Tradiční ruské hry pro trinity a bříza curling. Otevřená lekce v seniorské skupině "Bílá bříza"

Cíl:Rozvoj ekologického povědomí a nové ekologické myšlení u dětí. Vychovávejte lásku a opatrný postoj Na původní příroda

Motivace:Hromadění zkušeností s humánním zacházením s rostlinami a zvířaty, formování kompletní obrázek klid, rozšíříte si obzory.

úkoly:

  • Naučte děti poznávat stromy podle druhů a popisovat je.
  • Procvičte si schopnost najít známý strom na základě jednoho nebo dvou charakteristických rysů.
  • Popište břízu, včetně sběru březové mízy.
  • Vytvořit představu o vztahu mezi stromem a různými organismy (rostliny, zvířata, houby).
  • Naučte se najít celek z jeho částí. Posílit schopnost kreslit prstem (malování prstem).
  • Obohaťte a aktivujte dětskou slovní zásobu.

Přípravné práce:

1. Učení básní o bříze.

2. Zkoumání reprodukcí obrazů A.I Kuindzhe “. Březový háj", A.K. Savrasov "Věže dorazily."

3. Nácvik malování prstem.

4. Naučte se kruhovou taneční hru „Birch“.

5. Pozorování sezónních změn v přírodě pomocí modelu břízy v ekologickém koutku.

Materiál: Obraz zobrazující břízu, soubor kůry z různých dřevin (dub, bříza, cedr, jasan), kapesníky, obrázky zobrazující břízu v různých ročních obdobích, ilustrace dřevěného nábytku, kusy překližky, březové koště, řez dřeva, březový dehet, čaga, březová poupata, výrobky z březové kůry (tuesok, rakev), dřevěné hračky, nádobí.

Materiál pro malování prstů: vlhčené ubrousky, černý kvaš, plátno, břízy z bílého papíru ve tvaru kužele.

Herní materiál: listy tří nebo čtyř stromů podle počtu dětí, siluety stromů s listy. Silueta břízy a sada malých kartiček znázorňující rostliny (konvalinka, sněženka), houby (hřib), zvířata (veverka, jezevec, ježek), hmyz (mravenec, motýl, housenka), ptáci (kukačka, špaček).

Průběh tříd

Děti vstupují do skupiny, kde je čeká paní lesa (učitelka v přestrojení).

Paní lesa: Ahoj milé děti. Jste v pohádkovém lese a já jsem paní lesa. A dnes vám povím o zázraku - stromu, který roste v mém lese. A jak se jmenuje, zjistíte, když uhodnete mou hádanku.

Zelená, ne louka,

Bílá, ne sníh,

Kudryava, ne člověk.

Děti: Tohle je bříza!

Paní lesa: Dobrá práce! Uhádli jste mou hádanku. Dnes vám řeknu o kráse ruského lesa - štíhlé blond břízy. Ne v mé ruštině kouzelný les strom, který je více původní a blízký.

Učitel přináší model břízy.

Paní lesa: Lidé vždy obdařili svůj oblíbený strom těmi nejlaskavějšími jmény a zvučnými slovy. Bříza se jmenovala: štíhlá, kudrnatá, bílá, bělostná. Byla přirovnávána k mladé a krásné dívce, která měla na hlavě zelený šátek. Chlapi, víte, jak se jmenuje březový les? Říká se tomu březový les. Rostou v ní vysoké, nižší i velmi nízké břízy. Kluci, jakou barvu má kmen břízy? (odpovědi dětí). Ano, je bílý s černými skvrnami.

Hra „Najdi břízu podle její kůry“

Učitel ukazuje sadu kůry z různých dřevin. Děti se při zkoumání kůry dotýkají rukama, čichají a všímají si, že kůra je teplá, drsná, odlišná vůní i barvou. Najděte správnou kůru.

Paní lesa: Děti, jak vypadají březové větve? (Odpovědi dětí). Větve břízy jako spletené copánky sestupují dolů a vzájemně se proplétají. Pokud přijede vtipálek silný vítr- ty se načechrají, při slabém vánku se zamotá do větví a pravděpodobně se nedostane ven. Poslouchejte zde:

Slunce mírně prohřálo svahy,

A v lese se oteplilo,

Břízově zelené copánky

Pověsil jsem to z tenkých větví.

Ruský lid ozdobil strom stuhami, zapletl je do větví a předváděl kruhové tance.

Hudební kruhová taneční hra „Beryozka“

Všechny děti stojí v kruhu kolem falešné břízy.

Tančili jsme kolem břízy,

Světlé kapesníky byly zvednuté vysoko.

