Shrnutí lekce kreslení "medvěda". Poznámky ke kreslení technikou „šťouchání“ suchým štětcem na lepidlo ve střední skupině „Teddy Bear“ Poznámky k lekci kreslení medvěda střední skupiny

OD na „Umělecký a estetický rozvoj“ ve střední skupině. Kresba "Polar Bear" pomocí nekonvenčních technik.

Zyurkalova Natalya Gennadievna, učitelka, MŠ MADOU č. 166, Ťumeň

Popis: Abstrakt OD na téma „Umělecký a estetický vývoj“ pro děti středního věku s využitím netradičních technik. Materiál bude užitečný pro vychovatele a učitele dalšího vzdělávání pracující s dětmi středního věku.
Cíl: seznámit děti s novým způsobem zprostředkování obrázků - kreslením krupicí; Naučte se vyplnit celý obrázek.
úkoly:
rozšířit představy dětí o zvířatech na severu, o ledních medvědech,
(co jí, kde žije, charakteristické rysy)
Seznamte děti s novým fenoménem – polární záři
Pokračujte v zavádění nekonvenčních technik kreslení
Naučte děti kreslit krupicí, dále rozvíjejte dovednost práce v netradičních technikách
Rozvíjejte jemnou motoriku, představivost, nápadité myšlení a kreativní schopnosti.
Rozvíjet kognitivní aktivitu a estetickou citlivost
Pěstovat zájem o nekonvenční způsoby kresby, schopnost dokončit něco započatého, samostatnost při dokončování práce
Materiály:
Krupicová kaše, lepidlo, štětec, stojan na štětce, ubrousek, prostěradlo s hotovým designem.
Postup prací:
1. hádanka o ledním medvědovi.
-Kluci, hádejte hádanku:
"Sedím na bloku ledu,
K snídani chytám ryby.
Jsem známý jako sněhově bílý
A žiju na severu"
-Správně, je to lední medvěd.
- podívejme se na tento obrázek.
2. prohlížení obrazu „Rodina ledních medvědů“


-Koho vidíš na tomto obrázku?
-Co dělají mláďata? co jsou zač?
-Co dělá medvěd? jaká je?
- Kluci, co víte o ledním medvědovi? (odpovědi dětí)
3. učitelův příběh.
„Polární medvěd žije na severním pólu v Arktidě. Je tam pořád zima, pořád je tam sníh. Je to největší predátor na naší planetě. Medvěd dobře plave a potápí se. Na ledě se pohybuje rychle. Lední medvědi loví tuleně a mláďata mrožů. Lední medvědi také jedí ryby, ptáky a jejich vejce, mech a bobule."
4. fyzická minuta.
„Lední medvěd jde na ryby
Jde pomalu, kolébá se.
Starý rybář cítí
Že bohatý muž čeká na úlovek“
5. Stanovení úkolu pro děti.
-Dnes vám navrhuji nakreslit ledního medvěda, ale nebudeme malovat barvami, ale lepidlem a krupicí.
-Na stolech máte obrobky a vše, co potřebujete pro práci.
-nejdříve je potřeba natřít medvěda lepidlem, pak všechno nanesené lepidlo zasypat krupicí a přebytek setřást.
6. Samostatná - praktická práce pro děti.







7. Design výstavy.
-Kluci, máte moc krásné medvědy, položme je na ledové kry a budeme mít skutečný severní pól, kde žijí a chodí lední medvědi.
-Kluci, víte, že na severním pólu jsou polární záře. Polární záře jsou tak nádherným fenoménem, ​​kdy obloha září všemi barvami najednou. Vlny červeného a zeleného světla, které se střídají, se přes něj přelévají z jednoho konce na druhý.
-Uvidíme, jak se to stane. (video ukázka)
-A teď se vraťme k naší práci, podívejte se, jak báječně to dopadlo!


Děkuji všem za vaši práci.

Cíl: přimějte děti, aby chtěly nakreslit medvěda pomocí šablony (obrys), naučte je malovat podél obrysu metodou „šťouchání“, upevněte znalosti o barvě (hnědá) a vzbuzujte zájem o kreslení různými způsoby.

