Zajímavý začátek lekce o pohádkách. Lekce o pohádkách

Lekce Pohádek pro předškoláky.

Učitel dalšího vzdělávání:

Veldyaskina Maria Viktorovna

Téma: "Cesta do země pohádek."

Cíl: Upevnit znalosti o ruských lidových pohádkách.

Rozvíjejte dětskou paměť;

Rozvíjet sluchovou a vizuální pozornost;

Rozvíjet představivost a tvůrčí činnost;

Naučte děti pracovat kolektivně.

Rozvíjet schopnost dramatizovat pohádku

; Zařízení:

Poznámka od Baba Yaga;

Zvukový záznam s lidovou hudbou;

Magnetofon;

Kreslená jabloň s jablky;

Malované stromy;

Ilustrace k pohádkám;

Obrázky z pohádky „Husy a labutě“.

Kostýmy pro dramatizaci (Alyonushka, bratr Vanyushka, Husy-labutě, Baba Yaga, máma, táta);

Malovaný dům, chýše na kuřecích stehýnkách;

Truhla s pohádkami;

Hádanky o pohádkách

Zelené koberce.

Průběh lekce.

1. Organizační moment.

2. Učitel: Kluci! Podívejte se, co je na desce? (Poznámka) (učitel čte poznámku „Mám truhlu s pohádkami. Podepsáno BABA YAGA.“ Tuto poznámku napsala Baba Yaga. Co bychom teď měli dělat? Baba Yaga vzala truhlu s pohádkami pro „Vzdálené země“ do Třicátého království.“ V tomto království jsou nejvyšší hory, nejhlubší řeky, nejmalovanější věže, nejzvučnější ptáci a nejstrašnější monstra. dobré pohádky? Chlapi! Jdeme do této pohádkové země? Baba Yaga se ale truhly nechce jen tak vzdát, začarovala k ní cestu a připravila několik úkolů. Jste připraveni cestovat? (Ano).

3. Motivace.

Pojďme na výlet,

Pojďme do země pohádek

Poslouchejte, přemýšlejte a uvidíte

Najděte naši pohádku.

V této pohádce se najdete

Na koberci v letadle.

Společně zavíráme oči.

A počítáme do 10.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 (když jsou oči dětí zavřené, namalované oblázky jsou položeny)

4. Učitel: Ach, hele kluci, ocitli jsme se v kouzelné pohádkové bažině. Jakmile jím projdeme, okamžitě se ocitneme v zemi, kde se ukrývá Baba Yaga. A kouzelné oblázky nám pomohou projít močálem pod každým kamenem je hádanka. Pokud uhodneme všechny hádanky, oblázky nám umožní po nich chodit a ocitneme se v kouzelné zemi.

Dědeček, babička, vnučka táhnou,

Brouček táhne

Kočka a myš pevně táhnou... Uhodli jste to? Toto…. "Tuřín".

Učitel: Řekni mi, kdo jako poslední přišel tahat tuřín? (Myš)

Odešel od dědečka

Odešel od babičky

Kulaté já, brunátná strana,

A jmenuje se... „Kolobok“.

Učitel: Řekni mi, jak tato pohádka skončila? (Liška snědla housku)

Bratr sestru neposlouchal

Proměnil se v dítě.

Všechno je to vina čarodějnice.

Jak se jmenuje tvoje sestra a bratr? („Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka“)

Dívka sedící v košíku

Za medvědovými zády.

On, aniž by to sám snědl

Nosí ji domů.

No, uhádli jste hádanku?

Pak rychle odpovězte

Název této pohádky („MÁŠA A MEDVĚD“)

Pomáhala jim jabloň

Kamna jim pomohla,

Modrá řeka jim také pomohla,

Všichni jim pomáhali

Všichni je zakryli

Dostali se domů k matce a otci! (husy-labutě)

5. Učitel: Výborně, kluci! Protože jsme na mýtině v lese, řekni mi, kdo má les na starosti. Kdo je považován za vlastníka lesa? (Medvěd.) Aby nás nevyhodil z mýtiny, řekneme mu básničku a ukážeme. (Představení s dětmi)

Medvěd si sedl na kládu (děti si dřepnou)

Začal jsem se dívat na slunce (děti vstanou a zvednou ruce ke slunci)

Nedívej se na světlo, medvěde, (třesou prstem)

Mohou vás bolet oči. (Protřete si oči)

6. Učitel: Výborně! Kluci, Baba Yaga vzala pohádky a smíchala obrázky pro tyto pohádky. Mezitím si sedneme na pařezy. Zkusme uhodnout, pro kterou pohádku je obrázek (ilustrace k pohádkám „Zimní lóže zvířátek“, „Tři medvědi“, „Kolobok“, „Okřídlený, chlupatý a mastný“, „ semeno fazole", "Topy a kořeny", "Liška a vlk", "Máša a medvěd").

Otázky k ilustracím:

Co v pohádce zvítězilo, dobro nebo zlo?

Jací hrdinové byli v pohádce?

Jmenujete hlavní postavu této pohádky?

7. Učitel: Kluci, splnili jste úkol. Baba Yaga si ale připravila jiný úkol. V květech na louce se čaruje. Jste na to připraveni? (Ano). Stále nás mate. Musíte uhodnout, ze které pohádky tato slova jsou. A kdo je říká?

"Kdo seděl na mé židli a posunul ji z jejího místa?" („Tři medvědi“ Michail Ivanovič).

"Alyonushka, moje sestro! Vyplavat, vyplavat na břeh. Litinové kotle se vaří, damaškové nože se brousí. Chtějí mě zabít!" („Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka,“ říká Ivanushka)

"Jak vyskočím, jak vyskočím!" Kusy půjdou do zadních ulic!“ („Zayushkina chýše,“ říká Lisa).

"Sněz můj koláč, pak ti to řeknu" (pohádka "Husy a labutě")

8. Učitel: Kluci, dobře... Tady je truhla s pohádkami. Baba Yaga nám to vrátila, protože jsi splnil všechny úkoly. A v truhle je pohádka, zahrajeme si ji? Ukažme Yaga pohádku „Husy a labutě“ (Rozdělení rolí)

9. Dramatizace pohádky „Husy a labutě.“ (Poklona, ​​potlesk.)

10. Učitel: - A teď se musíme vrátit do třídy

Zase zavřeme oči,

Odlétáme z pohádky.

