Poznámky k netradiční kresbě v přípravné skupině „Podzimní les. Shrnutí lekce v přípravné skupině výtvarné a estetické výchovy netradičními technikami kreslení na téma: „Pozdní podzim Kresba pozdní podzim

Shrnutí hodiny kreslení v kompenzační přípravné skupině

"Pozdní podzim".

Připravila a vede učitelka: Svetlana Lvovna Nikolaeva.

Cíl:

Vzbudit v dětech zájem v pozdním podzimu, rozvíjet schopnost emocionálně se rozptýlit náladou smutku, smutku, zprostředkovaného v poezii. V krajinářské kresbě vzbudit touhu vyjádřit tento stav pomocí barvy.

úkoly:

1. Nápravné a vzdělávací:

Nácvik pojmenování podzimních znamení obohatí slovní zásobu dětí;

Vytvořte si představy o neutrálních barvách (černá, bílá, tmavě šedá, světle šedá, hnědá), použijte tyto barvy při tvorbě obrazů pozdního podzimu;

Rozvíjet schopnost samostatně zprostředkovat kresbou krajinu pozdního podzimu, její barvu (absence jasných barev v přírodě);

Procvičte si schopnost kreslit stromy různých struktur a keřů bez listí;

Posílit techniky kreslení koncem štětce;

Pokračovat v rozvoji schopnosti znázorňovat přírodní úkazy netradičním způsobem (píchání vatovými tyčinkami - sníh).

Pokračujte v rozvíjení schopnosti pracovat s paletou, vytváření barevného schématu a získávání matných šedých tónů.

2. Nápravné a vývojové:

Pokračovat v rozvoji schopnosti cítit, rozumět a reprodukovat obraznost jazyka básně;

Rozvíjet koordinaci pohybů, doprovodnou řeč;

Rozvíjet jemné motorické dovednosti prostřednictvím hry prstů;

Rozvíjet představivost;

3. Nápravné a vzdělávací:

Pěstujte lásku k poezii a přirozené přírodě;

Pěstovat estetické vnímání přírody;

Pěstujte v dětech zájem o kresby, chuť se na ně dívat a mluvit o nich.

Materiál:

Ukázka vytvořená učitelem. Krajina listy tónovaného papíru. Kvaš, akvarel, paleta, štětce č. 2 nebo 3, hrnky s vodou, tácky, ubrousky, vatové tyčinky.

Přípravné práce:

Čtení básní ruských básníků o podzimu od A. N. Pleščeeva, A. S. Puškina a dalších.

Pamatování básní o podzimu „Podzim“ od M. Chodjakova a „Vlaštovky chybí“ od A. Feta.

Rozhovor o pozdním podzimu a jeho znameních.

Prohlídka reprodukcí obrazů slavných umělců v prezentaci „Pozdní podzim očima umělců“.

Zkoumání ilustrací, obrázků, reprodukcí.

Pozorování oblohy, stromů, deště, sněhu při procházce.

Průběh lekce:

Kluci, jaké je teď roční období?

Jaké podzimní měsíce znáte? Jaký je teď měsíc? Listopad je posledním podzimním měsícem.

Poslechněte si báseň A. Pleshcheeva, o jakém podzimu básník mluví?

Přišel podzim

Květy uschly,

A vypadají smutně

Holé keře.

vadne a žloutne

Tráva na loukách

Jen se to zeleně

Zima v polích.

Oblohu zakrývá mrak

Slunce nesvítí

Vítr kvílí na poli,

Déšť mrholí.

Vody začaly šumět

Rychlý proud

Ptáci odletěli

Do teplých krajů.

Máte radost z tohoto básníkova obrazu?

O jakých známkách pozdního podzimu mluví Pleshcheev v básni?

Báseň skutečně mluví o nudném, ponurém, chladném podzimu.Ze stromů opadá listí, trávy vadnou a žloutnou, keře jsou matné a holé, květy uschly, ptáci odletěli do teplejších podnebí a často mrholí.

Podzim je jako večer v roce. A večer se chystáme do postele. Stromy se tedy svlékly a omývaly se deštěm. Divoká zvěř usne.Přišel pozdní, pošmourný podzim. V pozdním podzimu se často objevují studené mrholení, občas sníh nebo plískanice, stromy shazují poslední listy, tráva uschla a květiny uschly. Poslední ptáci létají na jih. Zvířata se připravují na zimu, lidé oblékají teplé oblečení.

Tělesná výchova minuta

Déšť nám klepe na okna a zve nás ke hře.

Kapka jednou kapka dvě. (Děti provádějí skoky na dvou nohách)

Nejprve velmi pomalu (držení za ruce, děti chodí v kruhu)

A pak, pak, pak

Všichni běžte, běžte, běžte. (Chůze v kruhu se zrychlením)

Otevřeli jsme naše deštníky, (uděláme kopuli nad našimi hlavami rukama)

Chránila se před deštěm. (dřepnout si)

Dnes vás zvu ke kreslení pozdního podzimu. Jaké barvy k tomu budete potřebovat – teplé, světlé nebo studené, šedé?

Podívejte se na obraz znázorňující pozdní podzim. Jakou barvu má obloha? - Jaké stromy?

Vyšetření vzorku.

Jaké znaky podzimu jsou zobrazeny? (lehký sníh, pošmourná obloha, žádné listí na stromech).

Techniky kreslení.

Nyní vám řeknu, jak tyto jemné barvy získat. Na stolech máte palety, umělci tyto palety používají ke skládání barev. A vy, jako skuteční umělci, to uděláte.

Jaký druh kvaše musíme smíchat, abychom získali šedou barvu? (přidejte kapku černého do bílého kvaše).

Ano, abyste získali šedou barvu, musíte k bílé přidat trochu černé barvy. Pokud malujete mraky, pak vezměte modrou barvu a přidejte do ní trochu černé a bílé barvy, promíchejte je na paletě. Barva listů a trávy v pozdním podzimu také ztratila svůj jas - je hnědá. Vezměte zelenou barvu a přidejte do ní trochu žluté a hnědé - získáte hnědou barvu.

Nejprve tedy musíte na paletu nanést požadovanou barvu a poté ji nakreslit na list.

Všimli jste si, jak „magicky“ je sníh zobrazen? Jak myslíš, že budeme malovat sníh? (pomocí metody „poke“)

Jak budeme kreslit stromy? (špičkou štětce).

Prstová gymnastika.

Chcete-li krásně kreslit, musíte natáhnout prsty.

Raz, dva, tři, čtyři, pět (zatni a uvolni prsty)

Déšť vyšel na procházku do lesa (Prsty levé ruky „jdou“ po dlani pravé)

Déšť vyšel na procházku do lesa (Prsty pravé ruky „jdou“ po dlani levé)

Dub, bříza, javor, osika (Ohněte prsty, začněte palcem)

Vrba, topol a jeřáb,

Zamyslete se nad svým obrazem a pusťte se do práce.

Při kresbě učitel dbá na kompozici, barevné podání, přesnost v práci.

Po dokreslení si děti vyberou své oblíbené kresby a díla se zobrazí k nahlédnutí. Předškoláci vyprávějí, co nakreslili. Učitel analyzuje činnost dětí.

Kreslení, jedna z oblíbených činností dětí, umožňuje předškolákům maximalizovat jejich kreativitu. Žáci přípravné skupiny jsou schopni vytvářet kompozice na nejrůznější témata, včetně zobrazování expresivních obrazů přírody. Kresba krajiny úzce souvisí s procesem chápání okolní reality (prostřednictvím pozorování, seznamováním se s uměleckými díly apod.). Jedná se o komplexní estetickou a vývojovou činnost, která obohacuje různé stránky osobnosti dítěte.

