Kreslení střední skupiny malého trpaslíka. Použité techniky a techniky

Cíl: Rozvíjet schopnost dětí zprostředkovat obraz v kresbě malý lesní muž skřítek, ze kterého skládáte obrázek jednoduché části, posílit dovednost malovat barvami a štětcem, vedou k obraznému hodnocení hotová díla, výchova k samostatnosti a přesnosti.

Materiály na lekci:

- skřítek vyrobený z papíru.

Papír 1/2 velikosti listu na šířku, jednoduchá tužka, kvašové barvy, štětce, sklenice s vodou, ubrousek (za dítě).

Vzdělávací oblasti: umělecký a estetický vývoj, sociální a komunikační vývoj, rozvoj řeči.

Přípravné práce: vyprávění a čtení pohádek, prohlížení ilustrací, hračky.

Průběh lekce:

Organizační moment

Vychovatel: Kluci, rádi řešíte hádanky? Pak vám teď jeden řeknu, poslouchejte a hádejte.

Zábavná čepice.

A je jen vysoký

S dětskou botou.

S baterkou a písničkou

Procházka v lese v noci.

Nemůžeš udělat chybu, když

Řeknete si: - Tohle. (trpaslík)

Vychovatel: Uhodli jste to? Dobrá práce! Tohle je hádanka skřítek. A jaký je? skřítek, pamatuješ, že jsme se dívali na obrázky? Můžete to popsat? Jaké má ruce, nohy a hlavu? co má na sobě?

Hlavní část lekce

Báseň o skřítek.

"Skrut"

"Kdo bydlí pod stropem?"

- Trpaslík.

"Má vousy?"

"A přední košile a vesta?"

"Jak se ráno vstává?"

"Kdo s ním pije ráno kávu?"

"Jak dlouho tam žije?"

"Kdo s ním běhá po střechách?"

"No, jak se jmenuje?"

"Je zlobivý, že?"

Nikdy…

(Sasha Cherny)

Prstová gymnastika

Vychovatel: Kluci, do každý dostal gnoma, připravme si prsty výkres.

Chceme kreslit

Musím si protáhnout prsty.

Potřeseme prsty

Nyní začneme kreslit.

Jeden, dva, tři, čtyři, pět,

Všichni jsou tak potřební

Silný a přátelský.

Vychovatel: Podívej, koho tady mám? Podobné jako skřítek? Ukažte hračku vyrobenou z papíru, prozkoumejte ji, obkreslete obrys postavy rukou. (Zavolejte jedno dítě k tabuli, aby ho vystavilo, a nakreslete s ním trpaslíka: dítě nakreslí hlavu a učitel s dítětem nakreslí plášť a čepici ve tvaru kužele.) Poté všechny děti nakreslí na papír trpaslíky.

Vychovatel: Uspěli všichni? Kdo potřebuje pomoc, zvedněte ruku. Dobře, teď má každý skřítek. Nyní vše sejměte z plechu, nechte jen kruh, položte jej nad střed a zakroužkujte ho tužkou. Netlačte příliš silně, držte správně tužku, dělejte tenké linky. Ukázalo se to? Kdo potřebuje pomoc? Nyní navrch položte trojúhelníkovou čepici a obkreslete ji. (Učitel popisuje sekvenci výkres, sleduje implementaci, pomáhá).

Vychovatel: Pojďme do práce. Náčrt tužkou už máme. Nyní kresbu vybarvíme kvašem. Obličej a ruce jakou barvu budou mít trpaslíci? Jakou barvu máš ruce? Přesně tak, růžová. Chcete-li získat růžovou, jaké barvy je třeba namíchat? Ano, bílá a trochu červená, jen kapka. Pokud se vám to podaří, namalujte si obličej a ruce skřítek. Barvu čepice, oblečení a pláště si můžete vybrat sami, jak se vám líbí. Barvu příliš nerozmazávejte, aby nestékala za obrysy kresby. Když skřítkova tvář vyschne, nezapomeň nakreslete mu oči a ústa, Velmi malý.

Shrnutí lekce

Recenze a kolektivní posouzení každé práce jednotlivě.

Vychovatel: Kluci, dnes jsme si ve třídě vedli skvěle. skřítci. Když uschnou, můžete si je vzít domů nebo je dát kamarádovi nebo je pověsit v šatně.

Stáhnout:


Náhled:

Cíl: Budujte dovednostiděti předávají obrázek v kresbě malý muž– lesní trpaslík, skládání obrazu z jednoduchých částí, posilující schopnost kreslit barvami a štětcem, vedoucí k obraznému hodnocení hotových děl, pečující o samostatnost a přesnost.

Materiály na lekci:

Gnome z papíru.

Papír 1/2 velikosti listu na šířku, jednoduchá tužka, kvašové barvy, štětce, sklenice s vodou, ubrousek(za dítě).

Vzdělávací oblasti: umělecký a estetický vývoj, sociální a komunikační vývoj, rozvoj řeči.

Přípravné práce: vyprávění a čtení pohádek, prohlížení ilustrací, hračky.

Průběh lekce:

Organizační moment

Vychovatel : Kluci, rádi řešíte hádanky? Pak vám teď jeden řeknu, poslouchejte a hádejte.

Zábavná čepice.

A je jen vysoký

S dětskou botou.

S baterkou a písničkou

Procházka v lese v noci.

Nemůžeš udělat chybu, když

Řeknete: - tohle. (trpaslík)

Vychovatel : Uhodli jste to? Dobrá práce! Toto je hádanka o skřítkovi. Co je to za trpaslíka, pamatuješ, že jsme se dívali na obrázky? Můžete to popsat? Jaké má ruce, nohy a hlavu? co má na sobě?

Hlavní část lekce

Báseň o skřítkovi.

"Skrut"

"Kdo bydlí pod stropem?"

Trpaslík.

"Má vousy?"

Ano

"A přední košile a vesta?"

Žádný…

"Jak se ráno vstává?"

Já sám.

"Kdo s ním pije ráno kávu?"

Kočka.

"Jak dlouho tam žije?"

Rok.

"Kdo s ním běhá po střechách?"

Myš.

"No, jak se jmenuje?"

Šroub.

"Je zlobivý, že?"

Nikdy…

(Sasha Cherny)

Prstová gymnastika

Vychovatel : Kluci, aby si každý mohl pořídit skřítka, připravme si prsty na kreslení.

Chceme kreslit

Musím si protáhnout prsty.

Potřeseme prsty

Nyní začneme kreslit.

