Konverzace pro děti starší skupiny „Planety sluneční soustavy. Téma otevřené lekce: „Slunce, Země a další planety Sluneční soustavy

Samsonova Natalya Viktorovna – učitelka MKDOU „Mateřská škola č. 16 kombinovaného typu“ Efremov, region Tula
Termín odevzdání práce do soutěže: 14.02.2017.

ABSTRAKTNÍ

soustavná vzdělávací činnost ve vzdělávací oblasti „Kognitivní rozvoj“ přípravná skupina pro školu

Téma: "Velká hvězda a její planety."

Cíl: Objasnit a systematizovat získané znalosti a základní představy dětí o Slunci a Sluneční soustavě.

úkoly:

- Upevnit znalosti o planetách, jejich sekvenčním umístění od Slunce.

- Rozvíjejte pátrací a badatelské aktivity: pomocí zkušeností určete roční rotaci planet kolem Slunce a proč na Zemi dochází ke změně dne a noci.

- Rozvíjet hrubou a jemnou motoriku.

- Aktivujte dětskou slovní zásobu na téma „Sluneční soustava“: planeta, Slunce, Sluneční soustava, oběžná dráha, názvy planet.

- Rozvíjejte souvislou řeč.

- Rozvíjet logické myšlení a představivost dětí.

- Podporovat formování komunikačních dovedností.

- Pěstujte zájem o Slunce a sluneční soustavu.

- Obohaťte emocionální svět dětí o nové dojmy, zlepšujte jejich schopnost týmové práce.

Typy dětských aktivit: kognitivně-výzkumná, komunikativní, percepce fikce, hra, produktivní, motorická.

Materiály: plakát "Sluneční soustava", obrázek Slunce, balíček, svíčka, lucerna, žárovka, vystřihované obrázky Slunce, model drah na podlaze z lan, zeměkoule, stolní lampa , bílá a červená plastelína, klobouky a čelenky s obrázky planet sluneční soustavy, měkké slunce s paprskovými tkaničkami. Zvukové nahrávky TSO: E. Krylatov - Muzeum Institutu času, Resurrection (Kosmická hudba).

Přípravné práce. Pozorování slunce na procházce, čtení příběhu „Kde spí slunce?“, encyklopedie „Proč“, práce se zeměkoulí a mapou světa, zapamatování si paměťové říkanky „Planety sluneční soustavy“.

. Děti stojí v půlkruhu čelem k hostům.

vychovatel: Kluci, vítejte naše hosty (děti pozdravují). Dejte jim svou dobrou náladu, usmějte se.

Dnes nám do školky dorazil neobvyklý balíček, který obsahoval tyto kartičky, které vypadaly jako puzzle. Zkusíme je posbírat a uvidíme, co se stane? (děti sbírají hádanky k hudbě) Podívejte se, kluci, co jsme to udělali? (Správně, slunce!)

Čtení básně o slunci.

Mrak se schovává za lesem,

Slunce se dívá z nebe.

A tak čistý

Dobré, zářivé.

Kdybychom ho mohli dostat,

Políbili bychom ho.

Podívejte se, v balíku jsou další věci (ukazuji dětem svíčku, baterku, žárovku).

vychovatel: Jaký je vztah mezi těmito objekty a Sluncem? (Že tyto objekty, stejně jako slunce, jsou zdroje světla. Ale umělé.)

vychovatel: Vyjmenujte přirozené zdroje světla (slunce, měsíc, oheň).

vychovatel: Právo! Jaký je hlavní zdroj světla? Tohle je Slunce! Kolik z vás zná hádanky a přísloví o Slunci! (Děti pojmenují a určí, že se jedná o hádanku nebo přísloví)

Děti: 1) Zlaté jablko se válí na modrém talířku.

2) Po obloze jde červená dívka.

3) Pláčeme bez něj, ale když se objeví, schováváme se před ním.

4) Vstanu brzy, bílý a růžový,

Ano, když jsem spustil své zlaté vlasy,

Nechte mě jít na horu

Člověk i zvíře se budou radovat.

5) Co je vyšší než les,

Krásnější než svět

Hoří bez ohně.

6) Dívá se na celý svět, ale nepřikazuje se podívat na sebe.

7) Beze mě nebude světlo,

Beze mě nebude léto.

Ráno zaklepu na okno:

Probuďte se, slunce vyšlo!

8) Zahříváš celý svět

Neznáte únavu

Usmíval se na okno

A všichni ti říkají... (slunce).

Přísloví: Slunce hřeje, matka je dobrá.

Nemůžeš se dívat na slunce všemi očima.

Nemůžeš blokovat slunce, ale nemůžeš skrýt pravdu.

Slunce vyjde a ráno také.

II. Rozhovor o Slunci.

vychovatel: Co je podle tebe Slunce? jaké to je?

Děti: Slunce je velká, velká, obrovská, velmi horká hvězda, která je daleko od nás.

Vychovatel : Proč ostatní hvězdy neohřívají naši planetu? (Hvězdy jsou velmi daleko a jejich světlo a teplo na Zemi nedosahují)

vychovatel: Kdybychom se stali čaroději a ocitli se na nějaké hvězdě, jak si myslíte, že bychom viděli Slunce? (Viděli bychom Slunce jako malou blikající hvězdu)

vychovatel: Jaké je vlastně slunce? (Toto je obrovská horká koule vyzařující teplo a světlo) Proto Slunce tvoří střed našeho systému. (malba s obrázkem Slunce)

vychovatel: Je na Slunci život? (Na Slunci není život, protože je tam velmi horko, ale dává nám život: lidé, rostliny, zvířata)

vychovatel: Slunce není osamělé, má rodinu. Jen to nejsou dcery a synové, ale planety, satelity a další vesmírná tělesa, která jsou velmi připoutaná ke Slunci. Chci všem vyprávět pohádku o rodině Sunny.

