Projekt požární bezpečnosti „Pozor na problémy, dokud jsou pryč.

"Pozor na potíže, dokud jsou pryč!"

(ruské lidové přísloví)

Cíl: opakovat s dětmi pravidla chování v extrémních situacích; podporovat utváření seriózního postoje k vlastního života a k bezpečnosti ostatních lidí; podporovat dodržování nezbytných bezpečnostních pravidel doma, na ulici a v dopravě; rozvíjet sebevědomí, chuť přicházet a pomáhat lidem.

Průběh vyučovací hodiny

. Úvodní poznámky

Každé ráno člověk opustí domov a ocitne se v obrovském světě, ve kterém se může stát cokoliv, od modřiny až po teroristický útok. Těmto potížím se říká extrémní situace. Ex-tremal znamená obtížné, složité. Extrémní situace- znamená složitý, obtížný, nepříjemné situace, ve kterém se člověk může najít.

Jakákoli položka prostředí může být nebezpečné pro lidský život. Ale učíme se tato nebezpečí předvídat a pokud možno se jim vyhýbat. Koneckonců lidová moudrostříká: "Pozor na potíže, dokud jsou pryč!"

Jak v tomto světě přežít, jak se rychle a správně rozhodovat, kam se obrátit o pomoc? (na desce)

V dnešní době existují speciální služby, které přicházejí na pomoc lidem v nesnázích. Na jaká čísla volat v případě nouze?

  • Oheň rychle porazíme zavoláním 01.
  • Pokud uvidíte, že se na silnici stalo něco špatného, ​​okamžitě volejte 02.
  • Pokud se člověk cítí špatně, neváhej, neplač.
  • Koneckonců, můžete mu pomoci zavoláním na číslo 03.

Pokud v bytě cítíte plyn, běžte k telefonu a zavolejte na číslo 04. Nyní se ale v Rusku objevila další organizace, která vždy přijde na pomoc. Tohle je záchranná služba! Záchranná služba je organizace, která je vždy připravena bezplatně komukoli pomoci. Záchranná služba zaměstnává statečné, ušlechtilé, silní lidé

- záchranáři.

Ale v prvních minutách po incidentu se každý člověk může stát svou vlastní záchrannou službou. A pokud se mu podaří zachránit sám sebe, bude schopen pomáhat dalším lidem. To znamená, že se může stát zachráncem.II

. Elektrické spotřebiče Každý člověk miluje svůj domov. Doma relaxujeme, děláme to, co milujeme, takže se snažíme obklopit pohodlím, užitečné předměty

. A kolik elektrických spotřebičů člověk vynalezl? Pojďme si některé z nich uvést. To nám pomůže

  1. Jen já, jen já, jsem šéf v kuchyni. Beze mě, bez ohledu na to, jak tvrdě pracuješ, se obejdeš bez oběda.
  1. (elektrický sporák) Ochotně vdechuje prach, neonemocní, nekýchá.
  1. (Vysavač) Na stole, v čepici a ve skleněné lahvičce se usadil přítel - veselé světlo.
  1. (Svítilna) Podívej se na můj bok, Top se ve mně točí, Nikoho to nezasáhne, Rychle ti srazí smetanu.
  1. (Mixér) Dva sousedé kola Sbírají hlasy, Sami od sebe táhnou pás s hlasy.
  1. (Magnetofon) Ne rádio, ale řečník, Ne divadlo, ale show.

(TELEVIZE) Který klíčové slovo fungovalo to? (Dangerous) - Jaké nebezpečí představují? (Odpovědi dětí)- Musíte umět zacházet s elektřinou!

  • - Co byste nikdy neměli dělat? (Odpovědi dětí)
  • Nepoužívejte vadné elektrické spotřebiče.
  • Elektrické spotřebiče nemůžete sami opravovat ani rozebírat.
  • Nedotýkejte se zásuvky prsty nebo jinými předměty.

Elektřina netoleruje blízkost vody.III . Pravidla

požární bezpečnost

  1. Co dalšího způsobuje požár? (Odpovědi dětí)
  2. Rozdělání ohně bez dospělých.
  3. Poškození elektrického vodiče, zkrat.
  4. Zapalování svíček na vánočních stromcích.

Kouření.

