Pohádka o omlazujících jablkách a živé vodě (rozvoj lekce). Pohádka o omlazujících jablkách a živé vodě

Učitel na střední škole Artemovsk No. 2

Zapykina Naděžda Sergejevna

Podrobit. "Příběh omlazující jablka a živá voda“ a její hrdinové.

Cíl :

    identifikovat žánrové vlastnosti pohádka, význam obrazů Baba Yaga, Ivana Tsareviče v ruském folklóru, symbolický význam jablka, kompoziční vlastnosti„Příběhy omlazujících jablek a živé vody“;

    rozvíjet badatelské a komunikační dovednosti, dovednosti žáků expresivní čtení, práce s ilustracemi, schopnost zvýraznit to hlavní v poslouchaném textu;

    vychovat pozorné, přemýšlivé čtenáře, kteří milují knihy.

PRŮBĚH LEKCE.

já Organizační moment.

II . Stanovení tématu a cílů lekce.

- studenti jsou prezentováni s prezentací(Příloha 1) , ve kterém jsou obrazy vybírány slavných umělců, zobrazující různí hrdinové Ruské pohádky, stejně jako ilustrace k pohádce „Omlazující jablka“. Děti po zhlédnutí snímků vyjádří svůj názor na téma lekce. Po diskusi různé názory, zobrazí se téma lekce (případně s pomocí vyučujícího).

Zapisování tématu do sešitu a definování cílů (každý žák si stanoví cíl hodiny sám). Cíle prodiskutuje a hlavní zapíše na tabuli učitel.

III . Práce na tématu lekce.

    Rozhovor se třídou.

Vyjmenuj hrdiny pohádky.

Car, Fjodor Carevič, Vasilij Carevič, Ivan Carevič, dvorní babička, kouzelní koně, panna Sineglazka a její synové, pták Nagai a její kuřátka.

- definovat dobroty a negativní (odpovědi dětí)

    Zpráva od školeného studenta o Baba Yaga. Odvolání na reprodukci obrazu I.Ya Bilibina „Baba Yaga“ (příloha 1).

Zadání: během prezentace odpovězte na otázky.

Co znamenají „kuřecí stehýnka“ v chatě Baba Yaga?

Proč hrdina žádá Babu Jagu, aby ho nakrmila, dala mu něco napít a uložila do postele?

Proč je vchod do chaty z lesa?

Obraz Baba Yaga se datuje do éry matriarchátu a mnoho o něm zůstává záhadných. Pro název „Yaga“ zatím neexistuje žádné přesvědčivé vysvětlení.

Obraz Baba Yaga, stojící na hranici světů, slouží jako vodítko umožňující hrdinovi proniknout dovnitř svět mrtvých díky provádění určitých rituálů a je spojen s legendami o hrdinově přechodu do jiný svět(Třicáté království). Baba Yaga patří do dvou světů najednou – světa mrtvých a světa živých.

Chata Baba Yaga „na kuřecích stehýnkách“ je zobrazena tak, že stojí buď v houštině lesa (střed jiného světa), nebo na okraji lesa, ale pak je do ní vchod ze strany lesa, tzn. ze světa smrti. Název „kuřecí stehýnka“ s největší pravděpodobností pochází z „kuřat“, tzn. kouřem poháněné sloupy, na kterých Slované postavili „chýš smrti“ - malý srub s popelem zesnulého uvnitř (např. pohřební obřad existoval u starých Slovanů již v 6.–9. století). Hrdina, který na pomezí života a smrti narazí na chatrč Baba Yaga, míří do neznámého světa, aby získal magické předměty nebo osvobodil zajatou princeznu. Poté, co člověk prošel zkouškami v chatě Baba Yaga, zjistí, že patří do obou světů současně, je obdařen mnoha magickými vlastnostmi, podrobuje si různé obyvatele světa mrtvých, poráží strašné příšery, které ho obývají, získává zpět magickou krásu. od nich a stává se králem.

Po představení děti ve dvojicích odpovídají na otázky, diskutují o odpovědích a vyslovují je.

    Pracujte ve dvojicích s podklady. Děti dostávají text o Ivanu Careviči. Na desce se objeví diapozitiv s obrazy V.M Vasnetsova „Ivan Tsarevich on Šedý vlk“ a „Boj Ivana Careviče s hadem“.

Ivan Tsarevich je jednou z hlavních postav ruského folklóru. Jak pohádková postava objevil se koncem 18. - začátkem 19. století.

Ivan Carevič vystupuje v pohádkách jako kladný charakter, boj proti zlu, pomoc uraženým a slabým. Ivan Carevič je na začátku pohádky velmi často chudý, ztracený svými rodiči, pronásledovaný nepřáteli a neví o svém královském původu. V takových příbězích jako odměna za hrdinské chování a dobré skutky získává Ivan Carevič zpět své království, trůn nebo nachází své královské rodiče. Na konci pohádky většinou dostane polovinu království, za manželku královu dceru a kouzelného nebo drahého koně.

Někdy může být Ivan carevič negativní postava, který je v kontrastu s jinými princi nebo postavami jednoduchý původ, například Syn rybáře Ivana. V tomto případě je Ivan Tsarevich naštvaný, zrádný a různými způsoby snaží zničit dobré hrdiny a sebrat jim zaslouženou odměnu. Nakonec je zahanben a potrestán.

Ivan Tsarevich (jako Ivan Blázen) je obvykle nejmladší z nich tři synové král

    Rozhovor o symbolickém významu jablka. (Děti vyjádří svůj názor na to, co jablko symbolizuje. Poté si žáci poslechnou příběh učitele a porovnají jej se svým názorem. Určí, kdo měl pravdu a kdo se mýlil).