Vracíme se do třídy.

11. Truhlu jsme našli, je v ní spousta pohádek. Tyto pohádky si přečteme příště. Užili jste si výlet? pohádková země? Ale všechno jednou končí a naše lekce končí. Uvidíme se znovu!

Cíl: rozvíjet sociální sféra emoce.

úkoly:

— vytvořit atmosféru bezpečí a důvěry;

- emocionálně rozvíjet děti;

- snížit svalové a emoční napětí;

— učit techniky seberegulace, zvyšovat sebevědomí a rozvíjet představivost.

Materiály: zvonek, krabice, barevné čipy, audiokazeta.

Úvodní část

Zní klidná hudba. Děti mohou volně sedět na podložce. Bude uspořádána hra se zvonkem.

Učitel postupně zazvoní na tři zvonky různých tónů. Děti si zvuk zapamatují a při zaznění pak provádějí různé činnosti, například: tleskají rukama před sebou, na kolenou, nad hlavou. (Zvonky jsou za zástěnou, děti je nevidí.)

Učitel. Dobrá práce. Další herní cvičení se nazývá „Čí dlaně“.

Děti stojí v řadě a jeden z účastníků s oči zavřené sedí na židli čelem ke skupině. Chlapi jeden po druhém přistoupí k řidiči a na několik sekund mu položí ruce na ruce. Musí uhodnout, čí dlaně ho „přišly“ navštívit.

Hlavní část

Učitel. Udělejme cvičení „Létání v oblacích“ (relaxace). Lehněte si a najděte si pohodlnou polohu. Zavřete oči. Představte si, že jste mimo město, na krásném místě. Teplý tichý den. Jste spokojeni a cítíte se dobře. Ležíte na koberci rozprostřeném na zelené trávě a díváte se nahoru na bílé nadýchané mraky. Nádech-výdech, nádech-výdech...

Představte si, vnímejte, jak se najednou na svém koberci jemně a pomalu začínáte zvedat nad zem do bílého nadýchaného obláčku. Stoupáš výš a výš, až k samým mrakům... Letíš na koberci po obloze. Odpočíváš...

Raz, dva, tři, čtyři, pět...

Náš koberec začal létat nahoru.

Přes pole, přes hory, přes hluboké moře.

Než se nadějete, je čas přistát!

Mezi horami, v říši divů, kde roste stoletý les.

Kde mezi vysoké hory stále žije:

Hrady, princové a draci.

Zde mají své vlastní zákony. Ale je čas, abychom se vrátili,

Cesta musí skončit.

Prostě se na všechno podíváme a poletíme zpátky!

Pět, čtyři... jedna! Otevřete oči. Jsme zpět v naší herně. Co si každý z vás představoval během této pomyslné magické cesty?

Děti odpovídají.

Dalším cvičením je „Krabice pohádek“.

Rádi posloucháme strašidelné příběhy,

Obsahují prince a princeznu, Koscheiův palác,

Krásná víla, tajemství a masky,

Zrádný goblin... Mysli na konec!

Barevné kruhy (žetony), včetně několika černých, jsou umístěny v krásné dřevěné krabici. (Volba: drobné předměty a hračky z Kinder Surprise.)

Dítě vyjme jeden z předmětů z krabice a začne o něm mluvit úžasná pohádka nebo historie. Nebo vytáhne barevný čip a začne vyprávět „barevnou“ pohádku. Ten, kdo si vybere černý čip, musí vyprávět děsivý příběh.

Možnost 1. Děti se střídají ve vyprávění svých vymyšlených příběhů.

Možnost 2. Pohádka je sestavena kolektivně, děti si v kruhu předají nějaký spojovací předmět, například „kouzelnou“ kouli nebo malou plyšovou hračku, a v kruhu vymyslí 1-2 věty (fráze, epizoda z pohádka).

Pohádka může být vymyšlena, pokračovat, trvat a končit v jednom kruhu, nebo může „projít“ ve dvou či třech kruzích.

Výborně, odvedli jste skvělou práci. A nyní herní cvičení „Zvířata, ptáci, bajky“.

Děti v kruhu. Je vybrán vůdce, chodí v kruhu a opakuje: "Zvířata, ptáci, bajky." Najednou se zastaví před nějakým dítětem, hodí mu míč a řekne jedno z těchto slov. Dítě musí pojmenovat odpovídající zvíře, ptáka nebo vymyslet bajku. Například bajka: „V zimě děti plavou v řece“, „Hrušky rostou na bříze“...atd.

Děti, co je podle vás „Kresba pocitů“?

Děti dostanou list papíru, mají vybrat pocit z kartiček s piktogramy a poté jej nakreslit.

Závěrečná část

Učitel. Kdybyste byl čaroděj a uměl zázraky, co byste nám všem teď dal?

Děti odpovídají.

Nyní se postavíme do kruhu, chytíme se za ruce a usmějme se na sebe.

Děti utvoří kruh, pak položí pěsti do jednoho „sloupce“ („věže“) a hlasitě řeknou: „Sbohem, všichni!“ Na minutu všichni stojí v tichu a cítí všeobecnou jednotu, pak se „věž“ rozpadne a herní činnost končí.

"Cesta do pohádky."

úkoly:

Vzdělávací:

Vzdělávací:

Aktivovat slovník:cvičit ve výběru přídavných jmen na dané téma, rozvíjet monologické a dialogické formy řeči, Vzdělávací:

Okolní společnostprostřednictvím pohádek.

Prohloubte své porozuměníÓ o laskavosti jako cenné, integrální vlastnosti člověka.

Metody stimulace a motivace k tvořivé činnosti dětí.

Vybavení: prvky her „Srdce“, „Domy“, varianty obrazu „Jaký je to úžasný svět“, atributy pro tvorbu pohádkový děj třídy a vytváření image Baba Yaga.

Ahoj lidi! Jmenuji se Světlana Viktorovna a nebyla náhoda, že jsem vás navštívila. Vím, že si opravdu rád hraješ kouzelnické hry spojené s transformacemi. Taky si rád hraju? Pojďme si teď spolu hrát!

