„Pampelišky“ je nekonvenční malířská technika, píchání suchým štětcem. Osnova lekce kresby (střední skupina) na téma: Shrnutí GCD v netradiční technice "Žlutá pampeliška" střední skupina

Ze zkušeností z práce učitele. Netradiční technika kreslení. Kreslení tvrdým štětcem metodou „šťouchání“ - „Květiny, květiny...“

Autor díla: Shakleina Irina Yuryevna, učitelka MADOU TsRR d/s č. 110 Kaliningradská oblast, město Kaliningrad.
Tento materiál bude zajímavé pro předškolní učitelé v práci s dětmi předškolním věku, pro rodiče. Kresbu lze použít jako dárek nebo dekoraci pokoje.
Cíl: vytváření podmínek pro realizaci individuálních tvůrčích schopností dětí.
úkoly:
- představit nekonvenční techniky kresby;
- rozvíjet schopnost vytvářet (ve spolupráci s učitelem i samostatně) jednoduché obrazy, spojovat obraz s předměty okolního světa;
- rozvíjet technické dovednosti, koordinace ruka-oko, motorické vlastnosti a formativní schopnosti;
Materiály a nástroje:
- vizuální materiál(malba, ilustrace nebo příroda);
- papír na kreslení;
- hustý kvaš;
- kartáč s tvrdými štětinami na lepidlo;
- utěrky na sušení štětců.

Pracuji v prvním mladší skupina(děti 2-3 roky). Na vzdělávací aktivity (lekce) je vyhrazeno 10 minut. Jak chci dát svým dětem v tomto krátkém období maximum. zajímavé informace, čtěte poezii, cvičte tělesná cvičení, dechová cvičení a vytvářejte jinou krásu...Zvlášť, když kolem kvetou květiny nebývalé krásy! Jejich krása je tak krátkodobá...
Jak uchovat krásu květin v paměti? No, samozřejmě je můžeme nakreslit.
O. Chusovitina „Dárek pro maminku“
Miluju svou mámu
Dám jí dárek.
Dárek jsem vyrobil sám
Z papíru s barvami.
Dám to mámě
Něžně objímání.
Pro kurzy kreslení jsem „našel“ asistenta - tvrdý kartáč na lepidlo. K práci potřebujeme suchý štětec a pokud se stane, že potřebujete barvu smýt, tak po umytí štětce ve vodě je potřeba osušit hadříkem. Potřebujeme hustý kvaš. Na špičku štětce naneseme barvu a štětec „klepeme“ a na papír naneseme barvu. "Knock" - přesně tak mluvíme s dětmi. Špička kartáče směřuje ke stropu.
Který skvělá práce Můžeme to udělat.
Přišlo jaro, sluníčko hřálo a tady jsou... pampelišky.
Vysotskaya O. "Pampeliška"
Slunce kleslo

Zlatý paprsek.
Pampeliška vyrostla
Za prvé, mladý.
Má úžasný
Zlatá barva.
Je to velké slunce
Malý portrét.

Pro třídy s dětmi ve věku 2–4 let učitel připravuje pro každé dítě: vystřihněte listy z barevného papíru, nalepte je na listy papíru; pro děti 2-3 roky kreslíme s jednoduchou tužkou obrys budoucí květiny,


a děti 3-4 roky samy kreslí květinu.


Nejprve naneste barvu podél obrysu budoucí květiny a poté natřete volný prostor ve středu. Děti kreslí stonek fixem nebo barvou, ale my jim dáváme veverčí štětec.
Děti střední skupiny (a starší) samy kreslí zelené listy, učitelka nepřipravuje přířezy.



Podívej, třešeň ptačí rozkvetla.


S. Yesenin „Ptačí třešeň“ (úryvek)
Ptačí třešeň vonná
Když se oběsil, stojí,
A zeleň je zlatá
Na slunci hoří.

A. Barto" Jarní bouřka"(výňatek)
Třešeň ptačí, třešeň ptačí
V rokli to rozkvetlo.
Třešeň ptačí, třešeň ptačí
Je to bílé a bílé.
A teď přišel květen. Ve vzduchu je cítit vůně šeříku...

Světlana Dzhus "Šeřík"
Keř kvete šeřík,
Pouze kvete na jaře, ne v létě.
Včely létají a bzučí:
„Vůně květin je velmi příjemná.
Budeme nad tím kroužit celý den.
Ó! Jak krásné jsou šeříky!"

