Nod on music.docx - Shrnutí hudební lekce (NOD) ve starší přípravné skupině „The Magic Book of Music. Souhrn vzdělávacích aktivit pro hudební rozvoj dětí v seniorské skupině „Cesta zimním lesem“

Organizace: Mateřská škola č. 29 „Yagodka“

Místo: Republika Bashkortostan, Beloretsk

Cíl: obohatit životní zkušenost děti s živými dojmy, poskytují příležitost vyjádřit se různé typy hudební činnost.

úkoly:

Vzdělávací: Obohaťte zážitky dětí tím, že je seznámíte s různými hudebními díly a použitými výrazovými prostředky. Pokračujte v seznámení s dílem skladatele P.I. Čajkovského. Zlepšit dětskou řeč, schopnost jasně vyjádřit své myšlenky, obohatit slovník. Formovat kognitivní zájem dětí o proces hudební činnosti.

Vzdělávací: Připravit pěvecký a artikulační aparát na zpěv prací na různými způsoby podle fonopedické metody V. V. Emeljanova. Upevnit schopnost souvislého zpěvu, začít zpívat včas po úvodu, změnit sílu hlasu, osvojit si nejrůznější pěvecké techniky. Zlepšit provedení figurativních pohybů v souladu s povahou hudby. Rozvíjet taneční kreativitu, projevovat originalitu, výraznost a nezávislost.

Pedagogové: Vytvořte kulturu naslouchání klasická hudba. Zlepšit schopnost objektivně hodnotit jednání ostatních dětí. Vychovat respektující postoj k sobě navzájem, smysl pro kolektivismus, iniciativu, nezávislost.

Technická podpora:

  • Počítač
  • Projektor
  • Audio a video zařízení

Knihovna médií

  • Multimediální prezentace
  • Zvukové záznamy

Zařízení:

  • Hudební znaky (forte, piano)
  • Noty
  • Bubny hudební nástroje(talíře, lžíce, tónový blok, ořechové stopy..)
  • Sněhová koule
  • Papírové klobouky

Průběh lekce:

Děti vstupují do sálu, kde je čeká hudební ředitel.

Hudba ruce : Dobré odpoledne, kluci. Kluci, jsem moc rád, že vás všechny vidím. Ale dnes bych tě chtěl lépe poznat. K tomu vám navrhuji vymyslet si vlastní taneční etudu s názvem « Pojďme se seznámit" , těch. musíte přijít na to, jak se prezentovat, najít výrazné pohyby, může to být nějaká neobvyklá póza, gesto...

Náčrt: „Pojďme se navzájem poznat“

Hudba ruce: koho jsi měl nejraději? Kdo by se mohl vyjádřit přesněji? Moc ráda jsem vás poznala, byli jste všichni tak odlišní, neobvyklí, což znamená, že jste talentovaní! Možná všichni rádi tvoříte hudbu? ( odpověď dětí)

A nyní vás chci pozvat na hudební výstavu obrazů a být vaším průvodcem. Souhlasíš, že půjdeš se mnou? Víte, co je výstava obrazů? (odpovědi dětí) Pouze toto se stane neobvyklá výstava. Obrazy na této výstavě nejen uvidíme, ale i uslyšíme.

Kluci, jak se dostaneme na výstavu? Protože se jedná o hudební výstavu, znamená to, že musíme něco udělat hudební úkol? Dostat se tam nám pomůže hudební stopa, po které se při vydávání naší cesty musíme řídit taneční úkoly. Jste připraveni?

(Děti provádějí pohyby podle textu a procházejí tak hudební místností).

Držme se spolu za ruce

Všichni jdeme pomalu,

Položíme nohu na palec.

Udržujte záda rovná

Rovné jako rákos.

Špička krok, poskoky, boční cval.

Tady jsme hudební výstava. Skluzavka (krabice, panenka)

Kluci, co je na obrázku? Chtěli byste otevřít tuto krásnou krabičku a zjistit, co v ní je? Snímek: Box se otevře v něm - perník.)

Zajímalo by mě, proč ty a já vidíme perník? Kluci, kdo miloval perník?

Malá Péťa. Skladatel, Peter I.Ch. skládání hudby" Nová panenka„Vzpomněl jsem si na panenku, kterou jsem často vídal v dětství. Vyzdobila pokoj, kde dívky bydlely. Byla to natahovací panenka s pohyblivými klouby – její ruce a nohy se pohybovaly a ohýbaly. A budoucí skladatel běžel k dívkám, aby ji obdivoval. Je pravda, že pokoj navštívil nejen kvůli panence. Byly tam truhly, ve kterých se skladoval perník. Právě ony malého Péťu zajímaly především.

P.I. Čajkovskij je velký ruský skladatel.

V volný čas P.I. rád si hrál se svými malými synovci. U sestry P.I. Alexandra Iljinična měla sedm dětí a Čajkovskij pro ně neúnavně vymýšlel svátky s ohněm, ohňostrojem a samozřejmě tancem, kde sám doprovázel klavír.

