Shrnutí individuální logopedické lekce: Zvuková produkce. Shrnutí individuální lekce o zvukové produkci

MĚSTSKÁ STÁTNÍ PŘEDŠKOLA

VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE

MATEŘSKÁ ŠKOLA "POHÁDKA" KOMBINOVANÉHO TYPU OKRES KUPINSKY

Shrnutí GCD s využitím prvků logopedické masáže „Inscenace zvuku Sh“

Vede: logoped učitel

Kotsolapenko Galina Vasilievna

Cíl: Ujasnit a upevnit artikulaci a izolovanou výslovnost hlásky Ш ve slabikách.

Nápravné výchovné úkoly:

1. Formování správného bráničního dýchání.

2. Normalizace svalového tonu artikulačního aparátu a obličejových svalů.

3. Rozvoj artikulačního aparátu při provádění artikulační gymnastiky na hlásku „SH“.

4. Upevňování správné výslovnosti hlásky [Ш] (v izolované výslovnosti)

5. Rozvoj fonematického vnímání (výběr slov v názvu, která mají hlásku „Ш“)

6. Upevnit představu o zimě a jejích příznacích a symptomech.

7. Rozšiřování slovní zásoby pomocí přívlastkových slov a antonym.

Úkoly opravy a vývoje:

Rozvíjejte sluchovou pozornost.

Rozvíjet obecnou a artikulační motoriku, koordinaci řeči s pohybem, plynulost a sílu výdechu.

Nápravné a výchovné úkoly:

Rozvíjet paměť, samostatnost, sebevědomí.

Rozvíjet schopnost naslouchat logopedovi.

Budujte vytrvalost ve třídě.

Pěstování udržitelného zájmu o činnost, touha po energické činnosti, samostatnost v rozhodování

Zachovat a posílit zdraví dětí.

Průběh lekce:

1. Organizační bod:

Logoped: Dnes si zahrajeme velmi zábavnou a zajímavou hru, naučíme se správně vyslovovat hlásku w, přijde k nám další host, ale kdo to je, se dozvíte, když uhodnete hádanku. Poslouchejte pozorně.

Nebyl jsem vychován

Vyrobeno ze sněhu.

Místo nosu chytře

Vložil mrkev.

kdo to je?

Dítě: Sněhulák.

Logoped: Správně. Podívej, přišel nás navštívit sněhulák.

Kdy přichází sněhulák, v jakém ročním období?

Dítě: V zimě.

Logoped: - Přesně tak, v zimě.

Moc jsme se těšili na příchod krásné zimy. Sledovali jsme, jak napadl první sníh a pokryl zem. Podívali jsme se na sněhové vločky. A tak jsme čekali na zasněžené, mrazivé dny. V zimě fouká studený vítr

Jak fouká vítr, sněhová koule začíná vířit.

Ach, ruce máme zmrzlé od studeného větru, pojďme si je zahřát a foukat na ruce. Zhluboka se nadechněte nosem. Zakulate rty a silně vydechněte ústy. Měl by být cítit teplý proud vzduchu. Opakujte znovu a znovu. Nyní si třete dlaně, abyste je zahřáli, a nyní si promněte pěsti. Výborně, teď máme ruce teplé.

2. Hlavní část.

Náš hostující sněhulák se opravdu chce naučit správně vyslovovat hlásku Ш, pojďme mu říct, co pro to udělat. Abychom správně vyslovovali zvuk Ш, musíme každý den dělat gymnastiku pro jazyk, rty a tváře. Musíme se naučit správně dýchat, správně a plynule vydechovat. A aby byl tvůj jazyk poslušný, namasíruji ti jazyk. A Sněhulák nás bude bedlivě sledovat.

Uvolněte jazyk, bude široký jako lopatka. Hladíme jazyk od špičky ke kořeni jazyka a zpět. Nakreslíme lyžařskou stopu pro lyžaře. Lyžaři jedou rovně, cik-cak a rybí kost. Lehce ho pohladím od středu jazyka ke krajům, aby se jazyk stal širokým, měkkým a poslušným. Pohyb se zpomaluje

Napětí mizí...

A je jasné:

Relax je fajn. Jazyk je široký. (Masírujte svaly samotného jazyka, pohyby od špičky ke kořeni jazyka a zpět; hlazení od špičky jazyka ke kořeni jazyka; lehké hlazení jazyka ze strany na stranu.)

Hladíme boční okraje jazyka od špičky ke kořeni. Okraje jazyka budou přitlačeny k horním zubům. Chytrá holka, moc mi pomáháš. (Hlaďte po stranách jazyka od špičky ke kořeni.)

Jemně natáhněte jazyk a trochu silněji třete svaly. (Lehké hnětení s třením od špičky ke kořenu na jedné a druhé straně.)

