Třídní hodina „Je nám přikázáno chránit tento svět“ (2. třída). První lekce „Je nám přikázáno chránit svět“

Třídní poznámky pro žáky druhého stupně „Potřebujeme mír!“


Účel: Tento materiál lze využít pro tematické diskuse a mimoškolní aktivity. Bude žádaný učiteli a studenty středních škol.

Cíl: pořádání akce na podporu míru.
úkoly:
- představit nové datum dovolené, tragické události z historie;
- rozvíjet nejlepší vlastnosti lidstva: vlastenectví, občanství, hrdost na svou vlast, touhu po míru;
- vytvořit pocit osobní odpovědnosti a zapojení do zachování míru.
Přípravné práce: tři dny před akcí dostanou děti úkol: nakreslit plakát na podporu míru na Zemi, najít mírový stůl, některé děti dostanou básničky za vystoupení. Akce se účastní 3 kuchaři šestých tříd, kteří recitují poezii a pomáhají organizovat kreativní práce.
Zařízení: papír, technologické mapy, šablony holubice, mapa světa, řezaná přísloví, omalovánky.
Rozhovor o významu slova „mír“.
Dnešní hodina je věnována míru na naší planetě.


- Jak rozumíte slovu mír? Co máme na mysli tímto prostorným, krátkým a tak důležitým slovem? (chlapi mluví).
Takhle dívka psala o světě v básni.
Kreslím slovo MÍR
Slunce svítí nad zemí,
Děti si hrají na trávě
Řeka je modrá a tady je -
Loď po ní pluje.
Tady doma - přímo do nebe!
Tady jsou květiny a tohle je máma,
Vedle ní je moje sestra...
Kreslím slovo „mír“.
(Dina Mikhailova)
- Co je to za svět?
- Zde je vysvětlení významu tohoto slova ve výkladovém slovníku:
1. SVĚT – Vesmír,
planeta,
zeměkoule, stejně jako obyvatelstvo, lidé na zeměkouli.
2. MÍR – přátelské vazby, dohoda mezi kýmkoli, absence války;
ticho, mír;
dohoda o ukončení války.
Pracujte ve skupinách s příslovími o míru.
Nyní vám chci nabídnout přísloví o míru. Ale jsou zmatení, zkusme je obnovit. (v každé skupině je přísloví uvedeno samostatnými slovy)
Špatný mír je lepší než dobrá válka.
Stát společně za mír je Boží milost.
Pokud se s tebou svět nesmiřuje, smiř se se světem
Co svět nařídil, tak se stane.
Mír bude v pořádku, žádná válka nebude.
Mír na planetě - šťastné děti.
Postavte se společně za mír – žádná válka nebude.
Učitel:
SVĚT je takové mnohostranné slovo.
Mír – toto slovo znamená žádnou válku!
Mír je mír a prosperita!
Svět je celý Vesmír a naše křehká planeta Země!
Mír je vnitřní a duchovní svět člověka!
Zpráva o mezinárodním svátku - Dni míru.


(V řetězci děti vyslovují nalezené poetické linky)
Podívejte se, jakou nádhernou výstavu plakátů jsme vytvořili. Každý z vás vložil do obrazu kus své duše.


Pošlete přání míru. Individuální práce.
Naši asistenti pro vás připravili holubice, na které nyní napíšete svá přání v tento nádherný den všem lidem na světě. Ať naši holubi říkají celému světu, že děti v Rusku a jiných zemích nechtějí války. Zajistěme, aby naše poselství byla slyšet na všech kontinentech, ve všech koutech zeměkoule. (Děti přikládají své holuby na mapu světa.)


