Stáhněte si poznámky pro hudební lekci o zdraví. Shrnutí hudební lekce v přípravné skupině "veselé tóny zdraví"

Obecní rozpočet školka vzdělávací instituce"Mateřská škola č. 2 kombinovaného typu" ve městě Pikalevo
Vedeno v metodickém vlaku: hudební režisérka Lyudmila Vladimirovna Skorodumova, Pikalevo, 2013.
Cíl:
- ukázat kontinuitu v práci hudebního ředitele a učitele v tom, aby děti zvládly program;
- vytvořit u dětí návyk na zdravý obrazživot prostřednictvím zdravotně úsporných technologií;
- rozvíjet hudební schopnosti přes děti různé typy hudební činnost.
úkoly:
* rozvíjet hudební a tvořivost děti, schopnost vstoupit do imaginární situace;
* rozvíjet artikulační aparát, schopnost korelovat pohyb s textem řečové hry, samomasáže;
* zlepšit zpívající hlas, rozvíjet modální sluch, hudební paměť;
*naučte se improvizovat na hudbu hraním kreativní úkoly na téma „Jaro“ v používání hudebních nástrojů;
*podporovat rozvoj představivosti, myšlení, sluchu prostřednictvím seznámení s hudbou P.I. Sladký sen»;
* zlepšit schopnost improvizace na veselou taneční hudbu („Polka“, hudba M. Glinky);
* pěstovat dovednosti kultury chování, komunikace mezi sebou, dobré vůle.
Hudební režisér(zpívá): jaro k nám přišlo, jaro k nám přišlo... (1. sloka písně „Přišlo jaro“, hudba Z. Levina, text L. Nekrasová).
Ahoj lidi, jsem rád, že vás vidím. Pojďme se seznámit: Lyudmila Vladimirovna. Počasí je dnes tak nádherné! Slunce svítí! Přišlo jaro. Děti i dospělí se radují z probouzející se přírody. Spousta hostů. Popřejme všem "Dobré ráno."
Valeologický zpěv s léčivou masáží “ Dobré ráno"(texty a hudba o Arsenevské).
1. Dobré ráno! Roztáhněte ruce do stran
Usmívejte se brzy! a mírně se vzájemně uklonit.
A dnes je celý den „jaro“.
Bude to větší zábava. Zvednou ruce nahoru.
2. Hladíme čelo, provádíme pohyby podle textu.
Výlevka
A tváře.
Budeme krásní, Hlava se nakloní doprava
Jako květiny na zahradě! a levé rameno střídavě.
3. Třeme si dlaně Pohyby podle textu.
Silnější, silnější!
Teď si zatleskáme
Odvážnější, odvážnější!
4. Nyní si natřeme uši
A zachráníme vaše zdraví.
Pojďme se znovu usmívat
Buďte všichni zdraví! Roztáhli ruce do stran.
Hudební režisér:
Povím vám o tom, jak hudba pomáhá našemu zdraví. A vtipní lidé nám o tom pomohou vyprávět hudební noty, darovalo nám je krásné Jaro. Půjdeme do hudební country magické zvuky. souhlasíte? Pak vyrazíme na cestu a hudba nám ukáže cestu...
Najít zemi hudby
Po klikaté cestě
Doporučuji projít.
Dynamické cvičení „Na cestě“ (model V.I. Kovalko, „ABC minut tělesné výchovy.“)
Hudební režisér:
Jak úžasně jste se pohybovali. Pohyb je zdraví!
Tady jsme... Posaďme se rovně a dáme nohy k sobě. Nyní věnujte pozornost. Naši asistenti by se měli objevit na magické tyči - zdravotní poznámky.
Oh, oh holí prázdný Kde jsou jarní noty? Utekli a ztratili se. Musíme se pokusit shromáždit všechny poznámky. umíš snít? Pojďme společně snít o něčem příjemném, krásném, dobrém.
Tiše, tiše, pojďme si sednout vedle tebe.
Hudba přichází do našeho domova
V úžasném outfitu
Vícebarevné, malované.
Hudba hraje „Sweet Dream“ od P. I. Čajkovského. (Multimediální projektor).
Hudební režisér:
Líbila se vám hudba? Co jste si představovali při poslechu této hudby? Kdo bude sdílet jejich sny a fantazie? (Odpovědi dětí).
Tuto hru „Sladký sen“ napsal ruský skladatel P.I. Čajkovského. Jeho hra P.I. Čajkovskij psal pro svého synovce Voloďu, který si stejně jako vy rád hrál s hračkami. Pojďme si zahrát hru – vyjmenuji slova, která vystihují charakter této hry. Pokud přijdou, chyťte je, pokud. Podle vašeho názoru, pokud se nehodí, nechytejte je.

Ticho a klid (chycen)
Tato hra je vtipná
Krásná (chycená)
Rozradostněný
Něžné a smutné (chyceno)
Ostrý
Zasněný (chycený)
Pochodování
Světlo a slunečno (úlovek)

Tolik úžasných slov! Ne nadarmo nazval P. I. Čajkovskij svou hudbu „Sweet Dream“ - to je sen, fantazie, sny.
Hudební režisér:
Vaše jiskřivé oči a úsměvy mi říkají, že jsme vrátili první tón. Léčivá hudba vám totiž dodala dobrou náladu. Podívejte, nota se vrací na notový plán.
Druhý tón žije na mýtině veselých jazyků. Zde budeme dělat gymnastiku pro naše jazýčky.
Komplex artikulační gymnastika.
Naše děti ráno vstaly
Běželi si vyčistit zuby s úsměvem a špičkou jazyka 5-6krát silně „vykartáčovat“ za spodní zuby zprava doleva, poté 5-6krát za horní zuby.
Zprava-doleva, doprava-doleva -
Šikovně si čistíme zuby.
A teď vzali hřeben, s úsměvem se kousněte do jazyka, „protáhněte ho“.
A začali si česat vlasy.
Další v pořadí
Pojďme cvičit!
A teď je z našeho jazyka koule. Zavřete ústa, špičku jazyka
Začněme fotbalový zápas! tlačte proti jednomu s napětím,
Dali jsme gól! Hurááá!! pak na druhou tvář tak, že
„koule“ byly nafouknuté pod tváří.
Hudební režisér:
Kluci, tady je druhá poznámka! Uhodli jste, jaké bylo její zdravotní tajemství? To je pravda, ty a já jsme natáhli jazyk a jsme připraveni hledat další tón, který žije v písni.
Ale abychom zpívali, musíme zpívat refrén. Proč potřebujeme zpěv?
Na zahřátí hlasivky
Vzpomeňme na chorál „Hrach“ od E. Tilicheeva. Teď to zazpívejme šeptem...
A teď se na štábu objevila třetí poznámka.
A teď píseň jako dárek. Zazpívám vám jarní píseň „Přišlo jaro“.
Píseň „Přišlo jaro“, hudba Z. Levina, text. Nekrasová.
Líbila se vám písnička? o co jde? Pojďme si společně zazpívat první sloku a refrén této písně. (Vyslovují slova a zpívají). Budeme zpívat krásně, vesele, nahlas. (Zazpívejte první sloku a refrén).
Hudební režisér: Zpěv nádherných hlasů zlepšuje náladu. jak se teď cítíš? (Radostný, veselý, laskavý, dobrý, slunečný, jarní). A teď se na štábu objevuje čtvrtá nota.
- Abys žil a neonemocněl, snaž se zpívat každý den!
-Chvíli jsme seděli, pojďme se zahřát, mrňata.
Hudební a herní prstová gymnastika"Pizzicato", hudba. Leo Delibes.
Hudební režisér: Líbila se vám hra prstů? Už jste někdy dělali tento druh gymnastiky? Nyní jsme se poučili. A pátá nota najde své místo na štábu.
A další poznámku najdeme v hudební hra. Poslouchejte pozorně „Polku“, v 1. části skáčeme kolem židlí s hudebními nástroji a ve 2. části hrajeme hudební nástroje kde jsme zastavili.
Hra na hudební nástroje "Polka", hudba. I. Strauss.
Hudební režisér: Jakou máš náladu? (Veselý, radostný, laskavý). Tady je šestá poznámka o táboře. Chybí nám jen jedna poznámka.
- Nebo možná ten lístek byl schovaný šťastný tanec? Podíváme se?
Abychom zlepšili naše zdraví, zatancujeme si s vámi?
Zkuste sami vymyslet a zatancovat jarní tanec. Vzpomeňte si na pohyby, které znáte, a při hudbě znázorněte obraz jara. Možná byl tanec ukryt v jarních potocích, možná v prvních květech, nebo možná ve zpěvu ptáků (ukazujících nějaké taneční pohyby). A pomůže vám k tomu hudba skladatele M. Glinky.
Tance a herní kreativita „Dětská polka“, hudba. M. Glinka.
Hudební ředitel: Podívejte, poslední sedmý tón se vrátil do noty. Každá poznámka sdílela své tajemství! Připomeňme si, co nám dnes pomohlo zlepšit naše zdraví? (Odpovědi dětí).
Masáže, jazyková gymnastika, krásné písně, tanec – jedním slovem můžete říci „Hudba“! Hudba a jarní nálada nám pomáhají zlepšit naše zdraví!
Přeji vám, abyste nikdy neonemocněli a pamatovali si, že hudba má léčivé vlastnosti. Na památku našeho jarního setkání vám dávám kouzelné poznámky. (Všem dětem jsou uvedeny noty). S Larisou Leonidovnou přivítáte jaro. Vše nejlepší! Sbohem!