Na jazyku nakreslíme kruhy-hrudky, mírně přitlačíme na jazyk.

Kruhové třecí pohyby.

Mírně jazyk zatáhněte a trochu s ním zatřeste. Lehké chvění

A špachtlí jazyk poplácejte, aby se stal úplně širokým a poslušným.

Nyní si udělejme kalíšek s jazykem, pomůžu ti zvednout okraje jazyka nahoru, přitisknout okraje k horním zubům a fouknout na kalíšek. Posuňte rty dopředu, pomůžu vám. A posuňte bradu dopředu, jen trochu. Foukněte na horký šálek, horký čaj ochlaďte. Výborně, moc ti to jde. Je slyšet nádherný zvuk. Sykněte trochu víc. (Lehké vibrace pomocí špachtle.)

Strč si jazyk do pusy, jde ti to skvěle.

Je dobré si odpočinout...

Ale je čas vstát!

Jsme opět veselí a rázní

A připraveni na hodiny!

Chcete-li správně vyslovit zvuk Ш, musíte každý den dělat gymnastiku pro váš jazyk. Sněhulák neumí gymnastiku, naučme ho to. Pozorně se na mě podíváš a já se podívám na tebe. Zkuste po mně vše zopakovat, pomalu, beze spěchu.

(Cvičení: Plot, Trubka, Okno, Špachtle, potrestej nezbedný jazýček, špachtle hrabe, Lahodná marmeláda, Kůň, Houba.

Logoped: V zimě často fouká studený vítr a co lítají na obloze? Co spadne na zem?

Dítě: Legrační sněhové vločky.

Logoped: Jaké sněhové vločky?

Studené nebo horké? Bílá nebo černá? Lehký nebo těžký? A jaké jsou tam sněhové vločky a co ještě?

Logoped: Foukal zimní větřík a letěla sněhová koule. Sníh, sníh, bílý sníh, to vás všechny pokrývá."

Pojďme si hrát se sněhovými vločkami, sfoukneš je z nosu. („sněhové vločky“ jsou bavlněné kuličky). Víte, jak správně foukat? Zhluboka se nadechneme nosem, aniž bychom zvedli ramena. Při výdechu nevytahujte tváře. Sfoukněte sněhové vločky z nosu. Dobrá práce.

Nyní nám ukažte, jak vyrábíme šálek. Nyní foukněte na pohár. "ochlaďte horký čaj." Výborně, jaký úžasný zvuk vydáváš.

1. Tělesné cvičení.

Logoped: Zimu máme všichni moc rádi, přináší spoustu her, pojďme si hrát se sněhovými vločkami.

Na mýtinu, na louku

Tiše padá sněhová koule.

Sněhové vločky se usadily,

Bílé chmýří.

Ale najednou zafoukal vánek,

Naše sněhová koule se začala točit.

Všechny chmýří tančí,

Bílé sněhové vločky.

2. Rozvoj fonematického uvědomění.

Logoped: Nyní ukažme sněhulákovi hru „Chyť zvuk“. Jakmile uslyšíte zvuk Sh, tleskněte rukama a chyťte ho.

Zvuky: [v], [w], [l], [sh], [p], [b], [f], [sh], [m], [n], [sh]. Slabiky: la, sha, fu, wu, po, ko, by, gy. Slova klobouk, hrudka, kožich, sklenice, košile, malina.

Logoped: Připomeňme sněhulákovi, kde byl tvůj jazyk, když jsi vyslovil zvuk Ш: nahoru nebo dolů? Přitiskli jste okraje jazyka k horním zubům? Byly vaše rty úsměvné nebo kulaté? Byl vánek teplý nebo studený? Správně, dobře.

Shrnutí lekce.

Logoped: Dnes jste si tak dobře hráli a rádi jste si hráli se sněhulákem? Jakou hlásku jsme se dnes naučili vyslovovat?

Sněhulák je vám velmi vděčný za vaši pomoc. A má pro vás sladký dárek.

Sbohem!

— Posílit správné provádění artikulačních cvičení.

— Pokračujte ve vytváření dlouhodobého směrovaného proudu vzduchu.

— Naučte se správně vyslovovat hlásku [sh] s mechanickou pomocí.

— Pokračujte v učení, jak izolovat zvuk [w] z několika slov.

— Pokračovat v rozvoji dovedností v oblasti analýzy a syntézy zvukových písmen.

- Procvičte si výběr antonymních slov.

- Opravte jména mořských tvorů.

— Rozvíjet pozornost, paměť, jemné motorické dovednosti.

ZAŘÍZENÍ

Hračka "Gnome"; sázecí plátno; sada řezaných písmen abecedy; obrázek (nebo hračka) „Had“; sedm obrázků pro hru „Pamatovat podle symbolu“; obrázek „Podvodní svět“ (obrázky překrývající se na sobě).

