Abstraktní kreslení zimní radovánky. Shrnutí lekce kreslení pro přípravnou skupinu Téma: „Jarní motivy

Kreslení na téma „Zimní radovánky“

Cíl: Vytvořte podmínky pro přenos pohybu ve výkresu. Rozvíjení schopnosti koncipovat obsah vaší kresby a dovést myšlenku do konce. Pokračujte v kreslení pomocí všech známých technik kreslení

Zařízení: Bílý papír, akvarel, štětce; hudební dílo V.A. Mozartova „Jízda na saních“.

Paní učitelka spolu s dětmi vzpomíná na zimní radovánky (sáňkování, bruslení, lyžování; hraní sněhových koulí; vyřezávání sněhule apod.). Čte krátké básně

nabízí řešení hádanek.

Sníh, sníh se točí,

Celá ulice je bílá!

Shromáždili jsme se v kruhu,

Točili se jako sněhová koule.

Celý obličej a ruce

Zasypal mě sníh...

Jsem v závěji - běda,

A kluci - smích!

I. Surikov

Hádanky

Běžci na procházce

Stejná délka

Přes louku k bříze

Jsou nakresleny dva pruhy...

Bílá, ale ne cukr, žádné nohy, ale chůze.

Jaký směšný muž

Připlížil se ve dvacet

první století?

Mrkev - nos, v ruce -

Strach ze slunce a horka.

(Sněhulák.)

Dostal jsem ránu lopatou

Dělali mě hrbatý

Bili mě a bili.

Přelila se ledová voda

A pak se všichni odvalili

Z mého hrbu v houfech.

(Sněhová skluzavka.)

Vychovatel.

Dnes budete kreslit na komprimovaný papír. Chcete-li to provést, musíte nejprve zmačkat a stlačit papír, poté list narovnat a aplikovat na něj vzor.

Děti úkol dokončí.

Uprostřed lekce se provádí prstová gymnastika.

Prstová gymnastika

“Šli jsme na procházku do dvora”

Raz, dva, tři, čtyři, pět, Šli jsme na procházku na dvůr.

Ohýbejte prsty jeden po druhém. Po stole „kráčí“ ukazováčkem a prostředníčkem.

Vyřezali sněžnou ženu,

Dvěma dlaněmi „vyrobte“ hrudku.

Ptáci byli krmeni drobky,

„Drobou chleba“ všemi prsty.

Pak jsme jeli z kopce dolů,

Přejeďte ukazováčkem pravé ruky podél dlaně levé.

A také leželi ve sněhu.

Položte dlaně na stůl, nejprve jednu stranu, pak druhou.

Všichni se vrátili domů zasypaní sněhem, snědli polévku a šli spát.

Setřásají dlaně. Pohyby pomyslnou lžičkou, pak ruce pod tvář.

Na konci GCD děti udělají malý šplouch, aby kresbu dokončily.

Výkresy jsou poté analyzovány. O každém obrázku se diskutuje: co je na něm zobrazeno, co bylo zobrazeno, co potřebuje zlepšit. Na závěr kluci recitují básničky o zimě a zimních radovánkách.

Upevnění materiálu:

oblíbený sport».

Komunikativní

Sestavování příběhů z vlastní zkušenosti na téma „Můj oblíbený sport“ s dětmi seniorské a přípravné podskupiny. Cíl: vytvořit podmínky pro

sestavení příběhu podle plánu, zahrnout do příběhu popis vzhledu postav a jejich vlastností.

Povzbuďte je, aby vymýšleli různé vývojové epizody.

Didaktický materiál: „Zimní pohledy sportovní“, „Letní výhledy sportovní».

Výstava „Zimní radovánky“ Panenka Roma

I. Organizační moment (Motivace):

Chlapi, podívejte se, co nám Romové přinesli! Jedná se o skutečnou medaili a diplom, které byly uděleny za účast v sportovní soutěže

II. Hlavní část (Implementace):

Řekni mi, jaké typy sporty, které znáte?

Odpovědi dětí. (hokej, fotbal, krasobruslení, atletika).

Už víte, že všechny typy sportovní lze rozdělit do dvou kategorií. Jedná se o letní a zimní druhy sportovní.

Vyjmenuj ty zimní.

Odpovědi dětí.

Vyjmenuj ty letní.

Odpovědi dětí.

Kluci, každý z vás může získat stejnou medaili a stát se skutečným sportovec, pokud studuje sportovní a především bude každý den cvičit.

2. Tělesné cvičení.

Každý sportovec Před zahájením tréninku si udělá rozcvičku. Hněte a zahřívá svaly. Navrhuji, abychom se také zahřáli.

Zahřejte se.

"Krokový pochod"

Chůze v pochodovém tempu.

Držím záda správně.

S tělesnou výchovou jsem dobrý.

Kopeme dup, dup

Tleskáme rukama, tleskáme

Jsme očima okamžiku, okamžiku

My ramena kuřátko, kuřátko

Jeden sem, dva sem

(trup se otočí doprava, doleva)

Otočte se

Jednou jsme se posadili, dvakrát jsme vstali

Sedli si, vstali, seděli, vstali.