Materiál: ukázka hotové kresby medvěda, obrys medvěda na krajinářském listu, hračka - velký medvěd hnědý, šablony, štětinové štětce č. 4, tenké měkké štětce, jednoduchá tužka, kvaš (hnědý, černý) , ubrousky.

Průběh lekce:

1. Organizační moment, problémová situace.

Chlapi, zdá se, že někdo pláče, slyšíte to v rohu pro panenky?

Kdo tady pláče? (Medvěd). Ano, tohle je Mishka ta paličkovatá.

Jak jsi se tu ocitla, Mishko, a proč pláčeš? (Učitel vydá hračku hlasem.)

Přišel jsem k vám z lesa. Brzy přijde zima a já musím jít spát do pelíšku.

A proč tě to tak naštvalo? Všichni medvědi totiž v zimě spí ve svých pelíšcích. Cítí se tam v zimě teple a útulně.

Ano, to je pravda. Už jsem si chtěl celou zimu lehnout do pelíšku, ale vzpomněl jsem si, že nemám žádné přátele, jsem tak sám. A cítil jsem se velmi, velmi smutný (pláč).

Neplač, Mishko! Jsi tak krásná, heboučká, chundelatá, uklidni se (Medvěd pláče).

Ach lidi, co máme dělat? Jak můžeme Mishku rozveselit? Musíme mu pomoci najít přátele. Ale jak? (Odpovědi dětí.)

umíš to nakreslit?

Uklidni se, Mishko, nebuď smutná, pomůžeme ti najít kamarádky tak krásné, jako jsi ty.

Pojďme ke stolům (je tam vše, co potřebujete).

Mám v rukou kamaráda pro našeho Medvídka (ukaž vzorek a otoč se k hračce).

Podívej, Mishko, budeš mít mnoho takových krásných a laskavých přátel.

2. Hlavní část.

Dnes nakreslíme medvěda pomocí šablony. Na stolech máte šablony medvědů, každý je jiný: u někoho stojí medvěd, u někoho tančí medvěd, u někoho cvičí. Mishce nakreslíme různé kamarády. Chcete-li to provést, musíte šablonu položit na list papíru a obkreslit podél obrysu tužkou.

Nejprve vezměte šablonu do ruky a obkreslete ji prstem. Takhle. A pak Medvěda vybarvíme a uděláme to novým způsobem. K zobrazení medvěda jako načechraného použijeme štětinový kartáč. Kartáč bude fungovat zvláštním způsobem: bude skákat nahoru a dolů. Vezměte štětce do rukou a vyzkoušejte je bez barvy (ukažte, jak bude štětec fungovat).

Výborně, děláte vše správně! Barvení začínáme od hlavy. Podívej, sbírám barvu. Jakou barvou potřebujeme k natření medvěda? (Hnědý.)

Vezmu trochu hnědé barvy a začnu malovat podél obrysu. Metodou „šťouchání“ obejdu celý obrys, poté stejným způsobem přetřu celého medvěda. Můj štětec skáče nahoru a dolů. Výsledkem byl krásný, nadýchaný medvěd. Ale co jsem zapomněl nakreslit? (Oči, ústa, nos.) K nakreslení očí, úst, nosu vezmu tenký štětec, namočím ho do černé barvy a koncem štětce kreslím. Jakou má můj medvídek náladu?

3. Minuta z tělesné výchovy: „Seděli dva medvědi…“

4. Samostatná činnost dětí.

A teď si každý nakreslíte svého medvěda. Jaké budete mít medvědy - veselé nebo smutné?

5. Shrnutí.

Analýza: (Vezmu si hračku) Medvěde, podívej se, kolik teď máš přátel! Děti se tak moc snažily vám pomoci. Nyní můžete klidně spát ve svém pelíšku.

Děkuji vám hoši, líbí se mi tenhle legrační malý medvěd a tenhle legrační, a mám je všechny moc rád a teď mám spoustu přátel! Hurá! Sbohem!

Ale než půjdete, zahrajte si s námi (hra „Medvěd medvědí“).

Děkujeme, že jste zůstali a hráli s námi. A teď je čas, abyste šli do lesa, sbohem.

