Shrnutí lekce dekorativního kreslení ve skupině seniorů „Gorodetova malba“. „dekorativní kresba

Nailya Churaeva

Cíl: Představte historii gorodeckého řemesla. Naučte se psát prvky nástěnné malby: kupava květ, list.

Úkoly:

Rozvíjet zájem a lásku k lidovému umění.

Posílit schopnost vytvořit kompozici kresby.

Naučte děti vytvořit vzor ze dvou prvků Gorodets nástěnné malby: pupeny a listy v podobě symetrické girlandy.

Nakreslete girlandu v určeném pořadí od středu k okrajům, zkombinujte dvě podobné v barvě pupenů barvy: růžová s červenou nebo modrá s modrou.

Cvičte děti v míchání barev, aby získaly růžové a modré barvy.

Rozvíjejte smysl pro barvy, kultivujte přesnost v práci a nezávislost.

Materiály: ukázka desky, kvaš, štětec "veverka"č. 5, č. 1, sklenice s vodou, ubrousek, tónovaný papír, ilustrace s gorodetskými pokrmy, vzorek s postupným provedením květu „kupava“.

Přípravné práce: Podívali jsme se na obrázky a fotografie malby Gorodets.

Plánovaný výsledek:

Schopnost komunikovat s vrstevníky při výkonu práce.

Schopnost pozorně naslouchat a aktivně diskutovat, klást a odpovídat na otázky v rámci svých znalostí a zkušeností.

Touha vytvořit výrazný a zajímavý obrázek pomocí šablony nebo bez šablony, výběr vlastních kreslících nástrojů.

Schopnost dělat si vlastní závěry.

Schopnost soustředěně jednat v procesu produktivní činnosti.

Průběh lekce:

vychovatel: Děti, podívejte se, kolik hostů k nám dnes přišlo.

Dobrý den vážení hosté

Děti: Píseň: "Hosté k nám přišli..."

Přišli k nám hosté

Vážení přišli,

Ne nadarmo jsme vařili želé,

Koláče se pekly.

vychovatel: Děti, milujete pohádky, posaďte se, jednu vám řeknu.

„V jistém království, v určitém státě žili mocní, krásní lidé. Tito lidé milovali svou zemi celým svým srdcem. Obdivovali ji a zpívali o ní ve svých písničkách a pohádkách. Věděli, jak vytvořit krásu. Vše, co pro dům vyrobili ze dřeva (krabičky, police, lžíce) byly zdobeny jasnými, elegantními malbami.

Nejlepší řemeslnicí byla Dáša. Jednoduché předměty se jejím štětcem proměnily v pohádkové. Král nařídil, aby ji vzali do paláce, ale Dáša v paláci žít nechtěla a utekla. Proměnila se v krásného Firebirda. A od té doby začala létat po zemi a shazovat peří. Kdo je najde, promění se v mistry. Kluci, myslím, že každý by chtěl najít takové pírko Firebird.

Děti: Ano!

vychovatel: Kdo uhodl, kteří mistři jsou zmíněni v této pohádce?

Děti: Gorodetští mistři.

(Přejděte k stojanu)

vychovatel: Přesně tak kluci. Malovali předměty jasnými barvami. Podívejme se na předměty s Gorodetovou malbou. Všimněte si, jak jsou světlé a slavnostní. Jaké prvky používali městští řemeslníci ke zdobení svých výrobků?

Děti: Květiny, listy, ptáci, koně.

vychovatel: Proč řemeslníci používají bílou?

Děti: Bílá barva oživuje vzor.

vychovatel: Přesně tak kluci

Dítě: Gorodetova malba - jak to, že ji neznáme.

Jsou tu žhaví koně, výborně.

Jsou tady takové kytice, že se to ani nedá popsat.

Příběhy zde nejsou jako nic v pohádce.

vychovatel: Kluci, víte proč se tomu tak říká?

Pohodlně se usaďte a uvidíme (video)

Dítě: Na Volze je starobylé město

Podle jména - Gorodets.

Slavný po celém Rusku

S vlastním obrazem, tvůrce.

Kytice kvetou,

S jasnými barvami smutku,

Je to zázrak – ptáci se tam třepotají,

Jako by nás volala do pohádky.

Didaktická hra: „Poznat nástěnné malby“

vychovatel: Hádejte, děti, kde jsou nakresleny gorodetovské vzory.

Proč si myslíte, že vzorek je složen z Gorodetova obrazu?

Děti: Protože zde jsou poupata nakreslena a barevná kombinace je růžová a červená (modrá a modrá, stejně jako ve vzorech Gorodets.

vychovatel: V dnešní době se jako podklad používá přirozená nažloutlá barva dřeva.

