Metodický rozvoj lekce „práce s uměleckým obrazem v hudební skladbě kantilénového charakteru“. Otevřená lekce na téma "Piano" na téma: "Práce na uměleckém obrazu hudebního díla"

Tarasová Dina Vjačeslavovna
název práce: učitel
vzdělávací instituce: UMB DO "Dětská umělecká škola č. 19"
Lokalita: Astrachaňská oblast, vesnice. Sasykoli
Název materiálu: Metodický vývoj
Podrobit:"Pracuj dál umělecky v programu klavírní díla"
Datum zveřejnění: 12.05.2016
Kapitola: dodatečné vzdělání

Otevřená lekce ve třídě klavíru

Téma: „Práce na uměleckém obrazu v softwarovém klavíru

funguje"

Učitel hudebního oddělení Tarasova D.V.

uch. Kunasheva Amina - 4. třída

Téma lekce:
"Práce na uměleckém obrazu v klavírních dílech."
Cíl

lekce:
Odhalit a vyjádřit v provedení obrazný obsah hudebního díla.
Cíle lekce:
 Rozvíjet klavírní dovednosti prostřednictvím integrace figurativních dojmů;  Práce na expresivitě hudebního jazyka, překonávání výkonnostních obtíží.  Rozvinout schopnost provádět analýzu a syntézu hudební kus.  Pracovat na dosažení úrovně obrazné úplnosti výkladu.
Typ lekce:
tradiční.
Typ lekce:
lekce zobecňování a systematizace naučeného.
Použitá literatura:
1. Kolekce jazzových skladeb pro klavír. N. Mordasov. Druhé vydání. Rostov n/d: Phoenix, 2001 2. Jazykolamy pro klavír. 50 cvičení pro rozvoj plynulosti prstů. T. Šimonová. Petrohrad: „Skladatel“, 2004. 3. Internetové zdroje. 1

Průběh lekce:
Tato lekce vám ukáže, jak pracovat na uměleckém obrazu v programových klavírních dílech. Rámec lekce vám umožňuje předvést veškerý materiál stručným, zobecněným, ale systematizovaným způsobem. Amino, dnes ve třídě budeme mluvit o uměleckém obrazu díla. Co je to pojem „umělecký obraz“? - To je skladatelův záměr. To je to, co se ukazuje v hudbě... to jsou myšlenky, pocity autora, postoj k jeho skladbě. Umělecký obraz v hudbě se odhaluje prostřednictvím hudební expresivity. Práce na vytvoření uměleckého obrazu je složitý proces. Zrod uměleckého obrazu díla je jeho odhalením, jeho „obličeje“. A obraz se odhaluje, jak jsme již řekli, pomocí výrazových prostředků. Dobře, dnes ve třídě použijeme příklad vašich děl ke sledování vzniku a vyjádření hudebního obrazu.
Začněme tím jasným, figurativní hra"Tanec divochů"
Před zahájením práce si Amina zahraje přípravná cvičení, aby si zahřála ruce a připravila se na lekci. Cvičení 6 z kolekce „Tongue Twisters for Piano“ Pro střídání rukou, nácvik staccata a širokých intervalů. Cvičení 10 je užitečné pro rozvoj koordinace pohybů, pro rychlé rytmické střídání rukou. Cvičíme dynamické odstíny, postupné zvyšování a snižování (crescendo a diminuendo) znělosti. Stejné odstíny najdeme i ve hře „Dance of the Savages“. Cvičení 49 je zaměřeno na procvičování dvojitých not a akordů. Je nutné sledovat současné odebírání dvou a tří zvuků. Dílo „Tanec divochů“ napsal slavný skladatel moderní Japonsko Yoshinao Nakada, o kterém u nás ví málokdo. Základem jeho kompoziční kreativity je vokální hudba, jeho oblíbeným hudebním nástrojem je klavír. Nakada věnoval klavírní pedagogice mnoho úsilí a energie. Řada sbírek klavírní kusy pro děti - 1955, 1977 - speciálně komponuje pro pedagogické účely. V současné době jsou tato díla úspěšně využívána v pedagogickém repertoáru hudebně vzdělávacích institucí. 2
Tvůrčí dědictví skladatele je skvělé. Psal klavír, komorní instrumentální díla, hudbu pro rozhlas a televizi a dětské písně. Významnou část tvorby Y. Nakady tvoří sborová a vokální tvorba Zvláštní význam a význam v této skladatelově činnosti měl japonský žánr DOYO (doyo). Byly to písně, které mohl zpívat každý. Mnohé z těchto písní se dnes staly nedílnou součástí japonské kultury. Pojďme si tento kousek hned pustit a pak si promluvíme. Řekněte mi prosím, jaký umělecký obraz autor ve své eseji ukázal?
Odpověď:
- Hudba přesně zobrazuje obrazy divochů, respektive jejich tanec. Podívejme se blíže na to, jakými prostředky hudební expresivity dosahujeme uměleckého obrazu v naší hře. Nejprve věnujme pozornost formě práce. Má 3 části a části 1 a 3 jsou téměř totožné. Co se děje v
1 díl
? Jaké výrazové prostředky autor používá? (strohá melodie, mollová stupnice, ale díky velkému množství náhodných ostrostí zní durově, ostrý rytmus, přítomnost mnoha akcentů, pestrá dynamika.
2

Část
– vyvrcholení, zvýšení dynamiky (FF), přítomnost synkopy, kvarty, dodávající zvuku ostrost a tvrdost. Rychlé tempo, rychlé střídání a přesun rukou, elastické, aktivní staccato, zřetelná rytmická pulzace. Tento druh hudby se hraje s velmi aktivními, elastickými prsty. Náš úder je staccato, elastický, odrazový. Zvuk je silný a jasný.
Část 3
– opakování postavy
Část 1
, konec: po tanci se divoši postupně vzdalují A tak jsme se podívali na výrazové prostředky, které pomáhají odhalit umělecký obraz. A teď ty, Amino, hraj hru a snaž se nám, posluchačům, zprostředkovat obrazy, o kterých jsme právě mluvili. Ukázalo se, že je to zajímavá hra. Amino, jsi skvělá. Je vidět, že se vám hra líbí. Hrajete to sebevědomě, zářivě, barevně. Doma hrajte v různých tempech, střídejte rychle a pomalu, sledujte rovnoměrnost (hrajte „ta-ta“).
Další kousek se jmenuje „Starý motiv“
3
Amino, hra je ještě trochu nedokončená, tak se podívej na poznámky. Zkuste si zapamatovat a udělat vše, o čem jsme ve třídě mluvili. Nikolaj Mordasov - ruský učitel, skladatel 20. století; autor mnoha dětských jazzových her, vystudovaný teoretik, autor jazzových stylizačních úprav a velkého množství skladeb, jejichž autorství je nenávratně ztraceno: učitel trpící patologickou plachostí považoval své hry za „produkční nutnost“ a ne znamení. Hudební vzdělávací instituce stále používají metodická doporučení N.V. Mordasova o rytmu, rozvoji tvůrčích hudebních dovedností a funkčního sluchu. A v roce 1999 Nikolaj Vasiljevič Mordasov konečně vydal dvě sbírky dětských jazzových skladeb pro klavír a čtyřruční soubor. Jazz začal „hodně“ psát jen proto, že to jeho učitelská práce vyžadovala. N. Mordasov nejen jazzový hudebník, ale především je učitelem a veškerý jeho tvůrčí vývoj je aktualizován v pedagogické praxi. Amina hraje divadlo
"Starý

