Otevřená lekce o pohádkách pro předškoláky. Komplexní lekce o pohádkách

Poznámky k lekci

„O příbězích Korneyho Chukovského“

CÍLE:

Připomeňte si s dětmi názvy a obsah děl K. I. Čukovského, se kterými se seznámily, probuďte v dětech radost ze setkání s blízkými pohádkové postavy, rozvíjet představivost.

Rozvíjet schopnost určovat obsah literární díla na základě úryvků z knih a ilustrací.

Povzbuďte je, aby „pomáhali“ hrdinům těchto děl – aby s nimi recitovali známé básně s využitím intonačních prostředků výrazové řeči.

MATERIÁL: portrét K.I. Čukovského, jeho knihy, ilustrace k jeho dílům, „Královna kniha“ se stránkami, čtyřdílný rozřezaný obrázek k pohádce „Fedorinova hora“ (Fedorova babička).

PŘEDBĚŽNÁ PRÁCE: čtení pohádek K.I. Čukovského „Moidodyr“, „Doktor Aibolit“, „Fly-Tsokotukha“, „Fedorinův smutek“.

ORGANIZAČNÍ MOMENT

Vychovatel b. Kluci, věříte na zázraky?

Děti: ano!

Vychovatel. Dnes ráno se v naší skupině stal skutečný zázrak!

chceš vidět?

Děti: ano!

Vychovatel. Pak zavřete oči a nekoukejte (děti zavřou oči, učitel vytáhne knihu Královna).

Nyní otevřete oči a podívejte se. Viděl jsi zázrak? Vidíš, tohle je kniha královny, jak je krásná? líbí se ti? (Ano). Otevřeme ji a mrkneme na první stránku. Co je na první stránce? Tady, kluci, jsou pravidla pro zacházení s knihou.

Děti:

Knihy berte čistýma rukama.

Knihy nelze trhat.

Knihy se nesmí mačkat.

Do knih se kreslit nedá.

Nemůžete ohýbat rohy.

Vychovatel. Výborně, kluci! Vědět, jak správně zacházet s knihou.

Královna knih nám ale říká ještě jednu věc zlaté pravidlo, které si musíte zapamatovat: „Knihy milují ticho“, takže nemůžete mluvit nahlas, dělat hluk nebo si hrát, musíte být pozorní, pokud chcete něco říct nebo odpovědět, musíte zvednout ruku. Všichni, pamatujete si toto pravidlo? (Ano).

Jak bychom se měli chovat?

Děti: ticho.

Vzdělávat l. Nyní se můžeme podívat na další stránku, co tam je?

kdo je to kluci? (Korney Ivanovič Čukovskij).

Dnes nás Královna knih zve k návštěvě vašeho nejoblíbenějšího spisovatele, kterého milují dospělí i děti, Korney Ivanoviče Čukovského.

Dědeček Korney je na návštěvě

Všechny děti jsou zvány!

Ale hlavně je šťastný

Pozvěte tyto lidi

Kdo může poslouchat pohádky?

Chcete navštívit? (Ano).

Tak jdeme.

Děti procházejí a sedí na židlích).

PRŮBĚH TŘÍDY

Na stole je portrét K.I. Čukovského, děti sedí na židlích a na tabuli jsou ilustrace jeho děl.

Vychovatel. Tak jsme přijeli na návštěvu. Zde již čekáme na knihy od K.I.

Vychovatel. Dnes si s královninou knihou připomeneme pohádky K.I.

Kluci, pamatujete si, jak K.I. Čukovskij začal psát pohádky? (Žádný).

Pak vám to připomenu.

Korney Ivanovič Čukovskij žil dávno, když vaši prarodiče byli tak malí jako vy.

Měl čtyři děti: dvě dcery a dva syny. Měl je velmi rád, často si s nimi hrál na schovávanou a tagoval, plaval s nimi v moři, bral je na projížďky na lodičkách a stavěl s dětmi pohádkové hrady z písku. Žili přátelsky a vesele.

Jednoho dne se ale stalo neštěstí. Jeden z jeho synů ( malý chlapec) vážně onemocněl. Měl vysoká teplota, hrozně mě bolela hlava. Chlapec nic nejedl, nemohl spát a jen plakal.

Čukovskému bylo syna velmi líto, chtěl ho uklidnit a za pochodu mu začal vymýšlet a vyprávět pohádku. Klukovi se pohádka líbila, přestal plakat, pozorně poslouchal a nakonec usnul a po pár dnech se úplně uzdravil.

Po tomto incidentu začal Korney Ivanovič Chukovsky skládat pohádky. A vymyslel mnoho pohádek, které děti i dospělí dobře znají a milují.

Máte rádi pohádky?

Děti: ano.

Vychovatel. Jaké příběhy K.I. Čukovského znáte?

Děti.„Telefon“, „Doktor Aibolit“, „Moidodyr“, „Fly-Tsokotukha“, „Fedorinova smutek“.

Vychovatel. Výborně, znáte spoustu pohádek.

Podívejme se, co je na další stránce královniny knihy (otočí stránku, je na ní úryvek z „Moidodyr“).

List odletěl

A polštář

Jako žába

Odcválala ode mě.

Jsem pro svíčku

Svíčka jde na sporák!

Jsem pro knihu

Ta - běh

A skok

Pod postelí!"

Kluci, zjistili jste co? jde jako v pohádceřeč?

Děti."Moidodyr".

Vychovatel b. Kdo mi může ukázat tuto knihu, kde je? (Jedno z dětí ukazuje „Moidodyr“ mezi vystavenými knihami).

jak jsi to uhodl? (Je na něm nakreslen Moidodyr.)

Přesně tak kluci, z ilustrace na přebalu knihy můžeme určit, o kom nebo o čem tato kniha je, pomohla nám kresba.

O kom je tato pohádka? (Odpovědi dětí.)

Korney Ivanovič Čukovskij opravdu neměl rád děti, které si neumyly ruce nebo se neumyly. O takových špinavých lidech napsal pohádku, která se jmenuje „Moidodyr“

Naše děti si pro vás také připravily překvapení. Naučili se verše této pohádky a teď je přečtou vám. Poslouchejme naše chlapy.

Já dítě.

Najednou z matčiny ložnice,

Kulhavý a chromý,

Dochází umyvadlo

A kroutí hlavou:

"Ach ty ošklivá, oh ty špinavá,

Nemyté prase!

Jsi černější než kominík

Obdivujte se:

Na krku máš lesk,

Pod nosem máš skvrnu,

Máš takové ruce

Že i kalhoty utekly,

Dokonce i kalhoty, dokonce i kalhoty

Utekli od tebe.

II dítě.

Brzy ráno za svítání

Malé myši se myjí

A koťata a kachňata,

A brouci a pavouci.

Nebyl jsi jediný, kdo si neumyl obličej

A zůstal jsem špinavý

A utekl od špinavých

A punčochy a boty.

III dítě.

Jsem Velký Laver,

slavný Moidodyr,

Hlava Umybasnikova

A žínky veliteli!

Pokud dupnu nohou,

Zavolám své vojáky

V této místnosti je dav

Umyvadla přiletí,

A budou štěkat a výt,

A jejich nohy budou klepat,

A bolest hlavy pro tebe,

Nemytým dají -

Přímo k Moikovi

Přímo k Moikovi

Budou ponořeni do svých hlav!"

IV dítě.

Tady je Velký Laver,

slavný Moidodyr,

Hlava Umybasnikova

A velitel žínek,

Přiběhl ke mně, tančil,

A políbil, řekl:

V dítě.

"Teď tě miluji,

Teď tě chválím!