Vlastnosti kresby krajiny v přípravné skupině předškolního zařízení

Vytváření krajinných kompozic je jedním z hlavních směrů kurzů kresby v přípravné skupině. Předškoláci znázorňují přírodní předměty v nižším věku, počínaje jednoduchými kresbami pampelišky, heřmánku nebo vánočního stromku. Šestileté děti již dokážou realisticky ztvárnit jakékoli roční období a zprostředkovat charakteristické rysy podzimu a zimy, jara a léta.

Samostatnému vytvoření toho či onoho obrazu přírody vždy předchází seznámení s díly vynikajících krajinářů.

Žáci přípravné skupiny taková díla dobře vnímají, přestože v nich chybí zábavná zápletka. Děti snadno určí roční období, které je na obraze popsáno, a analyzují barvy, které malíři pomohly zprostředkovat obraz. Předškoláci dokážou nejen porozumět obsahu krajiny, ale také pocitům, které chtěl umělec sdělit.

Úkolem učitele je vybrat barevná a emotivní umělecká díla, která jasně demonstrují znaky konkrétního ročního období nebo přírodní krajiny.

Jako příklady uveďme díla A. Savrasova „Věže dorazily“, I. Levitana „Zlatý podzim“, „Březen“, I. Šiškina „Žito“, E. Panova „Zima v lese“.

Fotogalerie: výběr krajinářských kompozic slavných umělců Reprodukce obrazu A. Savrasova Reprodukce obrazu I. Levitana Reprodukce obrazu I. Levitana Reprodukce obrazu E. Panova Reprodukce obrazu I. Šiškina

Důležitou roli hraje osobní pozorování přírody dětí, které probíhají během procházky.

To přispívá k získávání nových poznatků a rozvoji estetického cítění. V procesu takového rozjímání je dobré, aby učitel četl dětem básně ruských básníků, které se hodí k tomu či onomu obrazu přírody. Předškoláci se tak naučí porovnávat krajinu popsanou v básnickém díle s tím, co skutečně existuje v okolní realitě.

Přípravná skupina také procvičuje kresbu krajiny podle básně: děti ztělesňují umělecké obrazy na papír.

Děti ve věku od šesti do sedmi let již mají dobře vyvinuté vnímání barev: učí se korelovat barevné odstíny s pozadím obrázku. Například předškoláci chápou, že jasně zelené nebo nažloutlé listy vypadají kontrastně proti modré nebo šedé obloze a světle modré květy na světle zeleném stonku budou vypadat působivě proti tmavě zelené trávě.

Při vytváření krajinných kompozic by předškoláci neměli mít před sebou model učitele - vyhnete se tak práci se šablonami.

Ukázku nahrazují reprodukce obrazů umělců nebo fotografie. Učitel může dětem pouze ukázat, jak znázornit jednotlivé předměty, které způsobují potíže. Důležitým bodem v lekci kreslení je analýza hotových kompozic.

Všimněte si, že tento proces úzce souvisí s vývojem řeči. Nejprve jsou děti vyzvány, aby obdivovaly výslednou krajinu a poté začíná beseda. Pozornost přitahuje expresivní ztvárnění obrazů, ať už je to zlatý podzim, zimní les nebo probouzející se jarní příroda. Doporučuje se přidat do výkresu originální detaily. Učitel shání od předškoláků podrobné komentáře k barvě kresby: jemná, tlumená, nebo naopak šťavnatá, sytá. Děti mohou být volitelně požádány, aby mluvily o své práci, například jaký jarní okamžik kompozice zobrazuje.

Nejvhodnější materiály a podklady pro práci

K vytvoření krajinné kompozice v přípravné skupině budou vhodné různé materiály - barvy (kvaš a akvarel), barevné tužky, voskovky, stejně jako sangvinické a uhelné tužky. Také v tomto věku se procvičují kresby jednoduchou grafitovou tužkou.

Nejjednodušší způsob, jak zprostředkovat barevnou bohatost přírody (jasně modrá obloha, východ a západ slunce, temná modř moře), je samozřejmě pomocí barev. Taková práce je však ve srovnání s kresbou tužkou pracnější a vyžaduje vytříbené technické dovednosti. Při malování vodovými barvami nebo kvašem je nutné se předem postarat o vhodné pozadí pro základnu - předškoláci ji v předvečer třídy samostatně tónují. Takže například pro zimní krajinu by bylo vhodné modro-bílé pozadí, pro letní krajinu - jasně modrá obloha a zelená spodní část základny (tráva).

Jako vždy se zajímavým efektem dosáhne kombinací materiálů.

Například na obrázku podzimního lesa stojí poblíž stromy nakreslené vodovými barvami a barevnými tužkami.

Kresba vodovými barvami a tužkami

Další originální řešení - na květinové krajině nakreslené jemnými voskovými pastelkami, chytlavými motýly, vyrobenými s jasnými fixy, flutter.

Při tvorbě krajinných kompozic se žáci přípravné skupiny zdokonalují dříve naučené tradiční i netradiční techniky kresby.

Protože obrázky přírody jsou nejčastěji zobrazovány barvami, děti si procvičují techniky práce se štětcem - všemi štětinami a špičkou. Navíc nedílnou součástí práce při kreslení krajin je skládání potřebných barev na paletu. Například kmeny stromů mají různé odstíny - tmavě hnědé, tmavě šedé, šedozelené. A předškoláci by měli být schopni tyto tóny získat ze základních barev laků. Závěje nemusí být natřeny jen bílou barvou. Obraz se stane zajímavějším, pokud do bílého kvaše přidáte kapku jiné barvy - sníh se bude třpytit v odstínech, které zprostředkují jeho krásu a báječnost.

Učitel by měl děti varovat před stejným typem zobrazení krajinných objektů. Například stromy by se měly kreslit jinak: mladé, štíhlé, ale i staré, rozvětvené, s rovnými a zakřivenými kmeny atd.

Při vytváření obrázků přírody je důležitá kompozice kresby: aby bylo možné zprostředkovat široký prostor, je nutné kreslit na celý povrch listu. Objekty umístěné v dálce se zdají malé, zatímco objekty v popředí se zdají být velké.

Navíc krásně vypadají kresby, které mají horizont oddělující oblohu od země. Učitel by měl dětem vysvětlit techniku ​​tvorby takových kompozic.

Linie horizontu je nakreslena modrým akvarelem. Dále namalujte oblohu štětcem dobře navlhčeným ve vodě. Pokud je zobrazena zimní krajina, měl by být sníh na spodní straně kompozice světlejší než obloha. Je natřen bílou barvou, zředěnou kapkou jiné barvy, například červené - získáte jemný, mírně narůžovělý odstín. Výsledná namíchaná barva se silně ředí vodou – výsledkem je sníh, který se na slunci třpytí.

Sníh by měl být světlejší než obloha

Připomeňme, že bílý akvarel nebo kvaš se musí nanášet důkladně umytým štětcem, přičemž nejprve na paletě zkontrolujeme, zda štětec zanechává průhlednou stopu.

Při kresbě krajiny by bylo velmi vhodné použít netradiční způsoby zobrazování. Jedná se o monochromatickou techniku, vhodnou zejména pro malby zimní přírody: kluci malují výhradně bílým kvašem na barevném pozadí - obraz se ukáže jako kontrastní a efektivní.

Kresba žáků přípravné skupiny monochromatickou technikou

Neobvyklé letní a podzimní krajiny jsou získávány technikou monotypu - tak se obvykle malují stromy odrážející se ve vodě.

Kresba technikou monotypie

Jakékoli roční období může být krásně zobrazeno pomocí listů.

Potisk s listy řepy

Kromě toho se původní stromy a keře získávají pomocí blotografie.