Abstraktní hudební lekce pomocí zdravotně úsporných technologií. Shrnutí je založeno na programu "Ahoj!" M. Lazareva, dále valeologické chorály O. Arsenevské, gymnastika pro rozvoj řeči E. Kosinové.

Stáhnout:


Náhled:

HUDBA ZDRAVÍ.

Obsah programu:

Vytvářet návyk na zdravý životní styl a upevňovat své zdraví pomocí zdravotně nezávadných technologií při všech typech hudebních aktivit.

Naučte děti používat zvuky k rozvoji a zlepšení svého zdraví.

Rozvíjet u dětí schopnost poslouchat hudbu a emocionálně na ni reagovat. Pokračujte v práci na čistotě intonace ve zpěvu, při správném nadechování při zpěvu písní. Rozvíjet tvořivou činnost dětí.

Soustředit:
Lekce má ucelený charakter a komplexně řeší problematiku hudební a valeologické výchovy.

Vědecký základ:

Použití zdravotně úsporných technologií: program „Ahoj!“
M. Lazarev, gymnastika pro rozvoj řeči od E. Kosinové, valeologické chorály od O. Arsenevské.

PRŮBĚH TŘÍDY.
Děti vstupují do sálu za hudby.

M. manažer Ahoj lidi! Přišel jsi na naši hodinu hudby hudební sál. Dnes nás čeká těžký úkol. Hudbu využijeme ke zlepšení našeho zdraví. Podívejte se, kolik hostů dnes máme! Chtějí také vidět, jak hudba pomáhá zlepšovat jejich zdraví.
Jak vypadá slovo „zdraví“? To je pravda, na slovo "ahoj". Když se totiž lidé pozdraví, přejí si zdraví. Pojďme se taky pozdravit.

Pozdrav "Hudba, ahoj!" M. Lazarev.

M. manažer Nyní se pojďme seznámit s našimi hosty.

Seznamovací hra "Jak se jmenuješ?"

M. ruce. Velmi dobře, kluci! Pozdravili jsme naše učitele a řekli všechna svá jména. Nyní připravme svá hrdla na zpěv, uši na poslech, ruce a nohy na tanec.

Valeologický chorál s wellness masáží "Dobré ráno!" sl. a hudba Arsenevskaya.


1. Dobré ráno! roztáhněte ruce do stran a lehce
Usmívejte se brzy!klanět se navzájem

A dnes celý den"jaro"
Bude to větší zábava. zvednout ruce nahoru

Pohladíme tě po čeleprovádět pohyby na textu

Nos a tváře.

Budeme krásnínaklonění hlavy doprava a

Jako květiny na zahradě!střídavě levé rameno.

2. Promneme si dlaně o sebepohyby na textu

Silnější, silnější!

Teď si zatleskáme

Odvážnější, odvážnější!

Teď si natřeme uši

A zachráníme vaše zdraví.

Pojďme se znovu usmívat

Buďte všichni zdraví!roztáhněte ruce do stran

M. ruce. Řekněte mi, kluci, z čeho se skládá píseň?

To je pravda, ze zvuků, zvuků řeči a hudební zvuky. A ty i já také víme, že pomocí zvuků nejen mluvíme a zpíváme, ale můžeme se i léčit. Připomeňme si, jaké léčivé zvuky známe.

Léčivý zvuk "B" - léčí rýmu (když začne rýma)
Léčivý zvuk "Z" - když vás bolí v krku
Léčivý zvuk „Zh“ - můžete vyléčit kašel
Léčivý zvuk "N" - léčí bolesti hlavy a zubů
Léčivý zvuk "M" - podporuje dobré trávení
Léčivý zvuk „R“ (Tr) - pomáhá zmírnit únavu na konci dne
Zvuky S, Ш (syčení) - pomáhají odpočívat a relaxovat.
Tip pro děti - video zobrazující obrázky písmen.

M. ruce: Skvělé, teď vám pustím dobrou hudbu.
(otevře poznámky a uvidí prázdné listy s dírami)

Co se stalo s poznámkami? A kde se ty díry vzaly? Kluci, nevíte?
(odpovědi dětí)


M. ruce: Vypadá to, že bankovky sežraly myši. co dělat?
(přemýšlí) Přišel jsem s nápadem! Musíte zavolat na hudební linku.
Lariso Anatolyevno, vytočte prosím informace.
vychovatel: (volá na telefon)
Ahoj! Help desk? Pomoc!
Pošlete nám asistenta!
Musíme najít poznámky,
Provést lekci.
Říká dětem: Teď nám posílají kočku!
Děkuju! Krása!
M. ruce: Víme o hře na kočky
A teď si to zahrajeme!
Řečová hra-dialog "Tra-ta-ta"
(modelka T. Tyutyunnikova)
Děti stojí ve dvojicích po chodbě, vyprávějí říkanku s intonací, doprovázenou pohyby: vrtění hlavou, obrázek kočičích pruhů, dlouhé kníry, střapce na uších.

Spolu: Tra-ta-ta! Tra-ta-ta!
Kočka si vzala kočku!
Dev: Pro Kot-Kotoviče?
Malch: Pro Petra Petroviče!
Spolu: Má knír, pruhy,
V uších mi visí střapce.
No, kočka ne, ale prostě poklad!

Objeví se předení.
Kočka : Mňau-mňau! Ano, jsem! Jsem prostě poklad pro všechny kluky!
Mňoukat! Zdravím všechny, přátelé!
Jak rád tě vidím!
M. ruce : Jaká krásná kočka! jak se jmenuješ
Kočka : Zazpívej píseň o mně co nejdříve,
Dobře, zazpívám vám "Mňau!" více zábavy!

Děti hrají píseň „Purl“.