motiv
"ze sbírky "Jazz Pieces for Piano" od N. Mordasova. . Tato kolekce obsahuje také zajímavé hry„Tenkrát“, „Modrá dálka“, „Cesta domů“, „Na shledanou“ atd. To znamená, že všechny hry mají názvy, ve kterých spočívá umělecký obraz.
"Starý

motiv"
- jasná, zajímavá hra. Podívejme se na naši práci, vymyslíme výrazové prostředky, jak obraz odhalit. Kolik dílů a koho v nich autor ztvárňuje? (jednodílná) Pojďme snít. (Letní večer, městský park. Někde v dálce zní známá stará melodie. Starší pár sedící na lavičce u rybníka a při pohledu na mládež vzpomíná na mládí). Tempo melodie je mírné. Hlavní režim přináší jasnost a lehkost. Akordový doprovod v levé ruce je elastický, akcenty a synkopy v melodii dávají podobnost s tangem (
Ta

nevládní organizace
(Španělština)
tango
) - argentinský lidový tanec; párový tanec volné skladby, vyznačující se energickým a jasným rytmem). Dynamika Mf, udržovaná po celou dobu skladby, dodává zvuku určitou vyrovnanost. 4
Melodie se skládá z krátkých motivů, z nichž každý má jiné typy akcentů (různě provedené). Mnoho ligovaných poznámek tvoří synkopy. To vyžaduje zvýšenou rytmickou pozornost. V tomto ohledu budeme hrát velmi expresivně, ale zároveň – něžně. V pravé ruce je melodie, v levé je doprovod. Budeme hrát melodickou linku v krátkých frázích. Dotyk kláves je hluboký, lpíme na každém zvuku. Práce na expresivitě motivů a krátké fráze: Požádejte, abyste si zazpívali (interval, pohyb), a pak totéž „zpívejte“ na nástroj. Cvičte hru doma jako ve třídě. Dělejte cvičení, abyste pracovali na svém zvuku. Dokončete hru. Nejvyšším cílem výkonného hudebníka je spolehlivé, přesvědčivé ztělesnění skladatelovy koncepce, tzn. vytváření uměleckého obrazu díla. Dnes jsme přesvědčeni, že charakter hudebního díla, jeho obraz, je nejpříměji ovlivněn prostředky hudebního vyjádření. Na konci lekce bych chtěl poděkovat Amině za její práci, za její pozornost a vstřícnost. Myslím, že si představujete, žijete, hudební obrazy a hrajete tato díla s radostí. 5

Otevřená lekce - certifikace propotvrzení vhodnosti pro zastávanou poziciučitel Daniil Ivanovič Shterts, specializující se na knoflíkový akordeon, se studentem přípravná třída Konorev Alexander.

Místo:MBUDO "DSHI v Aleysku"

Datum: ____________________

Typ lekce: otevřená

Forma práce: individuální

Téma lekce: „Práce na uměleckém obrazu díla v základní škola»

Účel lekce: Naučit se odhalit umělecký obraz děl

úkoly:

  • Vzdělávací – definovat pojem „umělecký obraz díla“, naučit se odhalit záměr díla;
  • Vzdělávací – pěstovat kulturu výkonu díla;
  • Vývojový – rozvíjet schopnost naslouchat a rozumět hrané skladbě, rozvíjet představivost, myšlení, paměť, smysl pro rytmus;
  • Zdravotně nezávadné – správné držení těla, poloha paží, těla, instalace nářadí.

Plán lekce.

Struktura lekce se skládá z pěti částí:

Část 1 – organizační;

2. část – práce na novém materiálu;

3. část – upevňování látky probrané v lekci;

4. část – shrnutí lekce;

Vybavení: 2 knoflíkové akordeony, hudební stojan, stůl, židle, hudební literaturu, didaktický materiál.

Lekce probíhá se studentem přípravné třídy Alexandrem Konorevem.

Část 1 – Organizační.

  • Hra na stupnici C dur oběma rukama společně pomocí různých úderů: legato, staccato , krátká arpeggia, tempové akordy moderato ;
  • Analýza domácí úkol- ústní zpráva o vykonané práci, jaké úkoly byly pro žáka stanoveny, co se podařilo, co se nepovedlo a proč? S jakými obtížemi jste se při realizaci setkali?
  • kontrola domácího úkolu - holistické hraní figurek oběma rukama společně s rutinou „Kamarinskaya“, rutinou „Půjdu, sfouknu to“, s dokončením předem zadaných úkolů:
  • Vyměňte měchy na vyznačených místech na holi;
  • Přesně splnit požadavky na prstoklad;
  • Přesně dodržujte všechna trvání;
  • Udržujte jednotné tempo výkonu;
  • Dosáhněte nepřetržitého hraní oběma rukama a přitom přesně sledujte hudební text.

2. část – práce na odhalení uměleckého obrazu díla.

Uměleckým obrazem hudebního díla je hudba sama, živá hudební řeč se svými vzory a komponenty, nazývané melodie, harmonie, polyfonie, forma, emocionální a poetický obsah.
Hudba je uměním zvuku, mluví zvuky.

Stanovení cíle lekce. Abychom se naučili odhalit záměr díla, tzn. umělecký obraz, musíte pochopit, co to je, s pomocí toho, co znamená, že koncept díla je odhalen. Cílem naší lekce je proto odvodit pojem „umělecký obraz“ a naučit se jej odhalovat.

Metody práce na hře "Kamarinskaya".

Kompletní přehrání hry učitelem;

Analýza výkonu – odpovědi žáka na otázky učitele.

Učitel: O čem si myslíte, že je tato práce?

Učitel: Co vám pomohlo pochopit, o čem tato práce je? Jaké hudební výrazové prostředky skladatel použil? Jaké je tempo v tomto díle? Dynamika, údery, charakter doprovodu? Na kolik částí lze hru rozdělit? Co jsme představili v prvním díle a co ve druhém? Jak je tato změna patrná v hudbě? Pokuste se vysvětlit, co je to „umělecký obraz“? Po projednání odpovědí na otázky byste měli začít pracovat na uměleckém obrazu hry ruské pop-artové skupiny „Kamarinskaya“.

Pracovní metody.

  1. Podrobná ukázka učitelem na nástroj - hra každého partu zvlášť;
  2. Hraní v souboru s učitelem;
  3. Práce na frázování, stanovení vrcholu v každé frázi, způsob hraní - srovnání (porovnává se hra učitele a žáka, rozbor).
  4. Práce na rytmu, hraní si s počítáním nahlas, vytleskávání rytmu jednotlivých partů, práce na obtížných rytmických místech;
  5. Práce na údery – musí být dosažena ve hře pravá ruka souvislá, plynulá hra a v části levé ruky jasný doprovod (hraní každou rukou zvlášť);
  6. Práce na jednotném tempu představení - práce s metronomem;
  7. Pokud se při připojování vyskytnou potíže, měli byste se vrátit k práci s oddělenýma rukama, ujasnit si hudební text, prstoklad a vyměnit měch.

Při tělesné výchově zvedněte ruce nahoru, dobře se natáhněte, uvolněte ruce, „hoďte“ dolů.

Metody práce na r.n.p. „Mám jít, fouknu“ jsou podobné metodám práce na divadelní hře r.n.p. "Kamarinskaya".

3. část – upevňování dovedností získaných v lekci.

Kompletní hraní divadelních her žáky oběma rukama spolu s přesným splněním zadaného úkolu - při hře odhalit výtvarný obraz díla. Analýza vlastního výkonu s uvedením pozitivních a negativních aspektů při hraní figurek.

4. část – shrnutí lekce.

Student se vyrovnal s úkoly, které mu byly přiděleny: snažil se při hraní zprostředkovat umělecký obraz děl, naučil se samostatně analyzovat vlastní výkon najít chyby, potíže při provádění a hledat způsoby, jak je překonat.

