Lety fantazie nebo netradiční techniky kreslení v přípravné skupině mateřské školy. Kalendářní-tematické plánování pro kresbu (přípravná skupina) na téma: Dlouhodobé plánování ve výtvarném umění (přípravná skupina)

Gabdulkhanová Ruzilya Danisovna
vzdělávací instituce: MBDOU Mateřská škola "Alyonushka"
Stručný popis práce:

Datum zveřejnění: 2018-04-16 Nástin hodiny výtvarné výchovy v přípravné školní družině Kresba technikou ebru Gabdulkhanová Ruzilya Danisovna Nástin hodiny výtvarné výchovy ve školní přípravné skupině Kresba technikou ebru

Zobrazit osvědčení o publikaci

Nástin hodiny výtvarné výchovy v přípravné školní družině Kresba technikou ebru

Nástin hodiny výtvarné výchovy ve školní přípravné skupině

Kreslení technikou ebru

"Vesmírné cestování"

Cíl– vytváření podmínek pro rozvoj tvořivých schopností dětí prostřednictvím netradiční kresby.
úkoly:
Tréninkové úkoly:

- představit netradiční kresba
- upevnit znalosti dětí o vesmíru.
Vývojové úkoly:
– rozvíjet schopnost práce s kreslícími tyčinkami technikou ebru
- rozvíjet tvořivost děti.
Vzdělávací úkoly:
– rozvíjet estetický vztah k prostoru
Přípravné práce : čtení hádanek na téma „Vesmír“, prohlížení ilustrací, fotografií astronautů, raket atd.

Průběh lekce:

(Učitel se objeví s obrázkem zobrazujícím prostor. Děti přistupují k učiteli)

Vychovatel: Dobrý den, děti! Dnes jsem našel tento obrázek. Co si myslíte, že je zde nakresleno?

Dítě: Plocha!

Vychovatel: Ano. Právo. Snili jste někdy o cestě do vesmíru?

Děti: Ano!

Vychovatel: Pojďme dneska na vesmírnou cestu. Chcete-li to provést, musíte se posadit na můj kosmická loď. Takže, jsou všichni připraveni?

Děti. Ano!

Vychovatel: Zavřel oči. Pojďme létat! (Hudba hraje)

Vychovatel: Tady jsme! Za prvé, abychom si zvykli na vesmírnou atmosféru, pojďme si hrát.

Přestávka na tělesnou výchovu.

A teď jsme s vámi, děti,

Všichni vylezeme z rakety.

Vstaň na špičky,

A pak dolů.

Odbočte doleva, odbočte doprava,

Ruce nahoru, ruce dolů

A v klidu se posaďte.

vychovatel:Tady jsme v hlubokém vesmíru. Jak zajímavé je tady všechno: vidíme různé planety, meteority, komety atd. (slide show). Jak zajímavé je tady všechno, ne obvyklé. Jak o tom řekneme rodičům? Nemůžeme popsat všechnu tu krásu slovy!

Děti: můžeme kreslit?

vychovatel:Ano, přesně tak! To vše můžeme přenést na papír a vzít si to s sebou, abychom to později ukázali rodičům!

Děti, dávejte pozor, před vámi je list papíru a musíte nakreslit prostor, ale ne obvyklým způsobem „Ebru“. Pro začátek vám ukážu video, jak s touto technikou pracovat:

Pro začátek si také připravíme vaničku s vodou a zalijeme speciální tekutinou, voda je připravena k použití! Nyní vezmeme hůl, na špičku dáme speciální barvu a podle toho, co máme v plánu, začneme malovat barvami na vodu. (tečky, pruhy). Nyní, když je náš výkres připraven, vy a já vezmeme list papíru a opatrně jej položíme na hladinu vody a počkáme několik minut. Vezměte okraje listu a zvedněte ho. Tady je Měsíc připraven.

» Podívejte se, kolik malých kamenů dopadlo na povrch planety z vesmíru. Tyto horniny se nazývají meteority. Chci vám je dát jako památku na naši vesmírnou cestu.

Kluci, nastal čas vrátit se na Zemi, zavřete oči, "raz, dva, tři, vrátili jsme se na Zemi."

Obsluha může uklízet pracoviště.

Kresba ze života „Váza s větvemi“ »

Obsah programu. Naučte děti kreslit ze života, předávat tvar vázy, design větví; krásně umístěte obrázek na list papíru. Posílit schopnost načrtnout tvar vázy tužkou, poté malovat zbývající detaily obrazu barvami. Naučte se kreslit uhlová tužka(pokud to povaha pobočky umožňuje). Rozvíjet estetické vnímání.

Kresba „Roh skupinové místnosti“ »

Obsah programu. Rozvíjet pozorovací schopnosti, schopnost odrážet to, co je vidět na kresbě, zprostředkovat relativní velikost objektů a jejich umístění v prostoru (nahoře, dole, vpravo, vlevo, uprostřed), charakteristickou barvu, tvar a strukturu , podrobnosti o situaci. Naučte se ovládat svou práci a dosáhněte větší přesnosti. Posilujte schopnost hodnotit své vlastní kresby a kresby svých spolubojovníků v souladu s úkolem zprostředkovat skutečnou situaci.

Aplikace „Přání pro mámu“

Obsah programu. Naučte děti vymýšlet obsah blahopřání a realizovat plán, dovednosti a schopnosti. Rozvíjejte smysl pro barvy a kreativitu.

Kresba „Nakresli, co chceš, krásko“

Obsah programu. Pokračujte v rozvoji schopnosti vidět a ocenit krásu světa kolem nás, touhu předávat krásné předměty a jevy ve svém vlastním tvůrčí činnost. Rozvíjet schopnost dětí vysvětlit své volby. Rozvíjet schopnost zhodnotit svůj výběr obrazového obsahu, výběr a výrazové řešení tématu ostatními dětmi. Posílit schopnost používat vyjadřovací prostředky různé vizuální materiály.

Kreslení podle návrhu « Portrét milé maminky » - čerpání z nápadu nebo na základě fotografie .

Obsah programu.

Naučte se kreslit portrét ženy. Zahájit nezávislé vyhledávání obrazné a vyjadřovací prostředky k vyjádření charakteristik vzhledu, charakteru a nálady konkrétního člověka (matka, babička, sestra, teta). Pokračujte v seznamování s druhy a žánry výtvarné umění(portrét).

Modelování scény z pohádky „Po“ štikový příkaz»

Obsah programu. Pokračujte v posilování schopnosti dětí vyřezávat malé sousoší založené na pohádce, zprostředkovávající proporční vztahy mezi postavami. Posilujte schopnost přenášet figurky v pohybu, umísťujte figurky na stojan. Rozvíjet schopnost hodnocení práce, samostatnost, kreativitu.

Kresba podle pohádky „Chlapec s palcem“ »

Obsah programu. Naučte se přenést epizodu známé pohádky do kresby. Posílit schopnost kreslit dětské postavy, přenášet poměr čísel ve velikosti, promyslet kompozici kresby, určit umístění a velikost obrázků. Naučte se začít kreslit s hlavní věcí - dětskými postavami (nakreslete je s jednoduchou tužkou). Posílit schopnost hodnotit kresby v souladu s požadavky úkolu (předávání obrázků pohádky).

Natalya Samokhina

Poznámky k lekci výtvarného umění v přípravná skupina « Západ slunce»

CÍL: Představte se umělecké techniky; rozvíjet pocit

kompozice a barvy a podněcují zájem o vizuální kreativitu.

ÚKOLY: 1. Naučte se rozumět výrazovým prostředkům malby (barva,

linie, barva, rytmus) Posílit schopnost rozlišovat mezi typy krajiny.

