Relevantnost tématu je projekt redakční rady hudebního časopisu. Vlastnosti hudební edice

Nataša Sotnikovová
Poznámky k ranému dětství „Poznáváme červené barvy“ (modrá, žlutá, zelená)

Shrnutí lekce o raném dětství"Seznámení dětí s červenou barvou". Software obsah: 1. Seznámení s červenou barvou a účel položky. 2. Aktivace slovník: koule, kostka, tužka, pyramidový prsten, stuha. Průběh lekce. Děti sedí v půlkruhu na židlích poblíž učitele. Ozve se zaklepání na dveře, vejde panenka Káťa a tlačí kočárek s „úžasnou taškou“. Zdraví děti. Děti pozdraví panenku Káťu. Vychovatel: "Kluci, panenka Káťa nám přinesla "Nádhernou tašku, pojďme se podívat, co v ní je?" Vyndám to z tašky červená koule. Říkám dětem: „To je červená koule". ptám se: "Co můžeš dělat s míčem?" Děti: "Jezdit." upřesňuji odpověď: "Správně, můžeš si koulet míč." Ukazuji, jak se míč kutálí. Pak vytáhnu tužku. ptám se: „Kosťo, co barevná tužka?". Odpověď Kosti: "Červený“ ptám se děti: "Co děláš s tužkou?" Děti: "Kresba." upřesňuji odpověď: "Ano, kreslí a píší tužkou." Takto pojmenovávám všechny položky (co jsou zač barvy co s nimi můžeš dělat). Například: kostka červený, z kostky můžete postavit dům, věž; kroužek červený, dá se nasadit na pyramidu, na hůl; stuha červený, můžete z něj uvázat mašličku (Vázám panenku Káťu). Když jsou všechny položky roztříděné, vkládám je zpět do tašky. volám děti: "Jdi Viku, vezmi si předmět z tašky." Vika: "Co sis vzal?" Odpověď Vicky: "Míč". ptám se Vika: „Jaký je? barvy?". Odpověď Vicky: "Červený"Pokud je pro dítě těžké odpovědět, zeptám se jiného dítěte. Děti tedy postupně vyndávají z tašky všechny předměty. Ptám se děti: "Jaká květina vykvetla, co se s ní dá dělat atd." Když děti vyndaly všechny předměty z „úžasné tašky“, položil jsem je na stůl a říkám: „Kluci, podívejte se, je tu červená koule, červená kostka, červený prsten, červená stuha atd. d. - všechny tyto položky červený Na závěr vyzývám děti, aby zazpívaly píseň „Ladushki - palms“ pro panenku Káťu a zatančily si s panenkou Káťou. setkání s modrou, žluť, zelený.

Publikace k tématu:

"Příběh, proč rajče zčervenalo." Divadelní činnost předškolních dětí v MBDU (z praxe) Dustnazarova Zura. Divadelní.

Fotoreportáž z realizace integrované vzdělávací aktivity „Jakmile se podívá červené oko, všichni se najednou zastaví MKDOU MŠ Buturlinovsky č. 5II ml.

Vytvořil jsem hry pro poznávání barev předmětů pro malé děti. Při hře děti ani netuší, že se učí rozlišovat barvy.

Seznámení malých dětí s barvami Ze zkušeností učitelů je známo, jak důležité je po celý předškolní věk, aby děti zvládaly tyto úkoly: poskytnout znalosti o zákl.

Seznámení s přírodními jevy a barvami a aplikace těchto znalostí v tvůrčí činnosti (aplikace)Úvodní aktivity umožňují učiteli systematicky a cílevědomě rozvíjet asociativně-figurativní vnímání.

Projekt „Hra s barvami“ Popis projektu: kreativní design - projekt Název projektu: „Hra s barvami“ Stručný obsah projektu: Během projektu jsou děti v herně.

Nina Michajlová
Shrnutí lekce-konverzace o poznávání základních barev a jejich vlastností „Mistrovské barvy“ pro děti v přípravné skupině

Shrnutí lekce-konverzace

« Hostitelské barvy» . Primární barvy.

Přípravná skupina

Podrobit: Úvod do věda o barvách. Rozhovor o malování. Úvod do základních barev a jejich vlastností.

Cíl: zkoumání možností barvy; zajímat aby se děti naučily barvy.

Úkoly:

(Pro děti)

vzdělávací:

studovat základy vědy o barvách;

seznámení s vlastnostmi malířské materiály;

seznámení s terminologií.

rozvíjející se:

směrovat zájem studentů k hloubkovému studiu předmětu;

poskytnout obecnou představu barva, jako hlavní prostředek vnímání okolního světa;

rozvoj fantazie a představivosti.

zvýšení:

podporovat zájem o studium umění vidění barvy;

pěstovat estetický postoj ke všemu kolem nás.