Jeden, dva, tři, čtyři, pět,

Všichni jsou tak potřební

Silný a přátelský.

Vychovatel : Podívej, koho tady mám? Vypadá jako trpaslík? Ukažte hračku vyrobenou z papíru, prozkoumejte ji, obkreslete obrys postavy rukou. (Zavolejte jedno dítě k tabuli, aby ho vystavilo, a nakreslete s ním trpaslíka: dítě nakreslí hlavu a učitel s dítětem nakreslí plášť a čepici ve tvaru kužele.) Poté všechny děti nakreslí na papír trpaslíky.

Vychovatel : Uspěli všichni? Kdo potřebuje pomoc, ať zvedne ruku. Dobře, teď má každý gnoma. Nyní vše sejměte z plechu, nechte pouze kruh, položte jej nad střed a zakroužkujte ho tužkou. Netlačte příliš silně, držte správně tužku, dělejte tenké linky. Ukázalo se to? Kdo potřebuje pomoc? Nyní navrch položte trojúhelníkovou čepici a obkreslete ji. (Učitel popisuje sled kreslení, sleduje provedení, pomáhá).

Vychovatel : Pojďme do práce. Náčrt tužkou už máme. Nyní kresbu vybarvíme kvašem. Jakou barvu bude mít gnomův obličej a ruce? Jakou barvu máš ruce? Přesně tak, růžová. Chcete-li získat růžovou, jaké barvy je třeba namíchat? Ano, bílá a trochu červená, jen kapka. Pokud uspějete, namalujte trpaslíkovi obličej a ruce. Barvu čepice, oblečení a pláště si můžete vybrat sami, jak se vám líbí. Barvu příliš nerozmazávejte, aby nestékala za obrysy kresby. Když je gnomův obličej suchý, nezapomeňte mu nakreslit oči a ústa, velmi malá.

Shrnutí lekce

Recenze a kolektivní posouzení každé práce jednotlivě.

Vychovatel : Kluci, dnes jsme ve třídě vytvořili úžasné trpaslíky. Když uschnou, můžete si je vzít domů nebo je dát kamarádovi nebo je pověsit v šatně.


Metodika vedení lekce. Ukažte dětem svetry vystřižené z papíru a nabídněte je, že je ozdobíte. Zeptejte se, co se dá udělat, aby byly krásné. Vyzvěte děti, aby si připomněly a ukázaly techniky zdobení na tabuli. Zeptejte se, kde lze dekorace umístit. Říci, že každé dítě zdobí, jak chce, krásně vybírá barvy laku a aranžuje vzory. Poskytněte pomoc při výběru barvy.

Na konci lekce rozložte všechny výrobky na stůl a prohlédněte si je. Zdůraznit krásná kombinace barvy, prvky vzoru.

Materiály. Svetry vystřižené ze stavebního papíru různé barvy; proužky papíru, aby odpovídaly velikosti manžet, výstřihu, elastického pásku svetru; kvašové barvy, štětce, sklenici vody, ubrousek (pro každé dítě).

Při pohledu na zdobené oblečení dekorativní vzory; malování hraček Dymkovo a Filimonov.

Volba. Kresba "Ozdobte sukni mladé dámy Dymkovo"

Obsah programu. Pokračovat v seznamování dětí s folklorem dekorativní umění(Dymkovo malba). Pěstujte úctu k talentovaným lidem lidových řemeslníků, vytváří jasný lidová hračka. Procvičte si malířské techniky: svislé a vodorovné pruhy, kostkované vzory, kroužky, tečky, skvrny (máčení) atd. Posilujte schopnost malovat kvašovými barvami a pracovat se štětcem. Rozvíjejte smysl pro barvy, smysl pro rytmus.

Metodika vedení lekce. Zvažte hračky Dymkovo s dětmi: mladá dáma, vodník, chůva, paní; jejich elegantní oblečení, krásné sukně. Vyzvěte děti, aby zvýraznily prvky vzoru a barvy. Řekněte, že mohou pomocí různých dekorací namalovat sukni mladé dámy Dymkovo.

Na dětských stolech jsou siluety dymkovských mladých dam vystřižených z papíru (halenka na nich je přemalována světlými odstíny různých barev (každá slečna má svou barvu)). Vyzvěte děti, aby se zamyslely nad tím, jak chtějí malovat sukně, a začaly kreslit. Při práci přistupte ke každému dítěti a zeptejte se, jak si ozdobí sukni. Připomeňte si pravidla kreslení štětcem a barvami. Rozložte všechna hotová díla na stůl, prohlédněte si je s dětmi a obdivujte jejich zářivou krásu. Všimněte si rozmanitosti použitých barev a technik.

Materiály. Siluety dymkovských slečen (výška do 20 cm), vystřižené z papíru učitelem; kvašové barvy, štětce, sklenici vody, ubrousek (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Seznámení s hračkami Dymkovo, prozkoumání malby hraček (upozornění dětí na barvy, opakování dekoračních prvků; vyzvat je, aby pohyby rukou ukazovaly tvar prvků vzoru, jejich opakování a střídání).

Lekce 26. Aplikace "Košík s houbami"

(kolektivní složení)

Obsah programu. Naučte děti řezat rohy čtverce a zaoblovat je. Posilujte schopnost správně držet nůžky, stříhat s nimi a pečlivě lepit části obrázku do nášivky. Vést k obrazné řešení, obrazné vidění výsledků práce a jejich hodnocení.

Metodika vedení lekce. Začněte hodinu přečtením dětské říkanky o houbách, se kterou se děti seznámily v lekci 13 „Houby“. Vyzvěte děti, aby vystřihly a nalepily několik hub na „trávu“. Ukažte techniku ​​řezání rohů, zaoblujte je tak, aby padaly, získáte houbovou čepici. Pak ukažte, jak vyříznout stonek houby. Při práci zajistěte správné používání nůžek a techniky stříhání.

Hotové houby vložte s dětmi do košíku. Na konci lekce prozkoumejte všechny houby v košíku a poznamenejte si ty výraznější.

Materiály. Košík na houby nakreslený učitelem a nalepený na kus papíru čtvercový tvar aby zbylo místo na lepení hub; barevné papírové obdélníky na klobouky hub; bílé a světle šedé obdélníky na stonky hub, lepidlo, štětec na lepidlo, ubrousek, utěrka (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Mluvte o létě. Při pohledu na ilustrace. Modelování hub ve třídě. Didaktické hry.

