Shrnutí exkurze do geologického muzea pro předškoláky. Abstrakt GCD „Exkurze do muzea hodin

Typ projektu:
- pro studentské aktivity - kreativní projekt;
- dle didaktických charakteristik - skupinové aktivity žáků;
- na dominantní činnost studentů - projekt praktické orientace;
- Doba trvání: tři dny.
Hlavní cíl: probudit zájem studentů o téma projektu, nastínit okruh problémů a identifikovat způsoby jejich řešení.
Cíle lekce:
- vzdělávací: nadále pracovat na rozvíjení schopnosti aplikovat získané znalosti v praxi;
- vývoj: vytvářet podmínky pro rozšiřování obzorů žáků, doplňování jejich slovní zásoby, rozvoj řeči, paměti a pozornosti;
- vzdělávací: nadále pracovat na schopnosti být kritický k vlastním úspěchům, pěstovat samostatnost a tvůrčí činnost.
Vybavení lekce: soubor pohlednic „Zoologické muzeum Petrohradu“, výkladové slovníky, časopisy o zvířatech, kartičky s otázkami, sešity pro kreativní práce, složky na sběr materiálu pro projekt, počítač, plátno, prezentace,

Plán lekce:

1. Organizační moment – ​​1 min.
2. Testování znalostí studentů k tématu (ponoření se do projektu) – 3 min.
3. Příprava na aktivní vzdělávací a poznávací činnost (organizace činností) – 4 min.
4. Tělesná výchova minut 1 min.
5. Asimilace nových poznatků (realizace aktivit) – 15 min.
6. Vstupní kontrola porozumění studentům nové látce (prezentace, vystoupení tvůrčích skupin) – 15 min.
7. Shrnutí – 2 min.
8. Odraz – 1 min.
9. Vysvětlení domácího úkolu – 2 min.
10.Organizační zakončení lekce – 1 min.

Postup lekce

1. Organizační moment - 1 min.
- Dobré odpoledne! Rád tě vidím. Pojďme zkontrolovat vaši připravenost na lekci... Posaďte se!
Studenti vstoupí do kanceláře a postaví se na svá místa. Zkontrolují dostupnost potřebných věcí na stole a posadí se.

2. Testování znalostí studentů na dané téma:
ponoření do projektu. 4 min.
- Vzpomeňme na naši nedávnou exkurzi. kde jsme byli?
V Zoologickém muzeu. (prezentační snímek)
— Jaké exponáty jsou vystaveny v tomto muzeu?
Plyšová zvířátka.
— Koho by toto muzeum mohlo zvlášť zajímat?
Lidé se zájmem o život zvířat.
— Jaké informace o tomto muzeu si zvláště pamatujete?
Pamatují si příběh průvodce o historii muzea.
— Jaká místa v našem městě by také mohla zajímat milovníky zvířat?
- Oceanárium, delfinárium, zoo... (prezentační snímky)

3. Příprava na aktivní vzdělávací a poznávací činnost:
organizace aktivit. 4 min.
— Některá z těchto míst jsme již navštívili. Máme to štěstí, že žijeme v Petrohradu a máme možnost tohle všechno vidět na vlastní oči. Lidé žijící daleko jsou ale o tuto příležitost ochuzeni. Co pro ně můžeme udělat?
Napište o exponátech, proveďte korespondenční prohlídku muzea.
- Co je podle vás pro to potřeba udělat?
Dozvíte se o historii zoologického muzea, jaké jsou zde expozice, naplánujte si trasu, rozdejte vystoupení, připravte příběh o jedné z expozic.
- Staňme se průvodci. Kdo je průvodce?
— Kde mohu objasnit význam tohoto slova?
Analýza významu slova „průvodce“ na základě jeho složení a hledání významu ve výkladovém slovníku. (prezentační snímek)
Zahajujeme projekt „Exkurze do zoologického muzea“. Dnes ve druhé vyučovací hodině bude muset každý napsat kapitolu populárně naučné knihy o jednom z exponátů Zoologického muzea. Čím je populárně naučná literatura zvláštní?
Obsahuje přesné informace, ale zajímavé pro široké spektrum čtenářů.