Konečně ty, špinavá maličkost,

Moidodyr byl potěšen!“

Potřebuji si umýt obličej

Ráno a večer,

A nečisté

Kominíci -

Hanba a ostuda!

Hanba a ostuda!

Vychovatel. Díky kluci, posaďte se. Jsem moc ráda, že máte rádi pohádky K.I.

Jsou tu záhady, chlapi. Musíte si vybrat libovolné číslo, pod tímto číslem vám řeknu hádanku. Pokud hádáte správně, otevře se okno.

1. V zimě spí v pelíšku

Pod obrovskou borovicí

A když přijde jaro

Probouzí se ze spánku (Medvěd).

2. Mazaný cheat

Červená hlava

Načechraný ocas - krása

A její jméno je... (Liška).

3. Zde jsou jehly a špendlíky

Vylézají zpod lavice.

Dívají se na mě

Chtějí mléko (Ježek).

4. Koule chmýří

Dlouhé ucho.

Šikovně skáče

Miluje mrkev (zajíc).

Vychovatel. Výborně kluci. Splnili jste úkol. Podívej, naše okno se otevřelo. Víte, kdo to je?

Děti. Toto je Fjodorova babička z pohádky „Fedorinův smutek“.

Vychovatel. Co nás tato pohádka učí?

Děti. Buďte upravení, čistí, starejte se o nádobí, myjte je, ukliďte dům.

Vychovatel. Pojďme se podívat na další stránku Královny knihy a uvidíme, co dalšího pro nás chystá.

A tady je hra „Řekni slovo“. Přečtu začátek řádku a vy budete pokračovat.

Dobrý doktor….(Aibolit)!

Je pod stromečkem ……….. (sedí)

Přijďte se k němu léčit

Jak kráva, tak …………………..(vlka).

A chyba a ………………(červ),

A medvěd

Všechny uzdraví, všechny vyléčí

Dobrý…………………(Dr. Aibolit)!

Vychovatel b. Bavilo vás hraní? Z jaké pohádky jsou tyto řádky?

Děti. Ano! Z pohádky „Doktor Aibolit“

FYZMINUTA

Doktor Aibolit. Ahoj lidi. Volal jsi mi? Mám tě léčit?

Vychovatel. Postavme se do kruhu a ukažme doktoru Aibolitovi, že jsme zdraví, není třeba nás léčit.

Nemusíš nás ošetřovat,

Dobrý doktor Aibolit.

Budeme běhat a chodit,

Nabereme sílu.

Nebolí nás břicho,

Jako chudáci hroši.

Natáhneme ruce ke slunci,

A pak si sedneme do trávy.

Jako orli létáme, vznášíme se,

Díváme se na všechny strany,

Kde je Afrika – země?

Možná tam potřebují pomoc?

Společně s Chitou budeme skákat,

Jako veselá, zvonící koule.

Skok-skok, skok-skok,

Neulpívejte na větvičce.

Přátelský k chudým pštrosím kuřatům

Kluci půjdou po trávě.

Nohy se zvednou

Projděte hustou trávou.

Pomohli jsme všem

Sami se stali silnými.

Takhle jsme silní a zdraví. Posaďte se, chlapi.

Co je na další stránce královniny knihy?

kdo je to kluci? (Fly-Tsokotuha).

Chcete ji oživit? (Ano).

Teď z vás udělám čaroděje. Zavři oči a nekoukej. Přej si něco a řekni si, ať Moucha ožije (zahraje hudba a z dítěte uděláme Moucha Tsockinga, nasadíme mu křídla a kníry. Když hudba skončí, děti otevřou oči).

Kluci, náš obrázek ožil.

Fly-Tsokotuha. Šel jsem dnes ráno přes pole?

Děti. Ano!

Fly-Tsokotuha. Našel jsem na mýtině cent.

Děti. Běžel jsem na trh a koupil samovar.

Fly-Tsokotuha.

Jsem moucha Tsokotuha,

Pozlacené břicho.

Dnes čekám na dárek,

Dnes jsem oslavenkyně.

Šel jsem na trh

Koupil jsem si samovar.

Pohostím své přátele čajem,

Ať přijdou večer.

Jsem moucha Tsokotuha,

Pozlacené břicho!

Mám pro hosty

Spousta lahodných sladkostí!

Vychovatel. Děkuji Fly-Tsokotukha, posaďte se s kluky.

Kluci, řekněte, z jaké pohádky k nám tato hrdinka přišla?

Děti. Z pohádky „Tsokotukha Fly“.

Vychovatel. Chlapi, Korney Ivanovič velmi miloval děti, často chodil do školek a škol, aby četl své vtipné básně a pohádky. Kluci, podívejte se, kolik pohádek pro nás K.I.

Proč máte rádi tyhle pohádky?

Děti. Protože jsou milí, vtipní, zajímaví, pouční.

Vychovatel. Co nás učí pohádky?

Děti. Buďte laskaví, slušní, zdvořilí.

Vychovatel. Díky K.I. Chukovskému za nádherné pohádky. Vidím, že jsi nakreslil obrázky pro své oblíbené pohádky. Jak úžasně dopadli.

A nyní vás zvu na výstavu kreseb.

"Cesta do pohádky."

úkoly:

Vzdělávací:

Vzdělávací:

Aktivovat slovník:cvičit ve výběru přídavných jmen na dané téma, rozvíjet monologické a dialogické formy řeči, Vzdělávací:

Okolní společnostprostřednictvím pohádek.

Prohloubte své porozuměníÓ o laskavosti jako cenné, integrální vlastnosti člověka.

Metody stimulace a motivace k tvořivé činnosti dětí.

Vybavení: prvky her „Srdce“, „Domy“, varianty obrazu „Jaký je to úžasný svět“, atributy pro tvorbu pohádkový děj třídy a vytváření image Baba Yaga.

Ahoj lidi! Jmenuji se Světlana Viktorovna a nebyla náhoda, že jsem vás navštívila. Vím, že si opravdu rád hraješ kouzelnické hry spojené s transformacemi. Taky si rád hraju? Pojďme si teď spolu hrát!

Úvodní část: hra "Nálada"(ruce na ramena nebo držení za ruce)

Držme se za ruce a sdílejme navzájem laskavost, která žije v našich srdcích. Vnímejte, jak se vaše teplo a laskavost přenášejí skrze vaše ruce, z dlaně do dlaně. Usmějme se na sebe.

Pedagog: Kluci, jakou máte náladu?

Děti: hodné, hodné.

Pedagog: - Laskavost - jak úžasné, kouzelné slovo. Zopakujme si sborově a poslouchejme toto slovo. LASKAVOST!

A když je člověk hodný, tak je něco jiného (pozorný, veselý, hodný, sympatický).

Co když je ten člověk nevlídný? Jaký je (vzteklý, lakomý, lhostejný).Zobrazení schémat piktogramů (nálada).

Co myslíte, je možné se dotknout laskavosti? (ne) Má vůni, barvu, chuť? Možná je vidět? (ano) A co? (v činech, činech, citech.) . 1) Viz obrazy, knihy; 2-slyšet - hudba, poezie, něžná slova; 3- ale existuje dobro, není vidět, slyšet, ale každý člověk by ho měl mít (laskavé srdce, laskavá slova); 4- kde jste mohli nejvíce slyšet o dobrých skutcích a činech (v pohádkách)

Ano, kluci, úplně jsem zapomněl, když už jsem se blížil k vaší školce, pošťačka mě požádala, abych vám doručil balík. Ale když jsem se svlékal, balíček zmizel. Pravděpodobně jste to již dostali, řekněte mi, pokud to není tajemství, co v něm bylo?

