Barevné kolo prezentace barevné kombinace. Výtvarná lekce: Barevné kolo

Městský vzdělávací ústav I.V.Kurbakova Střední škola č. 5, Nižnij Novgorod

Výtvarné umění, 5. třída

Téma lekce: „Barevné kolo“

Typ činnosti: malba, studium základů vědy o barvách

Cíle a cíle:

Rozvoj grafických dovedností, rozšiřování znalostí o různých možnostech výtvarných materiálů, studium základů nauky o barvách, stanovení úrovně přípravy dětí.

Zařízení: pro studenty - akvarel, kvaš, štětce, paleta; pro učitele - totéž, metodické tabulky .

Literární série: básně o květinách (barvy).

Vizuální rozsah: metodické tabulky: „Barevné kolečko“, „Plný barevný kruh“, „Teplé a studené barvy“, „Kontrastní barvy“, „Blízké barvy“

. Typ softwaru použitého v lekci:

Prezentace (MOC BOD): "Jaký druh duhy je tam?"

multimediální notebook, projektor, plátno.

test

Požadovaný hardware: multimediální notebook, dětské notebooky

Postup lekce

I. Organizační moment:

    Kontrola připravenosti třídy na hodinu;

    Oznámení tématu, účelu a cílů lekce.

II. Úvodní rozhovor

Barevné brány

Někdo stavěl na Měsíci

Ale není snadné se přes ně dostat,

Ty brány jsou vysoké.

Mistr se snažil

Vzal trochu barvy na brány

Ne jeden, ne dva, ne tři -

Až sedm, podívej.

Jak se tato brána jmenuje?

Umíš je nakreslit? (Duha)

Promítání prezentace „Jaký druh duhy je tam?“

Tady je další příběh:

Ne ve snu, ale ve skutečnosti -

Co je na tom špatného? –

Žiju na duze

Ve fialovém domě.

Ráno vyběhnu

Nosit béžové boty, jíst v lila lese

Šarlatový moruška.

Z listí padá rosa

V tmavě modrém houští má výr žluté oči

zírá na mě.

Kde slavíci pískají

V zákoutích a skulinách lesa,

Proudy si razí cestu

K Růžovým jezerům,

Veverka mává za keřem

Fialový keř

Bílé ryby plavou

Pod třešňovým mostem.

Žiju na duze

Přijďte navštívit.

T. Belozerová

Kolik barev znáš? 5, 10, 100? Zkuste si je zapamatovat a pojmenovat. Alespoň 6, to je minimální sada barev: červená, modrá, žlutá, zelená, hnědá, černá. Mícháním barev můžete získat mnohem více barev než 6 barev.

Míchejte barvy na paletě (speciální deska)

V přírodě je mnoho barev a odstínů, aby je bylo možné lépe rozlišit, existuje klasifikace barev.

Chromatické a achromatické barvy.

"Chromatos" - "barva", přeloženo z řečtiny

Achromatické barvy nejsou barevné, jsou bílé a černé, celé šedé.

Chromatické - všechny ostatní, které se dělí na primární a odvozené barvy.

Tři hlavní barvy: žlutá, červená, modrá. Tvoří základ dalších barev. Mícháním primárních barev v párech získáme skupinu barev nazývanou kompozity.

Mix: červená + žlutá = oranžová

červená + modrá = fialová

modrá + žlutá = zelená

Všimnete si, že šest barev jsou barvy duhy. Existuje rčení, které vám pomůže zapamatovat si složení a pořadí barev.

Všichni jsou červení

Lovec – oranžová

Přání – žlutá

Vědět - zelená
Kde je modrá

Sedící - modrá

Bažant - fialový.

Světle modrá není složená barva, ale získává se smícháním modré a bílé barvy.

III.Cvičení.

Smícháme základní barvy a získáme deriváty.

IV.Teplé a studené barvy.

Teplý za barvy se považují červená, žlutá, oranžová a jejich směsi. Barva slunce, ohně, tepla. Všechny jsou poblíž.

