Ústní lidová výtvarná prezentace do hodiny literatury (8. ročník) na dané téma. Ústní lidové umění

Lekce č. 2.

Téma: ÚSTNÍ LIDOVÉ UMĚNÍ.

cíle: 1. Obohatit znalosti studentů o ústním lidovém umění.

2. Shromažďovat a opakovat látku na toto téma, učit

použít ji v životě, pochopit význam CNT, rozšířit se

rozhled studentů, pěstovat respekt ke kultuře jejich

Lidé.

Zařízení: 1. Návrh desky.

2. Hráč.

Epigraf: „Přísloví a rčení – zároveň

jak fenomén jazyka, tak fenomén umění.

Prostorný pověstný návrh pouze v

řeč odhaluje svůj význam...“

(folklórní badatel V.A. Anikin)

PRŮBĚH LEKCE

1. Konverzace. Strana 10 – pokračujte v citaci V.A. Anikina.

? – Řekněte nám, jak se folklór studoval, jak se sbíral, jaké sběratele a vypravěče znáte.

? – Co víte o rituálním folklóru? Čemu se věnoval? Jak byl proveden?

? – Mluvte o ukolébavkách. Jaký je jejich obsah? přání? Uveďte příklady.

Ukolébavky jsou krásné a laskavé. Obsahem písní je přání štěstí, prosperity, radostné práce do budoucna, ale zatím... "Pojď, kočičko, přenocuj, pojď rocková Vašenko." "Budeš chodit ve zlatě a nosit čisté stříbro." „Unavené hračky spí, medvědi spí...“, „Ryby usnuly v jezírku, ptáčci ztichli na zahradě, rychle zavři oči, spi, má radost, usni...“.

? - Pestushki a říkanky.

Ze slov „zabavit“, „zabavit“, „vyživovat“, „ošetřovat“, „ženich“. Říkanky a říkanky se zpívají během prvních pohybů a krmení dítěte. „Nosítka“, „rostoucí prckové“, „skákací prckové“.

? - Vtipy?

Malé pohádky ve verších. Ve vtipech – posunovačích je vše naopak: („v dubu si hnízdo udělalo prase ušaté“). Dítě se učí smát a dávat vše na své místo.

? - Volání a věty?

"Zalévej naběračkou!", "Déšť, déšť, pojď, dám ti víc!", "Déšť, déšť, přestaň mi zalévat pelargonie!", "Sluníčko! Podívejte se z okna!"

? - Počítání knih?

Toto je počet ve své nejjednodušší podobě. Byly použity k rozhodování o tom, kdo bude řídit tím, že je použijí v dětské hře.

„Eniki, benikové jedli knedlíky. Eniki, beniki Fox."

„Na zlaté verandě seděl král, princ, král, princ, švec, krejčí, kdo budeš? Mluvte rychle, nezadržujte dobré a čestné lidi."

"Němec vyšel z mlhy, vytáhl z kapsy nůž: budu řezat, budu bít, ještě tě zkazím!"

„A na D, uriki, faki, torba, orba, indu smaki, deus, deus. Krasnodeus, box"

"Pytel se skutálel z velkého hrbu." V této tašce je chléb, sůl, voda, pšenice, podělte se s kým chcete. Mluvte rychle, nezadržujte dobré a čestné lidi."

? - jazykolamy?

Slovní hra, kde jsou zvuky, které je obtížné vyslovit, spojeny do jedné fráze.

Uveďte příklady.

? - Hádanky?

Hádanka plánuje, vymýšlí, nabízí hádat, co se skrývá za alegorií. Hádanky odhalují mnoho úžasných věcí ve světě kolem nás. Rysy hádanek jsou rým a rytmus.

"Hruška visí, nemůžete ji jíst."

"Síto je zavěšené, není zkroucené rukama,"

"Co se pokazí nejrychleji?" (nálada).

