Scénář hry „Malý princ“ pro ředitele dětských divadelních spolků. Scénář pro literární salonek "malý princ" Scénář pro den rodné školy Malý princ

Vyučovací hodina - zahájení pohádky Antoina de Saint-Exupéryho „Malý princ“ „Co znamená být člověkem“

Cíl: seznámit studenty s jasným, neobyčejným světem pohádek francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exuperyho

úkoly: vytvořit podmínky pro

    konstruování vlastního poznání a pochopení filozofických a estetických problémů, které autor v pohádce nastolil;

    rozvoj čtenářského zájmu žáků, kreativní představivosti,

pocity z hudby, monologická řeč žáků.

    seznamování žáků s radostí ze spolupráce, zákonitostmi objevování nových věcí; výchova svobodné a samostatné, duchovní a mravní osobnosti.

Průběh vyučovací hodiny:

Studentská konverzace (vyjít z různých stran na tabuli)

1. student. Co je podle vás pro člověka v životě nejdůležitější?

2. student. Myslím sílu a odvahu. Silný člověk si totiž může dělat, co chce.

3. student. Ne, zdá se mi, že pro člověka je hlavní být chytrý. Chytrý člověk se bude moci vyhnout problémům a vše přesně vypočítat.

4. student. Přál bych si, aby všichni lidé byli hodní a pomáhali si.

5. student. Věřím, že hlavní věcí v životě je být člověkem.

1. student. jak je to? Všichni jsme totiž stejně lidé. Už jsme se s nimi narodili. Je něco, čemu nerozumím?

2. student Ale opravdu, chlapi, co to znamená být člověkem? Jaký by měl být člověk v tomto životě, aby získal titul Člověk?

U: : - Jak často se v životě stává, že dospělí ne vždy dětem rozumí. A děti často nerozumí dospělým. Dospělý žije svou myslí a dítě žije svou duší a intuicí, kterou bohužel s dospíváním ztrácí.

Stojí za to naslouchat dětskému vysvětlení a porozumění mnoha věcem, obrátit se na dětský světonázor a mnoho věcí se objeví v jiném světle.

(Hudba zní dál s ka, děti přijdou a posadí se se svými matkami nebo otci).

U: Úžasná pohádka Antoina de Saint Exupéryho „Malý princ“ existuje již mnoho a mnoho let. Je překvapující v tom, že nám klade velmi důležité a obtížné otázky. Dnes naši příbuzní, naši dospělí pomohou porozumět těmto problémům.

1 skupina

1 student Kdysi dávno žil ve Francii úžasný muž, který se cítil zodpovědný za lidi, za svou Zemi a snil o tom, že všichni lidé planety Země budou šťastní a budou se milovat. Byl to pilot, spisovatel, snílek a jmenoval se Antoine de Saint-Exupery.

2 student Saint-Exupéry vlastnil mnoho vynálezů pro dospělé, ale na skákání mýdlových bublin byl hrdější než na své jiné objevy.

U: Naučil malého chlapce foukat mýdlové bubliny. Když ale narazili na zeď, bubliny praskly. Chlapec plakal. Několik dní šel Exupery zachmuřeně. Poté jsem do mýdlové pěny přidala kapku glycerinu. Nyní se bubliny odrážely od stěn jako koule; staly se ještě jasnějšími a krásnějšími.

U: Stalo se to v roce 1942, kdy probíhala Velká vlastenecká válka.Když byla Francie zajata nacistickými jednotkami, pilot získal právo bojovat za mír na zemi. Již ve středním věku a zraněný létal a prováděl průzkum. Dva týdny před osvobozením Francie odletěl Exupery na průzkum a brzy si jeho soudruzi uvědomili, že Saint Aix se už nikdy nevrátí.Exupery zemřel...

Rodič Ale jeho kniha „Malý princ“ zůstala na Zemi. Pohádka je závěť spisovatele, určená dětem i dospělým. Kniha, ve které vyjádřil své nejmilovanější sny a ve které se mu podařilo sdělit lidem to nejdůležitější - co to znamená být člověkem.

O čem je tato moudrá a laskavá pohádka?

( jeden ze studentů pohádku krátce převypráví) „Pohádka vypráví, jak se pilot, který utrpěl nehodu, setkává v saharské poušti s malým chlapcem, mimozemšťanem z jiné planety, s Malým princem. Když se malý princ spřátelil s pilotem, vypráví mu o své planetě, o růži, o kterou se dlouho staral a která byla velmi rozmarná. Malý princ se proto rozhodne opustit svou planetu, aby lépe poznal svět, lidi a našel přátele. Před příletem na planetu Zemi navštíví asteroidy, kde potká krále, opilce, ambiciózního muže, obchodníka, lampáře a zeměpisce. Jako poslední navštíví planetu Zemi, kde potká moudrou lišku, se kterou se spřátelí, a pilota, kterého zachrání tím, že mu pomůže najít studnu. A pak se malý princ rozhodne vrátit na svou planetu, ke své růži. K tomu se musí osvobodit od váhy svého těla, tedy zemřít. Poté, co byl uštknut hadem, opustí planetu a pilot si uchovává vzpomínku na svého malého přítele po zbytek svého života.“

U: Připomeňme si, komu je tato pohádka věnována.(Čtení nahlas).

Prosím děti, aby mi odpustily, že jsem tuto knihu věnoval dospělému. Řeknu to na ospravedlnění: tento dospělý je můj nejlepší přítel. A ještě něco: rozumí všemu na světě, dokonce i dětským knížkám. A nakonec žije ve Francii a tam je teď hlad a zima. A opravdu potřebuje útěchu. Pokud mě toto všechno neospravedlňuje, věnuji svou knihu chlapci, který byl kdysi mým dospělým přítelem. Ostatně všichni dospělí byli zpočátku dětmi, ale málokdo z nich si to pamatuje. Takže opravuji věnování:

LEON VERT,

když byl malý

Která fráze vás přivedla k zamyšlení a proč?(„Všichni dospělí byli zprvu dětmi, jen málo z nich si to pamatuje.“ Dospělí ne vždy dětem rozumí. A kdyby si pamatovali sami sebe jako malé a uměli uvažovat z pohledu dítěte, rychle by našli společnou jazyk se svými dětmi).

Kým snil malý Antoine stát?(Umělec).

