Kdo je autorem novoroční pohádky? Podrobit

cíle:

  • nadále se seznamovat s biografií a dílem talentovaného dětského spisovatele S. V. Mikhalkova;
  • představit ideologický význam literární pohádky „Nový rok pravda“;
  • analyzovat toto epické dílo.

úkoly:

  1. Pokračujte v seznamování se s biografií a dílem S. V. Mikhalkova; nadále pracovat na zlepšování čtenářských dovedností, povědomí, plynulosti, rychlosti, expresivity a rozvíjet schopnost „číst s rozmyslem“, tzn. přemýšlet o práci před, během a po čtení.
  2. Rozvíjet ústní řeč, obrazné a logické myšlení, dikci, slovní zásobu; schopnost analyzovat, zobecňovat, porovnávat
  3. Pěstovat starostlivý vztah k přírodě, vytrvalost, vzájemný respekt a schopnost spolupracovat.

Zařízení: učebnice „Native Speech“, výstava knih S. V. Mikhalkova, portrét spisovatele; Počítačová prezentace; slabičné tabulky; listy s texty přísloví.

Postup lekce

1. Organizační bod:

Učitel: Zazvonil zvonek na naši otevřenou lekci literárního čtení. (1 snímek)

Kluci, dnes máme hosty na naší lekci. Obraťme se na ně a pozdravme je.

Jste připraveni na lekci? Ano
Spoléhám na vás, přátelé.
Jsme dobrá přátelská třída
Všechno nám vyjde.

2. Komunikace tématu lekce a stanovení cíle.

Dnes se v lekci seznámíme s dílem velmi slavného dětského spisovatele, přečteme si jeho dílo „New Year's True“, uděláme si výlet do báječného zimního lesa a pokusíme se pomoci jeho obyvatelům.

Čtení z tabule „Jsme zodpovědní za vše na této planetě“

3. Kontrola domácích úkolů.

A jako první nás v lese potkává nádherná bříza bělokorá. Představme si, že jsme se k němu přiblížili, dotkli se větví, pokrytých sněhem. A který úžasný ruský básník také obdivoval krásu ruské břízy?

Doma jste si zapamatovali báseň S. A. Yesenina „Birch“. Poslechněme si kluky, kteří se pokusí posluchačům zprostředkovat krásu Yeseninova verše. Při hodnocení čtení mluvíme o 3 snímek.

Čtení zpaměti – 3 žáci. Hodnoceno kartami 5 4 3 (bez komentáře)

Minuta z tělesné výchovy:

1) Vítr nám fouká do tváří....

2) Sedí šedý zajíček.....

4. Přípravné práce

Učitel: Pod břízou někdo napsal slova do sněhu, ale byla pokryta sněhem. Pojďme tato slova rozluštit.

Učitel: Jaký svátek si pamatujeme po přečtení těchto slov?

Učitel: Víte, že v dávných dobách se Nový rok slavil nejprve 1. března (začátek jara, probouzení přírody), pak se začal slavit Nový rok 1. září (kdy skončila sklizeň z polí, a teprve před 300 lety car Petr I. nařídil oslavit Nový rok od 31. prosince do 1. ledna. Na Nový rok je zvykem dávat dárky, radovat se, bavit se a říkat „Šťastný nový rok!“, „Šťastný Nové štěstí!"

Zaklepání na dveře - telegram.

Pojďme si to přečíst. Přemýšlejte o intonaci, se kterou by se měl tento telegram číst, v závislosti na obsahu (radostný, úzkostný, s voláním o pomoc)

Učitel: Který z obyvatel lesa mohl poslat tento telegram?

Učitel: Smrk je strom, kterému říkáme ptačí jídelna (voskoby, veverky, divočáci, losi, všichni sem chodí v zimě).

Hudební nástroj klavír je vyroben ze smrkového dřeva. Smrk je lesní dlouhotrvající játra. Žije 150-200 let. Představte si, že tato kráska bude na týden pořezána a přinesena do domu a poté vyhozena. Jak můžeme vánočnímu stromku pomoci?

Báseň "Žij, vánoční stromeček!" I. Tokmaková.

Učitel: A skvělý dětský spisovatel, jehož knihy máme na výstavě, nám dává svou radu – čtu názvy knih. Hádáte správně – kdo to je.

Toto je S.V

Učitel: Kluci si pro nás připravili krátkou zprávu o práci S. V. Mikhalkova (2 zprávy)

Učitel: Mikhalkov je populární po celém světě, jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků. Jejich celkový počet (náklad) je 230 milionů výtisků.

5. Nahlaste téma lekce. Stanovení cíle.

Dnes si přečteme jeho dílo, které se jmenuje „Novoroční fakt“

Co si myslíte, že toto slovo „pravda“ znamená?

Opravdu se to stalo. Možná si tento příběh pamatuje autor ze svého dětství, nebo mu ho možná vyprávěl někdo známý.

Učitel: Během prvního čtení se snažte pochopit, o čem tento příběh je, představte si sebe mezi hrdiny a staňte se účastníky událostí.

6. Primární vnímání textu.

1. část - čte učitel.

2. část - dramatizace/Dialog strak a jedle.

3. část - student.

4 - učitel.

5. část - student a učitel.

7. Kontrola počátečního vnímání textu.

Co můžete říci o tom, co čtete?

(radost, strach, strach atd.)

Komu se stal příběh, který jste četli?

8. Četba a analýza díla.

1 krát - pomalu

2krát - průměrným tempem

pak - 3krát rychle

*Přečteme si související slova, z nichž některá se objeví v textu (8 snímků)

*Pojďme objasnit význam některých slov pomocí „vysvětlujícího slovníku“

/Individuální práce/.

*Obtížná slova - po slabikách, plynule, pak celými slovy. (10 snímků)

9. Minuta odpočinku./Psychologická gymnastika/

/Zní hudba./

Zavřete oči a představte si, že jste v zimním lese.

Ukaž, že jsi chladný a scvrklý, zahřál se a usmál se.

Nešťastnou náhodou vás trefila do obličeje sněhová koule, předstírejte, že jste naštvaní, setřete sněhové vločky, usmějte se a pojďme pokračovat v lekci ve skvělé náladě.

*Učitel (při přípravě jsem text rozdělila na sémantické části pro rozbor při druhém čtení).