Blotografie

Pro vyobrazení zimní krajiny je dobré použít vatové tyčinky a pomocí nich nakreslit velké sněhové vločky. K tomuto účelu je vhodná i technika malování solí nebo krupicí - hmota se nasype na vrch barvy, která ještě nezaschla.

Předškoláci by se také měli seznámit s technikou mokré na mokré. Horní část tónovaného listu papíru je navlhčena pěnovou pryží. Objekty zobrazené na pozadí se tak budou jevit rozmazané nebo pokryté sněhem. Tato metoda je velmi vhodná pro kreslení jarních krajin.

Doplňkové typy názorných aktivit využitelných při tvorbě prací, realizace individuálního přístupu ve třídě

Aby předškoláci mohli naplno zažít radost z kreativity v hodinách, musí v nich učitel povzbudit touhu doplnit skladbu o další typy vizuálních aktivit. Jedná se především o zahrnutí nášivek a modelovacích prvků do krajinářské kresby. Takže například práce se ukáže jako velmi originální, pokud ve směsi s jasně malovanými květinami rostou na letní louce květy plastelíny.

Kreslení s modelovacími prvky

Další zajímavou možností je, že na jabloních vykvetly krásné nášivky „květiny“.

Kresba s nášivkovými prvky

Win-win možností, pokud jde o originalitu, je zahrnutí prvků origami do výkresu. Například liška vyrobená technikou origami harmonicky zapadá do barevného obrazu podzimního lesa.

Kresba netradičními technikami (vatové tyčinky, otisky listů) s prvky origami

Specifické možnosti složení

Žákům přípravné skupiny je hned na začátku školního roku nabízena krajinomalba. Děti jsou vyzvány, aby vytvořily kompozici na téma „Léto“, kde zobrazují odpovídající obrázky přírody.

O něco později (také v září) předškoláci improvizují na téma „Zlatý podzim“. Účelem takové činnosti je zprostředkovat charakteristickou jasnou barvu raného období tohoto ročního období

Na konci října kluci vytvářejí krajinu „Pozdní podzim“. Zde je naopak kladen důraz na absenci sytých barev, obraz je vyveden v neutrálních tónech (různé odstíny šedé, hnědé, černé, bílé).

Od prosince začínají žáci přípravné skupiny trénovat kreslení krásných zimních obrázků přírody. Jsou to „Zimní krajina“ (prosinec), „Jinovatka pokryla stromy“ (leden), „Zima“ (únor). Předškoláci v těchto dílech odrážejí charakteristické rysy nejchladnějšího období roku, procvičují si techniky práce s barvami a zlepšují svou schopnost harmonicky aranžovat přírodní předměty na list papíru.

Na konci školního roku (květen) jsou děti tradičně zvány ke kreslení jarních krajin - „Rozkvetlá zahrada“ a „Jaro“. V prvním případě děti sdělují vzhled jarních květin, věnují pozornost jejich tvaru a struktuře a paletě barev. V lekci na téma „Jaro“ se předškoláci učí kreslit na vlhký papír technikou rozmazání obrazu.

Kromě toho je vhodné v průběhu roku nabízet studentům přípravné skupiny témata jako „Mořská krajina“, „Horská krajina“ (zejména pokud děti žijí v podobné oblasti), „Fantastická krajina“.

Kreslení obrazu přírody lze organizovat jako týmové úsilí, kdy děti zobrazují prvky krajiny na společném pozadí.

Mohou to být témata jako „Podzimní podzimní listí“, „Zimní les“, „Rozkvetlá zahrada“.

Organizace motivačního začátku přímých vzdělávacích aktivit: ukázka obrázků, pozorování na vycházce, rozhovor, básnička, pohádka atd.

Aby se kresba krajin stala pro děti napínavou a probíhala v uvolněné atmosféře, musí učitelka na začátku hodiny předškoláky naladit na kreativní vlnu a vytvořit v nich potřebnou motivaci. V přípravné skupině by to mohl být rozhovor. Kluci například vyprávějí, co viděli v létě nebo jak vypadají stromy na začátku podzimu.

Můžete si vzpomenout na několik písní o určitém ročním období (například „Píseň o létě“ z karikatury „Santa Claus a léto“), mluvit o tom, co z spiknutí písně může být zobrazeno na obrázku.

Ve třídě je důležitá viditelnost. Učitel může například obložit větve stromů umělým mrazem - pokrýt lepidlem a posypat solí, krupicí, cukrem nebo malými kousky pěny. S takovou přírodou před očima bude pro předškoláky snazší zobrazovat stromy pokryté mrazem v zimě. Před kreslením na téma „Rozkvetlá jarní zahrada“ učitel vyzve děti, aby si prohlédly čerstvé květiny stojící ve váze. Mohou to být narcisy, tulipány, sněženky. Děti upřesňují tvar a délku stonku, uspořádání okvětních lístků, barvu rostlin atd. Učitelka dětem například vypráví, že jí pošťák cestou do práce podal dopis. Je ze zlatého podzimu. Píše, že stromy ve městě jsou oblečeny do krásných citronových a měděných šatů. Brzy ale listy opadnou a příroda usne. Kluci musí pomoci rozšířit tuto podzimní pohádku - kreslit krajiny na téma „Zlatý podzim“.

Dalším kreativním řešením je pro předškoláky, aby je navštívila panenka Spring. Děti jí říkají, proč na ni čekaly a milují ji. Jaro si stěžuje chlapům, že se zima nechce vzdát svého místa pro sovu - buď nasype sníh, nebo nechá zmrznout. Samotné jaro se s tím nevyrovná: děti musí pomáhat - kreslit krásné jarní obrázky přírody.

Hračka, kterou lze použít v lekci kreslení jarní krajiny

Zvažme další zajímavou možnost motivace – skupina dostává dopis od dětí z daleké, horké Afriky. Zimu nikdy neviděli a žádají, aby jim nakreslily obrázky zimní přírody.

Děti vždy se zájmem vnímají pohádkovou motivaci. To by mohla být díla o ročních obdobích, ve kterých jsou obdařeni antropomorfními vlastnostmi. Vhodná je například pohádka „Spor“, kterou vymyslela učitelka mateřské školy z města Neftekamsk Safargulova I.S. Čtyři sestry, chytré a krásné, zima, jaro, léto a podzim žily vždy spolu. Jednoho dne se ale pohádali, kdo z nich je nejdůležitější. Zima tvrdila, že jí rok začíná, a všichni milovali zimní aktivity. Spring namítla, že to byla právě ona, na kterou lidé vždy čekali. Ptáci ji vítají zpěvem a zvířata vylézají ze svých děr. Léto a podzim se samozřejmě také braly každý po svém. Čtyři sestry se velmi dlouho hádaly a nemohly dosáhnout konsensu. Ve skutečnosti je každá ze sester dobrá svým vlastním způsobem: zima se svými vánicemi a sněhem, mírné jaro s teplým sluncem a potůčky, léto s jeho teplem a chladem a podzim s bohatou úrodou.

Po přečtení takové krátké pohádky se učitel může předškoláků zeptat, jaké roční období mají rádi, a poté je vyzvat, aby se rozhodli nakreslit krajinu související s jejich oblíbeným ročním obdobím.

Básničky o přírodě jsou velmi vhodné pro motivující začátek hodiny. Učitel vybírá díla, která jasně odhalují charakteristiku konkrétního ročního období. Vhodné jsou například následující:

F. Tyutchev

Čarodějka v zimě
Očarovaný, les stojí -
A pod sněhovými okraji,
nehybný, němý,
Září nádherným životem.

A on stojí, okouzlen, -
Ne mrtvý a ne živý -
Okouzlený kouzelným snem,
Všichni zapletení, všichni spoutaní
Světelný řetěz dolů...

Svítí zimní slunce
Na něj tvůj paprsek s kosou -
Nic se v něm nebude třást,
Všechno to vzplane a bude jiskřit
Oslnivá krása.