Úvodní část: hra "Nálada"(ruce na ramena nebo držení za ruce)

Držme se za ruce a sdílejme navzájem laskavost, která žije v našich srdcích. Vnímejte, jak se vaše teplo a laskavost přenášejí skrze vaše ruce, z dlaně do dlaně. Usmějme se na sebe.

Pedagog: Kluci, jakou máte náladu?

Děti: hodné, hodné.

Pedagog: - Laskavost – jaké úžasné, kouzelné slovo. Zopakujme si sborově a poslouchejme toto slovo. LASKAVOST!

A když je člověk hodný, tak je něco jiného (pozorný, veselý, hodný, sympatický).

Co když je ten člověk nevlídný? Jaký je (vzteklý, lakomý, lhostejný).Zobrazení schémat piktogramů (nálada).

Co myslíte, je možné se dotknout laskavosti? (ne) Má vůni, barvu, chuť? Možná je vidět? (ano) A co? (v činech, činech, citech.) . 1) Viz obrazy, knihy; 2-slyšet - hudba, poezie, něžná slova; 3- ale existuje dobro, není vidět, slyšet, ale každý člověk by ho měl mít (laskavé srdce, laskavá slova); 4- kde jste mohli nejvíce slyšet o dobrých skutcích a činech (v pohádkách)

Ano, kluci, úplně jsem zapomněl, když už jsem se k vám blížil mateřská škola, pošťák mě požádal, abych vám doručil balík. Ale když jsem se svlékal, balíček zmizel. Pravděpodobně jste to již dostali, řekněte mi, pokud to není tajemství, co v něm bylo?

Děti jsou odpovědi.

Vychovatel. Vypadá to jako opravdové pohádkové kouzlo, balíček se musí najít. A k tomu musíte jít do pohádky.

Na světě je mnoho pohádek, děti je všechny milují z celého srdce.

Co nás učí pohádky Odpovědět bez pobízení?

Vidím, vidím, jak se ti lesknou oči. Pospěš si, zavři oči, čekej na návštěvu pohádky, počítej do 10.... pohádka, pohádka, pojď k nám.

Učitelka se objevuje na obrázku Baba Yaga se zrcadlem v rukou a obdivuje její odraz.

Baba Yaga:

Moje světlo, zrcadlo, řekni mi,

Řekni mi celou pravdu:

Jsem ta nejděsivější věc na světě?

Nejstrašnější a nejhorší ze všech?

Zrcadlo:

Babičko, jsi prostě úžasná.

Ale pověst je pravdivá

Ve školce jsou děti,

Že nemůžete spustit oči.

Velmi laskavý, ne zlý,

Všichni jsou tak krásní

Vědí všechno o dobrotě

Pomáhají všem na světě.

Baba Yaga: Fuj, fuj, fuj, něco lidský duch vonělo to. Oh, jsou to opravdu děti, které mě přišly navštívit? To je dobře, teď sním kluky a zítra holky.

Baba Yaga se blíží k dětem: Slyšel jsem, že chcete dostat balíček, pak musíte mluvit o dobrotě, schoval jsem váš balíček daleko a nenajdete ho, ale co je dobro? Už jsem dávno zapomněl. Ah-ah-ah! To je asi sladké (vytáhne to z kapsy a ukáže dětem).

Děti: Ne.

Baba Yaga: To je pravděpodobně cukroví?

Děti: Ne.

Baba Yaga: (vyndá šperkovnici) Ale to je dobré, celý život jsem to šetřila, sbírala jsem to kousek po kousku.

Děti: Ne.

Baba Yaga: Co je tedy dobré?

Baba Yaga: Oh, teď se snadno stanu laskavým, pět minut a máte hotovo. Udělám jen trochu magie, udělám trochu ošklivé věci a budu laskavý a věcný. Pokud chcete balíček dostat, pokračujte!

Baba Yaga: Protože jste tak laskav, vyzkouším vás. Uvidíme, jestli jsi opravdu takový.

B. Ya kouzlí, zastaví děti u kouzelného kamene a zadá jim úkol.

1. test. Hra "Deed"

Baba Yaga: - Zvedněte ruce, kdo přijde na záchranu?

Kdo se stará o své blízké a příbuzné?

Kdo rozbíjí hračky, uráží děti, je hrubý na matku a babičku?

Zvedněte ruce, lakomé dívky?

Zvedněte ruce, bojovní chlapci? Zvedněte alespoň prsty?

  1. "Srdce"

Baba Yaga: Vezměte do rukou srdce a položte ho k portrétu pohádkového hrdiny, kterého máte nejraději.

proč jsi to udělal? (Dětská úvaha).

Test 2. "Domy".

Kluci, dáme si naše pohádkových hrdinů(Obrázek zobrazující hrdiny) bude distribuován mezi domy..

Dáme to do žlutého domu dobroty, v hnědé barvě - negativní.

Baba Yaga: Ach, není čas, abychom si protáhli kosti? zvu vás kmagická rozcvička „Dobro-zlo“: dobro-tleskání, dupání.

1) roztrhal, urazil, odnesl, zasáhl, strčil, zničil.

2) ochraňoval, pomáhal, krmil, krmil, litoval.

Baba Yaga: Děti, proč jste tak laskavé, je velmi těžké být laskavý, je mnohem snazší dělat ošklivé věci.

Test 3. „Pospěšte si, abyste potěšili svého přítele“

Hra bude probíhat takto: budeme si tuto krásnou brož předávat v kruhu, dokud neřeknu „Zmrazit“ ten, kdo má brož, by měl potěšit souseda tím, že o něm řekne, co se vám na něm nejvíc líbí.

Vidím, že jsi laskavý a připravený pomoci každému, kdo to potřebuje.

Taky jsem nebyl vždycky tak naštvaný. Byl to Koschey, kdo mě srazil z cesty (pláče)

Cvičení „Dejte kompliment“

(Děti litují Baba Yaga a dávají jí komplimenty)

Baba Yaga, jsi velmi krásná

Baba Yaga, jsi velmi laskavá,

Baba Yaga, jsi velmi milá

Baba Yaga jsi krásná

Baba Yaga, jsi dobrotivá,

Baba Yaga, jsi pohostinná,

Baba Yaga, jsi zdvořilá

Baba Yaga, jsi elegantní.

Baba Yaga:. Za dobré skutky je vždy pochvala.