Nejmladší synovec měl potíže se zvládnutím složitosti hry na klavír v hodinách vyhrazených pro cvičení. Petr Iljič, sedící na verandě u čaje, zaslechl ve vedlejší místnosti nešťastného „pianistu“, jak mučí stupnice a etudy. Bylo mu miminka líto a rozhodl se napsat cyklus plic klavírní kusy, charakterově rozmanité, s ohledem na obtíže začátečníka, hry, které jsou snadné, zapamatovatelné, s zajímavá jména. Zde najdete obrázky přírody a názvy dětských her. Pohádkové postavy a taneční melodie.

"Dětské album“ – toto je 24 jednoduchých skladeb pro klavír titulní strana první vydání: "Věnováno Voloďovi Davydovovi. Dětské album. Sbírka lehkých her pro děti."

Snímek – „Chodící vojáci, panenko“

P.I. Čajkovskij psal hry nejen pro dívky, ale i pro chlapce. Hry, které o těchto hrách mluví, se nazývají „Hra s koňmi“

Kluci si rádi hrají na vojáky. Zde je hračka armáda podnikající krok v legrační pochod. Co znamená slovo "pochod"? ( odpověď

děti) Ano, slovo pochod znamená průvod. Pro lidi je pohodlnější chodit na hudbu. Rytmus hudby je velmi dobrý dirigent. Samotné zvuky mohou přikazovat pohybu. Pořádají se pochody pro všechny příležitosti. Hudba – pochod – není jen doprovodem vašich kroků, ale také portrétem těch, kteří jdou.

Jak se tato hra liší od hudby? dřevěné vojáky? jak se tomu říká?

"Nová panenka." Zdá se, že melodie v něm jiskří štěstím, zprostředkovává radost a potěšení.

Poslech: "March of the Wooden Soldiers", "New Doll"

Snímek – „Zimní obrázek“

co tam vidíš? Jak se děti baví, užívají si zimy a nadýchaného sněhu.

Ale zimní sníh může být pichlavý a drsný. Studený vítr bude kvílet, vánice bude hučet. Hudba vánice musí být zobrazena jinak než tanec sněhových vloček – hra musí být rozhodná, asertivní, rychlá:

Bouře hučí, v práci - beshu - mit.

Je velmi děsivé být sám, ale sněhová bouře je stále woo-hoo, yes-oo-oo!

Skluzavka – „Vrabci“

Podívej, přiletěl vrabec a je také šťastný zimní den, zpívá svou píseň:

Kuka-cvrli, chick-cvrli, skočil jsem na sněhovou kouli! (vrabec)

Pojďme si také zazpívat jeho píseň.

Teď si rozehřejme artikulační aparát a pohrajme si s jazykem, vidím, že máš zmrzlé rty.

Ukázali jazyk a trochu ho kousli.

A teď si s nimi hráli, olizovali nám rty.

Kutáleli jsme balony, nafoukli jsme vlastní balon,

Ó! Tak mi praskl balón!

Usmívejte se rychle, všichni se bavíme!

Cvičení o fonopedické metodě rozvoje hlasu od V. Emeljanova

Kluci, hádejte, co je to za melodii? Právo. Toto je zimní píseň.

Budeme to provádět pečlivým sledováním těchto hudebních znamení. Jak se jmenují a co v překladu znamenají. ( Forte a klavír.)

Učitel ukazuje hudební znaky a děti píseň předvádějí, někdy potichu, někdy nahlas.

Zvuky „Zimní píseň“ od V. Vitliny

Skluzavka - "vánoční stromeček"

Na tomto obrázku vidíme vánoční stromeček. Známe ty a já písničku o vánočním stromečku?

Pojďme si s vámi svá slova upevnit. Co řekneme vánočnímu stromku? Ahoj…

Co děláme u vánočního stromečku? Tančíme v kruhu. Pomocí naváděcích otázek děti upevňují text písně.

A tyto nám pomohou zpívat tuto píseň: hudební noty(poznámka-ryba, poznámka-děti)

Píseň zní: Ahoj, ahoj, vánoční stromeček A. Mikhailenko

Snímek - „Šumivý vánoční stromeček“.

Našemu vánočnímu stromku se líbilo, jak jsme píseň zpívali. Píseň zněla vesele, radostně, zvonivě.

Snímek - "Houslový klíč, ježek hraje na buben."

Podívejte, houslový klíč nakresleno zde, co to znamená?

Setkali jste se někdy s hudebními ježky? Například ti, kteří hrají na bicí? Ale moldavský básník Georgij Vier, představte si, musel!

Poslechněme si, jak to popsal:

Ježek chodí s bubnem: bum-bum-bum!

Ježek si celý den hraje: bum-bum-bum!

S bubnem za rameny bum-bum-bum!

Náhodou se do zahrady zatoulal ježek, bum-bum-bum!

Měl velmi rád jablka, bum-bum-bum!

Zapomněl buben na zahradě, bum-bum-bum!

Hudební režisér: Vtipná básnička, že? Nyní se zařídíme zajímavá hra. Řekni mi, jaká slova se v poezii neustále opakovala, každý druhý řádek? Kolik úderů bubnu představuje tato slova? Nyní vyndáme náš buben a vezmeme tyčinky. U opakovaných slov budete bubnovat přesně a rytmicky.

A nyní vezmeme bicí hudební nástroje a pomocí nich znázorníme hudebního ježka.

Orchestr bicí nástroje: "Hudební ježek"

Hudební ředitel: co je, co se stalo?

