Technologická mapa výtvarné lekce "kouzelné barvy duhy". Shrnutí vývojové lekce „Sedmibarevná duha“

MŠ MKDOU Buturlinovsky č. 11

Kreslení poznámek k lekci"Duha"

Cíl:

Rozvíjení smyslu pro krásu, schopnost vidět krásu kolem sebe, obdivovat přírodu;

Rozvoj představivosti, fantazie;

Rozvoj citu pro barvy, vnímání barev.

Vybavení: listy bílého papíru, akvarelové barvy, střapce různé velikosti, sklenice na vodu, papírové ubrousky, stojany na štětce, obrázky duhy.

PRŮBĚH TŘÍDY:

Zdravím vás.

Všechny děti se sešly v kruhu.

Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel!

Držme se spolu za ruce

A usmějme se na sebe.

vychovatel:

„…Jsem na oblouku duhy

Budu rád běhat -

Sedmibarevný

Budu čekat na louce.

Jsem na červeném oblouku

nemohu se dostatečně dívat

Pro oranžovou, pro žlutou

Vidím nový oblouk.

Tento nový oblouk

Zelenější než louky.

A za ní je modrá,

Stejně jako náušnice mé matky.

Jsem na modrém oblouku

nemohu se dostatečně dívat

A za tím fialovým

Vezmu to a uteču…“ Elena Blaginina.

vychovatel: Kluci, poslouchali jste nádhernou báseň.

o co jde?

Děti: O duze.

Pedagog: Dnes jsem to četl z nějakého důvodu. Každý z vás dnes nakreslí duhu.

Pedagog: Kolik z vás vidělo skutečnou duhu? Řekněte nám o této radostné události.

kde to bylo? Když?

Pršelo nebo svítilo slunce v tuto dobu? Jaké pocity ve vás vyvolala duha?

Děti: Když jsme jeli autem na venkov, viděli jsme duhu. Byli jsme šťastní. Atd.

Pedagog: V teplém období, kdy kape jemný, častý, teplý déšť, je na obloze vidět duha. A přitom slunce prosvítá skrz mraky: sluneční paprsky procházejí kapkami deště a vzniká duha.

A Tale of a Rainbow.

Kdysi dávno v zemi jménem Léto na bílém chlupatém

Na obláčku žila dívka jménem Rainbow. Máma je slunce a táta je déšť jejich duše

starali se o svou dceru a všemožně ji chránili před zvědavýma očima – bylo to, jako bych ji viděl

Povoleno pouze obyvatelům země. Byla milá, laskavá a sympatická

dívka a všichni ji velmi milovali.

Celý den Rainbow je bezstarostný

bavili se a smáli se, skákali z obláčku do obláčku a hráli si

různobarevné paprsky, které jí dali rodiče a přísně

Bylo jim řečeno, aby se o ně postarali. Červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, modrá,

fialová - v zemi nebylo nic krásnějšího než tyto paprsky a samotná Duha.

Všichni dívku a paprsky obdivovali a všichni díky tomu měli dobrou náladu

byl vždy veselý a veselý. Tak se tomu říkalo – duha

nálada.

Jednoho dne se Rainbow tak rozehrála, že se ocitla daleko

doma - na nejnižším mraku. A najednou uviděla... Zemi! Ona je prostě

Slyšel jsem o tom náhodou několikrát: obyvatelé země si šeptali,

říkají, že život je tam smutný a neradostný. Duha si lehla na oblak a

začal se dívat na Zemi.

Dole na Zemi bylo všechno šedé a

ponuré: šedé stromy, šedé domy, lidé v šedých šatech se smutným

šedé tváře. A pak se v dálce objevil Rainbowův táta - déšť

šel. A Země začala vypadat ještě nudněji.

"Jak smutné

asi mají dobrý život,“ pomyslela si Rainbow a zamyšleně se podívala na světlo

paprsky ve vaší dlani. Hlasy byly slyšet také velmi blízko

matka-Sunny - také hledala svou neposednou holčičku. "Teď

vezmou mě pryč a já nebudu moci Zemi pomoci,“ pomyslela si Rainbow a už ne

přemýšlela, švihla a vrhala paprsky na zem! Letěli dolů

obarvili vše, co jim přišlo do cesty, a Země najednou zajiskřila

barvy. Ohromení lidé zvedli hlavy a viděli na obloze

smějící se duha.

Podívejte! Podívejte! - radostně křičeli,

zajímalo, co se děje kolem. Jejich radost byla tak upřímná a

skvělé a Země se stala tak krásnou, že přísní rodiče ne

nadávat Rainbow za její trik.

V létě můžete tuto trojici vidět na obloze

matka-Slunce, otec-Déšť a dcera-Rainbow. Přísní rodiče už ne

skryj Duhu před lidskýma očima. Koneckonců to dělá lidi šťastnějšími, laskavějšími a

trochu šťastnější.

(otázky pro děti k pohádce)

Kluci, znáte barvy duhy a objevují se tyto barvy vždy v určitém pořadí? (odpovědi dětí).

Pedagog: Teď se podívej, jak vypadá duha? (ukazuje obrázek). A pojmenujte barvy.

Děti: Červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, modrá, fialová.

Učitel čte báseň G. Lagzdyna „Rainbow“

V duze je sedm paží,

Sedm barevných přítelkyň!

