Kresba na téma pozdně podzimní přípravná skupina. Poznámky ke kresbě GCD v nápravné skupině „Pozdní podzim“

Integrace:„Poznání“, „Komunikace“, „Čtení beletrie“, „ Umělecká kreativita“, „Hudba“.

cíle:

Vzdělávací: naučit děti vidět změny v přírodě a přenést je do kreseb různými netradičními způsoby, přičemž dodržujte barvu charakteristickou pro pozdní podzim. Věnujte pozornost rozhodnutí umělců barevné úkoly, při zobrazování země, oblohy, větrného a deštivého počasí. Pokračujte v učení, jak znázorňovat stromy různých druhů a stáří, a zprostředkovat perspektivu v kresbě. Pokračovat v seznamování dětí s malířskými díly I. Levitana “ Zlatý podzim»

Vzdělávací: rozvíjet estetické cítění a emoce; schopnost samostatně tvořit umělecké obrazy. Rozvoj schopnosti vnímat krásu a výraznost jazyka díla, citlivost k poetické slovo. Zlepšit schopnost psát příběhy o obsahu obrázku.

Pedagogové: pěstovat v dětech schopnost vidět a chápat krásu, lásku k vlast. Pokračujte v rozvoji dovedností kontroly a sebeovládání.

Netradiční techniky: blotografie s trubicí, šťouchání, otisky listů, černobílý škrábací papír, sledování jakéhokoli předmětu s jednoduchou tužkou dokončení kresby proměnit ji v něco jiného.

Materiály: papír, inkoust nebo kvaš, plastová lžíce, tuba. Svíčka, široký štětec, hůl s nabroušeným koncem. Listy stromů, štětce, kvaš. Tvrdé kartáče, ubrousky. Reprodukce obrazů znázorňujících podzim. Hudební doprovod audionahrávka P.I. Čajkovskij z alba "Seasons".

Průběh lekce

I. Organizační moment.

A v deseti letech a v sedmi a pěti
Všichni lidé rádi kreslí
A všichni budou směle kreslit
Vše, co ho zajímá
Všechno je zajímavé
Daleký vesmír, blízko lesa
Květiny, auta, pohádky, tanec….
Nakreslíme všechno, jen kdyby tam byly barvy,
Ano, na stole je list papíru,
Ano, mír v rodině a na zemi.

II. Rozhovor s dětmi.

Jaké je teď roční období? (podzim)

– Pojmenujte příznaky podzimu (listy zežloutly, stěhovavých ptáků odletěl do teplejšího podnebí, prší, slunce svítí méně, zvířata se připravují na zimu).

– Proč se podzimní listí nazývá zlaté?

– Které listí stromu lze skutečně nazvat zlatým? (bříza, javor)

- Který karmínový? (osika, jeřáb)

– Který keř má na podzim zelené listy? (šeřík). A co světle hnědé? (lípa, dub, jilm).

– Jak se jmenuje les, kde rostou pouze břízy? (duby, lípy).

Děti: březový háj, dubový háj

– Jaká přísloví a úsloví o podzimu znáte?

  • Za špatného podzimního počasí počasí venku: seje, fouká, kroutí, míchá, trhá, lije shora a zametá zespodu.
  • V září hoří jak na poli, tak na chatě.
  • V září je jedna bobule a tou je jeřabina hořká.
  • V září žádá sýkora podzim o návštěvu.
  • Jaro je červené s květinami a podzim je červený se snopy.
  • Jaro je červené a hladové; Podzim je deštivý a výživný.
  • Říjen pláče studenými slzami.

III. Tělesná výchova minuta.

IV. Poznávání uměleckých děl.

Tam je na začátku podzimu
Krátký, ale úžasný čas -
Celý den je jako křišťál
a večery jsou zářivé.

(zní zvuková nahrávka P.I. Čajkovského z alba „Seasons“)

Děti si prohlížejí krajinu I. Levitana " Večerní zvony“, „Zlatý podzim“, pamatují si, jaké podzimní barevné kombinace viděli. Učitelka vyzve děti, aby si z mnoha dostupných barev vybraly podzimní barvy (barvy zlatého podzimu: okrová, žlutá, karmínová, vínová, oranžová), podívaly se na kytice spadaného listí a ukázaly odstíny a barvy, které se jim líbily.

Učitel vyzve děti k poslechu básně A.S. Puškina a určit, jaké je roční období (báseň o časném a pozdním podzimu).

Je to smutná doba! kouzlo očí!
Jsem potěšen tvou krásou na rozloučenou -
Miluji bujný rozklad přírody,
Lesy oděné do šarlatu a zlata,
V jejich baldachýnu je hluk a svěží dech,
A nebe je pokryto zvlněnou tmou,
A vzácný sluneční paprsek a první mrazy,
A vzdálené hrozby šedé zimy.

Říjen už nadešel - háj se už třese
Nejnovější listy z jeho nahých větví;
Podzimní chlad vtrhl dovnitř - cesta mrzne.
Za mlýnem stále teče potok,
Ale rybník byl již zamrzlý; můj soused spěchá
Na odcházející pole s mou touhou,
A ty zimní trpí šílenou zábavou,
A štěkot psů probouzí spící dubové lesy.

– Proč se pozdnímu podzimu říká „stříbrný“? (louže jsou pokryty ledem, stříbrné hvězdy - sněhové vločky - létají na zmrzlou zem, spadané listí pokryté námrazou se leskne na slunci).

Děti dostanou za úkol vybranými technikami přemýšlet a kreslit krajiny zlatého a pozdního podzimu.

Učitel soustředí pozornost dětí na výběr určitých technik kreslení: pro zobrazení zlatého podzimu je vhodnější technika tykání; blotografie trubičkou zobrazí charakteristickou barvu poloviny podzimu a grattage vás překvapí odlišností od ostatních technik a odhalí krásu pozdního podzimu. Na konci práce si děti kresby prohlédnou, pojmenují, vysvětlí, jaký měsíc a jaké počasí bylo nakresleno, jaké byly použity metody a materiály, jak se jim podařilo nejvýrazněji ztvárnit deštivé, větrné počasí, nepříjemný stav pozdní podzim v krásná krajina, porovnejte je s obrázky zlatého podzimu.

Hodnotí se všechny práce dětí. Ve foyer zařízení péče o děti Připravuje se výstava mladých umělců.

Shrnutí GCD pro zakreslení přípravná skupina"Podzim v parku."

úkoly:
naučit děti kreslit netradičním způsobem – metodou tykání;
posílit dovednosti kreslení stromů;
upevnit a rozšířit chápání znamení podzimu a ročních období;
rozvíjet smysl pro rytmus a barvu;
pěstovat zájem o odrážení svých dojmů a představ o přírodě v kresbách.

Materiály, nářadí, vybavení:
kvašové barvy;
listy do alba;
střapce;
zvukový záznam „Roční období. Podzim“ od P. I. Čajkovského.

Přípravné práce:
pozorování stromů;
povídání o ročních obdobích, o podzimních proměnách přírody.

Průběh lekce:

Učitel čte dětem báseň I. Vinokurova „Podzim“.

