Shrnutí lekce kreslení v přípravné skupině „Pozdní podzim“. osnova lekce kreslení (přípravná skupina) na dané téma

Elena Razgildeeva
Poznámky ke kresbě v přípravné skupině „Podzimní krajina“

Abstraktní GCD pro umělecký a estetický rozvoj (výkres) PROTI přípravná skupina« Podzimní krajina»

Podrobit: « Podzimní krajina»

Cíl: Utváření estetických představ u dětí o rysech kompozice podzimní krajina

Úkoly: Naučte děti kresbou zprostředkovat strukturu stromu - kmen (štětcem, větvemi různých délek. K upevnění dovedností výkres olistění pomocí svislého tahu (metoda máčení). Seznamte děti se způsoby míchání barev při zobrazování podzimní krajina;

Rozvíjet jemné motorické dovednosti, kreativitu, duševní aktivitu, paměť, souvislou řeč, představivost;

Pěstovat pozitivní vztah k přírodě.

Materiály na lekci. - bílý list papíru A2 (ukázka, - listy A4 pro děti, - stojany, - tenký štětec, štětec, - vlhčené ubrousky, voda, - palety, - kvaš (žlutý, červený, zelenomodrý, bílý, hnědý, ubrousky pro navlhčení štětce

Metodické techniky:

Ukázka a výklad učitelem, - hudební doprovod, otázky pro děti, - připomenutí techniky výkres, - pozorování dětských prací, rady, - poslech hudby P. Čajkovského, - zkoumání dětských prací, - rozbor práce dětí a učitele.

Průběh činností

Ranní kruh.

(děti si hrají v zájmových oblastech, ozve se krátký signál zvonku, děti sbírají hračky. Ozve se dlouhý signál zvonku - děti jdou k učiteli a sednou si na koberec do kruhu)

Ráno jdeme na dvůr -

Listí padá jako déšť,

Šustí pod nohama

A létají, létají, létají...

V jakém ročním období se tento přírodní úkaz vyskytuje? jak se to jmenuje? (pád listů)

Proč se tyto jevy vyskytují v přírodě? Chlapi, měli jste si o tom posbírat informace doma. Kdo nám řekne jaké informace připravený.

1 dítě: Proč listy s nástupem mění barvu? podzim?

2 dítě: Proč opadávají zažloutlé listy?

O změnách, které nastaly v přírodě s příchodem podzim

řekne nám v básni Angelina:

čte báseň.

Umělec- Podzim maluje krajinu,

Vezme do rukou jednoduchou tužku,

Hladce k nim přináší déšť a vítr,

A teplo ze zázračně hořícího ohně.

září ve spojení s ní maluje obraz,

Do košíku jí dává houby a ořechy,

Listí pokrývá pole a louky,

A nažene všechny ptáky k těm břehům.

Umělec- Podzimní dokončování skic,

Představoval jsem si, že je Aivazovský,

A vyměnil jsem tužku za štětec,

Aby syté barvy plynuly jako moře.

Chlapi, co umělec kreslí v této básni? Podzim(scenérie)

Co se stalo scenérie(dětské předpoklady) (Krajina je malba, které zobrazují přírodu.)

Kdo kreslí krajiny? (umělci- krajináři)

Kluci, podívejte se, kolik obrázků, jak můžete určit, které se zobrazují? scenérie, pomůžeš? (děti si vybírají obrázky znázorňující krajina)

Řekněte mi, kluci, jaké roční období je na obrázcích? (podzim) . jak jsi to uhodl? (umělec používá žluté, červené, hnědé, oranžové, zelené barvy). Jakých barev je více? (žlutá, oranžová, hnědá). Podívejme se na obrázky. Co můžete říci o tom, jak umělec aranžoval určité prvky ve své kresbě? krajina? Řekni mi, proč jsou stromy tady velké a tady malé? (protože tyto stromy jsou blízko nás a tyto jsou daleko) Jak jinak se liší (jasné kreslení větví, listí a v dálce na jednom místě stromy nakreslený blízké jsou nakresleny ve spodní části listu, ale stromy v dálce jsou nakresleny větší a menší).

jaká je? podzim? (dětské předpoklady)

Kluci, líbí se vám to? podzim? Jak? (odpovědi dětí)

Rád chodím například po spadaném listí, jako po zlatém koberci. Není to pravda? na podzim moc krásné? Je to, jako by dobrý čaroděj maloval všechno kolem jasnými barvami.

