Kreslení ve skupině různých věkových skupin. Shrnutí kresebných uzlů ve věkově smíšené skupině (2. mladší a střední skupina) téma: „pád listů“

Téma: "Papír a látka nezbytné v životě"

Cíl:
- seznámit děti s vlastnostmi papíru a látky;
- dát srovnávací charakteristiky tyto materiály;
- naučit se vytvářet vztahy mezi materiálem, ze kterého je předmět vyroben, a způsobem jeho použití;
- rozšířit slovník děti, učit, jak správně formulovat výroky.

Aktivace slovníku: papír, látka, hladká, tvrdá, teplá, drsná, šustí, látka nevydává zvuky, papír vlhne, látka se namočí, mačká, skládá se z nití.

Průběh lekce

1. Organizační moment
Vychovatel. Chlapi! Navštěvujete rádi?
Děti. Ano!
Vychovatel. Byli jsme pozváni na návštěvu k medvědici Tishce, která žije v lese. Ale teď zjistíme, proč nás zavolal. Jste připraveni?
Děti. Ano!
(Zní to legrační hudba, děti se řadí jeden po druhém a jdou do Tishkova domu.)
2. Úvodní část
Děti se přiblíží k Tishce domu a zaklepou. Objeví se medvídě Tishka a se slzami vypráví o svém neštěstí... O tom, jak ho jeho kamarádka Máša požádala, aby jí pomohl rozebrat věci, které byly z papíru a látky. Ale medvěd neví nic o papíru nebo látce.
Vychovatel. Děti, můžeme pomoci Tiške?
Děti. Ano!
Vychovatel. Abychom však medvědovi pomohli, musíme se sami naučit hodně o papíru a látce.
Prosím, pojďte dovnitř a usaďte se.
(Děti se posadí na svá místa.)

3. Hlavní část

(Studium vlastností tkaniny a papíru.)
Vychovatel. Děti, podívejte, na stole je tolik věcí: voda v kelímcích, papírový šátek, látkový šátek, ručník.
(1. Hmatem určete, o jaký druh látky a papíru se jedná.)
Vychovatel. Nyní nejprve vezměte papírový šátek do rukou, protřete ho prsty a odložte stranou. Nyní vezměte látkový šátek a protřete ho prsty.
(Společně s dětmi zjišťujeme vlastnosti papíru a látky a porovnáváme.)
Odpovědi dětí. Látka je měkká, teplá, hrubá, rychle se mačká; papír je tvrdý, studený, hladký a snadno se trhá.
Vychovatel. Výborně, kluci!
Vaše odpovědi se mi moc líbily! A co ty, Tiško? co si pamatuješ?
Klid. (Všechno je zmatené, děti a učitel ho opravují.)
Líbilo se mi, jak děti vesele reagovaly, protože já jsem veselá. Pamatuji si, že papír je teplý, měkký, drsný a látka studená, tvrdá atd.
(2. Papír a látku držíme proti světlu.)
Vychovatel. Nyní k dalšímu experimentu! Otočme obličej k oknu a podívejme se na světlo, nejprve na papírový šátek a poté na látkový šátek.
Co vidíme, když se podíváme na látkový šátek?
Děti. Vidíme vlákna.
Vychovatel. A když vezmeme v úvahu šátek vyrobený z papíru?
Děti. Nejsou tam žádné provázky.