Žák si uvědomil, že aby skladba zazněla, nestačí si text přesně zapamatovat, je potřeba věnovat velkou pozornost práci s dynamikou, frázováním, rytmem, úhozy, tzn. nad prostředky hudebního vyjádření. Do budoucna se počítá s tím, že student bude pracovat samostatně na odhalení uměleckého obrazu děl.

Část 5 – formulace domácího úkolu.

Upevňování dovedností získaných v lekci - kompletní hraní her zpaměti s přihlédnutím ke všem připomínkám.

Tyto metody používané při práci na odhalování uměleckého obrazu na příkladu děl provedených v hodině lze použít při práci na jiných dílech. Takové metody práce pomáhají studentům v budoucnu samostatně pracovat na odhalování uměleckého obrazu ve svých dílech.

Domácí úkol.

Metodická zpráva.

Téma: "Tvorba a rozvoj uměleckého obrazu v procesu práce na hudebním díle."

Zpracovala: Učitelka folkloristiky

akordeonové třídy

Klochková T.V.

„Tvorba a rozvoj uměleckého obrazu v procesu práce na hudebním díle“

V současné době hudební výchova je nedílnou součástí utváření duchovní kultury jedince na základě rozvoje jeho hudební gramotnost a schopnost ovládnout univerzálního člověka kulturní hodnoty. Cíl je přesný hudební výchovaškoláci dneška - uvést studenty do světa velkého hudebního umění, naučit je milovat hudbu v celém bohatství jejích forem a žánrů, jinými slovy vzdělávat studenty v hudební kultuře jako součásti celé jejich duchovní kultury.

V tomto ohledu snad nejvíce důležitá otázka– co my, učitelé hudby, učíme naše studenty? Jaký je očekávaný výsledek vzdělávání dítěte na hudební škole? Relevance tento problém je podle našeho názoru problém komplexního rozvoje intelektových schopností dětí v v poslední době je stále důležitější na všech stupních vzdělávání. Zároveň bychom neměli ztrácet ze zřetele, že hlavním úkolem učitele na „obyčejné“ dětské hudební škole je podle našeho názoru vychovat kompetentního posluchače, znalce hudby zvláště a umění obecně. , kreativně vzdělaný, intelektuálně rozvinutý člověk. Ne všichni absolventi dětských hudebních škol budou pokračovat ve studiu na středních a vyšších hudebních školách. vzdělávací instituce, si zvolí hudbu jako své povolání a stanou se dobrými umělci. Zároveň, pokud neexistuje hudebně vyvinuté posluchačské publikum, proč hudbu vůbec potřebujeme? Neznamená to, že vyškolit kompetentního posluchače je důležitější než vycvičit interpreta? Kromě toho odborníci s rozvinutým uměleckým, kreativní myšlení Dnes jsou velmi žádané jak v kultuře, školství, tak v dalších oblastech života. Teze, že všeobecné vzdělání není „studium předmětů“, je všeobecně známá a nelze o ní pochybovat, ale jde o rozvoj osobnosti prostřednictvím předmětů; osoba, subjekt, jeho zájmy jsou na prvním místě a předměty jsou na druhém místě. Předměty jsou pouze prostředky, cílem je osobnost, totiž její rozvoj.

Takže – co učit? Zkusme najít odpověď na položenou otázku z pohledu učitele dechových nástrojů.

Pouze na základě metodiky výuky můžeme říci, že učitel na dětské hudební škole ve speciální hodině učí své studenty především dvěma věcem:

1. pečlivé a kompetentní čtení hudebního textu;

2. technika, tedy techniky a prostředky, které umožňují vtělit na nástroj do konkrétního zvuku to, co „přečtete“ v notách.

Text a technika. Obojí je nepopiratelně důležité a nezbytné tvůrčí činnost mladý interpret na lidové nástroje, ale nemůžeme se tím omezit. Vezmeme-li za základ intonační teorii B. V. Asafieva, můžeme říci, že komunikace s uměním obecně a hudbou zvláště je lidskou formou komunikace: člověk je umělecký obraz. Hudební a výtvarné obrazy žáka jsou živé, duchovní, aktivně a dynamicky se rozvíjející „jevy“, s nimiž přichází do neverbálního kontaktu a v procesu této komunikace zažívá pocit duchovního uspokojení. Proto nejdůležitější okamžik za rozvoj kognitivních schopností lze považovat pěstování exekutivní samostatnosti u žáka – schopnost interpretovat dílo po svém, vytvářet a rozvíjet vlastní hudební a umělecké obrazy, samostatně nacházet technika realizovat svůj plán.

Představa, že hudba je zvláštním komunikačním jazykem, je nepopiratelná. hudební jazyk jako jazyk němčina, angličtina atd. Kompetentní učitel, zapálený pro svou práci, se snaží studentům zprostředkovat tento úhel pohledu, vytvořit asociativní spojení mezi hudebními a uměleckými díly, srovnává hry s básněmi, pohádkami, příběhy a příběhy. Samozřejmě bychom neměli chápat jazyk hudby v doslovném smyslu jako literární jazyk. Expresivní prostředky a obrazy v hudbě nejsou tak vizuální a konkrétní jako obrazy v literatuře, divadle a malbě. Hudba funguje čistě pomocí prostředků emocionální dopad, apeluje především na pocity a nálady lidí. „Kdyby se všechno, co se děje v duši člověka dalo vyjádřit slovy,“ napsal A.N., „na světě by nebyla žádná hudba.

Člověk by neměl ztotožňovat jazyk hudby s obvyklým literární jazyk a protože různí účinkující hudebníci vnímají a předvádějí stejný hudební text různými způsoby a vnášejí do hudebního textu své umělecké obrazy, pocity a myšlenky. A pokud mladý hudebník dokáže rozlišit jednotlivá „slova“ v hudbě, poskládat je do vět a frází, hudební dílo získá trojrozměrný zvuk, bude naplněno smyslem a zážitkem, a nebude jen „hlasitě – tiše“, „rychleji“. - pomalejší“.

Instrumentální hudba není schopen vyjádřit přesné pojmy tak konkrétně jako mluvený jazyk, ale někdy dosahuje tak podmanivé emocionální a obrazné síly, že je obtížné nebo nemožné dosáhnout pomocí mluvený jazyk. "Říkáš, že tady jsou potřeba slova." Ach ne! Tady slova nejsou potřeba, a tam, kde jsou bezmocní, je „jazyk hudby“ plně vyzbrojen, řekl velký P.I.

Probuďte svou fantazii, aktivujte se kreativní představivost a neváhej posluchači živě, emotivně zprostředkovat obrazy a zážitky, které se zrodily - těžký úkol pro začínajícího studenta. Je známo, že dětské dospívání doprovázené psychickými krizemi. V těchto obdobích jsou děti obzvláště zranitelné, akutně zažívají sebemenší životní neúspěchy, možné chyby, bez kterých je formování osobnosti zásadní, hromadění je nemožné životní zkušenost. A zde musí učitel, jako starší soudruh, laskavý a moudrý, pomoci svému studentovi ponořit se do magického, pohádkový svět hudbou, abychom mu všemožně ukázali, že v tomto světě jsme si rovni a můžeme svobodně komunikovat jazykem zvuků. Jsem si jistý: od učitele, z úrovně jeho znalostí, kompetencí, erudice, morální vlastnosti Záleží na tom, zda je předmět pro dítě zajímavý, nebo je prostě tolerován. Bohužel často můžeme pozorovat následující situaci: dítě přichází do první třídy hudební školy s trémou v duši, radostí v očích, při interakci s hudbou očekává pohádku a po 2-3 letech jde do “ hudba zpod palice“, dokončil studium jen proto, že ho k tomu rodiče donutili.