Kluci, řekněte mi, jaké barvy používají gorodetští mistři při malování?

Barvy ve vzoru nejsou četné, ale ve velmi jasných kombinacích - červená, modrá, zelená, sytá oranžová a její odstíny. Bílé a černé barvy v malbě mají zvláštní význam.

Chlapi, jaké prvky používají mistři v malbě?

Děti: (upřesnění jména: růže, kupavka, bobule, listy, kůň, ptáci). vychovatel: To je rosean, to je kupavka, to je heřmánek. Podívejte se pozorně na tyto květiny, mohou být v modrých a modrých tónech nebo růžovo-červené. Kluci, chtěli byste se vyzkoušet v roli gorodetských řemeslníků a naučit se provádět prvky malby květin? Dobře, pojďme k naší práci.

vychovatel: Podívejte se na své barvy. Máte všechny potřebné barvy? Jaké barvy chybí?

Děti: Růžová a modrá.

vychovatel: Co máme dělat?

Děti: Potřebujeme smíchat barvy.

vychovatel: Jaké barvy je třeba namíchat, abyste získali růžovou?

Děti: Přidejte trochu červené do bílé barvy.

vychovatel: Jak získáš modrou?

Děti: Přidejte modrou k bílé barvě.

vychovatel: Ze kterého prvku začnete kreslit girlandu?

Děti: Od centrálního pupenu.

vychovatel: Na tabuli vidíte ukázku psaní květiny s názvem kupava, její postupnou implementaci. Fáze 1 se nazývá podmalba - obrázek modrého kruhu ve středu listu, 2. stínování modrou barvou "oči, paže" a okvětní lístky; a 3. oživení - kadeře a tečky jsou vyrobeny bílou a černou barvou)

Prstová gymnastika: "Šarlatový květ"

Na zahradě nám rozkvetla květina,

(květ s uzavřenými okvětními lístky)

Aby se stal krásným a vysokým,

(květ s otevřenými okvětními lístky)

Ráno otevřel okvětní lístky,

(prsty od sebe, spolu)

Kořeny musí fungovat!

(kořeny)

Můžete si vybrat jednu z navrhovaných možností kompozice pro obrázek nebo přijít s vlastním vzorem.

Samostatná práce dětí.

(Děti kreslí za hudebního doprovodu ruské lidové křídy. „Na zahradě nebo ve městě.“)

Začněme s první fází provádění. Vezmeme modrou barvu a nakreslíme podmalbu - kruh ve středu naší práce. Během práce učitel pomáhá dětem, radí jim, aby kreslily listy, zatímco barva zasychá na velkých kruzích pupenu, a pak nakreslili „oči a paže“. Připomíná dětem, že mistři Gorodets kreslí husté vzory.

Nyní přejdeme k druhé fázi provádění. Děláme to v modré barvě stínování: nakreslete modrý kruh, poté na každý kruh nakreslete malé kruhy - „oči“, červené na růžové pupeny, modré na modré. Malý kruh zasahuje do poloviny velkého kruhu. Nakreslím mašli pod kruh. Necháme chvíli odpočinout, dokud barva zaschne.

Fízminutka:

Tady je velká skleněná konvice

(ruce na opasku, nafouknuté břicho)

Velmi důležitý jako šéf

Tady jsou porcelánové podšálky

Stačí zaklepat, rozbijí se

(točit na místě)

Tady jsou stříbrné lžičky

Hlava na tenké stopce

(ruce sepjaté nad hlavou)

Tady je plastový zásobník

Přinesl nám nádobí

(natáhněte ruce dopředu)

A malované talíře

Podívejte se na tyto

(kreslit ve vzduchu)

Chceme vám vše ukázat

A rychle dokončete kresbu.

A poslední fázi, když poupě zaschne, oživíme bílou barvou.

Sečteno a podtrženo: Děti zavěšují svá díla na magnetickou tabuli. Oh, jak úžasné máš talíře. Jste opravdoví mistři! Ne nadarmo Říkají: "Jako mistr, taková je práce!".

A dnes večer na veletrhu budou moci vaši rodiče obdivovat vaši malbu ozdobné talíře.

Cíl: Naučte děti vytvářet vzor ze dvou prvků Gorodetovy malby: pupeny a listy. Nakreslete vzor v určeném pořadí od středu k okrajům. Zkombinujte dvě podobné barvy v barvě poupat: růžovou s červenou nebo modrou s modrou. Rozvíjejte u dětí dovednosti míchání barev. Vypěstujte si smysl pro vnímavost a touhu pomáhat.