V našem parku přichází podzim,
Podzim dává dárky všem:
Červené korálky - jeřáb,
Růžová zástěra - osika,
Žlutý deštník - topoly,
Podzim nám dává ovoce.

- O jakém ročním období mluvíme o v básni? (Podzim)

— Jaké je teď roční období? (Podzim)

— Je teď brzy nebo pozdě na podzim?
(Odpovědi dětí)

Ano, přišel podzim. Potěší nás barevným listím a opadem listů. Teď je začátek podzimu.
Kluci, podívejte se na obrázky. Zkoumání obrazů: Isaac Levitan „Zlatý podzim“, Ilya Ostroukhov „Zlatý podzim“, Vasily Polenov „Zlatý podzim“

co ukazují? Jakými barvami podzim vybarvil stromy?

— Červené jsou osiky, žluté břízy a lípy, oranžové javory, zelené duby, borovice a smrky zůstávají zelené jako v létě.

- Jakou barvu jsi viděl listy? (Žlutá, červená, hnědá, karmínová, zlatá, žlutozelená, skvrnitá, oranžová.)

Kluci, dnes nakreslíme podzimní park.

Stromy mohou být umístěny různými způsoby: v půlkruhu, podél silnice, na kopci, 1-2 stromy v popředí a další v dálce. Kmeny stromů se liší tloušťkou, výškou a barvou.

Začněme.

A budeme kreslit na hudbu P. I. Čajkovského „The Seasons. Podzim". Poslechněte si, jak skladatel „maluje“ podzim pomocí zvuků ve své tvorbě.
Děti kreslení na bílém pozadí list alba kmeny a větve stromů, na zemi a v blízkosti stromů se zelenými žlutými květy - tráva, obloha - světle modrá.

Kluci, odložte své kresby, nechte je zaschnout a teď uděláme cvičení a pak nakreslíme korunu - listy a listy padají.

Tělesná výchova na minutu:
-Proměňme se v podzimní listí.
Podzimní listí se tiše točí (děti se točí s rukama roztaženýma do stran)
Listí nám tiše padá pod nohy. (dřepy)
A pod tvýma nohama šustí, šustí, (pohyb rukou vpravo a vlevo)
Jako by se jim chtělo zase zatočit hlavou. (opět se točí na špičkách)

Po minutu tělesné výchovy děti pomocí štětců kreslí korunu a
padání listů (listy odlétají ze stromů a padají na zem). Kluci, kteří jste skončili, odložte práci.
Zatímco dílo schne, děti se ptají: proč listí na podzim?
spadnout?

Učitel upřesňuje odpovědi dětí: „Shazováním listí se stromy připravují na zimu
chladné počasí Listí pokrývá zem souvislým kobercem a chrání stromy před
mrazy Země pod spadaným listím nezamrzá hluboko, pod tíhou
Sníh se málo zhutňuje, zadržuje vzduch, což je velmi důležité pro různé obyvatele půdy – hmyz, který půdu kypří a činí ji úrodnou. Na jaře, když roztaje sníh, půda dlouho udrží vláhu. Spadané listí na zemi není odpad. Půda a rostliny, které na ní rostou, je potřebují.“

Nyní pověsme naše obrazy na výstavu.

Poznámky ke kresbě v přípravné skupině „Podzim v parku“.

Kreslení, jedna z oblíbených činností dětí, umožňuje předškolákům maximalizovat jejich využití tvořivost. Žáci přípravné skupiny jsou schopni vytvořit skladby pro nejvíce jiné téma, včetně zobrazování výrazných obrázků přírody. Kreslení krajiny úzce souvisí s procesem poznávání okolní realitu(prostřednictvím pozorování, seznamováním se s uměleckými díly apod.). Jedná se o komplexní estetickou a vývojovou činnost, která obohacuje různé stránky osobnosti dítěte.

Vlastnosti kresby krajiny v přípravné skupině předškolního zařízení

Stvoření krajinné kompozice- jedna z hlavních oblastí hodin kreslení v přípravné skupině. Předškoláci zobrazují předměty přírody a další raný věk, počínaje jednoduché kresby pampeliška, heřmánek nebo vánoční stromeček. Šestileté děti již dokážou realisticky znázornit jakékoli roční období, zprostředkovat charakteristické rysy podzim a zima, jaro a léto.

Samostatnému vytvoření toho či onoho obrazu přírody vždy předchází seznámení s díly vynikajících krajinářů.

Žáci přípravné skupiny taková díla dobře vnímají, přestože v nich chybí zábavná zápletka. Děti snadno určí roční období, které je na obraze popsáno, a analyzují barvy, které malíři pomohly zprostředkovat obraz. Předškoláci dokážou nejen porozumět obsahu krajiny, ale také pocitům, které chtěl umělec sdělit.

Úkolem učitele je vybrat barevná a emotivní umělecká díla, která jasně demonstrují znaky konkrétního ročního období nebo přírodní krajiny.

Jako příklady uveďme díla A. Savrasova „Věže dorazily“, I. Levitana „Zlatý podzim“, „Březen“, I. Šiškina „Žito“, E. Panova „Zima v lese“.

Fotogalerie: výběr krajinářských kompozic slavných umělců Reprodukce obrazu A. Savrasova Reprodukce obrazu I. Levitana Reprodukce obrazu I. Levitana Reprodukce obrazu E. Panova Reprodukce obrazu I. Šiškina Důležitou roli hraje osobní pozorování přírody dětí, které probíhají během procházky. To přispívá k získávání nových poznatků a rozvoji estetického cítění. V procesu takového rozjímání je dobré, aby učitel četl dětem básně ruských básníků, které se hodí k tomu či onomu obrazu přírody. Předškoláci se tak naučí porovnávat krajinu popsanou v

básnické dílo

s tím, co skutečně existuje v okolní realitě. Přípravná skupina také procvičuje kresbu krajiny podle básně: děti ztělesňují umělecké obrazy na papír. Děti ve věku od šesti do sedmi let mají dobře vyvinuté vnímání barev: učí se korelovat

barevné odstíny s pozadím obrázku. Například předškoláci chápou, že jasně zelené nebo nažloutlé listy vypadají kontrastně proti modré nebo šedé obloze a světle modré květy na světle zeleném stonku budou vypadat působivě proti tmavě zelené trávě. Při procházce je dobré, aby učitel zdůraznil to krásné

Žáci přípravné skupiny také umí kompetentně sestavit kompozici kresby: jasně rozlišují popředí a pozadí a zobrazují předměty odpovídající velikosti, znají linii horizontu atd.

Při vytváření krajinných kompozic by předškoláci neměli mít před sebou model učitele - vyhnete se tak práci se šablonami.

Ukázku nahrazují reprodukce obrazů umělců nebo fotografie. Učitel může dětem pouze ukázat, jak znázornit jednotlivé předměty, které způsobují potíže. Důležitým bodem v lekci kreslení je analýza hotových kompozic. Všimněte si, že tento proces úzce souvisí s vývojem řeči. Nejprve jsou děti vyzvány, aby obdivovaly výslednou krajinu a poté začíná beseda. Pozornost přitahuje expresivní ztvárnění obrazů, ať už je to zlatý podzim, zimní les nebo probuzení. jarní příroda

. Doporučuje se přidat do výkresu originální detaily. Učitel shání od předškoláků podrobné připomínky ohledně vybarvení kresby: jemné, tlumené nebo naopak šťavnaté, syté. Děti mohou být volitelně požádány, aby mluvily o své práci, například jaký jarní okamžik kompozice zobrazuje.