Studený barvy jsou považovány za modrou, fialovou a jejich směsi jsou podobné barvě zimy, chladu a měsíce.

zelená - speciální barva, pokud je více žluté, pak je teplá, pokud je více modré, pak je studená.

Červená a modrá jsou absolutní barvy z hlediska chladu a tepla. Jsou ve spektru naproti sobě.

Kontrastní barvy jsou opačné, zdůrazňují vzájemný jas.

Červená – zelená;

Modrá – oranžová;

Žlutá – fialová.

Souvislé barvy jsou ty, které jsou poblíž ve spektru.

Na laptopech se provádí test „Studené a teplé tóny“ ve formě fixace materiálu.

V. Shrnutí lekce.

Upevňování získaných znalostí.

Domácí úkol

Sekce: MHC a ISO

Téma lekce: Provedení barevného kolečka.

Typ lekce: Dekorativní kresba.

Cíle a cíle lekce:

  1. Představujeme novou techniku ​​práce s akvarelem – lazuru.
  2. Implementace získaných znalostí v praktické aplikaci.
  3. Formování a rozvoj dovedností v práci s akvarelem.
  4. Rozvoj tvůrčí a kognitivní činnosti, fantazie a výtvarného vkusu žáků.

Vybavení lekce:

  1. barevný kruhový stůl;
  2. ilustrace zobrazující duhu, západ slunce;
  3. akvarel, tablet pro demonstraci akvarelových technik;
  4. přípravy na cvičení.

Struktura lekce:

  1. Organizační moment.
  2. Komunikace nového vzdělávacího materiálu.
  3. Praktická práce.
  4. Analýza dokončené práce.
  5. Shrnutí lekce.
  6. Zadání domácího úkolu.

Postup lekce

1. Organizační moment.

Design tabule.

Příprava pracovních míst.

Učitel sděluje téma, cíle a cíle hodiny.

2. Prezentace nového vzdělávacího materiálu.

Prezentace nového tématu probíhá formou rozhovoru. Studenti spolu s učitelem opakují předchozí téma, postupně přecházejí na nové a odpovídají na otázky:

Jaké barvy se nazývají primární a proč? (červená, modrá, žlutá - nelze získat smícháním barev).

Jaké barvy se nazývají složené barvy a proč? (oranžová, zelená, fialová - lze získat smícháním dvou nebo více barev).

Jak se vyrábějí kompozitní barvy na papíře? (zobrazit na tabletu).

Kde v přírodě můžete vidět všechny barvy pohromadě? (duha).

Jaké je pořadí barev v duze?

Děti si pamatují rčení: Každý (červený) myslivec (oranžový) chce (žlutý) vědět (zelený) Kde sedí (modrý) Bažant (fialový).

V této sérii se primární barvy střídají s kompozitními (výjimkou je modrá, která není součástí barevného kruhu). Pro pohodlí lze tento proužek uzavřít do kruhu, ve kterém se barvy navzájem donekonečna nahrazují – stejně jako v přírodě. Například stejná duha nebo západ slunce. Nyní si zkusme vyrobit barevné kolečko sami.

3. Praktická práce.

Studenti dostanou polotovary kruhu (R = 8 cm), který je rozdělen na 6 stejných částí. Pro usnadnění očíslujte díly od 1 do 6.

/Obrázek 1/

Cvičení bude provedeno lazurováním (nanesením průhledné vrstvy barvy na zaschlou vrstvu barvy). Učitel postupně ukazuje fáze provádění cvičení, studenti opakují po učiteli.

Pořadí cvičení:

1. Vyplňte polovinu kruhu žlutou barvou. (1, 2, 3 díly)

/Obrázek 2/

2. První vrstvu barvy necháme zaschnout a suchou vrstvu naplníme červenou barvou (3, 4, 5 dílů). V tomto případě by se žlutá barva ve 3 částech měla změnit na oranžovou.