4. Tělesná výchova minut. 1 min.
— Před začátkem práce si trochu odpočineme.
Studenti dokončí cvičení a rozdělí se do skupin a zvolí si vedoucího skupiny.

5. Asimilace nových znalostí:
provádění činností. 15 min.
Učitel vyzve vedoucí skupin, aby si vybrali úkol ze sady pohlednic „Zoologické muzeum Petrohradu“. (Prezentační snímky).
— Kolik částí si myslíte, že bude ve vaší eseji? Jaké díly?
Tři části: úvod, hlavní část, závěr.
— O čem byste měli psát v prvním, druhém, třetím díle?
O muzeu, popis exponátu (karta s otázkami je poskytnuta jako nápověda), dojem, kde můžete exponát vidět.
— Kde mohu získat informace?
— Encyklopedie, časopisy, dospělí, knihovna, internet.
— Máte 12 minut na přípravu ústní eseje popisující exponát. Představte si, že jste průvodci.
Studenti pracují ve skupinách. Veškerý shromážděný materiál je umístěn ve složce projektu. (Závěrečný snímek prezentace).

6. Počáteční kontrola toho, jak studenti rozumí novému materiálu: prezentace, skupinové vystoupení. 16 min.
- Pojďme si tedy poslechnout připravené projevy.
Skupinová vystoupení, dodávka projektových složek.

7. Shrnutí. 1 min.
- Tak, jaká byla naše dnešní lekce?
Projekt „Exkurze do zoologického muzea“.
— Jaký cíl jste si stanovili?
Připravte korespondenční exkurzi do Zoologického muzea.

8. Reflexe. 1 min.
— Zvedněte ruku, ti, kteří byli s prací v lekci spokojeni?
- Za co se můžeš pochválit?
— Zvedněte ruku, ti, kteří to měli ve třídě těžké?
— Co konkrétně byste chtěli změnit?
— Čí výkon se vám obzvlášť líbil?

9. Vysvětlení domácího úkolu. 1 min.
— Vyslechli jsme všechny vaše projevy. V další lekci si každý napíše esej o exponátu do svého tvůrčího sešitu. A poté sestavíme plán zájezdu a zanalyzujeme vaši práci.

10. Organizační zakončení lekce. 1 min.
Lekce využívá prezentaci. Pomůže vést tuto lekci: obnovit v paměti studentů nejjasnější okamžiky nedávné exkurze, vybrat téma pro esej a dát pozitivní emocionální přístup k práci. Během lekce se používá 10 minut.

Olga Kremneva
Shrnutí exkurze do muzea Russian Izba

Shrnutí naučné exkurze do muzea« Ruská chata»

v přípravné skupině

Obsah programu:

Pokračujte v seznamování dětí s tradicemi ruský lid, S ruština chýše - domov rolnické rodiny.

Rozvíjet schopnost zkoumat předměty pro domácnost, všímat si jejich výhod a krásy.

Podporovat zájem o historii Ruska, vyvolat emocionální odezvu.

Rozvíjet zájem o ruský folklór, lidové tradice.

Posílit schopnost vyřezávat domácí potřeby (misky, lžíce, litina)

Materiály a vybavení:

Domácí potřeby

Plastelína, modelovací desky, hromádky

Integrace s ostatními vzdělávacími regionech:

Sdělení.

Beletrie.

Umělecká kreativita.

Přípravné práce:

Čtení Ruské lidové pohádky.

Při pohledu na ilustrace pro Ruské lidové pohádky.

Učení kulatých tanečních písní, Ruské lidové hry, tanec.

Zvuky Ruská lidová hudba.

Vychovatel: Jsme uvnitř muzeum naše školka, která se jmenuje « Ruská chata» . Položky, které jsou v muzeum, se nazývají exponáty, nelze se jich dotýkat rukama, pouze se na ně dívat.

Vychovatel: Kdysi dávno na Rusi lidé stavěli své domy z klád. Tyto domy byly tzv chatrče.