2. Rozvíjejte grafické dovednosti (vyberte barevné schéma, které odpovídá určité denní době; při zobrazování oblohy používejte různé malířské techniky)

3. Podporovat výchovu jednotlivce, pěstovat uctivý postoj k původní přírodě.

VYBAVENÍ A MATERIÁLY: Obrázek západ slunce, reprodukce obrazů s krajinami, hudební doprovod, papír, voskovky, akvarelové barvy, štětce.

Průběh lekcí:

Kluci, dnes tu máme něco neobvyklého třída, pojedeme na exkurzi do našeho neobvyklé muzeum. Kluci, byli jste v muzeích, kde jsou vystaveny obrazy, zvedněte ruce, kdo byl? Představme si, že jsme v muzeu, kde visí obrazy různí umělci. Kdo jsou tito umělci? Přesně tak, chlapi, je to muž, který kreslí obrázky. Umělec je jako čaroděj, kouzelník, který na svých obrazech obdivuje krásu přírody, líčí nádheru polí, luk, jezer a řek, umí tu krásu kreslit; kvetoucí zahrada nebo majestát mohutného dubu, různá zvířata, lidé, moře a západy slunce. Podívejte se, kolik obrazů tu máme a všechny jsou jiné, ale co tyto obrazy spojuje. Řeknu vám hádanku a pokusíte se ji uhodnout.

Zahřeješ celý svět

A nepoznáte únavu

Usmíval se na okno

A všichni ti volají.

(Slunce)

Káťa byla velmi překvapená

Při pohledu z okna -

Z nějakého důvodu západ slunce

Zčervenalo.

Dnes pokračujeme v práci na krajině. Nejprve si ale zopakujme, co jsou to krajiny (městské, námořní, venkovské):- všechny obrázky na mé tabuli jsou pomíchané... Pomozte mi je umístit na jejich místo. Takže dnes budeme kreslit jako opravdoví umělci západ slunce, a budeme kreslit voskovky a akvarely. Už jsme nejednou kreslili voskovkami, takže známe různé techniky kreslení voskovkami. Nejprve se ale podívejme, v čem se liší západy slunce....Podívejte se na obrázky z západy slunce slunce a poslouchat poezii

Západ slunce

Západ slunce oslnivé slunce,

Hravé se zářivým vzorem,

Je úžasné se dívat v tichu

Zlatá skvrna na moři.

Karmínové nebe jiskří,

Milion rozsvícených světel

Pokaždé je v nové barvě,

Ohromuje svou paletou.

Ohnivá koule v jasném vlaku,

Hraje ve vroucí vlně,

Zlaté třpytivé světlo,

Slunce se odráží ve vodě.

Okamžitě sady světel,

Stačí se dotknout vody diskem,

Blesk zmizel z obzoru,

Paprsky zhasínají v propasti.

Nad mořem krouží hejna racků,

Vlny hladí příboj,

Za nádherného večera, obrovské moře,

Opět vyplněno modrou.

Maria Gordeeva 2

Západ slunce na řece

Po dokončení dne minulého úspěchu,

Aby si země trochu odpočinula,

Pán Slunce s ohnivou září

Za horizontem cesta končí.

Malování nebe jasnými tahy,

A rozloučit se s uplynulým dnem,

Zlatá koule roztála v proudu vod,

Zůstaly na něj jen vzpomínky.

Po přijetí západ slunce do chladné náruče,

A rozpouští svůj oheň ve vlnách,

Řeka hladí obzor polibkem,

Vylévat něhu do nebes.

V západ slunce na hodinu je vše zahaleno tajemstvím,

Všechno ztuhlo v očekávání zázraků,

A nepozorovaně se blíží stín

V téměř vyhynulém les při západu slunce.

Řeka… Západ slunce. ...nekonečné prostory...

A obloha je pokryta nadýchanými mraky,

Slunce unaveně zmizelo z obzoru...

Přišla noc, den se uklidnil ve snech....

Budeme kreslit voskovkami na silný papír. Kreslení krajiny voskovými pastelkami se provádí křídou stejné barvy jako slunce. Učitel ukázal několik způsobů, jak nakreslit slunce, malovat přes něj a nechat bílé mezery. Poté se při práci s barvami tyto mezery vyplní a získá se krásný efekt. Je lepší aplikovat tahy podle tvaru. Nejprve světlé barvy, pak postupně tmavnou na správných místech, vytváření objemu pomocí stínů.

Dále pokračujeme v malování vodovými barvami několika způsoby tónování. nebe: syrový, když barvy opatrně přelévají barvu do barvy, můžete znázornit kontrastní barevné přechody, můžete malovat oblohu samostatnými tahy. Nezapomeňte, že obloha v naší kresbě není sama o sobě oddělená. Odráží se ve vodě, její odlesky budou přítomny všude, takže nezapomeňte ke své práci přidat patřičné reflexy. Učitel vyzve žáky, aby si zapamatovali co viděli západ slunce, pozorované v přírodě a nakreslit to. Děti pracují na hudbu.


Každý má svůj jedinečný západ slunce.

Podívejme se na co expresivní díla máš to.



Dnes jste pracovali dobře třída. Tohle je naše třída skončila.

měsíc

týden

GCD

Literatura

září

1 týden

Podrobit:

Modelování úlevový kolektiv.

"ABC v obrazech."

č. 10, Strana 34

Cíl:

Upevňování porozumění dětem tvaru tištěných písmen; ukazují, že písmena se dají nejen psát, ale i vyřezávat různými způsoby.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Letní"

č. 1, strana 32

Cíl:

Naučte děti reflektovat své dojmy z léta (sdělit obsah písně) v kresbě, přičemž obrázky umístěte na široký pruh: výše, níže na listu (blíže, dále). Posílit techniky práce se štětcem a barvami, schopnost skládat požadované odstíny barev na paletě, pomocí bílé a akvarelu pro míchání. Naučte se mluvit o tom, co jste nakreslili.

2 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Přemýšlejte o tom, jak se může stát krásný podzimní list"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro školu mateřská škola.

č. 9, strana 38

Cíl:

Rozvíjet estetické vnímání, představivost, kreativitu. Posílit schopnost předávat složitý tvar list. Rozvíjejte asociativní spojení. Cvičte čisté, krásné malování. Formujte estetický vkus.

Podrobit:

Aplikace

"podzimní koberec"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 8, strana 37

Cíl:

Posílit schopnost pracovat s nůžkami. Procvičte si řezání jednoduché předměty z papíru přeloženého napůl (květy, listy). Rozvíjejte schopnost krásně vybírat barvy (oranžová, červená, tmavě červená, žlutá, tmavě žlutá atd.). Rozvíjejte smysl pro barvu a kompozici. Naučte se hodnotit svou práci i práci ostatních dětí na základě barev a kompozice.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Zlatý podzim"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 7, strana 36

Cíl:

Naučte děti reflektovat v kresbě své dojmy ze zlatého podzimu, zprostředkovat jeho barvu. Posílit schopnost kreslit různé stromy pomocí různých barev kmenů (tmavě hnědá, tmavě šedá, černá, zelenošedá) a štětcových technik (všechny štětiny a konce). Naučte se umístit obrázek v celém listu: nahoře, dole, vpravo, vlevo. Rozvíjejte kreativitu.

3 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

“Vlak, ve kterém jsme jeli do dachy (na houby, do jiného města)”

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 6, strana 36

Cíl:

Posílit schopnost kreslit vlak, přenášet tvar a proporce vozů. Pokračujte v posilování svých dovedností kreslení. Rozvíjet prostorové představy, schopnost promýšlet umístěním obrázku na list papíru. Rozvíjejte představivost.

Podrobit:

Modelování

"Wattage se slunečnicemi"

D. N. Koldina

č. 1, strana 15

Cíl:

Pokračovat ve výuce dětí kreativně skládat kolektivní kompozici pomocí dříve naučených metod modelování. Posílit schopnost kombinovat plastelínu a přírodní materiály v řemeslech. Rozvíjejte fantazii a představivost. Pokračujte v učení se chápat a analyzovat obsah básně.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Dožínky v naší vesnici"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 21, strana 48

Cíl:

Naučte děti předávat dojmy z dovolené: oblečené lidi, zdobené domy, auta převážející úrodu. Posílit schopnost uspořádat obrázky na list papíru a přenést lidskou postavu do pohybu.

