Pohádky pro děti online. Téma: Převyprávění německé pohádky „Tři květiny“ ​​Co udělalo slunce v pohádce Tři motýli

MBOU "Střední škola Pervomajskaja"

Shrnutí lekce

v literárním čtení

pro 4. třídu

Připraveno a provedeno

učitel na základní škole

Alekhina Larisa Ivanovna

Téma lekce: Německá lidová pohádka „Tři motýli“

Cíl: pokračovat v seznamování s lidovými pohádkami různých národů

úkoly:

    představit německou lidovou pohádku „Tři motýli“;

    rozvíjet pozornost, schopnost práce s textem, expresivní čtenářské dovednosti, rozvíjet tvůrčí schopnosti;

    pěstovat přátelství.

Zařízení: počítač, projektor, učebnice „Literární čtení“ 4. ročník, předměty pro scénku.

Datum: 13.10.2014

Postup lekce

1. Organizační moment

Zazvonil veselý zvonek,
Jsme připraveni zahájit lekci.
Přemýšlejme a uvažujme
A pomáhat si navzájem.

2. Vytvoření problematické situace

K určení tématu lekce vám nyní řeknu hádanky.

Odešel od babičky
A opustil svého dědečka,
Zpíval písně pod modrou oblohou,
Pro lišku se stal obědem.
(Kolobok)

Zlo v náladě, šedé v barvě,
Snědl sedm dětí.
(Vlk a sedm dětí)

Na sporáku sedí chlap
jí rohlíky,
Jezdil po vesnici
A oženil se s princeznou.
(Na příkaz štiky)

Alyonushka má sestry
Ptáci odnesli mého malého bratra,
Hrála si se svými přáteli,
Bratr Vanya minul.
(husy-labutě)

K jakému druhu ústního lidového umění lze všechna tato díla zařadit? (pohádky).

Dnes pokračujeme v seznamování s pohádkami různých národů.

3. Formulace tématu a cílů lekce

1) Téma naší lekce Německá lidová pohádka "Tři motýli".

Čtení básně "Motýl"

Jsem u žlutého motýla

Tiše se zeptal:

Motýle, řekni mi to

Kdo tě namaloval?

Možná je to pryskyřník?

Možná pampeliška?

Možná žlutá barva

Ten soused kluk?

Nebo je to slunce

Po zimní nudě?

Kdo tě namaloval?

Motýlku, řekni mi to!

Motýl zašeptal

Oblečený ve zlatě:

Obarvil mě celý

Léto, léto, léto! (Alena Pavlová)

Jaké pocity ve vás vyvolala tato báseň? Co víš o motýlech?

2) Rozcvička řeči

Přečtěte si báseň pomalu

Přečti báseň expresivně

3) Cíle lekce

Seznamte se s německou pohádkou „Tři motýli“

Umět pracovat s textem

Určete hlavní myšlenku pohádky

Připravte a předveďte scénu z pohádky „Tři motýli“

4. Práce na novém materiálu

1) Úvod do pohádky „Tři motýli“

2) Práce se slovní zásobou

Celý den prší ještě silněji.

3) Samostatná četba

4) Konverzace o obsahu

- Slova které postavy v pohádce obsahují hlavní myšlenku? (slunce)

Přečtěte si je.

Jaké pocity jste měli při čtení tohoto díla?

5. Tělesná výchova minut

Sluníčko na cvičení
Zavolá nám.
Zvedneme ruce
Na povel: "Jedna!"
A listí nad námi vesele šumí.
vzdáváme se
Na povel: "Dva!"
Jdeme za sebou
Les a zelená louka
Jedna, dva, tři, čtyři, pět
Pojďme se bavit o našem tématu
Další studium.

6. Konsolidace

1) Práce na expresivním čtení

Kdo jsou hrdinové pohádky?

- Přečtěte si slova motýlů.

- Přečtěte si slova lilie, tulipán, růže...

- Přečtěte si působení slunce.

2) Čtení podle rolí

3) Rozdělení rolí

4) Dramatizace pohádky

8. Reflexe

Jak hodnotíte svou práci ve třídě?

