Shrnutí lekce kreslení GCD na téma "Mrazivý vzor". Kreslení „mrazových vzorů“ ve skupině seniorů

kresba" Mrazivé vzory"V nekonvenční technologie.

Dnes jsme s dětmi kreslili mrazivé vzory. Venku mrzlo a my jsme mohli pozorovat a zkoumat složité vzory na oknech. Malovali netradiční technikou: pointilismus - tečkovaná malba, kresba vatové tyčinky. Vatové tyčinky jsou perfektní pro použití jako „pracovní nástroj“ pro malé umělce.
Cíl byl stanoven: obohacující vizuální zážitek předškoláků nekonvenční technologie kreslení a následující úkoly:
Vzdělávací: seznamte děti s netradičním umělecká technika kreslení vatovými tampony; vytvořit situaci pro volné kreativní použití různých dekorativních prvků při vytváření mrazivého vzoru (tečka, kruh, kudrna atd.).
Vývojový: rozvíjet vnímání barev, zlepšit jemné motorické dovednosti prsty u dětí; vzbudit zájem o vytvoření obrazu mrazivých vzorů nekonvenčními způsoby kresba (netradičními materiály).

Vzdělávací: pěstovat pozorování a zájem o přírodní jevy, schopnost všímat si neobvyklého ve světě kolem nás a touhu odrážet to, co vidíme, ve své kreativitě.
***
Děti pracovaly s inspirací a zájmem. Všichni uspěli krásné vzory. Každé dítě mluvilo, vyjadřovalo své myšlenky, pocity, emoce. Tyto vzory byly nazývány slovem, kterým je chtěl nazývat každý. Děti vymýšlely přídavná jména; magický, originální, pohádkový, tajemný, tajemný. Viděli jsme nádherné květiny, peří krásných ptáků, spící stromy atd. v zimních vzorech.





Takový tvůrčí činnosti přispívají nejen k rozvoji jemné motoriky a kreativní představivost, ale také uklidnit a uvolnit dítě, rozvíjet jeho vytrvalost, trpělivost a soustředění.

MBDOU" Mateřská školač. 7 kombinovaný typ" Kanash

Poznámky k lekci

"Mrazivý

vzory"

utraceno:

učitelka Onorina K.V.

2016

Cíl : Naučte děti všímat si krásy zimní krajiny. Rozvíjet kreativní představivost. Pěstovat touhu kreslit, vytvářet prostředí, které pomáhá odrážet obraz zimního zázraku.
Úkoly : Naučte se kreslit mrazivé vzory ve stylu krajkování, zdokonalte techniku ​​kresby koncem štětce. Rozvíjejte smysl pro formu a kompozici.

Vzdělávací oblasti v integraci:socializace, poznávání, čtení beletrie, hudba, zdraví, komunikace.


Demo materiál: Plakáty „Zimní okno“, „Zima“.

Technologické karty „Mrazivé vzory“
Prospekty: Tónovaný modrý kvaš list alba, veverčí štětec, bílý kvaš, sklenice vody, ubrousky.
Metodické techniky: konverzace - dialog, prohlížení ilustrací a povídání o nich, tělesná výchova, shrnutí.


Průběh lekce.

1. Úvodní část.
- Kluci, řekněte mi, jaké je teď roční období? (Zima).
- Správně, chlapi. Teď je zima. (Ukazuji ilustrace zimní krajiny). A jaké změny v přírodě nastávají v zimě? (Venku je zima, je sníh, slunce nehřeje, fouká studený vítr, ptáci odletěli do teplejších krajin, některá zvířata jsou v hibernaci)
- Vy i já jsme se také připravili na zimu. Oblečte si teplé kožichy, čepice, boty.
- Které barvy převládají? (odpovědi dětí)
- Řekni mi, co jiného je v zimě bílé? (sníh, závěje, stromy ve sněhu, sněhové vločky, vzory na skle).

Dnes jsem si pro vás připravil zimní hádanky:

1. Ráno za úsvitu tma

Kdo kreslí na sklo - (Mráz).

2. Vyrostl les - bílý les

Nemůžeš tam vstoupit pěšky,

Nemůžete vjet na koni.- (Zimní vzory na okně).

