Hlavní myšlenka pohádek Rudyarda Kiplinga. Kniha Just Tales - Umělecká analýza

Rudyard Kipling
(1865-1936)
"Takové pohádky"

Integrovaná lekce.
"Struktura knihy"; koncept je odhalen"Překladatel".

Cíl:

úkoly:

§ představit biografii R. Kiplinga;

§ vyvolat: emocionální postoj ke čtenému textu, kognitivní zájem;

§ rozšířit si obzory;

§ upevnit znalosti o struktuře knihy;

§ odhalit obsah pojmu „překladatel“;

Forma lekce:
Metoda:
Forma práce: kolektivní, individuální.
Zařízení: deska, výstava knih, křížovky, tablety, video

Stáhnout:


Náhled:

Rudyard Kipling. Pohádky jen tak

Rudyard Kipling
(1865-1936)
"Takové pohádky"

Integrovaná lekce.
Při mimoškolní hodině čtení se procvičuje knihovnická složka programu Osobní informační kultura -"Struktura knihy"; koncept je odhalen"Překladatel" .

Cíl: Rozvíjejte kognitivní zájem o čtení

úkoly:

  • představit životopis R. Kiplinga;
  • vyvolat: emocionální postoj ke čtenému textu, kognitivní zájem;
  • rozšířit své obzory;
  • upevnit znalosti o struktuře knihy;
  • odhalit obsah pojmu „překladatel“;

Forma lekce: konverzace, kvíz, diskuze, hra.
Metoda: vysvětlující a názorné.
Forma práce: kolektivní, individuální.
Zařízení: deska, výstava knih, křížovky, tablety, video

Průběh lekce:

  1. Kontrola domácích úkolů.

Kluci, práce R. Kiplinga už znáte. Jaké pohádky od R. Kiplinga jste četli? (Děti vypisují pohádky)„Odkud má velryba takové hrdlo“, „Proč má velbloud hrb“, „Odkud nosí nosorožec kůži“, „Slůně“, „Rikki-Tikki-Tavi“, „Jak vznikl první dopis napsané“ atd.

Nyní si připomeňme hrdiny těchto pohádek. K tomu vás chci pozvat k luštění křížovky.

1. Želva přezdívka
2. Autor kouzla: „Pokud je vám kůže drahá:“
3. Bestie odměnila slůně za jeho zvědavost
4. Líné a hrubé zvíře
5. Zvědavý tvor, který potkal Krokodýla
6. Vynalézavý tvůrce mříže v hrdle velryby
7. Autor prvního dopisu
8. Obrovský mořský živočich

II. – Líbily se vám tyto pohádky? co se ti na nich líbilo? (Odpovědi dětí).

Dnes se v lekci seznámíme s Rudyardem Kiplingem a jeho tvorbou. Moji asistenti a já (chlapci ze třídy) vám to chceme říct pohádka . Řekl nám to kocour Purr, šéfredaktor časopisu „Bylo jednou“ (časopis je zobrazen).

„Byl jednou Rudyard Kipling . Jen, zamumlej, neříkej: "Kdo je to?" Samozřejmě spisovatel. A také velmi slavný. Psal například o jedné mé blízké příbuzné – kočce, která sama chodí. Obecně znal a miloval zvířata a napsal o nich mnoho pohádek. Pamatujete si Riki-Tiki-Tavi, statečnou mangustu? A zvídavé Slůně, které se chtělo setkat s Krokodýlem? A moudrý medvěd Balu, mocný hroznýš královský Kaa a vůdčí vlčice Akella? A Mauglího samozřejmě znáte!
Tolik úžasných příběhů pro vás Rudyard Kipling během svého dlouhého života napsal.
Ale, přísahám na svůj knír a ocas, ani netušíš, jak těžký život měl v dětství, když byl ve stejném věku jako ty.
No, to je to, co Rudyard Kipling -
Angličan , doufám, že víš. Pokud si ale myslíte, že se narodil v Anglii, hluboce se mýlíte. Protože se narodil v Indie ! Rudyardův táta byl dekorativní umělec, ale v Anglii mu něco nevyšlo a odešel do Indie. Maminku jsem samozřejmě vzal s sebou. A tam měli Rudyarda. A prvních šest let svého života prožil v Indii. Mimochodem, tato léta považoval za nejšťastnější ve svém životě. Otcovy záležitosti v Indii se zlepšily, žili docela bohatě a v domě jeho otce byl celý zástup služebnictva.
Všichni služebníci zbožňovali malého Rudyarda. A miloval je, kamarádil se s nimi jinak než „
Bratr ", neoslovil sluhu. No, jak už to u dospělých bývá, Rudyardova matka byla občas mimo a začala sluhům nadávat. Často se však dostala do práce. A malý Rudyard tyto hádky urovnával tím, že se zastal svých přátel - pradleny, zametače ...A docela úspěšně.
A kolik pohádek a příběhů mu vyprávěli! Pokud se ptáte, v jakém jazyce to udělali, pak vám rovnou řeknu: tento jazyk se jmenoval
Urdu , a Rudyard ho v té době znal lépe než anglicky, ve které později psal své úžasné knihy... Obecně to byl slunný, šťastný život, plný lásky a bratrství. A pak bylo Rudyardovi šest let a bylo po všem!...
Protože anglický chlapec v tom věku začal studovat. A bylo považováno za lepší studovat doma, v Anglii. A Rudyard byl poslán ze své milované slunné Indie do své rodné mlžné země, do penzionu, který udržoval jeden z jeho příbuzných. Tehdy začalo jeho velké neštěstí. Protože moje teta-příbuzná opravdu neměla ráda synovce z Indie.
Byl nějak jiný. Vizionář, neslyšící, vše si dělal po svém a ne tak, jak by mělo. A tento přísný učitel učinil nejrozhodnější opatření, aby, jak se říká, z hlupáka udělal slušného člověka. Nebyla líná mu přednášet a otravovat ho komentáři. Bojovala proti jeho fantazii, kterou, jak víte, nazvala lží, se vší svou značnou silou - a uspěla: veselý vynálezce se proměnil v bledého, tichého, smutného chlapce. Čas od času však stále pokračoval ve fantazírování. To znamená, že z pohledu učitele "je nestoudné lhát!" Jednoho dne ho za trest poslala do školy a pověsila mu na hruď kartonovou cedulku, na které bylo velkým písmem napsáno: „LIAR“... A Rudyard, který nemohl toto poslední ponížení unést, vážně onemocněl. Oslepl a málem se zbláznil...
Tím, díky Bohu, tetina „dobrá výchova“ skončila: Rudyardova matka, která naléhavě dorazila, si uvědomila, co se děje s jejím chlapcem, a vzala ho z internátní školy.
Když se Rudyard uzdravil, studoval na soukromé chlapecké škole, kde bylo také dost drilu, nadržování a urážek. Ale vydržel. A pak dokonce v jednom ze svých příběhů napsal: je škole vděčný za to, že ho připravila do života a temperovala jeho duši. Vždyť dospělý život, řeknu vám tajemství, se také nemaže medem a člověk musí umět odolávat neštěstí, snažit se ustát těžkosti a přitom nezahořknout na celý svět, ale zůstat laskavý a sympatický. ne?

Vaše kočka W."

Když Rudyard vyrostl a stal se světoznámým spisovatelem, děti Angličanů a Rusů, Indů a Francouzů začaly číst jeho úžasné příběhy. pohádky , a dospělí - s jeho příběhy, básněmi, příběhy. Na to, co Kipling vytvořil pro děti, se pravděpodobně nikdy nezapomene.