9. Domácí úkol

S.50-51, expresivní čtení nebo vymyslet scénář k pohádce, aby ji bylo možné inscenovat

Obecní rozpočet předškolní vzdělávání

ústav vyrovnávací mateřské školy čp. 34

Leningradský okres

SHRNUTÍ LEKCE O VÝVOJI ŘEČI

V PŘÍPRAVNÉ ŠKOLNÍ SKUPINA

Připravený

učitel

Litvinková Galina

Ivanovna

Umění. Leningradská

Shrnutí lekce o vývoji řeči v přípravné školní družině

TÉMA: PŘEPRACOVÁNÍ NĚMECKÉ POHÁDKY „TŘI KVĚTINY“

Softwarové úkoly: Naučte se převyprávět text ve 3. osobě. Procvičte si shodu podstatného jména s přídavným jménem, ​​používání předložek a výběr definic. Rozšiřte a aktivujte svou slovní zásobu. Rozvíjet sluchovou paměť, dobrovolnou pozornost, logické myšlení, motoriku. Posílit dovednosti v oblasti regulace rychlosti řeči a síly hlasu, analýzy a syntézy jazyka. Pěstovat zájem o umělecké vyjádření a učební dovednosti.

Práce se slovní zásobou: okvětní lístky, růže, lilie, tulipán, pampeliška, pomněnka, chrpa a další květiny; chatovat, být pyšný, dovádět, zatemňovat, skrývat se; něžný, voňavý, voňavý, křehký, nadýchaný, majestátní, skromný; předložky „pod“, „nad“, „mezi“, „za“, „před“.

Materiál: stolní divadlo, divadlo pro flanelograf, panel „Na mýtině“, obrázky hmyzu, schémata předložek, kresby k vybarvení pro každé dítě.

Průběh lekce:

Úvodní část

1. Organizační bod:

Kluci, chcete vědět, o čem si dnes budeme povídat?

Pak dnes budete muset vyřešit hádanku. (Květ).


Takže dnešní rozhovor bude o... květinách.

2. Rozhovor o květinách:

Jaké květiny znáš? (Růže, mák, tulipán, narcis, chrpa atd.)

Kde rostou květiny? (Na poli, na zahradě).

Jak jinak můžete říct, jaké květiny tam jsou? (Pole, zahrada).

Proč jsou potřeba květiny? (Potěší svou krásou a zvednou vám náladu).

3. Didaktická hra pro rozvoj lexikální struktury řeči „Květina“

A tato květina sama potřebuje rozveselit. Zafoukal jarní větřík a okvětní lístky odlétly z květu - tak byl naštvaný. Staňme se na chvíli dobrými čaroději a dáme okvětní lístky. K tomu je třeba vymyslet krásná slova o květinách. (Na flanelgrafu je květina bez okvětních lístků, střed je jako smutný obličej. Děti vymýšlejí, paní učitelka vysazuje okvětní lístky a mění střed kytičky ze smutného na veselý. Slova: něžná, krásná, voňavý, voňavý, slunečný, nadýchaný, pichlavý, červený, křehký).

Tak jsme kytku rozveselili.

IIHlavní část.

1. Čtení pohádky: O květinách bylo vynalezeno mnoho básní, písní, hádanek, příběhů a pohádek. Dnes se seznámíme s německou pohádkou „Tři květiny“. ( Vyprávím příběh).

2. Konverzace o obsahu:

O jakých motýlech se v pohádce mluví? (Pohádka mluví o červeném, žlutém a bílém motýlu).

Co dělali den za dnem? (Den za dnem létali, dováděli a užívali si sluníčka).

Jaké květiny rostly na louce? (Na mýtině rostla červená růže, bílý tulipán a bílá lilie).

Jak rozumíte slovu „skvělý“? (Hrdý, sobecký).

Co se jednoho dne stalo s počasím? (Jednoho dne slunce zakryl velký mrak a začalo pršet ve velkých kapkách).

Na koho se motýli obrátili o pomoc, když hledali úkryt před deštěm? (Při hledání úkrytu před deštěm se motýli obrátili o pomoc k majestátní červené růži, krásnému žlutému tulipánu a jemné bílé lilii).

Jakými slovy požádali o pomoc? (Když motýli přiletěli k rudé růži, zeptali se: „Rudá růži, ukryjme nás prosím před deštěm.)

Proč si motýli nemohli namočit křídla? (Pokud motýlí křídla zvlhnou, nebudou moci létat)

Jaké květiny si byly podobné? A s čím? (Červená růže, krásný tulipán a jemná lilie si byly podobné v tom, že nechtěly pomáhat všem motýlům)

Jak na žádost reagovala například červená růže? (Můžu pustit jen červeného motýla a zbytek odletí).