(Děti chodí v kruhu, v rukou kapesníky)

Ty, břízo, podívej, podívej.

To jsou děti tančící, malé děti.

(Děti se točí dokola místo kapesníků nahoře)

Šli jsme kolem břízy šťastně,

Šli jsme vesele a chodili nohama.

(Vejdou do kruhu, pak ven z kruhu)

Ty, břízo, podívej, podívej,

To jsou děti tančící, malé děti.

Paní lesa: O bříze bylo s moudrostí ruského lidu napsáno hodně lidové pohádky, písně, hádanky, přísloví, znamení a rčení. Znáte nějaké znaky spojené s břízou? (Z břízy teče hodně mízy - na deštivé léto; listí z břízy úplně nespadlo - počítejte s tuhou zimou). Hosteska dělá hádanky o bříze.

Hra „Co roste vedle břízy a kdo bydlí u břízy“?

Na stojanu je umístěna silueta břízy. Učitel navrhuje rozložit a pověsit karty s obrázky rostlin, hub a zvířat. Děti si při práci vezmou kartičku a diskutují, kam ji přiložit. Výsledkem jsou 2 skupiny živých organismů: některé používají břízu jako domov, jiné žijí a živí se tímto stromem.

Paní lesa: Bříza je jediný strom na světě s bílou kůrou. Obsahuje látku, která barví kůru bílý. Bříza by se bez této látky měla špatně. Jeho kůra je tenká a jemná a strom by mohl dostat úžeh. A s bílou kůrou zůstává kmen v horkém dni chladný. Bříza je krásná v každém ročním období. (Učitel předvádí strom v různých ročních obdobích).

Na podzim je bříza pokryta zlatými listy, listy se točí ve vzduchu a padají k zemi. Děti, jak se tento fenomén nazývá? (Pád listů).

V zimě je na větvích bílý sníh.

V létě je strom zakrytý husté zelené listy.

Na jaře jsou na větvích lepkavé, jemné listy.

Pro svou krásu se bříza stala symbolem Ruska.

Phys. minuta „Na poli byla bříza“

Přišlo ráno, slunce se probudilo.

A břízy se natahovaly ke slunci

(Ruce vzhůru, na špičky)

Pozdravili jsme se.

Naklonění do strany

(Nakloní se na stranu)

Pozdravuj sluníčko

Radovat se z nového dne.

(Mávejte rukama nahoru).

Paní lesa: Chlapi, co člověku dá bříza? (Odpovědi dětí). Bříza je pro člověka nezbytná. Vyrábí se z něj nábytek, hračky, nádobí, košíky, krabice na sběr bobulí, krabice na uložení korálků a prstenů. Dřevo se široce používá v zemědělství; dehet se získává z březové kůry. (Učitel předvede dětem všechny materiály).

A bříza je léčivý strom. Odvary z pupenů břízy hojí rány. Březová košťata se používají k léčbě nemocí v lázních. Stromová houba - chaga se vaří a pije místo čaje. Nápoj je černý - hnědý a nasládlé chuti. (Předvádění materiálů).

Obzvláště cenná je ale březová míza. Jednoho dne jsem ve svém lese uviděl sušenou břízu. Proč myslíš, že to vyschlo? (Odpovědi dětí). Je to tak, že lidé, kteří sbírali mízu z břízy, zapomněli vyléčit ránu od břízy, takže zemřela a uschla. Předtím ale asi dlouho plakala. Brzy na jaře se bříza po dlouhé době probouzí zimní spánek. Kořeny absorbují vlhkost z půdy s živinami rozpuštěnými v ní. Tato vlhkost se nazývá březová míza. Lidé kvůli tomu zraňují břízy. Tyto rány se dlouho nehojí, strom hnije, napadají ho škůdci a odumírá. co dělat? A potřebujeme mízu a litujeme břízy. Chlapi, když berete mízu z břízy, nedělejte díru velkou, ale vyvrtejte ji šídlem a pak díru zasypte zeminou. Nebuď jako naštvaný kluk:

Za jarního dne se chlapec zlobí

Nožem prorazil kůru břízy.

A kapky šťávy, jako slzy

Tekla v průhledném proudu.

Hra "Všichni jdou domů"

Učitel vystavuje siluety různých druhů stromů s listy. Rozdává dětem listí a říká: „Před vámi jsou domy a u každého domu je strom, v rukou máte listí ze stromu, pod kterým váš dům stojí. Jdeme pěšky. Najednou ale začalo pršet. Všichni jdou domů." Děti proto na signál přiběhnou domů a postaví se ke stromu, ze kterého pochází list. Pro kontrolu, zda byl úkol splněn správně, je dítě požádáno, aby porovnalo svůj list s listy na stromě, ke kterému běželo.