Červená mašle je oranžová přítelkyně!

Žlutá mašle je zelený přítel!

Modrá mašle je modrý přítel!

Fialová mašle je přítelem všech mašliček!

A půjdou jako objetí

Sedm barevných přítelkyň,

Tady se začínají slučovat

V bílý– sedm jasných luků!

Sedmibarevný oblouk je náš

DUHA!

Učitel odstraní příručku a požádá o její náhodné pojmenování. Poté učitelka upřesní, jak budou děti kreslit duhu - špičkou štětce nebo celou věc? Zleva doprava? Rovný nebo obloukový? Co byste měli udělat se štětcem po každé barvě?

Děti: Opláchněte a osušte na ubrousku.

Prstová gymnastika"Duha".
Na obloze je hrom, bouřka - prsty sevřít a uvolnit
Zavřete oči - zakryjte si oči dlaněmi a poté je otevřete
Déšť přešel, tráva se leskne, - klepou prsty o stůl
Na obloze je duha. - nakreslit půlkruhy ve vzduchu
Poté děti začnou kreslit obloukové čáry a umístí je blízko sebe. Učitel pomáhá s pořadím barev.
"A zatímco naše práce vysychá, budeme si trochu hrát."
- Kluci, co se stane po dešti kromě duhy? (Odpovědi dětí).
- Správně, louže.

Tělesná výchova minuta

Déšť, déšť,
Kapat a kapat
Mokré cesty.
Pojďme se stejně projít...
Obujte si boty!

Na konci hodiny děti udělají výstavku svých prací.
Pedagog: Výborně, kluci! Vaše kresby dopadly ještě lépe než na našich obrázcích.

No, všichni stáli v kruhu
Všichni najednou spojili ruce
Postavíme se vedle sebe
Mávání rukama
Učili jsme se celou hodinu
A trochu jsme si zablbli
A teď děti
Je čas, abyste si odpočinuli i vy!

Cíl lekce: vytváření emocionální náladyobjevovat krásu světa kolem nás kreslením duhy.

Vzdělávací cíle:

  • vytvořit u studentů představu o základních a složené barvy;
  • naučte své dítě posloupnost barev ve spektru;
  • přitáhnout pozornost dětí k náladě, která pomáhá umělcům vytvářet umělecká díla;

Vývojové úkoly :

  • rozvíjet kreativitu a představivost;
  • dovednosti a schopnosti pracovat s barevnými tužkami.

Vzdělávací úkoly:

  • pěstovat zájem o výtvarné umění a divokou přírodu;
  • vytvořit ve třídě kreativní atmosféru, která podporuje rozvoj kultury dětí.

Plánované výsledky

Osobní - rozvíjení lásky k přírodě, hudbě a výtvarnému umění.

Metasubjekt - schopnost hodnotit svět kolem nás a sdílejte své vlastní dojmy a náladu; dělat jednoduché závěry; umět si zorganizovat pracoviště.

Podrobit - znát sled barev v duze; získávání nových barev ze základních barev mícháním; Schopnost pracovat s barevnými tužkami.

Formát lekce: lekce - úvod do umění.

Integrace: výtvarné umění a životní prostředí.

Typ lekce: zavádění a předávání nových poznatků.

Forma organizace studentských aktivit: čelní.

Vybavení lekce: počítač, projektor, plátno.

Vizuální rozsah: prezentace „Funny Pencils“ (nákresy pro prezentaci vytvořil učitel v programuMalovat),

video „Rainbow“ (vytvořené učitelem v programu Filmové studioWindows Žít) a karikaturu „Proč existují duhy“.

Hudební seriál: zvuky přírody - jednota duše a hmoty; zvuky přírody - klavír a zvuk deště.

Materiály: barevnýtužky, guma a bílý papír.

Metody: herní, vizuální - názorné, praktické, částečně výzkumné.

Plán lekce.

  1. Organizační moment. Úvod do tématu(2 min.)
  2. Vyjádření problému prostřednictvím pohádky(8 min.)
  3. Řešení problému(4 min)
  4. Tělesná výchova minuta(2 min.)
  5. Praktický úkol(17 min.)
  6. Zobrazit díla. Shrnutí lekce(2 min.)

Průběh lekce:

Organizační moment. Úvod do tématu. Známost(2 min.)

Učitel. Chlapi! Hádali jste, kde jste skončili! Tohle je kancelář výtvarné umění, zde děti kreslí. A také se tu zlepšuje nálada, chcete vědět jak? Pojďme se podívat na pohádku... s názvem "Funny Pencils" (snímek č. 1).

Prohlášení o problému.Pohádka - prezentace(8 min.)

Učitel . Kdysi dávno byli tři přátelští tužkoví bratři: Červený, Žlutý a Modrý. Jednoho časného rána vyběhli na mýtinu a byla tam hustá mlha. Všechno je bílé - bílé (snímek č. 2). A pak, červená tužka vybarvená: beruška a jahoda (snímek č. 3 a č. 4), Pak balón a muchovník (snímek č. 5). A žlutá zbarvila slunečnici a pampelišku (snímek č. 6 a č. 7). Všechno kolem bylo veselé. Vzhlédli, smutné slunce se na ně dívalo, bylo úplně bílé (snímek č. 8). Pak...tužky vyšplhaly po žebříku nahoru a začaly ho barvit, jakou si myslíte, že to získalo barvu? (snímek číslo 9)?