A při zachování mé paměti,
Jeden krátký okamžik
Zeptej se na mě
Pouze v mých vlastních knihách.
R. Kipling "Žádost"

Rudyard Kipling hodně cestoval, navštívil téměř všechny části světa, takže děj jeho příběhů se odehrává v Africe, pak v Anglii, pak v Austrálii a pak v Americe.
Podle autora:

  • slon má chobot, protože: (?) /za nos ho táhl krokodýl;
  • velbloud dostal hrb, protože:(?) /nechtěl pracovat a pořád říkal: "Grrb";

Bylo to opravdu to, co se stalo?
Kiplingovy pohádky jsou snadné vtip , ale vtip, který vás vybízí k zamyšlení: kde se to vzalo?

/ Dětské uvažování /

III. Četli jste Kiplingovy povídky, které nazval „Pohádky jen tak". R. Kipling je Angličan, to znamená, že své pohádky psal anglicky. My je ale čteme v ruštině. Kdo nám pomohl? Překladatel (práce s výkladovým slovníkem).

Jedna z pohádek R. Kiplinga se jmenuje"Jak byl napsán první dopis."

  • Co se stalo s Primitive Man při lovu?
  • Jak se Taffy rozhodla pomoci svému otci?
  • Proč posel trpěl, i když chtěl Dívce pomoci?
  • Jaký byl Taffyho největší objev? /"Přijde čas, kdy tomu lidé budou říkat schopnost psát."
  • Myslíte si, že je to skutečně největší objev? /Přenos informací na dálku v prostoru a čase současníkům a potomkům.
  • Zkuste si přečíst tuto zprávu
    Odpovědi dětí; přepis vytvořený vědci:

Vůdcova cesta

Skalní nápis ze Severní Ameriky vypráví, jak se náčelník jménem Mayenguk vydal na 5 kánoích. Cesta trvala 3 dny (3 slunce pod zakřivenou oblohou). Orel je symbolem odvahy. Ostatní zvířata jsou obrazy dobrých strážných duchů.

Proč každý čte jinak? /Interpretace obrázků může být různá.

  • Je vhodné vést takovou korespondenci? / Vlastně ne.

Hra „Jsme primitivní umělci“

Čteme poselství primitivního umělce:

Později si lidé uvědomili, že je mnohem rychlejší a pohodlnější psát ikony - každá ikona představovala slovo.

Nakonec se lidé rozhodli, že nejjednodušší, nejpřesnější a nejpohodlnější je, aby obrázek neodpovídal celému slovu, ale mluveným zvukům řeči. Objevil se dopisy .
Budete se divit, ale naše nejobyčejnější písmena jsou také obrázky, jen změněné k nepoznání.

Býk
(aleph)

Voda
(meme)

Oko
(ayin)

Zub
(pneumatika)


Dívka Taffy z pohádky R. Kiplinga tedy použila kresbu k předání poselství. Jak může moderní člověk předávat informace?

  • ústní komunikace od člověka k člověku
  • abeceda gest
  • výkres
  • písemná zpráva
  • telefonní spojení
  • radiová komunikace
  • barevné signály (barevné znaky)
  • zvukové signály
  • světelné signály (oheň, světlice)
  • semaforová abeceda (signalista s vlajkami na lodi)
  • vlajky mezinárodního kódu signálů (na lodích)
  • notový zápis
  • matematické vzorce
  • Morseova abeceda atd.

Rudyard Kipling nás svými pohádkami zarážel otázkami: „Jak? a pomohl nám k malým objevům.

A nyní se seznámíme s další nádhernou pohádkou R. Kiplinga ze série „Pohádky jen tak“, která se jmenuje „Odkud se vzali pásovci“ (prohlížení úryvku z kresleného filmu „Ježek plus želva“ podle pohádka).

Jakmile shodíte kůži, už se do ní nevejdete. - (Kaa)

Lidé rozhodně potřebují klást pasti na ostatní lidi a bez toho budou všichni nešťastní. - (Mauglí)

Každý má svůj vlastní strach. - (Hathi)

Zákon je jako houževnatá liána: popadne každého a nikdo mu nemůže uniknout. - (Balu)

Peníze jsou něco, co mění majitele a nikdy se neohřeje. - (Mauglí)

Je lepší být roztrhán na kusy zvířaty, než být zabit lidmi - (Messuiho manžel)

V džungli je mnoho slov, jejichž zvuk neodpovídá významu. - (Bagheera)

Celá džungle bude zítra přemýšlet tak, jak opice myslí dnes. - (Bandar-Logi)

Smutek nezasahuje do trestu - (Balu)

Jednou z krás Zákona džungle je, že trestem všechno končí. Po tom nejsou žádné dohady.

Zvířata říkají, že člověk je nejslabší a nejbezbrannější ze všech živých tvorů a že dotknout se ho není důstojné lovce. Také se říká – a to je pravda – že kanibalové se časem stanou mizernými a vypadávají jim zuby.

Každý pes štěká na svém dvoře! - (Sherkhan)

Slova jsou nejsilnější drogou, kterou lidstvo používá.

A tajemství, které bylo pohřbeno
Na úpatí pyramid
To je všechno,
Jaký dodavatel, ačkoli on
Velmi jsem respektoval zákon,
Odlehčený Cheops o milion.

Nejhloupější žena si poradí s chytrým mužem, ale jen ta nejchytřejší si poradí s hlupákem.

Co říká Zákon džungle? Nejdřív udeř, pak dej svůj hlas. Už jen podle vaší neopatrnosti vás poznají jako člověka. Buďte rozumní. - (Bagheera)

Statečné srdce a zdvořilý projev. Dojdete s nimi daleko. - (Kaa)

Přiběhlo nejméně sto vesničanů: zírali, klábosili, křičeli a ukazovali na Mauglího. "Jak jsou tito lidé ignoranti!" řekl si Mauglí.

Lidé jsou lidé a jejich řeč je podobná řeči žab v rybníku. - (Šedý bratr)

Zákon džungle naučil Mauglího, aby se ovládl, protože v džungli na tom závisí život a jídlo. Ale když ho děti škádlily, protože si s nimi nechtěl hrát nebo pouštět draka, nebo protože vyslovil nějaké slovo špatně, jen pomyšlení, že je nedůstojné lovce zabíjet malá, bezbranná mláďata, mu nedovolila chytit a roztrhnout je napůl.

Lidé zabíjejí, protože neloví, z nečinnosti, pro zábavu. - (Mauglí)

Lidé z džungle vědí, že by neměli při jídle spěchat, protože nemohou dostat zpět to, co zameškají.

Štěně je připraveno utopit se, jen aby kousalo měsíc ve vodě - (Mauglí)

Lidé jsou vždy ochotnější jíst než běhat - (Mauglí)

RUDDYARD KIPLING (1865-1936) „Byl jednou Rudyard Kipling, neříkej: „Kdo je to, například, spisovatel. psal o jedné mé blízké příbuzné - kočce, která chodí sama , kdo se chtěl setkat s Krokodýlem, mocným hroznýšem Kaaem a vůdčím vlkem Akellou, víte, kolik úžasných příběhů pro vás Rudyard Kipling za svůj dlouhý život napsal? knír a ocas, ani netušíš, jak těžký byl jeho život v dětství, když byl stejně starý jako ty, doufám, že víš, že Rudyard Kipling je Angličan že se skutečně narodil v Anglii, hluboce se mýlíte, protože se Rudyardův táta narodil v Indii, ale v Anglii se mu něco nepovedlo. Maminku jsem samozřejmě vzal s sebou. A tam měli Rudyarda. A prvních šest let svého života prožil v Indii. Mimochodem, tato léta považoval za nejšťastnější ve svém životě. Otcovy záležitosti v Indii se zlepšily, žili docela bohatě a v domě jeho otce byl celý zástup služebnictva. Všichni služebníci zbožňovali malého Rudyarda. Ale miloval je, přátelil se s nimi a svého služebníka neoslovoval jinak než „bratře“. No, jak už to u dospělých bývá, Rudyardova matka byla někdy mimo a začala sluhům nadávat. Často však záleží na podnikání. A malý Rudyard tyto hádky urovnával tím, že se zastal svých přátel - pradlenek, metařů... A docela úspěšně.

