Výukové plány výtvarné výchovy - výuka. Praktické práce studentů

1. stupeň, Výtvarné umění, 1. čtvrtletí, učitelka Tretyakova E.M., Škola č. 95

Cíl: vytváření podmínek pro seznámení studentů s formou výtvarného umění – grafikou.

Problém: Je možné v grafice zprostředkovat krásu okolního světa? Jak?

Úkoly:

- opakovatžánry výtvarného umění - zátiší, krajina při cestě do muzea; představit studenti během rozhovoru, herní situace, rozbor uměleckých děl s grafikou, jakož i vyjadřovací prostředky grafika; identifikovat rozdíly mezi malebným a grafické obrázky; vykonat obrázky stromů v různých liniích pomocí grafických prostředků;

- rozvíjet pozornost, kognitivní zájem, představivost, grafické dovednosti; schopnost pracovat ve dvojicích a ve skupině;

- vychovat estetický vkus, touha po kráse, komunikační schopnosti.

Očekávaný výsledek– základní znalost grafiky, grafické kreslení stromů.

1. Org. okamžik.

2. Psychologický postoj.

Zdravím vás.

Zazvonil zvonek
Začínáme lekci.

Budeme výtvarné umění studie

Rozvíjejte kreativitu a představivost.

3. Průběh lekce.

Opakování, konsolidace pokrytého materiálu.

Vy a já bydlíme úžasný svět, svět dobra a štěstí, ve světě jasných, různé barvy a odstíny ve světě krásy. Lidské srdce a duše tuto krásu vnímá a odráží v uměleckých dílech - v hudbě, literatuře, malbě atd. Nyní se s Umělcem a malířem vydáme do malého muzea, abychom si ověřili své znalosti. Naše muzeum má malou sbírku děl umělců. Podívejte se pozorně a najděte mezi obrázky:

-Pokud to vidíte na obrázku

Je nakreslena řeka

Nebo smrk a bílý mráz,

Nebo zahrada a mraky,

Nebo zasněžená pláň

Nebo pole a chýše,

Obraz se musí jmenovat ________________ (na šířku)

Najděte obrazy zobrazující krajinu a připojte kartu s písmenem „P“. (reprodukce obrazů umělců různých žánrů na desce)

Co je tedy krajina?

Jaká může být krajina? (studijní odpovědi)

Úkol č. 2

Pokud vidíte na obrázku

Šálek kávy na stole.

Nebo ovocný nápoj ve velké karafě,

Nebo růže v křišťálu,

Nebo bronzová váza,

Nebo hruška, nebo dort,

Nebo všechny položky najednou,

Vězte, že toto je ______________________ (zátiší)

Najdeme v našem muzeu obrazy umělců zobrazující zátiší. (studenti pracují u tabule, k reprodukci přiloží kartičku s písmenem „H“)

Kolik z vás si pamatuje, čemu umělci kdysi dávno říkali zátiší? (snídaně)

Jaké zátiší jsme nakreslili v minulé lekci? Co jsme umístili na stolní letadlo? (naučte se odpovědi a ukažte práci)

4. Nové téma.Úvodní rozhovor.

Dnes k nám na lekci přišel další umělec. Podívejte se a pozdravte ho. Jak se podle vás liší od Umělce – Malíře? (práce ve skupinách, odpovědi řečníků)

Tento Umělec-grafik. Dnes se seznámíme s tím, jak to funguje, co vizuální umění používá a uvidíme výsledek a vaši kreativitu.

Mezitím si poslechněte malý příběh.

„Jednou byl spor mezi barvami o to, která z nich je ze všech nejkrásnější a nejjasnější. Začali spolu soupeřit, aby se pochválili. Nedaleko stála jednoduchá tužka a mlčela. - Proč mlčíš? Není se čím chlubit? – barvy se mu začaly smát. Urazil se a tiše od nich odešel.

- Opravdu nejsem tak hezký, tužka byla smutná. Opravdu mě nikdo nepotřebuje a nikdo mě nebude chtít malovat?

Chlapi, co myslíte? Co je to jednoduchá tužka, má-li z ní nějaký užitek? (práce ve skupinách, diskuze ve dvojicích, prezentace řečníků)

Chtěli byste vědět, co se dělo dál?

„Umělec dorazil. A najednou před mýma očima světlé barvy vzal jednoduchou tužku. Začal kreslit úžasné kresby - portréty, krajiny, zvířata, zátiší. Obklopili Umělce barvami a začali lapat po dechu: "Jaké to jsou linie, jaké zajímavé přechody a tvary?" A umělec maloval až do večera jednoduchá tužka.(Ukažte dětem na tabuli grafické výkresy různé žánry)

Přestaňte se předvádět a být arogantní. Začali se na svého skromného, ​​prostého přítele dívat s úctou.“

A kresby, které Umělec vytvořil, se jmenují Grafika.. To je to, co dělá náš Umělec - Grafik..