Vychovatel. Připomeňme, že látkový šátek je vyroben z nití, ale papír nikoliv.
Tkanina se vyrábí z nití v tkalcovně a papír se lisuje z pilin v papírně.
Kluci, chcete vědět, jestli papír a látka umí mluvit?
Děti. Ano!
(3. Pomačkaný papír a tkanina.)
Vychovatel. Ale k tomu potřebujeme, aby k nám přišlo ticho.
Řekněme o ní báseň tichým hlasem.
Ticho u rybníka
Voda se nehoupe
Rákosí nedělá hluk,
Děti usnou.
Vychovatel. Sedíme tiše a nejprve vezmeme papírový šátek a začneme ho mačkat. co slyšíš?
Děti. Šustí a mluví.
Vychovatel. Přesně tak, šustí. (Zopakujme si to společně – papír šustí.)
Nyní si vezměte látkový šátek a začněte ho mačkat. Poslouchej, mluví látka? Slyšíš něco?
Děti. Nic!
Vychovatel. Je to tak, látkový šátek nemluví, nevydává žádný zvuk.
Takže, co můžeme vysvětlit medvědici Tishce?
(Oslovuje medvěda) Tiško, pamatuj, že když zmuchlíš šátek z papíru, šustí, ale když je z látky, nevydá zvuk.
(4. Vyhlazovací papír a tkanina.)
Vychovatel. Chlapi, podívejte se, jak se nám pomačkaly šátky, zkusme je narovnat. Nejprve rukama vyhlaďte papírový šátek. co jsi dostal?
Děti. Nejde to vyhladit!
Vychovatel. Ano, máte pravdu! Papírový šátek je tak pomačkaný, že se nenarovná.
Zkusme si rukama vyhladit látkový šátek. Co se stalo?
Děti. Vyhlazuje se!
Vychovatel. Je to tak, látkový šátek se při uhlazování narovná.
Medvěd Tiška. Jsem nějak unavená! Chci hrát!
Vychovatel. Kluci, pojďme hrát!
Tělesná výchova minuta
Pantomima. Slunce se ráno probouzí, květina roste,
Kvete, vadne, zmačkaný papír, sportovci.
Vychovatel. Dobrá práce! Dobře zahrané!
A teď nás čeká další experiment. Teď už budeme vědět, co se s nimi stane, když se naše šátky ušpiní a my se rozhodneme je vyprat?
Vychovatel. Nejprve vezměte látkový šátek, ponořte ho do vody a vyždímejte. co vidíme?
Děti. Zvlhl.
Vychovatel. Narovnejte to a ukažte to medvědici Tishce.
Vidíš, Tiško, šátek zvlhl.
Vychovatel. Nyní ponořte papírový šátek do vody, vyždímejte ho a zkuste jej narovnat. co vidíš?
Děti. Zvlhla a začala se trhat.
Vychovatel. Je to tak, vysvětleme medvědici Tishce, že pokud se rozhodneme vyprat látkový šátek, promokne, ale neroztrhne se. A pokud vyperete šátek vyrobený z papíru, zvlhne, začne se trhat a musí se vyhodit.
Takže, který šátek je pevnější - látkový nebo papírový?
Děti. Šátek vyrobený z látky je pevnější.
Vychovatel. Chlapi, můžeme šít oblečení z papíru?
Děti. Ne, není odolný a brzy se zlomí.
Vychovatel. A co látka?
Děti. Můžeme, oblečení vyrobené z látky je odolné a dlouho vydrží.
Vychovatel. Mishka Tishko, teď chápeš, co je silnější - papír nebo látka?
Chlapi, zopakujme si ještě jednou, co je papír a co látka.
Papírová tkanina
tvrdý měkký
studená teplá
neskládá se z hrubých nití
hněteš-li, šustí jest z nití
při vyhlazování, pokud ho pomačkáte, nevydává hluk
žádné zvuky narovnané
za vlhka - při hlazení se trhá
se narovná
zmokne ve vodě, ale ne
je roztrhaný
4. Závěrečná část
Vychovatel. Teď, Tishko, když víme všechno o papíru a látce, můžeme ti pomoci!
Postavte se do půlkruhu poblíž krabice, nyní ji otevřeme a uvidíme, co tam leží.
(Otevřeli krabici.)
Jsou věci z papíru a látky. Vezměte jednu po druhé a rozdělte ji do 2 krabic:
– papírové věci vložte do krabice s číslem 1;
– látkové předměty vložte do krabice s číslem 2.
(Děti rozloží věci.)
Vychovatel. Nyní se podívejme, zda jste medvědovi pomohli správně.
Medvěd Tiška. Díky kluci! Moc jsi mi pomohl!