A.S. Puškin

Je to smutná doba! Ach kouzlo!
Jsem potěšen tvou krásou na rozloučenou -
Miluji bujný rozklad přírody,
Lesy oděné do šarlatu a zlata,
V jejich baldachýnu je hluk a svěží dech,
A nebe je pokryto zvlněnou tmou,
A vzácný sluneční paprsek a první mrazy,
A vzdálené šedé zimní hrozby.

"Podzim" A. Pleshcheev

Přišel podzim
Květy uschly,
A vypadají smutně
Holé keře.

vadne a žloutne
Tráva na loukách
Jen se to zeleně
Zima v polích.

Oblohu zakrývá mrak
Slunce nesvítí
Vítr kvílí na poli,
Prší mrholí..

Vody začaly šumět
rychlého proudu,
Ptáci odletěli
Do teplých krajů.

E. Baratitsky

Jaro, jaro! Jak čistý je vzduch!

Jak jasná je obloha!

Jeho azurie je živá

Zaslepuje mi oči.

Jaro, jaro! jak vysoko

Na křídlech vánku,

Laskající sluneční paprsky,

Mraky létají!

Potoky jsou hlučné! Potoky svítí!

Hučí, řeka nese

Na vítězném hřebeni

Led, který zvedla!

"Ptačí třešeň" S. Yesenin

Ptačí třešeň sype sníh,
Zeleň v květu a rose.
V poli, nakloněný k útěku,
Věžové chodí v pruhu.
Hedvábné byliny zmizí,
Voní jako pryskyřičná borovice.
Ach, louky a dubové háje, -
Jsem otrávený jarem.
Duhové tajné zprávy
Zářit do mé duše.
Přemýšlím o nevěstě
Zpívám jen o ní.
Srážíš se, třešně, sněhem,
Zpívejte, ptáčci, v lese.
Nejistý běh přes pole
Barvu rozetřu pěnou.

"Léto" V. Orlov

- Co mi dáš, léto?
– Hodně sluníčka!
Na nebi je duha!
A sedmikrásky na louce!
– Co mi ještě dáš?
- Klíč zvoní v tichosti
Borovice, javory a duby,
Jahody a houby!
Dám ti sušenku,
Takže když vyjdeme na okraj,
Křičel jsi na ni hlasitěji:
"Pověz mi rychle své jmění!"
A ona vám odpoví
Hádal jsem mnoho let!

Všimněte si, že pokud má básnické dílo malý objem a popisuje konkrétní obraz, pak rozhovor o jeho obsahu probíhá ihned na začátku lekce kresby. Pokud se báseň skládá z několika čtyřverší odrážejících řadu přírodních jevů, pak je vhodné nejprve na jejím základě provést lekci o vývoji řeči, která plynule přejde do vizuální aktivity.

Lekce kreslení by měly obsahovat hádanky o ročních obdobích a názvech měsíců. Například následující:

Kdo bělí paseky bílou

A píše na stěny křídou,

Šije péřové postele,

Vyzdobením všech oken? (zima)

Pojmenujte, chlapi,

Měsíc do této záhady.

Jeho dny jsou nejkratší ze všech dnů,

Ze všech nocí delších než noc.

Do polí a luk

Sněžilo až do jara.

Uběhne jen náš měsíc -

Slavíme Nový rok. (Prosinec.)

Píchá v uších, štípe v nose.

Do plstěných bot se vkrádá mráz.

Pokud cákáte vodou, spadne

Už ne voda, ale led.

Ani pták nemůže létat:

Pták mrzne z mrazu.

Slunce se obrátilo k létu.

Co je to za měsíc? (Leden.)

Sníh padá v pytlích z nebe,

Kolem domu jsou závěje.

To jsou bouřky a vánice

Zaútočili na vesnici.

Mráz je v noci silný,

Během dne je slyšet zvonění kapek.

Den se znatelně zvýšil

Co je to za měsíc? (Únor.)

Existuje velké množství hodin tělesné výchovy a prstových cvičení na téma příroda. Vezměme si jako příklad následující:

Lekce tělesné výchovy „Přišlo jaro“

Lekce tělesné výchovy „Sníh“ (podle básně I. Tokmakové)

Lekce tělesné výchovy „Přišel podzim“

Lekce tělesné výchovy "podzim"

Lekce tělesné výchovy "Zima"

Napadlo trochu bílého sněhu
Půjdeme se projít, kamaráde.
pohyb v kruhu, držení za ruce
Sníh, sníh, bílý sníhkývejte rukama doleva a doprava
Točení a padání na všechnyhladké pohyby rukou shora dolů
Všechny děti jsou na lyžích
Běželi za sebou
simulace lyžování
Dělali jsme věci ze sněhudělat sněhovou kouli a ženu
Sněžnou ženu oslepili.
Sníh, sníh, bílý sníh
kývejte rukama doleva a doprava
Naše babička je nejlepší!ruce v prstenu před vámi
Sedíme na saníchstáli ve dvojicích jeden po druhém se sepjatýma rukama
A rychle se řítíme z kopcepohybující se v kruzích
Páni!všichni spadli na podlahu
Oh, dobře, vstávej, vstávej, příteli!
A setřes sníh!
Šli jsme hodinu!
Pojďme se teď zahřát!
Vstal z podlahy a oprášil se

Prstová gymnastika „Jaro je červené“

Celé jméno autora Název abstraktu
Gerega S.A. "jarní nálada"
Vzdělávací cíle: naučit se kreslit jarní krajiny pomocí různých výtvarných materiálů a nástrojů, pomocí standardních i netradičních technik, upevnit znalosti o znameních jara.
Vývojové úkoly: rozvíjet kompoziční dovednosti, vnímání barev.
Výchovné úkoly: pěstovat zájem o kolektivní kreativitu, schopnost koordinovat své jednání s ostatními účastníky práce.
Integrace vzdělávacích oblastí: „Umělecká kreativita“, „Kognice“, „Komunikace“, „Socializace“, „Zdraví“.
Demo materiál: ilustrace zobrazující jarní krajinu, zvukový záznam „The Sound of the Wind“, krásná krabice s míčky, polštářky.
Leták: Papír Whatman, zubní kartáčky, pěnové houbičky, vatové tampony, siluety dlaní, koktejlová brčka, papírové ručníky, žlutá pasta, látkové květiny, akvarelové barvy, štětce různých velikostí, kelímky.
Průběh lekce:
Přehraje se zvukový záznam hluku větru. Učitel si všimne kousku papíru na stole. Je na něm nápis „Jarní nálada“. Učitel a děti si uvědomí, že dříve zde byla vyobrazena jarní krajina, ale barvy pravděpodobně smyl déšť. Obraz je potřeba obnovit (motivace).
Děti „jedou“ do země Risovandia tento problém vyřešit: sedí na imaginárním obláčku (polštářích), „vznášejí se nad zem“ a „létají“.
Předškolákům je nabízena didaktická hra „Mystery Boxs“. Učitel jim ukazuje krásnou krabici plnou kouzelných koulí. Každé dítě si vybere míček a navíjí ho, dokud jej nezavede do malé krabičky. K dispozici je nástroj na kreslení (zubní kartáček, pěnová houba, silueta ruky, koktejlové brčko atd.). Poté se kluci „rozjeli“ zpět a během letu si pamatují známky jara.
Kluci jsou rozmístěni: někteří budou zobrazovat přírodní objekty na horní straně papíru Whatman, jiní na spodní straně. Učitel připomene techniky kreslení netradičními materiály, poznamená konkrétní obrázky, které se nejlépe pořídí zubním kartáčkem (tráva, vánoční stromky), potiskem pěnové gumy (oblaka), dlaní (stromy), foukáním trubičkou (keře, ježek, slunce ).
Provádí se prstová gymnastika.
Samostatná práce předškoláků. Dětem, které úkol rychle splnily, jsou nabídnuty pampelišky z látky, které je potřeba připevnit na nakreslenou trávu pomocí kapky žluté pasty.
Všichni společně obdivují výsledný obrázek.
Rešetnikova E.
Učitelka přinese dětem dopis, který jí pošťačka dala cestou do školky. Chcete-li zjistit, od koho to je, musí kluci uhodnout hádanku:
  • Dny se zkrátily
    Noci se prodlužovaly.
    Kdo to řekne, kdo ví...
    Kdy se to stane?