Děti… (odpověď).

Učitel . Samozřejmě… oranžová (snímek číslo 10)! Podívejte se, jak je to jasné, veselé a všichni se cítili šťastní a žhaví z jeho horkých paprsků! Bratři se také rozpálili, pak Modrá tužka skočila do louže (snímek č. 11) a louže zmodrala (snímek č. 12), cákance zasáhly květiny a také zmodraly (snímek č. 13). Ach, pak se dotkl bílé oblohy a stalo se...

Děti (odpověď) modrá….(snímek číslo 14).

Učitel . Chlapi, poslouchejte, někdo kváká! Ano, tohle je bílá žába. "Nechci být bílý," křičí (snímek č. 15). "Nechci být modrý, ale chci být zelený!" "My! My!" - křičeli…… ( modrá a žlutá) tužky a barevné žáby (snímek č. 16). "Kwa, qua!!!", zakňučela zelená žába a spokojeně se ponořila do bažiny.

Večer vyšly Červené a modré tužky na procházku na mýtinu a všechno kolem bylo tak krásné! "Co jiného malovat?" Podívali jsme se nahoru a byly tam bílé mraky. "Teď se vybarvím," zakřičela Červená tužka. "Ne, já," vykřikl Blue a oba se dotkli mraků ...(snímek č. 17).

Učitel . Jakou barvu mají mraky...?

Děti… (odpověď) fialová (snímek číslo 18).

Učitel . Najednou foukal vítr, duněly hromy, šlehaly blesky a lil se déšť. "Ach, co jsi udělal?" - vykřikla žlutá tužka (snímek č. 19). "Déšť smyje všechny barvy!" Tužky byly naštvané a smutné...

Učitel . Kluci, chcete pomoct tužkovým bratrům?

Řešení problému(2 min)

Děti… (přemýšlejí, uvažují a docházejí k rozhodnutí, že duha může v takové situaci pomoci, protože když déšť ustane, objeví se).

Učitel . Tužky se také rozhodly, všechny vyběhly na mýtinu a přejížděly svými barevnými nosy jeden po druhém po obloze! (pozn. už jich je sedm, ne tři). A mraky se vyjasnily, objevila se duha a přestalo pršet (snímek číslo 20)!

Kluci, uhodli jste, proč bylo na konci pohádky sedm tužek?

Děti… (přemýšlet, odpovídat).

Učitel . Jakmile se objevil nová barva, se narodil nová tužka! Kluci, chcete vědět, proč se objevuje duha? Pojďme se podívat na film! (děti sledují film o duze).

Učitel. Kluci, pojďme pojmenovat každou barvu v jejím vlastním pořadí: (říkáme tomu společně s dětmi)Červená, oranžová, žlutá, zelená, světle modrá, modrá, fialová. Ukazuje se, že nakreslit duhu není tak snadné!

Tělesná výchova minuta(2 min.)

Učitel . A teď si představte, že jste všichni pastelky a já potřebuji z krabice vytáhnout jen ty, které použijete k nakreslení duhy. Jmenuji barvu, a pokud je to barva duhy, pak skočíte, zvednete ruce a řeknete „ano“; pokud ne, tak si dřepnete a řeknete ne! Začátek: modrá, červená, hnědá, bílá, žlutá, černá, fialová, šedá a tak dále. Děti při hudbě dřepí nebo skáčou.

Praktický úkol(17 min.)

Učitel . Kluci, chcete vidět skutečnou duhu?

Před praktickou prací děti sledují a obdivují duhu na videu. Dále děti nakreslí duhu. Mohou přidat trávu, motýly, berušky a dokonce líčit vtipné tužky. Při samostatné práci hraje hudba.

Shrnutí lekce. Zobrazit díla(2 min.)

Učitel. Kluci, zvládli jsme to všechno! Ukažte si navzájem svou práci, jsme skvělí! Tleskejme rukama, porazíme déšť! Líbilo se vám kreslit duhu? Víte, jakou má barvu?

Děti… (odpověď).

Učitel.Řekni mi, jakou máš náladu? Hudba to také vytváří! Pokud se náhle ukáže, že kvůli špatnému počasí sedíte doma; vezmi barevné tužky, zapni hudbu a kresli! A určitě budete mít dobrou náladu! děti ( Při odchodu děti nalepí na tabuli žluté kolečko, pokud měly během hodiny dobrou náladu; pokud ne, tak fialová).


Plný text materiálu Vývoj výtvarné lekce na téma: „Jakou barvu má duha?“; Pro 1. stupeň vzdělávacího vzdělávacího komplexu "Ruská škola" viz soubor ke stažení.
Stránka obsahuje fragment.

Otevřená výtvarná lekce

"Cesta do kouzelné země květin"

Cíl: nadále rozvíjet důvěru v sebe a své schopnosti vytvářet obrazy pomocí výrazových prostředků, které mají k dispozici.

Softwarové úkoly:

Vzdělávací: upevnit znalosti dětí o barvách duhy; zaměřit pozornost dětí na skutečnost, že svět kolem nich je mnohobarevný a rozmanitý.

