Rostrální sloupy. Rostrální sloupy osnova lekce o nášivce, modelování (přípravná skupina) na téma Rostrální sloupy kreslíme v MŠ

Shrnutí lekce pro děti přípravné skupiny

(pomocí ICT).

OBRAZY ARCHITEKTURY Petrohradu

Srovnání rostrálního a Alexandrovského sloupu.

Cíl:

Vzbudit pocit hrdosti a touhu zachovat kulturní dědictví Petrohradu; rozvíjet touhu studovat historii a kulturu města.

úkoly:

Vzdělávací:

Obohatit zážitek z vnímání rozmanitosti krásy v městském prostoru (na příkladu architektonických a sochařských objektů).

Pokračujte v seznamování dětí se slavnými architektonickými soubory.

Ukažte, jak významná kulturní a historická fakta a události minulosti i současnosti jsou prezentovány v dílech výtvarného umění.

Rozvinout schopnost upozornit na podobnosti a rozdíly architektonických struktur, porozumět vlastnostem materiálů a designových prvků použitých architektem.

Zintenzivněte používání slov a frází: panorama, soubor náměstí, dekorativní dekorace.

Opravné:

Automatizace přiřazených zvuků v samostatné řeči.

Pokračovat v práci na tvorbě gramatických kategorií.

Vzdělávací:

Obohaťte smyslovou zkušenost dětí, rozvíjejte kognitivní procesy: rozvíjejte zrakové vnímání, zrakovou paměť.

Aktivovat samostatnost, iniciativu, subjektivní projevy v procesu osvojování umění.

Rozvíjet samostatnou souvislou řeč, schopnost skládat složité věty.

Přípravné práce:

Představujeme dětem Petropavlovskou pevnost, Admiralitu, Letní zahradu, Palácové a Výměnné náměstí, Michajlovský palác a Kazaňskou katedrálu.

Prohlídka "Petrohrad - skanzen."

Vizuální rozsah:

Panorama kose Vasiljevského ostrova. Fotografie.

Panorama palácového náměstí.

G.G. Gagarin, „Alexandrijský sloup v lesích“. 1832 - 1833.

Demo materiál:

Tabulky - hlavolamy: SLOUP, MAJÁK.

Model Alexandrova sloupu.

"Slovník"

Panenka Znayka.

Projektor, plátno, MacBook. Prezentace "Obrazy architektury Petrohradu."

Leták:

„Vystřihnout obrázky- fotografie": "Burza", "Zoologické muzeum - sklad", "Rostrální sloup", "Kazaňská katedrála", "Michajlovský palác", "Zimní palác", "Alexandrův sloup", "Generální štáb".

Nápisové štítkyse jmény architektů.

"Rostra" - siluety lodních přídí na sloupech.

Zaškrtávací políčka s obrázkem čtverců Dvortsovaya a Birzhevaya nalepte tužky.

Sloupce - siluety Adeksandrovské a rostrální sloupy.

PRŮBĚH TŘÍDY.

1. Úvodní část.

Rádi cestujete? DnesZnayka bude s námi cestovat. Myslím, že Znayce toho můžeš hodně říct.

2. Hlavní část.

Hra "Cesta".

Kluci, teď jedeme na neobvyklou exkurzi..

Udělejte si pohodlí na „autobusovém sedadle“.

1 zastávka.

A.K. Beggrov, "Pohled na Něvu a kose Vasiljevského ostrova z burzy." 1879.

? Kde si myslíte, že jsme (Na kose Vasiljevského ostrova.

zastavil? Na náměstí Exchange Square.

Správně, toto je „Výhled na Něvu a

Spit Vasiljevského ostrova

s burzou“, malba,

namaloval umělec

Beggrov před 140 lety.)

Jaký byl tento den? (zima, mrazivo, slunečno,

hlučný, veselý).

„Panorama Spit Vasiljevského ostrova“ - fotografie.

Co se na náměstí změnilo (Lodě už tam nejezdí.

během této doby? Lidé nejezdí po Něvě v kočárech.

Už tam není žádný přístav.

