Proč Saltykov Shchedrin psal pohádky? Satirická zařízení v příbězích Saltykova-Shchedrina

M. E. Saltykov-Shchedrin. Život a kreativita. „Pohádky pro děti krásného věku“ jako vrcholný žánr v díle Shchedrin satirik

Radková Julija Nikolajevna,

MBOU "Gymnasium č. 5" Bryansk

Cíle: rozvíjet schopnost analyzovat satirický příběh; naučit rozlišovat mezi technikami „ezopského jazyka“; zvážit ideovou a uměleckou originalitu Saltykov-Shchedrinových pohádek; formovat všeobecnou kulturní erudici.

Průběh lekce.

1.Příprava na vnímání.

„Nepříjemný příběh,“ napsal v dubnu 1848 do svého deníku Nestor Vasiljevič Kukolnik, úředník pro zvláštní úkoly pod ministrem války a zároveň slavný spisovatel. - Bylo nařízeno zatknout úředníka... za nějaký esej, publikovaný bez vědomí jeho nadřízených, v němž se ukázalo, že je škodlivý směr a touha šířit revoluční myšlenky, které otřásly celou západní Evropou. To jsou slova panovníka...“ Mluvili jsme o M. E. Saltykovovi (1826 - 1889).

Vystudoval lyceum Carskoje Selo, kde kdysi studoval Puškin. Od ledna 1844 bylo lyceum přeneseno do Petrohradu a začalo se mu říkat Aleksandrovský. Saltykov byl absolventem prvního petrohradského kurzu. Každá nová generace studentů lycea vkládala naděje do některého ze studentů jako pokračovatele kariéry svého slavného předchůdce. Jedním z těchto „kandidátů“ byl Saltykov. Ještě v lyceálních letech vycházely jeho básně časopisecky. Nyní svými pracemi vzbudil královský hněv a byl poslán do vyhnanství ve Vjatce (nyní Kirov). „Vjatecké zajetí“, jak Saltykov nazval svůj sedmiletý pobyt ve službě, se pro něj stalo těžkou zkouškou a zároveň velkou školou. Provinční život s „klepy“, „špionáží a ošklivými věcmi“, na které si pisatel v dopisech stěžoval, s prázdným časem stráveným pitím vína a karet, obklopil příchozího a hrozil, že ho pohltí jako bažina. Ale také mě to odřízlo od iluzí nasbíraných z knih a přivedlo mě to do kontaktu v práci i v každodenním životě s mnoha různými lidmi: úředníky, obchodníky, statkáři, rolníky, schizmatickými starověrci. Tato pozorování položila základ pro jediný „kapitál“, který Saltykov během svého života nashromáždil – vynikající a důkladnou znalost Ruska a jeho lidu.

Spisovatel se vrátil z exilu v roce 1856, ve stejném roce začalo vydávání „Provinčních náčrtů“ pod pseudonymem N. Shchedrin - a tak se zrodilo dvojité příjmení S. - Shch Spojil literární práci s veřejnou službou: v St. V Petrohradě nějakou dobu zastával funkci na ministerstvu vnitra, poté byl viceguvernérem v Rjazani a Tveru a později - předsedou státních komor (finančních institucí) v Penze, Tule a Rjazani. Saltykov, který nesmiřitelně bojoval proti úplatkům a hájil zájmy rolníků, vypadal všude jako černá ovce. Pršely na něj udání, hrozilo mu, že bude soudem „za zneužití moci“, provinční důvtip mu přezdíval „Vice Robespierre“. V roce 1868 podal náčelník četníků carovi zprávu o Saltykovovi jako o „úřednici prodchnutém myšlenkami, které se neshodují s druhy státních dávek a právním řádem“, po čemž následovala jeho rezignace.

Návrat do Petrohradu, S.-Shch. Veškerou svou energii věnuje literární činnosti: sám hodně píše a stává se Nekrasovovým spolueditorem časopisu Otechestvennye zapiski. Shchův tvůrčí styl, jeho spisovatelský temperament a jeho polemikový talent se ukázaly být v této bouřlivé, rychle se měnící době nesmírně užitečné. Zažívá neustálou cenzuru jako spisovatel i jako redaktor Otechestvennye Zapiski, S.-Shch. byl nucen uchýlit se k nejrůznějším trikům, aby vyjádřil své „pobuřující“ myšlenky. Jedním z těchto triků byla přitažlivost k pohádkovému žánru. Právě pohádka se stala vrcholným žánrem spisovatelovy tvorby, vstřebávala jeho mnohaleté postřehy a úvahy, vyjadřovala je co nejvytříbenější, nejstručnější a veřejně přístupnou formou.

2.Komunikace tématu a cílů lekce.

3.Práce na tématu lekce.

První díla budoucího cyklu „Pohádky pro děti spravedlivého věku“ („Příběh, jak jeden muž nakrmil dva generály“, „Divoký statkář“, „Ztracené svědomí“) se objevila na stránkách časopisu „ Otechestvennye Zapiski“ v únoru 1869. V 80. letech vytvořil Saltykov-Shchedrin v krátkém časovém úseku (asi 30 let) knihu pohádek, ale spisovatelův apel k tomuto žánru nelze vysvětlit pouze libovůlí cenzury: smysluplnými možnostmi pohádek, srozumitelnými a v blízkosti běžného čtenáře, se ukázalo jako důležitější. Pohádky byly vytištěny s výrazným podtitulem: „pro děti krásného věku“. Kdo jsou ty děti, co myslíte?

Jsou to dospělí, kteří ještě potřebují učit, kteří se potřebují vzdělávat, kteří potřebují otevřít oči pro život.

Abychom však oklamali cenzuru, skrývající se za žánrové rysy pohádky, S.-Shch. dlouho se nedařilo: pohádky byly pravidelně odstraňovány z tisku a jeden z cenzorů Lebeděv řekl: „To, co pan S-v nazývá pohádkami, vůbec neodpovídá jeho názvu, jeho pohádky jsou stejná satira a žíravá satira... namířená proti naší sociální a politické struktuře."

Obvykle všechny příběhy S.-Shch. lze rozdělit do 4 tematických skupin:

1)Téma moci („Divoký vlastník půdy“, „Medvěd ve vojvodství“, „Orlí patron“ atd.)

2) Téma liberální filištínské inteligence („Moudrá střevle“, „Nesobecký zajíc“, „Kruciánský idealista“ atd.)

3) Téma lidí („Příběh, jak jeden muž nakrmil dva generály“, „Kůň“, „Blázen“ atd.)

4) Téma univerzálních lidských neřestí („Kristova noc“).

Největším terčem Ščedrinovy ​​satiry je státní moc ve vztahu k člověku. Pohádka „Medvěd ve vojvodství“ (1884) rozvíjí nemilosrdnou kritiku autokracie a jednoty velení ve všech jejích podobách. Aby uklidnili „lesní sluhy“ a uklidnili „vnitřní protivníky“, Toptyginové, guvernéři jmenovaní samotným Leem, soustavně napadají lesní život. Řekněte nám o jejich vládě.