Seznámení s tragickými historickými fakty.
- Pojmenujte antonymum pro slovo „mír“. (válka)
Války sužovaly lidstvo v průběhu dějin.
3. čtenář:
Nesmí zarůst trávou
Stopy po strašlivých kovových explozích.
Poslouchej, země je už dávno unavená
Z válek, které v nezmenšené míře pokračují po staletí.
Jaká další opatření lze nalézt?
Měřit náš zvláštní věk?
Ve dvacátém století, stejně jako před novou dobou
Člověk zabíjí člověka.
Podle výpočtů švýcarského vědce Jeana-Jacquese Bebela za posledních 5,5 tisíce let vládl na naší planetě mír jen 292 let. Na zemi zemřelo téměř 15 tisíc válek, z toho více než polovina v Evropě.
XVII století – bylo zabito 3 miliony 300 tisíc.
XVIII století - 3 miliony 200 tisíc bylo zabito.
XIX století – bylo zabito 5 milionů 500 tisíc.
20. století – zabit
21. století – již zabito
Ale století teprve začalo. Nyní lidstvo prochází znepokojivým obdobím.
Vám, občanům naší země, obyvatelům města Beslan, žijícím i padlým, slavným i bezejmenným, je vám věnována tato báseň.
1. čtenář:
Sníh na krbu, sníh na jeřabinách,
U spánků matek se objevil sníh.
Kteří nepočkali na své syny
Ze školy v Beslanu. A dcery...
Kdo je utěší? Kdo jim pomůže?
Kdo nařídil zničit jejich děti?
Kdo za ně otupí velkou bolest?
Ne, pravděpodobně nenajdou klid.
Vy jste je vychoval a vychoval,
Popřáli jsme jim radost a štěstí do života.
Ale jejich mladý život byl zkrácen...
A nemuseli žít ve světě.
Ti, kteří se vrátili, jsou nedotčení a zmrzačení,
Budou si ten teror pamatovat navždy.
A dětem bude řečeno o smutku v Beslanu,
O tom, co se tehdy v zemi stalo...
Tuto báseň věnuji svým milým
A posílám poklonu matkám.
Buďte silní, vzchopte se, budujete v jedné věci.
A na tento teror nezapomeneme,
O těch, kteří zemřeli v Beslanu,
O těch, kteří zemřeli v boji.
(N. Makarova)
Učitel: 1. září 2004. Kdo by si nepamatoval toto hrozné datum?! Do života našich lidí vstoupila tragédií v Beslanu. Poklidný, čistý a dojemný den, jakým 1. září vždy bylo, byl otřesen smutkem, pláčem a bolestí. V důsledku ničemného teroristického činu bezprecedentní krutosti ve městě Beslan byly zabity a zraněny stovky civilistů, z nichž většina byly nevinné děti. Na ten hořký den nikdy nezapomeneme. Věčná památka těm, kteří zemřeli v Beslanu! Nechť je chvilka ticha. (minuta ticha)
1. čtenář: Nevrátili se ze školy. Mladý, silný, veselý. Snili o tvůrčí práci, o jasném životě na Zemi.
2. čtenář: Všichni lidé na světě odsuzují terorismus – to je barbarství 21. století.
3. čtenář:
Teror – neexistuje hrozivější slovo!
Teror – neexistuje drsnější slovo!
Teror – neexistuje krutější slovo!
Teror – neexistuje strašlivější slovo!
Teror – neexistuje strašlivější slovo!
Tento den je plný smutku a smutku.
- Od Velké vlastenecké války uplynulo 70 let. Ale již během této doby zuřilo v různých částech naší planety více než 100 válek.
-Kteří lidé zahajují tyto války? (Krutý, bezohledný, nezodpovědný).
- Je možné se vyhnout vojenské akci? Jak? (Musíme zaujmout zodpovědný postoj ke konfliktům, které vznikají mezi různými zeměmi, a vzniklé problémy řešit vyjednáváním, dohodami a umět vyjednávat pokojně.)
- Války často vznikají kvůli nedorozuměním mezi různými stranami nebo když jedna země zasahuje do řešení kontroverzních otázek jiné země, což je zcela nepřijatelné
Učitel:
Jak si chci pamatovat slova Deana Reeda a věřit, že se to jednou stane:
Čas potíží jistě pomine
Na Zemi nebudou žádné rakety,
Udeří hodina našeho vítězství
Lidstvo vstoupí do světa.
Výroba holuba podle technologické mapy
-Co je symbolem míru?
Tajemství:
Toto je malý pták
Žije ve městech.
Nasypeš jí nějaké drobky -
Coos a pecky. (Holub)


-A nejen holubice, ale bílá holubice. Proč?
-Navrhuji, abyste vyrobili tyto holubice z papíru, takže po našem rozhovoru bude mít každý svůj vlastní symbol míru.


Dnes život na planetě bije s alarmujícím pulzem. Miliony lidí ve všech koutech světa si kladou stejnou otázku: „Jak zachovat mír? Ale položit otázku nestačí. Každý musí vynaložit veškeré úsilí, udělat vše, co je v jeho silách, aby zachránil svůj domov, půdu a děti před takovými výbuchy a jadernými katastrofami.
Učitel: Mír na planetě je přátelství mezi národy a lidmi, je to soulad zájmů založený na lásce k lidstvu. Proto si všichni musíme vybrat: mír nebo válka. Musíme bojovat proti teroru, aby děti na celé planetě mohly studovat, žít, pracovat a snít o budoucnosti.
Spisovatel Nikolaj Tichonov řekl: „Každý, bez ohledu na to, kdo je, bez ohledu na to, co dělá, má ještě jednu povinnost, která vyžaduje nezištnou a věrnou službu: chránit svět.
- Jak rozumíte těmto slovům?
- Jste mladí obyvatelé naší planety. A hodně na zeměkouli bude v budoucnu záviset na vás.
Vystoupení žáků druhého stupně.


(Děti čtou poezii.)
- Potřebujeme mír!
Tobě i mně
A všem dětem na světě!
A svítání by mělo být klidné,
se kterým se zítra setkáme.
- Potřebujeme mír!
Tráva v rose
úsměvné dětství!
Potřebujeme mír!
Úžasný svět
zděděno!
- Potřebujeme barevnou louku,
a duha nad loukou!
Musíme běžet
skákat, zpívat
a mluvte spolu!
1. Maminky, tatínkové,
všichni dospělí!
Poslouchejte hlas svých dětí:
Ať nejsou žádné jaderné výbuchy navždy,
Rychle zablokujte cestu k válce!
2. Potřebujeme mír na modré planetě,
Chtějí to dospělí i děti.
Chtějí, probouzející se za úsvitu,
Nepamatuj si, nemysli na válku.
3. Potřebujeme mír k budování měst,
Sázejte stromy a pracujte na polích.
Všichni lidé dobré vůle to chtějí.
Potřebujeme mír navždy! Navždy!
4.Pro přátelství, pro úsměvy a pro setkání
Zdědili jsme planetu.
Jsme odkázáni k ochraně tohoto světa
A tato úžasná země.
5. Je nám odkázáno na ochranu tohoto světa -
Tak jedinečné za úsvitu,
Od dětství nám byl velmi drahý,
Jsme zodpovědní za budoucnost světa.
6. Nedovolíme, abyste se stali popelem a oharkem
K tomu, čemu se říká pozemská krása.
Ať je nebe nad Zemí klidné,
Ať se dětství vždy hlasitě směje!
Naučit se sloku písně o míru.