Vychovatel: Když jsi vešel do chatrče, co jsi viděl?

Děti: Pečeme.

Vychovatel: Přesně tak, při vstupu do chatrče se hned podívali na kamna Pozor: zabírá skoro půlku chaty.

k čemu to je? (odpověď dětí).

Chlapi, kdo zná přísloví o chatě?

Pojďme si je promluvit:

"Dům není dům bez kamen".

"Když je to horké v troubě, pak je to upečené".

"To, co je v troubě, jsou všechny meče na stole".

„Ne červená chýše s rohy a červené s koláči"

Vychovatel: Dobrá práce.

Za starých časů se mluvilo o sporáku Tak: "Je to vodní služka i zdravotní sestra, ohřívač těla". S kamny je spojen celý způsob života, celý život rolníka.

Všimněte si, co je vedle sporáku? (Poker, grip, litina).

Učitel si něco přeje hádanka:

Glade dvůr červených krav

Přijde černý a všechny vyhodí (poker)

Učitel ukazuje litinu.

Proč si myslíte, že je to potřeba? (Odpověď dětí).

V litinovém hrnci vařili kaši a zelňačku.

V kamnech je horko, litina se nedá zvednout rukama a k tomu slouží ten grip.

(Učitel ukazuje, jak použít rukojeť k umístění litinového hrnce do trouby).

Toto je hádanka, kterou vám řeknu, poslouchat:

Rohuje, ale není to býk, chytá, ale nežere.

Dává lidem, ale sám jezdí na dovolenou.

(Urvat).

Vychovatel: Dávejte pozor na tabulku. Proč je stůl tak velký, jak si myslíte? (Odpovědi dětí).

Ano, je to tak, protože v minulosti, za starých časů, byly rodiny velké. Posadili se ke stolu do lavic.

Proč jsou lavičky dlouhé a široké? (odpověď dětí).

Během oběda seděli na lavičkách a v noci na lavičkách spali, protože v chatě nebylo pro všechny dost místa. Téměř vše v chatě se dělalo vlastníma rukama. Za dlouhých zimních večerů stříhaly misky a vařečky, dívky vyšívaly a šily oblečení. Mladé dívky a chlapci zpívali při ruční práci Ruské lidové písně, tančili v kruzích, hráli hry.

Zahrajeme si kruhovou taneční hru se stuhou.

Váňa šel ven na procházku (Váňa chodí do kruhu se stuhou v ruce, vyhlíží svého kamaráda, děti tančí v kruhu a zpívají)

Začal jsem si vybírat přítelkyni

Začal jsem si vybírat přítelkyni

Komu mám dát stuhu? (Děti se zastaví)

Ukloňte se, ukloňte se (Vanya se ukloní vybrané dívce, dívka odpoví)

Ano, držte se stuhy.

Vychovatel: hráli jsme, teď pokračujme v kontrole muzeum. Podívejte se prosím na postel, jakou patchworkovou přikrývku jste si sama ušila (ručně). A jak krásně jsou polštářky vyšívané. Vše bylo děláno pečlivě, s láskou a bylo to nejen užitečné, ale i krásné a lahodící oku. Tato touha po kráse a mistrovství se předávala z generace na generaci.

A tady je kolovrátek. K čemu to podle vás bylo určeno? (Odpověď dětí).

Ano, děti správně předaly nitě na kolovrátku. Takto položili koudel (vlna, len). A roztočily se pomocí dalšího zařízení – vřetena.

Tajemství:

Čím víc točím

Čím tlustší budu.

(Vřeteno).

Podívejte se na pánské a dámské oblečení. U ruština Košile jsou rysem střihu límce, jeho střih není umístěn uprostřed hrudníku, ale na boku. Odtud název kosovorotka byly často zdobeny výšivkou. Košili přepásali páskem – šerpou. Pás (křídlo) byla nejen ozdobou, ale i byly olemovány: nůž, lžíce. Pásek nahradil kapsy. (Učitel ukazuje ilustrace z Ruské pohádky) .