Pro děti 2-4 roky děláme přípravky pro každé dítě.


Pro zobrazení šeříkových květů dostaly děti první juniorské skupiny hotovou zředěnou barvu (fuchsie + bílá).


A děti tento šeřík vyobrazily v hodině kreslení Nejprve děti nakreslily trsy šeříků tmavá barva(fialová, fuchsiová barva), aniž bychom nechali první vrstvu zaschnout, nanesli jsme „šťoucháním“ bílý kvaš. Barvy se mísí a vytvářejí různé odstíny a vytvářejí objem.



Tak přišel podzim. Ale na záhonu jsou stále krásné květiny.

Marina Blinnikova "Astra".
Na zahradě je taková květina
a vypadá jako hvězda.
Může být jakékoliv barvy.
Pro podzimní kytice
utrhneme krásnou květinu,
Jmenuje se ASTRA.

Tohle je naše týmová práce.


Děkuji za pozornost!

Shrnutí lekce ve střední skupině o kreslení „Pampeliška“.

Akhmetzyanova Liliya Rastamovna, učitelka Městské vzdělávací instituce vzdělávací instituce°60 v Iževsku, Udmurtská republika.
Popis práce: Tato lekce bude užitečná pro učitele středních škol. skupiny dhow, učitelé a rodiče. Dítě se blíže seznámí s květinami a naučí se přenášet veškerou krásu pampelišky.

Cíl: naučit se kreslit pampelišku.
Úkoly:
Naučte se přenášet charakteristické rysy květina (obraz, struktura a tvar, její krása)
Upevnit znalosti o pampelišce, naučit se ji odlišit od ostatních květin.
Seznamte se s hádankami a příslovími o pampeliškách.
Posilte svou schopnost organizovat si své pracoviště, při práci udržujte čistotu.
Rozvíjejte schopnost užívat si kreslení a rozvíjejte kreativní představivost.
Úkoly vzdělávací oblasti : poznání, beletrie, umělecká tvořivost, komunikace, práce, hudba.
Materiály: listy modré, fialové a růžové květy(na výběr), žlutý a zelený kvaš, ubrousky, štětce N°2, voda, dózy, stojánky.


Výhody: obrázek pampelišek, živá pampeliška s listy, Medvídek, taška.
Přípravné práce : recenzovali příručku „květy pampelišek“; cítil čerstvé květy pampelišky, ochutnal pyl; při procházce jsme upletli věnec pro panenku; pozorovali jsme, že květiny se otevírají při východu slunce a zavírají při západu slunce; přečtěte si příběh „Zlatá louka“ od M. Prishvina. Před lekcí uspořádejte stoly do formace „P“, umístěte lavice doprostřed a uspořádejte potřebné materiály. Umístěte židle podél okraje koberce, postavte stojan s manuálem a položte Medvěda na židli.
Průběh lekce:
(na koberci. Děti sedí na židlích podél okraje koberce. Před nimi je židlička, na které sedí Medvěd s pampeliškami, vedle je obrázek pampelišky.)
Vychovatel: Kluci, podívejte se, kdo k nám dnes přišel! Dobrý den, Mishka! Vidím, že jsi k nám nepřišel s prázdnou. co jsi přinesl?


Medvídek: Přišel jsem k tobě a viděl jsem slunce! Schoval jsem to do tašky.
Vychovatel: Medvěde, můžu se jen mrknout, jaké sluníčko jsi přinesl klukům?
Medvídek: Můžeš (koukám)
Vychovatel: Hmm... chceš vědět, co tam Mishka schovala? (Ano!) Pak hádanku uhádněte. Jen pozorně poslouchejte!
Na trávníku u lesa
Rozkvetly květiny
Žlutá jako slunce
Na zelené noze.
A jakmile vyrostou,
Nasadí si klobouky.
Měkké, vzdušné,
Poslušný větru.

Vychovatel: (poslouchejte odpovědi chlapů, pak vyndejte z tašky pampelišku) Výborně, kluci, hádali jste správně! To je pampeliška!
Slunce dopadlo zlatým paprskem.
Vyrostlo první mládě pampelišky.
Má nádhernou zlatou barvu.
Je to velké slunce, malý portrét.

