Shrnutí hodiny kreslení v MŠ. Kreslení poznámek k lekci (netradiční technika)

Pokračujte v seznamování dětí s netradičními technikami kreslení.

Upevnit poznání, že strom je živý objekt, který dýchá, jí, roste; Pokud nebudete opatrní, stromy mohou zemřít.

Rozvíjet imaginativní myšlení, kreativní představivost děti.

Kultivujte přesnost v práci.

Udržujte zájem o učení různými způsoby obrazy reality.

Vybavení: listy papíru, tužky, akvarelové barvy, štětce, nádobky s vodou, razítka 2 velikostí (vystřižené ve tvaru listů), zelený inkoust v tácku.

Materiál: hádanky o stromech, ilustrace stromů v různé časy ročník, obrázky zobrazující pohádkové stromy.

Průběh lekce kreslení ve skupině seniorů:

V. - Děti, poslouchejte prosím hádanku a zkuste ji uhodnout:

Na jaře tě to rozveselí,

V létě se ochladí,

Na podzim se bude krmit

A v zimě vás zahřeje.

V. - Proč myslíš, že hádanka říká, že nám strom dělá na jaře radost?

(Po dlouhé zimě se na stromech objevují tenké jemné listy a květy - to nás těší).

Otázka: Proč strom v létě chladne? (V horkém počasí si každý užívá relaxaci v chladném stínu stromů).

V. - Co to znamená, že nás na podzim živí strom? (Jablka, švestky, hrušky, ořechy – to vše jsou plody stromů, na kterých hodují lidé i zvířata).

Jak vás může strom v zimě zahřát? (Staré nemocné stromy se kácí na palivové dříví, zatímco veverky, ptáci, brouci a další hmyz přezimují na mladých a zdravých stromech).

Vidíte, kolik informací obsahuje jeden malý kousek? lidová hádanka. A poslechněte si další hádanku:

Hádanka o stromě

Co je to za zázrak u okna:

Mnoho rukou, ale jedna noha?

V. - Mysli, jedna noha je na stromě, co to je? (Kufr). A čemu se říká ruce? (Pobočky)

V. - Přesně tak, děti. V pohádkách a kreslených filmech můžeme často vidět stromy, které používají své větve jako ruce. Je to proto, že stromy žijí.

Dýchají (ostatně všechny rostliny potřebují vzduch), živí se (kořínky nasávají živiny ze země), rostou, někdy i onemocní a umírají. V zimě stromy spí a na jaře se probouzejí a na větvích se objevují jemné listy.

V. - Zima letos nebyla moc tuhá, ale stromy ještě spaly. Brzy přijde jaro, stromy rozkvetou jasnými listy. Mezitím nám na výkresech vyrostou takové listy.

Podívej, co vidíš na tomto obrázku?

Ano, ukazuje strom a ruku v tužce. Jsou si tyto obrázky podobné? (Ruka je jako kmen a větve stromu). Myslím, že pokud přemalujete ruční kresbu hnědou barvou a přidáte zelené listy, můžete získat nádherný mladý strom. Listy potiskneme razítky, které jsem pro vás připravila. Upozorňujeme, že se dodávají ve dvou velikostech. Blíže k větvím tiskneme velké listy a dále na okraji koruny - malé. (Nápovědu doprovází částečné zobrazení.

Samostatná práce dětí

Děti testují tisk na konceptech. Poté začnou pracovat samostatně.)

Pověste vaše dílo do kouta přírody a obdivujte, jak je dobré jarní les vytvořili jsme vlastníma rukama!

Typ lekce: Zobecnění a upevňování znalostí a dovedností.

Typ aktivity: Tematická lekce.

cíle:

  • Vytvoření obrazu akvária s jedinečnými rybami.
  • Vytváření podmínek pro kreativní využití dříve zvládnutých technik pro práci umělecké materiály a prostředky obrazného vyjádření.
  • Vytvoření kolektivního akvária.

úkoly:

  • Vzdělávací: upevňování a zobecňování znalostí a dovedností získaných v předchozích hodinách; naučit děti samostatně nacházet způsoby zobrazování, výtvarné materiály a prostředky figurativního vyjádření k odhalení tohoto tématu; zlepšit výtvarné a grafické dovednosti; nadále rozvíjet umělecké potřeby, schopnost analyzovat vlastní tvorbu i tvorbu ostatních dětí.
  • Vývojový: rozvíjejte tvůrčí iniciativu a představivost pomocí různých uměleckých materiálů ve své práci;
  • rozvíjet smysl pro rytmus, barvu, kompozici; rozvíjet estetické vnímání světa kolem nás, schopnost vidět krásu; rozvoj zájmu o okolní svět. Vzdělávací: pěstovat estetické a mravní cítění, touhu sympatizovat, vcítit se a pomáhat, pečlivý přístup k

okolní přírody

  1. a domácí zvířata.
  2. Přípravné práce:
  3. Čtení pohádky A.S. Puškina „Příběh rybáře a ryby“ při pohledu na ilustrace k tomuto dílu.
  4. Zkoumání obrázků a fotografií, ilustrací a pohlednic znázorňujících mořské, říční a akvarijní ryby pro obohacení uměleckého dojmu dětí.
  5. Rozhovory o životě mořských a říčních ryb.
  6. Náčrtky řas a ryb z přírody, kresba z fantazie; vaření a ochutnávání rybích pokrmů a pokrmů z mořských řas.
  7. Dekorace rybích figurek vystřižených z barevného papíru.