4 týden

Podrobit:

Kreslení technikou " za mokra"(s odrazem)

"Stromy hledí do jezera"

Lyková I.A. Vizuální aktivity ve školce.

č. 21, strana 56

Cíl:

Seznámení dětí s nová technologie kreslení dvojitých (zrcadlově symetrických) obrázků vodovými barvami (monotyp, tisky).

Podrobit:

Aplikace

"Les vypadá jako malovaná věž..."

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 18, Strana 50

Cíl:

Nezávislé vyhledávání originální způsoby vytvoření koruny stromu (odříznutá a nanesená nášivka, posuvný, štěrbinový dekor) a vytvoření vícepatrové kompozice

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Táta jde se svým dítětem v parku (po ulici)"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 15, strana 43

Cíl:

Posílit schopnost nakreslit lidskou postavu, vyjádřit relativní velikost dítěte a dospělého. Naučte se uspořádat obrázky na list papíru podle obsahu obrázku. Procvičte si kreslení obrysu jednoduchou tužkou a poté jej vybarvujte barevnými tužkami.

5 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Dekorativní kresba na čtverci"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 3, strana 33

Cíl:

Posílit schopnost dětí navrhnout dekorativní kompozici na náměstí pomocí květin, listů, oblouků. Malování štětcem procvičujte různými způsoby (koncový, plochý atd.). Naučte se používat dobře nakombinované barvy a vytvářejte odstíny barev na paletě. Rozvíjet estetické cítění a představivost. Podporujte iniciativu, samostatnost a aktivitu.

Podrobit:

Modelování

"Turisté v horách"

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 31, Strana 76

Cíl:

Vytvoření originální dějové kompozice z vytesaných postav zprostředkovávajících vztahy mezi nimi

Podrobit:

Kresba (příběh)

Dekorativní kresba "Kudrna"»

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 18, strana 45

Cíl:

Naučte děti ozdobit list papíru velkou větví kudrlinkami (typický hlavní prvek při malování dekorativních předmětů). Naučte se používat různé známé prvky (květiny, listy, bobule, oblouky, malé kudrlinky) k ozdobení větví. Rozvíjet vícesměrné pohyby, snadnost otáčení ruky, hladkost, jednotu pohybů, prostorovou orientaci na listu (zdobení větve prvky vlevo a vpravo). Rozvíjejte smysl pro kompozici. Pokračujte v učení analyzovat kresby.

říjen

1 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Kde začíná Vlast?"

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 12, Strana 38

Cíl:

Vytváření podmínek pro odraz v kresbě myšlenky místa bydliště jako vlasti, - část velká země- Rusko.

Podrobit:

Modelování

“Opálení muži na pláži (Černé moře)”

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 61, Str 136

Cíl:

Kompozice vyřezávaných postav kolektivní složení. Míchání kousků plastelíny různé barvy pro získání opálených odstínů.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Přes hory, přes údolí..."

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 33, Strana 80

Cíl:

Odraz vašich představ o přírodní krajině v kresbě (zápletka na pozadí horské krajiny)

2 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Rowan Branch"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 12, strana 40

Cíl:

Rozvíjet schopnost sdělovat charakteristické rysy povaha: tvar částí, struktura větve a listu, jejich barva. Posílit schopnost krásně uspořádat obrázek na list papíru. Procvičte si malování vodovými barvami. Posilujte různé techniky malby štětcem (všechny štětiny a konce). Naučte se porovnávat kresby s přírodou, dosáhněte větší přesnosti obrazu.

Podrobit:

Aplikace

"Váza s ovocem, větvemi a květinami"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 13, strana 41

Cíl:

Posilujte u dětí schopnost vystřihovat symetrické předměty z papíru přeloženého napůl. Rozvíjejte vizuální kontrolu nad akcemi rukou. Naučte se krásně uspořádat obrázek na listu, hledat nejlepší možnost, vyberte obrázky podle barvy. Pěstujte umělecký vkus.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Pozdní podzim"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 19, strana 46

Cíl:

Naučte děti zprostředkovat krajinu v kresbě pozdní podzim, jeho barva (nedostatek jasných barev v přírodě). Naučte se používat k vytvoření expresivní kresby různé materiály: kvaš, barevné voskovky, jednoduchá grafitová tužka. Vytvořte si představu o neutrálních barvách (černá, bílá, tmavě šedá, světle šedá), naučte se tyto barvy používat při vytváření obrazu pozdního podzimu. Rozvíjet estetické cítění.

3 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

“Jedeme na dovolenou s vlajkami a květinami”

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 21, strana 47

Cíl:

Naučte se vyjádřit dojmy z dovolené, kreslit postavy dětí v pohybu ( dítě přichází, zvedl ruku s praporkem atd.). Posílit schopnost zprostředkovat proporce lidská postava. Pokračujte v učení nakreslit obrys hlavních částí jednoduchou tužkou a krásně je vybarvit barevnými tužkami. Naučte se zprostředkovat sváteční chuť kresbou. Zaměřte svou pozornost na nalezení správného uspořádání obrazců na listu. Rozvíjet estetické cítění (barvy, kompozice). Možnost lekce (pro mateřskou školu ve venkovských oblastech).

Podrobit:

Modelování

"Podle návrhu"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 28, strana 54

Cíl:

Naučte se samostatně nastínit obsah modelování; pečlivě dotvářet tvar postavy, detaily, dosáhnout expresivity plánu, pomocí známých sochařských metod. Naučte se dokončit, co začnete, správně zhodnotit vlastní práci i práci kamaráda. Podporujte nezávislost a rozvíjejte kreativitu.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Město (vesnice) večer"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 17, strana 45

Cíl:

Naučte děti zprostředkovat kresbou obrázek večerního města, barevné schéma: domy jsou světlejší než noční vzduch, v oknech hoří vícebarevná světla. Posílit schopnost sestavit svůj plán, kompozičně uspořádat obrázek na listu. Rozvíjet estetické cítění (barvy, kompozice). Naučte se hodnotit expresivní řešení tématu.

4 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Panenka v národním kroji"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 5, strana 35

Cíl:

Posilujte schopnost dětí kreslit lidskou postavu, přenášet strukturu, tvar a proporce částí. Naučte se zobrazovat charakteristické rysy národní oblečení. Posílit schopnost snadno nakreslit obrys jednoduchou tužkou a malovat přes kresbu tužkami nebo barvami. Povzbuďte děti ke kreslení ve svém volném čase.

Podrobit:

Aplikace

"Kreml"

D. N. Koldina

Modelování a aplikace s dětmi 6-7 let.

č. 22, strana 38

Cíl:

Seznamte děti s historií vzniku Kremlu. Pokračujte v učení se, jak vymýšlet obsah své práce. Naučte se obrysy siluety jednoduchou tužkou. Pokračujte ve výuce techniky napodobování fresky: na část povrchu rovnoměrně naneste tekuté lepidlo a zakryjte ho skořápkami od vajec.

Podrobit:

Kresba (příběh)

Dekorativní kresba podle Gorodetova obrazu

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 29, strana 56

Cíl:

listopad

1 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Hvězdné nebe"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 59, strana 79

Cíl:

Seznamte děti s vyjadřovací možnosti netradiční technikou - barevným škrábáním. Naučte se kreslit hvězdné nebe pomocí techniky škrábání. Procvičte si používání pera a inkoustu. Rozvíjet kreativitu, pozorování, estetické vnímání, smysl pro barvy a nezávislost. Vychovat pozitivní přístup ke kreslení.