Dopis napsal podzim. Obává se, že stromy a keře brzy shodí svůj krásný žlutý oděv a usnou. A moc si chci prodloužit podzimní pohádku. Kluci ochotně souhlasí s tím, že pomohou - nakreslit krásné obrázky na téma „Podzimní les“.
Učitel nabízí předškolákům k zamyšlení podzimní krajinu umístěnou na tabuli, přičemž zdůrazňuje, že předměty v pozadí jsou vyobrazeny jako malé. Poté pozornost dětí upoutají kreslící potřeby (štětce, vodové barvy, voskovky) a možnosti zobrazení stromů (k tomu jsou k tabuli přivolány dvě děti, aby ukázaly).
Tělesná výchova „Podzim“ se koná s prvky prstové gymnastiky.
Samostatná práce předškoláků. Recenze děl. Jedno z dětí si vybere podle jeho názoru nejvýraznější práci, pak nejúhlednější a také tu, kde jsou předměty správně umístěny s ohledem na proporce.
Čtení úryvku z básně I. Bunina „Padající listí“:

  • Les je jako malovaná věž, lila, zlatá, karmínová,
    Stojí jako veselá pestrá stěna nad jasnou mýtinou.
Isimová M.K. "Stromy v mrazu"
(kresba podle reprezentace)

Předškolák dostane hádanku o zimě:

  • Nastalo chladné počasí a medvěd přestal řvát.
    Voda se proměnila v led. V lese přezimoval medvěd.
    Šedý zajíček s dlouhýma uchama
    Proměnil se v bílého zajíčka.
    Kdo to řekne, kdo ví:
    Kdy se to stane?

Dětem jsou nabízeny reprodukce zobrazující zimní krajinu. Rozhovor o znacích zimy: jak se nazývají období oteplování v zimě (tání), jak vypadá obloha v tomto ročním období, jaké srážky vidíme v zimě (modrá, mráz) atd. Za každou správnou odpověď , kluci dostávají sněhovou vločku.
Učitel čte řádky od vynikajících ruských básníků o zimě:

  • Pod modrou oblohou
    Průhledný les sám zčerná,
    Skvělé koberce,
    A smrk se mrazem zezelená,
    Sníh leží a svítí na slunci;
    A řeka se třpytí pod ledem.
    (A.S. Puškin)
    Čarodějka v zimě
    Les je začarovaný
    A sněhové třásně,
    nehybný, němý
    Září nádherným životem.
    (F.I. Tyutchev)
    Očarován neviditelným
    Les dřímá pod pohádkou spánku,
    Jako bílý šátek,
    Borovice je svázaná...
    (S.A. Yesenin)

Pořádá se tělovýchovné setkání „Sníh“ na báseň I. Tokmakové.
Poslech skladby P.I. Čajkovského "Zimní ráno".
Děti v předškolním věku jsou vyzvány, aby pomocí sangvinických tyčinek zobrazily krásu zimní krajiny - stromy pokryté námrazou - na papíře. Tento materiál dobře přenáší drsnost stromové kůry. Budete potřebovat hnědou, černou (pro kmeny) a modrou (mráz na větvích) barvy.
Učitel podotýká, že sangvinik je křehký: není třeba ho pevně mačkat prsty a přitlačovat na papír.
Děti kreslí zimní krajinu do kompozice „Winter“ od P.I. Čajkovskij (album „Roční období“).

Výstava kreseb. Vyprávění přísloví a rčení o zimě:

  • Prosinec končí rok, začíná zima.
  • Dobré sněžení zachrání úrodu.
  • Ne sníh, který zametá, ale ten, který přichází shůry.
  • Mráz je velký, ale neříká vám, abyste stáli.
  • A v silném mrazu vás práce zahřeje.
  • Nový rok - obrat k jaru.
Balakireva M. "Jabloně kvetou"

Rozhovor o jaru a jeho znameních. Děti vyjmenují stromy, které kvetou na jaře.
Ozve se zaklepání na dveře - objeví se zajíček s větví jabloně v tlapkách. Pupeny na větvi jsou oteklé - brzy se objeví listy.
Děti popíší, jak vypadá větev jabloně, a poté mají nakreslit jabloně s rozkvetlými listy a květy, aby pak kresby mohly předat zajíčkovi.
Tělesná výchova se koná:

  • Vy a já jsme šli na pole
    (krok na místě)
    A našli tam květiny.
    (Pobyt)
    Pro jednoho se sklonil
    (Nakloňte se dopředu)
    A pak pro toho druhého,
    (Nakloňte se dopředu)
    Rychle jsme utrhli třetí
    (Nakloňte se dopředu)
    A běželi s kyticí.
    (Běží na místě).

Učitel připomene techniky kreslení stromu. Kmen je vyobrazen jako celá hromada. Chcete-li malovat jemné květy jabloní, musíte smíchat růžovou a bílou barvu. Listy jsou vyobrazeny metodou máčení.
Prstová gymnastika se provádí:

  • Slunce vychází -
    Květina kvete!
    Slunce zapadá -
    Květina jde spát.

Samostatná činnost předškoláků. Výstava děl.

Krajinné kompozice žáků s komentářem k dokončení práce

Letní skladby pro studenty přípravných skupin jsou zpravidla světlá a barevně bohatá díla. Obrovští barevní motýli tak krouží nad zelenou loukou v kresbě „Ach, léto!“ Na čisté obloze se tu vznášejí modré mraky a z trávy vykukují sedmikrásky. Kresba je plná pozitivní nálady. Podobným dílem je „Obraz o létě“.

Velmi expresivní je dílo „Colors of Summer“, kde dítě zobrazilo vodní krajinu - jemně růžové lekníny rostoucí na jezeře.

Na kresbě „Summer Rainbow“ je zobrazena okouzlující jasná duha. Práce byla provedena netradiční technikou - poke painting. Všimněme si zajímavého obrazu slunce s velmi dlouhými paprsky dosahujícími téměř až k zemi.

Stromy v kompozici „Léto v březovém háji“ jsou detailně vykresleny. Originální detail - břízy jsou obdařeny antropomorfními rysy - mají lidskou tvář.

Velmi jemné dílo – „Jaká barva je léto“, vyrobené v tlumených pastelových barvách. Podobným dojmem působí i kresba „Květinová louka“ – je zde použita technika kresby za mokra. Výsledkem byla krásná rozmazaná obloha.

Fotogalerie: výběr letních kreseb

Kresba kvašem Kresba akvarelem Kresba akvarelem Kresba akvarelem Kresba šťoucháním Kresba akvarelem Kresba akvarelem na mokro

Předškoláci vytvářejí velmi barevné krajiny na téma zlatý podzim. Kresby se vyznačují množstvím jasných barev a jsou často vyrobeny v kvaši. Díla využívající techniku ​​monotypu („The Autumn Sunset“) jsou vždy originální.

Děti dobře rozlišují mezi popředím a pozadím kompozice. V tomto ohledu je náznaková kompozice „Podzim... Pohádkový palác“, kde se vpředu zřetelně rýsuje krásný strom se žlutým olistěním.

