Scénář pedagogické akce o modelování „Podzimní zátiší“ (starší předškolní věk). Zhotovení reliéfní kompozice, zátiší dvou objektů (modelování)

SHRNUTÍ LEKCE O MODELOVÁNÍ SLANÉHO TĚSTA: „POZIMNÍ ZÁTIŠÍ“

úkoly:

  1. Naučte děti přemýšlet o náplni své práce na základě osobní zkušenosti.
  2. Ujasnit a upevnit znalosti dětí o ovoci a zelenině.
  3. Rozvinout schopnost zprostředkovat tvar známých předmětů, jejich proporce, pomocí dříve naučených technik modelování.

Pokrok:

Část první

  1. Organizační moment

V.: Kluci, dnes budeme vyřezávat pravé podzimní zátiší. Poslechněte si báseň:

Pokud na obrázku vidíte šálek kávy na stole,

Nebo ovocný džus ve velké karafě, nebo růže v křišťálu,

Nebo bronzová váza, nebo hruška nebo dort,

Nebo všechny předměty najednou, vězte, že se jedná o zátiší. (Grigory Gladkov)

Už jste uhodli, co to je, zátiší?

D.: možnosti odpovědí

V.: Výborně kluci, to zátiší je váza s květinami, cukrovím a ovocem. Co podle vás znamená „podzimní“ zátiší?

D.:

V.: Správně, „podzimní“ zátiší může obsahovat všechny dary podzimu, vše, co sbíráme, když začíná zlaté období: zeleninu, ovoce, houby atd.

  1. Aktualizace znalostí.

Kde roste zelenina, ovoce a houby? (na poli, na zahradě, ve skleníku, v lese, na stromech)

Jak se nazývají lidé, kteří pěstují ovoce a zeleninu? (zahradníci)

Co dělají se zeleninou, ovocem, houbami? (sbírané, solené, konzervované, marmeláda, sušená, solená)

Hádanky na téma podzimní dárky:

Listy se sbírají v hlávce zelí

Na zahradě vesničanů.

Bez ní není zelná polévka hustá.

jak se jmenuje? (Zelí)

Roste na zahradě

Nikoho neuráží.

No, všichni kolem pláčou,

Protože čistí... (cibule)

Vypadá jako meloun -

Také se silnou kůží.

Jsem zvyklý na žluté šaty,

Vyhřívat se na slunci... (dýně)

V létě žil ve skleníku,

Spřátelil se s horkým sluncem.

Je zábavný a nadšený.

Tohle je červené... (rajče)

Kulaté, růžové,
Rostu na větvi.
Dospělí mě milují
A malé děti. (jablko)

Boxeři o ní vědí všechno
S ní vyvíjejí svůj úder.
I když je nešikovná
Ale vypadá to jako ovoce. (hruška)

Je to skoro jako pomeranč
Silná kůže, šťavnatá,
Má to jen jednu nevýhodu -
Velmi, velmi kyselé. (citrón)

  1. Lekce tělesné výchovy „Odchody“

Jsme podzimní listí
Sedíme na větvích. (sedni si)
Zafoukal vítr a my jsme letěli,
Letěli jsme, letěli jsme (snadné běhání v kruhu)
A tiše se posadili na zem. (sedni si)
Znovu přišel vítr
A posbíral všechny listy. (snadné běhání v kruhu)
Otočil se a letěl
A tiše se posadili na zem. (sedni si)

  1. Věnujte pozornost krabici stojící na stole. Vyzveme každé dítě, aby postupně přišlo a vzalo si z něj zeleninu nebo ovoce (model) – to dnes dítě udělá. Usedáme na svá místa a jdeme do práce. Model zeleniny/ovoce slouží jako nápověda v případě potíží, pomáháme dětem.
  2. Na konci lekce jsou řemesla poslána do pece k sušení a obsluha pomáhá čistit stoly.