Lekce 27. Modelování "Různé ryby"

Obsah programu. Naučte se přenášet charakteristické rysy různé ryby, které mají stejný tvar, ale mírně se od sebe liší v proporcích. Posílit dříve naučené techniky modelování.

Metodika vedení lekce. Zvažte s dětmi dvě různé ryby. Zeptejte se, jak budou vyřezávat rybu, aby jedna byla téměř kulatá a druhá dlouhá. Nabídněte, že rukama ukážete odpovídající pohyby ve vzduchu.

Analýza hotových děl, nabídka k nalezení dlouhé ryby a položte je vedle ryby stejného tvaru a pak najděte kulatější ryby.

Materiály. Hračka rybička. Hlína nebo plastelína, modelovací deska, stoh (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Pozorování a péče o ryby v akváriu; prohlížením hraček, ilustrací, čtením pohádek.

Lekce 28. Kreslení " Malý trpaslík"

Obsah programu. Naučte děti kresbou zprostředkovat obraz malého muže - lesního trpaslíka, který tvoří obraz z jednoduchých částí: kulatá hlava, košile ve tvaru kužele, trojúhelníková čepice, rovné paže, při dodržení poměru velikosti v zjednodušený formulář. Posílit schopnost kreslit barvami a štětcem. Poskytněte obrazové hodnocení hotové práce.

Poznámka. Během lekce můžete nakreslit kteréhokoli jiného malého pohádkového muže v dlouhém kožichu, ze kterého vám nejsou vidět nohy.

Metodika vedení lekce. Vyprávějte dětem o pohádkových lesních lidech - skřítcích. Ukažte hračku vyrobenou z papíru, prozkoumejte ji, obkreslete obrys postavy rukou. Zavolejte jedno dítě k tabuli na představení a nakreslete společně trpaslíka: dítě nakreslí hlavu a učitel s dítětem nakreslí plášť (košile) a čepici ve tvaru kužele. Poté všechny děti na papír nakreslí trpaslíky.

Na konci práce si prohlédněte všechny kresby, vyzvěte děti, aby vybraly ty nejkrásnější, nejelegantnější trpaslíky nebo ty nejzábavnější, veselé, smutné (nevrlé, tiché atd.). Zavěste díla ve skupině tak, aby si je děti mohly prohlédnout a pokochat se jejich kresbami.

Materiály. Gnome (svazek), vyrobený z papíru. Papír o velikosti 1/2 krajinářského listu, kvašové barvy, štětce, sklenice s vodou, ubrousek (pro každé dítě).

Propojení s dalšími aktivitami a aktivitami. Vyprávění a čtení pohádek, prohlížení ilustrací a hraček.

Lekce 29. Modelování "Kachny" (na základě hračky Dymkovo)

Obsah programu. Seznamte děti s hračkami Dymkovo (kachny, ptáčky, kozy atd.), věnujte pozornost kráse srostlých aerodynamický tvar, specifické zbarvení, malba. Rozvíjejte estetické cítění. Naučte se vyjádřit relativní velikost částí kachny. Posílit techniky mazání, hlazení, zploštění (kachní zobák).

Metodika vedení lekce. Při vystavování výrobků Dymkovo před dětmi si všimněte jejich neobvyklosti, krásy bílé hračky s jasným, elegantním vzorem. Zeptejte se, z čeho je vzor vyroben. Vyzvěte děti, aby vyřezaly kachnu. Prohlédněte si hračku, zeptejte se, jaké techniky budou při práci používat.

Zvažte všechny obrázky vytvořené dětmi a vyberte ty nejvýraznější.

Materiály. Dymkovo hračky. Hlína, modelovací deska (pro každé dítě).

Lekce 30. Kresba "Ryby plavou v akváriu"

Obsah programu. Naučte děti předstírat, že v nich plavou ryby různé směry; správně přenést svůj tvar, ocas, ploutve. Posílit schopnost kreslit štětcem a barvami pomocí tahů různé povahy. Podporujte nezávislost a kreativitu. Naučte se označovat výrazné obrázky.

Metodika vedení lekce. Připomeňte si se svými dětmi, jak sledovaly ryby plavající v akváriu. Vyzvěte je, aby na tabuli nakreslili ryby různé polohy: jíst (otevřít ústa a spolknout jídlo), plavat, vznášet se nebo se navzájem dohánět, odpočívat v řasách. Ukažte, jak můžete namalovat rybu různými způsoby (proužky, tahy, tečky atd.). Během procesu kreslení podpořte obraz velkých a malých ryb a řas, které plavou v různých směrech.

Shrnutí lekce hry v jeslích mateřské školy (pro děti 3. roku života), téma: „Gnome“

cíle:

Vytvořte si stabilní představy o barvě, tvaru, velikosti, umístění předmětu v prostoru.
Učte děti počítat předměty a určovat množství pomocí slov „jeden-mnoho“.
Upevnit znalosti dětí o čísle „1“ jako znaku označujícím množství.
Zaveďte slova pozdravu, rozloučení a pozvání do aktivní slovní zásoby dětí.
Naučte děti kreslit rovné a zakřivené čáry, aniž by překračovaly hranice „cesty“.
Procvičte si malbu štětcem a aplikaci.
Rozvíjejte smysl pro rytmus a tempo.
Rozvíjet jemnou a hrubou motoriku.
Kultivujte přesnost při práci, touhu samostatně umístit hračky a vzdělávací materiály.

Zařízení:

Hračka "Gnome".
Obrázek s nakreslenými kelímky s různým počtem tužek v nich. Čísla "1".
Obrázek trpaslíka a tašky různé tvary, barevné siluety předmětů z tašek: vánoční stromeček, houba, hruška, mrkev, jablko, jahoda.
Obrázek trpaslíka bez vousů. Bílý kvaš, štětce.
Silueta obrázky trpaslíků různých velikostí.
Černobílá kresba domu trpaslíků a odpovídající barevné detaily.
Obrázek trpaslíka bez čepice a košile, košilové čepice vystřižené z barevného papíru, lepicí tyčinky.
Silueta obrazy luceren, barevné kolíčky na prádlo.
Obrázek s cestami různých tvarů, tužky.
Metalofony.
Zvukové nahrávky: „Průvod trpaslíků“ od E. Griega, „Na světě jsou trpaslíci“, „V lese žil trpaslík“, „Trpaslíci“.

Průběh lekce:

Pozdrav "Všichni tleskali rukama"

Všichni tleskali rukama
Přátelství, více zábavy!
Začaly se nám klepat nohy
Hlasitěji a rychleji!
Udeříme tě na kolena.
Ticho, ticho, ticho.
Rukojeti, ruce vzhůru,
Vyšší, vyšší, vyšší!
Ruce se nám začaly točit.
Zase šli dolů.
Točit se, točit se
A přestali.