Na burze a ve skladu jsou muzea.

Na náměstí je teď park

lidé odpočívají.

Na kolonách o prázdninách

zapálit pochodně.)

Pokračujeme v cestě.

2. zastávka.

? Poznali jste tento čtverec?

G.G. Gagarin, „Alexandrijský sloup v lesích“.

Jaká událost se děje? (Toto je Palácové náměstí.

Instalovat

Alexandrovská

sloupec. Zakládají kolonu

před Zimním palácem.

"Palácové náměstí".

A teď všichni obdivují

Palácové náměstí.

"Panorama Palácového náměstí."

? Řekni mi, proč milujeme (Toto náměstí je elegantní.

tato oblast? ... slavnostní. ...památné.

...slavnostní.

majestátní.)

Budovy postavené

architekti tvoří

1 z nejlepších souborů.

? Co je soubor? (Všechny budovy jsou pohromadě

vytvořit celý obrázek.

Soubor tvoří jeden celek.

Hra "Složte obrázek."

Znayka požádá vás, abyste spojili jednotlivé části dohromady, abyste vytvořili celou fotografii, a pak si zapamatovali, kdo tyto budovy postavil.

Zimní palác - Rastrelli,

Alexandrův sloup -

Montferrand, generální ředitelství -

Rossi, Exchange - Thomas de Thomon,

Rostrální sloup - Thoma

de Thomon, zoologická

muzeum (sklad) - Luchini,

Michajlovský palác - Rossi,

Kazaňská katedrála - Voronikhin.

Udělejte prosím velké fotografie Dvortsova a

Výměnné náměstí.

(Jsou použity pouze nezbytné obrázky).

"Přečtěte si hádanku." KOLO(S)-N-NA.

Hra "Srovnání".

Mluvili jsme o rostrálu

A Alexandrovy sloupy.

"Alexanrovskaja kolona". "Rostrální sloupy".

? Jak se od sebe liší (Rostrální sloupy

od přítele? postaven z cihel a

Alexandrovská - vyrobena ze žuly.

U rostrálních sloupů na

podstavec je socha, a

Alexandrovská - basreliéf.

Nahoře u rostrálních sloupů

mísy a v Alexandrovské -

plastika anděla s křížem.

Existují dva rostrální sloupy a

Alexander Column sám

Rostrální sloupy mají rostra.

Alexandrův sloup

postavený na počest vítězství a

rostrální - majáky.)

v čem jsou si podobní? (To jsou sloupce.

Zdobí naše město.)

Hádejte, který sloupecZnayka udělal hádanku?

Hra "Nádherná taška".

Určete, co se skrývá. (Rozvržení Alexandrovské

sloupců.

Popište přítomnost popř

nedostatek podrobností).

"Přečtěte si hádanku." MAJÁK.

Rostrální.

Hra "Rostra".

Určete co (hlava vlka, vodní,

je tribuna vyzdobena? jednorožec).

Proč? (K zastrašení nepřátel).

Co je zobrazeno (Mořské panny. Hlídali

na spodní rostra? námořníci).



3 Tělesné cvičení.

"Co je vyobrazeno na tvé rostře?"

Vyjádřete obraz a charakter zvířete.

(s hudebním doprovodem).

4. Hlavní částí je nášivka.

"Vlajka je suvenýr."

Znayka pro vás připravené dárky. (Palácové náměstí,

Na vlajkách jsou čtverce, o kterých náměstí Birzhevaya,

dnes jsme mluvili.

Přidejte chybějící kousek. Nutno přilepit

požadovaný sloupec).

5. Závěrečná část.

Dnes jsme cestovali po městě. Co nového jste se dnes naučili?

Splnili všechny nabízené úkolyZnayka.

A máte nádherné vlajky, na kterých můžete doplnit chybějící prvky.

Během školního roku skupina vede kurzy, které děti seznamují s historií a kulturou Petrohradu.

GBDOU č. 12 kombinovaná mateřská škola okresu Kirov v Petrohradě

Shrnutí GCD pro kreslení ve skupině seniorů

"Rostrální sloupy"

Vychovatelka: Krylová V.A.