Toptygin 1. byl „starý služebník, uměl stavět doupata a vytrhávat stromy... ale jeho nejcennější vlastností bylo, že se chtěl za každou cenu dostat na desky dějin, a proto dal všechno. svět, kterému dal přednost lesk krveprolití,“ „nezlobil se, byl jen surovec.“ Plánoval „oslavit svátek. Koupil jsem si kýbl vodky a opil se sám. A protože si ještě nepostavil doupě, musel si... lehnout ke spánku uprostřed mýtiny.“ "Ráno... Čižik náhodou proletěl kolem té mýtiny," který si myslel, "že na mýtině leží shnilá kláda, sedl si na medvěda a začal zpívat." A Toptygin „popadl toho surovce do tlapy, a aniž by vůbec uvažoval o kocovině, vzal ho a snědl“. „Zpočátku mluvili o Toptyginově činu s rozhořčením (styděli se za svůj rodný slum); pak začali škádlit; Nejprve se škádlily ty kruhové, pak se začaly ozývat ty vzdálené; nejprve ptáci, pak žáby, komáři, mouchy. Celá bažina, celý les." Aby o tom přestal mluvit, na radu osla se Toptygin dopustil „zvláštního krveprolití“: „zaútočil na stádo ovcí a všechny je rozsekal na kusy. Pak chytil ženu do malinového záhonu a odnesl košík malin. Pak začal hledat kořeny a nitky a mimochodem, objevil celý les základů. Nakonec v noci vlezl do tiskárny, rozbil stroje, smíchal písmo a vysypal díla lidské mysli do odpadní jámy,“ ale Leo „nařídil vyhnat ho jako pěchotu“.

Toptygin 2. „byl chytřejší než jeho jmenovec... počítal s tím, že jakmile dorazí na místo, tiskárnu okamžitě zruinuje... Ukázalo se však, že ve slumu, který mu tam byl svěřen nebyla jediná tiskárna... Pak se major zeptal, jestli existuje ...univerzita nebo alespoň akademie, aby je spálil; ale ukázalo se, že i zde Magnitskij předvídal své záměry... Toptygin se rozzlobil a požadoval, aby mu Magnitského přivedli, aby ho roztrhal na kusy,“ ale ukázalo se, že zemřel. Potom si „vybral temnější noc a vlezl na dvůr k sousednímu muži. Na oplátku zvedl koně, krávu, prase, pár ovcí,“ ale to se mu zdálo málo, a Toptygin se rozhodl rozbít dvůr přes kládu, vyšplhal na střechu, ale nepočítal, "že matka byla prohnilá," a propadl. „Major visel ve vzduchu... Popadl kus polena a zařval. právě to místo, kam měl Toptygin spadnout... Pak mu strhli kůži a fenu odvezli do bažiny, kde ji do rána klovali dravci.“

Toptygin 3rd byl chytřejší než jeho předchůdci. „Do slumu se dostal sám, velmi skromně. Neplánoval žádné oficiální recepce ani ohlašovací dny, ale jen vběhl do doupěte, strčil tlapu do hilo a lehl si. Dlouho si takto cucal tlapu a ani pořádně nevstoupil do správy jemu svěřeného slumu.“ Jen jednou vylezl na nejvyšší borovici a odtamtud zaštěkal hlasem, který mu nebyl vlastní, ale obyvatelé lesa řekli jen: „Ču, Miška řve! Podívej, ve spánku jsem se kousl do tlapky!" Toptygin znovu vlezl do doupěte, „aby přišel s něčím skutečným. A přišel s teorií „dysfunkčního blahobytu“. „Rozhodl se opustit doupě, jen aby dostal přidělený obsah. A pak už šlo všechno v lese jako po másle. Major spal a muži přinášeli selata, kuřata, med a dokonce i barnacles a u vchodu do doupěte skládali svůj hold. V uvedených hodinách se major probudil, vyšel z doupěte a jedl." Takže Toptygin 3. ležel ve svém doupěti mnoho let. „A protože v tuto chvíli nebyly nikdy porušeny lesní řády a protože nebyla spáchána žádná jiná zvěrstva než „přirozená“, Leo ho nenechal na milosti. Nejprve byl povýšen na podplukovníka, pak na plukovníka a nakonec... Pak se ale ve slumu objevili lukašští muži a Toptygin 3. vyšel z doupěte do pole. A potkal ho osud všech kožešinových zvířat.“

Politický význam příběhu byl spisovatelovým současníkům jasný: příběh byl napsán tři roky po atentátu na Alexandra II. Na žádost cenzury bylo Shchedrinovo dílo odstraněno z časopisu Otechestvennye zapiski.

V roce 1883 vytvořil spisovatel pohádku „Moudrá střevle. V zemi panuje reakce a teror. Nedůvěra, podezíravost, zbabělost a lhostejnost prostupují morální atmosférou života, a to nemůže jen znepokojovat S.-Shch., který poznamenává: „Nastává velmi zlá doba.“ Spisovatel se obrací k širokému obrazu současného života a zobrazuje jej v podobě mnohostranné rybí říše, kde funguje stejný zákon silných. Ústředním bodem pohádky je problém smyslu života: je život oprávněný, jehož jediným cílem je přemýšlet o sobě?

Jak chápete význam názvu této pohádky? Co znamená přídomek „moudrý“?

Jak se projevuje gudgeonova „moudrost“?

Nejen v dodržování otcova přikázání „měj oči otevřené!“, ale také v jeho „tvořivém“ chápání: „abyste přežili, musíte se snažit...nežít!“ Vegetace v noře je jistou zárukou dlouhého života ve světě zubatých štik, impozantních raků a vodních blech.

Veškerá absurdita, absurdita „moudré“ filozofie se zřetelně projevuje při srovnání dvou osudů: jsou-li pokyny otce starého muže podepřeny reálnou životní zkušeností (v dětství se dokonce málem dostal do ucha), pak mladá střevle prožívá strach před zkušeností a nakonec tuto zkušenost zcela odmítá. Jestliže otec hrouš stále žil „kousek po kousku“, pak lze existenci „moudrého hada“ jen stěží nazvat životem. Jeho cílem je „žít tak, aby si toho nikdo nevšiml“, a proto první věc, kterou střevle udělá, je vymyslet speciální díru, „aby se do ní mohl dostat, ale nikdo jiný“. Obraz díry se stává symbolickým, odráží absolutní izolaci, útěk před světem a nevysvětlitelný strach z něj.

Jaký je výsledek života „moudré střevle“?

Výsledkem bezbarvého, nesmyslného života „moudrého střevle“ je prázdnota a úplná osamělost. Celý obsah jeho vybledlé existence se vešel do pouze negativních částic: „neženil se, neměl děti“, „neměl přátele ani příbuzné“, „nejí, nepije, nepije“. nikoho nevidím, s nikým se nestýkám." Jediné sloveso, které nemá zápornou částici, je „chvěl se“: „Žil a třásl se – to je vše“. Krátce před smrtí se v grázlovi náhle probudí hořké vědomí nesmyslnosti jeho života: jako by mu někdo neviditelný připomněl existenci věčných hodnot, na které hulvát ve svém chvění zapomněl - a on zjistil, že nemá nic, co by ospravedlnil. sebe s.

Vykreslením žalostného údělu zbabělého střevle, který se uvěznil v stísněné díře, vyjádřil satirik své pohrdání těmi, kteří se podle pudu sebezáchovy stáhli z veřejného života do úzkého světa osobních zájmů a připomněli svým současníkům o smyslu lidského života, o lidské důstojnosti, o odvaze a cti.