V jednom nebeském domě žila jedna žena a měla osm dětí, které matka velmi milovala, byly to hrozné vrtochy a zlomyslnosti. Matka například svolá všechny děti na večeři, ale přiběhne jen šest. Kde jsou další dva? A hledejme je všude! Bude pobíhat a plakat, dokud to nenajde. A děti si začaly hrát a zapomněly, že maminka čeká. A tak každý den a tak ve všem: nejprve jeden, pak druhý zapomene na příkaz matky. Ubohá matka byla unavená a obrátila se o pomoc na Galaxii Čarodějek. Čarodějka ji poslechla a usoudila, že je nevhodné porušovat nebeský řád, a prohlásila, že od nynějška se za trest osm nezbedných dětí promění v koule a budou vždy poblíž své matky a budou se kolem ní pohybovat v různých vzdálenostech od sebe. . Nejdále od matky budou ty nejneposlušnější děti, které od matky nedostanou téměř žádné teplo, ty bližší budou ty poslušnější. Od té doby je to takhle! Osm planet chodí v kruhu blízko mateřského slunce a nemohou před ním uniknout.

Otázka: Jak se nazývá rodina Slunce? (Rodina Slunce se nazývá Sluneční soustava)

vychovatel: Proč myslíte?

Odpovědi dětí.

vychovatel: Pravda, protože to hlavní je Slunce. V rodině Slunce vládne pořádek: nikdo se netlačí, nepřekáží si a neuráží se. Každá planeta má svou vlastní dráhu, po které obíhá kolem Slunce. Jak se jmenuje dráha, po které se planeta pohybuje? (Oběžná dráha) Nyní se pozorně podívejte na schéma sluneční soustavy (prozkoumání schématu). Kolik drah-oběhů kolem Slunce? (Odpovědi dětí)

vychovatel: Ano, stejný počet jako planet – osm.

Podívejte se pozorně: jsou oběžné dráhy všechny stejné nebo jste si všimli nějakých rozdílů? (Liší se délkou)

Jaké planety znáš?

III. Hra "Sluneční soustava".

vychovatel: Představme si, že jsme planetami sluneční soustavy. Vyberte si planetu dle vlastního výběru (děti si vybírají klobouky, které představují planety). Planety se začnou pohybovat kolem Slunce za hudby, jakmile hudba skončí, zaujmou svá místa ve Sluneční soustavě.

A teď Lisa přednese báseň:

Ve vesmíru není vzduch

A krouží tam osm různých planet.

A Slunce je hvězda v samém středu soustavy,

A všechny nás spojuje přitažlivost.

Sluneční hvězda je obrovská koule

Světlo vyzařuje jako oheň.

No, planety odrážejí to světlo,

Milují sluníčko!

Vychovatel : Nyní se podívejme, zda planety zaujaly svá místa správně.

Každý z nás může pojmenovat všechny planety v pořadí:

Jedna... Merkur (dítě odpoví).

Dva (učitel)… Venuše (dítě odpoví).

Tři... Země,

Čtyři... Mars.

Pět...Jupiter,

Šest... Saturn,

Sedm... Uran,

Za ním... Neptun.

vychovatel: Je osmý v řadě.

Děti: Právě teď, co jsi ukázal? (Že všechny planety obíhají kolem Slunce.) Doba, během níž uzavře celý kruh kolem Slunce, se nazývá... Správně „rok“. Cesta kolem Slunce je pro všechny planety jiná, proč?

vychovatel: Čím blíže je planeta ke Slunci, tím kratší je její dráha kolem ní, čím dále je planeta od Slunce, tím delší bude její dráha.

vychovatel: Na Zemi trvá rok, kdo ví, kolik dní (365) nebo kolik měsíců (12). Během této doby se vyskytují různá roční období. Pojmenujte je. Zatímco se Země otáčí, roční období se mění každé 3 měsíce. Země uzavře úplný kruh kolem Slunce a začne nový rok.

Odpočívá někdy slunce? Co to dělá v noci?

Myslíte si, že se Slunce pohybuje? (dětské domněnky) Slunce se nehýbe, je na jednom místě. Ale Slunce nikdy neodpočívá. Slunce je věčný stroj, dělník: stále svítí, stále hřeje. Naše planeta Země ale nestojí na místě, neustále se otáčí. A zase vystavuje Slunce na jednu stranu, pak na druhou, pak na třetí, pak na čtvrtou.IV

vychovatel: Musíme zjistit, čemu se rovná jedna otáčka Země kolem její osy. Na Zemi dochází ke změně dne a noci. Abychom vám pomohli pochopit, jak se den mění v noc, proveďte následující experiment. K tomu budeme potřebovat model planety Země – zeměkouli a stolní lampu a dva kusy plastelíny – bílou a červenou. Budeme mít hořící žárovku, Slunce a plastelína bude představovat domy. Tyto kousky, tedy „domy“, připevníme na opačné strany naší planety. Polovina zeměkoule je tedy osvětlená, polovina tmavá. V bílém domě je den a v červeném domě je noc v plném proudu, všichni tam spí. Otočme planetu tak, aby bílý dům zmizel ve stínu a červený se objevil ve světle tady přišlo ráno; Jaká je denní doba v bílém domě? Večer. Naše planeta nestojí, neustále se točí kolem své osy a teď se otočila: v červeném domě je den v plném proudu, ale v bílém? Noc. Otočme znovu naši planetu. co vidíme? Jaká je denní doba v červeném domě? Večer. V bílém domě? Ráno. Takto naše planeta Země udělala jednu úplnou otáčku kolem své osy. Uzavřeme: co je jedna rotace Země kolem její osy? To se rovná dni, správně. Kolik dílů je za den? Čtyři. Jméno (ráno, odpoledne, večer, noc). A co hodiny? (24).

PROTI. Hra "Copánky."

vychovatel: Kluci, Sunny mi důvěrně řekl, že si chce nechat udělat vlasy. Zapleteme mu vlasy. Sunny bude mít nový účes, který bude stále připomínat paprsky.

VI. Sečteno a podtrženo.

Co nového jste se naučili? co je to slunce? Kolik planet?

Literatura.

1.Paníková E.A., Inkina V.V. Rozhovory o vesmíru. Metodická příručka.-M.: TC Sfera, 2012.

2. Encyklopedie „Proč“

Olga Osokina
Shrnutí GCD ve starší skupině „Solární soustava“

Vzdělávací oblast: "Poznání"

Cíl: vytváření podmínek pro utváření dětských představ o sluneční soustava.