Proč pod ním nezůstal motýl, kterého květina pozvala? (Nechtěla nechat své přátele v nesnázích.)
-U koho našli úkryt? (Motýli našli úkryt poblíž skromné ​​bílé sedmikrásky).
-Jak rozumíte slovu „skromný“? (Pokorný člověk je ten, kdo se ostatním nechlubí.)
-Co se stalo s motýly po dešti? S květinami? (Motýli opět začali dovádět a hrát si pod jemnými slunečními paprsky. A tři pyšné květy uschly).
-Proč ty pyšné, majestátní květiny uschly? (Protože veselí motýli k nim nepřiletěli a neměli si s kým povídat a smát se).

Co byste dělali, kdybyste byli těmito květinami? (Na místě květin bych schoval všechny motýly před deštěm).

Co učí pohádka? (Pohádka učí, že nemůžete opustit přátele v nesnázích, nemůžete být pyšní a sobečtí).


3. Opakované vyprávění příběhu: A teď tu pohádku řeknu znovu, poslouchejte pozorně, protože ji převyprávíte. Hrdinové mi pomohou vyprávět příběh. (Opětovné čtení a zobrazení pohádky na flanelografu).

4. Převyprávění pohádky dětmi: Kdo nám chce vyprávět a ukázat pohádku? (Převyprávění pohádky „v řetězu“ třemi dětmi). Pomocí hlasu se snažte vyjádřit náladu a charakter postav.

5. Fyzické cvičení: Pojďme si ukázat, jak si květiny na louce užívají sluníčka.

Moje květina se houpe

Takhle, takhle, takhle.

Moje květina stoupá

Takhle, takhle, takhle.

6. Didaktická hra „Upleteme si věnec“: Jaké květiny rostou na louce? Zapleteme je do věnce. (1. dítě pojmenuje květinu, 2. dítě zopakuje a přidá vlastní, 3. dítě zopakuje 2 květiny a přidá vlastní atd.)

7. Převyprávění pohádky pomocí stolního divadla: Ach, když jsme si hráli, objevila se krásná krabice, co je v ní? (Vytáhnu stolní divadlo). Pojďme si znovu pustit pohádku. (Zavolám ostatní děti jedno po druhém.)

8. Didaktická hra „Na mýtince“: A tady je naše paseka. (Zobrazuji sázecí plátno). Shromáždil se na něm hmyz, opravdu si chtěli hrát s motýly. Motýli se odvrátili a jejich přátelé se schovali. Řekněme motýlům, koho mají kde hledat. ( Na panelu jsou schematická vodítka jako: Dítě odpovídá: „Božíkráva sedí pod květinou“).

III.Závěrečná část

1. Shrnutí lekce: co jsme dnes dělali? co se ti nejvíc líbilo? (Dnes jsme se seznámili s novou pohádkou „Tři kytičky“, hráli hru „Pleteme věnec“, hledali hmyz na mýtině, luštili hlavolam, dávali kytce okvětní lístky).

2. Hodnocení prací dětí: Čí převyprávění je podle vás úspěšnější? Proč? Myslím, že jste dnes všichni odvedli dobrou práci. (Podotýkám ty děti, jejichž řeč byla nejvýraznější, které v řeči používaly nová slova).

3. Moment překvapení : A abyste na tu pohádku dlouho vzpomínali, dávám vám z ní rámečky. Pravda, jsou černobílé, ale myslím, že pro vás nebude těžké je vybarvit. A doma, při pohledu na svůj výkres, budete chtít vyprávět pohádku svým blízkým.

TŘI KVĚTY

(německá pohádka)

Kdysi byli tři motýli, tři přítelkyně: červená, žlutá a bílá. Den za dnem létali nad mýtinou a užívali si sluníčka. Motýli se bavili, hráli si s květinami, klábosili a smáli se. A na mýtině rostly tři majestátní květiny: červená růže, žlutý tulipán a bílá lilie. Byli velmi krásní a byli na to hrdí.

A pak jednoho dne létali motýli a dováděli nad květinami. Ale najednou obrovský mrak zakryl slunce a začalo pršet ve velkých kapkách. Červení, žlutí a bílí motýli začali hledat, kde se schovat před deštěm. Přiletěli k majestátní rudé růži a zeptali se:

Rudá růže, prosím, ukryjme se před deštěm.

"Můžu vypustit jen červeného motýla," odpověděla růže hrdě, "a zbytek odletí."

"Ne, nenechám své přítelkyně v nesnázích," řekl červený motýl a letěli dál.