M. ruce .: Purr the Cat, kde najdeme noty?
Kočka : Všechny myši žijí v Myší říši. Myslím, že poznámky by se tam měly hledat.
M.ruk : Ale neznáme cestu. Jak se dostat do tohoto království?
Kočka: Myš mohou najít pouze skutečné kočky. Ale já jsem Superkočka! Jen tak dál, přátelé!
Nehrbit se, hrudník dopředu,
Čeká nás dobrodružství!

Za hudby „We Don’t Need Doctors“ chodí děti po sále.
M. ruce: Kluci, před námi je dům. Vrní kočka, to už je Myší království?
Kočka (čichne): Žádný. Tady není žádný pach myší. Ale někdo je v domě!
Purr vezme dva trpaslíky z domu.
Gnome před:
Major bydlí v domě,
Zpívá nahlas písničky.
laskavý, major,
Veselý, energický!
Gnome Re:
D Minor šel k řece
Spustil jsem smutnou píseň.
Ó! Řeka je svižná.
Ó! Osud menší!
M.ruk : Kluci, tohle jsou trpasličí bratři: Major a Minor! Odkud berou tato jména?
(Odpovědi dětí).
Gnome před: jak ses sem dostal?
Gnome Re: Ztratili jste tu něco?
M. ruce: Hledáme Myší království. Myši nám ukradly poznámky. A naši kluci rádi zpívají, tančí a hrají na hudbu.
Předtím Gnome : Kluci, chcete si s námi hrát? S bratrem často hrajeme zajímavá hra s kouzelnými lidmi.
M.ruk : Kluci, pojďme si hrát taky s Trpaslíky!(Rozdejte obrázky).
Podívejte se pozorně na své lidičky. A nyní pomocí kouzelníků uhodneme charakter hudby a přeneseme ji mimikou.
Poslech hudby (klidná, smutná, veselá).
"Zábavné pohyby" Veselá hudba zlepšuje náladu
"Whiner" Nepříjemná hudba - rychlý tep
„Bayu-bainki“ Klidná hudba – obnovuje dýchání
Program M. Lazareva „Ahoj!“(Disk s písněmi).
Gnome Re: Děti, jak mě všechno kolem bolí!
Něco mi skřípe v hrudi.
Všechno v krku mě bolí a pálí.
V nose mi šumí a smrká.
M. ruce: Nebuď smutný, minor D! Naše děti vás během chvilky vyléčí! Známe léčivé zvuky a nyní vás vyléčíme pomocí hudby.
Léčíme hrudní kašel - léčivý zvuk „Zh“.

Zpěv písně „Brouci“ od M. Lazareva.(při zpěvu mějte ruku na hrudi).
Léčba krku - léčivý zvuk „Z“.
Zpěv písně „Mosquito“ od M. Lazareva.(při zpěvu ruku na hrdlo).
Léčba rýmy - léčivý zvuk „B“.
Zpěv písně „The Wind Blew“ od M. Lazareva.(při zpěvu ukazováčky na křídlech nosu).

Gnome Re: Ó! Jsem zdravý! Díky kluci! Nyní budu vždy zpívat tyto nádherné písně!
M. ruce: A abyste na ně nezapomněli, zanecháváme vám tyto léčivé zvuky(obrázky dopisů).
Gnome před: Můj bratr je zase zdravý! Pojďme všichni tančit!

Tanec "Letka-Enka" pro zvířata.

Gnome Re : Jak zábavné je být s tebou!
M. ruce: Víte, že zábava a smích prodlužují život? Dejme proto sobě navzájem a všem našim hostům naše úsměvy. Smějte se pro své zdraví!
Kočka : Nemůžeme ztrácet čas,
Musím najít noty!
Ha ha ha! Ha ha ha!
Cesta je tak snadná!
Zazpívejte to rychle

Naše písnička je zábavnější!

Chodí na hudbu „Rails-Rails“ od M. Lazareva.(provádějte pohyby podle textu).
Kočka: Kluci, cítím nádhernou vůni! Podívejte, květinová louka! Jaký zázrak!
M. ruce: Na mýtině u řeky,
Květiny shromážděné v kruhu.
Žlutá a modrá
Bílá a červená -
Jak krásné
Jak krásné!
Chlapi, abychom vzali tyto nádherné květiny do svých rukou, připravme si dlaně.

Hra s prsty « Kouzelná květina».
Květina spala kouzelným spánkem: (pevně sevřená pěst).
Objevil se okvětní lístek(Narovnejte palec).
A za ním je jeho přítel, ( Ukazováček)
Takže třetí nespal,(Prostředník)
A čtvrtý nezůstal pozadu,(prsteníček)
Tady je pátý okvětní lístek,(malíček)
Celá květina se otevřela! (ruka je ve tvaru šálku).
M. ruce: A teď, kluci, vezmeme každou květinu, sedneme si na koberec a přivoněme k vůni květin. Zároveň si trochu odpočineme. Jaký léčivý zvuk nám pomůže odpočívat a relaxovat? ("Sh")

Dechová cvičení „Vůně květin“ na hudbu „Dýchání“ M. Lazareva.
M. ruce: Děti, poslouchejte, jak nádherná hudba to zní! co to je? -Valčík!
To je pravda, ale toto není jednoduchý valčík, ale „Valčík květin“, napsaný skladatelem
P.I. Jakou hudbu má valčík? Zvu vás, abyste se stali páry a pokusíme se společně vytvořit tanec. Nezapomeňte na naši Murlyku a Veru
Nikolajevna.

Taneční improvizace "Květinový valčík".

Kočka: Chlapi, zdá se mi, že někde poblíž jsou poznámky. Cítím je. Pojďme hledat!

(Kočka očichá, vezme jednu květinu, vyzve děti, aby v květinách našly poznámky).

M.ruk : Skvělé! S pomocí vaší dobrou náladu, s pomocí naší lásky k hudbě a samozřejmě s pomocí Purr the Cat jsme našli noty a teď vám můžu zahrát dobrou písničku o léčivých zvucích.

Píseň „Healing Sounds“ od M. Lazareva.

M. ruce: To je konec naší lekce. Vezmi moji zdravotní radu.
Milujte sebe a lidi kolem sebe, respektujte je. Naučte se naslouchat přírodě: zpěv ptáků, zvuk deště a větru, šepot listí, vůně rostlin. Hlasy přírody naplní vaše srdce radostí a dodají zdraví.
Žít a neonemocnět,
Zkuste zpívat každý den!

Olga Altuchová
Poznámky k hudební lekci. Téma: „Využití zdravotně nezávadných technologií v hodinách hudební výchovy v předškolních zařízeních“

„Veselé poznámky zdraví»

Poznámky k hudební lekci.

Podrobit« Využití zdravotně nezávadných technologií v hodinách hudební výchovy v předškolních vzdělávacích zařízeních»

Forma organizace aktivit: podskupina

Výukové nástroje:

1. Vybavení:

-hudební centrum

Projektor

Přenosný počítač

- hudební nástroje: ptačí píšťalka, šišky, chocholy, ořechy, dřevěné tyče, šustění, zvonek.

2. Obrazový materiál:

Prezentace

3. Hudební materiál : E. Grieg "Ráno", „V jeskyni Horského krále“, P. Čajkovskij "Květinový valčík", "Pochod dřevěné vojáky» , "Sladký sen", V. Aleksejev "Polka Stompers", „Kouzlo přírody. Vodopád", píseň „Procházel se lesem hudebník» , píseň valeologického chorálu "Dobré ráno" O. N. Arsenevskaya, nar. n. m

Literatura.

1. Arsenevskaya O. N." Hudební a zdravotní systém práce v mateřské škole" Volgograd, "Učitel", 2009.

2. Kartushina M. Yu. Zdravotní aktivity pro děti 6-7 let"Moskva, nákupní centrum "Sfera", 2208.

Průběh lekce.

Vedoucí: Ahoj lidi! Počasí je dnes tak nádherné! Přejme všem "Dobré ráno" !