5. A téma naší dnešní lekce "Grafika. Magická linie."

Takže, co je grafika?

Grafika je vytvořené umělecké dílo (kresby).

grafickými prostředky.

Show grafické nástroježáci - jednoduchá tužka, barva. tužky, voskovky, dřevěné uhlí, sangvinik, omáčka, sépie, inkoust, pero, fixy atd.

Podívejte se na tabuli, jaký je rozdíl? scénické malby z grafických výkresů? Co může být hlavní v malbě a grafice?

(práce ve skupinách, odpovědi řečníků)

V překladu slovo „grafika“ znamená „píšu, kreslím, kreslím“. Ale proč zrovna toto slovo? Podívejte se na jednoduchou tužku. Uvnitř dřevěného pláště je kámen - grafit, a proto se kresbám vytvořeným grafitem začalo říkat grafika. Ale grafika není vždy černobílá, může být barevná. Takové kresby lze dosáhnout pomocí pastelek, barevných tužek a fixů. (zobrazit barevnou grafiku)

6. Konsolidace.

Zkusme nyní mezi uměleckými díly na papíře najít grafická díla umělců a označit je čarou. Já sám. studentské práce. (karta s reprodukcemi malířů a grafiků)

Zkontrolujte tleskáním.

Co nám splnění tohoto úkolu dalo? (studijní odpovědi)

7. Tělesné cvičení. Představme si, že začínáme kreslit. Rukou ve vzduchu nakreslíme kruh, čtverec, hory, jezero... Co jsme dělali ve vzduchu?

Jak myslíš, kde jsme začali kreslit? Mimo linku.

8. Praktický úkol.

NA Když teprve začneme kreslit, nakreslíme čáru. Otevřeli jsme alba a začali pracovat. Linie může být různá, je jako čarodějka, dokáže okamžitě změnit svůj vzhled a náladu. Podívejte se, co umí a jaká může být. Učitel kreslí na tabuli a žáci ho následují.

M Může být: klidný, uhlazený, letargický, líný, bázlivý, vystrašený, drsný, vzteklý, hravý, veselý.


Miluje cestování: na zemi, do hor, potápění do moře, opalování na písku, schoulení se do klubíčka a válení se po cestě.

Čára může načrtnout tvar jakéhokoli objektu a bude to obrys. ( obrysová kresba show) Dokáže si poradit s každým úkolem, umí

4 –

Vše! Není divu, že je kouzelná. Ale umělci tomu říkají „naživu“. proč myslíš? (studijní odpovědi)

V grafu je více než jeden řádek. Má přítele - Shtrikha. Seznámíme se s ním v další lekci.

9. A nyní jsme zváni na návštěvu Umělce – Grafika. Podívejte se, v jakém neobvyklém domě bydlí. Co je to za dům? Dejte mu popis.

(lineární, grafické). To linka umí, jak moc se snažila. Ale všude kolem je to divné, prázdné a osamělé na dvoře grafika. Co si myslíte, že tady chybí? (odpovědi studentů)

Zahrada, stromy, květiny.

Říká se, že každý člověk musí ve svém životě udělat tři věci: postavit dům, zasadit strom a vychovávat dítě. Jste ještě malí, ale každý z vás bude mít určitě svůj domov, rodinu, děti. Ale teď můžete zasadit strom. Pak se vše na Umělcově dvoře okamžitě změní. Jen mi řekněte, proč lidé sázejí stromy, za jakým účelem? (odpovědi studentů)

Nyní se pustíme do práce. Každý z vás nyní dostane sazenice. (papír, obrysový model stromu) Pomocí různých grafických linií musíte vytvořit obrázek stromu, krásný, luxusní a zasadit jej do umělcova dvora (Připevněte kresbu na tabuli)

Studenti pracují samostatně.

10. Shrnutí práce v lekci.

Jakou nádhernou zahradu vytvořil grafik. Co to způsobilo? Co jste se v lekci naučili?

11. Reflexe.

Podívej, na obloze se objevilo slunce. Usměje se na tebe. Odvedli jste dobrou práci. Jen to vypadá nějak divně. Co chybí našemu slunci? - paprsky. mám je. A teď bude naše sluníčko svítit ještě krásněji. Ať si každý z vás vezme paprsek a rozzáří ho uvnitř barevná linka. Pokud vás to dnes ve třídě zaujalo, vše bylo jasné, pohodlné, pak nakreslete červenou čáru. Pokud jste byli trochu nepohodlní, něco se nepovedlo, ale vaše srdce hořelo a spěchalo vpřed, pak žlutá čára. A pokud jste pro sebe nezískali žádné znalosti, neměli jste zájem, nakreslete čáru s jednoduchou tužkou abyste si později mohli něco myslet a změnit. Pokud se vaše nálada změní, můžete tuto linku vždy změnit na barevnou.