Úkoly:

1. Rozšiřte chápání dětí o nebeských tělesech, která tvoří sluneční soustava.

2. Upevnit znalosti dětí o klasifikaci (umístění) planety sluneční soustava.

3. Podporovat rozvoj mentálních operací (odvození, srovnání).

4. Procvičit schopnost vést dialog, zdokonalit druhy verbální komunikace.

5. Pěstujte úctu ke soudruhům při vzájemné interakci.

Ozve se zaklepání na dveře a dovnitř vnesou balíček.

Kluci, podívejte se tady na koule, všechny jsou kulatého tvaru a různé velikosti a je jich jen 9. Nějaká záhada, žádné pletací jehlice? Co nám mohou připomínat? K čemu je můžeme přirovnat? (dětské úvahy)

Vím, že všichni rádi cestujete, kde jste už byli?

A dnes vás zvu na cestu do vesmíru. souhlasíte?

Co byste se rádi při cestování dozvěděli?

Možná bych si měl vytáhnout své luxusní plesové šaty pro Popelku? Jak byste se měli zabalit na cestu do vesmíru? (odpovědi dětí)

Pozor! Oblečte si skafandry! Pojďme do vesmírné rakety, zapněte si bezpečnostní pásy. Jste připraveni létat? Začněme odpočítávání T: 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1 start)

Pozor! Pozor! Vítejte v palubním počítači! Naše loď je uvnitř sluneční soustava. Podívejte se na jeho zajímavosti. V centru Sluneční soustava obsahuje slunce.) Slunce- Tohle je hvězda - obrovská horká koule. Tato koule vyzařuje teplo a světlo, které je tak potřebné pro všechno živé - lidi, zvířata, rostliny.

U hvězdy Slunce má svou vlastní rodinu, jen to nejsou synové a dcery, ale planety. Kolik planet znáš sluneční soustava? (9) Všechny se liší velikostí a všechny jsou mnohem menší Slunce. V této rodině je vždy pořádek. Nikdo se navzájem neotravuje, nikdo na nikoho netlačí. Každá planeta má svou vlastní cestu, po které krouží Slunce a nikam to nevede. Jak se jmenuje dráha, po které se planeta pohybuje? (obíhat)

Pokračujme v cestě: IN sluneční soustava jsou dva nejmenší planety: Jak se jmenuje planeta, která je nejblíže ke slunci? (Rtuť), protože je nejblíže ke slunci, teplota je tam vyšší než oheň v kamnech. Jak se jmenuje nejmenší a nejchladnější planeta? (Pluto)) Proč si myslíš, že je studená? (Buďte nejdále od Slunce, sluneční paprsky k němu nedosáhnou) Bude někdo moci žít na této planetě? Proč?

Pozor, blížíme se k druhé planetě slunce, k Venuši) vědci vyslali na tuto planetu vesmírné laboratoře a ukázalo se, že na této planetě ve dne i v noci zuřily bouřky. A atmosféra (vzduch) se skládá z jedovatých plynů. Myslíte si, že je možné žít na této planetě? Proč?

Blížíme se k největší planetě sluneční soustava. Toto je Jupiter) Na této planetě nejsou žádné pevné povrchy, skládá se z plynu, který tvoří látku podobnou želé. Na naší cestě se objevila další obří planeta) Jak se jmenuje tato planeta? (Saturn)

Tato planeta se skládá z kapaliny a plynu, planeta je známá svými velkolepými prstenci, každý prstenec Saturnu se skládá z plynů, ledových částic, kamenů a písku.

Myslíte si, že by na těchto planetách mohlo něco růst nebo žít? Proč?

Podívejte, na naší cestě se setkaly 2 vzdálenější planety. Uran) Neptun) - tyto planety se nacházejí od Slunce je daleko, Proto sluneční paprsky se k nim nemohou dostat a teplota na těchto planetách je velmi nízká, můžete se proměnit v led.

Podívejte, blížíme se k další zajímavé planetě - Marsu, někdy se mu říká Rudá planeta, protože se skládá z červeného kamene. Vědci vyslali na tuto planetu vesmírné lodě, které zjistily, že na ní není žádná voda, a atmosféra (vzduch) sestává z plynu.

Zbývá ještě jedna planeta. jak se tomu říká? (Země)) Co mi můžeš říct o této planetě? Ano, milí pozemšťané, máte informace o planetě. Země je třetí planetou od Slunce kde je život.

Pojďme si trochu hrát "Přišlo ráno, slunce vyšlo» . Ráno slunce vychází, stoupá z obzoru. Každý živý tvor na Zemi se probudí, každý se na něj natáhne slunce. Hmyz je veselý, vlaje a krouží ve vzduchu. Zajíčci skáčou na okraji lesa.

Chlapci a dívky se na sebe usmívají. Všechny zahřál Slunce, a večer šel zase spát.

A nyní je čas, abychom se z naší cesty vrátili na Zemi. Pozor, zapněte si bezpečnostní pásy!)

Teď už chápu, proč nám koule připomínaly planety. Existuje 9 a 9 planet. Představme si, že glomeruly jsou planety sluneční soustava, měly by být umístěny tam, kde by měly být umístěny slunce na naší hvězdné obloze, (rozložte koule)

A teď vám navrhuji, abyste v naší dílně zobrazili ty planety, které se vám nejvíce líbily, ale nejprve si protáhneme prsty. (Paměť))

Podle kognitivního vývoje

Abstrakt GCD „Cestování do planetária. Sluneční soustava"

Zaslala: Elena Sokolova

Zařízení: projektor na promítání diapozitivů, medaile planet, různé obiloviny pro skládání sluneční soustavy, žlutá kolečka, karty s chybějícími písmeny v názvech planet.

Cíl: seznámit děti se strukturou sluneční soustavy.

úkoly: seznámit děti se Sluncem a jeho významem, vlivem na klima; podporovat rozvoj kognitivní činnosti dětí.

Rozvíjet nápadité myšlení, kreativní představivost, souvislou řeč.

Průběh lekce

1. vychovatel: Kluci, dnes si uděláme exkurzi na neobvyklé místo. Abyste zjistili kde, musíte vyřešit hádanku (2. snímek „Hádanka“)

(Je položena hádanka o vesmíru. Na obrazovce se objeví odpověď „mezera“. Snímek 3 „Mezerník“)

2. - Kluci, taková zařízení zatím nejsou, abychom mohli vyrazit na exkurzi do vesmíru. Ale můžeme jít s tebou do planetária. Kluci, co je podle vás planetárium a co tam můžete vidět? (odpovědi dětí. 4-5 snímků „Planetárium“)

Otázka: Proč má budova planetária polokulovou střechu? (odpovědi dětí)

vychovatel: Planetárium je budova s ​​kupolovou střechou. Hvězdná obloha se promítá na kupoli pomocí zařízení. To nám umožňuje dívat se na planety a hvězdy a studovat je.