A pak začali cválat

(skákání na místě)

Jako můj elastický míč.

Jeden, dva, jeden, dva

(dechové cvičení)

Takže hra skončila.

Výborně kluci! Dobře jste si zacvičili.

3. Rozhovor (kreslení příběhu podle plánu, včetně popisu vzhledu postav, jejich vlastností) v příběhu

Řekni mi, jaké typy o sportu jsme si povídali?

Odpovědi dětí.

Co nového jste se dnes naučili?

Odpovědi dětí...

Kluci, podívejme se na vaše kresby. Řekněte nám, proč právě tento typ sport, který jste si vybrali. proč ho máš rád?

Odpovědi dětí.

4. Hra s nízkou pohyblivostí.

A teď vám navrhuji, abyste se trochu uvolnili a zahráli si oblíbená hra"Moře se jednou rozbouří..."

Musíme něco vymyslet sportovec zabývající se určitým typem sportovní a hádejte správný typ sportovní.

Moře se jednou rozbouří

Moře dělá starosti dva

Moře znepokojuje tři,

Sportovní postava zmrazit!

Kluci, řekněte mi, proč se musíme učit sportovní? Odpovědi dětí (být zdravý, zlepšit zdraví atd.) Do jakých kategorií lze typy rozdělit? sportovní? (zima, léto)

Co jsme ještě ve třídě dělali?

Upevnění materiálu:

Uspořádat výstavu obrazů. "Můj oblíbený typ místa».

Při procházce si zahrajte venkovní hru „Moře se jednou rozbouří...“.

Cvičte děti ve schopnosti provádět přítahy na lavici.

Hra "Zasáhnout cíl".

Vytvořte didaktickou loterijní hru „Typy sportovní».

Společně s dětmi vytvořte album „Different Types of sportovní».

Souhrn přímých vzdělávacích aktivit.

Skupina: senior
Typ aktivity: Kreslení.
Téma: "Zimní radovánky"
Cíl: Seznámit děti s tím, jak v kresbě vyjádřit svůj postoj k zimě a zimním hrám.
úkoly:
Naučte děti kreslit sněhuláka netradiční technikou kreslení „bramborových razítek“;
Naučte se správně umístit obrázek na kus papíru;
zlepšit technické dovednosti;
Rozvíjet umělecké a tvůrčí schopnosti;
Pěstovat pozitivní vztah k přírodě.
Materiály a vybavení: hračka opice, modrý tónovaný papír, kvaš, veverčí štětce, razítka na brambory, sklenice s vodou.
Metody a techniky: Příběh, demonstrace, otázky dětem, sledování aktivit dětí.
Estetické vlastnosti: ubrousky.
POKROK
Strukturální etapy vzdělávací činnosti
Činnost učitele
Dětské aktivity

I. Úvodní část.

a) vytvoření atmosféry emocionálního a estetického vnímání předmětu pro realizaci;

I. Hlavní část.

Ukazuje hotový výkres

b) demonstrace technologických technik

c) kvalitativní analýza kresby;

III.Závěrečná část.

