Nástin techniky GCD kreslení vatovými tyčinkami Téma: „Jeřabinová větev!“ Téma: "Rowanská větev pod mým oknem." Osnova lekce kreslení (skupina seniorů) na téma: GCD pro kreslení - pobočka Rowan - quot, Sociální síť pedagogických pracovníků

Shrnutí OOD ve střední skupině o kresbě netradičními technikami. "Jeřabinový štětec"

Shrnutí může být užitečné pro pedagogy a rodiče pro vedení tříd s dětmi ve věku 3-5 let

Formovat a rozšířit chápání jeřábu, jeho role v přírodě.
Posilujte dovednosti kreslení vatovými tyčinkami (šťoucháním).
Pomocí malířské techniky namáčení štětin štětce.
Rozvoj jemné motoriky a kreativních schopností.
Pěstujte kognitivní zájem a zvědavost.
Materiály: Kvaš, bílý list papíru velikosti A4, ubrousek, štětce č. 2 a č. 5, sippy cup.
Přípravné práce: Vyšetření jeřábu v přírodě, jeho stavba, charakteristické znaky.
Organizační moment
vychovatel:
Procházel jsem se v parku, kde jsem poznal, že svítání roste.
Vzhlédl jsem – okamžitě se mi zviditelnila!
Bobule jasně hoří, dívají se na mě!
Jaký úžasný obrázek? Tento strom.....
Děti: - jeřáb!

Průběh činností
Rowan je známý již dlouho. Na Rusi se věřilo, že jeřáb má magickou moc. Větve jeřabin byly přineseny do domu jako talisman a ochrana před poškozením a zlým okem byly zavěšeny na vstupní dveře a brány, aby zlí duchové nevnikli do domu.

Vychovatel: Na stole je tác se snítkou jeřabiny. Podívejme se na to.
Jaké jsou bobule?
Odpovědi dětí (hladké, tvrdé)
vychovatel: jaký tvar?
Odpovědi dětí (kolo)
Vychovatel: Jakou barvu?
Odpovědi dětí (červená, oranžová)
Vychovatel: Kolik bobulí je na větvi?
Odpovědi dětí (mnoho)
vychovatel: Pokud je na větvi hodně bobulí, jak to nazvat?
Odpovědi dětí (parta, štětec)
Vychovatel:
Rowan mi dal červenou bobule.
Myslel jsem, že jsem sladký, ale ona je jako chinin.

Děti, znáte všechna slova?
Odpovědi dětí (Hina)
vychovatel: Hina je hořký lék. Jeřabinová šťáva a plody zlepšují vidění a používají se při výrobě léků. Jak se blíží zima, udeří mrazy a bobule zesládnou.

Bobule nejsou sladké, ale jsou radostí pro oko.
Dekorace do lesa a pamlsek pro ptáky!


Chlapi, jeřabiny jsou potravou pro ptactvo v tuhých zimách, kdy je vše pokryto velkou vrstvou sněhu.

Potkali jsme krásnou a užitečnou jeřabinu.
Udělejme tělocvik "Rowan"

Na kopci stojí horský jasan, který se drží rovných a rovných zad.
(Natahuje ruce nahoru)
Není pro ni snadné žít ve světě - vítr se kroutí, vítr se kroutí.
(Otáčení těla doprava a doleva)
Ale horský popel se jen ohýbá, netruchlí, směje se.
(Naklání se do stran)
Volný vítr hrozivě vane na mladý horský popel.
(Mávají rukama, napodobují vítr)

Děti, chtěli byste nakreslit větev jeřábu?
Odpovědi dětí (ano)
Budeme potřebovat: list papíru, barvu, vatové tamponky, štětce, sippy cup.


Nejprve si vezmeme tenký štětec a hnědou barvou nakreslíme rovnou nebo mírně konkávní linku. Z hlavní větve nakreslíme malé větve do stran.


Poté vezmeme vatové tyčinky a na koncích větví uděláme šťouchance červenou nebo oranžovou barvou.


Vezměte větší štětec a naneste zelenou barvu (ve dvojicích, jeden na konec větve)


Abychom naši jeřabinovou větev trochu oživili, vezměte tenký štěteček a na každou bobule naneste malé tečky hnědou barvou.


Tohle se stalo mým dětem.



Odraz:
co jsme dnes dělali?
Co jste se dnes naučili?
co se ti nejvíc líbilo?

Taťána Titová

Integrace vzdělávacích oblastí: umělecký a estetický vývoj, kognitivní vývoj, sociální a komunikační vývoj.

Cíl: rozvíjet zrakové schopnosti dětí pomocí netradičních technik kreslení – tiskařských technik.