Co víte o Malém princi?(Malý princ je velmi osamělý. Žije na malé planetě, asteroidu B-612. Vyrostla tam krásná Růže, o kterou se malý princ začal starat. Zamiloval se do této rozmarné květiny. Jednoho dne se dítě pohádalo s ji, a pak se rozhodl cestovat na jiné planety).

Proč myslíš, že jel na výlet?(Jde hledat další stejně krásnou vysněnou květinu v naději, že to bude jeho skutečný přítel.)

U: PNež Malý princ skončil na planetě Zemi, obletěl mnoho hvězd a planet. Téměř zoufalý, aby našel svůj sen, odletěl na Zemi. Popište náladu Malého prince. Proč byl smutný? ( Obletěl mnoho planet a hvězd, ale nikdy nepotkal přítele).

Koho potkal Malý princ?(Liška)

O čem mluvili Liška a Malý princ?(Liška žádá mládě, aby si ho zkrotilo).

Jaké tajemství prozradila Liška Malému princi? Pomohl odpovědět na tuto otázku

2 skupina , ukazující zopakování setkání Malého prince s Liškou.

Náčrt „Setkání s liškou na planetě Zemi“

Liška:

Dobré ráno.

Malý princ:

kdo jsi?

Liška:

Jsem liška.

Malý princ:

Pojďme si hrát, ne tak smutné.

Liška:

Nemůžu si s tebou hrát. Nejsem ochočená.

Malý princ:

Oh, tak to je mi líto. Co znamená „zkrocený“?

Liška:

Zkrotit znamená vytvářet pouta. Jestli si mě ochočíš, budeme se navzájem potřebovat. Pro mě budeš jediný na světě a pro tebe budu jediný na světě... Jen si pomysli, jak úžasné to bude, až si mě ochočíš! Prosím, zkroť mě. Lidé chodí do obchodů a kupují vše hotové, ale neexistuje žádný obchod, kde by se dalo kouřit přátelství. Proto už lidé nemají přátele. Chceš-li získat přítele, zkroť si mě... A pamatuj: jsi navždy zodpovědný za každého, koho jsi zkrotil, jsi zodpovědný za svou růži“).

U: - Liška, kterou princ potká na Zemi, se stane jeho učitelkou a je to právě moudrá liška, která mu vysvětlí, co je láska a přátelství. Jakou pravdu, zapomenutou lidmi, připomíná liška Malému princi? („Jsi navždy zodpovědný za každého, koho jsi zkrotil, jsi zodpovědný za svou růži“).

Liška zmlkla a dlouze se dívala na Malého prince.

Pak řekl:

Liška:

Prosím..! zkroť mě!

Malý princ:

rád bych. Ale mám tak málo času. Pořád se potřebuji spřátelit a učit se věci,

Liška:

Můžete se naučit jen ty věci, které si ochočíte. Lidé už nemají dost času se něco učit. V obchodech kupují věci hotové. Ale neexistují takové obchody, kde by přátelé obchodovali, a proto už lidé přátele nemají. Chceš-li mít přítele, ochoč si mě!

Malý princ:

Co byste pro to měli udělat?

Liška:

Musíme být trpěliví. Nejprve si sedněte támhle na dálku do trávy – takhle. Podívám se na tebe úkosem a ty mlčíš, Slova jen překážejí vzájemnému porozumění. Ale každý den si sedni o kousek blíž...

U: A tak si Malý princ zkrotil Lišku. A teď přišla hodina loučení...

Malý princ:

Sbohem…

Liška:

Sbohem. Zde je mé tajemství, je velmi jednoduché: pouze srdce je bdělé. Očima neuvidíte to nejdůležitější... Lidé na tuto pravdu zapomněli, ale nezapomínejte: jste navždy zodpovědní za každého, koho jste si ochočili.

Malý princ

Jsi zodpovědný za mou růži...

U: - Malý princ odešel, ale vždy se vrací k těm, kteří z celého srdce přijali zákony dané Liškou.

(Hraje píseň „Malý princ“, hudba M.N. Tariverdiev).

Pak pro ně rozkvétají hvězdy na noční obloze a mezi nimi je ta, kde žije Malý princ, kde zní jeho smích. Naplňuje srdce lidí živou vodou, jako hudba, a zapaluje v nich plamen lásky, plamen milosrdenství.A miliony světel se spojí do jednoho jasně hořícího ohně lásky! A laskavost chodí královsky po zemi. Vždyť co může být krásnějšího než laskavé srdce, kde žijí ty nejmilosrdnější zákony! Otevřete svá srdce vůči sobě.

3 Skupina připravila prezentaci „Moudré myšlenky“.

V pohádce francouzského spisovatele je mnoho moudrých myšlenek, úvah o věčných otázkách lidského života: o přátelství, odpovědnosti, oddanosti, lásce, o životě a jeho hodnotách, o lidských vztazích.

4 skupina "Umělců" vytvořila filmový pás podle pohádky

5 skupina četla básně o Malém princi.

Malý princ

Malý princ, zlatovlasé dítě...

Věříš v pohádku, zlato, žiješ,

Možná proto nerosteš?

Možná proto nevyrosteš

Nemůžete přijmout svět nudných dospělých.

Malý princi, zlatovlasé dítě,

Každé ráno ve spánku zpíváš,

Vítáš mě každé ráno s úsměvem,

Skládáš pro něj nový verš,

Věříte, že den vám přinese zázrak.

A pokud věříte, bude to tak.

Malý princ, chlapec z pohádky,

Díváš se do nekonečného prostoru beze strachu,

Víš, že vzdálené hvězdy hřejí

Ti, kteří nepochybně věří ve své světlo,

Ti, kteří jim svěřili své sny...

A stal ses jim obzvlášť drahý...

****

Létám z planety na planetu

Chci vědět všechno na světě

Chci být zodpovědný za všechno

Zvládnu to – věřte mi.

To je těžké a velmi důležité

když někdo zachraňuje ostatní,

Říkejte mi laskavost

za všechno může jen ona.

V těžkých časech přijdu bez pozvání,

kapka vlhkosti v poušti,

dotknu se ran s laskavostí,

v tu chvíli vaše bolest vychladne.

Takže stojí za to milovat a věřit,

a snít o své planetě,

Měření bolesti duše někoho jiného

a vždy za všechno zodpovídat!