Hra „Květina zla.

Vy, přátelé, odpusťte mi, chtěl jsem vám dát svůj květ zla, ale jako oni mně

Děkuji vám, kluci, stal jsem se laskavým a za vaši laskavost chci darovat váš balíček, v němž se drolí obrázek „Laskavost!“. Pojďme to společně vytvořit, protože víte, co je dobro a zlo a že je dobré, když za sebou člověk zanechá dobrou stopu.

Děti vkládají předem připravené obrázky: dobré skutky, slunce, postavy zvířat, dětí atd.

Pedagog: - Kluci, kam jste cestovali, jaký nádherný obrázek jste dostali? Upozorňuje na krabici, kterou zanechal B. Yaga a rozdává pamlsky

Sebeanalýza organizovaným způsobem - vzdělávací aktivity„Cesta do pohádky“

Cíl: Systematizace a zobecnění pozitivních stereotypů chování, morální hodnoty, pojetí dobra a zla prostřednictvím pohádek.

Vzdělávací:

Pěstovat pocit odpovědnosti za své činy, potřebu hledat cestu ven konfliktní situace, nacházet kompromisy, dělat dobré skutky a skutky.

Vytvořte pocit empatie a vzájemné pomoci.

Vzdělávací:

Rozvíjet schopnost předvídat důsledky jak dobrého, tak i špatné skutky v okolní společnosti si všímejte jejich pro a proti a také určete, zda je akce špatná nebo dobrá

Povzbuďte děti k samostatné činnosti prostřednictvím herních aktivit.

Rozvíjejte myšlení kreativní představivost, pozornost v procesu praktické činnosti.

Aktivovat slovní zásobu: procvičovat výběr přídavných jmen na dané téma, rozvíjet monologické a dialogické formy řeči,

Vzdělávací:

Zobecnit znalosti o morálních hodnotách vokolní společnostiprostřednictvím pohádek.

Systematizovat představy dětí o dobru a zlu, o tom, co to znamená laskavý člověk jak být v životě, jak správně jednat různé situace pomocí pohádek.

Prohloubte své porozuměníÓ o laskavosti jako cenné, integrální vlastnosti člověka

Vzdělávací aktivita „Cesta do pohádky“představuje autorův přístup k organizované formě vzdělávání v podobě systému her, spojených jednou zápletkou a umožňujících herní formařešit problémy duchovní a mravní výchovy dětí předškolního věku prostřednictvím pohádek. Integrace oblastí obsahu " Kognitivní vývoj", "Sociální a komunikační rozvoj", " Vývoj řeči» umožnilo, aby byl proces učení smysluplný, zajímavý a efektivní. Organizované vzdělávací aktivity realizují základní všeobecné vzdělání předškolní vzdělávací program„Od narození do školy“, ed. Veraksy N.E., odpovídá věku a úrovni trénovanosti dětí.Lekce o cílech a záměrech tradičního typu; dle dějového a tematického řešení - cestovatelská aktivita s prvky naučné a praktické činnosti (rekonstrukce obrazu „Laskavost“).

K realizaci zadaných úkolů je k dispozici přístupná, relevantní demonstrace a leták: prvky her „Srdce“, „Domy“, prvky malby „Laskavost“, atributy pro vytvoření pohádkového děje lekce a vytvoření obrazu Baba Yaga.Materiál je svým obsahem dětem srozumitelný. Výběr materiálu byl proveden v souladu s věkové charakteristiky starší předškolní věk

Podle tradiční typ Během studia jsem zvolil následující metody a techniky:

Metody: verbální, vizuální, praktické, částečně vyhledávací,metody stimulace a motivace k tvořivé činnosti dětí.

Techniky: hra, diskuse, logické uvažování, praktická činnost:kreativní úkoly pro rozvoj fantazie, výchova k emoční citlivosti.

Fáze lekce jsou určeny na základě stanovených cílů a cílů a jsou rozděleny do 3 částí:

Úvodní část vzdělávacích aktivit je zaměřena na vytvoření pozitivní psychické a emocionální nálady, rozvíjení vzdělávací situace prostřednictvím hry „Nálada“, vzhled pohádková postava a zmizení balíku. Znovu vytvořená motivace pohádkové hry: projít testy, spolehlivě reprodukovat realitu, děti byly emocionálně zapojené.

Hlavní část jesymbióza částečně vytvořené pátrací situace, jejíž řešení děti hledaly po celou dobu akcea praktické činnosti založené na testovacích hrách: „Srdce“, „Domy“, „Akt“, během kterých byl splněn cíl a cíle organizované aktivity . Tato technika umožnila dětem neztrácet zájem, rozvinula duševní aktivitu a naučila děti interakci v týmu, individuálně i ve dvojicích.. V pohádkových podmínkách vytvořených podle zápletky musely děti vyjadřovat své domněnky, dohady, svá tvrzení dokázat nebo je vyvrátit, což v konečném důsledku zlepšilo souvislou řeč a aktivovalo jejich slovní zásobu výběrem přídavných jmen k danému tématu.

Závěrečnou částí edukační aktivity je shrnutí výsledku edukační situace - přetvoření obrazu „Laskavost“.

Hlavní etapy organizované činnosti lze vysledovat a propojit jedním tématem, jsou logicky konstruovány a vzájemně se doplňují. Fázování vzdělávacích aktivit vycházelo ze zájmu dětí.

Během lekce jsem použil následující typy dětské aktivity: herní, komunikativní, motorické, kognitivní a experimentální aktivity (rekonstrukce obrazu „Laskavost“).

Rozmanitost a optimální kombinace aktivit, metodické techniky Dynamická pauza „Magic Warm-up“ pomohla snížit únavu a udržet kognitivní aktivitu u dětí.

Při vzdělávacích aktivitách jsem kombinoval různé tvary organizace dětí: ve dvojicích, jednotlivci; čelní,. V průběhu všech vzdělávacích aktivit byla realizována individuální přístup vůči dětem je převládající formou komunikace s dětmi dialog. Zpětná vazba byl sledován prostřednictvím reakcí a odpovědí dětí.

Děti byly zapojeny do práce, emotivní, přátelské a pozorné. Děti byly s výsledky své činnosti spokojeny.