A kolik pohádek a příběhů mu vyprávěli! Pokud se ptáte, v jakém jazyce to udělali, pak vám rovnou řeknu: tento jazyk se jmenoval urdština a Rudyard ho v té době znal lépe než angličtina, ve které později psal své úžasné knihy... Obecně to byl slunečný, šťastný život, plný lásky a bratrství. A pak bylo Rudyardovi šest let a bylo po všem!... Protože anglický chlapec v tom věku začal studovat. A bylo považováno za lepší studovat doma, v Anglii. A Rudyard byl poslán ze své milované slunné Indie do své rodné mlžné země, do penzionu, který udržoval jeden z jeho příbuzných. Tehdy začalo jeho velké neštěstí. Protože moje teta-příbuzná opravdu neměla ráda synovce z Indie. Byl nějak jiný. Vizionář, neslýchaný, všechno dělal po svém a ne tak, jak by mělo. A tento přísný učitel učinil nejrozhodnější opatření, aby, jak se říká, z hlupáka udělal slušného člověka. Nebyla líná mu přednášet a otravovat ho komentáři. Bojovala proti jeho fantazii, kterou, jak víte, nazvala lží, se vší svou značnou silou - a uspěla: veselý vynálezce se proměnil v bledého, tichého, smutného chlapce. Čas od času však stále pokračoval ve fantazírování. To znamená, že z pohledu učitele „je nestoudné lhát! Jednoho dne ho za trest poslala do školy a pověsila mu na hruď kartonovou cedulku, na které bylo velkým písmem napsáno: „LIAR“... A Rudyard, který nemohl toto poslední ponížení unést, vážně onemocněl. Oslepl a málem se zbláznil...

Tím, díky Bohu, tetina „dobrá výchova“ skončila: Rudyardova matka, která naléhavě dorazila, si uvědomila, co se děje s jejím chlapcem, a vzala ho z internátní školy. Když se Rudyard uzdravil, studoval na soukromé chlapecké škole, kde bylo také dost drilu, nadržování a urážek. Ale vydržel. A pak dokonce v jednom ze svých příběhů napsal: je škole vděčný za to, že ho připravila do života a temperovala jeho duši. Vždyť dospělý život, řeknu vám tajemství, se také nemaže medem a člověk musí umět odolávat neštěstí, snažit se ustát těžkosti a přitom nezahořknout na celý svět, ale zůstat laskavý a sympatický. ne? Když Rudyard vyrostl a stal se světoznámým spisovatelem, děti Angličanů a Rusů, Indů a Francouzů začaly číst jeho nádherné pohádky a dospělí začali číst jeho příběhy, básně a příběhy. To, co Kipling vytvořil pro děti, pravděpodobně nebude nikdy zapomenuto.

A uchování paměti na mě, Na jeden krátký okamžik, Zeptej se na mě Pouze z mých knih. R. Kipling "Žádost"

Překladatel je specialista na překlady z jednoho jazyka do druhého.

"Přijde čas, kdy tomu lidé budou říkat schopnost psát."

Cesta náčelníka Skalní nápis ze Severní Ameriky vypráví, jak se náčelník jménem Mayenguk vydal na cestu na 5 kánoích. Cesta trvala 3 dny (3 slunce pod zakřivenou oblohou). Orel je symbolem odvahy. Ostatní zvířata jsou obrazy dobrých strážných duchů.

Hra „Jsme primitivní umělci“

Později si lidé uvědomili, že je mnohem rychlejší a pohodlnější psát pomocí ikon – každá ikona představovala slovo.

Nakonec se lidé rozhodli, že nejjednodušší, nejpřesnější a nejpohodlnější je, aby obrázek neodpovídal celému slovu, ale mluveným zvukům řeči. Objevily se dopisy.

Jak může moderní člověk předávat informace? ústní komunikace od člověka k člověku abeceda gest kreslení písemné zprávy telefonní komunikace rádiová komunikace barevné signály (barevné tabulky) zvukové signály světelné signály (oheň, světlice) semafor abeceda (signalista s vlajkami na lodi) vlajky mezinárodního kódu signálů (na lodích) notový zápis abeceda matematické vzorce Morseovy abecedy atp.

"ODKDE SE VZDĚLY BITVY"


Zavedení

Čtení knih je jedna z mých oblíbených činností. Ještě nedávno mě táhl děj. Miloval jsem být v neobvyklých situacích, tajemných místech, překonávat těžkosti společně s hrdiny knih, bojovat za spravedlnost, hledat poklady. S přibývajícím věkem jsem začal věnovat pozornost stylu vět, technikám, jimiž autoři dosahují jasu a obraznosti zápletek: epiteta, metafory, přirovnání, kterými se to v básních M.Yu jen hemží. Lermontov, A.S. Puškin, I. Bunin, S. Yesenin, eposy, ruské lidové pohádky.

Pohádka je univerzální žánr, který pokrývá všechny jevy okolního života a přírody. Pro ruský pohádkový žánr je charakteristická obraznost, emocionalita, přístupnost a expresivita, která se projevuje ve fonetice, slovní zásobě a syntaxi.

Na jakých technikách je založena britská pohádková tradice? Jak se v anglických pohádkách dosahuje emocionality a obraznosti, když je všeobecně známo, že angličtina je mnohem chudší, zdrženlivější a konzervativnější? Předmětem mého výzkumu byly zvířecí příběhy Rudyarda Kiplinga ze sbírky „Jen tak příběhy“.

Předmětem studia jsou výrazové prostředky zvířecích obrazů, rysy stavby vět a poetika v těchto pohádkách.

Výzkumná hypotéza: po analýze Kiplingových pohádek z hlediska stylu, slovní zásoby a gramatiky se dozvím o stylistických prostředcích a prostředcích vyjadřování anglického jazyka, které mi v budoucnu pomohou lépe porozumět kultuře lidí a jazyk a rozšířím si své znalosti při studiu anglického jazyka.

Účel studie: identifikovat výrazové prostředky v anglickém jazyce pomocí lingvostylistické analýzy zvířecích příběhů R. Kiplinga. V souladu s předloženou hypotézou, předmětem a účelem studie, byly identifikovány konkrétní úkoly:

charakterizovat rysy umělecké metody R. Kiplinga;

zvážit jazykově stylistické rysy jazyka pohádek R. Kiplinga;

identifikovat rysy poetiky a obrazových systémů.

Novinkou této práce je její účel, cíle a samotný výběr výzkumného materiálu. Poprvé jsem se věnoval analýze anglického textu, zejména zvířecích pohádek.

Praktický význam práce spočívá v rozšíření znalostí o kultuře studovaného jazyka, prohloubení znalostí v oblasti slovní zásoby, gramatiky a slovotvorby. Předurčuje možnost využití materiálu a výsledků výzkumu v dalším studiu anglického orálního lidového umění.

V souladu s účelem a cíli práce byla použita metoda komparativní analýzy původního textu a jeho překladu.

jazykově stylistický rys Kiplingovy pohádky

Hlavní část

Než jsem začal analyzovat pohádky, seznámil jsem se s dílem spisovatele a zjistil jsem, že Kipling začal „vymýšlet, představovat si a zapisovat pohádky v reakci na úplně první „Co, kde a proč?“ jeho nejstarší dceři Josephine." D.M. Poškození. Předmluva ke třetímu vydání „Just tak stories“ .s. 5 Pak se objevili další malí posluchači (Josephinini přátelé) a nové pohádky. Tak vznikla celá sbírka pohádek o zvířátkách.