Část 1 - čtení v „řetězci“

Jak žil vánoční stromeček v lese? Byla osamělá nebo znuděná? Proč?

Najděte slova, která vypovídají o stromu jako o člověku.

Pamatujte, jak se tato technika nazývá v literatuře.

Část 2 - čtení dialogu „pro sebe“

Řekněte nám, který jste darovali jako vánoční stromeček a který jako Straku.

Čtení podle rolí.

Část 3 - Najděte a přečtěte si, jak začal žít vánoční stromek po rozhovoru se Sorokou?

Tato slova mají zvláštní emocionální konotaci.

O jakém dni pojednává další díl?

Koho se bál vánoční stromeček?

Jak se zachoval člověk, který přišel do lesa?

Já začnu větu a vy ji dokončíte slovy z textu:

"Nevšiml si..."

Tohle byl ten nejnapínavější a nejnapínavější okamžik.

Co se stalo s Yolochkou, když se probudila?

Byl vánoční stromek šťastný, že se stal Novým rokem?

Kdo se s ní radoval?

10. Sekundární syntéza.

Jak se podle vás Yolochka cítila, když ztratila vědomí a pak se probudila?

Práce s obrázkovým plánem .

Připravil jsem pro vás 5 ilustrací na „Silvestr“ Pojmenujte je v pořadí (pracujte ve skupinách) (11 snímek)


Nyní pracujme ve dvojicích.

Na vašich stolech je papír se 3 příslovími. Potřebujete si vybrat, který z nich odráží hlavní myšlenku „Silvestra“? (12 snímků)

Pro koho tento příběh skončil dobře? Je to jen na vánoční stromeček?

Čteme aforismus „Pospěšte si konat dobré skutky“.

A S.V. Mikhalkov také napsal báseň o novoročním stromu.

Čtení básně „Událost“ od S. Mikhalkova.

11. Shrnutí lekce.

Naše cesta do zimního lesa skončila.

Se kterým dětským spisovatelem jsme se dnes dále seznamovali?

Na jaké okamžiky z jeho života vzpomínáte?

Co můžete říci o hrdinech „Silvestra“?

Co si myslíte, že vám chtěl S.V. Michalkov?

Co by ti Yolochka řekla, kdyby přišla na naši lekci?

* * * * * * *
S n A S A b Ó (na sněhových vločkách)

12. Klasifikace. Chvála.

A já vám spolu s Yolochkou děkuji za vaši skvělou práci.

13. Domácí úkol.

s. 203-207. Připravte si expresivní čtení. Pokuste se vyjádřit pocity každé postavy.

Hodina literárního čtení na 2. stupni.
Téma: S. Mikhalkov „Novoroční příběh“ (snímek 1)
Cíle činnosti učitele: vytvářet podmínky pro rozvoj zájmu o
literární tvořivost a schopnost čtení řeči, fonematický sluch,
paměť a myšlení; seznámit studenty s dílem S. Mikhalkova
„Novoroční příběh“, zdokonalte své dovednosti v práci s ilustracemi.
Typ lekce: zadání a řešení výchovného problému.
Plánované vzdělávací výsledky:
Předmět: schopnost expresivně číst a převyprávět dílo,
používat vhodnou slovní zásobu.
Osobní: zájem o akademickou práci; schopnost hodnotit své jednání a
znalost; pozornost ke zkušenostem jiných lidí; pocit empatie.
Meta-předmět (kritéria pro tvorbu/hodnocení komponent
univerzální vzdělávací akce - UUD):
Kognitivní: schopnost analyzovat a porovnávat díla a postavy.
Regulační: schopnost samostatně posoudit správnost provedení
akce; plánujte své akce v souladu s přiděleným školením
úkol.
Komunikativní: schopnost vyjádřit svůj postoj k literatuře
děl a hrdinů, zaměřte se na postavení partnera, rozvíjejte se
obecná pozice.
Formy a metody tréninku: skupinový, individuální; neproduktivní.
Vzdělávací zdroje: kartičky; pokladna dopisů; albové listy
pro každého studenta; Slovníky ruského jazyka; výstava kreseb
studenti, tužky.
I. Motivace ke vzdělávací činnosti.
Osobní studijní úspěchy: pozitivní přístup a zájem o hodiny
literární čtení.
Regulační podmínky
D: přijmout a uložit výukový úkol; umět provést úpravy
akce po jejím ukončení na základě hodnocení učitele.
Komunikativní UUD: umět sestavit monologovou výpověď podle
téma lekce, získat potřebné informace kladením otázek učiteli a
porovnává své odpovědi.


Průběh lekce:
Organizační moment. Psychologická nálada na lekci.
Sněhová koule se třepotá, točí,
Venku je bílo.
A louže se otočily
Ve studeném skle.
(N. Nekrasov)
Jak jste se cítil, když jste slyšel tyto řádky? (Shrňte odpovědi dětí).
II. Kontrola domácích úkolů.
1) Zvažte výstavu kreseb pro ruský lidový příběh „Dva mrazy“.
2) Vysvětlete jedno z přísloví:
„Mráz je velký, ale neříká ti, abys stál“, „Kde je teplo, tam je dobrota“, „Chceš jíst
rohlíky, neseď na sporáku“, „Práce v rukou dělníka hoří ohněm“,
"Postarej se o svůj nos v hlubokém mrazu."
III. Aktualizace znalostí.
Řekněte mi prosím, o jakém ročním období čtete díla
nedávné lekce literárního čtení? (o zimě) Slad 2
Milujete zimu? Proč?
Chlapi. Dnes ráno jsem cestou viděl podivné věci ve sněhu pod stromem.
slova. Nemohl jsem je úplně přečíst, protože je zasypal sníh.
Snímek 3
Pomozte mi. Pojďme dešifrovat tato slova (dovolená, dárky, zábava)
Proč by to bylo? Jaký svátek si můžeme pamatovat po přečtení těchto
slova? (O Novém roce)
Víte, že v dávných dobách se Nový rok slavil nejprve 1. března
(začátek jara, probouzení přírody), pak začali slavit Nový rok 1
září (kdy sklizeň z polí skončila, a to teprve před 300 lety
Car Petr I. nařídil slavit Nový rok od 31. prosince do 1. ledna. Do nového
roku je zvykem dávat dárky, radovat se, bavit se a mluvit s „Novými
rok!", "Šťastné nové štěstí!"
1V. Stanovení cílů lekce.
Blíží se svátek - Nový rok. Co je na tomto svátku pozoruhodné?
(Toto je kouzelný svátek, děláme přání nebo posíláme dopisy