Slunce slabě ohřívá zemi, Mráz v noci praská Na dvoře sněhové ženy Zbělal jí mrkvový nos?
- O jakém ročním období je báseň? (o zimě) - Proč si to myslíš? (slunce skoro nehřeje, venku je zima, mráz třeští) - Kluci, dnes budeme mluvit o zimních radovánkách. Řeknu vám o nich hádanky a vy pozorně poslouchejte:
Celé léto jsme strávili čekáním na zimu. čekal na čas, běžel z hory (sáně) Proč si to myslíš (V létě nejsou sáňky potřeba, protože není sníh) Máš rád sáňkování?
Poslechněte si následující hádanku: Dřevění koně cválají ve sněhu, ale nespadnou do sněhu (lyže) Proč si to myslíte? (lyže kloužou po sněhu). Mlátili mě lopatou, hrbili mě, bili mě, bili a polévali mě ledovou vodou. A pak se mi všichni skutáleli z hrbolu (skluzavka) Proč (Nejdřív odhrnou sníh na skluzavku, pak to šoupnou dolů, pak to polijí vodou a když to zamrzne, tak na tom děti jezdí) Dobře. Správně, poslechněte si další hádanku.
Jaký absurdní člověk se dostal do 20. století: mrkvový nos, koště v ruce. bojíš se slunce a horka? (sněhulák) Ukazuje obrázky.
Proč se sněhulák bojí slunce a tepla (Roztaje.) V jakém počasí dělají sněhuláka? Proč není plesnivý v silném mrazu (V mrazivém počasí není plesnivý sníh, lámou se paprsky sněhových vloček.) Výborně, kluci! Hádanky jsi vyřešil dobře!
Kluci, klepe nám někdo na dveře? Podívej, přišla nás navštívit opice. Je jen z nějakého důvodu smutná? Teď zjistím, co se s ní stalo? Ukázalo se, že opice si naši zimu oblíbila, ale v Africe, kde žije, zima nikdy není. Opravdu chce svým přátelům ukázat naši ruskou zimu, jak padají sněhové vločky, jak kluci staví sněhuláka. Ostatně v Africe to tak není. Chtěla odnést sníh, ale nemůžete ho přinést, roztaje. Přemýšlejte lidi, jak můžeme pomoci opici? (Umíme nakreslit zimu.)Dnes budete kreslit sněhuláka.
Chcete-li to dokončit, podívejte se na kroky. Z kolika dílů se skládá? Na jakém pozadí? jakou barvu? Jak je to zdobené? Co ho obklopuje?
Nejprve musíte nakreslit závěje, zasněžené stromy s bílým kvašem, sněhuláky, padající sněhové vločky. Kde bychom podle vás měli začít? (Ze závějí.) Je to tak. Jakým štětcem by bylo vhodnější malovat? (tuk.)
Dobře. Podívejte, vezmeme bílý kvaš na tlustý štětec a nakreslíme sněhové závěje, jako je tento, hladkými pohyby. Nešetřete barvou, použijte více štětce. Dobrá práce! Nyní tedy začínáme zobrazovat sněhuláka, pomohou nám bramborová razítka. Nakreslíme, jak jsme vyrobili sněhuláka. Sněhuláka můžete umístit různými způsoby - uprostřed, po stranách. A nakreslíme to pomocí razítka vyrobeného z brambory. Podívejte, před vámi jsou 3 bramborové pečeti různých velikostí. Proč? (Sněhulák je vyroben ze 3 sněhových koulí různých velikostí. První je největší, druhá je menší a třetí je nejmenší.) Přesně tak, kluci, sněhuláka dělají ze sněhových koulí různých velikostí: od největší, který leží na zemi, k nejmenšímu, t. j. až k hlavě. Vezmeme tedy pravou rukou největší bramborovou pečeť, řeznou stranou dolů, opatrně ji spustíme do bílého kvaše, trochu v ní „zašlápneme“ a přeneseme na plech. Dále vezmeme menší brambory, těsně je položíme na velkou hrudku a pak tu nejmenší. Jak krásného sněhuláka jsme vyrobili! Ruce máme zmrzlé ve sněhu, zahřejeme si prsty a hrajeme si.
Prstová gymnastika. “Šli jsme na procházku do dvora”
Jedna, dva, tři, čtyři, pět. Šli jsme se projít na dvůr. (Ohýbají prsty jeden po druhém. "Chodí po stole ukazováčkem a prostředníčkem." Vyřezali sněžnou ženu, "vyřezali" hroudu dvěma dlaněmi.) Krmili ptáčky drobky, ( „Rozdrob chléb“ všemi prsty.) Pak jsme jeli z kopce (Vedli s ukazováčkem s prstem pravé ruky na dlani levé.) A také leželi ve sněhu (Dali dlaněmi na stole, nejprve na jedné straně, pak na druhé) Všichni přišli domů ve sněhu a šli spát (Setřesou dlaně. Pohybují pomyslnou lžící, pak si dají ruce pod tváře. .)
Barva již zaschla, doporučuji domalovat sněhuláka barvami dle vašeho výběru. Ale nejdřív mi řekni, co chybí tvým sněhulákům? (nos, klobouk, ruce a nohy) Je to tak, dokreslíme Sníh, sníh se točí, celá ulice je bílá. Navrhuji, abyste nakreslili sněhové vločky. Pamatujte, že sněhová vločka má 6 paprsků, je velmi malá. Měly by být malované malé, špičkou tenkého štětce.
Kluci, uspořádejme naše kresby a opice se na ně podívá.
Opice zářila radostí: moc se jí líbily vaše kresby. Zejména ty, kde je hodně sněhu, viděla sněhuláky poprvé. Řekne vám „děkuji“, ale nerozloučí se. Až kresby uschnou, vložíme je do této krásné složky a dáme jí je. Ukáže je svým přátelům a řekne jí vše, co ví o naší ruské zimě.

Odpovězte na otázky

Hádání hádanek

Samostatná činnost dětí

Odpovězte na otázky

Plánujte jejich aktivity

Analyzujte výkres

Provádějte prstová cvičení
Vystavte jejich kresby

Shrnutí lekce na téma „Naše zimní radovánky“

CÍLE LEKCE

Rozvíjejte kreativní představivost.

Naučte se používat různé techniky při kreslení: stříkání, kreslení na stlačený papír.

Rozvíjejte smysl pro barvu a kompozici.

Rozvíjet jemné pohyby jemné motoriky ruky.

ZAŘÍZENÍ

Bílý papír, akvarel, štětce veverky; hudební dílo V.A. Mozartova „Jízda na saních“.

PŘÍPRAVA

V úvahu připadají speciální obrazy, reprodukce a knižní ilustrace zobrazující zimní hry a dětské radovánky.

Metody: verbální (vysvětlení, objasnění), vizuální a efektní (demonstrace, ilustrace).