Loginova Gulnaz Nazimovna,

učitel na základní škole

Střední škola MAOU č. 2 v Pervouralsku

"Potřebujeme mír na modré planetě"

9. května 2015 celý ruský lid oslavil 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce.

Nikdy nesmíme zapomenout na výkon našich válečníků-obránců, kteří bránili mír v kruté válce. V tento velký svátek - Den vítězství - vzpomínáme na všechny, kteří položili své životy za naši budoucnost. Vzpomínka na válku 1941-1945 je uchovávána v srdcích lidí a předávána z generace na generaci. Bylo postaveno mnoho památníků a pomníků věnovaných válečným hrdinům. Po nich jsou pojmenovány ulice v ruských městech. O Velké vlastenecké válce bylo napsáno mnoho písní, básní, příběhů, příběhů a románů.

Dnes je hlavním úkolem učitelů a rodičů formovat u dětí smysl pro vlastenectví, pěstovat lásku a úctu k veteránům a obráncům vlasti a seznamovat žáky základních škol přístupnou formou s vojenskými tradicemi našeho lidu a památníky vojenská sláva Ruska.

Jak mluvit o této Velké válce, jaká slova najít, abych plně vyprávěla o utrpení mladých lidí, kteří se později stali hrdiny? Jak kompetentně zprostředkovat podstatu toho, co se dělo, a vyvolat v malé duši pocit hrdosti, soucitu, úcty a vlastenectví?

Seznámit děti s tématem války je možné prostřednictvím čtení básní, uměleckých děl, prohlížením reprodukcí, obrazů o válce, poslechem písní z válečných let, návštěvou muzeí, sledováním videí a také vyprávěním dětí o jejich prarodičích a jejich účast ve Velké vlastenecké válce. Prohlížet fotografie je jako studovat historii své rodiny, vychovávat ve svých dětech malé patrioty!

Třídní hodina" Potřebujeme mír na modré planetě“

Cíl . Rozšíření znalostí dětí o Velké vlastenecké válce.

Úkoly . Přispívat k mravní a vlastenecké výchově žáků.

Vštěpovat dětem lásku k vlasti, úctu ke starším a starším lidem.

Rozvíjejte pocit sounáležitosti s historií vlasti, pocit hrdosti na své příbuzné.

Průběh lekce


Pro přátelství, pro úsměvy a pro setkání
Zdědili jsme planetu.
Jsme odkázáni k ochraně tohoto světa
A tato úžasná země.
Jsme v závěti, abychom chránili tento svět -
Tak jedinečné za úsvitu.
Od dětství nám byl velmi milý a drahý.
Jsme zodpovědní za budoucnost světa.

Svět jsme my všichni - dospělí i děti,
Jsme odrazem přírody
Jsme jeho součástí, jsme krásou.
Máme sílu, inteligenci, laskavost.

Vedoucí. Země je náš velký domov. Člověk v něm musí být laskavý a starat se o všechny živé bytosti.

1. student. Vlast... Rusko... Země, kde jsme se narodili a žijeme, je náš domov, náš svět. A musí být milován a chráněn!
2. student. "Rusko. Jaké krásné slovo! A rosa, a síla a něco modrého...“ – takto psal básník S. Yesenin.
Vedoucí. Vlast je jako obrovský strom, na kterém se nedají spočítat listy, a všechno, co děláme dobře, jí dodává sílu. Ale každý strom má kořeny. Kořeny vyživují strom a spojují jej se zemí. Kořeny jsou to, s čím jsme žili včera, před rokem, před sto, tisíci lety. Toto je náš příběh. To jsou naši dědové a pradědové. To jsou jejich záležitosti, tiše žijí vedle nás. Lidé bez hlubokých kořenů jsou chudí lidé.
3. student. Vlast je cesta s brodem přes potok a nad naším domem létají ptáci. Jsou to velká města a vesnice s deseti dvory. To jsou naši rodiče. To jsme ty a já s naším světem pocitů, s našimi radostmi a starostmi.
4. student. V časném ránu 22. června 1941 poklidné ticho měst a vesnic roztrhaly výbuchy bomb a granátů. Začala válka bezprecedentní svým rozsahem a zuřivostí, která vešla do dějin jako Velká vlastenecká válka.
Vedoucí. Válka byla pro mnohé zkouškou loajality k vlasti. Jak lidé přežili tu válku, která začala tak tragicky a skončila vítězstvím v roce 45? Odpověď je jednoduchá: milovali svou vlast a nemohli si pomoci, než ji bránit. Rok 2015 je rokem 70. výročí vítězství našeho lidu ve Velké vlastenecké válce.