Výsledky přímé výchovné činnosti jsem shrnul prostřednictvím mravního povzbuzování (chvála, uznání) a předávání sladkých odměn. Při všech vzdělávacích aktivitách jsem využíval pozitiv psychologický postoj, přátelský tón.

Při oslovování dětí používala lakonické, přístupné otázky. Poskytli příležitost přemýšlet a vyjádřit svůj názor, čímž projevili úctu k osobnosti dítěte. Myslím, že se mi podařilo založit živá komunikace při interakci s dětmi. Vzato v úvahu individuální možnosti každé dítě. Respektovala výsledky splněných úkolů.

Při provádění organizovaných vzdělávacích aktivit velká pozornost dbali na dodržování sanitárních a hygienických požadavků uložených SanPiN: načasování činnosti a doba trvání samotné činnosti odpovídají regulačním požadavkům. V průběhu došlo ke změně dynamických póz společné aktivity(stání, sezení, pohyb, je zajištěna bezpečnost života předškoláků.

Závěr:

Věřím, že cíle, které jsem si stanovil, byly splněny:

Vytvářely podmínky pro systematizaci a zobecňování pozitivních stereotypů chování, mravních hodnot, pojetí dobra a zla prostřednictvím pohádek.

Kreativně přistupoval k řešení výchovných problémů;

Dokázal vytvořit atmosféru emocionální otevřenosti a důvěry;



Shrnutí lekce „Cesta ruskými lidovými pohádkami“

Cíl: Upevnit znalosti dětí o ruských lidových pohádkách.
Obsah programu.
Tréninkové úkoly:
1. Objasnit a obohatit znalosti dětí o ruských lidových pohádkách.
2. Naučte se poznávat pohádku podle zadání, podle výpovědí postav.
3. Naučte se zprostředkovat strukturu pohádky pomocí modelování.
Vývojové úkoly:
1. Pamatujte, v jakém pořadí hrdinové vystupují v pohádkách.
2. Rozvíjet schopnost jednat ve shodě.
3. Rozvíjejte řeč, představivost, tvořivost, fantazie, myšlení.
Vzdělávací úkoly:
1. Pěstovat zájem o čtení, lásku k mluvenému slovu lidové umění.
Wellness úkoly:
1. Uvolněte zrakové napětí (gymnastika se provádí pro oči) a ke zmírnění svalového a nervového napětí (fyzické minuty).
Metody:
Hra, verbálně-logická, částečně vyhledávací, problémová, ICT, samostatná.
Techniky:
Podívejte se na kvíz, umělecké slovo(hádanky, básničky), vysvětlivky, povzbuzování, prstová gymnastika, oční gymnastika, tělesná výchova, křížovky, hry a samostatná činnost děti.
Práce se slovní zásobou:
Kouzelné, úžasné, vtipné, poučné, vtipné, chytré, zajímavé, milé, tajemné, neobvyklé, radostné, moudré.

Individuální práce:
Pomozte dětem, které mají potíže poskládat obrázky podle zápletky pohádky. Během lekce aktivujte Maxim Ts., Lisa K.
Materiál:
Hra „Slož pohádku“ (vystřižené obrázky), hra „Tuřín“ a „Teremok“ (schémata karet)
Zařízení:
Prezentace na etapách lekce, výstava dětských kreseb na základě ruských lidových pohádek, obrázky pohádkových postav, notebook, stoly, židle.
1. Organizační hra- "Vyjmenujte pohádkové postavy, které znáte."
vychovatel: kluci, máte rádi pohádky?
Ano. milujeme tě. máme tě moc rádi
Vychovatel. Jak se dá říct o pohádce, jaká je?
Děti. Kouzelné, úžasné, vtipné, poučné, vtipné, chytré, zajímavé, laskavé, tajemné, neobvyklé, radostné, moudré atd.
Vychovatel.
Vše, co je vytvořeno myslí
Všechno, o co duše usiluje,
Jako jantar na dně moře,
Pečlivě uloženo v knihách.
Vychovatel. Chtěli byste se dostat do pohádky? A být malými čaroději? Vezmeš mě s sebou?
Zvu vás na cestu ruskými lidovými pohádkami. Ale k tomu si musíme pamatovat kouzelné kouzlo
„Nahoru, klop, tlesk, tlesk
Otočte se
Proměňte se v malé čaroděje!

Jdeme přátelé
Do zázračné pohádky – ty a já.
Tady je magická obrazovka,
Pohádek je tu nespočet!
Podívejte, chlapi, je tam šipka s písmenem. Kdo nám to mohl poslat? (Ivan Carevič) podívejme se, co nám napsal v dopise:
Vychovatel.„V jistém království, ve třicátém státě, jsem žil, Ivan carevič, a měl jsem manželku Vasilisu Krásnou. Byla velmi krásná, moudrá a také dobrá jehla. Jednoho dne jsem vletěl dovnitř silný vítr, prach se zvedl, had Gorynych přiletěl a odnesl Vasilisu do království Koshchei Nesmrtelného. Truchlila jsem a truchlila, ale nedalo se nic dělat: musela jsem vyrazit na silnici.“
Na cestě to bude mít těžké, čekají ho různé překážky, ale musí vysvobodit Vasilisu z rukou Koshcheie.
- Chcete pomoci Ivanu Carevičovi vypořádat se s Koshchei the Immortal?
- Ale čekají nás potíže a zkoušky. Vy se nebojíte?
Vychovatel. Dobře, připrav se. A abychom otestovali vaši připravenost vyrazit na cestu, udělejte si malou rozcvičku, která nám umožní zjistit, zda dobře zvládáte různé úkoly.
"Brainstorm":
- Jakými slovy pohádka začíná?
Žil jednou jeden dědeček a žena...
Žili tam starý muž a stará žena...
V nějakém království, v nějakém státě...
Před mnoha, mnoha lety...
Kdysi dávno... starý muž a stará žena
V jedné vesnici....
Jednoho dne se stalo...
Žil jednou jeden princ...
Před mnoha lety...
Když byl tvůj dědeček ještě malý...
Když jsi ještě nebyl...
Dávno...