Kipling hodně cestoval a hodně viděl. Znal dobře historii, archeologii, zeměpis, etnografii, zoologii. Beletrie v pohádkách vychází z jeho encyklopedických znalostí, takže popisy zvířat, přírody a krajiny jsou velmi přesné a spolehlivé. Děj příběhů je inspirován africkým folklórem, ale žádný z Kiplingových příběhů nemá nic společného se zvířecím eposem národů střední a jižní Afriky. Pohádky jsou tedy čistou fikcí, kde autor, prolínající fikci se skutečnými fakty, zajímavě, vtipně a poučně vypráví dětem o tom, jak vznikal a vyvíjel se svět kolem nich. Konstantin Paustovsky o R. Kiplingovi napsal: „Jeho talent byl nevyčerpatelný, jeho jazyk byl přesný a bohatý, jeho vynález byl plný věrohodnosti, všechny jeho úžasné znalosti, převzaté ze skutečného života, se hojně třpytí na stránkách jeho knih.“

Rudyard Kipling byl úžasný vypravěč a úžasný herec. Když vyprávěl své příběhy dětem, otevřel ústa přesně tak, jak to udělal Keith nebo řekl „Humph!“ tak, jak to Camel dokázal vyslovit. Josephine proto požádala svého otce, aby pohádky zapsal přesně tak, jak je vyprávěl, aniž by změnil jediné slovo. Tato kombinace se v textu objevuje několikrát. Když mluvíme o vzniku abecedy, Kipling trvá na tom, že se to stalo přesně takto (bylo to tak): zvědavé slůně se snaží zjistit, proč melouny chutnají právě tak (proč melouny chutnaly právě tak) atd. To vedlo k názvu série „Just tak stories“.

Tři příběhy z cyklu byly převzaty pro výzkum:

Jak se velryba dostala do krku (Jak Keith dostal hrdlo);

Jak Velbloud dostal hrb;

Sloní dítě (Elephant).

Pohádky jsou psány „vznešeným stylem“ zábavnou formou, používají řadu slov vytvořených autorem - možná komická nadsázka a modifikace slov, která slyší v Indii a Africe. V celé knize se ke čtenáři obrací „Ó můj nejmilovanější“ (má drahá, má drahá), což vytváří atmosféru zvláštní intimity mezi vypravěčem a posluchačem, mezi autorem a čtenářem. Navíc, jak již bylo zmíněno, obrázky zvířat vytvářejí zvláštní důvěru a realitu. Svědčí o tom text. Například, když mluvil o Keithovi, řekl: "Všechny ryby, které našel v celém moři, jedl ústy - takže!" (Všechny ryby, které našel v moři, snědl jen tak), „Všechny je spolkl do svých teplých, tmavých, vnitřních skříní a pak mlaskl rty – takže...“ (Všechny je spolkl do teplého a tmavého šatníku, kterému se říkalo velrybí žaludek a mlátil rty takhle....) R. Kipling. „Jak se velryba dostala do hrdla“ str. 30, 32. V pohádce o sloním dítěti „Sloní dítě“ čteme: „Krokodýl takto mrkl jedním okem, když se Kipling dokonce pokouší znázornit řeč slůněte Krokodýl ho popadl za nos: "Jdi do toho!" (Dovoldo. Jsem více de god) R. Kipling „Sloní dítě“ str. 81,82.

Pohádkové vyprávění začíná „začátkem“, který zavádí posluchače do světa dávné minulosti. Zdůrazňuje neobvyklost situace, a tak se zdá, že ospravedlňuje neobvyklost toho, co je popisováno. Například: „Kdysi“ (Jak se velryba dostala do krku), „Na počátku let, kdy byl svět tak nový“ (Jak velbloud dostal hrb), „Na výšinách a Far-Off Times“ (The Elephant's Child).

Kompozice pohádek je jednoduchá: obvykle je založena na trojnásobném (nebo vícenásobném) opakování stejné akce. Opakovaná akce je zpravidla spojena s opakováním slovních vzorců ve formě dialogu nebo nějaké poznámky. Například v pohádce „Jak Keith dostal do krku“ autor třikrát žádá čtenáře, aby nezapomněl na podvazky („nesmíš zapomenout na podvazky“, „Zapomněl jsi na podvazky?“, „teď ty víte, proč jste neměli zapomenout na podvazky“). Nebo v pohádce „Jak velbloud dostal hrb“ říká velbloud neustále jen jedno slovo „hrb“ a kůň, pes a osel velblouda osloví třikrát („Velbloud, ó velbloudu, pojď ven a (klus) , aport, orat) jako my ostatní“). V pohádce „Slůně“ je zdvořilost slůněte zdůrazněna opakovaným opakováním příslovce zdvořile a jeho zvědavost opakováním otázky „Co má krokodýl k večeři?“ (Co jí krokodýl k večeři?)

Kipling hojně využívá retardaci (pomalý rozvoj akce), čehož je dosaženo jak již zmíněnou technikou triplicity, tak i zpřesňováním popisu. Krajta z příběhu o slůně je zobrazena jako „Dvoubarevný – Krajta – Rock – Had“ a Krokodýl je zobrazen jako „tamto samohybný válečný muž s pancéřovanou horní palubou“ (válečná loď s živá vrtule a pancéřová paluba). Rytmická organizace řeči a používání souhlásek a dokonce i rýmů vytváří zvláštní rozměr vyprávění. Občas to připomíná rytmus ukolébavek. V pohádce „Jak velryba dostala hrdlo“ je seznam ryb a mořských živočichů, které velryba snědla, napsán ve formě rytmické a rýmované prózy (hlavním metrem je anapest) „Snědl hvězdici a mořskou štiku, a krab a mrška, a platýs a dace, a skate a jeho druh…. (Snědl cejna, ruff a belugu, a jesetera, a sledě a sleďovou tetu...). S technikou rytmických rýmovaných opakování se opět setkáváme v popisu okamžiku, jak se námořník choval uvnitř Velryby: „Zakopl a skočil a bouchl a narážel a skákal a tančil a bouchal a cinkal, a on udeřil a kousl...“ (šlapal a skákal, klepal a brnkal, tančil, poskakoval, mlátil, bušil...). Pohádka „Slůně“ je plná rýmovaných přídomků: „šupinatý, chlupatý ocas“ (ocásek je jako mlátící cep a je celý pokrytý šupinami), „pyžmová, kulová tlama“ (zubatá, tesáková tlama), „a pouhý šmouhový nos“ (malý nos).

Na pozadí neutrálního nebo jemně zabarveného známého hovorového kontextu Kipling široce používá dvě kategorie stylově zabarvených slov – dětskou slovní zásobu (tzv. dětská slovíčka) a literární a knižní slovní zásobu.

Po přečtení pohádek „Jak velryba dostala hrdlo“, „Jak velbloud dostal hrb“, „Sloní dítě“ jsem určila následující dětskou slovní zásobu: twirly - whirly (točení úhoře) Toto je dětský neologismus, odvozené od sloves točit se - kroutit se a kroutit se - kroutit se pomocí přípony -y, která dává slovu výraznou emocionální konotaci, humornou nebo láskyplnou, charakteristickou pro dětskou slovní zásobu Komentář L.S ” str. 225 Slovo nubbly ve větě „Tenhle muž není podle mého vkusu“ je utvořeno od podstatného jména nubble (kus, hrudka) pomocí přípony -y „Jak velryba dostal hrdlo“ str. 33 Přídavné jméno snarly -yarly ( nevrlý, vrzající), utvořené od slovesa vrčet (vrčet, vrčet) pomocí přípony -y a slova yarly, vymyslel pro říkanku Kipling „Jak velbloud dostal hrb“ str. 45 Zkrácené dětské slovo nasytný je utvořeno z přídavného jména nenasytný (chamtivý , nenasytný), scuse me (promiň) - okleštěné dětské slovo od omluva a hijjus - dětinské zneužití přídavného jména ohavný. (strašný, krutý). Pohádka „Sloní dítě“ s. 81

Pro vytvoření nečekaného, ​​nejčastěji humorného efektu Kipling umně prokládá vyprávění vedené jednoduchým konverzačním způsobem slovy, která si sám vymýšlí po vzoru dětské slovní zásoby, a slovními termíny, knižními slovy a výrazy, popř. archaismy. V proslovu „vychytralé ryby“ k velrybě „Vznešený a štědrý kytovec“ Kipling záměrně používá výraz kytovec, aby dodal řeči důležitost a okázalost. Pohádka „Jak se velryba dostala do krku“ strana 30

Řeč Krajty a Krokodýla z pohádky o slůněti je plná archaismů: „Pojď sem, maličká,“ řekl Krokodýl“ („Pojď sem, můj maličký“, „tamto kulhavý proud“ (ten průzračný proud) , takto mluví Python o řece Limpopo Slova sem (zde moderní) a tam (moderní to) jsou archaismy.