Materiál:

Pro učitele - 2 vzorky vzoru (růžová a modrá) na prkénku; výstava – plátno s ilustracemi děl gorodeckých mistrů; barvy, štětec, lepenka prkénko prázdné.

Pro děti - kartonové přířezy na prkénka; kvašová barva: modrá, červená, bílá, zelená; střapce.

Průběh lekce

Děti sedí u stolů. Ozve se zaklepání na dveře a vejde Pošťák.

Listonoš: Ahoj lidi, přinesl jsem vám doporučený dopis. Prosím podepište.

Učitelka čte dětem dopis: „Dobrý den, milé děti, píší vám vaši kuchaři. Pomozte nám prosím. Usilovně pracujeme na přípravě chutných snídaní a obědů a mnoho našich prkének chátralo. A ty, které máme, jsou obyčejné a ošklivé. Víme, že dobře kreslíš. Pošlete nám malované desky s květinami a vzory. Vaši kuchaři."

- Kluci, pomozme našim kuchařům, krmí nás tak chutně. Kde jsou desky? Tady jsou! /Učitel vyndává z obálky přířezy/. Jakými vzory je máme vymalovat?

Učitel čte báseň o Gorodetově malbě.

Gorodetův obraz – jak bychom to mohli neznat?
Jsou tu žhaví koně, výborně.
Jsou tady takové kytice, že se to ani nedá popsat.
Příběhy zde nejsou jako nic v pohádce.

Děti si prohlížejí ilustrace gorodeckých mistrů a odpovídají na otázky: Jaké prvky malby byly použity? (pupeny a listy); Jaké barvy jsi použil? (zelená, modrá, červená, růžová, modrá).

- Kluci, teď se podívejte, jak jsou na desce uspořádány prvky malby. Na jedné vzorkovnici je vzor umístěn v přímce a na druhé je to zakřivená čára. Poupátko ve středu vzoru „vypadá“ nahoru a další dva vypadají v opačných směrech. Jeden doleva, druhý doprava.

Učitel ukazuje, jak kreslit pupeny, nejprve nakreslí velké kruhy, poté na každý kruh nakreslí malé kruhy - „oči“. /Červená - na růžových poupatech, modrá - na modré/. Malý kruh se v polovině překrývá s velkým kruhem. Pod kruhem je nakreslena mašle. Vyzve dvě děti, aby dokončily oči a oblouky na levém a pravém poupěti.

Učitelka upozorňuje děti na to, že velikost listů ve vzoru je různá.

– Kluci, čím by se podle vás měly kreslit velké listy a jaké malé? U velkých listů se nakreslí a přemaluje obrys. A malé listy mohou být zobrazeny bočním tahem štětce.

- Podívejte se na své barvy. Máte na paletách všechny potřebné barvy? Jaká barva chybí? (růžová a modrá). co bychom měli dělat? Jaké barvy je třeba namíchat, abyste získali růžovou? /přidat trochu červené do bílé barvy./. Jak získáte modrou? /přidat trochu modré do bílé barvy/.

Tělesná výchova moment.

Jednou - ohnout se, narovnat se,
Dva - ohnout se, natáhnout se,
Tři až tři tleskání do dlaně,
Tři kývnutí hlavou,
O čtyři ruce širší
Pět, šest - posaďte se tiše,
Sedm, osm – zahoďme lenost.

Děti smícháním barev získávají růžovou a modrou.

- Kluci, kterým prvkem začnete kreslit vzor? (Z centrálního pupenu.) Nyní máme vše připraveno, pojďme kuchařům pomoci a splnit jejich požadavek.

Samostatná práce dětí.

Při práci učitel radí dětem, aby nakreslily listy, zatímco barva zasychá na velkých kruzích poupěte, a pak nakreslily „oči a paže“. Připomíná dětem, že mistři Gorodets kreslí husté vzory. Hotové práce jsou vystaveny na výstavě, kde děti samy hodnotí a vybírají ty nejlepší. Vyjadřují svůj názor na to, proč se jim právě tato práce líbila.

- Výborně kluci, každý se snažil a pomáhal kuchařům zdobit prkna. Jsou vám velmi vděční.

Rýže. 1. Vzorek desky s červeno-růžovým prvkem malby, umístěný v přímce.

Rýže. 2. Vzorek desky s modro-modrým malířským prvkem, umístěným v zakřivené linii.

Rýže. 3. Kartonové prázdné prkénko pro děti.

Rýže. 4. Dětské práce.

Cíl: Představte historii gorodeckého řemesla. Naučte se psát prvky malby: květ, list.