(pro učitele)

stanovení cílů a cílů pro sebe a děti;

studium literatury pro příprava na hodinu;

kompetentní formulace otázek se schopností na ně odpovídat;

Příprava tabulky a reprodukce pro vizuální studium materiálu.

Vybavení a materiály pro děti: Papír A4, tužka, kvaš nebo akvarel barvy(žluť, červená a modrá, měkké kartáče (č. 5-8, nádoba na vodu.

Vybavení a materiály pro učitel: diagramy a tabulky podle věda o barvách -« Barevné kolečko» , literatura.

Plán lekce: 30 minut

Organizační část - 2 min

Zavedení rozhovoru se stanovením cílů a záměrů; koncepty; rozhovor o vlastnosti nátěrových hmot - 5 min

Vysvětlení praktického úkolu s prohlížením schémat a reprodukcí k tématu – 3 min

Praktická část – 20 min

Průběh lekce

Vychovatel: Kluci, dnes se vrhneme do světa barvy kdo pro vás studuje nový předmět - věda o barvách. Barva naplňuje celý okolní svět a je nejdůležitějším prostředkem emočního ovlivnění naší psychiky. Květinová věda pomáhá utvářet dobré mravy barevná harmonie a schopnost s nimi pracovat barva určuje profesionální úroveň každého umělce. Většinu umělců přitahuje složitá hra linií, tvarů a především barvy.

Který barvivo líbí se ti nejvíc?

Děti: Červená... Modrá... Růžová...

Vychovatel: Říkáme sedm duhové barvy. Znáte je všechny? V jakém pořadí jsou umístěny? barvy duhového spektra?

Děti: Červený, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigová, fialová.

Vychovatel: Jací jste skvělí kamarádi! A složitý design vám pomůže si je zapamatovat. fráze: „Každý lovec chce vědět, kde sedí bažant“. Počáteční písmeno každého z těchto slov je stejné jako první písmeno barva spektra.

Existuje nějaký? barva je nejdůležitější?

Děti: (pokrčení ramen).

Vychovatel: Co kdybyste byli požádáni, abyste nakreslili barevnou podívanou, jako je cirkus, a směli byste vzít jen tři barvy, které byste si vybrali?

Děti: Nejlepší a nejjasnější!

Vychovatel: Umělci věří, že takový barvy jsou modré, žluté a červený. Jsou tzv hlavní, protože s jejich pomocí můžete získat další barvy: oranžová, zelená, fialová.

(příběh učitele podle tabulky « Barevné kolečko» )

Teď to víš primární barvy, a abyste si je zapamatovali, představme si je ve formě živých postav - Paint-Hosts: Žlutý mistr, Červený Mistr a Modrý mistr. Tyto barvy jediný svého druhu tak nějak: Nelze je získat smícháním jiných barvy. Oni, jako skuteční mistři, mezi sebou soutěží, takže tyto barvy se k sobě dobře nehodí. Mají asistenty - barvy kteří jsou přáteli se dvěma hostiteli současně - Malovat přátelé. Orange Friend pomáhá žluté a K Rudým mistrům, fialová - Červená a modrá, Green se přátelí s Blue and Yellow Masters. Pokud se všichni spojí za ruce, vytvoří se barevné kolo nebo spektrum. Každý z Přátel se nachází v kruhu naproti Hostiteli, se kterým neudržuje přátelské vztahy. Například žlutá se nepodílí na tvorbě fialové, a proto se s ní nekamarádí. Po setkání s těmito barvy zlobí se na sebe tak, že přijdou o své malovat, házení bahna na nepřítele. I když tyto jsou stejné barvy jsou dokonalé vzájemně se doplňují tím, že si jsou blízcí, když jsou sami barva je umístěn na pozadí jiného - získá se nejjasnější, to znamená kontrastní kombinace květiny.

Hostitelé a jejich přátelé to často mají hosté: Žluto-oranžový host navštěvuje Žlutého hostitele a jeho oranžového přítele a Orange- Červený– jde do stejného Orange Friend a K Rudému Mistrovi. Tak barva kruh se rozšiřuje na dvanáctibarevný. Pokud vynásobíte duhu duhou, získáte mnoho dalších komplexů barevné odstíny.

Všechny tyto barvyžít ve velkém chromovém patrovém domě ( "chrom"- z řečtiny « barva» ). Do oken tohoto domu proniká sluneční světlo, které dělá vše barvy jsou tak barevné.

Co nového jste se dozvěděli vlastnosti barev z tohoto příběhu?

Děti: To jsme zjistili primární barvy nelze získat. Zelenou můžete také získat smícháním žluté a modré. Ve skutečnosti věda o barvách– to je velmi zajímavé!

Vychovatel: Myslím, že díky těmto fiktivním postavám jste si vzpomněli již v naší první lekci vlastnosti barev a budete aplikujte tyto znalosti ve svých obrazech.