1. Organizační moment.

Logoped. Dnes k nám do třídy přichází host. Kdo to je, se ale dozvíte o něco později.

2. Než se setkáte s naším hostem, musíte se dobře zahřát a udělat gymnastiku. Udělejme to jako první Cvičení "Plot"(opakujte 3–4krát), poté "Kroužek"(opakujte 3–4krát). Ujistěte se, že máte zavřené zuby a kulaté rty. Nyní bude jazyk fungovat. Ukažte mu, co umí cvičení "Lopata"(opakujte 3–4krát). Poté foukejte na jazyk. Následující cvičení "pohár". Měl by být velký, široký a vytažený z úst (opakujte 2-3krát). Nyní se vysmrkejte tak, aby cítil vánek (opakujte 3-4x), jazyk schovejte za horní zuby a držte ho v této poloze (opakujte 3-4x).

3. Nyní je čas zjistit, kdo k nám přišel. Řeknu slovo a vy vyberete první zvuk a označíte ho písmenem. Umístěte všechna písmena v pořadí na sazební plátno. Pozorně poslouchejte: Grusha, Natasha, Opushka, Mashina. Při vyslovování každého slova logoped zvýrazní první hlásku a hlásku [w] a ukáže její správný zvuk. Vytvořte slovo z písmen. co jsi dostal? Dítě. Trpaslík. Logoped. Správně, do třídy přišel trpaslík(vytáhne hračku).

4. Gnom má hada. Ráda syčí. Pojďme si ukázat, jak to dělá. Aby had zasyčel, potřebuje pískat: ssss. V tuto chvíli zvedněte jazyk špachtlí a poslouchejte hada (nastavení zvuku [w] ze zvuku [s] s mechanickou pomocí).

5. Podívejte se na hada, jaký je? Je to krátké? Dítě. Ne, je to dlouhé!

Logoped. Je zlá? Dítě. Ne, dobrý! Logoped. Je smutná? Dítě. Ne, je to vtipné! Logoped. Je pichlavá? Dítě. Ne, hladké!

6. Logoped. Had se rád schovává. A teď zasyčela a schovala se ( zvuková produkce ze zvuku C mechanicky). Pojďme ji hledat. Vyslovím slova a ty pozorně poslouchej. Jakmile uslyšíte syčení hada: šššš, zakřičte nahlas: "Tady jsi!" Pes, klobouk, žirafa, zástěra, auto, župan, taška, sněhová vločka, polštář atd. Ukažme si znovu, jak had syčí (vytváří mechanicky zvuk Ш ze zvuku S).

7. A teď jde gnóm na procházku. Jde po cestě a pojmenovává obrázky, které se mu naskytnou. Tohle je hrad, ale co s ním? Přesně tak, hodně hradů. Dítě tvoří tvar každého slova a zaměřuje se na logopedovu otázku. Jak „stopa“ postupuje, obrázky se obracejí lícem dolů, symbolem nahoru.

8. Gnom přišel na pobřeží, oblékl si potápěčskou výstroj a potápěl se. Vzduch vychází z potápěčské nádrže a syčí (nastavuje zvuk Ш od zvuku S mechanicky). Nedaleko se objevily různé ryby.

Podívej se rychle, příteli!

Ryby plavou kolem:

Mečoun, kladivoun a piloun, ďas a jehlice.

Dítě dělá pohyby prsty.

9. Gnóm klesl ještě hlouběji (mechanické nastavení zvuku Ш od zvuku S). Pomozte mu objevit medúzu, chobotnici, hvězdici, mořského koníka. Dítě mezi navrstvenými obrázky najde obyvatele pod vodou a pojmenuje je.

10. Gnom se vrátil na břeh a šel domů po cestě. Podívejte se na symboly a zapamatujte si, jaké obrázky představují. Dítě si zapamatuje každý obrázek při pohledu na symboly. Pro kontrolu je třeba pojmenovaný obrázek otočit.

11. Shrnutí lekce.

Logoped. Dnes jste se ve třídě naučili správně syčet a ukázali gnomovi, jak dobře to umíte!

Shrnutí jednotlivých logopedických sezení.

Téma: "Inscenace zvuku Ш."

cíle:- výchova proudu vzduchu;

Tvorba artikulační struktury zvuku Ш;

Rozvoj artikulační praxe;

Rozdíl v názvech zeleniny, ovoce;

Praktické tvoření podstatných jmen metodou sufixu;

Rozvoj jemné motoriky prstů;

Rozvoj verbálního a logického myšlení.