Santa Claus a přání se plní, stávají se i neuvěřitelné věci -
báječné události.)
Dnes ve třídě budeme číst novoroční pohádku.
Určení tématu lekce.
Otevřete učebnici na straně 203.
Určete téma lekce.
V Organizace kognitivní činnosti
1) Úvod do tématu lekce. Aktualizace základních znalostí.
Pokuste se podle názvu určit, o čem dílo bude.
Kdo je autorem díla?
Jaká díla S. Michalkova si pamatujete (snímek 46)?
Sergej Michalkov se narodil 13. března 1913 v Moskvě. Kromě Sergeje dovnitř
Rodina vychovala další dva chlapce: Michaila a Alexandra. Pište poezii
Sergej začínal jako dítě. Mikhalkov strávil svá školní léta v Pjatigorsku.
V roce 1930 maturoval na gymnáziu, ale o dva roky dříve
Vyšla jeho první báseň „Cesta“. Pak Michalkov studoval
v Gorkého literárním institutu. Zároveň Michalkov
Vyšla první kniha básní. Během Velké vlastenecké války se básník
byl v řadách Rudé armády, pracoval v armádním tisku.
Slavné čáry na žulové desce Věčného plamene poblíž kremelské zdi:
"Vaše jméno je neznámé, váš čin je nesmrtelný," také patří
Michalkov.
Po Velké vlastenecké válce Michalkov pokračoval ve svém
literární činnost a žil dlouhý zajímavý život.
2) Přípravné práce před čtením. (snímek 7)
a) Řekněte jazykolam
Smrk vypadá jako ježek:
Ježek je pokrytý jehličím, vánoční stromeček také
Začněte číst pomalu a postupně zvyšujte tempo.
b) Nejprve čtěte slabiky, pak celá slova.
Obdivovat - obdivovat
Potkal - potkal
Houpačka - houpačka
Starost - starost
Skrýt - schovat
Odlomil se – odlomil
Approaching — blížící se
Přečtěte si celá slova: (snímek 8)

Les - lesnictví, lesník
Noc – přenocování
Barva – barevná
Sklo – sklo
Stříbro – stříbro
Co jsou to za slova (jediný kořen)
V1 Primární fáze vnímání textu
1) Objevování nových poznatků. První seznámení s příběhem S.
Mikhalková
Učitel čte pohádku a kontroluje porozumění
Část 1
 Kde žil vánoční stromeček?
 Proč se vánoční stromek necítil osamělý?
 Měla přátele?
část 2
 Proč vánoční stromeček prožil léto a podzim ve strachu a úzkosti?
 O čem mluvila straka?
 Jak se můžete v této situaci cítit?
 Jaký charakter měl vánoční stromeček?
(Byla milá, skromná, slušně vychovaná, zdvořilá - zeptala se zdvořile,
Tiše zašeptala a váhavě odpověděla)
 Co můžete říci o strace? (mluví rychle - žvatlá)
Část 3
 O čem snil vánoční stromeček až do posledního dne uplynulého roku?
 S jakými úmysly si myslíte, že k ní daná osoba mohla jít?
 Proč se na Nový rok kácí vánoční stromky?
 Co by se mohlo stát, kdyby před Novým rokem vyráběli
hromadné kácení vánočních stromků?
 Proč potřebujeme tyto stromy? (používá se dřevo
stavebnictví, výroba papíru, hudebních nástrojů;
extrahuje se z něj pryskyřice, terpentýn atd.)
 Co je potřeba udělat, aby vánoční stromky rostly?

 Co se stalo na Nový rok? (přišly děti a lesník
Vánoční strom)
 Když se to stalo před mnoha lety, co se stalo s vánočním stromkem? (vyrostl)
 Kolika let se podle vás dožívají smrky? (Žije 250-300, zřídka 500 let,
dosahuje výšky 20-50 m a průměru až 1 m.)
VII Phys. jen minutku.
Děti vyslovují jednoduché fráze a provádějí synchronizované pohyby
Mami - přišla zasněžená zima,
– vejce – vše bylo pokryto bílým sněhem,
– kikiki – rádi hrajeme sněhové koule,
– ozozóza – mráz nás štípe do tváří,
– lyululyu – miluji zasněženou zimu.
Stupeň porozumění, analýza literárního textu
Pomozte mi porozumět některým slovům: Snímek 6
1.Forester 1. Horní končetina, vrchol něčeho.
2. Roj 2. Specialista na ochranu, využití a konzervaci
les
farmy.
3. Horní část hlavy 3. Pohybujte se, pohybujte se různými směry.
(přečtěte si slovo a odpovídající význam
Sekundární čtení.
Vyjádřete svůj názor na dílo jedním slovem.
Dokažte, že jde o pohádku.
Proč autor označil tuto pohádku za pravdivou?
Podívejte se na obrázek na straně 205. Jaká epizoda pohádky
vyobrazený?
Co se stalo s Yolochkou dál?
Co se s ní stalo, když se probudila?
Co se vám na tomto příběhu nejvíce líbilo?
Jaká je hlavní myšlenka pohádky?
Z čí perspektivy je příběh vyprávěn?
Co tato práce učí?

Udělal vánoční stromek někomu radost? Proč?
Zvedněte ruce ti, kteří se bojí o vánoční stromeček
3) Umělecká analýza
Selektivní čtení
Otevřete si učebnice na straně 203.
Jaký typ práce můžeme nyní použít?
Kde žila Yolochka? (V lese, nedaleko od domu lesníka)
Přečtěte si, jak autor popisuje vánoční stromeček. Jaká byla?
(Byla štíhlá a krásná)
Cítila se Yolochka osamělá? Dokažte slovy z textu.
Proč je slovo vánoční stromeček napsáno v textu s velkým písmenem?
Autor obdařil vánoční stromek lidskými vlastnostmi.
Pamatujte, jak se tato technika nazývá v literatuře (personifikace)
Co Elochku znepokojovalo?
Najděte v textu dialog mezi jedlemi a strakami.
Který jste si představovali vánoční stromeček a který Straku? (vánoční strom je laskavý, tichý,
zdvořilý, důvěřivý; straka upovídaná, otravná)
Kdo dokáže všem výmluvně přečíst rozhovor mezi Jedle a Strakou,
čtením vyjádřit svůj postoj k nim? (číst v maskách)
Oceňujte práci svých soudruhů, tleskněte, pokud ano
rád je četl.
Straka odletěla. Jak začala Elochka žít po rozhovoru se Sorokou?
Přečtěte si to.
Jak dlouho žila Yolochka ve starostech a úzkostech? (do třicátého prvního
Prosinec)
Co se stalo 31. prosince? (muž přišel do lesa)
Jak se zachoval člověk, který přišel do lesa? Přečtěte si to.