Valeologický chorál píseň s wellness masáž

"Dobré ráno"

1. Dobré ráno! Roztáhněte ruce do stran

Usmívejte se brzy! a mírně se vzájemně uklonit.

A dnes celý den "Jaro".

Bude to větší zábava. Zvedněte rukojeti nahoru.

2. Hladíme čelo, provádíme pohyby podle textu.

Nos a tváře.

Budeme krásní, Hlava se nakloní doprava

Jako květiny na zahradě! a levé rameno střídavě.

3. Třeme si dlaně Pohyby podle textu.

Silnější, silnější!

Teď si zatleskáme

Odvážnější, odvážnější!

4. Nyní si natřeme uši

A Zachraňme vaše zdraví.

Pojďme se znovu usmívat

Buď vším zdravý! Roztáhli ruce do stran.

Vedoucí:

Úžasný, (mluví do pozadí hudba a vede děti jako had k obrazovce)

leje hudba proudí,

Roztočil všechno kolem

A lodičky melodií

Vyplouvají zpod vašich rukou.

Vlna je strmě žene,

Ale nejde to zastavit, ne.

Do království léčivá hudba

Máme je následovat?

Zvu vás k návštěvě kouzelného hradu královny uzdravování Hudba.

(objeví se diapozitiv s obrázkem hradu).

U královny léčení Hudba(slide s jejím obrázkem)

tam jsou asistenti - veselé poznámky zdraví, je jich jen sedm - to jsou noty do, re, mi, fa, salt, la, si - řeknou vám jak hudba nám pomáhá posílit naše zdraví. Žijí tady, ve štábu.

(objeví se snímek s hudební osnovou, ale je prázdný,

A personál je prázdný, kde jsou poznámky? Podívejte, tady je pohlednice od královny Hudba, otevřeme, možná zde najdeme odpověď.

„Takže to je tajemství zdraví musíte to zjistit - musíte posbírat všechny poznámky, cesta před vámi není snadná, masáž vám neublíží.“

Vychovatel: No, lidi, pojďme. Navrhuji vám provést herní masáž, jak nám navrhla královna.

Děti stojí ve dvojicích po celé hale a pod ní hudba,provádět pohyby podle textu.

Mám takové ruce!

Podívejte! hlazení rukou.

Hlasitě tleskají rukama. Tleskají

Jeden, dva, tři!

Vaše ruce také

Vypadají jako moje, hladí se po pažích.

"loď".

Zatoč se mnou jednou.

Mám takové tváře!

Podívejte! pohladit je po tvářích.

Trochu je štípu. Tváře snadno štípou.

Jeden, dva, tři!

Tváře máte také odřené

Vypadají jako moje. navzájem tváře.

Je ti dobře, příteli, točí se "loď".

Zatoč se mnou jednou.

Mám takové uši! masírujte si ušní boltce. Třený

Podívejte!

Postupně je vybrousím.

Jeden, dva, tři!

I vaše uši, taháte se navzájem za uši.

Vypadají jako moje.

Je mi s tebou dobře, příteli,

"loď".

Mám taková záda! poplácávají se po zádech.

Podívejte! Naplácají dlaněmi.

Poplácám tě po zádech.

Jeden, dva, tři!

Vaše záda jsou také poplácaná po zádech.

Vypadá jako moje.

Je mi s tebou dobře, příteli,

Zatoč se mnou jednou. Předení "loď".

Vedoucí: Cítili jste, jak se vám teplo rozlévá po celém těle? To znamená, že jsme masáž provedli správně. Podívejte se na první poznámku "na" se vrací k personálu.

(objeví se snímek s jednou notou na hřišti)

„Umíš snít? Zasněte se o něčem příjemném, krásném, dobrém a pak se o své dojmy podělte se mnou, královnou Hudba».

Vedoucí: -Posaďte se pohodlně na koberec, zavřete oči a trochu sněte a pak se podělte o své sny a fantazie.

Zvuky hudba"Sladký sen" od P. I. Čajkovského.

Vedoucí: Mimořádné hudba. Co krásnými slovy můžeš o ní něco říct? Kdo bude sdílet jejich sny a fantazie?

Odpovědi dětí: Děti odpovídají celými větami. Příklad: Hudba zněla krásně, hladké, jemné, kouzelné...atd.

Vedoucí: Tolik nádherných slov, ne nadarmo pojmenoval P. I. Čajkovskij svá hudba„Sladký sen“ je sen, fantazie, sen.

Oživme své fantazie, vytvořme výrazný, flexibilní tanec, požádám chlapce, aby se posadili na židle, a dívky, aby tančily

A tyto nám pomohou "motýli"

(dívky vycházejí s motýly v rukou a předvádějí taneční pohyby)

Motorická improvizace pod hudba"Sladký sen".

Vedoucí: Vystihl jsi to perfektně taneční improvizace vaše sny a fantazie, dobře.

Kluci, která z dívek se vám líbila víc? Čí tanec byl lehčí, vzdušnější, kouzelnější?

Odpovědi chlapců.

Vedoucí: Vaše jiskřivé oči a úsměvy mi říkají, že se vám tento úkol líbil. Zde přichází druhá poznámka "re" se vrací k personálu.

(objeví se snímek s poznámkou na osnově).

Třetí tón žije na mýtině zrcadlových květin.

Vedoucí: Kluci, já vím, jak můžeme použití tyto zrcadlové květiny (děti berou "zrcadla - květiny") .

Udělejme gymnastiku pro náš jazyk (děti se dívají do zrcadla a pohybují jazykem)

Náš legrační jazyk. děti vyslovují slova sborově.

Klikněte, klikněte. Klikněte, klikněte. Cvakají jazykem.

Umně si čistíme zuby, ukazují, jak se zuby čistí

Zprava-doleva, doprava-doleva.

Nebyli jsme vůbec unavení. Vypuzují jazyk a "vtipálek"

Začali s ním pohybovat nahoru a dolů.

Jako včely bzučící J-zh-zh-zh

Jako auto předli O-o-o-o-o-o

Jak koně začali cválat a pohybovat se po hale přímým cvalem

Zastaveno včas! Zastávka! Zastavují se.

Skluzavka (objeví se třetí poznámka)

Vedoucí: Kluci, tady je třetí poznámka – "mi"! Uhádli jste tajemství zdraví byl skrytý na této mýtině?

Odpovědi dětí.

Vedoucí: Správně, ty a já jsme si protáhli jazyk a jsme připraveni hledat další tón.

Čtvrtý tón žije v písni

Vedoucí: A teď, lidi, navrhuji, abyste zazpívali píseň pro královnu, kterou jsme se naučili minule třídy.

Děti zpívají písničku.

jak se teď cítíš?

Odpovědi dětí.

Chcete-li žít a neonemocnět, zkuste zpívat každý den!

Posuňte se čtvrtou notou

Vedoucí: A tady je čtvrtá poznámka "F" se vrátil k personálu.

"Trochu stagnuješ,

Pojďte se zahřát, mrňata."

Vedoucí: Navrhuji, abyste vystoupili

hudebně - hrát gymnastiku "Na cestě" abychom si protáhli nohy a pomůžeme ti hudba, poslouchejte pozorně můj text a hudba která zazní.

Po klikaté cestě

Doporučuji projít.

Možná můžete, chlapi.

Vstupte do pohádkového lesa.

Jdeme klidně, pomalu, Děti chodí klidným tempem pod hudba

Držte hlavu rovně "Pochod" M. Loupežník.

Postoj každého je dobrý.

Jako vojáci pochodujeme, děti pochodují a zvedají se vysoko

Nohy zvedáme výš. kolena, ruce podél těla pod

Nemůžeme zvednout ruce "Pochod dřevěných vojáků"

Stačí chodit nohama. P.I.