Děti jsou odpovědi.

Vychovatel. Vypadá to jako opravdové pohádkové kouzlo, balíček se musí najít. A k tomu musíte jít do pohádky.

Na světě je mnoho pohádek, děti je všechny milují z celého srdce.

Co nás učí pohádky Odpovědět bez pobízení?

Vidím, vidím, jak se ti lesknou oči. Pospěš si, zavři oči, čekej na návštěvu pohádky, počítej do 10.... pohádka, pohádka, pojď k nám.

Učitelka se objevuje na obrázku Baba Yaga se zrcadlem v rukou a obdivuje její odraz.

Baba Yaga:

Moje světlo, zrcadlo, řekni mi,

Řekni mi celou pravdu:

Jsem ta nejděsivější věc na světě?

Nejstrašnější a nejhorší ze všech?

Zrcadlo:

Babičko, jsi prostě úžasná.

Ale pověst je pravdivá

Ve školce jsou děti,

Že nemůžete spustit oči.

Velmi laskavý, ne zlý,

Všichni jsou tak krásní

Vědí všechno o dobrotě

Pomáhají všem na světě.

Baba Yaga: Fuj, fuj, fuj, něco lidský duch vonělo to. Oh, jsou to opravdu děti, které mě přišly navštívit? To je dobře, teď sním kluky a zítra holky.

Baba Yaga se blíží k dětem: Slyšel jsem, že chcete dostat balíček, pak musíte mluvit o dobrotě, schoval jsem váš balíček daleko a nenajdete ho, ale co je dobro? Už jsem dávno zapomněl. Ah-ah-ah! To je asi sladké (vytáhne to z kapsy a ukáže dětem).

Děti: Ne.

Baba Yaga: To je pravděpodobně cukroví?

Děti: Ne.

Baba Yaga: (vyndá šperkovnici) Ale to je dobré, celý život jsem to šetřila, sbírala jsem to kousek po kousku.

Děti: Ne.

Baba Yaga: Co je tedy dobré?

Baba Yaga: Oh, teď se snadno stanu laskavým, pět minut a máte hotovo. Udělám jen trochu magie, udělám trochu ošklivé věci a budu laskavý a věcný. Pokud chcete balíček dostat, pokračujte!

Baba Yaga: Protože jste tak laskav, vyzkouším vás. Uvidíme, jestli jsi opravdu takový.

B. Ya kouzlí, zastaví děti u kouzelného kamene a zadá jim úkol.

1. test. Hra "Deed"

Baba Yaga: - Zvedněte ruce, kdo přijde na záchranu?

Kdo se stará o své blízké a příbuzné?

Kdo rozbíjí hračky, uráží děti, je hrubý na matku a babičku?

Zvedněte ruce, lakomé dívky?

Zvedněte ruce, bojovní chlapci? Zvedněte alespoň prsty?

  1. "Srdce"

Baba Yaga: Vezměte do rukou srdce a položte ho k portrétu pohádkového hrdiny, kterého máte nejraději.

proč jsi to udělal? (Dětská úvaha).

Test 2. "Domy".

Kluci, rozdělme naše pohádkové hrdiny (Obrázek znázorňující hrdiny) do domů..

Dáme to do žlutého domu dobroty, v hnědé barvě - negativní.

Baba Yaga: Ach, není čas, abychom si protáhli kosti? zvu vás kmagická rozcvička „Dobro-zlo“: dobro-tleskání, dupání.

1) roztrhal, urazil, odnesl, zasáhl, strčil, zničil.

2) ochraňoval, pomáhal, krmil, krmil, litoval.

Baba Yaga: Děti, proč jste tak laskavé, je velmi těžké být laskavý, je mnohem snazší dělat ošklivé věci.

Test 3. „Pospěšte si, abyste potěšili svého přítele“

Hra bude probíhat takto: budeme si tuto krásnou brož předávat v kruhu, dokud neřeknu „Zmrazit“ ten, kdo má brož, by měl potěšit souseda tím, že o něm řekne, co se vám na něm nejvíc líbí.

Vidím, že jsi laskavý a připravený pomoci každému, kdo to potřebuje.

Taky jsem nebyl vždycky tak naštvaný. Byl to Koschey, kdo mě srazil z cesty (pláče)

Cvičení „Dejte kompliment“

(Děti litují Baba Yaga a dávají jí komplimenty)

Baba Yaga, jsi velmi krásná

Baba Yaga, jsi velmi laskavá,

Baba Yaga, jsi velmi milá

Baba Yaga jsi krásná

Baba Yaga, jsi dobrotivá,

Baba Yaga, jsi pohostinná,

Baba Yaga, jsi zdvořilá

Baba Yaga, jsi elegantní.

Baba Yaga:. Za dobré skutky je vždy pochvala.

Hra „Květina zla.

Vy, přátelé, odpusťte mi, chtěl jsem vám dát svůj květ zla, ale jako oni mně

Děkuji vám, kluci, stal jsem se laskavým a za vaši laskavost chci darovat váš balíček, v němž se drolí obrázek „Laskavost!“. Pojďme to společně vytvořit, protože víte, co je dobro a zlo a že je dobré, když za sebou člověk zanechá dobrou stopu.

Děti lepí předem připravené obrázky: dobré skutky, slunce, postavy zvířat, děti atd.

Pedagog: - Kluci, kam jste cestovali, jaký nádherný obrázek jste dostali? Upozorňuje na krabici, kterou zanechal B. Yaga a rozdává pamlsky

Sebeanalýza organizovaným způsobem - vzdělávací aktivity„Cesta do pohádky“

Cíl: Systematizace a zobecnění pozitivních stereotypů chování, morální hodnoty, pojetí dobra a zla prostřednictvím pohádek.

Vzdělávací:

Pěstovat pocit odpovědnosti za své činy, potřebu hledat cestu ven konfliktní situace, nacházet kompromisy, dělat dobré skutky a skutky.

Vytvořte pocit empatie a vzájemné pomoci.

Vzdělávací:

Rozvíjet schopnost předvídat důsledky jak dobrého, tak i špatné skutky v okolní společnosti si všímejte jejich pro a proti a také určete, zda je akce špatná nebo dobrá

Povzbuďte děti k samostatné činnosti prostřednictvím herních aktivit.

Rozvíjejte myšlení kreativní představivost, pozornost v procesu praktické činnosti.

Aktivovat slovní zásobu: procvičovat výběr přídavných jmen na dané téma, rozvíjet monologické a dialogické formy řeči,

Vzdělávací:

Zobecnit znalosti o morálních hodnotách vokolní společnostiprostřednictvím pohádek.

Systematizovat představy dětí o dobru a zlu, o tom, co to znamená laskavý člověk jak být v životě, jak správně jednat různé situace pomocí pohádek.

Prohloubte své porozuměníÓ o laskavosti jako cenné, integrální vlastnosti člověka

Vzdělávací aktivita „Cesta do pohádky“představuje autorův přístup k organizované formě vzdělávání v podobě systému her, spojených jednou zápletkou a umožňujících herní formařešit problémy duchovní a mravní výchovy dětí předškolního věku prostřednictvím pohádek. Integrace oblastí obsahu " Kognitivní vývoj", "Sociální a komunikační rozvoj", " Vývoj řeči» umožnilo, aby byl proces učení smysluplný, zajímavý a efektivní. Organizované vzdělávací aktivity realizují základní všeobecné vzdělání předškolní vzdělávací program„Od narození do školy“, ed. Veraksy N.E., odpovídá věku a úrovni trénovanosti dětí.Lekce o cílech a záměrech tradičního typu; dle dějového a tematického řešení - cestovatelská aktivita s prvky naučné a praktické činnosti (rekonstrukce obrazu „Laskavost“).