Nejvhodnější materiály a podklady pro práci Pro vytvoření krajinné kompozice v přípravné skupině je nejvhodnější různé materiály - barvy (kvaš a akvarel), barevné tužky, voskovky , stejně jako sangvinik a uhlové tužky

. Také v tomto věku se procvičují kresby jednoduchou grafitovou tužkou. Nejjednodušší způsob, jak zprostředkovat barevnou bohatost přírody (jasné modrá obloha , východ a západ slunce, temná modř moře), samozřejmě s pomocí barev. Taková práce však oproti

kresba tužkou , pracnější, vyžaduje rafinované technické dovednosti. Při malování vodovými barvami nebo kvašem je nutné se předem postarat o vhodné pozadí pro základnu - předškoláci ji v předvečer třídy samostatně tónují. Takže například pro zimní krajinu by bylo vhodné modro-bílé pozadí, pro letní krajinu - jasně modrá obloha a zelená spodní část základny (tráva). jako vždy zajímavý efekt získané spojením materiálů. Například na obrázku

podzimní les

Nedaleko jsou stromy nakreslené vodovými barvami a barevnými tužkami.

Kresba vodovými barvami a tužkami

Kreslicí techniky a techniky používané studenty (včetně tisků/tisků, monotypie, blotografie a dalších)

Při tvorbě krajinných kompozic se žáci přípravné skupiny zdokonalují dříve naučené tradiční i netradiční techniky kresby.

Protože obrázky přírody jsou nejčastěji zobrazovány barvami, děti si procvičují techniky práce se štětcem - všemi štětinami a špičkou. Kromě toho je nedílnou součástí práce při kreslení krajiny kreslení správné barvy na paletě. Například kmeny stromů mají různé odstíny - tmavě hnědé, tmavě šedé, šedozelené. A předškoláci by měli být schopni tyto tóny získat ze základních barev laků. Závěje nemusí být natřeny jen bílou barvou. Obraz se stane zajímavějším, pokud do bílého kvaše přidáte kapku jiné barvy - sníh se bude třpytit v odstínech, které zprostředkují jeho krásu a báječnost.

Učitel by měl děti varovat před stejným typem zobrazení krajinných objektů. Například stromy by se měly kreslit jinak: mladé, štíhlé, ale i staré, rozvětvené, s rovnými a zakřivenými kmeny atd.

Při vytváření obrázků přírody je důležitá kompozice kresby: aby bylo možné zprostředkovat široký prostor, je nutné kreslit na celý povrch listu. Objekty umístěné v dálce se zdají malé, zatímco objekty v popředí se zdají být velké.

Navíc krásně vypadají kresby, které mají horizont oddělující oblohu od země. Učitel by měl dětem vysvětlit techniku ​​tvorby takových kompozic.

Linie horizontu je nakreslena modrým akvarelem. Dále namalujte oblohu štětcem dobře navlhčeným ve vodě. Pokud je vyobrazena zimní krajina, pak by na spodní části kompozice měl být sníh. lehčí než nebe. Je natřen bílou barvou, zředěnou kapkou jiné barvy, například červené - získáte jemný, mírně narůžovělý odstín. Přijato smíšená barva silně zředěné vodou – výsledkem je sníh, který se na slunci třpytí.

Sníh by měl být světlejší než obloha

Připomeňme vám to bílý akvarel nebo kvaš by měl být aplikován důkladně umytým štětcem, poté, co nejprve zkontrolujte na paletě, že štětec zanechává průhlednou stopu.

Při kreslení krajiny by bylo velmi vhodné použít netradičními způsoby obrázky. Jedná se o monochromatickou techniku, vhodnou zejména pro malby zimní přírody: kluci malují výhradně bílým kvašem na barevném pozadí - obraz se ukáže jako kontrastní a efektivní.

Kresba žáků přípravné skupiny monochromatickou technikou

Neobvyklé letní a podzimní krajiny jsou získávány technikou monotypu - tak se obvykle malují stromy odrážející se ve vodě.

Kresba technikou monotypie

Jakékoli roční období může být krásně zobrazeno pomocí listů.

Potisk s listy řepy

Kromě toho se původní stromy a keře získávají pomocí blotografie.

Blotografie

Pro vyobrazení zimní krajiny je dobré použít vatové tyčinky a pomocí nich nakreslit velké sněhové vločky. K tomuto účelu je vhodná i technika malování solí nebo krupicí - hmota se nasype na vrch barvy, která ještě nezaschla.

Předškoláci by se také měli seznámit s technikou mokré na mokré. Horní část tónovaného listu papíru je navlhčena pěnovou pryží. Objekty zobrazené na pozadí se tak budou jevit rozmazané nebo pokryté sněhem. Tato metoda je velmi vhodná pro kreslení jarních krajin.

Doplňkové typy názorných aktivit využitelných při tvorbě prací, realizace individuálního přístupu ve třídě

Aby předškoláci naplno prožívali radost z kreativity v hodinách, musí v nich učitel povzbudit touhu skladbu doplnit další typy vizuální umění. Jedná se především o zahrnutí nášivek a modelovacích prvků do krajinářské kresby. Takže například práce bude velmi originální, pokud bude smíchána s jasnými barvami namalovanými letní louka vyrostou květy plastelíny.

Kreslení s modelovacími prvky

Další zajímavá možnost- krásné nášivky "květiny" rozkvetly na jabloních.

Kresba s nášivkovými prvky

Win-win možností, pokud jde o originalitu, je zahrnutí prvků origami do výkresu. Například liška vyrobená technikou origami harmonicky zapadá do barevného obrazu podzimního lesa.

Kresba netradiční technikou ( vatové tyčinky, otisk listu) s prvky origami

Konkrétní možnosti složení

Žákům přípravné skupiny je hned v úvodu nabídnuta kresba krajiny akademický rok. Děti jsou vyzvány, aby vytvořily kompozici na téma „Léto“, kde zobrazují odpovídající obrázky přírody.

O něco později (také v září) předškoláci improvizují na téma „Zlatý podzim“. Úkolem takové činnosti je zprostředkovat charakteristickou jasnou barvu rané období tuto roční dobu

Na konci října kluci vytvářejí krajinu „Pozdní podzim“. Zde je naopak důraz kladen na absenci sytých barev, obraz je vykreslen v neutrálních tónech (; různé odstínyšedá, hnědá, černá, bílá).

Od prosince začínají žáci přípravné skupiny trénovat kreslení krásných zimních obrázků přírody. Jsou to „Zimní krajina“ (prosinec), „Jinovatka pokryla stromy“ (leden), „Zima“ (únor). V těchto dílech předškoláci reflektují charakteristické rysy v nejchladnějším období roku si procvičte techniky práce s barvami a zdokonalte schopnost harmonicky aranžovat přírodní předměty na list papíru.