Všichni držte záda rovná,

Stát se viditelným.

Tady je jeskyně před námi, děti pod ní chodí v polodřepu hudba

Abychom prošli, přisedneme si k vám. E. Griga „V jeskyni Horského krále“

Jdeme do polodřepu,

Abychom si nenarazili hlavu.

Poběžíme jako lišky Snadný běh, ukazují děti "zvyky"

Velmi mazané sestry, lišky pod hudba"Francouzský tanec" Gosak.

Zavrtíme ocasem

Zahladíme stopy.

Pohádkové květiny na louce Tanec - fantazie "Květinový valčík"

Rozkvetly. P. I. Čajkovskij.

Ve valčíku květin oni

Zatočila se nám hlava.

Tak krásně tančili

Ale jsme trochu unavení (děti se zastaví)

Vedoucí: Kluci, abyste si odpočinuli, musíte jen správně dýchat. Nejprve vám ukážu, jak se to dělá, a pak to můžete udělat sami.

Dechová cvičení.

Zde je kouzelný vodopád Děti s palmami "chycen" voda.

Umyje všechny chlapy. Děti "umýt se".

Nasáváme vzduch do hrudníku, ruce vzhůru, zhluboka se nadechneme nosem.

A ponoříme se hlouběji. Děti dřep, skupina

A teď se všichni vznášíme nahoru, děti vstávají, ruce do stran.

A společně vydechneme vzduch. Děti pomalu vydechují ústy.

Vedoucí: Jak úžasně jste se pohybovali. Pohyb také zdraví!

(Objeví se snímek s poznámkou)

A pátá poznámka "sůl" najde své místo u personálu

„Čeká na vás lesní pohádka.

A ona ji musí doprovázet hudba».

Vedoucí: No dobře. Jsme na tento úkol?

Dětská odpověď.

Vedoucí: Oh, lidi, nemůžu najít slovo. pomůžeš mi?

Odpovědi dětí.

Vedoucí: Řekni mi, kdo nám píše hudba: básník, spisovatel, skladatel?

Odpovědi dětí.

Vedoucí: Díky kluci, skladatel má pravdu. Teď to zazní hudba skladatele Griega"Ráno". Ale než to zazní, chci vám ukázat co neobvyklé nástrojeříkám ti přinesl:

tady je ten pískavý pták,

Šišky, - šustí - 2 ks (papír, sáček,

Zvonek,

Sultán,

hole,

Kluci, vyberte si jeden nástroj pro sebe a teď vám řeknu, kterou postavu budete namlouvat.

Šišky - na téma medvěda,

Ořechy jsou pro veverku,

Tyčinky - Pro datla,

Rustlers - na list,

Šustí - pro lišku,

Sultáni - pro vítr,

Píšťalka - pro skřivana

Zvonek je pro kapku rosy.

Vedoucí: V naší pohádce má každý hrdina to své hudební nástroj, zkusme namluvit pohádku a on nám zase pomůže hudba.

(Děti se snaží hrát.)

V pozadí hudba Griegovy děti hrají orchestr. « Lesní pohádka» .

Tiše bloudí po cestě, říká moderátorka.

Ráno ve zlatých šatech

Kde šustí listí

Kde budou zvony zvonit jako kapky rosy

Je slyšet hlasité zaklepání Dřevěné hole

Je to datel - ťuk a ťuk!

Datel dělá dutinu -

Kuřatům tam bude teplo

Zpoza lesa se pomalu ozve šustění

Vyšla červená liška.

Šlape tiše

na hedvábné trávě.

Veverka vyskočila Nuts

A tam hlodá svůj oříšek -

Tady to jde přes kužely kuželů

Medvěd PEC.

Vítr náhle rozfoukal chocholy

zašumělo mezi stromy

Rozptýlí mraky

Slunce svítí

Píšťalka otevírá svá křídla na obloze

Skřivan letí

Živý-živý-živý, živý-živý-živý,

Po polích se rozlévá.

Vedoucí: Výborně, kluci!

Teď jsme hotovi hudební skica"Lesní pohádka", nekreslili jsme to na papír, vnímali jsme to ne vizuálně, ale sluchem, ušima. Dopadlo to skvěle, jste všichni kreativní kluci.

(Objeví se snímek s poznámkou o táboře).

Vedoucí: Tady přichází šestá poznámka "Los Angeles" se objevil na štábu.

"Nebo se možná poznámka může skrývat ve veselém tanci?"

Odpovědi dětí.

Vedoucí: Zkontrolujeme?

Aby zdraví posilovat - budeme tančit s vámi!

Tanec - improvizace až legrace hudba.

Posuňte s poslední poznámkou

Vedoucí: Podívej, poslední poznámka "si" se vrátil k personálu. Královna hudba sdílela své tajemství. Pojďme si společně zavzpomínat, kdo nám dnes pomohl posílit zdraví.

Odpovědi dětí - hudba…

Vedoucí: Správně, hudba.

Kluci, pojďme všichni společně počítat noty.

Děti počítají.

Vedoucí: Nyní si připomeňme názvy not.

Děti říkají jména – dělat, re...si.

„Vrátili jste mi všechny poznámky na notový zápis, děkuji vám, sbohem!

Děti projdou « houslový klíč» a říkají, kdo si to pamatoval a měl rád třída.

Vedoucí: A teď, kluci, řekněme "Sbohem" všem hostům.

Cíl: Rozvíjet hudební a tvůrčí schopnosti dětí v různé typy hudební aktivity s využitím zdravotně nezávadných technologií.

1. Vzdělávací:

Učte děti správné dýchání při dechových cvičeních

Naučte děti prvky sebemasáže

2. Vývojové:

Podporovat rozvoj tvůrčí činnosti

Rozvíjet hudební a tvořivé schopnosti předškolních dětí v různých typech hudebních aktivit, s využitím zdravotně nezávadných technologií a na základě věku a individuální schopnosti každé dítě

Rozvíjet jemné motorické dovednosti

Rozvíjejte smysl pro rytmus.

3. Vzdělávací:

pěstovat v dětech zájem o hudbu a chuť uplatnit získané vědomosti v každodenní život.

formulář pozitivní přístup dítě do okolního světa.

Metody a techniky: výkladová a názorná hra, metoda praktické činnosti.

Logistika: prstové činely, dřevěné hole, klavír.

4. Wellness:

Pomocí dechových cvičení, psychogymnastiky, valeologického zpěvu, muzikoterapie, dynamické a hudební a rytmické cvičení k posílení fyzického a duševního zdraví;

Pomocí zdravotně nezávadných technologií zvýšit adaptační schopnosti dětského organismu (zesílit ochranné vlastnosti, odolnost vůči nemocem)

Sluch klasická hudba stabilizuje emoční stav;

Podporovat rozvoj jemné motorické dovednosti, synchronizace práce mozkových hemisfér, formování dobrovolné paměťové pozornosti; Naučte se naslouchat svým pocitům a vyjadřovat je.

5. Hudební materiál:

Zpěv, E. Grieg „Ráno“, „V jeskyni Krále hory“, P. Čajkovskij „Valčík květin“, „Pochod dřevěných vojáků“, „Sladký sen“, „Gavotte“ Gossec, „ Magie přírody. Vodopád“, valeologická zpěvová píseň „Dobré ráno“ od O.N. Arsenevskaya.

Průběh lekce.

PAN. Ahoj lidi! Počasí je dnes tak nádherné! Slunce svítí! Přejeme všem "dobré ráno"

Valeologický chorál s léčivou masáží

"Dobré ráno".

1. Dobré ráno! Roztáhněte ruce do stran

Usmívejte se brzy! a mírně se vzájemně uklonit.

A dnes je celý den „jaro“.