Kluci, brzy to skončí přijde podzim, v jakém ročním období? Jak si můžeme zachovat krásu? podzimní příroda? Co můžeme udělat, aby nám naše práce připomínala podzim? Nechceš být malým čarodějem a nakreslit podzimní krajinu. souhlasíte? Kde najdeme to, co potřebujeme? kreslících materiálů. (v uměleckém studiu). Pak jdeme do tvořivé dílny.

Kluci, zaujměte svá místa u stojanů.

Chlapi, podívejte se, jestli máte vše, co potřebujete kreslení podzimní krajiny. Přijďte si vybrat požadované barvy kvaše pro kreslení podzimní krajiny.

Vysvětlení metod práce.

Aby se předešlo duplicitním kresbám, je zobrazení provedeno na listu tapety, prvky nejsou zobrazeny v celkové kompozici, ale jako samostatné prvky;

Nejprve musíme určit horizont. Proč je to nutné, co oddělujeme tímto řádkem? (rozlišujeme, kde bude nebe a kde bude země)(toto je ta pomyslná čára, kde se zdá, že se země spojuje s oblohou (kreslí) . K tomu si vezmeme štětec a nakreslíme čáru. Nyní kreslíme oblohu. K tomu si vezmeme štětec, namočíme do bílé barvy a otřeme na list papíru, přidáme další dvě barvy podle vašeho přání, podle toho, jak chcete oblohu znázornit. Například žlutou a modrou, nebo můžete přidat růžovou nebo fialovou a rychle ji potřít vlhkým hadříkem, aniž byste nechali barvu zaschnout, nebe je hotové. Dále nabarvíme spodní část listu, nakreslíme trávu, vezmeme žlutou barvu, poté zelenou, můžete přidat hnědou a také ji přetřete vlhkým hadříkem.

Aby se nakreslit dlouhý záběr, budeme potřebovat široký štětec a dvě nebo tři barvy. Položme je na štětec zároveň, trochu žluté, trochu zelené a trochu modré, a metodou kartáčování po linii horizontu s vámi pohybujeme štětcem, teď nahoru, teď dolů. Aby les vypadal jako skutečný, po spodním pruhu lesa ho trochu setřeme vlhkým hadříkem. Dlouhý záběr je připraven. Aby se remíza Na kmen stromu si vezmeme střední štětec, vybereme dvě barvy, kterými znázorníme kůru stromu a lehkými, uvolněnými pohyby přiložíme chlupy k sobě, štětec se plazí a tím získáme větve které nejsou rovnoběžné se zemí. Na jaké barvy lze použít kreslení kmene břízy? Strom zbývá doplnit korunou stejným způsobem, vybereme dvě barvy najednou, například žlutou a zelenou, nebo můžeme přidat trochu oranžové. Aby se remíza Vybíráme také několik odstínů keřů, například bílou, žlutou, oranžovou nebo žlutou, oranžovou a zelenou, a potiskujeme břízu. Zůstává nám nakreslete větve, vybereme dvě barvy, například hnědou a černou, a pomocí lehkých svislých tahů označíme větve. Přidáme trochu tahů štětcem pro označení trávy. Můžete přidat stromy uprostřed. Zde budou o něco menší než stromy v popředí.

Než začnete kreslení potřebuje připravit naše prsty kdo bude vést prstovou gymnastiku.

Samostatná práce dětí.

Děti přistoupí ke stolům, kde leží různé obrazové materiály, a začnou pracovat.

(hudební doprovod procesu kresba P. I. Čajkovskij « Podzimní píseň» z cyklu "roční období".)