Básníci mluvili o této vlastnosti zimy takto:

Sněhové bouře k nám dorazily,

Trhliny zasypali sněhem.

Na okně je starý muž - Frost

S kouskem ledu jsem nanášel malby. (G. Ladonshchikov)

2. Hlavní část.

A teď vás zvu, abyste si představili, že venku je mráz a naše okna jsou pokryta nádherou zimní vzory. Hudba Petra Iljiče Čajkovského vám pomůže fantazírovat.

fizminutka:

Navrhuji kreslit vzory pomocí pohybů, hudby a stuh.

(děti s bílými stuhami improvizují vzory na hudbu P.I. Čajkovského “ Zimní sny»).

Zvu děti, aby si prohlédly obraz „Čekání“ od K. Vasiljeva.

Jaké roční období je na obrázku?

Jak jste uhodli - (Na skle jsou vzory)

Jaká denní doba je na obrázku - (večer, svíčka hoří, v místnosti je tma)

Použil umělec pouze bílou barvu?

Jaké tóny použil umělec k vyjádření barev ve vzorech - (růžová, žlutá, modrá)?

Ledové vzory nejsou čistě bílé, odrážejí plamen svíčky, modré světlo zimní večer, takže na mrazivých vzorech jsou žluté, růžové a fialové odlesky.

Jak vypadají zimní vzory?

A teď vás zvu k odpočinku před naší magickou obrazovkou.

Děti sedí na koberci před plátnem videoprojektoru a sledují diapozitivy na téma: „Zimní vzory“.

Dnes jste viděli různé zimní vzory. Pojďme být kreativní a nakreslete si vlastní vzory.

Zavřete na chvíli oči a představte si je.

Podařilo se vám vymyslet vzor?

Pak jděte na svá pracoviště.

3. Praktická část.

Vyzývám děti, aby kreslily „mrazivé“ vzory ve stylu krajky pomocí dekorativních prvků - tečka, kruh, lokna, lístek, okvětní lístek, trojlístek, vlnovka, přímka s uzlem, síťka, květina, smyčka a další.

Hudba je „Winter Dreams“ od P.I. Čajkovského. Děti se dají do práce. Jak aktivita postupuje, upozorňuji děti na hustou výplň s prvky povrchu listu a pozoruji sekvenci - od středu k okrajům. Připomínám, že vzory by měly být prolamované a lehké.

Dětem, které mají potíže, poskytuji individuální poradenství.

4. Zvážení výsledků práce.

Po dokončení děti umístí své práce na stojany. Kontrola práce. Vyzývám každé dítě, aby mluvilo o tom, jaké vzory vidělo na okně.

5.Výsledek. Shrnuji práci dětí a navrhuji, aby si vzpomněly a zazpívaly píseň o zimních vzorech „Santa Claus“.

Galina Semenetsová
Shrnutí OOD při vtahování seniorská skupina"Mrazivé vzory"

Programové úkoly:

Vzdělávací:

Učte děti kreslit mrazivé vzory. Vytvořte situaci pro volné kreativní použití různých dekorativních prvků (tečka, kruh, kadeř, list, okvětní lístek, vlnovka, přímka). Zlepšit techniku kreslení koncem štětce. Rozvíjejte smysl pro formu a kompozici

Vývojový:

Rozvíjet zájem o vizuální umění. Rozvíjejte kreativní představivost a fantazii. Zlepšit jemné motorické dovednosti prstů a rukou.

Vzdělávací:

Pěstovat zájem o učení přírodní jevy a jejich zobrazování ve vizuálních aktivitách.

Předchozí práce: rozhovory, prohlížení vzory na oknech; učit se básně o mrazivé vzory; rozhovor o umění výroby krajek na příkladu vologdských řemeslnic; zkoumání krajkových výrobků; výkres krajkové ozdobné prvky.

Metody a techniky: pořad, příběh, umělecké slovo, otázky pro děti, praktické jednání dětí, rozbor práce.

Materiály a vybavení: listy papíru různé barvy, kvaš, štětce, sklenice s vodou, ubrousky, prezentace « Mrazivé vzory»

Průběh OOD:

1 Organizační moment : Hraje hudba "Zimní sny" P. I. Čajkovskij

2 Hlavní část: Učitel nabídne, že se podívá z okna, a začne vést rozhovor s otázkami a odpověďmi. formulář:

Vychovatel: - Jaké je teď roční období?