Obsah programu (úkoly):

— vzdělávací — rozšířit představy dětí o ochraně přírody, upevnit pravidla chování v přírodě; podat základní představy o vztahu člověka a přírody;

- rozvíjející - rozvíjet představivost, imaginativní vnímání, kreativitu;

- výchovné - k vytvoření pečlivého a starostlivého postoje k okolní přírody.

Integrace vzdělávacích oblastí:"Poznání", "Komunikace", " Umělecká kreativita“, „Bezpečnost“.

Metody a techniky:

1) hraní;

2) vizuální;

3) slovní.

Vybavení a materiály: barevný papír, lepidlo, štětce, nůžky.

ICT nástroje: prezentace, projektor, plátno.

Přípravné práce: zkoumání ilustrací na téma „Stromy“, „Houby“ a „Berry“; učení přísloví a rčení o přírodě; kresba "Kouzelný strom".

Vychovatel: - Kluci, dnes k nám do skupiny přišel Starý lesní muž. Velmi se zajímá o to, co víte o lese. Řekněte to prosím Lesovichovi. (odpovědi dětí). Podívej, které stromy znáš?

Děti si prohlížejí obrázky různých stromů a pojmenovávají je.

Vychovatel: — Správně, všechny stromy uhodly správně! Nyní zkuste vyřešit moji hádanku: „Na jaře kvetou, na podzim opadávají. (listy).

Didaktická hra"Který list?"

Vychovatel: - Co ještě roste v lese? No, samozřejmě, bobule a houby. Poslechněte si hádanky starého lesního muže a pokuste se je vyřešit:

Byl schovaný hluboko
Jedna-dva-tři - a vyšel ven,
A stojí na očích.
White, najdu tě. (hřib)

Růst na okraji
rusovlasé přítelkyně,
Jejich jména jsou... ( vlny)

Červené uši s liščími topy
Leží v trávě - pro malé ježky. ( lišky)

Blízko lesa na okraji,
Zdobení temného lesa,
Vyrostl barevný jako petržel,
Jedovatý... ( muchomůrka)

vychovatel:- Kluci, musíme chránit les. Prosím, řekněte mi, jak se chovat v lese? (odpovědi dětí).

Pojďme si říct, jak se chovat v přírodě: netrhat květiny; nezabíjejte hmyz; Nemůžete nahlas křičet a poslouchat hlasitá hudba; starat se o stromy; po založení požáru jej nezapomeňte uhasit; neničte ptačí hnízda.

Minuta z tělesné výchovy:

Zvedli ruce a potřásli s nimi – to jsou stromy v lese.

Lokty pokrčené, ruce roztřesené – vítr sráží rosu.

Hladce máváme rukama – ptáčci letí směrem k nám.

Ukážeme vám, jak se posadí: jejich křídla jsou složená dozadu.

Didaktická hra "Z čeho se skládá strom?"

Učitel vyzve děti, aby pojmenovaly části stromu a ukázaly je na obrázku.

vychovatel:- Děti, vzpomene si někdo na rčení a přísloví o naší přirozenosti? (odpovědi dětí).

Les je bohatství a krása, starejte se o své lesy.

Je-li mnoho lesa, nezničí ho;

Les je naše bohatství.

Háje a lesy jsou krásou celého světa.

Rostlina je ozdobou země.

Vychovatel: - V naší lekci jsme se naučili hodně o stromech a lese; jak se mají lidé chovat v přírodě. Nezapomínejte, že je potřeba chránit přírodu.

- Dejme dárek Starému lesnímu muži, aby na nás vzpomínal. Zvu vás všechny ke společnému společnému dílu „Stromy v našem lese“.

Týmová práce(aplikace) - "Stromy v našem lese."

vychovatel:- Děkuji ti, starý lesní muži, za tvůj příběh o stromech a lese. A abyste na nás nikdy nezapomněli, chceme vám darovat náš „les“. Sbohem, přijďte se k nám znovu podívat!