Závěrečná část. Analýza prací.

Teď se chlapi podíváme na vaši práci.

Podívejte se, kdo má největší jas ukázalo se, že je podzim? Nejtemnější, nejchmurnější obloha? Nejzataženější scenérie? SZO nakreslil spoustu stromů? SZO nakreslil nejkrásnější strom?

Podařilo se zprostředkovat obraz podzimní krajina?

Co uděláme s našimi pracemi? (uspořádáme výstavu)

Jak bychom měli výstavu nazvat? (návrhy pro děti)

Děkuji vám za vaši práci, moc jsem si to s vámi užil

cíle: naučit vidět krásu přírody prostřednictvím vizuální činnosti.

Obsah programu: seznamte děti s netradiční technikou kreslení - otisky listů stromů, upevněte v dětech schopnost opatrně používat barvy při práci, rozvíjejte tvůrčí schopnosti, pěstujte zájem o proces kreslení.

Materiál: listy kreslicího papíru, štětec, kvaš, vatové tampony, sklenice s vodou, vlhké ubrousky, listy stromů.

Integrace vzdělávacích oblastí:„umělecká tvořivost“, „komunikace“, „hudba“, „poznání“.

Průběh lekce:

Pedagog: děti, jaké je teď roční období?

Děti: podzim.

Pedagog: Ano. Jedno z nejkrásnějších období v roce. Mnoho básníků, spisovatelů a umělců ve svých dílech zobrazilo podzim.

Děti si prohlížejí reprodukci obrazu I.I. Levitana „Zlatý podzim“.

Co je zobrazeno na obrázku?

Jaké pocity chtěl umělec vyjádřit?

Proč se obraz jmenuje „Zlatý podzim“?

Jaké barvy použil umělec, aby ukázal „zlato“ podzimu?

Co se může stát s tak nádhernou krajinou za dva týdny, měsíc?

Pedagog: čte básně o podzimu („Podzim“ od A. Puškina, „Les jako malovaná věž“ od I. Bunina).

Učitel se ptá: jak básníci popsali roční období „podzim“? Odpovědi dětí.

Učitel: Výborně, teď si trochu odpočineme (probíhá fyzické cvičení „Listy“):

Jsme podzimní listí, sedíme na větvích (děti se krčí)

Foukal vítr - letěli (zvedněte ruce, zatřeste s nimi)

Letěli jsme, letěli jsme (snadné běhání v kruhu)

A tiše seděli na zemi (děti se krčí)

Vítr se zvedl silně (zvedá ruce a třese jimi)

A posbíral jsem všechny listy (snadné běhání v kruhu)

Točil a letěl (děti se točí)

A tiše seděli na zemi (děti se krčí).

Pedagog: Výborně, jakou podzimní krajinu byste chtěl zobrazit, kdybyste byl umělec? jaké barvy bys použil? Učitel vyzve děti, aby nakreslily podzim pomocí listů ze stromů (děti je sbíraly na procházce). Namalujeme list kvašem a uděláme jeho otisk na list papíru, nakreslíme štětcem kmen stromu a pomocí vatových tyčinek nakreslíme mnoho létajících podzimních listů. Co dalšího můžeme nakreslit pro naši krajinu?

Děti: nebe, slunce, řeka.

Praktická část.

Samostatná práce.

Odraz:

Pedagog: Děti, co jsme dnes dělali?

Děti: malovaly podzimní krajinu.

Pedagog: jak jsme nakreslili podzimní stromy?

Děti: otisky listů stromů.

Pedagog: Výborně, jaké krásné podzimní kresby jste vytvořili. Nechte se potěšit těmito podzimními krajinami a zvedněte náladu.

Na závěr si děti poslechnou úryvek z díla P.I. Čajkovského „October. Podzimní píseň."

Kreslení barvami.

Výuka v kompenzační skupině pro děti s mentální retardací, přípravná skupina pro školu

Podrobit: podzimní strom ve větru a dešti.