Kluci, co můžete říct Mishce o této květině? Podívejte se na obrázek, vzpomeňte si na naše procházky. Je květina živá? Proč?
Děti: Z pampelišek lze vyrobit věnce. Květina je živá, protože dýchá, živí se, roste a rozmnožuje se.
Medvídek: (pláč) Taky chci uplést věnec, ale mám jen jednu kytku.
Vychovatel: oh-oh-oh! Problémy! Chlapi, co máme dělat? Mishka chce uplést věnec, ale má jen jednu květinu...
Děti: Musíme Mishce pomoct! Pojďme kreslit!
Vychovatel: Medvědi, kluci říkají, že umí nakreslit pampelišku. Pak budeme mít celé pole pampelišek a můžete uplést věnec. Kluci, Mishko, podívejte se na pampelišku. Z čeho se skládá? (Ukázat obrázek pampelišky) Stonek je jako tyčinka, barva je zelená.


Listy vypadají jako vánoční stromeček.


Květ je kulatý, žlutý, jako slunce.


Za starých časů říkali: "Zlatá pampeliška je drahý syn slunce." Vypadá pampeliška jako slunce? (Odpovědi dětí)
Vychovatel: Medvěde, teď ti kluci ukážou, jak se kreslí pampelišky. Pojďme ke stolům.
(Děti stály vedle stolů. Židle jsou na koberci)
Vychovatel: (ukazuje ruku, ohýbá jeden prst po druhém)
1) Kluci, co budeme dělat? (malovat)
2) Z čeho budeme čerpat? (Na listech papíru)
3) S čím budeme kreslit? (barvy, štětce)
4) Co nakreslím jako první, co potom? Ty mluvíš a já budu kreslit. Kluci, podívejte se na mě! (kreslím podle jejich slov)
5) Co jsem dostal? Medvěde, podívej se na pampelišku, kterou jsem ti nakreslil! Bujný, světlý květ, dlouhá tenká noha, jako šípy na listech! Roste na poli a užívá si teplého slunce.
Medvídek: Oh, děkuji! Miluji tuto kresbu! Tak jasné a veselé!
Vychovatel: Kluci, podívejte se na lavičky. Jsou tam štětce, ubrousky, zelená a žlutá barva a papír. Ale papír dvou barev - vyberte si sami, na které mýtině vaše květina vyroste - ráno nebo večer. A nezapomeňte, stůl je čistý, stůl je čistý, já jsem také čistý! Vezměte si prosím vše, co potřebujete, a postavte se ke stolům. Pojďme zkontrolovat, zda je vše na vašich stolech. Zelená a žlutá barva, štětec, ubrousky, sklenice vody, list papíru. Dobrá práce!
Nyní si vezměte židle. Sedí všichni? Podívej se na mě. Medvěd na vás čeká krásné a úhledné pampelišky. Malujte opatrně, nespěchejte! (Děti kreslí) Nakreslili všichni stonky a listy? (Kdo kreslí nejrychleji, požádej, aby nakreslil další stonek nebo list) A teď, když nám barva schne, představme si, že jsme na mýtině.
(Prstová gymnastika "Květina")
Pampeliška rostla na mýtině (spoj ruce, znázorňující poupě)
Jednoho jarního rána jsem otevřel okvětní lístky (otevřené ruce, roztažené prsty)
Krása a výživa pro všechny okvětní lístky (roztáhněte a spojte prsty do rytmu slov)
Společně dávají kořeny pod zemí! (Pohněte prsty - kořeny)
Večer. Žluté květy zavřete okvětní lístky. (pevně zatni své propletené prsty)
Tiše usínají, hlavy svěšené...

Kluci, teď barva zaschla a můžeme nakreslit samotnou květinu.
(Těm, kteří skončili dříve) Nyní jděte za Mishkou a řekněte mi, na kterém poli roste vaše květina - ráno nebo večer, a jak jste nakreslili pampelišku, jak to dopadlo. ( Hotové práce naskládejte na parapet, abyste vytvořili 2 pole pampelišek, ráno a večer.
Medvídek: Jaká krása!!! Kolik bujných, jasných pampelišek nyní vykvetlo na našem poli! Pod sluncem! Už si určitě umím uplést věnec! Kluci moc děkujeme!!!

Poznámky ke kresbě pampelišky netradičními technikami „Little Sun“ ve střední skupině.

Cíl: Posilujte kreslení s dětmi nekonvenční technologie suchý tvrdý kartáč, vatový tampon.