Co je nutné k tomu, aby se hudební vystoupení studenta stalo živým a zajímavým, aby mu porozumění hudebnímu dílu dávalo radost z kreativity, radost z odhalování tajemství zvuků a not? Co do nich chtěl skladatel vložit, jaké události, dojmy přispěly ke vzniku té či oné hry? Jinými slovy, jak probudit fantazii studenta a rozvíjet schopnost vytvořit umělecký obraz hudebního díla?

Je třeba poznamenat, že většina informací o hudebním díle, které učitel sděluje školákům, má formu slovní popisy, obrazy, určité asociace. Na jejich základě si studenti vytvoří smysluplný obraz analyzované hudební kompozice (vzhled hrdiny hudebního díla, minulé události, nebývalé krajiny, báječné obrazy, příroda atd.). A zde je velmi důležité, zda učitel dokáže svým výrazným a emotivním příběhem probudit a rozvíjet zájem o hudbu. V této fázi se rozhoduje další cesta rozvoj začínajícího interpreta: zda půjde cestou kreativního myšlení nebo striktního provedení hudebního textu. V tomto případě je třeba věnovat pozornost tomuto: často, když chtějí studentovi co nejúplněji vysvětlit význam hudby, jdou i zkušení učitelé hudby cestou přílišné specifikace obrazu, vědomě či nevědomě nahrazují hudbu. s příběhem o tom. Do popředí přitom nevystupuje nálada hudby, popř psychický stav, co obsahuje, a všemožné detaily, asi zajímavé, ale ubírající na hudbě.

Obnovující (reprodukční) představivost, „zodpovědná“ za tvorbu a rozvoj uměleckých obrazů, se u školáků rozvíjí v procesu učení se hrát hudební nástroje rozvíjením schopnosti identifikovat a zobrazovat implikované stavy hudební obrazy, schopnost porozumět jejich určitým konvencím, někdy podcenění, schopnost vnést své emoce do zážitků, které nám skladatel poskytl.

Mluvíme o vytváření uměleckého obrazu hrála hudba, stojí za zmínku, že práce na tom musí začít co nejdříve. Například: dechoví hráči mají takový koncept - „hrát dlouhé tóny“, přičemž kontrolují stav labiálních svalů (embouchure), práci bránice atd. Činnost je jistě nezbytná pro udržení a rozvoj hereckých dovedností, ale je docela nudná pro dítě, které ještě nedávno poslouchalo maminčiny pohádky a stále věří na Santa Clause. V této fázi lekce považujeme za užitečné zadat žákovi následující úkoly: „dnes máš dobrou náladu a hrajeme veselé tóny“ nebo „vypadáš dnes unaveně, pojďme hrát klidné zvuky, jako ukolébavku pro vaši milovanou kočku.“ Děti se úžasným způsobem proměňují, berou na sebe obrázky navržené učitelem a nabízejí své vlastní: „Včera jsme byli kempovat, zahraju vám táborové noty.“ Nudné představení dlouhých not (už ze samotného názvu „dlouhé noty“ dítě rozesmutní) se tak mění ve fascinující cestu do světa hudebních obrazů. Kluci se snaží naplnit každý zvuk nějakým sémantickým, uměleckým a figurativním obsahem.

Protože mluvíme o vytváření a vývoji uměleckého obrazu, je nutné určit, co se rozumí pojmem „obsah hudebního díla“. Obecně přijímaný koncept je, že obsah v hudbě je umělecká reflexe hudební prostředky lidské pocity, zkušenosti, představy, vztahy člověka k realitě kolem něj. Jakákoli hudba vyvolává určité emoce, myšlenky, určité nálady, zážitky, představy. Toto je umělecká složka hudební kompozice. Při jeho provádění by se ale samozřejmě nemělo ztrácet ze zřetele technickou stránku muzicírování, protože nedbalé provedení hudebního díla nepřispívá k vytvoření požadovaného obrazu u posluchače. To znamená, že učitel a student stojí před poměrně obtížným úkolem - spojit tyto dva směry při práci na hudebním díle, syntetizovat je do jediného systémového, holistického přístupu, metody, kde je odhalování uměleckého obsahu neoddělitelně spojeno. s úspěšným překonáním případných technických potíží.

Nejzajímavější činností pro studenty speciálních tříd je samozřejmě práce na umělecké hudbě.

Při zahájení práce na hře, při rozboru obsahu práce se žákem, se mnozí učitelé často dopouštějí chyb ve dvou opačných směrech. První se vyznačuje tím, že učitel se snaží naučit děti „vidět“ detailně analyzované dílo, snaží se jeho obsah slovy převyprávět, vytvořit „ literární zápletka" Díky tomu student aktivně fantazíruje a kreslí barevné malby, málo dbá na technickou stránku představení, v důsledku čehož nemůže pro technickou nedokonalost představení zprostředkovat své obrazy posluchači. K druhému směru se připojují učitelé, kteří vedeni tím, že hudba je uměním zvuků a působí přímo na naše smysly, obecně opomíjejí obrazné znázornění, konverzace o hudbě považují za zbytečné a omezují se na „čistý zvuk“, technicky dokonalé provedení, které nepotřebuje žádné asociace. Který z těchto směrů je nejvhodnější pro hudební rozvoj studenta? Pravda je pravděpodobně jako vždy někde uprostřed a zda interpret najde „bod zlatého řezu“, záleží na tom, zda bude úspěšný u posluchačů.

Již ve fázi seznamování s dílem učitel nastiňuje první doteky možného uměleckého obrazu. Když žák vypráví o skladateli, jeho díle, době vzniku konkrétního díla, musí mít nejen hluboké hudebně teoretické znalosti, ale také velmi špičková technologie pedagogickou práci: umět správně přistupovat ke každému žákovi s přihlédnutím k jeho individuálním schopnostem s cílem poskytnout potřebnou pomoc při práci na hudební obsah a možné technické potíže. Od učitele se tedy vyžaduje neustálá vysoká emocionální odezva na umělecký obsah hudebních děl, na kterých jeho student pracuje, tvořivost k jejich interpretaci a způsobům zvládání jejich specifických obtíží. Je důležité umět se na hudební skladbu dívat pokaždé novýma očima, a to i v případech, kdy je těžké najít nový detail interpretace v dlouho známém díle. Téměř vždy je možné na základě předchozích zkušeností v procesu zvládnutí této práce studentem provést určitá zlepšení, urychlit zvládnutí jejích úskalí, a tím učinit práci zajímavou pro sebe i pro studenta.

Je dobré, když učitel dostatečně ovládá nástroj a dokáže analyzované dílo ukázat na svém umělecká interpretace. Samozřejmě, že výkon ve třídě pro studenta musí být stejně jasný, vzrušující a emocionální jako ve třídě. velká scéna.

Zásada: „nejdřív hraj jako já a pak jak uznáš za vhodné“ by v žádném případě neměla ovlivnit tvůrčí nezávislost studenta. Každý z účastníků vzdělávací proces, učitel i student, mají právo na vlastní vizi hudebního a uměleckého obrazu.

Také jedním z hlavních úkolů učitele dechových nástrojů, stejně jako každého jiného hudebníka, je naučit dítě naslouchat sobě, protože schopnost slyšet, rozumět a porozumět tomu, co je v hudební skladbě obsaženo, je základem předvádění dovedností. Často se setkáváme s tím, že se student prostě baví obecným zvukem, aniž by poslouchal a nesoustředil se na to, co je v této fázi hlavním úkolem. Při práci na kusu by měl student přimět, aby naslouchal sám sobě zvenčí. Je třeba usilovat za prvé o plný, měkký zvuk a za druhé o co nejmelodičtější zvuk. Není divu, že jednou z nejvyšších chvály pro umělce je „jeho nástroj zpívá“. Zpěv, melodičnost je hlavní zákon hudební vystoupení, životní základ hudba.