(připevněte hotové paprsky k desce ke slunci)

Sluníčko je připraveno, zahrada osázena, všichni skvěle naladěni, grafik se usmívá.

Magický grafický svět.

Teď se známe!

Žije v něm pocit radosti

A volá tam tebe a mě.

12. Vraťte se k problému.(odpovědi studentů)

13 Přání učitele a chlapi k sobě.

ŠKOLA-GYMNÁZIUM čp. 95

ROZVOJ

výtvarná lekce

1. třída

Téma: „Grafika. Magická linie."

Připravila: Tretyakova E.M.

učitel výtvarné výchovy

Karaganda

Organizační moment.

Ahoj lidi! Posaďte se.

Zkontrolujeme, zda jsou dnes všichni připraveni na lekci?

Na stolech byste měli mít: barvy, paletu, štětce, tužku, gumu, album, sklenici vody.

Vysvětlení tématu a účelu lekce.

Dnes ve třídě budeme mluvit o jednom žánru malby - městské krajině. Pojďme se seznámit s reprodukcemi umělců.

Úvodní rozhovor.

Nejprve si připomeňme, co je to krajina? (Krajina jsou obrazy zobrazující přírodu nebo nějakou oblast (les, pole, hory, háj, vesnice, město)). Jaké druhy krajiny znáte? (městské, námořní a venkovské). Nyní se podívejte na obrazovku a zkuste identifikovat typ krajiny (děti si prohlížejí reprodukce a pojmenují typ krajiny).

Kluci, podle jakých kritérií se dělí krajiny? Jak se od sebe liší? (Urban zobrazuje domy, silnice, lidi, auta atd. Námořní zobrazuje moře, břeh, lodě atd. Venkovské zobrazuje dřevěné domy, louky, polní cesty a další).

Vy i já často obdivujeme krásu přírody. Můžeme snadno znázornit nádheru polí, luk, jezer a řek, můžeme ukázat krásu na kresbě kvetoucí zahrada nebo majestát mohutného dubu... Na kresbě lze znázornit mnohé. Naším dnešním úkolem je ukázat krásu městské krajiny. Města... Velké i malé, s moderními mrakodrapy a úzkými uličkami…. Jsou tak odlišné... Podívejme se na fotky různá města. Co vidíte na fotografiích? Co je v popředí a co v pozadí? (odpovědi dětí).

Městská krajina je obraz, na kterém umělec

vyobrazené ulice a uličky, náměstí a malé dvorky. Podívejte se na reprodukci Konstantina Yuona „Pohled na Lavru z ulice Vokzalnaja“. Co je zobrazeno na reprodukci? Jaké barvy zde převládají? (odpovědi dětí). Výborně kluci.

V přírodě vždy cítíme jediné spojení mezi předměty. To se projevuje v uspořádání objektů a v jejich kombinaci, v jejich obecném barevném schématu a v jejich ideologickém, sémantickém obsahu. Při rozhodování o myšlence kresby zobrazující městskou krajinu musíme poznamenat nejcharakterističtější, nejdůležitější a nejvýznamnější. Musí vyjádřit svůj postoj k tomu, co viděli. Podívejte se na reprodukci Vasilije Ivanoviče Baženova „Italská krajina“.

Esteticky kompletní, emocionální a expresivní design krajina bude taková, která živě zprostředkuje dojmy, myšlenky a pocity.

Než se pustíme do práce, podívejme se na film o městské krajině. A pak mi odpovíte na otázku, co si z filmu nejvíce pamatujete?

Krok za krokem vysvětlení práce dětem.

Dnes ty a já budeme také umělci. A naším úkolem je nakreslit ulici moderní město v čelní perspektivě.

Abychom správně sestavili kompozici kresby, to znamená, aby bylo vše úspěšně a správně umístěno na listu, pamatujme na některá pravidla při kreslení krajiny, včetně městské. Nejprve uspořádejme list v souladu s tím, co na něm znázorníme, konkrétně s částí ulice (děti položí list papíru). Představme si, že stojíme uprostřed a díváme se podél ulice. co vidíme? Jaká stavební pravidla potřebujeme? Připomeňme si.

Musíme si pamatovat, co je to horizont.

Panoráma je vytvořen z průsečíku s objektem imaginární horizontální roviny procházející v úrovni očí.

Jdeme-li nahoru nebo dolů, pak se odpovídajícím způsobem změní poloha horizontu. V závislosti na tom, kde se předmět nachází: nad nebo pod úrovní očí, se výrazně mění jeho viditelný tvar.