úkoly:

v Rozvíjet zájem a lásku k lidovému umění.

v Posílení schopnosti vytvářet kompozici výkresu.

v Naučte děti vytvořit vzor ze dvou prvků Gorodetovy malby: pupeny a listy ve formě symetrické girlandy.

v Nakreslete girlandu v určeném pořadí od středu k okrajům a kombinujte dvě podobné barvy v barvě poupat: růžovou s červenou nebo modrou s modrou.

v Cvičte děti v míchání barev, aby získaly růžové a modré barvy.

v Rozvíjejte smysl pro barvy, kultivujte přesnost v práci a nezávislost.

Stáhnout:


Náhled:

Téma: "Dekorativní talíř"

Cíl: Představte historii gorodeckého řemesla. Naučte se psát prvky malby: květ, list.

úkoly:

  • Rozvíjet zájem a lásku k lidovému umění.
  • Posílit schopnost vytvořit kompozici kresby.
  • Učit se děti vytvořit vzor ze dvou prvků malby Gorodets: pupeny a listy ve formě symetrické girlandy.
  • Nakreslete girlandu v určeném pořadí od středu k okrajům, kombinujte dvě podobné barvy v barvě pupenů: růžovou s červenou nebo modrou s modrou.
  • Cvičte děti v míchání barev, aby vytvořily růžové a modré barvy.
  • Rozvíjejte smysl pro barvy, kultivujte přesnost v práci a nezávislost.

Materiály: talířová šablona, ​​kvaš, „veverčí“ štětec č. 5, č. 1, sklenice s vodou, ubrousek, tónovaný papír, ilustrace s gorodetskými pokrmy, vzorek s postupným provedením květu „kupava“.

Přípravné práce:Podívali jsme se na obrázky a fotografie malby Gorodets.

Plánovaný výsledek:

  • Schopnost komunikovat s vrstevníky při výkonu práce.
  • Schopnost pozorně naslouchat a aktivně diskutovat, klást a odpovídat na otázky v rámci svých znalostí a zkušeností.
  • Touha vytvořit výrazný a zajímavý obrázek pomocí šablony nebo bez šablony, výběr vlastních kreslících nástrojů.
  • Schopnost dělat si vlastní závěry.
  • Schopnost soustředěně jednat v procesu produktivní činnosti.

Průběh lekce:

vychovatel: Děti, podívejte se, kolik hostů k nám dnes přišlo.

Dobrý den vážení hosté

Děti: Píseň: „Hosté k nám přišli...“

Přišli k nám hosté

Vážení přišli,

Ne nadarmo jsme vařili želé,

Koláče se pekly.

vychovatel: Děti, máte rádi pohádky, posaďte se, jednu vám řeknu.

„V jistém království, v určitém státě žili mocní, krásní lidé. Tito lidé milovali svou zemi celým svým srdcem. Obdivovali ji a zpívali o ní ve svých písničkách a pohádkách. Věděli, jak vytvořit krásu. Vše, co pro dům vyrobili ze dřeva (krabičky, police, lžíce), ozdobili jasnými, elegantními obrazy.

Nejlepší řemeslnicí byla Dáša. Jednoduché předměty se jejím štětcem proměnily v pohádkové. Král nařídil, aby ji vzali do paláce, ale Dáša v paláci žít nechtěla a utekla. Proměnila se v krásného Firebirda. A od té doby začala létat po zemi a shazovat peří. Kdo je najde, promění se v mistry. Kluci, myslím, že každý by chtěl najít takové pírko Firebird.

Děti: Ano!

vychovatel: Kdo uhodl, kteří mistři jsou zmíněni v této pohádce?

Děti: Gorodetští mistři.

(Přejděte k stojanu)

vychovatel: Přesně tak, chlapi. Malovali předměty jasnými barvami. Podívejme se na předměty s Gorodetovou malbou. Všimněte si, jak jsou světlé a slavnostní. Jaké prvky používali městští řemeslníci ke zdobení svých výrobků?

Děti: Květiny, listy, ptáci, koně.

vychovatel: Proč řemeslníci používají bílou barvu?

Děti: Bílá barva oživí vzor.

vychovatel: Přesně tak, chlapi

Dítě: Gorodetův obraz – jak bychom ho mohli neznat?

Jsou tu žhaví koně, výborně.

Jsou tady takové kytice, že se to ani nedá popsat.

Příběhy zde nejsou jako nic v pohádce.

vychovatel: Kluci, víte proč se tomu tak říká?

Pohodlně se usaďte a uvidíme(video)

Dítě: Na Volze je starobylé město

Podle jména - Gorodets.

Slavný po celém Rusku

S vlastním obrazem, tvůrce.

Kytice kvetou,

S jasnými barvami smutku,

Je to zázrak – ptáci se tam třepotají,

Jako by nás volala do pohádky.