  1. Hádanky-varování: Abyste se vyhnuli požáru, nehrajte si se mnou. Jsem malá sestra ohně...
  2. (zápas) Rozžhavený šíp pokácel u vesnice dub.
  3. (Blesk) Je nebezpečný pro nás všechny, říkají mu...

(plyn)

Jaká pravidla požární bezpečnosti musíte dobře znát a důsledně dodržovat, abyste se vyhnuli požáru? (Odpovědi dětí, shrnuje učitel). PROTI. „Znáte pravidla provoz

jako násobilka! »

Lidé chodí po ulici – do práce, do obchodů, do knihoven. Ale děti dokončily hodiny ve škole a vydaly se domů. 1. Jak se nazývá úsek komunikace pro chodce?(Chodník) 2. Jak se jmenuje část ulice, po které jedou auta a jiná vozidla?(vozovka) 3. Kterým směrem byste se měli dívat jako první, když přecházíte silnici?(Doleva)

4. Co znamenají barvy semaforů? 5. Na jakém semaforu můžete přejít silnici? 6. Co říkají tyto dopravní značky?

  1. Podzemní přechod pro chodce - Nadzemní přechod pro chodce - Dětem - Zákaz vstupu - Cyklostezka - Zákaz provozu chodců Proč potřebujete znát pravidla silničního provozu?

(Odpovědi dětí) V závěr:

Jaká pravidla požární bezpečnosti musíte dobře znát a důsledně dodržovat, abyste se vyhnuli požáru? (Odpovědi dětí, shrnuje učitel).

Nedodržování pravidel silničního provozu má vážné následky.

  • Za starých časů, kdy ještě nebyly učebnice, se děti z pohádek učily, jak se zachovat v nebezpečné situaci.
  • "Kolobok" (nadměrná důvěra v cizí lidi).
  • „Liška a džbán“ (přemýšlejte, než něco uděláte).
  • „Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka“ (poslouchejte své starší)

Pravidla chování s cizími lidmi

  1. Snažte se vyhnout mluvení. Pokud mluvíte, buďte zdvořilí.
  2. Nenastupujte do cizího auta.
  3. Cestou ze školy si nehrajte.
  4. Nehraj si temný čas na ulici.
  5. Neříkejte cizím lidem o své rodině nebo sousedech.
  6. Nepouštěj mě dovnitř cizinci do bytu.
  7. Pokud jsi ztratil klíč, řekni o tom rodičům.

Nepouštějte svého strýce do domu

Pokud strýc není známý.

A neříkej to své tetě

Pokud je máma v práci.

Koneckonců, zločinec je mazaný,

Předstírejte, že jste mechanik.

Nebo dokonce řekne

Že k vám přišel pošťák.

V životě se stane cokoliv

S tím, kdo otevírá dveře.

Abyste nebyli okradeni,

Neukradeno, neukradeno,

Nevěřte cizím lidem

Zavřete pevně dveře!

Pokud se někdo vloupe do domu,

Prorazit dveře čelem,

Dveře sotva drží.

Zavolejte rychle 02!

Každé gramotné dítě

Musí znát pevně od kolébky:

Pokud jste pozváni k plavání,

Chcete-li se objevit v televizi,

Slibují, že vám dají sladkosti

Odpovězte pevně: "Ne!"

Nabídnou vám opici

Nebo dokonce peníze do banky,

Nebo dokonce lístek do cirkusu -

Odpovězte pevně: "Ne!"

Zavolají tě letět na Měsíc,

Jezdit na slonovi...

Na vše existuje jednoduchá odpověď,

Musíte odpovědět: "Ne!"

VII. Pravidla chování na jarních rybnících

Jsem mrak i mlha,

A potok a oceán,

A letím a běžím,

A můžu být sklo! (Voda)

Stejně jako může být oheň pro člověka přítelem i nepřítelem, může se voda stát přítelem i příčinou velmi velkých potíží, dokonce i smutku.

Tajemství. Tichý studená zima, ale na jaře upovídaný. (Řeka)

Co je to povodeň? (Vzestup vody v důsledku tání) - Jaká pravidla je třeba dodržovat při povodni?

    Nechoďte k řece bez dospělých.

    Nehrajte si na břehu řeky.

    Plavecké vybavení (čluny) musí být v dobrém provozním stavu.

    Člověk! Nejsi tučňák

    Nechoď sám mezi ledovými krami!

    Na jaře nechoďte po ledu

    Můžete se dostat do problémů -

    V díře nebo pelyňku -

    A promarníte svůj život.

    V místech, kde vyvěrají prameny,

    A potoky tečou k řece,

    Nebo kde se závod nachází -

    Vězte, že tamní led je křehký!

VII. Lidová moudrost

Za starých časů, kdy neexistovaly všechny tyto speciální služby, se lidé snažili chránit. Věřili v Boha, modlili se k němu, prosili o pomoc. Ale lidé si všimli, že každý člověk musí být zodpovědný za svůj vlastní život a blaho svých blízkých.

Populární moudrost se odráží v příslovích a rčeních:

    Bůh chrání ty, kteří jsou opatrní.

    Důvěřuj Bohu a neudělej chybu.

    Opatrnost je matkou bezpečí.

    Ne každý člověk, kterého potkáte, je srdečný přítel.

    Pokud neznáte brod, nechoďte do vody.

    Zvědavá Varvara byl utržen nos.

    Ne každý nález je poklad.

    Drž hubu.

    Svět není bez dobrých lidí.

    Pokud se nebudete učit v dětství, budete trpět celý život.

    Špatný příklad je nakažlivý.

    Není hřích opakovat něco dobrého.

    Nežertuj s ohněm, nekamarád se s vodou, nevěř větru.

    Jeden za všechny, všichni za jednoho.

    Cokoli spadlo do vody, bylo ztraceno.

    Nevěřte všem, pevně zamkněte dveře.

    Psa nedráždit – nekousne.

    Dejte si pozor na problémy, dokud jsou pryč.

X. Shrnutí lekce. Závěrečné slovo učitelé

Porušení bezpečnostních pravidel může vést k nenapravitelným následkům. Nejhorší je, že neznalost nebo neschopnost jednat v určitých situacích může ohrozit lidský život a zdraví. Přeji všem pevné zdraví a doufám, že z našich kurzů vyrostou šťastní a úspěšní lidé.

Skoro jsem doslova letěl na verandu. Moje zamlžená mysl se vznášela někde na okraji oblohy, zatímco moje nohy v pestrobarevných teniskách klepaly nudnými kroky na chladné, šumící trávě.

Nepotřebuji hodinky, abych pochopil, že mám problémy. Dům je ponořen do zlověstné tmy a jen okna obývacího pokoje osvětluje slabé světlo osamělého stínidla.

No Kim...

ŽÁDNÝ! To je vše, rozhovor je u konce. Dobrou noc.

Pak to řeknu tátovi.

Vlajka v ruce. Jdi mi to říct. Cítím, že chudák táta se má ještě hodně co učit...


Už si nadávám, že jsem se včas nekousl do jazyka. Kor na pár sekund zaváhá a pak vzrušení v jeho hlase vystřídá úzkost:

o čem to teď mluvíš?

Nic. Jdi do postele, Core.

Co ještě táta potřebuje vědět?

Core, tohle není tvoje věc, jasný? Jdi už spát, proboha, jak mě nudíš!


Udělá krok zpět.

Nemluv se mnou jako s Aliyou. Nejsem hloupý. A ty jsi jen plivající obraz matky. Nejsi o nic lepší než ona.

Můj bratr sebou trhl po schodech na svou postel a těžce padl na postel nade mnou.


A já tam ležím a nemůžu se hýbat, jako by mi někdo vzal všechen vzduch z plic. Po půl hodině se bratrův dech ztiší a odměřeně a o tři hodiny později jsem stále vzhůru.

Občas jsem viděl z okna kabinetu, ve kterém jsme měli hodiny s ostatními učiteli, jak sám kouřil u odpadkových košů vzadu. školní dvůr. Cigareta za cigaretou, krabička za krabičkou. V dešti, v bouřce. Vždy bez deštníku a hledícím do dálky nevidoucím pohledem. Viděl jsem, jak po hodině, aniž by se zastavil, okamžitě nasedl do auta a jel domů.

Upřímně jsem nechápal, co se děje...


Zkoušky s Tomem byly stále temnější. Připravovali jsme se ve škole, v prázdných třídách. Tom chodil ztracený, často zapomínal slova a občas si popletl text, který mu letěl ze zubů. Snažil jsem se mu pomoci, sem tam ho opravil, ale viděl jsem, že jeho myšlenky jsou někde daleko.

A jednoho dne propukl v pláč.

Hned při zkoušce si popletl naše dialogy, a když jsem ho na to upozornil, s lhostejným pohledem ušel pár kroků, zavřel oči, klesl na podlahu, sklonil hlavu a sevřel si kolena. ruce.

Leslie je těhotná s mým dítětem,“ vzlykal.

Díval jsem se na jeho třesoucí se ramena, na jeho rozcuchané vlasy, na jeho tvář zkřivenou strachem a beznadějí, na slzy, které mu kanuly z očí, a místo znechucení jsem cítil překvapení, lítost a upřímnou empatii.

A i když jsem nevěděl, co se dá říct, sedl jsem si vedle něj a začal ho hladit po vlasech. Brzy si Tom položil hlavu na mé rameno a já ho objala.

Seděli jsme tam, dokud se venku nezačalo stmívat, a pak jsme se postavili na nohy, zašeptal mi Tom "Děkuju", a šli jsme domů.

Projekt požární bezpečnosti

"Pozor na problémy, dokud jsou pryč"

Kuznetsova Irina Anatolyevna, učitelka MBDOU „Mateřská škola obecného vývojového typu „Ryabinushka“ ve vesnici Gostishchevo“

Typ projektu– krátkodobé, orientované na seznamování

Doba realizace– 1 měsíc

Věk dětí– 5 – 6 let

Účastníci projektu– děti, učitelé, rodiče.

Problém

Proč vyhořel dům ve vedlejší ulici?

Proč k požárům dochází stále častěji?

Relevance problému:

1. Pro posledních letech Výrazně se zvýšil počet požárů způsobených lidskou vinou, často kvůli dětem, které si hrály s ohněm (na každých tisíc požárů jich sto vzplane vinou dětí).

2. Touha neustále objevovat něco nového, dětská spontánnost, jejich zvědavost staví dítě před reálné nebezpečí požáru.

3. Děti mají pasivní obrannou reakci: dítě se ze strachu skrývá v ústraní, místo aby opustilo hořící dům nebo zavolalo pomoc.

Cíl projektu

Naučte děti, aby pochopily, že při neopatrné manipulaci s ohněm nebo elektrickými spotřebiči může dojít k požáru.

Cíle projektu

Pro děti:

1. Poskytnout znalosti o užitečných a nebezpečných aspektech požáru, hořlavých předmětech a příčinách požáru.

2. Rozvíjet schopnost vědomě uplatňovat pravidla požární bezpečnosti.

3. Vštěpovat dětem smysl pro opatrnost a sebezáchovu.

Pro učitele:

1. Zvyšte odborná způsobilost prostřednictvím rešeršních a analytických činností k tématu projektu.

Pro rodiče:

1. Informujte rodiče o požární bezpečnosti.

2. Zapojit rodiče do výchovně vzdělávacího procesu.

Očekávané výsledky:

1. Seznámení dětí s užitečnými a nebezpečnými stránkami ohně.

2. Získávání znalostí, dovedností a schopností dětí v oblasti požární bezpečnosti.

3. Děti si vypěstují starostlivý postoj k sobě, k lidem, ke světu.

4. Informovanost rodičů o požární bezpečnosti.

5. Zvyšování aktivity rodičů ve výchovně vzdělávacím procesu předškolních výchovných zařízení.

Principy realizace projektu

1. Systematické studium nejpravděpodobnějších příčin požáru.

2. Cílené studium pravidel bezpečného chování při požáru.

3. Formování nových znalostí a dovedností v oblasti požární bezpečnosti na základě stávajících (princip kreativity).

4. Projevovat zájem o zdraví a jeho bezpečnost (princip humanizace).

Přípravná fáze

Události:

1. Přesvědčit účastníky projektu, že pomocí propagandy protipožární prevence lze snížit počet požárů a obětí.

2. Výběr metodologických, populárně naučných a beletrie, ilustrovaný materiál, hračky, atributy pro hru a divadelní aktivity s hasičskou tématikou.

3. Příprava didaktické hry, manuály, atributy požární bezpečnosti.

4. Provedení průzkumu dětí, dotazování rodičů - "Je můj domov mou pevností?"

Realizace projektu s dětmi. Hlavní scéna

Řídit vzdělávací aktivity kognitivní cyklus.

Čtení děl S.Ya. Marshak „Oheň“, „Příběh neznámý hrdina", "Kočičí dům", L. N. Tolstoj "Ohni psi", B. Zhidkov "Oheň na moři", "Kouř", "Oheň", K. I. Čukovskij "Zmatek".

Experimenty, experimenty s ohněm.

Herní aktivita, s/r hra “Firemen”, texty. hra "Dokonči větu."

Produktivní činnosti (kresba, modelování, aplikace na dané téma).

Didaktická hra "Pomozte hasičovi."

Divadelní činnost, dramatizace pohádky „Kočičí dům“.

Prohlídky školky.

Pozorování práce hasičů.

Nácvik evakuace.

KVN "Mladí hasiči"

Realizace projektu s rodiči

KONZULTACE

„Jak ochránit dítě před poškozením? "; "Bezpečnost domova"

SLOŽKY – POHYBY – „Jak se zachránit při požáru? »

TEMATICKÉ SETKÁNÍ – „Nebezpečí doma“

SPOLEČNÁ AKTIVITA „Nehrajte si s ohněm“ (plakát kreseb)

„Oheň je přítel, oheň je nepřítel“ (volný čas)

PREZENTACE PROJEKTU – „Zachraňme děti před nebezpečím“

Výsledky projektu. Závěrečná fáze

Vzniká u dětí:

1. představy o užitečných a nebezpečných stránkách ohně, o preventivních opatřeních, o metodách bezpečného chování;

2. touha naučit se najít správná rozhodnutí v nebezpečných situacích;

3. poznatky o potřebě pečujícího postoje k sobě, k lidem, ke světu.

Pro rodiče:

kladný vztah k seznamování dětí s požární bezpečností.

Projektové produkty

1. Bylo vytvořeno album dětských kreseb o požární bezpečnosti.

2. Výběr byl sestaven vizuální materiál, beletrie pro děti.

3. Pro děti byly vytvořeny prezentace: „Zachraňme děti před neštěstím“, „Hasiči“, „Požár v lese“.

4. Byl připraven výběr vizuální propagandy pro rodiče.

MBDOU mateřská škola"Jeřabina" kombinovaného typu
Projekt
TYP PROJEKTU - výzkum
TYP PROJEKTU – krátkodobý
ÚČASTNÍCI PROJEKTU – starší žáci předškolním věku a jejich rodičů, učitelů předškolních zařízení.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ – starší skupinoví učitelé
Betz Natalya Nikolaevna, Mochalova Tatyana Dmitrievna
Relevance
Předškolní věk je charakterizován zvýšením motorické aktivity a zvýšením fyzických schopností dítěte, což v kombinaci se zvýšenou zvídavostí a touhou po nezávislosti často vede ke vzniku traumatických situací.
Dokud je dítě malé, dospělí jsou víceméně v klidu: dítěti pomohou, pojistí, upozorní, nedovolí... Ale brzy, velmi brzy přijde v životě rodiny chvíle, kdy bude dítě potřebovat začni ho pouštět. Je dítě připraveno nezávislé kroky? Dokáže se ochránit a vyhnout se nebezpečí?

Musíme na to myslet a starat se o to teď, dokud je dítě vedle nás, dospělých. Úkolem učitelů a rodičů je dítě nejen chránit a chránit, ale také ho připravit na různé složité a někdy i nebezpečné situace. životní situace. V obtížné situaci si může pomoci pouze ten, kdo si o existujících nebezpečích osvojí potřebné znalosti, naučí se je včas rozpoznat, vyhnout se jim, zadržet je a omezit. Za starých časů říkali správně: dejte si pozor na potíže, dokud tam nejsou.

Cíl projektu: rozvíjet u dětí vědomé zavádění pravidel chování, která zajišťují bezpečnost jejich života a zdraví v moderní podmínky ulice, doprava, příroda, každodenní život.

Cíle projektu:
-Trénovat děti v zapamatování předmětů a situací, které jsou životu a zdraví nebezpečné, seznamovat je s následky neopatrného zacházení s nimi.
- Objasnit a systematizovat znalosti dětí o chování v každodenním životě.
-Upevnit znalosti získané předškoláky a navázat na ně k posílení bezpečného chování v běžném životě.
- Představit funkce záchranné služby a naučit se jejich telefonní čísla.
-Vytvořte dětem podmínky, aby mohly využívat své dovednosti při práci s potenciálně nebezpečnými předměty předměty pro domácnost.

Očekávané výsledky:
-Děti si rozšíří znalosti o pravidlech bezpečného chování doma, na ulici a v situacích nebezpečných životu a zdraví;
- Naučte se správně zacházet s předměty pro domácnost (nůžky, jehly, nože, elektrické spotřebiče);
- Získejte úvod do záchranných služeb

Metody hodnocení: Pozorování, rozhovory, rozbor dětských kreativních produktů.

Etapy realizace projektu

fáze obsah účastníků
Připravit
telny Zkouška plakátů na téma: „Bezpečnost doma“, „Bezpečnost na ulici“.
Rozhovory s dětmi:
- "Pokud jsi sám doma"
- "Nebezpečné předměty"
Didaktické hry:
-"Hádanky a dohady"
- "Pojmenujte nebezpečí 1-2-3"
Beletrie:
"Kočičí dům"
„Vlk a sedm koziček“
"Kočka, kohout a liška"
"Husy - labutě"
"Zayuškina chýše"
Učitelé, děti, rodiče
Hlavní rozhovory s dětmi:
- "Domácí elektrospotřebiče"
- „Požárně nebezpečné předměty“
- "Skladování nebezpečných věcí"
- "Cizinci a nebezpeční lidé"
- "Jak volat o pomoc"
výlety:
-Do sanitky
-K hasičům
-Do plynárenské služby
Didaktické hry:
-"záchranáři"
- "Co za co"
-"Ano nebo ne"
- "Čtvrté kolo"
- "Jaké akce mohou vést k požáru"
- „Dobrý a zlý oheň“
-"Záchranné služby"
tématické třídy:
- "Používání a skladování nebezpečných věcí"
- "Kontakty s cizími lidmi"
- „Požárně nebezpečné předměty“
- "Nebezpečné situace"
- "Jak zavolat záchrannou službu"

Beletrie:
"Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka"
"rychlý nůž"
"Katausi a Mausi" K. Čukovskij
„Příběh hloupé myši“ S. Marshak
"Oheň". „Ohniví psi“ od L. Tolstého.
„Oheň“, „Kouř“, „Oheň na moři“ B. Žitkov
"01", "02", "03" L. Zilberg
Učitelé, děti
Finále 1. Didaktické hry:
- "Je to možné - není to možné"
- „Kam ukládat položky“
- „Pomozte pohádkovým hrdinům“
- "Řekni slovo"
-"záchranáři"
2. Závěrečná akce
Závěrečná lekce „Naučte pohádkové hrdiny chovat se správně“
3. Prezentace projektu pro učitele na okrese metodické sjednocení učitelé starších skupin
Učitelé, děti
Spolupráce s rodiči:
- Konzultace „Pravidla bezpečného chování doma“
- Setkání s rodiči hrdinských profesí
- Kreslení na téma „Bezpečnost“,
- Problémová herní situace „Odkud mohou pocházet potíže“
Učitelé, rodiče, děti
Produkt projektu
- Výstava fotografií „Požárně nebezpečné předměty“
- Album „Pozor na problémy, dokud jsou pryč“
Učitelé, rodiče, děti

Použitá literatura:
Borzova V.V. Bezpečnostní pravidla, 1999
Timofeeva Liliya Lvovna, Formování kultury bezpečí. Vzdělávací a praktická příručka, 2013
Shipunova Věra Aleksandrovna OBZh. Nebezpečné předměty a jevy. Metodická příručka, 2000
Shorygina T.A. Rozhovory s dětmi o bezpečné chování doma a na ulici, 2012

Opatrně - nemělo by. Dejte si pozor na potíže, dokud jsou pryč!
Cm. POZOR

  • - Celovečerní film, lyrická komedie. Natočeno v roce 1966 ve filmovém studiu Mosfilm. Ředitel - E.A. Rjazanov. Skladatel - A.P. Petrov...

    Rusko. Jazykovědný a regionální slovník

  • - „BALADA“, nedokončený raný verš. L...

    Lermontovova encyklopedie

  • - Jméno dopravní značka, upozorňující chodce na nebezpečí náhlého výskytu auta...

    Slovník okřídlená slova a výrazy

  • - Pozor na to jako na oheň. Cm....
  • Pozor na něj, člověk si dává pozor na oheň...

    V.I. Dahl. Přísloví ruského lidu

  • - Podívejte se na kopyto, aniž byste se posadili...

    V.I. Dahl. Přísloví ruského lidu

  • - Miluj Ivana a starej se o své kapsy! Cm....

    V.I. Dahl. Přísloví ruského lidu

  • - Viz PŘÍMOST -...

    V.I. Dahl. Přísloví ruského lidu

  • - Viz PRÁCE -...

    V.I. Dahl. Přísloví ruského lidu

  • - vyjádření nespokojenosti se zvoleným způsobem rozloučení...

    Živá řeč. Slovník hovorových výrazů

  • - Cm....

    V.I. Dahl. Přísloví ruského lidu

  • - Viz ŽIVOT -...

    V.I. Dahl. Přísloví ruského lidu

  • - Viz DOBŘE -...

    V.I. Dahl. Přísloví ruského lidu

  • - Viz BOHA -...

    V.I. Dahl. Přísloví ruského lidu

  • - Dejte si pozor na chválu svého nepřítele...

    V.I. Dahl. Přísloví ruského lidu

  • - Zharg. škola Žertuji. O řediteli školy. Maksimov, 32...

    Velký slovník Ruská rčení

"Pozor na potíže, dokud jsou pryč!" v knihách

No, strome, pozor!

autor Balayan Valerij Michajlovič

No, strome, pozor!

Z knihy Chemická řeč hmyzu autor Balayan Valerij Michajlovič

No, strome, pozor! V jehličnatých lesích severoamerického kontinentu je rozšířen douglaska jedlovec, který dosahuje výšky téměř sto metrů. A tento obr flóra dokáže srazit malého brouka kratšího než 1 cm - nepřítel číslo jedna -

"POZOR NA AUTO"

Z knihy Být! autor Smoktunovskij Innokenty

„POZOR NA AUTO“ Bylo lákavé vžít se do postavy Jurije Dětočkina kvůli neobvyklé povaze této postavy a jeho jednání, ale zároveň to bylo alarmující. Co to je - tragikomická role? Nebudu se skrývat, po princi Myshkinovi, Kulikovovi v „Devět dní jednoho roku“ a

"Pozor na auto"

Z autorovy knihy

„Pozor na auto“ Ukazuje se, že nemotorného pojišťovacího agenta Jurije Dětočkina v komedii Eldara Rjazanova „Pozor na auto“ mohl hrát Leonid Bykov. Je známo, že samotný nápad dal Eldar Ryazanov a jeho stálý spoluautor Emil Braginsky Jurij Nikulin,

"Pozor na auto"

Z knihy Eldara Rjazanova. Ironie osudu nebo... autor Afanasyeva Olga Vladimirovna

„Pozor na auto“ Po „Knize stížností“ Eldar Ryazanov zahájil svůj dlouhodobý plán - film „Pozor na auto“ V roce 1964 časopis „Young Guard“ publikoval příběh „Pozor na auto“. “ Recenze na to byly příznivé a autory byli Emil Braginsky a Eldar

Všichni na ni křičeli: "POZOR!"

Z knihy Yanka Diaghileva. Voda přijde (Sbírka článků) autor Dyagileva Yana Stanislavovna

Všichni na ni křičeli: "POZOR!" Yanka, Yana Diaghileva, dívka z Novosibirsku, byla nazývána nejjasnějším a nejčistším fenoménem ruského rocku konce 80. let. Co jsme o ní věděli? Několik publikací a několik vystoupení na národních koncertech a festivalech. Yana se poprvé objevila před

Pozor na auto

Z knihy Moskva do kina. 100 úžasná místa a fakta z vašich oblíbených filmů autor Rassokhin Oleg O.

Pozor na auto Žánr: komedie detektivka Rok vydání: 1966. Režie: Eldar Rjazanov Hrají: Innokentij Smoktunovskij, Oleg Efremov, Olga Aroseva Hrají: Georgij Žženov, Anatolij Papanov, Andrei Mironov, Evgeny Evstigneev, Donatas Volch.

Pozor na zaměstnavatele!

Z knihy Jak najít vysoce placená práce přes internet autor Rudinshtein Mark

Pozor na zaměstnavatele! V našem čas potíží Jak víte, kradou cokoliv a všechno, dokonce i mzdy. Přesněji řečeno, nekradou, ale po dokončení určitého množství práce to prostě nezaplatí. A variací je zde nespočet! Bez ohledu na úroveň vaší profesionality a

4.6. "Červené šlehejte, dokud nezbělají, bílky šlehejte, dokud nezčervenají"...

Z knihy Velký plán pro apokalypsu. Země na prahu Konce světa autor Zuev Jaroslav Viktorovič

4.6. „Tlučte červené, dokud nezbělají, bijte bílé, dokud nezčervenají“... Celé XIV. století. Benátky nadále dominovaly Středozemnímu moři, stejně jako Velká Británie mnohem později v Atlantiku. Koncentrovaly se zisky z velkoobchodu a vykořisťování kolonií

"POZOR - GURDA!"

Z knihy Záhady starověku. Prázdná místa v historii civilizace autor Burganský Gariy Eremejevič

"POZOR - GURDA!" Při zpracování železa a jeho slitin dosáhli staří řemeslníci mimořádný úspěch. A ne všechna jejich tajemství byla nyní vyřešena. Jedním z nich je tajemství výroby damaškové oceli Archeologové našli brnění středověkých rytířů, rozřezané na kusy

"POZOR NA AUTO"

Z knihy 100 velkých ruských filmů autor Mussky Igor Anatolievich

„POZOR NA AUTO“ „Mosfilm“, 1966. Scénář E. Braginského a E. Rjazanova. Režie E. Rjazanov. Kameramani A. Mukasey a V. Nakhabtsev. Výtvarníci B. Němechek a L. Semenov. Skladatel A. Petrov. Hrají: I. Smoktunovskij, O. Efremov, L. Dobrzhanskaya, O. Aroseva, A. Mironov, A. Papanov,

ČÁST ČTVRTÁ ZTRÁTY PŘECHODU: KDYŽ JSME plakali, KDYŽ JSME SE TŘESALI, PŘI TANCI

Z knihy The Shock Doctrine [The Rise of Disaster Capitalism] od Naomi Kleinové

ČÁST ČTVRTÁ ZTRÁTY PŘECHODU: KDYŽ JSME plakali, KDYŽ JSME SE TŘESALI, KDYŽ JSME TANČILI nejhorší časy nabídnout nejlepší příležitost pro ty, kteří cítí potřebu zásadní ekonomické reformy. Stephen Haggard a John Williamson

39. Pozor! Pozor!

Z knihy Obrazy Paříže. Svazek I autor Mercier Louis-Sebastien

39. Pozor! Pozor! Pozor na posádky! Vidím doktora v černém, jak jede v kočáře; učitelé tance v kabrioletu; koncertní učitel šermu; krvavý princ v kočáru taženém ozubeným kolem. Cválá plnou rychlostí, jakoby přes otevřené pole

Část čtvrtá. Transition Lost: Zatímco jsme plakali, zatímco jsme se třásli, zatímco jsme tančili

Z knihy The Shock Doctrine [The Rise of Disaster Capitalism] od Naomi Kleinové

Část čtvrtá. Ztráta přechodu: Zatímco jsme plakali, zatímco jsme se třásli, zatímco jsme tančili Tyto nejhorší časy přinášejí ty nejlepší příležitosti pro ty, kteří cítí potřebu zásadní ekonomické reformy. Stephen Haggard a John Williamson

"Pozor"!

Z knihy Základy zdravé výživy autor Bílá Elena

"Pozor"! "Znamení", 26. února 1902:335. Slova, která jednou pronesla k Manoahově ženě, obsahují pravdu, o které musí všechny moderní matky vážně přemýšlet. Pán oslovil tuto matku a oslovil všechny dotčené a smutné matky té doby a vůbec