Shrnutí přímých vzdělávacích aktivit na téma „Báječná kapka“ ve střední skupině.

Cíl: Vytvářet v dětech znalosti o významu vody pro všechny živé bytosti, rostliny, zvířata a lidé nemohou žít bez vody. Vzdělávat opatrný postoj k vodě jako zdroji života pro lidi a všechno živé na Zemi.

Softwarové úkoly:
1. Objasněte a shrňte informace dětí o vodě a jejích vlastnostech.
2. Vytvářet představy dětí o významu vody v životě člověka a veškerého života na Zemi.
3. Rozvíjet logické myšlení děti pomocí symbolů - modelů.
4. Upevnit představy dětí o vodních plochách.
5. Zintenzivnit poznávací a badatelské aktivity dětí v procesu provádění pokusů s vodou.
6. Pěstujte úctu k vodě.

Metody a techniky:
1. Hra (momenty překvapení)
2. Vizuální (diagramy, symboly, obrázky)
3. Praktické (experimenty)
4. Verbální (konverzace, příběhy učitelů, vyhledávací otázky).

Průběh lekce

Organizační bod:
Děti vstupují do sálu a sedí na židlích. Přehraje se zvukový záznam „The Sound of the Sea“.

vychovatel:- Kluci, poslouchejte a řekněte mi, co to je za zvuky?

Odpovědi dětí(zvuky vody, zvuk moře)

vychovatel:- Je těžké najít místo na Zemi, kde není voda. Voda je všude: oceány, moře, řeky a jezera. Voda je v zemi, v rostlinách, zvířatech a dokonce i v lidech.

vychovatel:- Kluci, proč člověk potřebuje vodu?

Odpovědi dětí(pít, mýt, vařit)

vychovatel:- Ale nejen lidé potřebují vodu! kdo jiný?

Odpovědi dětí(zvířata, rostliny)

vychovatel:- Voda je nezbytná pro zvířata, rostliny, hmyz. Bez vody nemůže přežít všechno živé. Voda je základ života!

Problémová situace:

Na stole je květina v květináči s uschlými listy.

vychovatel:- Kluci, podívejte se, co je na stole?

Odpovědi dětí.

vychovatel:- To je květina, ale je velmi smutná, podívej, shodila všechny listy. Proč si myslíš, že je naše květina smutná?

Odpovědi dětí(žíznivý, nenapojený).

vychovatel:- Samozřejmě, podívejte se, chlapi, půda v květináči je úplně suchá, což znamená, že květina nebyla dlouho zalévána a bez vody by mohla úplně zemřít. Pomozme naší květině a zalijeme ji.

Děti s paní učitelkou střídavě zalévají květinu z konve.

vychovatel:- Dobře, zalili jsme květinu, brzy znovu zvedne listy a bude krásná a veselá.

Moment překvapení:

vychovatel:- Kluci, víte, z čeho se skládá voda?

Odpovědi dětí.

vychovatel:- Jistě! Voda se skládá z malých kapiček!

Hraje hudba „Dešťové kapky“, učitel pověsí kapku kartonu na flanelograf.

vychovatel:- Podívej, přišel k nám host - malá kapka. Přišla na zem s deštěm, cestovala s kamarádkami v kapičkách a zapadla do naší školky, aby se seznámila s dětmi a dozvěděla se o sobě víc, protože je ještě velmi malá.

vychovatel:- Kluci, kam myslíte, že Droplet cestoval? Kde by mohla být?

Na základě odpovědí dětí jsou umístěny obrázky vodních ploch (potok, řeka, moře, oceán).

Minuta z tělesné výchovy:
Rychle jsme sestoupili k řece
Přehnutý a umytý
Jeden, dva, tři, čtyři
Tak pěkně osvěžené.
Musíte to udělat ručně:
Společně jednou je prsa,
Jeden, druhý je králík,
Všichni jako jeden plaveme jako delfín.
Vystoupili jsme na břeh a jeli domů.

vychovatel:- Kluci! Pomůžeme Dropletovi dozvědět se o sobě ještě více?