/Obrázek 3/

3. Po zaschnutí další vrstvy se 5, 6, 1 díl naplní modrou barvou. V tomto případě je 1 část zelená a 5 částí fialová.

/Obrázek 4/

4. Studenti zkontrolují správnost práce. Do středu kruhu se vloží nabroušená zápalka (předem připravená). Výsledkem je barevný top. Děti to spustí. Barvy na káči by se měly slévat do jedné bílé barvy. Pokud barva není bílá, ale šedá, pak jsou barvy příliš syté.

/Obrázek 5/

4. Analýza provedené práce.

V procesu samostatné práce studentů učitel poskytuje potřebná doplňující vysvětlení. Chyby jsou identifikovány a opraveny. Pozornost studentů se soustředí na nutnost dělat práci pečlivě, vybírat správné barvy.

5. Shrnutí lekce.

  • Ukázka a rozbor nejúspěšnějších prací.
  • Shrnutí lekce, známkování.

6. Zadání domácího úkolu.

Cvičení opakujte jinou, dříve známou metodou – poléváním.

Nejprve se vyplní základní barvy (1 díl - červená, 3 díly - žlutá, 5 dílů - modrá).

Kompozitní barvy se získají na paletě smícháním barev (žlutá + červená = oranžová, žlutá + modrá = zelená, červená + modrá = fialová) a nalijí se na povrch.

Zkontrolujte správné provedení otočením horní části.

Literatura:

  1. N.M. Sokolnikov „Základy malby“, 1996.
  2. I.G. Mosin "Kresba", 1996.

Učitel dalšího vzdělávání

Zarechenskaya O.A. (MBOU DOD "DYUTS")

Téma: „Barevné kolo“.

Typ povolání: malování, studium základů vědy o barvách.

Cíle a cíle : rozvoj grafických dovedností, rozšíření znalostí o různých možnostech výtvarných materiálů; studium základů vědy o barvách, stanovení úrovně výcviku dětí.

Zařízení: akvarel, kvaš, papír, štětce, paleta.

Literární série:básně o květinách, o duhách.

Vizuální rozsah : metodické tabulky: „Barevné kolečko“, „Teplé a studené barvy“, „Kontrastní barvy“, „Blízké barvy“, výběry odstínů různých barevných kombinací.

Průběh lekce:

1. Organizační moment.Kontrola připravenosti na hodinu.

2. Konverzace. Úvod do tématu.

Hádání hádanek a čtení básně.

Malovaný rocker

Visel nad řekou.

(duha)

Barevné brány

Někdo to postavil na Měsíci

Ale není snadné se přes ně dostat,

Ty brány jsou vysoké.

Mistr se snažil

Vzal trochu barvy na brány

Ne jeden, ne dva, ne tři -

Až sedm, podívej.

Jak nazvat ty brány?

Umíš je nakreslit?

(duha)

Ne ve snu, ale ve skutečnosti -

Co je na tom špatného?

Bydlím na duze ve fialovém domě.

Ráno vyběhnu

V béžových botách,

Jíst v lila lese

Šarlatový moruška.

Rosa pochází z listů

V temně modrém houští,

Výr žluté oči

zírá na mě.

Kde slavíci pískají

V zákoutích a skulinách lesa,

Proudy si razí cestu

K růžovým jezerům,

Veverka mává za keřem

Fialový ocas

Bílé ryby plavou

Pod třešňovým mostem.

Žiju na duze

Přijďte navštívit.

T. Belozerová.

Kolik barev znáš? 5,10,15,100? Zkuste jich vyjmenovat co nejvíce. Měli byste získat alespoň 6 barev. Přesně

tolik, kolik je obsaženo v minimální sadě barev a tužek: červená, žlutá, modrá, zelená, hnědá, černá. Barvy jsou vyrobeny z barev. Mícháním barev můžete získat mnohem více barev než 6.

-Kde se mícháme? Co může sloužit jako paleta?

V přírodě je mnoho barev a odstínů. Mnohem víc, než dokáže lidské oko rozeznat. A aby se v nich dalo snáze orientovat, lidé vymysleliklasifikace barev.

Chromatické a achromatické barvy.