Aby pohádkám dodal zvláštní zvukovou a intonační výraznost, autor aktivně využívá techniku ​​aliterace (opakování stejnorodých souhlásek), synonymní rýmované opakování, epiteta (obrazné vymezení předmětu) Učebnice literatury pro 8. ročník, 2. díl. , „Prosveshchenie“ 2008, s. 390, 394.. Největší počet aliteračních technik jsem našel v pohádce „Sloní dítě“ a aliterace je doprovázena epitety a synonymními rýmovanými opakováními. Například: „velký šedý-. zelená, mastná řeka Limpopo“ (ospalá, páchnoucí, bahnitá zelená řeka Limpopo), „šupinatý, chlupatý ocas“, „pyžmová, zatuchlá tlama“, „rozbředlý – rozbředlý“, „rozbředlý – rozbředlý“ Tak vznikly neologismy, které následně vstoupily do slovní zásoby anglického jazyka jako ustálené fráze: „muž nekonečných zdrojů a prozíravosti“ (muž bezmezné moudrosti a vynalézavosti), Pohádka „Jak velryba dostala hrdlo“ str. 32 „černý a modrá“ (1. modročerná, 2. špatná nálada) Pohádka „Jak velbloud přišel ke svému hrbu“ str. 45, „Ve vysokých a vzdálených dobách“ (v dávných dobách), „krokodýlí slzy“ (krokodýlí slzy ) Pohádka „Sloní dítě“ strana 80.

Z gramatického hlediska Kipling nejčastěji používá slovesa minulého času, která navíc uspořádává do rýmovaného sledu. Například v pohádce „Jak se velryba dostala do hrdla“ čteme „Zakopl a skočil a mlátil a narážel...a šlápl a lepkal“... Slovo lepped (nepravidelný tvar minulý čas slovesa skákat (skočit) - „skok“ tvořený Kiplingem rýmovat se slovem steped - „to do pa Ve větě „I have stop your ating“ se neologismus ating tvoří pomocí produktivní přípony -ing z minulého času (jedl) slovesa k jídlu tvořící rým se slovem strouhat „Zastavil jsem tvé pojídání.“ Str. 35

Závěr

Britská pohádková tradice je bohatou sbírkou živých obrazů, lidového humoru, mimořádných dobrodružství a kouzelných událostí. Britské pohádky jsou nositeli národní identity, jakési zobecnění britského ducha a způsobu myšlení. Tím, že pohádky absorbují folklór a literární materiál, obohacený o výpůjčky z kultury jiných národů (jako to dělal Kipling), představují jedinečnou syntézu obrazů, zápletek a myšlenek. Právě v pohádkových dílech autor vyjadřuje mnohé ze svých pohledů na svět, umění a společenské vztahy; Právě v pohádkách se naplno projevují zvláštnosti výtvarné metody, láska k barvitým, bohatým popisům. Přesvědčil jsem se o tom čtením a analýzou příběhů Rudyarda Kiplinga. Orientální přitažlivost autora pro čtenáře dodává vyprávění tajemnost a důvěru a zároveň naznačuje dávné časy, kdy se událost odehrává, což zase fascinuje a vzbuzuje živý zájem o pohádku. Opakované opakování akcí nebo popisů nejprve vyvolá protest, ale pak pochopíte, že Kipling s vámi „vede“ rozhovor, „chce“, abyste plně rozuměli tomu, co chce říct.

Viděl jsem poetiku pohádek přes aliteraci, synonymní rýmované opakování a epiteta. Zvláštní emocionalitu a výraz dodávají pohádkám dětská slova, originální Kiplingovy neologismy, které v textu hrají expresivně-emotivní roli, a ustálené fráze. Jsem si jist, že Kipling má stále spoustu zajímavých slov, která jazyk rozvíjejí a obohacují, spoustu technik a metod, s jejichž pomocí z obyčejných písmen, slov a vět vzniká skutečný zázrak - pohádka.

Literatura

Rudyard Kipling. Jen tak Stories.-M.: Raduga, 2000.- 254

Anglicko-ruský slovník. / Sestavil: V.D. Arakin, Z.S. Vygodskaya - M.: Ruský jazyk, 1998. - 848 s.

Velká Británie: Lingvistická a regionální referenční kniha/ A.R.U. Pokoj, G.A. Pasechnik-M.: Ruský jazyk, 1978.- 480 stran.

Literatura. 8. třída Učebnice pro všeobecně vzdělávací instituce. Ve 14 hodin 2. díl / autokompozice. V.Ya. Korovina.-M.: Vzdělávání, 2008.-339 s.

R.D. Kipling Tales [Text] / R.D. Kipling M.: Dětská literatura, 1991.- 59 s.

Městský státní speciální (nápravný) vzdělávací ústav pro studenty a žáky se zdravotním postižením "Zvláštní (nápravná) základní škola-MŠ č. 10" Typ V

Mimoškolní četba

Příběh Rudyarda Kiplinga

"Odkud se vzali pásovci?"

Připravili a provedli:

Městská část Novokuzněck

Účel lekce: seznámit žáky s díly R. Kiplinga; rozšířit své čtenářské obzory; rozvíjet expresivní čtení, zlepšovat techniku ​​čtení, smysl pro humor; vzbudit zájem a lásku ke knihám; rozvíjet pečlivý přístup ke knihám.

Materiál pro učitele

Rudyard Kipling je básník a prozaik s velkým talentem. Nepřeberné bohatství vizuálních prostředků, přesný a odvážný jazyk, živá představivost, bystré pozorování, rozsáhlé a všestranné znalosti – všechny tyto úžasné vlastnosti, spojené dohromady, dělají z Kiplinga spisovatele, který patří celému lidstvu.

Kiplingovy vtipné a ironické „pohádky“ přitahují mladé čtenáře svou jedinečnou invencí, pestrými barvami a živým mluveným jazykem. Autor jakoby odpovídal na nespočetné dětské otázky „proč“ a „proč“, s potutelným humorem vypráví, odkud se vzal sloní chobot, proč se stal levhart skvrnitý, jak dostal velbloud hrb, proč má nosorožec hrubou kůži v záhybech, proč velryba má úzké hrdlo, jak bylo složeno první písmeno a jak byla vynalezena první abeceda, jak se objevila domácí zvířata. Při zodpovězení všech těchto otázek dává Kipling volný průchod tvůrčí fantazii a zároveň nutí děti přemýšlet o mnoha věcech.


Kiplingovy pohádky jsou plné vtipných vtipů a vtipů. Jeho příběhy jsou nečekaně přerušovány apely na mladé posluchače. Hlavní text doplňují vtipné básničky a výrazné autorské ilustrace s vtipnými vysvětlivkami. To vše jsou součásti jednoho plánu.

"Odkud se vzali pásovci"Dešifrujte název pohádky

1620122151 393313101930 218161561516192429

Odpověď:"Odkud se vzali pásovci?"

Otázky k obsahu

Líbila se vám pohádka?

Jaký dojem na vás udělala?

Na co nejraději vzpomínáte?

Kde se odehrávají události popsané v pohádce? (Na Amazonu.)

Jmenujte hlavní postavy pohádky?