Moment překvapení „Zavolejte hosta“

Náš host je velmi malý. Stojí za dveřmi. Pozvěme ho, aby vešel, řekněte: "Vstupte prosím!"

Gnom je velmi malý,
Ale je vzdálený!
Hravě se usmívá;
Chytrý, milý a krásný!

Pojďme pozdravit Gnoma. Řekněme mu: "Ahoj!"

Didaktická hra "Co je v tašce trpaslíka?"

Tady je trpaslík a tašky. Kolik skřítků? Jeden gnom. Kolik tašek? Spousta tašek. Zkuste uhodnout, co je v taškách gnoma.

Děti aplikují obrázky siluety na obrysy tašek a vybírají vhodný tvar.

Didaktická hra "Kolik tužek?"

Gnom velmi rád kreslí. Tady má kelímky s tužkami. Najděte šálek s jednou tužkou. Označte jej číslem „1“. Kolik tužek je v ostatních kelímcích?

Kresba "Trpasličí vousy"

S bílým kvašem děti kreslí rovné čáry ve spodní části gnómovy tváře.

Hra s kolíčky na prádlo „Zapalte baterku pro trpaslíka“

Tady jsou lucerny, skřítci je v noci rozsvěcují. Teď se je pokusíme zapálit. Na lucernu připevněte barevné kolíčky na prádlo. Vezměte baterku za smyčku a posviťte jí nahoru, dolů, doprava, doleva, před sebe, za sebe.

Poslech hudby „Procesí trpaslíků“ od E. Griega

Nejprve děti poslouchají hudbu vsedě, poté chodí různými tempy, podle tempa hudby.

Kresba „Průvodce domovem trpaslíků“

Gnómové spěchají domů. Vezměte tužky a veďte trpaslíky po cestách.

Snažte se zajistit, aby tužka nepřesahovala cestu – vždyť kolem cest je bažina a trnité keře, skřítci se nechtějí ušpinit ani píchnout.

Stavba "domu pro trpaslíka"

Na okraji lesa - dům
Bydlí v něm veselý skřítek.
Trpaslík se vlka nebojí -
Postavil silný dům.
Dům je obehnán plotem,
Na dveřích je cedulka - skřítek.

Postavme dům pro trpaslíka. Vezměte díly a vložte je správné místo.

Prstová gymnastika „Gnome Arkashka“

V kapse trpaslíka Arkashka
(tleskni rukama)

Papíry se neustále hromadí:
Obaly, vstupenky -
(Sevření a uvolnění prstů)

Všechno, co je na světě.
Jeden, dva, tři, čtyři, pět -
(mnutí každý prst)

Aplikace „Oblečte trpaslíka“

Vyberte trpaslíkovi čepici a košili ve stejné barvě jako jeho kalhoty.


Nyní přilepte čepici a košili na správné místo pomocí lepicí tyčinky.

Didaktické cvičení „Seřaď trpaslíky podle výšky“

Počítejte trpaslíky. Kolik skřítků má každý z vás? Tři trpaslíci. Jsou gnómové stejní nebo odlišní? Různé. Seřaďte trpaslíky podle výšky – nejprve největší, pak menší a nejmenší. Jakou barvu má oblečení největšího trpaslíka? Nejmenší trpaslík?

Dynamická pauza „V hustém lese žil trpaslík“

Děti chodí za hudbou po korekční cestě, lavičce nebo tunelu.

Hudební a rytmické cvičení „Na světě jsou gnómové“

Děti vytloukaly rytmus na metalofonech.
Je čas, aby gnom odešel. Pojďme se s ním rozloučit a říct: "sbohem, trpaslíku!"

Naprostá většina dětí miluje kreslení, zvláště děti rády zobrazují antropomorfní stvoření. Lekce výtvarného umění pro střední skupinu na téma „Malý trpaslík“ je proto zaujme a bude si na ni dlouho pamatovat, jediným úkolem učitele je tuto aktivitu správně zorganizovat a promyslet vhodnou motivaci.

Aspekty, které je třeba vzít v úvahu při přípravě na lekci kreslení ve střední skupině předškolní vzdělávací instituce

Vhodné barvy a základ

V střední skupina ve třídě výtvarné umění nejpoužívanější různé materiály. Takže při kreslení trpaslíka můžete studentům nabídnout barvy (kvaš nebo akvarel), tužky a dokonce i fixy. Obrys obrázku je nakreslen předem s jednoduchou tužkou. Pokud děti kreslí trpaslíka barvami, musí učitel papír předem zabarvit pastelové barvy, při použití tužek to není nutné, protože předškoláci obvykle doplňují kompozici vhodným pozadím.

Jednodušší možností je dát dětem vystřižené šablony skřítků (může na nich být již nakreslený obličej). Úkolem dětí je určit části těla a oblečení malého človíčka a vybarvit je příslušnou barvou.

Hotová šablona pro barvení s kusy oblečení a rysy obličeje označené jednoduchou tužkou

Hotová vystřihovaná silueta trpaslíka s namalovaným obličejem, na kterém si děti musí označit a vybarvit části těla a části oblečení

Použité techniky a techniky

Kreslení trpaslíka ve střední skupině připravuje předškoláky na zobrazení tak poměrně složitého objektu, jako je člověk. Všimněte si, že ve více raný věkžáků mateřská škola nakreslil více jednoduché možnosti- sklenička, matrjoška, ​​sněhulák, kde lze snadno narušit proporce a tvary částí těla.

Obraz malého tvora - lesního trpaslíka - se skládá ze samostatných jednoduchých částí: kulaté hlavy, košile ve tvaru trojúhelníku, také trojúhelníkové čepice (pouze menší) a rovných držadel.

Všimněte si, že děti zobrazují nohy muže podle libosti: trpaslík může být jednoduše oblečen do dlouhé košile nebo kožichu. Obličej osoby je naznačen schematicky (oči - tečky, ústa ve tvaru oblouku a kulatý nos).