úkoly:

Pokračujte v učení se kreslit pampelišky netradiční technikou - malba tvrdým polosuchým štětcem, vatovým tamponem;

Posílit schopnost tisku pěnovou houbou;

Rozvíjejte smysl pro kompozici při kreslení k tvorbě expresivní obraz pampeliška v krajině;

Formovat estetické vnímání přírodních jevů.

Integrace rozvoje vzdělávání: sociálně komunikativní, rozvoj řeči, beletrie, tělesná, umělecká a estetická.

Materiály pro třídy: list na šířku, akvarel, žlutý a zelený kvaš, tvrdý štětec, vatový tampon, stojan na kartáče, papírové ubrousky, kousky pěnové gumy, šálky vody.

Přípravné práce: prohlížení prezentace „Zlatá pampeliška“, prohlížení ilustrací znázorňujících pampelišky, pozorování přírody, zapamatování si básní a čtení příběhů o pampelišky, tónování list alba zelený akvarelové barvy kousky pěnové gumy.

Průběh lekce:

Úvodní část:

Na trávníku, blízko lesa

Rozkvetly květiny

Žlutá jako slunce.

Na zelené noze.

A jakmile vyrostou

Budou se nasazovat klobouky -

Měkké, vzdušné -

Poslušný větru! (pampelišky)

Na učitelském stole je váza s kyticí pampelišek. Učitel vyzve děti, aby se podívaly na květiny a přišly si k nim přivonět. ptá se:

Jak vypadají pampelišky? Odpovědi dětí (sluníčku) Děti se dotýkají květin a určují, na co mají chuť. Učitel ukazuje listy pampelišky a vysvětluje, že listy pampelišky nejsou rovné, ale jakoby měly zářezy. Vypadá to, že je někdo roztrhal.

Učitel říká, že tato rostlina je považována za léčivou. V září se sbírá kořen květu a posílá se do lékárny, kde se z něj vyrábí léky. Mnoho lidí sbírá květy pampelišky, zalévá je do lihového roztoku a vyluhuje. Tato infuze zmírňuje bolesti kloubů.

Z pampeliškových listů se vyrábí salát, protože obsahují velký počet vitamíny A z květů dělají marmeládu a říkají tomu májový med.

Učitel navrhuje zapamatovat si, jak děti malovaly tvrdým, polosuchým štětcem.

Držte štětec takto.

je to těžké? Ne, nic!

Vpravo, vlevo, nahoru a dolů

Náš kartáč běžel.

A pak a pak

Štětec běží kolem.

Točené jako top -

Po šťouchání přichází šťouchání.

Učitel ukazuje dětem, jak kreslit listy a stonky pomocí vatových tyčinek.

Samostatná činnost děti

Při práci učitelka pomáhá dětem podle potřeby.

Fízminutka

Květina spala a najednou se probudila

(děti dřepnou, vstanou,

Už se mi nechtělo spát.

Dojatý, natažený

(děti pomalu vstávají -

otočí se doleva, doprava, natáhni se,

Vznesl se a letěl

(plynulý pohyb paží do stran,

běží pomalu, točí se).

Shrnutí lekce

Na konci hodiny se děti postaví, prohlédnou si kresby, vyberou si ty, které se jim nejvíce líbily, a vysvětlí, proč je zaujaly. Učitelka děti pochválí za zajímavou a odlišnou práci a některé děti pokárá, jak měly správně nakreslit pampeliškové listy.

Cíl: učit děti kreslit jarní květina netradičním způsobem.

Objasnit a rozšířit znalosti dětí o pampelišky, jejích charakteristických rysech a stavbě;

Naučte se kreslit pampelišku tak, že ji znázorníte na kresbě charakteristické rysy jeho struktura, pomocí netradiční techniky - šablony;

Rozvíjet představivost a vnímání světa kolem nás, rozvíjet se jemné motorické dovednosti;

Vychovat opatrný postoj k přírodě, vytvořit si emocionálně pozitivní vztah k samotnému procesu kreslení/

Integrace vzdělávacích oblastí: kognitivní vývoj, umělecký a estetický vývoj.

Přípravné práce:

  • Pozorování přírody v areálu MŠ;
  • Při pohledu na ilustrace kvetoucích rostlin mluvíme o prvních jarních květinách.
  • Čtení a zapamatování básně „Pampeliška“ od E. Serové. Při pohledu na ilustrace.