Najednou se počasí změnilo

Foukal veselý vánek

A najednou začalo sněžit.

Dostaňte se všichni do kruhu

Sněhová koule bude tančit.

Hra je tanec: « Kouzelná sněhová koule"

Hudební režisér: Jak jsi chytrý, kolik taneční pohyby víte, že můžete ztvárnit každého hrdinu.

Naše exkurze je u konce a je čas se tam vrátit mateřská škola. Ukázalo se, že jste pozorní posluchači, úžasní umělci a prostě dobří, úžasní kluci. Na co nejraději vzpomínáš a co máš rád? proč se ti to líbilo? Dnes jste mě tak překvapili, že jsem pro vás připravil papírové čepice s nápisem „Mám se dobře!“

Použitá literatura:

  • E.I. Yudina „moje první učebnice hudby a kreativity“,
  • „Příručka hudebního režiséra“ č. 3 2015
  • „Vývoj hlasu“ V.V.Emelyanov

Panteleeva Elena Anatolevna,

hudební režisér

MBOU "Střední škola č. 2"

KHMAO-Jugra, Jugorsk

Cíl

Aby děti získaly znalosti o typech zvuků, hudební gramotnost. Rozvíjet hudební schopnosti zpěvem, tancem a hrou na hudební nástroje. Pěstujte lásku k hudbě.

Průběh lekce.

Hudební režisér:

Kluci, dnes zahájíme naši lekci zábavnými cvičeními.

Jsme spolu kamarádi

Běžíme na místě.

Pokud v srdci není mír,

Hlasitě dupali nohama!

A další!

A teď moji dobří

Hlasitě tleskejte rukama!

A posaď se!

Hudební režisér:

Kluci, co jsme teď dělali?

Děti. Dupali, tleskali, dělali hluk.

Hudební režisér:

Jak můžete nazývat takové zvuky?

Děti. Hluky.

Hudební režisér:

Pojďme chvíli mlčet a zaposlouchejme se do zvuků kolem nás. Myslíte si, že tento svět je tichý nebo ne? (odpověď). Svět kolem nás zní. Kolem nás je mnoho zvuků.

Řekni mi, jaké zvuky slyšíš na ulici? Jaké domy? (odpověď)

To je pravda, všechno je to hluk. Pojďme si hrát. Ze zvuků budu dělat hádanky a vy uhodnete.

Hra „Hádej zvuky“ (za obrazovkou jsou zvuky)

Hluky jsou nehudební zvuky, včetně hlasů přírody, co teď slyšíte?

co teď slyšíš? ( hraje na metalofon). To jsou také zvuky, ale jaké? Hluk?

(odpověď) Zvuky hrané na hudební nástroje se nazývají hudební. K hudebním zvukům patří i lidský zpěv. Opakujeme: jaké zvuky existují?

Hudební režisér: Teď si dáme malý kvíz.

Rozdělme se na dva týmy a vezměme si karty, já ty zvuky pojmenuji a ty je zařadíš na hudební nebo nehudební.

(zpěv chlapce, vrzání dveří, zvuk ženský sbor, zvuk moře, zvuk míče, hra na housle, zvuk orchestru, hluk auta, hra na klavír)

A podle jakých zvuků poznáte člověka, aniž byste ho viděli?

Hudební režisér: Kluci, navrhuji vám udělat si výlet do Země Hudební zvuky, ale nejprve je třeba odpovědět na otázky.

Kdo je skladatel?

kdo je hudebník?

Pro koho hudebník hraje svá díla? (pro posluchače)

Vidím, že jste připraveni cestovat. Dobrá práce!

A do země hudebních zvuků nás zaveze neobvyklá loď.

Logorytmická skladba „Na vzducholodi“ (autor básní a vět E.E. Sokolov)

Tak jsme letěli do země hudebních zvuků, do města „Ding-Ding“. Jak se jmenují obyvatelé tohoto města? Hádej hádanku.

Zábavné háčky

Sedí na pravítkách

Sedí na pravítkách

Říkají vám, abyste zpívali písničky? (poznámky)

Mám kouzelný klíč, bez kterého nemůžete otevřít dveře do domu, kde bydlí bankovky. Jaký je název tohoto klíče? ( houslový klíč nebo klíč G)

Nyní je čas seznámit se s našimi poznámkami.

Děti mluví o poznámkách a umísťují je houpačka

Poznámka "C"

"Do" běží domů po cestě,

"Do" dorazilo k bráně

Jde se po schodech nahoru.

Poznámka "D"

Poznámka se schovala do díry,

Pod prvním řádkem

Poznámka "mi"

První na řadě je „mi“!

Muzikanti to vědí!

Nyní rozumíte:

Žádné jiné noty s sebou nemám!

Poznámka "F"

"Fa" - v lese křičí sova!

Poznámka "sůl"

Na druhém řádku jsem já,

Poznámka "sůl" je moje jméno.

Poznámka "A"

"La" - celá země zpívala!

Poznámka "B"

Poznámka "B"! Jsem nejhubenější ze všech

Tak jsem vylezl nahoru.

Bydlím nad "mi" a "sol"

Třetí řádek je moje adresa!

Na pěti řádcích

Zábavné a přátelské

Všechny poznámky jsou živé.

Do, re, mi, fa, salt, la, si – tak se jim říká!