Zařízení:„sněhová vločka“ připevněná k niti o délce 10-12 cm, zvukový artikulační profil Ш, sada podpůrných diagramů, příručky pro artikulační gymnastiku, pro rozvoj jemné motoriky prstů, stolní zrcadlo, modely zeleniny a ovoce, obrázky-symboly neřečových zvuků.

Průběh lekce.

1. Organizační moment.

Valero, dobré odpoledne! Přišel jsi ke mně na logopedické sezení, kde se budeme učit vyslovovat hlásku Sh.

2. Kultivace silného, ​​směrovaného, ​​dlouhotrvajícího hladkého proudu vzduchu.

Teď vám ukážu nějaké triky. (Dítěti je nabídnuta „sněhová vločka“ připevněná na niti dlouhé 10-12 cm.) Držte „sněhovou vločku“ před svými rty.

Úsměv. Ukaž zuby. Otevřete mírně ústa. Zvedněte jazyk do tvaru pohárku směrem k hornímu rtu. Foukněte na špičku jazyka. Podívejte se, jak krásně vyletěla „sněhová vločka“.

3. Rozvoj artikulační praxe.

Aby byl váš jazyk silný a správně vyslovoval všechny zvuky, musíte každý den provádět artikulační gymnastiku. Valero, procvičíme si jazyk. Podívejte se na obrázek. co to je? Přesně tak, je to trubka. Udělejme z vašich rtů trubičku. Usmívejte se, zatněte zuby, natáhněte rty dopředu. Dobrá práce! Nyní se podívej do zrcadla, drž trubici, zatímco počítám do 10.

Podívejte se na tento obrázek. Už jste uhodli, jakou artikulační gymnastiku teď budeme dělat?! Právo! Uděláme z jazyka hrneček. Usmějte se, otevřete ústa, položte široký jazyk na spodní ret, zvedněte okraje a špičku jazyka. Hodná holka! Nyní pojďme soutěžit, kdo vydrží pohár déle.

Valero, představ si, že jsi snědla velmi chutnou malinovou marmeládu, zůstala ti na horním rtu. Usmívejte se a držte horní ret shora dolů. Úžasný! Každým dnem se vám daří lépe!

4. Tvorba artikulační struktury hlásky Sh.

Podívejte, toto je poloha, kterou zaujímají jazyk a rty při vyslovování zvuku Sh (dítěti je nabídnut profil zvukové artikulace se sadou podpůrných diagramů a stolním zrcadlem).

Ukažte, kde je špička, hřbet, kořen jazyka, dolní a horní řezáky, bariéra. Velký!

A tohle je pneumatika, poslouchejte, jak vzduch vychází z proražené pneumatiky: š-š-š-š-š. Jaké další neřečové zvuky připomíná zvuk „sh“? Právo! Syčení hada, šustění listí. Znovu si poslechněte zvuk: sh-sh-sh. Jaké jsou vaše rty, když vydáváte zvuk? Dobrá práce! Najděte kartu se symbolem „trubice“.

Nyní věnujte pozornost poloze jazyka při vyslovování hlásky „sh“. Právo! Najděte kartu se šipkou nahoru. Hodná holka!

Nyní přibliž hřbet své ruky k mým rtům, cítíš vzduch vycházející z tvých úst. Je to tak, vydechovaný proud vzduchu je teplý.

Pojďme si procvičit jazyk. Udělejte si „hrníček“, dejte si „hrneček“ za horní zuby, obkroulejte si rty „hadičkou“, foukejte teplý vzduch na jazyk. Velký! Máš husí píseň.

5. Rozlišení názvů zeleniny a ovoce, praktické tvoření podstatných jmen sufixálním způsobem, rozvoj verbálně logického myšlení.

Pojďme si zahrát hru „Zelinová zahrada“. Pojmenuj figuríny. Řekněte mi, kde roste zelenina a ovoce? Seřaďte figuríny do dvou skupin: zelenina na zahradu, ovoce na zahradu. Vezměte figurínu a pojmenujte ji. Kde jablko roste? co to je? Kam dáte jablko? Atd.

Pojďme si zahrát hru "Velký - Malý". Ukazuji na figurínu zeleniny a ovoce, pojmenuji velký předmět a ty pojmenuj ten malý.

6. Rozvoj jemné motoriky prstů.

Vezměte barevné tužky a tečkované stínování zeleniny.

7. Výsledek, hodnocení výkonu.

Co jste se dnes naučili? Udělali jste mi ve třídě velkou radost!

Individuální lekce s logopedem jsou nezbytné pro nastolení a automatizaci správné zvukové výslovnosti. Tento způsob práce je nezbytný pro děti s řečovými patologiemi a fyziologickými poruchami artikulačního aparátu.

Hodiny jsou věnovány výrobě a automatizaci skupin fonémů nebo jednotlivých zvuků. Téma dnešní lekce: „Zvuk [S]“. Během lekce využíváme metody zvukové produkce [С] a [Ш], vyvinuté pro korekční práci s předškoláky.