"Co je nejrychlejší věc na světě?" (myšlení)

"Za kostěnou stěnou, slavíku, zpívej!" (jazyk).

"Malý, kulatý, dostaneš se do nebe." (oko).

"V břiše je koupel, síto v nose, na jedné ruce a dokonce i na zádech." (samovar).

"Děda sedí, oblečený v kožichu, kdo ho svlékne, roní slzy."

"Luky." Luky. Když se vrátí domů, protáhne se."

"Nad řekou visel pestrobarevný rocker."

"Deset chlapců žije v deseti skříních."

"Je to nové plavidlo, ale celé je plné děr."

? - Přísloví a rčení? Podobnosti a rozdíly. Příklady.

Slabý se vrací napůl.

Spíše než stovky prázdných slov je lepší jedno jasné.

Výřečnost se neobejde bez planých řečí.

Jsem poslední písmeno v abecedě.

Je lepší pít vodu v radosti než med ve smutku.

Vražda vyjde.

Když se neutopíš, nepraskneš.

Mráz není velký, ale nevyžaduje, abyste stáli.

Pro žábu je nepříjemné pamatovat si, že byl pulcem.

Den do večera je nudný, když není co dělat.

! - Porovnejme ruská přísloví s příslovími z jiných zemí světa.

Věnujme pozornost tomu, jak zní některá přísloví při překladu do jiných jazyků. (Přečte se cizí přísloví, studenti najdou ruské přísloví, které je významově synonymní):

1. Dáma opouštějící auto tím zvyšuje jeho rychlost. (Angličtina).

Ruština - Baba s vozíkem - pro klisnu je to jednodušší.

2. Nedostatek inteligence je kompenzován chůzí.

Ruština - Špatná hlava nedá odpočinek nohám.

3. Dobrá paměť má někdy špatný vliv na vidění.

Ruština - Kdo si pamatuje staré, je v nedohlednu.

4. Co nelze říci nad lahví sody, lze říci nad lahví whisky.

Ruština - Co je na střízlivé mysli, to na jazyku opilce.

5. Kdo doufá v sousedovu večeři, zůstává hladový. (Němec)

Ruština - Neotevírejte pusu na bochník někoho jiného.

6. Pekaře chlebem neoklameš. (Ipan.)

Rusky - Starého vrabce na plevách neoklameš.

7. Opařený kohout utíká před deštěm. (Francouzština)

Ruština - Když se spálíte o mléko, fouknete do vody.

8. Kdo se ptá, neztratí se. (Italština)

Ruština - Jazyk vás zavede do Kyjeva.

9. Je lepší uklouznout, než udělat chybu.

Ruština - Slovo není vrabec: když vyletí, nechytíš ho.

10. Po obědě musíte zaplatit. (Němec)

Ruština – Pokud rádi jezdíte, rádi vozíte také saně.

? – Povídejte si o jedinečnosti žánru ditty. Jak jsou popraveni? Jaké hudební nástroje doprovázejí písně? Jak ditties odrážejí čas? Umíš hrát koule?

Zazpívejte si.

D/Z 1. Epika. Legendy. (Opakovat).

3. Vymyslete věci na školní téma.

Bylina- dílo ústního lidového umění chválící......

Epos se skládá z následujících částí:

1) sbor (uvádí čtenáře do světa lidového umění);

2) začátek (je uvedeno umístění akce a jméno hlavní postavy);

3) zápletka (důležitá událost);

4) kulminace (ústřední událost);

5) rozuzlení (vítězství kladného hrdiny);

6) konec (sláva se vzdává hrdinovi).

Umělecké rysy eposu:

1) opakování slov, výrazů, epizod;

2) odvolání;

3) trojice (často se vyskytuje číslo tři nebo čísla, která jsou násobky tří).

Epický verš- speciální verš založený na stejném počtu přízvuků v řádcích (obvykle 3 přízvuky v řádku) a stejném uspořádání přízvučných slabik na konci každého řádku (obvykle je přízvučná 3. slabika od konce řádku).