Panoráma rozděluje viditelný vzhled přírody na dvě části: to, co je nad horizontem, vypadá jinak než to, co je pod horizontem.

U objektů, které se nacházejí nad linií horizontu, jsou viditelné jejich základny a u objektů umístěných níže jsou viditelné jejich horní strany.

Vodorovná čára umístěná v úrovni očí se shoduje s čárou horizontu a je na obrázku znázorněna vodorovně (tj. bez naklonění).

Nyní začneme kreslit. Abychom na kresbě přesvědčivěji a expresivněji vyjádřili hloubku (prostor), pokusíme se správně nastavit horizont (zobrazení na tabuli),úběžník na linii horizontu a pokuste se zprostředkovat měřítko objektů - budov, stromů podél ulice.

Poté, lehkým dotykem listu papíru tužkou, načrtneme perspektivní pohled na každý objekt, přičemž vezmeme v úvahu povahu tvaru a také hranice padajících stínů. Po dokončení stavby přecházíme k práci s barvami.

Samostatná práce studentů.

Pojďme do práce...

Shrnutí lekce.Výstava studentských prací, jejich analýza a hodnocení.

Teď, kluci, uspořádáme výstavu vašich děl a společně se na ni podíváme.

Která díla se vám nejvíce líbila?

Kdo má podle vás nejlepší práci?

Téma: Západ slunce

Cíl:- naučit, jak vytvořit klid barevný obrázek předměty a přírodní jevy.

Cíle: - podporovat aktualizaci představ o vyjadřovacích schopnostech barvy;

Podporovat formování dovedností určit náladu díla jeho barevným schématem;

Zlepšení dovedností předávání klidného emocionálního obsahu uměleckého obrazu barvou;

Vytvořit podmínky pro rozvoj vnímání barev, nápadité myšlení

Podporovat rozvoj osobnosti a uctivý postoj k původní příroda.

Typ lekce: kombinovaný

Vybavení (pro učitele):

Vizuální pomůcky a TSO: metodická tabulka, ilustrace západu slunce, magnetofon, prezentace.

Umělecké materiály a nástroje pro práci: barvy, štětce, paleta, albové listy, sklenice s vodou,

Postup lekce

1. Organizační moment

Zazvonil nám zvonek.

Všichni klidně vešli do třídy.

Všichni krásně stáli u svých stolů,

Všichni se zdvořile usmáli.

Tiše se posadili s rovnými zády.

Vidím: naše třída je kdekoli.

Začneme lekci, přátelé.

Student ve službě, zpráva o přípravě celé třídy na hodinu.

- Každý má na stole barvy, bílý papír, štětce, tužky, guma, paleta.

Co budeme dělat ve třídě? ( učit se, uvažovat, kreslit, hodnotit, mluvit krásně)

2. Úvodní poznámky

Každá skupina obsahuje 3 reprodukce umělců, rozdělte je podle žánru .

- Do jakých skupin byli rozděleni?

1. skupina je vaše zátiší? 2. skupina je váš portrét? 3. skupina je váš portrét?

A ještě máme krajiny.

Proč byly tyto tři obrazy považovány za krajiny?

Jak se tyto tři obrazy liší?

Co lze zobrazit na venkovská krajina? (Umělec zobrazuje pole, pole, lesy, vesnické domy.)

Pojďme to tedy uzavřít: krajiny jsou různé roční období, denní doba, barva (teplá a studená, chromatická, achromatická)

- Barva. Barva je kombinace barev v malbě. Co sděluje kombinace barev? ( nálada)

Teď si poslechněte báseň a řekněte mi, jakou náladu ve vás vyvolala?

Slunce jde do vzdálených zemí,

V šeru noci, za lesy a moři.

Mlhy zmodraly v temných lesích,

V moři hoří zlaté svítání.

Den se vytrácí. Denní starosti

S tichým úsvitem země zapomíná,

Oráč se vrátil z práce unavený,

Pole usínají v teplé rose.

Takže, jak ses z toho cítil?

- Je to smutné, protože den skončil, musíte si jít odpočinout, den ubývá, pole usínají.

- Je to tak, je to opravdu velmi smutné, když den končí, ale je tak krásné, když slunce zapadá. Jaký je čas, kdy slunce zapadá?

- Západ slunce.

3. Komunikace tématu a účelu lekce

Dnes je tématem naší lekce „Západ slunce“. Představíme vám jeden z typů mokré malby akvarelem.

Teď je ráno a my nemáme možnost vidět západ slunce, ale zvu vás do fotogalerie, abyste viděli, jak krásná je večerní krajina a jak se mění barva oblohy. - prezentaci na obrazovce doprovázejí poetické linky:

A teď nám Greit Evgeniy prozradí, kde se rodí západ slunce

Z akat se narodil na západě. Každé ráno vidíme slunce vycházet z obzoru na východní straně a večer zapadat pod obzorem na západě. Ve skutečnosti nestoupá a neklesá, ale země se spíše otáčí kolem své osy. A přes den vystavuje jednu stranu slunci a v noci se od něj odvrací.