Na konci školního roku (květen) jsou děti tradičně zvány ke kreslení jarních krajin - “ Kvetoucí zahrada“ a „jaro“. V prvním případě přenášejí děti vzhled jarní květiny, věnujte pozornost jejich tvaru a struktuře, paletě barev. V lekci na téma „Jaro“ se předškoláci učí kreslit na vlhký papír technikou rozmazání obrazu.

Kromě toho je vhodné nabídnout studentům přípravné skupiny během roku taková témata jako „ Přímořská krajina», « Horská krajina"(zejména pokud děti žijí v podobné oblasti), "Fantastická krajina."

Kreslení obrazu přírody lze snadno organizovat jako týmová práce když kluci zobrazují prvky krajiny na obecném pozadí. Mohou to být témata jako „», « Podzimní listí Zimní les

“, „Rozkvetlá zahrada“.

Organizace motivačního začátku přímých vzdělávacích aktivit: ukázka obrázků, pozorování na vycházce, rozhovor, básnička, pohádka atd.

Aby se kresba krajin stala pro děti napínavou a probíhala v uvolněné atmosféře, musí učitelka na začátku hodiny předškoláky naladit na kreativní vlnu a vytvořit v nich potřebnou motivaci. V přípravné skupině by to mohl být rozhovor. Kluci například vyprávějí, co viděli v létě nebo jak vypadají stromy na začátku podzimu.

Můžete si vzpomenout na několik písní o určitém ročním období (například „Píseň o létě“ z karikatury „Santa Claus a léto“), mluvit o tom, co z spiknutí písně může být zobrazeno na obrázku.

Herní motivace samozřejmě vždy vzbuzuje u studentů velký zájem. Učitelka dětem například vypráví, že jí pošťák cestou do práce podal dopis. Je ze zlatého podzimu. Píše, že stromy ve městě jsou oblečeny do krásných citronových a měděných šatů. Brzy ale listy opadnou a příroda usne. Kluci musí pomoci rozšířit tuto podzimní pohádku - kreslit krajiny na téma „Zlatý podzim“.

Ostatní kreativní řešení- k předškolákům přichází na návštěvu panenka Jaro. Děti jí říkají, proč na ni čekaly a milují ji. Jaro si stěžuje chlapům, že se Winter nechce vzdát svého místa pro sovu - buď navrší sníh, nebo nechá mrznout. Samotné jaro se s tím nevyrovná: děti musí pomáhat - krásně kreslit jarní malby příroda.

Hračka, kterou lze použít v lekci kreslení jarní krajiny

Zvažme další zajímavou možnost motivace – skupina dostává dopis od dětí z daleké, horké Afriky. Zimu nikdy neviděli a žádají, aby jim nakreslily obrázky zimní přírody.

Děti vždy se zájmem vnímají pohádkovou motivaci. To by mohla být díla o ročních obdobích, ve kterých jsou obdařeni antropomorfními vlastnostmi. Vhodná je například pohádka „Spor“, kterou vymyslela učitelka mateřské školy z města Neftekamsk Safargulova I.S. Čtyři sestry, chytré a krásné, zima, jaro, léto a podzim spolu vždy žily. Jednoho dne se ale pohádali, kdo z nich je nejdůležitější. Zima tvrdila, že jím začal rok, a zimní aktivity všichni to mají moc rádi. Spring namítla, že to byla právě ona, na kterou lidé vždy čekali. Ptáci ji vítají zpěvem a zvířata vylézají ze svých děr. Léto a podzim se samozřejmě také braly každý po svém. Čtyři sestry se velmi dlouho hádaly a nemohly dosáhnout konsensu. Ve skutečnosti je každá ze sester dobrá svým vlastním způsobem: zima se svými vánicemi a sněhem, mírné jaro s teplým sluncem a potůčky, léto s jeho teplem a chladem a podzim s bohatou úrodou.

Po přečtení tohoto krátká pohádka Učitel se může předškoláků zeptat, jaké roční období mají rádi, a poté je vyzvat, aby si nakreslili krajinu související s jejich oblíbeným ročním obdobím.

Básničky o přírodě jsou velmi vhodné pro motivující začátek hodiny. Učitel vybírá díla, která jasně odhalují charakteristiku konkrétního ročního období. Vhodné jsou například následující:

F. Tyutchev

Čarodějka v zimě
Očarovaný, les stojí -
A pod okrajem sněhu,
nehybný, němý,
Báječný život svítí to.

A on stojí, okouzlen, -
Ne mrtvý a ne živý -
Okouzlený magickým snem,
Všichni zapletení, všichni spoutaní
Světelný řetěz dolů...

Svítí zimní slunce
Na něj tvůj paprsek s kosou -
Nic se v něm nebude třást,
Všechno to vzplane a bude jiskřit
Oslnivá krása.

A.S. Puškin

Je to smutná doba! Ach kouzlo!
Vaše krása na rozloučenou je mi příjemná -
Miluji bujný rozklad přírody,
Lesy oděné do šarlatu a zlata,
V jejich baldachýnu je hluk a svěží dech,
A nebe je pokryto zvlněnou tmou,
A vzácný sluneční paprsek a první mrazy,
A vzdálené šedé zimní hrozby.

"Podzim" A. Pleshcheev

Přišel podzim
Květy uschly,
A vypadají smutně
Holé keře.

vadne a žloutne
Tráva na loukách
Jen se to zeleně
Zima v polích.

Oblohu zakrývá mrak
Slunce nesvítí
Vítr kvílí na poli,
Prší mrholení..

Vody začaly šumět
rychlého proudu,
Ptáci odletěli
Do teplejších podnebí.

E. Baratitsky

Jaro, jaro! Jak čistý je vzduch!

Jak jasná je obloha!

Jeho azurie je živá

Zaslepuje mi oči.

Jaro, jaro! jak vysoko

Na křídlech vánku,

laskání slunečních paprsků,

Mraky létají!

Potoky jsou hlučné! Potoky svítí!

Hučí, řeka nese

Na vítězném hřebeni

Led, který zvedla!

"Ptačí třešeň" S. Yesenin

Ptačí třešeň sype sníh,
Zeleň v květu a rose.
V poli, nakloněný k útěku,
Věžové chodí v pruhu.
Hedvábné byliny zmizí,
Voní jako pryskyřičná borovice.
Ach, louky a dubové háje, -
Jsem otrávený jarem.
Duhové tajné zprávy
Zářit do mé duše.
Přemýšlím o nevěstě
Zpívám jen o ní.
Srážíš se, třešně, sněhem,
Zpívejte, ptáčci, v lese.
Nejistý běh přes pole
Barvu rozetřu pěnou.

"Léto" V. Orlov

Co mi dáš, léto?
- Hodně sluneční světlo!
Na nebi je duha!
A sedmikrásky na louce!
- Co mi ještě dáš?
- Klíč zvoní v tichosti,
Borovice, javory a duby,
Jahody a houby!
Dám ti sušenku
Takže když vyjdeme na okraj,
Křičel jsi na ni hlasitěji:
"Pověz mi rychle své jmění!"
A ona vám odpoví
Hádal jsem mnoho let!