„Kůň má břicho obyčejného člověka, mučený, bitý, s úzkou hrudí, s vyčnívajícími žebry a spálenými rameny, se zlomenýma nohama. Kůň drží hlavu dolů; hříva na krku byla rozcuchaná; z očí a nosních dírek vytéká hlen; horní ret mi visel dolů jako palačinka. Na takové bestii si moc nevyděláte, ale pracovat musíte. Den za dnem kůň nevychází ze svorky. V létě se na zemi pracuje od rána do večera; v zimě, až do tání, nese „díla“. Konyaga ale nemá kde nabrat sílu: má takové jídlo, že vám z něj budou dělat jen zuby. V létě, když jezdí v noci, mohou těžit alespoň z měkké trávy, v zimě vozí svá „díla“ na trh a doma jedí nařezané kusy shnilé slámy. Na jaře ho jako vyhánění dobytka na pole zvedají na nohy tyčemi; ale na poli není stéblo trávy; tu a tam vyčnívá usmrkaný hadr ve froté, který loni na podzim nechtěně obešel šelma zub. Konyaginův život je bídný... Celý smysl jeho existence je vyčerpán prací.“

Kdo je Pustoplyas? Vyprávěj legendu o vztahu mezi Konyagou a Prázdnou tanečnicí.

"Kůň a Pustoplyas jsou děti stejného otce." V době Ony žil starý kůň, který měl dva syny: Horse a Pustoplyas. Pustoplyas byl zdvořilý a citlivý syn a Konyaga byl neotesaný a necitlivý. Stařec dlouho snášel Konyaginovu neotesanost, dlouho oba syny vedl hladce, jak se na otce milujícího děti sluší, ale nakonec se rozzlobil a řekl: „Tady je má vůle pro tebe na věky věků: Sláma pro Konyag a oves pro nečinného tanečníka.“ A tak to od té doby šlo. Prázdného tanečníka dali do teplého stání, položili na něj měkká brčka, dali mu napít medu a nasypali mu do jesliček proso; a Kůň byl přiveden do stodoly a hodil náruč shnilé slámy: „Cvakněte si na zuby a pijte z té louže.

Proč se Pustoplyas najednou rozhodl navštívit Konyagu? Jaký objev učinil?

"Jsem unavený," říká, "z toho teplého stánku, jsem unavený z plnosti medu, nemůžu dostat pšenici do krku." cokoli, ale on žije, krmí ho slámou, ale on žije A ať se podíváte na kterou stranu pole, všude je bratr v práci... Proto je v něm nějaká ctnost, že hůl sama! zlomí se na něj, ale nemůže ho rozdrtit!

Jaké předpoklady dělají nečinní tanečníci o zdroji přežití koně?

Někteří říkali: „...v něm se z neustálé práce nashromáždilo mnoho zdravého rozumu,“ jiní namítali: „Není to to, co udržuje v Konyaga nezničitelnost, ale skutečnost, že v sobě nosí život ducha a duch života! A dokud bude obsahovat tyto dva poklady, žádná hůl ho nerozdrtí! Tato práce mu dává klid, smiřuje ho s jeho osobním svědomím a se svědomím mas a obdarovává ho tou stabilitou, kterou ani staletí otroctví nemohlo překonat zvláštní důvod, ale protože se jím od nepaměti stal! zvyklý na své údolí. ...Kdo je přidělen k jakému úkolu, to funguje.“

Kůň je symbolem rolníka, symbolem lidu a země, ponižovaného nespravedlivým politickým režimem a potlačovaného vykořisťováním. Rozhovory nečinných tanečníků satiricky zprostředkovávají podstatu debaty o lidech vedené mezi inteligencí v 80. letech 19. století (liberálové, slavjanofilové, lidovci, utlačovatelé).

Příběhy Saltykova-Shchedrina jsou politické příběhy-satiry, jejichž charakteristické rysy jsou:

Spojení s CNT (spisovatel používá tradiční pohádkové obrázky, pohádkové vzorce a začátky, přísloví a rčení);

Alegorický, politicky vyhrocený, kombinace skutečného a fantastického;

Základem pohádek je protiklad: střetávají se zástupci znepřátelených tříd, pohádky odhalují třídní boj v Rusku.

Jak mocným „nástrojem“ se staly pohádky M.E. Saltykova-Shchedrina?

Jsou příběhy „velkého satirika“ relevantní?

Použitá literatura

I.V. Zolotareva, T.I. Vývoj lekcí v literatuře. 10. třída. 2. pololetí. - M.: VAKO, 2003

G. Fefilová. Literatura. Plány na 105 lekcí. - M.: AST, 2016

Syntézou jeho díla jsou pohádky M.E. Saltykova-Shchedrina.

hodina literatury 10. tř

Téma: Příběhy M.E. Saltykov-Shchedrin - syntéza jeho díla.

Cíl: odhalit uměleckou originalitu Saltykov-Shchedrinových pohádek; dosáhnout úrovně filozofického zobecnění, schopnosti číst mezi řádky, objevit osobní, hluboký smysl prózy M.E. Shchedrin; ukázat význam pohádek pro ruskou kulturu; aktivovat a doplňovat hodnoty studentů v oblasti literární teorie; zlepšit dovednost analyzovat dílo z hlediska jeho žánrové jedinečnosti; povzbuzovat děti, aby samostatně analyzovaly práci; zaujmout studenty, vzbudit lásku a úctu k „živému“ ruskému slovu.

Verš je velmi mocná zbraň, protože nic neodradí od neřesti víc než vědomí, že byl uhodnut a že se o něm už smál.

MĚ. Saltykov-Shchedrin

Pohádka je lež, ale je v ní náznak,

Lekce pro dobré lidi.

A.S. Puškin

Zařízení.

  1. Portrét spisovatele
  2. Tabulka
  3. Design desky.

Výpisy.

"Pohádka může být vznešeným výtvorem, když slouží jako alegorický oděv, obléká vznešenou duchovní pravdu, když hmatatelně a viditelně odhaluje i prostému člověku věc, která je přístupná pouze mudrcům." N.V. Gogol

„Ščedrinova pohádka je výsledkem satirikovy skutečné tvůrčí asimilace poetických norem ruské pohádky, nikoli stylistického použití hotových forem k ztělesnění určitých satirických myšlenek, ale vytvoření nových s určitým spoléháním se na estetika a poetika lidových pohádek“. A.S. Puškin

Alegorie je alegorie v ezopském jazyce.

Groteska je druh uměleckého zobrazování založeného na fantazii, smíchu, hyperbole, kombinaci fantastického a skutečného, ​​krásného a ošklivého.

Sci-fi je fiktivní, neskutečný svět.

Vlastnosti příběhu: obecné rysy:

  • báječné události;
  • pohádkoví hrdinové;
  • pohádkové bytosti;
  • neobvyklá situace;
  • zvláštní styl vyprávění;
  • opakujte třikrát;
  • konstantní epiteta;
  • gradace

Struktura pohádky

Zahájení

Pohádkové události

Konec

Rčení

Pohádky (karta)

„Medvěd ve vojvodství“, „Moudrá střevle“, „Orlí patron“, „Hrdina“, „Liberál“, „Divoký statkář“, „Nesobecký zajíc“, „Příběh o tom, jak je novinář a Důvěřivý čtenář, „Karas - idealista“, „Kůň“, „Zdravý zajíc“, „Havran – prosebník“, „Beran, který si nepamatuje“.

Slovo učitele

Kreativita Saltykova-Shchedrina je extrémně rozmanitá. Psal romány, dramata, eseje, recenze, příběhy, články, recenze a pohádky.