Dílo „Sbohem, podzime“, provedené tužkou v jemných pastelových barvách, působí velmi jemně. Všimněme si krásné horské krajiny v pozadí.

Kompozice „V parku na podzim“ je okouzlující: vidíme štíhlé stromy s různobarevným listím a elegantní zakřivený most přes řeku. Spadané listí vypadá krásně na pozadí modré vody. Obloha je vyrobena ve velmi krásných přechodech odstínů.

Malebná je i modrá obloha se sněhobílým mrakem na snímku „Podzimní den“.

Fotogalerie: kompozice s podzimní krajinou

Kresba akvarelem Kresba tužkou Kresba kvašem Monotyp Kresba akvarelem Kresba kvaš Kresba poke Kresba akvarelem Otisk listu Akvarel Kresba Akvarelem Kresba akvarelem

Zimní náměty předurčují k používání nestandardních kresebných metod. V tomto ohledu je indikativní dílo „Zimní kouzelný strom“, které je kombinací nekonvenčních technik: samotný strom je zobrazen pomocí blotografie, námraza na větve je šťouchána polosuchým štětcem, sovy na větve jsou kresleny prstem a sněhové vločky se malují vatovými tyčinkami.

Celý zimní les, podobný pohádce, byl vytvořen pomocí tisku zelí ("Zimní les"). Zajímavá je také kompozice „Winter’s Tale“, kde jsou zasněžené koruny stromů vyobrazeny šťouchnutím a nad nimi létající hýli s otiskem gumy. Tajemný les je vyobrazen na kresbě „Zima v lese“ u stromu se skrývá legrační liška.

Monochromatické zimní malby jsou vždy expresivní, například strom pokrytý bílým sněhem na kresbě „Strom v mrazu“. Působivé jsou také kompozice „Winter Tree“ (stromy vypadají jako sněhové mraky) a „Stromy pokryté mrazem“ (větve jsou složitě zakřivené).

Okouzlující vánoční stromky v zasněženém oblečení jsou zobrazeny na kresbách „Zima-Zima“ a „Zima-Krása“.

Vyplňuje učitelka MBDOU d/s č. 17 "kolobok" g.-k. Anapa Gamretskaya Anna Sergejevna

Obsah programu:

  1. Seznamte děti s obrazem Issaka Iljiče Levitana "Zlatý podzim" .
  2. Posílit schopnost kreslit různými netradičními technikami (surová kresba, foukání, houbování, umístění obrázku přes celý list.
  3. Pěstovat zájem o výtvarné umění, schopnost vidět krásy přírody.
  4. Rozvíjejte kreativitu, představivost a schopnost orientovat se na listu papíru.

Použité technologie: COR, zdravotně nezávadné.

Materiál a výbava:

Obraz I. Levitana "Zlatý podzim" , listy tónovaného papíru, kvaš, paleta, foukací trubice, ubrousky, pěnová houba.

Průběh lekce:

Podívejte se z okna. Jaké je teď roční období? (podzim). Proč?

Jaké znaky podzimu znáte?

Ano, teď je podzim. Téměř všechny listy opadly. Dnes jsem šla do školky, listí mi pod nohama příjemně šustilo. Chtěl jsem sebrat list a přinést ho sem. Ukázalo se, že tento list není obyčejný, ale tajemný.

Poslechněte si hádanku:

Stále temnější tvář přírody:
Zeleninové zahrady zčernaly
Lesy se stávají holé,
Ptačí hlasy mlčí,

Medvěd upadl do zimního spánku
Ve kterém měsíci k nám přišel?

(listopad)

Je to tak, je to třetí podzimní měsíc. Jaké další podzimní měsíce znáte?

I. Úvodní část.

Podívejte se na tabuli, co zde vidíte? Jedná se o reprodukce obrazů. Který z těchto obrazů zobrazuje podzim? Tento obraz Issaka Iljiče Levitana, který je tzv "Zlatý podzim" . co na něm vidíš? (příroda). Jsou zde i další obrazy.

Issak Iljič Levitan, který tento obraz namaloval, velmi rád maloval přírodu. Byl to slavný umělec.

Unavený? Pojďme si trochu odpočinout.

Fyzické cvičení.

Představte si, že jsme v podzimním lese a procházíme se po cestách. Tak jsme zastavili a:

Ruce zvednuté a roztřesené
To jsou stromy v lese.
Ruce ohnuté
Štětce byly otřesené

Vítr odfoukne rosu
Na stranu ruky
Hladce zamáváme
Jsou to ptáci létající na jih.

Ukážeme vám také, jak jim sednou.
Křídla byla složena dozadu.

II. Hlavní část

Kluci, představte si, že jste všichni umělci. Pokud jsme umělci, co děláme? (malovat) Jak? Jak můžeme kreslit?

Co nám pomůže? (náš asistent je trubice) Co s tím můžete kreslit? (stromy). Jak? (toto je technika foukání).

Začněme kreslit.

Samostatná práce dětí. Individuální pomoc těm, kterým se zrovna nedaří.

Podívejte se na své obrazy, co jste získali? Jaká byla nálada obrazu? Je to velmi smutné, že? Proč? (stromy stojí bez svých elegantních zlatých šatů). Z čeho jsou šaty stromů? (listy) K tomu nám pomůže naše kouzelná houba. Jak? (technika – malba houbou)

III. Závěrečná část

Co jsme dnes kreslili? Jak? (technici) Udělejme ze všech tvých obrazů obrovský les. Přineste sem veškerou svou práci. Jaký krásný, kouzelný, elegantní podzimní les se z toho stal. Všechny stromy v tomto lese jsou velmi krásné. Máte rádi podzimní les? (Ano) A moc se mi to líbí! Takoví jste dobří umělci!

Elena Razgildeeva
Poznámky ke kresbě v přípravné skupině „Podzimní krajina“

Abstraktní GCD pro umělecký a estetický rozvoj (výkres) PROTI přípravná skupina« Podzimní krajina»

Podrobit: « Podzimní krajina»

Cíl: Utváření estetických představ u dětí o rysech kompozice podzimní krajina

Úkoly: Naučte děti kresbou zprostředkovat strukturu stromu - kmen (štětcem, větvemi různých délek. K upevnění dovedností výkres olistění pomocí svislého tahu (metoda máčení). Seznamte děti se způsoby míchání barev při zobrazování podzimní krajina;

Rozvíjet jemné motorické dovednosti, kreativitu, duševní aktivitu, paměť, souvislou řeč, představivost;

Pěstovat pozitivní vztah k přírodě.

Materiály na lekci. - bílý list papíru A2 (ukázka, - listy A4 pro děti, - stojany, - tenký štětec, štětec, - vlhčené ubrousky, voda, - palety, - kvaš (žlutý, červený, zelenomodrý, bílý, hnědý, ubrousky pro navlhčení štětce

Metodické techniky:

Ukázka a výklad učitelem, - hudební doprovod, otázky pro děti, - připomenutí techniky výkres, - pozorování dětských prací, rady, - poslech hudby P. Čajkovského, - zkoumání dětských prací, - rozbor práce dětí a učitele.

Průběh činností

Ranní kruh.

(děti si hrají v zájmových oblastech, ozve se krátký signál zvonku, děti sbírají hračky. Ozve se dlouhý signál zvonku - děti jdou k učiteli a sednou si na koberec do kruhu)

Ráno jdeme na dvůr -

Listí padá jako déšť,

Šustí pod nohama

A létají, létají, létají...

V jakém ročním období se tento přírodní úkaz vyskytuje? jak se to jmenuje? (pád listů)

Proč se tyto jevy vyskytují v přírodě? Chlapi, měli jste si o tom posbírat informace doma. Kdo nám řekne jaké informace připravený.

1 dítě: Proč listy s nástupem mění barvu? podzim?