Cíle

  1. Staging a automatizace zvuku [C].
  2. Fixování zvuků v izolovaných pozicích, ve slabikách, ve slovech a větách.
  3. Produkce pískavých zvuků, jejich diferenciace.

Úkoly

Vzdělávací:

  • Nastavení a přiřazení fonému [C] v reflektovaném opakování učiteli, samostatně.
  • Obohacení slovníku.

Opravné:

  • Formování dovedností slabičné analýzy.
  • Fixování hlásky [S] v izolaci, ve slabikách, slovech, větách.
  • Rozvoj myšlení, paměti, pozornosti.
  • Vývoj .
  • Rozvoj motoriky artikulačních orgánů a prstů.

Vzdělávací:

  • Udržování zájmu o učení a práci s logopedem.
  • Pěstování tvrdé práce.
  • Rozvíjení dovednosti ovládání zvukové výslovnosti.
    Zařízení

Chcete-li lekci vést zábavnou formou, budete potřebovat hračku (například medvěda, slona), zrcadlo, zvukové pravítko, karty s písmeny a obrázky předmětů a schémata slabik.

Průběh lekce

Organizační moment

Dobré odpoledne, Zakhar (jméno dítěte). Dnes se setkáme s hostem. Přišel k nám, aby se podíval, co děláš ve třídě, aby ti pomohl cvičit a hrát.

Pojď, setkáme se s ním. Slon se jmenuje Semyon. Jak se máte?

Seznámili jsme se, teď řekneme slonovi, co budeme dnes dělat.

Naučíme se správně vyslovovat hlásku [C] a zopakujeme cvičení na zahřátí obličeje, prstů a jazyka. Pojďme se podívat na zajímavé obrázky z pohádek a vymyslete si vlastní příběh. A Semyon nám pomůže a naučí se také. Jakým zvukem začíná jméno slona? (dítě odpoví) a vaše jméno je Dobrá práce.

Hra „Slyšet a tleskat“

Cíl: rozvíjet fonematické uvědomění.

  • Pojďme si zahrát hru. Pojmenuji slova, a když uslyšíte zvuk [C], budete tleskat.

Sáně, koště, slon, sova, kočka, taška.

  • Dobrá práce. Slon tě taky chválí. Je na vás hrdý, chce být stejně chytrý a pozorný.

Nyní se připravme na zahřátí.

Artikulační gymnastika

K vytvoření zvuku [C] je třeba použít artikulační gymnastiku. Dokončení úkolů pomáhá uvolnit svaly, cítit polohu orgánů dutiny ústní a nastavit je pro práci. Tuto fázi nelze z logopedických sezení vyloučit.

Masáž:
Opakujte kroky po mně. Promněte si dlaně a prsty. Pohlaďte se po tvářích, čele (3-4x). Přesuňte ruce k uším, třete ušní boltce (3-4krát). Vtírejte přes rty, pod bradu (3-4x).

Artikulační cvičení:
Při provádění před zrcadlem nebo bez něj dítě opakuje pohyby po učiteli.

  • Úsměv

Piškoty natáhneme co nejvíce do stran. Držíme úsměv na pár sekund, pak uvolníme svaly. 2-3 opakování.

  • Špachtle

Usmějeme se, otevřeme ústa a položíme jazyk na spodní zuby. Plácáme si jazykem na rty a říkáme: "Bya, pya, pya, bya."

  • Džem

Olizujeme si rty, jako by byly namazané sladkou dobrotou.

  • Jehla

Vystrčte svůj ostrý jazyk, vytáhněte jej co nejdále a nyní jej schovejte zpět. Opakovat.

Dobrá práce. Náš jazyk a rty jsou připraveny na lekci.



Dechová cvičení

Pomáhá dítěti uvolnit se, odpočinout si od artikulací a připravit se na další práci. Proveďte 2-3 dechová cvičení se svým předškolákem.

  • Nafoukneme si tváře

Pojď, rozesmějeme Semyona. Pojďme mu ukázat, jak ryba dýchá pod vodou. Naberte vzduch do úst a nafoukněte tváře. Snažte se to hned nepustit, držte to. Pak nafoukněte jednu tvář, pak druhou.

  • Trumpetista

Natáhněte houbičky do tuby. Naberte vzduch do plic a vyfoukněte jej tenkou štěrbinou v ústech, jako byste sfoukli svíčku.

Prstová gymnastika

Nyní si protáhneme prsty. Udělejme „Zámek“, „Ring Fist“.

Zvuková produkce

Hlavní část lekce. Zvuk [C] je vytvářen pomocí zrcadla. Dítě musí sledovat pohyby artikulačního aparátu. Fixujte správné polohy rtů a jazyka. Tato cvičení a metody mohou být použity jako způsoby, jak vytvořit pískavé zvuky v budoucích třídách.