Formu literární pohádky používali mnozí před Saltykovem-Shchedrinem. Tedy v roce 1835

B.G. Belinsky ironicky řekl: „No, naše lidová slovesnost je pryč! Pohádka za pohádkou! Stačí mít čas sejít se a vyprovodit nezvané hosty.“ V této době vznikaly Puškinovy ​​pohádky,

Žukovskij, Eršov, Kazak-Luganskij (V. Dal), Odoevskij. Satirické orientaci jsou nejblíže pohádky M.E. Saltykov-Shchedrin pohádky od A.S. Puškin „Příběh o koni a jeho...“

Příběhy těchto velkých spisovatelů představují nejvyšší příklady tvůrčího využití folklóru a pohádkových tradic.

Připomeňme si. Jaký je žánr pohádky? Rysy ruských pohádek.

(Studentský vzkaz)

Pohádka je jedním z hlavních druhů ústního lidového umění; Umělecké vyprávění fantastické, dobrodružné a každodenní povahy je fikcí, která je zajímavá nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Existuje několik typů pohádek: o zvířatech, kouzlech a každodenních. Ale bez ohledu na to, o jaký typ pohádek se jedná, všechny spojují společné rysy:

  1. báječné události;
  2. pohádkoví hrdinové, bytosti;
  3. neobvyklá situace
  4. zvláštní styl vyprávění

Pohádka je strukturována zvláštním způsobem: začátek, pohádkové události, konec pohádky může mít úsloví, které navodí pohádkovou atmosféru a pomůže posluchači připravit se na setkání s pohádkou.

Proč M.E. adresy Saltykov-Shchedrin Na pohádkový žánr? (vzkazy studentů)

Závěr: V prostředí vládní reakce sloužila pohádková fikce jako prostředek umělecké kamufláže pro nejostřejší ideologické a politické záměry satirika. Přiblížením formy satirických děl k lidové pohádce se spisovateli otevřela cesta k širšímu čtenářskému okruhu, vytvořil jakousi malou „satirickou encyklopedii pro lid“. Pohádková kniha. „Pohádky pro děti krásného věku“ mají podle spisovatele „vychovat“ tytéž „děti“, otevřít jejich oči okolnímu světu a povzbudit lidi, aby „děti krásného věku“ dospívaly. a přestanou být dětmi.

Učitel

Pohádky jsou výsledkem mnohaletého životního pozorování, proplétají se v nich fantazie a reálný, komický i tragický, hojně se používá ezopský jazyk.

V příbězích Saltykova-Shchedrina se setkáváme s hrdiny jeho doby: známými obrazy vládců; zbabělí, zkorumpovaní liberálové, obyčejní lidé rezignovali na reakci; vykořisťovatelé - majitelé nevolníků, obraz velkého ruského lidu - dělníci sbírající sílu bojovat za svou budoucnost.

Při tvorbě pohádek se Shchedrin opíral nejen o zkušenost lidového umění, ale také o satirické bajky I.A. Krylova, o tradici literárních pohádek.

Vznikl tak originální žánr politických pohádek, který kombinuje fantazii se skutečnou, aktuální politickou realitou.

Na rozdíl od lidových příběhů, Ščedrinovy ​​příběhy nezobrazují jen zlo a dobro, ale boj mezi dobrem a zlem. V pohádkách proti sobě stojí dvě síly: pracující lid a jeho vykořisťovatelé. Lidé vystupují pod maskami laskavých a bezbranných zvířat a ptáků a často bez masky pod jménem „člověk“, vykořisťovatelé v podobě predátorů.

II! Jaké skupiny pohádky jsou identifikovány badatelikreativita spisovatele?

1) Satira na vládní kruhy a vládnoucí třídu;

2) satira na liberální inteligenci;

3) lidové pohádky;

4) pohádky odhalující egoistickou morálku apotvrzující křesťanské ideály.

Vztahujete-li na seznam pohádek, které znáte, do příslušné skupiny?

  1. „Medvěd ve vojvodství“, „Orlí patron“, „Bogatyr“, „Divoký statkář“, „Příběh, jak jeden muž nakrmil dva generály“.
  2. „Liberální“, „Podvodný novinář a důvěřivý čtenář“, „Karas je idealista“.
  3. „Koně“, „Vrána navrhovatel“, „Beran nepamatovatelných“
  4. "Nesobecký zajíc", "Moudrá střevle", "Zdravý zajíc"

Slovo učitele

Přísné tematické odlišení pohádek M.E.Saltyková-ShchedrinJe nemožné to provést, protože obvykle stejná pohádka spolu s hlavním tématem ovlivňuje i ostatní. Téměř v každé pohádce se spisovatel dotýká života lidu, staví jej do kontrastu s životem privilegovaných vrstev společnosti.

Vzpomeňte si na pohádku „Příběh, jak jeden muž nakrmil dva generály“

Jaké nectnosti M.E. odhaluje? Saltykov-Shchedrin? Čím se podobá lidové pohádce?

Pomocí formy lidové pohádky, lidových pohádkových výrazů, M.E. Saltykov-Shchedrin naplňuje pohádku společensko-politickým významem. Zesměšňuje nejen hloupé, bezmocné a ubohé generály, ale i rolníky, kteří je pokorně poslouchají. Spisovatel je přesvědčen, že lidé potřebují jasné povědomí o své deprivaci, pak povstanou a budou bojovat za spravedlnost.

Slovo učitele

  1. Rozbor pohádky

Spisovatel byl s krutou důsledností pronásledován cenzurou. „Co mi neudělali! - napsal. "A oni to vystřihli, omezili, přehodnotili a úplně zakázali a veřejně oznámili, že jsem škodlivý, škodlivý, škodlivý." V boji proti cenzuře se satirik obrátil k ezopské řeči.

Výraz "ezopská řeč" - označuje celý systém technik s jejichž pomocí

spisovatel vyjadřuje své myšlenky ne přímo, ale alegoricky.

Pro Saltykova-Shchedrina není „ezopská řeč“ pouze samostatným slovem nebo frází, která má alegorický význam. Jeho nejbáječnější forma je ezopské povahy, umožňuje mu vyjadřovat daleko od pohádkových, hořkých pravd a otevírat čtenářům oči ke složitým otázkám společensko-politického života.

Pohádky. "Divoký vlastník půdy"

I Krátké převyprávění

  1. Jaké vlastnosti přibližují satirickou pohádku lidové?

Tradiční zahájení: „V určitém království, v určitém státě“;

typická rčení: „jednou řečeno a hotovo“, „na povel štiky“;

Konstantní epiteta;

Inverze („černý oblak, bílé tělo, volné, drobivé“);

Trojité opakování událostí.

  1. Jaká fakta současné reality pro spisovatele se v této pohádce odrážejí?

(Vlastník čte reakční noviny „Vest“, historii vztahů mezi vlastníky půdy a sedláky po zrušení nevolnictví „Sedlák nežil“, „Osvobození rolníci“, ať se podíváte kamkoli, všechno je nemožné, ale není dovoleno , a ne tvoje)

  1. Jak se ukazují vztahy mezi statkářem a rolníky?

Hloupý statkář je plný strachu, že mu rolníci „sežerou“ všechno zboží, a rozhodne se rolníka přežít a vytvořit pro rolníky nesnesitelné životní podmínky.

  1. K jaké proměně dojde vlastník pozemku v závěrečné části příběhu?

Úplná divokost, přeměna v medvědího muže.

Divokost vlastníka půdy naznačuje, že lid je tvůrcem materiálních a duchovních hodnot. Bez ní mizí z trhu nejen maso a máslo, ale nastupuje i úpadek kultury, ruský rolník, živitel a statkář jsou prodchnuti hořkostí v satiře věnované lidu.

  1. K jakému účelu autor grotesku v pohádce používá?

Groteska ukazuje hlavní myšlenku pohádky: Rusko žije prací rolníka, jeho starostmi. Lidé jsou tvůrci duchovních statků, bez nich nastane hlad a divokost.