K realizaci zadaných úkolů je k dispozici přístupná, relevantní demonstrace a leták: prvky her „Srdce“, „Domy“, prvky malby „Laskavost“, atributy pro vytvoření pohádkového děje lekce a vytvoření obrazu Baba Yaga.Materiál je svým obsahem dětem srozumitelný. Výběr materiálu byl proveden v souladu s věkové charakteristiky starší předškolní věk

Podle tradiční typ Během studia jsem zvolil následující metody a techniky:

Metody: verbální, vizuální, praktické, částečně vyhledávací,metody stimulace a motivace k tvořivé činnosti dětí.

Techniky: hra, diskuse, logické uvažování, praktická činnost:kreativní úkoly pro rozvoj fantazie, výchova k emoční citlivosti.

Fáze lekce jsou určeny na základě stanovených cílů a cílů a jsou rozděleny do 3 částí:

Úvodní část vzdělávacích aktivit je zaměřena na vytvoření pozitivní psychické a emocionální nálady, rozvíjení vzdělávací situace prostřednictvím hry „Nálada“, vzhled pohádková postava a zmizení balíku. Znovu vytvořená motivace pohádkové hry: projít testy, spolehlivě reprodukovat realitu, děti byly emocionálně zapojené.

Hlavní část jesymbióza částečně vytvořené pátrací situace, jejíž řešení děti hledaly po celou dobu akcea praktické činnosti založené na testovacích hrách: „Srdce“, „Domy“, „Akt“, během kterých byl splněn cíl a cíle organizované aktivity . Tato technika umožnila dětem neztratit zájem, rozvíjet se duševní činnost, naučili děti interakci v týmu, individuálně i ve dvojicích.. V pohádkových podmínkách vytvořených podle zápletky musely děti vyjadřovat své domněnky, dohady, svá tvrzení dokázat nebo je vyvrátit, což v konečném důsledku zlepšilo souvislou řeč a aktivovalo jejich slovní zásobu výběrem přídavných jmen k danému tématu.

Závěrečnou částí edukační aktivity je shrnutí výsledku edukační situace - přetvoření obrazu „Laskavost“.

Hlavní etapy organizované činnosti lze vysledovat a propojit jedním tématem, jsou logicky konstruovány a vzájemně se doplňují. Fázování vzdělávacích aktivit vycházelo ze zájmu dětí.

Během lekce jsem použil následující typy dětské aktivity: herní, komunikativní, motorické, kognitivní a experimentální aktivity (rekonstrukce obrazu „Laskavost“).

Rozmanitost a optimální kombinace aktivit, metodické techniky Dynamická pauza „Magic Warm-up“ pomohla snížit únavu a udržet kognitivní aktivitu u dětí.

Při vzdělávacích aktivitách jsem kombinoval různé tvary organizace dětí: ve dvojicích, jednotlivci; čelní,. V průběhu všech vzdělávacích aktivit byla realizována individuální přístup vůči dětem je převládající formou komunikace s dětmi dialog. Zpětná vazba byl sledován prostřednictvím reakcí a odpovědí dětí.

Děti byly zapojeny do práce, emotivní, přátelské a pozorné. Děti byly s výsledky své činnosti spokojeny.

Výsledky přímé výchovné činnosti jsem shrnul prostřednictvím mravního povzbuzování (chvála, uznání) a předávání sladkých odměn. Při všech vzdělávacích aktivitách jsem využíval pozitiv psychologický postoj, přátelský tón.

Při oslovování dětí používala lakonické, přístupné otázky. Poskytli příležitost přemýšlet a vyjádřit svůj názor, čímž projevili úctu k osobnosti dítěte. Myslím, že se mi podařilo založit živá komunikace při interakci s dětmi. Vzato v úvahu individuální možnosti každé dítě. Respektovala výsledky splněných úkolů.

Při provádění organizovaných vzdělávacích aktivit velká pozornost dbali na dodržování sanitárních a hygienických požadavků uložených SanPiN: načasování činnosti a doba trvání samotné činnosti odpovídají regulačním požadavkům. V průběhu došlo ke změně dynamických póz společné aktivity(stání, sezení, pohyb, je zajištěna bezpečnost života předškoláků.

Závěr:

Věřím, že cíle, které jsem si stanovil, byly splněny:

Vytvářely podmínky pro systematizaci a zobecňování pozitivních stereotypů chování, mravních hodnot, pojetí dobra a zla prostřednictvím pohádek.

Kreativně přistupoval k řešení výchovných problémů;

Dokázal vytvořit atmosféru emocionální otevřenosti a důvěry;



Téma: "Cesta pohádkami"

Cíl: Upevnit znalosti dětí o pohádkách a jejich jménech. Cvičit schopnost vybrat definice pro dané slovo, upevnit koordinaci slovních druhů ve frázi, rozvíjet schopnost systematizace a aktivovat antonyma-přídavná jména v dětské řeči. Posílit schopnost vytvářet řetězový příběh. Vymyslete rýmovaná slova. Pokračovat v učení dětí skládat hádanku pomocí referenčního modelu, skládat pohádku metodou „katalogu“, ve které jsou dva hrdinové, kladný a záporný, kteří mají své vlastní cíle.

Rozvíjejte souvislou řeč, paměť, logické myšlení, kreativní představivost.

Pěstovat v dětech laskavost, ochotu přijít na pomoc těm, kteří to potřebují.

Materiály a vybavení: Modré stuhy, modely stromů, hůl, lžička, truhla s míčem a obrázky předmětů (růže, kolo, zmrzlina), hračka žabka, flanelograf, předloha na skládání hádanky, květina, kniha s vílou pohádky, audionahrávka, model pohádkové louky.

Přípravné práce:čtení rusky lidové pohádky, pohádky K.I. Chukovsky, při pohledu na ilustrace k pohádkám, didaktické hry"Dobrá-špatná", "Vymysli říkanku", "Napiš pohádku"

Průběh lekce

Vychovatel. Kluci, podívejte se, kolik hostů k nám přišlo. Pojďme je pozdravit a usmát se na ně.

Děti: Ahoj.

Dobré odpoledne - řekli ti

Dobré odpoledne - odpověděl jsi.

Jak jsou spojeny dva řetězce

Vřelost a laskavost.

Vychovatel. A nyní vás zvu na vzrušující cestu do země pohádek. Co je to podle tebe pohádka?

Děti: Pohádka je kouzelný svět.

Pohádka je zázrak

Pohádka je zábavný příběh, dobrodružství

vychovatel: Právo. Pohádka je fiktivní příběh s šťastný konec a povinné vítězství nad zlem. Nejčastěji pohádky obsahují magii a různé neuvěřitelné obyčejný život dobrodružství. Nepřístupné se stává přístupným, neskutečné se stává skutečným. To je důvod, proč děti i dospělí milují pohádky. Každý národ má své vlastní pohádky se svými vlastnostmi, národní hrdinové, každodenní život. Máte rádi pohádky?

Děti: Ano.

vychovatel: na světě je mnoho pohádek

Smutné i vtipné

A žít ve světě

Nemůžeme bez nich žít

V pohádce se může stát cokoliv

Naše pohádka je před námi

Zaklepeme na dveře pohádky

Pohádka na návštěvu, počkej na nás.

Vychovatel. Kluci, mám kouzelné modré stuhy, které se promění v oblaka a zavedou nás do pohádkové země Na cestu do země pohádek vezmu s sebou někoho, kdo mi bude vyprávět pohádku, která má v názvu číslo. .