* * *

Paní učitelka spolu s dětmi vzpomíná na zimní radovánky (sáňkování, bruslení, lyžování; hraní sněhových koulí; vyřezávání sněhule apod.). Čte krátké básně

nabízí řešení hádanek.

Sněžení

Sníh, sníh se točí,

Celá ulice je bílá!

Shromáždili jsme se v kruhu,

Točili se jako sněhová koule.

A. Barto

* * *

Celý obličej a ruce

Zasypal mě sníh...

Jsem v závěji - běda,

A kluci - smích!

I. Surikov

Hádanky

Běžci na procházce

Stejná délka

Přes louku k bříze

Jsou nakresleny dva pruhy...

(Lyže.)

Bílá, ale ne cukr, žádné nohy, ale chůze.

(Sněžení.)

Jaký směšný muž

Připlížil se ve dvacet

první století?

Mrkev - nos, v ruce -

koště,

Strach ze slunce a horka.

(Sněhulák.)

Dostal jsem ránu lopatou

Dělali mě hrbatý

Bili mě a bili.

Přelila se ledová voda

A pak se všichni odvalili

Z mého hrbu v houfech.

(Sněhová skluzavka.)

Vychovatel.

Dnes budete kreslit na komprimovaný papír. Chcete-li to provést, musíte nejprve zmačkat a stlačit papír, poté list narovnat a aplikovat na něj vzor.

Děti úkol dokončí.

Uprostřed lekce se provádí prstová gymnastika.

Prstová gymnastika

“Šli jsme na procházku do dvora”

Raz, dva, tři, čtyři, pět, Šli jsme na procházku na dvůr.

Ohýbejte prsty jeden po druhém. Po stole „kráčí“ ukazováčkem a prostředníčkem.

Vyřezali sněžnou ženu,

Dvěma dlaněmi „vyrobte“ hrudku.

Ptáci byli krmeni drobky,

„Drobou chleba“ všemi prsty.

Pak jsme jeli z kopce dolů,

Přejeďte ukazováčkem pravé ruky podél dlaně levé.

A také leželi ve sněhu.

Položte dlaně na stůl, nejprve jednu stranu, pak druhou.

Všichni se vrátili domů zasypaní sněhem, snědli polévku a šli spát.

Setřásají dlaně. Pohyby pomyslnou lžičkou, pak ruce pod tvář.

Na konci lekce děti malým sprejem dokreslí kresbu.

Výkresy jsou poté analyzovány. O každém obrázku se diskutuje: co je na něm zobrazeno, co bylo zobrazeno, co potřebuje zlepšit. Na závěr hodiny děti recitují básničky o zimě a zimních radovánkách.

SHRNUTÍ

Tato lekce rozvíjí kreativní představivost a abstraktní myšlení. Obrázek na stlačeném papíře otevírá nové možnosti kreslením podél záhybů papíru, dítě objevuje nové obrazy a formy, přičemž využívá svou fantazii naplno. Kresby na téma zima pomocí této techniky jsou objemné.

Gribanova N.G.

Výkres na téma "Zimní radovánky"

Cíl : Vytvořte podmínky pro přenos pohybu ve výkresu. Rozvíjení schopnosti koncipovat obsah vaší kresby a dovést myšlenku do konce. Pokračujte v kreslení pomocí všech známých technik kreslení

Zařízení: Bílý papír, akvarel, štětce; hudební dílo V.A. Mozartova „Jízda na saních“.

Paní učitelka spolu s dětmi vzpomíná na zimní radovánky (sáňkování, bruslení, lyžování; hraní sněhových koulí; vyřezávání sněhule apod.). Čte krátké básně

nabízí řešení hádanek.

Sníh, sníh se točí,

Celá ulice je bílá!

Shromáždili jsme se v kruhu,

Točili se jako sněhová koule.

Celý obličej a ruce

Zasypal mě sníh...

Jsem v závěji - běda,

A kluci - smích!

I. Surikov

Hádanky

Běžci na procházce

Stejná délka

Přes louku k bříze

Jsou nakresleny dva pruhy...

Bílá, ale ne cukr, žádné nohy, ale chůze.

Jaký směšný muž

Připlížil se ve dvacet

první století?

Mrkev - nos, v ruce -

Strach ze slunce a horka.

(Sněhulák.)

Dostal jsem ránu lopatou

Dělali mě hrbatý

Bili mě a bili.

Přelila se ledová voda

A pak se všichni odvalili

Z mého hrbu v houfech.

(Sněhová skluzavka.)

Vychovatel.

Dnes budete kreslit na komprimovaný papír. Chcete-li to provést, musíte nejprve zmačkat a stlačit papír, poté list narovnat a aplikovat na něj vzor.

Děti úkol dokončí.

Uprostřed lekce se provádí prstová gymnastika.

Prstová gymnastika

“Šli jsme na procházku do dvora”

Raz, dva, tři, čtyři, pět, Šli jsme na procházku na dvůr.

Ohýbejte prsty jeden po druhém. Po stole „kráčí“ ukazováčkem a prostředníčkem.