Paní lesa: Děti, zvu vás do mého workshopu.

(Děti přistupují k pracovištím, na kterých je kreslicí materiál, je tam bříza z bílého papíru ve tvaru kužele).

Paní lesa: Na vašich stolech jsou břízy. Bílé trsté, kudrnaté, ale něco s nimi není v pořádku, něco jim chybí.

(Děti si všimnou, že na kůře nejsou žádné černé skvrny.) Hosteska nabízí, že je nakreslí prstem. Po skončení práce si děti vytvoří březový háj.

Reference:

1. V.A. Didaktické hry pro seznámení předškoláků s rostlinami: Manuál pro učitelky MŠ.

2. S.N.Teplyuk. Vycházkové aktivity s dětmi.

3. N.V. Kalomina. Vzdělávání základů ekologická kultura ve školce.

4. R. I. Žukovskaja. Vlast.

Hra je cesta

"Bříza je symbolem Ruska."

Přípravná skupina.

Cíl: Pokračovat v seznamování dětí s pojmy „Vlasti“,
"Otčina", se stromem, který se stal symbolem Ruska,
mluvit o výhodách břízy
lidé; rozšířit obzory dětí; vychovat
zájem o zvyky a tradice ruského lidu;
vzbudit lásku a úctu k rodině
příroda.

Pedagog: S. A. Bogatykh

Součástí je prohlídka výstavy dětských kreseb „Moje vlast“.
- Jaká místa jste na svých kresbách zobrazil? (kde jsme se narodili, kde žijeme, kam jsme byli s rodiči na dovolené atd.)
- Jak můžete popsat jedním slovem vše, co jste nakreslili ve svých kresbách? (Vlast, Vlast, Vlast).
- Kde podle vás začíná Vlast? (odpovědi dětí)
Připravené dítě čte úryvek z básně M. Matušovského „Kde začíná vlast?
Kde začíná Vlast?
Z cenné lavice u brány,
Z té samé břízy na poli,
Ukloní se ve větru a roste.
Nebo to možná začíná
Z jarního zpěvu špačka
A z této venkovské cesty,
Která nemá konec v dohledu?
- Kde začíná vlast pro autora básně?
- Jaká přísloví o vlasti znáš?
(„Milovaná vlast je jako drahá matka“, „Žít znamená sloužit vlasti“, „Pečujte o svou rodnou zemi jako milovaná matka“, „Na cizí straně ani jaro není krásné“, „Ruská rozloha je svoboda pro člověka“ atd.)
Učitel navrhuje podívat se na obrazy s krajinami ruské přírody.
- Co mají vaše kresby a malby společného? (bříza)
- Proč si myslíte, že na obrazech umělců i na vašich kresbách jsou štíhlé břízy s bílými kmeny?
- Samozřejmě to není náhodné. Který ruský člověk by nemiloval krásnou břízu! Bříza je symbolem Ruska. O ruské krásce s bílým trupem bylo napsáno mnoho básní a písní.
Brzy ráno vstává, aby pozdravila slunce,
S úsměvem se dívá do zrcadlové plochy.
A pravděpodobně na světě neexistuje žádná původní bříza,
Vždyť ta bříza je kus mého Ruska!
- Bříza také užitečný strom. Pokud vás bolí hlava, můžete přijít blíž k bříze a přitisknout hlavu ke kmeni a bolest brzy odezní. To se děje proto, že bříza absorbuje všechny špatné věci a vydává dobrou energii. Když děti bolí žaludek, březová míza může pomoci zmírnit bolest. A staré babičky ošetřují bolavé nohy březovými listy: k tomu dávají zelené listy do punčoch a jdou spát - ráno babičky nebolí nohy.
Vzpomeňte si na hádanku o bříze:
Alena stojí se zeleným šátkem,
Štíhlá postava, bílé letní šaty.
- S kým v Rus byla srovnávána ta krásná bříza? (s něžnou dívkou, která má tenký, pružný pas, s nevěstou)
- V létě v červnu se v Rus slavil svátek. Tento svátek byl považován za dívčí svátek. Ráno dívky v elegantních šatech (ukazující kresbu Rusa kroj) šel do březového háje, vybral si jednu z bříz a ozdobil ji. Na jeho větve přivazovali barevné stužky a odřezky, věšeli perníčky a sladkosti. Tančili kolem ozdobené břízy, zpívali písničky, tančili a pouštěli se do her.
- Jak lidé říkají bříza? S kým je přirovnávána?
- Co je pro ruského člověka bříza?
- Jak je tento strom užitečný?
- Jaké svátky organizovali mladí lidé na Rusi v březových hájích?
- Jak a čím jste ozdobili břízu?
Ozdobme naši břízu podle ruského zvyku. Děti věší barevné stuhy na břízu (model stromu nebo skutečnou břízu). Dítě čte báseň.
Břízo, ty jsi moje bříza:
Moje bílá bříza
Kudrnatá bříza.
Stojíš tam, malá břízo,
Uprostřed údolí.
Na tebe, břízo,
Listy jsou zelené,
Froté náušnice.
Pod tebou, bříza,
Hedvábná tráva.
- Podívejte se, chlapci, jak krásná a elegantní byla naše bříza. Začněme kulatý tanec kolem břízy, jako za starých časů. Děti, na píseň „Na poli byla bříza,“ tančí kolem břízy.