Nyní znázorněme všechny členy domácnosti Chromoetagu na papíře. Podívejme se, co se každý z vás naučil z probrané látky.

(děti si berou připravené materiály k vypracování krátkodobého praktického úkolu)

Vychovatel: Než začnete hlavním úkolem, nejprve nakreslete kruh jednoduchou tužkou. Do této kružnice vepište rovnostranný trojúhelník, na jehož vrcholech je základní barvy - Hostitelé.

(děti pečlivě kreslí geometrické tvary)

Vychovatel: Základní provedení- základ pro dům byl postaven. Dále uspořádejte zbytek postav do kruhu – Přátelé a Hosté – tak, aby se mohly držet za ruce. Dobrá práce! Teď vybarvíme všechny pomocí pouze tří, které znáte, primární barvy. Podívej co barva Máš nějakou rozmanitost! (děti jsou z výsledku nadšené)

Vychovatel: Tak my dnes seznámil se základními barvami a jejich vlastnostmi, pokusil se oživit barvy, postavil dům pro barvy. V našich dalších lekcích se dozvíte o dalších vlastnosti nátěrových hmot: o jejich vřelosti a chladu, příbuznosti, kontrastu atd. Všechna následující témata nejsou o nic méně zajímavá než ta dnešní. Chcete pokračovat ve studiu? základy vědy o barvách?

Děti: Ano! Moc jsme si to užili. Zejména proveďte praktický úkol sami a získejte mimořádný barvy.

Vychovatel: Úžasné! Miluji vaše nadšení!

(učitel zajistí krátkou prohlídku prací dětí a vyvodí závěry pro sebe).

DĚKUJI ZA POZORNOST!

Obsah programu:

Posílit schopnost rozlišovat 5 barev.
Vytvořte si myšlenku, že barva je znakem objektů a lze je použít k jejich označení.
Vytvořte si představu o různých odstínech barev podle intenzity; dát dětem představu o přírodních barvách; učit postupným způsobem získávat barvu a barvit látku tmavě červenou řepnou šťávou, seznamovat děti s prvky experimentálních činností.
Posílit dovednosti štětce. Rozvíjet jemné motorické dovednosti rukou.

Slovník:

Zaveďte do aktivní slovní zásoby dětí tyto pojmy: barva, barva, tmavě červená barva, dílna.

Zařízení:

Panenka Lena, připravený deskový obraz a sada předmětů různých barev; geometrické tvary - kruh, čtverec, trojúhelník, červená, modrá, zelená, žlutá, bílá; strouhaná řepa, řepná šťáva, bílé kousky látky podle počtu dětí; kvaš, štětce, sklenice s vodou, připravené kartičky podle počtu dětí.

Průběh lekce:

Dramatizace pohádky o kouzelném štětci

Děti sedí na židlích v půlkruhu před stojanem.
Kluci, máte rádi pohádky? Pak si poslechněte příběh o dívce, jako jste vy.
Byla jednou jedna dívka jménem Lena. Ráda kreslila. K narozeninám jí máma a táta dali sadu: album, štětec a kvašové barvy. Podívejte, tam jsou barvy. Pojmenujte je: žlutá, červená, modrá, zelená a bílá. Kolik štětců dostala Lena? (jedna) Kolik barev jsi dal? (mnoho).
- Nejsem obyčejný štětec, ale kouzelný. Naučím tě kreslit za předpokladu, že Leno budeš přemýšlet, zkoušet a nebudeš líná.
"Jen si pomysli, je to kouzelné," řekla Lena. Taky za ni musím myslet, snažit se a nebýt líná. Tady je víc! Pokud jste kouzelní, budete myslet sami za sebe a vše správně nakreslíte! A už vím a umím všechno.
"Ach, tak," řekl kartáč poté, co slyšel taková slova, "nebudu ti pomáhat Leno, urážíš mě." Kresli, jak chceš. Pojďme se podívat, co můžete udělat.
Lena se dala do práce. Tohle je obrázek, se kterým přišla.

Didaktická hra „Oprav Leninu chybu“

Chlapi, podívejte se pozorně, nakreslila Lena všechno správně? Kde udělala chybu?

1. Je obloha někdy zelená? A jak to vypadá?
2. Je slunce modré? Jaký druh slunce?
3. Mraky byly žluté. Jaké druhy mraků existují?
4. Tráva na Lenině obrazu je bílá. co se děje?
5. Je kočka červená? Jakou barvu má kočka?

Tolik chyb Lena udělala. Kluci, pomůžeme té dívce opravit její chyby a smířit se se štětcem? Vytvoříme nový obrázek. (Děti jedno po druhém jdou ke stojanu a vybírají siluetu požadované barvy a skládají nový obrázek).
Nyní si pamatujete, jakými barvami jste potřebovali namalovat obrázek. Zvládli jste to, protože toho hodně víte, dobře mysleli a zkusili. Pamatujte na Lenu - musíte se naučit jakékoli podnikání. Smiřte se a spřátelte se se štětcem a naučte se malovat.