Didaktická hra: „Poznej obrazy“

vychovatel: Hádejte, děti, kde jsou nakresleny gorodetovské vzory.

Proč si myslíte, že je vzorek složenGorodetův obraz?

Děti: Protože se zde kreslí poupata a barevná kombinace růžové a červené (modrá a modrá), stejně jako u gorodetských vzorů.

vychovatel: V současné době se jako pozadí používá přirozená nažloutlá barva stromu.

Kluci, řekněte mi, jaké barvy používají gorodetští mistři při malování?

Barvy ve vzoru nejsou četné, ale ve velmi jasných kombinacích - červená, modrá, zelená, sytá oranžová a její odstíny. Bílé a černé barvy v malbě mají zvláštní význam.

Chlapi, jaké prvky používají mistři v malbě?

Děti: (upřesnění názvů: rozan, kupavka, bobule, listy, kůň, ptáci). vychovatel: To je růže, to je kupavka, to je heřmánek. Podívejte se pozorně na tyto květiny, mohou být v modrých a modrých tónech nebo růžovo-červené.Kluci, chtěli byste se vyzkoušet v roli gorodetských řemeslníků a naučit se provádět prvky malby květin? Dobře, pojďme k naší práci.

vychovatel: Podívejte se na své laky. Máte všechny potřebné barvy? Jaké barvy chybí?

Děti: Růžová a modrá.

vychovatel: co bychom měli dělat?

Děti: Potřebujeme smíchat barvy.

vychovatel: Jaké barvy je třeba namíchat, abyste získali růžovou?

Děti: Do bílé barvy přidejte trochu červené.

vychovatel: Jak získáte modrou?

Děti: Přidejte modrou do bílé barvy.

vychovatel: S jakým prvkem začnete kreslit girlandu?

Děti: Z centrálního pupenu.

vychovatel: Na tabuli vidíte ukázku psaní květiny zvané kupava, její postupnou implementaci. Fáze 1 se nazývá podmalba - obrázek modrého kruhu ve středu listu, 2. stínování modrou barvou„oči, paže“ a okvětní lístky;a 3. oživení - kudrlinky a tečky jsou vyrobeny bílou a černou barvou)

Prstová gymnastika: „Šarlatový květ“

Na zahradě nám rozkvetla květina,

(květina s uzavřenými okvětními lístky)

Aby se stal krásným a vysokým,

(květina s otevřenými okvětními lístky)

Ráno otevřel okvětní lístky,

(prsty od sebe, k sobě)

Kořeny musí fungovat!

(kořeny)

Můžete si vybrat jednu z navrhovaných možností kompozice pro obrázek nebo přijít s vlastním vzorem.

Samostatná práce dětí.

(Děti kreslí za hudebního doprovodu ruské lidové křídy. „Na zahradě nebo ve městě...“)

Začněme s první fází provádění. Vezmeme modrou barvu a nakreslíme podmalbu - kruh ve středu naší práce.Během práce učitel pomáhá dětem, radí jim, aby kreslily listy, zatímco barva zasychá na velkých kruzích pupenu, a pak nakreslili „oči a paže“. Připomíná dětem, že mistři Gorodets kreslí husté vzory.

Nyní přejdeme k druhé fázi provádění. Použijte modrou pro stínování: nakreslete modrý kruh, pak na každý kruh nakreslete malé kruhy - „oči“, červené na růžových poupatech, modré na modré. Malý kruh zasahuje do poloviny velkého kruhu. Nakreslím mašli pod kruh. Necháme chvíli odpočinout, dokud barva zaschne.

fizminutka:

Tady je velká skleněná konvice

(ruce na opasku, nafouknuté břicho)

Velmi důležitý jako šéf

Tady jsou porcelánové podšálky

Stačí zaklepat, rozbijí se

(točit na místě)

Tady jsou stříbrné lžičky

Hlava na tenké stopce

(ruce sepjaté nad hlavou)

Tady je plastový zásobník

Přinesl nám nádobí

(natáhněte ruce dopředu)

A talíře jsou malované

Podívejte se na tyto

(kreslit ve vzduchu)

Chceme vám vše ukázat

A rychle dokončete kresbu.

A poslední fázi, když poupě zaschne, oživíme bílou barvou.

Výsledek: Děti si svá díla zavěšují na magnetickou tabuli.Oh, jaké úžasné talíře jsi vyrobil. Jste opravdoví mistři! Ne nadarmo se říká: "Jako pán, taková je práce!"

A dnes večer na pouti budou moci vaši rodiče obdivovat vaše malované dekorativní talíře.

Městský rozpočtový předškolní vzdělávací ústav

Polevský městský obvod "Mateřská škola č. 34"

Pedagog: Churaeva N. I.