  1. Jak se tato pohádka liší od lidové pohádky?

V lidovém příběhu není žádný konkrétní čas, ale v příběhu Saltykova-Shchedrina existují znamení

nevyřčený, konkrétní, prostřednictvím pohádkové formy spisovatel svým čtenářům naznačuje, že mluví o palčivých nezávislých sociálních problémech své země.

  1. Porovnejte pohádkové zápletky „Příběh jak ...“ a „Divoký vlastník půdy“. Jaké jsou jejich podobnosti a rozdíly?

Hloupé generály nastartoval pud sebezáchovy a našli muže, který skončil na ostrově. Ve druhé pohádce hloupý a sebevědomý statkář sní o tom, že se osvobodí od rolníků, a ti zase o tom, jak se zbavit útlaku statkáře. Další průběh příběhu je jako další pravděpodobné pokračování příběhu s generály: kdyby toho muže nenašli, roztrhali by se navzájem na kusy, zběsili a stali se brutálními. V Divokém statkáři dovádí satirik své pohádkové bádání k logickému závěru.

9. Jaký je účel pohádky?

Podněcovat sebeuvědomění, ukázat vztah mezi statkářem a rolníky.

Při práci na pohádce vyplňte tabulku (sami)

VI Analýza pohádky „Moudrá střevle“

Každá pohádka je věnována konkrétnímu životnímu fenoménu. Příběh byl napsán v letech 1881-1882 po pokusu o atentát na Alexandra II. Narodnaja Volja (1. března 1881)

„Přichází velmi zlá doba,“ poznamenává Saltykov-Ščedrin jednoho z prvních březnových dnů roku 1881. Morální atmosféru ruského života proniká podezíravost a zbabělost. Špionážní mánie se oficiálně nazývá „přísné vzájemné sledování“. Informátorům se říká „bojovníci proti zradě“.

Saltykov-Shchedrin ve svém satirickém eseji „Dopisy tetičce“ napsal: „Atmosféra se zdá být nasycená něčím podobným vězňům, nepočítá se, nejsou slyšet žádné hlasy, nepřetržitý soumrak, v němž stojí nějaká letargická stvoření. Kde se tito tvorové toulají a proč se toulají, sami nevědí, ale pravděpodobně je lze otočit doprava i doleva a lidi, kamkoli chcete. Nikoho to vlastně nezajímá."

Saltykov-Ščedrin považoval za nejstrašnější zbabělost, která se zmocnila nálady některých ruských inteligencí.

V této temné době se satirik zavazuje připomínat svým současníkům lidskou důstojnost, podíl a hanbu, pravou i smyšlenou moudrost.

Převyprávění pohádky.

  1. Vysvětlete význam názvu, význam epiteta moudrý.

Samozřejmě ironie, i když na začátku je obyčejné pohádkové vyprávění a autor nazývá střevle chytrým („bláznivým“).

Vyberme synonyma pro moudrý – chytrý, moudrý, bystrý, inteligentní.

Antonyma - hloupý, hloupý, pomalý.

To znamená, že název vyjadřuje ironii, výsměch, až sarkastický tón.

  1. Jakou závěť zanechala střevle?- svému otci?

(„Podívejte se na obě strany“) Co to znamená?

  1. Toto varování nám připomíná, že je třeba se vyhýbat životním nebezpečím a protivenstvím, starat se o sebe, své blaho a svou bezpečnost.Jaká přísloví tato smlouva zní?
  2. („Nebojuj se silným“, „Síla ohýbá slámu“, „každý cvrček by měl znát své hnízdo“, „Moje chýše je na kraji“, „Chceš-li žít, uč se točit.“ To vše přísloví hlásají oportunismus - otrockou morálku Samozřejmě, že podle těchto přísloví můžete žít snadněji, ale bude tento život hoden?

Jaké pokyny zanechali otcové svým synům – hrdinům předchozích literárních děl?

Grinevův otec potrestal: "Starejte se o svou čest od mládí."

Alexey Stepanovič Molchalin připustil:

Můj otec mi odkázal:

Za prvé, přesvědčit všechny bez výjimky - majitele, kde náhodou bydlí,

Šéfovi, kde budu sloužit,

Svému služebníku, který čistí šaty,

Vrátnému, domovníkovi, aby se vyhnul zlu,

Otec Pavluše Čičikova ho poučil: „Hlavně se starej o svůj cent: to je ta nejspolehlivější věc na světě. Kamarád nebo kamarád tě podvede a v nesnázích tě zradí jako první, ale nezradí tě ani cent, ať jsi v jakémkoli průšvihu. Uděláš všechno a zničíš všechno na světě s haléřem.“

  1. Která z těchto smluv má nejblíže smlouva staré střevle?

Tato smlouva je jako žádná jiná. Starý střevle se samozřejmě nestará o otázky cti a důstojnosti, neučí svého syna ani otrocky dělat kariéru, ani ušetřit korunu – otce zajímá jen jedno: „Zachraň si život, ne zapojte se do čehokoli, myslete jen na sebe.“

  1. Jaký druh života strávil gudgeon dodržováním této smlouvy? Na Jaký je směr mysli střevle?

Zachránil si svůj „nemilující život“, ale „neměl žádné přátele, žádné příbuzné; ani není s nikým, ani nikdo není s ním. Nehraje karty, nepije víno, nekouří tabák." Tváří v tvář smrti dává satirik tomuto „mudrci“ pochopit nesmyslnost žitého života.

Jaké myšlenky má střevle před smrtí? (čtení)

„Okamžitě se před ním promítl celý jeho život. Jaké měl radosti? Koho utěšoval? Koho jsi ukrýval, zahříval, chránil? Kdo o něm slyšel? Kdo si vzpomene na jeho existenci? A nikdo mu nemůže poslat odpovědi na všechny tyto otázky.“ Tyto otázky obsahují pozitivní program pro život. Hrdina pohádky trpí nejstrašnějším trestem: tváří v tvář smrti si uvědomí, že život byl prožíván nadarmo, nadarmo, nadarmo. Tento pozdní vhled je obzvláště bolestivý, protože nelze nic napravit.

Jaké důležité morální poučení tento příběh obsahuje?

Zbabělost, strach, filištínská lhostejnost ke všemu na světě kromě vlastní osoby dříve či později zbaví lidský život veškerého smyslu, světská „moudrost“ zabíjí v lidech mysl, čest, svědomí, pohádka učí poctivosti, občanské statečnosti a ušlechtilosti, připomíná hodnotu lidského života, jeho smysl.

Vyplňujte a kontrolujte, kontrolujte tabulky.

Poslouchat báseň A. Prokofjeva „Moudrý karas“?

Plaveš, můj moudrý karas?

Plavte, protože je vám dána schopnost plavat.

Jste v přípravné třídě

Sedíš, příteli, už dlouho.

Jaký rok?

Téměř klasika

A přesto sedíš jako zlomený.

Plavat, plavat, darebný karas,

Mírným pohybem ploutví:

Znovu se líně zmítal,

A cokoli řekneš,

Znovu jsi spolkl vodu,

Všude vyfukování bublin.

Pak ležíš ve smutném rozkladu,

Stále zachmuřený a naštvaný

A najednou jsem se naučil, že z lenosti,

Přešel jsi na křížovky.

Prosím tě, milý karasi,

Nesuď a nepomlouvej,

Tvůj rybník je znovu přehrazen,

Neplač

Neplač!

