Synopse přímých vzdělávacích aktivit na rozvoj řeči "Úvaha o dějovém obrázku "Podzimní den v lese" a skládání příběhů na jeho základě."

Hlavní všeobecný vzdělávací program MADOU

"Školka č. 3"

Věková skupina: senior.

Téma GCD: Zvažování dějový obrázek„Podzimní den“ a skládání příběhů na jeho základě. Vývoj řeči.

Cíl: Zlepšit schopnost dětí skládat narativní příběhy na základě obrázku a dodržovat plán.

úkoly:

1. Cvičte děti v účelném zkoumání dějového obrázku;

2.Naučte se skládat podrobné a zajímavé příběhy-popisy na základě obrázku, podněcovat děti k verbálním prohlášením, poskytovat odpovědi - důkazy při řešení řečového logického problému;

3. Pěstovat u dětí estetické cítění.

Typy aktivit: Komunikace, hry.

Formy organizace:

Formy realizace dětských aktivit: Rozhovor, psaní příběhu podle plánu.

Vybavení: obraz „Podzimní den“, hvězdičky na povzbuzení, přírodní listy různých dřevin.

Přípravné práce:

GCD pohyb.

Organizační moment. PPožádám děti, aby přišly k oknu a z okna budeme s dětmi pozorovat počasí venku. Ptám se dětí na stav počasí a vyzývám je, aby si připomněly úryvky z básně klasických básníků o podzimu.

Průběh lekce : Informuji vás, že to bude velmi zajímavá činnost, dnes vám ukážu obrázek

Jak byste nazvali tento obraz?

Jaké roční období umělec zobrazil? Jak to mám říct jednou větou?

To je pravda, umělec zobrazil podzimní den a nazval svůj obraz přesně stejný - „Podzimní den“. Ale jak jste uhodli, že je na obrázku den?

Venku je světlo. Děti se vracejí ze školy. Jde babička se svým vnukem.

Proč jste se rozhodli, že je podzimní den?

Listy na stromech zežloutly, zčervenaly a opadaly. Děti se začaly učit. Na policích stánku se zeleninou jsou dárky podzimu.

Jaký podzimní den je na tomto obrázku?

Teplo, slunečno.

Za teplého, slunečného dne je v okolí obzvlášť hezky. Jak je to znázorněno na obrázku?

Modrá obloha a jasně žluté koruny stromů. Žlutá a modré tóny lahodící oku a zábavné.

Dávám dětem ukázku řeči příběhu na základě obrázku:

Venku je teplý podzimní den. Modrá obloha a světlé krajky zlatého listí lahodí oku a lákají vás ven.

Děti se pomalu vracejí ze školy. Jednoho z chlapců potkala jeho matka. Má psa na vodítku. Chlapec se podíval na psa. Stojí poblíž stánku se zeleninou a čeká na babičku. Babička kupuje zeleninu a mluví s prodavačem. Obě ženy se usmívají a užívají si hezký den.

Za krásného podzimního dne je těžké sedět doma – láká vás ulice! Školáci chodí pomalu. Žáka první třídy potkala jeho matka. Má psa na vodítku. Předškolní chlapec nechává oči na psovi. Stojí poblíž stánku se zeleninou a čeká na babičku.

Líbil se vám můj příběh?

co se ti na něm líbilo?

Co se ti na mém příběhu nejvíc líbilo?

Nyní se o tom naučíme mluvit.

Posloucháme příběhy podle obrázku od 2-3 dětí; V případě potíží navrhuji, aby děti pomohly vypravěči, navrhuji dětem slova a fráze pro expresivní popis.

Každý příběh rozebíráme za účasti všech dětí ve skupině, děti povzbuzuji.

Poté vyzvu děti, aby vymyslely vlastní název obrazu, a povzbudím je k jejich kreativitě a vynalézavosti.

Na konci lekce trávím s dětmi didaktická hra„Hádej, ze které větve jsou ty děti? "(děti se podívají na listy stromů a pojmenují tento strom). Určíme vítěze hry a odměníme je.

Shrnutí lekce , povzbuzuji děti, stimuluji je hvězdičkami.

Odraz.


K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky

Shrnutí přímých vzdělávacích aktivit v seniorské skupině „Prohlížení obrázku a skládání příběhů podle zápletky obrázku „Šťastná plavba“ s využitím prvků TRIZ. Prioritní oblast: komunikace

Obsah programuVzdělávací úkol: Pokračovat ve výuce dětí používat systémové analýzy podívejte se na obrázek a pochopte jeho obsah....