Polevskoy

Jak nakreslit Gorodetův vzor na talíř krok za krokem pro děti starší 7 let

Bogatova Oksana Nikolaevna, učitelka MKDOU "Mateřská škola č. 94" Dzeržinsk, oblast Nižnij Novgorod.
Popis: Mistrovská třída bude zajímavá pro pedagogy, učitele základních škol, učitele dalšího vzdělávání a rodiče. Děti ve věku 6-7 let budou moci dokončit práci s pomocí dospělých a starší děti - samostatně.
Účel: Panelová deska může sloužit jako dárek příbuzným, přátelům a také ozdobit interiér kuchyně.
Cíl: vytvoření dekorativního panelu s Gorodetovou malbou.
úkoly:
- pokračovat v seznamování dětí s lidovými řemesly;
- naučit se vytvářet vzor z prvků malby Gorodets;
- zlepšit své dovednosti kreslení tenkým štětcem;
- rozvíjet smysl pro kompozici;
- pěstovat zájem a úctu k lidovému umění.

Před zahájením mistrovské třídy navrhuji, abyste si na chvíli připomněli historii malby Gorodets a pocítili její slunečnou, laskavou atmosféru.

Malba na dřevo Gorodets- slavné lidové řemeslo Nižního Novgorodu. Vyvinul se ve druhé polovině 19. století v transvolžských vesnicích poblíž města Gorodets. Obyvatelé okolních vesnic byli známí jako zruční řemeslníci, mezi nimiž byli kováři, tkalci, barvíři, řezbáři, tesaři a truhláři. V Povolží bylo hodně lesa a poskytoval spoustu levného materiálu, ze kterého se vyrábělo všechno: od dětských hraček až po nábytek.


Známé byly zejména kolovraty Gorodets, které se ve velkém prodávaly na veletrhu Nižnij Novgorod a distribuovaly se po celém Rusku. Lidé si je s radostí kupovali díky vtipným malovaným obrázkům na spodní straně kolovratu. Po skončení práce hospodyňky místo obrazů zdobily stěny takovými koblihami.


Brzy taková malba začala zdobit nejen kolovraty, ale také mnoho domácích potřeb: židle, koše, krabice, solničky a hračky.
Gorodetova malba je svým stylem jedinečná, takže je docela obtížné si ji splést. Ani jeden produkt Gorodets se neobejde bez bujných girland a kytic květin připomínajících růže a sedmikrásky.



Předměty výrobků Gorodets měly jakousi jedinečnou zápletku. Mistři zobrazovali v bohatých interiérech pány kráčející s dámami, jezdce na koních, výjevy popíjející čaj.


Dříve se malba Gorodets prováděla vaječnými barvami, které byly na produkt nanášeny ve velkých barevných skvrnách, bez předběžného obrysu.
Kresba byla aplikována volnými tahy s grafickým obrysem v černé nebo bílé barvě. Převládaly barvy modrá, červená, bílá a černá.
V dnešní době řemeslníci používají olejovou barvu, která rozšířila barevnou škálu.
Ale motivy a technologie Gorodetovy malby zůstaly stejné.
Moderní umělci, stejně jako dříve, malují všechny druhy dřevěných výrobků: krabice, rakve, ozdobné panely, skříně, police, chlebníky, slánky, hračky a nábytek.



Už se stalo tradicí, že školáci z Nižního Novgorodu navštěvují Gorodec na exkurzích.


Tam se dozví spoustu zajímavostí z historie Nižního Novgorodu. Ponoří se do atmosféry života svých předků. Všeho si mohou osahat vlastníma rukama.



A samozřejmě se účastní mistrovských kurzů místních umělců.




Děti jsou z takových výletů nadšené.


Nyní mi dovolte představit svou mistrovskou třídu kreslení Gorodetovy malby.
Materiály: papírový talíř, bílý akrylový základní nátěr, štětec na základní nátěr, malířské štětce č. 1, č. 2, č. 5, kvaš (žlutý, rubínový, bílý), akvarelové barvy, jednoduchá tužka.


Desku zakryjte základním nátěrem (akryl rychle schne).


Zobrazme jeden z prvků ve středu desky - heřmánek Na malbě Gorodets může být heřmánek modrý, fialový, červený nebo oranžový (vícelistá fantastická květina).



Scéna "podmalba" Podklad děláme žlutým kvašem (štětec č. 5).


Smíchejte rubínový a bílý kvaš, abyste získali růžovou barvu. Tvorba růžové pozadí.


Červeným akvarelem obkreslíme květinu a namalujeme kruh uprostřed (štětec č. 2).