úkoly:

Rozšířit a objasnit znalosti dětí o horském jasanu;

Naučte se poznávat jeřáb podle vzhledu;

Naučte se nekonvenčním způsobem znázorňovat listy a bobule jeřábů pomocí různých technik kreslení: nakreslete listy metodou „namáčení“ a razítek, bobule - vatovými tampony a razítky;

Rozvíjet zvědavost a zájem o přírodu;

Rozvíjet schopnost všímat si krásy přírody;

Rozvíjet souvislou řeč a jemné motorické dovednosti.

Přípravné práce: dívat se na jeřabiny při chůzi; zkoumání ilustrací na téma „Stromy a ovoce“; barvení hotových obrysových obrázků „Větve různých stromů“.

Demo materiál: přírodní jeřabinová větev s bobulemi, obrázky jeřabin, ukázkové kresby, kvašové barvy v hnědé, zelené, žluté, červené, oranžové, štětce, razítka, vatové tyčinky, voda v kelímcích.

1. Organizační moment. Hádanka o jeřábu.

Co je to za strom?

Zdobí les v zimě?

Červené shluky na větvích -

No, hádejte děti:

Ne olše a ne osika,

A krása (jeřabina).

Zpráva na téma "Rowan".

Rowan je jedním z nejoblíbenějších a nejuctívanějších stromů v Rusku. Jeřáb je považován za symbol ruské krásy. Jeřáb se na podzim stává obzvláště elegantním díky svým jasně červeným plodům. Lidé říkají, že jeřabina je považována za ozdobu naší přírody. Podzimní lidový svátek „Jeřabina“, který se slaví 23. září, je zasvěcen jasanu. Jeřabina je vysoký strom od 4 do 10 metrů. Rowan žije dlouhou dobu - od 100 do 200 let. Plody jeřábu obsahují mnoho vitamínů. Z bobulí se vyrábí džem, sirup a vymačkává se šťáva; Plody jeřábu se používají k výrobě léků a vitamínových doplňků. Nábytek a hudební dechové nástroje jsou vyrobeny z jeřabin. V zimě mohou jeřabiny nakrmit hladové ptáky: sýkorky, kosy, hýly. V lese jedí ovoce nejen ptáci, ale také zvířata: veverky, divočáci, kuny. Existuje mnoho písní o jeřábu. Jeřabinu lidé milovali odedávna. Jeřabina byla v rodině považována za symbol štěstí a míru, proto se lidé vždy snažili zasadit jeřabinu poblíž domu.

Didaktické cvičení „Řekni laskavě o jeřábu“:

jeřáb, jeřáb, jeřáb.

Didaktické cvičení „Co se děje v horském jasanu“ (-th, -th, -s):

dekorace, náhrdelník, prsten, šaty, bobule, listí, list, náramek, oblečení, věnec, korálky, náušnice.

Didaktické cvičení „Co jeřabina dává?“:

vitamíny, džem, džem, želé, šťáva, med.

Lidová znamení spojená s jeřábem:

Pozdní kvetení jeřábu - pro dlouhý podzim.

V lese je spousta jeřabin - podzim bude deštivý, pokud je málo - bude suchý.

2. Vyšetření jeřabinové větve: struktura, odstíny barev, tvar listů a plodů.

3. Ukazuje, jak kreslit.

První metoda kreslení(listy - "namáčením", bobule - "šťoucháním" vatovými tyčinkami).

Hnědou barvou nakreslíme větev jeřábu s malými větvičkami.


Listy zobrazujeme hustým štětcem metodou „namáčení“ pomocí odstínů žluté, zelené a oranžové.


Jeřabiny kreslíme metodou popichování vatovými tyčinkami.






Druhý způsob kreslení. Obrázek větve jeřábu netradiční technikou pomocí razítek. Po zaschnutí listů a bobulí nakreslete fixem na listy žilky a na bobule černé tečky.

Ukázka 1.




Ukázka 2.






Ukázka 3.




Ukázka 4.



4. Prstová gymnastika „Podzimní listí“

Jeden, dva, tři, čtyři, pět,

Budeme sbírat listy.

Březové listy, listy jeřábu,

Topolové listy, osika listy,

Budeme sbírat dubové listí.

(ohněte prsty, začněte palcem)

5. Výtvarné a tvůrčí činnosti dětí.





Jaký úžasný obrázek?

Tohle je snítka jeřábu!







Sečteno a podtrženo. Symbolem naší skupiny je jeřáb.


Proto jsme nemohli ignorovat tento krásný strom, obzvláště elegantní na podzim. Děti v naší skupině ovládaly různé techniky zobrazování jeřabin, a to i netradičním způsobem.