Dámské oblečení bylo prezentováno následovně atributy: letní šaty, kaftan (halenka, zástěra. Vdané ženy nosily ponevu - jedná se o sukni s nešitými okraji a zástěru. Nejběžnější bota ruský lid, byly tam lýkové boty.

Vychovatel: Každá chata musí mít červený roh. V našem muzeum-Chýše má také červený roh. Za starých časů slovo "červený" znamenalo: krásný, hlavní, slavnostní. Ikony visí v červeném rohu. Je zde také stůl a lavice. Hosté seděli v červeném rohu a měli čajový dýchánek Ruský samovar. Mluvili Tak:

Pára nahoře, pára dole

Naše syčí Ruský samovar

Jste vítáni na šálek čaje!

Takhle žijeme:

Žvýkáme perník a pijeme čaj

Zveme všechny k návštěvě.

Chlapi, vyrobme litinovou panenku z plastelíny, lžiček, misek a možná si někdo chce vyrobit samovar.

Shrnutí lekce: - Kluci, dnes jsme byli na návštěvě muzeum naší školky« Ruská chata» .

Líbilo se ti to? (Odpověď dětí).

Co nového jste se naučili? (Odpověď dětí).

Použitá literatura: Vachrušev A. A "ahoj světe"

Publikace k tématu:

V ruském předškolním vzdělávacím systému došlo v posledních letech k určitým pozitivním změnám: obsah vzdělávání se aktualizuje.

Mám značné zkušenosti s výukou práce s předškolními dětmi a vždy se držím myšlenky vzdělávat každé dítě co nejlépe.

Abstrakt vzdělávací aktivity „Ruská chata je krásná s řezbami“ Abstrakt NOD „Russian Roomr-carving is red“ Účel: Studium života ruského lidu, rozvoj zájmu o minulost, o původ a zvyky ruského lidu.

Shrnutí lekce „Cesta do minulosti. ruská chata" Ruská chýše (cesta do minulosti) Účel a cíle: přiblížit lidem život lidí v dávných dobách; ukazovat a mluvit o předmětech.

Žinilka Renata
Shrnutí exkurze do vlastivědného muzea

ABSTRAKTNÍ

EXKURZE DO MUZEA MÍSTNÍHO PÁNA

Cíle:

Poskytnout znalosti o čem vlastivědné muzeum– správce autentických památek;

hmotná a duchovní kultura našeho města;

Seznamte děti se životem našich předků;

Pěstovat pocit hrdosti na svou zemi, lásku k ní a touhu ji chránit

a obohatit jeho historii.

Přípravné práce:

Seznámení dětí s historií města Barabinsk;

Vytvořte si "obrázek" muzeum“, seznamovat děti s lidovou kulturou, aktivizovat slovník: průvodce, exponáty, sbírka.

Vypracování trasy učitelem. Rozhovor o pravidlech chování na silnici, chůzi a na veřejných místech, rozhovor o muzeum.

Podmínky: termíny: říjen.

Průběh exkurze

Dnes vám řeknu, co to je muzeum, a navštívíme samotnou současnost muzeum.

Tak, muzeum je místo, kde se ukládají a studují různé předměty. Mohou a nemusí být velmi cenné. Všechny tyto předměty nám ale mohou mnohé napovědět "říkej a řekni": o jejich historii, původu a k čemu jsou potřeba a jak se používají. A takovým předmětům se říká exponáty. Toto slovo je pro vás nové, pojďme se o něj společně podělit zopakujme si: "Býval na tebe"

- Muzea mohou být různé a různé jsou i exponáty v nich. Podívejte se například sem (zobrazuje tématické album, vlastivědná muzea, obsahují exponáty vypovídající o historii, přírodě a kultuře jednoho města či vesnice. Ty a já v Ose máme také jednu takovou muzeum.

V historickém muzeum Představeny budou exponáty, které vyprávějí o historii města, regionu nebo i celé země.

Kluci, řekněte mi, sbíráte doma nějaké předměty nebo hračky?

Sbírka takových předmětů se nazývá sbírka.

Sbírky různých předmětů jsou často vystaveny v různých muzeí. A tomu se už říká výstava. Můžeme k vám přijít muzeum na výstavu a některé obdivovat sbírka: obrazy, nádobí, mince atd.