Děti zpívají stupnice

Nyní jsou všechny poznámky shromážděny,

Takže už brzy budeme moci zpívat!

Po žebříku - úžasné.

Je tak snadné chodit nahoru a dolů

Poznámky je třeba studovat

Zazpívat nám píseň!

Píseň „Pojďme začít kulatý tanec“ (So. „Zimní fantazie“ od I. Kaplunové, I. Novoskolceva)

Hudební režisér:

Kluci, Notes jsou velmi hraví, rádi běhají, skáčou, tančí a vědí, jak se spřátelit.

Ukažte, jak jste veselí a přátelští.

Hra "Hledat" (So. „Dovolená každý den“ I. Kaplunova, I. Novoskoltsev)

Nyní vás noty zve do obchodu s hudebními nástroji, který prodává hudební nástroje. Tento obchod je výjimečný, abyste mohli nakupovat, musíte správně klepat na rytmus.

hra" Hudební loto»
Pohádka "Ryaba Hen"
děti vyslovují pohádku T.E

Hudební režisér.

Takže ty a já jsme navštívili zemi, kde žijí noty. Noty velmi milují své rodné město, ve kterém bydlí a v jakém městě bydlíš? (odpověď). Miluješ své město?

Pojďme zpívat píseň o vlasti, oh vlast, kde jsi se narodil.

Píseň „Co nazýváme vlast“ (časopis "Bell" č. 25 2002)

Hudební režisér: Kluci, naše cesta skončila, je čas, abychom se vrátili do školky. Chci vám přát, milujte hudbu, buďte s ní přátelé. Nechte hudbu být vaším přítelem. Hodně štěstí s hudbou! Nechte ve své duši zazvonit zvoneček, jehož zvuk vám dává teplo a radost lidem kolem vás!

Děti odcházejí ze sálu na hudbu.

Použitá literatura.

N.A. Moreva „Hudební aktivity a zábava v předškolním zařízení“

Časopis „Knihy, noty a hračky pro Kaťušku a Andrjušku“ č. 3 2002.

Časopis "Hudební paleta" č. 4 2005

Časopis "Zvonek" č. 25 2002

„Osvědčení o vydání“ série A č. 0000899, datum odeslání 21. února 2013, účtenka č. 62502658075633

Zveme učitele předškolní vzdělávání Tyumenská oblast, Jamalsko-něnecký autonomní okruh a Chanty-Mansijský autonomní okruh-Yugra zveřejňují své metodický materiál:
- pedagogické zkušenosti, originální programy, metodické příručky, prezentace pro třídy, elektronické hry;
- Osobně vyvinuté poznámky a skripty vzdělávací aktivity, projekty, mistrovské kurzy (včetně videí), formy práce s rodinami a učiteli.

Proč je výhodné publikovat u nás?

Autorský materiál pro hudební režiséry. Shrnutí otevřené soutěžní lekce v seniorská skupina Předškolní vzdělávací instituce využívající zdravotně úsporné technologie. Existují aplikace, ze kterých si můžete vytvořit multimediální prezentaci pro vaši lekci. Tato aktivita obsadila v soutěži první místo.

Stáhnout:


Náhled:

Abstrakt GCD v hudbě

„Cesta na kouzelné ostrovy“

Pohled: tématické gcd

Podrobit: „Cesta na kouzelné ostrovy“

Typ: činnost - cestování

Věková skupina: seniorská skupina

úkoly:

Vývojový:

  • Vytvořte podmínky pro rozvoj: pocitů metrorytmické pulzace; modální pocit; slyšení výšky a intonace; artikulační motorika; dikce; zpěv a řeč dýchání; Pozor; koordinace; paměť; sluchový, kreativní představivost a asociativní myšlení;

Vzdělávací:

  • naučit se rozlišovat různé druhy hudby;
  • povzbuzovat děti, aby byly kreativní prostřednictvím psaní písní;
  • odhalit koncept" hlasivky»;
  • podporovat vytváření slovní zásoby emocí a pocitů.

Vzdělávací:

  • podporovat kulturu naslouchání;
  • pěstovat subjektivně-hodnotový vztah k umění

Metody: vizuální, praktický, verbální, hravý.

Techniky: vysvětlení, rozhovor, ukázka.

Technické tréninkové pomůcky:zvuková, vizuální.

Pedagogické technologie:humánně-osobní, herní, RTV.

Zařízení: multimediální instalace, mapa kouzelných ostrovů, dětské hudební nástroje, pestrobarevné karty „Paleta barev“, portrét skladatele P.I. Čajkovskij, vícebarevné poznámky, pravítko s nití pro experiment, balón, pin, nota s chorálem.

Repertoár:

  1. Valeologický zpěv „Ahoj“.
  2. Artikulační cvičení „Schovejte cukroví“.
  3. Hudební a aktivní imaginativní hra „Obyvatelé pod vodou“
  4. hudebně didaktická hra"Hádej, co hraju."
  5. Orchestr "Wave".
  6. Obecný tanec "Barbariki".
  7. Dechová cvičení „Svíčka“.
  8. „Autumn Song“ od P.I. Čajkovského.
  9. „Neapolská píseň“ od P.I. Čajkovského.
  10. "Vtipná písnička."