Bude to větší zábava. Zvedněte rukojeti nahoru.

2. Hladíme čelo, provádíme pohyby podle textu.

Nos a tváře.

Budeme krásní, Hlava se nakloní doprava

Jako květiny na zahradě! a levé rameno střídavě.

3. Třeme si dlaně Pohyby podle textu.

Silnější, silnější!

Teď si zatleskáme

Odvážnější, odvážnější!

4. Nyní si natřeme uši

A zachráníme vaše zdraví.

Pojďme se znovu usmívat

Buďte všichni zdraví! Roztáhli ruce do stran.

PAN. Úžasný,

(mluví přes hudbu)

Hudba plyne jako řeka,

Roztočil všechno kolem

A lodičky melodií

Vyplouvají zpod vašich rukou.

Vlna je strmě žene,

Ale nejde to zastavit, ne.

Do království léčivé hudby

Máme je následovat?

Zvu vás k návštěvě kouzelného zámku královny léčivé hudby.

Healing Music má asistenty - veselé poznámky o zdraví, ti řeknou, jak nám hudba pomáhá zlepšovat naše zdraví. Žijí tady, ve štábu. Oh, personál je prázdný, kde jsou poznámky? Podívejte, tady je dopis od Královny hudby a je hudební. Podívej, je tam poznámka, poslouchejme.

No, pojďme. Navrhuji, abyste to udělali

Herní masážní komplex „Druzhok“.

Děti stojí ve dvojicích po celé hale.

Mám takové ruce!

Podívejte! hlazení rukou.

Hlasitě tleskají rukama. Tleskají

Jeden, dva, tři!

Vaše ruce také

Vypadají jako moje, hladí se po pažích.

Zatoč se mnou jednou.

Mám takové tváře!

Podívejte! pohladit je po tvářích.

Trochu je štípu. Tváře snadno štípou.

Jeden, dva, tři!

Tváře máte také odřené

Vypadají jako moje. navzájem tváře.

Je ti dobře, příteli, točí se jako loďka.

Zatoč se mnou jednou.

Mám takové uši! masírujte si ušní boltce. Třený

Podívejte!

Postupně je vybrousím.

Jeden, dva, tři!

I vaše uši, taháte se navzájem za uši.

Vypadají jako moje.

Je mi s tebou dobře, příteli,

Mám taková záda! poplácávají se po zádech.

Podívejte! Naplácají dlaněmi.

Poplácám tě po zádech.

Jeden, dva, tři!

Vaše záda jsou také poplácaná po zádech.

Vypadá jako moje.

Je mi s tebou dobře, příteli,

Zatoč se mnou jednou. Točí se jako loďka.

PAN. Cítili jste, jak se vám teplo rozlévá po celém těle? To znamená, že jsme masáž provedli správně. Podívejte se a první tón se vrátí na notu (objeví se na obrazovce)

Pohodlně se posaďte na koberec, zavřete oči a trochu se zasněte a pak se podělte o své sny a fantazie.

Hudba hraje „Sweet Dream“ od P. I. Čajkovského.

PAN. Mimořádná hudba. Jaká krásná slova o ní můžete říct? Kdo bude sdílet jejich sny a fantazie?

Existuje tolik úžasných slov, ne nadarmo P. I. Čajkovskij nazval svou hudbu „Sweet Dream“ - to je sen, fantazie, sny.

Oživme své fantazie a vytvořme výrazný, flexibilní tanec. A tito "motýlci" nám pomohou...

Motorická improvizace na hudbu "Sweet Dream"

P.I. Čajkovského.

PAN. V taneční improvizaci jsi dokonale přenesl své sny. Dášo, který z kluků se ti líbil víc? Čí tanec byl lehčí, vzdušnější, kouzelnější

PAN. Vaše jiskřivé oči a úsměvy mi říkají, že se vám tento úkol líbil. Takže druhá nota se vrátí na notovou osnovu.

M.r: Kluci, vím, jak můžeme použít tyto zrcadlové květiny. Pojďme na to

Komplex artikulační gymnastiky „Jazyk“.

Náš legrační jazyk... děti vyslovují slova jednohlasně.

Klikněte, klikněte. Klikněte, klikněte. Cvakají jazykem.

Umně si čistíme zuby, ukazují, jak se mají čistit zuby

Zprava-doleva, doprava-doleva.

Nebyli jsme vůbec unavení. vyplazují jazyk a „škádlí“

Začali s ním pohybovat nahoru a dolů.

Jako včely bzučící J-zh-zh-zh

Jako auto předli O-o-o-o-o-o

Jak koně začali cválat a pohybovat se po hale přímým cvalem

Zastaveno včas! Zastávka! Zastavují se.

PAN. Kluci, přichází třetí poznámka! Uhodli jste, jaké tajemství zdraví se skrývá na této mýtině? Správně, ty a já jsme si natáhli jazyk a jsme připraveni hledat další tón.

M.R: Přednesu vám píseň a vy ji budete pozorně poslouchat.
Učitel hraje píseň.
M.r: O čem je tato píseň?
Děti: O poznámkách.
M.r: Jaké poznámky znáš?
Děti: Do, re, mi, fa.....
M.r: Přesně tak, kluci! Navrhuji vám zahrát tuto zábavnou píseň, ale než ji zahrajeme, co musíme udělat? Je to tak, zahřejte naše hlasivky, připravte naše hlasy na zpěv. A poznámky nám pomohou hlavní stupnice. A tak jsme se připravili.

M.r: A teď, pojďme zpívat píseň pro královnu hudby. Já zazpívám text písně a vy budete zpívat názvy not.

Píseň o notách.

M.r: Jak jsme tu píseň zahráli vy a já? (zpívali jsme ve sboru)

Jak se jmenuje interpret, který zpívá se sborem? (sólista)

Kdo je dirigentem? (ten, kdo vede sbor)

Chcete-li žít a neonemocnět, zkuste zpívat každý den!

A nyní se na notu vrátil čtvrtý tón.

Pojďte se zahřát, mrňata."

Mr: Navrhuji, abyste to udělali

Hudební a herní gymnastika „Na cestě“

Po klikaté cestě

Doporučuji projít.

Možná můžete, chlapi.

Vstupte do pohádkového lesa.

Jdeme klidně, pomalu, Děti chodí klidným tempem na hudbu

Držte hlavu rovně, „March“ od M. Robbera.

Postoj každého je dobrý.

Jako vojáci pochodujeme, děti pochodují a zvedají se vysoko

Nohy zvedáme výš. kolena, ruce podél těla pod

Nemůžeme zvednout ruce, "Pochod dřevěných vojáků"

Stačí chodit nohama. P.I.

Všichni držte záda rovná,

Stát se viditelným.

Tady je jeskyně před námi, děti jdou v polodřepu na hudbu

Abychom prošli, přisedneme si k vám. E. Grieg „V jeskyni krále hory“

Jdeme do polovičního dřepu

Abychom si nenarazili hlavu.

Budeme běhat jako lišky Lehký běh, děti ukazují své „zvyky“.

Velmi mazané sestry, lišky na hudbu „Gavott“ od Gosaka.

Zavrtíme ocasem

Zahladíme stopy.

Pohádkové květiny na mýtině Tanec - fantasy „Valčík květin“

Rozkvetly. P. I. Čajkovskij.

Ve valčíku květin oni

Zatočila se nám hlava.

Tak krásně tančili

Jsme ale trochu unavení.

Dechové cvičení

Zde je kouzelný vodopád Děti „chytají“ vodu dlaněmi.

Umyje všechny chlapy. Děti se „myjí“.

Nasáváme vzduch do hrudníku, ruce vzhůru, zhluboka se nadechneme nosem.