Ve věku 4–5 let by již děti měly alespoň přibližně dodržovat poměr velikostí částí těla;

Téma „Gnome“ může být transformováno do dějové práce (obraz několika lidí, kteří jsou navzájem významově spojeni). Současně se budou rozvíjet kompoziční dovednosti: uspořádání objektů na jedné linii nebo v celém prostoru listu. Pokud předškoláci ve třídě používají barvy, zlepšuje se schopnost správně držet štětec a rytmicky aplikovat tahy, aniž by překročily obrys formy. Posiluje také schopnost důkladně opláchnout kartáč před použitím. další nátěr . Při kresbě tužkou si žáci rozvíjejí schopnost dosáhnout tmavšího resp světlé odstíny

Další typy vizuálních aktivit, které lze použít při kreslení malého veselého trpaslíka

Jakoukoli kreslicí činnost bude zajímavé zpestřit některými dalšími typy vizuální umění. Děti tak mohou k nakreslenému trpaslíkovi přidat oči a ústa z plastelíny. Mohou to být i velké knoflíky na kožichu pohádkové postavy.

Pokud jde o aplikaci, kompozici lze doplnit lepením objemné zelené trávy s řezy ve spodní části. Můžete také nalepit vzor vystřihovánky geometrické tvary na gnómově oblečení.

Vhodnost použití individuálního přístupu v lekci na toto téma

Protože ve věku 4–5 let se již začínají projevovat vývojové rysy dětí, některé z nich projevují zvýšený zájem o tvůrčí činnost, pak při kreslení gnome je docela možné individualizovat úkoly podle designu a úrovně složitosti. Takže silnější děti mohou být požádány, aby nakreslily nohy muže (zatímco jiné zobrazují jen dlouhý kožich), nakreslily podrobněji obličej nebo zobrazily trpaslíka spolu s nějakým lesním zvířetem nebo jeho charakteristickým znakem (např. svítilna).

Místo tématu „Malý trpaslík“ v kartotéce kurzů kreslení pro střední skupinu předškolních vzdělávacích institucí. Konkrétní možnosti kompozice v rámci tématu

Téma „Malý trpaslík“ je nabízeno studentům střední skupiny v první polovině roku (listopad). Obměnou této lekce může být obraz jakékoli jiné pohádková bytost ve stejném dlouhém kožichu, který skrývá nohy (například elf, brownie). Je vhodné, aby tomuto tématu předcházela aplikace nebo plastika podobného muže: v tomto případě budou mít děti lepší představu o proporcích těla a jejich velikosti.

Gnómové vyřezaní z plastelíny se „usadili“ v kartonovém domě

Tuto lekci lze provést ve zjednodušené verzi - požádejte studenta, aby vybarvil hotová šablona skřítek: dokreslete jeho obličej, označte části těla, části oblečení. Hotové trpaslíky lze kombinovat do kolektivní složení- nalepte je na list papíru Whatman, na který učitel předem nakreslí postavu „Sněhurky“.

Zajímavým řešením je nakreslit nějaký vlastní atribut v rukou gnóma. Může to být baterka, taška přes ramena, hůlka atd. V tomto případě budou všechny práce obzvláště individuální, protože každé dítě si vybere svůj vlastní předmět.

Učitel musí zdůraznit pozornost dětí na tom, že základním atributem každého gnóma je jeho dlouhé vousy. Proto můžeme dát různé možnosti

její obrazy.

Různé možnosti vousů a nosu pro trpaslíka, které lze použít ve třídě jako vizuální pomůcku

Různé možnosti pro motivující začátek lekce (prohlížení věcí, obrázků, otázky k rozhovoru, pohádka atd.)

Lekci na téma „Gnome“ je dobré začít momentem překvapení - vzhledem odpovídající hračky nebo trpaslíka vyrobeného z papíru.
Gnóm mluví s dětmi a žádá je, aby mu nakreslily přátele nebo jeho portrét.

Gumová hračka Muž vyrobený z papíru Měkká hračka Můžete poskytnout informace dětem

  • vzdělávací charakter
  • „Kdo jsou gnómové“ se zaměřením na následující body:
  • Přestože jsou trpaslíci drobní vzrůstem, mají nadpřirozenou sílu.
  • V Gromové jsou strážci podzemních pokladů. Jsou to zkušení řemeslníci a dokážou ukovat kouzelné meče a prsteny. různé země ach tito malí muži mají své vlastní

charakteristické rysy

: Irští skřítci jsou zruční ševci, skotští skřítci jsou obdobou ruských brownies, Angličané milují tanec, skandinávským skřítkům se také říká bílí elfové, cestu k jejich domu najdete jen čtyři noci v roce, němečtí skřítci jsou větší velikosti (jako trollové a goblini).

Určitě byste se měli podívat na obrázky skřítků a ilustrace k pohádkám. Gnom je vyobrazen s atributy, které se často vyskytují v pohádkách - baterka a drahý kámen Ilustrace k pohádce bratří Grimmů Ilustrace k pohádce bratří Grimmů Motivujícím začátkem může být četba pohádky o skřítcích (nebo vzpomínka na obsah již známé pohádky).

Můžete nabídnout následující možnosti: Michail Lipskerov „Nejvíc malý skřítek“, bratři Grimmové „Sněhurka a sedm trpaslíků“ nebo „Rosochka a Belyanochka“ (učitel zdůrazňuje, že v této pohádce je skřítek zlý), „Trpasličí pomocníci“ (překlad Jekatěrina Nevilová), „Příběh o Tik-Tak Gnome" od Iriny Belskaya. Pro děti je také dobré číst básně o trpaslících: Michail Libin „Daleko v lesní zemi“, Sasha Cherny „Skrut“, „Zelené básně“, A. Karpenko „Tenkrát“ veselý trpaslík

Následující básnička je velmi zajímavá - děti se s její pomocí seznámí nejen s pohádkovými lesními lidmi, ale také si utvrdí názvy svých povolání.

Hluboko v lese, v domě,

Byli jednou gnómové.

Milý, šťastný

A pracovitý.

Až deset lidí

Klím je pastýř, pásl ovce.

Saša je kuchař, nakrmil všechny.

Uvařila jsem výbornou kaši.

Dima je truhlář a stolní dělník.

Maloval dům Maxim - malíř.

Gnom Andrey šil oblečení.

Matvey ušil boty.

Zahradník - skřítek Gleb.

Míša upekl chléb pro své bratry.

Byla to přátelská rodina.

Do domu přišli přátelé.

V létě, v dešti, v zimě, na jaře

Přišli k nim všichni lesní lidé.

Stále žijí.

Písně se zpívají radostně.

V okně je světlo, dveře jsou otevřené.

Pokud chcete, přijďte se podívat...