A rychle projdi konverzací,

A pokud chcete opakovat -

O setkání s babičkou nebo dědou,

Ať se střevle baví!

Jakým lidem a situacím lze obsah pohádek a básní připsat?Pro obyčejné lidi, lhostejné.

B. Yasensky „spiknutí lhostejných“

"Nebojte se přítele - může pouze zradit, nebojte se nepřítele - může pouze zabíjet, bát se lhostejného." Je to s jejich tichým souhlasem, že zrady a

vraždy."

Jak tomuto tvrzení rozumíte?

Ano, lhostejným střevlím je jedno: zahyňte všichni, leťte do pekla, jen se mě nedotýkejte!

Shodneme se na tom, že moudré střevle jsou neškodné?

Všimněme si společných rysů pohádek M.E. Saltykov-Shchedrin.

  1. Souvislost s folklórem je citelná: pohádky, folklórní obrazy, přísloví, rčení.
  2. Vždy alegorické, v některých pohádkách jsou postavami zvířata, zosobňující určité třídní vztahy v moderní společnosti, v jiných kapitolách. hrdinové jsou lidé.
  3. Pohádky umně spojují autentické s fantaskním, autor přepíná akce ze světa zvířat do světa lidských vztahů, což vede k politické naléhavosti, která se v lidových pohádkách nenachází.
  4. Pohádky jsou postavené na ostrých sociálních kontrastech.
  5. Celým pohádkovým cyklem prostupuje prvek smíchu, převládá komika, v jiných se komika prolíná s tragickým.
  6. Řeč lidových pohádek je lidová, používající novinářskou slovní zásobu.
  7. Pohádky zobrazují, odhalují třídní boj v Rusku v 19. století, v době formování

buržoazní systém.

Příběhy M.E. Saltykov-Shchedrin v miniatuře obsahují všechny problémy a obrazy celého díla velkého satirika. Kdyby kromě pohádek M.E. Shchedrin nic nenapsal, pak by mu oni sami dali právo na nesmrtelnost.

Domácí úkol.

Nezávisle analyzovat pohádky „Nesobecký zajíc“, „Medvěd ve vojvodství“, učebnice strana 188-193 na 16 s. 193, napsat pohádku na moderní témata, která jsou aktuální v naší době.


Proč se Saltykov-Shchedrin obrátil k žánru pohádky?

Jedním z těch spisovatelů, kteří ocenili tento zdánlivě snadný a nekomplikovaný žánr pohádek, byl Michail Evgrafovič Saltykov-Shchedrin.

Právě v pohádkovém žánru se nejzřetelněji projevily ideologické a umělecké rysy Ščedrinovy ​​satiry: její politická ostrost a účelnost, nemilosrdnost a hloubka grotesky, poťouchlý humor.

V Shchedrinových pohádkách se před námi objevují známé obrazy starého Ruska: vládcové tyranů (pohádky „Chudák vlk“, „Medvěd ve vojvodství“), krutí vykořisťovatelé („Divoký statkář“, „Příběh, jak jeden muž nakrmil dva generály“ “), pokorní měšťané („Moudrý střevle“, „Nesobecký zajíc“), nemilosrdní a hloupí vládci („Bogatyr“, „Orel patron“) a nakonec obraz velkého a trpělivého ruského lidu („Kůň“) ““, „Beran nepamátných“, „Vrána navrhovatel“ a mnoho dalších). Masky zvířat neskrývají pravou tvář, podstatu těchto oblíbených shchedrinských obrázků, ale naopak ji zdůrazňují a dokonce odhalují.

A není náhoda, že Ščedrinův pohádkový žánr vzkvétal v 80. letech 19. století. Právě v tomto období bující politických vášní v Rusku musel satirik hledat formu, která by byla pro obcházení cenzury nejpříhodnější a zároveň pro prostý lid nejbližší a nejsrozumitelnější.

V Ščedrinových pohádkách, stejně jako v celém jeho díle, proti sobě stojí dvě společenské síly: pracující lid a jeho vykořisťovatelé. Lidé se objevují pod maskami laskavých a bezbranných zvířat a ptáků, vykořisťovatelé - v obrazech predátorů. Symbolem selského Ruska, mučeného a nemajetného, ​​je obraz Konyaga ze stejnojmenné pohádky.

Téměř ve všech pohádkách je obraz selského lidu zobrazen Shchedrinem s láskou, dýchající nezničitelnou silou a vznešeností. Ten muž je čestný, přímý, milý, neobvykle bystrý a chytrý. Umí všechno: sehnat jídlo, ušít oblečení; dobývá elementární síly přírody a žertem plave po „oceánském moři“. A muž zachází se svými zotročovateli ironicky, aniž by ztratil sebeúctu. Generálové z pohádky „Jak jeden muž nakrmil dva generály“ vypadají ve srovnání s obřím mužem jako ubohí pygmejové. K jejich zobrazení používá satirik zcela jiné barvy. „Ničemu nerozumí“, jsou duchovně i fyzicky špinaví, jsou zbabělí a bezmocní, chamtiví a hloupí. Pokud hledáte masky zvířátek, pak je pro ně maska ​​prasátka to pravé.

Všechny Ščedrinovy ​​pohádky byly předmětem cenzurního pronásledování a četných úprav. Mnohé z nich byly publikovány v ilegálních publikacích v zahraničí. Masky zvířecího světa nemohly skrýt politický obsah Ščedrinových pohádek. Přenesení lidských vlastností a sociálních funkcí do světa zvířat vytvořilo komický efekt a jasně odhalilo absurditu existující reality.

Někdy se Shchedrin, pořizující tradiční pohádkové obrazy, ani nesnaží uvést je do pohádkového prostředí nebo používat pohádkové techniky. Ústy pohádkových hrdinů přímo vyjadřuje svou představu o sociální realitě.

Jazyk Shchedrinových pohádek je hluboce lidový, blízký ruskému folklóru. Satirik používá nejen tradiční pohádkové postupy a obrazy, ale i přísloví, rčení, rčení: „Nedáš-li slovo, buď silný, ale když dáš, vydrž!“, „Uši nerostou vyšší než tvoje čelo," "Moje chýše je na kraji," "Krádež je horší." Dialog postav je barvitý, řeč zobrazuje specifický sociální typ: panovačný, hrubý orel, krasavec idealistický karas, rozpustilý kanárek, zbabělý zajíc atd. Postavy, které zosobňují pracující lid, mají zvláštní jazyk. Jejich projev je přirozený, chytrý, stručný. To je řeč člověka, ne masky, ne panenky. Vyznačují se hlubokou lyrikou, jejich slova vycházejí z trpícího a laskavého srdce.

Shchedrinovy ​​"Pohádky" v miniatuře obsahují problémy a obrazy celého díla velkého satirika. Kdyby Shchedrin nenapsal nic jiného než „Pohádky“, pak by mu jedině oni dali právo na nesmrtelnost. Ze dvaatřiceti Ščedrinových pohádek jich dvacet devět napsal v posledním desetiletí svého života a v roce 1869 vznikly pouze tři pohádky. Zdá se tedy, že právě tento žánr shrnuje spisovatelčinu čtyřicetiletou tvůrčí činnost.

Sekce: Literatura

Cíl: rozvoj badatelské kompetence žáků na příkladu satirických pohádek M.E. Saltykov-Shchedrin, asociativní myšlení, výuková práce ve skupinách a srovnávací analýza děl, obohacování řeči studentů o obrazné a vyjadřovací prostředky jazyka.

Epigraf:

Satira doprovází vše, co se stalo zastaralým, do království stínů...