Motýli přiletěli ke krásnému žlutému tulipánu a zeptali se:

Krásný žlutý tulipán, chraň nás před deštěm, jinak nám zvlhnou křídla a nebudeme moci létat.

Vpustím jen žlutého motýla a zbytek - odletí.

Ne," odpověděl žlutý motýl, "nenechám své přátele v nesnázích."

Bílá lilie nás schová před deštěm, jinak nám zvlhnou křídla.

"Mohu poslat jen bílého motýla," odpověděla bílá lilie.

Bílý motýl ale své přátele neopustil.

Našli úkryt poblíž skromného bílého heřmánku a čekali na déšť.

Slunce znovu vyšlo, květiny zvedly hlavy. Motýli začali dovádět a znovu si hrát pod jemnými paprsky slunce. A tři krásné pyšné květiny - červená růže, žlutý tulipán a bílá lilie, brzy uschly, protože k nim nelétali veselí motýli a neměli si s kým povídat a smát se.

Seznam použité literatury

1. "Didaktické hry ve školce." . Moskva. Osvícení, 1991

2. Dětská literatura "Naše pohádky". Moskva 1969.

3. "Tělesná příprava pro děti." M. Ishchenko, ed. "Phoenix" 2009

4. "Hry s prsty a gesty ve verších pro předškoláky," ed. Childhood-Press, 2010

Název díla: "Tři motýli".

Počet stran: 4.

Žánr díla: Německá lidová pohádka.

Hlavní postavy: tři motýli, Lily, Tulipán, Růže.

Charakteristika hlavních postav:

Tři motýli- laskavý, loajální a přátelský.

Lily, tulipán a růže- mazaný, nehostinný a chamtivý.

Chtěli vypustit jen motýla, který se jim podobal

Stručné shrnutí německé lidové pohádky "Tři motýli" do čtenářského deníku

Tři motýli se rádi bavili.

Celé dny létali a kroužili nad květinami, radovali se ze slunce a hráli si.

Jednoho dne ale začalo pršet a tři motýli se před ním neměli kam schovat.

Motýli přiletěli k Lily a začali ji žádat o úkryt.

Ale květina chtěla vypustit jen bílého motýla, protože se mu podobal.

Motýl odmítl a řekl, že je připravena schovat se před deštěm pouze s jinými motýly.

Pak motýli přiletěli k červenému Tulipánu a začali žádat o úkryt.

Tulipán byl také připraven skrýt před deštěm pouze červeného motýla.

Totéž se stalo se žlutou růží.

V tu chvíli Slunce slyšelo, jak jsou motýli přátelští, a rozehnalo mraky deštěm.

Tři motýli začali znovu kroužit po trávníku, ale k růži, lilii a tulipánu už neletěli.

Takže ty tři květiny uschly.

A motýli dál vířili a bavili se na trávníku.

Plán převyprávění díla "Tři motýli"

1. Tři motýli.

2. Začalo pršet.

3. Motýli hledají úkryt.

4. Bílá lilie chce vypustit pouze bílého motýla.

5. Červený tulipán je připraven skrýt před deštěm pouze červeného motýla.

6. Žlutá růže nabízí pouze žlutého motýla, aby přečkal déšť.

7. Slunce slyšelo slova tří motýlů.

8. Déšť ustal.

9. Motýlci si zase hrají a baví se.

10. Růže, lilie a tulipán vysychají.

Hlavní myšlenka německé lidové pohádky "Tři motýli"

Hlavní myšlenka pohádky se odráží v jejích posledních řádcích: „...přátelství je oporou v jakýchkoli potížích“.

Hlavní myšlenkou pohádky je, že opravdoví přátelé se nikdy nenechají v nesnázích.

Co učí německá pohádka „Tři motýli“?

V první řadě nás příběh o třech motýlech učí vážit si přátelství a nikdy neopustit přítele v nesnázích.

Pohádka nás také učí, že je třeba být hodní a nesoudit lidi podle vzhledu.

Pokud by květiny propustily všechny motýly, nakonec by neuschli.

Práce nás také učí, že se musíme umět radovat z jednoduchých maličkostí.

Krátká recenze německé lidové pohádky "Tři motýli" do čtenářského deníku

Moc se mi líbila pohádka "Tři motýli".

Jedná se o jednoduché, vtipné dílo, které nás však učí té nejdůležitější hodnotě – přátelství.

Z pohádky jsem pochopil, že nemůžete vyčlenit jednu osobu, ale pokuste se najít společný jazyk se všemi.