Ruská tradice interpretovala obraz a symboliku jablka po svém. Je známo, že na hrob zesnulého bylo položeno zelené jablko, které mělo naznačovat, že podoba zesnulého byla uchována v paměti živých a připomínat, že život na zemi pokračuje. Přísloví, že „jablko nepadá daleko od stromu“, se vžilo i do Rusů, tzn. děti jdou ve šlépějích svých rodičů a často opakují své chyby a špatné výpočty.

Jablko je spojeno nejen s nevyřešené záhady narození a smrti, ale také s jedním ze symbolů královská moc– moc, čímž se zdůrazňuje, že vládce drží zemi ve svých rukou, tzn. pravidla.

    Rozhovor o kompozici pohádky. Učitel klade otázky, děti odpovídají.

- Co je složení? Co obsahuje kompozice pohádky?

Protože ne každý si to pamatuje tento materiál, učitel všem rozdá kartičky (Příloha 2) a probíhá diskuse o přečteném.

6. Nezávislý výzkumné práce s textem ve skupinách (třída je rozdělena na 2 skupiny, každá skupina při práci s textem doplní mezery v tabulkách).

Tabulka 1.

V tabulce žáci vyplní třetí část.

Příklad

Začátek

Hlavní postava nebo hrdinka objeví ztrátu nebo nedostatek.

Král je velmi zastaralý a v jeho očích zchudl...

Vývoj pozemku

Hledání toho, co je ztraceno nebo chybí.

Fjodor Carevič, Vasilij Carevič, Ivan Carevič jdou hledat omlazující jablka.

Vyvrcholení

Hlavní hrdina nebo hrdinka bojuje s nepřátelskou silou a vždy ji porazí nebo vyřeší obtížné hádanky.

Ivan Tsarevich bojuje s dívkou Sineglazkou, porazí krásnou dívku a ožení se s ní.

Rozuzlení

Překonání ztráty nebo nedostatku.

Ivan Tsarevich se vrací do paláce, odjíždí se Sineglazkou do jejího panenského království.

Tabulka 2

Studenti vyplní pravou stranu tabulky.

Výsledek práce. Konverzace. Každá skupina prezentuje výsledek své práce, poté jej porovnává s normou, opravuje chyby a diskutuje o následujících otázkách:

Identifikační znaky pohádky.

Jaké je složení „Příběhů omlazujících jablek a živé vody“?

Jak jsou v pohádce rozděleny role?

Jaké jsou charakteristické motivy pohádky?

Pojmenujte magické předměty, se kterými se v pohádce setkáte. Jakou roli hrají v pohádkovém vyprávění?

Džbán s dvanácti stigmaty.

Kamenná deska s nápisem: „Když půjdeš doprava, zachráníš se, ale ztratíš koně. Pokud půjdete doleva - abyste zachránili koně, ztratíte sebe. Pokud půjdeš rovně, budeš ženatý."

Věž pod zlatou střechou.

Lapaný bič, dvanáct obvodů s obvodem.

Chata na kuřecí stehýnko s jedním oknem.

Jabloň s omlazujícími jablky a pod jabloní studánka s živou vodou.

Válečné palice, dlouhé kopí, ostré šavle, damašková dýka.

Jaká je intonace ruských lidových pohádek? (odpovědi dětí)

Ruské pohádky se vyznačují muzikálností. Díky úžasným figurám řeči zní vyprávění jako píseň.

IV. Shrnutí lekce. Klasifikace. Konverzace.

Co učí pohádka?

Pohádka potvrzuje víru v dobro a spravedlnost. Učí samostatnosti, zdvořilosti, opatrnosti v úsudku, pohostinnosti.

D/z. Připravit umělecké převyprávění"Příběhy bělgorodských studní."


Téma lekce. "Příběh omlazujících jablek a živé vody."

Cíl:

· identifikovat žánrové rysy pohádky, význam obrazů Baba Yaga, Ivana Tsareviče v ruském folklóru, symbolický význam jablka, kompoziční a jazykové rysy „Příběhu omlazujících jablek a živé vody“;

· rozvíjet badatelské a komunikační dovednosti studentů, expresivní čtenářské dovednosti, práci s ilustracemi a schopnost zvýraznit hlavní body v poslouchaném textu;

· vychovat pozorné, přemýšlivé čtenáře, kteří milují knihy.

Zařízení:multimediální prezentace.

PRŮBĚH LEKCE.

I. Organizační moment.

II. Učení nového materiálu.

1. Komunikujte téma, účel, plán lekce.

2. Rozbor obsahu „Pohádky o omlazujících jablkách a živé vodě“.

Vyjmenuj hrdiny pohádky.

Car, Fjodor Carevič, Vasilij Carevič, Ivan Carevič, dvorní babička, kouzelní koně, panna Sineglazka a její synové, pták Nagai a její kuřátka.

3. Zpráva od připraveného studenta o Baba Yaga. Odvolání na reprodukci obrazu I.Ya Bilibina „Baba Yaga“.

Obraz Baba Yaga se datuje do éry matriarchátu a mnoho o něm zůstává záhadných. Pro název „Yaga“ zatím neexistuje žádné přesvědčivé vysvětlení.

Obraz Baba Yaga, stojící na hranici světů, slouží jako průvodce, který umožňuje hrdinovi proniknout do světa mrtvých díky provádění určitých rituálů, a je spojen s legendami o hrdinově přechodu do druhého. svět (Třicáté království). Baba Yaga patří do dvou světů najednou – světa mrtvých a světa živých.