Nakresli mi beránka!

Nakresli mi beránka

S lehkým mávnutím ruky,

Ve světle šedých kadeřích

Nechte paprsky hrát.

Ať nežije v krabici -

Na zelené louce,

A tak, že okraj domu!

Budu ho milovat.

Budu s naším jehnětem

Setkám se s východy slunce

A medová kaše

Pomozte sbírat.

Tiše mu zazpívám,

Pokud náhle usne,

Miláčku, co to pro tebe stojí?

Nakresli, nech to žít!

Chtěli byste mít takového přítele?

U: Nakreslíme beránka pro malého prince.

( Hraje píseň „Malý princ“)

(Na tabuli je list papíru Whatman s nadpisem „Nakresli mi beránka“, Děti vytvoří kolektivní panel „Nakresli mi beránka“)

6 skupina str Ó Připravil jsem kvíz pro dospělé.

Naše třídní hodina se blíží ke konci. Našli jsme tedy odpovědi na naši otázku: co to znamená být člověkem. Nevím jak vy, ale já se s Malým princem loučím s pocitem mimořádného smutku a melancholie, jako by z mého života odcházelo něco nekonečně drahého a cenného. Myslím, jak by se náš svět změnil, kdybychom se řídili tak humánními a jasnými radami Malého prince. Přál bych každému z vás, aby byl alespoň trochu jako on a díval se na život tak, jak to dělá tento hrdina. Na rozloučenou s pilotem dal náš hrdina svému dospělému příteli dárek:

„...Navždy zůstaneš mým přítelem. Podíváš se v noci na oblohu a tam, kde žiju, bude taková hvězda, kde se směju.“

Video

Dal pilotovi a tobě i mně naději a víru, že tento svět lze změnit, k tomu stačí být člověkem.

Věřím: v každého navždy

Dobro a radost se vyrovnají,

Láska povstane, stáří ustoupí,

Budou tam dobří přátelé.

A možná Malý princ opět zavítá na planetu Zemi, kde vás potká a bude se s vámi chtít spřátelit.

Hlavním snem spisovatele je spojovat lidi.

Na návrh učitele se žáci spojili postavením do kruhu.

Chlapci, kteří růži předávali, vyjádřili svůj názor na to, jak chápou výraz: „Jenom srdce bdí...

„Jsi zodpovědný za ty, které jsi zkrotil...“ – to řekl Antoine de Saint Exupery. Obejměte svou mámu nebo tátu a potichu si navzájem řekněte tato slova: "Vždy jsme zodpovědní za ty, které jsme si ochočili."

Třídní hodina - zahájení podle pohádky

Antoine de Saint-Exupéry

"Malý princ"

Rotaneva Victoria Vladimirovna

učitel na základní škole,

Volodarsky gymnasium "Sofia"

Chcete se zdokonalit v počítačových dovednostech?

Jedním z příkladů použití spouštěčů v prezentaci je test, kdy je dána otázka a několik možností odpovědi: když klepnete levým tlačítkem myši na špatné možnosti, například zmizí ze snímku, a když kliknete na správnou možnost. možnost odpovědi, příjemná hudba nebo se přehraje odpověď „ je umístěna“ v košíku. Spouštěče vám pomohou naprogramovat akci prezentace, když kliknete na konkrétní možnost odpovědi.

Přečtěte si nové články

Směr bude nejspíš vyžadovat nejprve úvahy o lásce. Jednoduše proto, že se jedná o nejčastější typ vztahu mezi mužem a ženou. Možné jsou ale i možnosti nenávisti, přátelství a pracovních vztahů. Nemá smysl vyjmenovávat všechny možné verze děl dotýkajících se tématu lásky. Při přípravě závěrečné eseje je však vhodné vzít v úvahu, že téma se může týkat jak vzájemné, „správné“ lásky, tak lásky neopětované či „zločinné“, tedy nelegální. Vyplatí se předem přemýšlet o tom, jak taková témata pokrýt a na jakém materiálu. Pokud například autor zamýšlí zvážit „zločinnou“ lásku jako možnost žádoucího sebevyjádření, pak stojí za to obrátit se na román M. A. Bulgakova „Mistr a Margarita“ (Margarita je vdaná, ale miluje Mistra); pokud absolvent považuje takovou lásku za nepřijatelnou, může se odkázat na román ve verši „Eugene Oněgin“.

Cíl: rozvoj lásky ke knihám u žáků základních škol.

Místo: montážní hala.

Použité vybavení: projektor, plátno, počítač.

Stáří: žáci základní školy.

Na straně pod jevištěm je letadlo. Za ním vychází muž (chlapec oblečený jako dospělý). Předstírá, že opravuje letadlo.
Přemýšlím o tom.

Hudba na pozadí (Blue Bird)

Stal se pilotem. A kde jsem to skončil... Na Sahaře. Zbývá 8 dní vody. Ano.. Výběr je malý. Ale snil jsem o tom, že se stanu umělcem. (Otočí se k publiku) Ano. Nedivte se. Když mi bylo šest let, nakreslil jsem hroznýše, jak polyká slona Skluzavka(Ukazuje na obrázek)

Ale dospělí říkali, že to byl klobouk. Pak jsem zevnitř nakreslil hroznýše, aby to dospělí lépe pochopili. Vždy potřebují vše vysvětlit.

„Dospělí mi radili, abych nekreslil hady ani venku, ani uvnitř, ale abych se více zajímal o zeměpis, historii, aritmetiku a pravopis. Tak se stalo, že jsem se na šest let vzdal své skvělé umělecké kariéry. Po selhání s kresbami #1 a #2 jsem ztratil víru v sebe. Musel jsem si vybrat jinou profesi a vycvičil jsem se na pilota.“
Myšlenky přeruší chlapec, který přichází na pódium. Přichází zezadu a ptá se:

Prosím... Nakresli mi beránka!

Nakresli mi beránka...

Ale... Co tady děláš?

Prosím... Nakresli beránka...

neumím kreslit.

Na tom nezáleží. Nakreslete beránka.

Čekat (předstírá, že kreslí)

Ne ne! Nepotřebuji slona v hroznýšovi! Hroznýš je příliš nebezpečný a slon příliš velký. Všechno v mém domě je velmi malé. Potřebuji jehně. Nakreslete beránka.