Během procházky jsme s dětmi zorganizovali venkovní hru „Jeřabina a ptáčci“.


Děkuji za pozornost! Přeji vám kreativní úspěch!

Publikace k tématu:

Poznámky ke kresbě nekonvenční technikou koktejlovými brčky ve druhé juniorské skupině „Wonderful Flowers“ od Mishchenka. Yu. V. Téma:.

Abstrakt vzdělávacích aktivit o výtvarných činnostech (netradiční techniky kreslení) „Medvídci se probudili“ Integrace vzdělávacích oblastí: „Poznávání“.

Shrnutí GCD pro kreslení netradiční technikou „Cockerel“ Abstrakt GCD ve vzdělávací oblasti. "Umělecký a estetický vývoj" (netradiční technika kresby). Pedagog: Andreeva.

Poznámky ke kresbě nekonvenční technikou „Jarní louka“ Účel: Seznámit děti s netradiční technikou kresby: na polyetylen.

Nasibullina Raisa Minnakhmetovna
název práce: učitel
vzdělávací instituce: MŠ MKDOU č. 2 "Světluška"
Lokalita: Vjatskie Polyany, Kirovská oblast
Název materiálu: metodologický vývoj
Podrobit: Souhrn GCD pro kresbu "Rowan Twig"
Datum zveřejnění: 15.02.2016
Kapitola: předškolní vzdělávání

Abstrakt GCD o uměleckém a estetickém vývoji

Kresba, netradiční technika pro středoškoláky

předškolním věku

"Jeřabinová větvička"

Učitelka Nasibullina

Raisa Minachmetovna

Cíl:
i nadále seznamovat děti s rozmanitostí rostlinného světa, využívat netradiční techniku ​​kreslení (vatové tyčinky), metodou šťouchání.
Úkoly
: Upevnit a objasnit chápání jeřábu u dětí, rozvíjet zvídavost, lásku k přírodě, schopnost vidět krásu keře, porozumět vzorům, které se s ním vyskytují ve vztahu k ročním obdobím. Utváření primárních představ o předmětech okolního světa, vlastnostech a vztazích. Utváření pozitivních postojů k různým typům kreativity. Rozvoj zvukové a intonační kultury řeči. Vnímání hudby při realizaci samostatné tvůrčí činnosti dětí. Získání zkušeností s pohybovými aktivitami dětí. Posilovat u dětí schopnost pracovat s barvami pomocí vatových tyčinek. Rozvíjet jemné motorické dovednosti. Pěstovat úhlednost, rozvíjet zvídavost a kognitivní motivaci, představivost.
Předběžný