  • Nejprve si slonovi řekněme, jak vyslovujeme hlásku [C]. Ukažte, co dělá jazyk, rty, zuby, jak prochází vzduch. Pojďme si společně zavzpomínat.
  • Složte rty do úsměvu, zatněte zuby, uvolněte jazyk a položte jej na dno úst. Jeho špička by měla spočívat na spodních zubech. Vydechněte do dlaně. Cítíte studený vzduch vycházející tenkým proudem? Dobrá práce. Udělejme to znovu.
  • Pamatujte, že souhláska C může být tvrdá nebo měkká, vždy je neznělá. Můžete jmenovat pár slov, kde C je měkké. Říkám tomu slovu Sema. Zkuste na to přijít.
  • A teď slova, kde C je těžké. Říkám tomu slovo, sen. Nyní jste na řadě vy.
  • Podívejme se na obrázky. Zobrazují ovoce. Vyjmenuj ty, které začínají na S.
  • Dítěti jsou nabízeny barevné obrázky: švestka, ananas, rybíz, okurka, rajče, broskev atd.
  • Teď si povíme dlouho, dlouho. Sssssss. Zazpívejme píseň Semjonovi, jako bychom pumpou hustili pneumatiky. S-S-S.

Produkce zvuku C u dysartrie je doprovázena zvuky samohlásek. Vyslovujeme slabiky su, sa, dále malá slova polévka, pes. Zpíváme ne samostatný foném, ale slabiky se samohláskami.

Produkce hlásky C je podobná opravě výslovnosti hlásky Ш Jazyk zaujímá stejnou polohu, rty se roztahují do stran.

Mechanická metoda

Pokud si předškolák nedokáže poradit s výslovností sám, využijte produkci hlásky C za pomoci učitele a špachtle, párátka, prstů. Mechanická metoda vyjímání fonému pomáhá dítěti cítit. Pochopit správné polohy tváří a jazyka, ovládat proces vydechování vzduchu při artikulaci.

Zvuková produkce:

  1. Umístěte párátko na jazyk dítěte. Ponoří se do dutiny ústní o 1,5 - 2 cm.
  2. Dítě si na svém prodlouženém jazyku vytvoří rýhu a fouká po ní vzduch. Můžete zatlačit na párátko a snížit jazyk na spodní patro. Při výdechu uslyšíte pískavé zvuky.
  3. Umístěte jazyk a párátko do různých pozic, hledejte správnou polohu pro nejjasnější fonaci.

Automatizace zvuku

Zaměřte se na automatizaci zvuku zvláštní pozornost. Tato etapa práce je důležitá pro upevnění norem zvukové výslovnosti ve volném projevu. Automatizujeme zvuk ve slabikách, slovech, větách, příbězích.

Pro automatizaci zvuku [S] budou vyžadovány vzory slabik. Zvuk [S] by měl být tvrdý, měkký a v různých polohách. Po výslovnosti nezapomeňte analyzovat dvojice, porovnat je podle zvuku a významu.

  • ve slabikách

Pojď, vyložíme si s tebou karty. Opakujte po mně, podívejte se do zrcadla na pohyby svých rtů a jazyka. Utáhněte je.

Sa-sa-sa - jaká krása.
Si-si-si, nenech si to ujít.
Se-se-se, nechoď k sobě.

Soubor slabik se může lišit od daného, ​​k nastavení zvuků používejte otevřené, uzavřené izolované slabiky, pro upevnění používejte stejné karty, fonematické soubory.

  • ve slovech

Nyní přejděme ke slovům. Vyslovujte správně, nespěchejte.

Automatizace zvuku [S] ve slovech na konci, uprostřed, na začátku slova.

Podívejte se na karty. Co je zobrazeno na obrázcích?

  • ve větách

Můžete použít dějové obrázky z knih a sbírek pohádek. Dítě je požádáno, aby po učiteli opakovalo věty a fráze. Poté vytvořte svůj vlastní text na základě navržené slovní zásoby.

  • v textech

Podívejte se na obrázek. co vidíš?

Tohle je Boris a Sláva. Chlapci se shromáždili v lese. Řeknu vám je také a vy je zopakujete.

Sláva a Boris se shromáždili v lese. Chtějí vidět borovice a poslouchat zpěv slavíka. Vzali s sebou svého psa Strelku.

Dítě opakuje příběh. Oprava nepravidelností ve výslovnosti zvuku. Zaměřte se na problematický zvuk.

Nyní vymyslete krátký příběh o našem hostu, slonovi Semyonovi. Nabídnu vám pár slov k použití v textu: slon, koloběžka a pumpa.

