Shrnutí individuální logopedické lekce na téma: Zvuková produkce. „Veselý Nyusha

Shrnutí samostatné logopedické lekce na téma: Zvuková produkce [Ш]. "Veselý Nyusha"

Cíl: Vyjasnění artikulace zvuku [SH], zvuková produkce.

úkoly:

  • Posilujte správné provádění artikulačních cvičení.
  • Pokračujte ve vytváření dlouhotrvajícího směrovaného proudu vzduchu.
  • Učit se "Právo" vydat zvuk [w] s mechanickou pomocí.
  • Pokračujte v učení, jak vytvářet zvuky [w] z řady zvuků, slabik a slov.
  • Pokračujte v učení tvořit relativní přídavná jména.
  • Procvičte si správné používání předložek: na, v, pro, pod, kvůli;
  • Rozvíjet pozornost, paměť, jemné motorické dovednosti.

Výbava: zrcadlo; hračka "Nyusha" ; obrázky "kloubní gymnastika" ; vatový tampon na niti, "Kopatych" s bránou; "zvukové stopy" vydávat zvuk [SH], "vlak s obrázky: "pes" , "kožich" , "myš" , "žirafa" , "skříň" , "heřmánek" , "kukačka" , "Dítě" ; obrázky ke hře "Lahodné koláče" ; obrázky ke hře "Kde se Nyusha schoval?"

Průběh lekce:

1. Organizační moment

Teď máme ty a já logopedické sezení.

Dnes jsem tě přišel navštívit "Nyusha" - kreslená postavička "Smeshariki" .

Zjistila, že se naučíš syčet, a přišla s tebou, aby se naučila syčet.

2. Artikulační gymnastika

My vám to ukážeme "Nyusha" jaké cviky musíte dělat s jazykem, abyste se naučili syčet.

Musíte se dobře zahřát a udělat gymnastiku. Nejprve si uděláme cvičení "Plot" (opakujte 3-4krát), pak "Kroužek" (opakujte 3-4krát). Ujistěte se, že máte zavřené zuby a kulaté rty.

Nyní bude jazyk fungovat. Ukažte mu, jak cvik provést "palačinka" (opakujte 3-4krát). Poté foukejte na jazyk.

Další cvičení "lahodný džem" , olízněte si ret odshora dolů širokým jazykem. Pojďme pít čaj z "kalichy" . Měl by být velký, široký, ven z úst (opakujte 2-3x). Nyní skryjte jazyk za horními zuby a držte jej v této poloze (opakujte 3-4krát).

3. Kultivace silného směrovaného dlouhotrvajícího hladkého ústního proudu vzduchu

Nyusha ráda ukazuje triky a sleduje je.

Pojďme si Nyusha ukázat nějaké triky. (Logoped nabízí dítěti vatu o průměru 2-2,5 cm, připevněnou na niti dlouhé 10-12 cm). Držte míček před svými rty. - Usmívej se. Ukaž zuby. Otevřete mírně ústa. Vytáhněte rty hadičkou. Lehce foukněte na míč. Podívejte se, jak krásně vám míč odlétl ze rtů.

Nyní držte míč u nosu. Úsměv. Ukaž zuby. Otevřete mírně ústa. Zvedněte jazyk do tvaru pohárku směrem k hornímu rtu. Foukněte na špičku jazyka. Podívejte se, jak krásně míč letěl nahoru.

"Nyusha" rád si hraje se svými přáteli. Dnes pozvala svého přítele, aby si s vámi zahrál fotbal. "Kopatych" už stojí u brány. Musíte kopnout míč do branky. Také zvedněte jazyk ve tvaru poháru k hornímu rtu, foukněte na špičku jazyka a skórujte míč do branky.

4. Rozvoj fonematického sluchu

Aby se Nyusha mohla učit "Právo" syk, musíš se nejdřív naučit "chytit" zvuk « [SH]» .

- Teď si zahrajeme hru "Chyť zvuk" a my Nyushovi ukážeme jak "chytit" zvuk [SH]. Jakmile uslyšíte zvuk [SH], okamžitě ho chyťte - tleskněte:

M-SH-K-SH-T-N-SH-D-P-SH-C-S-SH (chytit tlesknutím)

HA – SHA – LA – PA – SHA;

ČEPICE – PODZIM – KOŽÍŠEK – KOČKA – OSL – TAŠKA – KAŠE; (chytíme signál)

5. Prstová gymnastika. Cvičení Husa.

Pozorně poslouchejte hádanku, o kom je tato hádanka?

Odvážně chodí k řece

Má na sobě bílé oblečení

Na jeho nohách

Červené boty (husa)

Ukažme Nyushovi, jaká je husa.

Ohněte dlaň do pravého úhlu. Natáhněte prsty dopředu a stiskněte je k sobě. Ohněte ukazováček a položte ho na palec.

Husa se kdáká a kdáká,

Chce tě štípnout.

(provádějte pravou a levou rukou)

5. Zvuková produkce

Teď se naučme syčet jako husa.

Ukažme Nyushovi jak "píšťalky" voda v kohoutku: ssss. V tuto chvíli zvedněte jazyk špachtlí a poslouchejte, můžete slyšet "syčení husy" . (produkce zvuku [w] ze zvuku [S] s mechanickou pomocí).

Znovu zvedněte jazyk za horní zuby a vyslovte zvuk [S], do "šel" teplý vzduch.

Výborně, naučil ses syčet jako husa.

Podívejte se na polohu jazyka a rtů, když vyslovujete zvuk. [SH] (analýza podle tabulkového diagramu). Rty ve tvaru "okno" , jazyk je zvednutý za horními zuby, ve formě "hrnky" .

6. Upevňování izolované zvukové výslovnosti

A teď "pomozme" Nyusha syčí jako husa. Pohybujte prstem po cestě a zřetelně vyslovujte zvuk [SH]. (sh-sh-sh....) Práce na zvukových stopách.

7. Analýza artikulace zvuku [SH](podle schématu)

V jaké poloze jsou vaše rty?

V jaké poloze jsou zuby?