Vyřezali sněžnou ženu,

Dvěma dlaněmi „vyrobte“ hrudku.

Ptáci byli krmeni drobky,

„Drobou chleba“ všemi prsty.

Pak jsme jeli z kopce dolů,

Přejeďte ukazováčkem pravé ruky podél dlaně levé.

A také leželi ve sněhu.

Položte dlaně na stůl, nejprve jednu stranu, pak druhou.

Všichni se vrátili domů zasypaní sněhem, snědli polévku a šli spát.

Setřásají dlaně. Pohyby pomyslnou lžičkou, pak ruce pod tvář.

Na konci GCD děti udělají malý šplouch, aby kresbu dokončily.

Výkresy jsou poté analyzovány. O každém obrázku se diskutuje: co je na něm zobrazeno, co bylo zobrazeno, co potřebuje zlepšit. Na závěr kluci recitují básničky o zimě a zimních radovánkách.

Fixace materiálu:

Uspořádat výstavu obrazů. "Můj oblíbený sport » .

Krátkodobý projekt dítě-rodič přímé výchovné činnosti v přípravné skupině

Relevance projektu: upoutat pozornost rodičů na zdravý aktivní životní styl a společné aktivity s dětmi.


Cíle a cíle: rozšířit znalosti o zimních sportech, upevnit schopnost zprostředkovat kresbou svůj postoj k zimním hrám; rozvíjet představivost, řeč, myšlení, motoriku, pěstovat smysl pro radost ze zimních radovánek a kolektivismus.

Integrace vzdělávacích oblastí: Poznávání, komunikace, socializace, výtvarná tvořivost, četba beletrie, tělesná výchova, bezpečnost, hudba, tělesná výchova

Metody a techniky: Praktický; vizuální; verbální: rozhovory, umělecký projev; otázky k hledání problémů;
moment překvapení.

Formy organizování společných aktivit


Práce s dětmi

Formy a způsoby organizace společných aktivit

Motor

Venkovní hra „Jsme vtipní kluci“, tělovýchovné cvičení „Cvičení“

Hraní

Venkovní hra „Dva mrazy“, „Zábavníci“, „Zasáhnout cíl“, „Čí tým vstřelí více gólů“

Didaktická hra „Echo“, „Jaké roční období“, „Pojmenujte správně název sportu“,



Výrobní

Výstavba sněhových pevností a skluzavek v areálu mateřské školy.

Kognitivně – výzkum

  1. Poznání. "Zimní radovánky a sporty"

  2. Poznání. FEMP. "Hodiny, počítání"
Konverzace se zhlédnutím prezentace pomocí výpočetní techniky

„Pro děti o zimních hrách“



Komunikativní

  1. Vývoj řeči. „Zimní radovánky“ s memorováním básní.

  2. Čtení. Vladimír Odoevskij. Pohádka. "Moroz Ivanovič"

  3. Kreativní vyprávění podle dějových obrázků „Jak šly děti v zimě na procházku...“

Hudební a umělecké

  1. Komentovaná kresba. Kolektivní práce „Naše zimní radovánky“.

  2. Kresba "Můj oblíbený sport."

  3. Komentovaná kresba. Skupinová práce „Jeli jsme se projet na kopec...“

  4. Modelování. "lyžaři"

Volný čas.

  1. Podívejte se na videoprezentace vytvořené rodiči. Téma: "Tati, mami, jsem sportovní rodina."
Volný čas. Hádání hádanek o sportu a sportovcích.

Závěrečná událost

Design fotografických novin „Sport nás dělá zdravějšími...“

Práce s rodiči

Společná práce – stavba sněhové skluzavky.

Účast na sběru informací pro fotografické noviny „Sport nás dělá zdravějšími...“

Návrh video prezentací „Táta, máma, já - sportovní rodina“


  1. Vzdělávací oblast činnosti"Poznání. Vytvoření holistického obrazu světa.“
Podrobit: “Zimní radovánky a sporty”

Integrace: komunikace, socializace, tělesná výchova.





Činnost učitele

Aktivity žáků

1.

Hádanky o různých zábavách a sportech.

Hádání hádanek při prohlížení demonstračního materiálu.

2.

Úvod do slovníku nových sportovních pojmů:

Děti si pamatují slova a jejich význam: „snowboarding“, „freestyle“, „bruslení“. „bruslaři“, „párové krasobruslení“, „bobování“, „curling“.

3.

Lekce tělesné výchovy „Jsme sportovci“

Děti napodobují pohyby sportovců.

4.

Didaktická hra „Pojmenujte to správně“

Posílit význam nových sportovních termínů v řeči.

Curling- týmová sportovní hra na ledové ploše. Účastníci dvou týmů střídavě vystřelují speciální těžké žulové projektily („kameny“) po ledu směrem k cíli označenému na ledu („dům“). Z každého týmu jsou čtyři hráči.