Jakými slovy to končí?
...a žili spolu šťastně až do smrti
.. ani jedno se nedá říct v pohádce, ani popsat perem
.. tady je konec pohádky a ať se daří těm, kdo poslouchali!
..od té doby žili šťastně až do smrti
..aspoň mi to přešlo přes knír a nedostalo se mi ani kapka do pusy
"šifrované slovo"
Co nám pomůže? Podívejte se na magickou obrazovku. Je na něm kouzelné slůvko, ale písmena jsou popletená. Je tam nápověda – pod každým písmenem je číslo. Pokud seřadíte všechna čísla, uhodnete slovo.
. Výsledkem je slovo „Přátelství“. Udělejte toto slovo z písmen.
Vychovatel. Vyrážíme na cestu. Mám vážný požadavek: být extrémně opatrný a pozorný. Neztraťte se na cestě, držte spolu, pomáhejte si. Pamatujte na přísloví: "Nenechávej přítele v nesnázích, dokončete jakýkoli úkol společně."
(děti chodí na hudbu)
Vychovatel. "Jak dlouho nebo krátce šel Ivan carevič a přišel na rozcestí dvou cest." Jakou cestu byste si měli vybrat, abyste pomohli Vasilise a zůstali naživu?
Vychovatel. Pohádkový hrdina nám pomůže určit správnou cestu a kterou, zjistíte, když správně uhodnete hádanku.
Lesy skrývají mnoho problémů.
Je tu vlk, medvěd a liška!
Naše zvíře žije v úzkosti,
Potíže vás odnesou...
Pojď, rychle hádej
Jak se zvíře jmenuje? (Králíček)
(Nikita vychází v králičím klobouku)
Vychovatel. Správně, tohle je Bunny. Zeptejme se ho, jakou cestou se vydat. Králíček s námi sympatizuje, ale pomůže jen v případě vzájemné pomoci, potřebujeme uhodnout zajíčkovy hádanky. Jste připraveni? Ale nejdřív utrácejme prstová gymnastika"Oblíbené pohádky"
Děti se střídají v ohýbání prstů. Na poslední řadě tleskají rukama.
Pojďme počítat prsty
Říkejme si pohádky
Rukavice, Teremok,
Kolobok je brunátná strana.
Je tu Sněhurka - krása,
Tři medvědi, Vlk - Liška.
Nezapomeňme na Sivku-Burka,
Náš prorocký kaurka.
Známe pohádku o ohnivkovi,
Nezapomínáme na tuřín
Známe Vlka a děti.
Všichni mají z těchto pohádek radost.
Zajíček říká, že cesta dále povede hustým pohádkovým lesem.
Vychovatel. Jsou všichni připraveni pokračovat ve své cestě? Tak jsme se dostali do pohádkového lesa, kde nás čekají úžasná setkání a ještě další nebezpečí.
Vychovatel. A s kým se nyní setkáme, se dozvíte, pokud uhodnete hádanku.
Je mazanější než všechna zvířata,
Má na sobě červený kožich.
Načechraný ocas je její krása.
Toto lesní zvíře... (Liška)
Vychovatel. Přesně tak, tohle je mazaná Liška, žije v lese, všechno ví. Zeptejme se jí, kam bychom měli jít dál.
(Vika vychází v liščím klobouku.)
Liška - Žiju v lese jako liška
Krásná krása
Jen tak neprojdeš
Dokud si nepřečtete hádanky.
Řekni mi, o jaké pohádce to mluvíme?
1. Majitelé vešli do domu a našli jej v nepořádku. (Tři medvědi).
2. Myška jim přišla na pomoc a společně vytáhli zeleninu. (Tuřín).
3. Sednu si na pařez a sním koláč. (Máša a medvěd).
4. Chyťte, ryby, velké i malé. (Liška a vlk).
5. Nepij z kopyta, stane se z tebe koza. (Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka).
6. Odešel jsem od dědy, opustil jsem babičku. (Kolobok).
Lisa - vím nejvíc zkratka do chatrče Baba Yaga a pomůže vám najít Koshcheevovo království. Chata Baba Yaga není daleko. A abyste se k ní dostali rychleji, zde je „liščí“ nápověda. Nejprve však gymnastika pro oči.
Otevřeme oči - jednou,
A zavíráme oči - dvě.
Jeden, dva, tři, čtyři,
Širší otevření očí
A teď se zase zavřeli,
Naše oči byly odpočaté.
"Labyrint".
Samostatná práce na listech u stolů.
Vychovatel. Nyní zkontrolujeme (snímek).
Nyní známe cestu a je čas vyrazit na cestu. Musíme se dostat do chaty Baba Yaga. Čeká nás ještě nejtěžší úsek cesty, takže si musíme trochu odpočinout a zacvičit si, abychom měli více síly a zvládli Koshchei the Immortal.
Sezení tělesné výchovy s Mášou.
Vychovatel. Pozor! Blížíme se k chatě Baba Yaga. Kluci, jaká je Baba Yaga? (odpovědi) Buďte opatrní, protože nevíme, zda je Yaga dobrá nebo zlá..
Ozve se zaklepání na dveře, děti vyjdou z kanceláře. Baba Yaga se s nimi setkává.
Ahoj děti!
Dívky a chlapci.
Čekám na tebe už dlouho
A já vím, kam půjdeš
Pomohu vám přátelé
Ale poslouchej mě
Vyřeš hádanky a hraj si se mnou.
Zde je vaše první hádanka: "Řekni mi jména pohádkových postav."
Koschey - ..., Bratr - ..., Ivan - ..., Had - ...
Sestra - ..., Vasilisa - ..., Drobeček - ..., princezna - ...
A teď si připomeneme pohádky.
Budeme hrát pohádky.
Vzpomeňte si na pohádku „Tuřína“,
A pomozte hrdinům.
Potřebují jim sehnat tuřín,
Kdo by měl stát za kým, kde?
Toto je pohádka "Teremok"
Není ani nízký, ani vysoký.
A čeká na své nájemníky,
Kdo sem pro koho přijede?
Děti pomocí karetních schémat sledují řetězec hrdinů pohádek „Teremok“ a „Turnip“.
Teď si se mnou hraj
Létat na koštěti.
Hudební hra"Jsem Yaga, Yaga, Yaga."
Udělal jsi maximum
Získejte všechny odměny!
Řeknu vám, co dělat dál
A já vám ukážu cestu:
Teď jdi ​​na své místo
Najděte červenou obálku
V té obálce je dopis
Řekne vám, kam jít!
Chlapi najdou obálku s hádankou o Koshchei
Spousta stříbra a zlata
Skryl se ve svých prsou
Žije v ponurém paláci
A krade cizí nevěsty (Koschei.)
vychovatel:
A tady je hrad Koshchei - Nesmrtelný
Co udělal zlý Koschey?
Všechny obrázky jsou pomíchané
Popletl všechny naše pohádky
Hádanky je třeba sestavit
Říkejme tomu ruská pohádka!
Děti pomocí hádanek posbírají obrázek pohádky a pojmenují ji.
Vychovatel. Chlapi, Koschey Nesmrtelný odletěl na svou věc a uvěznil Vasilisu ve věži a zavřel dveře do věže na sto zámků. Ale je tu jedno tajemství: všechny zámky se otevřou, pokud uhodnete Koshcheiův problém. A tento úkol je křížovka...
Křížovka "Kdo říká tato slova?"
"Nepij, Ivanushko, staneš se malou kozou" - Alyonushka.
"Neseď na pařezu, nejez koláč" - Masha.
"Kdo si sedl na mou židli a rozbil ji?" - Malý medvěd.
"Zachraňte nás, byli jsme sežráni." šedý vlk“ – Kozy.
"Chyť, chyť, ryby, velké a malé" - Vlk.
"Je ti teplo, děvče, je ti teplo, červená?" - Morozko.
vychovatel:"Dveře věže se otevřely a vyšla Vasilisa." Carevič ji posadil na koně a jel domů." A je čas, abychom se vrátili.
"Tady se pohádka loučí,
A kouzlo končí.
řekněme kouzelná slova:
Dupat, dupat, tleskat, tleskat.
Otočte se na místě, proměňte se z čarodějů v děti
Vychovatel. Teď jsme zpět, jak se vám výlet líbil? (odpovědi dětí) Co si myslíte, že nám pomohlo vyrovnat se se všemi obtížemi na cestě? (odpovědi). Je to tak, naše přátelství a znalost Rusů lidové pohádky. Výborně, kluci, splnili jste všechny úkoly a vyřešili všechny problémy.
Odraz: pokud se vám náš výlet líbil, přijďte legrační hrdinové pohádky a umístěte je na pohádkovou louku, a pokud se vám to nelíbí, vezměte smutné postavy.
Šikovnýma rukama,
Za inteligenci a vynalézavost,
Chci vám poděkovat!
Těm, kteří pracovali
Těm, kteří se snažili
Dám dárky všem.