Cíl: rozvoj ekologické kultury mladších školáků.

úkoly:

  • aktivovat znalosti dětí o bříze, ukázat její význam v životě lidí;
  • rozvíjet prvky výzkumných činností;
  • pěstovat ohleduplný vztah k přírodě.

Zařízení: Ruské lidové kroje, knoflíková harmonika, březové dříví, březové pupeny, hladké oblázky, vařečky, březová košťata, ceny.

Před lekcí se ve skupinách provádějí přípravné práce. Děti si společně s rodiči připravují úkoly – vzkazy k tématům.

Skupina I – téma „Bříza – symbol Ruska“.
Skupina II – téma „Bříza – „zelená lékárna“.
Skupina III – téma „Hry Beryozka“.

Výuka probíhá na mýtině v areálu školy.

PRŮBĚH TŘÍDY

I. Organizační moment

Za zvuku hudby předvádí skupina dívek v ruských lidových krojích „kulatý tanec bříz“. Alyonushka vychází (její roli hraje rodič).

– Ruská bříza... Najdete ji všude. Jako první osidluje nová místa a zdobí les svými krajkovými korunami. Ale les, který se skládá pouze z bříz, je obzvláště krásný. Kdo ví, jak se tento les jmenuje? (Březový háj)

– Ty a já navštěvujeme naše ruské břízy.

Ach ty bílá břízo!
Pustila své copánky,
Tvé kudrnaté copánky,
Zelená a hedvábná.
Jak krásná je ta tvoje, břízo,
Všem nám záleží.
Nemůžeme se na tebe přestat dívat
Nemůžeme se na tebe přestat dívat.

– Bříza je nejoblíbenější a nejdražší strom pro každého Rusa. A dnes věnujeme naši lekci tomuto nádhernému stromu.
Proč se bříza nazývá symbolem Ruska?

I. Vystoupení 1. skupiny(5 lidí) "Bříza je symbolem Ruska."

1. Ne nadarmo se bříza nazývá symbolem Ruska. Vzdálení předkové Slovanů ji láskyplně nazývali „veselá“. Zdálo se, že z této krásy s bílým trupem vyzařuje moje duše veselejší.
2. Bříza ale lahodila nejen oku. Byla také dobrým pomocníkem rolníků. Za dlouhých zimních večerů, kdy nešla elektřina, byla chata osvětlena pochodní, byla vyrobena z břízy. Jasně hořel a nekouřil.
3. Když se stavěla chata, strop stropu byl jistě pokryt pláty tenké březové kůry - březové kůry. Vlhkost do boudy nepropustil, i když střecha byla děravá. Z březové kůry se často vyráběly kbelíky – tuesa, ve kterých se dobře skladovalo mléko a voda.
4. V lázních jsou Rusové již dlouho zvyklí napařovat koštětem. A toto koště bylo jistě březové.
5. Za starých časů se boty pro ruské vojáky vyráběly zvláštním způsobem: do podrážky - mezi dvě vrstvy kůže - byla vložena vrstva březové kůry - březová kůra. Nepustila dovnitř vlhkost. A vojáci byli méně náchylní onemocnět v deštivém počasí.

Dětská vystoupení jsou doplněna kresbami a ilustracemi.

Alyonushka: V současnosti má pro člověka velký význam i bříza. Všude používáme věci vyrobené z jeho dřeva: překližku, lyže, nábytek. Březové palivové dřevo je uznáváno jako nejlepší. Březové saze se používají k výrobě barev a inkoustů.

Jste smutní, děti?
Pojďme teď k bříze.
A ruské krásce zazpíváme píseň.

(Děti tančí kolem břízy a zpívají rusky lidová píseň"Na poli byla bříza")

Alyonushka: Bříza může být bezpečně nazývána „Zelenou lékárnou“, protože všechny části tohoto stromu mají léčivé vlastnosti.