(předstírá, že kreslí)

Tady je krabice pro vás. A vaše jehně v něm sedí.

To je přesně to, co potřebuji! Myslíte si, že jí hodně trávy?

Přeci jen toho mám doma málo...

Už toho má dost. Dávám ti velmi malé jehně.

Ne tak malý... - Podívejte! Moje jehně usnulo...

co je to za věc? (Ukazuje na letadlo)

To není věc. Tohle je letadlo. Moje letadlo. On létá.

Jak! Taky jsi spadl z nebe?

Takže jsi sem přišel z jiné planety?

(Malý princ si myslí)

Odkud jsi přišel, zlato? kde je tvůj domov? Kam chceš vzít jehně?

(Malý princ stoupá na jeviště. V pozadí je kresba části planety. Autor se posadí k letadlu)

Žil jsem na malé planetě. Každé ráno jsem vstal a umyl se, dal se do pořádku. A hned začal dávat svou planetu do pořádku. Každý den jsem musel odstraňovat výhonky baobabu. Jinak by moji planetu roztrhali na kusy. Až se jednoho dne na rozdíl od nich objevil klíček.

Vyjde dívka a předvede tanec „Trní a růže“

Oh, probudil jsem se násilím... Prosím, omluvte mě... Jsem stále docela rozcuchaný...

Jak jsi krásná!

Ano, opravdu? Buď tak laskav a postarej se o mě ...

(Malý princ ji zalévá z konve)

Až přijde večer, přikryj mě čepicí. Je tu příliš chladno. Velmi nepohodlná planeta. Odkud jsem přišel... ( kašel)

Kde je obrazovka?

Chtěl jsem ji následovat, ale nemohl jsem si pomoct a neposlouchal jsem tě!

(Rose zakašlala ještě víc. Malý princ ji přikryje dekou)

Poslouchal jsem ji marně. Nikdy byste neměli poslouchat, co říkají květiny. Stačí se na ně dívat a dýchat jejich vůni. Tehdy jsem ničemu nerozuměl! Ale byl jsem příliš mladý, ještě jsem neuměl milovat.

(Tanec ptačích dívek)

Hrdina-král s planetou se objeví na scéně (oblečený v hábitu, s korunou na hlavě)

"KING" na hudbu "Dance of the King"

Král- Oh, tady přichází téma. Pojď, chci se na tebe podívat.

Malý princ se rozhlíží, je unavený. Zívá.

Král– Etiketa nedovoluje zívání v přítomnosti panovníka.

Udělal jsem to náhodou. Jsem na cestách už dlouho a vůbec jsem nespal

Král- Tak tedy, přikazuji vám zívnout. Takže, zívněte!

Ale jsem nesmělá..už to nevydržím..

Král- Pak...Pak ti přikazuji, abys nezíval.

Pokud Vaše Veličenstvo chce, aby byly vaše příkazy vykonávány bez pochyby, můžete vydat prozíravý rozkaz.

Například mi nařiďte, abych vyrazil bez váhání na minutu.

Král- Jmenuji vás velvyslancem

Malý princ je obklopen hejnem ptáků. (Tanec ptačích dívek)

Objeví se další hrdina - ambiciózní vůči planetě(Oblečený jako rocková hvězda)

Hraje píseň „The Ambitious“

Přearanžování písně Dima Bilana „I Just Love You“.

Jak dlouho se na sebe dívám do zrcadla?
A trýznila mě otázka, je někdo krásnější než já?
Konečně jsem svému snu uvěřil.
Koruna stvoření, nebeská krása.

Sbor

Miluji jen sebe
Jen se obdivuji
Líbal jsem zrcadla
Abych byl jen můj.
Miluji jen sebe.
Vždycky se bojím a čekám.
Moji fanoušci
Moji obdivovatelé.

Tleskáš mi, protože to miluji.
Chval mě, nebeská krásko
No, jak můžeš nemilovat, řekni mi, jsem nejlepší.
Jsem super člověk, všude na mě čeká úspěch

Malý princ vychází

Ambiciózní:- Oh, tady přichází obdivovatel!

Teplota tání: Dobré odpoledne. Jaký máš legrační klobouk.

Ambiciózní: To je poklona. Tleskněte rukama.

Malý princ tleská rukama.

Ctižádostivý muž smekl klobouk a skromně se uklonil. (několikrát)

T.t. Co je potřeba udělat, aby klobouk spadl?

Ctižádostivý muž neslyší, dál se klaní.

Ambiciózní: Jsi opravdu můj nadšený obdivovatel?

T.t. Ale na vaší planetě není nikdo jiný!

Ambiciózní: No, udělejte mi radost, každopádně mě obdivujte!

T.t. Obdivuji, ale jakou radost ti to dělá?

M.P. utekl od ambiciózního muže. Malý princ je obklopen hejnem ptáků. (Tanec ptačích dívek)

Hudba

Malý princ vychází, růžová čtvrť (dívky předvádějí tanec růží)

Malý princ vychází. Přichází k němu liška.

T.t. kdo jsi?

Růže: Jsme růže

Růže odcházejí a t.t. v myšlenkách:

Představovala jsem si, že vlastním jedinou květinu na světě, kterou nikdo jiný nikde nemá, a byla to ta nejobyčejnější růže. Měl jsem jen jednoduchou růži a tři sopky, které sahaly po kolena, a pak jedna z nich zhasla a možná navždy... jaký jsem potom princ…“

T.t. vykřikl.

Objevila se Liška.

Liška: Ahoj.

T.t. Ahoj. kdo jsi? Jak jsi krásná!

Liška: Já jsem Fox.

Teplota tání: Hraj si se mnou. Jsem tak smutný...

Liška: Nemůžu si s tebou hrát. Nejsem ochočená.

T.t.: Aha, promiň. Jak to zkrotit?

Liška: Toto je dávno zapomenutý koncept. Znamená to: vytvářet vazby. Pro mě jsi pořád jen malý kluk, stejně jako sto tisíc jiných kluků. A já tě nepotřebuji. A ty mě taky nepotřebuješ. Pro tebe jsem jen liška, úplně stejná jako sto tisíc jiných lišek. Ale když si mě ochočíš, budeme se navzájem potřebovat. Budeš pro mě jediný na celém světě. A budu pro tebe sám na celém světě...

Hudba hraje.