Účel lekce:

Naučte děti vytvořit obrázek své oblíbené hračky v kresbě, vyjadřující relativní velikost, tvar částí, umístění, barvu, pozorování proporcí;

Pokračujte v učení kreslit velké, na celý list papíru;

Cvičte kreslení a malování kulatých a oválných tvarů kruhovým pohybem, aniž byste překročili obrys;

Rozvíjet tvůrčí schopnosti dětí;

Rozšířit a aktivovat slovní zásobu;

Vypěstujte si ohleduplný vztah k hračkám.

Přípravné práce:

Zkouška hraček, sestavování popisných příběhů o nich v hodinách rozvoje řeči, čtení básní A. Barto „Hračky“, didaktické hry zaměřené na zvládnutí tvaru, velikosti, struktury předmětů a předmětů, hraní si s hračkami, objasňování jejich tvaru.

Vybavení: ilustrace znázorňující veselého a smutného medvěda, medvídka, listy do alba, pastelky.

Průběh lekce:

Kluci, hrajete si rádi s hračkami? Řekni mi, jak si s nimi můžu hrát?

S psacím strojem? (nosit, válet, nakládat, neházet)

S panenkou? (uložit do postele, nakrmit, vyčesat, vykoupat...)

S míčem? (házet, válet, chytat...)

Kostky? (stavte domy, mosty, silnice...)

S jakými hračkami si dívky rády hrají? kluci? K čemu jsou hračky? Když s nimi hrajete, jakou máte náladu? (odpovědi dětí) Správně. Máte dobrou náladu, usmíváte se. Podívejte se na sebe a usmějte se. A když se vám hračka rozbije, co uděláte? To je pravda, jsi smutný. Ukažte, jaký je člověk, když je smutný. Podívejte se, jak se změnil váš výraz obličeje. Podívejte se na obrázek a řekněte, na kterém obrázku je smutný medvěd a na kterém je veselý.

(Upozorněte děti, že se někdo skrývá pod stromem)

kdo si myslíš, že tam je? Hádej hádanku:

kde bydlí? V nejčastěji, nejskutečnější.

Chodí tam, spí tam a vychovává tam své děti.

Miluje hrušky, miluje med, má pověst milovníka sladkého.

Ale nejvíc ze všeho miluje hluboký, dlouhý spánek.

Na podzim si lehne a vstane, až přijde jaro.

(Medvěd)

Poté, co děti hádanku uhádnou, hračka se ukáže.

Přišlo k nám na návštěvu medvídě, ale z nějakého důvodu bylo velmi smutné. Pojďme od něj zjistit, proč je takový. Ukáže se, že ztratil své přátele a nyní je velmi smutný a osamělý. Jak ho můžeme rozveselit? Musíme mu pomoci najít přátele. Ale jak?

(odpovědi dětí)

umíš to nakreslit?

Uklidni se Mishutko a nebuď smutná, pomůžeme ti najít kamarády, nakreslíme je tak krásné jako ty.

Ale než začneme kreslit, trochu si odpočineme.

Phys. Jen minutku.

Tady je velká pyramida (dosah nahoru)

A veselá zvonící koule (skákání na místě)

Měkký medvěd s paličkovými nohami (kroky na místě, na vnější straně chodidla)

Všichni žijí ve velké krabici (ukaž velký čtverec)

Ale když jdu spát (ruce pod tvář, zavřít oči)

Všichni začnou hrát (zobrazit jakýkoli pohyb)

Podívejme se na Mishutku. Řekněte mi, které části těla medvědice jsou největší, jaký tvar má hlava, trup, tlapky, uši (odpovědi dětí). Aby Medvěd vypadal jako skutečný, musíte ho nakreslit ve velkém. Kluci, nakreslíme nejprve ovál ve vzduchu, procvičíme (zaoblení, dlouhá strana, znovu zaoblení a zase dlouhá strana Dobře, začneme kreslit hračku, ale předtím je potřeba zahřát prsty).

Hra s prsty:

Prsty si hrály na schovávanou a hlavy byly odstraněny.

Takto byly odstraněny hlavy.

Nyní nakreslíte každý svého medvěda.