2018

Petrohrad

Cíl: Pokračovat v seznamování dětí s památkami Petrohradu (Rostrální sloupy)

úkoly:

Vyvolat touhu zajímat se o památky města Petrohrad, jeho historii;

Podporujte lásku ke svému městu;

Rozvíjet myšlení, řeč, slovní zásobu dětí;

Pěstovat kreativitu, přesnost a estetický vkus.

Přípravné práce:

Vyprávění dětem o historii založení Petrohradu, učení básniček o Petrohradu, prohlížení obrázků (fotek) architektonických památek; prázdný modrý tón pro kreslení.

Materiály:

Prezentace „Atrakce Petrohradu“;

Barvy (kvaš), štětce, voda.

Průběh přímých vzdělávacích aktivit:

1. Úvodní rozhovor.

Kluci, vím, že rádi luštíte hádanky, takže tady je hádanka pro vás:

„Dva vysoké sloupy
Ty se rýsovaly v dálce.
Jak jsou obrovské?
Nepochopitelné a úžasné!
Po stranách sloupů jsou sochy.
Také velké postavy -
Volha, Volchov,
Dněpr, Neva...
Uhodli jste, děti?(Rostrální sloupy)

Výborně, uhodli jste správně, toto jsou Rostrální sloupy. Dnes je nakreslíme.

2 . Zkouška sloupců (prezentace):

- Rostrální sloupy- majáky. Majáky svítily v noci a v mlze. Rostrum bylo jméno dané přídi lodi. Rostrální sloupy jsou památníkem ruské námořní slávy. U paty rostrálních sloupů jsou sochy: sedící dvě mužské a dvě ženské postavy, symbolizující ruské řeky - Volhu, Dněpr, Volchov a Něvu.

Jaký tvar má sloupec? Co je na ní? Jaký tvar má základna sloupu?

3 . Prstová gymnastika:

Rád se procházím po městě (oni chodí)

Něvský - jeden, Zima - dva, (kroucené prsty)

Tři - krásná Neva

A čtyři - Palácový most,

Pět - jdu po Sadovaya,

Šest – půjdu za Izákem

A podívám se na kopuli.

Sedmá - samozřejmě Letní zahrada.

Jak krásný je jeho outfit!

Osmička je pevnost poblíž Něvy.

Pravděpodobně jsi tam byl.

Devět - potkal jsem mě

Bronzový jezdec na koni.

Deset - za zatáčkou

Vidím bránu Narva.

4. Ukázka kreslení sloupu:

Nejprve nakreslíme patku obdélníkového sloupu tmavě hnědou barvou.

Nyní nakreslíme samotný sloup. jakou má barvu?(červeno-hnědá).

Může se nazývat cihla, abychom získali tuto barvu, smícháme červenou s kapkou černé barvy a malým množstvím bílé, červená barva by měla převládat a nakreslete dlouhý obdélník nad chodidlem.

Nyní začneme kreslit tribunu. jakou mají barvu?(tmavě zelená) . Vezměte tmavě zelenou barvu a nakreslete trojúhelníky po stranách sloupce.

Na vrcholu sloupu je vyhlídkový ochoz a mísa - lucerna, jsou také tmavě zelené.

Zbývá jen natáhnout oheň. Jakou barvu má oheň?(žlutá, oranžová).

To je vše, sloup je připraven.

5. Děti začínají pracovat.

Před prací připomeňte dětem bezpečnostní pravidla při práci s kartáčem.

6. Výstava dětských prací.

Podívejte se, jaká nádherná díla vznikla, jak krásná výstava z toho vznikla. Líbí se ti to? Co byste ještě chtěli čerpat z petrohradských památek?(odpovědi dětí)

Děti si práci prohlížejí.


Rostrální sloupy na kose Vasiljevského ostrova byly vztyčeny v roce 1810. Sloupy jsou součástí velkého souboru Strelka, který vznikal více než sto let.

Základ tohoto souboru (budova Burzy a rostrální sloupy) však položil na počátku 19. století francouzský architekt Thomas de Thomon.