Část druhá

Sušená řemesla jsou pokryta kvašovou barvou. Děti také dostanou makety, které mohou použít jako vzorky. Na konci lekce průvodci pomohou uklidit stoly a nechají řemesla uschnout.

2. stupeň. Lekce č. 6 Datum_______

Škola: Gymnázium "Sebepoznání" Počet studentů: 16

Učitel: Mělník G.M.

Podrobit:"UDĚLEJME ZÁTIŠÍ."

Cíl:Úvod do žánru „zátiší“, provedení reliéfní kompozice.

úkoly:

Vzdělávací:

- naučit provádět reliéfní kompozici;

- naučit se pracovat s různé formy;

- definovat: zátiší, reliéf.

Vzdělávací:

- rozvíjet u žáků smysl pro pravidelnost a klid prostřednictvím individuální tvůrčí činnosti.

Vychovat:

- klid, mír, pozornost prostřednictvím centra lidských hodnot (vnitřní mír)

Kreativní úkol pro studenty: vytvořit reliéfní kompozici s využitím dosavadních znalostí.

Hodnota: Vnitřní klid

vlastnosti: Klid, pohoda.

Materiály: Listy lepenky, plastelíny, stohy, plátno - podložka nebo speciální deska pro práci s plastelínou.

Materiály na lekci: obrazový materiál - reprodukce zobrazující zátiší, ukázka reliéfního zátiší, inscenace jednoduchého zátiší dvou objektů.

Forma práce: Individuální.

Metoda: Verbální, vizuální, hledání problémů, praktické.

PLÁN LEKCE:

1. Organizační moment.

2. Motivace vzdělávací aktivity

3. Studium nového materiálu.

4. Mnohojazyčnost.

5. Pořadí práce.

6. Samostatná práce.

7. Shrnutí a zhodnocení práce.

PRŮBĚH LEKCE:

    Organizační moment.

Ahoj lidi. Dnes se v lekci seznámíme s jedním z žánrů výtvarného umění - zátiším, seznámíme se také s „reliéfem“ - v sochařství a provedeme reliéfní kompozici.

    Motivace k učebním činnostem

Před vámi visí několik kazašských děl lidových umělců, pojďme se společně podívat na obrazy v žánru zátiší.

Učitel: Co je na obrázku?

Děti: květiny ve váze a ovoce.

Učitel: Kde byly pořízeny předměty zobrazené na obrazech?

Děti: Květiny rostly na dvoře nebo na poli, váza byla v kavárně, ovoce bylo v lednici.

Učitel: Zátiší lze vyrobit z jakéhokoli předměty pro domácnost a nejen z květin a ovoce. Zátiší je jako kus života. Podíváme-li se na své pracovní stoly, uvidíme i malé zátiší.

    Učení nového materiálu.

Děti, vysvětlíme vám, co je to zátiší.

Učitel: Co je podle tebe zátiší ve výtvarném umění?

Odpovědi dětí: Zátiší jsou předměty, které tvoří jedinou kompozici.

Učitel: Slovo zátiší se překládá jako zmrzlá, zmrzlá příroda.

Jaké předměty mohou být zobrazeny v zátiší?

Odpovědi dětí: Konvička, hrnek, okurka, květina atd.

Učitel: Správně, zelenina, ovoce, květiny, předměty pro domácnost – to vše je zobrazeno v zátiší. Ale nejen umělci mohou vytvářet zátiší, ale také sochaři. Řekněte mi lidi, kdo je sochař?

Děti: Sochař je umělec, který dělá sochy.

Učitel: Jak si myslíš, že říkáme sochařství?

Děti: Sochařství – umění tvořit trojrozměrné umělecká dílařezbou, sochařstvím nebo odléváním. Reliéfní zátiší je poloobjemový obraz.

Učitel: Jaké vlastnosti by měl mít sochař, aby vytvořil umělecké dílo?