Takto sestavený pro sebe velký obrázek díla, při obecném pohledu na architekturu hudební budovy, zkusme uvažovat o jejích jednotlivých částech (analýza formy, struktury). Možná tohle zajímavý příběh(sonáta, koncert), nebo objemný příběh (rozšířená hra), popř novela(krátká hra). Mnoho cvičných učitelů věnuje při práci s hudebním materiálem nedostatečnou pozornost rozvoji myšlenkových pochodů. Analýza hudebního díla je často jednoduše vynechána s důrazem na čisté provedení hudebního textu. V důsledku toho mají žáci špatně vyvinuté hudební a výtvarné myšlení, které je nezbytné pro intelektuální a intuitivní vnímání hudby. Utváření uměleckého obrazu je přitom založeno na komplexním pochopení díla, což je nemožné bez emocionálního a intelektuálního začátku. Důkladný výtvarný a teoretický rozbor studovaného díla podněcuje zvýšený zájem a aktivizuje emocionální postoj k němu. V této fázi se původně vytvořený umělecký obraz vyvíjí, získává jasnější barvy, stává se objemným a živým. „Metoda životních asociací, stejně jako asociací s jinými uměleckými díly, ale vždy konkrétní, jistě přístupná a srozumitelná těm, kdo vám naslouchají, je jedna z nejúčinnějších“

Mladí interpreti, kteří ještě nemají dostatečné zkušenosti s abstraktním myšlením, snadno spojují hudební díla s literaturou nebo architekturou. Nashromážděno z juniorské třídy Repertoár tematických děl, jako jsou „Koťátko“, „Vtipné husy“, „Horoch“, „Kohout“ atd., mají pozitivní vliv na rozvoj imaginativní myšlení. Rozvinout ji a neodsouvat ji pod tlakem technických problémů je úkolem učitele. Děti přicházejí hudební škole studovat hudbu. Zvládnutí nástroje je pouze prostředkem k dosažení tohoto cíle. Učení se jazyku tedy není samoúčelné, ale je prostředkem komunikace, kognitivního rozvoje a seznamování se s kulturou lidí. Bylo by vhodné připomenout, že ne každý absolvent Dětské hudební školy nebo Dětské umělecké školy se stane profesionální hudebník, ale mnozí jsou kompetentní znalci skutečného umění.

Když jsme tedy viděli hudební budovu, dílo jako celek, definovali její součásti, nastínili expozici, vývoj, vyvrcholení, finále, rozložili každou složku do frází, pochopili jsme, že největší, nejkrásnější, majestátní budova se skládá z malých cihel ( doslova - opatření). A každá z těchto cihel je krásná jak sama o sobě, tak jako celek. Interpret rozlišuje jednotlivé motivy-postavy, jejich vzájemný vývoj, kontrast a podobnost obrazů. Všimněte si, že pracujte dál umělecký obsah nutně nastává pochopením struktury, logiky tónového plánu, harmonie, hlasového vedení, textury studovaného díla, tzn. celý komplex výtvarných, výrazových a technických prostředků, které skladatel použil. Současně vývoj obrazu zahrnuje nejen analýzu jeho struktury, ale také identifikaci role každého prvku hudební struktury při odhalování myšlenek a emocí vložených do tuto práci v souladu se záměrem skladatele. Když to vezmeme v úvahu, jsme si vědomi, že při rozvíjení uměleckého a figurativního myšlení bychom v žádném případě neměli ztrácet ze zřetele jeho intelektuální složku.

Pečlivě jsme tedy prostudovali dílo z hlediska hudební formy a znovu, cihlu po cihle, ji skládáme dohromady, plně chápeme účel každé cihly, každou notu-písmeno jedním slovem, jejich roli v obecná konstrukce hudební prezentace. V tomto případě prakticky není problém učit se nazpaměť. Student jako herec, který hledá co nejvýraznější intonaci, stokrát opakuje stejnou frázi nebo slovo, hraje každý takt, interval, dokonce i jednu notu (zvláště ve hře kantilénový charakter), aniž byste si text memorovali, ale „zvykali“ si na něj, rozvíjeli a zlepšovali svůj hudební a umělecký obraz.

V tomto článku se nezabýváme technologickou stránkou práce na textu hudebního díla – spoustou metodických a metodologická literatura. Zajímá nás emocionální a umělecké chápání hudebního materiálu, které zahrnuje:

1. celkový dojem od prvního přehrání díla,

2. rozdělení na části, které představují smysluplný, logicky završený prvek studované eseje,

3. smysluplná kombinace částí, epizod prostřednictvím zjištění podobností a rozdílů v emocionálních a technických termínech mezi nimi, srovnání tonálního a harmonického jazyka, doprovodu, funkcí hlasového navádění, textury atd., a v důsledku toho - a kombinace různých uměleckých obrazů, rozvoj asociativních spojení .

Taková práce samozřejmě vyžaduje spoustu času. Mnoho učitelů ve snaze o osnovy, nenechají sebe a studenta proniknout do umělecké složky hudebního díla, svou tvorbu zakládají na přísném provedení hudební text, mnohonásobné, monotónní opakování toho. V důsledku takové práce hudební materiál postupně se učí nazpaměť, „dostává se vám do prstů“. A skutečně, celá zátěž při takových činnostech dopadá na motorickou paměť (paměť prstů). Memorování je mechanické, nevědomé povahy. Provedení skladby naučené zpaměti tímto způsobem postrádá smysl, studenti hrají „jen noty“, aniž by rozuměli významu hudby. Možná, že mladý hudebník hraje skladbu zcela čistě, ale má taková práce smysl? Jaký druh umělecko-imaginativního myšlení, intelektuální rozvoj V tomto případě můžeme mluvit?

Úkolem výchovy v moderní době rozvoje společnosti, charakterizované takovými rysy, jako je globální integrace, flexibilita, mobilita myšlení, dialogismus, tolerance a úzká komunikace na všech úrovních, je připravit člověka, který tomu odpovídá. nová kultura. V úvodu Koncepce státní normy všeobecné vzděláníčteme: „Nové normy jsou život v neustále se měnících podmínkách, který vyžaduje schopnost řešit stále se objevující nové, nestandardní problémy; život v multikulturní společnosti, která klade zvýšené nároky na komunikační interakci a spolupráci...“ Tato práce vyžaduje rozvoj kreativity, představivosti a kreativního přístupu k řešení problémů u mladých lidí. K rozvoji těchto osobnostních kvalit dochází mimo jiné tréninkem. hudební umění. "Dítě školního věku nejvíce náchylné k emocionálnímu, holistickému, duchovnímu a morálnímu rozvoji, občanské výchovy. Nedostatky ve vývoji a výchově v tomto období života se přitom v dalších letech těžko vyrovnávají.“

"Vzdělání člověka, formování kvalit duchovně rozvinuté osobnosti, láska k vlasti, potřeba tvořit a zlepšovat se je nejdůležitější podmínkou úspěšného rozvoje Ruska."

Na závěr má smysl připomenout si obecnou pravdu – každé dítě má kreativní semínko, které jsme my, učitelé hudby, povinni rozvíjet. Každé dítě je talentované, každé dítě je vesmír a my, učitelé, jsme za každého zodpovědní malý muž kteří k nám přišli. Nechte svého studenta, aby se stal profesionálním hudebníkem, ale pokud je kreativně a intelektuálně vyvinutý, úspěšně socializovaný, žádaný občan v moderní společnosti, pak jste jako učitel dosáhl hlavním cílem ve své práci.