Chata Baba Yaga „na kuřecích stehýnkách“ je zobrazena tak, že stojí buď v houštině lesa (střed jiného světa), nebo na okraji lesa, ale pak je do ní vchod ze strany lesa, tzn. ze světa smrti. Název „kuřecí stehýnka“ s největší pravděpodobností pochází z „kuřat“, tzn. kouřem poháněné sloupy, na kterých Slované postavili „smrticí chýši“ - malý srub s popelem zesnulého uvnitř (takový pohřební rituál existoval u starých Slovanů již v 6.–9. století). narazí na chatrč Baba Yaga na hranici života a smrti, vydá se do neznáma světa, aby získal magické předměty nebo osvobodil zajatou princeznu. Poté, co člověk prošel zkouškami v chatě Baba Yaga, zjistí, že patří do obou světů současně, je obdařen mnoha magickými vlastnostmi, podrobuje si různé obyvatele světa mrtvých, poráží strašné příšery, které ho obývají, získává zpět magickou krásu. od nich a stává se králem.

Co znamenají „kuřecí stehýnka“ v chatě Baba Yaga?

Proč hrdina žádá Babu Jagu, aby ho nakrmila, dala mu něco napít a uložila do postele?

Proč je vchod do chaty z lesa?

4. Zpráva od školeného studenta o Ivanu Careviči. Odvolání na reprodukce obrazů V. M. Vasnetsova „Ivan Tsarevich na šedém vlku“ a „Boj Ivana Careviče s hadem“.

Ivan Tsarevich je jednou z hlavních postav ruského folklóru. Jako pohádková postava se objevil koncem 18. a začátkem 19. století.

Ivan Carevič vystupuje v pohádkách jako kladná postava, bojuje se zlem, pomáhá uraženým a slabým. Ivan Carevič je na začátku pohádky velmi často chudý, ztracený svými rodiči, pronásledovaný nepřáteli a neví o svém královském původu. V takových příbězích jako odměna za hrdinské chování a dobré skutky získává Ivan Carevič zpět své království, trůn nebo nachází své královské rodiče. Na konci pohádky většinou dostane polovinu království, za manželku královu dceru a kouzelného nebo drahého koně.

Někdy může být zápornou postavou i Ivan carevič, který je v kontrastu s jinými princi nebo postavami prostého původu, například se synem Ivana rybáře. Ivan Carevič je v tomto případě naštvaný, zrádný a různými způsoby se snaží dobré postavy zničit a sebrat jim zaslouženou odměnu. Nakonec je zahanben a potrestán.

Ivan Tsarevich (jako Ivan Blázen) je obvykle nejmladší ze tří synů cara.

Jaké odměny dostává carevič Ivan za své dobré skutky?

V jakých případech je Ivan Tsarevich negativní postavou?

5. Vzkaz proškoleného studenta o symbolickém významu jablka.

Ruská tradice interpretovala obraz a symboliku jablka po svém. Je známo, že na hrob zesnulého bylo položeno zelené jablko, které mělo naznačovat, že podoba zesnulého byla uchována v paměti živých a připomínat, že život na zemi pokračuje. Přísloví, že „jablko nepadá daleko od stromu“, se vžilo i do Rusů, tzn. děti jdou ve šlépějích svých rodičů a často opakují své chyby a špatné výpočty.

Jablko je spojeno nejen s nevyřešenými záhadami zrození a smrti, ale také s jedním ze symbolů královské moci - mocí, čímž je zdůrazněno, že vládce drží zemi ve svých rukou, tzn. pravidla.

6. Slovo učitele o kompozici pohádky.

Kompozice pohádky zahrnuje expozici, zápletku, vývoj zápletky, vyvrcholení a rozuzlení.

Děj pohádky je založen na příběhu o překonání ztráty či nedostatku za pomoci zázračných prostředků nebo kouzelných pomocníků. V expozice pohádky vyprávějí o všech důvodech, které daly vzniknout zápletce: zákaz a porušení zákazu některých akcí.

Začátekpříběh je, že hlavní hrdina nebo hrdinka objeví ztrátu nebo nedostatek.

Vývoj pozemkuje hledání toho, co je ztraceno nebo chybí.

Vyvrcholenípohádka je, že hlavní hrdina nebo hrdinka bojuje s nepřátelskou silou a vždy ji porazí nebo vyřeší obtížné hádanky.

Rozuzlenípřekonává ztrátu nebo nedostatek. Obvykle na konci „vládne“ hrdina (hrdinka) – tzn. zisky vyšší společenské postavení než měl na začátku.

V pohádce role distribuován takto: sabotér, dárce, pomocník, princezna nebo její otec, odesílatel, hrdina, falešný hrdina.

Pohádku charakterizují zkoušky hrdiny pohádky dárcem a odměna hrdiny (Baba Yaga dává Ivanu Carevičovi kouzelnou kouli za správné chování), boj s antagonistou a vítězství nad ním (role antagonistu v pohádce hraje Koschey nesmrtelný, had Gorynych atd.). Porazit protivníka je nemožné bez pomoci kouzelný lék dříve obdržené od dárce.

7. Samostatná výzkumná práce s textem ve skupinách.

Skupina 1.

V tabulce žáci vyplní třetí část.

Prvky kompozice

Motiv

Příklad

Začátek

Hlavní hrdina nebo hrdinka objeví ztrátu nebo nedostatek.

Král je velmi zastaralý a v jeho očích zchudl...

Vývoj pozemku

Hledání toho, co je ztraceno nebo chybí.

Fjodor Carevič, Vasilij Carevič, Ivan Carevič jdou hledat omlazující jablka.

Vyvrcholení

Hlavní hrdina nebo hrdinka bojuje proti nepřátelské síle a vždy ji porazí nebo vyřeší těžké hádanky.

Ivan Tsarevich bojuje s dívkou Sineglazkou, porazí krásnou dívku a ožení se s ní.

Rozuzlení

Překonání ztráty nebo nedostatku.

Ivan Tsarevich se vrací do paláce, odjíždí se Sineglazkou do jejího panenského království.

Skupina 2

Studenti vyplní pravou stranu tabulky.