Snowboard (snowboarding)- olympijský sport, který zahrnuje sjíždění ze zasněžených svahů a hor na speciálním vybavení - snowboardu. Zpočátku zimní sport, ačkoli někteří nadšenci extrémních sportů ho zvládli i v létě, snowboarding na písečných svazích (

Freestyle - alpské lyžování všestranně. Zahrnuje lyžařský balet, lyžařskou akrobacii



  1. Poznání. Téma FEMP: "Dívejte se. Kontrola"




Činnost učitele

Aktivity žáků

1.

Učitel nabízí ukázkový materiál „Zimní radovánky“ a letáky s čísly od 1 do 20.

Podívejte se na ilustrace. Spočítejte počet dětí, lyžařů, krasobruslařů... Vyložte řadu od 1 do 20. Opakujte pořadové počítání.

2.

Objasňuje znalosti dětí o ročních obdobích. měsíc, den v týdnu, den.

Děti si zaznamenají datum do kalendáře. Odpovídají na otázky, jaký den bylo včera a jaký den bude zítra.

3.

Učitel ukazuje několik různých hodinek (náramkové hodinky, budíky, pískové hodiny, elektronické) a nabízí je k porovnání.

Děti se dívají na hodinky a porovnávají je. Diskutujte o tom, jak se hodinky používají v každodenním životě. Je nutné stanovit si čas pro pohyb, gymnastiku nebo sport?

Určete čas pomocí demonstračních mechanických hodin.



4.

Didaktická hra "Echo".

Pedagog: Jsme na horách. Zakřičím na tebe slovo a ty mi odpovíš.



Odpovídají na učitelovu otázku hlasitě a pronikavě:

Dnes je pondělí... (No-del-nick)

A zítra... (úterý-úterý...)








Konverzace při prohlížení prezentace na notebooku„Pro děti o zimních hrách“

Cíl: Upevnit dříve nabyté znalosti o zimních sportech.




  1. Sdělení. Vývoj řeči. „Zimní radovánky“ s memorováním básní.
Integrace: komunikace, socializace, tělesná výchova.



Činnost učitele

Aktivity žáků

Učitel čte básně od A. Feta „Mami, podívej se z okna...“, Sasha Cherny „Na bruslích2

Odpověz na otázky: Proč chlapi rádi chodí v zimě venku7 Kdo umí bruslit?

Děti v rytmu básně napodobují pohyby rychlobruslařů.



Čte básně I. Surikova „Dětství“

Děti si zapamatují úryvek z básně:
Toto je moje vesnice;
Toto je můj domov;
Tady sáňuji
Hora je strmá;

Tady se saně stočily,


A jsem na své straně - prásk!
Převaluji se hlava nehlava
Z kopce, do závěje.

A kamarádi


Stojí nade mnou
Vesele se smějí
Nad mým neštěstím.

Celý obličej a ruce


Zasypal mě sníh...
Jsem v smutku ve sněhové závěji,
A kluci se smějí!

Diskuse, morálka.

Kdy se události odehrály? Proč se děti smály? Jaké vtipné příhody zimních radovánek se dětem přihodily7

Literatura: Rozvojové aktivity pro děti 6-7 let. Editoval L.A. Paramonova, Moskva, 2011.

  1. Čtení pohádky a převyprávění pohádky Vladimíra Odoevského „Moroz Ivanovič“

  2. Sdělení. Kreativní vyprávění pomocí příběhových obrázků„Jak šly děti v zimě na procházku...“
Cíl: zkomponujte krátký souvislý příběh na základě dějových obrázků (autor Novikova V.P.). Rozvíjet monologickou, dialogickou a souvislou řeč. Aktivujte si slovní zásobu na téma „Zima“.




6. Komentovaná kresba v přípravné skupině.

Skupinová práce "Naše zimní radovánky"

Diriguje učitelka Vlasová Irina Timofeevna

Cíle a cíle: upevnit schopnost vyjádřit v kresbě svůj postoj k zimním hrám; rozvíjet představivost, citlivost k tomu, co se děje, pěstovat smysl pro otevřenost, kolektivismus a spolupráci.

Materiál s: audiokazeta: "Roční období" P. Čajkovského, ilustrace zobrazující zimní sporty, albový list, různé obrazové materiály, štětce, dózy, ubrousky, stojany dvou různých velikostí.


Přípravné práce: sledování dětí hrajících si na účelných a každodenních vycházkách, čtení básniček, příběhů o zimních radovánkách.

Postup prací:

Úvodní část. Při pohledu na ilustrace zobrazující zimní hry. Děti za doprovodu „Preludia“ B. Dvarionase jsou zvány k nahlédnutí na reprodukce obrazu a ilustrace zobrazující zimní hry.

Slovní hra "Dej mi slovo"

Bílý sníh pokryl pole a vesnice, stromy a domy byly pokryty stříbrem. Valím se z hory tak radostně! Ahoj krásko. (Zima)

Celý den jsem maloval na sklo kytici růží... (Mráz)

Kalendář začíná měsícem se jménem.... (Leden)


- O jakém ročním období mluvíme?