Reference

1. Archazhnikova L.G. Profese – učitel hudby: Kniha. Pro učitele. – M.: Vzdělávání, 1984. – 111 s.

2. Vetlugina N.A. Hudební vývoj dítěte. – M.: Vzdělávání, 1967. – 415 s.

3. Danilyuk A.Ya., Kondakov A.M. Koncepce duchovního a mravního rozvoje a výchovy osobnosti ruského občana: učebnice. příspěvek. – M.: Vzdělávání, – 2009. – 24 s.

4. Kapterev P.F. Nová ruská pedagogika, jeho hlavní myšlenky, směry a obrázky. – Petrohrad: Zemlya, 1914. – 211 s.

5. Kondakov A.M., Kuzněcov A.A. Koncepce federálních státních vzdělávacích standardů pro všeobecné vzdělávání. – M.: Vzdělávání, 2008. – 39 s.

6. Nestyev I.V. Naučte se poslouchat hudbu. – ed. 3. – M.: Muzika, 1987. – 63 s.

7. Pankevič G.I. Umění hudby. – M.: Poznání, 1987. – 112 s.

8. Portugalov K.P. Vážná hudba ve škole: Manuál pro učitele. – M.: Vzdělávání, 1980. – 144 s.

Cíl lekce: zdokonalování technik předávání figurativního obsahu ve hře „Andantino“ od A. Chačaturjana

úkoly:

  • práce na hraní melodie, artikulaci,
  • objasnit hlasové navádění, vyvážení zvuku mezi melodií a doprovodem,
  • zjistit dynamický plán,
  • pracovat na předávání formy hry,
  • upevnit dovednost kompetentního šlapání.

Tato lekce je věnována práci s uměleckým obrazem v díle malá forma postava kantilény – hra „Andantino“ od A. Chačaturjana.

Lekce začíná prací na vahách a cvičeních. Po zahrání stupnice c moll (v této tónině byla napsána hra „Andantino“) vpřed a vzad musí student dbát na přesné provedení prstokladu. Pro opravu chyb je užitečné ujasnit si prstoklad při hře každou rukou v jedné, poté ve dvou oktávách. Hrajte na stupnici s různými rytmickými možnostmi, s různou dynamikou a údery. Stejné techniky lze použít k práci chromatická stupnice, arpeggia, akordy atd.

Stupnice a cvičení jsou materiálem pro práci technický rozvoj student spolu s etudami a hrami virtuózní povahy. V této lekci pracujeme na skice od K. Czerného (Vybrané skici zpracoval G. Germer, část 1, studie č. 23). Studentovi je nabídnuta jasná výslovnost horních hlásek v melodii, houževnaté prsty při hře staccato. Při práci na pasážích je vyžadován přesný prstoklad a schopnost položit 1 prst. Je třeba ovládat volnost a flexibilitu ruky, aktivní práci prstů, přesné provádění úderů, rytmus, pauzy.

Hlavní část lekce je věnována práci s uměleckým obrazem ve hře „Andantino“ od A. Chačaturjana.

Od samého začátku výcviku i do budoucna musí učitel rozvíjet a zdokonalovat nejen technologické dovednosti používání nástroje svých žáků. Důležité je žáka intenzivně „ponořit“ do předváděné hudby, „nakazit“ ho jí. Dílo by se mělo dotknout jeho duše a probudit jeho fantazii. Již od provedení prvních melodií na začátku nácviku je potřeba přimět dítě k tomu, aby je hrálo expresivně, s pochopením charakteru, tzn. smutná melodie - smutná, veselá - vesele, slavnostní - slavnostně atd.

Práce na uměleckém obrazu začíná seznámením se s hrou. Doporučuje se volit díla se zajímavým figurativním obsahem, ve kterých se zřetelněji projevuje emocionální a poetický princip. Pokud hudba studenta zaujala, jeho emoční stav bude mít pozitivní vliv na jeho píli a přispěje k soustředěnější, vytrvalejší práci na zvuku, tempu, nuancích a herních technikách provedení tohoto díla, takže ve výsledku bude zní jasně, smysluplně a expresivně. Potřebujeme říci studentovi o autorovi hry a jeho díle. Po poslechu hry v podání učitele pohovořte o jejím charakteru a uměleckém obsahu.

Ve fázi analýzy textu je nutné vybrat nejvhodnější prstoklad pro konkrétního studenta. Racionální prstoklad přispívá k lepšímu řešení uměleckých problémů a jeho přeučení zdržuje proces studia díla.

„Andantino“ je dílo se skrytým programem, název pouze definuje tempo. Při určování obsahu hry je dán prostor fantazii žáka. Můžeme předpokládat, že se jedná o hudební poetický náčrt. Například student představil takový obrázek, přišel s takovým uměleckým obrazem: krásný horská krajina, podzim, mladá dívka stojí na břehu řeky. Zní smutná píseň, připomínající intonace arménská hudba, jako vzpomínka na jaro, minulé štěstí, na přítele, který odešel. Melodie je smutná, nenucená, v mollové tónině. Doprovod je stanoven v opakujících se terciích. Nízký druhý stupeň, použití kvinty dává hudba orientální příchuť. Hra je napsána ve dvou částech. Ve 2. části se melodie opakuje o oktávu výše, což umocňuje pocit smutku. Doprovod nabývá agitovanějšího charakteru, objevují se vytrvalé basy a synkopovaná ozvěna. Závěrečná fráze zní ve středním rejstříku jako smutný, ale klidný závěr připomínající hlas violoncella.

Práce na uměleckém obrazu znamená také práci na zvukové produkci, rozmanitosti hereckých technik nezbytných k vyjádření charakteru hudebního díla. Ve hře „Andantino“ je třeba dosáhnout dobrého legata, expresivity a hloubky zvuku krásné melodie, podobné lidskému zpěvu. Je nutné neustále sledovat volnost výkonného aparátu, schopnost ponořit ruku do kláves s váhou „z ramene“ a ovládat zvuk sluchem. Pracujte na rovnoměrnosti a měkkosti třetin v doprovodu v části 1 a ruka by neměla být zmrzlá, jako by „dýchala“. Poté nad hlubokým ponorem levé ruky při hře na basovou linku a jemným zvukem doprovodu ve 2. partu, provedeném 1 prstem. Musíte se naučit hrát na basy a doprovodné tóny v jednom pohybu. Levá část kusu představuje docela výzvu. Musí být uvedena do automatiky, aby nenarušovala provedení melodie.

Pro správné frázování je nutné určit formu hry, její strukturu, členění na motivy, fráze, věty; zjistit rysy přednesu melodie, doprovodu i dynamiky (začátek, vzestup, vrchol, pokles v každé stavbě). Je vypracován umělecký a dynamický plán provedení. Po určení hranic frází je nutné sledovat vývoj melodie a najít intonační vrcholy. Při provádění skladby musí student poslouchat konec každé fráze a naučit se nadechnout před další formací. Pro dosažení většího jasu výkonu je užitečné vymyslet a použít podtext. Odhaleno hlavní vyvrcholení, který se v „Andantino“ nachází ve 2. části hry, vymezuje jedinou vývojovou linii hudebního materiálu s pocitem nejen podpůrných zvuků ve frázích, malých vrcholů, ale i hlavního završení díla. V žákovském výkonu je nutné dosáhnout zvýšení emočního napětí právě směrem k centrálnímu vrcholnému bodu, což vede k jasu a celistvosti zvuku hry.