Děti:

Tři medvědi

Tři tlustí muži

Vlk a sedm dětí

Sněhurka a sedm trpaslíků

Pohádka o mrtvá princezna a sedm hrdinů

Tři malá prasátka

Dvě chamtivá medvíďata

Dvanáct měsíců

(hraje píseň „White-Maned Horse Clouds“; já dělám mraky ze stuh, držím stuhy uprostřed, děti berou okraje „kolotočových“ stuh a chodí v kruhu.)

Vychovatel. Kluci, les před námi je kouzelný, všude kolem ticho. Jaká zvířata podle vás žijí v kouzelném lese?

Odpovědi dětí: medvěd, zajíc, liška, vlk.

Vychovatel.Řeknu vám hádanku

Vypadá jako pastýř, není to zub, je to ostrý nůž,

Běží, odhaluje ústa, připravený zaútočit na ovce. (vlk)

Jaký druh vlka se vyskytuje v pohádkách?

Odpovědi dětí: vzteklý, zubatý

- Jaké jsou pohádky, ve kterých je hlavní postavou vlk?

Foxy sestra a šedý vlk

Ivan carevič a šedý vlk

Vlk a sedm dětí

Kolobok

Teremok

Rukavice

Červená Karkulka

Vychovatel. Vy i já víme, že pohádkové postavy, včetně vlka, mají různé povahové vlastnosti a liší se i jejich nálady. Pojďme si zahrát hru, která se jmenuje obráceně. Pro hru, kterou vezmeme kouzelná hůlka. Dotknu se tvých dlaní klackem a pojmenuji slovo a ty musíš pojmenovat slovo s opačným významem.

Druh - zlý

Pracovitý - líný

Zdvořilý - hrubý

Smutný - veselý

Radostné - smutné

Plný - hladový

Zbabělý - statečný

Škodlivé - užitečné

Velkorysý - lakomý

Výborně, kluci, znáte spoustu různých slov

Podívej, dostali jsme se na mýtinu. Co je to za strom před námi? Z jaké pohádky to je?

Odpovědi dětí: Husy - labutě

U jabloně leží lžíce. Zamysleme se a vymyslíme řetězový příběh o jabloni a lžíci. Já začnu a ty mi pomoz.

Na zahradě byla jabloň, na které

Děti: Lahodná a zralá jablka visela

Jablka byla zralá a proto

Děti: Sami spadli na zem

Stejně jako padala jablka, babičko

Děti: Babička je sbírala

Babička sbírá jablka, aby se nezkazila

Děti Připravený lahodný džem

Džem byl výborný, takže

Děti: Vnoučata to jedla rovnou po lžičkách

Vychovatel. Výborně kluci dobrý příběh sestaven.

Co je ještě pod jabloní?

Pod jabloní je nádherná truhla

Je to přítel všech kluků

Všichni opravdu chceme

Podívej, co tam je?

(hruď se otevře a vyletí klubko komárů)

Z jaké pohádky je tato koule?

Odpovědi dětí: pohádka "šváb"

Vychovatel. Kdo napsal tuto pohádku?

Odpovědi dětí: Korney Ivanovič Čukovskij

Vychovatel. V naší hrudi je ještě něco. A zde jsou obrázky předmětu. Pojďme se na ně podívat. (růže, kolo, zmrzlina) ve které pohádce se nachází růže?

Odpovědi dětí: tři růže, sněhová královna.

Vychovatel. Ve které pohádce se objeví kolo?

Odpovědi dětí:šváb

vychovatel... Ve které pohádce se objeví zmrzlina?

Odpovědi dětí: starý muž - Hottabych

Vychovatel. Nabízím vám hru s názvem „dobré a špatné“

Na každém obrázku musíte najít dobré a špatné.

(na růži je dobré, že je krásná, ale špatná věc je, že má trny a můžete se píchnout do ruky)

(Zmrzlina je vynikající, ale špatná věc je, že můžete onemocnět)

(dobrá věc na kole je, že na něm můžete jezdit, špatná věc je, že můžete spadnout) Výborně kluci.

Vychovatel. Počkej, nespěchej, skloň se, v trávě se něco třpytí. kdo jsou tito chlapi?

Odpovědi dětí:žabí princezna

Vychovatel. Z nějakého důvodu byla žába smutná? Pojďme vymyslet rýmovaná slova ke slovu žába a rozesmát ji

Odpovědi dětí: klapačka žába, polštářová žába, smějící se žába, skokanská žába, tlustá žába

Vychovatel. Výborně kluci. Naše žabí princezna je stále smutná. Udělejme pomocí modelu hádanku o žabí princezně.

Co skáče stejně, skáče žába s míčem.

Kdo se potápí jako žába - kachna.

Co pluje stejně jako žába - loď.

Tajemství: skáče, ale ne míč, potápí se, ale ne kachna, plave jako loď?

Vychovatel. Výborně kluci dobrá hádanka sestaven. Ale žabí princezna je stále smutná. Abychom ji rozveselili, vymyslíme pohádku. Napíšeme pohádku jako skuteční vypravěči. (nasadit čepice). Tato kniha nám pomůže při skládání pohádky. Položím otázku a odpověď najdete označením slova na otevřené stránce vybraného textu. Vezměte chytrou sedmikrásku a odtrhněte okvětní lístek.

otázky:

Žil jednou někdo?

Jaké dobro by mohl udělat?

Potkal jsi někoho zlého?

Jak je to zlé zlý člověk ublížit všem?

Náš hrdina měl přítele.

Co se stalo se zlým hrdinou?

co jsi začal dělat?

Vychovatel. Výborně kluci dobrá pohádka sestaven. Hele, usmála se žába, což znamená, že se jí naše pohádka líbila. Žába má ale jiný problém, chtěla ti dát kresby na památku na schůzku, ale nevyšly jí a vyšly jen fleky. Kluci, pomozme jí, přeměňte skvrny na kresby.

Děti dokreslují skvrny.

vychovatel: Výborně kluci. Jaké dobré kresby jsi udělal, žábě se moc líbily, žába nám je nechává jako památku na naše setkání.

Naše cesta je u konce. Na co nejraději vzpomínáte? Nyní víte, co tam je úžasná země pohádky A teď je čas, abychom se vrátili mateřská škola.

Shrnutí GCD pro děti (5-7 let).

vychovatel: Nasedkina Anna Sergejevna

Cíle a cíle:

1. Rozšířit znalosti dětí o pohádkách;

2. Trénovat paměť, rozvíjet řeč;

3. Vzdělávat se opatrný postoj ke knihám

Zařízení:

1. Obrázky pohádek

2. Koberec do letadla

3. Telegram

4. Balíček

5.Hračky (zvířata).

Průběh lekce:

Pedagog: Na světě je mnoho pohádek,

Smutné i vtipné

A žít ve světě

Nemůžeme bez nich žít

Přichází k nám na návštěvu pohádka,

Do každého domova vstoupí pohádka.

Pohádka jim dává zázraky

Pedagog: Dobrý den, moji drazí!

Máte rádi pohádky?

Vidím, jak se ti lesknou oči!

Znáte mnoho pohádek?

Nyní se s nimi setkáte!

Kluci, od samého raného dětství slyšeli jste pohádky. Když jste byli malí, maminka a babička vám vyprávěly pohádky a pak jste chodili do školky a někdo se je naučil sám číst. Čtením pohádek pronikáte do úžasný svět, tajemný, tajemný svět. V pohádce se dějí ty nejneuvěřitelnější zázraky: buď had Gorynych vezme krásnou princeznu na své panství, nebo jabloň odmění pracovitou dívku zlatými a stříbrnými jablky, nebo mazaná liška všechny oklame.