Děti: trpělivost, vytrvalost, tvrdá práce.

Učitel: Díla umělců a sochařů jsou dokončována po dlouhou dobu, aby sochař vytvořil sochu, musí být zdrženlivý, mírumilovný a trpělivý. Pokud umělec nedostal nějaký prvek zátiší na plátno, může snadno kreslit nová položka a dokonce to změnit, ale pokud sochař nemá trpělivost a klid, bude muset začít vytvářet sochu pro novou.

    Mnohojazyčnost.

Učitel: pojďme si přečíst, jak se slovo zátiší píše ve třech jazycích.

Zátiší – zátiší

    Pořadí práce.

Připravme si pozadí naší úlevy.

Označte si blok plastelíny a rozválejte jej na povrchu kartonu.

Hněte a válejte do vrstev (tloušťka 3-5 mm) tyče plastelíny na substrátu nebo desce pro zátiší.

Ostrým koncem hromádky na plastelínu obkreslíme vzor předmětů a vystřihneme je podle zamýšleného vzoru.

Přeneseme a připevníme, pevně přitiskneme na předměty zátiší, na podkladovou základnu a ozdobíme je ornamenty.

6. Etapy praktické činnosti.

    Správně pracujte s plastelínou.

    Materiál používejte šetrně.

    Na základnu správně umístěte předměty zátiší.

7. Samostatná práce

Při praktické práci dělejte cílené vycházky.

1. Sledování správného provedení reliéfní kompozice.

2. Poskytování pomoci studentům s obtížemi.

3. Kontrola objemu a kvality práce.

8. Shrnutí a zhodnocení práce

Uspořádejte výstavu děl.

Kritéria pro hodnocení práce.

1. Proporcionální rozložení v listu.

2. Správné tvary (proporce, struktura)

3. Přesnost provedení.

4. Úplnost.

Expres – výstava. Pokládejte otázky dětem.

Která díla se vám nejvíce líbila a proč?

Děti pojmenují svá oblíbená díla a společně s učitelem je podle kritérií ohodnotí.

ÚKLID PRACOVIŠŤ.

Sabaktyn bagdarlamasy

Lekce plán

Plán lekce

Seungeup / Třída /třída : 2

Pәn / Předmět / Předmět: výtvarné umění

Sabaktyn takyryby / Téma lekce / Téma: zhotovení reliéfní kompozice, zátiší dvou objektů (modelování)

Sabaktyn ulgіsi / Typ lekce: kombinovaný.

Sabaktyn turi/Typ lekce/ Druh lekce: praktická lekce.

Maksaty/Cíle lekce/Objekty:

bilimdik / vzdělávací / vzdělávací: seznámit studenty s reliéfní kompozicí, naučit kompetentní dispoziční řešení zohledňující perspektivu zkreslení.

damytushylyk/ vyvíjející se/ vyvíjející se : rozvíjet jemné motorické dovednosti ruce, koordinace pohybu, oko, pozorování.

tarbielik / vzdělávací / výchova: pěstovat lásku k výtvarné umění, zodpovědnost, vytrvalost, láska k práci dospělých.

Kornekі kurandar/Vybavení/Zdroje:

Adis/Metoda/Metoda: vysvětlující-ilustrativní, slovní, praktický.

Sabaktyn zhospary/ Plán lekce/ Plán:

. Organizační moment.

II . Psychologický a pedagogický přístup.

III . Aktualizace znalostí.

IV . Učení nového materiálu.

PROTI . Tělesná výchova minuta.

VI . Praktická práce.

VII . Shrnutí lekce. Hodnocení studentských prací.

Sabaktyn Barysy/Pokrok lekce/Lekce probíhá:

    Organizační bod:

Salemetsiz být balalar!

    Ahoj lidi!

    Dobré odpoledne děti!

Otyryndar! Posaďte se!