A jak jsem vám již slíbil, dnes zavítáme i my muzeum, Ale muzeum není obyčejné.

zvu vás k exkurze do našeho vlastivědného muzea Barabinského.

Chlapi, co je? výlet?

-Exkurze je výlet do muzea za účelem naučit se něco nového a zajímavého.

Takže se ty a já dozvíme něco nového a zajímavého. A budu tvůj průvodce.

Kluci, ale než půjdete muzeum, musíme zjistit, jak se můžete chovat v muzeum a jak ne. jak myslíš?

Máte naprostou pravdu, protože když budete dělat hluk a běhat, budete rušit ostatní lidi. Pokud si prohlížíte exponáty, neblokujte výhled ostatních návštěvníků muzeum. Když mluví průvodce, nemůžete se nahlas smát, mluvit nebo ho přerušit. Exponáty našich muzeum Můžete se ho dotýkat a zvednout, ale jen opatrně, abyste ho nezlomili. Ale pokud uvidíte takový znak vedle exponátu (ukazuje znak "přeškrtnutá dlaň", to znamená, že exponát je cenný a není třeba jej vyzvedávat.

Rozumíte pravidlům chování v muzeum?

Doufám, že je budete dodržovat.

Nyní pojďte blíž, povím vám o našem muzeum. (seznámí děti s mini, povídá o exponátech, sbírce, historii exponátů, snaží se děti zaujmout neobvyklými exponáty atd.)

To je naše prohlídka končí.

Pojďme si připomenout, co nového jsme se dnes naučili.

Doufám, že se vám u nás líbilo výlet?

Publikace k tématu:

Cíl: Vytvářet u dětí konkrétní představy a dojmy o životě kolem nich. Při exkurzích se předškoláci začínají učit.

Pan Kupino "Viděl jsem věci pro domácnost z oživeného starověku, minulost mé země je mi nyní otevřena!" Vážení kolegové, navrhuji vám.

Město Saki je bohaté na svou historickou kulturu. Má velké množství památek a muzeum. Jsou zde architektonické památky.

Přímé seznámení předškoláka se sbírkami muzea – autentickými historickými exponáty – má obrovský emocionální dopad.

Když se chceme dotknout historie,

Nebo se chcete ponořit do krásného světa

Jdeme do muzea, procházíme chodbami,

A máme pro sebe spoustu zajímavých věcí

najdeme.

ABSTRAKTNÍ
EXKURZE DO MUZEA MÍSTNÍHO PÁNA

s dětmi z přípravné skupiny

cíle:

Poskytnout poznání, že vlastivědné muzeum je správcem autentických památek;

hmotná a duchovní kultura našeho města;

Seznamte děti se životem našich předků;

Pěstovat pocit hrdosti na svou zemi, lásku k ní a touhu ji chránit

a obohatit jeho historii.

Přípravné práce:

Seznámení dětí s historií města Novochopersk;

Seznámení s předměty pro domácnost (kolovrátek, sklenice, madlo, koryto atd.)

Průběh exkurze

Kluci, dnes se vydáme na exkurzi do našeho vlastivědného muzea. Muzeum obsahuje exponáty - skutečné předměty, které existovaly v těch vzdálených dobách. Nyní si připomeňme pravidla chování v muzeu. (V muzeu se musíme chovat tiše, protože tam chodí jiní turisté a nesmíme je rušit. V muzeu se bez svolení muzejníků nesmíte ničeho dotýkat rukama).

Učitel doplňuje a upřesňuje odpovědi dětí.

Město Novochopyorsk se datuje do poloviny 17. století, kdy v Prikhopyorye vznikla kozácká města: Pristansky, Belyaevsky, Grigorievsky. Během rolnické války byl pod vedením Stepana Razina soustředěn povstalecký oddíl razinského atamana Nikifora Chertoka ve městě Pristansky. Od podzimu 1695 do jara 1696 bylo na území Voroněžské oblasti výnosem cara Petra 1 založeno několik loděnic první azovské vojenské flotily v Rusku, což znamenalo začátek vytvoření ruského námořnictva. . Jedna z loděnic se nacházela na řece Khoper ve městě Pristansky.