V Andantino, kusu kantilény, je role pedálu jako barevného prostředku důležitá. Zvuk dostává nejen nové barvy a nový témbr, ale také větší hlasitost a plnost. Pedál pomáhá zřetelněji odhalit výrazové umělecké možnosti díla. Pravý pedál spojuje různé zvuky do jedné harmonie a pomáhá tak kombinovat různé prvky textury. Je nutné provést podrobnou práci: najít tyče, kde se pedál používá jako vázání nebo barevný prostředek, pečlivě zvážit okamžik nasazení a sejmutí, poslechnout každou tyč s pedálem tak, aby jeho použití neporušovalo čistota vokálního projevu. Doporučuje se uvést do poznámek. Je nutné provést speciální práci na upevnění dovednosti, aby noha neklepala na pedál, nezvedla se nad něj, ale neustále ji cítila jemným dotykem. Při práci na kousku Andantino je užitečné naučit se nejprve pedál ručně, poté obě ruce dohromady a přitom neustále sledovat čistotu zvuku.

Před každým představením skladby žákem je třeba mu připomenout, že je třeba neustále naslouchat sobě, svému výkonu jakoby zvenčí, snažit se hrát nejen správně, ale i výrazově, emotivně a všímat si i nedostatků v pořadí. opravit je později.

Dosažení úspěchu v práci na ztělesnění uměleckého obrazu je možné pouze neustálým rozvojem hudebnosti studenta, jeho intelektu, jeho emocionální odezvy na hudbu a zlepšováním technik zvukové produkce. Musí být uchvácen obsahem a obrazy díla, pak pracuje vytrvaleji, zdokonaluje se v klavírní technice, snaží se ve svém provedení jasněji zprostředkovat umělecký obraz díla.
Abyste mohli pracovat doma, musíte dostat za úkol pokračovat v práci započaté ve třídě, na provedení melodie, doprovodu, dynamických odstínech, použití pedálu a práci na uměleckém obrazu hry.

Použitá literatura:

  1. Neuhaus G. O umění hry na klavír.
  2. Nakladatelství "Deka-VS", 2007 Ljubomudrová N.A.
  3. Metody výuky hry na klavír. M.: Hudba, 1982. Alekseev A.D.
  4. Metody výuky hry na klavír. Třetí vydání - M.: Muzika, 1978 Timakin E.M.

Vzdělání klavíristy. – M.: Hudba, 2011.

Typ lekce: Lekce o zlepšování znalostí, dovedností a schopností.

Typ lekce: Lekce s hloubkovým studiem vzdělávacích materiálů.

Účel lekce: Praktické studium pracovních metod, které se používají k vytvoření hudebního obrazu ve hře S. S. Prokofjeva „Déšť a duha“.

vzdělávací: pěstovat udržitelný zájem o činnosti, rozvíjet umělecký a estetický vkus.

  1. Struktura lekce:
  2. Organizace začátku lekce.
  3. Motivace lekce. Stanovení cíle.
  4. Kontrola dokončení domácího úkolu.
  5. Asimilace nových poznatků.
  6. Prvotní kontrola porozumění.
  7. Zobecnění a systematizace znalostí.
  8. Kontrola a sebekontrola znalostí.
  9. Shrnutí lekce.

Informace o domácích úkolech.

  1. Plán lekce.
  2. Organizační moment.
    Sdělte téma, účel a cíle lekce. Hlavní část. Praktické zvládnutí pracovních metod, které se používají k vytvoření hudebního obrazu ve hře S. S. Prokofjeva „Rain and the Rainbow“.
    2.1 Poslech domácího úkolu.
    2.2 Pojem „hudební obraz“. Programová hudba.
    2.3 Hudební výrazové prostředky jako hlavní podmínka tvorby hudebního obrazu.
  3. Kontrola a sebekontrola znalostí.
  4. 2.4 Základní metody práce se zvukem..
  5. Domácí úkol Pohled animovaný film

Učitel: Během předchozích lekcí jsme pracovali na hře S. S. Prokofjeva „Rain and Rainbow“. První etapu prací na díle máme úspěšně za sebou. Ty, Nasťo, jsi dostala domácí úkol: pracovat na textu, hrát zpaměti. Poslechněme si výsledky vašeho domácího úkolu.

Studentka předvádí kus, na kterém pracovala doma.

Učitel: Domácí úkol je hotový. Hra se naučila nazpaměť. Kvalitu práce lze hodnotit jako dobrou. Za samostatný domácí úkol byl zadán kreativní úkol: vyzvednout literární dílo, podle vašeho názoru v souladu s obsahem a náladou, která je přítomná v hudební hře „Déšť a duhy“.

Student: Ano, s pomocí mé matky jsem našel dvě básně, které podle mého názoru odpovídají náladě hry. Teď si je přečtu.

F. I. Tyutchev

Neochotně a nesměle
Slunce se dívá přes pole.
Chu, za mrakem zahřmělo,
Země se zamračila.
Poryvy teplého větru,
Vzdálené hromy a občas déšť...
Zelená pole
Zelenější pod bouří.
Zde jsem se probil zpoza mraků
Modrý bleskový proud,
Plamen je bílý a těkavý
Ohraničil její okraje.
Častěji než kapky deště,
Prach letí jako vichřice z polí,
A hromy
Čím dál rozzlobenější a odvážnější.
Slunce se znovu podívalo
Zpod tvého obočí do polí,
A utopil se v záři
Celá země je ve zmatku.

I. Bunin

Není slunce, ale rybníky jsou světlé
Stojí jako litá zrcadla,
A misky s neperlivou vodou
Zdálo by se to úplně prázdné
Ale odrážely zahrady.
Tady je kapka jako hlavička hřebíku,
Spadl - a stovky jehel
Brázdit stojaté vody rybníků,
Jiskřivá sprcha skočila,
A zahrada šuměla deštěm.
A vítr si hraje s listy,
Smíšené mladé břízy,
A paprsek slunce, jako by byl živý,
Zapálil jsem chvějící se jiskry,
A louže se naplnily modrou.
Je tu duha... Je zábavné žít
A je zábavné myslet na oblohu,
O slunci, o zrajícím chlebu
A važ si prostého štěstí:
Putuj s otevřenou hlavou,
Podívejte se, jak se děti rozprchly
V altánku je zlatý písek...
Na světě není jiné štěstí.

Učitel: Úvod do básnická díla uspěli jste, a nyní porovnejme básně s hudebním obsahem hry. Jak se cítíte, když čtete básně?

Student: Cítím se svěží a teplý. Zavřu oči a představuji si, jak déšť dělá hluk na listech. Radost z vzhledu slunce a duhy.

Učitel:

Hudební dílo, stejně jako román, příběh, pohádka nebo obraz napsaný umělcem, má svůj obsah, odráží svět kolem nás. To se děje prostřednictvím hudebních obrazů, které vytváří skladatel. Hudební obraz je soubor hudebně výrazových prostředků, které skladatel používá ve skladbě a jejichž cílem je vyvolat v posluchači určitou škálu asociací s jevy reality. Obsah hry se odhaluje střídáním a interakcí různých hudebních obrazů. Hudební obraz je způsob života díla.

V závislosti na obsahu může mít hudební skladba jeden nebo více obrázků.

Kolik hudebních obrazů je podle vás ve hře, kterou studujeme?

Žák: Dva obrázky, protože v názvu slyšíme déšť a vidíme duhu.

Učitel: Dobře! Hra totiž obsahuje dva hudební obrazy, které jsou vlastní samotnému názvu „Rain and Rainbow“. Takové hry se nazývají programové hry. Jako program může posloužit název naznačující nějaký fenomén reality, který měl skladatel na mysli. Déšť je obvykle reprezentován plynulým pohybem šestnáctinových nebo osminových not. To není případ miniatury „Rain and Rainbows“.