Já začnu větu a vy ji dokončíte slovy z textu:
"Ani si toho nevšiml..."
Co znamená „ztracené vědomí“? (nic jsem neviděl ani neslyšel)
Co můžete říci o tomto lesníkovi? (Druh)
Jaké slovo použil autor, po přečtení se ukázalo
jaký člověk přišel do lesa? (usmál se)
Co viděl vánoční stromeček, když se probudil? Přečtěte si to.
Jaké pocity zažila Yolochka?
Jaký dárek nadělil lesník k vánočnímu stromku? (hračky, život je nejlepší
současnost)
Kdo se radoval s vánočním stromečkem?
Práce s obrázkovým plánem (snímek 9)
Připravil jsem pro vás ilustrace na „Silvestra“.
Pojmenujte je v pořadí
Na vašich stolech je papír se 3 příslovími. Musíte si vybrat, který z nich
Která z nich odráží hlavní myšlenku „Byl to Silvestr“?
 Pamatuj na dobro a zapomeň na zlo.
 Zvládnout každý úkol obratně
 Všechno v pořádku, to končí dobře.
S. Mikhalkov zapsal tento příběh do poezie. Poslechněte si celou báseň
(čte připravený žák).
Ve sněhu byl vánoční strom -
Zelená jehla,
Pryskyřičný,
zdravý,
Jeden a půl metru.
Došlo k události
Jednoho zimního dne:
Lesník se rozhodl to pokácet! –
Tak se jí to zdálo.
Byla zaznamenána
Byl obklíčen...

A to až pozdě večer
Přišla k sobě.
Jaký zvláštní pocit!
Strach se někam vytratil...
Skleněné lucerny
Hoří v jeho větvích.
Šperky se třpytí -
Jaký elegantní vzhled!
Zároveň bez pochyby
Stojí v lese.
Nekácet! Celý!
Krásné a silné!...
Kdo ji zachránil, kdo ji svlékl?
Foresterův syn!
Která verze příběhu se vám nejvíce líbila? Proč?
X. Konstatování výchovného problému. Aplikace nových poznatků. . Test.
(snímek 10)
Děti pracují na testu ve dvojicích.
1. Kdo je autorem pohádky?
a) S. Marshak;
b) S. Michalkov;
c) N. Sladkov.
2. Nedaleko, kde rostl vánoční strom?
a) z lesa;
b) z města;
c) z domu lesníka.
3. Koho jednou potkala?
a) se zajícem;
b) s liškou;
c) s vlkem.
4. Kdo řekl vánočnímu stromku o Novém roce?
a) vrána;
b) čtyřicet;
c) sova.
5. Vánoční stromeček žil ve strachu a úzkosti:
a) jaro a léto;
b) léto a podzim;
c) podzim a zima.
6. Kdy byl nalezen vánoční stromeček?
a) 30. prosince;
b) 31. prosince;
c) 1. ledna.

7. Vánoční stromeček:
a) pokácet;
b) oblečený;
c) stříhat a oblékat se.
Zkontrolujme to zepředu, zkontrolujeme odpovědi z tabule.
XI. Odraz.
Co jste si z lekce nejvíce odnesli?
Za co byste se pochválili?
Kde budou užitečné znalosti získané v lekci?
XII. Shrnutí lekce.
Jakou práci jste četli ve třídě?
Co nám chtěl S. Michalkov sdělit?
Co by si měl každý člověk na planetě pamatovat?
Domácí úkol.
Připravte si expresivní čtení pohádky a převyprávění z pohledu Yolochky.

Hodina literárního čtení na 2. stupni.

Podrobit: S. Mikhalkov „Novoroční příběh“ (snímek 1)

Cíle učitele:vytvářet podmínky pro rozvoj zájmu o literární tvořivost a čtení, řečových dovedností, fonematického sluchu, paměti a myšlení; seznámit studenty s dílem S. Mikhalkova „Novoroční příběh“ a zlepšit jejich schopnost pracovat s ilustracemi.

Typ lekce: nastavování a řešení výchovných problémů.

Plánované vzdělávací výsledky:

Osobní: zájem o akademickou práci; schopnost hodnotit své činy a znalosti; pozornost ke zkušenostem jiných lidí; pocit empatie.

Metapředmět (kritéria pro tvorbu/hodnocení složek univerzálních vzdělávacích aktivit - UUD):

Poznávací: schopnost analyzovat a porovnávat díla a postavy.

Regulační: schopnost samostatně posoudit správnost akcí; plánujte své akce v souladu se zadaným vzdělávacím úkolem.

komunikativní:schopnost vyjádřit svůj postoj k literárním dílům a postavám, zaměřit se na pozici partnera, rozvíjet společnou pozici.

Formy a metody výuky:skupina, jednotlivec; neproduktivní.

Vzdělávací zdroje:herní karty; pokladna dopisů; albové listy pro každého studenta; slovníky podle; výstava studentských kreseb, tužek.

I. Motivace ke vzdělávací činnosti.

Osobní UUD: pozitivní přístup a zájem o hodiny literárního čtení.

Regulační podmínky

D: přijmout a uložit učební úkol; umět činnost po jejím skončení upravovat na základě hodnocení učitele.

Komunikativní UUD: umět sestavit monologovou výpověď na téma hodiny, získat potřebné informace kladením otázek učiteli a porovnáváním jeho odpovědí.

Průběh lekce:

  1. Organizační moment.

Sněhová koule se třepotá, točí,
Venku je bílo.
A louže se otočily
Ve studeném skle.

(N. Nekrasov)

Jak jste se cítil, když jste slyšel tyto řádky? (Shrňte odpovědi dětí).