III. Vystoupení 2. skupiny(6 osob) “Birch – “zelená lékárna”

1. Již dlouho se ví, že bříza je úžasný léčitel. Nálev z březových listů pomáhá při onemocněních ledvin, revmatismu a lišejníku.
2. Při nachlazení pijte čaj z březových pupenů.
3. Alkoholová tinktura ledvin pomáhá při bolavých kloubech a proleženinách.
4. Březový dehet se používá k léčbě kožních onemocnění.
5. Březová míza se pije při revmatismu a otocích.
6. Co je ruský lázeňský dům bez březového koštěte? Odedávna se používá k léčbě všech nachlazení.

Alyonushka: Ano, role břízy je skvělá. Ne nadarmo je o ní spousta pohádek, her, kulatých tanců a soutěží. Slovo do skupiny 3.

IV. Vystoupení 3. skupiny(5 osob, 2 rodiče) “Hry Beryozka”

přednášející: Za starých časů se chlapci a děvčata shromažďovali na mýtině mimo předměstí a začínali hry a kulaté tance. Takže teď ty a já budeme hrát jako za starých časů. K tomu se musíme rozdělit na 2 vesnice. Někteří naši kluci budou z vesnice Kuzovki a jiní z vesnice Lapotki.

Naše první hra
Nyní vás zvu
Odebírat ledviny od dvou dětí.
Rychle ven
Z vesnice "Kuzovki"
A vesnice „Lapotki“.

Vycházejí dva chlapi. Moderátor jim klade otázky:

1. Proč se sbírají pupeny břízy? (Pro léčbu pacientů)
2. Kdy by měly být sbírány? (od jara do dubna)

Otázka pro všechny děti. Jak byste měli sbírat pupeny? (Je třeba nasbírat několik pupenů z jedné větve: 3-4 ne více, pak z druhé a pak přejít na další strom. O vše je třeba se postarat. Včela také sbírá z každého květu trochu nektaru).

Za správné odpovědi Alyonushka odměňuje děti krásnými hladkými oblázky z řeky.

1. Kdo bude rychleji sbírat březová poupata?
Popis hry: Na dvou listech papíru jsou rozházená poupata (stejný počet). Musíte dát jednu ledvinu do hrnku. Kdo rychleji sbírá poupata, vyhrává.
Před hrou zazní následující slova:

Naše Vanya onemocněla,
A za ním přichází Manechka.
Musíme naléhavě běžet do lesa,
Aby se tam dostaly ledviny.

Na odběr ledvin dohlížejí děti, z každé vesnice jedno. Sběratele ledvin z vesnice „Kuzovki“ sleduje dítě z „Lapotki“ a naopak.

2. Atrakce „Kdo nasbírá nejvíce hřibů?“

Popis hry. Děti dostanou do rukou koše z březové kůry a zavážou jim oči. Na mýtinu jsou umístěny houby ze dřeva nebo papír-mâché. Houbaři lezou po čtyřech trávou a hledají hřiby. Hraje jeden až tři lidé z každé vesnice. Kdo nasbírá nejvíce hub, vyhrává. Alyonushka dává ceny (oblázky) vítěznému artelu houbařů.

3. Hra „Kdo umí rychle připravit březové dříví na zimu“

Popis hry. Z obou vesnic jsou vybrány dva týmy dřevorubců. Hra se hraje jako štafetový závod. Na signál dítě vběhne do lesa, vezme poleno a spěchá s ním do vesnice, odloží ho. Další jde za ním, opatrně k němu přiloží svůj špalek – tohle je hromada dřeva atd.
Dřevo je potřeba nejen rychle připravit, ale také krásně a rovnoměrně naskládat hromadu dříví, aby nepadala a nekymácela se větrem.
Poté, co je všechno březové dříví úhledně naskládáno na trávu do hromady dřeva, jsou starší dřevorubci požádáni, aby řekli plácnutí – „Na dvoře je tráva, na trávě je dříví“.
Vítězům jsou předány ceny.

přednášející:

Čas na podnikání, čas na zábavu,
Spooneři teď budou hrát!
Hraní s vařečkami.

4. Hra „Kdo umí lépe pařit s březovým koštětem?“

Popis hry. Jsou pozváni dva lidé z obou vesnic a dostanou jedno koště.
V každém páru jeden bičuje druhého do rychlé, veselé melodie. Během krátké pauzy si děti vymění role, ten, kdo šlehal, je nyní naplácán. Vyhrává ten, kdo nejenergičtěji šlehne březovým koštětem po celém těle. Pro hrající je vhodné se svléknout až do kalhotek.