II . Psychologický a pedagogický přístup:

V hodinách výtvarné výchovy objevujeme veškerou rozmanitost života kolem nás. Přečtu vám báseň od M. Voloshina. Poslouchejte, nechte se těmito slovy inspirovat k aktivitě.

Všechno vidět, všemu rozumět,
Všechno vědět, všechno zažít,
Všechny tvary, všechny barvy
Vnímejte to očima
Projděte se po celé zemi
S hořícíma nohama
Vnímejte vše a znovu to ztělesňujte!

III . Aktualizace znalostí.

Chlapi, teď pojmenuji věci, které potřebujeme k práci, a vy můžete zkontrolovat jejich přítomnost očima. Kdo má vše připraveno, zvedněte ruku (plastelína, barevný karton, vlhčené ubrousky)

Co je sochařství? (Modelování je výtvor sochařská díla vyrobeno z plastových materiálů)

Jaké znáte typy modelingu? (námět, děj a dekorace)

Zopakujme si bezpečnostní pravidla při práci s plastelínou.

Pravidla pro bezpečnou práci s plastelínou.

    Při vyřezávání byste se neměli dotýkat rukama obličeje, očí ani oblečení.

    Vyberte požadovanou barvu plastelíny pro práci.

2. Nastříhejte potřebné množství plastelíny na hromádku.

3. Zahřejte kousek plastelíny teplem svých rukou, aby změknul.

4. Po dokončení si dobře osušte ruce suchým měkkým hadříkem a teprve potom je umyjte mýdlem.

IV . Učení nového materiálu

Zpráva k tématu lekce

Během lekce provedeme plastelínovou aplikaci na disky, konkrétně zátiší. Podívejte se na tuto kompozici, řekněte mi, z jakých předmětů se zátiší skládá.

Přesně tak, chlapi. Toto je torzo a jablko.

Řekni mi, jak na to kazašský jazyk bude jablko? (Alma) V angličtině? (Jablko)

Které město v Kazachstánu je známé jablky?

Kdo ví, co je to torzo?

(Torsyk je klasická kazašská nádoba vyrobená z kůže, určená k uchovávání tekutin, především kumysů. Umění výroby vodotěsných torsyků se bohužel z našich životů vytrácí, ale kumys neboli shubat se v ní uchoval významnou dobu, aniž by ztratil svou léčivé vlastnosti. Starověký vynález Kazachů dnes připomínají pouze suvenýry ve tvaru torza.)

Úvodní rozhovor

Reliéf je typ sochy, ve kterém je obraz konvexní (nebo zapuštěný) ve vztahu k rovině pozadí.

Hlavní typy jsou basreliéf, vysoký reliéf, protireliéf.

Při výrobě reliéfů se děti učí zacházet s nástrojem, různými sochařskými technikami a hlavně krásné dekorativní vyplnění prostoru.

    Basreliéf

Jedná se o reliéf, ve kterém konvexní obraz vyčnívá nad rovinu pozadí zpravidla maximálně o polovinu objemu.

Práce na reliéfu se provádějí v několika fázích: nejprve se základna pokryje tenkou vrstvou plastelíny, poté se na ni nanese kresba ve stohu, poté se podle výkresu rozloží štukový ornament. Okraje jsou pevně přilepeny k základně.

Reliéf lze vyrobit jiným způsobem: na talíř se nanese vzor a přebytečná plastelína kolem něj se opatrně odstraní stohem, jako by byl vyškrábán. V důsledku toho se pozadí sníží a reliéf zůstane zvednutý nad rovinou desky.

    Vysoká úleva

Jedná se o reliéf, ve kterém konvexní obraz vyčnívá nad rovinu pozadí o více než polovinu objemu. Některé prvky mohou být zcela odděleny od roviny.

    Protireliéf

A tento reliéf jde naopak hlouběji do povrchu, je to jakoby „negativ“ basreliéfu.