Průběh lekce

Hudební režisér:

Kluci, dneska tohle hudební setkání, strávíme to spolu. Jmenuji se Tatyana Yuryevna.

Pojďme pozdravit neobvyklým způsobem, opakujte po mně:

Valeologický zpěv "Ahoj!"

Dobrý den, zlaté slunce!

Ahoj, modrá obloha!

Ahoj, lehký vánku,

Ahoj, dubáku.

Ahoj ráno! Dobrý den!

Nejsme líní pozdravit!

Ahoj!

Zvu vás na výlet na kouzelné ostrovy. Rádi cestujete?

A tak, že naše kouzelná cesta už to začalo, pohostím vás neviditelnými kouzelnými bonbóny a všichni se také staneme čaroději. Připravte si jazyk, házím cukroví. Chyť to!

Artikulační cvičení „Schovejte cukroví“

Jednou - za pravou tváří vidím sladkosti.Děti schovávají jazyk za pravou tvář

Za druhé – za levou tváří vidím sladkosti.Děti si schovávají jazyk za levou tvář

Za třetí – nevidím žádné cukroví!Děti dokořán otevírají ústa

Dopřáli jsme si nějaké cukroví,Děti si olizují rty

A proměnili se v čaroděje.

Je čas, abychom se vydali na cestu.

SNÍMEK Č. 1 MAPA OSTROVŮ (viz příloha č. 1)

Ty a já budeme cestovat po této mapě.

(Upozorňuje na mapu s kouzelnými ostrovy, prohlíží si ji s dětmi).Ale jak se dostaneme na první ostrov?

(Odpovědi dětí)

Kluci, jsme kouzelníci a můžeme se proměnit v koho chceme. Pojďme se proměnit v obyvatel pod vodou a dostaneme se na ostrov. Pod krásná hudba budete plavat, a jakmile ustane hudba, musíte také ztuhnout v póze podvodního obyvatele a říct mi, v koho jste se proměnili.

Jeden, dva, tři se otočte -

Nechte kouzlo začít!!

Hudební a aktivní hra s představivostí

"Podvodní obyvatelé"

(Děti se pohybují podle hudby, zobrazující obyvatele pod vodou. Když hudba skončí, řeknou, koho zobrazují.)

Hudební ředitel znovu zapne hudbu a vyzve děti, aby se „vznesly“ na židle

SNÍMEK č. 2 „OSTROV KOUZELNÝCH ZVUKŮ“ (viz Příloha č. 2)

Hudební režisér:

No, tady jsme na prvním ostrově." Magické zvuky" Podívej co neobvyklé stromy na tomto ostrově. kdo tu žije?

(Děti se dívají na obrázky ostrova a vidí, že stromy jsou ve formě hudebních nástrojů)

Hudební režisér:

Ano, soudě podle stromů je to ostrov hudebních nástrojů. Nyní budeme hádat, jaké hudební nástroje na tomto ostrově žijí.

Existuje hudební a didaktická hra „Hádej, co hraju“

(Hudební režisér střídavě hraje na hudební nástroje skrytý za plátnem a děti musí hádat, který nástroj zní).

Hudební režisér:

Výborně, kluci, výborně, uhodli jste všechny nástroje.

Nyní si vezmeme všechny nástroje

Začneme si s nimi hrát.

Díváš se na mě

Budu dirigentem.

Jen mávnu rukou,

Oživím nástroje.

Jakmile zamávám výš, hraješ hlasitěji,

Jen to mávnu níž

Hrajete tišeji.

Generální orchestr "Volna"

Hudební režisér:

Vlna pluje ke břehu,Děti hrají na hudební nástroje

A za ní je další. nástroje.

Tenhle je vyšší, hrají hlasitěji.

Tenhle je dole, hrají tiše.

Tenhle není vůbec vidět. Ztichnou.

Strhla se hrozná bouřeDěti si hrají nahlas

A pak je všechno tišší, tišší.Děti si hrají tišeji.

A vlna je stále nižší a nižší. Ztichnou.

Hudební režisér:

Výborně, kluci! Než znovu vypukne strašlivá bouře, rychle schovejme hudební nástroje a vydejme se na další kouzelný ostrov, který se jmenuje „Harmony“. A tam se můžeme dostat pouze pomocí zábavy magický tanec. Jste připraveni?

(Odpovědi dětí)

Provedeno obecný tanec"Barbariki"

Hudební režisér:

Kluci, tenhle veselý tanec zažehl v nás horký oheň. Uhasme tento oheň co nejdříve, aby nevyhořel úplně.

Dechová cvičení "Svíčka"

SNÍMEK Č. 3 OSTROV „HARMONIE“ (viz Příloha č. 3)

Hudební režisér:

Děti, podívejte se, jak zajímavý je tento ostrov „Harmony“.

(Děti si společně s hudebním režisérem prohlížejí ostrov. Je rozdělený na poloviny - jedna polovina je vymalována studenými barvami a druhá teplými.)

Hudební režisér:

Podívej, kočka Major žije z jedné poloviny -

On nejlepší přítel Chlapi.

Vždy s sebou nese

Úsměv, vtip, smích,

A pokud jste s ním přátelé

Pak na vás čeká úspěch!

A na druhé polovině žije kočka Minor -

Smích není jeho cesta,

Cení si smutku.