Vybavení: 2 misky se zeleným a žlutým kvašem, pěnové podložky, silný papír bílý poloviční formát A4, pampelišková šablona, ​​vlhčené a suché ubrousky, včelka, prezentace, logická hra.

Dobré ráno kluci!

Postavme se vedle sebe, v kruhu,

Řekněme "Ahoj!" k sobě navzájem.

Jsme příliš líní pozdravit:

Ahoj všichni!" a "Dobré odpoledne!";

Pokud se všichni usmívají -

Dobré ráno začne.

Řekněme našim hostům - DOBRÉ RÁNO!!!

Doporučuji vám hádat hádanku:

Slunce dopadlo zlatým paprskem,

vyrostla květina,

Za prvé, mladý

Má nádhernou zlatavou barvu

Je to velké slunce, malý portrét.

Co je to za květinu? Proč říkají, že je to malý portrét slunce?

Je to tak, je to kulaté a žluté jako slunce!

Oh, děti, slyšíte? Kdo to bzučí?)…

Děti: Včela.

(Přinesu včelu.)

Ahoj, včelko!

Ahoj lidi. Jmenuji se Včelka Maja! Dostal jsem se do problémů. Brzy mě přijdou navštívit moji včelí kamarádi, kteří opravdu milují květinový nektar z pampelišek. Nemám je ale čím léčit, protože pampelišek je na naší mýtině stále velmi málo. A opravdu chci nasbírat hodně nektaru a léčit své přátele. Možná mi můžete pomoci?

Děti, kde seženeme pampelišky?

Ano, kluci, taky si myslím, že umíme kreslit pampelišky. Ale nejdřív si pojďme hrát.

Fyzické cvičení "Pampeliška"

Pampeliška, pampeliška!

( Dřepnou si, pak se pomalu zvednou. )

Stonek je tenký jako prst.

Je-li vítr rychlý, rychlý

( Rozptylují se různými směry. )

Poletí na mýtinu,

Všechno kolem bude šustit.

(Říkají "sh-sh-sh-sh-sh." )

Tyčinky pampelišky

Rozprchnou se v kulatém tanci

( Drží se za ruce a chodí v kruhu. )

A splynou s nebem.

Nyní se posaďte na židle a pojďme se zblízka podívat na obrazovku. (prezentace - diapozitivy o pampelišce)

Slunce zahřálo zemi a jarní květiny se objevily spolu s trávou, žluté pampelišky se dívaly na slunce. Už jste někdy viděli pampelišky? kde jsi je viděl?

Z jakých částí se skládá pampeliška?

Podívejme se, jaký druh stonku to má?

Jaké listy? (vzorované, vyřezávané).

Jak vypadá květ pampelišky? (na slunci, na míči). Kluci, víte, co je to nektar?

(Nektar je sladká šťáva, který je vylučován rostlinami, včely ho sbírají a vyrábějí z něj med.)

A květ obsahuje pampeliškový nektar.

Pampeliška je léčivá květina. Pomáhá při kašli. -

Kluci, mám zajímavá hra. Zahrajeme si to?

Hra „Vyrobte pampelišku“ je jako puzzle z různých částí.

Výborně kluci. Pojďme si sednout ke stolům.

Protáhneme prsty:

Kouzelné prsty

Tady jsou moji pomocníci,

Otočte je, jak chcete.

Jedna, dva, tři, čtyři, pět.

Nemohou zase sedět.

Zaklepal, otočil

A chtěli pracovat.

Ty a já nakreslíme pampelišky pomocí šablon, už jsme to s vámi udělali. Šablony jsou listy a stonky našich pampelišek. Naneste šablonu na bílý plát, namočte houbičku...Jaká barva? Pomocí houbičky nakreslete stonky a tvary pampelišek a opatrně odstraňte šablonu. Podívejte se, jak krásně to umíme!

Pokračujme v naší práci. Včelka čeká na květiny, brzy k ní přijdou hosté, ale žádný pamlsek není.

Co nám zbývá nakreslit? (Odpovědi dětí.) Vezmeme nyní čistou houbu a namočíme ji do...Jaké barvy? a aplikujte ji jednou, abyste vytvořili naši květinu. To je vše!

Jaké nádherné květiny se z nich staly. Nyní umístěme pampelišky společně na naši mýtinu - ukázalo se to velmi krásné.