Příprava dětí na práci. Kam jsme byli minulý týden vy a já? S kým si rád hraješ? Jaká je vaše nálada během hry?

Dělat práci dětmi. Učitel vyzve děti, aby nakreslily svou oblíbenou zimní aktivitu. Téma zní: „Zima“ z alba P. I. Čajkovskij "Roční období".

Lekce tělesné výchovy „Jako sníh, sníh na kopci“ (doprovázet řeč pohyby).

Jako na kopci - sníh, sníh

Zvedněte ruce ke slovům sníh, sníh

A pod kopcem - sníh, sníh,

Dali ruce dolů.

A na stromě je sníh, sníh,

Spojte dlaně nad hlavou v „domě“.

A pod stromečkem je sníh, sníh.

Dejte ruce dolů.

A medvěd spí pod stromem.

Položte dlaň pod tvář a zavřete oči.

ticho, ticho. Nedělejte žádný hluk!

Zatřeste prstem. (I. Tokmaková)

Při samostatných činnostech učitelka přistupuje ke každému dítěti a pozoruje práci. V případě nesnází poradí a pomůže, poznamená si například různé způsoby zobrazování dětí v pohybu, barvy, sněhovou výzdobu.

Závěrečná část. Děti píší příběhy o svých oblíbených zimních aktivitách s kamarády.

Například: „Rád si v zimě hraju na procházky s Vikou, když je mokrý sníh, stavíme sněhuláka, sjíždíme panenky z kopce na saních Krmíme ptáčky.

"Lyžoval jsem s přáteli v parku."

Příběhy vyzdvihují důslednost podání, použití výrazových prostředků, schopnost začít a ukončit příběh a projev kreativity v kresbě a vyprávění.

Pedagog: Z vašich vyprávění je jasné, jakým sportům se v zimě věnujete. Sportováním z vás vyroste statečný, silný, obratný, odolný, nebojíte se těžkostí života!




  1. Umělecká kreativita. Výkres. Podrobit:"Můj oblíbený sport"
Cíl: promítnout do kresby své znalosti o sportu a dojmy z pozorování, upevnit dovednosti kreslení člověka v pohybu, rozvíjet sluch, řeč, pohyby rukou a pěstovat chuť pracovat s přáteli v týmu.


  1. Komentovaná kresba v přípravné skupině
Kolektivní práce „Jeli jsme na kopec s maminkami a tatínky...“
Diriguje učitelka Vlasová Irina Timofeevna

GBOU D/S č. 2526


Cíle a cíle: upevněte schopnost zprostředkovat kresbou své dojmy ze společné dovolené s maminkami a tatínky o novoročních svátcích, rozvíjejte myšlení, motoriku rukou, kultivujte touhu zprostředkovat náladu v týmové práci.

Materiály: Kostým sněhuláka, papír Whatman, fixy, tužky, papírové sněhové vločky.

Přípravné práce: povídání o aktivním odpočinku v zimě, jízda na skluzavce, učení zimních básniček.

Postup prací:


  1. Organizační část.
Pedagog: (podívá se na ilustrace se zimními radovánkami), čte poezii:

Na sportovním kopci

Nyní všechny zveme.

Oslava sportu a zdraví

Začíná to u nás!

Buďte zdravé děti!

Nebuďte líní se učit

Jízda na saních

Všichni známe sport a zdraví,

Sport jsou hry a zábava.

Naši nejlepší přátelé

Čistý vzduch a příroda!

Pojďme nyní posílit naše slova řečí.

Předškoláci (opakujte báseň):

Jsme předškolní děti,

Rádi sportujeme

Nebojíme se mrazu,

Ráno všichni jezdíme!


  1. Praktická práce. Výkres.
– Děti, jak jste odpočívali s rodiči o novoročních svátcích? Kdo šel na skluzavku? Jaké další zimní radovánky znáte? (Odpovědi dětí.)

Pojďme nakreslit aktivní dovolenou v zimě.

Děti kreslí kolektivní práci fixy a tužkami.

Tělesná výchova minuta. Hra "Sbírejte sněhové vločky"

(Kdo nasbírá nejvíce papírových sněhových vloček?)

Podívejte se na všechny chlapy

Jako na našem kopci,

V noci padaly sněhové vločky!

Není jednoduché - vícebarevné,

Vzorované, vše krásné,

Úžasné a křehké!

Pojďme společně sbírat sněhové vločky!

Nepozorovaně se objeví Sněhulák (dítě z předškolní družiny) a ptá se, co se tady děje? Proč jsou všichni dospělí a děti tak hluční? Děti odpovídají. Vyprávějí, co znázorňují na obrázku. Jako poděkování vás Sněhulák zve k jeho návštěvě. Děti se seznámí s jeho obrovským majetkem, který je postaven z ledu (papíru).

Děti se loučí se sněhulákem.



  1. Umělecká kreativita. Téma: "Lyžař"
Cíle a cíle: pokračovat ve výuce, jak zprostředkovat různé lidské pohyby (chůze, stání, běh) při modelování z plastelíny, upevnit způsob modelování z válce (válečku) řezaného na obou koncích, rozvíjet schopnost vytvářet tvary, pěstovat touhu přenášet jednoduché vztahy mezi postavami v práci.