Odpusť mi štětku, rozumím všemu a opravím se. Dobře Leno, nezlobím se na tebe a pomůžu ti.

Dynamická gymnastika „Najděte předmět požadované barvy“

Každému dám 1 barevnou figurku (kruh, čtverec).
– Co vzala Anya, jakou barvu? Najděte ve skupině předměty stejné barvy a jděte tam.

Rozhovor o barvách

Děti přistupují k samostatným stolům s vybavením.

Lidé vždy rádi kreslili. V dnešní době si můžete v obchodě koupit barvy na malování. Ale kdysi dávno, když vaši prarodiče ještě nebyli na světě, lidé neměli stejné barvy jako vy. A lidé brali barvy z přírody – barvy vyráběli z hlíny, ze šťávy ze zeleniny a bobulí, z bylinek. Chcete vědět, jak získali barvu? Pak vás zvu, abyste šli do dílny a vyzkoušeli si svou práci. Dílna je místnost, ve které lidé pracují, vyrábějí věci, něco dělají vlastníma rukama.

Experimentální aktivity

Vybrala jsem tmavě červenou řepu, nastrouhala a vymačkala šťávu. Jakou barvu má šťáva? (tmavě červená). Šťávu jsem nalila do misek.
Nyní obarvím přírodním barvivem kousek bílé látky tmavě červenou barvou. Chcete si obarvit látku na tmavě červenou barvu vlastníma rukama? Pak začneme. (Děti provedou pokus a obarvené kousky látky dají sušit).
Sami jste se přesvědčili, že řepná šťáva dokáže obarvit látku na tmavě červenou. Večer si vezmeš kapesníčky domů a řekneš rodičům, jak jsi je dokázal obarvit na tmavě červenou.

Umělecká činnost

Tím zázraky s barvami nekončí. Jděte ke stolům a posaďte se.
V těchto magických čtvercích se skrývá kresba. Chceš ho vidět? Poté seberte štětce a natřete jej stejnou barvou, jakou je nakreslen váš čtverec, a uvidíte kouzelnou proměnu.

Dětské práce

Co se objevilo v Míšově kouzelném čtverci? – jablko, jakou má barvu? Ve skutečnosti je jablko červené. Atd.

Dnes jste si v naší lekci hráli, pracovali v dílně a naučili se novou barvu. Který? (tmavě červená), také jsi maloval a pomohl dívce Leně opravit její chyby a spřátelit se s kouzelným štětcem. Nyní víte, že se musíte naučit jakékoli podnikání.
A kouzelný štětec se s vámi neloučí v další lekci, pomůže vám naučit se kreslit krásné balónky.

O všem na světě:

V roce 1930 byl v Americe propuštěn film „The Rogue Song“ o únosu dívky v kavkazských horách. Místní gaunery si v tomto filmu zahráli herci Stan Laurel, Lawrence Tibbett a Oliver Hardy. Tito herci jsou kupodivu velmi podobní postavám...

Materiály sekce

Lekce pro mladší skupinu:

Třídy pro střední skupinu.

Jsme obklopeni obrovským množstvím barev, tónů a odstínů. Učitelé a rodiče proto musí dítě seznámit s rozmanitostí kouzelného světa barev. Musíte vědět, že malé dítě dokáže samostatně identifikovat pouze vlastnost předmětu - barvu, a naučit ho hrát si a cvičit s barevnými kroužky, figurkami a nášivkami je úkolem dospělého.

Úplně první barvy, které dítě identifikuje, jsou červená, žlutá, modrá a zelená a teprve potom všechny ostatní. Zpočátku začíná miminko vnímat a pamatovat si barvy pomocí asociací. Jeho paměť ukládá skupiny objektů sjednocených společnou barvou. Například: zelená – kobylka, tráva; modrá – nebe, řeka; žlutá – slunce, kuře, pampeliška. Rodiče by si měli pamatovat, že pro dítě je vždy snazší dělat závěry na základě vlastních zkušeností. Budete-li mu na procházce s dítětem opakovat popis předmětů a jevů (tráva je zelená, nebe modré) a hrát si s ním „otázky“ („Co je ještě modré?“), nejenže snadno zapamatujte si názvy barev, ale naučte se o tom přemýšlet sami. Také pro zapamatování barev jsou nepostradatelné hlavní atributy - barvy a plastelína a jejich časté používání ve hrách urychlí vnímání a zapamatování jak základních barev, tak dalších, se kterými se miminko obvykle seznámí mnohem později, např. , šedá, bílá, oranžová.