A ponoříme se hlouběji. Děti dřep, skupina

A teď se všichni vznášíme nahoru, děti vstávají, ruce do stran.

A společně vydechneme vzduch. Děti pomalu vydechují ústy.

PAN. Jak úžasně jste se pohybovali. Pohyb je také zdraví!

A pátá nota najde své místo na štábu.

M.r: No dobře. Jsme na tento úkol? (odpověď dětí)

Ach, lidi, nemůžu pro něco najít slovo. pomůžeš mi? Řekněte mi, kdo zde píše hudbu: básník, spisovatel, skladatel? Díky kluci, skladatel má pravdu. Nyní zazní hudba skladatele Griega „Morning“. Ale než začne znít, chci vám ukázat, jaké neobvyklé nástroje jsem vám přinesl: tady je ptačí píšťalka, kužely na téma medvěda a šustění pro lišku. co to je?

Děti: trojúhelník, zvonky.

PAN. V naší pohádce bude mít každý hrdina svůj hudební nástroj, pojďme si to vyzkoušet, tady jsou nástroje.

(Děti dostanou netradiční nástroje a rozdělí je do skupin nástrojů. Každá skupina se snaží hrát.)

Tiše putování po cestě Tiše tlučete do bubnu dlaní.

Ráno ve zlatých šatech

Kde Maracas šustí jako list

Kde budou zvony zvonit jako kapky rosy

Je slyšet hlasité zaklepání Dřevěné hole

Je to datel - ťuk a ťuk!

Datel dělá dutinu -

Kuřatům tam bude teplo

Zpoza lesa se pomalu ozve šustění

Vyšla červená liška.

Šlape tiše

na hedvábné trávě.

Veverka vyskočila Nuts

A tam hlodá svůj oříšek -

Tady to jde přes kužely kuželů

Medvěd PEC.

Vítr náhle rozfoukal chocholy

zašumělo mezi stromy

Rozptýlí mraky

Slunce svítí

Píšťalka otevírá svá křídla na obloze

Skřivan letí

Živý-živý-živý, živý-živý-živý,

Po polích se rozlévá.

Děti hrají orchestr Forest Tale na pozadí Griegovy hudby.

PAN. Výborně, kluci!

Teď jsme udělali hudební skicu Lesní pohádka, nekreslili jsme ji na papír, nevnímali jsme ji vizuálně, ale sluchem, ušima. Dopadlo to skvěle, jste všichni kreativní kluci.

Mr: Zkontrolujeme?

Abychom zlepšili vaše zdraví, budeme s vámi tančit!

Taneční "Barevná hra".

M.R.: Podívejte, poslední tón se vrátil na notovou osnovu. Královna hudby se podělila o své tajemství! Pojďme si společně přečíst, kdo nám dnes pomohl zlepšit naše zdraví.

Děti čtou slovo na notách "MUSIC!"

Je to tak, hudba nám pomohla zlepšit naše zdraví! Pojďme si konečně upéct „Jolly Pie“.

Psychogymnastika "Funny Pie"

Kdyby se najednou někdo stal

Je to z nějakého důvodu velmi smutné

A nevíte co dělat?

Jak ho rozveselit?

Dáme si sklenku smíchu,

Hlasitý smích z košů,

Lžíce uvolněného smíchu

A trochu se zasmát.

Vzbuďte je radostí,

Vsaďte na jemný humor,

Zakryjte vše vtipy,

Pečeme v horkých vtipech.

Kdo zkusí kousek -

Určitě se bude chtít smát (smích)

Chci být zdravý

Klouzejte s krásou.

Děti předají „houslový klíč“ s navázaným provázkem a řeknou, co si během hodiny zapamatovaly a co se jim líbilo.

PAN. Pojďme se nyní navzájem a s našimi hosty rozloučit veselou písní

"Sbohem, dlaně..."

Děti opouštějí sál.

MĚSTSKÁ ROZPOČTOVÁ PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE

MATEŘSKÁ ŠKOLA Č. 15 « KO TAM»

Abstraktní

tematická hudební lekce

pomocí zdravotně úsporných technologií

Podrobit:"Hudba a zdraví"

pro děti v předškolní družině

Vyvinuto:

hudební režisér

Tolmacheva L.Yu.

2014

Směr: rozvoj hudebnosti, zachování fyzického a psychického zdraví.

Vzdělávací oblast: hudba.

Integrace vzdělávací oblasti: hudba, komunikace, socializace, zdraví, poznávání, tělesná výchova.

úkoly:

vzdělávací:
-zlepšit vokální dovednosti a hlasový sluch v procesu pěvecká činnost;

Povzbuzujte děti, aby byly aktivní v hudebních a řečových činnostech;

Obohaťte dětskou řeč zařazením slovník slova, která definují charakter hudby.

Procvičte si provádění základních tanečních pohybů.

vývoj:
- rozvíjet smysl pro rytmus, sluchovou pozornost,

podporovat rozvoj paměti, logické myšlení, představivost;
- zlepšit motoriku řeči;

Rozvíjet tvořivou činnost a komunikační dovednosti dětí.
zvýšení:

Pěstovat kulturu naslouchání, lásku k hudbě, touhu zapojit se do hudebních aktivit;
- pěstovat kulturu komunikace, smysl pro empatii;

Rozvíjet emocionální schopnost dětí reagovat na pocity a nálady vyjádřené v hudbě.

Spořiče zdraví:

Vytvoření pozitivní psychologické atmosféry ve třídě, snížení emočního stresu;

Naučit se základům správného pěveckého dýchání, rozšířit kapacitu plic;

Utváření vědomého postoje dětí ke svému zdraví a rozvoj vlastních dovedností ke zlepšení zdraví;

Pokles svalové napětí výukou základů herní samomasáže.

Plánovaný výsledek:

Navázání přátelského vztahu (učitelské děti);

Vytváření a udržování pozitivního emočního pozadí během celé lekce;

Odnaučení nová píseň s jeho následným provedením;

Formování návyků udržitelného zdravého životního stylu u dětí;

Zvládnutí dovedností sebemasáže a seberegulace.

Průběh lekce:

Děti vstupují do sálu, kde je vítá hudební ředitel.

Hudební režisér:

Ahoj moji přátelé! Dnes se vás chci na to zeptat. Když přijdete na mateřská škola, co říkáš těm, které potkáš? Přesně tak, to je ono vzdělaní lidé když se setkají, říkají... "Ahoj."

Komunikační cvičení "Ahoj"

1. Dobré ráno! roztáhněte ruce do stran a lehce

Usmívejte se brzy! klanět se navzájem

A dnes je celý den "jarní"

Bude to větší zábava. zvednout ruce nahoru

Hladíme čelo, provádíme pohyby podle textu

Nos a tváře.

Budeme krásní, hlava se naklání doprava a doleva

Jako květiny na zahradě! rameno střídavě

2. Třeme si dlaně (pohyby dle textu) Silnější, silnější!

Nyní zatleskejme "Odvážnější, odvážnější!"

Teď si natřeme uši a zachráníme si zdraví.