Všimněte si, že pokud básnické dílo malý objem, popisuje konkrétní obrázek, poté se na začátku lekce kreslení provede rozhovor o jeho obsahu. Pokud se báseň skládá z několika čtyřverší, které odrážejí sérii přírodní jevy, pak je vhodné nejprve na jejím základě provést lekci o rozvoji řeči, která plynule přejde do zrakové činnosti.

Lekce kreslení by měly obsahovat hádanky o ročních obdobích a názvech měsíců. Například následující:

Kdo bělí paseky bílou

A píše na stěny křídou,

Šije péřové postele,

Vyzdobením všech oken? (zima)

Pojmenujte, chlapi,

Měsíc do této záhady.

Jeho dny jsou nejkratší ze všech dnů,

Ze všech nocí delších než noc.

Do polí a luk

Sněžilo až do jara.

Uběhne jen náš měsíc -

Slavíme Nový rok. (Prosinec.)

Píchá v uších, štípe v nose.

Do plstěných bot se vkrádá mráz.

Pokud cákáte vodou, spadne

Už ne voda, ale led.

Ani pták nemůže létat:

Pták mrzne z mrazu.

Slunce se obrátilo k létu.

Co je to za měsíc? (Leden.)

Sníh padá v pytlích z nebe,

Kolem domu jsou závěje.

To jsou bouřky a vánice

Zaútočili na vesnici.

Mráz je v noci silný,

Během dne je slyšet zvonění kapek.

Den se znatelně zvýšil

Co je to za měsíc? (Únor.)

Na téma příroda existuje velký počet tělesná výchova a možnosti prstová gymnastika. Vezměme si jako příklad následující:

Lekce tělesné výchovy „Přišlo jaro“

Lekce tělesné výchovy „Sníh“ (podle básně I. Tokmakové)

Lekce tělesné výchovy „Přišel podzim“

Lekce tělesné výchovy "podzim"

Lekce tělesné výchovy "Zima"

Napadlo trochu bílého sněhu
Půjdeme se projít, kamaráde.
pohyb v kruhu, držení za ruce
Sníh, sníh, bílý sníh kývejte rukama doleva a doprava
Točení a padání na všechny hladké pohyby rukou shora dolů
Všechny děti jsou na lyžích
Běželi za sebou
simulace lyžování
Dělali jsme věci ze sněhu dělat sněhovou kouli a ženu
Sněžnou ženu oslepili.
Sníh, sníh, bílý sníh
kývejte rukama doleva a doprava
Naše babička je nejlepší! ruce v prstenu před vámi
Sedíme na saních stáli ve dvojicích jeden po druhém se sepjatýma rukama
A rychle se řítíme z kopce pohybující se v kruzích
Páni! všichni spadli na podlahu
Oh, dobře, vstávej, vstávej, příteli!
A setřes sníh!
Šli jsme hodinu!
Pojďme se teď zahřát!
Vstal z podlahy a oprášil se

Prstová gymnastika „Jaro je červené“

Celé jméno autora Název abstraktu
Gerega S.A. "jarní nálada"
Vzdělávací cíle: Naučte se kreslit jarní krajiny pomocí různých umělecké materiály a nástroje, pomocí standardních i netradičních technik, k upevnění znalostí o znameních jara.
Vývojové úkoly: rozvíjet kompoziční dovednosti, vnímání barev.
Výchovné úkoly: pěstovat zájem o kolektivní kreativitu, schopnost koordinovat své jednání s ostatními účastníky práce.
Integrace vzdělávacích oblastí: „Umělecká kreativita“, „Kognice“, „Komunikace“, „Socializace“, „Zdraví“.
Demo materiál: ilustrace zobrazující jarní krajinu, zvukový záznam „The Sound of the Wind“, krásná krabice s míčky, polštářky.
Leták: Whatmanův papír, zubní kartáčky, pěnové houby, vatové tampony, siluety dlaní, koktejlová brčka, papírové ručníky, žlutá pasta, látkové květiny, akvarelové barvy, střapce různé velikosti, doušek šálků.
Průběh lekce:
Přehraje se zvukový záznam hluku větru. Učitel si všimne kousku papíru na stole. Je na něm nápis „Jarní nálada“. Učitel a děti hádají, že tam býval obrázek jarní krajina, ale barvu pravděpodobně smyl déšť. Obraz je potřeba obnovit (motivace).
Děti „jedou“ do země Risovandia tento problém vyřešit: sedí na imaginárním obláčku (polštářích), „vznášejí se nad zem“ a „létají“.
Předškoláci jsou nabízeni didaktická hra"Tajemné krabice" Učitel jim ukazuje krásnou krabici plnou kouzelných koulí. Každé dítě si vybere míček a navíjí ho, dokud jej nezavede do malé krabičky. K dispozici je nástroj pro kreslení ( zubní kartáček, pěnová houba, silueta dlaně, koktejlová trubice atd.). Poté se kluci „rozjeli“ zpět a během letu si pamatují známky jara.
Kluci jsou rozmístěni: někteří budou zobrazovat přírodní objekty na horní straně papíru Whatman, jiní na spodní straně. Učitel připomene techniky kreslení netradičními materiály, poznamená konkrétní obrázky, které se nejlépe pořídí zubním kartáčkem (tráva, vánoční stromky), potiskem pěnové gumy (oblaka), dlaní (stromy), foukáním trubičkou (keře, ježek, slunce ).
Provádí se prstová gymnastika.
Samostatná práce předškoláků. Dětem, které úkol rychle splnily, jsou nabídnuty pampelišky z látky, které je potřeba připevnit na nakreslenou trávu pomocí kapky žluté pasty.
Všichni společně obdivují výsledný obrázek.
Rešetnikova E.
Učitelka přinese dětem dopis, který jí pošťák dal cestou mateřská škola. Chcete-li zjistit, od koho to je, musí kluci uhodnout hádanku:
  • Dny se zkrátily
    Noci se prodlužovaly.
    Kdo to řekne, kdo ví...
    Kdy se to stane?

Dopis napsal podzim. Obává se, že stromy a keře brzy shodí svůj krásný žlutý oděv a usnou. A moc si chci prodloužit podzimní pohádku. Kluci ochotně souhlasí s pomocí - kreslit krásné obrazy na téma "Podzimní les".
Učitel nabízí předškolákům k zamyšlení podzimní krajinu umístěnou na tabuli, přičemž zdůrazňuje, že předměty v pozadí jsou vyobrazeny jako malé. Poté pozornost dětí upoutají kreslicí potřeby (štětce, vodové barvy, voskovky) a možnosti zobrazení stromů (k tomu jsou k tabuli přivolány dvě děti, aby ukázaly).
Tělesná výchova „Podzim“ se koná s prvky prstové gymnastiky.
Samostatná práce předškoláků. Recenze děl. Jedno z dětí vybírá podle jeho názoru nejvíce expresivní práce, pak ten nejpřesnější a také ten, kde jsou objekty správně umístěny s ohledem na proporce.
Čtení úryvku z básně I. Bunina „Padající listí“:

  • Les je jako malovaná věž, lila, zlatá, karmínová,
    Stojí jako veselá pestrá stěna nad jasnou mýtinou.
Isimová M.K. "Stromy v mrazu"
(kresba podle reprezentace)

Předškolák dostane hádanku o zimě:

  • Nastalo chladné počasí a medvěd přestal řvát.
    Voda se proměnila v led. V lese přezimoval medvěd.
    Šedý zajíček s dlouhýma ušima
    Proměnil se v bílého zajíčka.
    Kdo to řekne, kdo ví:
    Kdy se to stane?