Příběhy žáků 1. stupně o jejich příbuzných

Čekasin Vladislav

Můj pradědeček Ivan Ivanovič Skorynin se narodil v roce 1917 ve vesnici Pilnaya ve městě Pervouralsk. Sloužil u policie. V roce 1942 byl odveden na Leningradský front a bojoval v střelecké divizi Rudé armády. Zemřel hrdinně 1. září 1942 ve vesnici Sinyavino v Leningradské oblasti. O oceněních není nic známo.

Za Velké vlastenecké války nejvíce

krvavé a urputné bitvy. Vesnice byla zcela zničena.

Během bitev na Něvském poli a na Sinyavinských výšinách zemřelo 360 000 lidí. Na tomto místě je památník „Sinyavinsky Heights“. Ústředním pomníkem je „Stella of Memory“ s nápisem: „Sovětským vojákům, kteří padli za Leningrad“.

Kovkova Ulyana

Moji pradědové

Kovkov Stepan Stepanovich se narodil v roce 1919 . ve vesnici Kamyshevka, oblast Kurgan.

V roce 1939 byl povolán do armády a od září 1939. do února 1942 sloužil jako kadet u 437. samostatného praporu.

Od února 1942 byl velitelem komunikačního oddělení u 145. pěší brigády-350. samostatná kabelová rota.

Začátkem roku 1945 byl při dobývání Koenigsbergu v boji zraněn, a aby nebyl zajat, ležel den nehybně mezi mrtvými vojáky. Poté byl hospitalizován.

Po nemocnici sloužil jako velitel spojovacího oddělení u 112. spojovacího praporu 114. dělové dělostřelecké brigády.

Má mnoho ocenění, včetně medaile za odvahu, za dobytí Königsbergu, za vítězství nad Německem.

Chernykh Michail Alexandrovič se narodil v roce 1924 v Pervouralsku .

V roce 1942 vstoupil do armády a sloužil na Dálném východě u hranic s Čínou.

V roce 1945 se zúčastnil bojových operací v sovětsko-japonské válce v rámci 55. odřadu Jalindi jako telegrafista komunikační čety PK-1.

Má ocenění za vítězství nad Německem a Japonskem.

Didus Artem

Jednou jsem se zeptal své prababičky:

Babičko, pamatujete si Velkou vlasteneckou válku? Jako ve válce, je to děsivé?

Za války jsem byl malý a nemusel jsem bojovat, ale vzpomínky na to, jak špatně se nám tehdy žilo, jak jsme museli pracovat na frontě a k vítězství, jak jsme čekali na zprávy z fronty od příbuzných, a pak návrat frontových vojáků domů – to jsem já „Pamatoval jsem si to celý život,“ odpověděla mi babička

Babi, řekni mi to,“ zeptal jsem se.

Tak poslouchej.

Já, Bregida (Shpigun) Nina Kharlampievna, se narodila 30. května 1938 ve vesnici Stantsionnoye, Komsomolský okres, Kustanaiská oblast, Kazašský SSSR. Naše vesnice byla malá, bylo tam jen pár dřevěných domů a zemljanek, na pevnině byla panenská půda. Během válečných let jsme pěstovali chleba. Ve vesnici bylo mnoho obyvatel, protože v rodinách bylo mnoho dětí.V mé rodině bylo 12 dětí. Rané dětství se shodovalo s Velkou vlasteneckou válkou. Pamatuji si některé živější epizody ze svého osobního života i z vyprávění mých rodičů.

Ještě jsem tam nebyl, když můj otec odešel do činné služby nebo splatit svůj dluh vlasti. Pak jsme sloužili 3 roky v armádě. Po armádě se táta vrátil domů, ale dlouho doma nezůstal, protože začala finská válka. Táta byl odvezen na frontu v kavalérii a tam byl zraněn na noze. Nohu museli amputovat a tátu poslali domů. Brzy jsem se narodil a pak začala strašná válka, délka mého dětství - Velká vlastenecká válka. Vstoupila do každého domova naší velké a mocné země. Začala dlouhá doba čekání a utrpení. Takže můj bratr Ivan odešel od mé rodiny, aby sloužil, v roce 1943 se ztratil a teprve v roce 2000 nám hledači prozradili místo pohřbu.

Naše dětská léta za války nebyla jednoduchá. Ve čtyřech letech a další čtyři roky jsem šel s ostatními dětmi a babičkami sbírat klasy na pole, abych poslal na frontu kus chleba navíc. Ano, bylo to pro nás velmi těžké, ale věděli jsme, na čem pracujeme a hladovíme. Potřebovali jsme vítězství! Mohlo by dítě udělat něco pro frontu, říkáte. Dnes je těžké uvěřit, že vaši vrstevníci, kteří se sotva naučili dávat písmena do slov, začali pomáhat frontě spolu s dospělými. Práce na poli, ve vojenské továrně, v nemocnici přiblížily Den vítězství

Ne každému se z války vrátili blízcí a mnozí, i když se vrátili, tam přišli o zdraví a rychle zemřeli. Jiní ale toto štěstí nezažili, potkat otce, matku, bratra nebo sestru živí z války.