Kde je špička jazyka?

Kde jsou okraje jazyka?

Jaký proud vzduchu vychází z úst?

Objasnění artikulace zvuku.

Rty s „okénkem“, zuby s „plotkem s oknem“, jazyk je zvednutý, boční okraje jsou přitisknuty k stoličkám, teplý vzduch uniká "střední" jazyk.

Fyzické cvičení.

Naše Nyusha se protáhla

Ohnula se jednou, ohnula se dvakrát.

Natáhla ruce a ohnula je,

A šla po ulici.

8. Stanovení přítomnosti zvuku [SH] ve slovech.

Veselá Nyusha chce jezdit na parní lokomotivě a jezdit na vagónech. Ve vagonech ale budou cestovat pouze předměty, které mají zvuk ve svém názvu. "SH" . Pomozte Nyushovi vybrat slova se zvukem "SH" . Obrázky se slovy: "pes" , "kožich" , "myš" , "žirafa" , "skříň" , "heřmánek" , "kukačka" , "Dítě" .

9. Tvoření vztažných přídavných jmen.

Hra "Lahodné koláče"

Nyusha velmi miluje lahodné koláče. Dopřejme jí koláče. Podívejte se, kolik je tady koláčů. Tento malinový koláč je malinový. A co je to za jablečný koláč? Tento třešňový koláč, jaký je?... (Třešeň.) Tento hruškový koláč, jaký je?... (hruška.) Tento jahodový koláč, jaký je?... (Jahoda.) Tento koláč s různými bobulemi, jaký to je?... (Bobule.) Tento koláč s různým ovocem, co to je?... (Ovoce).

10. Tvoření gramatické struktury

Didaktická hra "Kde se Nyusha schoval?"

Nyusha miluje hraní různých her. Nejraději si hraje na schovávanou. Podívejte se na obrázek a řekněte mi, kde se Nyusha schoval?

- "Kde se Nyusha schoval?" ....... (pod houbou).

- "Kam šel Nyusha?" …….(do prohlubně).

- "Na čem seděl Nyusha?" …… (na pařezu).

- "Kde se Nyusha schoval?" ……(schovaný za stromem).

- "Odkud se Nyusha dívá?" ……(zpoza stromu).

- "Kde seděl Nyusha vedle?" …… (blízko květiny).

11. Shrnutí lekce.

Ukažte znovu Nyushovi, jak správně syčet.

Jakou hlásku jsme se dnes naučili vyslovovat? Kdo nás přišel navštívit?

zvuk [sh]

Přípravná fáze

Lekce 1

Prostorová orientace

Křížová orientace.

- Položte pravou ruku na levé rameno. Položte levou ruku na pravé koleno. Dotkněte se pravou rukou levého ucha. Levou rukou se dotkněte pravé tváře.

"Jdeme na horu, scházíme z hory." Výslovnost slabik v kombinaci s pohyby ukazováčku.

"Zahřejme si ruce." Zhluboka se nadechněte nosem. Zakulate rty a silně vydechněte ústy. Měl by být cítit teplý proud vzduchu. Opakujte 3-4krát.

Cvičení na rty

"Údiv". Zakulate rty a vytáhněte je dopředu. Vydejte zvuk [o].

Jazyková cvičení

"Jazyk hledá trhlinu v plotě." Vložte svůj široký jazyk do mezery mezi zuby.

"Špachtle". Usmějte se, mírně otevřete ústa, položte široký přední okraj jazyka na spodní ret. Vydržte v této poloze počítejte do 10.

Koordinace dýchání, artikulace a fonace

Herní úkoly

"Loď se houpe na vlnách." Kreslení vlnovek v krabici s obilovinami.

Izolace zvuku [ш] od řady zvuků vzdálených z hlediska akustických a artikulačních charakteristik. Zvuky: [v], [w], [l], [sh], [p], [b], [f], [sh], [m], [n], [sh]. slabiky: la, sha, fu, wu, po, ko, by, gee. Slova klobouk, hrudka, kožich, sklenice, košile, malina.

Lekce 2

Cvičení pro rozvoj dlouhého výdechu

"Fotbal". Nadechněte se. Usmějte se a položte široký přední okraj jazyka na spodní ret. Pomocí vydechovaného proudu vzduchu zasuňte vatový tampon do „brány“.

"Zhasneme svíčku." Vydechněte rovnoměrně a pomalu do plamene svíčky.

Vyslovování samohlásek a-i, a-u, e-s-o na jeden výdech s přehnanou artikulací.

Cvičení na rty

"Široká trubka" Zavři zuby. Kulaté rty natažené dopředu. Koutky rtů se nedotýkají. Rty nezakrývají zuby. Držte rty v této poloze po dobu 6.

Jazyková cvičení

"Lahodný džem." Otevřete mírně ústa. Pomocí širokého předního okraje jazyka si olízněte horní ret a pohybujte jazykem shora dolů. Opakujte 5-6krát.

"Jazyk jde navštívit nos." Mírně otevřete ústa, zvedněte široký přední okraj jazyka směrem k nosu. Držte jej v této poloze po dobu 5-6.

"Zuby a jazyk si hrají na schovávanou." Mírně otevřete ústa, zakryjte si horní zuby jazykem.

"Rozhovor mezi kukačkou a sovou." Vyslovování slabik a zvuků kukačka, kukačka, kukačka; uh, uh, uh se změnou intonace.

Rozvoj fonematického uvědomění

Izolace zvuku [w] mezi zvuky, které mají podobné akustické a artikulační vlastnosti, na pozadí slabik a slov. Zvuky: [s], [sh], [z], [s], [sh], [ts], [zh], [s]. slabiky: sa, pro, zha, so, sha, tso, su, shu, zy, shi, sy. Slova kukačka, sova, vrabec, liška, brouk, čmelák atd. Dítě zvedne ruku nebo tleská rukama, pokud slyší zvuk [w].

Lekce 3

Cvičení pro rozvoj dlouhého výdechu

Zavřete široký jazyk na horním rtu, přineste proužek papíru (těsně nad nosem). Foukněte na papírový oblak (proud vzduchu by měl jít šikmo nahoru).