Dětem jsou nabízeny reprodukce zobrazující zimní krajinu. Rozhovor o znacích zimy: jak se nazývají období oteplování v zimě (tání), jak vypadá obloha v tomto ročním období, jaké srážky vidíme v zimě (modrá, mráz) atd. Za každou správnou odpověď , kluci dostávají sněhovou vločku.
Učitel čte řádky od vynikajících ruských básníků o zimě:

  • Pod modrou oblohou
    Průhledný les sám zčerná,
    Nádherné koberce,
    A smrk se mrazem zezelená,
    Sníh leží a svítí na slunci;
    A řeka se třpytí pod ledem.
    (A.S. Puškin)
    Čarodějka v zimě
    Les je začarovaný
    A sněhové třásně,
    nehybný, němý
    Září nádherným životem.
    (F.I. Tyutchev)
    Očarován neviditelným
    Les dřímá pod pohádkou spánku,
    Jako bílý šátek,
    Borovice je svázaná...
    (S.A. Yesenin)

Pořádá se tělovýchovné setkání „Sníh“ na báseň I. Tokmakové.
Poslech skladby P.I. Čajkovského "Zimní ráno".
Děti v předškolním věku jsou vyzvány, aby pomocí sangvinických tyčinek zobrazily krásu zimní krajiny - stromy pokryté námrazou - na papíře. Tento materiál dobře přenáší drsnost stromové kůry. Budete potřebovat hnědou, černou (pro kmeny) a modrou (mráz na větvích) barvy.
Učitel podotýká, že sangvinik je křehký: není třeba ho pevně mačkat prsty a tisknout na papír.
Děti kreslí zimní krajinu do kompozice „Winter“ od P.I. Čajkovskij (album „Roční období“).

Výstava kreseb. Vyprávění přísloví a rčení o zimě:

  • Prosinec končí rok, začíná zima.
  • Dobré sněžení zachrání úrodu.
  • Ne sníh, který zametá, ale ten, který přichází shůry.
  • Mráz je velký, ale neříká vám, abyste stáli.
  • A dovnitř silný mráz práce vás zahřeje.
  • Nový rok - obrat k jaru.
Balakireva M. "Jabloně kvetou"

Rozhovor o jaru a jeho znameních. Děti vyjmenují stromy, které kvetou na jaře.
Ozve se zaklepání na dveře - objeví se zajíček s větví jabloně v tlapkách. Pupeny na větvi jsou oteklé - brzy se objeví listy.
Děti popíší, jak vypadá větev jabloně, a poté mají nakreslit jabloně s rozkvetlými listy a květy, aby pak kresby mohly předat zajíčkovi.
Tělesná výchova se koná:

  • Vy a já jsme šli na pole
    (krok na místě)
    A našli tam květiny.
    (Pobyt)
    Pro jednoho se sklonil
    (Nakloňte se dopředu)
    A pak pro toho druhého,
    (Nakloňte se dopředu)
    Rychle jsme utrhli třetí
    (Nakloňte se dopředu)
    A běželi s kyticí.
    (Běží na místě).

Učitel připomene techniky kreslení stromu. Kmen je vyobrazen jako celá hromada. Chcete-li nakreslit jemné květy jablek, musíte smíchat růžové a bílá barva. Listy jsou vyobrazeny metodou máčení.
Prstová gymnastika se provádí:

  • Slunce vychází -
    Květina kvete!
    Slunce zapadá -
    Květina jde spát.

Samostatná činnost předškoláků. Výstava děl.

Krajinné kompozice žáků s komentářem k dokončení práce

Letní skladby pro studenty přípravných skupin jsou zpravidla světlá a barevně bohatá díla. Obrovští barevní motýli tak krouží nad zelenou loukou v kresbě „Ach, léto!“ Na čisté obloze se tu vznášejí modré mraky a z trávy vykukují sedmikrásky. Kreslení roniknut pozitivní nálada. Podobná práce- "Obrázek o létě."

Velmi expresivní je dílo „Colors of Summer“, kde dítě zobrazilo vodní krajinu - jemně růžové lekníny rostoucí na jezeře.

Na kresbě „Summer Rainbow“ je zobrazena okouzlující jasná duha. Práce byla provedena netradiční technikou - poke painting. Poznámka zajímavý obrázek slunce s velmi dlouhými paprsky dosahujícími téměř až k zemi.

Stromy v kompozici „Léto v březovém háji“ jsou detailně vykresleny. Originální detail - břízy jsou obdařeny antropomorfními rysy - mají lidskou tvář.

Velmi jemná práce - „Jaká barva je léto“, provedená tlumeně pastelové barvy. Kresba působí podobným dojmem „ Květinová mýtina„- je zde použita technika kreslení na mokro. Výsledkem byla krásná rozmazaná obloha.

Fotogalerie: výběr letních kreseb

Kresba kvašem Kresba akvarelem Kresba akvarelem Kresba akvarelem Kresba šťoucháním Kresba akvarelem Kresba akvarelem na mokro

Předškoláci vytvářejí velmi barevné krajiny na téma zlatý podzim. Kresby jsou bohaté světlé barvy, často prováděné v kvaši. Díla využívající techniku ​​monotypu („The Autumn Sunset“) jsou vždy originální.

Děti dobře rozlišují mezi popředím a pozadím kompozice. V tomto ohledu je orientační kompozice „Podzimní... Pohádkový palác“, kde je jasně vykreslena přední strana krásný strom se žlutým listím.

Dílo „Sbohem, podzime“, provedené tužkou v jemných pastelových barvách, působí velmi jemně. Všimněme si krásné horské krajiny v pozadí.

Kompozice „V parku na podzim“ je okouzlující: vidíme štíhlé stromy s různobarevným listím a elegantní zakřivený most přes řeku. Spadané listí vypadá krásně na pozadí modré vody. Obloha je vyrobena ve velmi krásných přechodech odstínů.

Malebná je i modrá obloha se sněhobílým mrakem na snímku „Podzimní den“.

Fotogalerie: kompozice s podzimní krajinou

Kresba akvarelem Kresba tužkou Kresba kvašem Monotyp Kresba akvarelem Kresba kvaš Kresba poke Kresba akvarelem Otisk listu Akvarel Kresba Akvarelem Kresba akvarelem

Zimní náměty předurčují k používání nestandardních kresebných metod. V tomto ohledu je indikativní dílo „Zimní kouzelný strom“, které je kombinací nekonvenčních technik: samotný strom je zobrazen pomocí blotografie, námraza na větve je šťouchána polosuchým štětcem, sovy na větve jsou kresleny prstem a sněhové vločky se malují vatovými tyčinkami.

Pomocí potisku byl vytvořen celý zimní les, který vypadá jako z pohádky list zelí("Zimní les") Zajímavá je také kompozice „Winter’s Tale“, kde jsou zasněžené koruny stromů vyobrazeny šťouchnutím a nad nimi létající hýli pomocí razítka s gumou. Tajemný les je vyobrazen na kresbě „Zima v lese“ u stromu se skrývá legrační liška.