2 dítě: Proč opadávají zažloutlé listy?

O změnách, které nastaly v přírodě s příchodem podzim

řekne nám v básni Angelina:

čte báseň.

Umělec- Podzim maluje krajinu,

Vezme do rukou jednoduchou tužku,

Hladce k nim přináší déšť a vítr,

A teplo ze zázračně hořícího ohně.

září ve spojení s ní maluje obraz,

Do košíku jí dává houby a ořechy,

Listí pokrývá pole a louky,

A nažene všechny ptáky k těm břehům.

Umělec- Podzimní dokončování skic,

Představoval jsem si, že je Aivazovský,

A vyměnil jsem tužku za štětec,

Aby syté barvy plynuly jako moře.

Chlapi, co umělec kreslí v této básni? Podzim(scenérie)

Co se stalo scenérie(dětské předpoklady) (Krajina jsou obrazy, které zobrazují přírodu.)

Kdo kreslí krajiny? (umělci- krajináři)

Kluci, podívejte se, kolik obrázků, jak můžete určit, které se zobrazují? scenérie, pomůžeš? (děti si vybírají obrázky znázorňující krajina)

Řekněte mi, kluci, jaké roční období je na obrázcích? (podzim) . jak jsi to uhodl? (umělec používá žluté, červené, hnědé, oranžové, zelené barvy). Jakých barev je více? (žlutá, oranžová, hnědá). Podívejme se na obrázky. Co můžete říci o tom, jak umělec aranžoval určité prvky ve své kresbě? krajina? Řekni mi, proč jsou stromy tady velké a tady malé? (protože tyto stromy jsou blízko nás a tyto jsou daleko) Jak jinak se liší (jasné kreslení větví, listí a v dálce na jednom místě stromy nakreslený blízké jsou nakresleny ve spodní části listu, ale stromy v dálce jsou nakresleny větší a menší).

jaká je? podzim? (dětské předpoklady)

Kluci, líbí se vám to? podzim? Jak? (odpovědi dětí)

Rád chodím například po spadaném listí, jako po zlatém koberci. Není to pravda? na podzim moc krásné? Je to, jako by dobrý čaroděj maloval všechno kolem jasnými barvami.

Kluci, brzy to skončí přijde podzim, v jakém ročním období? Jak si můžeme zachovat krásu? podzimní příroda? Co můžeme udělat, aby nám naše práce připomínala podzim? Nechceš být malým čarodějem a nakreslit podzimní krajinu. souhlasíte? Kde najdeme to, co potřebujeme? kreslících materiálů. (v uměleckém studiu). Pak jdeme do tvořivé dílny.

Kluci, zaujměte svá místa u stojanů.

Chlapi, podívejte se, jestli máte vše, co potřebujete kreslení podzimní krajiny. Přijďte si vybrat požadované barvy kvaše pro kreslení podzimní krajiny.

Vysvětlení metod práce.

Aby se předešlo duplicitním kresbám, je zobrazení provedeno na listu tapety, prvky nejsou zobrazeny v celkové kompozici, ale jako samostatné prvky;

Nejprve musíme určit horizont. Proč je to nutné, co oddělujeme tímto řádkem? (rozlišujeme, kde bude nebe a kde bude země)(toto je ta pomyslná čára, kde se zdá, že se země spojuje s oblohou (kreslí) . K tomu si vezmeme štětec a nakreslíme čáru. Nyní kreslíme oblohu. K tomu si vezmeme štětec, namočíme do bílé barvy a otřeme na list papíru, přidáme další dvě barvy podle vašeho přání, podle toho, jak chcete oblohu znázornit. Například žlutou a modrou, nebo můžete přidat růžovou nebo fialovou a rychle ji potřít vlhkým hadříkem, aniž byste nechali barvu zaschnout, nebe je hotové. Dále nabarvíme spodní část listu, nakreslíme trávu, vezmeme žlutou barvu, poté zelenou, můžete přidat hnědou a také ji přetřete vlhkým hadříkem.

Aby se nakreslit dlouhý záběr, budeme potřebovat široký štětec a dvě nebo tři barvy. Položme je na štětec zároveň, trochu žluté, trochu zelené a trochu modré, a metodou kartáčování po linii horizontu s vámi pohybujeme štětcem, teď nahoru, teď dolů. Aby les vypadal jako skutečný, po spodním pruhu lesa ho trochu setřeme vlhkým hadříkem. Dlouhý záběr je připraven. Aby se remíza kmen stromu, vezmeme střední štětec, vybereme dvě barvy, kterými znázorníme kůru stromu a lehkými, uvolněnými pohyby přiložíme chlupy k sobě, štětec se plazí a tak získáme větve, které nejsou rovnoběžné s zemi. Na jaké barvy lze použít kreslení kmene břízy? Strom zbývá doplnit korunou stejným způsobem, vybereme dvě barvy najednou, například žlutou a zelenou, nebo můžeme přidat trochu oranžové; Aby se remíza Vybíráme také několik odstínů keřů, například bílou, žlutou, oranžovou nebo žlutou, oranžovou a zelenou, a potiskujeme břízu. Zůstává nám nakreslete větve, vybereme dvě barvy, například hnědou a černou, a pomocí lehkých svislých tahů označíme větve. Přidáme trochu tahů štětcem pro označení trávy. Můžete přidat stromy uprostřed. Zde budou o něco menší než stromy v popředí.

Než začnete kreslení potřebuje připravit naše prsty kdo bude vést prstovou gymnastiku.

Samostatná práce dětí.

Děti přistoupí ke stolům, kde leží různé obrazové materiály, a začnou pracovat.

(hudební doprovod procesu kresba P. I. Čajkovskij « Podzimní píseň» z cyklu "roční období".)

Závěrečná část. Analýza prací.

Teď se chlapi podíváme na vaši práci.

Podívejte se, kdo má největší jas ukázalo se, že je podzim? Nejtemnější, nejchmurnější obloha? Nejzataženější scenérie? SZO nakreslil spoustu stromů? SZO nakreslil nejkrásnější strom?

Podařilo se zprostředkovat obraz podzimní krajina?

Co uděláme s našimi pracemi? (uspořádáme výstavu)

Jak bychom měli výstavu nazvat? (návrhy pro děti)

Děkuji vám za vaši práci, moc jsem si to s vámi užil

"Nebe už dýchalo podzimem..."

cíle: Rozšiřte u dětí chápání charakteristických znaků podzimu; naučit je nacházet v přírodě; objasnění představ o změnách, které nastávají na podzim v životě rostlin; nadále se učit rozlišovat některé stromy; pěstovat kognitivní zájem, šetrný vztah k přírodě a vnímavost k vnímání krás podzimní krajiny. Pěstovat představivost, pozornost a paměť, přátelský přístup ke svým vrstevníkům, touhu hrát si spolu;Naučte děti zprostředkovat dojmy z podzimu v kresbě; samostatně a kreativně reflektují své představy o krásných přírodních jevech pomocí různých vizuálně výrazových prostředků. Rozvíjejte smysl pro barvy a schopnost úspěšně umístit obrázek na list papíru. Procvičte si malování s kvašem (štětec dobře opláchněte, osušte, podle potřeby přidejte barvu na štětec). Pěstovat estetický vztah k přírodě. Vzbudit zájem o uměleckou kreativitu. Pokračujte ve výuce, jak zprostředkovat předměty a jevy okolního světa prostřednictvím kresby.

Integrace oblastí:Komunikace, Smyslový rozvoj, Zdraví, Socializace, Umělecká tvořivost.