Protireliéfní vzor lze poškrábat nebo přitlačit tyčinkou, dřívkem, prstem nebo razítkem.

Typy plastelínových aplikací

Plastové a světléJe ideální pro výrobu aplikací, protože se snadno zpracovává a dává požadovaný tvar. A samotná aplikace si zachovává svůj tvar po dlouhou dobu. Proplastelínová nášivka budete potřebovat vícebarevnou plastelínu, lepenku (barevnou nebo bílou), navíc aplikaci lze provést na skleněném povrchu, poté ji zakrýt stejným kusem skla a vložit do rámu.

Námětem pro nášivku může být jakákoli kresba z knihy nebo časopisu, kterou lze přenést na povrch pomocí uhlového papíru.

Nášivka z plastelíny lze provést různými způsoby.

Nejprve musíte přenést kresbu, která se vám líbí, na list kartonu nebo fixem na sklo, vyplnit každou část obrázku plastelínou příslušné barvy, což lze provést malými kuličkami, bičíky nebo celými částmi, přičemž okraje požadovaný tvar se stohem.

Typy aplikací plastelíny:

    nášivka celého kusu

    nášivka z plastelíny bičíky.

    nášivka z plastelínových kuliček (plastelínová mozaika)

    nášivka na sklo

    neobvyklý typ aplikace - aplikace na discích (DVD, CD atd.)

PROTI . Tělesná výchova minuta

    Jeden, dva, tři, čtyři, pět,

Všichni jsou tak potřební

Silný a přátelský.

    Teď, lidi, namasírujeme si prsty, pravá ruka Masírujeme prsty levé ruky a nyní naopak levou rukou prsty pravé ruky.

VI . Praktická práce

Nyní se pustíme do práce. Nejprve mi dovolte, abych vám ukázal, jak to udělat, a pak to uděláte.

Ped. Zobrazit (krok za krokem)

Umístěte disk před sebe. Chcete-li začít, naneste kresbu fixem (tužkou) na disk.

Pak budeme potřebovat plastelínu. Vybereme barvu, kterou potřebujeme. Odřízněte polovinu plastelíny. Před prací zjemníme. A naneste jej na malé kousky podél obrysu naší kresby. Poté vyplníme celý výkres. Po dokončení odstraňte přebytek ze stohu. Toto je druh zátiší, které bychom měli dostat.

VI . Shrnutí lekce. Hodnocení studentských prací

Kluci, jaké složení jsme dnes potkali?

co je úleva?

Z jakých předmětů se skládá naše zátiší?

Jak se řekne kazašsky jablko? v angličtině?

Co je to torzo?

Dobře udělané vlnky!

Analýza a hodnocení studentských prací

Kluci v první řadě ukazují vaši práci klukům ve druhé a třetí řadě. Nyní druhý - k prvnímu a třetímu. A třetí - k prvnímu a druhému.

Výborně, kluci!

Teď uklidíme tu naši pracoviště a já to projdu a dám vám hodnocení.

Úkoly. Naučte děti vytvářet trojrozměrné kompozice (zátiší) ze slaného těsta. Zdokonalte vizuální techniku ​​(vyberte si vlastní sochařskou metodu a techniky). Rozvíjejte kompoziční dovednosti - umístěte několik objektů a vytvořte harmonickou kompozici (velké uprostřed nebo v popředí, malé nahoře nebo po straně).

Přípravné práce. Příprava materiálu.

Slané těsto. Komponenty smíchejte v následujícím poměru: na 150 g mouky - 300 g soli, 3 lžíce libovolného lepidla na tapety (suchého), 100 ml vody - míchejte, dokud nezískáte tuhé těsto. Do části směsi přidejte barevné barvivo. Je dobré udělat několik najednou správné barvy. Těsto uchovávejte v igelitových sáčcích nebo plastových krabičkách s těsně přiléhajícími víčky (kousek těsta každé barvy v samostatném sáčku) v chladničce.