„Chroma, chromatos“ - přeloženo z řečtiny jako „barva“.

Achromatický – není barevný, je bílý, černý, šedý.

chromatický - všechny ostatní, které jsou zase rozděleny na primární a složené barvy.

Původními předky všech barev jsou tři barvy: červená, žlutá a modrá. Proto byli pojmenováni základní, protože jsou základem všech ostatních barev (kromě achromatických).

Mícháním základních barev ve dvojicích získáme skupinu barev tzv sloučenina.

Směs:

Červená + žlutá = oranžová

Červená + modrá = fialová

Modrá + žlutá = zelená

Pokud jste byli pozorní, pravděpodobně jste si všimli, že výsledných 6 barev jsou barvy duhy. Znáte rčení, které pomáhá zapamatovat si složení a pořadí barev?

Každá červená

Hunter oranžová

Chce žlutou

Znát zelenou

Kde je modrá

Sedící modrá

Bažantí fialová

Modrá barva není složená barva, protože se nezíská smícháním primárních barev, ale smícháním primární (modré) s bílou. V této sérii se střídají složené barvy s hlavními. Pro pohodlí může být tento pás uzavřen ve formě kroužku.

3. Praktická část.

Cvičení. Vezměte kružítko a nakreslete na papír velký kruh.

Rozdělme to na šest nebo devět stejných částí.

a) b)

Nyní vezmeme postupně tři základní barvy a pokryjeme jimi část kruhu (výřez) po jedné (nebo dvou) v následujícím pořadí:

Červená, žlutá, modrá.

Ponechte mezery pro složené barvy.

a) b)

Nelakujte příliš hustě. Barvy by se měly nanášet hladce, tahy zleva doprava v horizontálních liniích, nejlépe štětcem č. 5-8 s ostrou špičkou. Barvy by mělo být dost, aby nezaschla, ale ne moc, jinak stéká. Přebytečná barva se odstraní štětcem, po vymáčknutí.

Složené barvy na paletě získáme pomocí těchto primárních barev

se kterými již pracovali.

V kruhu a) po jedné oranžové, zelené, fialové barvě, které se získají smícháním stejného množství hlavních. Natřete mezery.

V kruhu b) dva odstíny kompozitů, s přebytkem jedné základní barvy (červenooranžová a žlutooranžová, modrozelená a žlutozelená, červenofialová a modrofialová). Natřete mezery.

Pokud budete opatrní a nebudete spěchat, získáte to správné barevné kolečko.

4. Teplé a studené barvy.

Podívejte se na barevné kolečko a snadno určíte, kde jsou teplé a studené barvy.

Teplý uvažuje se červená, oranžová, žlutá a jejich směsi. Jsou to barvy slunce, ohně, tepla. Drží se pohromadě na barevném kolečku.

Studený barvy modrá, fialová a jejich směsi. Jsou to barvy měsíce, soumraku, zimy, mrazu.

A zelená je zvláštní barva: je-li v ní více žluté, je teplá, je-li více modré, pak je studená.

Červená a modrá jsou absolutní barvy z hlediska chladu a tepla. Není náhodou, že jsou ve spektru (kruhu) naproti sobě, jako póly zeměkoule.

Kontrastní barvy -naopak, zdůrazňují a zvyšují vzájemný jas.

Červená - zelená

Modrá - oranžová

Žlutá – fialová

Podobné barvy jsou ty, které jsou poblíž ve spektru, a jejich směsi a odstíny.

Cvičení: Malujte barevný kruh vodovými barvami, počínaje hlavní barvou, červenou, vpravo.

Jaké složené barvy se získají smícháním červené a žluté, žluté a modré, červené a modré barvy. Použijte výsledné nové barvy k malování komponent v určitém pořadí. Vybarvěte čtverce kontrastními barvami, přičemž vezměte v úvahu barvy označené v kruhu šipkami.

červená modrá žlutá

5. Shrnutí.

Výběr dokončených (nejlepších) prací.

6. Reflexe.

"Zjistil jsem..."