Učení barev s těmi nejmenšími

Když se miminko narodí, zprvu reaguje na ostré světlo a pouze je odlišuje od ostatních. Systém vnímání barev dozrává o 3–4 měsíce, ale dítě začíná barvy rozlišovat od prvních týdnů života.

Nejprve jeho pozornost upoutají žluté předměty. Poté začne upírat svůj pohled na předměty oranžově-červené barvy (3–4 měsíce) a poté začne rozlišovat mezi modrou a zelenou (4–5 měsíců) a o něco později – fialovou (5–6 měsíců). Tvorba barevného vidění je dokončena u dítěte ve věku 4–5 let. Právě tehdy byste měli věnovat pozornost hračkám těchto barev. Musíte se začít učit se dvěma barvami, ne více, nejlepší je nechat je být červená a žlutá.

Možná budete překvapeni: jaké lekce by z toho mohly plynout? Ty nejčastější. Prostřednictvím komunikace s dospělým může dítě získat užitečné informace již v dětství. A pro jeho vývoj je velmi důležité, jakou důležitost přikládá matka poznání světa. Než miminko začne pojmenovávat barvy a seskupovat je, uplyne samozřejmě ještě hodně času, ale můžeme předpokládat, že tím, že miminku ukážete hračku a nezapomenete říct, jakou barvu to má, jste ho to již začali učit. Je známo, že dětská psychika je velmi plastická, a to ještě více ve věku 1 roku, takže je důležité si uvědomit, že zatímco dáváte informace, jsou jednoduše uloženy v hlavě. Dítě roste, a když je mozek připraven asimilovat, pamatovat si a poté jednat s barvou, tyto procesy půjdou mnohem snadněji, protože pozorná matka své dítě seznamovala s barvami hraček již od útlého věku. Když takové dítě vyroste, s největší pravděpodobností o něm řeknou „všechno chápe za běhu“, a to bude skvělý výsledek vašeho úsilí.

Učení barev: 1–1,5 roku

Vaše dítě dosáhlo věku 1 roku - začalo období nazývané rané nebo chodící dětství. Dítě je velmi aktivní a připravené na nové zážitky, ale jeho kognitivní procesy jsou stále velmi nedokonalé. Při hraní se svými oblíbenými hračkami je dítě schopno identifikovat pouze jednu vlastnost předmětu - tu, kterou má nejraději; může to být tvar nebo velikost. Co se týče barvy, ta zatím nemá pro rozpoznání předmětu žádný význam a miminko podle ní hračku nepozná. To je třeba vzít v úvahu během vyučování, aby nedošlo k přetížení dítěte informacemi. To znamená, že můžete pokračovat v aktivním seznamování dítěte s barvou a provádět tuto „záložku“ informací, ale nyní to bude mnohem zábavnější a dříve to přinese ovoce. Ostatně, než miminko leželo v postýlce, vrnělo a dovolilo vám pouze popisovat mu okolní předměty. Nyní se sám aktivně účastní her, navléká barevné pyramidové kroužky a zkouší stavět věže z kostek.

Také je třeba věnovat pozornost kresbě. V tomto věku miminko pevně svírá tužku v dlani, ale radost z kreslení se projevuje čistě na emocionální úrovni, protože ještě neumí znázornit něco konkrétního.

Učení barev: 1,5–2 roky

Ve věku 2 let se již systém vnímání barev jako samostatného znaku předmětu etabluje, ale ne všechny děti jsou schopny jej identifikovat a pochopit, ale pouze ty, na jejichž vývoji dospělý aktivně pracoval.

Pokračujeme v opakování barev hraček a dalších předmětů, které dítě obklopují, a můžeme dítě povzbudit, aby se obrátilo ke svému myšlení a paměti: „Přines mi prosím žlutou kostku, modrou kouli, červenou mašli atd.

Schopnost kreslit v tomto věku se téměř neliší od předchozího, ale zde můžete využít sklonu dítěte k napodobování: můžete nakreslit čáru na papír s barevnou tužkou tak, aby dítě udělalo totéž - tyto budou jeho prvními kroky k vizuální kreativitě. Patří sem také kreslení prsty, barevnými pastelkami a pomocí širokých štětců je skvělé znázorňovat skvrny a tahy, pokaždé, když řeknete, jaký druh barvy dítě právě používá.

Ve věku do 2 let se aktivně používá celý arzenál hraček, s jejichž pomocí můžete posílit názvy barev: matka a dítě staví věže z kostek („Položme červenou kostku na modrou“ ), sestavte pyramidu („Dejte mi žlutý prsten, prosím“) nebo při kreslení fixy vyberte pro každý fix vhodný barevný uzávěr.

Učení barev: 2–3 roky

Při správném výcviku může dítě ve třetím roce života rozlišit všechny základní barvy spektra: červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, fialovou. Nyní máte mnohem více příležitostí ke školení a rozvoji. Dítě bude se zájmem zapojeno do všech nových her, které mu nabízíte, a od 3 let se hra stane hlavní aktivitou v životě dítěte.