Odpovědi dětí.

vychovatel:- Víte, že voda má magické vlastnosti: můžete si s ní hrát, provádět různé experimenty a experimenty. K tomu nyní půjdeme do laboratoře, proměníme se ve skutečné laboratorní vědce a budeme provádět experimenty. A Droplet se o sobě bude moci dozvědět spoustu zajímavých věcí.

Praktická část:

Děti přistupují ke stolům, na kterých jsou umístěny materiály pro experimenty. Nasadí si čepice vědců a posadí se ke stolům.

Pokus č. 1 Voda je kapalina.“

vychovatel:- Kluci, podívejte se, před námi jsou dvě sklenice, jedna prázdná a druhá s vodou, zkusme, velmi opatrně, přelévat vodu z jedné sklenice do druhé.

vychovatel:- Co dělá voda? (odpovědi dětí) Voda teče. Proč leje? (odpovědi dětí) Protože voda je kapalná.

Závěr: Voda je kapalina.

Pokus č. 2: Voda nemá žádný zápach.“

vychovatel:- Kluci, jak voní květiny? Jak voní?

Odpovědi dětí(příjemné, chutné)

vychovatel:- Přivoněme k vodě v našich sklenicích. Jak voní voda?

Odpovědi dětí.

Závěr: Voda ničím nezapáchá, voda je bez zápachu.

Je zavěšen obraz se symbolem této vlastnosti vody.

Gymnastika pro oči „Déšť“:
Padla první kapka – kapka!
A přiběhl druhý - drop!
Podívali jsme se na oblohu
Kapky zpívaly „drip-drip“,
Navlhčete jim obličeje
Setřeli jsme je.
Boty - vzhled -
Všichni zmokli.
Pojďme k sobě pohnout rameny
A setřes všechny kapky.
Utečeme před deštěm
Sedneme si pod keřem.

Pokus č. 3 "Voda nemá chuť."

vychovatel:- Kluci, jak chutná sůl? Citrón? Zajímalo by mě, jak chutná voda?

Odpovědi dětí.

vychovatel:- Zkontrolujeme? Vyzkoušíme vodu ve sklenicích.

vychovatel:- Jak chutná voda?

Odpovědi dětí.

Závěr: Voda nemá chuť, je bez chuti.

Je zavěšen obraz se symbolem této vlastnosti vody.

vychovatel:- Ticho, ticho, lidi, Droplet mi chce něco říct!

Učitel poslouchá a přibližuje se ke kapce.

vychovatel:- Kapka říká, že ví, že voda může změnit svou chuť. Pojďme to zkontrolovat!

vychovatel:- Podívejte, na stole máme talíře se solí a cukrem, přidejte je do sklenic vody a uvidíme, co se stane!

Děti přidávají do šálků po lžičkách sůl a cukr a míchají.

vychovatel:- Kluci, kam se poděla sůl a cukr, které jsme přidali do vody?

Odpovědi dětí.

vychovatel:- Zmizeli, rozpustili se! Nyní znovu otestujme vodu. Jak to chutnalo?

Odpovědi dětí(sladké, slané)

Závěr: Voda může některé látky rozpustit a získat chuť látky v ní rozpuštěné.

vychovatel:- Podívejte, chlapi, náš host Droplet se usmívá! V naší laboratoři se jí moc líbí! A jak s vámi experimentujeme!

Pokus č. 4 Voda může změnit barvu.“

vychovatel:- Kluci, zajímalo by mě, jestli voda může změnit chuť, ale může změnit barvu? Koneckonců, ty a já to víme čistou vodu-průhledný! Pojďme to zkontrolovat! Vezměte štětce a přidejte barvu do vody.

Dětské akce.

vychovatel:- Co se stalo s vodou? Změnila barvu.

Závěr: Voda převezme barvu látky v ní rozpuštěné.