Rád roní slzy při vzdychání

A nabízí nám:

Buďme spolu smutní

Co o sobě neví!

Děti, pozdravme kočku Major a kocourku Minor. Ale tak, abych neurazil ani jednoho, ani druhého.

(Děti zpívají slovo „Ahoj“ v durových a mollových režimech)

Kluci, kočka Minor má jednu oblíbenou hudební kus, teď to pro vás provedu.

„Autumn Song“ od P.I. Čajkovského.

Proč si myslíte, že je to Minorova oblíbená hudba, jaký je její charakter?

(Odpovědi dětí: je smutná, ponurá, ponurá)

Ano chlapi, naprosto s vámi souhlasím. Tato skladba se nazývá "Autumn Song". Jaké barvy byste zvolili pro malování této hudby?

(Odpovědi dětí. Děti si vybírají barevnou paletu)

Teď poslouchejme oblíbený kousek kočka major.

Účinkuje hudební režisér

„Neapolská píseň“ od P.I. Čajkovského

Tato skladba se nazývá „neapolská píseň“. Jaká je povaha této hudby?(Odpovědi dětí: veselý, aktivní)

Jaké barvy byste zvolili pro malování této hudby?(Odpovědi dětí. Děti si vybírají barevnou paletu).

Ano, chlapi, jaká jiná hudba! Řeknu vám jedno tajemství – tyto různé hudby napsal stejný člověk. Jak se jmenuje člověk, který skládá hudbu?(Odpovědi dětí: Skladatel). Tuto hudbu napsal Petr Iljič Čajkovskij.(Hudební režisér ukazuje portrét skladatele).Hudbu tohoto skladatele uslyšíte více než jednou a uvidíte jeho portrét, protože napsal spoustu hudby pro děti. Má album s hudebními díly napsanými pro děti, jmenuje se „Dětské album“. Jak se tedy tento skladatel jmenuje?(Odpovědi dětí).

No, lidi, je čas, abychom se vydali dál směrem k neprobádaným ostrovům.

A na další ostrov se dostaneme, až když splníme další úkol.

Musíte najít něco průhledného a vzdušného, ​​použít něco ostrého, vyndat to, co tam je, a přečíst to nahlas.

(Děti dokončují úkol: najděte balónek a propíchněte balónek špendlíkem, vytáhněte poznámku se zpěvem a hlasitě opakujte po hudebním režisérovi)

Chci se stát Domisolkou,

Zpívám písničky nahlas!

SNÍMEK č. 4 OSTROV DOMISOLKA (viz příloha č. 4)

Hudební režisér:

Tady jsme na ostrově Domisolka. Žijí na tomto ostrově veselé poznámky. Kluci, když dáte poznámky dohromady, co dostanete?

(Odpovědi dětí: píseň). Zpíváš rád písničky?(Odpovědi dětí). Víte, že naše hlasivky nám pomáhají zpívat písničky a mluvit?

Materiál: pravítko s tenkou nití nataženou.

Průběh experimentu:

Chlapi si položili ruku na krk, vyslovili slovo šeptem, pak velmi nahlas a vysvětlili, co cítili rukou. Ticho - nebylo žádné chvění, hlasité - bylo chvění. Učitel mluví o hlasivkách a přirovnává je k tenké niti. Dále se provede experiment s tenkou nití napnutou na pravítku, pokud slabě zatáhnete, vznikne tichý zvuk a naopak. Pokud tedy mluvíte velmi nahlas, můžete si poškodit hlasivky (přetrhne se vlákno).

No, teď jsme přišli na to, že nám naše hlasivky pomáhají zpívat. Nyní je čas píseň zazpívat, ale nejprve jednu složíme. Jsme čarodějové a umíme spoustu věcí, například: skládat písničky.

Nejprve napíšeme slova pro naši píseň. Začnu frázi a vy mi pomozte - dokončete ji, nabídněte své možnosti.

Tak:

Procházím se po dvoře

Vidím dům na...

Děti: na hoře (na kopci, na trávě),

Hudební režisér:

Vylezu po žebříku

A přes okno……

Děti: Zaklepu

Hudební režisér:

Vítejte, doma, hosté,

Brzy otevřeno......

Děti: dveře!

Hudební režisér:

Můžete také:

Vezměte si to domů, kluci,

My, veselí...

Děti: Předškoláci!

Jak budeme zpívat první možnost nebo druhou?

(Rozhodnutí dětí)

Nejprve zarecitujme píseň ve verších šeptem.

(Děti zpívají píseň šeptem za hudebního doprovodu)

A teď budeme písničku zpívat vesele, vesele, ale nezapomínejte, že když budete zpívat nahlas, můžete si poškodit hlasivky!

Hraní „Veselé písně“

Hudební režisér: Kluci, naše cesta po kouzelných ostrovech končí, musíme se vrátit do školky. Zavřete oči a já přečtu kouzelná slova.

Raz, dva, tři - otoč se,

Magie se zastaví.

Hudební režisér:

Kluci, jsme zpět. Užili jste si výlet na kouzelné ostrovy? Mám kartu kouzelná země a vícebarevné poznámky, označte magickou poznámkou, kde se vám nejvíce líbilo.

(Děti lepí barevné poznámky na ostrov, který se jim líbil)

Hudební režisér:

Velmi rád jsem vás poznal. A myslím, že jste byli kouzelníci jen proto, že jste pozorně naslouchali, snažili se a byli pilní.