Na rozdíl od sloupů Chesme a Moreyskaya v Carském Selu nejsou Rostrální sloupy na Strelce pomníkem konkrétního námořního vítězství, ale jsou symbolem triumfu ruské flotily, vojenské i obchodní.

Sloupy měly kromě významné dekorativní role při tvorbě souboru Strelka i ryze praktický význam. Byly to majáky, které svítily v noci, a když se nad Něvou rozkládala mlha. Jeden z nich ukazoval cestu lodím po Malé Něvě, druhý osvětloval cestu po Velké Něvě.

Toto je běžná verze o účelu sloupců. Ne všichni s ní ale souhlasí. Někteří historici poukazují na to, že majáky jsou zřídka umístěny na březích řek, zejména v centru velkého města.

kdo ví? Nachází se na šipka* v oblasti s obtížným klimatem a rozmarnou řekou snad nebyly majáky zbytečné? Ale to není nic jiného než myšlenky amatéra.* - místo soutoku nebo oddělení dvou vodních toků.

Tak či onak, v roce 1885 zanikl přístav na Strelce a rostrální sloupy přestaly sloužit jako majáky, i když takové byly.

Mohutné sloupy byly zdobeny stylizovanými rostrami lodí, na rozdíl od římských triumfálních sloupů, které nesly přídě skutečných poražených lodí, jsou však rostry na petrohradských sloupech konvenční.

Spodní rostra zdobí postavy mořských panen s křídly


Rostra umístěná na druhé „vrstvě“ je zdobena hlavou zvířeteTřetí pár zdobí hlava mořského boha neboli vodního boha. Nejvyšší rostra prořízla petrohradské nebe s mořskými koníky

Dórský řád, který si Thomas de Thomon vybral k vytvoření rostrálních sloupů, byl nejvíce v souladu s myšlenkou moci ruského MOŘSKÉHO státu. Tento řád je nejpřísnější, nejodvážnější (abych tak řekl) a mocný Při práci na souboru Spit Vasilievského ostrova se Thomas de Thomon nespokojil s jedinou možností as každým novým projektem proporce a výzdoba Rostrálu. sloupce změněny.

Andreyan Zakharov, ruský architekt, který pomáhal při hledání optimálního řešení, napsal:

Sloupy (výška 32 metrů) jsou z kamene Pudost, omítnuté a natřené tmavě červenou (cihlovou) barvou Uvnitř sloupů vede točité schodiště na horní plošinu, na které jsou instalovány lampy v podobě trojnožek s mísami. které žhnuly hořící knoty Nejprve to byly pryskyřičné pochodně, později se pokusili nahradit pryskyřici konopným olejem, ale při hoření vycházelo z oleje mnoho ohnivých stříkanců, což nebylo bezpečné.

S příchodem elektřiny došlo k pokusu (1896) připojit výkonné lampy k lampám, ale tento způsob se ukázal jako příliš drahý. A oni ho opustili "Vzhledem k velkým nákladům." V roce 1957, kdy v Leningradu začala rozsáhlá plynofikace města, byl plyn dodáván do Rostrálních sloupů. Od té doby silné hořáky o velkých svátcích vrhají na petrohradské nebe sedmimetrové proudy ohně Na úpatí rostrálních sloupů jsou čtyři postavy z kamene Pudost. Původně se počítalo s odléváním soch z litiny, ale práce se ukázala být na tehdejší dobu příliš složitá Modely byly zhotoveny podle vzorů sochařů I. Camberlaina a J. Thibaulta a vyřezávaného slavného mistra Samsona Suchanova. čtyři postavy z nich, které už více než století sedí u paty sloupů Koho tito kamenní sedící představují?

Nejčastěji se turistům říká, že se jedná o symboly řek - Volhy, Dněpru, Něvy a Volchova. Nejde ale o nic jiného než o běžnou verzi. Za prvé, pouze dvě postavy mají povinné atributy řek (nádob s tekoucí vodou). Kromě toho sám Thomas de Thomon napsal:

Městský folklór má svou verzi. Podle jedné z legend, která vysvětluje název Vasiljevského ostrova, zde za její doby žil jistý rybář Vasilij a jeho žena Vasilisa. Tradice říká, že právě tento pár dal ostrovu jméno.