Eposy. Umělecké rysy epiky.

Ústní lidová poezie vznikla před mnoha staletími, kdy lidé ještě neuměli číst ani psát. (Snímek 2 končí zde)

Lidové umění je bohaté a rozmanité. V pohádkách a písničkách si lidé povídali o významných historických událostech, o své práci, o svých starostech a strastech a snili o šťastném, spravedlivém životě. (Snímek 3 končí zde)

Lidová moudrost, postřeh, přesnost a výraznost lidové řeči jsou vtěleny do přísloví, rčení a hádanek. (Snímek 4 končí zde)

Mimořádnou zajímavostí mezi díly lidového umění jsou eposy - umělecké a historické písně o hrdinech, lidových hrdinech. (Snímek 5 končí zde)

Hlavní cykly eposů: Novgorod a Kyjev (snímek 6 končí zde)

Akce se ve většině eposů omezuje na Kyjev. Některé eposy vyprávějí o životě, událostech a lidech dalšího největšího města starověké Rusi - Novgorodu (eposy o Sadkovi, o Vasiliji Buslaevovi). (Snímek 7 končí zde)

Kyjevské eposy jsou hrdinské (nebo hrdinské) eposy. Hrdinské eposy vyprávějí o odvážné obraně vlasti, o hrdinech, jejich boji proti kočovným nepřátelům, kteří napadli zemi. (Snímek 8 končí zde)

Eposy jsou stavěny podle konkrétního plánu.

Většina eposů začíná zpočátku. Obvykle se mluví o místo akce nebo o tom, odkud a odkud hrdina odešel (snímek 9 končí zde)

Buď z města Murom,
Z té vesnice a Karacharova
Odcházel vzdálený, statný, laskavý chlapík.
Stál v Matins v Murom,
A chtěl být včas na oběd v hlavním městě Kyjevě-gradu.

A jel do slavného města Černigov,
Je to blízko města Černigov?
Síly jsou dostiženy v černé a černé,
A je černý jako černá vrána. (Snímek 10 končí zde)

Události v eposu jsou prezentovány striktně v pořádku, důsledně. Vyprávění probíhá pomalu, beze spěchu. (Snímek 11 končí zde) Protože epos žil v ústním přenosu, interpret je řekl soustředit pozornost posluchačů na místech, která byla podle jeho názoru obzvláště důležitá. Pro tento účel se epos široce používá opakování, obvykle třikrát. Tak se v eposu o Iljovi Muromcovi a loupežníkovi slavíkovi třikrát opakuje popis síly slavíka. (Snímek 12 končí zde)

Dávat melodičnost b epické, učinit jeho podání výraznějším, muzikálním, často v epice jednotlivé se opakují slova.

Přímá cesta je zablokována,

Cesta byla zatarasena a zazděna.

V hlavním městě Kyjevě,

Od milujícího knížete z Vladimíra. (Snímek 13 končí zde)

K opakování dochází nejen v textu téhož eposu. V různých eposech podobné akce jsou popsány stejným způsobem, jevy, například osedlání hrdinného koně, hostina u knížete Vladimíra, síla nepřítele, bitva mezi hrdiny a nepřáteli atd. Takové podobné popisy, které se nacházejí v různých eposech (a pohádkách), jsou tzv. běžné věci. (Snímek 14 končí zde)

Někdy eposy končí speciálem konec- závěr z celého obsahu eposu:

Nyní staré časy, nyní činy,

to znamená, že to tak bylo za starých časů, to je realita. (Snímek 15 končí zde)

Hlavní postavou eposu je ruský hrdina. Pro jasnější představu o síle hrdiny se používá technika hyperboly(nadsázky). Tak je například popsána bitva mezi hrdinou a nepřátelskou silou. Pokud hrdina mávne pravou rukou, vytvoří se mezi nepřátelským táborem ulice a levou rukou se vytvoří ulička. Hrdinův kyj (meč) váží čtyřicet nebo dokonce devadesát liber. (Snímek 16 končí zde)