Z pracovních zkušeností učitelky MBDOU "Voloshka" Olgy Alekseevny Gracheva, Yamalo-Nenets Autonomous Okrug, Noyabrsk.

Shrnutí GCD o vývoji řeči v seniorská skupina MBDOU "Voloshka"

Podrobit: Zkouška dějového obrazu „Podzimní den v lese“ a skládání příběhů na jeho základě.

Cíl: zlepšit schopnost skládat narativní příběhy na základě obrázku, dodržující plán.

Vzdělávací cíle:

Naučte se sestavit popisný příběh podle obrazu „Podzimní den v lese“ podle plánu;

Naučit se pozorovat obsah obrázku, procvičovat používání jednoduchých složitých a složitých vět;

Posílit schopnost tvořit slova s ​​podobným významem;

Rozšiřte chápání dětí o obyvatelích flóry a fauny Severu, naučte je dodržovat logiku popisu.

Vývojové úkoly:

Rozvíjet souvislou řeč;

Rozvíjejte paměť, pozornost, verbálně-logické myšlení.

Vzdělávací úkoly:

Podporovat nezávislost, iniciativu, estetické cítění;

Pěstujte lásku ke světu kolem nás.

1. Organizační moment.

Hádejte hádanku o tom, o jakém ročním období mluvíme.

Přináším úrodu

Znovu osévám pole.

Posílám ptáky na jih.

Odřezávám stromy.

Ale já se borovic nebojím

A vánoční stromky...já (podzim).

Jak jste uhodli, že se bavíme o podzimu?

Artikulační rozcvička (čistě řečeno).

La - la - la - podzim k nám přišel!

Re - re - re - podzim je na dvoře!

Tsa - tsa - tsa - podzim na verandě!

Nom - nom - nom - podzim je za oknem!

Hra "Co se stane na podzim?"

Odpovídáme ano nebo ne.

Padá na podzim listí ze stromu? Kvetou květiny?

Přiletí podzimní ptáci? Nebo možná odletí?

Začíná opadávat listí na podzim? Začíná sněžit?

Má zajíc na podzim šedou srst? Nebo snad bílá?

Sázíme plodiny na podzim? Nebo to možná sbíráme?

Rostou na podzim v lese vánoční stromky? A co houby?

Je podzimní ráno venku tma? Nebo je to snad světlo?

Probouzí se hmyz na podzim? Nebo snad usnou?

Jaké básně o podzimu znáte? (Děti recitují básničky o podzimu).

2. Hlavní část.

Zkouška dějového obrazu „Podzimní den v lese“ a skládání příběhů na jeho základě.

Podívejte se pozorně na obrázek a řekněte mi, jak byste to nazvali?

Jaké roční období umělec zobrazil?

Jakou denní dobu kreslil?

Jak to mám říct jednou větou? (Umělec zobrazil podzimní den v lese a nazval tento obraz úplně stejně).

Jak jste uhodli, že je na obrázku den? (V lese je světlo, děti chodí).

Proč jste se rozhodli, že je podzimní den? (Listy zežloutly, zčervenaly a opadávají. Děti sbírají podzimní kytice.)

Jaký podzimní den je na tomto obrázku? (Teplo, slunečno).

Za teplého slunečného dne je v okolí obzvlášť hezky. Jak je to znázorněno na obrázku? (Modrá obloha a jasně žluté koruny stromů. Žluté a modré tóny jsou příjemné pro oči a zábavné).

Poslechněte si příběh, který jsem napsal.

Přišel dlouho očekávaný podzim. Na začátku podzimu jsou ještě teplé dny. Vzduch je čistý a průhledný. Dny se krátí, slunce svítí méně. Listy žloutnou, červenají a opadávají. Děti s paní učitelkou vyrazily do lesa na procházku. Pejsek Sharik si s nimi užívá teplé podzimní dny. Chlapci a dívky sbírají krásné kytice z podzimní listí. Všichni se těší z teplého podzimního dne!

Líbil se vám můj příběh?

co se ti na něm líbilo?

Co se vám na příběhu nejvíce líbilo?

Dnes se naučíme skládat příběh podle obrázku, pomocí plánu - schématu.

Podívejte se na schéma a řekněte mi, kde začnete svůj příběh? (Rozeberte plán - schéma k příběhu).

Kdo chce napsat svůj vlastní příběh? (poslouchají se 2-3 děti).