Cíl: nadále rozvíjet schopnost vytvářet narativní obrazy pomocí barev.

úkoly:

1. Naučte se kreslit strom ve větrném a deštivém počasí.

2. Pokračujte v rozvoji dovedností kreslení tenkých linek koncem štětce.

3. Rozvíjejte schopnost přidávat do kresby své vlastní doplňky (mraky, ptáci, tráva atd.).

4. Rozvíjet sluchovou a zrakovou pozornost, paměť, řeč, vizuálně-figurativní myšlení.

5. Rozvíjet zájem a pozorování o okolní přírodu, všímat si změn v ní.

6. Pěstujte lásku k přírodě, nezávislost a aktivitu.

Integrace vzdělávacích oblastí: kognitivní vývoj, vývoj řeči, tělesný vývoj, umělecký a estetický vývoj, sociální a komunikativní vývoj.

Práce se slovní zásobou: pozdní podzim, zataženo, větrno, deštivo.

Přípravné práce: procvičování lexikálního tématu „Podzim“, pohled na podzimní strom při procházce. Ráno: prohlížení ilustrací a fotografií na téma „Podzim“.

Materiály: barvy, stojany na štětce, štětce, sklenice, ubrousky, kresby pozdního podzimu (ukázky), pracovní plány.

Průběh lekce.

1.Úvodní část

Učitel shromáždí děti na koberci a vyzve je, aby si básničku poslechly.

Listí padá, padá,

Na naší zahradě padá listí.

Žluté, červené listy létají...

Ptáci létali na jih: husy, havrani, jeřábi.

Toto je poslední hejno

V dálce mával křídly.

2. Hlavní část

Děti, řekněte mi, jaké je teď roční období? (podzim)

Jaký je podzim? (pozdě)

Jaké je počasí na konci podzimu? (větrno, zataženo, deštivo)

Řekni, Kirille,…….. (opakovaně vyslovuj slova ze slovní zásoby, posiluj výslovnost slov jednotlivě i ve sboru).

Pojďme se podívat na kresby pozdního podzimu a hádat hádanku.

Není známo, kde žije

Snáší se dolů a ohýbá stromy,

A my ho neuvidíme,

Kdo je to - můžeme hádat? (vítr).

Přesně tak, vítr.

Vyšetření vzorků.

Řekni mi, když venku fouká, jaké je počasí? (- větrno, opakování slov).

Co se stane se stromy? (houpat se, ohýbat se k zemi).

Stanovení cíle. Přehled diagramů a jejich diskuse.

Dnes nakreslíme podzimní strom ve větru a dešti.

Tyto diagramy vám pomohou při kreslení. Podívejme se, kde začínáme, co je první...

Teď si trochu pohrajeme, představme si, že jsme stromy.

Koordinace řeči s pohybem.

Ruce zvednuté a třesené;

To jsou stromy v lese;

Ruce se skláněly a třásly se,

Je to vítr, který sráží listy,

Zamávejme hladce - to jsou ptáci létající,

Když se posadili, paže měli ohnuté dozadu.

Než začneme, natáhneme prsty a pohrajeme si s nimi: prstová gymnastika

1,2.3,4.5 budeme sbírat listy. Nasbíráme březové listy, jeřabiny, javorové listy, kaliny, dubové listy a odneseme podzimní kytici mamince

(Navrhuji pustit se do práce. Zatímco děti pracují, využívám techniky nepřímého vedení, využívám fyzickou asistenci, pokyny, věnuji pozornost schématům. Vytvářím situaci úspěchu, stimuluji děti k aktivitě.

Navrhuji doplnit kresbu o detaily: mraky, déšť, odlétající ptáci, poletující poslední listy atd..).

3. Závěrečná část. Sečteno a podtrženo.

Ti, kteří skončili, jsou požádáni, aby uklidili svůj pracovní prostor, tiše, aniž by rušili ostatní.

Když dokončím práci, shromáždím děti a položím otázky:

Řekni mi, co jsme dnes (teď) nakreslili?