Řekněte nám, jak žili ježek a želva?

Jak trávil čas jaguár?

Kdo vysvětlil jaguárům, jak se chytají želvy a ježci?

Jakou radu dala matka svému synovi?

Prozraďte nám, jak probíhalo první setkání jaguára s želvou a ježkem?

Proč jaguár nikoho nechytil?

Řekněte nám, jak si zvířata spletla jaguára?

Pokusil se jaguár znovu chytit ježka a želvu?

Jak se ježkovi a želvě podařilo oklamat jaguára?

Co se ježek naučil?

Co se želva naučila?

Jakou otázku nám klade pohádka?

V jaká zvířata se proměnila želva a ježek?

Kipling napsal zábavný, zajímavý příběh, který však nelze uznat jako vědecký fakt. Proč?

Kde můžeme získat spolehlivé informace a vědecké odpovědi na otázky: kdo jsou pásovci? Co je známo o životě ježka a želv? (Encyklopedie, příručky.)

Najděte v tabulce pohádkové hrdiny

Horizontální: ježek, želva, pásovec. Vertikální: jaguár.

Digitální diktát

Učitel čte dětem výroky, pokud děti s výrokem souhlasí, dají 1 (jedna), pokud nesouhlasí, dávají 0 (nula).

1. Události v pohádce se odehrávají na řece Amazonce.

2. Želva jedla žáby. (Zelený salát.)

3. Ježek sežral šneky.

4. Ježek se jmenoval Zlyuchka-Thorn.

5. Želva se jmenovala Uspěchaná. (Neuspěchaný.)

6. Jaguár se jmenoval Painted.

7. Ježek se nebojí vody. (Strach.)

8. Matka naučila jaguára chytat želvy a ježky.

9. Želva píchla do jaguára. (Ježek.)


10. Ježek se naučil stočit se do klubíčka. (Želva.)

11. Ježek a želva se proměnili v pásovce.
Odpovědi: 101 101 010 01.

Test

2. Na jaké řece se události odehrály?
a) Na Volze b) Na Amazonce

3. Jaká byla voda v řece?

a) Zataženo b) Čistota

4. Kdo lovil želvu a ježka?
a) Leopard b) Jaguár

5. Jak se jmenoval ježek?

a) Ostnatý b) Ostnatý bok

6. Jak se jmenovala želva?

a) Toropyshka b) Medlyanka

7. Jak se jmenoval Jaguár?

a) Malované b) Hodinový stroj

8. Co se želva naučila?

a) Plavat b) Běhat

9. Co se ježek naučil?

a) Plavat b) Běh c) Skočit

10. Co se stalo želvě a ježkovi po plavání?

a) Šupiny b) Ostny c) Mušle

11. V jaká zvířata se proměnil ježek a želva?

a) U jaguárů b) U želv c) U pásovců

Odpověď: 1 - in; 2 - b; 3-a; 4-6; 5-a; 6-in; 7 - a; 8 - in; 9-a; 10 - a I - c.

Dešifrujte pohádkové postavy

I. Přeškrtni všechna opakovaná písmena a přečti slovo.

Odpověď: jaguár.

Odpověď: ježek.

2. Spojte čísla z pravého sloupce s písmeny v levém sloupci a přečtěte slovo.

Odpověď:želva.

3. Čtěte pouze ruská písmena.

DBFWRPYOLHNEZQHWOSCYEUЦIW

Odpověď: pásovec

Hra: "Hádej, kdo to řekl?"

1. „Jestli, synu, najdeš ježka, hoď ho rychle do vody. Ježek
se ve vodě rozvine samo. A když najdete želvu, vyškrábněte ji tlapou z krunýře.“

2. „Hhodil jsem do vody další zvíře. Řekl, že se jmenuje Želva, ale já mu nevěřil. Ukáže se, že to skutečně byla Želva. Ponořila se do vody, do bahnité řeky Amazonky, a už jsem ji nikdy neviděl. A tak jsem zůstal hladový a myslím, že se odtud musíme přesunout jinam. Tady v bahnitých vodách Amazonky jsou všechna zvířata tak chytrá. Chudák já je nezvládnu."

3. „Koneckonců, když jsem, jak říkáš, řekl to, co řekla ona, co jsem řekl, tak se ukáže, že jsem řekl to, co ona. A jestli si myslíš, že řekla, že bys mě měl otočit tlapkou a neházet mě do vody i s mou mušličkou, nemám s tím nic společného, ​​že?"

4. „Tak dobře se schoulíš – stejně jako moji bratři a sestry. Říkáte dvě díry? Dobře, jen nebuďte tak nahlas, jinak to Malovaný jaguár uslyší. Buďte odvážní! Až budete hotovi, zkusím se ponořit a zůstat pod vodou déle. Říkáte, že je to velmi snadné. Painted Jaguar bude překvapen! Ale jak se štíty na vaší mušli posunuly! Dříve byli vedle sebe, ale nyní jsou jeden na druhém."

Odpovědi: 1. Jaguáří matka. 2. Jaguár. 3. Želva. 4. Ježek.

Obnovte poškozený text. Doplňte chybějící slova

"Drahý..., řeknu ti znovu... o vzdálených a starověkých časech." Pak tam žil Zlyuchka-... Ježek. Žil na... řece.... jedl šneky a různé věci. A měl... Želvu... která také žila na bahnité řece Amazonce, jedla různé odrůdy a... salát. Všechno šlo... že jo, drahý chlapče?

Slova pro referenci:chlapec, pohádka, trn, zablácený, amazonka,přítel, poklidný, zelený, dobrý.

Odpověď:„Milý chlapče, znovu ti budu vyprávět pohádku o dávných a dávných časech. Pak žil Ježek Trnitý. Žil na bahnité řece Amazonce, živil se šneky a různými odrůdami. A měl přítele, želvu pomalou, která také žila na bahnité řece Amazonce, jedla různé odrůdy a zelený salát. Všechno šlo dobře, že, drahý chlapče?"

Kniha Jen pohádky

Právě univerzální lidskost vylitá v tomto Kiplingově románu, stejně jako v jeho dalších nejlepších dílech, jako by izolovala „Kima“ od ideologie tohoto spisovatele a uvádí ho do proudu vysoké literatury.

Totéž lze říci o dalším úžasném stvoření Kiplinga, které se objevilo ve stejných letech - knize „Just Fairy Tales“ (1902).

Jako mnoho jiných věcí tohoto spisovatele vznikaly postupně.

Just Tales je Kiplingova nejuniverzálnější kniha. ( Tento materiál vám pomůže správně psát na téma Kniha Jen pohádky. Shrnutí neumožňuje pochopit plný význam díla, takže tento materiál bude užitečný pro hluboké pochopení díla spisovatelů a básníků, jakož i jejich románů, příběhů, povídek, her a básní.) V něm působil nejen jako vypravěč a básník, ale také jako výtvarník. Pro jeho rodinu to, myslím, nebylo překvapení - ostatně si dokonce zvláštním způsobem vedl sešity: místo obyčejných poznámek je pokrýval jakýmisi klikyháky, připomínajícími hieroglyfy, a zajímavými perokresbami. Ale mimo rodinu to samozřejmě nevěděli, a když se Kipling ukázal i jako silný profesionální umělec, který se nevyhnul vlivu Burne-Jones, ale byl docela originální, veřejnost byla ohromena. Od té doby tvoří Kiplingovy kresby neměnnou organickou součást každého jednotlivého vydání Jen pohádek.

Je pravda, že když se tato sbírka Kiplinga nazývá tímto způsobem, je třeba se držet tradice překladu Čukovského, který tento název zprostředkoval přesně tímto způsobem, nic víc. V angličtině to zní spíše jako „Simple Stories“. Takovou „jednoduchost“ však mohl jen Kipling.