5. student. Jsme ti vděční, vojáku - vítězi! A naše země, zraněná, všechno vydržela, ale tak divoce kvetla v tomto sedmdesátém klidném jaru.
Vedoucí. O jakém jaru sníte? V jakém světě chceš žít?
1. student.
Potřebujeme mír na modré planetě,
Chtějí to dospělí i děti.
Chceme, vstávat za úsvitu,
Nepamatuj si, nemysli na válku.
2. student.
Potřebujeme mír k budování měst,
Sázejte stromy a pracujte na polích.
Všichni lidé dobré vůle to chtějí.
Potřebujeme mír navždy! Navždy!

Vedoucí.
Den plyne, v rozích jsou modré stíny,
Růžové okraje mraků blednou.
Mně jako malému medvědovi na klíně
Moje holka leze.
Vezmu ji, dotknu se jejího tenkého krku,
Odhrnu si vlasy z čela.
Bezstarostně se směje nahlas.
Je se mnou. Osud ji chraň!
Není to snadné na světě v době, jako je tato,
A hodně života bylo spáleno do základů.
Nikdy jsem si nemyslel, že děti
Přinášejí tolik světla a tepla.

Smrt dětí je strašná. Ve Velké vlastenecké válce zemřelo asi třináct milionů malých občanů naší vlasti.
3. student. Nám, generaci XXstoletí je budoucnost planety drahá. Naším úkolem je chránit mír, bojovat, aby se nezabíjeli lidé, nestřílelo se a neprolévala krev.
2. student. Nebe by mělo být modré, slunce by mělo být jasné, teplé a dávat světlo a radost všem lidem na zemi.
4. student.
Po světě jsme ještě moc necestovali,
A svítání je stále brzy,

Ale my říkáme: "Vlast"
Připraveni odpovědět!
5. student.
Společným domovem nás všech je Země.
Naše planeta Země je velmi štědrá
a bohatý!
Hory, lesy a pole -
Náš domov je náš, lidi!
Vedoucí.
Zachraňme planetu.
Žádný jiný takový na světě neexistuje.
1. student.
Rozptýlíme mraky a kouříme nad tím,
Nedovolíme, aby ji někdo urazil!
Studenti (v sboru)
Postaráme se o ptáky, hmyz, zvířata.
To nás jen učiní laskavějšími.
Ozdobme celou zemi zahradami a květinami.
Ty a já takovou planetu potřebujeme.
Vedoucí.
Svět plný nádherných květin.
Svět s podivuhodným šuměním větrů.
Mír s nádhernou písní slavíka,
Mír s jasným hlasem proudu.
Celý svět je váš.
Země je vaše
Slunce je vaše.
Tak žij a buď šťastný
Muž, který nikdy nepoznal válku!