Udělejte druhou řadu uvnitř červených okvětních lístků a poté pomocí bílého akvarelu obkreslete okvětní lístky kolem středu.


Bílou obkreslíme velké okvětní lístky uvnitř a malé vně (štětec č. 2), přidáme tři tahy (bílý a červený) a aplikujeme tečky (štětec č. 1).


Nyní nakreslete listy hořčičnou barvou. Listy na Gorodetově malbě se liší velikostí, ale jsou vždy uspořádány ve skupinách. Zároveň nikdy nepřesahují velikost centrálního květu kompozice.


Nakreslete zelené listy.


Na listech uděláme žilky (štětec č. 1) - podél listu nakreslíme čáru a přes ni několik krátkých.


Žíly na zelených listech se dělají jinak.


Etapa "oživení". Hořčicově zbarvené listy ze všech stran zdůrazníme tenkou linkou (štětec č. 1) černou barvou, zelené listy na jedné straně úponky.


Náš talíř je připraven.


Uprostřed talíře můžete zobrazit další možnosti pro květiny Gorodets, například růže.

Téma: seznámení s Gorodetovou malbou.

Cíl: upevnit dovednosti při práci se štětcem; Naučte se kreslit prvky Gorodetovy malby.

Materiál: ilustrace Gorodetova obrazu.

Demonstrační materiál: albový list nebo magnetická tabule; barvy nebo fixy.

Materiály: štětce; barvy; výkresové listy.

Průběh lekce.

Naše Rusko je skvělé

A naši lidé jsou talentovaní.

O naší rodné Rusi, řemeslnících

Slovo se šíří po celém světě.

Gorodetovy vzory

Tolik radosti pro oči.

Řemeslnice vyrůstají,

Možná i mezi námi.

Hraj na harmoniku

Ty, příteli, zpívej spolu,

Chlapi, dnes se seznámíme s malbou Gorodets. Od pradávna si lidé malovali nádobí, květinové vázy a mnoho dalšího gorodetskými vzory. Hlavní barvy v Gorodetově malbě jsou jasně žlutá nebo zlatá, červená, zelená, modrá, bílá a černá. Mistři zobrazují především různé květiny (růže, heřmánek, sedmikrásky), zvířata (kohouti, koně, pávi, bažanti a kulaté plody).

Gorodetův obraz – jak bychom to mohli neznat?
Jsou tu žhaví koně, výborně.
Jsou tady takové kytice, že se to ani nedá popsat.
Příběhy zde nejsou jako nic v pohádce.

Obraz, který vznikl v Gorodets, je těžké zaměnit s jakýmkoli jiným obrazem - jeho originalita je tak velká. Ani jeden produkt Gorodets se neobejde bez bujných girland, kytic květin připomínajících růže, kupavky a sedmikrásky. Za další důležitý rys gorodetské malby lze považovat její narativní povahu. Mistři s oblibou zobrazovali pány jdoucí s dámami, rázné jezdce vzpínající se na koních, výjevy s pitím čaje v bohatých interiérech zdobených sloupy, nástěnné hodiny, vysoká okna s bujnými závěsy, velkolepá schodiště, ale i mnohé výjevy z lidového života. Mistři vyráběli barvy pro Gorodetův obraz z vaječné hmoty a ve svých dílech většinou používali pouze červené, modré, bílé a černé barvy. V dnešní době už řemeslníci nepoužívají barvu na vajíčka, ale používají olejovou barvu. Stále malují všechny druhy dřevěných výrobků. Jedná se o rakve, rakve, ozdobné panely, dětské hračky a nábytek, dále kuchyňské skříňky, police, prkénka, chlebníky. Lidé stále nakupují výrobky od řemeslníků Gorodets a baví je zdobit své domovy.

Kluci, protože dnes právě začínáme studovat Gorodetovu malbu, navrhuji, abyste se sami pokusili naučit kreslit Gorodetovy obrazce. Než se ale pustíme do práce, zopakujme si pravidla pro práci se štětci. Vezměte si štětec do ruky, trochu ho navlhčete ve vodě a opatrně odstraňte zbytečné množství vody. Nyní také opatrně nabíráme malé množství barvy na štětec. Nyní vám ukážu, jak správně vytvořit vzor (učitel ukazuje vzor na tabuli). Po ukázce jsou děti vyzvány, aby vzor zopakovaly po učiteli. Učitel hlídá správné provedení vzoru. Pokud má dítě potíže, pomáhá. Zatímco děti kreslí, učitel čte básně:

Žlutý večer, černý kůň,

A lázně jsou jako oheň,

Ptáci se dívají z rakve -

Zázračné malování Gorodets!