Práce
: zkoumání jeřábu, ilustrace zobrazující jeřáb v různých ročních obdobích, čtení hádanek a básní o jeřábu.
Zařízení:
utěrka na stůl, listy alba (s malovanou snítkou jeřabiny bez bobulí), vatové tampony, červená barva, kelímky s vodou, vlhčené ubrousky na ruce, 2 krabice v jedné s podzimním listím z různých stromů, ve druhé navlečené jeřabiny na vlasci, větvička s trsy jeřábu, vlasec a bobule jeřábu. Učitel děti, mám pro vás překvapení. Podívejte se, jakou krabici jsem přinesl. A co se v něm skrývá? - Ano, to jsou listy. Naučili jsme se básničku o větru a listech. -Řekneme to. Sedí s učitelkou na koberci. Ano! Vítr letěl lesem Vítr počítal listí Tady je dub, tady je javor, tady je vyřezávaný jeřáb
Tady je zlatá z břízy. Tady je poslední list z osiky Vítr ho hodil na cestu. Kluci, dívali jsme se na listy různých stromů a já vám dnes chci představit úžasný a neobyčejně krásný strom. Hádejte, co je to za strom. Hádanka o jasanu: Na jaře zezelenal, v létě byl opálený, na podzim si navlékl červený náhrdelník. Jeřáb. Co je to za červený náhrdelník? Jaké bobule má jeřáb? Jeřabiny. Kulatá, červená Ty a já jsme se naučili básničku o jeřábu. Teď si to povíme: Vidím na dvoře štíhlou jeřabinu, ráno za svítání na větvích Smaragd. Existuje mnoho červených bobulí, zralých a krásných, visí ve shlucích, jejich oblečení je krásné. Sbírejte bobule na provázku - pro duši jsou korálky vyrobené z jeřábu velmi dobré! A v zimě jeřabiny září ohněm, jsou červené jako rubíny a třpytí se na větvích. Mám pro vás ještě jedno překvapení (vytahuje další krabici). Podívej, co je tady? Ano, chlapi, to jsou korálky jeřabiny. Podívejte se, jak jsou krásné. Chcete udělat to samé? Jeřabinové korálky Ano Pojďte prosím ke stolu, kde jsou v krabičce vlasec a jeřabiny. Přistoupí k chlapům a podle potřeby jim pomůže. Děti dělají práci samostatně. Byly naše korálky krásné? Ano. Kromě toho, že jeřabina je velmi krásný strom, jsou bobule a listy jeřábu velmi užitečné, mají léčivé vlastnosti, obsahují vitamíny a ničí choroboplodné zárodky. Z větví se vaří léčivý čaj. Džem se vyrábí z bobulí,
kompoty. Jaké roční období brzy nastane? V zimě je pro ptáky obtížné získat potravu. A ptáci rádi jedí jeřabiny. Jaký druh ptáků chodí jíst jeřabiny? Je to tak, na hody se slétají hýli, sýkorky, voskovky a další zimující ptáci (zobrazují obrázky) Pokud bobule spadnou na zem, okamžitě je seberou lišky, zajíci, srnci, divočáci. Trochu si odpočineme. (děti vyjdou na koberec na tělesnou výchovu) Zima. Sýkory, hýli. Přišel nás navštívit podzim (chůze na místě) Přišel déšť a vítr (rotuje rukama) Vítr fouká, fouká, Trhá listí z větví (tleská nad hlavou) Listí je obklopeno větrem (kroutí se kolem sebe ) A padají nám pod nohy, No, a půjdeme na procházku a sbíráme všechny listy (ohýbá se dopředu) A teď navrhuji nakreslit bobule na větve jeřábu. Vezměte prosím všechny listy alba, na kterých je již nakreslená větev jeřábu, vaším úkolem je nakreslit bobule. Podívejte se, jak na to, vezměte si vatový tampon, namočte jej, seberte červenou barvu a naneste ji na prostěradlo. Tato metoda kreslení se nazývá: „Poke metoda“. Podívejte se, jak nám to krásně vyšlo. Jací jsme skvělí kamarádi, kreslili jsme jeřabiny a vyráběli jeřabinové korálky. Líbilo se vám to? co se ti líbilo nejvíc? Při realizaci samostatných tvůrčích činností děti kreslí k hudbě. („Podzim“ od P.I. Čajkovského) Ano! Dětská odpověď.

Účel:dárek, dekorace interiéru.
Cíl:
provedení kresby pomocí následující techniky: malba prstem.
úkoly:
1. Vytvořte pohodlné psychologické klima.

2. Naučte se malovat jeřabiny na list papíru pomocí vodových barev pomocí následující techniky:malování prstem.

3. Rozvinout schopnost míchat barvy na listu papíru nebo paletě.

4. Rozvíjet schopnost všímat si a odrážet krásu přírody v kresbě.

U horský popel dlaně
Políbená deštěm.
Flame bobule drobky
Na větvích a pod nohama.

V lidovém kalendáři je den Petropavlovský Jeřabina, který připadá na konec září, čas dozrávání plodů jeřabin. V tento den se větve jeřabin svazovaly do trsů a zavěšovaly se pod střechy domů, stodol a různých hospodářských budov. Tento zvyk je spojen s myšlenkou jeřábu jako stromu, který dokáže ochránit před nejrůznějšími problémy.

Rowan byl považován za symbol štěstí a míru v rodině, takže se o to lidé vždy snažilizasadit jeřáb.

Tajemství:
Spousta bobulí - světla
Bude na něm na podzim.
A dá to Marině
Červené korálky... (Jeřáb)

Pusťme se do práce. Pro kresbu budeme potřebovat: bílý silný list papíru (nejlépe akvarel); akvarel, dva štětce: poník nebo veverka č. 1 a č. 2; dvojitý hrnek na vodu.

Práci začneme tónováním listu papíru. K tomu budeme potřebovat akvarelové barvy, pěnový tampon a vodu.

Namočíme do tamponové vody a přebytečnou vodu vymačkáme.

Vybereme požadovaný odstín akvarelu a naneseme jej v rovnoměrné vrstvě na list papíru. List můžete tónovat jednou barvou nebo postupným mícháním na listu papíru a plynule přecházet z jedné barvy do druhé.

Na štětec (č. 1) naneseme hnědý akvarel a šikmo naneseme vzor jeřabinové větve.

Stejnou barvou a štětcem nakreslíme malé větve na konci pro první jeřabinový kartáč a pro druhý.

K nakreslení jeřabin použijeme techniku ​​„malování prstem“ Namočíme polštářek jednoho prstu do červeného kvaše (jako bychom nanášeli barvu na prst).