Nyní existuje široká škála her a hraček, které umožňují dětem pokračovat v učení barev v tomto věku. Vzhledem k tomu, že ve věku 3 let již dítě dokáže identifikovat takové vlastnosti předmětu, jako je tvar a barva, jsou bloky Dienesh v tomto věku velmi vhodné pro hry na studium barev - jedná se o sadu plastických geometrických tvarů, které jsou spojeny několika vlastnostmi, jako je barva, tvar, velikost. Hraním s nimi se miminko učí zvýraznit vlastnost předmětu, v tomto případě barvu, zobecnit nebo oddělit předmět od ostatních.

Také v tomto věku je třeba věnovat pozornost schopnosti dítěte klasifikovat podle vybraného atributu. Můžete před něj položit 3-4 listy papíru různých barev a rozptýlené postavy vystřižené z papíru ve stejných 3 nebo 4 barvách. Nechte dítě, aby určilo, které listy budou barevně odpovídat kterým figurkám. Podobné hry lze vytvořit s jinými hračkami - kostkami, pyramidovými kruhy, díly stavebnice atd.

Můžeme tedy shrnout, jak se vyvíjí myšlení dítěte ve třetím roce života ve vztahu k vnímání barev:

barva je vnímána smysluplně - jako samostatný znak předmětu;
Dítě získává schopnost klasifikovat barvy podle daného kritéria.

Čas třídy

Je lepší vést kurzy s dítětem v tomto věku ráno po snídani v intervalu mezi 8:30 a 9:30 nebo večer - od 16:00 do 17:00. V předškolních zařízeních se učitelé při vedení skupinových hodin snaží dodržovat stejné časové období, protože je prokázáno, že právě v této době jsou děti velmi aktivní a jejich mozek je vnímavější k informacím.

Pokud jde o trvání tříd, musíte vědět, že čím mladší je dítě, tím kratší bude „lekce“: může to být i minuta, a to je zcela normální - to jsou vlastnosti pozornosti a vnímání dětí. Je důležité vzít v úvahu individuální vlastnosti dítěte a jeho temperament. Děti jsou hravé a přehnaně aktivní, ani v předškolním věku se nedokážou pět minut soustředit na to, co se jim ukazuje nebo učí. Pokud je vaše dítě takové, pak bude lekce trvat tak dlouho, dokud bude dostatečná pozornost dítěte. Přirozeně, když dítě vyroste, bude muset vyvinout vytrvalost, jinak bude mít neustále „hlavu v oblacích“ a nebude si nic pamatovat.

S klidnými, pilnými dětmi bude snazší se učit a lekce budou delší.

Čas na aktivity s dětmi

  • Do 1 roku 2–5 minut.
  • Od 1 roku do 2 let do 10 minut.
  • Od 2 do 3 let 10–20 minut.

Dítě do 3 let je ve svých akcích extrémně aktivní: samo si hraje s pyramidou, rozkládá barevné karty, staví věž z kostek. Ale sám není schopen studovat barvy a pochopit, jak si hrát s barevnými postavami. Proto si pamatujte: je velmi důležité, aby v tuto chvíli byl dospělý nablízku, vyprávěl, vysvětloval, učil.

Při hrách s barvami, stejně jako v jiných hrách, je důležité vytvořit v dítěti radostnou náladu, pak bude mít vždy asociaci, že činnosti jsou zábavné a zdravé. Tento postoj si přenese do své výchovné činnosti, až půjde do školy.

Ve třídě se vyvarujte zdrobnělých slov ve vztahu k barvě. „Červená“ a „zelená“ by měla být nahrazena „červenou“ a „zelenou“, aby dítě zpočátku správně vnímalo a vyslovovalo.
Pokud vaše dítě nakreslí růžového vlka nebo žluté nebe, neměli byste mu to zakazovat: nezapomeňte, že dítě vyjadřuje svůj emocionální stav barvou.

Učíte se s miminkem každý den barvy, ale dnes nemá náladu, je rozmarné, neposlouchá vás a utíká? Nenuťte ho - zkuste hrát nějakou jinou hru, abyste nezkazili náladu sobě ani jemu: v tomto věku se děti řídí svými pocity a nic je nenutí hrát, pokud nechtějí.

Kromě hlavních barev nezapomeňte své dítě seznámit s dalšími, které jsou méně časté: růžová, šedá, fialová, jinak se vzory pevně ukotví v myšlení dítěte a může růžovou barvu nazývat červenou a fialovou barva modrá, protože jsou si podobní a dítě bude volat jejich skutečná jména, která nezná.