Kde si myslíte, že bychom měli začít kreslit? Nejprve nakreslíme největší část medvěda - tělo Jaký tvar má tělo (ovál). kde se nachází? (uprostřed části listu tak, aby všechny části lícovaly; ukázka kresby) Která část je menší než tělo? (hlava) Jaký tvar má hlava? (kulatý) Kde se nachází? (na horní části těla) Nakreslete malé uši na hlavu. Nyní nakreslíme oválné tlapky - 2 nahoře, 2 dole (ukázat). Nyní vybarvíme medvěda. Nezapomeňte nakreslit obličej Mishky s černým nosem a jasnými kulatými očima. Pokuste se vyjádřit Mishčinu náladu: veselou nebo smutnou.

Děti splní úkol, ještě jednou upozorní děti na stavbu těla medvěda, zejména jeho zbarvení, sledují držení těla

Na konci lekce - všechny kresby na výstavu.

Medvěde, podívej se, kolik přátel teď máš! Děti se velmi snažily vám pomoci, teď už nebudete smutní.

Děkuji vám, že jste pomohli medvíďátku. Líbilo se ti to? Která kresba se vám nejvíce líbila? Dnes se vám všem dařilo, úkol jste splnili. Ale je čas, aby medvídě šlo do lesa, ale nejdřív si s námi bude hrát (hra „Teddy Bear“), medvídě se rozloučí a odejde.

Shrnutí přímé výchovné činnosti v kresbě

"NAVŠTÍVENÍ TŘI MEDVĚDŮ"

Střední skupina.

Obsah programu: seznamování dětí s ruským umělcem Yu Vasnetsovem. Naučte děti kreslit vánoční stromek metodou šťouchání tvrdým štětcem. Rozvíjet představivost, pozornost, obzory, slovní zásobu a zájem o výtvarné umění. Pěstujte touhu pomáhat si navzájem.

Materiály: Portrét Jurije Vasnetsova, pohádka „Tři medvědi“, ilustrovaná Yu Vasnetsovem, listy papíru s obrázky vánočních stromků; kvaš; voda; štětinové kartáče.

Přípravné práce:čtení pohádky L. Tolstého „Tři medvědi“, prohlížení ilustrací různých umělců k pohádce „Tři medvědi“.

Průběh lekce.

vychovatel: Kluci, prohlížíte si rádi knihy s obrázky nebo bez nich?

Děti: S obrázky.

vychovatel: Dnes bych vám rád představil ruského umělce Jurije Vasněcova (portrét). Kreslil mnoho obrázků k pohádkám. Řeknu vám hádanku a můžete hádat, co je to za pohádku.

U lesa na kraji lesa tři bydlí v chatrči. Jsou tam tři židle a tři hrnky, tři postele, tři polštáře. Hádej bez náznaku Kdo jsou hrdinové této pohádky?

Děti:"Tři medvědi"

vychovatel: jak se jmenují?

Děti: Michail Ivanovič, Nastasya Petrovna, Mišutka

vychovatel: Podívejte se na tento obrázek. Kdo je na něm vyobrazen?

Děti: Dívka Máša.

vychovatel: Dívka Máša jde sama lesem, ztratila se, má strach, koho se bojí?

Děti: Divoká zvířata.

vychovatel: Co dalšího je na obrázku znázorněno?

Děti: Chata.

vychovatel: Kdo v něm bydlí?

Děti: medvědi.

vychovatel: Kde se chata nachází?

Děti: V lese.

vychovatel: Podívejte se, jak temně je les vymalován, jak jsou vysoké stromy, jedle mají vysoké kmeny a nadýchané větve shlížející dolů. Slyšíš někoho plakat? (objeví se panenka Máša.) Ano, toto je Máša.

Ahoj Masho.

Máša: Ahoj.

vychovatel: proč pláčeš?

Máša: Medvědi mě pozvali na návštěvu, ale já se bojím projít temným lesem k jejich chatě

vychovatel: Neboj se, Masho, kluci a já ti můžeme pomoci. Opravdu chlapi.

Děti: Ano. Pomůžeme.

vychovatel: Nakreslíme pro vás veselé zářivě zelené vánoční stromky, mezi kterými se budete bavit a nebudete se bát chodit.