Kraj: Poznání. Vývoj řeči.

Cíl:

  • Posílit schopnost převyprávět krátký úryvek z pohádky, vstoupit do dialogu, vyjádřit svůj názor;
  • Pokračujte v rozvoji zájmu o beletrii;

systematizovat a prohlubovat znalosti dětí o ústním lidovém umění;

  • Udržovat a rozvíjet zájem dětí o porozumění významu obrazných výrazů;
  • Rozvíjet schopnost chápat obrazný význam slova a fráze, přísloví a rčení, aplikujte je na místo;
  • Pěstujte lásku k ústnímu lidovému umění. Na základě umělecká díla pěstovat takové vlastnosti, jako je laskavost, vnímavost, odvaha, tvrdá práce, přátelství, skromnost.

Předchozí práce.

Čtení ruských lidových pohádek, přísloví a rčení, dramatizační hry. Příprava dekorací a hraček pro divadelní hry, předvádění scének.

Prostředek: scenérie a postavy loutkové divadlo bi-ba-bo, divadlo na stole, divadlo prstů, obrazovka, mapa-schéma pro sledování cesty pohádkových hrdinů.

PRŮBĚH TŘÍDY.

vychovatel: Kluci, máte rádi pohádky? Samozřejmě je máte rádi a znáte spoustu pohádek. Pohádky nás učí odvaze a vytrvalosti, vidět dobro i zlo. Zvu děti na cestu pohádkami.

Ticho, děti, pojďte dál

Neděste se našich pohádek

Pohádky přišly už dávno

Čekají na děti

Kde jsi, pohádky se ukazují

Odpovězte nám.

Procházíme se lesem za hudby. Upozorňuji děti na tašku, která leží pod stromečkem.

Děti šly po cestě

Cestou našel tašku

A taška není jednoduchá,

Je kouzelný, takový je.

Chcete rozvázat tašku?

Pak budete muset hádanku uhodnout.

V tomto sáčku je hrudka,

Kulaté, malé dělo.

Před každým rád utíká

Je těžké ho chytit! ( klubko nitě)

Rozvazuji pytel, vyndám míček a pustím ho z mých rukou, čímž mu dám příležitost odkutálet se. Kutálí se a zastaví se u pařezu. Zajíci stojí na pařezu.

Zajímalo by mě, z jaké pohádky jsou?

Poslouchejme zajíčky.

Dvě děti si navléknou na prsty zajíčka a hrají postavy z pohádky, rozvíjejí malou zápletku, hrají jedním prstem, vyslovují text.

1 zajíc: Nebojím se ničeho. Já se vůbec nebojím. A je to.

2 zajíc: Hej, ty, šikmé oko, vlka se nebojíš.

1 zajíc: A nebojím se vlka a nebojím se lišky a nebojím se medvěda – nebojím se nikoho.

2 zajíci: Velmi vtipný zajíc. Oh, jak legrační.

1 zajíc: Když narazím na vlka, sním ho sám.

vychovatel: Kluci, z jaké pohádky tito zajíčci pocházejí? Správně: "Zajíc má dlouhé uši."

Kluci, řekněme zajíčkovi, že není dobré se chlubit.

Jaká úsloví a přísloví znáte pro chvastouny?

"Nechlubte se začátkem, chlubte se koncem"

Dáváme vysvětlení k příslovím.

  1. Proč si myslíte, že se svým vítězstvím nechlubí až do konce práce?
  2. Začnu něco dělat a nevím, co se nakonec stane. Co když se mi to nepodaří, a už jsem vám řekl o výsledku práce. Co mi na to řekneš?
  3. Jsou v naší skupině nějací takoví chvastouni? Nejprve si dáme práci a pak se budeme chlubit, jak jsme skvělí!