Vývojový: rozvíjet kreativní představivost probíhá kreativní úkoly a vytvoření výkresu pomocí technologie netradiční kresba.

Vzdělávání: pěstovat smysl pro empatii, schopnost sjednotit se pro společnou věc.

Vzdělávací oblasti: umělecká tvořivost, poznávání, komunikace, hudba.

Zařízení: Papír Whatman s obrázkem bezbarvé duhy, motýl, obálka s dopisem, obálky s čísly, měkké moduly, klubko nití, plastové kostky, bambulky z nití v barvách duhy, hrudník.

Zdrojový materiál: počítač, projektor, audio nahrávky hudby, elektronická prezentace.

Přípravné práce.

Čtení beletrie, zkoumání reprodukcí obrazů: A. Savrasov „Rainbow“, K. Somov „Rainbow“; didaktické hry„Sbírejte sedmikvětou květinu“, „Sbírejte duhu“, hádanky o přírodních jevech.

Motivace: pomoc pohádková postava.

Průběh lekce:

    Úvodní část:

Zní klidná hudba

Vychovatel. Ahoj kluci a milí hosté. Kluci, dnes je pro nás neobvyklý den, na naši lekci přišli hosté - pozdravte je, usmějte se na ně.

Děti, věnujte pozornost čemu krásná kresba Připravil jsem to pro vás (na papíře Whatman je nakreslena bezbarvá duha). Oh, co se tady stalo? Včera jsem pro vás kreslil jasná kresba, a teď se z nějakého důvodu stal bezbarvým? Kdo si z nás udělal takovou srandu?

(Učitelka upozorní děti na motýla s písmenem).

Takže, kdo další to je? A co je to tady? Dopis! Podívejme se. od koho to je? Děti, je tu záhada. Zkusíme hádat?

Tajemství:

Jako přes řeku nad řekou

Najednou se objevil barevný muž

Zázračný visutý most . (Duha).

Vychovatel. Tento dopis nám pravděpodobně poslala Duhová čarodějka. Co nám to píše? Čtení dopisu: „Ahoj, chlapi! Čarodějka Rainbow vám píše. Dostal jsem se do problémů. Zlý čaroděj vzal mé barvy. On nemiluje světlé barvy a chce, aby se celý svět stal bezbarvým. A začal s mými kouzelnými šaty. Podívejte se, jak se to stalo ošklivým. Kluci, prosím, pomozte mi získat zpět mé barevné barvy! Musíte se dostat do kouzelné země květin. Doufám, že jste přátelští kluci a dokážete překonat všechny překážky, které se vám postaví do cesty.“

"Vaše duha"

    Hlavní část:

Vychovatel. Tak o tom to celé je?! Ukáže se, že tu byl zlý čaroděj. A já si říkám, kam zmizela moje jasná kresba? Souhlasíte s tím, že pomůžete Rainbow? Ale k tomu potřebujete znát všechny barvy duhy a jejich umístění? Kolik barev má duha? jaké barvy? Jak jsou uspořádány v pořadí? Podívejme se na magickou obrazovku, co nám ukáže?

Promítání prezentace „Colors of the Rainbow“.

Vychovatel. Chlapi, čeká nás těžká cesta. Musíme pomoci vrátit barvy do duhy. A abychom se dostali do kouzelné země květin, potřebujeme mapu.

Na obrazovce se objeví mapa s geometrickými tvary.

Vychovatel. Kluci, k čemu je ta mapa? Pojďme se na to podívat, co tady vidíte? Který geometrické tvary vidíš tady? Co si myslíte, že tato čísla na mapě znamenají? (odpovědi dětí). Kdo chce jít do kouzelné země, aby pomohl Duhové čarodějce?

Magická hudba. Děti se rozhlížejí. Obdivujte kouzelnou zemi květin.

Vychovatel.Řeknu vám tajemství: budeme hledat v kouzelné zemi obálky s čísly, které zlý čaroděj ukryl. Každá obálka obsahuje úkoly, které musíme splnit, abychom našli barvy duhy.

Vychovatel.Řekni mi, jaké číslo bychom měli najít jako první? Podívejme se na mapu, jaké geometrické útvary představuje číslo 1? Dobře, teď najdeme tato čísla Pohádková země květiny.

Děti najdou obdélník a půlkruh. Na figurkách je obálka s číslem 1.

Vychovatel. Kluci, podíváme se, s jakým úkolem přišel zlý čaroděj? Žádá nás, abychom hádali hádanky o barvách, tak co můžeme hádat?

Hádanky

V malinách a jahodách,

Rajčata a brusinky

Chuť je samozřejmě velmi odlišná,

No, barva je podobná... (Červený)

Každý pomeranč je toho plný,

I klaun se s ním baví víc,

Je celý po lišce

A na veverce v kolečku. (Pomerančový)

Ahoj Pampeliško!

A ahoj do plavek!

Vaše veselá, zářivá barva

Všem se nám to moc líbí! (Žluť)

Tato barva se skrývá v listech

A v hrachových luscích.

Dokonce i nakládanou okurku

Taky bylo léto... (Zelený)

Pomněnky jsou nádherná barva -

Světlé, radostné, nebeské.

Ty a já budeme hádat

Tato barva. On -... (Modrý)

Maloval bych chrpu

Mohl bych použít i černou!