Hlas v zákulisí: Takže M.p. každý den ve stejnou dobu přicházel na toto místo a pokaždé, když se k němu liška přibližovala blíž a blíž (na jevišti se MP a liška pokaždé přibližují k ostatním) A pak přišla hodina loučení.

"Budu pro tebe plakat," vzdychla Liška.

Je to tvoje vlastní chyba,“ řekl Malý princ. - Nechtěl jsem, aby ses zranil, sám jsi chtěl, abych tě zkrotil...

Ano, samozřejmě,“ řekl Fox.

Ale budeš plakat!

Ano, jistě.

Takže se cítíte špatně.

Ne," namítla Liška, "jsem v pořádku." Jdi se ještě podívat na růže. Pochopíte, že vaše růže je jediná na světě.

(M.p. odchází a vrací se)

M.P. liška

Vůbec nejsou jako moje růže, nikdo je nezkrotil a ty jsi nikoho nezkrotil. Ale ona je mi jediná nejdražší. Koneckonců je moje.
A Malý princ se vrátil k Lišce.

Sbohem... - řekl.

"Sbohem," řekla Liška. - Zde je mé tajemství, je velmi jednoduché: pouze srdce je bdělé. Očima nevidíte to nejdůležitější. Tvá růže je ti tak drahá, protože jsi jí dal celou svou duši. Lidé na tuto pravdu zapomněli, ale nezapomeňte: jste navždy zodpovědní za každého, koho jste si ochočili. Jste zodpovědní za svou růži.

"Jsem zodpovědný za svou růži..." opakoval Malý princ, aby si to lépe zapamatoval.

T.t. pro diváky:

Každý člověk má své vlastní hvězdy. Těm, kdo bloudí, ukazují cestu. Pro ostatní jsou to jen malá světýlka. Pro vědce jsou jako problém, který je třeba vyřešit. Pro mého obchodníka jsou zlato. Ale pro všechny tyto lidi jsou hvězdy němé. A budete mít velmi speciální hvězdy...

Podíváš se v noci na oblohu a tam bude taková hvězda, kde bydlím, kde se směju, a uslyšíš, že se všechny hvězdy smějí. Budete mít hvězdy, které se umí smát!

A sám se zasmál.

Scénář mimoškolních aktivit pro ročníky 5.-6

"HLEDÁNÍ MALÉHO PRINCE"

(na motivy filozofické pohádky „Malý princ“ od Antoina de Saint-Exupéryho)

Snímek č. 1

Přednášející 1: Ahoj všichni! Jak probíhá zkouška? Funguje písnička?

Moderátor 2:Abych byl upřímný, tak vlastně ne. Koncert se blíží, ale zatím máme takový rozpor.

Přednášející 1:Tak! Nebuď kyselý! Nadechněte se! Pojďme se natáhnout! Úsměv! Zapni si soundtrack! Píseň "Malý princ".

(Skladba č. 1)

Snímek č. 2

Moderátor 2:Zdá se, že se nic nedaří. Ještě pár zkoušek a ok!

Přednášející 1:Ale je tu něco, čemu nerozumím! Co je to za prince? Proč je malý? A hlavně, proč je tak populární? Zpívají o něm písně, natáčejí filmy a divadelní hry!

Moderátor 2:Vše je vysvětleno velmi jednoduše. Vynalezl ho slavný francouzský spisovatel, který byl pilotem... nebo naopak pilotem, který byl spisovatel.

Snímek č. 3

Přednášející 1:Můžete být přesnější?

Moderátor 2:Je to možné, ale už to není pro mě. Zeptejte se Vlada - je to naše chodící encyklopedie.

Snímek č. 4

Vlad:Rád vám odpovím. Encyklopedie je navíc hned po ruce.

Snímek č. 5

Hrabě Antoine-Marie-Roger de Saint-Exupery se narodil v červnu 1900 ve Francii ve městě Lyon, na zámku La Moll.

Snímek č. 6

Jeho rodiče pocházeli ze starých šlechtických rodů.

Snímek č. 7

Jako dítě byl snílek, psal poezii, kreslil, učil se hrát na housle a zajímal se o matematiku, techniku ​​a auta. Jeho rodina mu říkala „Král Slunce“ kvůli blond vlasům, které mu korunovaly hlavu.

Snímek č. 8

Jeho soudruzi přezdívali Antoinovi „astrolog“, protože měl nos vždy otočený k nebi. V roce 1917 vstoupil na fakultu architektury na pařížské škole výtvarných umění. Zlomem v jeho osudu byl rok 1921, kdy byl povolán do armády a zapsán do pilotních kurzů.

Snímek č. 9, 10, 11,12

O rok později získal Exupery pilotní licenci a přestěhoval se do Paříže, kde se začal věnovat psaní.

Snímek č. 13,14

Moderátor 2:A slyšel jsem o jeho smrti.

Snímek č. 15

31. července 1944 vyrazil Antoine Saint-Exupery z letiště na ostrově Sardinie na průzkumný let.

Snímek č. 16

Na základnu se nevrátil. Dlouho se o jeho smrti nic nevědělo. A teprve v roce 1998 v moři poblíž Marseille objevil rybář náramek.

Snímek č. 17

Bylo na něm několik nápisů: Antoine, Consuelo (tak se jmenovala pilotova manželka) a adresa nakladatelství, kde Saint-Exupéryho knihy vycházely. V roce 2003 byly nalezeny trosky letadla a na jednom z těchto fragmentů se zachovalo číslo ocasu odpovídající letadlu 42-68223, které řídil Exupery.

Snímek č. 18

Vlad:Za sebe bych rád dodal, že to byl úžasný člověk. Dospělé dítě, které se zajímalo o všechno.

Přednášející 1:Ano, já vím. V knize s názvem „Skutečné příběhy“, která vyprávěla o panenských lesích, jednou viděl úžasný obrázek. Na snímku obrovský hadí hroznýš spolkl dravou šelmu.

Snímek č. 19

Kniha říká: „Hroznýš polní svou kořist celou, bez žvýkání, poté se již nemůže hýbat a spí nepřetržitě šest měsíců, dokud potravu nestráví.

Budoucí spisovatel nakreslil svůj první obrázek barevnou tužkou.

Snímek č. 20

Ukázal svůj výtvor dospělým a zeptal se, jestli se bojí.