Přípravné práce:

  • Rozhovory o podzimu;
  • Čtení uměleckých děl: „Leaf Falls“ od I. Sokolova-Mikitova, „Les na podzim“ od A. Tvardovského, básně o podzimu od A. S. Puškina, A. Pleshcheeva, A. I. Bunina;
  • Učení básní a rčení o podzimu;
  • Zpívání písní o podzimu a poslech hudby;
  • Prohlídka ilustrací a fotografií zachycujících podzimní přírodu;
  • Kresba v hodinách výtvarné činnosti a samostatné výtvarné činnosti různých stromů;
  • Práce s plastelínou a její nanášení na podklad (plasticineografie);
  • Pozorování stromů při chůzi;
  • Řemesla vyrobená z přírodních materiálů;
  • Příprava kmene břízy z bílé plastelíny.

Materiály a vybavení:

  • Ilustrace zobrazující smíšený les.
  • Kvaš, tónované listy papíru, štětce, sklenice na vodu, ubrousky.
  • Panenka Ježek z loutkového divadla.
  • Nahrávka hudebního cyklu P.I. Čajkovského „Roční období“ (říjen).

Průběh lekce

vychovatel: Dnes máme neobvyklou aktivitu. Pojďte dál a posaďte se na židle. Poslouchejte, jak krásně zní hudba. Jaká slova můžete zvolit k popisu této hudby? (přemýšlivý, jasný, nádherný) Jaké roční období vám to připomíná? (podzim)

Poslech (hraní hudby)

Vychovatel : Kluci, vzpomeneme si, jaké je teď roční období? (podzim)

Jaké podzimní měsíce znáte? (září, říjen, listopad)

Jaký je podzim? (brzy, pozdě, zlatá)

Jaký je teď podzim? (pozdě)

Připomeňme si známky pozdního podzimu. Odpovídejte celými větami. Ptáci odlétají do teplejších oblastí. Často prší, je zataženo a chladno. Lidé nosí teplé oblečení (boty, bundy, čepice). Ze stromů padá listí - začalo opadávání listů. Co se stane z listů? (žlutá, červená, oranžová, hnědá). Na podzim se sklízí zahrady a sady.

vychovatel: Výborně kluci, pamatujte si všechno. Zavřeme nyní oči a představme si, že jsme v pohádkovém podzimním lese (zní hudba)

Moment překvapení

Ozve se ťuk: Ťuk-ťuk-ťuk!

(učitel mu dá na ruku loutku ježka)

Pedagog: Dobrý den! Kluci, kdo nás přišel navštívit?

Ježek: Ahoj lidi! Jsem ježek. Žiji v lese a chráním ho. Dlouho na tebe čekám, v lese se nudím, chci si s tebou hrát, pojď na tuto mýtinu.

Vychovatel : S radostí. Víš, ježko, aby to nebyla nuda jít na mýtinu, kluci znají spoustu různých pohybů. Ano a musíte se zahřát.

Tělesná výchova minuta.

Najednou se nebe zatáhlo mraky(Děti stojí na špičkách a zvednou zkřížené ruce.

Začal padat štiplavý déšť.Skáčou po špičkách, ruce drží na opasku.

Déšť bude plakat dlouho,

Roznese rozbředlý sníh všude. Dřepněte si, ruce mějte na opasku.

Špína a louže na silnici,Chodí v kruhu a vysoko zvedají kolena.).

Zvedněte nohy výše.

Ježek: Posaďte se (děti sedí na podložce). V mém lese je mnoho stromů. Víte, jak se jim říká?

Hra "Pojmenujte stromy"

Ježek: Jak jsou si stromy podobné? (všechny stromy mají kmen, kořeny, větve)

Jak se od sebe liší? (Některé stromy mají listy, říká se jim listnaté, jiné mají jehličí - jehličnaté a liší se i barvou kůry (bříza).

Ježek: Kluci, rádi řešíte hádanky? Tady mám nějaké skladem.

Hádanky

1. Mezi stromy ležel polštář s jehličím.

Ležela tiše, pak najednou utekla. (ježek)

2. Někdo rozkousal borovou šišku na větvi a hodil zbytky dolů.
Kdo obratně proskočí stromy a vyletí mezi duby?
Kdo schovává ořechy do důlku a suší houby na zimu? (veverka)

3. V zimě spí v doupěti pod obrovskou borovicí.
A když přijde jaro, probudí se ze spánku. (medvěd)

4. Hádej, co je to za klobouk, je tam celá náruč kožešiny.
Běhá čepice po lese a ohlodává kůru kmenů? (zajíc)

Ježek: Výborně kluci! Znáš všechna zvířata v lese. Rád jsem si s tebou hrál.

vychovatel: ježko, v lese je teď podzim, pojďme ukázat klukům, jak umělci líčí podzim. Kluci, podívejme se na reprodukce obrazů o podzimu

Zkoumání reprodukcí.

Toto dílo se nazývá „Zlatý podzim“. Podívejte se, jak umělec zobrazil krásu přírody. Jaké barvy použil? (Žlutá, modrá atd.) Všimněte si, jak jsou uspořádány detaily obrázku: v popředí jsou stromy a řeka zobrazeny větší a jasnější než to, co vidíme na pozadí. Chápeme také, že je slunečný den, protože... stíny ze stromů padnou, obloha bude jasná. Na jiném obrázku ale vidíme úplně jiný podzim. Stromy jsou téměř holé, déšť mrholí, vítr fouká. Obloha je šedá. Tak nám umělec viděl a ukázal podzim. A dnes ty a já budeme také umělci a budeme také „malovat obrazy“. Ano, ano, jen psát, ne kreslit. Koneckonců, je správné říkat „malovat obrazy“.

Org. Okamžik. Hudba hraje.

Kluci, slyšíte hudbu P.I. Čajkovského "Roční období". Jakou náladu tato hudba vyjadřuje: veselá, smutná, zamyšlená atd.?

Skladatel nám pomocí hudby zprostředkoval svou podzimní náladu. Ale Alexander Sergejevič Puškin toto roční období velmi miloval a napsal o něm mnoho básní. Poslouchejte zde:

Nebe už dýchalo podzimem,

Slunce svítilo méně často.

Den se krátil.

Tajemný lesní baldachýn

Svlékla se se smutným zvukem.

Hlučná karavana hus

Dosáhl na jih. Blíží se

Docela nudná doba.

Venku už byl listopad...

Jaká je povaha této básně? (odpovědi dětí)

Rozhovor po přečtení.

O jakém ročním období tato báseň mluví? (O podzimu)

O jakém období podzimu zde mluvíme (pozdní podzim)

Najděte slova, která podporují váš názor.

(Blížilo se celkem nudné období, listopad už byl za námi).

Který měsíc je pozdní podzim? (Listopad)

Jaké další období podzimu existuje? (Brzy)

Které měsíce patří časnému podzimu? (září, říjen)

Jaké známky podzimu básník zmiňuje?

Jak rozumíte slovům

"Tajemný baldachýn lesů byl odhalen se smutným zvukem..."

(Listy odlétají ze stromů a je to smutné a smutné).

Co znamená slovo karavan?

(Pohybuje se řetězec - jeden po druhém)

Kdo stěhoval karavan? (Husy)

kam šli? (Let na jih)

Kteří další ptáci létají na jih do zimy? Proč na jih?

Chlapi, nejen skladatelé a spisovatelé zasvětili svá díla podzimu, ale i slavní umělci malovali obrazy zachycující krásu tohoto ročního období. Pojďme kreslit i pozdní podzim.

Praktická práce.

Zaujímáme svá místa. Než začnete pracovat, trochu se zamyslete nad tím, co přesně chcete na svém listu papíru zobrazit, jak uspořádáte svůj plán. Jaké barvy budete potřebovat? Pokud potřebujete míchat barvy, abyste získali jiné odstíny, máte paletu.

Děti kreslí.

Recenze děl.

Na konci práce se kresby pověsí na stojan, děti je zkoumají, hodnotí, sdílejí své dojmy.