A jsme tady v planetáriu. Díváme se na kupoli - to je vesmír, hvězdná obloha. (6 snímků „Hvězdná obloha“)

vychovatel: Chlapi, co nás obklopuje ve vesmíru? (hvězdy, planety, slunce, satelity, meteority, komety) (7 snímků)

3. vychovatel: Jak podle vás vypadají planety ze Země? (malý, velký, nevidíme...)

Abychom na tuto otázku odpověděli, provedeme experiment.

Vezměte všechny kruhy.

Umístěte jej před oči. co vidíme? (Nic)

Začněte jej pomalu oddalovat od očí.

Co se stane s kruhem? (Z dálky se zdá menší)

Závěr: Kruh se zdá být menší, pokud jej oddálíte od očí, ale pokud jej přiblížíte k očím, zdá se, že se zvětší.

4. - Všechny předměty se po odstranění zdají menší. Slunce je velmi velké, ale zdá se malé, protože slunce je daleko. Hvězdy jsou velmi velké, mnohé z nich jsou větší než Slunce, ale zdají se být malé, protože jsou daleko (8 snímků)

Hvězdná obloha je tak obrovská, že ji nemůžeme prozkoumat během jedné cesty do planetária. Dnes budeme mluvit pouze o sluneční soustavě. A co to je, se nyní pokusíme pochopit.

5. - Co je to sluneční soustava?

Děti: Toto je slunce, kolem kterého obíhá devět planet a mnoho malých planetek – asteroidů a komet. (9 snímků „Solární soustava“)

Slunce je pro všechny lidi nejznámějším astronomickým objektem. Toto je naše hvězda, která nám dává život. Kvůli tomu se během dne všechny ostatní vesmírné objekty stávají neviditelnými. Slunce vydává světlo a teplo, dokud nezapadne pod obzor. A teprve potom se obloha ztmaví natolik, že uvidí zbytek hvězd. Slunce je stejná hvězda jako všechny ostatní hvězdy, jen je k nám blíž. (Snímek 10 „Slunce“)

Planeta, na které žijeme, se nazývá „Země“ a je přáteli se Sluncem. Co dává slunce naší planetě? (teplo a světlo) (11 Snímek „Země“)

6. - Bez slunce nemůžeme žít, proto lidé slunci prokazovali úctu již dlouhou dobu. Skládali přísloví a úsloví o slunci, básně. (12 - 13 snímků „Přísloví a rčení“)

  • Červené slunce v bílém světle zahřívá černou zemi.
  • Co je mi zlato, kdyby jen slunce svítilo!

(zeptejte se, jak děti pochopily význam úsloví)

Dítě čte básničku:

Slunce

Mrak se schovává za lesem,

Slunce se dívá z nebe.

A tak čistý

Dobré, zářivé.

Kdybychom ho mohli dostat,

Políbili bychom ho.

7. vychovatel: Země však není jedinou planetou ve vesmíru, která je „přátelí“ se Sluncem. Země je jednou z planet velké sluneční rodiny. Jaké planety znáš? (Snímek 14 „Solární soustava“)

Snímek 15 „Planety“

Která planeta je největší? (Jupiter)

Která planeta je nejžhavější? (Venuše)

Která hvězda nám dává teplo? (Slunce)

Která planeta se „kutálí“ jako koule na talířku? (Uran)

Která planeta ze Slunce je naše planeta Země? (Třetí)

vychovatel: Všimněte si, že velikosti planet se liší, ale všechny jsou výrazně menší než Slunce

8. FYZMINUTA (hudba hraje, děti stojí na kobercích).

Nad Zemí pozdě v noci, jen natáhněte ruku, (natažené ruce)

Získáš hvězdy: (Paže nahoru, dolů do stran)

Zdá se, že jsou blízko (zatnout ruce v pěst)

Můžeš si vzít paví pero, (Ruce před očima)

Dotkněte se ručiček na hodinách, (Ruce před očima)

Projeďte se na delfínu (nohy u sebe, ruce zvednuté, houpat se)

Swing na Váhy.

Nad Zemí pozdě v noci, (nakloňte se, ruce mávají tik-tak)

Když se podíváš na oblohu, (sedni rukama dopředu)

Uvidíte, jako hrozny, (Nohy na šířku ramen, paže houpající do stran)

Visí tam souhvězdí (Ruce dolů, zvedněte hlavu, natáhněte se, ruce nahoru. Rukama bereme souhvězdí)

9. vychovatel: Abychom si představili velikost sluneční soustavy, složíme sluneční soustavu:

Vezměte si list papíru s obrázkem Sluneční soustavy, kelímek s předměty, které nám nahradí planety.

Slunce je koule (10 cm), Pak

  1. Rtuť - proso
  2. Venuše - rýže
  3. Země - rýže
  4. Mars je hrášek
  5. Jupiter - skořápka
  6. Saturn - skořápka
  7. Uran - fazole
  8. Neptun - fazole
  9. Pluto - hrášek

Zbývající tělesa Sluneční soustavy nelze zobrazit, protože jsou zanedbatelně malá. (Snímky 16–18 „Planety“)

Jaké jsou obří planety? (Jupiter, Saturn, Uran, Neptun)

Jaké jsou terestrické planety? (Venuše, Země, Mars)

Jmenujte nejmenší planetu? (Rtuť)

Nyní si můžeme představit planety sluneční soustavy.