Fyzické cvičení.

Jsme podzimní listí

Sedíme na větvích.

Foukal vítr a letěli.

Létali jsme, létali jsme

A tiše se posadili na zem.

Znovu přišel vítr

A posbíral všechny listy.

Otočil se a letěl

A tiše seděli na zemi!

Příchod podzimu je znát nejen změnami v přírodě, ale i zvířata se začínají připravovat na zimu.

Jaká zvířata se na podzim vyskytují v našich lesích?

Kdo chodí celou zimu spát?

Kdo mění kožich na zimu?

Kdo si dělá zásoby na zimu?

Kdo zimuje pod listím, v kůře stromů?

Lesní zvěř se připravuje na zimu na začátku podzimu. Stavějí si díry a dělají si zásoby. Veverky a zajíci začínají línat – převlékají kabáty z léta do zimy. Zimní kabáty mají hustší, plnější kožíšek a barvu, která ladí zimní příroda.

Medvěd se toulá lesem, jí zralé bobule, ořechy, výkrm na zimu.

Krtci a myši se zásobují klásky. Jezevec sbírá kořínky a houby, suší je a klade na kmeny stromů.

Veverka ukládá zásoby do dolíku. Vlk a liška v zimě nespí a nepřipravují si zásoby, obyvatelé lesa se schovávají v dírách a dutinách.

Co dělá medvěd na podzim?

Kdo se schoval v dírách?

Co dělá veverka na podzim?

Je to pro zajíčka v bílém kožíšku pohodlné, když ještě nenapadl sníh? Proč?

3. Sečteno a podtrženo.

Co jsme se dnes naučili?

Co zajímavého jste se dozvěděli?

co se ti nejvíc líbilo?

Moment překvapení.

Kluci, dnes jste byli velmi pozorní a pilní. Udělal jsi to úžasné příběhy o podzimním dni v lese. Řeknete je svým přátelům a rodičům. Ale jako dárek od podzimu dostáváte tyto podzimní listí, které vám připomenou naši lekci.

Hlavním cílem dějových obrázků pro sestavení novela, – chuť rozvíjet dětskou řeč a myšlení. Při pohledu na obrázek se kluci snaží popsat, co je na něm vyobrazeno, a snaží se sestavit jediný, logicky souvislý příběh. Bohužel mluva dnešních mladých lidí má k dokonalosti daleko. Děti a teenageři málo čtou a komunikují. Proto vývoj správné literární řeč rodina, učitelé a všichni dospělí kolem dítěte by měli věnovat pozornost. Pro toto existuje obrovské množství způsoby.

Jak je lze použít?

Jednou z nich, již zmíněnou, jsou obrázky pro tvorbu povídky. Na našem webu najdete obrázky příběhů pro děti. Je nesmírně důležité, aby obrázky byly podřízeny jedinému tématu, což znamená, že dítě při pohledu na ně bude schopno sestavit souvislé sdělení nebo si hrát hry na hraní rolí pro předškoláky. Ne nadarmo jsou studenti při výuce cizího jazyka vyzváni, aby popsali obrázek, vymysleli dialog podle prezentované situace a vytvořili hry na hraní rolí. Tato technika je použitelná i ve výuce rodný jazyk v rámci školky nebo estetického centra. Můžete si stáhnout ilustrace pro psaní povídky a vytisknout si je pro práci.

Technika rozvoje řeči na základě obrázků pro skládání krátkého příběhu je jednoduchá. Doporučujeme rodičům, aby se svým dítětem hráli hry na hrdiny, rozložili před něj ilustrace a společně vymysleli příběh, příběh, do kterého se zapojí rodina nebo přátelé dítěte. Dbejte na to, aby dítě při popisu nepřeskakovalo z jedné akce nebo předmětu na druhou, ale důsledně a logicky vyjadřovalo své myšlenky. Poté, co jste jednou takovou lekci naučili, vraťte se po chvíli k zpracovanému obrázku: zeptejte se dítěte, zda si pamatuje příběh, který sestavil, jaké podrobnosti nevzalo v úvahu, co by mohlo přidat. Série dějových obrázků pro sestavení krátkého příběhu je vhodná pro lekce o vývoji řeči základní škola, v nativních lekcích popř cizí jazyk. Dobrým základem může být popis ilustrace, hry na hrdiny, příběh na ní založený kreativní práce. Děti obvykle na takové úkoly reagují s potěšením, protože dětská fantazie ještě nezapustila kořeny, její let je volný a neomezený.