Hodina „Jsme odkázáni k ochraně tohoto světa“ Cíl: Podporovat výchovu k vlastenectví, spolupráci a odpovědnému postoji k míru na Zemi. Cíle: upevnit znalosti o státních symbolech; rozvíjet řeč, logické myšlení, paměť; pěstovat smysl pro kolektivismus a vzájemnou pomoc Vybavení: model planety z modrého papíru, šablony holubic, barevný papír, nůžky. Průběh akce 1. Stanovení tématu a cílů Milí kluci, dnes si povíme, co trápí každého člověka, protože bez toho je velmi těžké, děsivé a někdy i nemožné žít. O čem si budeme povídat? Hádej hádanky, přečti klíčové slovo: 1. Narodil jsi se tu, žiješ tady, Pokud odejdeš, stýská se ti po tom, Víš, jak se toto místo jmenuje? (MATKA) 2. Na světě je mnoho různých písní, ale tato je pro nás nejdůležitější, Je jako symbol státu známa každému. (HYMN) Co je to hymna? Jaké další symboly státu znáte? 3.Jak se jmenuje naše republika? (BĚLORUSKO) Jaké slovo jste dostali? (Svět) 2. Definice významu slova MÍR Správně budeme mluvit o míru. co je mír? Slovo svět má mnoho významů: 1. Svět v širokém slova smyslu - vše, co existuje, Vesmír 2. Svět v užším slova smyslu - planeta Země 3. Svět je název jakékoli planety. Používá se jako synonymum pro planetu. 4. Mír - klid, nepřítomnost války, mír. K čemu je mír? 3. Rozhovor o míru Co se nazývá Vlast? - Můj domov, moje rodina, Oblíbená třída, Moji přátelé, A nejlepší město na světě - Gorki, Kde jsem se narodil a kde žiji, Kde rád vítám jaro, Odpočinek v krásném parku, Procházky ve slunných uličkách. „Belaya Rus“ je něžné a poetické jméno, které se k naší zemi dokonale hodí. Bílá znamená jasný, čistý, nevinný. Nepolapitelná krása Běloruska bude odhalena těm, kteří jsou schopni zastavit se a cítit svět kolem sebe: podívejte se do hlubokých očí Běloruska - modrá jezera, vložte ruce do chladné vody veselého potoka, schovejte se před teplým deštěm pod zelenou tlapou smrku... Může se zdát úžasná věc: tady, v samém srdci Evropy, se čas zpomalil. Nechte 21. století zuřit všude kolem, nechejte civilizaci jít kupředu mílovými kroky a v Bělorusku zůstává příroda přirozená, lidé zůstávají humánní a hodnoty zůstávají věčné. Během své staleté historie bylo Bělorusko mnohokrát dobyto, ale samo nikdy dobyvatelem nebylo. Bělorusové museli změnit svou víru, přijmout cizí kulturu a jazyk. Ale navzdory tomu všemu Bělorusko nikdy neztratilo svou identitu. Uklonila se jako tráva pod hurikánem dobývání, jen aby se napřímila a znovu zezelenala. Miluji svou zemi pro její originalitu, nádhernou přírodu, kulturu, jemnost barev. Protože mohu žít, žít svobodně, bez útlaku a strachu o svůj život, život své rodiny, přátel a známých. Miluji tě, Bílá Rus'! Ty a já žijeme pod klidným nebem. Nebylo to ale vždy bez mráčku a míru... Víte, jaké války museli zažít obyvatelé naší země? Naposledy naše země oslavila velké datum 70 let od konce Velké vlastenecké války. Trvala více než čtyři roky, 1418 dní a nocí. Tato hrozná válka si vyžádala životy více než 20 milionů sovětských lidí. To je cena, za kterou bylo vyhráno klidné nebe. A to je velká zásluha našich dědů a pradědů, kteří za cenu života bránili naši zemi před nacisty. Poté sovětská armáda bránila naši zemi. Krev sovětských vojáků přestala prolévat, lidé se začali vracet do poklidného života. Samozřejmě je pro vás těžké si představit, že i nyní v různých částech Země, a dokonce i velmi blízko nás, je mírumilovná obloha pokryta sazemi a výpary z vybuchujících granátů a bomb, požárů, které ničí domovy civilistů. Velmi mladí vojáci, včerejší školáci, jsou posláni do války. A jak se jejich rodiče musí bát! To vše se děje v naší spřátelené zemi, na Ukrajině. Mnoho obyvatel je nuceno opustit své domovy, opustit svou zemi a schovávat se před bombami a granáty. Proč se to děje? Ve světě kolem nás je teď spousta zla, spousta bezohledných, nezodpovědných lidí. A zlo, nepřátelství a nepochopení vedou k válce. Je možné se vojenské akci vyhnout? Jak? Jak zajistit, aby nedocházelo k násilí, slzám, bolesti, zoufalství? (Musíme zaujmout odpovědný postoj ke konfliktům, které vznikají mezi různými zeměmi, a vzniklé problémy řešit jednáním, dohodami a umět vyjednávat mírumilovně.) 4. Nahradit antonymy Synonyma pro válku jsou slova: zlo, nepřátelství, nepřátelství. nenávist, krutost, nelidskost. Musíme na to stále pamatovat, nehádat se, nezlobit, nenadávat, ale být laskaví, mít mnoho přátel. Nahraďme tato „temná“ slova antonymy. Zlá laskavost Nepřátelství přátelskost Nenávist láska Krutost milosrdenství Nelidskost štědrost Lhostejnost - vnímavost Tyto úžasné lidské vlastnosti nejsou člověku dány od narození. Rozvíjejí se, když se člověk učí být lepší a dělat dobré skutky. Kdyby všichni lidé měli tyto úžasné vlastnosti, pak by nad našimi hlavami bylo vždy klidné nebe. 5. Pracujte ve skupinách „Sbírejte přísloví o světě a vlasti“ Pamatujme a skládejte přísloví o světě a vlasti. Pracujme ve skupinách (rozdávají se kartičky s příslovími z aplikace) Mír buduje, ale válka ničí. Nešetřete svou silou ani životem pro svou vlast. Mír na planetě, šťastné děti Jeden člověk má jednu matku a jednu vlast. Nemůže existovat válka, která by společně stála za mír. Špatný mír je lepší než dobrá hádka. Jaká další přísloví o světě a vlasti znáš? Žít v míru znamená žít v míru. Mír je skvělá věc. Každý miluje svou vlastní stránku. Není země krásnější než naše vlast Člověk bez vlasti je slavík bez písně. Ze své rodné země - zemři, neodcházej, vlast je tvoje matka, víš, jak se za ni postavit. 3. Je nám odkázáno, abychom se starali o tento svět, Tak jedinečný za úsvitu, Od dětství nám byl velmi drahý a drahý, Jsme zodpovědní za budoucnost světa. 4. Nedopustíme, aby se to, čemu se říká pozemská krása, stalo popelem a popelem. Ať je nebe nad Zemí klidné, ať se dětství vždy hlasitě směje!

1. září

První lekce "Je nám přikázáno chránit svět!"

1. září V den poznání se konaly první lekce.

První lekcev roce 2016/2017 se konal akademický rok

k tématu"Jsme v závěti, abychom chránili svět!"

Během hodiny děti reflektovaly téma míru jako absolutní hodnoty. První hodina pomohla v dětech vzbudit pocit hrdosti na mírovou politiku našeho státu.



Mír jako absolutní hodnota

Když přemýšlíte o tom, jaký by měl být život člověka, nedobrovolně si myslíte: jak ho udělat opravdu šťastným? V moderním světě je člověk často považován za splněného, ​​pokud je finančně zajištěný. Ale i v podmínkách pragmatického 21. století stále existují absolutní hodnoty, bez kterých si nelze představit svůj život. Jedním z nich je samozřejmě mír.