Na podlaze jsou znázorněny oběžné dráhy různých planet. Děti dostanou papírové medaile s obrázky planet (barvy planet a jejich oběžné dráhy se musí shodovat) Uprostřed kruhů stojí dítě představující Slunce. Pozvěte zbytek planetárních dětí, aby zaujaly svá místa na orbitách. Pokud máte nějaké potíže, vraťte se znovu na snímek. Poté jsou děti vyzvány, aby se rozptýlily různými směry a na příkaz „Planety – na místech!“ postavily model sluneční soustavy. Která planeta zaujme své místo rychleji? Pak musí každá planeta udělat kruh kolem Slunce. Zároveň upoutejte pozornost dětí: čím blíže je planeta Slunci, tím rychleji bude procházet v kruhu. Země projde celou svou dráhu kolem Slunce za rok (z jednoho nového roku do druhého). Chcete-li to jasně ukázat, vezměte si velký kalendář a jak se dítě-Země pohybuje po kruhu, otáčejte jeho stránkami a pojmenovávejte měsíce. Dítě se tak začne stěhovat v lednu a na své místo se vrátí v prosinci.

11. - Abychom mohli studovat vesmír, musíme jít do vesmíru více než jednou, takže musíme vesmírnou loď naplnit palivem. K tomu potřebujeme dokončit úkol.

Je potřeba doplnit chybějící písmena v názvech planet.

(děti píší.)

12. (Prezentace) Všechny planety v pořádku

Děti: Každý z nás může jmenovat:

Jedna - Merkur,

Dva - Venuše,

Tři - Země,

Čtyři - Mars.

Pět - Jupiter,

Šest - Saturn,

Sedm - Uran,

Za ním je Neptun.

Je osmý v řadě.

A po něm,

A devátá planeta

Jmenuje se Pluto.

13. Vychovatel. Výsledek: kluci, naše první cesta do vesmíru skončila, dnes jsme se hodně naučili, hodně viděli. Řekni mi, co nového jsme se naučili? (co je planetárium, sluneční soustava, oběžná dráha, planety). A kolik dalších zajímavých a neznámých věcí nás čeká.

Informační zdroje:

http://nsportal.ru/detskii-sad/okruzhayushchii-mir/proekt-kakie-tainy-khranit-kosmos

http://nsportal.ru/detskii-sad/okruzhayushchii-mir/puteshestvie-v-kosmos-1

Integrace vzdělávacích oblastí: poznávání, komunikace.

Cíl: systematizovat znalosti o stavbě sluneční soustavy.

Vývojové úkoly:

1. Rozvíjet představivost, fantazii, logické myšlení vytvářením problémové situace, schopnost najít vzor.

2. Rozvíjejte dialogickou řeč (vyjádřete a dokažte svůj názor).

3. Rozvíjejte jemnou motoriku a koordinaci ruka-oko.

4. Rozvíjet paměť, sluchovou pozornost.

5. Naučte se navigovat v letadle, jednejte podle slovních pokynů.

6. Rozvíjejte souvislou řeč.

7. Rozvíjejte schopnost řešit hádanky.

8. Vytvořte si obecný rozhled.

9. Vzbudit zájem o vesmír.

Vzdělávací cíle:

1. Rozšířit znalosti o nebeských tělesech (práce s mapou sluneční soustavy, příběh o vesmíru, planetě).

2. Rozšiřte si slovní zásobu (hvězda, sluneční soustava, planeta, meteorit).

3. Upevňování pojmenování geometrických tvarů: trojúhelník, čtverec, kruh, obdélník, lichoběžník, ovál.

4. Procvičte si počítání do 10 (20).

5. Procvičte si správné používání předložek a pádových koncovek v dětské řeči.

6. Procvičte schopnost dětí zvýraznit danou předložku ve větě.

Vzdělávací úkoly:

1. Zapojte každé dítě do aktivit a vytvořte příznivou atmosféru ve skupině (vytvoření pozitivního emočního zázemí, nálady pro společné aktivity).

2. Rozvíjet u dětí komunikační dovednosti (pocit sounáležitosti, soudržnosti, skupinové cítění), aby prokázaly schopnost naslouchat druhým, dobrou vůli, smysl pro kamarádství a dobrovolnou regulaci chování.

Průběh lekce

I. Organizační moment.

Pedagog: Kluci, dnes na naši lekci přišlo mnoho hostů. Pojďme je pozdravit.

Děti: Dobrý den.

II. Emoční ladění.

Pedagog: Kluci, jakou máte dnes náladu?

Děti: Dobré, radostné, veselé.

Pedagog: Držme se za ruce a přenášejme si navzájem naši dobrou náladu.

Všechny děti se sešly v kruhu.
Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel.
Držme se pevněji za ruce
A usmějme se na sebe.
a zaujmou svá místa.

Pedagog: Kluci, dnes jsem dostal e-mailem neobvyklý dopis (čteno dítětem).

Pozemšťané pomáhají! Naše planety opustily své oběžné dráhy. Čekáme na vaši pomoc,

Abychom nám pomohli, musíme cestovat do vesmíru a navštívit planety sluneční soustavy!

Pedagog: Navrhuji, abyste šel se mnou na planety sluneční soustavy. Vezmu starý kočár, zapřahám do něj pár silných koní a vyrazíme. Myslíš, že dokončíme jídlo? (ne) proč?

Pak navrhuji řídit nejrychlejší auto. Myslíte, že dokončíme jídlo (ne) proč?

Pedagog: Tak na čem poletíme (na raketě). Proč zrovna raketa? (odpověď dětí) Pojďme zjistit, kolik stupňů má naše raketa. Abyste to zjistili, musíte rozdělit slovo raketa na slabiky. Kolik slabik? (3 slabiky).

Pedagog: Ale aby naše raketa vzlétla, musíme ji nastartovat.

Učitel vede s dětmi gymnastiku:

Nastartujte motory (otočte ruce před hrudníkem)

Připojte kontakty (prsty)

Připravte se na odpálení rakety (sedněte si)

Začněte (ostře skočte a zvedněte ruce).

Hudba (přílet do vesmíru)

1. RTUŤ

Pedagog: Pozor. Podívejte se z oken, ke které planetě se blížíme (děti čtou název na snímku)

Kluci, co víte o planetě Merkur?

Dobrá práce! Merkur je nejrychlejší planeta sluneční soustavy. Planeta je přes den horká a v noci se objevuje mrznoucí déšť. A včera na mou planetu spadlo mnoho meteoritů.

Pedagog: Víte, co je meteorit?

Navrhuje sledovat experiment s kameny různých velikostí, které padají do misky s pískem a po dopadu zanechávají na povrchu díry (krátery).