Závěry: Dobrá práce! Kluci, připomeňme Droplet, co jsme se o ní dozvěděli: kdo potřebuje vodu a proč? A z pokusů jsme se dozvěděli, že: voda je kapalina, bez chuti a zápachu, ale dokáže rozpustit některé látky a získat chuť a vůni látky v ní rozpuštěné.

vychovatel:
- Všichni jsme odvedli skvělou práci
Je čas hrát
A Droplet má přítelkyně
Je tu pro nás jedna hra!

Hra „Kapky jdou v kruzích“.
vychovatel:- Kluci, Droplet říká, že vás měla opravdu ráda. Všichni víte hodně o vodě, odvedli skvělou práci v laboratoři a užili si spoustu zábavy při hraní!

Kapka vám dává kouzelné kapky jako suvenýr na sebe, takže nikdy nezapomenete na výhody vody a péče o ni.

Každé dítě dostane kapku.

vychovatel:- Děkuji vám, Droplete, a děkuji vám za vaši aktivní a zainteresovanou práci.

vychovatel:- Kluci. Co zajímavého jsme dnes dělali? Komu jsi dnes pomohl? Podařilo se nám to? (odpovědi dětí).

Cíl:

Naučte děti stavět kruhový vzor ze středu a symetricky rozmístit prvky na radiálních osách;

Naučte se používat různé rovné, zaoblené linie, tvary a rostlinné prvky ve vzoru;

Rozvíjejte schopnost používat štětec (malovat koncem, celý štětec, volně se pohybovat dovnitř různé směry);

Povzbuďte děti, aby chtěly tvořit kolektivní složení z malovaných sněhových vloček.

Materiály:

ukázka - flanelgraph, obálka s obrázkem sněhových vloček, prázdná maketa sněhových vloček.

leták - prázdný model sněhové vločky pro každé dítě, kvaš bílý, tenký štětec, ubrousek, sippy cup, stojánek na kartáč.

Průběh lekce

1. Organizace dětí.

Děti, hosté přišli na naši lekci a chtějí vidět, jak můžete kreslit krásné vzory. Sedněte si tiše ke stolům, položte ruce na stůl.

2. Hlavní část.

Kluci, ráno, když jsem šel do práce, u brány našeho mateřská škola Přivítal mě sněhulák. Přes rameno měl tašku s dopisy a jeden z nich mi podal. Nezastavil jsem ho, spěchal. Podíval jsem se na obálku a uhádl, od koho je. Myslím, že si obálku také pečlivě prohlédnete a řeknete, od koho je. ( Děti se podívají na obálku a vyjádří svůj názor)

O tomto dopise od Santa Clause vám řeknu tajemství, pojďme se společně podívat, co nám poslal. ( Učitel otevře obálku a vyjme model sněhové vločky. Ukazuje to dětem.)

Ano, je to sněhová vločka. Myslím, že Ježíšek slyšel, jak pilně jsme se připravovali na Nový rok a naučil se básničku o sněhové vločce. Vzpomeňme na něj. ( Děti čtou básničku.)

S. Yesenin. "Sněhová vločka"

Lehká nadýchaná bílá vločka

Jak čisté, jak statečné!

Bouřlivá cesta snadno ubíhá

Ne do azurových výšin, ale prosí o přistání.

Teď ale dlouhá cesta končí

Křišťálová hvězda se dotýká země.

Odvážná načechraná vločka leží

Jak čisté, jak bílé

Počkejte kluci, v obálce je ještě něco. Je zvláštní, co by to mohlo být ( učitel vytáhne prázdnou čistou sněhovou vločku). To je pravděpodobně tip od Santa Clause. Tato vločka má šest rohů, pojďme je spočítat. ( Děti počítají rohy. Pokud je skóre správné, pochvalte děti, pokud se mýlí, opravte je.)

Nyní nakreslíme neobvyklou mrazivou krajku.

Jakou barvu má sněhová vločka? ( odpovědi dětí).