M.E. Saltykov-Shchedrin

Pohádky jsou myšlenkově silné, vtipné a zároveň
tragické ve své zlomyslnosti, uchvacující svou lingvistikou
dokonalost.

A.V.Lunacharsky

Vybavení: sbírka pohádek Saltykova-Shchedrina, ilustrační materiál k plánu rozboru díla.

Postup lekce

I. Úvodní řeč učitele.

M.E. Saltykov-Shchedrin je satirik. Jeho dílo pokračuje a prohlubuje satirický směr v ruské literatuře, započatý Gribojedovem a Gogolem. Shchedrin psal romány, dramata, eseje, povídky, recenze a pohádky.

Vrcholem satirického umění a ztělesněním ideologického pátrání občanského spisovatele byly slavné „Příběhy“, které moderní literární vědci nazývali „malou encyklopedií jeho satiry“.

II. Aktualizace znalostí.

co je to pohádka?

Kdy a z jakého důvodu se Saltykov-Shchedrin obrátil k žánru pohádky?

co je satira?

Student odpovídá:

Pohádka je jedním z nejvýraznějších folklorních žánrů.

V.I. Dahl to nazval „kouzelným příběhem, bezprecedentním a dokonce nemožným příběhem, legendou“. Příběh je spletitý, bizarní a neobvyklý. Vypráví o zázračných událostech, hrdinských činech a opravdové lásce. Každý fantasy příběh nutně obsahuje vážné mravní poučení, protože pohádka je ztělesněním lidové moudrosti, lidových ideálů dobra a zla. Zřejmě proto na rozdíl od jiných žánrů ústní literatury pokračovala ve svém životě v literatuře.

Podle tématu mohou být pohádky kouzelné, každodenní nebo o zvířatech a podle povahy postoje k zobrazenému - humorné a satirické.

Saltykov-Shchedrin se k pohádkovému žánru ve svém díle obrátil dvakrát: 1. - v roce 1869, 2. - v 80. letech. Pohádky mají různé příjemce a problémy. Celkem má Saltykov-Shchedrin 32 pohádek. V roce 1869 Na stránkách časopisu „Otechestvennye zapiski“ začal Shchedrin vydávat sérii „Pro děti“. Začal pohádkový cyklus

  1. "Příběh o tom, jak jeden muž nakrmil dva generály."
  2. "Svědomí je pryč."
  3. "Divoký vlastník půdy."

Spisovatel k těmto třem dílům připojil prohlášení: „Autor těchto příběhů hodlá vydat knihu pro dětské čtení...“. Ty však přesáhly hranice dětské tematiky a Ščedrin usoudil, že žánr satirické pohádky poskytuje velké možnosti uměleckého řešení společenských problémů.

V posledním desetiletí svého života (1882-1886) Saltykov-Shchedrin napsal 29 pohádek a spojil je do knihy „Pohádky pro děti krásného věku“. Není náhodou, že pohádkový žánr Ščedrina vzkvétal v 80. letech. Právě v tomto období politické reakce v Rusku musel satirik hledat formu, která by byla pro obcházení cenzury nejpříhodnější a zároveň běžnému čtenáři nejbližší a nejsrozumitelnější. Příjemcem pohádek jsou podle autorovy definice děti spravedlivého věku, tedy takové, které si zachovaly naivní iluze a bezstarostný dětský pohled na nepříjemnou realitu.

Cenzor Lebedev, který si přečetl Ščedrinovy ​​„Pohádky“, napsal: „Záměr pana Saltykova publikovat své pohádky v samostatných brožurách, které nestojí více než 3 kopejky, a proto je pro obyčejné lidi více než podivný. To, co pan Saltykov nazývá pohádkami, vůbec neodpovídá jeho názvu; jeho pohádky jsou stejnou satirou a satira je sžíravá, tendenční, víceméně namířená proti naší sociální a politické struktuře...“

Cenzura zakazovala vydávání pohádek, jejichž účelem bylo probudit lid, ale ke čtenáři se dostaly.

III. Vytváření problematické situace.

Četla se další kniha, seznámily se s novými postavami, otevřela se zajímavá stránka ruské klasiky - svět Saltykov-Ščedrinových pohádek.

Jde jak o pohled do naší historie, tak o snahu porozumět tomu, co se dělo s lidmi ve 2. polovině 19. století. A pro vás a mě - další příležitost k zamyšlení, zamyšlení nad problémy, které autora a jeho hrdiny znepokojovaly a které nutí k zamyšlení i nás, moderní čtenáře.

IV. Práce ve skupinách (výzkum).

Satirická fantazie poslední Ščedrinovy ​​knihy je založena na lidových pohádkách o zvířatech. Spisovatel, který si od lidí vypůjčuje hotové pohádkové zápletky a obrazy, v nich rozvíjí satirický obsah a fantastická forma je spolehlivý způsob „ezopského“ jazyka, srozumitelný a dostupný nejširším vrstvám ruské společnosti.

Obvykle lze všechny příběhy Saltykova-Shchedrina rozdělit do 4 skupin:

1) satira na vládní kruhy a vládnoucí třídu;

2) satira na liberální inteligenci;

3) lidové pohádky;

4) pohádky, které odhalují sobeckou morálku a potvrzují křesťansko-socialistické ideály.

Obecný úkol: vyberte ze samostatně přečtených pohádek jednu, která odpovídá jmenovaným skupinám, a prozkoumejte ji.

Studenti navrhli pro výzkum:

Skupina 1 – „Medvěd ve vojvodství“.

Skupina 2 – „Nesobecký zajíc“.

Skupina 3 – „Karas je idealista“.

Skupina 4 – „Kristova noc“.

Plán analýzy pohádky.

1. Čas na vytvoření pohádky.

2. Hlavní téma pohádky.

3. Výtvarná originalita pohádky.

4. Vlastnosti jazyka.

5. Význam pohádky.

6. Vytvoření ilustrace k této pohádce.

7. Výběr epigrafu pro satirické dílo.

V. Výsledkem studie je výkon skupin.

VI. Práce s epigrafem pro lekci a ilustračním materiálem pro příběhy Saltykova-Shchedrina.

VII. Shrnutí lekce.

Pohádky jsou výsledkem spisovatelovy čtyřicetileté činnosti, výsledkem celé jeho tvůrčí cesty. Prolínají se v nich komické a tragické, kombinují fantazii s realitou a hojně používají hyperbolu, grotesku a ezopský jazyk. V pohádkách, stejně jako ve všech dílech M.E. Saltykov-Shchedrin, dvě společenské síly stojí proti: pracující lidé, kteří jednají pod maskami bezbranných zvířat a ptáků, a vykořisťovatelé - v podobě predátorů. Autor uvádí do světa pohádek aktuální politické motivy a odhaluje složité problémy naší doby. Dá se říci, že jak ideologický obsah, tak umělecké rysy satirických příběhů mají za cíl vštípit ruskému lidu úctu k lidem a občanské cítění.

Satirické příběhy Saltykova-Shchedrina jsou zvláštním žánrem, který zahrnuje

folklórní tradice (začátky, rčení, rčení, stálice) a autorské techniky satirického psaní (pamfletování, „věčnost“ tématu, moderní analogie, mísení skutečného a fantastického, ironie, absurdita, „mluvící“ symbolika, alegoričnost) . Satirická pohádka, blízká bajce, anekdotě, podobenství, legendě, byla pro Ščedrina „flexibilním“ žánrem, zaměřeným na nejširší čtenářskou obec a zakořeněným v ruské verbální kultuře.