Učitel předvádí, jak kreslit vánoční stromky metodou šťouchání.

vychovatel: Podívejte se, jak dopadl jeden nadýchaný, veselý vánoční stromeček, a těch je v lese spousta. Pojďme společně do naší dílny a nakreslete každý jeden vánoční stromek, abychom vytvořili les.

Lekce tělesné výchovy „Tři medvědi“.

„Tři medvědi šli domů (kolébat se na místě) Táta byl velký – velký (ruce nahoru, natáhnout se) Jeho matka je nižší než on (ruce na úrovni hrudníku) A můj syn je jen malé miminko (sedni si) Byl velmi malý (houpat se do stran) Chodil s chrastítky (vstaň, ruce před hrudníkem, zatni pěsti) Ding-ding, ding-ding!" (Imitace hry s chrastítky).

Děti začínají kreslit. Učitel v případě potřeby poskytuje individuální asistenci a podporu.

vychovatel: Mášo, podívej se, kolik jasných načechraných vánočních stromků kluci nakreslili (zkoumají všechny vánoční stromky). Až uschnou, přilepíme je s klukama blízko cesty

Máša: Děkuji vám. Teď se nebudu bát navštívit medvědy.

vychovatel: Mezitím vánoční stromky schnou, Mášo, zahraj si s námi hru „U medvědího lesa“.

Natálie Fedorová

Shrnutí GCD pro kreslení ve střední skupině

« Medvídek»

Cíl:

Seznamte děti s novým technika kreslení -"strčit"(schnout štětec na lepidlo) ;

Rozvoj jemné motoriky rukou, koordinace pohybů;

Vytvářejte v dětech touhu nakreslete kamarády pro medvídka;

Naučte se barvit podél obrysu pomocí metody "strčit";

Posílit znalosti o barvě (hnědá, vzbudit zájem o kreslení různými způsoby.

Materiál:

Ukázka hotového výkresu medvěd, obrys medvěd na kraji listu, hračka – malý plyš medvěd(hračka je hudební, ale můžete použít soundtrack, obrázky s koalou, grizzly, bílými medvědy medvěd, štětinové kartáče č. 4, tenký měkký kartáče, kvaš (hnědá, černá, červená, ubrousky, sklenice s vodou.

Průběh lekce:

Vychovatel: Kluci, dnes nás přišel navštívit malý medvěd.

Oh, ale kde je někde schovaný? Pojďme ho hledat. (Medvídek v hracím koutku, děti ho hledají a najdou.)

Ahoj Mišutko, proč se schováváš a proč jsi tak nešťastná?

Medvídek: - Dobrý den, přišel jsem k vám z lesa. A ne veselý, protože moji bratři, kteří žijí v jiných zemích, mi poslali píseň a jejich portréty. Zde poslouchat: (hračka zpívá píseň:

V Rusku žije medvěd hnědý.

Všude má malé bratry.

V Austrálii je bratr nejmenší

Jmenuje se medvídek koala.

V Americe průměrný bratr

Jmenuje se medvěd grizzly.

A v ledové tundře,

Žije tam starší bratr - bílý. Při zpěvu písně medvěd ukazuje portréty medvědů.)

Vychovatel: - A co tě tak rozrušilo? Nádherná písnička a ty portréty jsou moc krásné.

Medvídek: - Jsem velmi smutný, protože nemám svůj portrét. Chcete-li to poslat svým bratrům a přátelům.

Vychovatel: - Neplač, Mishko! Jsi tak krásná, heboučká, chundelatá, uklidni se.

Ach lidi, co máme dělat? Jak můžeme Mishku rozveselit? Musíme mu pomoci. Ale jak? (Odpovědi dětí.)

A můžeš kreslit?

Uklidni se, Mishko, nebuď smutná, pomůžeme ti. Tady, Mishutko, podívej, mám jeden výkres.

Pojďme ke stolům (vše, co potřebujete, je na stolech; děti jdou ke stolům.). - Podívej, Mishko, budeš mít mnoho stejně krásných kreseb.