Řemesla z slané těsto Musíte ji velmi dobře vysušit v troubě při teplotě 100-110 stupňů. To bude trvat poměrně dlouho - 5-6 hodin. Řemesla vyrobená ze slaného těsta jsou podobná skutečným kulinářským mistrovským dílům, kromě toho, že je nelze jíst. Ale mohou být lakovány a skladovány po mnoho let.

Choux pečivo. Důkladně promíchejte 300 g mouky, 100 g soli, 200 ml vody, 1 lžičku rostlinného oleje. Směs přendejte do hrnce a za stálého míchání na mírném ohni zahřívejte, dokud se nevytvoří hustá hrudka. Těsto vychladíme a dobře prohněteme rukama. Chcete-li získat těsto různých barev, rozdělte suchou směs na části, do každé přidejte potravinářské barvivo požadované barvy (nebo alespoň kakaový prášek) a teprve poté smíchejte s vodou. Uchovávejte choux pečivo v chladničce, umístěte jej do silných plastových sáčků nebo plastových krabic se vzduchotěsnými víčky. Choux pečivo lze použít mnohokrát.

Materiály, nástroje, zařízení.

Materiál předem připravený - nasolený popř choux pečivo. Rotační kotouče, desky nebo utěrky, stohy (nebo špičaté tyčinky), papírové a látkové ubrousky, plastové nebo keramické desky pro výrobu kompozic.

Učitel čte dětem báseň od U. Rashida:

Naše podzimní zahrada je krásná:

Jsou v něm švestky a hrozny,

Na větvích jako hračky

A jablka a hrušky...

Brzy ráno půjdeme na zahradu

A pozveme všechny sousedy.

A zamávejme slunci,

"Děkuji, podzime!" - řekněme.

Učitel řekne dětem, že si mohou vyrobit ovoce a bobule nasbírané na zahradě krásné zátiší, a vysvětluje, že zátiší je kompozice složená z květin, zeleniny, ovoce a různého nádobí.

Děti si prohlížejí krásné zátiší z čerstvé zeleniny nebo figurín, které je umístěno na stole učitele nebo uprostřed místnosti, pokud mohou děti sedět. Učitelka vyzve děti, aby se pomalu procházely po zátiší a zkoumaly ho ze všech stran.

Poté učitelka vyzve děti k vytvoření neobvyklých zátiší – štuků. Zobrazuje 2-3 možnosti pro štukové malby. Vysvětluje úkol: musíte se rozdělit do 4-5 skupin (volitelné), posadit se různé strany ze zátiší a vytvarujte jej jako obrázek, připevněte tvarované ovoce na karton nebo jej rozložte na talíř. K tomu se musíte určitě dohodnout, kdo co vytesá, aby zátiší vypadalo jako skutečné. Pomáhá dětem rozdělit se do skupin, vybrat si základ (pozadí) a připravit je pro diskusi o kolektivním plánu. Vytváří kreativní problémovou situaci: ukazuje jablko s rudou stranou a ptá se, jak se dá takové jablko vyrobit? O možnostech odpovědí se diskutuje. Učitel ukazuje 2 způsoby, jak vytvořit dvou- a tříbarevný obrázek (1. metoda spočívá v tom, že se 2-3 hrudky slaného těsta různých barev spojí do jedné a z toho se vylisuje zamýšlený tvar; 2. metoda: forma se formuje z hrudky stejné barvy a pak se na ni namaže malá hrudka jiné barvy. Opět vám to připomíná, že zátiší vypadá z různých stran jinak.

Na konci hodiny učitel navrhuje položit zátiší na jeden stůl a prozkoumat je. Zaznamenává zdařilé kompozice, komentuje to například takto: v tomto zátiší leží největší plody (například jablka a hrušky) uprostřed talíře a menší ovoce a bobule (meruňky, třešně a hrozny) jsou kolem nich krásně umístěny.