Monochromy jsou vždy výrazné zimní malby, například strom pokrytý bílým sněhem na obrázku „Strom v mrazu“. Působivé jsou také kompozice „Winter Tree“ (stromy vypadají jako sněhové mraky) a „Stromy pokryté mrazem“ (větve jsou složitě zakřivené).

Okouzlující vánoční stromky v zasněženém oblečení jsou zobrazeny na kresbách „Zima-Zima“ a „Zima-Krása“.

Fotogalerie: zima v dětských kresbách

Kresba akvarelem Kresba akvarelem Kresba kvašem Kresba akvarelem Skvrny, kresba vpichem, vatovými tyčinkami, prstem Kresba akvarelem Otisk zelným listem Kresba akvarelem Kresba akvarelem Kresba vpichem a otiskem gumou

Elena Razgildeeva
Poznámky ke kresbě v přípravné skupině „Podzimní krajina“

Abstraktní GCD pro umělecký a estetický rozvoj (výkres) PROTI přípravná skupina« Podzimní krajina»

Podrobit: « Podzimní krajina»

Cíl: Formace u dětí estetické představy o vlastnostech kompozice podzimní krajina

Úkoly: Naučte děti kreslit kresbou strukturu stromu - kmen (štětcem, větvemi různé délky. Posílit dovednosti výkres olistění pomocí svislého tahu (metoda máčení). Seznamte děti se způsoby míchání barev při zobrazování podzimní krajina;

Rozvíjet jemné motorické dovednosti, tvořivost, duševní činnost, paměť, souvislá řeč, představivost;

Vychovat pozitivní přístup k přírodě.

Materiály na lekci. - bílý list papíru A2 (ukázka, - listy A4 pro děti, - stojany, - tenký štětec, štětec, - vlhčené ubrousky, voda, - palety, - kvaš (žlutý, červený, zelenomodrý, bílý, hnědý, ubrousky pro navlhčení štětce

Metodické techniky:

Ukázka a vysvětlení učitele, - hudební doprovod, otázky pro děti, - připomínka techniky výkres, - pozorování dětských prací, rady, - poslech hudby P. Čajkovského, - zkoumání dětských prací, - rozbor práce dětí a učitele.

Průběh činností

Ranní kruh.

(děti si hrají v zájmových oblastech, ozve se krátký signál zvonku, děti sbírají hračky. Ozve se dlouhý signál zvonku - děti jdou k učitelce a sednou si na koberec do kruhu)

Ráno jdeme na dvůr -

Listí padá jako déšť,

Šustí pod nohama

A létají, létají, létají...

V jakém ročním období se tento přírodní úkaz vyskytuje? jak se to jmenuje? (pád listů)

Proč se tyto jevy v přírodě vyskytují? Chlapi, měli jste si o tom posbírat informace doma. Kdo nám řekne jaké informace připravený.

1 dítě: Proč listy s nástupem mění barvu? podzim?

2 dítě: Proč opadávají zažloutlé listy?

O změnách, které nastaly v přírodě s příchodem podzim

řekne nám v básni Angelina:

čte báseň.

Umělec- Podzim maluje krajinu,

Vezme do rukou jednoduchou tužku,

Hladce k nim přináší déšť a vítr,

A teplo ze zázračně hořícího ohně.

září ve spojení s ní maluje obraz,

Do košíku jí dává houby a ořechy,

Listí pokrývá pole a louky,

A nažene všechny ptáky k těm břehům.

Umělec- Podzimní dokončování skic,

Představoval jsem si, že je Aivazovský,

A vyměnil jsem tužku za štětec,

Aby bohaté barvy jako by teklo moře.

Chlapi, co umělec kreslí v této básni? Podzim(scenérie)

Co se stalo scenérie(dětské předpoklady) (Krajina jsou obrazy, které zobrazují přírodu.)

Kdo kreslí krajiny? (umělci- krajináři)

Kluci, podívejte se, kolik obrázků, jak můžete určit, které se zobrazují? scenérie, pomůžeš? (děti si vybírají obrázky znázorňující krajina)

Řekněte mi, kluci, jaké roční období je na obrázcích? (podzim) . jak jsi to uhodl? (umělec používá žluté, červené, hnědé, oranžové, zelené barvy). Jakých barev je více? (žlutá, oranžová, hnědá). Podívejme se na obrázky. Co můžete říci o tom, jak umělec aranžoval určité prvky ve své kresbě? krajina? Řekni mi, proč jsou stromy tady velké a tady malé? (protože tyto stromy jsou blízko nás a tyto jsou daleko) Jak jinak se liší (jasné kreslení větví, listí a v dálce na jednom místě stromy nakreslený blízké jsou nakresleny ve spodní části listu, ale stromy v dálce jsou nakresleny větší a menší).

jaká je? podzim? (dětské předpoklady)

Kluci, líbí se vám to? podzim? Jak? (odpovědi dětí)

Rád chodím například po spadaném listí, jako po zlatém koberci. Není to pravda? na podzim moc krásné? Je to, jako by dobrý čaroděj maloval všechno kolem jasnými barvami.

Kluci, brzy to skončí přijde podzim, v jakém ročním období? Jak si můžeme zachovat krásu? podzimní příroda ? Co můžeme udělat, aby nám naše práce připomínala podzim? Nechceš být malým čarodějem a nakreslit podzimní krajinu. souhlasíte? Kde najdeme to, co potřebujeme? kreslících materiálů. (v uměleckém studiu). Pak jdeme do tvořivé dílny.

Kluci, zaujměte svá místa u stojanů.

Chlapi, podívejte se, jestli máte vše, co potřebujete kreslení podzimní krajiny. Přijďte si vybrat požadované barvy kvaše pro kreslení podzimní krajiny.

Vysvětlení metod práce.

Aby se předešlo duplicitním kresbám, je zobrazení provedeno na listu tapety, prvky jsou zobrazeny učitelem, který není v obecné složení, ale jako samostatné prvky)

Nejprve musíme určit horizont. Proč je to nutné, co oddělujeme tímto řádkem? (rozlišujeme, kde bude nebe a kde bude země)(toto je ta pomyslná čára, kde se zdá, že se země spojuje s oblohou (kreslí) . K tomu si vezmeme štětec a nakreslíme čáru. Nyní kreslíme oblohu. K tomu si vezmeme štětec, namočíme do bílé barvy a otřeme na list papíru, přidáme další dvě barvy podle vašeho přání, podle toho, jak chcete oblohu znázornit. Například žlutou a modrou, nebo můžete přidat růžovou nebo fialovou a rychle ji potřít vlhkým hadříkem, aniž byste nechali barvu zaschnout, nebe je hotové. Dále nabarvíme spodní část listu, nakreslíme trávu, vezmeme žlutou barvu, poté zelenou, můžete přidat hnědou a také ji přetřete vlhkým hadříkem.