Postavy

Škůdce

Krásná panna

Dárci

Backdoor babička

Asistenti

Kouzelní koně, pták Nagai

Princezna

Panna Sineglazka

Odesílatel

Car

Hrdina

Ivan carevič

Falešní hrdinové

Fjodor carevič, Vasilij carevič

Výsledek práce. Identifikační znaky pohádky.

Jaké je složení „Příběhů omlazujících jablek a živé vody“?

Jak jsou v pohádce rozděleny role?

Jaké jsou charakteristické motivy pohádky?

8. Řešení domácích úkolů.

Pojmenujte magické předměty, se kterými se v pohádce setkáte. Jakou roli hrají v pohádkovém vyprávění?

Džbán s dvanácti stigmaty.

Kamenná deska s nápisem: „Když půjdeš doprava, zachráníš se, ale ztratíš koně. Pokud půjdete doleva - abyste zachránili koně, ztratíte sebe. Pokud půjdeš rovně, budeš ženatý."

Věž pod zlatou střechou.

Lapaný bič, dvanáct obvodů s obvodem.

Chata na kuřecí stehýnko s jedním oknem.

Jabloň s omlazujícími jablky a pod jabloní studánka s živou vodou.

Válečné palice, dlouhé kopí, ostré šavle, damašková dýka.

9.Práce na jazyce pohádky.

Vyjmenujte nejčastější pohádkové figury řeči, na které jste v textu narazili.

Jaká je intonace ruských lidových pohádek?

Ruské pohádky se vyznačují muzikálností. Díky úžasným figurám řeči zní vyprávění jako píseň.

IV. Shrnutí lekce.

Co učí pohádka?

Pohádka potvrzuje víru v dobro a spravedlnost. Učí samostatnosti, zdvořilosti, opatrnosti v úsudku, pohostinnosti.

V. Domácí úkol.

1. Připravte umělecké převyprávění „The Tale of Belgorod Wells“.

2.Vypracujte plán úvodního článku učebnice věnované starověké ruské literatuře.

3. Jednotlivé úkoly:

Připravte reportáž „historika umění“ o freskách Katedrály sv. Jiří novgorodského Jurijevského kláštera, katedrály novgorodského Antonínského kláštera, katedrály sv. Mikuláše, kláštera Spaso-Mirozhsky Zavelichsky, kostela sv. ve Staraya Ladoga, Mstislavovo evangelium;

Připravte zprávu od „literárního vědce“ o „Příběhu minulých let“ a Nestorovi;

Komentujte obtížná slova z textu legendy.

4.Skupinový úkol.

Design výstavy „Kultura starověká Rus“ nebo prezentaci na toto téma.

Hledejte omlazující jablka. Mnoho princů toužilo po ztraceném mládí a chtělo si prodloužit život. Jeden z nich zvláště naříkal nad tím, že jednoho dne zemře. A rozhodl se poslat dobrého sympaťáka Ivana do dalekých zemí do třicátého království, aby mu sehnal omlazující jablka, jejichž pojídáním bohové získali nesmrtelnost.

Ať jel Ivan dlouho nebo krátce, narazil na hluboký příkop a v něm tekla ohnivá řeka. Narazil do koně, přeskočil na druhou stranu a uviděl poblíž chatrč hluboký les- stojící na kuřecích stehýnkách. „Chalupa, chýše! Postavte se čelem ke mně a zády k lesu." Chata se otočila. Vchází do něj Ivan – leží tam Baba Yaga, nos ke stropu, nohy od rohu k rohu. „Fu-fu! - mluví. - Voní to jako ruský duch! Co, dobrý chlape, snažíš se z toho dostat nebo to mučíš?" - "Ach, ty starý bastarde!" Kdybys nebyl tím, kdo mluví, neposlouchal bych. Nejdřív mi dej něco napít a nakrmit a pak se zeptej." Dala mu něco napít a dala mu kouzelného koně: „Jdi, kousek odtud je království – neprocházej branou, brány hlídají lvi, ale dobře zaleť na koni a přeskoč přímo přes hrot. . Ruské hlavy jsou zasazeny na hrot - nedívejte se na ně, jinak se budete třást, dotknete se provázku - celé království bude neklidné, nebudete naživu! A jakmile týn přeskočíte, okamžitě jděte do paláce - do zadní místnosti, kde spí Carská panna: na stole má omlazující jablka. Vezmi jablka a pospěš si zpátky, nedívej se na její krásu."

Chata na kuřecích stehýnkách.
Baba Yaga

Pronásleduje Ivana. Ivan dělal všechno tak, jak ho naučila Baba Yaga. Byla tu jen jedna věc, kterou nemohl vystát – viděl carskou pannu a políbil ji. Začal sedět na koni – nohy koně se podvolily, začal přeskakovat hrot – a dotkl se provázku. Celé království se okamžitě probudilo; Carská panna viděla, že omlazující jablka byla ukradena, a vydala se za Ivanem, aby je pronásledoval. Ivan cválal k ohnivé řece, viděl, že ho carská panna dohání; praštil koně bičem, jak nejsilněji dokázal - kouzelný kůň skočil přes řeku. Carská panna po něm řekla: "Počkej na mě za dvanáct let, přijedu lodí."

Carská panna odvádí Ivana. Omlazující jablka prodloužila život starého prince. Jenže o dvanáct let později se carská panna vrátila, jak slíbila, z třicátého království na okřídlených lodích a výhružně požadovala, aby jí byl Ivan vydán. Dva knížecí synové byli poraženi vojskem carské panny a princ musel poslat Ivana na loď.

Carská panna ho vzala do třicátého království a vzala si ho za manžela a za vládce svého království. Princ, když snědl všechna jablka, která Ivan přinesl, brzy zemřel. Králům a princům se nikdy nepodařilo získat nesmrtelnost.

Co čteme obyčejná pohádka, ale v tom se objevil starověký Slovanský mýtus o cestě do země mrtvých. Obnovit jeho obsah do detailů je téměř nemožné, ale vědci se snažili pochopit skrytý význam, tajnou řeč známých pohádkových vzorců. A tohle dostali...