Máte rádi zimu?

Co zajímavého se děje v zimě?

Dnes jsem si pro vás připravil zimní oblečení hádanky:

1. Ráno za tmy, kdo kreslí na sklo? (Zmrazení) .

2. Žádné ruce, žádné nohy a umí kreslit? (Zmrazení) .

3. Les vyrostl - do bílého lesa se nedá vstoupit pěšky,

Nemůžete vstoupit na koni. (Zima vzory na okně) .

Učitel ukáže snímek « Mrazivé vzory» a čte o tom báseň Moroz umělec:

Moroz je nejlepší umělec, procházka městem.

Zbarví si tváře a štípne všem do nosu.

A v noci, když jsem spal, přišel s kouzelným kartáčem,

A na okně malované šumivé listy.

Učitel se obléká tmavé pozadí krajkové výrobky a nabídky k porovnání mrazivé vzory s bizarním propletením nití v krajce. Poté učitel nabídne složení zvážit, porovnat, popsat « Mrazivé vzory» .

Vychovatel: - Kluci, jak je to možné remíza tak pohádkově krásné vzory?

Nejprve potřebujete remíza s jednoduchou tužkou obecný tvar– kruh, ovál, kosočtverec, sněhová vločka nebo jiný tvar. Poté musíte načrtnout referenční čáry, které budou probíhat přes celý formulář a budou jej křížit na různých místech směrech: na kruhu přes střed (3-5 čar, na čtverci ve formě přímky. Takové referenční čáry v krajce slouží jako silnější (tlustý) vlákna A z těchto referenčních čar (vlákna) Postupně následují tenčí nitě, které pokrývají celou formu pavučinou. Tyto nitě jdou rovně nebo ve vlnách. V místech, kde se protínají, jsou uzliny - tečky nebo kolečka

Dnes jste viděli jinou zimu vzory. Pojďme být kreativní a nakreslete si vlastní vzory.

Zavřete na chvíli oči a představte si je.

Podařilo se vám vymyslet vzor?-

Na jaké barvy lze použít kreslení mrazivých vzorů?- ("studený" barvy)

Každý má "studený" barvy mohou být odstíny, jak je můžete získat?- (míchání barev a přidání bílé)

Fízminutka

Před zahájením práce doporučuji protáhnout prsty a provést prstové cvičení.

1, 2, 3, 4 ty a já jsme udělali sněhovou kouli

Kulaté, silné, velmi hladké,

A už vůbec ne sladké.

3. Praktická část

Děti si vyberou barvu papíru, kterou chtějí. mrazivé okno, prozkoumejte krajku a začněte malovat.

Nabídka dětem remíza« mrazivý» vzory, ve stylu krajkářství, s použitím ozdobných prvků - hrot, kruh, lokna, lístek, okvětní lístek, vlnovka, přímka s uzlem.

Hudba hraje "Zimní sny" P.I. Děti se dají do práce. Jak aktivita postupuje, učitel upozorňuje děti na hustou výplň s prvky povrchu listu a sleduje sekvenci - od středu k okrajům.

To mi připomíná vzory by měl být jemný a lehký.

Individuálně pomáhá radou dětem, které mají potíže.

Kontrola výsledků práce.

Po dokončení děti umístí svá díla na stojany a ozdobí je rámečky ve tvaru oken. Kontrola práce. Učitel vyzve každé dítě, aby řeklo o čem viděli vzory na okně.

4. Shrnutí. Učitel shrne práci dětí a vyzve je, aby si vzpomněly a zazpívaly píseň o zimě vzory"Dědeček Zmrazení» .

Na konci aktivity si děti rozloží své « Mrazivé vzory» na volném stole a prozkoumejte je a zvýrazněte ty nejpřesnější, zajímavá díla a řekněte, proč se vám vybrané dílo líbilo.

Publikace k tématu:

Shrnutí lekce kreslení s gumou „Mrazivé vzory“ Kreslení na téma „Mrazivé vzory“ v netradičních technikách Integrace vzdělávacích oblastí: umělecký a estetický rozvoj, kognitivní.