Malovat budeme tenkými tenkými štětci, pomocí bílé kvašové barvy na tmavý podklad.

Připomeňme si, kde začít kreslit, aby byla sněhová vločka krásná ( odpovědi dětí).

Všechny sněhové vločky jsou jiné, ale v jádru mají obecný tvar (učitel ukazuje kresbu sněhové vločky - základem je šest paprsků rozbíhajících se z jednoho bodu).

Ukazuji techniku ​​kresby, chlapi, pozor: dám tečku doprostřed a nakreslím šest paprsků, jeden paprsek nahoru, jeden paprsek dolů, dva paprsky doleva a dva paprsky doprava - to je základ sněhová vločka. Nyní spojím paprsky: nakreslím kruhy - jeden kolem bodu, druhý dále ( Učitel ukazuje techniky kreslení.)

Nyní je třeba ji proměnit v kouzelnou krajku - mohou to být tečky, kudrlinky, listy, skvrny, bobule, větve a cokoli chcete. Podívejte se - sněhová vločka je tenká, lehká, půvabná. Připomeňme si, jak kreslíme tenké čáry? ( Odpovědi dětí. Pokud je to pro děti obtížné, učitel jim připomene techniky kreslení.)

Není to vůbec těžké a Santa Claus vám poslal vodítka v podobě sněhových vloček ( Učitel s dětmi zkoumá obsah obálky) Vidíte, děti, jak je Santa Claus starostlivý, nejen poslal sněhové vločky, ale také navrhl, jak je správně nakreslit. My ho nezklameme, krásně ho nakreslíme a pošleme mu naše sněhové vločky. ( Učitel odebere vzorky.)

Děti do práce!

Po dokončení práce učitelka vyzve děti k odpočinku.

Prstová gymnastika

"Dnes jsme kreslili, (hladili si ruce, prsty)

Naše prsty jsou unavené.

Nechte je trochu odpočinout (potřeste rukama)

Znovu začnou kreslit.

Posuňme lokty zpět k sobě (lokty za zády)

Začněme znovu kreslit.

3. Analýza.

No a teď se podívej na své sněhové vločky, jak jsou krásné. Opatrně vstáváme a dáváme sněhové vločky na můj stůl. Podívejte se blíže: jehož sněhové vločky mají nejtenčí linie a krásný vzor. (Kolektivní diskuse o dílech.)

Shromáždíme svá díla a vložíme je do obálky a pošleme je Santa Clausovi. Ať vidí, jací jsme mistři a také trochu čarodějové.

A teď mi řekněte, co jsme dnes dělali ve třídě? (Odpovědi děti.) Naučili jsme se, jak vytvořit kruhový vzor ze středu a symetricky rozmístit prvky na paprscích. Zopakovali jsme si a upevnili techniky práce se štětcem (barva koncem, celým štětcem, volně se pohybujte různými směry). Myslím, že sis to užil báječný umělec a Santa Claus bude mít rád vaše sněhové vločky.

Komplexní lekce pro děti různého věku od 3 do 7 let (seznámení s prostředím + kreslení) „Čarodějka – voda“