Podrobit:

Modelování

"V hlubokém vesmíru"

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 84, Str 182

Cíl:

Vytvoření reliéfního obrazu (panoráma), včetně různých vesmírných objektů (slunce, planety, hvězdy, souhvězdí, komety). Formování dovedností spolupráce a spolutvoření.

Podrobit:

Kresba (příběh)

„Obyvatelé jiných planet“

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 60, strana 80

Cíl:

Rozvinout schopnost napsat kresbu na list papíru. Naučte se vybarvovat předměty barevnými tužkami. rozvíjet představivost a samostatnost.

2 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

„Dekorativní malba založená na Gorodetově malbě“

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 27, strana 54

Cíl:

Pokračujte v seznamování dětí s dekorativními lidové umění, navrhují zvýraznit charakteristické rysy Gorodetovy malby a vytvořit na jejím základě vzory, které přenášejí charakteristické rysy. Procvičte si míchání barev, abyste získali požadované odstíny.

Podrobit:

Aplikace

"Slavnostní kulatý tanec"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 22, strana 49

Cíl:

Naučte děti, aby si z částí nášivky vytvořily obraz člověka, našly místo pro svou práci mezi ostatními. Při lepení figurek na společný list se naučte vybírat obrázky, které barevně dobře ladí. Rozvíjejte smysl pro kompozici a barvu.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Chochlomský talíř"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 4, Strana 14

Cíl:

Rozšiřte chápání dětí chochlomského řemesla a jeho vlastností. Naučte děti vytvářet vzor v souladu s tvarem základny. Naučte se vybírat barvy, které odpovídají barvě pozadí. Procvičte si kreslení prvků chochlomské malby. Rozvíjejte umělecký vkus.

3 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Jak si hrajeme ve školce"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 26, strana 53

Cíl:

Upevnit schopnost dětí odrážet dojmy ze života kolem nich v kresbách, sdělovat jednoduché pohyby lidské postavy, úspěšně uspořádejte postavy na listu, nakreslete velké. Procvičte si vytváření obrysů jednoduchou tužkou a poté je přemalujte.

Podrobit:

Modelování

"Dívka a chlapec tančí"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 34, strana 61

Cíl:

Naučte děti vyřezávat postavu v pohybu (na základě sochy). Upevnit schopnost zprostředkovat lidskou postavu, tvar částí těla a proporce v sochařství. Rozvíjejte schopnost jednat tím, že se dohodnete, kdo bude koho vyřezávat.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Kytice květin"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 44, strana 68

Cíl:

Naučte děti vytvářet dekorativní kompozici v určitém barevné schéma na výrobcích lidového umění a řemesel (pavlovské šály, zhostovské podnosy, gželské nádobí atd.). Upevnit znalost teplých a studených tónů. Rozvíjejte kompoziční dovednosti (největší květiny umístěte do středu, menší květiny umístěte blíže k okrajům). Posilujte plynulé souvislé pohyby ruky při práci se štětcem, schopnost kreslit celou štětinou štětce a jeho koncem. Rozvíjet estetické cítění.

4 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

Zátiší z podzimního ovoce (kresba kvašem)

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 3, strana 13

Cíl:

Pokračovat v seznamování dětí s žánrem zátiší a reprodukcemi zátiší. Pokračujte v učení se kreslit zátiší skládající se z servírovacího předmětu a ovoce pomocí kvaše, který vyjadřuje tvar, barvy, velikosti a proporce předmětů. Rozvíjet vizuální paměť, neustálé srovnávání obrazu s přírodou.

Podrobit:

Aplikace

"Podzimní obrázky"

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 17, Strana 48

Cíl:

Vytváření příběhových kompozic z přírodní materiál- sušené listy, okvětní lístky, semena; rozvoj smyslu pro barvu a kompozici.

Podrobit:

Kresba (příběh)

„Oni létají stěhovavých ptáků(podle pohádky M. Garshina)“

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 24, Strana 62

Cíl:

Vytváření příběhů podle pohádek, kombinování výtvarné umění, reflexe sémantických vazeb a prostorových vztahů.

5 týden

Podrobit:

Výkres

"Smutný podzim"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 14, Strana 24

Cíl:

Shrňte poznatky dětí o pozdním podzimu a jeho charakteristických rysech. Naučte se líčit ponurý podzim, zataženou oblohu, silný vítr, studený déšť, holé stromy. Naučte se zprostředkovat popředí a pozadí v kresbě. Rozvíjejte schopnost zprostředkovat barvu charakteristickou pro pozdní podzim, vyberte požadované barvy. Naučte se vyjádřit náladu kresbou.

prosinec

1 týden

Podrobit:

Modelování

"Pohádky babičky"

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 46, Str 106

Cíl:

Modelování podle Rusů lidové pohádky: nezávislý výběr obrázků pohádkových hrdinů a grafy (kompozice), stanovení metod a technik modelování; zprostředkovávající pohyby a interakce postav.

Podrobit:

Kresba (příběh)

„Jak tančíme v hudební třídě“

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 35, strana 62

Cíl:

Naučte děti zprostředkovat kresbou rozdíly v oblečení dívek a chlapců, pohyby postav. Pokračujte v rozvoji schopnosti kreslit obrysy postav jednoduchou tužkou a krásně malovat obrázky.

2 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Portrét přítele"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 55, Str 75

Cíl:

Posilovat dovednosti dětí při kreslení portrétu, tvoření expresivní obraz. Rozvíjet umělecké vnímání obraz člověka. Pokračujte v učení, jak vyjádřit rysy obličeje na výkresech. Naučte se nakreslit portrét přítele ze života (hlava a ramena).

Podrobit:

Aplikace

„Školku stavíme sami...“

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 26, Strana. 66

Cíl:

Zvládnutí metody modulární aplikace (mozaiky); plánování práce a technologická realizace kreativních nápadů.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Naše oblíbená venkovní hra"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 30, strana 57

Cíl:

Rozvinout schopnost vybírat z osobní zkušenost zajímavý obsah pro kreslení, realizovat, co bylo plánováno. Posílit techniky vytváření obrázku jednoduchou tužkou a navrhnout jej v barvě. Cvičte děti v malování akvarelem. Rozvíjejte smysl pro kompozici. Naučte se při hodnocení prací vybírat ty nejzajímavější, nejvýraznější kresby. Rozvíjejte představivost a kreativitu.

3 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Jedle větev s novoročními hračkami"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 30, strana 40

Cíl:

Naučte se kreslit ze života, přenést strukturu smrkové větve do kresby. Pomocí barevných tužek nakreslete tenké jehly na větev. Rozvíjejte umělecký vkus.

Podrobit:

Modelování

"Otec Frost"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 38, strana 64

Cíl:

Naučte děti zprostředkovat obraz Santa Clause v modelování. Posílit schopnost vyřezávat duté formy (kožich Santa Clause), zprostředkovávat detaily pomocí různých sochařských technik: štípání, tahání, vyhlazování povrchu.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Novoroční párty ve školce"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 42, strana 66

Cíl:

Posílit schopnost odrážet dojmy z dovolené v kresbě. Procvičte si kreslení dětských postaviček v pohybu. Pokračujte v učení, jak úspěšně uspořádat obrázky na list papíru. Zlepšete schopnost míchat barvy s bílou, abyste získali odstíny barev. Rozvíjejte schopnost analyzovat kresby, vybrat ty nejzajímavější a vysvětlit svůj výběr.

4 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Na Silvestra"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 31, strana 40

Cíl:

Pokračujte v učení nastínit siluetu novoročního stromu a přenést načechranost větví pomocí otisků s tampónem z pěnové gumy. Vyzdobit vánoční strom barevné hračky. Rozvíjejte smysl pro barvy, představivost, kreativitu a představivost.

Podrobit:

Aplikace

"Sněhurka"

D. N. Koldina

Modelování a aplikace s dětmi 6-7 let.