Krása západu slunce téměř nezávisí na ročním období. Během teplého období lze západy slunce pozorovat častěji než v zimě. Nejkrásnější západ slunce nad vodou. proč myslíš?

- Voda je zrcadlo, kde se odlesky...

Kluci, navštívili jsme fotogalerii a teď vás zvu do umělecké galerie.

Isaac Iljič Levitan. Soumrak. kupky sena

Arkadij Alexandrovič Rylov. Západ slunce

Stanislav Yulianovič Žukovskij. Scenérie. Les

Na obrázku běloruský umělec"Podzimní symfonie"

Jaká barva je na obrázku?

Proč zvolil právě tyto barvy? Co jsi chtěl znázornit?

Co kdyby umělec použil šedé barvy? Aby to sdělil?

4. Vysvětlení pořadí výkresu

Kluci, teď vás zvu na výtvarnou tvůrčí dílnu. Jak jste pochopili, jste umělci a sami budete líčit západ slunce.

Fáze obrázku:

Víte jako umělci, kde začíná práce?

-Z náčrtu.

1. Pomocí tenkých čar nakreslíme čáru horizontu, pozadí, stromy, keře.

2. Plech namočte štětcem a vodou.

3. Poté začneme vyplňovat: blíže k horizontu jsou barvy světlejší a teplejší, směrem k okraji - studené a tmavé.

Co bude světlejší v tónu: země nebo nebe? (Nebe je světlejší a průhlednější)

Tělesná výchova minuta

6. Praktická práce studentů.

Začněme, ale pamatujte, že když trochu zaschne, začneme kreslit detaily tenkým štětcem.

Zní klidná hudba. Sleduji aktivity studentů a poskytuji individuální konzultace.

Tělesná výchova (pro oči)

Umělec vždy pořádá výstavu svých děl. A nyní uspořádáme Vernisáž ve třídě. Připněte prosím svou práci na nástěnku.

8. Shrnutí lekce, reflexe

Byli jste umělci a já chci vědět, jak se cítíte po dokončení díla? Vezměte do rukou kruh a vystřihněte část, která odpovídá vašim pocitům z vykonané práce.

Jsem rád, že je tam radost, radost, smutek.

Výborně, všichni jste odvedli skvělou práci. (Hodnocení studentských prací)

Bibliografický popis:

Nesterová I.A. Plán lekcí výtvarného umění [ Elektronický zdroj] // Webová stránka vzdělávací encyklopedie

Nástin hodiny výtvarné výchovy je plán vyučovacího procesu v členění podle konstrukční prvky. Rámcový plán zahrnuje nastavení úkolů na základě osnovy a s přihlédnutím ke složitosti lekce a obsahuje také program lekce, přibližné složení studentů, potřebné vybavení a podmínky lekce.

Vzhledem k tomu, že plán hodin sestavuje každý učitel výtvarného umění s přihlédnutím ke svým zkušenostem, jde o reflexi kreativní přístup učitelé. Plán lekce výtvarného umění je strukturální model vytvořený s cílem pomoci studentům rozvíjet kreativní zvládnutí výtvarných technik. Školní výtvarný kurz obsahuje poměrně velký objem kresebných technik a metod, proto jej učitel potřebuje strukturovat do podoby samostatných lekcí.

Osnova lekce výtvarné výchovy se skládá z hlavních částí, které jsou charakteristické pro všechny osnovy. Jako obvykle obsahuje plán lekce cíle lekce, vybavení, podrobný průběh lekce atd. Rozšířený obrysový plán může také zahrnovat podrobný popis co by měli studenti během hodiny dělat. Plán lekce výtvarného umění často neobsahuje domácí úkol, protože obvykle mají za úkol dokončit kresbu započatou ve třídě.

Plán lekce výtvarného umění vyznačující se přísnou strukturou ve vztahu k hlavním prvkům. Jinak vše záleží na metodách výuky konkrétního učitele a jeho přístupu k žákům. Diplomový model konstrukce však není povolen, protože v hodinách výtvarné výchovy chybí.

Obecná forma abstraktu o výtvarném umění by měla být pro učitele pohodlná, ale musí obsahovat všechny základní prvky. Doporučuje se přidat doporučení generál, ohledně metod výuky výtvarného umění. Od lze vzít dále tradiční prvky osnova, která však musí mít promyšlenou strukturu pro prezentaci materiálu.