Růže, tulipán a lilie jsou podle mě hloupé květiny.

Ostatně ze všech motýlů vytipovali jen jednoho, i když před deštěm je mohli snadno schovat.

Za sebe jsem si uvědomil, že přátelství je to nejcennější, co máme.

Tři motýli se ukázali jako věrní kamarádi a nenechali se navzájem zmoknout v dešti.

Kéž by každý z nás měl takové kamarády.

Pohádka „Tři motýli“ je poučné dílo, které vám ukáže, co je přátelství a naučí vás být věrným svým blízkým.

Jaká přísloví se hodí do německé lidové pohádky „Tři motýli“

"Neměj sto rublů, ale měj sto přátel."

"Opravdový přítel je lepší než sto služebníků."

"Opravdový přítel nemá cenu."

"Přítel je věrný, ve všem odměřený."

"Věrnost se učí v dobách velkých nepokojů."

Úryvek z díla, který mě nejvíce zaujal:

Hrají, tančí, vlají z květu na květ.

Jen Lily, Tulip a Rose už nikdo neoslovil.

Takže uschli úplně sami.

Cíl: - pokračovat v seznamování s lidovými pohádkami různých národů;

Uvolnění tvůrčích schopností dětí;

Povzbuďte děti, aby pracovaly ve skupinách.

úkoly:
představit německou lidovou pohádku „Tři motýli“;
rozvíjet pozornost, schopnost práce s textem, expresivní čtenářské dovednosti, rozvíjet tvůrčí schopnosti;
pěstovat přátelství.

Vybavení: počítač, projektor, učebnice „Literární čtení“ 4. třída, rekvizity k inscenaci.

Postup lekce

1. Organizační moment

Zazvonil veselý zvonek,
Jsme připraveni zahájit lekci.
Přemýšlejme a uvažujme
A pomáhat si navzájem.

2. Vytvoření problematické situace
- K určení tématu lekce vám nyní řeknu hádanky.
Odešel od babičky
A opustil svého dědečka,
Zpíval písně pod modrou oblohou,
Pro lišku se stal obědem.
(Kolobok)

Zlo v náladě, šedé v barvě,
Snědl sedm dětí.
(Vlk a sedm dětí)

Na sporáku sedí chlap
jí rohlíky,
Jezdil po vesnici
A oženil se s princeznou.
(Na příkaz štiky)

Alyonushka má sestry
Ptáci odnesli mého malého bratra,
Hrála si se svými přáteli,
Bratr Vanya minul.
(husy-labutě)
- K jakému druhu ústního lidového umění lze všechna tato díla zařadit? (Pohádky).
- Dnes pokračujeme v seznamování s pohádkami různých národů.

3. Sebeurčení činnosti. Stanovení učebního úkolu.

Učitel čte báseň "Motýl"
Jsem u žlutého motýla
Tiše se zeptal:
-Motýlku, řekni mi to
Kdo tě namaloval?
Možná je to pryskyřník?
Možná pampeliška?
Možná žlutá barva
Ten soused kluk?
Nebo je to slunce
Po zimní nudě?
Kdo tě namaloval?
Motýlku, řekni mi to!
Motýl zašeptal
Oblečený ve zlatě:
-Celý mě obarvil
Léto, léto, léto!
(Alena Pavlová)

Jaké pocity ve vás vyvolala tato báseň? Jaký obrázek se objevil ve vaší mysli? Jaká barva na něm převládá? Co víš o motýlech?

Rozcvička řeči. (Obrázek se zobrazí na obrazovce.)
- Přečtěte báseň pomalu.
- Básničku začněte číst pomalu a postupně zrychlujte tempo.
- Přečti báseň expresivně.

4. Objevování nových poznatků.
- Pojďme se seznámit s německou pohádkou „Tři motýli“
Čtení pohádky.

Jaký je smysl této pohádky?

Slova které pohádkové postavy obsahují hlavní myšlenku?

Na jakých vlastnostech přírody je založen dialog mezi motýly a květinami? Proč si lilie vybrala bílého motýla a tulipán červený?
Práce se slovní zásobou .

Jak rozumíte výrazům:
Celý den prší ještě silněji. Samostatná četba

Jaké pocity jste měli při čtení tohoto díla?

Jaké znaky pohádky jste v tomto díle viděl?