č. 14, strana 29

Cíl:

Naučte děti kreslit samy vnější vlastnosti předmět z přírody. Naučte techniky symetrického řezání. Posílit schopnost samostatně zdobit aplikaci pomocí dříve naučených technik.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Novoroční karneval"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 32, Strana 41

Cíl:

Naučte se správně umístit předměty na list papíru a vyjádřit jejich velikost. Pokračujte v učení dětí kreslit, pozorujte tělesné proporce. Naučte se zprostředkovat pohyby lidí v kresbě.

5 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Kouzelný pták"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 33, strana 59

Cíl:

Rozvíjejte schopnost vytvářet báječné obrázky. Posílit dovednosti kreslení pastelkami a malování přes obrázky (pomocí různých tahů, různého tlaku na tužku k přenosu odstínů barev). Rozvíjejte smysl pro kompozici. Při analýze kreseb se naučte vybrat nejzajímavější, nejvýraznější díla a vysvětlete svůj výběr.

Podrobit:

Modelování

“Hračky Yolka - šišky, medvědi a sušenky”

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 43, Str 100

Cíl:

Stvoření Novoroční hračky pomocí techniky testoplastiky - modelování z slané těsto nebo vystřihování figurek zvířat a předměty pro domácnost(podle návrhu).

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Pohádkový palác"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 52, strana 72

Cíl:

Naučte děti vytvářet pohádkové obrázky v kresbách. Posílit schopnost nakreslit základnu budovy a přijít s detaily zdobení. Naučte se udělat náčrt tužkou a poté nakreslit obrázek barevně, dovést myšlenku do konce a dosáhnout nejzajímavějšího řešení. Rozvíjet schopnost hodnotit kresby v souladu s úkolem obrázku. Zdokonalit techniky práce s barvami, způsoby získávání nových barev a odstínů.

leden

1 týden

Dovolená

2 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Mrazivé vzory"

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 39, Strana 92

Cíl:

Výkres mrazivé vzory ve stylu krajkového tkaní (tečka, kruh, lokna, list, okvětní lístek, trojlístek, vlnovka, rovná čára s uzly, síťka, květ, smyčka atd.)

Podrobit:

Modelování

"Lyžař"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 45, strana 68

Cíl:

Naučte děti vyřezávat lidskou postavu v pohybu, přenášet tvar těla, strukturu, tvar částí, proporce. Posilujte sochařské dovednosti a techniky.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Rim pokryl stromy"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 49, strana 71

Cíl:

Naučte děti malovat obraz přírody a přenášet strukturu různých stromů. Rozvíjet estetické vnímání, vyvolat touhu obdivovat krásu zimní krajiny. Naučte se kreslit uhlem, kvašem a vápnem (zobrazující mráz, sníh na větvích). Rozvíjet estetické vnímání.

3 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

„Polární medvěd a polární záře“

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 63, Str 140

Cíl:

Nezávislé hledání způsobů, jak zobrazit severská zvířata na základě znázornění nebo na základě ilustrací. Kreslení polární záře podle představy: výběr harmonické barevné kombinace.

Podrobit:

Aplikace

"Květinové vločky"

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 44, Str 102

Cíl:

Řezání prolamovaných šestipaprskových sněhových vloček z cukrovinkových obalů a barevné fólie na základě schématu. Formování schopnosti plánovat práci

Podrobit:

Kresba (příběh)

„Les dřímá pod pohádkou spánku“

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 42, Str 98

Cíl:

Vytvoření obrázku zimní les podle plánu, nezávislý výběr originálních způsobů kreslení zasněžených korun stromů. Zdokonalení techniky kreslení koncem štětce (ručně zavěšený).

4 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Navy Seal"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 39, strana 48

Cíl:

Naučte se kreslit na kámen. Naučte se dát kresbě expresivitu a dosáhněte podobnosti se zamýšleným zvířetem. Rozvíjet představivost a kreativní schopnosti. Posilte schopnost kreslit tenké čáry koncem štětce.

Podrobit:

Modelování

"tučňáci"

D. N. Koldina

Modelování a aplikace s dětmi 6-7 let.

č. 20, strana 35

Cíl:

Pokračujte v učení dětí vyřezávat z plastelíny,

Použití dříve naučených technik. Rozvinout schopnost zprostředkovat proporcionální vztah částí. Posilte schopnost spojovat díly jejich přitlačením k sobě. Pokračujte ve výuce, jak přivést produkt tak, aby odpovídal zamýšlenému obrazu, a dát mu expresivitu. Naučte se vytvářet kolektivní scénu z vyrobených řemesel. Pokračujte v učení se chápat a analyzovat obsah básně.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"tučňáci"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 40, strana 49

Cíl:

Naučte se tvořit dějová kompozice, nakreslete tučňáky ve formě kruhů a oválů. Procvičte si vybarvování obrázku pastelovými pastelkami a stínování tahů vatovým tamponem. Pokračujte v učení se chápat a analyzovat obsah básně.

únor

1 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Nakresli svou oblíbenou hračku"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 11, strana 39

Cíl:

Naučte se kreslit svou oblíbenou hračku zpaměti, jasně vyjadřující tvar hlavních částí a charakteristické detaily. Posílit schopnost kreslit a malovat přes obrázek a krásně uspořádat obrázek na list papíru. Naučte se hodnotit svůj výkres podle svého návrhu. Rozvíjejte představivost a kreativitu.

Podrobit:

Modelování

"Dívka hrající míč"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 14, strana 42

Cíl:

Posílit schopnost vyřezávat lidskou postavu v pohybu (zvednuté, natažené paže atd.), zprostředkovávající tvar a proporce částí těla. Cvičte s použitím různých sochařských technik. Posílit schopnost umístit figurku na stojan. Možnost lekce. Vyřezávání lidské postavy v pohybu.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Můj oblíbený pohádkový hrdina"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 74, strana 88

Cíl:

Naučte děti předávat obrazy pohádek v kresbách, charakteristické rysy oblíbená postava. Posílit schopnost malovat vodovými barvami. Rozvíjejte figurativní představy a představivost.

2 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Nádrž"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 45, strana 53

Cíl:

Pokračujte v seznamování dětí se svátkem Obránce vlasti. Naučte se kreslit vojenský tank pomocí známých geometrických tvarů. Rozvinout schopnost napsat kompozici na list papíru a překreslit kresbu barevnými tužkami. Rozvíjejte představivost a nezávislost.

Podrobit:

Aplikace

"ruská letka"

Strana 35

Cíl:

Pokračovat v rozvoji kognitivní činnosti u dětí prostřednictvím upevňování již známého historického materiálu; pěstovat smysl pro kolektivismus, spolupráci a společnou kreativitu; vytvořit obraz „ruské eskadry“. kolektivní činnost děti i dospělí.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Naše armáda je drahá"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 58, strana 77

Cíl:

Posílit schopnost vytvářet kresby na základě literárních děl, zprostředkovávající obrazy vojáků, pilotů, námořníků; zobrazují jejich život a službu. Procvičte si kreslení a vybarvování obrázků barevnými tužkami.

3 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Blahopřání"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 46, strana 54

Cíl:

Naučte se používat výrobu pohlednic doplňkový materiál. Naučte se malovat předem připravené a vystřižené předměty. Pěstujte čistotu a lásku ke svým příbuzným. Rozvíjet tvořivost samostatnost a aktivitu.

Podrobit:

Modelování

"Zvonek" (testoplastika)

Kolbanová, I.A. Projekt „Hrdinové dnů vojenské slávy“

Strana 30

Cíl:

Pro představu, že od pradávna na Rusi zvonění zvonů mělo jiný význam(připomínka radostné události, začátek a konec svátku, vojáci byli vítáni vítězstvím zvoněním zvonů, invazi nepřátel varovalo i zvonění zvonů - alarm, čili zvonek je nedílnou součástí ruské kultury); pěstovat zájem, úctu a chuť pokračovat v tradicích ruský lid; zlepšit své modelovací schopnosti.