Předškolák dostane pár minut na to, aby si to libovolně promyslel. Text se zpracovává. Učitel sleduje fonetiku, gramatiku a syntax.

Luštíte rádi křížovky? Připravil jsem pro vás křížovku se slovy se hláskou [S]. Zkuste to uhodnout.

Shrnutí lekce

Dnes jsme se ty a já naučili spoustu nových věcí, naučili jsme se lépe vyslovovat hlásku [S]. Opakujte znovu. Dobrá práce!

Doma si opakujte jazykolamy: „Robin Bobbin jí celý den a není líný žvýkat. Snědl celou meruňku, začal loupat kokos, "Vzal Sanyu s sebou na saně," "Sekej, kose, dokud je rosa."

Pojďme se se Semjonem rozloučit a pozvat ho na další lekci.

Shrnutí jednotlivých logopedických sezení

Téma: Zvuková produkce [w]

Obsah programu:

1. Zaveďte správnou artikulaci hlásky [w].

2. Procvičte si synchronní chod řečového aparátu při nastavení [w]. Rozvíjet kinestetické vjemy pro daný artikulační vzorec a akustický obraz zvuku [w]. Vytvořte dlouhotrvající směrovaný proud vzduchu. Rozvíjet jemné motorické dovednosti, paměť, pozornost a holistické vnímání.

3. Podporujte potřebu naučit se mluvit krásně a správně.

Organizace: individuální lekce.

Vybavení: specializovaný počítačový logopedický program „Hry pro tygry“ s vybavením, magnetofon s audio záznamem „Leaf Fall“, model podzimního lesa, model horní a dolní čelisti, zvukový profil řeči [w], artikulační cvičení, zrcadlo , sonda, špachtle, vata, alkohol , didaktický materiál.

Průběh lekce:

I. Psychologický postoj ke správné řeči:

Jakou máš náladu? Znázorněte to jako paprsek slunce nebo dešťovou kapku na naší obrazovce.

Nyní vás zvu na procházku do podzimního lesa, kde na nás čeká mnoho zajímavých objevů. Jdeme.

II. Artikulační a prstová gymnastika

(„konjugovaná“ cvičení spojená zápletkou „Cesta prstů a jazyka do podzimního lesa“). Viz příloha.

Naše cesta je u konce. Znovu jsme se vrátili do školky. Čeká na nás host - náš starý známý tygřík.

III. Vyhlášení tématu lekce:

Tygříka dnes naučíme správně vyslovovat hlásku [sh].

Popis artikulace: Špička jazyka je zvednutá směrem k přední části patra, ale není tlačena. Jazyk má tvar misky a jeho boční okraje přiléhají k horním stoličkám. Svaly jazyka nejsou příliš napjaté. Rty jsou zaoblené a posunuté dopředu. Zuby jsou blízko u sebe, ale nejsou uzavřené. Vzduch je vydechován rovnoměrně uprostřed jazyka. Proud vzduchu je teplý. Hlas nefunguje.

IV. Nastavení zvuku [w].

a) Napodobováním.

b) Z artikulační struktury.

c) S mechanickou pomocí hlásky s nebo frikativou r.

d) Ze slabiky sa.

d) Ze hlásky p.

V. Rozbor artikulace: poloha jazyka

Povaha proudu vydechovaného vzduchu. Hlasová účast Viz vyšší.

VI. Oprava izolovaného zvuku [w].

Hry pro onomatopoje: „Míč praskl“, „Podzimní listí šustí pod nohama“, „Myš šustí“.

Lekce tělesné výchovy „Opad listí“ (se zvukovým záznamem).

VII. Rozvoj fonematického sluchu.

a) Rozpoznání zvuku [w] z řady izolovaných zvuků vzdálených artikulačními a akustickými charakteristikami: m, k, i, sh, l, d, a, sh, u, n, sh, b, t, x, o, sh ( položení podzimního listí na stůl).

b) Identifikace ze slabik: ka, du, sha, po, by, mi, shu, ny, lo, shi (vkládání semínek na počítadlo)

c) Identifikace ze slov: kožich, kočka, rákos, klobouk, auto, skříň, myš, šiška, konvalinka
(tleská rukama).

d) Identifikace z fráze: Natasha má medvídka. Míša má narozeniny. Dostalo autíčko. Kočka viděla myš a honila se za ní (dřepy).

e) Identifikace z textu „Myš“ (kroutí prsty).

Myška šeptá malé myšce:
"Pořád šustíš a šustíš."
Malá myška šeptá myši:
"Budu šustit tišeji"

VIII.Upevnění [w] ve slabice.

Hra "Mluvící ruce". (Pravá ruka [w] - levá ruka [a] se ukázala jako [sha] atd.)