Kterou část literární četby dále studujeme?

II. Kontrola domácích úkolů.

1) Zvažte výstavu kreseb pro ruský lidový příběh „Dva mrazy“. 2) Vysvětlete jedno z přísloví:

"Mráz je velký, ale neříká ti, abys stál," "Kde je teplo, tam je dobré," "Chceš-li jíst rohlíky, neseď na sporáku," "Práce v rukou dělník hoří ohněm,“ „Postarej se o svůj nos v mrazu.“

III. Zahřívání řeči (snímek 2)

a) Děti mluvíčisté výroky:

Ma-ma-ma - přišla zasněžená zima,

– např.-eg-eg – vše bylo pokryto bílým sněhem,

- ki-ki-ki - milujemehrát ve sněhu,

– oz-oz-oz – mráz nás štípe do tváří,

– lu-lu-lu – miluji zasněženou zimu.

b) Řekněte jazykolam(snímek 3)

Smrk vypadá jako ježek:

Ježek je pokrytý jehličím, vánoční stromeček také

IV. Stanovení cílů lekce.

Blíží se svátek - Nový rok. Co je na tomto svátku pozoruhodné? (Tohle je kouzelný svátek, děláme přáníčka nebo posíláme dopisy Ježíškovi a přání se plní, až neuvěřitelná - dějí se pohádkové události.)

Dnes ve třídě budeme číst novoroční pohádku.

V. Určení tématu lekce.

Otevřete učebnici na straně 203.

Určete téma lekce.

Pokuste se podle názvu určit, o čem dílo bude.

Jaká díla S. Michalkova si pamatujete (snímek 4-6)?

Sergej Michalkov se narodil 13. března 1913 v Moskvě. Kromě Sergeje rodina vychovala další dva chlapce: Michaila a Alexandra. Sergej začal psát poezii jako dítě.Mikhalkov strávil svá školní léta v Pjatigorsku. Vystudoval střední školu v roce 1930, ale o dva roky dříve vyšla jeho první báseň „Cesta“.Mikhalkov poté studoval na Gorkého literárním institutu. Současně Mikhalkov vydal svou první knihu básní.Během Velké vlastenecké války byl Mikhalkov v řadách Rudé armády a pracoval v armádním tisku.

Slavné čáry na žulové desce Věčného plamene poblíž kremelské zdi:"Vaše jméno je neznámé, váš čin je nesmrtelný", - patří také k Michalkovovi.

Po Velké vlastenecké válce Michalkov pokračoval ve své literární činnosti.

VI. Přípravné práce před čtením. (snímek 7)

Nejprve čtěte slabiky, pak celá slova.

To-love-to-sya - přestat obdivovat

Poznal jsem tě - seznámil jsem se

Ra-ka-chi-wai-sya - houpačka

Úzkost – úzkost

Skrýt - skrýt

Ob-la-we-va-lis - přerušil se

Near-nearer - blížící se

Přečtěte si celými slovy:(snímek 8)

Les - lesnictví, lesník

Noc – přenocování

Barva – barevná

Sklo – sklo

Stříbro - stříbro

Co jsou to za slova (jediný kořen)

VII. Učitel čte pohádku a připravené děti hrají roli vánočního stromečku, Straky, muže a chlapce.Kontrola porozumění

Část 1

  • Kde žil vánoční stromeček?
  • Proč se vánoční stromek necítil osamělý?
  • Měla přátele?
  • Dodatek 1.

část 2

  • Proč vánoční stromeček prožil léto a podzim ve strachu a úzkosti?
  • Co říkala straka?
  • Jaké pocity můžete mít v takové situaci?
  • Jaký charakter měl vánoční stromeček?

(Byla milá, skromná, slušně vychovaná, zdvořilá - ptala se zdvořile, šeptala tiše, váhavě namítala)

  • Co můžete říci o strace? (mluví rychle - žvatlá)
  • Pomocí emocionálního znamení ukažte náladu vánočního stromku v tuto chvíli.Dodatek 1.

Část 3

  • O čem snil vánoční strom až do posledního dne uplynulého roku?
  • Pomocí emocionálního znamení ukažte náladu vánočního stromku v tuto chvíli.
  • Co si myslíte, že měl ten člověk v úmyslu ji oslovit?
  • Proč se na Nový rok kácí vánoční stromky?
  • Co by se mohlo stát, kdyby se před Novým rokem masivně kácely vánoční stromky?
  • Proč potřebujeme tyto stromy? (dřevo se používá ve stavebnictví, při výrobě papíru, hudebních nástrojů, získává se z něj pryskyřice, terpentýn atd.)
  • Co je potřeba udělat, aby vánoční stromky rostly?

část 4

  • Co se stalo na Nový rok? (děti a lesník přišli k vánočnímu stromku)
  • Pomocí emocionálního znamení ukažte náladu vánočního stromku v tuto chvíli.Dodatek 1.
  • Když se to stalo před mnoha lety, co se stalo s vánočním stromkem? (vyrostl)
  • Kolika let se podle vás dožívají smrky? (Dožívá se 250-300, zřídka 500 let, dosahuje výšky 20-50 m a v průměru do 1 m.)

VIII. Phys. jen minutku.

Rybí kost

U malých dětí

Vánoční stromeček je velký.

Se světly a koulemi

Vánoční stromeček se třpytí.

Ach ano vánoční stromeček!

Podívej, podívej!

Děti, vánoční stromeček,

Svítit, svítit! (Děti zvednou ruce nad hlavu a otáčejí dlaněmi doprava a doleva, pak čtou poezii. Potřásají prsty.)

Nepichej nás, vánoční stromečku,

Střapatá větvička.

Odstraňte jehly

IX. Rozhovor po přečtení

Líbilo se vám dílo?

Vyjádřete svůj názor na dílo jedním slovem.

Dokažte, že jde o pohádku.

Podívejte se na obrázek na straně 205. Jaká epizoda pohádky je zobrazena?

Co se s ní stalo, když se probudila?

Co se vám na tomto příběhu nejvíce líbilo?

Jaká je hlavní myšlenka pohádky?

Z čí perspektivy je příběh vyprávěn?

Co tato práce učí?

Udělal vánoční stromek někomu radost? Proč?

Zvedněte ruce ti, kteří se bojí o vánoční stromeček

Práce s malebné plán. (snímek 9)

Připravil jsem pro vás 5 ilustrací na „Silvestr“.