Předškoláci mají velmi rádi hry v přírodě a tělesnou výchovu. S jejich pomocí si také můžete zahrát na téma „Gnome“ a umožnit dětem proměnit se v tyto kouzelné lidi. Zde jsou možné možnosti:

Byli jednou gnómové

Kdysi byli trpaslíci (velcí a ukazováček ukaž, jak jsou malé)
V nádherném domě (konečky prstů obou rukou jsou spojeny a tvoří trojúhelník).
Trpasličí táta štípal dříví (klepeme do dlaně jedné ruky hranou dlaně druhé ruky),
Trpasličí syn je nosil do domu (uchopil pohyby rukama),
Máma trpaslík uvařila polévku (používáme dvě dlaně k přípravě šálku),
Zakrslá dcera to osolila (napodobujeme posypovou sůl),
Gnóm-babička pletla (napodobujeme pletení),
Gnóm teta myl (třeme si dlaně o sebe),
Dědeček otevřel okno
pozval všechny své přátele na návštěvu (gesto pozvání).

Gnómové a houby

Ráno šli gnómové do lesa. (krok na místě)
Cestou jsme našli houbu. (nakloňte se dopředu, narovnejte se, ruce v pase)
A pak jeden, dva, tři (trup se naklání ze strany na stranu)
Objevili se další tři! (paže vpřed, pak do strany)
A zatímco se sbíraly houby, (předkloní se, ruce k podlaze)
Gnómové přišli pozdě do školy. (položte ruce na tváře a zatřeste hlavou ze strany na stranu)
Běželi jsme, spěchali jsme (běželi na místě)
A všechny houby spadly! (sedni si)

Žil jednou jeden trpaslík

Byl jednou jeden malý skřítek (sedni, vstaň)
S velkou čepicí (natažené paže nahoru, spojené dlaně),
Byl to cestovatel – trpaslík. (ruce v pase, kroky na místě)
Jel na žábě: (skáčeme)
Skok-skok, qua-qua!
A letěl na vážce: (máváme rukama)
Páni, vysoko! (stoj na špičkách)
Plaveme po proudu v šálku: (plaveme jakýmkoliv stylem)
Glug-glug-glug!
Jel na želvě: (ruce na opasku, dupání na místě)
Top-top-top!
A když jsem prošla všechny cesty,
Houpal se v síti, (houpal se ze strany na stranu)
Sbohem! Sbohem!
Přijde ráno, (paže nahoru, do stran, dolů)
Gnom se zase vydá na túru! (kroky na místě)

Trpasličí dům

Ding-dong, ding-dong, (ohýbání ze strany na stranu, ruce na opasku)
Trpaslíci staví nový domov, (klepat pěstí na pěst)
Malujeme stěny, střechu, podlahu ("malujeme" rukama ze strany, shora, zdola)
Všechno vyčistí. ("zametání" koštětem)
Přijedeme je navštívit (kroky na místě)
A přineseme dárky. (paže vpřed, dlaně nahoru)
Na podlaze - měkká cesta (nakloňte se dopředu, „položte“ cestu rukama)
Šíří to na práh. (přesuneme se zpět)
Dva polštáře na pohovce (dejte ruce dlaněmi k sobě, nejprve pod jednu tvář, pak pod druhou)
Džbán lipového medu. (paže zakulacené a natažené před vámi)

Gimpelman a Pimpelman

Gimpelman a Pimpelman (ukazuje dva palce nahoru)
Lezou na horu v mlze. (zvedáme pěsti výš a výš jednu po druhé)
Gimpelman byl trpaslík (ukazujeme jednoho palec)
Pimpelman byl trpaslík, (ukazujeme druhý palec)
Seděli tam dlouho, dlouho (dva palce u sebe)
Zamyšleně se dívali do dálky, (kolébat se ze strany na stranu)
A pak po zahřátí (všechny prsty roztažené, kruhové gesto rukama)
Vylezli jsme do hlubin hory, (schováváme prsty v pěsti)
Teď tam sedí
Spí a čmuchají.
Ticho, ticho, nedělejte žádný hluk, (Vystrčte palce mezi malíček a prsteníček)
Ticho, ticho, nedělej hluk, (... mezi bezejmenným a prostředním atd.)
A teď jsme se probudili! (Znovu vytáhněte palce.)

Skrut

Kdo bydlí pod stropem? (Ruce tvoří písmeno "T")
- Trpaslík. (Uděláme čepici s rukama na hlavě)
– Má vousy? (Přejedeme rukama po imaginárním vousu)
- Ano. (přikývneme)
- A přední část košile? A co ta vesta? (Ukazujeme přední stranu košile a vestu rukama)
- Ne. (Negativně kroutíme hlavami)
– Jak se jmenuje ten gnom? (pokrčení ramen)
- Skrut. (Děláme kroutivý pohyb rukama)
– Kdo s ním pije ráno kávu? (napodobujeme proces)
- Kočka. (ukazujeme knírek rukama)
-Kdo s ním chodí po střeše? (Přiložte si dlaň k hlavě)
– Myši, myši, myši, myši. ("Přejíždíme" po hlavě konečky prstů)
– Jak dlouho tu žije? (pokrčení ramen)
- Rok. (Ukaž jeden prst)
– Jak se ráno vstává? (pokrčení ramen)
- Já sám!
-Je rozmarný, že?
- NIKDY! (Kroutíme negativně hlavou na každou slabiku)

Dva gnómové

Mám to v této tašce (zatneme dvě pěsti k sobě)
Dva sousedé žijí přátelsky: (Vytáhněte dva palce)
Trpaslík Shushik v čepici, (ukazuje jeden palec)
Fluffy je jeho přítel, ve věnci, (ukazujeme druhého)
Oba milovali tanec („Tanec“ na kolenou)
Dupejte malou nohou (střídavě ukazujte malíčky)
A unavený z tancování, (pěsti přeběhnou ti nohy až k bříšku)
Znovu ke mně přiběhnou.
V tašce je díra, podívej, (znovu zatni dvě pěsti)
Poslouchejte, poslouchejte, kdo je uvnitř? (Přitiskněte si jej k uchu).

Jednoho dne za úsvitu trpaslík (vstaň, posaď se)
Rozhodl se opustit svůj dům (vstaň, sepni ruce nad hlavou)
A s košíkem z chaty
trpaslík se rozběhl sbírat houby. (běh na místě s vysokýma nohama)
Hrom duní, bouřka duní, (vstaňte, tleskněte nad hlavou)
Silný déšť smáčí trpaslíka (houpe se se zdviženýma rukama tváří v tvář)
Ale trpaslík se nebojí hromu,
Gnom se schoval pod houbu. (sedni, sepni ruce nad hlavou)

Návštěva gnómů

Gnómové pozvali hosty na své místo.
Gnómové ošetřovali své hosty.
Každý host dostal džem.
Moje prsty byly slepené tou pochoutkou,
Dlaň pevně přitisknutá k dlani,
Hosté si nemohou vzít ani lžíci!