(dopis od Pechkina)

Přišli k nám hosté.

Pechkin: „Ahoj, milí kluci, hledám strýčka Fjodora. Pomozte mi ho najít.

Pedagog: Kluci, můžeme pomoci najít strýčka Fjodora?

Pedagog: Tak pojďme na cestu. Připomeňme si, čím se můžete v pohádkách obejít.

Očekávané odpovědi od dětí: V pohádkách umíš létat létající loď, na kouzelný koberec, na koštěti, v hmoždíři, jako Baba Yaga.

Pedagog: Pojďme do pohádkové země na kouzelném koberci.

(Učitel přinese kouzelný koberec vyrobený předem s dětmi)

Jedna, dva, tři, čtyři, pět

Každý se chce dostat do pohádky!

/ Děti při hudbě „Na návštěvě u pohádky“ chodí jako had, kroutí a točí spirálou.

Pedagog: - Ach, kde jsme to skončili? - Kluci, podívejte se, kdo se s námi setkává. Toto je myš. V jaké pohádce potkáme myš? (Teremok, kuře Ryaba, tuřín)

Myško, viděla jsi strýčka Fjodora?

Myška: Ne, ale možná se ztratil v pohádkách.

Pedagog: Kluci, pojďme se s vámi učit pohádky.

1 úkol od myši, možná nám to pomůže najít strýčka Fjodora

1 „Najděte pohádku“

Dívka sedící v košíku

Za medvědovými zády.

Aniž by to sám věděl,

Nosí ji domů.

( Máša a medvěd )

Útočiště malé myšky,

Zelená žába

A další zvířecí společnost.

Řekni mi jedno jméno.

(Teremok)

Tři šálky a tři postele,

Jsou tam také tři židle, podívej

A zdejší obyvatelé skutečně jsou

Žije hladce. (tři) .

Jak uvidíte, je to hned jasné:

Navštívit je. (nebezpečný).

Rychle utíkej, sestřičko,

Vyletět z okna jako... (pták).

Utekla! Dobrá práce!

Takže celá pohádka. (konec) .

Fedya čte slabiku po slabice:

Tohle je pohádka "...".

("Tři medvědi.")

Byl upečený z mouky,

Bylo smícháno se zakysanou smetanou.

Chladil u okna,

Je na cestě. (válcované).

Byl veselý, byl statečný

A cestou zpívá. (zpíval,

Králíček ho chtěl sníst,

Šedý vlk a hnědý. (Medvěd).

A když je dítě v lese

Potkal zrzku. (Liška,

Nemohl jsem ji opustit.

Jakou pohádku?

Jaká zelenina, jaký obr!

No, neexistuje způsob, jak to dostat ven!

Dědeček a babička táhli,

Myš hodně pomohla!

(pohádka "Turnip")

Obrázky zobrazující pohádky.

Pedagog: Výborně, ty znáš dobře pohádky. No, kde je strýc Fjodor?

Děti: Strýček Fjodor tu není.

(Setkání se zajíčkem)

Vychovatel: -Tady je zajíček, vedle něj je košík, koukneme se, co je v něm, tady je napsaný strýc Fjodor, ale možná se ztratil v mém košíku .

Pedagog: Kluci, podívejme se.

2 . "Kouzelný košík zajíčka"

(Zajíček vytahuje předměty z košíku. Děti musí hádat, ze které pohádky tento předmět je):

Zlaté vejce (slepice Ryaba)

Zlatý klíč (Pinocchiova dobrodružství)

Sklenice džemu (Carlson)

Lékárnička (doktor Aibolit)

Sklenice medu (Medvídek Pú a všechno, všechno, všechno)

Váleček (liška s válečkem)

Pedagog: Výborně kluci. No, kde je strýc Fjodor?

Děti: Strýček Fjodor tu není.

Pedagog: Správně, není tady. Pojďme ho hledat dál.

(Setkání s liškou)

Pedagog: - Oh, Foxy, podívej, co má na tlapkách?

Děti: Poznámka.

Poznámka Fox: Sledoval jsem vás a vidím, že jste velmi unavený, a navrhuje, abychom si trochu odpočinuli.

Pedagog: Kluci, liška vidí, že jste unavení, a zve vás ke hře. Chcete si hrát?

Stop 3 „Setkání s liškou“

FYZICKÁ MINUTA

- "V temném lese je chata"

V temném lese je chata - děti chodí

Stojí vzad – děti se otáčejí

V této chatě je stará žena - Potřásají prstem

Babička Yaga žije - potřásají prstem druhé ruky

Nos je zahnutý - ukazuje prstem

Oči jsou velké - ukazují

Jako uhlí hoří – kroutí hlavou

Páni, jak naštvaný! - běh na místě

Vlasy stojí na konci - ruce nahoru

(Setkání s medvědem)

Vychovatel: - Tak se Mishka potkala na naší cestě a měl pro nás zprávu, neviděl jsi strýčka Fjodora?

Zpráva - Medvěd: Neviděl jsem strýčka Fjodora? Ale možná se ztratil v mých přehazovačkách. Pomozte mi, prosím, rozeberte řazení.

Pedagog: Kluci, pomozme medvědovi. A hosté nám pomohou.

Zastávka 4 „Pohádkové řazení“

„Zelený baret“ - „Červená karkulka“;

„Bosá myš“ - „Kocour v botách“;

„Bezbarvý kohoutek“ - „Slepice skalní“.

„Turecká princezna“ - „Žabí princezna“

"Na povel psa" - "Na štikový příkaz»

"Baba-Byaka" - "Baba Yaga"

Pedagog: Myslíte, že jsme pomohli medvědovi?

Vychovatel: Dobře medvědovi, pomohli jsme, ale strýc Fjodor tu také není. Pojďme ho hledat dál.

(Setkání s vlkem)

Pedagog: - Oh, co je to za zvíře (Vlk)

Děti: Vlk

Q: Podívejme se, jestli ví, kde je strýc Fjodor.

Vlk: Ne, ale možná se ztratil mezi pohádkovými hrdiny. Pomozte mi vyřešit hádanky o pohádkových postavách. Dnes jich pro vás znám mnoho, mnoho ti, kteří jsou pozorní, na ně rychle přijdou.

Pedagog: Kluci, pomozme vlkovi.

Zastavení 5 „Hádanky o pohádkových hrdinech“

1. Někdo někoho pevně chytil,

Oh, není způsob, jak to vytáhnout, oh, je to pevně přilepené.

Ale brzy přiběhnou další pomocníci,

Přátelská společná práce porazí tvrdohlavého člověka.

Kdo je zaseknutý tak pevně? Kdo je to... (tuřín)

2. Babička děvče velmi milovala.

Dal jsem jí červenou čepici.

Dívka zapomněla své jméno.

No, řekni mi její jméno. (Červená Karkulka)

3. Ošetřuje myši a krysy,

Krokodýli, zajíci, lišky,

Obvazy ran

Africká opice.

A kdokoliv nám potvrdí:

Tohle je doktor. (Aibolit)

4. Nos je kulatý, s čenichem,

Je pro ně pohodlné hrabat se v zemi,

Malý háčkovaný ocásek

Místo bot - kopyta.

Tři z nich – a do jaké míry?

Přátelští bratři vypadají stejně.

Hádej bez náznaku

Kdo jsou hrdinové této pohádky? (Selata)

5. Můj otec měl cizího chlapce,

Neobvyklé - dřevěné.

Ale otec svého syna miloval.

Jaký divný

Dřevěný muž

Na souši i pod vodou

Hledáte zlatý klíč?