Pojmenujte je v pořadí

Na tvém tabulky Je tam kus papíru se 3 příslovími. Potřebujete si vybrat, který z nich odráží hlavní myšlenku „Silvestra“?

  • Pamatujte na dobro a zapomeňte na zlo.
  • Zvládněte každý úkol obratně
  • Všechno je v pořádku, končí to dobře.

S. Mikhalkov zapsal tento příběh ve verších. Poslechněte si celou báseň (přečte připravený žák).

Ve sněhu byl vánoční strom -

Zelená jehla,

Pryskyřičný,

zdravý,

Jeden a půl metru.

Došlo k události

Jednoho zimního dne:

Lesník se rozhodl to pokácet! –

Tak se jí to zdálo.

Byla zaznamenána

Byl obklíčen...

A to až pozdě večer

Přišla k sobě.

Jaký zvláštní pocit!

Strach se někam vytratil...

Skleněné lucerny

Hoří v jeho větvích.

Šperky se třpytí -

Jaký elegantní vzhled!

Zároveň bez pochyby

Stojí v lese.

Nekácet! Celý!

Krásné a silné!...

Kdo ji zachránil, kdo ji svlékl?

Foresterův syn!

Která verze příběhu se vám nejvíce líbila? Proč?

X. Upevňování naučeného. Test. (snímek 10)

Děti pracují na testu ve dvojicích.

  1. Kdo je autorem pohádky?

a) S. Marshak;

b) S. Michalkov;

c) N. Sladkov.

  1. Nedaleko, kde rostl vánoční strom?

a) z lesa;

b) z města;

c) z domu lesníka.

  1. Koho jednou potkala?

a) se zajícem;

b) s liškou;

c) s vlkem.

  1. Kdo řekl vánočnímu stromku o Novém roce?

a) vrána;

b) čtyřicet;

c) sova.

  1. Vánoční stromeček žil ve strachu a úzkosti:

a) jaro a léto;

b) léto a podzim;

c) podzim a zima.

  1. Kdy jsi našel Yolochku?
  1. Vánoční strom:

a) pokácet;

b) oblečený;

c) stříhat a oblékat se.

Smrk vypadá jako ježek: Ježek v jehličí, jedle taky
Poezie
Literární činnost S. V. Michalkova
BásníkSpisovatelFablespisovateldramaturgPřekladatelScenáristaNovinářAutor ruské hymny
Lo-love-sya - přestat obdivovat Race-ka-chi-vai-sya - houpat Neklid - úzkost We-la-we-miled - přerušila Coming-closeer- xia - blížící se
Les – lesnictví, lesník Noc – nocoval Barva – barevná Sklo – sklo Stříbro – stříbro
Všechno je v pořádku, končí to dobře.
TEST
Kdo je autorem pohádky b) S. Mikhalkov a) z lesa; ) z domku lesního, koho potkala a) se zajícem c) s vlkem;
Kdo řekl vánočnímu stromku o Novém roce a) vrána b) straka; Vánoční stromeček žil ve strachu a úzkosti: a) jaro a podzim c) podzim a zima b) 31. prosince; Vánoční strom: a) byl pokácen b) oblečený;


PLÁN HODINY LITERÁRNÍ ČTENÍ VE TŘÍDĚ 2B

Celé jméno (celé jméno)

Košmanka Galina Anatolevna

Místo výkonu práce

MBOU-střední škola č. 6 Klintsy

Pracovní název

Učitel na základní škole

Položka

Literární čtení

Třída

Téma a číslo lekce v tématu

S. Mikhalkov „Novoroční příběh“ lekce 2

Základní tutoriál

L.F.Klimanova, V.G.Goretsky – Literární čtení

    Cíl lekce: pokračovat v práci na Mikhalkovově díle „Novoroční bajka“, procvičovat dovednosti plynulého vědomého čtení, rozvíjet pozornost, paměť, řeč a schopnost pracovat s textem.

9. Úkoly:

- vzdělávací – nadále se seznamovat s Michalkovovou tvorbou, rozvíjet dovednosti rychlého, plynulého vědomého čtení, schopnost pracovat s textem a pracovat na expresivitě.

-rozvíjející se – rozvíjet pozornost, paměť, ústní řeč, imaginativní myšlení.

- vzdělávací - pěstovat lásku k přírodě, okolnímu světu a ohleduplný vztah k němu.

    Formy studentských prací: frontální konverzace, individuální práce, práce ve dvojicích, skupinová práce.

    Požadované technické vybavení: počítač, projektor, plátno, zvukové reproduktory, sada digitálního audio zařízení z kolekce digitálního audio vybavení Unified

    Struktura a průběh lekce

Tabulka 1.

Mapa technologické lekce

Fáze lekce

Název použitých EOR

(s uvedením sériového čísla z tabulky 2)

Učitelské aktivity

(označující akce s ESM, například demonstrace)

Aktivita studentů

Čas

(za minutu)

Organizační moment

Zvukový záznam písně Elochka Elka...

Zazvonilo na hodinu. Usmějme se na sebe, rozdávejme dobrou náladu a tiše sedělme

Uch. pozdravit se, emocionálně se připravit na lekci

Aktualizovat

nové poznatky

Snímek č. 1

Snímek č. 2

Proč byla tato píseň hrána na začátku lekce?

Kam dnes pojedeme?

Co byste se chtěli z této lekce naučit?

Student odpovídá:

a) expresivní čtení

b) schopnost převyprávět

d) práce s textem

Kontrola domácích úkolů

Snímek č. 3 (test)

Pojďme zjistit, jak pečlivě pohádku čtete doma. K tomu odpovíme na testovací otázky.

Děti čtou snímky a vybírají správnou odpověď.

Rozcvička řeči

Snímek č. 4

Nejprve si udělejme cvičení, které vám pomůže expresně bezchybně číst: Jedle, Jedle, Jedle, jehlice ostnitá.

Děti čtou:

a) ve sboru

b) v řadách

c) jeden po druhém

Práce na tématu lekce

Snímek č. 5

Snímek č. 6

Otevřme si pohádku a připravme se, že na otázky krásně odpovídáme slovy z textu.

– Kde se události v pohádce odehrávají?

Jak žil vánoční stromeček v lese?