"Letadlo bzučí." Výslovnost hlásky [u] se změnami výšky a síly hlasu.

Cvičení na rty

Střídavá cvičení „Smile“ a „Pipe“.

Jazyková cvičení

"Jazyk se houpe na houpačce." Otevřete široce ústa, zvedněte široký jazyk k nosu a poté jej spusťte k bradě.

"Schovejme si zuby." Širokým jazykem zakryjte horní zuby, poté spodní.

"Přilepte nějaké cukroví." Umístěte kousek bonbonu na okraj jazyka, který vám trčí z úst. Navrhněte, abyste jej přilepili na střechu úst za horními zuby.

Rozvoj přepínatelnosti orgánů artikulačního aparátu a rozvoj koordinované práce rtů a jazyka

"Hrajeme na buben." Vyslovování kombinací slabik ta-da, ta-da, ta-da, ta-da, ty-ty, ty-ty, ty-ty pohybem ukazováčků obou rukou.

Rozvoj fonematického uvědomění

Definice zvuku [ш] ve slovech. Najděte hračky, které mají v názvu zvuk [sh]. ( Matrjoška, ​​chrastítko, Cheburashka, medvěd, auto, míč.)

míč, medvěd, dítě.

Lekce 4

Cvičení pro rozvoj dlouhého výdechu

"Soustředit". Umístěte kousek vaty na špičku nosu. Usmívejte se, mírně otevřete ústa. Umístěte široký přední okraj jazyka na horní ret tak, aby jeho boční okraje byly přitisknuté a uprostřed byla „drážka“. Vyfoukejte bavlnu. Vzduch by měl proudit středem jazyka, pak vata poletí nahoru.

Cvičení na rty

"sloní chobot" Zakulate rty a vytáhněte je dopředu. Držte rty v této poloze po dobu 6.

Jazyková cvičení

"Houpačka". Zvedněte a spusťte svůj široký jazyk za zuby, dotkněte se ho špičkou horní dásně a poté spodní dásně.

Umístěte špičku jazyka pod horní ret a poté jej odtrhněte kliknutím.

"Pohár".

- Připravte si „hrnek“, pohostím vás šťávou. Jakou šťávu budete pít?

— Mírně otevřete ústa, položte široký jazyk na spodní ret, poté zvedněte špičku a boční okraje jazyka směrem nahoru; ve střední části jazyka by se měla vytvořit prohlubeň.

"Rozhovor mezi selaty Naf-Naf a Nuf-Nuf." Výslovnost slabik na-na-na, na-na-na, no-dobře-dobře, ale-ale-ale se změnou stresu a intonace (bojácná, sebevědomá, naštvaná, klidná).

Rozvoj fonematického uvědomění

Najděte obrázky na téma „Oblečení“, jejichž názvy obsahují zvuk [w]. Určení polohy hlásky [ш] ve slovech čepice, šála, košile, kalhoty, sprcha.

Uspořádejte obrázky na sázecí plátno. Umístěte předměty, v jejichž jménech je zvuk slyšet na začátku slova, na horní pás, doprostřed - ty, jejichž jména mají zvuk uprostřed, na spodní - ty, jejichž jména mají zvuk na konci.

Lekce 5

Cvičení pro rozvoj dlouhého výdechu

"Silný vítr rozfouká listí." Umístěte široký jazyk („lopatu“) na spodní ret. Foukání s vytvořením „drážky“ podél střední čáry.

Cvičení na rty

"Chobotem velkého slona a malého slona." Střídání širokých a úzkých „trubic“.

Jazyková cvičení

"Jezdíme na koni." Cvakání jazykem. Široká špička jazyka je přisáta k patru a s cvaknutím se uvolní.

"okvětní lístek růže" Jazyk je baňkovaný na vnější straně a poté uvnitř úst. Ujistěte se, že boční okraje jazyka jsou přitisknuty k horním stoličkám.

Rozvoj přepínatelnosti orgánů artikulačního aparátu a rozvoj koordinované práce rtů a jazyka

"Rozhovor hrochů." Vyslovování kombinací slabik bda-bda, bdo-bdo, bdu-bdu, bda-bda; bda-bdo-bdy, bda-bda-bdu-bdy se změnou intonace.

Rozvoj fonematického uvědomění

Určení polohy hlásky [ш] ve slovech Šura, Máša, Nataša, statná, krátká, hloupá, nahá.

Lekce 6

Cvičení pro rozvoj dlouhého výdechu

"Vítr je hlučný." Umístěte lahvičku dnem vzhůru do úrovně nosu. Zvedněte široký jazyk k hornímu rtu a silně foukejte na jazyk. V bublině je slyšet hluk.

"Slůně vypije trochu vody." Udělejte „proboscis“. Vdechujte a vydechujte vzduch ústy.

Cvičení na rty

Opakování cvičení z předchozích lekcí.

Rozvoj koordinovaných pohybů rtů a jazyka. Roztáhněte rty do „trubičky“ a jazyk do „hrnku“ (mimo ústa).

Jazyková cvičení

Opakování cvičení z předchozích lekcí.

"Harmonický". Usmívejte se, mírně otevřete ústa. Přilepte svůj jazyk ke střeše úst a poté, aniž byste jazyk spustili, zavřete a otevřete ústa. Při opakování cvičení otevřete ústa více a držte jazyk déle.

Rozvoj přepínatelnosti orgánů artikulačního aparátu a rozvoj koordinované práce rtů a jazyka

Hroch Booby se učí vyslovovat slabiky hodinky, hodinky, hodinky, hodinky, hodinky, hodinky, hodinky, hodinky, hodinky, hodinky.

Rozvoj fonematického uvědomění

Výběr snímků, jejichž názvy obsahují zvuk [w], z jiných snímků, jejichž názvy obsahují [s] a [z]. Učitel vyslovuje slova a dítě vybírá obrázky, jejichž názvy obsahují hlásku [w].