V místě, kde jsme plánovali nakreslit bobule, uděláme otisk prstu.

Přehled organizačních a vzdělávacích aktivit s využitím TRIZ pro kreslení v seniorské skupině (integrovaný pohled)

Téma: „Jeřabinová ratolest“

Materiál: žlutý, červený, oranžový kvaš, štětec č. 3, stojan na štětce, A-4 listy, sklenice s vodou, tužka, herbář (sušené listy jeřabiny), ubrousek.

Obsah programu:

  1. Opravte strukturu jeřábu, jeho vzhled a charakteristické rysy.
  2. Naučte děti zprostředkovat charakteristické rysy jeřabinové větve: struktura větví, listy, jejich barva, odstíny.
  3. Naučte děti přemýšlet nad umístěním kresby na listu a nakreslit náčrt větve jeřabiny jednoduchou tužkou pomocí tenkých čar.
  4. Pro rozvoj estetického vnímání pokračujte ve výcviku dětí v kresbě prstem (pointilismus) a seznamte je s kresebnou technikou otiskování.
  5. kultivovat přesnost při kreslení kvašem, schopnost hodnotit vlastní práci a práci vrstevníků, stejně jako touhu kreslit netradičními technikami.

Metody a techniky:

Literární slovo, prezentace, zkouška, rozhovor, otázka a odpověď, vysvětlení, nápověda, rozbor práce, pochvala.

Průběh organizační a vzdělávací činnosti:

Část 1.

Jako pavučiny

Jeřabinové větvičky

Červené jsou krásné

Saténové bobule

Nebudeme je bourat

Ptáci je rádi klují.

Chlapi, o čem je tato báseň?

0A chceš, abych ti řekl o horském jasanu?

Věděli jste, že jeřáb je strom vysoký až 10 metrů?

Plody jeřábu jsou kulovité, bobulovitého tvaru, červené, kyselé, hořké.

Jeřabina kvete v květnu a začátkem června.

Plody dozrávají v září.

Po mrazu jsou plody sladké a chutné a zůstávají na stromě až do pozdní zimy.

Plody obsahují hodně vitamínů, jeřabina se používá v lékařství, ale i v potravinářském a cukrářském průmyslu.

Chtěli byste vyzkoušet jeřabiny?

Část 2.

Dnes si nakreslíme větev jeřábu.

Pojďme si znovu zavzpomínat a říci si, jak vypadají bobule? listy?

Pozor na stavbu větví jeřabin, jak jsou listy uspořádány? A co bobule? (hromady

Jakou barvu mají bobule? A co listy?

Ty a já nakreslíme větev jeřábu neobvyklým způsobem. Nejprve nakreslíme větvičku a bobule jednoduchou tužkou, aniž bychom příliš tlačili (uděláme náčrt), a listy pomocí otisků (naneste barvu na sušený list jeřabiny a naneste ji na papír).

Nyní začněme kreslit bobule: ponořte špičku ukazováčku do červeného kvaše a poté se tímto prstem dotkněte papíru, získáte krásné jeřabiny.

Začněme vytvářet...

Nyní, když je vše připraveno, nechte své kresby zaschnout a my si s vámi budeme hrát!

Hra "Čí list?" Děti jsou rozděleny do 2 týmů. První družstvo dostane listy jeřabiny, druhé družstvo březové listy. Obrázky stromů jsou umístěny v různých částech skupiny. Hraje hudba, děti se pohybují po skupině, hudba končí, děti udělají kruh (každý u „svého“ stromu).

Část 3.

Výborně, vaše jeřabinové větve byly velmi krásné! Skutečný „podzimní otevírací den“! Která z prací se vám nejvíce líbila? Chceš Seryozhu? A co ty Káťo?


K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky

lekce modelování pro děti 2-3 roky „Jeřabinový štětec“

Shrnutí lekce modelování pro mladší skupinu (2-3 roky) „Jeřabský štětec“ Cíle: · Upevnit schopnost vyvalovat malé kuličky krouživými pohyby prstu...

Scénář podzimní zábavy pro děti staršího předškolního věku "Svátky jmen u jeřabiny"

Shrnutí výsledků projektových aktivit pro děti staršího předškolního věku formou zábavy „Svátky u jeřabin“...

Poznámky k lekci na ubrouskové aplikaci „Rowan Branch“.

Cíl: Vyvolat v dětech radostnou náladu o nadcházejícím podzimu - jako o nejkrásnějším období v roce. Podporujte přesnost při práci s nůžkami. Rozvíjet jemné motorické dovednosti rukou. Vos...