Vzdělávací hry

  • Do 1 roku

Nad dětskou postýlkou ​​musí viset přívěsek z barevných chrastítek nebo mobilů. Mohou to být i hračky připevněné k bokům postele. Hračky pravidelně měňte a nezapomeňte pojmenovat barvu závěsného předmětu. Miminko si rychle osvojí, co neustále vidí a slyší.

Když miminko oblékáte, ukažte mu barevné ponožky, čepice, palčáky a pojmenujte jejich barvy. Nechte dítě, aby se na ně podívalo a dotklo se jich.

V šesti měsících je dítě schopno hledat předmět, o kterém mluvíte: ukažte mu červenou kouli, hrajte si s ní a pak se zeptejte: „Kde je ta červená koule?

Do 9–10 měsíců dítě samostatně najde hračku, kterou jste s ním schovali. Požádejte ho, aby našel například modrý balónek. Nezapomeňte zopakovat, který míček našel a miminko pochvalte.

Blíže do 1 roku může dítě sestavit pyramidu. Udělejte to společně a okomentujte, který prsten nosit, předejte mu prsteny, řekněte mu, jakou mají barvu. Požádejte o zelený prsten.

Bez zapamatování a zapamatování - zatím jen za účelem seznámení - můžete malovat barvami (pomocí širokého štětce, nanášet tahy a skvrny na list) a vyřezávat z plastelíny, nezapomeňte pojmenovat barvy.

  • 1–1,5 roku

Barva vaší oblíbené hračky. V tomto věku už má miminko své oblíbené hračky. Když je svému dítěti ve hrách popisujete, určete, jakou mají barvu: „Kdo je to? Medvěd! Jaký druh medvěda? Hnědý…"; "Kdo je to?" Žába. Jaká žába? Zelená“ atd.

Barva žije v knize. Čtěte a prohlížejte si knihy s velkými obrázky: slunce (žlutá), žába (zelená), zajíc (bílá/šedá), mrak (modrá), řeka (modrá), medvěd (hnědá), rajče (červená) atd. Komentujte svému dítěti vše, co vidíte. Neustále opakujte barvy a ptejte se dítěte na to, jaká je která barva.

Barevné kuličky. Ukažte svému dítěti 2 malé míčky, plastové nebo gumové, například žlutý a modrý. Hrajte si se svým dítětem, házejte si míčky, ukažte, porovnejte: "Toto je žlutý míč, toto je modrý míč." Několikrát opakujte: „Tady, Sašo, žlutá koule. Dej to mámě, dej mi žlutou kouli, teď mi dej modrou, prosím atd.“

  • 1,5–2 roky

Domy a lidé. Z barevného kartonu vystřihněte velké domečky (ať je to 5 domečků červené, žluté, modré, zelené a světle modré) a připravte si na ně malé kartonové lidičky (siluety). Požádejte své dítě, aby umístilo lidičky do domečků, podle toho, kam se hodí.

Koberce. Vezměte list barevného papíru a pomocí šablony vystřihněte uprostřed středně velký kruh. List s kulatým otvorem nalepte na karton, kruh přilepte samostatně, aby byl pevný základ. Řekněte svému dítěti, že je to červený koberec, ve kterém myši rozkousaly díru, ale dá se zavřít. Ukažte, jak se to dá udělat. Kruh se ke koberci velmi dobře hodí. Vytvořte několik těchto „podložek“ a „záplat“.

Magické tašky. Ušijte sáčky 4-5 barev a vystřihněte postavičky z oboustranného kartonu. Mohou to být hvězdy nebo jednoduše geometrické obrazce - kruhy, čtverce, trojúhelníky. Umístěte figurky do sáčků s dítětem: červenou do červené, žlutou do žluté, zelenou do zelené.

Existuje další verze této hry. Vyrobte žluté postavičky do žluté taštičky ve tvaru sluníček, modré ve tvaru mraků, červené ve tvaru jablíček a modré ve tvaru hvězd. Vaše děťátko se bude skvěle bavit vytahováním barevných figurek a jejich vkládáním znovu a znovu.

Básnička o duze vám pomůže začít se učit základní barvy, které vaše dítě brzy začne používat.

Duha

Na jarní obloze visela duha,
Díval jsem se vesele na zemi z nebe.
V odpovědi jsme se radostně usmáli:
– Duha, duha, barva, přeexponování.
Duha visela na nebi na krátkou dobu,
Krátce pohlédla z nebe na zem:
Roztavený...
Co všem nechala na památku?
ČERVENÉ vlčí máky,
ŽLUTÝ písek,
ZELENÁ se rozsvítila
Na větvi je list.
Brouk FIALOVÝ
Ohřívá boky.
MODRÉ šplouchání
Řeka k jejím břehům.
ORANŽOVÉ slunce
V lesích je teplo.
A špaček má MODRÉ... oči.
(V. Štěpánov)

Pokuste se vyslovovat názvy barev jasně a pomalu: není nic dojemnějšího, než sledovat, jak se vaše miminko, které bylo donedávna tak hloupé, noří do toho, co mu říkáte!