Nastavení zvuku [w]

Postavení orgánů artikulačního aparátu při správném vyslovování hlásky [w]

Pysky jsou mírně zaoblené a protažené dopředu jako trubice. Zuby se spojí ve vzdálenosti 1-2 mm. Špička jazyka je zvednutá v „poháru“, ale nedotýká se patra. Boční okraje jazyka jsou přitisknuty k horním molárům a střed přední části jazyka tvoří semilunární trhlinu s patrem těsně za alveoly. Měkké patro je zvednuté, hlasivky jsou otevřené. Proud vydechovaného vzduchu je silný. Pokud si přiložíte hřbet ruky k ústům, cítíte teplo.

Techniky pro produkci zvuku [w]

Sluchové vnímání zvuku. Vytvoření sluchového obrazu zvuku „Noisemakers“. Onomatopoeia

Zvuk větru v lese; šustění listí na stromech; šustění suchého listí; šustění suchého sena nebo slámy, papíru; syčení tuláka, hada; šustění myší v díře, pneumatiky na chodníku; zvuk vzduchu unikajícího z proraženého balónu, lokomotiva vypouštějící páru.

Tvorba vizuálního obrazu zvuku [w]

Zobrazení artikulačního profilu. Ujasnění postavení rtů, zubů a jazyka. Popis postavení orgánů artikulace.

Formování smyslu pro polohu orgánů artikulace pomocí hraček. Podívejte se, jak opice zvedá jazyk „přikrytý“ horními zuby.

еёё129 Výkresy pro úlohy používané ve fázi automatizace zvuku [с]

Ukázka správné artikulace hlásky [sh]. Upozorněte dítě na polohu rtů, zubů a jazyka.

Plastický obrázek tvaru jazyka pomocí rukou

Pravou rukou nakreslete „hrnkový“ tvar jazyka a levou rukou patro.

Nastavení zvuku [w] podle R.I. Levina (1965)

Nastavení zvuku [sh] imitací

Zvedněte jazyk k hornímu rtu a rovnoměrně a silně vydechujte vzduch, přičemž proud vzduchu ovládáte hřbetem ruky.

Po dosažení uvolnění teplého proudu vzduchu z polohy jazyka u horního rtu přesuňte jazyk přes horní zuby do patra s otevřenými ústy. Zakulate rty a natáhněte je dopředu, stáhněte zuby k sobě na vzdálenost 1-2 mm a vydechněte. Zvuk by měl být [w].

Nastavení zvuku [sh] na základě zvuku [t]

Vyslovte zvuk [t] několikrát v intervalech 2-3 sekund. Poté je nastaveno: jazyk „klepe“ ne na zuby, ale na tuberkuly (alveoly). Zvuk [t] je vyslovován nejprve s aspirací, zatímco slabý a krátký syčivý zvuk se mísí se zvukem exploze.

Zakulate rty a natáhněte je dopředu, zvedněte jazyk k přední části patra. Přitiskněte boční okraje jazyka k molárům. Přechod ze zvuku [t] na zvuk [w]: t-t-t-shhhh. Následně se šum prodlouží a oprostí se od předchozího zvuku [t].

Shrnutí obsahuje materiál o vytváření sykavého zvuku Ш - speciálně vybraného souboru cvičení zaměřených na rozvoj horní elevace jazyka a jsou popsány způsoby vytváření zvuku. Lekce je vedena zajímavou herní formou

Stáhnout:


Náhled:

Shrnutí individuální lekce o produkci zvuku Ш

Účel lekce: rozvíjet artikulační dovednosti při vyslovování hlásky Sh.

úkoly:

Nápravné a vzdělávací:

Vytvoření kinestetického obrazu zvuku Ш (vnímání polohy orgánů artikulace);

Formování praktických dovedností v používání opravené (foneticky čisté, lexikálně rozvinuté, gramaticky správné) řeči;

Procvičte si správnou výslovnost hlásky Sh.

Nápravné a vývojové:

Vývoj artikulačního aparátu;

Rozvoj fonematického sluchu;

Odstranění vadné výslovnosti hlásky Ш;

Rozvoj gramatické stavby řeči;

zlepšení jemné motoriky.

Vzdělávací:

Pěstování zájmu o hodiny;

Pěstování nezávislosti.

Vybavení: obrázky předmětů.

Průběh lekce

1.Organizační moment

2. Artikulační gymnastika

Statická průpravná cvičení pro jazyk

"Kovshik"

Otevřeme ústa dokořán,

Zvedněte okraje

Jazyk je rozmazlené dítě,

Záda jsou nízko snížená.

Vypadá to hodně jako naběračka

Můžete do něj nalít vodu,

Zadrž vodu, nespěchej,

Ukaž všem svou naběračku.

Dynamická cvičení pro jazyk

"Hodinky"

Odpočíval jsem a protahoval se,

Odbočil doleva, doprava,

Asi takhle: tik-tak, tik-tak.

"Vyčistíme si zuby"

Otevři pusu, usměj se,

Ukaž mi své zuby

Vyčistěte horní a spodní část

Koneckonců, nejsou pro nás nadbytečné.

"Harmonický"

Hrát na harmoniku

Musíš sklopit čelist

jazyk si netrháme,

Hrajeme velmi dobře.

Žila jednou jedna dívka jménem Máša. Měla moc ráda zvířata. A pak jednoho dne, když sbírala houby v lese, potkala Michaila Potapoviče. Medvěd byl potěšen tímto setkáním a usmál se ("Smile"). Byl velmi pohostinný a samozřejmě pozval Mashu k sobě na palačinky („Pancake“). Popíjeli čaj s marmeládou („Chutná marmeláda“). A Misha dala palačinky do krásného šálku („Cup“). Masha si svou návštěvu opravdu užila a na oplátku pohostila Michaila Potapoviče houbami („Houba“). A sousedova veverka vzala Mášu domů k prarodičům. Cválala po stezkách tak obratně, že Mashu nahradila koněm („Kůň“). Máša si ani nevšimla, jak skončila doma.

3. Zvuková produkce.

1. způsob Při labiodentálním sigmatismu může být pro dítě obtížné přejít z obvyklé výslovnosti hlásky na správnou. A pokud je hyoidní uzdička také krátká a cvičení „hrníček“ není možné, tato metoda funguje.