V roce 1710 byla výnosem Petra 1 založena na místě Pristanského města vojenská pevnost. Od této doby začíná chronologie města Novokhopyorsk.

Od roku 1779 se město Novochopyorsk stalo okresním centrem. Erb znázorňoval řeku v zeleném poli s nápisem „New Khoper“. V období od konce 18. do poloviny 19. století žilo město klidným, odměřeným životem, typickým pro Rusko tohoto období. Během krymských válek vznikl v Novochopyorsku Chopjorský kozácký pluk, který se vyznamenal v bojích s tureckými vojsky na Balkáně. Poslední desetiletí 19. století byly roky intenzivní výstavby a obnovy města Novochopyorsk. Lodní doprava na řece Khopyor se rozvíjí a zvyšujerozšiřuje se nákladní obrat pro přepravu pšenice, alkoholu, dřeva, obilí a otevírají se kanceláře pro nákup chleba. V roce 1866 byl veletrh Epiphany přenesen z Mikhailovskaya Stanitsa do Novokhopyorsku. Vznikaly pravoslavné kostely, stavěly se průmyslové podniky, vzdělávací a zdravotnické instituce. Katedrála Vzkříšení, postavená v roce 1861, byla postavena na náklady obchodníka V. M. Stepanova, podobně jako návrhy kostelů od architekta K. Tona. platí dodnes.

V roce 1895 byla postavena železnice Valuiki-Povorino, která prochází Novochopyorskem. 20. století s sebou přineslo obrovské změny v životě Ruska. Revoluce 1905, 1917, první a druhá světová válka prošly krvavými cestami v historii Novokhopyorského regionu, ale tato léta se také stala významnými V různých obdobích od roku 1900 do roku 1920 navštívili Novokhopyorský region slavní lidé: umělec S. Petrov-Vodkin, skladatel S. Rachmaninov, spisovatelé Arkadij Gajdar, Andrej Platonov, sbíral zde materiál pro román „Čevengur“.

se otevírá pamětní komplex věnovaný 30. výročí Vítězství, Ulička hrdinů k 55. výročí Vítězství. Od poloviny 20. století se oblast a město rozvíjely a rozšiřovaly.

V regionu působí řada podniků potravinářského a zpracovatelského průmyslu. Jeden z největších v Rusku, cukrovar Elan-Kolenovsky, závod na rostlinný olej, závod na zpracování mléka, dva závody na alkohol, konzervárna a závod na mechanické opravy. Produkty podniků si našly své spotřebitele a jsou vysoce oceňovány na domácím i zahraničním trhu. V současné době žije v regionu více než 50 tisíc obyvatel. Příroda Prikhoperye je známá svou nedotčenou přírodou. Řeky regionu Khoper, Savala, Elan, Tatarka jsou v Rusku uznávány jako ekologické. Státní rezervace Khopyorsky je známá svou jedinečnou flórou a faunou daleko za hranicemi Ruska. Hosté regionu mají skvělou příležitost obdivovat nádhernou krajinu, vidět krásu Prikhoperye a seznámit se s památkami regionu.

Prohlídku děti začínají návštěvou historického oddělení

Chlapi, přišli jsme s vámi do selské chatrče. Hlavní věcí v selské chýši jsou kamna. proč myslíš? (Odpovědi dětí ). Je to tak, kamna jsou teplo, místo na vaření, místo, kde se spí. Stavěli vedle kamenkapustová roláda - pro uložení domácích potřeb. Používali litinové nádobí, ale používali i hliněné. Chlapi, podívejte se, kam dali litinu, je to velmi daleko. Představte si, že tam je oheň, co můžete dělat? Jak to, že se hospodyňky nespálily? A na to měli speciální zařízení -rukojeť

Všichni v jejich domě mají tekoucí vodu, otevřeli kohoutek a voda začala téct. Arolnické ženy, voda musela být přivedena ze studny. Za tohleženy nosily vodu v kbelících a věšely jirocker .