Příklad plánu výtvarné lekce

Téma výtvarné lekce: „Miluji Rusa, pro zlatý podzim kreslení na dané téma.“

Cíle lekce:

Upozornit děti na rysy znamení podzimu v přírodě, na krásu tvarů a barev rostlin;

Rozvíjet u dětí schopnost psát štětcem pomocí různých technik: širokými a hladkými tahy a čarami, koncem štětce, dotýkáním se štětcem papíru a malými tahy;

Vštěpovat dovednosti prostorového uspořádání kresby v místě;

Naučte se vyplnit celý výkres barvou.

Vybavení na hodinu výtvarné výchovy:

Pro učitele:

Reprodukce obrazu I. Levitana "Zlatý podzim":

Ilustrace umělce A. Belyukina podle básní A. Puškina v knize „Nebe dýchalo na podzim“:

Záznam "říjen" z dětské album P. Čajkovskij "Roční období"

Velký list papíru a vše potřebné k předvedení sekvence malby.

Pro studenty:

Bílé a barevný papír(modrá, světle šedá, nažloutlá nebo světle zelená);

Štětce a vše, co potřebujete k malování své práce.

Výuce předchází studenti pozorování stromů v školní zahrada.

Průběh lekce výtvarné výchovy.

1. Organizační moment

2. Nahlaste téma lekce.

Po kontrole připravenosti třídy na hodinu žáci

Učitel říká, že během hodiny budou kreslit podzimní stromy. Nejprve si ale potřebují vzpomenout na svá pozorování přírody, stromů na školní zahradě při procházce.

3. Konverzace.

4. Otázky učitele:

a) V jakém ročním období?

b) Jaké změny nastaly na podzim v životě rostlin?

c) Čím se od sebe stromy liší?

Odpovědi studentů jsou shrnuty:

Přišel podzim a příroda kolem nás se změnila. Stromy, keře a tráva stojí v podzimním oděvu.

Listí na stromech na podzim je barevně velmi rozmanité. Má zelené, červené, žluté a další odstíny. Na stromech je stále méně listů. Padají, točí se ve větru a leží na zemi jako krásný koberec.

Pozorujeme stromy různých druhů. Liší se od sebe tvarem, barvou kmenů a listů. Jejich větve také nejsou uspořádány stejným způsobem. Ale všechny stromy mají kmeny, které jsou dole tlustší a nahoře tenčí, větve jsou umístěny kolem kmene a listy jsou umístěny na velkých větvích a malých větvích. Základnu předních stromů vidíme níže než základny vzdálených, základny stromů jsou umístěny na zemi a za stromy je vidět obloha.

Práce s ilustračním materiálem.

Poté pozornost dětí upoutá reprodukce obrazu I. Levitana „Zlatý podzim“.

Líbí se vám tento obrázek?

vysvětlit proč?

Proč si myslíte, že umělec pojmenoval svůj obraz právě takto?

Při pohledu na obrázek studenti věnují pozornost kráse přírody zobrazené umělcem, jasu a rozmanitosti podzimní barvy, s jehož pomocí se tato krása odráží.

Pojmenuj stromy, které vidíš na obrázku?

Uveďte, které stromy jsou v popředí, a vysvětlete, jak jsou na malbě vyobrazeny.

Proč hned vidíme, které stromy jsou nám blíže a které dále?

Stejné rysy přitahují dětskou pozornost také při prohlížení ilustrací básní A. Puškina od umělce A. Belyukina:

Je to smutná doba! Ach kouzlo!

Vaše krása na rozloučenou je mi příjemná;

Miluji bujné vadnutí přírody

V šarlatových a zlatých, oděných polích...

A také na tom, jak básník a výtvarník na podzim předávají své pocity a postoje k přírodě.

Poté si žáci opět vybaví svá pozorování na školní zahradě a pokusí se je zprostředkovat kresbou štětcem a barvami.

Studenti dokreslí kresbu na celý list a položí jej vodorovně.

5. Ukázka a vysvětlení učitelem.

Učitel navrhuje označit Zemi dvakrát užší než nebe. Poté ukazuje, jak vybrat barvu oblohy na paletě a shora dolů (zleva doprava) vodorovná čára naneste tuto barvu na papír, jak kreslit mraky. Těm dětem, které pracují na barevném papíře, nahradí barva oblohy jeho barvu.

Učitel poté ukáže, jak používat barvu k znázornění země. K tomu použijte hnědou, žlutou nebo zelenou barvu.

Po zaschnutí pozadí děti malují stromy (ihned štětcem bez předchozího kreslení tužkou).

Učitel vysvětlí, jak malovat štětcem, aby bylo jasné, o jaké stromy se jedná a že některé jsou umístěny blíže, jiné dále.

Nejprve obkreslíme kmeny stromů světlými čarami. Děláme to rychlými pohyby zdola nahoru, přičemž nezapomínáme, že kmeny jsou dole širší a nahoře užší.