Metodické techniky: Prozkoumejte s dětmi kresby s různými akvárii, určete, z jakých materiálů byly vytvořeny; věnujte pozornost dětskému držení těla při kreslení, moment překvapení.

Literatura: T.G. Kazakova, Lekce pro předškoláky vizuální umění: Kniha pro pedagogy mateřská škola a rodiče. I.A. Lyková, Výtvarné činnosti v mateřské škole. Přípravná skupina. I.A. Lyková, Výtvarné činnosti v mateřské škole. Seniorská skupina. I. A. Lyková, Program umělecké vzdělání, vzdělávání a rozvoj dětí 2-7 let „Barevné dlaně“.

Hudba:"Akvárium" Saint-Saens.

Materiály a vybavení:

  • Pro učitele: akvárium, ilustrace s obrázky ryb, práce dětí s akváriem z různých výtvarných materiálů, multimediální vybavení, výběr diapozitivů podivných ryb a vodních obyvatel, magnetická tabule, hudební centrum.
  • Pro děti: stojany, tablety, polotovary kulatého akvária ve formátu A4 nebo A3, připevněné k tabletu páskou, kvaš, vodové barvy, štětce, hadry, tužky, voskovky, černé fixy, ryby předem nazdobené dětmi různé barvy, lepidlo - tužka.

Plán:

1. Organizační moment– 2 min.
2. Heuristická konverzace – 6 min.
3. Kreativní vyhledávání a experimentální práce – 10 min.
4. Dynamická pauza – 2 min.
5. Shrnutí lekce:
a) výstava a rozbor dětských prací – 2 min.
b) sebeanalýza – 3 min.

PRŮBĚH TŘÍDY

1. Organizační moment

Vše je sestaveno!
Dospělí i děti!
Můžeme začít!
ale nejdřív,
Musíte říct „Ahoj“!

D.: Ahoj.

P.: Dnes jsem u školky potkala sluníčko, které k nám přišlo na návštěvu. Ale slunce není jednoduché, ale kouzelné. Kdo to vezme do rukou, stane se tím nejlaskavějším a nejlaskavějším dítětem na světě. Pojďme to zkontrolovat! (Přenášíme balón- miláčku, říkají si navzájem laskavé slovo). Je pravda, že jsme se stali nejlaskavějšími a nejláskavějšími.

2. Heuristická konverzace

P.: Děti, pojďte ke mně. Podívejte se, jak je akvárium velké a krásné. Jaké ryby v něm plavou?
Z jakých částí se skládá ryba? Jakým geometrickým tvarům se podobají? (šupiny, tělo - ovál, ocas - trojúhelník, ploutve, oči). Vyzvěte děti, aby ukázaly části těla ryb a vysvětlily jejich účel. Ploutve slouží jako kormidlo a brzda, ocas slouží jako motor ryby.

P.: Děti, podívejte se sem. Učitel vezme děti k televizi a promítne diapozitivy s podivnými rybami. Upozorňuje na jejich světlé šupiny.
Kdo se pokusí nakreslit rybu? Dítě kreslí rybu na magnetickou nebo křídovou tabuli.

3. Praktická práce

P.:(přivede děti k magnetické tabuli, na které jsou připevněna akvária vyrobená z různých výtvarných materiálů).

P.: Jaké materiály a techniky použil umělec k vytvoření tak krásných akvárií? Jaké další materiály lze použít? (Odpovědi dětí)
Ale můžete také nakreslit rybu vlastníma rukama.

4. Prstová gymnastika:

Moje ryba celou dobu mlčí
Nezpívá, nevrčí, nevrčí.
Nechápu proč, to je ten problém.
Možná se jí voda dostala do úst?

Prosím, přijďte k stojanům akvarijní polotovary jsou k nim připojeny. Máte kvaš, akvarel, voskové tužky a černé fixy. Zkusme si pomocí těchto materiálů vytvořit obrázek akvária, ale tak, aby pro každého z vás byl jiný a odlišný od
ostatní.

5. Tělesné cvičení

Ryby si vesele hrají
V modré slunečné vodě,
Zmenší se, uvolní se,
Zahrabou se do písku.

Proměna v racky.

Jsme racci, roztáhli jsme křídla a kroužíme nad řekou a hledáme kořist. Viděli jsme rybu, šli dolů k vodě, (sehnuli se) chytili rybu a letěli ke břehu.
Děti provádějí akce vyjadřující svůj postoj k nim umělecký projev prostřednictvím pohybů, mimiky.