Podrobit:

Kresba (příběh)

„Já a táta (portrét páru, profil)“

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 66, Str 146

Cíl:

Výkres portrét páru v profilu odraz vzhledu, charakteru a nálady konkrétních lidí (sebe a vašeho táty).

4 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Filimonovský a Dymkovo dámy"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 54, strana 74

Cíl:

Pokračujte v rozšiřování a upevňování představ dětí o malbě Dymkovo a Filimonov, naučte je porovnávat jejich barvy, prvky a rysy vzorů. Posilujte schopnost dětí umístit vzor na trojrozměrnou formu. Rozvíjet zájem o lidová řemesla. Rozvíjet estetické vnímání, vizuální paměť a iniciativu.

Podrobit:

Aplikace

„Vystřihni a nalep svou oblíbenou hračku“

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 36, strana 62

Cíl:

Posilte schopnost vystřihovat a vkládat obrázky známých objektů, proporcionální velikost obrázku k velikosti listu (ne příliš velký nebo malý) a krásné uspořádání obrázků na listu. Vypěstujte si vkus při výběru dobře sladěných barev papíru pro sestavení obrázku. Zlepšit koordinaci rukou. Rozvíjejte představivost a kreativitu.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Pohádkové království"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 56, strana 76

Cíl:

Naučte děti vytvářet kresby podle pohádek a zobrazovat pohádkové paláce. Posílit schopnost kreslit v určitém barevném schématu (v teple - palác Slunce, v chladu - paláce Měsíce, Sněhová královna). Rozvíjet estetické cítění, kreativitu, fantazii.

5 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

Dekorativní kresba podle chochlomské malby

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 55, strana 75

Cíl:

Naučte děti kreslit vlnovky, krátké kadeře a stébla trávy souvislým, plynulým pohybem. Trénujte tenké kreslení hladké linie konec štětce. Posílit schopnost rovnoměrně střídat bobule a listy na pruhu. Rozvíjet smysl pro barvy a rytmus; schopnost zprostředkovat chuť Khokhloma.

Pochod

1 týden

Podrobit:

Modelování

"Květina pro mámu"

D. N. Koldina

Modelování a aplikace s dětmi 6-7 let.

č. 26, strana 43

Cíl:

Pokračujte ve výuce dětí vyřezávat dekorativní předměty z hlíny. Představte novou metodu sochařství metodou overlay. Naučte se konstruovat květinu z jednotlivých hliněných částí. Rozvíjejte schopnost dokončit úkol v přesném pořadí. Rozvíjejte schopnost smáčet spoje částí předmětu ponořením prstů do vody. Pokračujte v posilování schopnosti ozdobit produkt pomocí stohů a barev.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Nakresli, co chceš, krásko"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 67, strana 83

Cíl:

Pokračujte v rozvoji schopnosti dětí vidět a oceňovat krásu světa kolem sebe, touhu předávat krásné předměty a jevy ve svých tvůrčích činnostech. Rozvíjejte schopnost vysvětlit svou volbu. Rozvíjet schopnost hodnotit svůj výběr obrazového obsahu, volbu a hodnocení výrazového řešení tématu ostatními dětmi. Posílit schopnost používat výrazové prostředky různých obrazových materiálů.

2 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

„Matrjošky z Polokhov-Maidanu“

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 52, Str 70

Cíl:

Pokračujte v představování obrazu Polokhov-Maidan, jeho charakteristické prvky(květy, poupata, stonky, listy). Naučte se kreslit hlavní prvek malby Polohov-Maidan - květinu. Naučte se malovat polotovar pro dřevěnou panenku. Naučte se kreslit vzor černou fixou a poté kresbu vyplňte karmínovou, růžovou, zelenou, modrou a žluté květy. Pěstovat zájem a lásku k lidovému umění.

Podrobit:

Aplikace

"Rainbow Round Dance"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 72, strana 86

Cíl:

Naučte děti vystřihnout několik symetrických předmětů z papíru složeného jako harmonika a poté napůl. Rozvíjejte vizuální kontrolu nad pohyby rukou a koordinaci pohybů. Upevnit znalosti o barvách spektra a jejich posloupnosti. Rozvíjet kompoziční dovednosti.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Kůň z Dymkova"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 36, strana 45

Cíl:

Pokračovat v seznamování dětí s lidovými řemesly, upevňovat a prohlubovat znalosti o hračce Dymkovo a její malbě. Naučte se vybírat a vytvářet prvky geometrický vzor, jeho barevná struktura a složení na trojrozměrném produktu. Rozvíjejte vizuální paměť. Pěstovat lásku k lidovému umění.

3 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Modrý talíř"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 20, strana 31

Cíl:

Pokračujte v seznamování dětí s tradičním ruským uměleckým řemeslem – gželským. Naučte se zvýraznit charakteristické rysy gželské malby a ozdobte papír-maché talířek nejjednoduššími druhy rostlinných ornamentů (rovné a vlnovky různé tloušťky, tečky, kapky, úponky, prameny, listy, sítě, květy). Pokračujte v učení míchat bílou a modrá barva přijímat modrá barva. Pěstovat lásku k lidovému umění.

Podrobit:

Modelování

"Pták" (na základě hračky Dymkovo)

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 31, strana 58

Cíl:

Posílit schopnost vyřezávat postavy na motivy z celého kusu hlíny lidové hračky, zprostředkovávající jejich charakter pomocí různých sochařských technik (tahání, štípání, vyhlazování atd.). Rozvíjet estetické vnímání.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Gželské nádobí"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 19, strana 29

Cíl:

Pokračujte v seznamování dětí s tradičním ruským uměleckým řemeslem – gželským. Naučte se zvýraznit charakteristické rysy gželské malby a ozdobte vzory nádobí nejjednoduššími druhy rostlinných ornamentů (přímé a vlnité čáry různé tloušťky, tečky, kapičky, úponky, prameny, listy, sítě, květy). Pokračujte v učení míchat modré a bílá barva získat modrou barvu. Pěstovat lásku k lidovému umění.

4 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

Kresba ze života „Váza s větvemi“

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 63, strana 80

Cíl:

Naučte děti kreslit ze života, předávat tvar vázy, design větví; krásně umístěte obrázek na list papíru. Posilte schopnost načrtnout tvar vázy tužkou, zbývající detaily pak namalujte barvami. Naučte se kreslit uhlem tužkou (pokud to povaha ratolesti umožňuje). Rozvíjet estetické vnímání.

Podrobit:

Aplikace

Podle návrhu

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 57, strana 77

Cíl:

Naučte se samostatně vybírat obsah své práce a provádět plán s využitím dříve získaných dovedností a schopností. Naučte se různé techniky řezání. Podporujte kreativitu a nezávislost. Rozvíjejte představivost.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Obálka na knihu pohádek"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 78, strana 90

Cíl:

Naučte děti zprostředkovat rysy konstrukce obrázku nebo ozdoby na přední a zadní obálce knihy; krásně sladit barvy pro vzor s barvou papíru zvoleného pro obálku; promítnout obsah zvolené pohádky do kresby a výběru barev. Rozvíjejte představivost a kreativitu.

5 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

Dekorativní kresba „Kompozice s květinami a ptáky“ (podle lidové malby)

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 77, strana 90

Cíl:

Pokračovat v seznamování dětí s lidovým uměním a řemesly. Naučte se vytvářet dekorativní kompozici v určitém barevném schématu (teplé nebo studené). Posílit schopnost pracovat s celým štětcem a jeho koncem, přenášet odstíny barev. Rozvíjet estetické vnímání, smysl pro krásu.

Podrobit:

Modelování

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 69, strana 85

Cíl:

Naučte děti vytvářet dekorativní talíře z hlíny: naneste hlínu v rovnoměrné vrstvě na prkénko nebo karton, vyhlaďte ji, navlhčete vodou, poté nakreslete vzor ve hromadách, naneste hlínu v souladu s návrhem.