Po vyučování. Čtení básně V. Nabokova „Kdo vyjde ráno?“:

Kdo vyjde ráno?

Kdo zamete zralé ovoce?

Jak těsně visí jablka!

Jako by přes ně

slunce svítí blaženě,

Tekoucí do zahrady.

A ospalý, sladký,

V uličkách můžete slyšet blábolení:

Je to jako kapky na písku

těžké hrušky,

fialové pozdní třešně

Páchnoucí šťáva.

Na zakřivených kmenech

barevné stíny se rozplývají,

Na listech je slunečný odstín...

Stromy spí a vosy neodlétají

Z fialových švestek.

VŠE O PRÁCI SE SOLENÝM TESTEM A JEŠTĚ VÍCE -

Olga Výborná
Scénář pedagogické akce o modelování " Podzimní zátiší“ (starší předškolním věku)

úkoly:

"Umělecká kreativita"

Naučte děti tvořit objemové složení(zátiší) z plastelíny;

zlepšit výtvarného umění(vyberte si vlastní sochařskou metodu a techniky);

Rozvíjejte kompoziční dovednosti - umístěte několik objektů a vytvořte harmonickou kompozici (velké uprostřed nebo v popředí, malé nahoře nebo po straně).

Formovat estetický vztah k uměleckým dílům, k umělecké a tvůrčí činnosti.

"Sdělení"

Podporovat rozvoj souvislé řeči a komunikačních dovedností dětí;

Zlepšit řeč jako prostředek komunikace;

Rozvíjejte schopnost vytvářet domněnky a vyvozovat jednoduché závěry, jasně vyjadřovat své myšlenky pro ostatní a rozvíjet schopnost obhájit svůj názor.

"Socializace"

Přispívat k rozvoji schopnosti vyjednávat, pracovat ve dvojicích, malých skupinách;

Rozvíjet schopnost jednat v týmu;

Seznámení se základními obecně uznávanými normami a pravidly vztahů s vrstevníky a dospělými. Rozvíjet schopnost vyjednávat a pomáhat si navzájem;

Rozvíjejte schopnost klidně obhájit svůj názor.

"Beletrie"

Doplňte své literární zavazadlo básněmi a hádankami;

Přípravné práce:

s dětmi:

Vytváření a hádání hádanek;

Dívat se na zeleninu, mluvit o zelenině a ovoci;

Při pohledu na reprodukce obrazů slavných umělců zobrazování zátiší;

Didaktická hra "Magická taška"; loto, domino, didaktická hra "Vyjmout obrázky";

Hra na hrdiny "Nakupovat";

Čtení básně od Trutneva E. „Sklizeň, sklizeň!»;

Příprava základů pro kreativní práci.

S rodiči:

Příběh rodičů o sklizni na dači;

Vydání rodinných novin "Shromažďování sklizně";

Pořádání soutěže "Podzimní fantazie"

Použité vybavení:

Reprodukce obrazů slavných umělců; figuríny zeleniny a ovoce; žetony pro hru; "hůlka; plastelína; základna pro práci; prkna; hromady; ubrousky.

Cvičení k vytvoření emocionální nálady, včetně účastníků celkového procesu.

Kluci, dnes mám dobrou náladu a rád bych vám to zprostředkoval. Postavme se v kruhu, držme se za ruce a rozdejme všem svůj úsměv, aby se celý svět kolem nás stal jasnějším a krásnějším!

Učitel čte báseň U. Rashida:

Naše podzimní zahrada je nádherná

Jsou v něm švestky a hrozny,

Na větvích jako hračky,

A jablka a hrušky...

Brzy ráno půjdeme na zahradu

A pozveme všechny sousedy.

A zamávejme slunci,

"Děkuji, podzime!" - řekněme.

Učitel pozve děti do kruhu a nabídne hru « Hůlka» (děti předají tyč v kruhu, vyslovují názvy zeleniny a ovoce a dívají se jeden druhému do očí).