6. Analýza a výstava dětských prací

P.: Podívejme se, co máš. Splnili jsme úkol (nakreslit akvárium)? Kdo získal nejbarevnější rybu? jak se jmenují? Který z nich má největší zábavu? Kdo má nejzajímavější, nejzábavnější, nejkrásnější, průhledné, kouzelné akvárium? Proč? atd. (Jak postupuje práce)

7. Introspekce

P.: Děti, podívejte se, jak je akvárium velké a krásné. Ale je prázdný. Naplníme rybou. A tady jsou ryby, které jsme zdobili dříve. Pokud jste odvedli dobrou práci, vezměte si červenou nebo žlutou rybu. Pokud si myslíte, že jste úkol úplně nesplnili, můžete si vzít zelenou nebo modrou rybu.
Děti lepí ryby na velké akvárium.

P.: Všichni jste dnes odvedli skvělou práci. Naše lekce skončila. Ještě nám nějaké ryby zbyly, dejme je našim hostům jako památku na naši lekci. Uvidíme se na další lekci.

SHRNUTÍ KRESLENÍ VE DRUHÉ SKUPINĚ JUNIORŮ „Design talíře různými způsoby výkres."

Obsah programu:

    Pokračujte v učení dětí kreslit metodou šťouchání.

    Posílit schopnost správně držet štětec.

    Rozvíjejte svaly malých paží.

    Posílit schopnost výběru barev.

    Kultivujte přesnost při malování barvami.

Materiál: 1/2 albového listu s nakresleným obrysem talíře, kvaš, dva štětce a veškeré další malířské potřeby (stojan na štětce, ubrousky, hadry atd.). Dva demonstrační vzorky: na jednom nakreslený obrys desky s jednoduchou tužkou, na druhé je talíř, malovaný metodou šťouchání. Obrázky-talíře.

PRŮBĚH TŘÍDY

Učitelka položí dětem hádanku

z toho budu mít oběd,

Z hlubokých nebo mělkých.

A toto jsou nádobí

s názvem (talíř)

Učitel ukáže obrázek talíře, vyzve děti, aby hádanku 2–3krát zopakovaly, aby si ji zapamatovaly, a večer ji řeknou mamince a tatínkovi.

- Čtení příběhu. Poslouchat Pohádka o smutném talíři

Žila jednou jedna dívka Káťa. hodná holka Byla tam Káťa: laskavá, zdvořilá, starostlivá. Jen Káťa neměla ráda jídlo. A co jí matka neuvařila: polévky, kaše, řízky s těstovinami - ale Káťa měla na všechno jednu odpověď: "Nechci, nebudu."

Jednou dala babička dívce nový talíř. Krásné, rovné. Říká: „Tady, Katenko, pro tebe nový talíř, není to obyčejný. Miluje, když děti dobře jedí.” Káťa poděkovala babičce za dárek, ale nic lepšího nejedla.

Jednou to Katyina matka dala na nový talíř bramborová kaše s kuřecím řízkem a odešla z kuchyně vyřizovat pochůzky. Káťa sedí před talířem, nejí, ale jen na něj vidličkou roztírá bramborovou kaši. Najednou dívka slyší někoho plakat. Káťa se rozhlédla, ale ničemu nerozuměla. Byla dokonce trochu vyděšená, pak se osmělila a zeptala se:

kdo pláče?

Tohle, já jsem talíř. brečím.

proč pláčeš? - ptá se dívka.

"Vadí mi, že nejíš dobře a nikdy nevidíš můj úsměv," odpovídá talíř.

Umíš se usmívat? – Káťa byla překvapená.

Samozřejmě, že můžu. "Do dne sníš všechno jídlo a uvidíš sám," odpověděl talíř.

Dívka okamžitě vzala vidličku a snědla celý řízek a bramborovou kaši. A jakmile se dno talíře vyprázdnilo, Káťa viděla, že se opravdu usmívá a už nepláče.

Od té doby Káťa vždy jedla to, co maminka uvařila, a talíř se na ni vždy vděčně usmál.

Zahřívání:

Držte štětec takto:

je to těžké? Ne, to nic není!

Vpravo – vlevo, nahoru a dolů

Náš kartáč běžel.

A pak, a pak

Štětec běží kolem.

Točené jako top.

Po šťouchnutí přichází šťouchnutí! (Děti provádějí pohyby v souladu s textem).

Děti nejprve šťouchají podél obrysové linie talíře bez barvy. To je nejdůležitější podmínka při kreslení metodou šťouchání. Vybarvování podél čar pomůže dětem lépe porozumět tvarům předmětů. Kresby jsou věrohodnější a jasnější. Opakované pohyby štětcem po obrysu pomohou lépe rozvíjet drobné svaly ruky.

Pedagog: - Nyní položte kvaš na štětec a začněte kreslit popichováním podél obrysové linie štěněte a pak dovnitř. Učitel během práce dětem, které mají potíže, připomíná techniky kreslení.

Odložte štětce a pojďme si hrát, dokud barva zaschne.

Lekce tělesné výchovy: „Pinocchio“

Po tělesné výchově děti kreslí špičkou tenkého štětce, aniž by zvedly štětec ze znázorněné linie na talíře.

VÝSLEDEK:

Pedagog: - Obdivujme talíře, jak jsou krásné! Děti a jejich učitel si prohlížejí všechny kresby.

Aplikace: