Kresba je moje oblíbená pohádková seniorská skupina. Shrnutí GCD ve výtvarném umění ve skupině seniorů „Kresba zápletky podle pohádky „Kolobok“

„Moje oblíbené pohádky“ a promítání pohádky Tuřín.

Cíl: Rozvíjení tvůrčích schopností dětí prostřednictvím divadelního představení.
úkoly:
1. Objasnit a obohatit znalosti dětí o ruských lidových pohádkách.
2. Rozvíjet tvořivou představivost dětí, učit je zvykat si na umělecký obraz.
3.Pěstovat zájem a lásku k lidovému umění.

Průběh lekce.

vychovatel:
Jsem velmi rád, že vidím vaše přátelské tváře a laskavé oči. Na začátku naší lekce věnujte svůj úsměv sousedovi vlevo a poté sousedovi vpravo, usmějte se na mě a já na vás.
- Máte rádi pohádky? (Ano, milujeme)
- Co můžete říci o pohádce, jaká je? (Magické, úžasné, vtipné, laskavé, moudré, zajímavé atd.)
- Oh, kdo nás přišel navštívit?
Zobrazit obrázky pohádkových postaviček (Malvína, Paleček, Červená Karkulka)
vychovatel:
Pohádkoví hrdinové si pro vás připravili úkol. (Křížovka) Zde je název pohádky, která nás čeká na návštěvu. Pro zjištění jména je ale potřeba vyluštit křížovku.
Jdeme přátelé
Do zázračné pohádky – ty a já
Je zde magická obrazovka.
Pohádek je zde nespočet.
Prezentace pohádek.

vychovatel:
Výborně, uhodli jste vše, ale protože neumíte číst, nezjistíte název pohádky. Pomohu vám, poslechněte si hádanku a naučíte se pohádku, na kterou se dnes podíváte.
Babička, starý dědeček a vnučka,
Myš, kočka, pes Bug -
Všichni dohromady mě udělali
Vytáhněte to z podzemí.
vychovatel:
Před promítáním pohádky si s vámi pohrajeme.
Prstová hra „Oblíbené pohádky“
(Děti jeden po druhém ohýbají prsty a tleskají rukama.)
Pojďme počítat prsty
Říkejme tomu pohádka
Rukavice, Teremok,
Kolobok je brunátná strana.
Je tu Sněhurka - krása.
Známe pohádky o teple, ptáčku,
Tuřín neříkáme
Známe Vlka a děti.
Všichni mají z těchto pohádek radost.
Zobrazení a zhlédnutí pohádky Tuřín.
Dědeček. Můj zdravotní stav je dobrý
Dnes zasadím tuřín!
Alyonushka. Dědeček bere lopatu
A jde na zahradu.
Babička. A babička nemá nabíječku,
Díky bohu je vše v pořádku!
Alyonushka. Vnučka otevře ústa a sladce zívá.
Vnučka. Usíná chudáka!
V pondělí začnu!
Alyonushka. Sedí na lavičce
Splétá si vlasy.
Bug a kočka.
Raději si budeme hrát na schovávanou.
Vystačíme si s nabíjením.
Alyonushka. Bug po kočce, kočka.
Tady myš přichází vpřed,
Ano, ve sportovních kalhotách,
Na těle je tričko a v tlapkách jsou činky.
Myš. Jeden, dva a tři, čtyři,
Stanu se nejsilnějším na světě.
Budu vystupovat v cirkuse
Vychovávejte hrocha. (Uteče)
Dědeček. Ach, dnes ráno jsem unavený!
Babička. A pro mě je čas péct!
Alyonushka. Rozbřeskne se.
Dědeček je zase na verandě.
Vidí tuřín v zahradě
A zdá se, že sám sobě nevěří.
Stál vedle silného tuřínu.
Tuřín je vyšší než čepice (3krát)
Dědeček. Ej, tady by byl buldozer!
Bez něj by to byla katastrofa!
Alyonushka. Táhne, táhne, ale nemůže to vytáhnout.
Dědeček. Babičko, jdi
Pomůžu dědovi!
Babička. Teď jsem, teď jsem.
Páni, tuřín se povedl!

Dědeček a babička. Jak tahat, z které strany?
Pojď ven, vnučku, na záchranu!
Alyonushka. Táhnou a táhnou, ale nemůžu to vytáhnout
Vnučka. Ach, bolí mě záda, bolí mě ruce!
Proč snáším taková muka!
Bzučí mi nohy, bolí mě ruce,
Ne, bez vnučky to nezvládnu!
Alyonushka. Táhnou a táhnou, ale nemohou to vytáhnout!
Bug. Budu muset probudit kočku
Nechte ho trochu pracovat!
Alyonushka.
Táhnou a táhnou, ale nemohou to vytáhnout!
Babička. Měl bych zakřičet myš do dvora!
Bug a kočka. Zavolej myš! Jaká škoda!
Jsme stále sami sebou
Zdá se, že má stále knír!
Alyonushka. Tady myš vyleze z díry - ponořte se!
Chytila ​​se vodorovné tyče.
Myš. Proč bezvýsledně šlapat zahradní záhon,
Připravte se na cvičení!
Chcete-li se odvážně pustit do podnikání,
Sílu musíme nabírat obratně!
Alyonushka. Všichni chodí cvičit
Udělejte to v pořádku!
Všichni účastníci provádějí komplex gymnastiky při pohledu na myš.
Myš. Vstaň, vydechni, vydechni,
Nyní je čas vytáhnout.
No, pojďme se spolu více bavit,
Pojďme se prosadit!
To je ono (jednohlasně). Eh, doleva! Eh, doprava!
Ukazuje se to skvěle!
Alyonushka. Táhni - táhni!
Všichni (jednohlasně) Táhni – táhni!
Vytáhli tuřín!
vychovatel:
A teď si chlapi odpočineme. Naši pohádkoví hrdinové si s vámi budou hrát.
Tělesná výchova „Pohádka nám dá odpočinek“(V.I. Koval)
Pohádka nám dá pokoj.
Pojďme si odpočinout a vyrazit znovu na cestu!
Malvína nám radí:
- Pas se stane osinou,
Pokud se ohneme
10krát vlevo - vpravo.
Zde jsou slova Thumbelina:
- Abys měla rovná záda,
Zvedněte se na špičky
Je to jako byste sahali po květinách.
Jedna, dva, tři, čtyři, pět.
Opakujte znovu:
1,2,3,4,5.
Rada Červené Karkulky:
-Jestli skočíš, utíkej,
Budete žít mnoho let
1,2,3,4,5,
Opakujte znovu:
1,2,3,4,5.
Pohádka nám dala pokoj!
odpočinuli jste si?
Opět na cestě!
(Děti opakují popsané pohyby)
vychovatel:
Kluci, teď si můžete vytvořit pohádku sami. Zvu vás, abyste nakreslili pohádkové postavy, ty pohádky, na které jste si dnes vzpomněli.
Dejte dětem různé druhy papíru podle tvaru, barvy a struktury.
vychovatel:
A teď vám navrhuji, abyste ukázali pohádku svým „přátelským“ hračkám.

Poznámky ke kreslení v seniorské skupině „Moje oblíbená pohádka „Kolobok“

Cíl: naučte se kreslit kresbami své dojmy z přečtené pohádky.

úkoly: 1. Rozvíjejte u dětí schopnost vybrat si epizodu, která se jim líbí, vytvořit zápletku na základě známé pohádky a umístit kresbu na celý list papíru.

2. Naučte se zprostředkovat kresbou hlavní charakteristické rysy postavy a jejich charakteristické rysy, zachování proporcí.

3. Rozvíjet schopnost libovolně používat kreslicí pomůcky; vštípit lásku k ruským lidovým pohádkám.

Integrace oblastí: kognitivní vývoj, tělesný vývoj, vývoj řeči, umělecký a estetický vývoj.

Metody a techniky: slovní, vizuální (zobrazení ilustrací, praktické.

Přípravné práce : čtení pohádky, prohlížení ilustrací.

Materiál: krajinářský list, barevné tužky, barvy, štětce, ubrousky, sippy šálky (výběr dětí). Ilustrace k pohádce.

Přesun GCD:

vychovatel:

Všichni pozorně sledujte, najednou se stane zázrak,

Pokud chcete pohádku, přijde za vámi.

Je položena hádanka:

Vypadal trochu jako míč

A válel se po cestách.

Před vlkem jsem se netřásl,

Utekl před medvědem

Všem utekl

A dostal jsem lišku na nos

Kdo je to - rudá strana,

No samozřejmě... (perník). Je zveřejněna ilustrace.

Pedagog: Správně!

Smíchá se se zakysanou smetanou a ochladí se v okně.

Kulatá strana, brunátná strana, srolovaný drdol.

Buchta se válí po cestě, ale kdo ji potká?

Děti: zajíček.

Pedagog: koho ještě potkala buchta v lese?

Děti: s vlkem, medvědem, liškou. Ilustrace.

Vychovatel: připomeňme si části těla zvířete (seznam dětí).

Jak můžete rozlišit jedno zvíře od druhého?

Děti: podle barvy šest, podle délky a tvaru uší, podle ocasu, podle tlamy.

Pedagog: jakou barvu a jaký tvar má houska (odpovědi dětí).

Všechno by bylo v pořádku, ale potkal jsem lišku. A liška je mazaná. co udělala?

Děti: požádali drdola, aby si sedl na palec u nohy a zazpíval píseň ještě jednou.

Báseň: Převaloval se po cestě a chlubil se svou zdatností,

Ano, chytil jsem se na ponožce a houska byla snědena!

Dynamická pauza "Kolobok".

Na mýtině u řeky žil jednou dědeček a žena

A opravdu, opravdu milovali koloboky se zakysanou smetanou.

(Chůze na místě).

Stařec se zeptal staré ženy:

"Upeč mi kolobok."

(Předkloní se s nataženýma rukama).

Babička zadělala těsto

(Imitace hnětení těsta).

Udělala buchtu.

(Kruhové pohyby rukou).

Dal jsem to do trouby

(Natáhněte ruce přímo dopředu).

Nechala ho tam.

(Ruce na opasku).

Vyšel s ruměncem - fešák

(Otáčí trup do stran).

A vypadá jako slunce.

(Zvedněte ruce nahoru).

Pedagog: Líbí se vám tato pohádka? Jak se jmenují obrázky v knihách?

Děti: ilustrace.

Pedagog: buďme umělci - ilustrátoři a nakreslete ilustrace k pohádce „Kolobok“.

Děti kreslí při poslechu pohádky.

Výsledek: Naše ilustrace dopadly báječně. Nasbíráme je a vyrobíme si vlastní knihu.

Aktuální strana: 6 (kniha má celkem 12 stran) [dostupná pasáž čtení: 8 stran]

Lekce 32. Modelování „Vyrobte si svou oblíbenou hračku“

Obsah programu. Naučte děti vytvořit si v modelování obrázek své oblíbené hračky. Cvičte různé sochařské techniky s dlaněmi a prsty. Pěstujte touhu dokončit to, co začnete. Vytvořte si ke svým dílům estetický postoj, naučte se je hodnotit.

Metodika vedení lekce. Zeptejte se dětí, které z nich má rádo jaké hračky. Diskutujte o nejzajímavějších a nejdostupnějších hračkách pro zobrazení, rozhodněte, jaké metody modelování lze použít. Podporujte zajímavé nápady a zajistěte, aby byly používány správné a rozmanité způsoby vytváření obrázků.

Na konci lekce obdivujte všechna díla, vyberte ty nejzajímavější a upoutejte pozornost dětí na jejich krásu a expresivitu.

Materiály.

Děti si hrají s hračkami.

Lekce 33. Kreslení „Moje oblíbená pohádka“

Obsah programu. Naučte děti kreslit epizody z jejich oblíbené pohádky (nakreslete několik pohádkových postav v určitém prostředí). Rozvíjejte představivost a kreativitu. Formovat estetické hodnocení, estetický postoj k vytvořenému obrazu pohádky.

Metodika vedení lekce. Den předem si s dětmi povídejte o jejich oblíbených pohádkách. Pamatujte si, co říkají, jak postavy vypadají, co dělají. Nabídněte se podívat na ilustrace v knihách. Během lekce připomeňte dětem, jaké touhy vyjádřily, a společně přemýšlejte o tom, jak lze nápad realizovat: nejprve nakreslete hlavní postavu jednoduchou tužkou.

Při práci upozorňujte děti na výrazné ztvárnění pohádkových postaviček, jejich umístění na papíře a barvu v kresbách. Připomeňte si správné techniky malby vodovými barvami, umístění obrázků na listu.

Na konci práce všechny hotové kresby vystavte na tabuli nebo je rozložte na stůl, prohlédněte si je, vyzvěte děti, aby si vybraly kresby, které se jim nejvíce líbí, a svůj výběr vysvětlete.

Materiály. Krajinářské listy, jednoduchá grafitová tužka, akvarelové barvy, štětce, paleta, sklenice s vodou, ubrousek (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami.Čtení a vyprávění pohádek, prohlížení ilustrací. Sledování filmových pásů a televizních pořadů. Organizace dramatizačních her.

"kolobok"

Roma A., skupina seniorů

Lekce 34. Kreslení „náklaďáku“

Obsah programu. Naučte děti zobrazovat předměty skládající se z několika obdélníkových a kulatých částí. Naučte se správně vyjádřit tvar každého dílu, jeho charakteristické rysy (kabina a motor mají obdélníkový tvar s oříznutým rohem) a správně umístit díly při jejich zobrazování. Posilte dovednost kreslení svislých a vodorovných čar, správně malujte předměty (bez mezer, v jednom směru, aniž byste překročili obrysové linie).

Metodika vedení lekce. Ukažte dětem autíčko. Řekněte, že dnes nakreslí stejnou. Nabídněte, že si to pečlivě prohlédnete. Je lepší začít se dívat na největší část – tělo.

Zeptejte se dětí, jaký tvar má tělo, a obkreslete prstem jeho obrys. Pak se zeptejte, jaký tvar má kabina. Pokud děti odpoví „obdélníkový“, řekněte: „Ano, téměř obdélníkový“; Pokud je pro ně obtížné odpovědět, položte hlavní otázku: „Které formě se nejvíce podobá? Zeptejte se, jak se tvar kabiny liší od obdélníkového tvaru (jeden roh je odříznut a strana je zkosená). Zeptejte se dětí, která část je největší, jak jsou umístěny všechny části stroje.

Věnujte pozornost kolům, jejich tvaru a umístění vůči ostatním částem vozu (jedno je téměř uprostřed, pod karoserií vozu, druhé je pod motorem). Děti tomu zpravidla nevěnují pozornost a posouvají umístění koleček na výkresu (jak se to stává).

Určete posloupnost práce. (Je vhodnější začít s největší částí - tělem a pak postupně kreslit další a porovnávat je podle velikosti.)

Připomeňte dětem, že by neměly kreslit tělo velmi blízko spodního okraje prostěradla, jinak jim kolečka nepadnou a kresba bude ošklivá.

Zajistěte, aby děti používaly zobrazené metody kreslení; Správně přenesli tvar dílů, jejich velikost, umístění a krásně překreslili kresby.

Na konci práce zkontrolujte všechny výkresy a vyberte ty nejlepší.

Materiály. Krajinářské listy, barevné tužky (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Prozkoumejte s dětmi různá nákladní auta (hračky, ilustrace), porovnejte je a vyzvěte je, aby si všimli podobností a rozdílů.

Lekce 35. Aplikace „Auta jezdí po ulici“ (Kolektivní práce)

Obsah programu. Naučte děti vyjadřovat tvar a vzájemné polohy částí různých strojů. Posílit různé techniky řezání v přímce, v kruhu; čisté techniky lepení. Posílit schopnost vytvářet kolektivní kompozici. Rozvíjejte imaginativní myšlení a představivost. Rozvíjet schopnost hodnotit vytvořené obrázky.

Metodika vedení lekce. Tato lekce je pokračováním kolektivního díla „Domy na naší ulici“ (lekce 28). Ukažte kolektivní práci, kterou kluci udělali dříve, a zeptejte se, co na ulici ještě chybí. Navrhněte vystřihnout a nalepit auta jedoucí po ulici. Zjistěte, jak řezat auta. Každé dítě slepí obrázek k sobě, pak spolu s učitelem najde své místo v celkové kompozici.

Všichni se společně podívají na obrázek, přemýšlejí, co k němu ještě lze přidat (tráva, stromy, slunce atd.). Zavěste kompozici do skupiny.

Materiály. Sada barevného papíru, nůžky, lepidlo, štětec na lepidlo, ubrousek (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Pozorování na ulicích, prohlížení ilustrací. Zhotovení nášivky "Domy na naší ulici."

Lekce 36. Kreslení „Malování oleka“

Obsah programu. Naučte děti malovat trojrozměrné výrobky podle lidových dekoračních vzorů. Naučte se identifikovat hlavní prvky vzoru a jejich umístění. Rozvíjet estetické vnímání. Posilujte malířské techniky barvami. Pokračujte v rozvíjení schopnosti kontrolovat svou práci a hodnotit ji.

Metodika vedení lekce. Prozkoumejte se svými dětmi produkty Dymkovo. Zeptejte se, jaké prvky zdobí postavy, jakou mají barvu a jak jsou umístěny. Vyzvěte děti, aby namalovaly postavy jelenů, které vytvořily dříve (viz lekce 30). (Když dříve vytesané figurky zaschnou, děti je spolu s učitelkou ve volném čase zakryjí vápnem (kvašem).)

Při práci upozorňujte děti na barevné kombinace.

Na konci lekce se podívejte na všechny obrázky.

Materiály. Ukázky lidových hraček. Dříve vyřezávané postavy. Kvašové barvy, palety, štětce, sklenice s vodou, ubrousek (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Prohlídka hliněných figurek Dymkovo a jejich malování; zvýraznění tvaru, barvy, vzorových prvků, jejich uspořádání do tvaru.

Lekce 37. Kreslení podle plánu

Obsah programu. Rozvíjet schopnost dětí pojmout obsah své kresby a dovést myšlenku do konce. Pokračujte v učení malovat vodovými barvami. Rozvíjejte kreativitu a nápadité nápady. Pokračujte v rozvoji schopnosti zkoumat svou práci, zvýrazňovat obrázky, které jsou designově zajímavé, a hodnotit svou práci.

Metodika vedení lekce. Vyzvěte děti, aby se zamyslely nad tím, co zajímavého znají, viděly nebo o čem bylo řečeno. Při poslechu zdůrazněte, co by bylo dobré nakreslit. Vyzvěte děti, aby nakreslily obrázek o něčem zajímavém. V procesu kreslení pomozte dětem, které budou mít potíže s objasněním sekvence obrazu, umístění objektů na listu papíru atd. Ujistěte se, že používáte správné techniky malby akvarelem.

Na konci práce si všechny kresby prohlédněte, vyberte společně s dětmi ty nejzajímavější a vyzvěte jejich autory, aby si popovídali o tom, co nakreslili.

Materiály. Bílý papír různých velikostí na výběr, vodové barvy, palety, štětce, sklenice s vodou, ubrousek (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Hudební kurzy, čtení knih, volnočasové večery, dětské hry atd.

Lekce 38. Kreslení „Zima“

Obsah programu. Naučte děti zprostředkovat kresbou obrázek zimy na poli, v lese, na vesnici. Posílit schopnost kreslit různé domy a stromy. Naučte se kreslit kombinací různých materiálů v kresbě: barevné voskovky, sangvinik a vápno (kvaš). Rozvíjet imaginativní vnímání, imaginativní nápady, kreativitu.

Metodika vedení lekce. Připomeňte si s dětmi, co na procházce viděly (domy, stromy, sníh). Nabídněte, že si přečtete báseň o zimě. Upřesněte tvar a umístění domů; jejich části. Společně s dětmi načrtněte posloupnost kresby. Připomeňte si, jak kreslit barevnými voskovkami. Vyzvěte děti, aby přemýšlely a nakreslily, co se nachází v blízkosti domů (stromy, keře, auta atd.). Po dokončení práce s barevnými pastelkami nabídněte nakreslení sněhu kvašem.

Na konci lekce při prohlížení hotových kreseb upozorněte děti na to, jak krásně barevné voskovky a vápno jsou v kresbě kombinovány; pro úspěšné umístění obrázků na list.

Materiály. Světlý papír (šedý, modrý, žlutý) velikosti A4, barevné voskovky, vápno (kvaš), štětce, sklenice s vodou, ubrousek (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Pozorování na procházce. Zkoumání ilustrací, reprodukcí obrazů. Učení básní o zimě, čtení beletrie. Zpívání písní o zimě v hodinách hudební výchovy.

"Zima"

Olya R., senior skupina

Lekce 39. Modelování „Kotě“

Obsah programu. Naučte děti vytvářet v modelování obrázek zvířátka. Posilujte schopnost vyřezávat figurku zvířete po částech pomocí různých technik: válení hlíny mezi dlaněmi, vytahování malých částí, spojování částí lisováním a hlazením spojů. Naučte se zprostředkovat pózu kotěte v sochařství.

Metodika vedení lekce. Zvažte s dětmi hračku koťátka. Ujasněte si tvar, velikost a umístění dílů, sochařské techniky. Naučte děti dosáhnout výraznosti postavy pomocí známých technik vytahování a vyhlazování.

Na konci práce prozkoumejte všechny vytesané postavy a poznamenejte si ty nejvýraznější.

Materiály. Toy kotě. Hlína, modelovací deska, stoh (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Při pohledu na keramické a vycpané kočky. Poznávání domácích zvířat, jejich vlastností a zvyků. Čtení knih. Při pohledu na ilustrace.

Lekce 40. Kreslení „Velké a malé smrky“

Obsah programu. Naučte děti umisťovat obrázky na široký pruh (umístění blízkých a vzdálených stromů níže a výše na listu). Naučte se zprostředkovat rozdíl ve výšce starých a mladých stromů, jejich barvu a charakteristickou strukturu (staré smrky jsou tmavší, mladé světlejší). Rozvíjet estetické cítění a představivost.


Jedl na okraji lesa -
Na temeno hlavy.
Poslouchají, mlčí,
Dívají se na svá vnoučata.
A vnoučata jsou vánoční stromky,
tenké jehly,
U lesní brány
Vedou kruhový tanec.

Vzpomeňte si, na jaké stromy se děti při procházce dívaly (vysoké a nízké). Zavolejte dítě k tabuli, aby určilo, kde mají být nakresleny stromy. Prodiskutujte s dětmi možné varianty složení. V procesu kreslení jim připomeňte text básně; zaměřit pozornost na barvu mladých a starých stromů, jejich umístění a výšku. Připomeňte si, abyste malovali malé větve a detaily koncem štětce.

Na konci lekce prozkoumejte všechny kresby a vyberte ty, kde je poetický obraz lesa obzvláště výrazný.

Materiály.Šedý nebo modrý papír, kvaš a akvarelové barvy, štětce, paleta, sklenice s vodou, ubrousek (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Pozorování přírody. Učit se básničky, dívat se na ilustrace.

Lekce 41. Kreslení „Modrí a červení ptáci“

Obsah programu. Naučte děti předat poetický obraz v kresbě, vybrat vhodné barevné schéma a krásně naaranžovat ptáky na list papíru. Posilovat schopnost malovat vodovými barvami, správně používat štětce a barvy. Rozvíjet figurativní, estetické vnímání, figurativní představy.


- Pták,
Červený pták,
proč jsi červený?
– Kloval jsem do červených bobulí.

- Pták,
Bílý pták,
proč jsi bílý?
– Natrhal jsem bílé bobule.

- Pták,
Modrý pták,
proč jsi modrý?
- Natrhal jsem modré bobule.

Přiveďte do povědomí dětí obraz obsažený v básni. Procvičte si kreslení obrysů ptáků v různých pózách pomocí barev na samostatný list papíru. Pak nabídněte, že vymyslíte kompozici a provedete ji na velkém listu papíru. Připomeňte, že na jednom obrázku by ptáci měli mít stejnou barvu jako bobule, které klují.

Materiály.Šedý nebo jiný světlý papír, kvaš nebo akvarelové barvy, štětce, paleta, sklenice s vodou, ubrousek (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Pozorování na procházce. Čtení knih, učení básniček. Vytvoření hromadné aplikace „Ptáci na větvích“.

Obsah programu. Naučte děti malovat šablonu podle Gorodetova malování. Naučte se zvýraznit dekorativní prvky malby, jejich kompoziční uspořádání a barevnost. Rozvíjet smysl pro rytmus, barvu, kompozici.

Metodika vedení lekce. Ukažte dětem malování Gorodets na dřevěné výrobky. Prozkoumejte je, posilte schopnost zvýraznit rysy tohoto obrazu. Všimněte si, které prvky tvoří vzor, ​​jak jsou uspořádány a jak je použita barva. Ujasněte si tím, že se dětí zeptáte na pořadí prací.

Na konci lekce si prohlédněte všechny obrázky. Vyberte nejúspěšnější díla.

Materiály. Výrobky vyrobené dětmi, ukrajinská keramika. Kvaš.

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Zkouška malovaného keramického nádobí. Modelování misky.

Lekce 43. Aplikace „Velké a malé brýle“

Obsah programu. Naučte děti vystřihovat symetrické předměty z papíru přeloženého napůl, přičemž odstřihněte pruh, který se směrem dolů rozšiřuje. Posílit schopnost opatrně se přilepit. Vytvořte touhu doplnit kompozici vhodnými předměty a detaily.

Metodika vedení lekce. Zvažte s dětmi sklenici, která se v horní části rozšiřuje. Ukažte, že je na obou stranách stejný (můžete dát doprostřed tužku a ukázat ji každé řadě zvlášť) (pokud děti sedí u dvoustolů ve 2-3 řadách za sebou). Vysvětlete, že předměty, které jsou na obou stranách stejné, lze vystřihnout z papíru přeloženého napůl. Přikryjte polovinu sklenice (vlevo nebo vpravo) kusem papíru a obkreslete druhou polovinu, viditelnou pro všechny.

Ukažte dětem techniku ​​řezání. Vysvětlete, že musíte držet kus papíru za přeložený střed a vystřihnout pouze polovinu předmětu. Dejte dětem příležitost procvičit si nejprve na obyčejném tenkém papíře a poté jim nabídněte, že si vystřihnou sklenici z barevného papíru. Poskytovat individuální pomoc: ukazovat, připomínat, povzbuzovat. Pokud děti úkol úspěšně splní, vybídněte je, aby přemýšlely o tom, co by ve sklenici mohlo být.

Materiály. sklenici. Papír na cvičení, papírové obdélníky různých barev na vystřihování brýlí, nůžky.

„Jak chodíme ve školce“

Natasha V., skupina seniorů

Lekce 44. Kreslení podle plánu

Obsah programu. Naučte děti samostatně načrtnout obsah kresby, vybrat velikost a barvu papíru, barvy, tužky nebo jiných materiálů. Rozvíjejte schopnost zvýraznit zajímavé kresby a vysvětlit svůj výběr.

Metodika vedení lekce.Řekněte dětem, že dnes budou kreslit, co chtějí. Nabídněte výběr potřebných materiálů. Pomocí otázek a rad pomozte dětem určit, co, jak a kde se bude kreslit. Dětem, které si těžko vybírají téma, připomeňte, co je obklopuje, co zajímavého viděly, o čem se četlo, o čem se jim vyprávělo. Během procesu kreslení podpořte zajímavé nápady a doplňte obrázky charakteristickými detaily.

Užijte si rozmanitost provedení.

Materiály. Papír různých velikostí a barev, vodové barvy, barevné tužky, barevné voskovky.

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Procházky a výlety. Čtení knížek, učení básniček, zpívání písniček, děti si hrají.

Lekce 45. Modelování „Dívka v zimním kabátě“

Obsah programu. Naučte děti vyřezávat lidskou postavu a správně vyjadřovat tvar oblečení a částí těla; zachování proporcí. Posílit schopnost používat dříve naučené techniky spojování dílů a vyhlazování upevňovacích bodů. Pokračujte v rozvoji schopnosti hodnotit vytvořené obrázky.

Metodika vedení lekce. Prozkoumejte se svými dětmi postavu holčičky (hračky) v zimním oblečení. Ujasněte si tvar dílů, sekvenci a sochařské techniky. Během práce připomeňte správné spojení dílů. Zaměřte pozornost dětí na přesnější znázornění tvaru dílů, jejich umístění a proporcí.

Materiály. Hlína (plastelína), modelovací deska, stoh (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Pozorování na procházkách. Při pohledu na děti v zimním oblečení a panenky.

Lekce 46. Kreslení „Sněhové vločky“

Obsah programu. Naučte děti kreslit na papír vzor ve tvaru růžice; uspořádat vzor v souladu s daným tvarem; vymyslete si detaily vzoru, jak si přejete. Posílit schopnost kreslit koncem štětce. Podporovat nezávislost. Rozvíjejte figurativní představy a představivost. Inspirujte radost z vytvoření jemného, ​​elegantního designu.

Metodika vedení lekce. Ukažte dětem 2-3 vzorky sněhových vloček, prozkoumejte je a objasněte konstrukci vzoru. Řekněme, že každé dítě by mělo nakreslit základnu (paprsky) a poté je ozdobit podle potřeby. Objasněte techniku ​​kreslení tenkých čar koncem štětce tím, že se na ni zeptáte dětí. Odstraňte vzorky a vyzvěte děti, aby začaly kreslit.

Na konci lekce si všechna díla projděte a společně s dětmi vybírejte co nejsymetričtější a nejjemnější vzory.

Materiály. Vzorky sněhových vloček (2–3 kusy). Bílý kvaš, tmavý papír ve tvaru růžice, štětce, sklenice s vodou, ubrousek (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Pohled na krajku, pohled na sněhové vločky při chůzi, vzory na oknech.

"Sněhová vločka"

Katya Sh., skupina seniorů

Lekce 47. Aplikace „Novoroční přání“

Obsah programu. Naučte děti vyrábět pohlednice výběrem a vytvořením obrázku vhodného pro dovolenou. Pokračujte ve vystřihování stejných kusů z papíru složeného jako harmonika a symetrické kusy z papíru složeného na polovinu. Posílit techniky řezání a lepení. Rozvíjet estetické vnímání, obrazné představy, představivost.

Metodika vedení lekce. Vyzvěte děti, aby přemýšlely o tom, jak mohou ozdobit přání k Novému roku. Pochvala za zajímavé odpovědi. Ukažte 3–4 novoročenky s jednoduchými obrázky.

Vyzvěte děti, aby si vyrobily vlastní přání. Když oslovujete děti během procesu kreslení, zeptejte se, co bude dítě kreslit na pohlednici; V případě potřeby pomozte radami a připomínkami.

Na konci lekce si prohlédněte všechny pohlednice, vyzvěte každé dítě, aby si vybralo pohlednici, kterou by chtělo dostat; vysvětlit svou volbu.

Materiály. 3–4 novoročenky. Polovina listu krajiny, složená na polovinu - pohlednice, bílá nebo jakýkoli jemný tón (na výběr), sady barevného papíru.

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Příprava na novoroční dovolenou. Vánoční strom dekorace. Při pohledu na vánoční ozdoby. Uspořádání výstavy novoročenek se scénami přístupnými dětem k vyobrazení (učitel by neměl navádět děti, aby tyto karty přímo kopírovaly).

Lekce 48. Kreslení „Náš ozdobený vánoční stromeček“

Obsah programu. Naučte děti zprostředkovat dojmy z novoročních svátků v kresbě, vytvořit obraz ozdobeného vánočního stromku. Naučte se míchat barvy na paletě, abyste získali různé odstíny barev. Rozvíjet imaginativní vnímání, estetické cítění (rytmus, barva), představivost.

Metodika vedení lekce. Vyjasněte si s dětmi strukturu vánočního stromku, způsoby přenášení nadýchaných větví a možné ozdoby.

Na konci lekce se podívejte na všechny kresby a nabídněte výběr nejelegantnějších vánočních stromků; všimněte si rozmanitého uspořádání hraček a krásné kombinace barev.

Materiály. Krajinářské listy, akvarelové barvy, štětce, paleta, sklenice s vodou, ubrousek (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Příprava na novoroční dovolenou v mateřské škole a účast na matiné, sledování televizních programů. Při pohledu na novoročenky.

“Co se mi líbilo na vánočním stromečku”

Natasha V., skupina seniorů



Náhled:

Abstrakt GCD o umělecké kreativitě (kresba)

Takové různé pohádky

úkoly: Posílit představu o tom, co je pohádka, pamatujte na pohádky, které jsou dětem známé, naučte se kreslit pohádkové scény, samostatně si vybrat epizodu z pohádky, naučit se líčit pohádkové hrdiny velké a jasně, věnovat pozornost pózám. stojící), věnujte pozornost mimice hrdinů, podporujte nezávislost, iniciativu v umělecké kreativitě.

Materiál: Ilustrace k pohádkám, voskovky, list papíru, jednoduchá tužka a guma.

Přípravné práce:Vedení kvízu o pohádkách, čtení pohádek, prohlížení ilustrací znázorňujících pohádkové postavy Předvádění loutkového a stolního divadla.

Postup prací:

Děti, dnes máme několik mimořádných hostů - jsou to velmi zajímavé pohádkové knihy, a abych zjistil, které z nich, pojďme si hrát, přečtu vám pár řádků a vy musíte hádat, o jaké pohádce mluvíme (předkládám kniha s odhadem)

Podařilo se mu chytit vlka

Chytil lišku a medvěda,

Nechytil je sítí,

A chytil je bokem.

(tar-barrel goby)

U sestry Alyonushky

Ptáci odnesli mého bratra.

Létají vysoko.

Dívají se daleko.

(husy-labutě)

Obratně plave, potápí se,

Není snadné ji chytit

Splní tři přání

Alespoň nemůže mluvit.

(Příběh o rybáři a rybě)

Byl upečený z mouky,

Byl smíchán se zakysanou smetanou.

Chladil u okna,

Kutálel se po cestě.

(Kolobok)

Cheat zpíval pod oknem:

Pohostím vás hráškem.

Kohout písním věřil

A hned spadl do pytle.

(Kočka, kohout a liška)

Žije s dědečkem a babičkou,

Snáší pro ně zlatá vejce.

Takové kuře, přátelé,

Není možné nehádat.

(kuře Ryaba)

Každý má rád pohádky, protože jsou nejen zajímavé, ale i poučné A jaké jsou tam ilustrace, to jsou umělci, kteří se dnes pro vás snaží být umělci a pokuste se nakreslit krásné a zářivé obrázky pro pohádky.

Navrhuji, abyste si vybrali pohádku, promysleli děj, určili charakter postav a pustili se do práce.

Chtěl bych vám připomenout, že musíte kreslit velké, na celý list a udržovat proporce mezi objekty Náčrt lze provést jednoduchou tužkou.

Děti si vyberou a začnou kreslit, když je práce hotová, uděláme výstavu.


K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky

Poznámky k umělecké kreativitě v seniorské skupině "Služba pro Malvínu"

Cíl GCD: Vytvoření kreativní kompozice pomocí moderních technik zdobení čajového náčiní Cíle programuVzdělávací...

Abstrakt GCD o beletrii v přípravné skupině „Cesta ruskými lidovými pohádkami“

Abstrakt GCD o beletrii v přípravné skupině „Cesta ruskými lidovými pohádkami“...

Abstrakt GCD o beletrii ve střední skupině. (Vzdělávací oblast „Čtení beletrie“) „Tsvetik – sedmibarevný“

Děti si zábavnou formou připomenou různé pohádkové postavy. GCD se provádí pomocí ESM. Zajímavé pro děti střední skupiny MŠ....

Zobrazení obsahu dokumentu
"Shrnutí vzdělávacích aktivit o kreslení v seniorské skupině "Moje oblíbená pohádka "Kolobok"."

Poznámky ke kreslení v seniorské skupině „Moje oblíbená pohádka „Kolobok“

Cíl: naučit se zprostředkovat kresbami své dojmy z pohádky, kterou čtete.

Cíle: 1. Rozvinout u dětí schopnost vybrat si epizodu, která se jim líbí, vytvořit zápletku podle známé pohádky a umístit kresbu na celý list papíru.

2. Naučte se zprostředkovat kresbou hlavní charakteristické rysy postavy a jejich charakteristické rysy, zachování proporcí.

3. Rozvíjet schopnost libovolně používat kreslicí pomůcky; vštípit lásku k ruským lidovým pohádkám.

Integrace oblastí: kognitivní vývoj, tělesný vývoj, rozvoj řeči, umělecký a estetický vývoj.

Metody a techniky: verbální, vizuální (zobrazení ilustrací, praktické.

Přípravné práce: čtení pohádky, prohlížení ilustrací.

Materiály: albový list, pastelky, barvy, štětce, ubrousky, hrnky (výběr dětí). Ilustrace k pohádce.

vychovatel:

Všichni pozorně sledujte, najednou se stane zázrak,

Pokud chcete pohádku, přijde za vámi.

Je položena hádanka:

Vypadal trochu jako míč

A válel se po cestách.

Před vlkem jsem se netřásl,

Utekl před medvědem

Všem utekl

A dostal jsem lišku na nos

Kdo je to - rudá strana,

No samozřejmě... (perník). Je zveřejněna ilustrace.

Pedagog: Správně!

Smíchá se se zakysanou smetanou a ochladí se v okně.

Kulatá strana, brunátná strana, srolovaný drdol.

Buchta se válí po cestě, ale kdo ji potká?

Děti: zajíček.

Pedagog: koho ještě potkala buchta v lese?

Děti: s vlkem, medvědem, liškou. Ilustrace.

Vychovatel: připomeňme si části těla zvířete (seznam dětí).

Jak můžete rozlišit jedno zvíře od druhého?

Děti: podle barvy šest, podle délky a tvaru uší, podle ocasu, podle tlamy.

Pedagog: jakou barvu a jaký tvar má houska (odpovědi dětí).

Všechno by bylo v pořádku, ale potkal jsem lišku. A liška je mazaná. co udělala?

Děti: požádali drdola, aby si sedl na palec u nohy a zazpíval píseň ještě jednou.

Báseň: Kutálel se po cestě a chlubil se svou zdatností,

Ano, chytil jsem se na ponožce a houska byla snědena!

Hra "Řekni slovo."

Udělali ho z mouky,

Pak do trouby... uvězněn.

Chladil u okna,

Po cestě... válcované.

Byl veselý, byl statečný.

A cestou zpívá... zpíval

Králíček ho chtěl sníst,

Šedý vlk a hnědý... medvěd

A když je dítě v lese

Potkal zrzku... liška,

Nemohl jsem od ní odejít

Tohle je pohádka... drdol

Dynamická pauza "Kolobok".

Na mýtině u řeky žil jednou dědeček a žena

A opravdu, opravdu milovali koloboky se zakysanou smetanou.

(Chůze na místě).

Stařec se zeptal staré ženy:

"Upeč mi kolobok."

(Předkloní se s nataženýma rukama).

Babička zadělala těsto

(Imitace hnětení těsta).

Udělala buchtu.

(Kruhové pohyby rukou).

Dal jsem to do trouby

(Natáhněte ruce přímo dopředu).

Nechala ho tam.

(Ruce na opasku).

Vyšel s ruměncem - fešák

(Otáčí trup do stran).

A vypadá jako slunce.

(Zvedněte ruce nahoru).

Pedagog: Líbí se vám tato pohádka? Jak se jmenují obrázky v knihách?

Děti: ilustrace.

Pedagog: buďme umělci - ilustrátoři a nakreslete ilustrace k pohádce „Kolobok“.

Děti kreslí při poslechu pohádky.

Výsledek: naše ilustrace dopadly báječně. Nasbíráme je a vyrobíme si vlastní knihu.

dětská stomatologie