Poté nakreslíme větve. Umístíme je ne symetricky, jak malé děti obvykle kreslí, kolem kmenů, takže některé větve blokují jiné, jak je pozorováno v přírodě.

Barvu kmenů natíráme širokými tahy štětce.

Pak s plícemi hladké linie nakreslíme větve, větvičky a listy na stromech. Zároveň používáme další metodu – metodu dotýkání se štětcem papíru.

A nakonec si ujasníme podrobnosti. Detail malujeme špičkou štětce. Pro práci, kterou používáme různé barvy, a to jak v čisté formě, tak vzájemně smíchané.

Po vysvětlení je veškerý ilustrační materiál odstraněn, aby dětem nepřekážel při používání jejich osobních dojmů.

6. Tělesná výchova minut

Vítr nám fouká do tváří

Strom se zakymácel

Vítr je stále tišší, tišší,

Strom je stále vyšší a vyšší.

7. Samostatná práce studentů.

Žáci začínají pracovat samostatně

Během práce je zapnuto nahrávání hry „October“ z alba P. Čajkovského „The Seasons“. Děti předvádějí své kresby za zvuku tiché hudby.

8. Výstava kreseb.

Koná se výstava děl a jejich rozbor.

9. Shrnutí lekce. Co jste se v lekci naučili?

Co se ti nejvíce líbilo na hodině výtvarné výchovy?

O čem si budete doma povídat?

Lekce kreslení pro mladší školáci. Hýli.

Autor: Khatipova Gulnara Kabirovna učitelka.
Místo výkonu práce: MOUDOD DHSH č.2

Shrnutí lekce kreslení.

Cíl: rozvoj schopnosti vidět krásu reality prostřednictvím pozorování; rozvoj zrakového pozorování a zrakové představivosti.
úkoly:
Vzdělávací: naučit, jak ztvárnit hýla;
představit žánr umění zvířat;
zprostředkování krásy linií, tvarů, barev a jejich barevné harmonie v kresbách; určení proporcí.
Vzdělávací: naučí tě vidět krásu ptáků,
rozvíjet u dětí potřebu kreativity.
Vzdělávací: pěstovat lásku k původní přírodě, estetický vkus; opatrný postoj k přírodě, rozvíjet schopnost vidět, chápat a všímat si krásy v ní každodenní život, krása přírody;
formování estetických pocitů;
formování přesnosti v pracovním procesu.
Vizuální rozsah: diapozitiv „Bullfinches“, reprodukce hýlů, ukázka práce učitele, obrázek krok za krokem hýl.

Materiály a příslušenství: kvaš, album, sklenice na vodu, štětce, paleta, tužka, guma, barevný karton A4.

Literární série:- poezie (viz poznámky „Postup lekce“); - přísloví

Hudební seriál: hlasy různých ptáků.
Plán lekce:
1.Organizační moment – ​​2 min.
2. Předmět zprávy – 20 min.
3.samostatná práce – 50 min.
4. Shrnutí – 10 min.
5.Domácí úkol – 5 min.
Průběh lekce:
Organizační moment:
Kontrola připravenosti na lekci.
II. Zpráva k tématu lekce:
Začíná se ochlazovat.
Voda se proměnila v led.
Šedý zajíček s dlouhýma ušima
Proměnil se v bílého zajíčka.
Medvěd přestal řvát:
V lese přezimoval medvěd.
Kdo to má říct, kdo ví
Kdy se to stane?
Správně v zimě. V zimě dochází v přírodě k různým změnám.
Jaké změny se dějí v přírodě?
(Stromy shazují listí, některá zvířata se ukládají k zimnímu spánku, padá sníh, přicházejí mrazy).
V zimě k nám chodí hosté...Kdo?
(Ptactvo).
Zjistíme, jestli nám kluci pomohou. Někteří lidé mají na stolech dopisy, vezmou je a jdou k tabuli. Písmena jsou pomíchaná, jaké je to slovo? Hádejme, jestli najdeme odpověď na hádanku:
Nech mě být malým ptáčkem,
Já, přátelé, mám zvyk -
Když začne zima,
Tady přímo ze severu. (Hýl)
Přesně tak, je to hýl. To si nakreslíme v dnešní lekci.
Téma naší dnešní lekce je „Bullfinches“.

Nejbližším příbuzným hýla je vrabec. Hýl žije v jehličnatých lesích tajgy. Na zimu se značná část ptactva stěhuje na jih, proto ho můžeme vidět na našich zahradách a lesích.
Délka těla (asi 18 cm, váha asi 35 g)
Jakou barvu má peří?
Horní část hlavy, křídla a ocas jsou černé.
Zadní konec krk a záda jsou světle šedé.
Záď a ocas jsou čistě bílé.
Spodní část těla je červená.
Zde je pár ptáků - to jsou hýli. Muž a žena.