Stejný folklór tvrdí, že to byli tito staromilci, kteří pohodlně seděli na úpatí Rostrálních sloupů a hlídali svůj milovaný ostrov.

Velká vlastenecká válka byla také zaznamenána na rostrálních sloupech: dekorace byly proraženy úlomky a velmi zrezivěly. V letech 1947 - 1948 byly kovové dekorace nahrazeny duplikáty. Restaurovány byly i sochy.

V mé studentské minulosti (studoval jsem na stavebním ústavu) existoval předmět s názvem „Dějiny architektury“. Nemohu říci, že budoucí inženýři dobře znali historii města, ale testu nelze uniknout. Někteří učili, zatímco jiní se snažili získat fakta za chodu. Pamatuji si tento rozhovor:

— Proč jsou sloupy Rostrální?

- Ano, Rastrelli je postavil!

- Ne, je to proto, že byli zastřeleni poblíž nich)))

A moderní mládež jim říká „pochodně“.

Žádné vtipy však nezabrání tomu, aby Rostrální sloupy zůstaly jedním z rozpoznatelných symbolů Petrohradu.

Kde hledat:

Vasiljevský ostrov, náměstí Birževaja

Nejbližší stanice metra: Sport, Admiraltejskaja

© Elena Astashkevich, blog Jsem Petrohradčan

Rostrální sloupy jsou dnes nedílnou součástí souboru Strelky z Vasiljevského ostrova. Byly postaveny podle návrhu Thomase de Thomona současně s budovou Burzy v letech.


Rostrální sloupy připomínají zvyk, který existoval ve starověkém Římě: na počest námořních vítězství byly vztyčeny triumfální sloupy zdobené přídí zajatých nepřátelských lodí („rostr“ - příď lodi). Zpočátku sloužily sloupy jako navigační majáky - zdálo se, že osvětlují a naznačují cestu do hlavního města Ruské říše.






Čtyři postavy u paty rostrálních sloupů jsou vytesány z kamene Pudost. Původně se počítalo s umístěním litinových soch zde, ale na tak složitou práci se nenašli interpreti. Postavy jsou považovány za alegorie ruských řek: Volhy a Dněpru poblíž severního Rostrálního sloupu, Volchova a Něvy poblíž jižního.






V průběhu let byla provedena obnova rostrálních sloupů. Ztracené kovové části byly nahrazeny jejich kopiemi. Poslední restaurátorské práce proběhly v letech.




Soubor Strelka je jedním z nejromantičtějších a nejpůsobivějších míst v Petrohradě. Vše zde nasvědčuje tomu, že Petrohrad je hlavním mořským městem, a přestože se vzhled města v mnoha ohledech změnil, výběžek Vasilievského ostrova je jedním z těch míst, kde žije duch doby Petra Velikého.