Třicáté království. A zde je první hádanka: co je to za království? Slované považovali číslice tři a devět za posvátné, označující úplnost a úplnost. V tomto světě je třikrát devět království, ale není žádné třicáté. Kde by to mohlo být? - Očividně mimo Zemi. Princ Ivan byl poslán na onen svět.

Chata na kuřecích stehýnkách. Jak se tam dostat? Připomeňme, že Slované pálili své mrtvé na hranici. Cesta vede Ivana přes ohnivou řeku k chýši na kuřecích stehýnkách. Tuto chatu zná každý, mluví o ní mnoho pohádek, ale málokdo řekne, proč do ní musíte vstoupit a proč ji Ivan nemůže obejít a jet dál.

Tato chýše není jednoduchá a nestojí jen na kraji lesa u hlubokého příkopu - stojí na rozhraní dvou světů, živého a mrtvého, a sama o sobě ani chýší není - a dřevěný dům, stísněná rakev, přes kterou se na onen svět dostane jen jeden. Ne náhodou se do něj Baba Yaga sotva vejde, leží nosem u stropu, nohama od rohu k rohu. Chata se dá pouze otevřít kouzelné kouzlo. „Chalupa, chýše! Postavte se zády k lesu a čelem ke mně!“ - říká Ivan a jde dovnitř.

„Fu-fu! Voní to jako ruský duch!“ - Baba Yaga ho pozdraví, nebo ještě jasněji: "Kost smrdí jako Rus." Za těmito slovy se skrývá prastarý mýtický význam. Baba Yaga není jen monstrum, zlý duch, je to mrtvola, živá mrtvola, ne nadarmo má jednu kostěnou nohu, jako kostru. Mrtví mají tupé oči, jsou slepí a nevidí. Baba Yaga proto Ivana nevidí, ale vyčmuchává ho čichem. Ivan voní jako živý člověk, Baba Yaga, a říká: "Voní to jako ruský (lidský) duch!" Ona sama leží ve své chatrči-rakvi na stráži království mrtvých. Yaga požírá živé lidi nebo je spaluje v peci a Ivan ji potřebuje oklamat, aby mohl jít dál.

"Dal jsem jí něco napít a nakrmit." V reakci na nepříliš láskyplný pozdrav Ivan útočí na Babu Yagu s nadávkami: „Ach, ty starý parchante! Kdybys nebyl tím, kdo mluví, neposlouchal bych. Nejdřív mi dej něco napít a nakrmit, pak se zeptej."

Proč chtěl hrdina jíst v rakvi? A proč nikdy nejí doma, než se vydá na túru, ale vždy v chatě na kuřecích stehýnkách? A tady číhá ta zapomenutá mytologický příběh. Slované věřili, že v příštím světě lidé potřebují také jídlo a pití, a přinášeli oběti svým zemřelým příbuzným u hrobů. Toto jídlo je ale speciální a mohou ho jíst pouze mrtví a služebníci vládce podsvětí. Ivan se dožaduje jídla od Yagy, ukazuje jí, že je jeden z jeho, oklame ji a po Baba Yaga mu nejen neublíží, ale dokonce mu pomůže, dá mu kouzelného koně a ukáže cestu do třicátého království. Jíst jídlo mrtvých bylo nebezpečné, člověk mohl zůstat v onom světě navždy cesta zpět přes chatu se Ivanovi zakáže: bude se muset dostat ven bílé světlo zázračně, s pomocí kouzelného ptáka nebo přes tenký most přes ohnivou řeku. A přesto pamlsek statečně sní, zjistí cestu do třicátého království a vydá se dál.

Carská panna. Zde na nepřátelském území vládne „Maiden Tsar“, která vyráží s armádou dívek na lov hlav; její palác v horách je obklopen silným tynem, na jehož ostrých kůlech jsou nasazeny ruské hlavy.

V této části pohádek mohl být mýtus o cestě do země mrtvých doplněn pravěkými vzpomínkami Slovanů na střety s bojovnými a nelítostnými Amazonkami – „ženou ovládanými“ Sarmaty, kteří zpustošili východní Evropu dva tisíce před lety.

Ivanův návrat do posmrtného života. Po získání omlazujících jablek je Ivan přináší princi, ale o dvanáct let později si carská panna přijde k Rusovi pro jeho hlavu... Proč tato zápletka, která je pro pohádku zbytečná, a proto je často vynechávána nebo nahrazována svatbou Ivana s carskou pannou? Slované, stejně jako jiné starověké národy, věřili, že světy živých a mrtvých jsou ve vzájemné rovnováze. Ivan, který byl v onom světě a vracel se odtud, to porušil a otevřel cestu mrtvým, aby přišli na tento svět. Není náhodou, že carská panna, která se objevila na Rusi, vyhrožuje vypálením a vykácením celé země, pokud jí Ivan nebude dán. A aby zacelil mezeru ve světovém řádu, musí Ivan obětovat svůj život. Jde na loď a carská panna ho vezme do posmrtného života.

Svět živých a svět mrtvých. Přestože svět mrtvých je pro lidi neviditelný obyčejný život, podle slovanské víry je úzce spjat se světem živých. V speciální případy hranice mezi světy se otevírají a člověk může navštívit „jiný svět“ nebo spatřit duše předků. Existuje názor, že duše mrtvých mají podobu ptáků nebo motýlů. Pokud ptáček klepe na okno, není to dobré.

Pod vlivem křesťanství začali Slované vyprávět příběhy o tom, jak živí navštěvují „onen svět“ a vidí tam muka hříšných duší.