Najděte slova, která mluví o stromku jako o člověku (rostl, zahřál se, třásl se, poznal se, nebyl sám) Autor obdařil vánoční stromek lidskými vlastnostmi.

Podívejte se na ilustraci z učebnice. Prozradí vám charakter hrdinů.

Jaký je náš vánoční stromeček?

Jaká je naše straka?

Práce s textem, selektivní čtení.

Práce s Ozhegovovým výkladovým slovníkem.

Charakteristiky hrdinů jsou uvedeny.

Phys. Jen minutku.

Snímek č. 6

Zelené jedle se houpou ve větru a ohýbají se nízko. Kolik zelených vánočních stromků uděláme, uděláme tolik ohybů. Dřepněte si tolikrát, kolikrát máme motýlů. Kolik červených kruhů máme, uděláme tolik skoků.

Pohyby se provádějí.

Upevňování naučeného. Čtení podle rolí. Inscenace.

Čtení dialogu „Straky a vánoční stromky“ (práce ve dvojicích)

Práce ve dvojicích, nácvik expresivního čtení.

Prohlášení o problému.

Snímek č. 7 „Přírodní rezervace Brjanský les“

Představte si, že náš vánoční stromek v lese je pryč

co se stane?

Myslíš, že bychom sotva mohli pomoci, aniž bychom je pokáceli?

Zpráva o přírodní rezervaci Bryansk Forest.

Děti si vytvářejí domněnky, podávají výklad slova rezervace, poslouchají informace o výhodách jehličnatých lesů.

Rozbor pohádky

Seznámení s básní S. Mikhalkova „Událost“

Co se stalo s vánočním stromečkem na Silvestra

Podtrhněte hlavní slova stromu. (probuzený, živý, ozdobený, štíhlý)

Přečtěte si text (část č. 4, vyhledejte slova v textu)

Odraz

Snímek č. 8

Vyberte a pokračujte v libovolné větě

Zjistil jsem...

pochválil bych se...

Chci vědět...

Student odpovídá

Shrnutí lekce

Snímek č. 9

Snímek č. 10 „Pospěšte si konat dobro!“

Proč se dílo S. Mikhalkova jmenovalo „Novoroční bajka“ a ne „Novoroční pohádka“

Student odpovídá. To vždy bylo a mělo by být, takže „Pospěšte si konat dobro“

Domácí úkol

Snímek č. 11

Převyprávějte pohádku z pohledu vánočního stromku pomocí slov zvýrazněných v lekci.

Sebeanalýza lekce

Lekce literárního čtení ve druhé třídě podle tradičního systému, podle programu „School of Russia“ (FSES), autorem učebnice je L.V. Klimanova, V.G. Sekce „Jak umět dobře číst“, dílo S. Mikhalkova „Novoroční příběh“. Na tuto práci jsou vyhrazeny 2 hodiny.

Typ lekce: opakování a zobecňování získaných poznatků.

Během lekce byly vyřešeny následující úkoly:

Vzdělávací: upevnit schopnost vybudovat řetězec událostí do děl, zlepšit expresivní čtenářské dovednosti a analyzovat dílo.

Vzdělávací: navazování psychologického a citového kontaktu s dětmi, pěstování zájmu o čtení, pěstování kladného vztahu k okolnímu světu, lidem, učení dětí analyzovat jejich chování prostřednictvím jednání literárních hrdinů.

Vzdělávací: rozvíjet schopnost vidět nedostatky postav, vysvětlit je, rozvíjet emoční vnímání při čtení podle rolí.

Bylo použito následující zařízení:

1 Obrazovka

2 Počítač

3 Multimediální projektor

4 Ozhegovův slovník

5 Listy s tištěnými testy pro každého studenta

6 počítačová prezentace

Podle typu lekce byla poskytnuta následující struktura lekce:

Fáze sebeurčení: Cíl: upoutat pozornost studentů, proto jsou hodiny čtení potřebné.

Příprava na aktivní kognitivní činnost.Účel: sdělení problému, sdělení účelu lekce.

Hlavní fáze lekce: budování sledu událostí, expresivní čtení a analýza událostí, čtení podle rolí, rozložení postav a jejich charakteristik.

Fáze odrazu. Shrnutí lekce

Během lekce byly použity METODY (podle typu informačního zdroje):

slovní(konverzace, při analýze epizod, ve fázi reflexe)

vizuální(při přípravě na aktivní kognitivní činnost, při analýze epizod, v hlavní fázi)

praktický(práce na zvýraznění slov v textu, která charakterizují postavy pohádky)

Podle typu vzdělávací aktivity:

Samostatná práce „Práce ve dvojicích, práce s textem“

Problematická metoda hledání.

Formy kognitivní činnosti:

Skupina (práce ve dvojicích, individuální). V hodině jsou využívány názorně technické učební pomůcky. V hodině probíhala úzká mezipředmětová komunikace. Zavedení dalších informací o jehličnatých lesích do lekce (zpráva o Státní biosférické rezervaci v Brjanské oblasti, o roli jehličnatých lesů pro člověka a okolní svět) umožnilo co nejúplněji a nejživěji představit události pohádka.

Stimulace a motivace byly prováděny prostřednictvím vytváření situace zájmu o novost, spoléhání se na životní zkušenosti, vytváření situací, emocionálních a morálních zkušeností.

Obsah výukového materiálu a použitý druh práce v hodině směřovaly k udržení kognitivní aktivity žáků. Mezi požadavky na moderní lekci patří povinné používání informačních technologií. Proto vznikla počítačová prezentace. S přihlédnutím k psychickým a věkovým charakteristikám dětí základního školního věku byly zařazeny zdravotně – šetřící technologie – fyzické. zápis. Z výchovného hlediska hodina přispěla k rozvoji zájmu dětí o čtení a pozitivního vztahu k lidem a okolnímu světu. Ponaučení z úkolu bylo splněno. Všechny etapy jsou vzájemně propojeny.

Plán lekce čtení.

Téma lekce: S.V. Mikhalkov "Novoroční příběh".

Cíle lekce: Vzdělávací: seznámit děti s dílem S.V. Mikhalková.

Vzdělávací: procvičit si plynulé vědomé čtení;

rozvíjet pozornost, paměť, řeč žáků; procvičit schopnost pracovat na ilustracích.