Mír je mnohostranný pojem. V širokém slova smyslu je to vše, co existuje, Vesmír. Svět v užším slova smyslu je Země, naše země, naše město. Mír je nepřítomnost neshod, nepřátelství a války. Každý význam tohoto slova nás přesvědčuje, že světový mír je cílem, ke kterému by lidstvo mělo usilovat.

Když se seznámíme s tragickými stránkami historie, uvidíme, jaké potíže a zkázu přináší válka. Z chyb minulosti se musíme naučit vážit si svých životů i životů lidí kolem nás.

Mír je důvěra v budoucnost, je to přijetí života se všemi jeho příležitostmi a jasnými událostmi, je to cesta ke šťastné a světlé budoucnosti. Během války ztrácejí veškeré výdobytky lidské mysli smysl. Myslím, že by lidstvo bylo na vyšším stupni vývoje, kdyby opustilo násilí a války.

Jasné nebe nad hlavou, mír ve společnosti, život v harmonii se sebou samým i s okolním světem – to jsou naše priority. Boj za mír není jen věcí politiků a diplomatů, je věcí každého člověka.

Elizaveta Prokopovich, studentka 11. třídy

Třídní hodina „Je nám přikázáno chránit svět“

Zpracovala třídní učitelka Ermaková T.A.

cíle:

    Rozšířit znalosti dětí o světě jako absolutní hodnotě;

    Přispívat k výchově vlastenectví, spolupráce a odpovědného postoje k míru na Zemi;

    Podporovat pocit hrdosti na svou zemi;

Zařízení: počítač, model planety z modrého papíru, šablony holubice.

Pracovní plán:

1.Org. okamžik. Definování tématu a cílů.

2. Definice významu slova MÍR

3. Rozhovor o míru

4. „Nahradit antonymy“

6.Čtení poezie

8. Shrnutí.

1.Org moment. Definování tématu a cílů.

Léto tedy obrátilo svou poslední stránku a s ním skončily zábavné prázdniny s hrami, cestováním a zajímavými setkáními. To by vás ale nemělo rozčilovat, protože Země poznání vám znovu otevírá své brány – Země, ve které se nebudete nudit, ve které se stanete dospělejšími a chytřejšími. Gratulujeme ke Dni znalostí!

Milí kluci, dnes si povíme, co trápí každého člověka, protože žít bez toho je velmi těžké, děsivé a někdy i nemožné.

O čem si budeme povídat?

2. Konverzace na dané téma

Pojďme vyřešit hádanky a přečíst klíčové slovo v křížovce:

1. Na světě je mnoho různých písní,
Ale to je pro nás nejdůležitější,
Je jako symbol státu,
Známý každému. (HYMNUS)

Co je to hymna? (To je jeden ze symbolů státu, jeho hlavní píseň). Každý občan by měl znát hymnu své země. Hymna je píseň, která by se měla poslouchat ve stoje. Muži si musí sundat klobouky.

Tento pták je neoficiálně symbolem našeho rodného Běloruska.

Poslechněte si další hádanku

3. Doplňuje hymnu a vlajku,
To je hlavní znak každé země.
Bělorusko má zvláštní,
Zkuste ho pojmenovat. (ERB)

(Náš erb vypadá jako poklidný slunečný den. Vycházející slunce a jeho paprsky jako by podpíraly zemi. Naše země je obklopena věncem z klasů. Aby se klasy nerozsypaly, jsou svázány stuha, která připomíná naši vlajku.

Vlajka je také jedním ze symbolů státu.

Ornament-pracovitost

Červená-odvaha

Zelená - krása a bohatství přírody

G

A

m

n

A

A

S

T

G

E

r

b

Jaké slovo jsi dostal? (Svět)

3. Definice významu slova MÍR

Přesně tak, budeme mluvit o míru.

co je mír?

Slovo mír má mnoho významů:

1. Svět v širokém slova smyslu je vše, co existuje,Vesmír

2. Svět v užším slova smyslu je planetaZemě

3. Mír - klid, přátelské vztahy, nepřítomnost války, mír.

K čemu je mír?

3. Rozhovor o míru

Kluci, žijeme v zemi, kde vládne mír. Naše země je velká a krásná.

Jak se jmenuje země, ve které žijeme? (Rusko)

Pokud projedete celé Rusko, můžete vidět spoustu krásných, zajímavých a překvapivých věcí.

Největší nedotčené lesy se nacházejí na území Běloruska. Například slavný , jedná se o největší prastarý les v Evropě, je zde asi 2000 stromů a některé jsou až 500 let staré (vizuální).

Naše země je bohatá na modrá jezera s průzračnou, čistou vodou, je jich asi deset tisíc, nejčistší prameny. Jedním z nich je Modrá studna, nachází se v Mogilevské oblasti a je považována za největší pramen v Bělorusku. (viditelnost)

Na pozadí této přírodní nádhery vypadají starověké hrady a statky například hrad Mir poblíž města Nesvizh (vizualita).

Jeden z největších Evropa o rozloze cca 153 hektarů (vizualizace)

Národní knihovna je také majetkem Běloruska. který je vyroben ve tvaru diamantu (vizuální)

V Bělorusku, ve městě Zhodino, byl v automobilce postaven největší sklápěč na světě BelAZ-75710 s nosností 450 tun (vizualizace
Bělorusko má dobré podmínky pro léčbu sanatoria, je zde mnoho mineralizovaných pramenů.