- Kluci, co myslíte, je možné trhat květiny jen tak? Pošlapat je nohama?

Ach, naše včela dorazila! Tak to je skvělé!

Bee: Oh, děkuji vám! Stejně jako je na louce mnoho květin, nasbírám teď spoustu lahodného nektaru a pohostím jím své přátele.

Jak jsme nakreslili pampelišky?

Jste rádi, že jsme pomohli včelce?

Ze zkušeností práce v 1. juniorské skupině v létě.

Netradiční technika kreslení na pomoc učiteli (in v tomto případě, zůstali jsme ve skupině kvůli dešti) Obyčejná houbička na nádobí nám může pomoci vytvořit originální a úžasné obrazy. Malování houbičkou je výborným řešením pro ty děti, které ještě neumí zručně držet štětec v ruce a ne všechny děti si rády špiní ruce barvou. Naučit se malovat houbou je jednoduché: naneste požadované množství barvy na paletu různé barvy a zkuste namalovat přes velkou houbou obrysová kresba. Ukažte svému dítěti, jak nanášet barvu na papír pomocí houbičky.: dotknout se náhle nebo se široce rozšířit.

Netradiční technika kreslení"pampelišky"

Cíl:

Naučte děti kreslit houbičkou na šablonu Pampeliška

Naučte děti rozlišovat barvy a správně je pojmenovávat

Formujte u dětí správné držení těla při kreslení

Obohatit umělecký zážitek děti

Rozvíjet jemné motorické dovednosti prstů

Pěstovat u dětí zájem o kreslení, pozitivní emoční odezvu a přesnost při předvádění

Úvodní část

Otázka: - Kluci, podívejte se z okna - prší (upozorňuje děti na záhon na hřišti).

Chlapi, podívejte se co žluté květy rostoucí na záhonu. jací jsou? - (Výpovědi dětí). Paní učitelka to shrne – tyhle květiny jsou žluté, jako slunce.

Čtení básně „Pampeliška“ od E. Serové

Nosí pampelišku

Žluté letní šaty

Vyrůst, oblékej se

V malých bílých šatech

Tělesná výchova minuta. Učitel ukazuje pohyby podle textu a vyzve děti, aby je zopakovaly.

Nosit pampelišku (sedni si)

Žluté letní šaty (ruce nad hlavou ve tvaru kruhu-slunce)

Vyroste a bude se oblékat (zvedneme se pomalu, ruce do stran)

V malých bílých šatech (jaro)

Q: Kluci, sluníčko nás hřeje, hřeje nás svými paprsky. Ohřívá stromy, keře, ptáky, zvířata i nás. Ale teď je pryč. kde to je? Kde to bylo schované? - Odpovědi dětí. Učitel to shrnuje – sluníčko se schovalo za mrak.

Otázka: Aby nám nebylo bez slunce smutno, chci vás naučit, jak kreslit květy pampelišek. Budeš se mnou kreslit? - Odpovědi dětí. Učitel vyzve děti, aby se posadily k kreslícím stolům, a opraví jejich držení těla.

Hlavní část

Na stojanu je obrázek pampelišky (učitelka upozorňuje děti). Na stolech má každé dítě houbičku, šablonu a paletku s barvou (učitelka na houbičku děti upozorní a vysvětlí, čím budou děti malovat).

Q: - Kluci, podívejte, vaše pampelišky jsou úplně bílé (učitel si dává pozor na vzory).

Podívejte se na obrázek. Jakou barvu mají stonky a listy pampelišky? - Odpovědi dětí. Učitel vysvětlí, jak namalovat stonek a listy na šabloně pomocí houbičky.

Podívejte se na obrázek. Jakou barvu má čepice pampelišky? - Odpovědi dětí.

Učitel vymění barvu a houbičky a vysvětlí, jak namalovat klobouk na šablonu.

Učitelka dětem v případě potřeby pomáhá.

Závěrečná část

Q: - Takže máme pampelišky. Kluci, co jsme to udělali? - Odpovědi dětí.

Bavilo vás malování houbičkou? - Odpovědi dětí.

Paní učitelka děti pochválí a společně s dětmi kresby zavěsí na výstavu.

Q: Kluci, trochu jsme si ušpinili ruce. co dělat? - Odpovědi dětí. Učitel to shrnuje: musíte si umýt ruce.