Pedagog: Proč jsou krátery tak odlišné? (podle toho, z jaké výšky meteorit spadl). Výborně, splnili jste úkol. Naše cesta pokračuje. Nastavili jsme kurz na další planetu.

2. VENUŠE

Pedagog: Na jakou planetu jsme dorazili? (přečtěte si snímek Venuše). Co víš o této planetě?

Odpovědi dětí.

Pedagog: Toto je nejžhavější planeta. Obklopen hustou atmosférou bohatou na oxid siřičitý.

Přistaneme na planetě? Proč?

Pedagog: Kluci, abyste mohli pokračovat ve své cestě, musíte dokončit úkol.

Jaká báječná vesmírná stvoření létají kolem Venuše? (mimozemšťané)

Podívejte se na obrázky a najděte rozdíly v zobrazení mimozemšťanů.

Pedagog: Výborně! Jdeme dál.

3. ZEMĚ

Pedagog: Letíme kolem (nad) naší planetou. Jak se jmenuje planeta, na které žijeme? (Země). Jak se liší od ostatních planet? (je tam život, kyslík, voda, rostliny, zvířata).

Ach lidi, na naší raketě je host. Pokud uhodnete moji hádanku, zjistíte, kdo je tento host.

Učitel se ptá na hádanku.

Dojatá květinou
Všechny čtyři okvětní lístky.
Chtěl jsem to vytrhnout -
Vzlétl a odletěl. (Motýl)

(Připravte květiny).

Hra "Květinová louka".

Pedagog: Kam bychom měli umístit našeho motýla? (Na květině). Pokud chce motýl jíst, kde najde nektar? (Na květině). Až vyjde teplé slunce, kam poletí? (Nad květinou). Bude foukat studený vítr, kde se schová? (Pod květinou).

Pedagog: Výborně! Nastavili jsme kurz na další planetu.

4. MARS

Pedagog: Jak se tomu říká? (Mars).

Kluci, víte, jak se tato planeta dříve jmenovala (Planet of War)?

Má velké množství železa a je pokryta červenooranžovým pískem. Nachází se na 4. oběžné dráze od Slunce. Na jeho povrchu se nacházejí sopky, z nichž největší se nazývá Olymp.

Slovní hra: (1, 3, 5)

Satelit, raketa, astronaut, kometa, planeta, hvězda.

Pedagog: Výborně! Naše cesta pokračuje.

5. JUPITER

Pedagog: Letěli jsme na planetu (Jupiter). Co víš o této planetě?

Odpovědi dětí.

Pedagog: Toto je největší planeta ve sluneční soustavě. Dvaapůlkrát hmotnější než všechny planety dohromady. Na planetě není žádný pevný povrch. Skládá se z jedovatých plynů, takže se tam nedá žít. Abychom mohli vybrat správnou cestu, musíme seřadit hvězdičky v pořadí (od 1 do 20). Dobrá práce!

Pedagog: Nastavili jsme kurz na další planetu (Saturn).

6. SATURN

Pedagog: Co víš o této planetě?

Nachází se na 6. oběžné dráze od Slunce. Kolem planety jsou prstence. Jeho povrch se skládá z kapaliny a plynu. Saturn je obklopen prstenci, skládají se z úlomků ledu a kamenů.

Kluci, podívejte, mimozemšťané nám poslali zprávy, dopisy jsou popletené, zkusme je vyřešit. (schéma výkresů)

Pedagog: Výborně!

7. URAN

Pedagog: Uran je jedna z nejvzdálenějších planet od Slunce, a proto nejchladnější. Byl objeven teprve před 200 lety a leží na boku, protože kdysi zažil kolizi. Planeta je zahalena v mracích a má několik prstenců.

Hra Antonyms: existují různé planety:

Daleko i blízko

Studené a teplé

Velké i malé

Tvrdé a měkké

Těžký - lehký

8. NEPTUN

Pedagog: Neptun je tmavě modrá planeta, na kterou vždy vanou větry z jedovatých mraků. Mraky jsou vyrobeny z ledových krystalů. Neptun má 8 satelitů.

Už jste řekli, že báječní mimozemšťané létají ve vesmíru. Pojďme se nyní každý z vás proměnit ve vesmírného hrdinu.

Hudba (tanec volně dle vlastního výběru).

Pedagog: Abyste vzlétli, musíte vyřešit hádanky. Připraveno: (obrázky v knize)

K vybavení oka
A buďte přáteli s hvězdami,
Vidět Mléčnou dráhu
Potřebujeme silný….teleskop.

Dalekohled po stovky let
Studujte život planet
Všechno nám řekne
chytrý strýček...astronom

Astronom - je hvězdář
Zná vše zevnitř
Viditelné pouze nejlépe
Na obloze je úplněk

Pták nemůže dosáhnout Měsíce
Leťte a přistaňte na Měsíci
Ale umí to
Vyrobte rychlou...raketu

Raketa má řidiče
Milovník nulové gravitace
V angličtině: astronaut
A v ruštině...kosmonaut.

9. PLUTO

Pedagog: Kluci, teď nás čeká nejvzdálenější planeta - Jak se jmenuje (Pluto). Jsme stále blíž. Myslíte si, že je tato planeta studená nebo teplá?

Děti: Toto je velmi studená planeta.

Pedagog: Proč myslíš? Planeta je velmi daleko od Slunce a je velmi malá.

Kluci, dejme obyvatelům této planety hvězdu, aby je zahřála. K tomu je potřeba vyluštit křížovku a zjistit jméno zašifrované hvězdy: (hvězda-SLUNCE)

1. Planeta sluneční soustavy, která byla ve starověku nazývána „planetou války“ pro svou červenou barvu (MARS)

2. Nejvzdálenější od Slunce a nejmenší planeta ve sluneční soustavě (PLUTO)

3. Satelit Země (MĚSÍC)

4. Druhá planeta od Slunce ve sluneční soustavě, soused Země (VENUŠE)

5. Čím se proslavila planeta Saturn (RING)

Pedagog: Dobře. Ale abychom se vrátili domů, musíme naplnit raketu hvězdným prachem, vezměme hvězdy z oblohy. Aby bylo dost hvězdného prachu na odlet domů, potřebujete 6 hvězdiček, my už máme 3. Kolik hvězd ještě potřebujeme vzít? (správně 3 hvězdičky). Učitel odebírá hvězdy z hvězdné mapy a dává dětem možnost je spočítat.