Ale hlavním bohatstvím země jsou její pohostinní a úžasní lidé.

A také, chlapci, hlavním bohatstvím naší země je to, že vy a já žijeme pod pokojným nebem.

A teď vám, kluci, navrhuji, abyste se podívali na video o naší krásné zemi, o našem Bělorusku.(video)

Jak jsem již řekl, hlavním bohatstvím je to, že ty a já žijeme pod klidným nebem.

Ale nebylo vždy bez mráčku a míru...

V loňském roce 2015 naše země oslavila velké datum – 70 let od konce Velké vlastenecké války. Trvalo to více než čtyři roky. Bojovali muži, ženy a dokonce i děti! Tato hrozná válka si vyžádala životy více než 20 milionů lidí.

Upozorňuji na další video. Podívejte se na to pozorně.(video).

- Myslíte si, že bylo snadné bojovat a žít během války? (Samozřejmě že ne.)

To je cena, za kterou bylo vyhráno klidné nebe. A to je velká zásluha našich dědů a pradědů, kteří za cenu života bránili naši zemi před nacisty. Vítězství ve Velké vlastenecké válce je dílem mnoha národů, které se spojily proti fašismu (Litva,Lotyšsko, Bělorusko, Moldavsko, Estonsko) Musíme na to pamatovat a vždy se snažit udržet mír v naší zemi.

FYZICKÁ MINUTA

Ve světě kolem nás je teď spousta zla, spousta bezohledných, nezodpovědných lidí. A zlo, nepřátelství a nepochopení vedou k válce.

Je možné se vojenské akci vyhnout?

Jak? Jak zajistit, aby nedocházelo k násilí, slzám, bolesti, zoufalství?

(Musíme zaujmout zodpovědný postoj ke konfliktům, které vznikají mezi různými zeměmi, a vzniklé problémy řešit vyjednáváním, dohodami a umět vyjednávat pokojně.)

4.Nahraďte antonymy

Chlapi , jaké asociace se vám vybaví, když slyšíte slovo „válka“?

Synonyma pro válku jsou slova: zlo, nepřátelství, nenávist, krutost, nelidskost. Musíme na to stále pamatovat, nehádat se, nezlobit, nenadávat, ale být laskaví, mít mnoho přátel. Nahraďme tato „tmavá“ slova jinými „lehkými, dobrými“ slovy (spojme je na tabuli šipkou)

Zlo - laskavost

Nepřátelství – přátelskost

Nenávist je láska

Krutost – milosrdenství

Nelidskost – velkorysost

Lhostejnost - Vstřícnost

Tyto úžasné lidské vlastnosti nejsou člověku dány od narození. Rozvíjejí se, když se člověk učí být lepší a dělat dobré skutky. Kdyby všichni lidé měli tyto úžasné vlastnosti, pak by nad našimi hlavami bylo vždy klidné nebe.

5. Práce ve skupinách „Sbírejte přísloví o světě a vlasti“

A teď si, hoši, připomeňme přísloví o míru a vlasti. A za tímto účelem budeme pracovat ve skupinách a každá skupina se pokusí shromáždit přísloví (karty s příslovími jsou rozdány)

Mír buduje, ale válka ničí.
-Nešetřete svou sílu ani život pro svou vlast.
-Mír na planetě, šťastné děti

Člověk má jednu matku a jednu vlast

Žádná válka spolu za mír nebude.

Špatný mír je lepší než dobrá hádka.

Květiny potřebují slunce a lidé potřebují klid.

Národy potřebují mír, ne vojenskou uniformu.

Mír je štěstí pro lidi

6.Čtení poezie

1. Maminky, tatínkové,
všichni dospělí!
Poslouchejte hlas svých dětí:
Ať nejsou žádné jaderné výbuchy navždy,
Rychle zablokujte cestu k válce!

2. Potřebujeme mír na modré planetě,
Chtějí to dospělí i děti.
Chtějí, probouzející se za úsvitu,
Nepamatuj si, nemysli na válku.

3. Potřebujeme mír k budování měst,
Sázejte stromy a pracujte na polích.
Všichni lidé dobré vůle to chtějí.
Potřebujeme mír navždy! Navždy!

4. Nakreslíš jasné slunce,
Nakreslím modrou oblohu
Nakreslí klasy chleba,
Nakreslíme podzimní listí,
Škola, přátelé, neklidný proud...
Škrtneme naším společným štětcem
Výstřely, výbuchy, oheň a válka.

7. Týmová práce. Plakát o míru.

A teď navrhuji udělat kolektivní dílo – plakát o míru.

Chlapi, podívejte, co je to za ptáka v mých rukou? (Holub)

Právo! Holubice je pták, který je symbolem míru.

Aby byla planeta Země krásnější, ozdobme ji holubicemi.

(Plakát je vyroben na předem připravené kulaté modré šabloně planety Země, holubice jsou vystřiženy podle šablony na bílém papíře.)

Přehraje se zvukový záznam písně „Je nám přikázáno zachovat tento svět“.

8. Shrnutí.

Jak je dobré žít pod klidným nebem, hrát si, radovat se, mít přátele. Postarejme se všichni společně o tento svět!