Způsob práce s obrázky pro děti bude vyžadovat pozornost a pravidelné procvičování rodičů. Právě rodina by se měla zajímat o vývoj miminka. Měli by mu pomoci vytvořit příběh, hry na hrdiny pro předškoláky a pak o nich společně diskutovat.

Série obrázků pro školku nebo domácí použití pro děti jsou zaměřeny na různá témata. Můžete například napsat příběh na téma „Rodina“, „Roční období“, „Les“, „Domov“ atd. Metodika rozvíjení řeči u dětí zahrnuje komplexní pokrytí témat, o kterých lze sestavit příběh. Technika zahrnuje i využití her pro mateřskou školu, které budou obsahovat ilustrace nebo příběh na zvolené téma. V důsledku řady takových aktivit začnou děti mluvit mnohem souvisleji, logicky a v jejich řeči lze vysledovat jediné vlákno.

Vývojové materiály k tématu

Mateřská škola

Obrázky na různá témata












Podrobit:"Podzim". „Vytvoření příběhu podle obrázku“

Obsah programu:

naučit děti psát příběh podle obrázku.

Pokračujte v práci na větě: naučte se vybrat logickou koncovku věty; používat v řeči jednoduché běžné i složité věty.

Rozvinout schopnost výběru definic podstatných jmen; provést asociativní řadu;

Rozvinout schopnost určovat dočasné vztahy.

Pokračovat ve výuce systematizovat podle atributu, identifikovat předmět nebo jev podle jeho podstatných znaků.

Aktivujte dětskou slovní zásobu: nudný, zlatý, barevný, rozbředlý sníh, špatné počasí, padající listí, zima,

Naučte se jasně a zřetelně vyslovovat slova a fráze, procvičujte správná výslovnost zvuky: [w]. : [p]. : [a].

Rozvíjet zrakově-motorickou koordinaci, souvislou řeč, myšlení, pozornost, vnímání, pozorování.

Pěstovat motivační připravenost ke škole a estetické cítění.

Životní bezpečnost: Rozvíjejte správné držení těla.

Zdroje: karty pro každé dítě, barevné tužky, listy, hrdina - Nyusha, diagramy, malba.

Postup lekce

Část 1. Org. okamžik. Prstová gymnastika «

Kdo pořád fňuká a nudí se,

Nic nevnímá.

Kdo si ničeho nevšimne

Nic nestuduje.

Kdo nic nestuduje

Pořád fňuká a nudí se.

Nyusha přichází. Ve škole dostala úkol – sbírat podzimní kytice z listů. Na každém kousku papíru je úkol. Pomozme Nyushovi.

Jaké je teď roční období?

Jaké je slovo „podzim“ v kazaštině?

1 úkol. D / hra "Asociace". "Přemýšlej a odpověz."

Přemýšlejte, děti, a pojmenujte slova významově související se slovem „podzim“.

Podzim - padající listí, sklizeň, déšť, mraky, vlhko, září, listí, břečka, špína, louže, houby, studium, zima, deštník, vadnutí, smutek,

Úkol 2. "Zkrášlit slovo."

Podzim je zlatý, barevný, deštivý, pošmourný, raný, střední, pozdní, plodný, bohatý, nudný, krásný, vleklý, zamračený, teplý.

Nyusha přišel s těmito řádky o podzimu. Chce, abyste je zopakovali a pojmenovali zvuk, který se ve čtečce nejčastěji vyskytuje.

Ša - ša - ša - podzim je velmi dobrý

Šu - šu - šu - šustí listí

Nebo - nebo - nebo - vybral červené rajče

Jean - jean - jean - na posteli leží lilek

3 úkol.

D/hra "Hádej, co to je?"

Prší, mrholí, kape - ... (déšť)

Zčervenají, žloutnou, opadávají - ... (listy)

Javor, topol, bříza - ...

Silný, pronikavý, studený - ... (vítr)

září, říjen, listopad -…

A teď naopak volám objekt – ty, co umí.

Listy - točí se, žloutnou, červenají, šustí, padají, houpou se

Déšť - mrholí, kape, lije, leje,

4 úkol

"Dokonči větu"

Říkám začátek věty – ty jsi konec. Tyto diagramy nám přijdou na pomoc.

Přišel podzim, tak...