Všude strká svůj dlouhý nos.

kdo to je? (Pinocchio)

6. Všechny dívky a chlapci.

Podařilo se nám se do něj zamilovat.

Je to hrdina vtipné knihy,

Za ním je vrtule.

Letí nad Stockholmem

Vysoko, ale ne na Mars.

A dítě ho pozná.

kdo to je? Mazaný. (Carlson)

7. Znáš tuhle dívku,

je uvnitř stará pohádka zpívaný.

Pracovala, žila skromně,

Neviděl jsem jasné slunce,

Kolem je jen špína a popel.

A jméno bylo krása. (Popelka)

Pedagog: Výborně, uhodli jsme všechny hádanky, pomohli jsme vlkovi, ale není tu ani strýc Fjodor. Pojďme ho hledat dál.

(Setkání s Cat Matroskin)

Vychovatel: - Který? zajímavý hrdina kdo to je?

Pedagog: možná ví, kde je strýc Fjodor

Matroskin: Proč jsi to neviděl? Samozřejmě to máme v Prostakvashinu. Nejprve ale hádejte, ze které pohádky tito hrdinové jsou? (Morozko: Štikový král Emelya (Na příkaz štiky): Starý muž stará žena liška vlčice (Příběh o rybáři a rybě): Kozí vlk a sedm kůzlat (Vlk a sedm kůzlat): Moidodyr)

Pedagog: Tak jsme našli našeho hrdinu, kde jsme ho našli?

Dopis od strýce Fjodora:

Strýček Fjodor: Díky Pechkinovi za telegram. A vy Díky moc, to pomohlo Pechkinovi najít mě. Sbohem kluci, je čas, abychom se vrátili k našim pohádkám.

Pedagog: Kluci, rozloučíme se s našimi pohádkovými hrdiny. Trochu si odpočineme a vraťme se do školky.

fizminutka:

"Zayuškina chýše"

(děti stojí naproti sobě)

Náš zajíček bydlel v chýši (ruce nad hlavou, prsty spojené do podoby domečku)

Nikdy netruchlil (jeho hlava je otočená ze strany na stranu)

Vesele zpíval píseň (kývne hlavou)

A hrál jsem na dýmku (imitace hraní na dýmku)

Ale liška zaklepala (klepou pěstí na pěst)

Odehnala našeho zajíce (tleskat rukama).

Teď malý zajíček smutně chodí (točí).

Nenajde místo pro sebe (vzdychají a roztahují ruce do stran)

Pes i medvěd (vrtěte ocasem a pak se kývejte ze strany na stranu)

Přibližují se k našemu zajíci (přibližují se k sobě),

A odcházejí (rozvádějí se) bez ničeho.

Pouze jeden kohout

Pomohl našemu zajíci (mávejte rukama nahoru a dolů).

A nyní žijí v domě (ruce nad hlavou, prsty navzájem spojené ve formě domu)

Šťastně, v harmonii (objímejte se).

Pedagog: Výborně, děti, jak jste si hrály, je čas, abychom se vrátili do školky.

Pedagog: No, teď se vraťme do naší školky a jak se tam dostaneme?

Odpovědi dětí: Na létajících kobercích.

Pedagog: Pohádka se s tebou loučí,

Děti se vracejí domů.

Jeden, dva, tři, čtyři, pět,

Letíme zpátky do školky!

Vychovatel: Tak jsme se vrátili do školky, líbil se ti výlet?

Shrnutí. co se ti líbilo nejvíc? V kom jsme se potkali Pohádková země? - Co učí pohádky?

Pedagog: Oh, co je to za balíček? Podívejme se, co je v balení. (Otevřu, je tam pamlsek). Tady je pamlsek a poznámka. „Děti moc děkuji zajímavé příběhy, hráli jste zábavu, zachraňovali zvířata, jste laskaví a vynalézaví. Uvidíme se. Pechkin."

Dávám dětem pamlsek, lekce je u konce.

Nominace: hodina ve školce na téma pohádky podle federálního státního vzdělávacího standardu, cesta pohádkami seniorská skupina.

Shrnutí lekce beletrie ve skupině seniorů
„Cesta přes pohádky“

Cíl:

Pokračujte v rozvoji zájmu beletrie;

Systematizovat a prohloubit znalosti dětí o ústním lidovém umění;

Udržovat a rozvíjet zájem dětí o porozumění významu obrazných výrazů;

Naučte se chápat obrazný význam slova a fráze přísloví a rčení, aplikujte je na místo;

Podporovat zájem dětí o dramatizaci známých děl;

Tvar intonační expresivita projevy v procesu performance a herectví;

Pěstujte lásku k orálu lidové umění. Na základě umělecká díla pěstovat takové vlastnosti, jako je laskavost, vnímavost, odvaha, tvrdá práce, přátelství, skromnost.

Opravné úkoly:

Rozvíjet koordinaci pohybů, správné pohyby prstů odděleně vůči sobě navzájem;

Podporovat aktivaci, stimulaci a cvičení zrakových funkcí;

Fixujte svůj pohled a sledujte pohyb ukazatele.

Předchozí práce.

Čtení ruských lidových pohádek, přísloví a rčení, dramatizační hry. Příprava dekorací a hraček pro divadelní hry, předvádění scének.

Střední: scenérie a postavy loutkové divadlo bi-ba-bo, divadlo na stole, divadlo prstů, obrazovka, mapa-schéma pro sledování cesty pohádkových hrdinů.

PRŮBĚH TŘÍDY.

vychovatel: Kluci, máte rádi pohádky? Samozřejmě je máte rádi a znáte spoustu pohádek. Pohádky nás učí odvaze a vytrvalosti, vidět dobro i zlo. Zvu děti na cestu pohádkami.

Ticho, děti, pojďte dál
Neděste se našich pohádek
Pohádky přišly už dávno
Čekají na děti
Kde jsi, pohádky se ukazují
Odpovězte nám.

Procházíme se lesem za hudby. Upozorňuji děti na tašku, která leží pod stromečkem.

Děti šly po cestě
Cestou našel tašku
A taška není jednoduchá,
Je kouzelný, takový je.

Říkám to dětem kouzelný les připravila pro nás překvapení: pytel se rozváže, až když děti hádanku vyřeší.

Pokud chcete tašku rozvázat, pak budete muset hádanku uhodnout.

V této tašce je hrudka
Kulaté, malé chmýří
Před každým rád utíká
Je těžké chytit (koule nitě)

Rozvazuji pytel, vyndám míček a pustím ho z mých rukou, čímž mu dám příležitost odkutálet se. Kutálí se a zastaví se u pařezu. Zajíci stojí na pařezu. Zajímalo by mě, z jaké pohádky je?

vychovatel: Poslouchejme zajíčky.

Dvě děti si navlékají na prsty zajíčka a hrají postavy z pohádky, rozvíjejí malou zápletku, jednají jedním prstem, vyslovují text.

1 zajíc: Nebojím se ničeho. Já se vůbec nebojím. A je to.

2 zajíc: Hej, ty, šikmé oko, vlka se nebojíš.

1 zajíc: A nebojím se vlka a nebojím se lišky a medvěda - nebojím se nikoho.

2 zajíci: Velmi vtipný zajíc. Oh, jak legrační.

1 zajíc: Když narazím na vlka, sním ho sám.

vychovatel: Kluci, z jaké pohádky tito zajíčci pocházejí? Přesně tak, "zaječí uši".

Kluci, řekněme zajíčkovi, že není dobré se chlubit.

Jaká úsloví a přísloví znáte pro chvastouny?
"Nechlubte se začátkem, chlubte se koncem"
"Nespěchej se svým jazykem, spěchej se svými činy"
Dáváme vysvětlení k příslovím.