Ale nebojte, nebudu to malovat!

Jeho barva je mnohem krásnější! (Modrý)

Vidět ho pod očima,

Bojovník je okamžitě litován

A tady je lilek a švestka

Jsou s ním spokojení a šťastní. (Fialový)

Vychovatel. Dobrá práce! Podívejme se na mapu, jaké je další číslo? Jaké tvary představuje číslo 2? Nyní je hledejme ve skupině.

Děti najdou čtverec a kruh. Na figurkách je obálka s číslem 2 a děti ji otevírají.

Vychovatel. Pojďme si přečíst, co si pro nás zlý čaroděj připravil.

« Potřebujeme utkat síť dobré přání, k tomu budete potřebovat klubko nití.“ Kluci, vezmeme nitě. Jaký úkol! A jak utkáme tuto síť? Jak pavouk tká síť? (odpovědi dětí). Sedneme si na koberec do kruhu. Namotám si nit na ruku, vyslovím přání jednomu z vás a kutálím míč po podlaze, komu budu chtít. A vy uděláte totéž, jen se svým přáním.

Dítě řekne někomu přání, namotá si nit na ruku a kutálí míček jinému dítěti. Ukáže se, že je to pavučina.

Vychovatel. Postavme se. Podívejte se na „síť dobrých přání“, kterou jsme vytvořili! Jak ve vás vyvolalo vaše přání všeho dobrého?

Odpovědi dětí.

Vychovatel. Kluci, podívejte se na naši mapu, zbývá nám poslední úkol. Jaké číslo a jaké geometrické tvary to znamená? Podívejme se, kde jsou tato čísla?

Děti nacházejí geometrické tvary - lichoběžník a trojúhelník, kde je obálka s číslem 3.

Vychovatel. Dobře, kluci, už jsme splnili dva úkoly, ale zvládneme tento úkol? Otevřete a přečtěte si: "Musíme postavit palác z kostek". Kluci, postavíme palác z kostek?

Děti jsou rozděleny do tří skupin a každá si postaví svůj palác z kostek.

Je důležité, aby děti spolupracovaly, kolektivně a braly v úvahu názor každého dítěte.

Vychovatel. No lidi, všechny úkoly zlý čaroděj dokončili jsme? Pojďme si odpočinout? Děláme všechno jako já.

Tělesná výchova minuta.

Zvedli ruce a potřásli s nimi – to jsou stromy v lese.

Lokty pokrčené, ruce roztřesené – vítr sráží rosu.

Hladce máváme rukama – ptáčci letí směrem k nám.

Ukážeme vám, jak se posadí: jejich křídla jsou složená dozadu.

Vychovatel. Konečně jsme splnili všechny úkoly zlého čaroděje. Podívejme se blíže, možná konečně najdeme barvy duhy.

Děti se začnou ve skupině rozhlížet a hledat barvy duhy. A pod stolem najdou truhlu.

Vychovatel. Kluci, kdo chce vidět, co je v hrudi?

(Děti otevřou truhlu a uvidí, že místo barev jsou tam bambulky vyrobené z nití všech barev duhy.)

co to je? co musíme udělat? Ale nejsou barvy, čím bychom měli malovat?

Odpovědi dětí.

Děti sypou barevné bambulky na stůl, kde leží papír Whatman s bezbarvým vzorem.

Vychovatel. Kluci, vezměte si bambulky a vybarvěte kouzelné duhové šaty!

Děti položí duhu na kus papíru Whatman. Existuje píseň o duze.

Vychovatel. Naše duha je připravena!

Na obrazovce se objeví duha.

    Závěrečná část:

Vychovatel. Kluci, co jsme dnes dělali?

Děti vyprávějí, jak úkoly plnily a co se jim nejvíce líbilo.

Vychovatel. Líbí se vám nové šaty Duhové čarodějky? jaké to je? Myslíte si, že se Rainbow nové šaty líbily? Samozřejmě se jí to líbilo a děkuje! Rainbow Sorceress vám umožňuje vzít si z ní jednu barevnou bambulku, co se vám líbí. Pojďme jí také poděkovat a společně poděkovat všem!

Děti berou jako dárky barevné bambulky a loučí se s Duhovou čarodějkou.

Klyueva Oksana Vasilievna
Učitel-psycholog 1K MBDOU DSOV "Pohádka" Vesnice Unyugan, okres Oktyabrsky, autonomní Okrug-Yugra Chanty-Mansi

Účel: trénovat děti v rozpoznávání základních barev; rozvíjet pozornost, myšlení, paměť; pěstovat přátelský přístup k ostatním.
Vybavení: pro děti - sada pastelek (alespoň 12 kusů).

Učitel-psycholog: Hádejte prosím hádanku.