Raketa je napájena, trasa je určena. Posaďte se do speciálních kosmonautských křesel. Zavřeme oči a společně začněme počítat od 10 do 0.

Odpočítávání.

Pedagog: Vítejte zpět na planetě Zemi. Lidi, ozval se poplach, k naší planetě se blíží úlomky asteroidu. (Víte, co je asteroid)

Vyzývám děti, aby přišly ke stolu a podívaly se, co tam je. Na stole je papír Whatman s přilepeným Sluncem.

Pedagog: Co chybí? (planety) Budeme zachráněni, pokud planety rozmístíme na jejich oběžné dráhy ve správném pořadí.

Děti lepí planety tak, aby odpovídaly číslu.

Líbilo se vám cestování vesmírem?

Odpovědi dětí.

Pedagog: Na jakých planetách jsi byl? (hudební snímek)

Děti pojmenují všechny planety v pořadí.

Kdokoli z vás může jmenovat:
Jedna – Merkur
Dva - Venuše
Tři - Země
Čtyři – Mars
Pět – Jupiter
Šest – Saturn
Sedmá – Uran
Za ním je Neptun
Je osmý v řadě
A pak po něm
A devátá planeta
Jmenuje se Pluto.

Pedagog: Dobře. Vím, že jste se ukázali jako stateční a přátelští kluci.


Cíl: rozvíjet zájem o průzkum vesmíru

úkoly:

Vzdělávací:

Pokračovat v obohacování znalostí a rozšiřování chápání vesmíru a planet u dětí;

Vzdělávací:

Rozvíjet kreativní myšlení, představivost, kognitivní činnost

Vzdělávací:

Vytvořte v dětech touhu zkoumat a studovat prostor;

Pěstovat zájem a touhu dozvědět se více o vesmíru;

Rozvíjet dovednosti správného chování ve třídách; schopnost pracovat v týmu;

Podporovat zvídavost, tvůrčí činnost, pozornost, pocit emocionálního uspokojení a nezávislost.

Materiál: Schéma sluneční soustavy, plátno s projektorem nebo notebookem, velký list papíru Whatman, bílé listy papíru, fixy, voskovky, nůžky

Děti se věnují svému podnikání (hrají deskové hry, kreslí...). Učitel přináší plakát zobrazující planety sluneční soustavy.

vychovatel: Kluci, podívejte se na plakát, který jsem vám přinesl. Co vidíte na tomto plakátu?

Děti: Planety.

vychovatel: Na jaké planetě to žijeme?

Děti: Planeta Země.

vychovatel: Jaké další planety znáš?

Odpovědi dětí.

vychovatel: Výborně, pojmenovali všechny planety sluneční soustavy (pokud nepojmenovali všechny, doplní učitel).

Lidi, myslíte si, že je život na jiných planetách? Chcete to vědět? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte jít do vesmíru. Jste připraveni vyrazit na cestu? Pak se musíme připravit.

Co potřebujete k létání?

Odpovědi dětí (raketa, skafandry, mapa sluneční soustavy, jídlo)

Děti si uspořádají židle a zaujmou svá místa.

Před dětmi je mapa sluneční soustavy (snímek 2).

vychovatel: Než vyrazíme na výlet, připomeňme si, jaké podmínky jsou nezbytné pro život na zemi.

Děti: Světlo, teplo, voda, kyslík.

vychovatel: Naše vesmírná loď se jmenuje „Vostok“. Přebírám velení lodi. Jste jen astronauti. Pozor! Pětiminutová připravenost je vyhlášena! Oblékli jsme si skafandry a zkontrolovali tlakové přilby! Zapnuli si bezpečnostní pásy. Začněme odpočítávání. Pět, čtyři, tři, dva, jedna. Start! (Zní zvukové pozadí motorů)

První etapa našeho letu je dokončena. Opustili jsme Zemi a letíme do vesmíru! Můžete si odpočinout a odepnout bezpečnostní pásy a sundat helmy. Podívejte se z okna! Jaký vesmír je před námi! (Na snímku 3 je hvězdná obloha)

Letíme k planetě Merkur, která je Slunci nejblíže.

Pozor! Naše loď se blíží k planetě Merkur. (Snímek 4)

Velitel lodi: Co si myslíte, je možné přistát na planetě, aniž byste o ní něco věděli? Požádejme náš počítač o data této planety.

Počítač: Merkur je planeta nejblíže Slunci. Je větší než Měsíc. Přes den je zde velmi horko a v noci velmi chladno. Na této planetě není žádná atmosféra, což znamená, že není co dýchat. Povrch této planety je pokryt krátery (snímek 4).Žádný člověk nikdy nevkročil na planetu Merkur.

Velitel: Myslíte si, že je na této planetě život? Proč?

Míříme na další planetu – Venuši. Starověcí astronomové, sledující ranní a večerní svítání, si všimli nejjasnější hvězdy. Na počest bohyně krásy a lásky pojmenovali tuto hvězdu Venuše. Později se ukázalo, že Venuše není hvězda, ale planeta.

Počítač: Pozor! Blížíme se k planetě Venuši. (Snímek 5)

Velitel lodi: Na Venuši je pravděpodobně silná bouřka: jsou vidět záblesky blesků. To znamená, že nemůžeme dolů na Venuši; naše loď by mohla havarovat. Co nám o této nehostinné planetě řekne počítač?

Počítač: Venuše je blíže Slunci než Země, a proto je její povrch extrémně horký, asi 500 stupňů. Reliéf Venuše tvoří obrovské pláně protnuté horskými pásmy a kopci a na vrcholcích hor jsou stopy lávy. Venuše je obklopena silnou vrstvou mraků a velmi hustou atmosférou, ve které je obsah oxidu uhličitého několikanásobně vyšší než jeho obsah v zemské atmosféře. V atmosféře Venuše byl také nalezen metan, amoniak, sloučeniny chloru a fluoru a pro člověka nebezpečné kyseliny sírové. Úzkost! Vzduch je jedovatý, je nebezpečné dýchat! Nechoď dolů! Nechoď dolů!

Velitel: Ano, je lepší se s planetou bouří a bouřek rozloučit co nejdříve. Kam poletíme příště? Posíláme naši loď na Mars!