IX. Fixování [w] ve slově.

Hra „Machine“ (počítačový logopedický program „Hry pro tygry“)

X. Fixace [w] ve větě.

Hra „Čtvrté kolo“ (počítačový logopedický program „Hry pro tygry“)

XI. Domácí úkol:

nakreslete objekty, jejichž názvy obsahují zvuk [w].

XII. Výsledek:

jaký zvuk byl vypracován, jeho analýza.

Pojďme si tygříka připomenout, aby nezapomněl.

XIII.Hodnocení aktivity dítěte v lekci s psychoterapeutickým zaměřením:

výběr nálady na obrazovce.

Konec třídy!

Aplikace

Cesta prstů a jazyka do podzimního lesa

Pohyb nebo statické držení tělaruce

Pohyb nebo statické držení jazyka

Jednoho dne šly prsty do lesa: nahoře – nahoře, nahoře – nahoře, nahoře – nahoře – nahoře, nahoře – nahoře – nahoře Nahoru - dolů, nahoru - dolů, nahoru - dolů
Blížili jsme se k okraji – hladká – hladká, hladká – hladká Dlaně jsou přitisknuty těsně k sobě s žebry, prsty jsou vodorovně Jazyk je rovný a volně spočívá na spodním rtu.
Na okraji je velký strom. Tady je jeho kufr. Tady je jeho koruna Lokty, dlaně spojené, prsty směřující nahoru. Ruce jsou opět spojeny od lokte k zápěstí; dlaně a prsty - do stran, s prsty ohnutými v „hrnku“ Jazyk vyčnívá a napjatě se natahuje směrem k nosu Zaoblené okraje jazyka jsou zahnuty vzhůru do „hrnku“.
Koruna se skládá z větví

listí, které si v létě hraje s vánkem a na podzim opadává

Prsty jsou napjatě nataženy a široce rozmístěny, pak jsou dlaně sevřeny, prsty jsou široce rozmístěny a pohybují se střídavě; dlaně jsou uvolněné, obě paže visí volně podél těla Jazyk ve stejné poloze

Pohyb nahoru a dolů (jazyk se zaoblenými hranami), poté se jazyk uvolní na spodním rtu

Na stromě je hnízdo a v něm sýkorka, která buď vylétne z hnízda, nebo vletí do hnízda, krmí mláďata Ruce jsou spojeny okraji dlaní - „pohár“, palce buď klesají na dno „hrnku“ nebo stoupají Jazyk – „hrníček“ a pak – volně: nahoru a dolů a střídavě do stran

Text namluví vedoucí dospělý (žádoucí jsou „nápovědy“ dětí)

Pohybové nebo statické

pózaruce

Pohybové nebo statické

pózajazyk

Pod stromem - houby s tlustými a tenkými stonky Dlaň jedné ruky ukazuje silnou nohu a dlaň druhé ukazuje klobouk. Pozice rukou se mění („je spousta hřibů“). Ukazováček jedné ruky je stonek a dlaň je čepice (prsty a pozice rukou se mění („je spousta muchomůrek“). Jazyk se jemně přisává do tvrdého patra a poté intenzivně saje („houba roste“)
Strom roste. Houby rostou, sbírejte je do košíku Ruce vzhůru (směrem ke slunci)

viz předchozí cvičení, propleťte prsty: vnitřní strany dlaní směřují nahoru

Jazyk napjatě sahá k nosu; střídavé sání, „kalich“; jazyk padá na spodní ret
Pojďme dál lesem. . . Napodobování chůze prsty daným a proměnlivým tempem: index a střed, palec a ukazováček atd. Simulace chůze"
Roste divoká jabloň, plody na ní jsou jablka, jsou kyselá Ruce od lokte k zápěstí k sobě, dlaně v pěst, palec nahoru; mávni rukou (Eh!) Jazyk je zaoblený, zakřivený - spočívá na horním rtu; pak je třeba svraštit obličej a mírně vyplazovat jazyk
Ale doma z nich uděláme džem - jaký džem! Tak je dáme do košíku. Dejte palec nahoru.

Propletené prsty, dlaně nahoru, paže do stran

Usmívejte se a olizujte si horní a spodní rty; Jazyk - "do misky"
Lesem („nahoře“) jsme došli k řece Napodobování chůze prsty daným a proměnlivým tempem: index a střed, palec a ukazováček atd. Plynulý pohyb širokého jazyka dopředu a dozadu
Je těžké nosit košíky, viděli jsme loď Dlaně spojené hranami dole (malé prsty) a otevřené nahoře (plynulý pohyb „loďky“) Přeložte jazyk na polovinu („loď“) a natáhněte jej dopředu
Odpluli jsme domů Spojte své prsty v „domě“ Sání - střecha domu je plochá

Dokshina A.A.,
logoped učitel