Pojďme se znovu usmívat, buďte všichni zdraví! roztáhněte ruce do stran

Víš, nejen že jsme se pozdravili, ale dali jsme si kus zdraví, protože jsi řekl: "Ahoj!" Přeji hodně zdraví. A teď vás zvu, abyste se znovu pozdravili, ale nezvyklým způsobem. Jak jinak se můžete pozdravit?
- můžete říct "Dobré ráno"
- můžeš si podat ruce,
- můžete říct "Ahoj"
- můžeš mávnout rukou
Pojďme si tedy zahrát hru „Zdravím“. Kluci, poslouchejte prosím hudbu ke hře (zvuky hudby). Kolik částí je v hudbě (Děti - dvě). Takže v 1. části se přesouváme a ve 2. části pozdravíme.
Hudební a rytmická hra "Pozdrav"

Hudební režisér: - Dobrá práce! Tak jsme se pozdravili a všichni přítomní v sále! (Posaďte se na židle)

Dnes nás čeká těžký úkol. Hudbu využijeme ke zlepšení svého zdraví. A teď vám to povím stará legenda:

Kdysi dávno byli na hoře Olymp bohové. Začali se nudit a rozhodli se vytvořit člověka a osídlit planetu Zemi. Začali se rozhodovat... Jaký by měl být člověk. Jeden z bohů řekl: "Člověk musí být silný," jiný řekl: "Člověk musí být zdravý," třetí řekl: "Člověk musí být chytrý." Ale jeden z bohů řekl toto: "Pokud má člověk tohle všechno, bude jako my." A rozhodli se skrýt to hlavní, co člověk má – své zdraví. Začali přemýšlet a rozhodovat se – kam to schovat? Někteří navrhovali skrýt zdraví hluboko v modrém moři, jiní - pro vysoké hory. A jeden z bohů řekl: "Zdraví musí být ukryto v člověku samotném." Tak žili lidé od pradávna a snažili se najít své zdraví. Ne každý ale umí najít a uložit dárek k nezaplacení bohové!

vychovatel: To znamená, že zdraví se ukazuje být skryté ve mně, ve vás a ve vás (3-4 děti), v každém z nás.

Otázka: Kluci, cítíte se zdraví? Poslouchejte sami sebe. Co to znamená být zdravý? co myslíš? jsi zdravý? Proč? (Odpovědi dětí)

Hudební režisér: Řekněte mi, kluci, z čeho se skládá píseň? To je pravda, ze zvuků, zvuků řeči a hudebních zvuků.

vychovatel: Chlapi, víte, že zvuky mohou léčit? Ano – ano. Zvuk "Z" je kouzelný. Položte ruku na krk, zavibruje, zvuk „Z“ vyléčí krk. Když to bolí, musíte tento zvuk vyslovit.

Dechové cvičení "Bug"

Broučku, broučku, nebzučet, říkat bez bzučení:

jak jde život? Netlačím!

Slyšíš, jak vesele bzučím! Páni!

Brouk - žlutý sudový brouk

Na cestě si lehnout, létat a bzučet! Páni!

Pedagog: Zvuk „Zh“ je také léčivý. Položte si ruku na hruď a bzučte. Slyšíte, jak se to ozývá? Pokud kašlete, musíte tento zvuk vydávat častěji.

Ale pak jsem vstal silný vítr- in-in-in. Hučíme jako vítr: v-v-v.

Přiložíme dva prsty k nosu a vyjeme jako vítr. To je také léčivý zvuk, který léčí rýmu.

Hudební režisér: Připravme svá hrdla na zpěv, uši k poslechu, ruce a nohy na tanec.

Pojďme si trochu zatleskat...(tleská rukama)

A třeme si dlaně o sebe...(mnou si ruce o sebe)

A teď ještě silnější,

Aby to bylo horké!(třete si dlaně rychleji a intenzivněji)

Zdola nahoru...shora dolů...

Shora dolů...zdola nahoru...(hladivé pohyby konečky prstů na krku)

Ve zpěvu nás čeká úspěch!(tleskat rukama)

Děkujeme za vaše úsilí, protože v této hře jsme dělali cvičení pro naše dýchání a krk, nyní musíme dělat cvičení pro naše rty a jazyk, také nám pomáhají zpívat.

Artikulační gymnastika.
1. Kousání špičky jazyka (10x s přestávkami) - 3x.
2. „Kůň klikání“ – klikání jazykem. Střídáme hlasité a tiché cvakání.
3. Cvičení „Jehly“: mravenčení horního rtu, spodního rtu, tváří na obou stranách jazykem.
4. Cvičte „štětec“. Projeďte jazykem mezi dásněmi a rty.

M. r: Dobře, ty a já jsme si připravili hrdla na zpěv.Ty a já víme, jak ti zpěv pomáhá neonemocnět.(Odpovědi).

Zpěv: Poznávání a učení písniček o mámě (Na Den matek)

učení probíhá vsedě na židlích a závěrečné představení ve stoje

MR dětem připomíná polohu při zpěvu, držení těla)

Hudební režisér: - Kluci, líbilo se vám, jak jsme tu písničku zpívali? (odpovědi dětí). Všichni jsme zpívali společně, tak co jsme zpívali? (v refrénu) Co nás hudba učí? Je krásné zpívat a tančit, hrát na hudební nástroje, poslouchat hudbu a zvuky přírody.A teď budeme hádat povahu hudby.

Poslouchání hudby (smutné, veselé)

P. Čajkovskij „Nemoc panenky“, „ Nová panenka» « Dětské album»

Ukažte několik různých dějových ilustrací a vyzvěte děti, aby si vybraly tu nejvhodnější pro tuto práci.

Pan: Kluci, trochu jsme se opozdili. Pojďme předstírat, že je léto a pojďme se projít. Koneckonců čerstvý vzduch a pohyb zlepšuje zdraví. A hudba nám zase pomůže.

Cvičení: „Odvážný jezdec“ od Schumanna, „Pochod od M. Roberta: rázný a klidný krok.

Pan: Všude kolem je ticho, teď jsme venku na louce!

Na trávníku u řeky se květiny shromáždily v kruhu.

Žlutá a modrá, bílá a červená -

Jak jsi úžasný! Jak krásné!

Prstová hra „Magic Flower“

Květina spala magickým spánkem (pěst pevně sevřená).

Objeví se okvětní lístek (Narovnejte palec).

A za ním je jeho přítel (ukazováček)

Takže třetí nespal (prostředník)

A čtvrtý není daleko pozadu (Prsteníček)

Tady je pátý okvětní lístek (malíček)

Celá květina se otevřela!

(Ruka znázorňuje tvar tulipánu - hluboký pohár)

Pan: Víte, že zábava a smích prodlužují život? Tak si rozdejme své úsměvy a teď pojďme tančit.

Tanec: "Stará Polka" (Burenin „Rytmická mozaika“)

Hudební režisér: Jaký jsi skvělý člověk. Teď si pojďme hrát!

Hra „Proud s kapesníkem“ (Burenin „Rytmická mozaika“)

relaxace" Balón A"
Nyní potřebujeme popadnout dech, uvolnit se a odpočinout si. K tomu si musíme lehnout na koberec na záda a pokrčit kolena.
Děti zaujmou výchozí pozici.
Představte si, že jste všichni balónky, velmi krásné a veselé.
Podvádějí vás a vy budete lehčí a lehčí.
Celé vaše tělo se stane lehkým a beztížným.
A ruce jsou lehké a nohy se staly lehkými, lehkými.
Balónky stoupají výš a výš.
Fouká teplý jemný vánek, jemně fouká na každý míč...
(pauza – hlazení dětí).
Fouky na míči..., pohladí míč... Cítíte se v pohodě, v klidu.
Letíš tam, kde vane jemný vánek.
Teď je ale čas vrátit se domů.

Hudební režisér: - Kluci, jakou máte náladu? (odpověď) Pojďme se na sebe znovu usmívat! Líbilo se vám naše setkání? co se ti nejvíc líbilo?(odpovědi dětí) Říkám děkuji! Velmi mě potěšilo, že jsem vás dnes potkal, ale naše hodinky mi říkají, že čas našeho setkání se blíží ke konci.

Milujte sebe a lidi kolem sebe, respektujte je. Naučte se naslouchat přírodě: zpěv ptáků, zvuk deště a větru, šepot listí, vůně rostlin. Hlasy přírody naplní vaše srdce radostí a dodají zdraví.

Děti opouštějí sál.