2–3 roky

Pojďme společně kreslit. Nakreslete slunce, mrak, pomeranč jednoduchou tužkou, ať jsou velké - každá postava na samostatném listu alba. Zeptejte se dítěte, co vidí, jakou barvu má slunce, požádejte ho, aby vzalo vhodnou tužku a vybarvilo ji. Pokud je to nutné, pomozte svému dítěti a udělejte to společně.

Barevný vlak. Vezměte si velkou kostku, například červenou (může to být stavební kus nebo plastová kostka). Řekněte svému dítěti, že nyní s ním postavíte vláček. Vlak se skládá z vagonů. Mezi ostatními hledejte červené kostky a pokládejte je jednu po druhé. První velká kostka bude „hlavou“ vlaku, zbytek budou vozy. Na stejném principu, kombinováním tvarů nebo kostek podle barev, můžete stavět věže a města.

Barevné město. Pro tuto hru budete potřebovat figurky různých tvarů – ideální jsou čtvercové, trojúhelníkové, obdélníkové, Dienesh bloky. Postavte si třeba plot ze zelených kostek a za ním postavte domečky: malé i velké - červené, modré a žluté. Nezapomeňte tvary barevně sladit – na červený domeček položte červenou střechu (trojúhelníkový tvar) apod. Stavte s dítětem barevné domečky.

Hádanky pro děti

Hádanky budou pro děti jedním z prvních pomocníků při porozumění okolnímu světu. Pomáhají rozvíjet paměť – systematickým opakováním, myšlením – tím, že nutí dítě obracet se k vlastnímu prožívání, aby našlo odpověď, představivost, slovní zásobu. Je dobré, když je odpověď, jak se říká, „po ruce“: můžete ukázat myš v knize, skutečnou žábu, na procházce u jezera atd.

Podívejte se na knihu.
co vidíš? - Myš.
Náhodou je bílá
Ale nejčastěji... (šedá)

Žába skáče v bažině.
Je pořád na lovu.
Sbohem, hloupý komáru!
A barva žáby je... (zelená)

Ze skořápek, z plen
Vyšlo malé kuře.
Oh, jak jsi vtipný
Naše malá hrudka... (žlutá)

Vyrostl jsem v létě na louce.
Můžu to utrhnout.
Vezmu si květinu domů -
Bell... (modrá)
(E. Duke)

Duhové barvy

Učení prostřednictvím poezie výrazně usnadňuje porozumění a rozšiřuje slovní zásobu dítěte. Děti poezii poslouchají s chutí, snáze se pamatují a ukládají se do podvědomí. Pro úspěšné učení potřebujete znát individuální vlastnosti vašeho miminka: některé si lépe pamatují, když před sebou vidí barvu, předmět, obrázek pro ostatní děti mohou být obrázky rušivé; Pozorujte své dítě, určete, co je pro něj nejlepší.

Barvy jsou dnes strašně unavené:
Na obloze namalovali duhu.
Dlouho jsme pracovali na duze barev,
Duha vyšla krásně, jako v pohádce.
Vše barevné - jaká krása!
Jen obdivujte barvy:

Červený
Červená ředkev rostla v zahradním záhonu,
Nedaleko jsou rajčata - červené děti.
Na okně jsou červené tulipány,
Za oknem hoří červené prapory.

Pomerančový
Oranžová liška
Celou noc sním o mrkvi -
Vypadá jako liščí ocas:
Oranžová taky.

Žluť
Žluté slunce se dívá na zemi,
Žlutá slunečnice pozoruje slunce.
Na větvích visí žluté hrušky.
Ze stromů létají žluté listy.

Zelený
Roste nám zelená cibule
A zelené okurky
A za oknem je zelená louka
A domy jsou vybílené.
Každý dům má zelenou střechu,
A bydlí v něm veselý skřítek
V nových zelených kalhotách
Z javorových listů.

Modrý
Moje panenka má modré oči,
A nebe nad námi je stále modré.
Je modrý, jako tisíc očí.
Díváme se na oblohu a nebe se dívá na nás.

Modrý
V modrém moři je ostrov,
Cesta na ostrov je dlouhá.
A roste na něm květina -
Modro-modrá chrpa.

Fialový
Fialová fialka je unavená životem v lese.
Vyberu to a přinesu to mámě k narozeninám.
Bude žít s fialovými šeříky
Na stole v krásné váze u okna.
(A. Wenger)

Při úspěšném učení dítě ve věku 2–3 let zná a pojmenuje hlavní barvy spektra. Hra s barvami přinese nejen radost vašemu miminku a dobrou náladu, ale stane se také důležitou součástí rozvoje jeho kognitivního systému a smyslových procesů. Takže rodiče mohou bezpečně začít zábavné lekce ve všech barvách duhy!