Jaké stromy jsme dostali?

Jste všichni skvělí kamarádi, nádherné kresby, pojďme je vzít na naši výstavu a ukázat rodičům.

Viktorie Sacharová
Shrnutí lekce kreslení v přípravné skupině „Pozdní podzim“

Úkoly:

vzbudit v dětech zájem pozdní podzim, rozvíjet schopnost být emocionálně rozptýleni náladou smutku, smutku, přenášeného v poezii. V krajinářské kresbě vzbudit touhu vyjádřit tento stav pomocí barvy; naučit se pracovat s paletou, vytvářet barevné schéma a získat matné šedé tóny. Posílit dovednosti zobrazování stromů a keřů bez listí.

Vývojové prostředí:

série obrazů" Podzim“, albové listy, kvaš, paleta, štětce různých velikostí, voda, ubrousky.

Přípravné práce:

rozhovor o pozdní podzim, mezi její znaky patří prohlížení obrazů, memorování básniček, pozorování za chůze.

Průběh lekce.

Kluci, poslouchejte báseň A. Pleshcheeva a přemýšlejte o čem autor říká v podzimním období:

Nudný obrázek!

Mraky jsou nekonečné.

Déšť neustále prší

Louže u verandy.

Zakrslý jeřáb

Pod oknem vlhne

Podívá se na vesnici

Šedá skvrna.

Jste s tímto obrázkem spokojeni? nakreslený básníkem?

Tak to je různé podzim! Buď světlý, elegantní, nebo tichý, smutný, šedý. Dnes budeme nakreslit takový podzim. Jaké barvy k tomu budete potřebovat – teplé, světlé nebo studené, šedé?

Podívejte se na obrázek znázorňující pozdní podzim. jakou barvu má nebe - jaké jsou stromy?

Nyní vám řeknu, jak tyto jemné barvy získat. Na stolech máte palety, umělci tyto palety používají ke skládání barev. A ty to uděláš. Chcete-li získat šedou barvu, musíte do bílé přidat trochu černé barvy. Pokud chcete kreslit mraky, pak vezměte modrou barvu a přidejte do ní trochu černé a bílé barvy, promíchejte je na paletě. Barva trávy pozdní podzim Ztratila také jas – je hnědá. Vezměte zelenou barvu a přidejte do ní trochu žluté a hnědé - získáte hnědou barvu.

Takže nejprve musíte na paletu nanést správnou barvu a pak nakreslete to na list papíru. Zamyslete se nad svým obrazem a pusťte se do práce.

Po promoci výkres práce jsou vystaveny k nahlédnutí.

"Nebe už dýchalo podzimem..."

cíle: Rozšiřte u dětí chápání charakteristických znaků podzimu; naučit je nacházet v přírodě; objasnění představ o změnách, které nastávají na podzim v životě rostlin; nadále se učit rozlišovat některé stromy; pěstovat kognitivní zájem, šetrný vztah k přírodě a vnímavost k vnímání krás podzimní krajiny. Pěstovat představivost, pozornost a paměť, přátelský přístup ke svým vrstevníkům, touhu hrát si spolu;Naučte děti zprostředkovat dojmy z podzimu v kresbě; samostatně a kreativně reflektují své představy o krásných přírodních jevech pomocí různých vizuálně výrazových prostředků. Rozvíjejte smysl pro barvy a schopnost úspěšně umístit obrázek na list papíru. Procvičte si malování s kvašem (štětec dobře opláchněte, osušte, podle potřeby přidejte barvu na štětec). Pěstovat estetický vztah k přírodě. Vzbudit zájem o uměleckou kreativitu. Pokračujte ve výuce, jak zprostředkovat předměty a jevy okolního světa prostřednictvím kresby.

Integrace oblastí:Komunikace, Smyslový rozvoj, Zdraví, Socializace, Umělecká tvořivost.