(Průběh hry: před zahájením hry dítě zatne pěsti na obou rukou. Dospělý postupně ohýbá prsty dítěte. Dospělý postupně tlačí ukazováčkem na podložku každého dětského prstu. Dospělý postupně přejíždí ukazováček přes každý z prstů dítěte od základny až ke špičce dítě těsně přitiskne polštářky prstů k sobě ve dvojicích a pevně spojí dlaně)

Trpasličí pradleny

Bydleli jsme v domě
Malí trpaslíci:
Miki, Chiki, tváře, vrcholy, Toki.
Gnómové se začali mýt:
Toki - košile,
Peaks - kapesníky,
Tváře - kalhoty,
Kuřátka - ponožky,
Miki byl chytrý
Všem přinesl vodu.

(Průběh hry: dítě zavírá a uvolňuje pěsti, tře pěsti o sebe, poté ohýbá prsty, počínaje palcem)

Dům

Při vyslovení této básně ji doprovázejte pohyby rukou. Nechte dítě napodobovat vaše činy.

Pod houbou je chýše (spojte dlaně s chýší)
Žije tam veselý trpaslík.
Jemně zaklepeme (klepeme pěstí jedné ruky do dlaně druhé ruky)
Pojďme zazvonit na zvonek. (dlaně obou rukou směřující dolů, prsty zkřížené;
prostředník pravá ruka je spuštěna dolů a mírně se houpe)
Gnom nám otevře dveře,
Zavolá vás do chatrče.
Dům má prkennou podlahu (dejte dlaně dolů, přitiskněte hrany k sobě)
A na něm je dubový stůl. ( levá ruka sevřený v pěst
Dlaň pravé ruky je položena na pěst)
Nedaleko je židle s vysokým opěradlem. (namiřte levou dlaň svisle nahoru,
Položte pěst své pravé ruky na její spodní část palcem směrem k sobě)
Na stole je talíř s vidličkou. (dlaň levé ruky leží na stole a směřuje nahoru,
zobrazující talíř, pravá ruka znázorňuje vidličku:
dlaň směřující dolů, čtyři prsty narovnané
a mírně od sebe a velký je přitisknutý k dlani)
A jsou tu hory palačinek -
Lahůdka pro chlapy.

http://waldorfhome.ru/%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D1%86%D0%B0%D1%82%D1 %8C-%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D1%87%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8B%D1%85-%D0 %B8-%D0%B6%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D1%8B%D1%85-%D0%B8/

Poznámky k lekci - variace na téma „Malý trpaslík“

Celé jméno autora Název abstraktu
Polukarová S.S. "Malý trpaslík"
Vzdělávací cíle: naučit se kreslit lesního trpaslíka, získat obrázek z jednotlivých jednoduchých detailů (kulatá hlava, trojúhelníková čepice a kožich, rovné paže), zlepšit schopnost malovat barvami.
Vývojové úkoly: upevnit znalosti o geometrických tvarech, barvách, rozvíjet imaginativní myšlení, fantazie.
Výchovné úkoly: pěstovat zájem o pohádky.
Integrace vzdělávacích oblastí: « Umělecká kreativita", "Poznání", "Komunikace", "Socializace", "Zdraví".
Demo materiál: Panenka Gnome, zvonek, dřevěné boty, ilustrace trpaslíků, ukázky obrázků krok za krokem.
Prospekty: albové listy Formát A4, jednoduché tužky, gumy, kvaš, štětce, kelímky.
Průběh lekce:
Učitel vyzve děti, aby se seznámily s malými tvory – skřítky, kteří jsou v mnohém podobní lidem. Rozhovor o tom, co mají gnómové (velmi dlouhé vousy, dřevěné boty, které vždy klepou, čepice na hlavě). Děti se dozví, že v lesních jeskyních žijí pohádkoví trpaslíci.

Čtení básně I. Evdokimova
Na kraji lesa stojí starý dům, žije v něm veselý skřítek
Někdy se tak směje, jako by někde uhodil hrom.
Když uvidí všechno velké, zasměje se: „Co je?
Nic takového jsem neviděl, protože jsem malý."
Přes den si gnom obvykle hraje, v noci rozsvěcuje hvězdy -
To není nic pro něj! To je ono, trpaslík! Jaký výstředník!
Les je jedna z jeho rodiny, zvířata jsou jeho nejlepší přátelé,
Kéž bych se s ním mohl spřátelit! Možná se ze mě stane gnom?

http://skazochny-gnomik.blogspot.ru/p/blog-page_28.html

Hraje se venkovní hra na téma této básně: děti se „promění“ v gnómy, v rukou učitele je panenka - dědeček gnóm. Když dědeček tleská rukama, děti k němu přistoupí, když zpívá „la-la-la“, skáčou.
Dále učitel vyzve děti, aby nakreslily lesní trpaslíky. Zavolá k tabuli jedno z nejsilnějších dětí a společně s ním nakreslí jednoduchou tužkou muže podle schématu: hlava (kruh), čepice (trojúhelník), košile (také trojúhelník) a držadla (proužky). Poté je kresba namalována kvašem.
Nezávislá aktivita dětí na hudbu Ekateriny Semyonovny „Malý trpaslík“.
Shrnutí lekce. Učitel spolu s dětmi prozkoumává kresby, vybírá nejelegantnější skřítky, nejvtipnější, nejvtipnější, nebo naopak nejsmutnější. Všichni jsou s dosaženými výsledky spokojeni.

Lavrová O.V. "Malí trpaslíci"
Na začátku hodiny učitel vyzve předškoláky, aby si připomněli pohádky, ve kterých se nacházejí trpaslíci. Pak se kluci podívají na obrázek lesního muže.
Překvapivým momentem je vzhled skřítka vyrobeného z papíru. Děti si to prohlížejí, ujasňují si tvar (ve tvaru kužele).
Zajímavý prstová gymnastika„Stromy“, které provádí učitel před přímo produktivními činnostmi:

Na poli je strom. (děti zvednou ruce nad hlavu)
Vítr hýbe větvemi. (potřesení rukou)
Na jaře pupeny nafouknou, (zatni prsty v pěst)
Všechny listy se otevřely. (Otevřou pěsti a pohybují prsty)
Aby stromy rostly, (ponořte prsty do stran)
Aby nevyschly,
Strom potřebuje kořeny.
Proč jsou důležité? (odpovědi dětí).