Déšť ustává -
Ona se objeví
Sedmibarevný oblouk
Pod jménem...
(Duha)

Možná jste měli to štěstí, že jste viděli něco mimořádného krásný obrázek: Letní déšť se právě vyjasnil a zmizel, zpoza mraků se objevilo slunce - a přes celou oblohu se od okraje k okraji zvedl jasný pestrobarevný oblouk. Sedm pruhů. Tohle je duha. Když lidé vidí duhu, přejí si, usmívají se a radují se. Pokud pozorně posloucháte slova „duha“ a „radost“, můžete slyšet něco společného. Co?
Déšť, déšť, žádný déšť,
Neprší, počkej!
Pojď ven, vylez, sluníčko,
Zlaté dno!
Jsem na oblouku duhy
Budu rád běhat -
Sedmibarevná barva
Budu čekat na louce.
Jsem na červeném oblouku
nemohu se dostatečně dívat
Pro oranžovou, pro žlutou
Vidím nový oblouk.
Tento nový oblouk
Zelenější než louky.
A za ní je modrá,
Stejně jako náušnice mé matky.
Jsem na modrém oblouku
nemohu se dostatečně dívat
A za tím fialovým
Vezmu to a běžím...
Slunce zapadlo za kupky sena,
Kde jsi, duhový oblouk?
E. Blaginina
Barvy duhy přicházejí v přesně definovaném pořadí a nikdy nemění svá místa.
Nyní tyto barvy pojmenuji a vy položíte tužky stejné barvy zleva doprava.
Červená, oranžová, žlutá, modrá, indigová, fialová.
Úkol 1. "Vybarvi buňky." V zápisníku vidíte sedm prázdných buněk. Vybarvi každou buňku postupně sedmi tužkami před sebou. ( Samostatná práce. Opakování názvů barev v daném pořadí.)

K O J Z G S F

Řekni mi, jaké červené předměty jsi viděl? Pomerančový? Žluť? A tak dále.

Úkol 2. "Nakresli duhu." Nyní pomocí barevných tužek ležících před vámi nakreslete duhu a dodržujte požadovanou sekvenci barev. (Samostatná práce. Zkontrolujte. Zopakujte názvy barev v určeném pořadí.)
Jaké další barvy znáte kromě barev přítomných v duze?

Úkol 3. "Hledej." A teď vás zvu, abyste hádali hádanky, které popisují předměty určité barvy.

Chlapec sedí v kuchyni u stolu, kreslí tužkami krtka lezoucího ze země, trávu. Na stole je váza s pomeranči. Na lednici je magnet na meloun. Nedaleko kočka pije mléko z talířku. Do otevřeného okna kouká vrabec.

Ovoce je oranžové, krásné,
Jezte to a dá vám to více síly.
Bohaté na vitamín C
A užitečné pro chlapy.
(Pomerančový.)
Roste na louce,
Vysoký a zelený.
Rozluč se s loukou -
Promění se v seno.
(Tráva.)
Jako uhlí, černá,
Pracovník je pohotový.
Pod zemí jako horník
Kope dlouhou chodbu.
(Krtek.)
Pruhované a velké
Se zelenou hustou kůží,
Uvnitř šarlatová dužina
A moře semen, podívej!
(Vodní meloun.)
Právě se narodil, dítě
Začíná pít;
Tento nápoj je bílý
Dává mu sílu žít.
(Mléko.)
Můžu být červená, modrá...
Můj oblek je ze dřeva.
Když mě zbystříš -
Můžete kreslit, co chcete.
(Tužka.)

V šedém péřovém kabátku
A v chladném počasí je to hrdina.
Skoky a dovádění za běhu.
Ne orel, ale stále pták.
(Vrabec.)
Zavřete notebook. Napněte si paměť a zkuste zopakovat hádající slova takto: Já pojmenuji barvu – vy dáte odpověď.
Zelená - ? (Tráva.) Bílá - ? (Mléko.) Pomeranč - ? (Oranžová.) Černá - ? (Krtek.) Šedá - ? (Vrabec.) Zelená, šarlatová - ? (Meloun.) Červená, modrá - ? (Tužka.)

Úkol 4. "Sedmikvětý květ." Možná už někteří z vás slyšeli o kouzelném sedmikvětém květu z pohádky V. Kataeva. Jeho okvětní lístky mají stejné barvy jako u duhy.
Učitel velmi stručně převypráví příběh.

Čarodějka dala dívce Zhenya nádherný sedmikvětý květ. Pokud utrhnete jeden z jeho sedmi okvětních lístků, hoďte ho a řekněte:
Létat, létat, okvětní lístek,
Přes západ na východ,
Přes sever, přes jih,
Po vytvoření kruhu se vraťte.
Jakmile se dotkneš země -
Být podle mého názoru veden.
Přikázal, aby se stalo to a to. A to bude okamžitě provedeno.
Zhenya to udělala. Požádala květinu, aby splnila přání, která jí nepřinesla radost, protože byla vyrobena z hlouposti nebo ze závisti ostatních dětí. Ale když Zhenya zbyl poslední okvětní lístek a vážně přemýšlela, jak ho použít, potkala velmi sladkého chlapce Vityu, který si nemohl hrát ani běhat jako ostatní chlapci, protože byl chromý. A pak si Zhenya bez váhání přála poslední přání: "Řekni Vityovi, aby byl zdravý!"
Chlapec se uzdravil a teprve tato událost přinesla Zhenyovi uspokojení.
Co podle vás tato pohádka učí? (Buďte laskaví, pomáhejte lidem, myslete nejen na své vlastní blaho.)
A teď vám navrhuji, abyste ozdobili sedmikvětou květinu umístěnou ve vašich sešitech. Můžete začít zdobit z jakéhokoli okvětního lístku, ale zkuste se držet stejné sekvence. (Děti opakují sborově: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigová, fialová.)