často prší;

ptáci odlétají do teplejších podnebí;

stromy se oblékly do vícebarevného oblečení;

Zažloutlé listy víří a padají ze stromů; Venku padá listí;

Na polích dozrála úroda: brambory, okurky, rajčata

jablka a jiné ovoce dozrálé v zahradách;

lidé sbírají houby v lese; v lese je spousta hub;

Na ulicích jsou louže, břečka a špína.

Úkol 5" Vymyslete příběh podle obrazu „Na podzim“.

Přišel zlatý, plodný podzim. Stromy oblékly barevné oblečení. Obloha je pokryta mraky a často prší. Podzimní listí zčervená, žloutne a opadá: bříza, javor, dub. Ptáci odlétají do teplejších oblastí. Podzim je bohaté roční období. Na polích dozrála úroda zeleniny, v sadech dozrála jablka a hrušky. A v lese se dá nasbírat spousta hub.

6 úkol. Práce na jednotlivých kartách.

Děti si prohlížejí obrázky a zakroužkují jen to, co se týká podzimu, svou odpověď zdůvodní.

Obecní rozpočet vzdělávací instituce mateřská škola kombinovaný typ č. 68
Při pohledu na obraz Pozdní podzim" Sestavení popisný příběh Vzdělávací obor "Komunikace"
Zpracovala: Olga Vasilievna Mezhakova, učitelka na MBDOU d/s č. 68, Belgorod
cíle:
- objasnit znalosti dětí o znameních podzimu;
- rozvíjet dovednosti v psaní krátkého popisného příběhu pomocí podpůrných schémat;
- aktivujte „podzimní“ slovní zásobu: rozbředlý sníh, špatné počasí, špatné počasí, hnědá, rezavá, červená tráva, uschlé listí;
- rozvíjet souvislou řeč, myšlení, pozornost, představivost;
- tvořit prostorově-časové reprezentace;
- pěstovat zájem o krajinomalbu.

Vybavení: malba „Pozdní podzim“, písmena „s“, „o“, „n“, čísla „1“, „2“, „3“, záznam P.I. Čajkovskij "podzimní den" referenční diagramy napsat popisný příběh.

Průběh lekce

Kluci, hádejte hádanku
Přináším úrodu
Znovu osévám pole
Posílám ptáky na jih
Svlékám stromy
Ale já se borovic nebojím
A vánoční stromky... já... (podzim)
- Kluci, měli bychom vás pozvat na návštěvu slov, která žijí na podzim? vyslovím různá slova. Jakmile uslyšíte slovo, které žije podzimem, budete muset tleskat.
- Září, kapky, vánice, břečka, déšť, sněžení, padající listí, špatné počasí, vlaštovka, listopad, závěj, pampeliška, zlatá, jahody, houby, srpen, říjen.
- Slova, která jste pozvali, zůstanou v naší lekci.
- Autumn má tři syny. Co je to za syny?
- Jak se jmenuje první syn podzimu? Uvolněte první zvuk tohoto slova ze své pěsti - „s“.
- Kolyo, najděte písmeno „s“, vložte ho pod číslo „1“.
- Pojmenujte druhý podzimní měsíc, jak ho budeme psát.
- Říjen.
Zazpívejte svým hlasem název prvního zvuku tohoto slova „o“.
- Jak se jmenuje třetí syn podzimu? Vypusťte první zvuk tohoto slova ze své pěsti „n“.
- Přečteme si slovo „SEN“.
- Myslíš, že by matka Osenina zvolila toto slovo pro sebe?
- Co se děje v přírodě na konci podzimu?
- Na podzim se celá příroda připravuje ke spánku, k odpočinku. Některá zvířata se ukládají k zimnímu spánku, schovávají se v dírách a usnou, jiná už se tak chovat nebudou. aktivní obrázekživot je jako léto. Stromy shodily listí.
- O různé časy let píší skladatelé hudbu. Poslechněte si dílo P.I. Čajkovského "podzimní den".
- Co byste chtěli dělat s touto hudbou?
- Sedni, spi...
- Mnoho umělců zobrazuje podzimní krajiny. Jaké podzimní období umělec zobrazil na tomto obrázku?
- Konec podzimu.
- Jak jsi to uhodl?
- Stromy jsou holé, tráva uschla, ztmavla, zhnědla a zrezivěla.
- Podívejte se pozorně na obrázek a řekněte mi jeho jméno.
- "Pozdní podzim".
- Jaké barvy použil umělec ve svém obraze?
- Chladný, tmavý.
- Co vidíš v popředí?
- Dobře.
- Která cesta?
- Široký, dlouhý, špinavý.
- Co vidíš na silnici?
- Cesta je široká špinavá louže a malé louže.
-Koho umělec zobrazil dalšího na cestě?
- Dále na silnici umělec zobrazoval školáky. Jdou do školy.
- Podívejte se doleva, koho vidíte vlevo, na kraji silnice?
- Vlevo na kraji silnice jsou čtyři vrány.
- Co je zobrazeno napravo od silnice?
- Vpravo od silnice jsou na obrázku různé stromy: břízy, javory, borovice.
- Co vidíš v dálce na obrázku?
- Stromy a za nimi vesnice a za vesnicí hustý les.
- Myslím, že umělec zobrazil jasný den. souhlasíš se mnou?
- Ne, obrázek ukazuje zamračený, bouřlivý, pošmourný den.
- Jak jsi to zjistil?
- Není slunce, nebe je nízké, pošmourné, šedé. Po nízké obloze plují tmavé dešťové mraky.
- Pouze velmi pozorní a ostražití lidé mohou vidět vše, co je na tomto obrázku. Vezměte si dalekohled. Co ještě na obrázku vidíte?
- V dálce leží dlouhoocasá straka běloboká. Vysoko na obloze krouží hejno ptáků. Na větvi sedí straka.
- Děti, jak ptáci předpovídají špatné počasí?
- Vrány se shromažďují v hejnech, létají vysoko a nízko, hlasitě kvákají a straky štěbetají.
- Kluci, tenhle obrázek není jednoduchý, jak to zní. Představte si, že vy a já jsme vstoupili do obrazu a ocitli jsme se na tomto kopci nebo na této silnici poblíž vesnice. Zavřete oči a představte si, jaké zvuky jste slyšeli?
- Křik ptáků, šustění listí, zvuk větru, praskání větví.
- Zhluboka se nadechněte. Jaký vzduch?
- Studené, syrové, čerstvé.
- Teď zamávám kouzelnou větvičkou a ty se proměníš v podzimní listí.