Shrnutí GCD ve skupině seniorů „Zima-zima, mrazivé vzory“ Cíle programu: Připomenout si s dětmi hlavní znaky zimy. Představte novou techniku ​​kreslení mrazivého vzoru pomocí polyethylenu.

Kreslení „Mrazivých vzorů“ nekonvenční technikou Priorita OO: Umělecký a estetický vývoj. Cíl: Seznámení s novým druhem.

Shrnutí lekce kreslení vzorů GZhel ve skupině seniorů. Cíl: - pokračovat v seznamování dětí s gželským malováním. Úkoly:.

Smrkové aktivity: - Vzbudit v dětech zájem o zimní přírodní úkazy; - Rozvinout vizuální pozorování, schopnost všímat si neobvyklého.

Přímá vzdělávací činnost na kreslení ve střední skupině „Mrazivé vzory“ Cíle: Naučit děti kreslit mrazivé vzory, představit nové vybavení pro kreslení „palety“, naučit je experimentovat s barvami.

Abstrakt z otevřeného GCD o netradičních technikách kreslení v seniorské skupině „Gnomes“.

Téma: "Mrazivé vzory"

(Sestavil: učitel MDOBU d/s č. 9 “Romashka” Vlasova O. M.)

Cíl:seznámit děti s novou nekonvenční technikou kresby „sůl“.

úkoly:

Pěstujte lásku ke kráse původní příroda, respekt k sobě navzájem a vzájemná pomoc.

Zlepšete dovednosti a schopnosti ve volném experimentování s materiály.

Vzbudit zájem o vytvoření obrazu sněhové krajky pomocí různých netradičních technik.

Rozvíjejte kreativní představivost a fantazii.

Pokračujte v učení, jak správně držet ruku a udržet si držení těla.

Vybavení a materiály:Projektor, tmavě barevný karton, PVA lepidlo, kuchyňská sůl, vločka s hádankou, balíček, dopis od Santa Clause.

Přípravné práce.

Úvod do krajkářství. Pozorování tvaru a struktury sněhových vloček při chůzi s lupou.

Průběh lekce:

1.Org. okamžik.(Děti vstupují do skupiny a stojí v kruhu)

Pedagog: Ahoj lidi. Dnes máme neobvyklá kresba. A přesto k nám přišli hosté. Podívejme se všichni na své hosty a usmějme se na ně a nenechme se více rozptylovat. (Děti se otáčejí k hostům a usmívají se). Nyní se na sebe podívejte a usmějte se také.

Psychogymnastika: "Paprsek"

Sáhnutí za sluncem

Vzali paprsek

Přitisknuto k mému srdci

A dali si to navzájem. (Děti provádějí akce podle textu)

2. Moment překvapení.

Učitel se ptá dětí, jaké je roční období. (Poslechněte si odpovědi dětí)

Pedagog: Přesně tak, Zimo! Zima je nádherné období roku! V zimě se dějí různé zázraky! Tak jsem dostal malý balíček. Kdo nám to poslal? Podívejme se, co v něm je, možná zjistíme, od koho to je.

(Přečte kus papíru přiložený k zásilce). Nedá se otevřít, píše se zde... "Můžete to otevřít, když si přečtete 3 básně o zimě."

(Děti čtou básničky).

(učitel otevře balíček)

Pedagog: - Výborně, kluci! Kluci, tady je sněhová vločka s hádankovou básničkou. Pozorně poslouchejte, abyste to uhodli. Kdo uhodne, zvedne ruku:

Neviditelný, opatrně ke mně přichází,

A jako umělec kreslí, kreslí vzory na okno.

Toto je javor a toto je vrba. Tady je palma přede mnou.

Jak krásně maluje jen bílou barvou!

Pedagog: - Kluci, kdo je ten umělec?

Děti: - Samozřejmě, Froste.

3.Úvod do tématu.

Pedagog: - Podívejme se, co ještě je v balíčku?

(Učitel vyjme z balíčku obrázky – zobrazující mrazivé vzory) Děti si je prohlížejí společně s učitelem.

Pedagog: - Kluci, řekněte mi, prosím, jak získáte tak krásné krajkové vzory na skle? (odpovědi dětí)