Aby se nakreslit dlouhý záběr, budeme potřebovat široký štětec a dvě nebo tři barvy. Položme je na štětec zároveň, trochu žluté, trochu zelené a trochu modré, a metodou kartáčování po linii horizontu s vámi pohybujeme štětcem, teď nahoru, teď dolů. Aby les vypadal jako skutečný, po spodním pruhu lesa ho trochu setřeme vlhkým hadříkem. Dlouhý záběr je připraven. Aby se remíza kmen stromu vezmeme střední štětec, vezmeme dvě barvy, kterými znázorníme kůru stromu a lehké pohyby Uvolněně položíme chlupy k sobě, kartáč se dotvaruje a větve tak nebudou rovnoběžné se zemí. Na jaké barvy lze použít kreslení kmene břízy? Strom zbývá doplnit korunou stejným způsobem, vybereme dvě barvy najednou, například žlutou a zelenou, nebo můžeme přidat trochu oranžové; Aby se remíza Vybíráme také několik odstínů keřů, například bílou, žlutou, oranžovou nebo žlutou, oranžovou a zelenou, a potiskujeme břízu. Zůstává nám nakreslete větve, vybereme dvě barvy, například hnědou a černou, a pomocí lehkých svislých tahů označíme větve. Přidáme trochu tahů štětcem pro označení trávy. Můžete přidat stromy uprostřed. Zde budou o něco menší než stromy v popředí.

Než začnete kreslení potřebuje připravit naše prsty kdo bude vést prstovou gymnastiku.

Samostatná práce dětí.

Děti přistupují ke stolům, kde jsou různé vizuální materiály a pustit se do práce.

(hudební doprovod procesu kresba P. I. Čajkovskij « Podzimní píseň» z cyklu "roční období".)

Závěrečná část. Analýza prací.

Teď se chlapi podíváme na vaši práci.

Podívejte se, kdo má největší jas ukázalo se, že je podzim? Nejtemnější, nejchmurnější nebe? Nejzataženější scenérie? SZO nakreslil spoustu stromů? SZO nakreslil nejkrásnější strom?

Podařilo se zprostředkovat obraz podzimní krajina?

Co uděláme s našimi pracemi? (uspořádáme výstavu)

Jak bychom měli výstavu nazvat? (návrhy pro děti)

Děkuji vám za vaši práci, moc jsem si to s vámi užil

Julia Myasnikovová
Abstrakt GCD pro kreslení „Pozdní podzim“

Podrobit: « Pozdní podzim»

Obsah programu:

Naučte se tvořit expresivní obraz « pozdě» podzim;

Rozvíjet tvůrčí schopnosti (využití přijatých reprezentací vizuálních a technické dovednosti pro vlastní výběr obrázku);

Pěstovat přesnost při práci, schopnost naslouchat a slyšet učitele, naslouchat odpovědím ostatních dětí;

Rozvíjet imaginativní myšlení, kreativní představivost.

Materiál: ilustrační obrázky "zlato" podzim a« pozdě» podzim, barvy, list papíru, ubrousky, štětce.

Vychovatel: Kluci, poslouchejte hádanku a hádejte, o čem je.

Dny se zkracovaly, noci se prodlužovaly.

Kdo může říct, kdo ví, kdy se to stane?

Takže, kluci, jak jste pravděpodobně pochopili, dnes budeme mluvit o podzim.

Jaké je teď roční období?

Děti: Podzim

Po jakém ročním období přijde podzim?

Děti: Po létě

Jak dlouho to trvá podzim?

Děti: Tři měsíce.

Řekni mi tři podzimní měsíce.

Děti: září, říjen, listopad.

Co se děje na podzim?

Děti: Dny se zkracují

Noci jsou delší, slunce málo svítí, listí opadlo a zčernalo, na loužích jsou v noci studené deště se sněhem, mráz a led, zvířata se připravují k zimnímu spánku, ptáci odletěli do teplejších podnebí.

A co se stane podzim?

Děti: raná, zlatá, pozdě.

Který podzim vyobrazený na obraze?

Děti: Brzy. Slunce svítí barevné listy Právě začínají žloutnout.

Děti: Světlý, teplý.

Která to je teď? podzim?

Děti: Pozdní podzim

Který podzim vyobrazené na tomto obrázku?

Děti: Pozdě. Počasí je zataženo, pošmourno

Jaké barvy umělec použil?

Děti: Tmavá, šedá

Fízminutka:

Listy podzimní tiše krouží,

Listí nám tiše padá pod nohy

A šustí a šustí pod nohama

Jako by se jim chtělo zase zatočit hlavou.

Ozve se zaklepání na dveře. Přinesli dopis od ježka.

Ahoj lidi! Je mi smutno, chybí mi les. Na mýtině, kde jsem žil předtím, rostla spousta stromů a nějaké houby. Byla krásná. Ale teď je to tady podzim, schoval jsem se do díry a opravdu to chci vidět pozdní podzim. Kluci, nakreslete mi prosím pozdní podzim

Kluci, nakreslíme pro našeho ježka pozdní podzim. Jaké barvy použijeme?

Děti: Šedá, studená.

Vezmeme své štětce a nejprve nakreslíme stromy. Poté namalujeme oblak, nejprve bílou barvou, poté po dobrém umytí štětce naneseme trochu černé. Pokud chcete, můžete čerpat déšť. Ale listí a tráva už nejsou žluť, ale hnědé.

Samostatná práce dětí.

Výsledek GCD.

Zeptejte se dětí, zda dokázaly zprostředkovat zbarvení šera podzimní den . Požádejte jednoho nebo dva lidi, aby pojmenovali barvy, které použili.

Udělejte výstavu děl.

Publikace k tématu:

"Pozdní podzim". Shrnutí lekce o seznámení se s přírodním světem pro střední skupinu Výchovné: Vštěpovat dětem přátelský přístup k okolní přírody. Rozvíjejte týmovou práci a interakční dovednosti.

"Pozdní podzim". Shrnutí integrované lekce o vývoji řeči ve skupině seniorů Pozdní podzim Cíl: Systematizovat a doplnit slovník na lexikální téma „podzim“ Cíle: Vzdělávací: - shrnout poznatky.

Shrnutí GCD pro kresbu „Podzim“ v přípravné skupině technikou monotypu Cíl: zlepšit umělecké a estetické vnímání. Cíle: seznámit děti s novou technikou kreslení – „monotyp; podporovat.

Souhrn vzdělávacích aktivit pro děti seniorské skupiny s obecnými rozvojovými dovednostmi „Pozdní podzim“ Shrnutí podskupinové lekce pro předškoláky s obecnou nerozvinutostí řeči 3. stupně vývoje řeči ve skupině seniorů. Lexikální téma: Pozdě.

Přehled organizovaných vzdělávacích aktivit se studenty seniorská skupina. Vzdělávací oblast"kognitivní vývoj".

Přehled organizovaných vzdělávacích aktivit o rozvoji řeči. "Skládání příběhu "Pozdní podzim" Přehled organizovaných vzdělávacích aktivit na vývoj řeči na téma: „Skládání příběhu „Pozdní podzim“ ve střední skupině.

Shrnutí vycházky v přípravné skupině (konec podzimu) Téma: Postarejme se o ptáčky. Cíle: - pokračovat v upevňování znalostí o ptačím světě; - objasnit, co ptáci jedí a kde žijí, stejně jako lidé.