Podrobit:

Dekorativní kresba

"Koberec"

shrnutí z pracovních zkušeností

Cíl:

Osvojit si schopnost vidět objekt nebo geometrický tvar jako základ toho, co je zobrazeno;

Vytvořte elegantní vzor pomocí rovných protínajících se čar, teček a tahů;

Správně držte štětec, osvojte si techniku ​​práce s barvami: opatrně spusťte štětec do barvy, vytlačte přebytečnou barvu na okraji sklenice, zanechte stopu na papíře; Projevit zájem o projev krásy v prostředí.

1 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Jarní bouře"

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 91, Str 194

Cíl:

Odraz v kresbě představ o přírodní jevy přírody (bouře, orkán, bouřka) různými prostředky výtvarné a obrazné expresivity. Seznámení s principem asymetrie, která umožňuje zprostředkovat pohyb.

Podrobit:

Modelování

"Strom života"

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 94, Str 200

Cíl:

Vytvoření komplexní kompozice slaného těsta podle folklorní motivy("strom života"). Zdokonalování technologie modelování reliéfu ze slaného těsta. Rozvoj kompoziční schopnosti. Formování dovedností spolupráce a spolutvoření. Pěstování zájmu o lidová kultura, chuť podílet se na úpravě interiéru mateřské školy.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Subbotnik"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 80, strana 92

Cíl:

Naučte děti znázorňovat práci lidí na kresbě: postavení postav vykonávajících tu či onu práci; různé nástroje. Posílit schopnost vyjádřit poměr velikosti při zobrazování dospělých a dětí. Zlepšete kreslířské dovednosti dětí jednoduchými způsoby grafitová tužka a poté kresbu opatrně přetřete barvami a vyplňte celý list obrázky.

2 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Kvetoucí zahrada"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 85, strana 96

Cíl:

Naučte děti zprostředkovat charakteristické rysy jarních květin (tvar a struktura květiny, velikost, umístění na stonku, barva). Posílit schopnost kreslit jednoduchou tužkou a akvarelem.

Podrobit:

Aplikace

"Květiny ve váze"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 86, strana 96

Cíl:

Naučte děti předávat charakteristické rysy květin a listů v aplikacích: jejich tvar, barvu, velikost. Zpevněte techniky řezání okem z papíru přeloženého na polovinu atd.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Jaro"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 88, strana 97

Cíl:

Posílit schopnost zprostředkovat obraz přírody v kresbě, charakteristické rysy jaro. Rozvíjet smysl pro kompozici, estetické vnímání, smysl pro barvy. Naučte se používat techniku ​​wash a kreslit na vlhký papír.

3 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

podle plánu "rodná země"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 92, strana 100

Cíl:

Posílit schopnost kreslit podle vlastních plánů, samostatně promýšlet obsah a kompozici kresby, vybírat materiály pro kreslení a dovést své plány do konce. Zlepšete svou schopnost pracovat s různými materiály. Podporujte lásku k vlasti.

Podrobit:

Modelování

"Dům"(stavba domu)

D. N. Koldina

Modelování a aplikace s dětmi 6-7 let.

č. 21, strana 36

Cíl:

Rozvinout u dětí schopnost vyřezávat dům ze svinutých sloupů, pokládat je na sebe a pevně je spojovat. Posílit schopnost používat zásobník. Rozvíjejte představivost a kreativitu při vytváření řemesel. Pokračujte ve výuce dětí chápat a analyzovat obsah básně.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Přímořská krajina"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 67, strana 86

Cíl:

Pokračovat v seznamování dětí s krajinným žánrem, reprodukcemi obrazů umělců, kteří zobrazovali moře. Pokračujte v učení dětí kreslit krajinu a zprostředkovávat blízký a vzdálený plán. Procvičte si kreslení tahy. Rozvíjejte umělecký vkus, smysl pro barvy a nezávislost.

4 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Dům tří prasátek"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 41-42, strana 50

Cíl:

Pokračujte v učení dětí, jak vytvářet ilustrace k pohádkám. Rozvinout schopnost uspořádat předměty na list papíru. Naučte se ve své práci kombinovat různé materiály. Posilte techniky kreslení rovných čar pastelovými pastelkami, sangvinikem, uhlem a voskovkami. Rozvíjejte smysl pro barvy.

Podrobit:

Aplikace

"Nové domy v naší ulici"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 70, strana 85

Cíl:

Naučte děti vytvářet jednoduchou kompozici: různými způsoby uspořádejte obrázky domů a dalších předmětů na list papíru. Posílit techniky řezání a vkládání a schopnost vybrat barvy pro kompozici. Rozvíjet kreativitu a estetické vnímání.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Koně se pasou"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 46, strana 68

Cíl:

Naučte děti skládat kompozici včetně známých obrázků, měnit jejich velikost a umístění na listu. Vyvíjejte plynulé, snadné pohyby při kreslení obrysu, vizuální kontrolu pohybu. Posílit schopnost pečlivě malovat obrázky. Možnost lekce. Kresba ze života keramické figurky zvířete (laň, kůň, jelen atd.)

1 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Šarlatový úsvit se šíří"

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 81, Str 176

Cíl:

Kreslení východu slunce (šarlatový úsvit) vodovými barvami. Zdokonalení techniky kreslení „na mokro“.

Podrobit:

Modelování

"Pohraniční stráž se psem"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 54, strana 74

Cíl:

Posílit schopnost vyřezávat lidské a zvířecí postavy a zprostředkovávat charakteristické rysy obrázků. Cvičte s použitím různých techniky(modelování z celého kusu, hlazení, stahování atd.). Pokračujte v učení, jak umístit vyřezávané postavy na stojan.

Podrobit:

Kresba (příběh)

Den vítězství svátek ve městě (vesnice)

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 83, strana 95

Cíl:

Naučte děti zprostředkovat dojmy ze svátečního města kresbou (vyzdobené domy, ohňostroje). Posílit schopnost skládat potřebné barvy, odstíny na paletě (míchání barev s bílou), pracovat s celým štětcem a jeho koncem.

2 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Můj první dopis"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 71, strana 90

Cíl:

Posilujte schopnost dětí kreslit velké a přesné. Naučte děti skládat dekorativní vzor z různých prvků. Cvičte děti ve výběru krásné kombinace květiny. rozvíjet u dětí tvořivé schopnosti, pozorování, smysl pro barvy, samostatnost.

Podrobit:

Aplikace

„Prolamovaná záložka pro knihu ABC“

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 11, Strana 36

Cíl:

Seznámení dětí s novou technikou užitného designu výrobků pro domácnost - vystřiženým dekorem (na proužku papíru přeloženého napůl).

Podrobit:

Kresba (příběh)

"První školní den"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 72, strana 91

Cíl:

Posílit schopnost samostatně si vybrat téma, vyjádřit své pocity a zkušenosti v kresbě pomocí jakékoli techniky kreslení. Naučte se vyjadřovat pózy a pohyby lidí. Rozvíjet dětskou kreativitu, představivost, představivost a smysl pro kompozici.

3 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Veselé léto"

D. N. Koldina

Kreslení s dětmi 6-7 let.

č. 70, strana 89.

Cíl:

Upevnit znalosti dětí o krajině jako žánru malby. Posílit schopnost vytvářet mnohostranné letní krajina. Naučte se vybrat „léto“ barevné kombinace. Cvičte kresbu s kvašem v souladu s jeho charakteristikami. Rozvíjejte pozorování a smysl pro barvy.

Podrobit:

Modelování

„Postava z oblíbené pohádky“

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 73, strana 87

Cíl:

Naučte děti zvýrazňovat a zprostředkovat při vyřezávání charakteristické rysy postav slavných pohádek, využívající dříve zvládnuté techniky vyřezávání z celého kusu a schopnost pokládat postavy na nohy, zprostředkovat tu či onu polohu, pohyby paží a nohou.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"Čím chceš být"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 71, strana 86

Naučte děti zprostředkovat ve svých kresbách představy o práci dospělých, zobrazovat lidi v charakteristickém profesionálním oblečení, v pracovním prostředí, s potřebnými atributy. Posílit schopnost kreslit hlavní části jednoduchou tužkou, pečlivě malovat kresby. Naučte se hodnotit své kresby podle zadání.