Už v dávných dobách si lidé všimli na obloze jasně oranžové hvězdy. A pojmenovali ho na počest boha války – Mars. Na Marsu, stejně jako na Zemi, lze pozorovat takový jev, jako je změna ročních období, a marťanský den se příliš neliší od pozemského: trvá 24 hodin 37 minut. A tady je před námi planeta Mars (snímek 6)

Zeptejme se počítače na data této planety.

Počítač: Mars je planeta poloviční velikosti Země. Marťanská půda má červenohnědou barvu. Obloha není modrá, ale matně růžová díky částečkám načervenalého prachu, které jsou neustále v atmosféře Marsu. V jeho atmosféře je pouze 1 % kyslíku a vodní páry a průměrná teplota je asi -40 stupňů. Nad Marsem často vanou silné větry – jejich rychlost je až 100 m/sec.

Velitel: Z počítačových informací jsme se dozvěděli, že po planetě Mars se dá chodit, ale pouze tak, že si obléknete skafandry a zapnete izolaci. Zkontrolujte si přilby. Při výstupu z lodi nechoďte daleko, aby měli všichni dostatek vzduchu. Podívejte se, jak jsou hory obrovské, je na nich sníh a led (snímek 7). Ale led není jako ten náš na Zemi. Tohle je suchý led. Když oxid uhličitý zamrzne, vytvoří se suchý led. Tento druh ledu používáme například v lednicích. A je tu rokle nad propastí a pak pouští. Tam nepůjdeme, nevíme, co nás tam čeká. Řekněte mi, mám pěstovat nějakou rostlinu?

Není mnoho zásob kyslíku, které dýcháme, takže je čas, abychom se vrátili na loď. V lodi můžete sundat skafandry a tlakové přilby. Posaďte se. Připravte se na vzlet. Začněme odpočítávat: pět, čtyři, tři, dva, jedna, jeď!

Další planetou je Jupiter. Mezitím k němu letíme, poslechneme si počítač o planetě Jupiter (snímek 8).

Počítač: Jupiter je obří planeta, je 1300krát větší než Země. Na této planetě je nemožné přistát. Obří planeta nemá pevný povrch jako Země, Měsíc nebo Mars. Jupiter se skládá z malého pevného jádra obklopeného hustými vrstvami kapaliny a plynu.

No, máme zásoby jídla, vzduchu a můžeme letět dál k Saturnu (snímek 9).

Pokud se podíváte dalekohledem na Saturn ze Země, můžete kolem něj vidět svítící prstence. Saturn je díky svým tajemným jasným prstencům považován za nejkrásnější a nejneobvyklejší planetu. Početné Saturnovy prstence jsou tvořeny bezpočtem ledovcových a skalnatých trosek, z nichž největší dosahuje velikosti šestipatrové budovy. Samotný Saturn je plynná planeta, nejlehčí ve sluneční soustavě. Saturn má satelity. Je jich dvaadvacet. Brzy se přiblížíme k planetě. Ale co to je? Nebezpečný signál! Podívejte se na nás, jak letí meteority (snímek 10). To znamená, že jsme vstoupili na oběžnou dráhu Saturnu a jeho satelitů. Musíme okamžitě změnit kurz. Saturn nám nedovoluje přiblížit se k jeho povrchu.

Zajímavé je, že se ukazuje, že tato planeta je považována za nejchladnější v celé sluneční soustavě. Uran je sedmá planeta v pořadí od Slunce Je na rozdíl od jiných planet ve Sluneční soustavě, protože Uran produkuje mnohem méně tepla, než přijímá od Slunce. Například jiné planety mají uvnitř žhavá, horká jádra a vyzařují infračervené záření. Zjevně z nějakých důvodů jeho „srdce“ vychladlo. Uran - zajímavá planeta Uran - letní období trvá 1 velmi dlouhý den po dobu 42 let! A doba revoluce kolem Slunce je 84 let a na Zemi 365 dní. Tady si na Nový rok budete muset dlouho počkat! Denní světlo trvá 17 hodin, rychleji než u nás. Oficiálně bylo zaznamenáno 15 satelitů. Další zajímavostí je, že Uran má své vlastní prstence, jako Saturn, jen jsou menší a ne tak husté. Je to zvláštní, ale i když je to daleko od nás, po otevření prvního dalekohledu bylo objeveno jako první!

Míříme k poslední planetě sluneční soustavy. Jmenuje se Neptun. Víte, že tuto planetu objevil francouzský astronom Urbain Le Verrier nikoli pozorováním oblohy, ale matematickými výpočty. A teprve pak byla objevena na obloze. Tady je Neptun! (skluzavka)

I z dálky působí chladně.

Počítač: Na Neptunu je teplota minus 195 stupňů!

Velitel: V takovém mrazu nás nezachrání ani speciální skafandry! Myslíte, že tam může něco vyrůst?

Vracíme se na Zemi. K jakému závěru jsme tedy dospěli? Proč jsme nezůstali na žádné planetě? (Žádný z nich nemá podmínky pro život) Proč jsme se vrátili na Zemi? (Na Zemi jsou všechny podmínky pro život živých organismů, včetně rostlin)

Obletěli jsme celou sluneční soustavu a nikde jsme nenašli život. Jen na naší planetě je čistý vzduch, rostou zelené stromy, zpívají ptáci. A ty i já musíme naši planetu nejen milovat, ale také se o ni starat. Jak tobě a mně může záležet? (nelámat stromy, nezabíjet hmyz, neničit ptačí hnízda atd.) Pokud to neuděláme, stane se naše Země stejně mrtvá a nehostinná jako ostatní planety sluneční soustavy.

A teď navrhuji, abyste se spojili ve dvojicích a nakreslili a vystřihli planetu, kterou si nejvíce pamatujete. Na konci práce spolu s vámi vytvoříme mapu Sluneční soustavy, která bude viset v naší skupině.

Samostatná činnost dětí.

Na závěr práce děti společně s paní učitelkou vytvoří mapu sluneční soustavy.

vychovatel: Líbil se vám dnešní výlet? co si pamatuješ? Na jaké planetě můžeme žít? Proč?

Seznam použité literatury:

  • Velká encyklopedie pro předškoláky.
  • Almanach "Chci vědět všechno."