Přípravné práce:

  • Rozhovory o podzimu;
  • Čtení uměleckých děl: „Leaf Falls“ od I. Sokolova-Mikitova, „Les na podzim“ od A. Tvardovského, básně o podzimu od A. S. Puškina, A. Pleshcheeva, A. I. Bunina;
  • Učení básní a rčení o podzimu;
  • Zpívání písní o podzimu a poslech hudby;
  • Prohlídka ilustrací a fotografií zachycujících podzimní přírodu;
  • Kresba v hodinách výtvarné činnosti a samostatné výtvarné činnosti různých stromů;
  • Práce s plastelínou a její nanášení na podklad (plasticineografie);
  • Pozorování stromů při chůzi;
  • Řemesla vyrobená z přírodních materiálů;
  • Příprava kmene břízy z bílé plastelíny.

Materiály a vybavení:

  • Ilustrace zobrazující smíšený les.
  • Kvaš, tónované listy papíru, štětce, sklenice na vodu, ubrousky.
  • Panenka Ježek z loutkového divadla.
  • Nahrávka hudebního cyklu P.I. Čajkovského „Roční období“ (říjen).

Průběh lekce

vychovatel: Dnes máme neobvyklou aktivitu. Pojďte dál a posaďte se na židle. Poslouchejte, jak krásně zní hudba. Jaká slova můžete zvolit k popisu této hudby? (přemýšlivý, jasný, nádherný) Jaké roční období vám to připomíná? (podzim)

Poslech (hraní hudby)

Vychovatel : Kluci, vzpomeneme si, jaké je teď roční období? (podzim)

Jaké podzimní měsíce znáte? (září, říjen, listopad)

Jaký je podzim? (brzy, pozdě, zlatá)

Jaký je teď podzim? (pozdě)

Připomeňme si známky pozdního podzimu. Odpovídejte celými větami. Ptáci odlétají do teplejších oblastí. Často prší, je zataženo a chladno. Lidé nosí teplé oblečení (boty, bundy, čepice). Ze stromů padá listí - začalo opadávání listů. Čím se stávají listy? (žlutá, červená, oranžová, hnědá). Na podzim se sklízí zahrady a sady.

vychovatel: Výborně kluci, pamatujte si všechno. Zavřeme nyní oči a představme si, že jsme v pohádkovém podzimním lese (zní hudba)

Moment překvapení

Ozve se ťuk: Ťuk-ťuk-ťuk!

(učitel mu dá na ruku loutku ježka)

Pedagog: Dobrý den! Kluci, kdo nás přišel navštívit?

Ježek: Ahoj lidi! Jsem ježek. Žiji v lese a chráním ho. Dlouho na tebe čekám, v lese se nudím, chci si s tebou hrát, pojď na tuto mýtinu.

Vychovatel : S radostí. Víš, ježko, aby to nebyla nuda jít na mýtinu, kluci znají spoustu různých pohybů. Ano a musíte se zahřát.

Tělesná výchova minuta.

Najednou se nebe zatáhlo mraky(Děti se postaví na špičky a zvednou zkřížené ruce.

Začal padat štiplavý déšť.Skáčou po špičkách, ruce drží na opasku.

Déšť bude plakat dlouho,

Roznese rozbředlý sníh všude. Dřepněte si, ruce mějte na opasku.

Špína a louže na silnici,Chodí v kruhu a vysoko zvedají kolena.).

Zvedněte nohy výše.

Ježek: Posaďte se (děti sedí na podložce). V mém lese je mnoho stromů. Víte, jak se jim říká?

Hra "Pojmenujte stromy"

Ježek: Jak jsou si stromy podobné? (všechny stromy mají kmen, kořeny, větve)

Jak se od sebe liší? (Některé stromy mají listy, říká se jim listnaté, jiné mají jehličí - jehličnaté a liší se i barvou kůry (bříza).

Ježek: Kluci, rádi řešíte hádanky? Tady mám nějaké skladem.