Cíle lekce : vzdělávací :

identifikovat žánrové rysy pohádky, význam obrazů Baba Yaga, Ivana Tsareviče v ruském folklóru, symbolický význam jablka, kompozitní a jazykové vlastnosti pohádky;

vývoj: rozvíjet badatelské dovednosti studentů, umět zdůraznit to hlavní ve zprávě, komunikační dovednosti

vzdělávací: vychovat morální kultura, samostatnost, sebevědomí.

Zařízení:

reprodukce obrazů I.Ya. Bilibina;

víceúrovňové otázky;

didaktický materiál

Teoretické pojmy: pohádka, kompoziční prvky.

Projekt lekce (1 hodina)

Žádný.

Kroky lekce

Druh činnosti učitele

Typ studentské aktivity

Čas

Organizační moment

Sdělení učitele o cílech a záměrech lekce

Sluch

Briefing před samostatnou prací

Úvod do didaktických úkolů, požadavky na vyplnění karty úspěšnosti

Úvod do víceúrovňových úloh

Samostatná práce

Pomoc při plnění víceúrovňových úkolů (Příloha č. 1)

Plnění víceúrovňových úkolů (Příloha č. 1)

Miniseminář

Práce na shrnutí naučeného (Příloha - prezentace)

Projevy k problematickým otázkám

Shrnutí práce

Posudky studentů o dosažených výsledcích

PRŮBĚH LEKCE

Slovo učitele.

Dnes budeme pokračovat v povídání o CNT, takže pohádka. „Pohádku o omlazujících jablkách a živé vodě“ jste četli doma, ale myslím, že mnozí ji již znali nebo četli podobné pohádky. Ale to už jsme v 6. třídě, tak z jaké pozice bychom se dnes na tuto práci měli dívat? Jaké úkoly si stanovíme? (odpovědi dětí). Úkoly píšeme na tabuli a do sešitu.

Abychom těchto cílů dosáhli, jako vždy budeme nejprve pracovat samostatně a v posledních 15 minutách shrneme, co jsme se naučili, a opravíme problematické záležitosti.

Stanovte si cíle pro tuto lekci (Odpovědi studentů: „Chci odpovědět „3“ („4“, „5“). Poté, co zkontroluji poznámky, přejdeme na mapu úspěchu, studenti (zavolá) po dokončení zvednou ruku všechny úkoly úrovně „3“ (aplikace č. 1)

A přál bych si, abyste na otázky nejen souvisle a správně odpovídali, ale také dobře fungovali.

II

Samostatná práce žáků s víceúrovňovými úkoly (Příloha č. 2)

III. Miniseminář. Diskuse o splněných úkolech. Použití klíčových frází a prezentace. (Příloha č. 3, 4)

Připomeňme si, jaké typy pohádek známe? Do jakého typu patří „Příběh omlazujících jablek a živé vody“?

Zvláštností pohádky je její zvláštní složení; (začátek, konec, děj, KLIMAX).

A pohádkově jedineční jsou samozřejmě i hrdinové. Pojmenujte hrdiny.

Každý z hrdinů hraje v kompozici pohádky zvláštní roli. Vždy se najde sabotér, dárce, pomocník, princezna, hrdina atd. Pojmenujte je.

Ale za každým z hrdinů stojí dávná historie, mytologické kořeny. Řekněte nám o Baba Yaya, o Ivanushka, o omlazujících jablkách.

Vraťme se ještě jednou ke složení. Jaké motivy se skrývají v jednotlivých prvcích kompozice? Uveďte příklady z pohádky. A z jiných pohádek?

A rozhodně kouzelné předměty. Vaše příklady jsou z pohádky. Jakou roli hrají?

Ale události nejsou jen nastíněny, hrdinové jsou umístěni, mluví, jako je tkaný koberec, zabalený do slov, vyčarován. Vaše příklady.

IV. .Shrnutí učitele.

Pojďme si tedy naši práci shrnout. Pojďme si všechny informace shrnout. Vlastnosti pohádky. Co pohádka učí, jak ji lidé nenápadně předávají budoucí generaci? Domácí úkol.

VI. Shrnutí práce. Úsudek studentů o dosažených výsledcích pomocí mapy úspěšnosti.

Označme ty aktivní plusy na mapě úspěchu.

V. Reflexe.

Kluci, vážíme si vaší práce. Dosáhli jste svých cílů? (Odpovědi studentů).

Příloha č. 1

„Příběh omlazujících jablek a živé vody“

úroveň "Z"

1. Napište hlavní postavy „Příběhy omlazujících jablek a živé vody“

2. Jaký typ pohádky je před námi (každodenní, o zvířatech, kouzelná)? Napište své argumenty.

3. Pojmenujte magické předměty (alespoň 7-8 z 11 předmětů).

úroveň "4"

1. Doplňte do tabulky, jaké role plní postavy v pohádce.

2. Doplňte do tabulky příklady z pohádky, které ilustrují prvky kompozice.

Prvky

kompozice

Motiv

Příklad

Vývoj pozemku

Vyvrcholení

Rozuzlení

úroveň "5"

1. Napiš alespoň pět pohádkových řečnických figur (např. divoký muž svěsil hlavu, kdysi...).

2 Přečtěte si text o původu jednoho z nich pohádkových hrdinů. Odpovězte na otázky k textu.

Příloha k úkolům

Ivan carevič- jedna z hlavních postav ruského folklóru. Na konci se objevil jako pohádková postava XVIII-začátek XIX století. Ivan Tsarevich se objevuje v pohádkách ve dvou různých podobách:

  • kladný charakter bojovat proti zlu, pomáhat uraženým nebo slabým. Ivan Carevič je na začátku pohádky velmi často chudý, ztracený svými rodiči, pronásledovaný nepřáteli a neví o svém královském původu. V takových příbězích jako odměna za hrdinské chování a dobré skutky získává Ivan Carevič zpět své království, trůn nebo nachází své královské rodiče. Ale i když je zpočátku princem, na konci pohádky většinou dostane jakousi cenu v podobě cizího polokrálovství, královské nebo královské dcery, kouzelného nebo drahého koně, drahocenných nebo kouzelných předmětů, nebo dokonce další inteligenci nebo magické schopnosti.
  • negativní postava, který staví do kontrastu s jinými princi, častěji však s postavami prostého původu, například se synem Ivana rybáře. Ivan Carevič je v tomto případě naštvaný, zrádný a různými způsoby se snaží dobré postavy zničit a sebrat jim zaslouženou odměnu. Nakonec je zneuctěn a potrestán, ale téměř nikdy nezabit.