Jsou v naší skupině nějací takoví chvastouni? Zajíček se styděl. Vezmeme s sebou na výlet zajíčky? Už se nebudou chlubit.



Pozice: učitelka speciální (nápravné) skupiny pro děti se zrakovým postižením

Pustím míč, ten se kutálí a zastaví se blízko hrudníku.

Tiché děti, nedělejte hluk
Neděste se našich pohádek
Tady se dějí zázraky
Pohádky jsou zatím skryté
Nebuď smutný, usměj se
Pohádky vás překvapí.

Chlapi, podívejte se na hruď. Pojďme to otevřít. A musíte jej otevřít ne pomocí klíčů, ale pomocí kouzelných slov.

Kde jsi, pohádka ukaž se
Nám chlapům, odpovězte nám

vychovatel: Otevřu truhlu. Ale něco tu je. Vytáhnu Žabí princeznu a přichází Ivan Carevič.

Představení dvou dětí stolní divadlo falešné hračky na stole. Rozehrávají postavy, jejich činy jsou přenášeny intonací hráčů. Děti promítají úryvek z pohádky „Žabí princezna“.

Ivan carevič:Žábo-žabo, dej mi svůj šíp.

Žába: Vezmi si mě.

Ivan carevič: Jak to myslíš, jak si můžu vzít žábu?

Žába: Vezmi to, věz, že tohle je tvůj osud. Kwa-kwa, co se děje?

Ivan carevič: Žábo-žabo, jsem tak smutný. Otec mi nařídil, abych šel s tebou na hostinu, ale jak tě ukážu lidem?

Žába: Neboj se, Ivane Careviči, jdi na hostinu a já tě budu následovat.

Pedagog: Kluci, uhodnete, z jaké pohádky tito hrdinové jsou? Správně, "Žabí princezna." Kluci, řekněte mi, jestli se to přísloví hodí do pohádky.
"Není tam žádné stříbro"
"Štěstí nebylo, ale neštěstí pomohlo"

Vysvětlete, jak tomu rozumíte (v případě potíží pomáhám dětem). Právo. Dobrá práce. Podívejme se, co dalšího je v hrudi.

Vyndám Baba Yaga, dám si ji na ruku a říkám.

Baba Yaga: chceš jít se mnou do mé pohádky? Pak z vás udělám husy-labutě (vytváříme scénu do pohádky).

Baba Yaga: zve husy-labutě, aby přiletěly k ní, a říká.

Ve své pohádce vzpomínám
Byla tam i dívka
A dokonce i bratr Vanyushka
Co se mi dostalo do chatrče
Opravdu jsem to chtěl sníst
Ano, neměl jsem čas

Sestra se vkradla do chatrče
A vzala Vanyushka pryč
Husy-labutě létají
Dohnat Mášu a Váňu.

Hraje se venkovní hra „Husy a labutě“. Husy-labutě létají, Máša a Váňa je dohánějí. Máša běží k jabloni a říká.

Zde je původní jabloň
Skryj Vanyu a mě drahá
Zase husy-labutě
Budou chtít vzít tvého bratra pryč

Yablonka: Sněz jablko, pak tě bez potíží přikryji.

Máša: Tehdy dozrála jablka a chtěli nás ošetřit.

vychovatel: Labutí husy křičely, hledaly Mášu a Váňu, ale vrátily se do domu bez ničeho a tam skončily.

Kluci, jakou pohádku jsme navštívili? "Husy-labutě". Jaká je Baba Yaga v pohádce (zlobí, zlobí). Řekněme Baba Yaga několik přísloví o laskavosti.

"Je to špatné pro toho, kdo nikomu nedělá dobře."
"Kdo nemiluje druhé, ničí sám sebe"
Nabízíme vysvětlení těchto přísloví.

Pedagog: Uvidím, co si pro nás ještě připravil kouzelná truhla? (a já říkám)

Jeden jednoduchá pohádka
Nebo možná ne pohádka
Nebo možná hrdinové
Chci ti to ukázat
Pokud si pamatujeme z dětství
Nebo možná ne od dětství
Nebo si možná nepamatujeme
Ale budeme vzpomínat

Hraje hudba k pohádce „Tři prasátka“. Děti jdou za plátno a ukazují úryvek z pohádky. Hra - dramatizace s panenkami bibabo.

Nif-Nif: Obejdeš půl světa, objedeš, objedeš, lépe doma nenajdeš, nenajdeš, nenajdeš.

Nuf-Nuf: Mám pěkný dům, nový domov, pevný dům. Nebojím se deště a hromu.

Naf-Naf: Postavme dům z kamenů, z kamenů, z kamenů. Žádná šelma na světě, žádná lstivá šelma, žádná strašná šelma nevloupe do těchto dveří, do těchto dveří, do těchto dveří.

Spolu: Nebojíme se šedého vlka, šedého vlka, šedého vlka. Kam jdeš, hloupý vlku, starý vlku, hrozný vlku.

Vlk: Jaký hluk. Ještě dnes sním nějaké čerstvé prase (a poběžím za selaty). Prasátka s kvičením utíkají.

vychovatel: Poznali kluci tyto hrdiny, z jaké pohádky jsou? Kluci, řekněte mi, jaká by měla být prasátka, abyste porazili zlého vlka? (silný, obratný, chytrý a hlavně přátelský). Řekni mi, jak rozumíš takovým příslovím.

„Sám v poli není válečník“
"Žít v harmonii - nikdo nezvítězí"
"Je čas na práci, ale čas na zábavu"

Vysvětlujeme přísloví, chválíme děti a říkáme: "Znovu se podívám do truhly, zdá se mi, že tam stále něco je."

Vyndám klobouk lišky a ptám se dětí, jestli vědí, ve kterých pohádkách liška žije (odpovědi dětí).

Liška si s tebou chce hrát.

Hra "Zajíci a liška"

Liška se procházela lesem
Liška hledala zajíčky
Brzy se malá liška unavila
Lehla si a hned usnula.

Najednou zajíčci vyskočili
Řekli to malé lišce
Liška vstaň
A honit zajíčky
(čtěte text, děti provádějí pohyby v souladu s textem)

Kluci, tady je co zajímavé pohádky Ty a já jsme si vzpomněli díky míči a kouzelné truhle.

Nejkrásnější pohádky
Krásné, jednoduché
Nebo možná ne jednoduché
Ukázal nám

Velmi ses snažil
A pohádky dopadly
Díky moc
Říkám ti

vychovatel: Líbil se vám náš výlet? (odpovědi dětí). Kluci, znáte spoustu pohádek a máte je moc rádi. Řekněte mi, co nás učí pohádky? Učí nás vidět, kde je dobro a kde zlo, kde je pravda a kde lež. Dnes jsme pomáhali našim hrdinům, navrhovali, učili je, že je špatné chlubit se, je špatné být zlý, že musíme žít spolu a přinášet našemu světu dobro. A je čas, aby se naši hrdinové vrátili do svých pohádek. Pomozme jim najít správnou cestu a zaveďme je do lesa.

Herní cvičení „Sledování cesty“

Chlapi, kouzelná truhla si pro vás připravila další překvapení - pamlsek. Dávám dětem pamlsek a děkuji za zajímavou cestu.

Nominace: cesta po pohádkách, seniorská skupina, lekce v mateřské škole na téma pohádky podle federálního státního vzdělávacího standardu.

Pozice: učitelka speciální (nápravné) skupiny pro děti se zrakovým postižením
Místo výkonu práce: MŠ MBDOU č. 30
Místo: Shatura, Moskevská oblast, Rusko