Je klobouk děsivý? - namítli proti němu.

A vůbec to nebyl klobouk. Byl to hroznýš, který spolkl slona. Pak Exupery nakreslil hroznýše zevnitř, aby mu dospělí lépe rozuměli.

Snímek č. 21

Moderátor 2:Počkejte! Možná to byl sám malý princ?

Vše: SZO?

Snímek číslo 22

Moderátor 2:Exupery! To je to, co se stane: spisovatelé ztvárňují sami sebe ve svých postavách!

Vlad:Nemyslete! I když autobiografické rysy nejsou vyloučeny. Pokud si pamatuji, příběh v pohádce o malém princi je vyprávěn z pohledu autora, tedy pilota, což znamená, že malým princem být nemůže.

Přednášející 1:Vím, co musíme udělat. Musíme najít toho malého prince!

Vše:Jak? Je to možné? Kde?

Snímek č. 23

Přednášející 1:Vezmeme si o něm filozofickou pohádku, zapneme fantazii – a jedeme! Domovská planeta Malého prince je velká jako dům!

Snímek č. 24

Kromě tak velkých planet, jako je Země, Jupiter, Mars, Venuše, existují stovky dalších a mezi nimi jsou tak malé, že jsou obtížně viditelné i dalekohledem.

Snímek č. 25

Když astronom objeví takovou planetu, nedá jí jméno, ale prostě číslo. Například: asteroid 3251.

Snímek č. 26

Existují vážné důvody domnívat se, že Malý princ letěl z planety zvané „asteroid B-612“. Tento asteroid byl viděn dalekohledem pouze jednou, v roce 1909, tureckým astronomem. Astronom pak o svém pozoruhodném objevu informoval na Mezinárodním astronomickém kongresu. Ale nikdo mu nevěřil.

Snímek č. 27

Moderátor 2:Ale ještě nevidím Malého prince. Na tak malé planetě by to bylo těžké přehlédnout.

Malý princ měl vždy toto pevné pravidlo:

Snímek č. 28

Ráno vstát, umýt si obličej, dát se do pořádku – a hned dát do pořádku svou planetu.

Snímek č. 29

Baobaby je nutné každý den odplevelovat, jakmile je lze rozeznat od růžových keřů: jejich mladé výhonky jsou téměř totožné.

Snímek č. 30

Je to velmi nudná práce, ale vůbec ne těžká.

Přednášející 1:Podívejte se - růže! Jak krásné! Řekni mi, růže, kde je Malý princ? Hledáme ho!

Snímek č. 31

Růže:Ach! Je me réveille à peine...Je vous requeste pardon... Je suis encore toute décoiffée.

Moderátor 2:Oh, co mám dělat? Ostatně Exupery napsal svou pohádku francouzsky a všechny postavy mluví francouzsky.

Přednášející 1:Jak se tedy od ní dozvíme o princi?

Moderátor 2:Musíme zavolat Vladovi. Vlade, byl „Malý princ“ vydán pouze ve francouzštině?

Snímek č. 32

Vlad:„Malý princ“ je považován za nejčtenější a nejpřekládanější knihu ve francouzském jazyce, byla přeložena do 250 jazyků a dialektů, včetně Braillova písma pro nevidomé. Ale poprvé... I když se podívejte sami:

Snímek č. 33

Doručovatel novin: (v angličtině) Sensation! Senzace! Pro děti i dospělé (2x) Příběh skvělého francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho „Malý princ“ (2x)!

Vlad:Ano, ano, slavná pohádka o Exuperym poprvé nevyšla v originále, ale v překladu do angličtiny.

Snímek č. 34

Snímek č. 35

Malého prince do ruštiny přeložila slavná sovětská překladatelka Nora Gal (Eleanor Galperina) a v jejím překladu vyšel v roce 1959 v moskevském časopise.

Snímek č. 36

Přednášející 1:To je skvělé. Takže Rosa s námi bude moci mluvit rusky?

Vlad: No ano.

Snímek č. 37

Přednášející 1:Rose, řekni mi, kde najdeme malého prince?

Snímek č. 38

Růže:Jednou jsem vyrašil z obilí přivezeného odnikud a Malý princ nespustil oči z mého drobného výhonku, který se nepodobal všem ostatním výhonkům a stéblem trávy. Pomyslel si: "Co když je to nějaká nová odrůda baobabu?" Ale připravoval jsem pro něj zázrak, převlékal se, pečlivě vybíral barvy, v klidu se oblékal, zkoušel okvětní lístky jeden po druhém. Nechtěl jsem přijít na svět rozcuchaný, jako nějaký mák. Chtěl jsem se ukázat v celé nádheře své krásy. Ano, byl jsem hrozný flirt! Měl mě za krásnou, chránil mě před průvanem, zaléval pramenitou vodou... ale mimo jiné jsem byla i velmi vrtošivá... Malý princ se urazil a odletěl. Vzal si k srdci prázdná slova a začal se cítit velmi nešťastně. Hledáte ho? Pokud ho najdete, řekněte mu, že na něj čekám... a už ho nebudu urážet!

Moderátor 2:No, pojďme dál.

Vše:Jak se budeme pohybovat?

Snímek č. 39

Moderátor 2:Stejně jako to udělal Malý princ - se stěhovavými ptáky. Podívejte se - létají!

Dance of the Birds (Track č. 2)

Na scéně se objeví král

Snímek č. 40

Přednášející 1:Ahoj králi!

Král:Ach, tady jsou předměty! Pojď, chci se na tebe podívat.

Moderátor 2:Nejsme poddaní – hledáme Malého prince. Byl s tebou, ne?

Král:Byl. Ale ne na dlouho! V přítomnosti panovníka zívl, ačkoli jsem mu to nedovolil. Pak povolil, ale už nechtěl zívat. A pro krále je nejdůležitější, aby byl bez pochyby poslouchán. Nesnesl bych neposlušnost. Jsem absolutní monarcha. Ale jsem velmi laskavý, a proto dávám pouze rozumné příkazy. Když přikážu svému generálovi, aby se proměnil v racka, a když generál rozkaz nesplní, nebude to jeho chyba, ale moje.

Il faut exiger de chacunce que chacun peut donner. L'autorité spočinout d'abord sur la raison.

Přednášející 1:A co to znamená?