Pokud hrdina usne, pak „hrdinský spánek na dvanáct dní“ (dní). Vyrovnat se hrdinovi a jeho kůň:"První skok koně je mnoho mil daleko, ale druhý skok je nemožné najít." Abychom zdůraznili sílu ruského hrdiny, jeho nepřítel je zobrazen hyperbolicky. Nesčetné síly nepřítele „šedý vlk... nemůže předběhnout den, černá vrána nemůže obletět den“. (Snímek 17 končí zde)

V epice, stejně jako v dílech ústní lidové poezie obecně, každé slovo je přesné a výstižné. V průběhu staletí lidoví zpěváci a básníci zdokonalovali jazyk svých básnických děl a dosahovali co nejpřesnějšího a nejživějšího, nejvýraznějšího odhalení prostřednictvím slov nejpodstatnějších vlastností hrdinů a jejich činů. Ano, velmi bohaté a rozmanité v poezii mluveného slova epiteta- barevné definice označující nejpodstatnější rysy lidí, předmětů a jevů života. (Snímek 18 končí zde)

Často stejná epiteta neustále charakterizují určité hrdiny, předměty, jevy života, přírodu atd. Proto se nazývají konstantní epiteta. Například v eposech jsou taková stálá epiteta: statný, dobrý chlap, velká síla, slavné hlavní město Kyjev-grad, pevný luk, hedvábná tětiva, rozžhavené šípy. (Snímek 19 končí zde)

Často se používá v eposech srovnání:

Síly jsou dostiženy v černé a černé,

Černá, černá, jako černá vrána.

Volha chodí jako štika v modrých mořích,

Volgo létá jako sokol pod přikrývkou,

Pronásledujte jako vlk v otevřených polích (snímek 20 končí zde)

Použitý negativní srovnání:

Není to vlhký dub, který se sklání k zemi,

Nejsou rozprostřeny papírové listy,

Syn uctívá svého otce... (Snímek 21 končí zde)

Ve snaze zdůraznit nějaký odstín významu slova, který je podle lidového zpěváka důležitý pro pochopení vyprávění, epičtí vypravěči široce používají synonyma:„Volha začala růst a dospívat“; "A křičte a orejte a staňte se rolníky,"; "Tady se Ilya cítil uražen, cítil se velmi otrávený..." (Snímek 22 končí zde)

Důležitou roli v jazyce eposů hraje podstatná jména se zdrobnělými a láskyplnými příponami. Vyjadřují se populární hodnocení hrdinů epos Bogatyrové jsou často nazýváni láskyplnými jmény: Ilyushenka, Dobrynyushka Nikitich, Mikulushka Selyaninovich atd. (Snímek 23 končí zde) Přípony láskyplného významu se také používají ve slovech označujících předměty patřící hrdinovi. Má „žhavé šípy“, „sedlo“, „uzdy“, „plsti“, „pocení pruhy“ atd. (Snímek 24 končí zde)

Vyslovuje se epos zpívat-píseň. Vypravěč poslouchá zpěv, klade důraz na určitá slova a jinými slovy, bez stresu, zdá se, že splývají jedním slovem („matka země“, „čisté pole“). V tomto ohledu někdy slovo má ve stejném eposu různé přízvuky(„Slavík-slavík“, „mladý“, „mladý“, „mladý“). (Snímek 25 končí zde)

Ve starověké ústní lidové poezii jsou eposy vyprávějící o klidný, pracovní život ruského lidu. To jsou každodenní eposy. Nejdůležitější z nich je epos o Volha a Mikula. V něm Lidová práce je oslavována. V Ilya Muromets lid pěl chválu na rolnického válečníka, hrdinu - obránce vlasti. V obraze Mikula oslavoval rolník oráč, hrdina - živitel země.