Aby člověk mohl napsat tyto pohádky, musel mít především děti velmi rád. Kiplingova sestra Trix, provdaná za paní Flemingovou, si vzpomněla, že během procházek navázal rozhovor s každým dítětem, které potkal. "Byla to nesrovnatelná radost sledovat ho, když si hrál s dítětem, protože v té době se sám stal dítětem," napsala. Pokud jde o Just Tales, říká, že „předjímá jakoukoli otázku, kterou by si dítě mohlo položit; v ilustracích se stará přesně o ty detaily, které dítě očekává, že uvidí.“ Děti mu to oplácely stejnou nezodpovědnou láskou. Jednou, během plavby po moři, se desetiletý chlapec, kterého matka nedokázala uklidnit, vrhl ke Kiplingovi, sedl si mu na klín a okamžitě přestal plakat. Je snadné pochopit, jak Kiplinga zbožňovaly jeho vlastní děti a synovci. Pro ně začal poprvé vyprávět příběhy, které byly později zařazeny do sbírky „Jen pohádky“. Po Knihách džunglí se už nebál považovat se za dětského spisovatele a první posluchači jeho pohádek tento názor potvrzovali na každém kroku. Tam byly historky před spaním, které Kipling vyprávěl své dceři Effie (Josephine) ve Vermontu, a když se opakovaly, nedovolila, aby se změnilo ani slovo. Pokud vynechal frázi nebo slovo, okamžitě je doplnila. Existovaly i další pohádky určené pro velkou skupinu dětí – byly neustále obměňovány, až získaly konečnou podobu. V Americe se objevila první verze pohádky „Kočka chodila sama“. Je také známo, že v Brattleboro byly poprvé vyprávěny příběhy o nosorožci, velbloudovi a velrybě. Vědci uhodli, že poslední z nich se narodil v Americe, protože „podvazky“ jsou tam označeny americkým, nikoli anglickým slovem, a stanice Winchester, Ashuelot, Nashua, Kini a Ficheoro, které velryba uvádí, jsou železniční stanice na cesta do Brattleboro. Když rodina odjela v lednu 1898 na tři měsíce do Jižní Afriky, vyprávěl se příběh o zvědavém slůně a možná i o leopardovi. Po návratu do Anglie vytvořil Kipling pohádku „Jak byl napsán první dopis“, před novou cestou do Afriky napsal „Krab, který si hrál s mořem“ a v prvních měsících roku 1902 na panství Rhodos – „The Můra, která si dupla nohu“ a předělané „Kočky“. Tak se postupně dala dohromady tato kniha. Každá pohádka se zrodila, když přišel její čas. S velkou radostí kreslil ilustrace ke knize a také celou dobu konzultoval s dětmi.

Kiplingovi synovci později vyprávěli, jak byli v jeho anglickém domě „Jilmy“ („Jilmy“) pozváni do pracovny, útulného pokoje s oknem na chodbu, a strýc Ruddy jim četl o námořníkovi – velmi vynalézavý, chytrý a statečný, o jeho rovnátka: "Prosím, nezapomeň na podvazky, má drahá." V tištěné podobě si vzpomněli, že „Just Tales“ nebyly nic ve srovnání s tím, co slyšeli. Jaké potěšení měli, když jim to strýc Ruddy řekl svým hlubokým, sebevědomým hlasem! Bylo v tom něco rituálního. Každá fráze byla vyslovována s určitou intonací, vždy stejnou a bez ní byly jen skořápkou. Jeho hlas měl jedinečné modulace, zdůrazňoval určitá slova, zvýrazňoval určité fráze, a to vše prý učinilo jeho čtení nezapomenutelným.

V tisku zůstaly „Jednoduché pohádky“ také vynikajícím literárním dílem. A to se vší jednoduchostí – nejen dětskou literaturou. Slovo „jednoduchost“ pro ně samozřejmě platí s určitými výhradami. Především je třeba poznamenat, že básně doprovázející tyto příběhy se vyznačují vzácnou rytmickou a lexikální propracovaností a jednoduchost, která odlišuje hlavní text příběhů, je podobná jednoduchosti bajky. Tyto příběhy jsou jednoduché, protože v nich není nic nadbytečného.

Ale hlavní předností těchto pohádek je jejich mimořádná originalita. Pohádková tradice jako celek se vyznačuje určitou „kontinuitou“, a to nejen v rámci hranic konkrétní země. Společné středověké kořeny pohádek jsou vidět na každém kroku a vytvořit v této oblasti něco radikálně nového je nesmírně obtížné. Kipling byl jedním z mála, komu se to podařilo. To se samozřejmě nedá říct o všech jeho pohádkách. „Krab, který si hrál s mořem“ přímo koreluje s mytologickou zápletkou uvedenou v knize Waltera Skeata „Malajská magie“ (1900), vydané o rok dříve, a v pohádce „Odkud se vzali pásovci“ jakoby podřizoval sám k oné „logice absurdna“, která obsahuje „Alenku v říši divů! a „Through the Looking Glass“ od jeho milovaného Lewise Carrolla – obě tyto knihy znal téměř nazpaměť.

Znal také knihu Andrewa Langa Mýtus, rituál a náboženství (1887), ale z ní si pouze vypůjčil jména bohů Nka, Nking a Nkong v Příběhu starého klokana. V Kiplingovi nacházejí drobné citáty a vzpomínky z Bible a Koránu. „Můra, která si dupla nohu“ vznikla bez vlivu jedné z básní Roberta Browninga. O vlivu, který na Kiplinga měly buddhistické příběhy, hovoří i odborníci na východní literaturu. Ale Kipling nenašel jen novou, vlastní intonaci. Zápletky svých pohádek si ve většině případů sám vymýšlel. Podle Rogera Lanceline Greena, autora slavné knihy Kipling and the Children (1965), působí Just Tales dojmem něčeho, co vzniklo z ničeho. Ne vždy jsme schopni pochopit, z jaké hlíny Kipling vytesal; jeho postavy a nelze než ocenit genialitu, s jakou jim vdechl život.“ Charakteristickým rysem jeho pohádek, pokračuje, je podle něj jejich „vysoce spolehlivá nepředstavitelnost, ověřená neomylnou logikou“. K tomu můžeme přidat ještě jednu zajímavou vlastnost Kiplingových příběhů. Navzdory svému zvláštnímu starověkému základu jsou plné moderních detailů. V tomto ohledu se Kipling podobá Thackeraymu, v jehož pohádce „Prsten a růže“ si hrdina žijící v neznámých časech a v neexistujících královstvích čistí boty Warrenovou pastou a obecně neodmítá výhody moderní civilizace, kterou má k dispozici.

Elizabeth Nesbitová, která ve své knize Kritické dějiny dětské literatury (1953) usilovně pátrá po pramenech Jen pohádek, je také nedává do souvislosti s žádnými konkrétními folklorními díly, ale pouze s obecným duchem dávné pohádkové tradice. Podle ní „tyto příběhy, napsané ve dvacátém století, představují tak zručné oživení prvotních podnětů, které dávají vzniknout mnoha proč a proč světového folklóru, že je dokonce těžké uvěřit. Kipling, o nic horší než náš pravěký předek, chápe hlavní rysy či vnitřní vlastnosti slona a velblouda, leoparda, kočky a můry a z toho všeho dokáže utkat vyprávění, v němž je vše zobrazené vyčerpávající vysvětlení... Ale v každém případě je to stejný Kipling s jeho jedinečným stylem a vůní.“ Něco podobného řekl o této Kiplingově knize Gilbert Keith Chesterton ve své recenzi, která vyšla měsíc po jejím vydání. „Zvláštní kouzlo těchto nových příběhů Kipling,“ napsal, „je v tom, že se nečtou jako pohádky, které dospělí vyprávějí dětem u krbu, ale jako pohádky, které si dospělí vyprávěli na úsvitu lidstva. Zvířata v nich vystupují tak, jak je viděli pravěcí lidé – nikoli jako druhy a poddruhy a rozvinutý vědecký systém, ale jako nezávislí tvorové poznamenaní puncem originality a extravagance. Slůně je podivín s botou na nose; velbloud, zebra, želva – to vše jsou částice magického snu, jehož pozorování není totéž jako studium biologických druhů.“

Chesterton samozřejmě zapomíná, že v Kiplingových příbězích je duch evropské účelnosti poměrně silný, a bez ohledu na to, jak neuvěřitelný způsob, jakým slůně získal svůj chobot, autor nepochybuje, že nyní žije lépe než dříve. Recenzent prvního vydání „Jednoduchých pohádek“ si však správně všiml autorova chápání ducha nejstarších civilizací světa.