A to je kolovrat, na něm se předla vlna a chmýří a ze vzniklé příze se pak pletly ponožky, šály a palčáky. Ale to je tkalcovský stav, na kterém selské ženy tkaly plátna a podomácku tkané koberce. Za dlouhých zimních večerů se dívky a ženy zabývaly vyšíváním. Předly, tkaly, vyšívaly - podívejte se, jak krásná je výšivka na přehozu, který leží vkolébka. Kolébka je zavěšena na stropě na kovovém háku. Houpalo se v něm dítě. Ženy šily a zdobily oděvy a muži vyráběli boty. Podívej, co je na hrudi? Právo,lýkové boty . Lapti jsou tradiční obuví rolníků. Lýkové boty se tkaly z lýka - to je lipová kůra. Také tkali z lýka:peněženky (velké nákupní tašky) , krabice, klobouky.

Podívej, uprostřed místnosti, co je na stole? Ano, toto je samovar.Samovar - to je součást života a osudu ruského lidu. Tento předmět na stole byl nezbytný pro ruský čajový obřad. Stala se symbolem dobra a domáckosti. Děti získávaly vědomosti, vstřebávaly tradice, učily se mluvit a poslouchat ze samovaru.

Během Velké vlastenecké války se na obranu státu postavilo více než 8 tisíc obyvatel Novokhopyoru. 13 obyvatel Novokhopyoru se stalo Hrdiny Sovětského svazu. V roce 1943 byla v Novochopyorsku zformována samostatná československá brigáda pod velením Ludwiga Svobody. V poválečném období byly na území Novokhopyorského území v roce 1924 na nádraží otevřeny pomníky a pamětní desky k hlavním historickým událostem. Novochopyorsk postavil první pomník V.I. Lenina, odlitého v opravárenském a mechanickém závodě v Novochopyorsku, ve městě vzniká sovětsko-československé a vlastivědné muzeum Díky kampani „Nesmrtelný pluk“ se ve městě objevila paměťová zeď s fotografiemi vojáků, kteří bránili naši vlast. muzeum!

Na této výstavě jsou k vidění předměty z válečných let. Zde již vidíte předměty, které znáte: polní dalekohled, zbraně, tablet, plášť vojáka a mnoho dalšího.

Na konci exkurze se učitel ptá:

Jak se muzeum jmenuje?

Co jste v muzeu viděli?

Tyto předměty se nazývají exponáty. Muzeum uchovává naši historii. Exponáty shromáždili nejen zaměstnanci muzea. Na vzniku muzea se podílelo mnoho lidí, obyvatel našeho města: přinesli předměty, dokumenty, které odrážejí historii našeho města, sbírka je neustále doplňována o nové exponáty.

Tím naše prohlídka končí a vracíme se do školky.

VÝLET

S DĚTMI STARŠÍHO PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU

DO MUZEA MÍSTNÍHO PÁNA

Připravil učitel

kvalifikační kategorie

MKDOU "Mateřská škola č. 3 "Solnyshko"

Evtukhova O.A.

Integrace vzdělávacích oblastí: kognitivní, řečový a umělecký a estetický vývoj.

cíle:

  • seznámení se s počátky duchovní kultury ruského lidu;
  • seznámení s historií panenky, způsobující emocionální reakci;
  • pečující postoj k okolnímu objektivnímu světu, touha vyrobit hračku vlastníma rukama.

Část 1. Úvodní

Vychovatel. Lidi, byli jste někdy v muzeu? Jak můžete vysvětlit slovo "muzeum"?

Muzeum je sbírka vzácných a nádherných předmětů. Chtěli byste se společně vydat na úžasnou cestu a dozvědět se spoustu zajímavostí o původu pravděpodobně nejoblíbenější dětské hračky?

Část 2. Informace(Koná se v muzeu.)

Průvodce. Kluci, myslím, že máte doma spoustu hraček. Máte panenky? Chtěli byste vědět, jak vznikly úplně první panenky a jaké byly?