Pokud se chcete stát čarodějem?

Musíte jen snít!

A také přidat znalosti

A nezapomeňte na trpělivost.

Pak se stane zázrak

Jen trochu počkejte.

Díky kluci, sbohem!


Shrnutí GCD " Veselý orchestr»

Cíl: Rozšíření představ o hudebních nástrojích.

Integrace oblastí:

Umělecky - estetický vývoj

1. Pěstovat hudební a umělecký vkus, podněcovat kreativní projevy.

2. Rozvíjet hudební paměť.

3. Pokračujte ve výuce dětí, aby pečlivě naslouchaly hudebním úryvkům od začátku do konce.

4. Naučte děti slyšet krásu ve zvuku toho či onoho nástroje, zapamatovat si název a zvuk tohoto nástroje.

Kognitivní vývoj

Upevnit s dětmi pojem „orchestr“, typy orchestrů, skupiny nástrojů.

Vývoj řeči

Rozšiřte dětem obzory a slovní zásobu.

Sociální a komunikační rozvoj

Rozvíjet hudební paměť

Přípravné práce:

    Úvod do typů orchestrů

    Naučte se píseň "Fashionista", tancujte "Shorty"

    Při pohledu na ilustrace časného a pozdního podzimu

    Pamatování a čtení poezie

Zařízení:

    plátno, projektor, notebook

    hudební centrum

    Ilustrace hudebních nástrojů

Metody:

    vizuální - multimediální prezentace, hudební nástroj housle.

    Praktické - poslech, zpěv, tanec

    Verbální - konverzace, použití spisovných slov.

Logika vzdělávací činnosti

Děti vstupují do sálu za hudby. Vstaňte velký kruh.

Hudební pozdrav

Hudební režisér: Jsem veselá Do-mi-sol-ka, mám velmi dobrou, radostnou náladu. Chci, abyste se také nenudili. Podělím se s vámi o svou náladu. Pojďme si to projít.

Fouká to z dlaně a podává vedle sebe. stojící dítě, předává dál.

No a teď jsme všichni radostní a veselí, budeme se na sebe usmívat.

Kluci, rádi cestujete? Doporučuji vám jít do úžasný výlet- do města hudebních nástrojů. chceš to? Do tohoto města není snadné se dostat. Pojedeme tam na obláčku. souhlasíte? Udělejte si pohodlí.

Letíme na obláčku

Díváme se na Zemi z mraku.
Vidíme hory Slide 2.


To jsou prostě zázraky!
Do kouzelného světa, do krásného světa
V hudební svět pojďme dovnitř
Hodně se tam naučíme
A my to přivezeme s sebou.
A.V.Glotová

Takže ty a já jsme dorazili do města hudebních nástrojů.

Řekněte mi, prosím, jaké nástroje znáte?

Odpovědi dětí

Do jakých skupin se hudební nástroje dělí?

Odpovědi dětí

Kluci, co je to orchestr?

Odpovědi dětí

Přesně tak, je to tak velká skupina hudebníků, ovládaných dirigentem.

Jaké znáte typy orchestrů?

Odpovědi dětí

Dnes vám řeknu, které nástroje tvoří hlavní část symfonického orchestru. Snímek 5.

Podívejme se, jaké skupiny nástrojů

jsou členy symfonického orchestru. Snímek 6.

    Navlečený - smyčený

    mosazné větry,

    Dřevěné dechové nástroje

Ve městě hudebních nástrojů je Orchestra Square. Tady jsme ty a já. A tady žije rodina strunných nástrojů. Snímek 7.

Půjdeme je navštívit.

Děti sedí na židlích blízko obrazovky.

Strunný - luková skupina speciální
Řeknu vám tajemství:
Nástroje nebudou znít správně
Není-li poblíž luk.

Kluci, housle jsou nazývány královnou symfonického orchestru.

Kluci, chtěli byste se seznámit s houslemi?

A tady je, královna symfonického orchestru.

Při pohledu na housle (skutečné)

Podívejte se na její krk - krk, tělo - rezonanční desku a velmi tenký pas. Housle mají 4 struny, každá struna má své jméno.

Housle vůbec neumí housle
Housle umí zpívat rozmarně
Houslista opatrně bere housle
Lehce, jemně ji položí na rameno
Pravou rukou zvedá luk
A v tuto chvíli jako by vše zamrzlo
S povzdechem spustí luk na struny:
Poslouchejte housle: Ticho! Umlčet!

Poslech zvuků houslí (zvukový záznam)

Housle znějí nádherně, že, kluci? Malé housle obsahují hlas úžasné čistoty a síly. Umí být šťastná, plakat, zlobit. Podívejte se, kolik místa zabírají housle v symfonickém orchestru.

Představme si, že jsme mladí houslisté a zkusme hrát na housle.

Děti napodobují hru na housle.

Výborně, dobře se ti to povedlo.

Víš, housle mají staršího bratra. Snímek 10.

Jmenuje se Alt. Podle vzhled je velmi podobná houslím, ale trochu větší velikosti a její zvuk je sametový, sytý. Pojďme si poslechnout, jak to zní.