„Just Fairy Tales“ je posledním Kiplingovým dílem, které se mezi čtenáři pevně usadilo a je uznáváno jako klasika. Vyšly v říjnu 1902, tedy více než dva měsíce před dovršením šestatřiceti let – tedy v polovině svého života. Dá se říci, že právě v této době se vyčerpal tvůrčí impuls, který Kipling v Indii obdržel. Samozřejmě, že později měl úspěšné příběhy a básně, ale jen čas od času. Když mu Nobelova komise o pět let později udělila cenu za literaturu, dostal ji spisovatel, který už dokázal téměř vše, čeho byl schopen – v románu, v povídce, v poezii.

Zdroje:

    Příběhy Rudyarda Kiplinga. Poezie. Pohádky / Komp., předmluva, komentář. Yu. I. Kagarlitsky.- M.: Vyšší. škola, 1989.-383 s.

    Anotace:

    Sbírka pozoruhodného anglického spisovatele konce 19. - počátku 20. století Rudyarda Kiplinga obsahuje nejvýznamnější příběhy, básně a pohádky, které napsal v různých letech.

    Publikace je vybavena předmluvou, komentářem a také slovníkem orientálních slov nalezených v dílech R. Kiplinga.

Joseph Rudyard Kipling (1865-1936) prožil dětství v Indii, kde jeho anglický otec sloužil jako úředník, a navždy se zamiloval do této země, její přírody, jejích lidí a kultury. Narodil se v roce, kdy vyšla Carrollova Alenka v říši divů; S touto knihou jsem se seznámil velmi brzy a znal jsem ji téměř nazpaměť. Stejně jako Carroll i Kipling rád rozptyloval falešné představy a koncepty, které byly zakořeněny v každodenním vědomí.

Kiplingovo dílo je jedním z nejvýraznějších fenoménů novoromantického hnutí v anglické literatuře. Jeho díla ukazují drsný život a exotiku kolonií. Spisovatel ve své poezii a próze prosazoval ideál síly a moudrosti. Příkladem takového ideálu pro něj byli lidé, kteří vyrostli mimo ničivý vliv civilizace a divokých zvířat. Vyvrátil zažitý mýtus o kouzelném, luxusním Východě a vytvořil vlastní pohádku – o drsném Východě, krutém k slabším; vyprávěl Evropanům o mocné přírodě, která vyžaduje, aby každý tvor vynaložil veškerou svou fyzickou i duchovní sílu.

Kipling psal osmnáct let pohádky, povídky a balady pro své děti a synovce. Světovou proslulost získaly dva jeho cykly: dvoudílná „Kniha džunglí“ (1894-1895) a sbírka „Jen tak“ (1902). Kiplingova díla podněcují malé čtenáře k přemýšlení a sebevzdělávání. Dodnes si angličtí chlapci pamatují jeho báseň „Kdyby...“ – přikázání odvahy.

V názvu "Knihy džungle" odráží autorovu touhu vytvořit žánr blízký nejstarším památkám literatury. Filosofická myšlenka dvou „Knih džungle“ se scvrkává na tvrzení, že život divoké přírody a lidí podléhá obecnému zákonu – boji o život. Velký zákon džungle určuje dobro a zlo, lásku a nenávist, víru a nevíru. Stvořitelem mravních přikázání je sama příroda, nikoli člověk (proto v Kiplingových dílech není ani náznak křesťanské morálky). Hlavní slova v džungli: „Ty a já jsme stejné krve...“. Jediná pravda, která pro spisovatele existuje, je žít život, neomezený konvencemi a lži civilizace. Příroda má v očích spisovatele už tu výhodu, že je nesmrtelná, zatímco i ty nejkrásnější lidské výtvory se dříve či později promění v prach (opice dovádějí a hadi lezou po troskách kdysi luxusního města). Pouze oheň a zbraně mohou učinit Mauglího silnějším než kdokoli v džungli.

Spisovatel znal skutečné případy, kdy byly děti vychovávány ve smečce vlků nebo opic: tyto děti se již nemohly stát skutečnými lidmi. A přesto vytváří literární mýtus o Mauglím - adoptivním synovi vlků, který žije podle zákonů džungle a zůstává člověkem. Když Mauglí dozrál a dozrál, opouští džungli, protože on, muž vyzbrojený zvířecí moudrostí a ohněm, nemá sobě rovného a v džungli etika lovu předpokládá férový boj pro hodné protivníky.


Dvoudílná „Kniha džungle“ je cyklus povídek prokládaných poetickými vsuvkami. Ne všechny povídky vyprávějí o Mauglím, některé z nich mají nezávislé zápletky, například pohádková povídka „Rikki-Tikki-Tavi“.

Kipling usadil své mnohé hrdiny v divočině střední Indie. Autorova fikce je založena na mnoha spolehlivých vědeckých faktech, jejichž studiu spisovatel věnoval mnoho času. Realismus zobrazení přírody je v souladu s její romantickou idealizací.

Další „dětskou“ knihou spisovatele, která se stala široce známou, je sbírka pohádek, kterou nazval "Přesně tak" (lze také přeložit jako „Jen pohádky“, „Jednoduché příběhy“). Kipling byl fascinován lidovým uměním Indie a jeho příběhy organicky spojují literární dovednosti „bílého“ spisovatele a silnou expresivitu indického folklóru. V těchto příbězích je něco ze starověkých legend – z těch příběhů, kterým dospělí věřili na úsvitu lidstva. Hlavními postavami jsou zvířata s vlastními charaktery, zvláštnostmi, slabostmi a přednostmi; nevypadají jako lidé, ale jako oni sami - ještě nezkrocení, nezařazení do tříd a druhů.

Zdá se, že malý čtenář je vyzván, aby přemýšlel o tom, co jiného by se dalo udělat, aby se předešlo špatným následkům. Kvůli své zvědavosti zůstalo slůně navždy s dlouhým nosem. Kůže nosorožce byla vrásčitá, protože snědl mužský koláč. Malá chyba nebo chyba vede k nenapravitelným velkým následkům. Nicméně to nezkazí život v budoucnosti, pokud neztratíte odvahu.

Každé zvíře a člověk existuje v pohádkách v jednotném čísle (ostatně to ještě nejsou zástupci druhů), takže jejich chování je vysvětleno osobnostními charakteristikami každého z nich. A hierarchie zvířat a lidí je postavena podle jejich inteligence a inteligence.

Samotné příběhy jsou vtipné a poučné.

Představit si svět jinak, než ho znáte – to samo o sobě vyžaduje, aby čtenář měl živou představivost a svobodu myšlení. Velbloud bez hrbu. Nosorožec s hladkou kůží zapínaný na tři knoflíky, slůně s krátkým nosem, leopard bez skvrn na kůži, želva v krunýři s tkaničkami. Kiplingova pohádková země je ve své živé pohyblivosti jako dětská hra.

Kipling byl talentovaný kreslíř a sám kreslil ty nejlepší ilustrace pro své vlastní pohádky.

Počátkem 20. let pohádky a básně R. Kiplinga přeložili K. Čukovskij a S. Marshak. Tyto překlady tvoří většinu zde publikovaných jeho prací pro děti.