Student: Ano, hrál jsem hru „Summer Rain“. Déšť v něm je jiný než déšť ve hře, kterou se učíme.

Učitel: Viditelně hmatatelné hudební prostředky odhalují obrazy přírody ve hře „Déšť“ od V. Kosenka .

Poslouchejte, zahraju vám hru V. Kosenka „Déšť“ (ukázka pro učitele). Po srovnání her „Rain and Rainbow“ a „Rain“ nyní chápete, Nastyo, jak lze stejnou věc zobrazit v hudbě přírodní jev. A teď mi řekněte, ve hře, na které pracujeme, je takový déšť jako ve hře V. Kosenka „Déšť“?

Student: Ne, tady déšť je úplně jiný.

Učitel: Zahrajte mi prosím začátek hry (žák hraje první dvě řady). Slyšíte ten rozdíl?

Učitel: Začátek hry „dešťové kapky“ samozřejmě není přesný zvukový náčrt, ale je zde cítit letní déšť, jeho svěžest, je to poetické hudební displej známý skutečný obraz. Ve druhé části hry skladatel kreslí duhu. Na konci slyšíme déšť, který padá pod sluncem, houbový déšť.

Učitel: Zopakujme si první část (studentské hry). Věnujte pozornost tomu, že vedle intonací, které zobrazují déšť, slyšíme intonace duhy. V solfeggio lekcích jste se již seznámili s pojmem alterace.

Student: Ano, toto je zvýšení nebo snížení tónu. Ostré a ploché.

Učitel: Výborně, zvládli jste tento materiál dobře, ale věnujte pozornost souzvukům s mnoha znameními, pozměněným souzvukům. Zahrajte prosím tyto akordy (student hraje) Zkuste je zahrát vahou své ruky spočívající na klaviatuře. "Pozice prstů by měla být mírně natažená, s polštářkem prstu v kontaktu s klávesou," - E. Liberman. Zkuste slyšet, jaké emocionální napětí tyto akordy vytvářejí. Přehrajte mi prosím tuto část hry a věnujte pozornost mým doporučením (studentské hry)

Učitel: Nyní zkusme zhodnotit, jak přesvědčivě se vám podařilo zprostředkovat obraz, o kterém jsme mluvili.

Učitel: Řekl jsi mi, že druhá sekce je duha. Ve skutečnosti je to zázrak vícebarevné duhy. Objevuje se jako zvuk sestupné stupnice C dur, přináší osvícení a klid.

Učitel: Na lekci jsem připravil dvě umělecké ilustrace přírodního jevu duhy: B. Kuzněcov „Duha. Jasmín“, N. Dubovskoy „Rainbow“. Podívejme se pozorně a ohmatejme každý z nich. Barva, horizont, vzduch, nálada, bez kterých by představení hry nebylo možné. Jako oblouk duhy klenoucí se nad oblohou se v díle objevuje široce rozprostřená, typicky prokofjevovská melodie. G. Neuhaus řekl, že „zvuková perspektiva je v hudbě pro ucho stejně reálná jako v malbě pro oko“. Následně se znovu ozývají pozměněné harmonie, které však již neznějí tak intenzivně jako dříve. Postupně se barva hudby stává světlejší. Barva je kombinací barev. Barevná hra „Rain and Rainbow“ odrážela Prokofjevův dětsky nadšený vztah k přírodě.

Podle současníků byl Prokofjev vynikající pianista, jeho styl hry byl volný a jasný a navzdory inovativnímu stylu jeho hudby se jeho hra vyznačovala neuvěřitelnou něhou.

Připomeňme si téma lekce. Řekněte mi prosím hudební a výrazové prostředky, které pomáhají odhalit obraz.

Žák: Harmonie a melodie.

Učitel: Věnujme opět pozornost harmonii. Harmonie jsou akordy a jejich posloupnost. Harmonie je polyfonní hudební barva vytvořená akordy . Přehrajte prosím první část hry (hraje student).

Komentář učitele: Při výkonu učitel věnuje pozornost vyjadřovací možnosti harmonie, potřeba pozorně naslouchat jednotlivým harmoniím a jejich kombinacím, potřeba usilovat o pochopení jejich výrazového významu. Role harmonie při vytváření stavu nestability (disonantní konsonance) a míru (jejich jasná předsevzetí) je jasná. Disonantní konsonance mohou znít měkčeji nebo ostřeji, ale in v tomto případě Můj student a já se snažíme dosáhnout méně drsného zvuku.

Diagnostika.

Učitel: Nyní jsme hovořili o významu a možnosti harmonie jako jednoho z hudebních výrazových prostředků. Řekněte mi prosím, jak jste pochopili význam slova harmonie.

Žák: Harmonie jsou akordy a jejich posloupnost.

Učitel: Slovy velkého ruského pianisty a učitele G. Neuhause: „Hudba je umění zvuku.“

Zvuková expresivita je nejdůležitějším interpretačním prostředkem pro ztělesnění muzikálu umělecký design. Zahrajte si prosím střední část hry (žák hraje střední část hry).

Komentář učitele: Prokofjevova melodie má nejširší rejstříkový rozsah. Průhledný zvonivý zvuk naznačuje jasnost útoku a přesnost dokončení každého tónu. Barvení zvuku naznačuje nejlepší akvarelovou zvukovou malbu. Návrat k ilustracím a práce na druhém díle byla diktována nutností pracovat na technikách zvukové produkce. Zvuková expresivita je nejdůležitějším interpretačním prostředkem pro realizaci hudebního a uměleckého konceptu. Práce využívá praktické techniky a metody, které pomáhají rozvíjet žákovu melodii, a tedy i barevnost zvuku.

Melodický sluch je přednes a poslech melodie jako celku a každé její noty, každého intervalu zvlášť. Melodii potřebujete slyšet nejen ve výšce, ale i výrazově dynamicky a rytmicky. Pracovat na svém melodickém uchu znamená pracovat na intonaci. Intonace dodává hudbě hlasitost, oživuje ji, dodává jí barvu. Melodický sluch se intenzivně utváří v procesu emocionálního prožívání melodie a následné reprodukce slyšeného. Čím hlubší je prožitek melodie, tím pružnější a výraznější bude její vzorec.

Pracovní metody:

  1. Hra na melodický vzor na nástroj odděleně od doprovodu.
  2. Hraní melodie s doprovodem žáka a učitele.
  3. Provedení samostatného doprovodného partu na klavír při zpěvu melodie „pro sebe“.
  4. Maximálně detailní práce na frázování hudebního díla.

Učitel: Důležitou součástí práce na melodii je práce na frázi. Učitel předvede dvě verze epizody, aby rozvinul schopnost slyšet a vybrat potřebný zvuk k vytvoření správného hudebního obrazu. (Učitel vystupuje) Žák aktivně naslouchá a dělá dobrá rozhodnutí. Tento způsob práce aktivuje studentovo vnímání a pomáhá vytvářet obraz, o který se bude snažit.

Při práci na frázování, které je jedním z prostředků vyjádření uměleckého obrazu hudebního díla, jsme se studentem probírali strukturu frází, intonační vrcholy a kulminační body, dbali na dýchání v hudební frázi a identifikovali momenty dýchání. "Živý dech hraje v hudbě hlavní roli," - A. Goldenweiser.

Učitel: Nyní si připomeňme, co je kantiléna?

Student: Cantilena je melodická široká melodie.

Učitel: Zahrajte prosím dlouhou melodickou linku, která začíná uprostřed skladby. Student si hraje.