2. Hlavní část.

Dnes budeme nakreslit medvídě. Na stolech máte listy papíru s obrázky medvěd, všechny jiný: od někoho medvěd stojí, někdo tancuje, někdo cvičí. Mishce nakreslíme různé portréty. K tomu budete potřebovat hnědou barvu a střapec.

Medvěda vybarvíme a uděláme to novým způsobem. K zobrazení chlupatý medvěd, budeme pracovat štětinový kartáč. Štětec bude fungovat podle speciální: Bude skákat nahoru a dolů. Vezměte kartáče ve svých rukou a zkuste to bez barvy (ukažte jak kartáč bude fungovat(tip kartáče musí"Podívejte" ke stropu).

Výborně, děláte vše správně! Barvení začínáme od hlavy. Podívej, sbírám barvu. Jakou barvu potřebujeme k malování? medvěd? (Hnědý.)

Beru hnědou barvu a startuji "strčit" štětec, nejprve po vrstevnici, objedu celou vrstevnici. Pak vše namaluji stejnou metodou. medvěd. Můj střapec skáče nahoru a dolů. Výsledkem byl krásný, nadýchaný medvěd. Ale co jsem zapomněl? remíza? (Oči, ústa, nos.) Na kreslit oči, ústa, nos vezmu ten tenký štětec Namočím do černé barvy a natřem koncem kartáče. Jakou má můj medvídek náladu? (odpovědi dětí "usmívá se")

Teď si trochu odpočineme a začneme pracovat. Medvěd, sleduj a dělej s námi.

3. Tělesná výchova moment: „Dva seděli medvěd...»

4. Samostatná činnost dětí.

A teď budete nakresli si každý svého medvěda. Které budete mít? medvědi- šťastný nebo smutný? Pokud někdo potřebuje pomoc, přijdu a pomůžu.

5. Shrnutí.

Analýza: (vezmu si hračku) Medvěde, podívej se, kolik kreseb teď máš se svým obrázkem. Děti se tak moc snažily vám pomoci. Nyní je můžete dát komukoli chcete!

Medvídek: (podívá se na dětské kresby)- Díky kluci, líbí se mi tenhle vtipný malý medvěd, ale tenhle je vtipný a všechny se mi moc líbí a můžu je poslat svým bratrům! Hurá! Sbohem!

Vychovatel: - Ale než odejdete, zahrajte si s námi (hra "Medvídek..." nebo "U Medvěd v lese...» ).

Děkujeme, že jste zůstali a hráli s námi.

Medvídek: - Moc mě to bavilo. A teď je čas, abych šel do lesa, sbohem! Poslouchej mou píseň na rozloučenou.

V Rusku žije medvěd hnědý

Všude má bratry

V Austrálii je bratr nejmenší

Jmenuje se Koala Bear

V Americe průměrný bratr

Jmenuje se medvěd grizzly.

A Tundra je ledová

Žije tam starší bratr - bílý.

Medvídek "listy".

Vychovatel: Kluci, jste všichni skvělí! Pověsme naše kresby na naši výstavu. A Mishutka pak přijde a vezme je pro své přátele a bratry.











Publikace k tématu:

Shrnutí lekce netradičního kreslení „Veselý sněhulák“ (kreslení prstem, tykání, malování krupicí) Vzdělávací oblast „Umělecký a estetický rozvoj“ Pokračovat ve výuce kresby kulatých předmětů, schopnost dokreslovat.

SHRNUTÍ LEKCE VE STŘEDNÍ SKUPINĚ. "Načechrané kotě." Píchání tvrdým, polosuchým štětcem. S tvrdým štětcem můžete malovat s každým dítětem.

Rád bych vám představil jednu z oblíbených her mých dětí, kterou hrajeme velmi často a moje nezbedné děti to nikdy neomrzí. Tato hra.

Tuto aktivní hru jsme vymysleli společně se žáky 4. ročníku „b“ při hodině tělesné výchovy. Dětská báseň A. Usacheva „Teddy Bear.

Venkovní hra pro malé věkové skupiny „Teddy Bear“ Hraji tuto hru se svými dětmi, moc se jim líbí. Mám na sobě masku medvěda a v rukou držím košík (v košíku jsou houby a šiška...