ÚSTNÍ LIDOVÉ UMĚNÍ Ruské lidové písně. Ditties

Hodina literatury v 8. ročníku

Subbotina I.K., učitelka ruského jazyka a literatury, SOŠ č. 448, Petrohrad


  • opakování žánrů ústního lidového umění;
  • ukázat rysy žánru lidové písně, vzbudit u žáků zájem o tento žánr;
  • rozvíjet expresivní čtenářské dovednosti a dovednosti analýzy textu.

  • Jaká díla ústního lidového umění jste četli? Řekněte nám o jednom z nich. Pojmenujte žánr, do kterého toto dílo patří.

  • Pamatujete si, jaké folklórní žánry znáte z předchozích hodin? Pokračujte ve vyplňování tabulky. V případě potřeby nahlédněte do učebnice a Stručného slovníku literárněvědných pojmů umístěných na konci 2. části učebnice (str. 388)

Období

Definice

Příklady

Žánr ruského folklóru, epická píseň hrdinsko-vlasteneckého obsahu o hrdinech a historických událostech

"Sadko", "Ilya Muromets a slavík loupežník", "Volga a Mikula Selyaninovich"

Rčení

Přísloví

Tradice

vtip

Pleskat

Popěvek


Přečtěte si v učebnici (strany 6-8) o ruských lidových písních. Vyplňte prázdná místa ve schématu

Skupiny ruských lidových písní


Ústní rozbor lyrické písně podle navrženého plánu

  • Expresivní čtení písně.
  • Význam názvu písně.
  • Kdo a kdy to mohl provést?
  • Jaký pocit má píseň?
  • Jaké umělecké techniky jsou použity v této lyrické písni?
  • Z jakých částí se skládá?
  • Jaké výtvarné prostředky se v něm používají?

  • Přečtěte si v učebnici lidové písně „V temném lese...“, „Ty, tmavá noc, ty, tmavá noc...“, „Ulice se žene vánice...“. Najděte v těchto písních příklady opakování, personifikace a metafory a vysvětlete, co pomáhají vyjádřit.
  • Opakování ________________________________
  • Personifikace _________________________
  • Metafory ______________________________

  • Přečtěte si v učebnici dvě historické lidové písně o Pugačovovi, „Pugačev ve vězení“ a „Pugačev popraven“.
  • Proč si myslíte, že se lidé obrátili k těmto událostem z Pugačevova života a vytvořili o něm písně?
  • Jak se v nich objevuje Pugačov? Jak lze určit postoj lidí k němu?

  • Najděte v historických lidových písních o Pugačevovi obrazy charakteristické pro lidovou poezii: neustálá epiteta a opakování. Napište je a vysvětlete, jakou roli v práci hrají.
  • Konstantní epiteta _____________
  • Opakování ________________________

  • Přečtěte si o dítkách v učebnici (str. 11-12).
  • Řekněte nám o jedinečnosti žánru ditty.
  • Jak jsou popraveni?
  • Jaké hudební nástroje doprovázejí lidové písně a písně?

  • Zjistěte, jaká témata se ditties týkají.
  • V jakých dalších dílech lidového umění jste se také s těmito tématy setkal?

  • V ditties se používají takové výrazové prostředky, jako jsou opakování, epiteta a slova se zdrobnělými příponami. Najděte tato umělecká zařízení v písních, které čtete ve své učebnici. Uveďte příklady.
  • Opakování __________________________________
  • Epiteta __________________________________
  • Slova se zdrobnělými příponami _______________________________

Odraz

NA LEKCI

VĚDĚL JSEM...

UČIL JSEM SE...

LÍBILO SE mi...

JSEM TĚŽKÝ...

MOJE NÁLADA...


Domácí úkol

Strana 13, č. 1-2.

  • Připravte si některou z lidových písní na vystoupení nebo recitaci.
  • Připravte si vlastní text k písničce na školní téma nebo k představení jedné z písní (zpívala výslovnost).