Nabízí dětem hru "Najdi přítele"(děti dostanou hranolky s obrázky ovoce a zeleniny, dítě musí najít dvojici (např.: jablko - jablko, hruška - hruška, hrozny - hrozny atd.)

Každý pár, který dostaneme, musí ve skupině najít figuríny těchto plodů a přinést je do vázy, kde vytvoří zátiší.

Děti spolu s učitelem zkoumají zátiší ze všech stran a označují umístění každého ovoce a zeleniny (například: jablko leží dole a hrozny nahoře)

Učitel tvoří kreativitu problematická situace: ukazuje jablko s červenou stranou a ptá se:

Jak můžete udělat takové jablko? (možnosti odpovědí se projednávají)

Učitel ukazuje 2 způsoby, jak vytvořit 2barevný obrázek.

Vyzývá páry, aby se posadily na opačné strany zátiší a vytvarovaly ho jako obraz a připevnily tvarované ovoce na karton.

Před vyřezáváním se provádí prstová hra "Kompot".

K tomu se musíte určitě dohodnout, kdo co vytesá, aby zátiší vypadalo jako skutečné.

Nyní přemýšlejte a rozhodněte se, jaké materiály pro práci potřebujete, a nechte jednoho z dvojice přijít a vzít vše, co potřebujete.

Po rozdělení do skupin si děti samostatně vybírají základ (pozadí) a diskutují o kolektivním plánu.

Na konci hodiny učitel navrhuje položit zátiší na jeden stůl a prozkoumat je. Označuje úspěšné skladby.

Bavilo vás sochařství ve dvojici?

Dostali jste, co jste měli na mysli? Proč?

Bavila vás spolupráce s partnerem? S jakými obtížemi jste se setkali?

Překáželi jste si navzájem?

(závěr je vyvozen: protože páry byly schopny se mezi sebou dohodnout)

Výborně, dnes jste odvedli skvělou práci a rád bych, abyste nyní vybrali obrázek s emocemi, které odpovídají vaší náladě.

(děti si vybírají karty s emocemi)

Jsem moc ráda, že máte všichni dobrou náladu.

Hra "Potlesk v kruhu"

Cíl: Rozvoj soudržnosti v dětském kolektivu.

Návod: Máme velmi dobrá skupina a každý z vás si zasloužil potlesk. Chci vám nabídnout hru, ve které potlesk zní nejprve tiše, a pak se stává silnějším a silnějším. Hra probíhá následovně. Stáváte se součástí společného kruhu. Jeden z vás začne: přistoupí k jednomu z chlapů, podívá se mu do očí, zatleská mu a ze všech sil tleská. Pak si oba vyberou další dítě, které také dostane svůj díl potlesku – oba k němu přistoupí, postaví se před něj a zatleskají mu. Poté si celé trio vybere dalšího kandidáta na ovace. Pokaždé, ten, komu se tleskalo, má právo vybrat si dalšího. Hra tedy pokračuje a potlesk je stále hlasitější.

Děkujeme všem za účast.

Publikace k tématu:

Obsah programu: Vývoj řeči: povzbuzujte děti, aby dávaly smysluplné odpovědi a úvahy otevřené otázky učitel;

.

Plán akcí na Den divadla (předškolní věk) Večer zábavy: „Cesta do Theatreland. Záchrana loutek divadla Zlatý klíč Cíl: rozvíjet představy dětí o typech divadla.

Scénář pro prázdniny „Rudé léto“ (starší předškolní věk) Cíl: vytvořit u dětí pozitivní emoční náladu; trvalý zájem o sport. CÍLE: 1. Posílit u dětí schopnost pohybu.

MBDOU DS KV č. 7 "Pomněnka" Megion Khanty - Mansijsk Autonomní okruh Ugra hudební režisér Yankovskaya L.V. Integrace vzdělávání.