Psychogymnastika "Podzimní listí"

Kde jsou listy?
-Na stromě.
- Jak se drží na větvi?
- Řapík - jako by to byla ruka.
- Listy pevně drží na větvičce. Vítr fouká, vítr fouká silnější... silný vítr foukal...
Listí padá, padá -
Na naší zahradě padá listí...
Žluté, červené listy
Kroutí se a létají ve větru.
- Všechno listí odletělo, vítr utichl. kde jsi teď? Jak se cítíte?
Někdo říká, že leží v louži, někdo se schoval pod lavičku, někoho vzali domů pro kytici...
- Ty, listy, bys chtěl letět do vzdálené země? Zafoukal čarodějnický vítr, sebral listí ze země, ty zavířily vzduchem a letěly. Co vidíš shora?
- Pozemky, domy, řeka.
- Vítr utichl, klesl jsi k zemi. Dotknu se tě kouzelnou větvičkou a ty se zase proměníš v děti a řekneš mi, jaké byly listy a kde rostly?
- Byl jsem list osiky a vyrostl jsem na osice...
- Jsme opět v naší skupině. Kdo uhodl, co teď budeme dělat? Na tabuli jsou zobrazena schémata pro sestavení příběhu.
- Vytvořte příběh.
- Pomozte mi správně napsat první větu:
Přichází pozdní podzim.
Dále děti skládají příběh v řetězci na základě schémat.
Byl pošmourný, zamračený podzimní den.
Nebe bylo tmavé, šedé, ponuré, nízké.
Po nízké obloze pluly tmavé dešťové mraky.
Nedávno hustě pršelo.
Na silnici se tvořily velké louže a malé louže.
V dálce se po polní cestě procházejí školáci.
Stromy jsou holé.
Na dubech a javorech zůstaly poslední uschlé listy.
Studený vlhký vítr trhá listy stromů a odnáší je pryč
daleko od stromu.
Zimující ptáci se shromažďují v hejnech, létají vysoko a nízko,
hledají potravu pro sebe.
- Dokončíme náš příběh básní.
Podzimní dny
Všude jsou velké louže
Poslední listy
Studený vítr víří.
- Jaké další básně znáš o pozdním podzimu?
Děti čtou básně:
I. Bunin „Les jako malovaná věž“,
A. Pleshcheeva "Podzim",
A. Puškin „Nebe už dýchalo podzimem“...