4 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Roh pro skupinovou místnost"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 65, strana 82

Rozvíjet pozorovací schopnosti, schopnost odrážet to, co je vidět na kresbě, zprostředkovat relativní velikost objektů a jejich umístění v prostoru (nahoře, dole, vpravo, vlevo, uprostřed), charakteristickou barvu, tvar a strukturu , podrobnosti o situaci. Naučte se ovládat svou práci a dosáhněte větší přesnosti. Posilujte schopnost hodnotit své vlastní kresby a kresby svých spolubojovníků v souladu s úkolem zprostředkovat skutečnou situaci.

Podrobit:

Aplikace

"Ryby v akváriu"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 23, strana 49

Cíl:

Naučte děti vystřihovat siluety předmětů jednoduchého tvaru podle oka. Rozvíjejte koordinaci ruka-oko. Naučte se předpřipravovat kousky papíru požadované velikosti pro vystřihování obrázků. Naučte se dosáhnout odlišné formy. Rozvíjejte smysl pro kompozici.

Podrobit:

Kresba (příběh)

"země barev"

T. S. Komarova Výuka výtvarného umění v přípravné skupině pro MŠ.

č. 82, strana 94

Rozvíjejte představivost a kreativitu. Upevnit a rozšířit znalosti o barvách a jejich odstínech, případná rozmanitost barevné schéma obrázky. Posílit schopnost přenášet barvy a odstíny různými způsoby (regulace tlaku na tužku, ředění akvarelové barvy voda (jak se do barvy přidává voda, barva se zesvětluje), přidávání bílé pro zesvětlení barvy při malování kvašovou barvou).

5 týden

Podrobit:

Kresba (předmět)

"Úžasná mozaika"

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 6, Strana 26

Úvod do dekorativních technik designu (mozaiky) pro vytvoření vícebarevné harmonické kompozice.

Podrobit:

Modelování

“Nedaleko Lukomorye je zelený dub...”

Lyková I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole.

č. 55, Str 124

Vytvoření kolektivní plastické kompozice na základě literární dílo; plánování a rozdělení práce mezi účastníky kreativního projektu.

Literatura:

  1. Komarová, T. S. Výtvarné činnosti v mateřské škole: Přípravná školní družina. -M.: MOZAIKA-SYNTÉZA, 2015.-S.112.
  2. Koldina, D.N. Kreslení s dětmi 6-7 let. Poznámky k lekci. -M.: MOZAIKA-SYNTÉZA, 2011
  3. Lyková, I.A. Vizuální aktivity v mateřské škole: plánování, poznámky k hodinám, metodická doporučení. Školní přípravná skupina. - M.: “KARAPUZ-DIDAKTIKA”, 2008. – S.208
  4. Koldina, D.N. Modelování a aplikace s dětmi 6-7 let: Poznámky k hodině: MOZAIKA-SYNTÉZA; Moskva; 2011
  5. Kolobanová, A.I.Projekt"Hrdina dnů vojenské slávy." Senior předškolním věku–Volgograd: Učitel, 2013.- S. 63


Shrnutí lekce o výtvarných činnostech v přípravné skupině na téma: "Sněhová vločka"

Autor: Svetlana Sergeevna Polukarova, učitelka výtvarných aktivit městského sídliště MKDOU "Anninská školka" ORV "ROSTOK". Anna, Voroněžská oblast.

Popis materiálu: Nabízím vám souhrn výtvarných aktivit pro děti přípravné skupiny (6 - 7 let) na téma „Vločka“. Tento materiál bude užitečné pro učitele kreslení v mateřských školách.

Shrnutí výtvarných aktivit v přípravné skupině na téma „Sněhová vločka“

Cíle: naučte se symetricky zobrazovat sněhovou vločku. Naučte se malovat špičkou tenkého štětce různými způsoby obrázky (máčení).
Úkoly: Naučte děti všímat si krásy zimní krajiny. Rozvíjet kreativní představivost. Pěstovat touhu kreslit, vytvářet prostředí, které pomáhá odrážet obraz zimního zázraku - sněhové vločky.
Demo materiál: 5 sněhových vloček, různých velikostí a provedení, obrazy se zimní krajinou.
Prospekty: šestiúhelník, tónovaný modrý kvaš, veverčí štětec č. 2 - 3 a č. 5, bílý kvaš, sippy cup.
Metodické techniky: konverzace - dialog, prohlížení ilustrací a povídání o nich, tělesná výchova, shrnutí.
Průběh lekce.
- Kluci, řekněte mi, jaké je teď roční období? (Zima).
- Správně, chlapi. Teď je zima. (Ukazuji ilustrace zimní krajiny). A jaké změny v přírodě nastávají v zimě? (Venku je zima, je sníh, slunce nehřeje, fouká studený vítr, ptáci odletěli do teplejších krajin, některá zvířata jsou v zimním spánku)
- Vy i já jsme se také připravili na zimu. Oblečte si teplé kožichy, čepice, boty.
- Které barvy převládají? (odpovědi dětí)
- Kluci, v zimě také sněží, kdy z nebe poletuje spousta krásných, nadýchaných, jiskřivých, křehkých vloček.
- Řekni mi, co jiného je v zimě bílé? (sníh, závěje, vzory na skle, stromy ve sněhu, sněhové vločky).
- Poslouchejte, jak hudba vyjadřuje krásu bílých, nadýchaných sněhových vloček. (děti poslouchají hudbu).
- A teď hádanku:
Hvězda se roztočila

Trochu je ve vzduchu
Posadil se a roztál
Na mé dlani. (sněhové vločky)
Ukazuji mnoho různých sněhových vloček.
- Kluci, jaké sněhové vločky vidíte? Jaké mají paprsky? Kolik paprsků mají sněhové vločky? Kdo z vás viděl více paprsků? Jsou sněhové vločky stejné?
Připravil jsem také báseň G. Abelyana „Sněhová vločka“:
- Slez dolů, sněhová vločko,
Na mé dlani:
Točíš se už dlouho,
Odpočiňte si!
- Podívej, jak mazaný!
Myslíš, že nevím:
Zahřejte na dlani
Hned se rozplynu!

– O čem je tato báseň? (O sněhové vločce.)
- Proč sněhová vločka nechtěla přistát na vaší dlani? (Taje z tepla svých rukou.)
Než začneme pracovat, trochu si odpočineme!
Fyzické cvičení "Sněhová vločka"
Sněhové vločky padají z nebe (máváme rukama)
Jako na obrázku z pohádky.
Chytíme je rukama (tleskáme rukama)
A ukážeme mamince doma.
A kolem jsou sněhové závěje, (přikrčený)
Silnice byly pokryty sněhem.
Neuvízněte v poli, abyste (chodili na místě)
Zvedněte nohy výše.

Samostatná práce.
No, kluci si odpočinuli? Nyní si oblečeme zástěry, sedneme si ke stolům a začneme kreslit. Každý z vás to má na stole. geometrický obrazec, co je to? (šestiúhelník). Jak to podle vás vypadá, o čem jsme dnes mluvili? (na sněhové vločce). A dva štětce (tenký a tlustý). Použijeme hustý kartáč jako metodu kartáčování na konce paprsků a uprostřed sněhové vločky se vše ostatní provádí špičkou tenkého kartáče. Vysvětluji postupné provádění kreslení.
Shrnutí lekce. Ach, jaká krása to dopadlo, výborně, vy všichni! Všechny kresby rozložím na jeden stůl. Děti opatrně opouštějí stoly a obdivují sněhové vločky ostatních dětí.