Vzdělávací: vzbudit zájem a lásku ke čtení; rozšíření čtenářských obzorů.

Zařízení: využití prezentace Cesta knihou od S.V. Mikhalkov "Jdeme, jdeme, jdeme..."

    Org. okamžik.

    Kontrola domácích úkolů.

    Stanovení cílů lekce.

Blíží se svátek - Nový rok. Co je na tomto svátku pozoruhodné? (Tohle je kouzelný svátek, děláme přáníčka nebo posíláme dopisy Ježíškovi a přání se plní, až neuvěřitelná - dějí se pohádkové události.)

Dnes ve třídě budeme číst novoroční pohádku.

Otevřete si učebnice a přečtěte si název.

4. Učení nového materiálu.

1. Primární čtení.

Učitel čte, děti se řídí učebnicí.

2. Rozhovor po přečtení.

Co je v této pohádce skutečné a co smyšlené?

Líbila se vám pohádka?

Co se vám na tomto příběhu nejvíce líbilo?

Jaké pocity ve vás tato pohádka probudila?

Byly chvíle, kdy vám bylo vánočního stromečku líto? Popište tento okamžik.

Od koho je příběh vyprávěn? (Jménem autora)

5. Tělesná výchova minuta.

6. Konsolidace nového materiálu.

1 . Přípravné práce před čtením.

Nejprve čtěte slabiky, pak celá slova.

To-love-to-sya - přestat obdivovat

Poznal jsem tě - seznámil jsem se

Ra-ka-chi-wai-sya - houpačka

Úzkost – úzkost

Skrýt - schovat

Ob-la-we-va-lis - přerušil se

Near-nearer - blížící se

Přečtěte si celými slovy:

Les - lesnictví, lesník

Noc – přenocování

Barva – barevná

Sklo – sklo

Stříbro – stříbro

2 . Expresivní čtení.

3 . Analýza práce.

Kde se události odehrály?

Kde žil vánoční stromeček?

Měla přátele?

Jak žila Elochka sama v lese?

Co Elochku znepokojovalo? (Přiletěla straka a řekla jí, že bude na Silvestra poražena.)

Jaké pocity můžete mít v takové situaci?

Jakou postavu měla Yolochka?

Doložte svou odpověď příkladem z textu?

Jak začala Elochka žít po příběhu Straky? (Ve strachu a úzkosti.)

Udělal vánoční stromek někomu radost? Proč?

Přečtěte si dialog mezi Strakou a Vánočním stromkem. Zkuste to vyjádřit vlastními slovy (Pracujte ve dvojicích.)

7. Tělesná výchova minut.

8.Práce na ilustraci.

Podívejte se na ilustraci v učebnici.

Kdo je zobrazen na tomto obrázku?

Jakou epizodu umělec zobrazil?

Najděte tuto pasáž v textu a přečtěte si ji.

Který umělec ztvárnil vánoční stromeček?

Jak se podle vás v tuto chvíli cítí?

Jak nám umělec pomohl tyto pocity vidět?

9. Rozšiřte si obzory.

Pamatujete si, jak se poezie liší od prózy?

Věděli jste, že S. Mikhalkov napsal stejný příběh ve verších? Poslouchejte, co udělal.

(Čtení básně připravenými studenty.)

S.V. Mikhalkov "Událost"

Ve sněhu byl vánoční strom -

Zelená ofina,

Pryskyřičný,

zdravý,

Jeden a půl metru.

Došlo k události

Jednoho zimního dne:

Lesník se rozhodl to pokácet -

Tak se jí to zdálo.

Byla zaznamenána

Byl obklíčen...

A to až pozdě večer

Přišla k sobě.

Jaký zvláštní pocit!

Strach se někam vytratil...

Skleněné lucerny

Hoří v jeho větvích.

Šperky se třpytí -

Jaký elegantní vzhled!

Zároveň bez pochyby

Stojí v lese.

Nestříhaný! Celý!

Krásné a silné! ..

Kdo ji zachránil, kdo ji svlékl?

Foresterův syn!

Líbila se vám báseň?

Chlapi, jaké básně S.V. Znáte Michalkova?

10. Pomocí prezentace S.V. Mikhalkov "Jdeme, jdeme, jdeme...".

Používá se prezentace pro sborové čtení.

1 snímek.

Seznámení s portrétem spisovatele S.V.

Znáte spisovatele?

2 snímek.

Vydejme se na cestu knihou S.V. Mikhalkov "Jdeme, jdeme, jdeme...".

3 skluzavka, 4 skluzavka.

"Moje štěně."

Dnes jsem na nohou -

Mé štěně se ztratilo.

Volal jsem mu dvě hodiny,

Čekal jsem na něj dvě hodiny

Nesedli si na lekce

A nemohl jsem obědvat.

5 slide, 6 slide.

"Papírový drak"

Vzal jsem papír, dřevěné třísky, lepidlo,

Celý den jsem seděl a potil se,

Papírový drak - drak

Chtěl jsem si jeden vyrobit.

7 skluzavka, 8 skluzavka.

"Co máš?"

Kdo seděl na lavičce?

Kdo se podíval na ulici

Tolya zpívala,

Boris mlčel

Nikolaj zatřásl nohou.

9 snímků, 10 snímků.

"Štěp"

Nechte se očkovat! První třída!

Slyšel jsi? To jsme my!...

Očkování se nebojím:

V případě potřeby si píchnu injekci sám!

No, jen si pomysli, injekce!

Píchli mi injekci a šel jsem...

11 skluzavka, 12 skluzavka.

"Ovce"

Po strmé horské cestě

Domů šel černý beránek

A na hrbatém mostě

Potkal bílého bratra.

13-14 snímek.

"Píseň přátel"

Jdeme, jdeme, jdeme

Do vzdálených zemí,

Dobří sousedé

Veselí přátelé.

15 snímek, 16 snímek.

Sedíme a díváme se z oken.

Po obloze létají mraky.

Psi na dvoře vlhnou,

Nechtějí ani štěkat.

17 snímek, 18 snímek.

Ve sněhu byl vánoční strom -

Zelená ofina,

Pryskyřičný,

zdravý,

Jeden a půl metru.

Nakreslete ilustrace k dílu.

12. Shrnutí lekce.

Co funguje od S.V. Líbil se vám Michalkov?

Nakreslete k práci ilustraci.