Shrnutí GCD pro děti 6-7 let na téma „Jaká je barva duhy“


Autor. Sokolova Svetlana Sergeevna, učitelka dalšího vzdělávání
Centrum MBOU DOD dětskou kreativitu, obec Syava.

Popis materiálu: Nabízím vám přímé shrnutí vzdělávací aktivity pro děti 6-7 let, 1 rok dalšího vzdělávání vzdělávací program hrnek "Art Studio". Na téma "Jakou barvu má duha." Toto shrnutí lekce bude užitečné pro pedagogy mateřská škola a učitelé 1. stupně střední škola. Toto shrnutí vzdělávací činnost je seznamovacím kurzem doplňkového vzdělávacího programu klubu Art Studio. Učitel si může vybrat obrázky pro počítačový doprovod hodiny dle vlastního uvážení.

Téma lekce: „Jakou barvu má duha“

Cíl: Seznámení dětí s náplní hodin výtvarné výchovy v kroužku „Výtvarný ateliér“. Identifikace úrovně znalostí, dovedností a schopností dětí v oblasti výtvarného umění.
úkoly:
VZDĚLÁVACÍ:
Představit pravidla práce v lekci a materiály pro
kurzy výtvarného umění.
Rozvíjet organizaci pracoviště a pracovní dovednosti
štětcem a barvami.
Naučte se vykreslit přírodní úkaz bez předběžné kresby.
VÝVOJOVÝ:
Rozvíjet schopnost přesně malovat vodovými barvami.
Rozvíjejte estetickou citlivost na krásu okolního světa.
Rozvíjet vizuální paměť u dětí a schopnost zobrazovat z paměti a dojmu.
VZDĚLÁVACÍ:
Pěstovat zájem o výtvarné umění.
Pěstujte lásku k původní příroda a pečlivý přístup k ní.
Pěstovat přátelské vztahy v kolektivu, chuť pomáhat si.
Typ lekce: Učení se nové látky.
Typ lekce: Praktická lekce s prvky konverzace.
Metody: Výkladové a názorné, částečně průzkumné s využitím praktické metody.
První rok studia. Úvod do doplňkového vzdělávacího programu.
Věk dětí. 6-7 let.
Čas třídy. 35 minut.
Zařízení:
Pro učitele:
- prezentace lekce,
- výstava dětských kreseb vyrobených různými technikami,
- magnetofon, kazety s melodiemi,
-kvaš.
- pro děti:
- album,
- akvarelové barvy,
- kartáč,
- sklenice vody.
Plán lekce.
Organizační fáze. 1 minuta
/zdravím/
Přípravná fáze. 8 minut
/sdělení tématu, cílů a záměrů/
Hlavní scéna. 20 minut
a/ teoretická.
b/ praktické.
Závěrečná fáze. 5 minut
/shrnutí lekce/
Reflexní jeviště. 1 minuta
/sebehodnocení lekce/
Průběh lekce
1.Organizační fáze.
Cíl: Organizace pracoviště, psychologický postoj pro nadcházející práci.
Zdravím vás, kontrolujem skupinu pro třídu.
2.Přípravná fáze.
Cíl: Připravit děti na vnímání nového učebního materiálu.
Učitel:
- Pojďme se seznámit. Jmenuji se Světlana Sergejevna a jsem učitelkou výtvarného umění.
- Teď se představ. (děti říkají svá jména)
Strašně ráda kreslím
Stromy, ptáci a zvířata,
Rád přemýšlím, sním
O budoucí život Chlapi.
Úsměv, sluníčko, pro nás častěji.
Úsměv, sluníčko, pro naše štěstí (Snímek 2: dětské kresby)