OTÁZKY:


-Jaké odměny dostává carevič Ivan za své dobré skutky?

-V jakých případech Ivan carevič je negativní hrdina?


Baba Yaga ve slovanském folklóru má několik stabilních atributů: umí kouzlit, létat v hmoždíři, žije v lese, v chýši na kuřecích stehýnkách, obklopená plotem z lidských kostí s lebkami. Baba Yaga má schopnost se zmenšovat – tak se pohybuje v maltě. Láká vás k ní dobří kamarádi a malé děti a peče je v troubě (Baba Yaga se zabývá kanibalismem). Své oběti pronásleduje v hmoždíři, pronásleduje je paličkou a zakrývá stezku koštětem (koštětem). Podle největšího specialisty v oblasti teorie a historie folkloru V. Ya Proppa existují tři typy Baba Yaga: dárkyně (hrdinovi daruje pohádkového koně nebo kouzelný předmět); únosce dětí; Baba Yaga je válečník, s nímž se hrdina pohádky „na život a na smrt“ posouvá na jinou úroveň zralosti. Zloba a agresivita Baba Yaga přitom nejsou její dominantní rysy, ale pouze projevy její iracionální, nedeterministické povahy. V německém folklóru existuje podobný hrdina: Frau Holle nebo Bertha.

Duální (ambivalentní) povaha Baba Yaga ve folklóru je spojena zaprvé s obrazem paní lesa, kterou je třeba uchlácholit, a zadruhé s obrazem zlého stvoření, které pokládá děti na lopatu, aby smažit je. Tento obraz Baba Yaga je spojen s funkcí kněžky, která provádí adolescenty iniciačním obřadem. Takže v mnoha pohádkách chce Baba Yaga hrdinu sníst, ale buď ho po nakrmení a pití nechá jít, dá mu míč nebo nějaké tajné znalosti, nebo hrdina uteče sám.

OTÁZKY:

-Co znamenají „kuřecí stehýnka“ v chatě Baba Yaga?

-Proč hrdina žádá Babu Jagu, aby mu dala něco napít, nakrmit a uložit do postele?

-Proč je vchod z lesa?

Jablko. Je známo, že podle ruské tradice kladli na hrob zesnulého zelené jablko, který měl naznačovat, že podoba zesnulého byla zachována v paměti živých a připomínat, že život na zemi pokračuje. Přísloví, že „jablko nepadá daleko od stromu“, se vžilo i do Rusů, tzn. děti jdou ve šlépějích svých rodičů a často opakují své chyby a špatné výpočty.

Jablko je spojeno nejen s nevyřešenými záhadami zrození a smrti, ale také s jedním ze symbolů královské moci - moci, čímž se zdůrazňuje, že vládce drží zemi ve svých rukou (tedy vládne).

OTÁZKY:

-Jakou roli hrají v této pohádce jablka?

Příloha č. 1

KARTA ÚSPĚCHU

rozsudky podle článků

počet „+“ pro ústní odpovědi

hodnocení pro závěry v lekci

stupeň

Příloha č. 3

ZAČNĚTE FRÁZI

MYSLÍM, ŽE... NA ROZDÍL...

MYSLÍM, ŽE... V POROVNÁNÍ S...

Podle mě... Napadlo mě...

Zdá se mi... čtení...

Ale čtu to jinak...chci oponovat...

Nesouhlasím... byl jsem ohromen...

PO PŘEČTĚNÍ EPIZODY O.. JSEM POCHOPIL...

REPREZENTUJI...

SKVĚLOST RUSKÉHO LIDA V..

ODPOVĚDI:

Na "4" 1.

Na "4" 2.

Prvky

kompozice

Motiv

Příklad

Hlavní hrdina nebo hrdinka objeví ztrátu nebo nedostatek

Král je velmi zastaralý a chudý v očích

Vývoj pozemku

Hledání ztracených nebo pohřešovaných

Fjodor Carevič, Vasilij Carevič a Ivan Carevič jdou hledat omlazující jablka

Vyvrcholení

Hlavní hrdina nebo hrdinka bojuje s nepřátelskou silou a vždy ji porazí nebo vyřeší těžké hádanky

Ivan Tsarevich bojuje s dívkou Sineglazkou, porazí krásnou dívku a ožení se s ní

Rozuzlení

Vyrovnat se se ztrátou nebo nedostatkem

Ivan Tsarevich se vrací do paláce, odjíždí se Sineglazkou do jejího panenského království

úroveň "5"

Pohádkové figurky řeči:

prudce svěsil hlavu,

kdysi dávno žil v jistém království,

v nějakém stavu

král pořádá hostinu pro celý svět,

Jak dlouho? je to krátké,

Baba Yaga tedy udělala práci - nakrmila Ivana Careviče...

Jak dlouho nebo jak dlouho trvá, než se věci dokončí...