5. Tělesná výchova minut ..
6. Konsolidace Práce na expresivním čtení
Kdo jsou hrdinové pohádky?
- Přečtěte si slova motýlů. Jak mohli mluvit, s jakou intonací, když zmokli v dešti? Na začátku deště, na konci.
- Přečtěte si slova lilie, tulipán, růže.
- Přečtěte si, co se říká o působení slunce. Jak sdělit hlavní myšlenku?
Čtení podle rolí .

Nyní se rozdělte do skupin po 7 lidech. Přidělte role. Roztřiďte rekvizity.

Příprava na dramatizaci, práce ve skupinách.

Inscenace pohádky.

7. Reflexe.
- Jak hodnotíte svou práci ve třídě?

Která scéna byla podle vás nejúžasnější? Který z nich je nejzábavnější, nejsmutnější, nejzajímavější?

8. Domácí úkol.
Strany 50-51, expresivní čtení, otázka č. 4.

Přesto je příjemné číst pohádku „Tři motýli (Německá pohádka)“ i pro dospělé, okamžitě si vzpomenete na své dětství a znovu se jako malí vcítíte do postav a radujete se s nimi. Je velmi užitečné, když je děj jednoduchý a takříkajíc životní, když se podobné situace vyskytují v našem každodenním životě, přispívá to k lepšímu zapamatování. Všechny popisy prostředí jsou vytvářeny a prezentovány s pocitem nejhlubší lásky a uznání k předmětu prezentace a tvorby. Úspěchem byla korunována touha zprostředkovat hluboké morální hodnocení činů hlavní postavy, které vybízí k přehodnocení sebe sama. Díky rozvinuté fantazii dětí rychle oživují barevné obrázky okolního světa ve své fantazii a doplňují mezery svými vizuálními obrazy. Příběh se odehrává v dávných dobách nebo „dávno“, jak se říká, ale tyto potíže, tyto překážky a potíže jsou blízké našim současníkům. Všichni hrdinové byli „vybroušeni“ zkušenostmi lidí, kteří je po staletí vytvářeli, posilovali a přetvářeli a přikládali velký a hluboký význam vzdělávání dětí. Pohádku „Tři motýli (německá pohádka)“ bude bavit číst online zdarma pro děti i jejich rodiče, děti budou mít radost z dobrého konce a maminky a tatínkové budou mít radost z dětí!

Byli tam tři motýli – bílý, červený a žlutý. Celý den jim nezbývalo nic jiného než si hrát a tančit. Zvlášť, když slunce hřálo. Motýli poletují z květu na květ, od jednoho ke druhému. To je zábava! Ale pak jednoho dne začalo pršet. Motýli zmokli a začali hledat, kde se schovat. A pořád prší.
Motýli dosáhli Bílé lilie a řekli:
- Přikryj nás, schovejme se před deštěm.
Lily jim odpověděla:
"Tak budiž, schovám bílého motýla před deštěm, vypadá jako já, a nechám červeného a žlutého hledat jiné místo."
Pak jí bílý motýl říká:

A letěli dál.
A déšť prší ještě silněji. Motýli přiletěli k Červenému tulipánu a řekli:
- Přikryj nás, schovejme se před deštěm, jsme důkladně mokří.
Tulip jim odpověděl:
"Dobře, schovám tu červenou, vypadá jako já, a ať si bílé a žluté hledají jiné místo."
Pak mu červený motýl říká:
"Protože nechceš přijmout mé sestry, nepůjdu k tobě ani já." Je pro nás lepší zmoknout v dešti společně!
A letěli dál.
Motýli dosáhli žluté růže a řekli:
- Přikryj nás, schovejme se před deštěm, jsme důkladně mokří. Rose jim odpověděla:
"Schovám tu žlutou, vypadá jako já, a ať si bílé a červené hledají jiné místo."
Pak jí žlutý motýl říká:
"Protože nechceš přijmout mé sestry, nepůjdu k tobě ani já!" Je pro nás lepší zmoknout v dešti společně!
Slunce, které se schovávalo za mraky, slyšelo slova motýlů a bylo potěšeno: na světě je takové opravdové přátelství! A rozhodl jsem se pomoci motýlům.
Slunce zahnalo déšť a znovu svítilo, ozářilo zahradu a vysušilo křídla motýlů. Začali létat tam a zpět. Hrají, tančí, vlají z květu na květ. Jen Lily, Tulip a Rose už nikdo neoslovil. Takže uschli úplně sami. Motýli se bavili a kroužili až do večera. A když nastal večer, šli spát. Nevím, co se s nimi stalo dál. Vím jen, že přátelství je oporou v jakýchkoli potížích.