Individuální úkol

Připravte zprávu o Pugačevovi


  • Egorova N.V. Vývoj lekce v literatuře: 8. ročník. – M.: VAKO, 2010.
  • Markitanová M.A. Didaktické materiály k literatuře: 8. ročník. – M.: Nakladatelství „Zkouška“, 2014.

  • Tanec: http:// cs11114.vk.me/g25958009/a_1c2dc320.jpg
  • Hra na harfu: http:// fs.nashaucheba.ru/tw_files2/urls_3/1184/d-1183555/img3.jpg
  • Hra na lidové nástroje: http:// live-music-gallery-fl.ru/files/6d8/6d850bcd1d3333e1f09803489b2f5954.jpg
  • Balalajka: http:// dshisv.ucoz.ru/balalajka.jpg
  • Emelyan Pugachev: http:// www.viewmap.org/wp-content/uploads/2013/02/russkie-deyateli-v-portretax-t1-23.png
  • http:// ru.narod.ru/chastush/garm2.gif
  • Vtipné drobnosti: http://3.bp.blogspot.com/- ZdfNWTa2IL0/TyuRKiZDlfI/AAAAAAAAAAEY/aUr4Lknn7yw/s1600/picture4182.jpg

Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet Google a přihlaste se k němu: https://accounts.google.com


Popisky snímků:

Co se mi na hodinách literatury nejvíce líbí?

Zlaté dědictví ruského starověku. Ústní lidové umění

Rituální Nerituální ruské lidové písně:

Lyrický hrdina je prostý člověk, pracující člověk, voják. Život je vnímán jeho očima, myslí a srdcem. Kompozičně lyrická píseň: monolog - výlev pocitů, úvaha o osudu, často začíná apelem; dialog – rozhovor mezi lyrickými hrdiny. Lyrická píseň

Úvod Díla CNT (folklór) jsou různorodá. Jsou to pohádky, písničky, přísloví a mnoho a mnoho dalších. Konkrétního autora těchto děl se nám nepodaří najít; Esejistický folklór je moudrostí lidu

Hlavní část Každá pohádka něco učí: dobro, spravedlnost, odvaha. Vždy odsuzuje zbabělost a podlost. V příslovích a rčeních...... A jaké písně lidé nevymysleli!...... Mnohé z nich i přes svůj „úctyhodný věk“ dokážou moderní generaci přimět k zamyšlení a dokonce... Folklór je také bohatý na tvorbu pro děti (……..), která……. Esejistický folklór je moudrostí lidu

Závěr Díla UNT nám tedy ukazují, jak správně žít a jednat, učit nás a rozvíjet nás..... Esejistický folklór je moudrostí lidí

Tradice je žánr ústní nepohádkové prózy, příběh o historických osobách a událostech. Historická píseň je jakousi kronikou, dějinami lidu, které vznikly v období boje proti tatarskému jhu. Historické písně a tradice

Legendy „O Pugachevovi“, „O dobytí Sibiře Ermakem“ Historické písně a legendy

O Pugačovovi

„O dobytí Sibiře Ermakem“,

Převyprávění legendy „O dobytí Sibiře Ermakem“ odpovězte na otázky Domácí úkol


K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky

Využití ústního lidového umění v hodinách biologie.

Tento materiál poskytuje zdůvodnění pro proveditelnost použití technik ústního lidového umění v hodinách biologie. Příklady použití materiálu ve výuce jsou uvedeny...

skripta pro matiné pro 2. stupeň střední školy. Ústní lidové umění "Shromáždění"

Scénář matiné na 2. stupni základní školy. Vedeno po absolvování tématu „Ústní lidové umění“. Materiál obsahuje vysvětlivku, scénář, noty, choreo...

Tento test lze absolvovat ve znalostní kontrolní hodině po prostudování tématu „Ústní lidové umění“ z literatury v 6. ročníku. Doba realizace - 40 minut....