5. Hra „Přetáhněte lano“. Účastní se všechny děti.

6. Soutěž o nejlepší ruský tanec.

Alyonushka počítá, která vesnice má více oblázků. Nakonec zvítězí přátelství a radost z komunikace.

IV. Závěrečná část

Alyonushka: Dnes měly svátek břízy. Radovali se a bavili se s námi.
Ale na jaře je velmi smutné vidět březový háj. Téměř všechny kmeny jsou řezané a protéká jimi šťáva. Kolik toho vyteče?
Ale stejně jako krev stromu nese do koruny živiny potřebné k tomu, aby strom po zimním spánku ožil, aby nabobtnaly pupeny a rozvinuly se listy.
Stojí za to znetvořovat stromy kvůli doušku této nasládlé vody, což způsobuje jedinečné poškození jejich zdraví?
Rány na kmenech se totiž nehojí velmi dlouho; Mikroby pronikají ranami do trupu.
Nyní lze šťávu koupit v obchodech. Jeho příprava se provádí podle přísných pravidel pomocí speciálních zařízení. Strom neutrpí téměř žádné škody. Zachraňme naši ruskou břízu!

Na konci hodiny děti zpívají písničky o březích.

"Bílá bříza"

Cíl: Rozvoj ekologického povědomí a nového ekologického myšlení u dětí. Pěstujte lásku a úctu k naší přirozené přírodě

Motivace: Získávání zkušeností s humánním zacházením s rostlinami a zvířaty, vytváření celistvého obrazu světa, rozšiřování obzorů.

úkoly:

Naučte děti poznávat stromy podle druhů a popisovat je.

Procvičte si schopnost najít známý strom na základě jednoho nebo dvou charakteristických rysů.

Popište břízu, včetně sběru březové mízy.

Vytvořit představu o vztahu mezi stromem a různými organismy (rostliny, zvířata, houby).

Naučte se najít celek z jeho částí. Posílit schopnost kreslit prstem (malování prstem).

Obohaťte a aktivujte dětskou slovní zásobu.

Přípravné práce:

1. Učení básní o bříze.

2. Zkoumání reprodukcí obrazů A.I Kuindzhe „Birch Grove“, A.K Savrasov „The Rooks Have Arrived“.

3. Nácvik malování prstem.

4. Naučte se kruhovou taneční hru „Birch“.

5. Pozorování sezónních změn v přírodě pomocí modelu břízy v ekologickém koutku.

Materiál: Obraz zobrazující břízu, soubor kůry z různých dřevin (dub, bříza, cedr, jasan), kapesníky, obrázky zobrazující břízu v různých ročních obdobích, ilustrace dřevěného nábytku, kusy překližky, březové koště, řez dřeva, březový dehet, čaga, březová poupata, výrobky z březové kůry (tuesok, rakev), dřevěné hračky, nádobí.

Materiály pro malování prstem: vlhké ubrousky, černý kvaš, plátno, bílý papír břízy ve tvaru kužele.

Materiál pro hry: listy tří nebo čtyř stromů podle počtu dětí, siluety stromů s listy. Silueta břízy a sada malých kartiček znázorňující rostliny (konvalinka, sněženka), houby (hřib), zvířata (veverka, jezevec, ježek), hmyz (mravenec, motýl, housenka), ptáci (kukačka, špaček).

Průběh tříd

Děti vstupují do skupiny, kde je čeká učitelka

Pedagog: Ahoj děti. Vstoupili jste do Pohádkového lesa. A dnes vám povím o zázraku - stromu, který roste v lese. A jak se jmenuje, zjistíte, když uhodnete mou hádanku.

Zelená, ne louka,

Bílá, ne sníh,

Kudryava, ne člověk.

(BŘÍZA)

Děti: To je bříza!

Pedagog: Výborně! Uhádli jste mou hádanku. Dnes vám řeknu o kráse ruského lesa - štíhlé blond břízy. V ruském kouzelném lese není žádný strom, který by byl více původní a blízký.

Učitel přináší model břízy.

Pedagog: Lidé vždy vybavili svůj oblíbený strom těmi nejláskavějšími jmény a zvučnými slovy. Bříza se jmenovala: štíhlá, kudrnatá, bílá, bělostná. Byla přirovnávána k mladé a krásné dívce, která měla na hlavě zelený šátek. Chlapi, víte, jak se jmenuje březový les? Říká se tomu březový les. Rostou v ní vysoké, nižší i velmi nízké břízy. Kluci, jakou barvu má kmen břízy? (odpovědi dětí). Ano, je bílý s černými skvrnami.