Cíl: dát čtyřletým dětem představu o tom, co skvělá hodnota má vodu pro každou živou věc na světě; seznámit děti ve věku 5–6 let s formou, v jaké se voda v přírodě vyskytuje (déšť, sníh, led, mlha atd.)
úkoly:
vzdělávací: představit vlastnosti vody (průhlednost, teplota, chuť, voda je rozpouštědlo)
vývoj: aktivovat a obohacovat slovní zásobu dětí o podstatná a přídavná jména k tématu lekce;
vzdělávací: rozvíjet sociální dovednosti; schopnost pracovat ve skupině, vyjednávat, zohledňovat názor partnera;
Obrazový materiál: hračka „Kapitoshka“, „kapky“ vyrobené z lepenky, mapa, obrázky zobrazující sníh, led, mraky atd., sklenice s vodou, solí, cukrem.
Organizační moment.
Příprava na hlavní stage (úvod do tématu)
- Kluci, podívejte se na mapu. Kdo ví, co je na mapě? modrý? (Voda) Téma naší lekce je „Zalévejte Čarodějku“. A pomůže mi „kapka“.
- K čemu je potřeba voda? (odpovědi dětí).
Shrnutí: Na Zemi není jediný živý organismus, který by dokázal žít bez vody.
- Představte si, co by se stalo, kdyby veškerá voda na Zemi zmizela? (Odpovědi dětí)
Zkušenosti:
- Kluci, kapka vás žádá, abyste zjistili, zda má voda ve třech sklenicích stejnou barvu, průhlednost, chuť a teplotu.
- Jak určíme barvu a průhlednost? (oči)
- Teplota? (Ruka)
- Chuť? (jazyk)
Děti určují očima, rukou, jazykem, barvu, průhlednost, teplotu, chuť.
Shrnutí: Voda je čistá, bezbarvá, studená a chutná slaně a sladce.
- Kluci, podívejte, nevidíte sůl ani cukr, ale chuť zůstává. To je kouzlo! Ukazuje se, že voda má schopnost rozpouštět sůl a cukr.
Učení se novým znalostem
Příběh učitele: - Víte, odkud pochází voda? Ivan Bunin má báseň „Jaro“
V pustině lesa, v pustině zeleně,
Vždy ve stínu a vlhku,
Ve strmé rokli pod horou
Z kamenů tryská studený pramen,
Vře, hraje a spěchá.
Točení v křišťálových klubech,
A pod rozvětvenými duby
Běží jako roztavené sklo.
- Odtud pochází čistá voda. Pramen tvoří potok. Poté se potoky vlévají do jezer a řek. Zvířata a ptáci pijí vodu z jezer a řek. A rostliny pijí vodu z podzemí. Déšť zalévá zemi.
- Voda je skutečný kouzelník. Ví, jak se transformovat a změnit! Může být v kapalném i pevném stavu.
Učitel vyzve děti, aby hádaly hádanky o vodě.
Nejdřív letí, pak běží,
Pak leží na ulici...
Pak bez bota nebo galoše
Nasucho to nepřejedeš. (déšť)
V ohni nehoří
A neutopí se v ohni. (led)
Roste vzhůru nohama
Neroste v létě, ale v zimě
Slunce ji trochu zahřeje,
Bude plakat a zemře. (rampouch)

Přes jaké hvězdičky jsou?
Na kabátě a na šátku?
Celý - výřez,
A když to vezmete, máte v ruce vodu. (sněžení)
Fyzická minuta.
Pozvěte děti, aby se točily jako sněhové vločky na pomalou hudbu.
- Udělejte někdo z vás, děti, vědí, v co jiného se může voda proměnit! (v dešti, páře, mlze, rose, mracích atd.)
Primární test znalostí.
Hra „Pojmenujte to správně“
Ukažte dětem obrázky, které zobrazují sníh, led, mraky atd.
- To je také voda. Pojmenujte formu, ve které vidíte vodu na obrázku.
Samostatná práce dětí
Pracujte ve skupinách.
"Kapitoshka" vyzve děti, aby nakreslily obrázek o dešti. Budeme pracovat ve skupinách. A „kapka“ se podívá na to, jak můžete vyjednávat a spolupracovat.
Zpevnění pokrytého materiálu
"Kapitoshka" klade dětem otázky a dává malé „kapky“ za správnou odpověď
otázky:- V co se může voda proměnit?
- Jaké vlastnosti má voda? (průhledný, bezbarvý, bez zápachu)
- Proč je voda kouzelníkem?
- Co to rozpouští?
"Kapitoshka" chválí děti a žádá je, aby si zapamatovaly pravidla používání vody.
1. Zavřete vodovodní kohoutek.
2. Nevypouštějte vodu do silného proudu.
3. Vezměte tolik vody, kolik je potřeba.
4. Udržujte řeky a jezera v čistotě a nevyhazujte odpadky.