Saltykova-Shchedrina lze jen stěží nazvat vypravěčem příběhů: při úvahách o životě Ruska v druhé polovině 19. století vyvodil příliš hořké závěry. Čím blíže však spisovatel nahlížel do reality kolem sebe, tím jasněji rozeznával sítě „bezprecedentnosti“, které ji proplétaly. Neslýchaná krutost politického režimu, monstrózní nedostatek práv lidí skutečně hraničily s fantazií. To vše přispělo k tomu, že se Saltykov-Shchedrin obrátil k pohádkovému žánru. Možná, že v malých mistrovských dílech spisovatele není žádná věrohodnost, ale existuje pravda. Každá z pohádek je uceleným a dokonalým dílem.

- Jaké literární tradice sledoval Saltykov-Shchedrin při tvorbě pohádek?

(Puškinovy ​​tradice: „Příběh zlatého kohouta“, „Příběh kněze a jeho dělníka Baldy“, „Příběh cara Saltana“; Krylovovy bajky jsou „ezopským“ jazykem; lze je srovnat s díly Nekrasova „ Úvahy u hlavního vchodu“, „Železná cesta“: oba autoři se snažili probudit v lidu sebeuvědomění a s hořkostí hovořili o strádání lidí).

- Vyjmenujte specifika Saltykov-Ščedrinových pohádek.

(Spisovateli se překvapivě rafinovaně podařilo obnovit duchovní obraz lidového vypravěče a ztělesnit v něm vlastnost ruské národní povahy, kterou Puškin definoval jako „veselou úskočnost mysli a malebný způsob vyjadřování“. , frazeologie a intonační vzor Ščedrinových pohádek reprodukují řeč lidového vypravěče) .

- Co je společné a charakteristické v lidových a ščedrských pohádkách, pohádkách moderní doby?

Pohádky moderní doby, stejně jako lidové příběhy, hovoří o věčných problémech, které se týkají lidí v jakékoli době: o životě a smrti, lásce a nenávisti, vznešenosti a podlosti, dobru a zlu. Pravda, v pohádkách 19. a 20. století je více smutku než radosti.

Lidé museli snášet příliš mnoho utrpení. Jejich víra v „pohádky se stávají skutečností“ byla otřesena. Obrátit se však k oblíbenému žánru všech svědčí o touze spisovatelů vyléčit „nemoci společnosti“, zachránit lidské duše a vrátit jim naději na spravedlnost a štěstí. Tato poloha je blízká i velkému ruskému satirikovi M. Saltykovovi-Ščedrinovi.

Jedním z těch spisovatelů, kteří ocenili tento zdánlivě snadný a nekomplikovaný žánr, byl Michail Evgrafovič Saltykov-Shchedrin. Právě v pohádkovém žánru se nejzřetelněji projevily ideologické a umělecké rysy Ščedrinovy ​​satiry: její politická ostrost a účelnost, nemilosrdnost a hloubka grotesky, poťouchlý humor.

V Shchedrinových pohádkách se před námi objevují známé obrazy starého Ruska: vládci tyranů (pohádky „Chudák vlk“, „Medvěd ve vojvodství“), krutí vykořisťovatelé („Divoký

Statkář“, „Příběh, jak jeden muž nakrmil dva generály“), skromní obyvatelé („Moudrý střevle“, „Nesobecký zajíc“), nemilosrdní a hloupí vládci („Bogatyr“, „Orel patron“) a nakonec obraz velkého a trpělivého ruského lidu („Kůň“, „Beran, který si nepamatuje“, „Havran petitioner“ a mnoho dalších). Masky zvířat neskrývají pravou tvář, podstatu těchto oblíbených shchedrinských obrázků, ale naopak ji zdůrazňují a dokonce odhalují.

A není náhoda, že Ščedrinův pohádkový žánr vzkvétal v 80. letech 19. století. Právě v tomto období bující politických vášní v Rusku musel satirik hledat formu, která by byla pro obcházení cenzury nejpříhodnější a zároveň pro prostý lid nejbližší a nejsrozumitelnější.

V Ščedrinových pohádkách, stejně jako v celém jeho díle, proti sobě stojí dvě společenské síly: pracující lid a jeho vykořisťovatelé. Lidé se objevují pod maskami laskavých a bezbranných zvířat a ptáků, vykořisťovatelé - v obrazech predátorů. Symbolem selského Ruska, mučeného a nemajetného, ​​je obraz Konyaga ze stejnojmenné pohádky.

Téměř ve všech pohádkách je obraz selského lidu zobrazen Shchedrinem s láskou, dýchající nezničitelnou silou a vznešeností. Ten muž je čestný, přímý, milý, neobvykle bystrý a chytrý. Umí všechno: sehnat jídlo, ušít oblečení; dobývá elementární síly přírody a žertem plave po „oceánském moři“.

A muž zachází se svými zotročovateli ironicky, aniž by ztratil sebeúctu. Generálové z pohádky „Jak jeden muž nakrmil dva generály“ vypadají ve srovnání s obřím mužem jako ubohí pygmejové.

K jejich zobrazení používá satirik zcela jiné barvy. „Ničemu nerozumí“, jsou duchovně i fyzicky špinaví, jsou zbabělí a bezmocní, chamtiví a hloupí. Pokud hledáte masky zvířátek, pak je pro ně maska ​​prasátka to pravé.

Všechny Ščedrinovy ​​pohádky byly předmětem cenzurního pronásledování a četných úprav. Mnohé z nich byly publikovány v ilegálních publikacích v zahraničí. Masky zvířecího světa nemohly skrýt politický obsah Ščedrinových pohádek.

Přenesení lidských vlastností a sociálních funkcí do světa zvířat vytvořilo komický efekt a jasně odhalilo absurditu existující reality.

Někdy se Shchedrin, pořizující tradiční pohádkové obrazy, ani nesnaží uvést je do pohádkového prostředí nebo používat pohádkové techniky. Ústy pohádkových hrdinů přímo vyjadřuje svou představu o sociální realitě.

Jazyk Shchedrinových pohádek je hluboce lidový, blízký ruskému folklóru. Satirik používá nejen tradiční pohádkové postupy a obrazy, ale také přísloví, rčení a úsloví: „Nedáš-li slovo, buď silný, ale když dáváš, vydrž!“, „Uši ne rostou výš než tvoje čelo,“ „Moje chýše je na okraji“, „Krádež je horší.“ Dialog postav je barvitý, řeč zobrazuje specifický sociální typ: panovačný, hrubý orel, krasavec idealistický karas, rozpustilý kanárek, zbabělý zajíc a tak dále. Postavy představující pracující lid mají zvláštní jazyk.

Jejich projev je přirozený, chytrý, stručný. To je řeč člověka, ne masky, ne panenky. Vyznačují se hlubokou lyrikou, jejich slova vycházejí z trpícího a laskavého srdce.

Shchedrinovy ​​„Pohádky“ obsahují v miniaturách problémy a obrazy celého díla velkého satirika. Kdyby Shchedrin nenapsal nic jiného než „Pohádky“, pak by mu jedině oni dali právo na nesmrtelnost. Ze dvaatřiceti Ščedrinových pohádek jich dvacet devět napsal v posledním desetiletí svého života a v roce 1869 vznikly pouze tři pohádky.

Zdá se tedy, že právě tento žánr shrnuje spisovatelčinu čtyřicetiletou tvůrčí činnost.


(Zatím bez hodnocení)


Proč se Saltykov-Shchedrin obrátil k žánru pohádky?