Stáhněte si další materiály z lekce molodilnie_yabloki.zip

Městská vzdělávací instituce "Rjabininskaja střední škola"

Golokhvastova Marina Anatolyevna,

učitelka ruského jazyka a literatury

I kvalifikační kategorie

A vyjde na verandu:
- Fu-fu, o ruském duchu nikdy neslyšeli, neviděli, ale dnes ruský duch přišel sám.
A Ivan Carevič jí:
- Oh, ty!Baba Yaga, kostěná noha , pozdravit hosta podle jeho šatu, vyprovodit ho podle jeho mysli. Odstranil bys mého koně, nakrmil bys mě, dobrý člověk, milý člověk, a uložil bys mě do postele...
Baba Yaga se o všechno postarala – sundala koně, nakrmila Ivana Careviče, dala mu něco napít, uložila ho do postele a začala se vyptávat, kdo je, odkud je a kam jde.
- Já, babičko, jsem z takového a takového království, z takového a takového státu, královský syn Ivan Carevič. Jdu pro živou vodu a omlazující jablka k silné hrdince, panně Sineglazce...
- No, drahé dítě, nevím, jestli budeš mít souhlas.
Je pro tebe moudré, je moudré dostat se k dívce Sineglazce!
- A ty, babičko, dej svou hlavu na má mocná ramena, veď mě do mé mysli.
- Kolem prošlo mnoho mladých lidí, ale málokdo mluvil slušně.
Vezmi mého koně, dítě, a jdi k mé starší sestře. Lépe mě naučí, co mám dělat.
Zde Ivan carevič s touto stařenou nocoval, ráno brzy vstává a myje se na bílo. Poděkoval Babě Jaga za nocleh a odjel na jejím koni. A tento kůň je ještě temperamentnější.
Najednou Ivan Tsarevich říká:
- Přestaň! Shodil rukavici.
A kůň odpovídá:
- V době, kdy jsi mluvil, jsem už ujel tři sta mil.
..
Netrvá dlouho, než je skutek vykonán, netrvá dlouho, než se pohádka vypráví. Ivan Carevič cestuje ze dne do večera – slunce je červené až do západu slunce. Vběhne do chýše na kuřecí nožce, s jedním oknem.
- Chatrče, chatrče, otočte se zády k lesu, otočte se ke mně zepředu! Nemusím žít věčně, ale strávit jen jednu noc.
Najednou kůň zařehtal a pod vedením Ivana Careviče kůň odpověděl. Vyjde na verandu
Baba Yaga, staré časy, stále starší než to . Vypadala - kůň její sestry a jezdec byl cizí, úžasný chlap...
Zde se jí Ivan carevič zdvořile uklonil a požádal o přenocování. Není co dělat! Nenosí s sebou nocleh – je tu místo pro každého: pěšky i na koni, chudé i bohaté.
Baba Yaga se postarala o celou záležitost - odstranila koně, nakrmila Ivana Careviče, dala mu něco napít a začala se vyptávat, kdo je, odkud je a kam jde.
- Já, babičko, takového a takového království, takového a takového státu, královský syn Ivan Carevič. Byl u vás mladší sestra, poslala prostřednímu a prostřední poslala tobě. Dej svou hlavu mým mocným ramenům, veď mě do mé mysli, jak mohu získat živou vodu a omlazující jablka od panny Sineglazky.
- Budiž, pomůžu ti, Ivane Careviči. Služka
Sineglazka, moje neteř, je silná a mocná hrdinka. Kolem jejího království je zeď tři sáhy vysoká, sáh silná a u brány stráže je třicet válečníků. Nepustí vás ani přes bránu. Musíš jet uprostřed noci, jezdit na mém dobrém koni. Až dorazíte ke zdi, udeřte koně po stranách nebičovaným bičem. Kůň přeskočí zeď. Přivaž koně a jdi do zahrady. Uvidíte jabloň s omlazujícími jablky, pod jabloní je studánka. Utrhni si tři jablka a další si neber. A vytáhni ze studny živé vody džbán dvanácti stigmat. Dívka Sineglazka bude spát, nechoď do jejího sídla, ale nasedni na koně a udeř ho do strmých stran. Přenese vás přes zeď.
Ivan carevič s touto stařenou nestrávil noc, ale sedl na jejího dobrého koně a odjel do noci.
Tento kůň cválá, skáče přes mechové bažiny, zametá ocasem řeky a jezera.
Jak dlouho, krátce, nízko nebo vysoko trvá Ivanu Carevičovi, než dosáhne vysoké zdi uprostřed noci? U brány spí stráž - třicet mocných hrdinůP Otěží svého dobrého koně a zbije ho nevybičovaným bičem. Kůň se naštval a přeskočil zeď. Ivan carevič sesedne z koně, vstoupí do zahrady a vidí jabloň se stříbrnými listy, zlatá jablka a pod jabloní je studna.Ivan carevič utrhl tři jablka, ale další si nevzal, ale nabral ze studny živé vody džbán s dvanácti stigmaty. A chtěl na vlastní oči vidět silnou, mocnou, hrdinskou pannu Sineglazku.
Ivan Carevič vchází do věže a tam spí - na jedné straně je šest hromádek - hrdinských dívek a na druhé straně je šest a uprostřed je panna Sineglazka roztroušena a spí, jako šumění silné říční peřeje.
Ivan carevič to nevydržel, políbil ji, políbil a vyšel... Sedl si na dobrého koně a kůň mu lidským hlasem řekl:
- Neposlouchal jsem, ty, Ivane Tsareviči, jsi vstoupil do sídla k panně Sineglazce. Teď nemůžu skákat přes zdi.
Ivan carevič bije svého koně nebičovaným bičem.
- Ach, ty koně, vlčí žrádlo, pytel trávy, nemusíme tu nocovat, ale ztratit hlavu!
Kůň se rozzlobil víc než kdy jindy a přeskočil zeď, ale udeřil do něj jednou podkovou – provázky na zdi začaly zpívat a zvonky zvonit.
Dívka Sineglazka se probudila a viděla krádež:
- Vstávejte, máme velkou krádež!
Nařídila osedlat svého hrdinného koně a přispěchat s dvanácti kládami dřeva v pronásledování Ivana Careviče.