Snímek č. 41

Král:Každý musí být požádán, co může dát. Síla musí být především rozumná. Váš malý princ letěl dál, jmenoval jsem ho velvyslancem! Také vás jmenuji ambasadory – leťte!

Moderátor 2:Podívejte! Tady je další vtipná postava! Ambiciózní muž žije na druhé planetě!

Snímek č. 42

Ambiciózní:Tleskněte rukama. (ukloní se, sundá si klobouk) Jste opravdu moji nadšení obdivovatelé?

Přednášející 1:Jaké to je číst?

Ambiciózní:Ctít znamená uznat, že na této planetě jsem nejkrásnější, nejlépe oblečená, nejbohatší a nejchytřejší.

Moderátor 2:Ale na vaší planetě není nikdo jiný!

Ambiciózní:No, udělejte mi radost, každopádně mě obdivujte!

Vše: Obdivujeme.

Přednášející 1:Ale jakou radost ti to dělá? Řekni mi lépe, jak najdeme malého prince.

Ambiciózní:No, dej mi radost, obdivuj mě!

Moderátor 2:Vykašli se na něj! Otočte stránku!

Snímek č. 43

Vlad:Na další planetě žil opilec. Malý princ s ním zůstal jen krátce, ale poté se cítil velmi smutný.

Snímek č. 44

Čtvrtá planeta patřila obchodníkovi. Byl tak zaneprázdněný, že když se objevil Malý princ, ani nezvedl hlavu.

Obchodník: Písmo Trois et deux cinq. Cinq et sept douze. Douze et trois quinze. Bonjour. Quinze a sept vingt-deux. Vingt-deux a šest vingt-huit. Vingt-six et cinq trente et un. Uf! Ça fait donc cinq cent un miliony šest centů vingt-deux mille sept cent trenre et un.

Přednášející 1:co to dělá?

Vlad:Počítá hvězdy a věří, že je vlastní. Počítá je a líčí.

Snímek č. 45

Moderátor 2:No, nerušme ho – je příliš pohlcen svými vlastními záležitostmi. Pátá planeta je velmi zajímavá. Je ze všech nejmenší. Hodí se pouze na lucernu a svítilnu.

Lampa:(zapálí lucernu): Bonjour! (zhasne): Bonsoir!

Přednášející 1:Hej lampáři! Můžete mi říct, jak najít Malého prince?

Snímek č. 46

Lampa:Moje planeta se každým rokem otáčí rychleji a rychleji. Za minutu udělá úplnou revoluci a já nemám ani vteřinu na odpočinek. Každou minutu lucernu zhasnu a znovu zapálím. Měl jsem malého prince, ale to bylo před hodinami – podle měřítek mé planety před věčností! Dobrý den! Bonsoir!

Moderátor 2:Kdo poradil malému princi, aby navštívil Zemi?

Snímek č. 47

Vlad:Tady, tady! Podívejte. (Zobrazí stránku). Byl to starý zeměpisec ze šesté planety. Ano tady je.

Geograf: Navštivte planetu Terre. Elle má dobrou pověst.

Snímek č. 48

Moderátor 2:No, na Zemi to rychle najdeme.

Vlad:Takže sedmá planeta, kterou navštívil, byla Země. Země není jednoduchá planeta! Je tu sto jedenáct králů (včetně samozřejmě černochů), sedm tisíc geografů, devět set tisíc obchodníků, sedm a půl milionu opilců, tři sta jedenáct milionů ambiciózních lidí, celkem asi dvě miliardy dospělých.

Snímek č. 49

Přednášející 1(Vyskočí): Oh, hade! Byl jsi to ty, had, kdo kousl Malého prince?

Had:co ty? Právě jsem mu pomohl, když o to požádal! Mám úžasný jed! Ale nejdřív jsem mu ukázal růže!

Vlad:Malý princ šel dlouho pískem, kameny a sněhem a nakonec narazil na silnici. A všechny cesty vedou k lidem. Před ním byla zahrada plná růží.

Snímek č. 50

Malý princ viděl, že všechny vypadají jako jeho květina. A cítila jsem se velmi, velmi nešťastná. Jeho krása mu řekla, že v celém vesmíru není nikdo jako ona. A tady před ním je jen na zahradě pět tisíc úplně stejných květin!

A pak si pomyslel: „Představoval jsem si, že vlastním jedinou květinu na světě, kterou nikdo nikde neměl, a byla to úplně obyčejná růže a tři sopky vysoké po kolena. a pak jeden z nich odešel a snad navždy... jaký jsem potom princ...“ Lehl si do trávy a plakal.

Snímek č. 51

Tanec růží (Track č. 3)

Snímek č. 52

Liška:Hledáte Malého prince? Znám ho – ochočil si mě a stali jsme se přáteli.

Přednášející 1:Jak je - zkroceno?

Liška:Pokud si někdo někoho ochočí, oba se stanou jeden pro druhého nezbytnými.

Můžete se naučit jen ty věci, které si ochočíte. Lidé už nemají dost času se něco učit. V obchodech kupují věci hotové. Ale neexistují takové obchody, kde by přátelé obchodovali, a proto už lidé přátele nemají.

Snímek č. 54

Malý princ se tím, že si mě ochočil, hodně naučil. Uvědomil si, že jeho růže je jediná na světě a všechny ostatní jsou prázdné, protože je nemiluje.

Řekl jsem mu jedno tajemství a řeknu to i tobě. On velmi jednoduché:

Voici mon tajemství. Il est très simple: on ne voit bien qu"avec le coeur. L"essentiel est invisible pour les yeux.

Jen srdce je bdělé.

Vše:Očima nevidíte to nejdůležitější.

Liška: Tu deviens odpovědný pour toujours de ce que tu as apprivoisé.

Snímek č. 55

Vše:Jste vždy zodpovědní za ty, které jste si ochočili.

Snímek č. 56

Přednášející 1:Našli jsme jeho stopy v písku a poblíž vlnící se stezku hada... ale nikdy jsme neviděli Malého prince. Četli jsme poslední záznam v pilotově deníku, že mu Malý princ před rozchodem daroval pět set milionů hvězd, které se smály s radostnými zvonky.