Který je podle vás který?
(U samice je červená barva nahrazena hnědošedou.)
Představte si, že před 100-150 lety byla v Rusku tradice vyučování hýlů ke zpěvu. Mláďata se vytahovala z hnízd, krmila a učila různé melodie. Cvičení ptáci byli dost drahí, ale z takového mazlíčka byla také velká radost. Nyní se tradice učit hýly zpívat, stejně jako tajemství této dovednosti, byly ztraceny. Možná je to tak nejlepší. Ptáci by měli žít ve volné přírodě, ne v kleci. Ruský lid má mnoho přísloví, rčení a hádanek věnovaných tomuto ptáku. Například podle staré vojácké tradice zpívá hýl k vítězství.
Na stole máte v obálce rozřezané přísloví, poskládejte ho a vysvětlete jeho význam. PTÁK JE PROSÍM ČERVENÝ A ČLOVĚK JE SCHOPNÝ. Pokud je pták chválen pro svou krásu. Pak je člověk posuzován podle svých činů a dovedností. A dnes zvýšíte své dovednosti tím, že se naučíte kreslit ptáky.
Hýl je v Rusku velmi oblíbený. Jediné muzeum Bullfinch na světě se nachází v Moskevské oblasti. Obsahuje všechny druhy hýlů, obrazy, sochy a další umělecká díla věnovaná hýlu. Lidé se tam chodí dívat na ptáky a dozvědět se o jejich životě.
Umělci rádi zobrazují hýla. Podívejte se na obrazy, kde je tento pták vyobrazen.



Kdo ví, jak se jmenují umělci, kteří malují zvířata?
Umělci, kteří na svých obrazech kreslí zvířata (stejně jako ptáky, hmyz, ryby), se nazývají animalists.) Protože „animal“ znamená v angličtině „zvíře“.) A žánr je živočišný.
Na co si myslíte, že si umělci všímají při kreslení ptáků?
Než nakreslíte ptáka, musíte mu věnovat pozornost vzhled. Tento:
1) velikost samotného ptáka a jeho těla; kdo to je? (Tučňák je pták!)
2) dlouhé popř krátké nohy; Podívejte se, jak rozdílné jsou nohy volavky a hýla
3) dlouhý nebo krátký krk; Ve srovnání s labutí je krk hýla téměř neviditelný
4) tvar, velikost ocasu a křídel; Toto je také samec. Vidíte, vynikají nejen svým zbarvením, ale také nádherným ocasem.
5) tvar zobáku, tlapek a drápů;
6) druh opeření a jeho barva;
Doporučuji každému z vás nakreslit hýla. Podívejte se na mou práci, ukazuje, jak správně postavit ptáka. Základem těla jakéhokoli ptáka je ovál (vejce), hlava je kruh, křídla jsou trojúhelník, ocas je lichoběžník. Po sestavení všech geometrických tvarů je musíte hladce propojit podél vytvořených čar. Po postavení hýla v tužce jej musíte dokreslit barevně. Horní část hlavy, křídla a ocas jsou černé. Zadní strana krku a záda jsou světle šedé. Záď a ocas jsou čistě bílé. Spodní část těla je červená.
Posloupnost práce:
1. Vyberte formát
2. Načrtněte velikost hýla.
3. Nakreslete detaily ptáčka.
4. Udělejte to barevně.
Vaše práce by měla být úspěšná - najít postavu hýla - pečlivě provedeno.

III. Samostatná práce studentů:
Studenti začnou plnit úkol. Při praktické práci učitel pomáhá žákům.

IV. Shrnutí:
15. ledna se samotný střed zimy slaví jako Všeruský den zimujících ptactva. Letos je tuhá zima. Ptáci se více bojí hladu než zimy. Můžeme jim pomoci.
Jak nám to kluci řeknou?
MRÁZ
Letos jsou velké mrazy...
Bojím se o jabloň v naší zahradě,
Obavy o Zhuchku:
V její chovatelské stanici
Stejný mráz
Jako na dvoře.
Ale nejvíc ze všeho se bojím o ptáky,
Pro všechny naše hýly, vrabce a sýkorky:
Ve vzduchu je pro ně totiž velká zima.
Pomůžeme takovým bezbranným lidem?
Sborem:
Pomozme! Je třeba je krmit
A pak
Bude pro ně snadné přežít chlad.
E. Blaginina
Každý si bude dokonale pamatovat, co jste ptákům slíbili.
Takže, co jste se dnes ve třídě naučili?
Co nového jste se dnes naučili?
Podívejte se, jakou úžasnou práci jste udělali!

PROTI. Domácí úkol:
Řekněte svým rodičům a přátelům o tom, co jste se ve třídě naučili. Přineste si materiál na další lekci.
Díky za lekci!