Hra „Najdi břízu podle její kůry“

Učitel ukazuje sadu kůry z různých dřevin. Děti se při zkoumání kůry dotýkají rukama, čichají a všímají si, že kůra je teplá, drsná, odlišná vůní i barvou. Najděte správnou kůru.

Pedagog: Děti, jak vypadají větve břízy? (Odpovědi dětí). Větve břízy jako spletené copánky sestupují dolů a vzájemně se proplétají. Přijde-li vtipálek se silným větrem, rozcuchá je, při slabém vánku se zamotá do větví a pravděpodobně se nedostane ven. Poslouchejte zde:

Slunce mírně prohřálo svahy,

A v lese se oteplilo,

Břízově zelené copánky

Pověsil jsem ho na tenké větve.

Ruský lid ozdobil strom stuhami, zapletl je do větví a předváděl kruhové tance.

Hudební kruhová taneční hra „Beryozka“

Všechny děti stojí v kruhu kolem falešné břízy.

Začali jsme tančit kolem břízy,

Světlé kapesníky byly zvednuté vysoko.

(Děti chodí v kruhu, v rukou kapesníky)

Ty, břízo, podívej, podívej.

To jsou děti tančící, malé děti.

(Děti se točí dokola místo kapesníku nahoře)

Šli jsme kolem břízy šťastně,

Šli jsme vesele a chodili nohama.

(Vejdou do kruhu, pak ven z kruhu)

Ty, břízo, podívej, podívej,

To jsou děti tančící, malé děti.

Pedagog: O bříze bylo díky moudrosti ruského lidu napsáno mnoho lidových příběhů, písní, hádanek, přísloví, znamení a rčení. Znáte nějaké znaky spojené s břízou? (Z břízy teče hodně mízy - na deštivé léto; listí z břízy úplně nespadlo - počítejte s tuhou zimou). Hosteska dělá hádanky o bříze.

Hra „Co roste vedle břízy a kdo bydlí u břízy“?

Na stojanu je umístěna silueta břízy. Učitel navrhuje rozložit a pověsit karty s obrázky rostlin, hub a zvířat. Děti si při práci vezmou kartičku a diskutují, kam ji přiložit. Výsledkem jsou 2 skupiny živých organismů: některé používají břízu jako domov, jiné žijí a živí se tímto stromem.

Pedagog: Bříza je jediný strom na světě s bílou kůrou. Obsahuje látku, která barví kůru na bílo. Bříza by se bez této látky měla špatně. Jeho kůra je tenká a jemná a strom by se mohl spálit. A s bílou kůrou zůstává kmen v horkém dni chladný. Bříza je krásná v každém ročním období. (Učitel předvádí strom v různých ročních obdobích).

Na podzim je bříza pokryta zlatými listy, listy se točí ve vzduchu a padají k zemi. Děti, jak se tento fenomén nazývá? (Pád listů).

V zimě je na větvích bílý sníh.

V létě je strom pokryt hustým zeleným listím.

Na jaře jsou na větvích lepkavé, jemné listy.

Pro svou krásu se bříza stala symbolem Ruska.

Phys. minuta „Na poli byla bříza“

Přišlo ráno, slunce se probudilo.

A břízy se natahovaly ke slunci

(Ruce vzhůru, na špičky)

Pozdravili jsme se.

Naklonění do strany

(Nakloní se na stranu)

Pozdravuj sluníčko

Radovat se z nového dne.

(Mávejte rukama nahoru).

Pedagog: Kluci, co člověku dává bříza? (Odpovědi dětí). Bříza je pro člověka nezbytná. Vyrábí se z něj nábytek, hračky, nádobí, košíky, krabice na sběr bobulí, krabice na uložení korálků a prstenů. Dřevo se široce používá v zemědělství; dehet se získává z březové kůry. (Učitel předvede dětem všechny materiály).

A bříza je léčivý strom. Odvary z pupenů břízy hojí rány. Březová košťata se používají k léčbě nemocí v lázních. Stromová houba - chaga se vaří a pije místo čaje. Nápoj je černohnědé barvy a nasládlé chuti. (Předvádění materiálů).