Hádanky

1. Mezi stromy ležel polštář s jehličím.

Ležela tiše, pak najednou utekla. (ježek)

2. Někdo rozkousal borovou šišku na větvi a hodil zbytky dolů.
Kdo obratně proskočí stromy a vyletí mezi duby?
Kdo schovává ořechy do důlku a suší houby na zimu? (veverka)

3. V zimě spí v doupěti pod obrovskou borovicí.
A když přijde jaro, probudí se ze spánku. (medvěd)

4. Hádej, co je to za klobouk, je tam celá náruč kožešiny.
Běhá čepice po lese a ohlodává kůru kmenů? (zajíc)

Ježek: Výborně kluci! Znáš všechna zvířata v lese. Rád jsem si s tebou hrál.

vychovatel: ježko, v lese je teď podzim, pojďme ukázat klukům, jak umělci líčí podzim. Kluci, podívejme se na reprodukce obrazů o podzimu

Zkoumání reprodukcí.

Toto dílo se nazývá „Zlatý podzim“. Podívejte se, jak umělec zobrazil krásu přírody. Jaké barvy použil? (Žlutá, modrá atd.) Všimněte si, jak jsou uspořádány detaily obrázku: v popředí jsou stromy a řeka zobrazeny větší a jasnější než to, co vidíme na pozadí. Chápeme také, že je slunečný den, protože... stíny ze stromů padnou, obloha bude jasná. Na jiném obrázku ale vidíme úplně jiný podzim. Stromy jsou téměř holé, déšť mrholí, vítr fouká. Obloha je šedá. Tak nám umělec viděl a ukázal podzim. A dnes ty a já budeme také umělci a budeme také „malovat obrazy“. Ano, ano, jen psát, ne kreslit. Koneckonců, je správné říkat „malovat obrazy“.

Org. Okamžik. Hudba hraje.

Kluci, slyšíte hudbu P.I. Čajkovského "Roční období". Jakou náladu tato hudba vyjadřuje: veselá, smutná, zamyšlená atd.?

Skladatel nám pomocí hudby zprostředkoval svou podzimní náladu. Ale Alexander Sergejevič Puškin toto roční období velmi miloval a napsal o něm mnoho básní. Poslouchejte zde:

Nebe už dýchalo podzimem,

Slunce svítilo méně často.

Den se krátil.

Tajemný lesní baldachýn

Svlékla se se smutným zvukem.

Hlučná karavana hus

Dosáhl na jih. Blíží se

Docela nudná doba.

Venku už byl listopad...

Jaká je povaha této básně? (odpovědi dětí)

Rozhovor po přečtení.

O jakém ročním období tato báseň mluví? (O podzimu)

O jakém podzimním období zde mluvíme (pozdní podzim)

Najděte slova, která podporují váš názor.

(Blížilo se celkem nudné období, listopad už byl za námi).

Který měsíc je pozdní podzim? (Listopad)

Jaké další období podzimu existuje? (Brzy)

Které měsíce patří časnému podzimu? (září, říjen)

Jaké známky podzimu básník zmiňuje?

Jak rozumíte slovům

"Tajemný baldachýn lesů byl odhalen se smutným zvukem..."

(Listy odlétají ze stromů a je to smutné a smutné).

Co znamená slovo karavan?

(Pohybuje se řetězec - jeden po druhém)

Kdo stěhoval karavan? (Husy)

kam šli? (Let na jih)

Kteří další ptáci létají na jih do zimy? Proč na jih?

Chlapi, nejen skladatelé a spisovatelé zasvětili svá díla podzimu, ale i slavní umělci malovali obrazy zachycující krásu tohoto ročního období. Pojďme kreslit i pozdní podzim.

Praktická práce.

Zaujímáme svá místa. Než začnete pracovat, trochu se zamyslete nad tím, co přesně chcete na svém listu papíru znázornit, jak uspořádáte svůj plán. Jaké barvy budete potřebovat? Pokud potřebujete míchat barvy, abyste získali jiné odstíny, máte paletu.

Děti kreslí.

Recenze děl.

Na konci práce se kresby pověsí na stojan, děti je zkoumají, hodnotí, sdílejí své dojmy.