Budeme potřebovat dřevěnou špachtli.

Požádáme dítě, aby se usmálo a vyplazilo jazyk - palačinka. Pod jazyk položíme špachtli, jazyk s ní zvedneme a zatlačíme, jazyk vyjmeme do úst. Ukazuje se, že je to takový pasivní „hrnek“, navíc jsou rty „zablokované“ a neskládají se do polohy známé dítěti. Nyní vás žádáme, abyste silně foukali ústy. Výsledkem je zvuk blízký Sh.

2. způsob S tímto zvukem je špička jazyka zvednuta k horním alveolům a jeho okraje jsou přitisknuty k stoličkám. Mezi špičkou jazyka a alveoly je udržována malá vzdálenost. Rty tvoří ovál, odhalující zuby. Vzdálenost mezi zuby je přibližně 2-5 mm. Teplý proud vzduchu jde od středu jazyka k jeho špičce. Hlas není zapojen. Objeví se syčivý zvuk: sh-sh-sh.

Aby dítě cítilo, jak se špička jazyka zvedá, můžete předem provést následující cvičení: „zvon“ - la-la-la, „kladivo“ - d-d-d a „vlak“ - ch-ch-ch. Při provádění cviků „kladivo“ a „trénink“ položíme na spodní zuby tužku o průměru asi jeden centimetr a na ni jazyk a požádáme dítě, aby špičkou jazyka poklepalo na horní alveoly. V tomto případě musí dítě silně foukat na špičku jazyka bez zastavení. A pak postupně zpomalte „lokomotivu“ - ch-ch a vytáhněte zvuk „Ch“ déle, který by se měl změnit na „Sh“. Začneme napodobovat rozzlobenou husu: „shhhhhhh“, přičemž současně provádíme figuru.

4. Analýza artikulace

V jaké poloze jsou vaše rty?

V jaké poloze jsou zuby?

Kde je špička jazyka?

Kde jsou okraje jazyka?

Jaký proud vzduchu vychází z úst?

(Konec jazyka se zvedá k horním zubům, ale netlačí na ně; okraje jazyka se dotýkají horních bočních zubů. Rty jsou mírně zaoblené, proud vydechovaného vzduchu je pocitově teplý. Horní a dolní zuby jsou těsně u sebe jsou hlasivky otevřené, proud vydechovaného vzduchu mezi nimi volně prochází .)

5. Upevňování izolované zvukové výslovnosti

Když se Máša procházela lesem, všimla si, jak šustí podzimní listí: Š-Š-Š-Š. (listy jsou položeny na podlahu, s každým krokem se ozve šustivý zvuk: Sh-Sh-Sh). Projděte se po listech a představte si, že se i vy ocitnete v podzimním lese.

6. Rozvoj fonematického sluchu

A nyní si zahrajeme hru „Hunter“. Jakmile uslyšíte zvuk Ш, okamžitě ho zachyťte - tleskněte:

M-SH-K-SH-T-N-SH-D-P-SH-C-S-SH

7. Domácí úkol

Vymyslete co nejvíce slov, kde zazní zvuk Ш:

Na začátku slova;

Uprostřed slova;

Na konci slova.

8.. Shrnutí lekce.

Dnes jste ve třídě navštívili podzimní les, potkali Mášu a Medvěda a naučili se šustit, jako když šustí podzimní listí, a šlo ti to skvěle! S jakým zvukem jste se dnes setkali?Zvuk Ш je souhláskový, nudný, tvrdý. V ruském jazyce není žádný odpovídající měkký zvuk. Dnes jste se opravdu hodně snažili, dobře!


Shrnutí jednotlivých logopedických sezení

Téma: Zvuková produkce [w]

Obsah programu:

1. Zaveďte správnou artikulaci hlásky [w].

2. Procvičte synchronní chod řečového aparátu při nastavení [w]. Rozvíjet kinestetické vjemy pro daný artikulační vzorec a akustický obraz zvuku [w]. Vytvořte dlouhotrvající směrovaný proud vzduchu. Rozvíjet jemné motorické dovednosti, paměť, pozornost a holistické vnímání.

3. Podporujte potřebu naučit se mluvit krásně a správně.

Organizace: individuální lekce.

Vybavení: specializovaný počítačový logopedický program „Hry pro tygry“ s vybavením, magnetofon s audio záznamem „Leaf Fall“, model podzimního lesa, model horní a dolní čelisti, zvukový profil řeči [w], artikulační cvičení, zrcadlo , sonda, špachtle, vata, alkohol , didaktický materiál.

Průběh lekce:

I. Psychologický postoj ke správné řeči:

Jakou máš náladu? Zobrazte to jako paprsek slunce nebo dešťovou kapku na naší obrazovce.

Nyní vás zvu na procházku do podzimního lesa, kde na nás čeká mnoho zajímavých objevů. Jdeme.

II. Artikulační a prstová gymnastika

(„konjugovaná“ cvičení spojená zápletkou „Cesta prstů a jazyka do podzimního lesa“). Viz příloha.

Naše cesta je u konce. Opět jsme se vrátili do školky. Čeká na nás host - náš starý známý tygřík.

III. Vyhlášení tématu lekce:

Tygříka dnes naučíme správně vyslovovat hlásku [sh].

Popis artikulace: špička jazyka je zvednutá směrem k přední části patra, ale není tlačena. Jazyk má tvar misky a jeho boční okraje přiléhají k horním stoličkám. Svaly jazyka nejsou příliš napjaté. Rty jsou zaoblené a posunuté dopředu. Zuby jsou blízko u sebe, ale nejsou uzavřené. Vzduch je vydechován rovnoměrně uprostřed jazyka. Proud vzduchu je teplý. Hlas nefunguje.

IV. Nastavení zvuku [w].

a) Napodobováním.

b) Z artikulační struktury.

c) S mechanickou pomocí hlásek s nebo frikativou r.

d) Ze slabiky sa.

d) Ze hlásky p.

V. Rozbor artikulace: poloha jazyka

Povaha proudu vydechovaného vzduchu. Hlasová účast Viz vyšší.

VI. Oprava izolovaného zvuku [w].

Hry pro onomatopoje: „Míč praskl“, „Podzimní listí šustí pod nohama“, „Myš šustí“.

Lekce tělesné výchovy „Opad listí“ (se zvukovým záznamem).

VII. Rozvoj fonematického sluchu.

a) Rozpoznání zvuku [w] z řady izolovaných zvuků vzdálených artikulačními a akustickými charakteristikami: m, k, i, sh, l, d, a, sh, u, n, sh, b, t, x, o, sh ( položení podzimního listí na stůl).

b) Identifikace ze slabik: ka, du, sha, po, by, mi, shu, ny, lo, shi (vkládání semínek na počítadlo)

c) Identifikace ze slov: kožich, kočka, rákos, klobouk, auto, skříň, myš, šiška, konvalinka
(tleská rukama).

d) Identifikace z fráze: Natasha má medvídka. Míša má narozeniny. Dostalo autíčko. Kočka viděla myš a honila se za ní (dřepy).

e) Identifikace z textu „Myš“ (kroutí prsty).

Myška šeptá malé myšce:
"Pořád šustíš a šustíš."
Malá myška šeptá myši:
"Budu šustit tišeji"

VIII.Upevnění [w] ve slabice.

Hra "Mluvící ruce". (Pravá ruka [w] - levá ruka [a] se ukázala jako [sha] atd.)

IX. Fixování [w] ve slově.

Hra „Machine“ (počítačový logopedický program „Hry pro tygry“)

X. Fixace [w] ve větě.

Hra „Čtvrté kolo“ (program počítačové logopedie „Hry pro tygry“)

XI. Domácí úkol:

nakreslete objekty, jejichž názvy obsahují zvuk [w].

XII. Výsledek:

jaký zvuk byl vypracován, jeho analýza.

Pojďme si tygříka připomenout, aby nezapomněl.

XIII.Hodnocení aktivity dítěte v lekci s psychoterapeutickým zaměřením:

výběr nálady na obrazovce.

Konec třídy!

Aplikace

Cesta prstů a jazyka do podzimního lesa

Pohyb nebo statické držení tělaruce

Pohyb nebo statické držení jazyka

Jednoho dne šly prsty do lesa: nahoře – nahoře, nahoře – nahoře, nahoře – nahoře – nahoře, nahoře – nahoře – nahoře Nahoru - dolů, nahoru - dolů, nahoru - dolů
Blížili jsme se k okraji – hladká – hladká, hladká – hladká Dlaně jsou přitisknuty těsně k sobě s žebry, prsty jsou vodorovně Jazyk je rovný a volně spočívá na spodním rtu.
Na okraji je velký strom. Tady je jeho kufr. Tady je jeho koruna Lokty, dlaně spojené, prsty směřující nahoru. Ruce jsou opět spojeny od lokte k zápěstí; dlaně a prsty - do stran, s prsty ohnutými v „hrnku“ Jazyk vyčnívá a napjatě se natahuje směrem k nosu Zaoblené okraje jazyka jsou zahnuty vzhůru do „hrnku“.
Koruna se skládá z větví

listí, které si v létě hraje s vánkem a na podzim opadává

Prsty jsou napjatě nataženy a široce rozmístěny, pak jsou dlaně sevřeny, prsty jsou široce rozmístěny a pohybují se střídavě; dlaně jsou uvolněné, obě paže visí volně podél těla Jazyk ve stejné poloze

Pohyb nahoru a dolů (jazyk se zaoblenými hranami), poté se jazyk uvolní na spodním rtu

Na stromě je hnízdo a v něm sýkorka, která buď vylétne z hnízda, nebo vletí do hnízda, krmí mláďata Ruce jsou spojeny okraji dlaní - „pohár“, palce buď klesají na dno „hrnku“ nebo stoupají Jazyk – „hrníček“ a pak – volně: nahoru a dolů a střídavě do stran

Text namluví vedoucí dospělý (žádoucí jsou „nápovědy“ dětí)

Pohybové nebo statické

pózaruce

Pohybové nebo statické

pózajazyk

Pod stromem - houby s tlustými a tenkými stonky Dlaň jedné ruky ukazuje silnou nohu a dlaň druhé ukazuje klobouk. Pozice rukou se mění („je spousta hřibů“). Ukazováček jedné ruky je stonek a dlaň je čepice (prsty a pozice rukou se mění („je spousta muchomůrek“). Jazyk se jemně přisává do tvrdého patra a poté intenzivně saje („houba roste“)
Strom roste. Houby rostou, sbírejte je do košíku Ruce vzhůru (směrem ke slunci)

viz předchozí cvičení, propleťte prsty: vnitřní strany dlaní směřují nahoru

Jazyk napjatě sahá k nosu; střídavé sání, „kalich“; jazyk padá na spodní ret
Pojďme dál lesem. . . Napodobování chůze prsty daným a proměnlivým tempem: index a střed, palec a ukazováček atd. Simulace chůze"
Roste divoká jabloň, plody na ní jsou jablka, jsou kyselá Ruce od lokte k zápěstí k sobě, dlaně v pěst, palec nahoru; mávni rukou (Eh!) Jazyk je zaoblený, zakřivený - spočívá na horním rtu; pak je třeba svraštit obličej a mírně vyplazovat jazyk
Ale doma z nich uděláme džem - jaký džem! Tak je dáme do košíku. Dejte palec nahoru.

Propletené prsty, dlaně nahoru, paže do stran

Usmívejte se a olizujte si horní a spodní rty; Jazyk - "do misky"
Lesem („nahoře“) jsme došli k řece Napodobování chůze prsty daným a proměnlivým tempem: index a střed, palec a ukazováček atd. Plynulý pohyb širokého jazyka dopředu a dozadu
Je těžké nosit košíky, viděli jsme loď Dlaně spojené okraji dole (malé prsty) a otevřené nahoře (plynulý pohyb „loďky“) Přeložte jazyk na polovinu („loď“) a natáhněte jej dopředu
Odpluli jsme domů Spojte své prsty v „domě“ Sání - střecha domu je plochá

Dokshina A.A.,
logoped učitel

Natalia Gabdusheva
Shrnutí individuální lekce na téma: „Inscenace zvuku Ш“

Individuální lekce zvukové produkce [Ш].

Cíle:

1. Nápravná a výchovná:

- vytvoření představy o správné artikulaci zvuk Ш;

Upevnění myšlenky gramatiky návrhy.

2. Nápravné a vývojové

– rozvoj pohyblivosti artikulačního aparátu a příprava artikulačního základu pro nastavení zvuku Ш;

– formování správné artikulace zvuk Ш;

– formování fonematických sluchových dovedností v zvuk Ш;

– rozlišit správnou a nesprávnou výslovnost zvuk Ш;

– bezpečné zvuk Ш v jeho nejčistší podobě, ve slabikách, ve slovech s danými slabikami a ve větách s procvičenými slovy.

3. Nápravné a výchovné.

Rozvoj schopnosti logopeda sledovat řeč.

Zařízení: kousek vaty, předmět a obrázky předmětu podle téma, diagram (charakteristický zvuk, karty se slabikami, karty s hádankami, prstová hračka had, telegram.

Průběh lekce:

1. Organizační moment Dobrý den, Alino! Sdělit. chcete se naučit správně a krásně mluvit? Tak pojďme studovat!

Víte, přijďte k nám dnes třída přichází nějaký host. Kdo to je, se ale dozvíte o něco později.

2. Rozvoj obecné motoriky. Než se setkáte s naším hostem, musíte se dobře zahřát a udělat gymnastiku

"domácí mazlíčci"

Kočky žijí vedle lidí. A psi svůj domov poctivě hlídají. Krávy nám dávají maso a mléko. Kozy a ovce snadno skáčou. Těžko se chodí tlustým selatům, Je lepší být hravým koněm.

Jdeme tiše, neslyšně, rukama děláme pohyby napodobující "mytí" kočičí tvář. Ruce za zády, mírně pokrčené, procházíme kolem vás. Paže jsou ohnuté u hlavy, ukazováčky napodobují rohy. Skáčeme na špičkách, ruce na opasku. Paže jsou ohnuté před tělem, chodíme na místě, kolébáme se. Běh na místě s vysokými koleny.

3. Rozvoj motoriky prstů Alina, ale host k nám přichází z daleka. Upečeme mu koláče. Asi má hlad.

Prstová gymnastika:

Zelí nakrájíme a nakrájíme.

Zelí nakrájíme a nakrájíme.

Zelí osolíme, osolíme.

Zelí prolisujeme a prolisujeme.

My tři, tři mrkve.

Budeme péct koláče, budeme péct koláče. Takhle jsme ty a já chytří.

4. Řečová gymnastika Alino, když jsme ty a já pekli koláče, přišel pošťák Pechkin a řekl, že jsme dostali telegram. Řekl, že to vrátí, pokud dokončíme jeho úkoly. No, co budeme dělat? Podívejte se na obrázek a řekněte mi, kdo je na něm? Ano, je to tak, je to slon, podívejte se, jaký má chobot, zkusíme ho nakreslit. Pozorně poslouchejte pokyny a postupujte podle kroků : „Trochu si zakryji ústa, rty - "proboscis" vpřed. Táhnu je daleko, jakoby na dlouho zvuk: oooh." Držet "proboscis" zatímco počítám do 5. Výborně, velmi dobrý proboscis, zkusíme to znovu. Cvičení "Reproduktor". Vytáhněte rty dopředu, udělejte kroužek tak, aby byly vidět vaše zuby. Vydržte, dokud nenapočítám do 5.

Cvičení "jazyk odpočívá"

Náš jazyk se opaluje. Lehl si a klidně odpočíval.

Cvičení "Zlobivý jazyk"

Jazyk mi jezdil a byla jsem unavená.

Stal se velmi zlobivým.

Musíme ho chytit

A tleskat, trestat.

Směrnice

Toto cvičení pomáhá uvolnit jazyk. Klidně položte jazyk na spodní ret a plácněte do něj rty a řekněte "pět-pět-pět".

Cvičení "Jazyk si hraje"

Jazyk šel na procházku.

Začal si vesele hrát.

(široký přední okraj jazyka leží na spodním rtu)

Lehni si, klidně odpočívej,

Nikam neutíká.

Ocas se zvedne

A vběhne do svého domu.

(široký jazyk "pohár" v blízkosti alveolů)

Směrnice

Rozvíjí schopnost udržet jazyk zvednutý ve tvaru "hrnky". Jazyk "pohár" vkládá do dutiny ústní, hrot jazyka je volný a nedotýká se tvrdého patra. Okraje jazyka jsou pevně přitisknuty k horním stoličkám.

Cvičení "Soustředit"

Pojďme si teď hrát

Musíme ukázat trik.

Na nose máme vatu.

Teď to sfoukneme.

(Alina si položí vatu na špičku nosu)

Vydýcháme vzduch

A ona začne létat!

Směrnice

Děti by se měly usmát, položit široký přední okraj jazyka na horní ret a odfouknout vatu. Ujistěte se, že boční okraje pera jsou přitisknuty k zubům a že je uprostřed pera drážka. Vzduch musí procházet středem jazyka, aby rouno letělo nahoru. Ujistěte se, že spodní čelist je nehybná.

5. Zvuková produkce

(z jazykové gymnastiky).

Alino, jsi chytrá. A tady je náš telegram, pojďte pojďme číst: "Brzy tam budu, tvůj hadí příteli.". Oh, zajímalo by mě, jak to syčí? Zkusme to syčení: nejdřív já a teď Vy:

"Polož si svůj široký jazyk na spodní ret, udělej." "pohár" z vnějšku, vneste si to do úst, přitiskněte boční okraje na stoličky, ponechte mezeru mezi špičkou jazyka a alveoly, přibližte zuby, zakulate rty a zasykněte.“ Když Alina zasyčí, řeknu jasně zvuk Ш. Zkusíme to znovu, dobrá práce. Logoped tiše vyndává hadí masku a mluví: „Alino, podívej, had k nám konečně dorazil. Podívej, jak je smutná. Stalo se jí něco špatného a zapomněla, jak syčet. Ale pomůžeme hadovi, že, Alino? Naučme ji mluvit zvuk Sh a pak bude moci znovu syčet.

6. Analýza artikulace zvukŘekni Alině hadovi, jak přivedeme zvuk Ш. Alina s pomocí logopeda mluví: „Když říkáme zvukШ - rty jsou posunuty dopředu - jako náustek; zuby jsou mírně otevřené; jazyk je zvednutý a tvoří mezeru s přední částí tvrdého patra; Krk nezvoní (zkontrolujte hřbetem ruky) - zvuk je tupý; Jazyk je jako šálek, vzduch proudí středem jazyka. Když se mluví zvuk sh, vzduch, který vydechujeme, je teplý. Zvuk w je vždy tvrdé - označeno modře.

7. Charakteristika zvuk Alina, ptá se had a zvuk Jsem samohláska nebo souhláska? Proč? Tvrdé nebo měkké? Proč? Hlasitý nebo neznělý? Proč? Jakou barvou je to naznačeno? Alino, had říká, že jsi tak chytrá.

8. Vývoj fonematických procesů A teď Alina ukaž hadovi, jak vítr dělá hluk - šššššš, had - ššššššš, vzduch vycházející z praskající koule - šššššš. Zatímco had trénuje, podívejme se, jak si pamatujete zvuk Ш. Teď zavolám zvuky a měli byste tleskat zvuk [sh]. U, O, D, Sh, L, Sh, 3, S, Sh, R, Sh.

Nyní Alina pojmenujte objekty, jejichž jména zahrnují zvuk [sh], chytrá holka.

A ještě jeden úkol, já řeknu slova a ty mi řekneš, na jakou slabiku to bude zvuk Ш: skříň, škola-la, fi-nish, ka-ran-dash, ka-myš, věž-nya, Ma-sha, kat.

9. Konsolidace zvuk ve slabikách A teď řeknu slabiky a ty po mně opakuješ: ash, esh, osh, ush, ish.

Teď si zahrajme dialog, budeš po mně opakovat slabiky s přízvuk:

ša, ša, ša;

ša, ša, ša., a teď s různými samohlásky:

;ša, šu, šu. Líbilo se ti to?

Nyní si zahrajeme míč, házíme s ním a mluvit:

shpa, shpo, shpu;

shko, shko, shku;

co, co, co. Výborně, chytrá holka.

10. Konsolidace zní ve slovech Aliny, had omylem shodil mé obrázky ze stolu a všechny se pomíchaly. A opravdu potřebuji obrázky, jejichž názvy obsahují zvuk Ш. Pomozte mi prosím.

Teď to pojmenuj: škola, klobouk, školák, loď, kalhoty, bajonet, sakra, věc, klobouk, hadice, chýše, tužka, rákos, dítě, dokončit, pěšky, oblázky, věž, pohár, kaše, medvěd, kočka, pakomár, okno, žába, myš, dědeček, babička, třešeň. Dobrá práce.

11. Konsolidace zvuk ve větách Had ti chce něco přát hádanky: měkké tlapky a škrábance na tlapkách. (Kočka) Drží se zadní pneumatiky, medvěd jede (auto). A mohli hrát žerty celý den bez přestávky (opice). Dlouho, dlouho krokodýlí mořská modř (uhasit). Veverka upustila šišku, šiška narazila (opice). Ne, tvůj hlas není dobrý, jsi velmi tichý (jíst).

Had si s sebou přinesl i zajímavé obrázky, pojďme se na ně podívat. Řekněte mi, co je zobrazeno na tomto obrázku? Myš utíká před kočkou. Míša má bouli na temeni hlavy. Kočka stočí kotouč. Dobrá práce.

Teď budu říkat věty a ty po mně opakuj, jestli to zkusíš, tak tě čeká překvapení od hada.

V šachu chybí pěšec. Babička má v krabici spoustu cívek. Švadlena šije na stroji. Míša má helmu. Kalhoty do auta je třeba zatratit. Máša našla v tašce provázek. Mášo, sněz svou kaši. Míša půjde do sprchy. Chlapec našel konvalinku. Kočka má uši na temeni hlavy.

Řekni mi, Alino, kolik je v tom slov návrh: "Kočka stočí kotouč".

Víte, had k vám nepřišel na návštěvu s prázdnou, přinesl vám dárek - velký míč. Říká, že vám děkuji, že jste ji naučil mluvit. zvuk Ш. A teď je čas, aby šla domů. Pojďme se s ní rozloučit.

12. Shrnutí aktivity Řekni mi prosím, který dnes jsme studovali zvuk? Teď mi ukaž, jak to správně vyslovit zvuk Ш. V jaké poloze jsou vaše rty, když říkáte zvuk Ш? Eh, jazyk? Oh, vibruje ti hrdlo nebo ne, když říkáš zvuk Ш?

Výborně, Alino! Dnes jste velmi dobrý vypracováno: udělal jsi krásný pohár, dobře si prskal, krásně mluvil do telefonu, pomohl jsi hadovi naučit se mluvit zvuk Ш, byl jsi dobrý v luštění hádanek, jsi chytrý. Příště tě čekám. Sbohem!

13. Domácí úkol Gymnastika:

1) na rty: "náustek": Vytáhněte rty dopředu tak, aby byly vidět vaše zuby. Držte v této poloze pro počítání od 1 do 5;

2) pro jazyk: "lopata": otevřete ústa, jazyk roztáhněte tak, aby nebyl vidět spodní ret. Držte v této poloze sadu od 1 do 5;

3) "pohár": úsměv, otevřená ústa, vypláznout jazyk "lopata" a zvedněte okraje jazyka nahoru, abyste získali tvar "hrnky". Vydržte v této poloze pro počítání od 1 do 5.