Snímek č. 57

Písečná animace "Malý princ"

Snímek č. 58

(Track č. 4)

Karpová:Jaký dojemný příběh! Každý si to přečte po svém, protože všichni jsme byli děti, malí princové a princezny a všichni musíme dát dětství svým maličkým, svým synům a dcerám. Exupery má pravdu: všichni pocházíme z dětství. A čím déle si to pamatujeme, tím déle zůstaneme šťastní. Přečtěte si tento moudrý příběh - stanete se moudřejšími.

Snímek č. 59

Píseň "Malý princ" ( Lisa Monde « Le petit princ »)

Malý princ - Lisa Monde

Hudba: M. Tariverdiev

Slova: Lisa Monde,

(v originále: N. Dobronravov,

a Alisa Freindlich zpívá v originále)

Est-ce que c'est en effet, astres solitaires?

Je rêve, je rêve beaucoup du pays stellaire

Quand la nuit tombera, quand la nuit tombera

Des vagues écumantes déborderont.

La chanson de la nuit chassera le ticha

Ton ohledem trés naïf briellera de loin

Tout doucement tout doucement,

Mon malý princ dorazí

Sa voix trés heureuse s’insinuera.

Je t'en pris, je t'en pris, ne mě quitte pas

Malý princ mystérieux du mon conte de fée

Garde á tout jamais, garde á tout jamais

Pour la planéte entiére, ton ame sincére.

Oksana Kuchnová
"Jsme zodpovědní za vše živé." Scénář scény podle pohádky A. Exuperyho „Malý princ“. (Věnováno roku ekologie)

"Jsme zodpovědní za vše živé"

(scénář scény podle pohádky A. Exuperyho „Malý princ“.

Věnováno roku ekologie)

První sloka „Písně astrologa“ z pohádkového filmu „Červená Karkulka“ zní, hudba. A. Rybnikov. Děti předvádějí hvězdný tanec. Jednou z hvězd je dívka z přípravné skupiny, další dvě mohou být děti ze střední nebo seniorské skupiny.

Vypravěč (jedna z hvězd): Znáte pohádku o Malém princi?

Hvězdičky:Žádný

Vypravěč: Toto je velkolepá pohádka, která nás učí milovat veškerý život na zemi!

(Hraje téma „Květinová pole“ z filmu „Červená Karkulka“, hudba A. Rybnikov. V této době se hvězdy pohybují do strany. Vypravěč je v popředí na stranu)

Vypravěč: Jednoho dne si Malý princ pomyslel:

Malý princ: Rád bych věděl, proč hvězdy svítí...

Vypravěč: Asi proto, aby si dříve nebo později každý znovu našel to své.

Malý princ: Znám jednu planetu, žije tam takový pán s fialovým obličejem. Za celý svůj život necítil květinu. Nikdy jsem se nedíval na hvězdu. Zaměstnává ho jen jedna věc: přidává čísla.

Vypravěč: Ale sčítat čísla celý život je velmi nudné.

Malý princ: Je velmi smutné, když se zapomíná na přátele. Ne každý má přítele.

Vypravěč (k publiku): A Malý princ měl úžasné kamarády - Rose a Fox.

(Hraje téma „Květinová pole“ z Rybnikovovy „Červené Karkulky“.) Růže vyběhnou, tančí a sedí uprostřed sálu v květinovém záhonu.

Malý princ: Stačí se na ně dívat a dýchat jejich vůni. Moje květina naplnila celou mou planetu vůní... Pokud miluješ květinu - jedinou, díváš se na oblohu a cítíš se šťastný. A vy si říkáte: „Tam někde bydlí moje květina...“

Vypravěč: Tady se objevila Liška.

Fox (k malému princi): Ahoj.

Malý princ: Ahoj. Hraj se mnou. Jsem tak smutný.

Liška: Nemůžu si s tebou hrát. Nejsem ochočená.

Vypravěč: každý den si princ a liška na sebe zvykli. A nakonec byla Liška zkrocena.

Ale je čas se rozloučit.

Malý princ: Sbohem.

Liška: Sbohem. Zde je mé tajemství, je velmi jednoduché: pouze srdce je bdělé. Očima nevidíte to nejdůležitější.

Malý princ: Očima nevidíte to nejdůležitější.

Liška:- Tvoje růže je ti tak drahá, protože jsi jí dal celou svou duši.

Malý princ: Protože jsem jí dal celou svou duši.

Liška: Lidé na tuto pravdu zapomněli, ale nezapomeňte: jste navždy zodpovědní za každého, koho jste si ochočili. Jste zodpovědní za svou růži.

Malý princ: Jsem zodpovědný za svou růži...

Vypravěč: Existuje takové pevné pravidlo – ráno vstát, umýt si obličej, dát se do pořádku – a hned dát do pořádku svou planetu. Milujme také planetu stejně jako Malého prince!

Obecný tanec (Astrolog's Song z filmu "Červená Karkulka", hudba A. Rybnikov - druhá polovina druhého sboru - 1 min.)

Publikace k tématu:

Scénář pro novoroční dovolenou podle pohádky "Morozko" Novoroční večírek (na motivy pohádky "Morozko") 2016-17. Zní pohádková hudba. Vchází Vypravěč: Ahoj, přátelé! Rád vás všechny vidím.

Shrnutí lekce o ekologii ve skupině seniorů „Žít – nežít“ Sestavil: učitel první kvalifikované kategorie Bakulina N.I. Účel: Rozšíření a objasnění znalostí dětí o znacích živého předmětu.

Materiál byl připraven učiteli MADOU "Mateřská škola č. 46" v Berezniki, území Perm, I. S. Subbotina a A. A. Friesen je nejoblíbenější.

Divadelní inscenace na motivy „Pohádky o rybáři a rybě“ A. S. Puškina pro děti přípravné skupiny Pódium sálu je z jedné strany zdobeno.

MBÚ DO "TsVR "Krylaty" Skupina Samara DO “Constructor” č. 2 Učitelé: Bezborodova N.V., Melnikova E.V., Trofimova E.A

Scénář pro novoroční scénu Pracuji s dětmi s ODD. Jedná se o vadu se složitou stavbou, kdy je narušena nejen zvuková výslovnost, ale i všechny ostatní aspekty řeči: slabičné.

K hudbě děti z přípravné skupiny. č. 1 vcházejí do sálu a stojí v půlkruhu čelem k hostům Přednášející Blíží se nádherný den, přichází k nám.