Zajíček se styděl. Vezmeme s sebou na výlet zajíčky? Už se nebudou chlubit.

Pustím míč, ten se kutálí a zastaví se blízko hrudníku.

Tiché děti, nedělejte hluk

Neděste se našich pohádek

Tady se dějí zázraky

Pohádky jsou zatím skryté

Nebuď smutný, usměj se

Pohádky vás překvapí.

Chlapi, podívejte se na hruď. Pojďme to otevřít. A musíte jej otevřít ne pomocí klíčů, ale pomocí kouzelných slov.

Kde jsi, pohádka ukaž se

Nám chlapům, odpovězte nám

vychovatel: Otevřu truhlu. Ale něco tu je. Vytáhnu Žabí princeznu a přichází Ivan Carevič.

Představení dvou dětí stolní divadlo falešné hračky na stole. Rozehrávají postavy, jejich činy jsou přenášeny intonací hráčů. Děti promítají úryvek z pohádky „Žabí princezna“.

Ivan carevič:Žábo-žabo, dej mi svůj šíp.

Žába: Vezmi si mě.

Ivan carevič: Jak to myslíš, jak si můžu vzít žábu?

Žába: Vezmi to, věz, že tohle je tvůj osud. Kwa-kwa, co se děje?

Ivan carevič: Žábo-žabo, jsem tak smutný. Otec mi nařídil, abych šel s tebou na hostinu, ale jak tě ukážu lidem?

Žába: Neboj se, Ivane Careviči, jdi na hostinu a já tě budu následovat.

Pedagog: Kluci, uhodnete, z jaké pohádky tito hrdinové jsou? Správně, "Žabí princezna." Kluci, řekněte mi, jestli se to přísloví hodí do pohádky.

"Není tam žádné stříbro"

"Štěstí nebylo, ale neštěstí pomohlo"

  1. Jak může neštěstí pomoci ke štěstí?
  2. Myslím, že dobro by mělo vždy zvítězit nad zlem. A i když se dnes cítíte špatně, zítřek bude určitě velmi dobrý. Dnes jste se pohádali s přítelem a je vám velmi špatně, smutno a zítra se urovnáte a oba jste prostě šťastní. Bez hádky byste nepochopili, že se máte tak rádi a spolu dokážete cokoliv.
  3. Nebuďme smutní, když přijde neštěstí, ale doufejme ve štěstí.

Právo. Dobrá práce. Podívejme se, co dalšího je v hrudi.

Vyndám Baba Yaga, dám si ji na ruku a říkám.

Baba Yaga: chceš jít se mnou do mé pohádky? Pak z vás udělám husy-labutě (vytváříme scénu do pohádky).

Baba Yaga: zve husy-labutě, aby přiletěly k ní, a říká.

Ve své pohádce vzpomínám

Byla tam i dívka

A dokonce i bratr Vanyushka

Co se mi dostalo do chatrče

Opravdu jsem to chtěl sníst

Ano, neměl jsem čas

Sestra se vkradla do chatrče

A vzala Vanyushka pryč

Husy-labutě létají

Dohnat Mášu a Váňu.

Hraje se venkovní hra „Husy a labutě“.

Husy-labutě létají, Máša a Váňa je dohánějí. Máša přiběhne k jabloni a říká:

Zde je původní jabloň.

Skryj Vanyu a mě, drahá,

Zase husy-labutě

Budou chtít vzít tvého bratra pryč

Yablonka: Sněz jablko, pak tě bez potíží přikryji.

Máša: Tehdy dozrála jablka a chtěli nás ošetřit.

vychovatel: Husy-labutě křičely, hledaly Mášu a Vaněčku, ale vrátily se do domu bez ničeho, tam pohádka skončila.

Kluci, jakou pohádku jsme navštívili? "Husy-labutě". Jaká je Baba Yaga v pohádce (zlobí, zlobí). Řekněme Baba Yaga několik přísloví o laskavosti.

"Je to špatné pro toho, kdo nikomu nedělá dobře."

"Kdo nemiluje druhé, ničí sám sebe"

  1. Jak si myslíš, že se člověk může zničit, když nikoho jiného nemiluje?
  2. Myslím, že je velmi nudné být sám. Pokud nikoho nemiluji, nikdo mě nebude milovat a nikdo se se mnou nebude chtít kamarádit a já zůstanu sám.
  3. Kluci, pojďme spolu žít!

Pedagog: Uvidím, co si pro nás ještě připravil kouzelná truhla? Jedna jednoduchá pohádka

Nebo to možná není pohádka,

Nebo možná hrdinové

Chci ti to ukázat.

Pokud si pamatujeme z dětství,

Nebo možná ne od dětství,

Nebo si možná nepamatujeme

Ale budeme vzpomínat!

Vytáhnu liščí klobouk a ptám se dětí, jestli vědí, v jakých pohádkách žije liška?

(Příklady dětských odpovědí: „Zayuškina chýše“, „Liška a lýková bota“, „Kolobok“, „Vlk a liška“...).

Liška si s tebou chce hrát.

Hra "Zajíci a liška"

Liška šla lesem,

Liška hledala zajíčky.

Brzy se malá liška unavila,

Lehla si a hned usnula.

Najednou zajíčci vyskočili,

Řekli malé lišce:

„Liško, vstávej

A hoň zajíčky!"

(Čtu text, děti provádějí pohyby v souladu s textem)

Kluci, tady je co zajímavé pohádky Ty a já jsme si vzpomněli díky míči a kouzelné truhle. Líbil se vám náš výlet? (odpovědi dětí).

Kluci, znáte spoustu pohádek a máte je moc rádi. Řekněte mi, co nás učí pohádky? Učí nás vidět, kde je dobro a kde zlo, kde je pravda a kde lež. Dnes jsme pomáhali našim hrdinům, navrhovali, učili je, že je špatné chlubit se, je špatné být zlý, že musíme žít spolu a přinášet našemu světu dobro. A je čas, aby se naši hrdinové vrátili do svých pohádek. Pomozme jim najít správnou cestu a zaveďme je do lesa.

Herní cvičení „Sledování cesty“.

Chlapi, kouzelná truhla si pro vás připravila další překvapení - pamlsek. Dávám dětem pamlsek a děkuji za zajímavou cestu.