Měli byste věnovat pozornost shrnutí lekce: děti nejen hodnotí výsledné kresby, ale také dávají gnómům jména podle jejich nakresleného charakteru: „Chytrý“, „Nevrlý“, „Sonya“, „Jolly“ atd.

Guljaganová L. "Malý trpaslík"
(kresba pomocí geometrických tvarů)
Lekce začíná hádankou o trpaslíkovi:

Veselá čepice a je vysoký jako bota, s baterkou a písničkou se v noci projde lesem.

Učitel ukazuje obrázek trpaslíka z geometrických tvarů. Na dětských stolech jsou matematické sady – děti mají za úkol vytvořit podobnou osobu z geometrických obrazců. Poté, co děti úspěšně splní tento úkol, musí nakreslit trpaslíka - obkreslit odpovídající tvary tužkou a výsledný obrázek pak vybarvit podle svého.
Zajímavý bod: učitel zdůrazňuje, že tvář trpaslíka by měla být růžová barva: K tomu jsou děti požádány, aby smíchaly bílá barva s kapkou růžové.

Ukázky popisující pořadí prací v rámci určeného tématu ve střední skupině

Při kreslení trpaslíků můžete použít různé materiály: fotografie 3, 4, 5, 8, 9 ukazují práce v kvaši (navíc na fotografiích 8 a 9 jsou trpaslíci vyrobeni výhradně v modrých tónech, zjevně to byl záměr lekce), na fotografii 6 je trpaslík malovaný tužkami , foto 10 je kresba fixy .

Zajímavá interpretace tématu „Gnome“ je uvedena na fotografii 7 „Girl Gnome“ - koneckonců, gnom může být žena, v šatech a s copánky.

Na fotografii 6 „Dobrý trpaslík“ učitel nabízí dětem hotovou siluetu trpaslíka k vybarvení.

Fotogalerie ukázek hotových prací na toto téma

Kresba kvašem Kresba kvašem Práce žáků střední skupiny Práce žáků střední skupiny Kresba kvašem Kresba tužkou Žákyně střední skupiny předvádí svou práci Dětské práce Dětské práce Kresba fixami

Videa na zadané téma

Video lekce pro děti „Pojďme nakreslit trpaslíka“

Videoklip o trpaslících, který lze s úspěchem použít jako motivační začátek lekce

Videoklip k písni o trpaslících „Little People“

Kreslený film „Nejmenší trpaslík“, který je dobré předvést dětem v předvečer lekce kreslení

Lekce kreslení na téma „Malý trpaslík“ nejen rozvíjí umělecké schopnosti dětí, ale také je připravuje na kreslení tak složitého předmětu, jako je člověk. Toto téma navíc rozvíjí fantazii a rozšiřuje dětem obzory.

Poznámky ke kreslení ve střední skupině na téma „Malý trpaslík“.

Cíl : Naučte děti zprostředkovat kresbou obraz malého muže - lesního trpaslíka, který tvoří obraz z jednoduchých částí: kulatá hlava, košile ve tvaru kužele, trojúhelníková čepice, rovné paže.

Úkoly : upevnit schopnost kreslit barvami a štětcem; vést k obraznému hodnocení hotového díla.

Demo materiál : obrázky skřítků, divadelní loutka– trpaslík, zvonek, dřeváky, píseň Ekateriny Semenové „Malý trpaslík“.

Prospekty : listy do alba, tužky, gumy, kvaš, štětce, sippy cup.

Metodické techniky : rozhovor - dialog, hra, čtení pohádky „Trpasličí pomocníci“ (překlad Jekatěriny Nevilové), prohlížení ilustrací a povídání o nich, shrnutí.

Průběh lekce.

Učitel . Kluci, dnes se setkáme s človíčky!
-Kdo si myslíte, že jsou? (gnómové). Jsou tak malí jako vy. Jsou i menší (uvádím obrázky).
- Ukaž mi, jak jsou malí (všichni spolu ukazujeme prsty) Takoví jsou gnómové!
-Podívejme se, co mají gnómové? (vousy). Je tam vous, dlouhý vous (ukazujeme). Gnómové mají na nohou dřevěné boty (ukazuji boty vyrobené ze dřeva), které hlasitě klepou.
- Jak cvakají dřevěné podpatky? (děti dupou nohama).
- Co nosí skřítci na hlavě? (čepice). Ale není to jen čepice, ale vtipná s rolničkou, která zvoní ding-ding (ukazuji skutečný zvon a jak zvoní).
Kluci, víte, kde žijí gnómové (odpovědi dětí)? Trpaslíci žijí v lesní jeskyni. V jeskyni si trpaslíci rádi hrají se svým dědečkem sušenky. Poslechněte si báseň o gnómech.

Báseň I. Evdokimova Na kraji lesa stojí starý dům, žije v něm veselý skřítek
Někdy se tak směje, jako by někde uhodil hrom.
Když vidí všechno velké, směje se: Co to je?
Nikdy jsem nic takového neviděl, protože jsem malý.
Přes den si gnom obvykle hraje, v noci rozsvěcuje hvězdy -
To není nic pro něj! To je ono, trpaslík! Jaký výstředník!
Les je jedna z jeho rodiny, zvířata jsou jeho nejlepší přátelé,
Kéž bych se s ním mohl spřátelit! Možná se ze mě stane gnom?

Kluci, pojďme hrát! Stanete se gnómy a já mám panenku - dědečka gnóma. Když děda tleská rukama, půjdeš k němu, a když zpívá „la-la-la“, skočíš. (hraje se hra).
Samostatná práce.
Nyní si sedneme ke stolům a nakreslíme naše malé lesní lidi - gnómy. Na přání zavolám jedno dítě k tabuli na ukázku a společně s ním nakreslím trpaslíka: dítě nakreslí hlavu (kruh) a čepici (trojúhelník) a my nakreslíme košili ve tvaru kužele a paže (proužky) spolu. Poté všechny děti nakreslí na papír trpaslíky. Nejprve kreslíme jednoduchou tužkou, poté zdobíme kvašem.
Děti kreslí na hudbu Ekateriny Semyonovny „Malý trpaslík“. Shrnutí.
Na konci práce prozkoumáme kresby a vyzveme děti, aby vybraly nejkrásnější, nejelegantnější trpaslíky nebo nejzábavnější, nejsmutnější. Prohlížíme si a užíváme si výsledné kresby.