Materiály: ilustrace s lyžaři, plastelína, zásobník, deska pro modelování.

Integrace: Pozorování při procházce s rodinou, povídání o sportovních soutěžích. Analýza strukturálních rysů člověka, korelace velikosti a poměru částí postavy.

Interakce s rodinou. Promluvte si s rodiči o důležitosti pohybu, aktivního odpočinku pro zdraví dětí a rozvoj rodinných vztahů.


Literatura: Lykova I.A. Vizuální činnosti v mateřské škole. Přípravná skupina Moskva, „Sphere“, 2011.


  1. Volný čas. Využití výpočetní techniky. Podívejte se na videoprezentace vytvořené rodiči. Podrobit:"Tati, mami, jsem sportovní rodina"
Během povídání si děti povídaly o tom, jak sportují. Rodina Egora Fedorenka, Sashy Ryabov a Misha Inyukhin miluje lyžování. Nastya Polagina, Dasha Novikova, Dima Goncharov a jejich rodiče preferují lyžování. Philodor Sophia - krasobruslení.





Procházka venku. Pozorování. Venkovní hry. Sportovní cvičení. Tvorba sněhových staveb.



AKTIVNÍ HRY NA PROCHÁZCE

Hra "TWO FROSTS" Na opačných stranách pozemku jsou dva domy označeny čarami. Hráči jsou umístěni na jedné straně hřiště. Jsou vybráni 2 řidiči, kteří stojí uprostřed prostranství mezi domy čelem k dětem - jedná se o Frost - Červený nos a Frost - Modrý nos. Na signál učitele "Start!" oba mrazy mluví slovy. Po slovech se všichni hráči rozběhnou do domu na opačné straně pozemku a Frostové se je snaží zmrazit. Zmrzlé děti se zastaví tam, kde je Frost zajal, a stojí tam až do konce běhu.

Hra "ZABAVAČI". Jeden z hráčů je vybrán jako bavič a stojí uprostřed kruhu. Zbytek dětí chodí v kruhu a drží se za ruce. Říkají: "Ve rovnoměrném kruhu, jeden po druhém, jdeme krok za krokem, stojíme na místě, pojďme to udělat společně." Hráči se zastaví a sklopí ruce. Bavič ukazuje nějaký pohyb. Všechny děti musí tento pohyb opakovat.

"SNĚHOVÝ DŮM".Zhutněte horu sněhu, u paty vytvořte prohlubeň a natřete je uvnitř barevnou vodou. Děti vhazují puky do těchto prohlubní ze vzdálenosti 2-3 m.

„JEHLA A NIT» Chůze v koloně v různých směrech za vůdcem, držení za ruce. Vůdce volí tempo pohybu, vede kolonu „formací“, plazí se pod pažemi nebo je překračuje a snaží se „nepřetrhnout nit“.

"KTERÝ TÝM VYJDE NEJVÍCE TLAČŮ." Děti jsou rozděleny do dvou týmů. Jsou instalovány dvě brány. Každé dítě má puk. Děti střílí puky do branky jakýmkoliv způsobem. Na konci hry se počítá počet gólů.

„ZASAŽTE CÍL» Děti se střídají v házení sněhových koulí, snaží se dostat do koše. Na konci jsou výsledky sečteny.

VÝSLEDKY PROJEKTU.

Během 2. týdne „Zimní radovánky“ byly v rámci vzdělávacího procesu s dětmi prováděny takové formy práce, jako je čtení uměleckých děl, organizování aktivních zimních her na ulici a ve skupině, prohlížení ilustrací o zimě a zimních sportech. ; prohlížení prezentací na notebooku; psaní příběhů o zimě a zimních radovánkách; kresba, modelování, nášivka na zimní téma; výstavba a dekorace sněhových budov na místě.

Děti začaly mít představu o možných nebezpečných situacích v zimě a vytvořily si model chování v extrémních situacích při provozování zimních sportů. Děti získávaly nové poznatky o zimních radovánkách a sportech pomocí názorných materiálů a výpočetní techniky. Rodiče se rádi zapojili do tvorby fotonovin „Sport nám zdraví...“ a videoprezentace „Tatínek, maminka, já – sportovní rodina“. Byly vytvořeny podmínky pro motivaci dětí a jejich rodičů k aktivnímu zdravému životnímu stylu.

Literatura:

Golitsyna N.S., Bucharova E.E. Kaleidoskop tělesné výchovy pro předškoláky. M., 2006

Zimonina V.N. Výchova předškolního dítěte. M., 2003

Zimonina V.N. Zimní hry a zábava pro předškoláky. M., 2004

Litvínová M.F. Ruské lidové venkovní hry. M., 1986

Lysová V.Ya. Sportovní akce a zábava. Starší předškolní věk. M., 2000

Osokina T.I. Venkovní hry a zábava. M., 1983