroky, každým dnem jsou silnější nebo krásnější). Nejen rychlost procesu je neskutečná, ale i jeho samotný charakter (z pohádky „Sněhurka.“ „Hele, Sněhurce zrůžověly rty, otevřela se jí oči. Pak setřásla sníh a živá dívka vyšel ze závěje.“ „Konverze“ v pohádkách podivuhodného typu se obvykle odehrávají pomocí kouzelných bytostí nebo předmětů.

V zásadě jsou pohádky starší než ostatní; nesou stopy prvotního seznámení člověka s okolním světem.

Pohádka je založena na složité kompozici, která má expozici, děj, vývoj děje, vyvrcholení a rozuzlení.

Děj pohádky je založen na příběhu o překonání ztráty či nedostatku za pomoci zázračných prostředků nebo kouzelných pomocníků. V expozici pohádky jsou konzistentně 2 generace - starší (král a královna atd.) a mladší - Ivan a jeho bratři či sestry. Součástí expozice je i absence starší generace. Zesílenou formou absence je smrt rodičů. Děj pohádky spočívá v tom, že hlavní hrdina či hrdinka objeví ztrátu či nedostatek, případně se objeví motivy zákazu, porušení zákazu a následné katastrofy. Zde je začátek protiakce, tzn. poslat hrdinu z domova.

Vývoj zápletky je hledání toho, co je ztraceno nebo chybí.

Vrcholem pohádky je, že hlavní hrdina nebo hrdinka bojuje s nepřátelskou silou a vždy ji porazí (ekvivalentem boje je řešení složitých problémů, které se vždy vyřeší).

Rozuzlení je překonání ztráty nebo nedostatku. Obvykle hrdina (hrdinka) na konci „kraluje“ – tedy získává vyšší sociální status, než měl na začátku.

V.Ya. Propp odhaluje monotónnost pohádky na úrovni děje v čistě syntagmatickém smyslu. Odhaluje neměnnost množiny funkcí (akcí aktérů), lineární posloupnost těchto funkcí a také množinu rolí, známým způsobem distribuovány mezi konkrétní znaky a korelovány s funkcemi. Funkce jsou rozděleny mezi sedm znaků:

Antagonista (škůdce),

Dárce

Asistent

Princezna nebo její otec

Odesílatel

Falešný hrdina.

Meletinský, který identifikuje pět skupin pohádek, se snaží problém vyřešit historický vývojžánr obecně a zápletky zvláště. Příběh obsahuje některé motivy charakteristické pro totemické mýty. Mytologický původ všeobecně rozšířené pohádky o svatbě se zázračným „totemovým“ tvorem, který dočasně shodil zvířecí krunýř a přijal lidskou podobu, je zcela zřejmý („Manžel hledá ztracenou nebo unesenou manželku“ manželka hledá manžela)“, „Žabí princezna“, „ Šarlatový květ“ atd.). Příběh o návštěvě jiných světů, aby tam osvobodil zajatce („Tři podzemní království", atd.). Populární pohádky o skupině dětí, které upadnou do moci zlého ducha, netvora, zlobra a jsou zachráněny díky vynalézavosti jednoho z nich („The Witch's Little Thumb“ apod.), nebo o vraždě mocného had - chtonický démon („Dobyvatel hada“ atd. ..). V pohádce se aktivně rozvíjíme rodinné téma(„Popelka“ atd.). Svatba se pro pohádku stává symbolem kompenzace pro sociálně slabé („Sivko-Burko“). Sociálně slabý hrdina (mladší bratr, nevlastní dcera, blázen) na začátku pohádky, obdařen vším negativní vlastnosti ze svého prostředí, je nakonec obdařen krásou a inteligencí („Humpbacked Horse“). Výrazná skupina pohádek o svatebních procesech upozorňuje na vyprávění osobních osudů. Románové téma v pohádce není o nic méně zajímavé než hrdinské téma. Propp klasifikuje žánr pohádek přítomností „bitva – vítězství“ v hlavním testu nebo přítomností „obtížného problému – řešení“ těžký úkol„Logickým vývojem pohádky byla každodenní pohádka.

Každodenní pohádky

Charakteristickým znakem každodenních pohádek je reprodukce v nich každodenní život. Konflikt všední pohádky často spočívá v tom, že slušnost, poctivost, noblesa pod rouškou prostoty a naivity stojí v protikladu k těm osobnostním kvalitám, které vždy vyvolávaly mezi lidmi ostré odmítnutí (chamtivost, hněv, závist).

V každodenních pohádkách je zpravidla více ironie a sebeironie, protože Dobro vítězí, ale zdůrazňuje se náhodnost nebo jedinečnost jeho vítězství.

Charakteristická je různorodost pohádek všedního dne: společensko-všední, satirické-všední, novelistické a další. Na rozdíl od pohádek obsahují každodenní pohádky významnější prvek sociální a morální kritiky, jsou jednoznačnější ve svých společenských preferencích. Chvála a odsouzení zní silněji v každodenních pohádkách.

V v poslední době V metodické literatuře se začaly objevovat informace o novém typu pohádek – o pohádkách smíšený typ. Pohádky tohoto typu samozřejmě existovaly odedávna, ale nebyl jim přikládán velký význam, protože se zapomnělo, jak moc mohou pomoci při dosahování výchovných, vzdělávacích a rozvojových cílů. Obecně jsou pohádky smíšeného typu pohádky přechodného typu.

Kombinují vlastnosti, které jsou pohádkám vlastní, s nádherným světem, každodenní pohádky. Prvky zázračnosti se objevují i ​​v podobě magických předmětů, kolem kterých je seskupena hlavní akce.

Pohádka v různé formy a scale se snaží ztělesňovat ideál lidské existence.

Pohádková víra ve vnitřní hodnotu šlechticů lidské vlastnosti Nekompromisní preference dobra jsou také založeny na volání po moudrosti, aktivitě a skutečné lidskosti.

Pohádky rozšiřují obzory, probouzejí zájem o život a kreativitu národů a posilují důvěru ve všechny obyvatele naší Země oddané poctivou prací.