Učitel:
- Podívejte se, kolik dětských kreseb je na naší výstavě. Jak myslíš
Kreslí rády děti, které je kreslily? (výstava kreseb, dětská řemesla), (odpovědi dětí)
Učitel:
- Kluci, kreslíte rádi? (odpovědi dětí)
Učitel:
- V hodinách výtvarného umění budeme kreslit, vyřezávat,
dělat různá řemesla, naučit se zobrazovat všechny úžasné věci,
co můžeme kolem sebe vidět, vymýšlet, fantazírovat.
Učitel:
Účel lekce: Dnes si nakreslíme krásný přírodní úkaz – duhu. Naučme se první techniky práce s barvami a štětcem. Rozvíjejme fantazii kreativní myšlení, schopnost pracovat ve dvojicích i samostatně.
Učitel:
"Kluci, přišel nás navštívit." Veselá tužka“ a teď bude držet zajímavá hra"Umělcova aktovka", musíte uhodnout příslušenství potřebné pro kreslení. Chlapi, kdo zná správnou odpověď, zvedněte signál - barevnou tužku.
(Hraje se hra „Artist’s Briefcase“. Učitel klade hádanky)
-Ráno jdu do školy
Vezmu zásoby.
Nesu svůj domov na svých ramenou,
A v tom na kreslení.... (Album) (snímek 3: po odpovědích dětí se na obrazovce objeví obrázky hádanek)
- Kdo vybarví naše album?
No, samozřejmě... (Tužka)
- Tvůj pigtail beze strachu,
Namáčí se do barev
Pak s obarveným copem
V albu vede po stránce. (střapec)
- Když jí dáš práci -
Tužka byla marná. (Guma)
- Pestrobarevné sestry
Nuda bez vody
Strýc je dlouhý a hubený
Vodu nosí s vousy.
A jeho sestry s ním
Nakreslete dům a kouřte. (barvy, štětec)
Učitel:
- Výborně, kluci, uhodli jste hádanky správně a nyní společně správně uspořádáme naše příslušenství na ploše.
1. Veškeré příslušenství by mělo být umístěno na pracovním stole tak, aby
nezabránili vám v práci.
2. Kreslicí papír leží přesně před vašima očima a ne
je zablokován.
3. Voda a krabička s barvami jsou umístěny nad albem.
4.C pravá strana (pro leváky - vlevo) jsou umístěny tužka a guma
kartáče
Učitel:
- Zkontrolujte, zda jste správně uspořádali nástroje a materiály
výkres, (samotest dětmi pomocí referenčního signálu) (snímek 4)
Učitel:
- Kluci, jak se jmenují barvy, které používají umělci?
Děti: Akvarel, kvaš, olej, barvy na barevné sklo.
- Nyní si zahrajeme zajímavou hru „Colorful Paints“. Na vašich stolech jsou sklenice kvaše. Pojmenujte barvy laků a řekněte, co byste touto barvou namalovali.
Na dětských stolech je sklenice s barvou (každý má různé barvy). Pracujte ve dvojicích.(snímek 5: na obrazovce jsou vyobrazeny barvy. Po odpovědi dětí se objeví kresby slunce, mraků, trávy atd.)
3. Hlavní scéna.
a/ teoretická.
Cíl: Seznámit děti s přírodním úkazem - duhou a jejími charakteristickými rysy.
Barevné brány
Někdo to postavil na louce.
Ale není snadné se přes ně dostat,
Ty brány jsou vysoké.
zkusil jsem to ten mistr,
Vzal trochu barvy na bránu.
Ne jeden, ne dva, ne tři,
Jen sedm, podívej.
Jak se tato brána jmenuje?
Umíš je nakreslit? (duha) (snímek 6: obrázek duhy)

Učitel:
- Úžasný úkaz - duha. Jak se objevuje na obloze? (odpovědi dětí, doplnění učitele) V letním dni, kdy je teplý déšť, se sluneční paprsky lámou v kapičkách vody.
- Jaký je jiný název pro tento druh deště?
- Houba.
- Duha má mnoho jmen - rocker, ring, bridge.
Učitel:
- Kluci, podívejte se na obrázek duhy a pojmenujte všechny její barvy,
(odpovědi dětí)
Učitel:
- Barvy duhy jsou vždy uspořádány v určitém pořadí. Za to
Abyste si zapamatovali toto pořadí, poslouchejte malou říkanku:
Každý
Lovec
přání
Vědět
Kde
zasedání
Bažant
Učitel:
- Pomocí počátečních písmen každého slova v této frázi je snadné si zapamatovat pořadí barev umístěných v duze. Pojmenujte je.
Děti: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, modrá, fialová.
- Kluci, teď si poslechněte pár dobrých rad mladí umělci vám dá "Jolly Pencil".
- Jemně navlhčete štětec ve vodě, otřete veškerý přebytek na okraji sklenice nebo štětce otřete hadříkem.
- Štětec nemůžete otírat o papír a pokazit jeho „účes“ a také jej udržovat namočený ve vodě. (vlny na vlasy)
- Pokaždé umyjte štětec, abyste neznečistili barvu,
- Po práci musí být kvaš pevně uzavřen tak, aby to. nezaschnout a akvarel naopak nezakrývat, nechat barvu zaschnout.
- Při kreslení musíte sedět rovně, aby se vám ostrý hrot štětce nedostal do oka.
Učitel:
- Náš přítel "Jolly Pencil" pro vás připravil zajímavá hádanka- nabíjení.
Tělesná výchova minuta.
Běžím na papíře
Můžu dělat všechno, můžu dělat všechno: (běží na místě)
Jestli chceš, nakreslím ti dům, (stoj na špičkách, ruce zvednuté, předstírej, že jsi střecha)
Chcete vánoční stromek na sněhu? (dřepy)
Chcete-li strýce, chcete-li zahradu. (otočí se do stran, ruce na opasku)
Každé dítě je u mě vítáno! (skákání na místě)
b/ praktické
Cíl: Formování praktických dovedností dětí při zobrazování přírodní jev- duhy.
Učitel:
- Nyní všichni společně nakreslíme duhu:
- umístěte list vodorovně;
- vezměte barvy, které je třeba předem navlhčit vodou;
-nakreslete první obloukovou čáru červeně a stiskněte celou hromadu
štětce na papír;
- umístěte všechny pruhy duhy blízko sebe.
/ nezávislý praktická práce děti, s doprovodem hudební aranžmá/ (snímek 7)
4. Závěrečná fáze.
Účel: Shrnutí práce vykonané v lekci.
Hra "Colors of the Rainbow"
Učitel: Kluci, barvy duhy jsou smíšené. Pomoz mi dát je do správného pořadí, (barevné tužky umisťují děti na tabuli podle spektra duhy) (snímek 8)