Státní rozpočtová předškolní vzdělávací instituce mateřská škola č. 56, okres Kolpinsky v Petrohradě
SOUHRN UZLŮ V OBLASTI „KOGNITIVNÍ VÝVOJ“
Podrobit:
"POZNÁJTE ROSTRÁLNÍ SLOUPCE"
(starší – přípravná skupina)
Sestavil a provedl
Učitelka Pshennikova Olga Anatolyevna
Petrohrad 2016
Cíl:
- seznámit děti s památkami Petrohradu (budova Burzy a rostrální sloupy);
- probudit vzdělávací zájem ve svém rodném městě.
úkoly:
- zvýšit povědomí o atraktivitách města;
- obohatit aktivní slovní zásobu;
- rozvíjet výtvarné vnímání prohlížením obrazů a drobných plastik;
- rozvíjet produktivní činnosti.
PRŮBĚH TŘÍDY
Na píseň O. Kvasha „Petrohrad je hrdý, bílý pták“ vstoupí děti do skupiny a posadí se do půlkruhu.
- Kluci, dnes pojedeme na výlet na ostrov.
- Tady je nějaká mapa. Co si myslíte, že je zobrazeno na mapě?
Odpovědi dětí: řeka, ostrovy, země...
- Správně, tohle je ostrov. co je to ostrov? (Odpovědi)
- A pokud konec ostrova rozděluje řeku na dvě ramena, pak se takové místo nazývá Strelka. Snímek: "Neva Delta"
- Takže před námi je kosa Vasiljevského ostrova. Strelka rozdělila Něvu na dvě větve: Velká Něva šla nalevo od Strelky a Malá Něva šla doprava. Pomocí zásypové zeminy jí dal Strelka tvar pravidelného půlkruhu. Nedaleko byly vybudovány žulové svahy k vodě. Na nich byly instalovány dokonale kulaté žulové koule. Podle legendy je vytvořil talentovaný kameník Samson Sukhanov bez jakéhokoli vybavení, „od oka“. Snímky: „Šípka Vasiljevského ostrova“, „Žulová koule“
- Na výběžku Vasiljevského ostrova býval obchodní přístav.
-Co je podle tebe PORT? (Odpovědi)
-Mnoho lodí kotví k molu. Do ruské metropole přivezli zboží z celého světa. Sen Petra I. se stal skutečností: Petrohrad se stal evropským přístavem. V přístavu se dalo koupit cokoliv – od diamantů po skotského koně – poníka. A tak bylo rozhodnuto o výstavbě budovy burzy. Snímek: „Přístav na kose Vasiljevského ostrova“
- Kluci, přinesl jsem vám obrázek, pojďme se na něj podívat. (obrázek se rozpadá). SEŠROZENO... budeme ho muset sesbírat, abychom zjistili, co na něm bylo vyobrazeno.
(děti sbírají obrázek)
- A co jsme dostali? (Odpovědi: budova, chrám, palác,...) - Ano, tato budova vypadá jako starověký chrám. Je obklopen 44 sloupy. A tuto budovu nazvali Obchodní burza. Proč si myslíte, že byla postavena budova burzy? (Odpovědi)
- Je správné, že v budově lze provádět obchodní transakce (nákupy, prodeje, směny) Snímek: „Budova obchodní burzy“
- Mám jiný obrázek, ale ten se také rozpadl.
(Děti sbírají obrázek)
- A co jsi dostal? (Odpovědi)
- Správně, ukázalo se, že je to sloup, ale ne jednoduchý sloupek, ale rostrální.
- Kolik z vás ví, co je rostrální sloup?
- Současně s výstavbou Burzy v roce 1810 francouzský architekt Thomas de Thomon instaloval dva silné 34metrové rostrální sloupy, zdobené přídí lodí - rostra.
Proto se sloupy na kose Vasiljevského ostrova nazývají Rostrál. Snímek: „Thomas de Thomon“, „Rostrální sloup“
Po návratu do starověkého Říma si vítěz v námořních bitvách přinesl s sebou přídě lodí - rostra (z latinského slova - zobák). Věřilo se, že čím více rostra, tím větší vítězství. Snímek: "Rostra"
Proto jsou 34metrové rostrální sloupy památníky ruských námořních vítězství. Když byly poprvé instalovány, sloužily jako majáky – nahoře hořely pochodně, které lodím ukazovaly cestu k molu. Snímek: "Sloupce - majáky"
Jak se zapálil oheň na vrcholu sloupu? (Odpovědi)
- Správně. Obsluha vyšplhala po 135stupňovém točitém schodišti na vrchol sloupů a zapálila olej nalitý do velkých misek. V minulém století byl plyn dodáván do sloupů a nyní nemusíte stoupat na vrchol sloupu, ale zapálit plyn níže a je přiváděn nahoru pomocí potrubí. Snímek: "Co je uvnitř Rostrálního sloupu?"
Nyní oheň hoří na sloupech pouze o velkých svátcích - v den zrušení obléhání Leningradu, Den vítězství a Den města. Snímek: „Slavnostní město“
Snímek: „Děkuji za pozornost“
Dále je organizována kolektivní práce na kreslení „Ohňostroje nad rostrálními sloupy“.