Obzvláště cenná je ale březová míza. Jednoho dne jsem ve svém lese uviděl sušenou břízu. Proč myslíš, že to vyschlo? (Odpovědi dětí). Je to tak, že lidé, kteří sbírali mízu z břízy, zapomněli vyléčit ránu od břízy, takže zemřela a uschla. Předtím ale asi dlouho plakala. Brzy na jaře se bříza probouzí po dlouhém zimním spánku. Kořeny absorbují vlhkost z půdy s živinami rozpuštěnými v ní. Tato vlhkost se nazývá březová míza. Lidé kvůli tomu zraňují břízy. Tyto rány se dlouho nehojí, strom hnije, napadají ho škůdci a odumírá. co dělat? A potřebujeme mízu a litujeme břízy. Chlapi, když berete mízu z břízy, nedělejte díru velkou, ale vyvrtejte ji šídlem a pak díru zasypte zeminou. Nebuď jako naštvaný kluk:

Za jarního dne se chlapec zlobí

Nožem prorazil kůru břízy.

A kapky šťávy, jako slzy

Tekla v průhledném proudu.

Hra "Všichni jdou domů"

Učitel vystavuje siluety různých druhů stromů s listy. Rozdává dětem listí a říká: „Před vámi jsou domy a u každého domu je strom, v rukou máte listí ze stromu, pod kterým váš dům stojí. Jdeme pěšky. Najednou ale začalo pršet. Všichni jdou domů." Děti proto na signál přiběhnou domů a postaví se ke stromu, ze kterého pochází list. Pro kontrolu, zda byl úkol splněn správně, je dítě požádáno, aby porovnalo svůj list s listy na stromě, ke kterému běželo.

Pedagog: Děti, zvu vás do své dílny.

(Děti přistupují k pracovištím, na kterých je kreslicí materiál, je tam bříza z bílého papíru ve tvaru kužele).

Pedagog: Na vašich stolech jsou břízy. Bílé trsté, kudrnaté, ale něco s nimi není v pořádku, něco jim chybí.

(Děti si všimnou, že na kůře nejsou žádné černé skvrny.) Učitel navrhuje nakreslit je prstem. Po skončení práce si děti vytvoří březový háj.

Venkovní hra „Na poli byla bříza“

Jsou vybrány dvě děti - břízy, které stojí proti sobě. Březové děti zvednou obě ruce a spojí ruce.

Zbytek dětí se drží za ruce a tvoří kulatý tanec, který pomalu, v rytmu písně, prochází „bránou“ - rukama dvou bříz.

Berezki a ostatní děti zpívají první verš písně „Na poli byla bříza“:

Na poli byla bříza a na poli stála bříza kadeřavá. Lyuli, Lyuli, stál,

Lyuli, lyuli, stojící - la.

Poslední slabika ve slově „stál“ je oddělena druhou pauzou.

V tuto chvíli se ruce dvou „bříz“ sklopí, aby zachytily dítě z kulatého tance. Z chyceného dítěte se stává „bříza“. Již tři „břízy“ se drží za ruce a zvedají je.

Hra pokračuje, dokud „břízy“ „nechytí“ všechny děti.

Čím více „bříz“ je, tím snazší je pro ně chytit děti.

Venkovní hra "Pushkin's Tales"

Je vybráno jedno dítě – vědec Cat.

Zbytek dětí stojí v kruhu a spojí se za ruce. Do středu kruhu je umístěna dubová židle.

Děti chodí v kruhu a říkají:

„Nedaleko Lukomorye je zelený dub

Zlatý řetízek na dubu

Ve dne v noci je kočka vědcem

všechno se točí kolem dokola v řetězci.

Jde doprava - píseň začíná,

Vlevo - vypráví pohádku.

Jsou tam zázraky, je tam ďábel...“

V tuto chvíli jde Kočka vědec k různé strany ve středu kruhu a bez povšimnutí ostatních dětí se dotkne jednoho dítěte. Ten, koho se Vědecká kočka dotkla, je Leshy.

Poté, co děti zarecitovaly úryvek z básně A. S. Puškina „Ruslan a Ludmila“, kde poslední slovo- "Leshy", dítě vybrané Kocourem křičí hrozivým hlasem: "Já jsem Leshy!"

Děti utíkají různými směry a Leshy je chytí. Koho se Leshy dotkne, je chycen a jde do křesla - dubu, kde na něj čeká Kočka vědec.

Venkovní hra "Birches"

Cíl: rozvoj expresivity pohybů, pozorování, představivosti.

Věk: předškolní.

Popis hry: Děti zobrazují stromy v různé časy ročníku, podle slov instruktora:

Letní. Břízy si povídají, šustí listí, mávají větvičky.

Podzim. Listí na březích padá. Stále častěji fouká silný nárazový vítr, který otřásá stromy ze strany na stranu.

Zima. Větve na březích se třesou zimou. Sníh je ohýbá k zemi.

Jaro. Sníh taje. Větve se zvednou. Oteklé pupeny praskají a objevují se z nich jemné listy.