Panenka je první mezi hračkami. Je známá od starověku a zůstává navždy mladá. Čas ji neovlivňuje, dál si nachází cestu k srdcím dětí i dospělých.

Všude, kde se člověk usadí a žije, od drsných zasněžených arktických oblastí až po dusné bezvodé písky pouští, je panenka jeho stálým společníkem. Je to jednoduché, ale v této jednoduchosti se skrývá velké tajemství.

Panenka se nerodí sama od sebe: vytváří ji člověk. Úplně první panenky byly vyrobeny z kousků látek - kousků. Výroba těchto panenek nevyžaduje šití jehlou, takže je lze vyrobit i s velmi malými dětmi. Tak to bylo v dávných dobách - děti si hrály s patchworkovými hračkami: panenkami, zajíčky a dokonce i koňmi. Večer si maminka, nebo třeba babička a holčička sednou a vyrobí panenku - díly nejsou sešité, ale svázané nitěmi. V obavě, že se do panenky nastěhuje zlý duch, nebyly na ní označeny obličeje, čímž bylo dítě chráněno před zlými silami. Zvyk nemalovat tvář panence se u mnoha národů uchoval po dlouhou dobu a byl rozšířen v dávných dobách na Rusi.

3. díl. Problematický

Vychovatel. Kluci, co je podle vás potřeba k výrobě takové panenky?

Děti. Bílá látka na obličej, zbytky barevných látek na šátky a letní šaty, různobarevné nitě, stuhy a stuhy.

Vychovatel. Jsou všechny panenky vyrobené stejným způsobem, protože jsou tak odlišné? Existuje opravdu mnoho způsobů, jak vyrobit panenky. A panenky se jmenují jinak. Chtěli byste se o nich dozvědět více a naučit se takové panenky vyrábět?

Část 4. Podněcující dětské otázky

Děti procházejí výstavní síní, prohlížejí si vystavené exponáty a ptají se průvodce na jména panenek a techniky jejich výroby.

Techniky výroby panenek jsou velmi rozmanité. Panenka Kuvadka a hrdličky nejsou vyrobeny z ničeho jiného než z odřezků svázaných nití, panenka Vezha se skládá ze tří „kuliček“ - kousků vlny, zabalených do hadru, a na základně různých sloupků je sloupek stočený z látky. Když si obléknete dvě klacky svázané křížem, dostanete panenku - kříž, pokud pytel obilí - zrní.

Průvodce děti upozorní na panenku v chýši na kuřecích stehýnkách a vyzve je, aby zavřely oči.

Hudba hraje. Objeví se Baba Yaga a vyzve děti, aby hádaly hádanky o obyvatelích lesa:

Jaké lesní zvíře

Vstal jsi jako sloup pod borovicí?

A stojí mezi trávou,

Uši výš než máš hlavu? (Zajíc.)

Mistr si ušil kožich.

Zapomněl jsem vyndat jehly. (Ježek.)

Kdo obratně skáče mezi vánočními stromky?

A letí nahoru do dubů?

Kdo schovává ořechy v prohlubni,

Sušení hub na zimu? (Veverka.)

Podívej co -

Všechno hoří jako zlato

Chodí v drahém kožichu.

Ocas je načechraný a velký. (Liška.)

V zimě spí v pelíšku

Pod obrovskou borovicí,

A když přijde jaro,

Probouzí se ze spánku. (Medvěd.)

Vodní mistři

Staví dům bez sekery,

Dům z klestu a bláta,

Říká se jí přehrada. (Bobři.)

Pak Baba Yaga nabízí hru „Kdo může rychleji obletět strom na koštěti“ a pohostí děti cukrovím.


Prohlášení o novém problému

Vychovatel. Kluci, chtěli byste si sami vyrobit panenku? Doma spolu s dospělými vyberte zbytky látek, různobarevné nitě a stuhy a pak ve skupině vyrobíme panenky - plenky. Přemýšlejte o tom, pro koho bude panenka určena: pro sebe nebo to bude dárek?

Část 5. Symbolizace

Produktivní činnost. Umělecká ruční práce: "Panenka - plenka."