Přes růže a koupání

Gorodetského kůň cválá,

A je to všechno pomalované květinami,

Jak je krásný.

Po dokončení práce děti pečlivě umyjí štětce v kelímcích. Nabídka tělesné výchovy:

Pojďme tě praštit na kolena -

Ticho, ticho, ticho.

Zvedneme ruce, ruce -

Vyšší, vyšší, vyšší.

Naše ruce se točí,

Zase šli dolů.

Točili jsme se na místě

A přestali.

Stáhnout:


Náhled:

Shrnutí lekce dekorativní kresby ve skupině seniorů „Gorodetova malba“.

Téma: seznámení s Gorodetovou malbou.

Cíl: upevnit dovednosti při práci se štětcem; Naučte se kreslit prvky Gorodetovy malby.

Materiál: ilustrace Gorodetova obrazu.

Demonstrační materiál: albový list nebo magnetická tabule; barvy nebo fixy.

Materiály: štětce; barvy; výkresové listy.

Průběh lekce.

Naše Rusko je skvělé

A naši lidé jsou talentovaní.

O naší rodné Rusi, řemeslnících

Slovo se šíří po celém světě.

Gorodetovy vzory

Tolik radosti pro oči.

Řemeslnice vyrůstají,

Možná i mezi námi.

Hraj na harmoniku

Ty, příteli, zpívej spolu,

Mistři Velké Rusi

Chlapi, dnes se seznámíme s malbou Gorodets. Od pradávna si lidé malovali nádobí, květinové vázy a mnoho dalšího gorodetskými vzory. Hlavní barvy v Gorodetově malbě jsou jasně žlutá nebo zlatá, červená, zelená, modrá, bílá a černá. Mistři zobrazují především různé květiny (růže, heřmánek, sedmikrásky), zvířata (kohouti, koně, pávi, bažanti a kulaté plody).

Gorodetův obraz – jak bychom ho mohli neznat?
Jsou tu žhaví koně, výborně.
Jsou tady takové kytice, že se to ani nedá popsat.
Příběhy zde nejsou jako nic v pohádce.

Obraz, který vznikl v Gorodets, je těžké zaměnit s jakýmkoli jiným obrazem - jeho originalita je tak velká. Ani jeden produkt Gorodets se neobejde bez bujných girland, kytic květin připomínajících růže, kupavky a sedmikrásky. Za další důležitý rys gorodetské malby lze považovat její narativní povahu. Mistři s oblibou zobrazovali pány jdoucí s dámami, rázné jezdce vzpínající se na koních, výjevy s pitím čaje v bohatých interiérech zdobených sloupy, nástěnné hodiny, vysoká okna s bujnými závěsy, velkolepá schodiště, ale i mnohé výjevy z lidového života. Mistři vyráběli barvy pro Gorodetův obraz z vaječné hmoty a ve svých dílech většinou používali pouze červené, modré, bílé a černé barvy. V dnešní době už řemeslníci nepoužívají barvu na vajíčka, ale používají olejovou barvu. Stále malují všechny druhy dřevěných výrobků. Jedná se o rakve, rakve, ozdobné panely, dětské hračky a nábytek, dále kuchyňské skříňky, police, prkénka, chlebníky. Lidé stále nakupují výrobky od gorodetských řemeslníků a baví je zdobit své domovy.

Kluci, protože dnes právě začínáme studovat Gorodetovu malbu, navrhuji, abyste se sami pokusili naučit kreslit vzory Gorodetovy malby. Než se ale pustíme do práce, zopakujme si pravidla pro práci se štětci. Vezměte si štětec do ruky, trochu ho navlhčete ve vodě a opatrně odstraňte zbytečné množství vody. Nyní také opatrně nabíráme malé množství barvy na štětec. Nyní vám ukážu, jak správně vytvořit vzor (učitel ukazuje vzor na tabuli). Po ukázce jsou děti vyzvány, aby vzor zopakovaly po učiteli. Učitel hlídá správné provedení vzoru. Pokud má dítě potíže, pomáhá. Zatímco děti kreslí, učitel čte básně:

Žlutý večer, černý kůň,

A lázně jsou jako oheň,

Ptáci se dívají z rakve -

Zázračný obraz Gorodets!

Přes růže a koupání

Gorodetského kůň cválá,

A je to všechno pomalované květinami,

Jak je krásný.

Po dokončení práce děti pečlivě umyjí štětce v kelímcích. Nabídka tělesné výchovy:

Pojďme tě praštit na kolena -

Ticho, ticho, ticho.

Zvedneme ruce, ruce -

Vyšší, vyšší, vyšší.

Naše ruce se točí,

Zase šli dolů.

Točili jsme se na místě

A přestali.