Poslech zvuku violy

J. S. Bach "Pašije svatého Matěje" (úvod, fragment)

Na housle hraje houslista a na violu hraje violista.

V symfonickém orchestru tuto část zastávají violy. Snímek 11.

Zajímalo by mě, kdo další je z rodiny smyčcových nástrojů?

Je větší než housle a viola
Velmi podobné jim
paní violoncello
Hraje se také smyčcem.

Violoncello lze nazvat matkou houslí a violy.

Je větších rozměrů a hraje se vsedě. Snímek 13.

Má speciální hůl, na které nástroj při hře spočívá. Její hlas je nižší, jemnější. O violoncellu se říká, že pláče. Pojďme si poslechnout, jak to zní.

Poslech zvuku violoncella.

C. Saint-Saens "Swan"

Na violoncello hraje hudebník – violoncellista.

A v symfonickém orchestru jsou po pravici dirigenta. Snímek 14.

A tady je tento táta hudební rodina velký krásný kontrabas.

Podívejte se, jak je obrovský. Zvuk kontrabasu je velmi nízký, hraje na něj kontrabasista ve stoje.

Nyní si poslechneme hudební skladbu a vy se zamyslíte a řeknete, koho skladatel ztvárnil.

Poslech zvuku kontrabasu

C. Saint-Saens "Slon"

V symfonickém orchestru zaujímá kontrabas nejzadnější pozici strunných nástrojů. Snímek 16.

Tak jsme se seznámili s rodinou smyčcových nástrojů.

Jaké hudební nástroje žijí v této rodině?

Odpovědi dětí

Každý má zvučné jméno

Zkuste si vzpomenout nebo přečíst!

Housle - dcera, Snímek 17.

její bratr je viola. Snímek 18.

Máma je violoncello. Snímek 19.

A tím největším je kontrabas, bzučí jako něžný čmelák. Snímek 20.

Výborně kluci, se vším jste si poradili.

A víte, ve městě hudebních nástrojů je park. Říká se tomu „Roční období“. A teď vám navrhuji jít tam. chceš to? Tak jdeme.

Tělesná výchova minuta

Jdeme jako první, 1-2-3
A pak jdeme doleva, 1 - 2 - 3
A pak se všichni sejdeme 1-2-3
A pak půjdeme každý svou cestou 1-2-3
A pak si všichni sedneme 1-2-3
A pak budeme stát spolu 1 - 2 - 3

Tady jsme v parku. Posaďte se na lavičky. Tento park je kouzelný a hudební. Podívejte, tady jsou poznámky o ptácích.

pojďme létat, podívejme se očima,

kam šli

Gymnastika pro oči "BIRD"

Pták vyletěl nahoru,
Pták letěl dolů,
Pták letěl doprava,
Pták letěl doleva,
A sedla si na dlaň!
Pták vyletěl nahoru,
Pták letěl dolů,
Pták letěl doprava,
Pták letěl doleva,
A odletěla!

Jaké roční období je teď v parku?

Odpovědi dětí

Přesně tak, podzim. Jsou dva podzimy. Jedna je radostná, bohatě zdobená, bohatá na úrodu a velmi, velmi krásná. Co je tohle za podzim? Přesně tak, zlato. Pojďme si o ní zazpívat píseň „Fashionista“.

Píseň "Fashionista" Sl. a hudba O.P. Grigorieva "Bell" č. 43 str

Tohle je zlatý podzim. Snímek 22.


Přišel k nám znovu
Taková nádhera
Proč nemůžeš spustit oči
Vypadá to jako z časopisu
Kde stojí módy?
Vybíral jsem s chutí
Váš podzimní outfit

Fashionista, fashionista spěchá, spěchá k nám

Tady v červených letních šatech.

Porosty s jeřáby. Snímek 24.


Ale v červeném šátku,
Sedí s houbami. Snímek 25.


Mezi pšeničnými poli, snímek 26.


Oblečený ve zlatě
A v roztomilém kloboučku
Chůze v dešti.

Fashionista, fashionista spěchá k nám,
Rádi se podíváme na její outfity

Výborně kluci. Druhý podzim je neviditelný, smutný s tichým výkřikem lehkého deště a ranních mrazíků. Jmenuje se: pozdní podzim. Nyní uslyšíme, jak to zní symfonický orchestr. Poslechneme si "Podzimní píseň" od Petra Iljiče Čajkovského.

Řekněte mi, jaký je rozdíl mezi zlatým a pozdním podzimem?

Odpovědi dětí

Jak se jmenuje skladba, kterou jsme poslouchali?

Myslím, že jsi smutný? Asi si pamatoval slunečno letní dny, ano? Nebuď smutný, podívej, tenhle park má dokonce taneční parket.

Pojďme a tančime.

Tanec "Šortky"

Vývoj pohybů A.V

Dobrá práce! Máte znovu dobrou náladu. Snímek 29.

Naše cesta se blíží ke konci. Je čas, abychom se vrátili do školky. Tady přichází mrak, rozloučíme se s městem hudebních nástrojů a vydejme se na cestu. Udělejte si pohodlí. Snímek 30.

S jakou rodinou nástrojů jsme se setkali?

Z jakého orchestru se skládá? smyčcové nástroje?

Který nástroj z této rodiny je největší?

Tak jsme dorazili do školky. Snímek 30.

Děti stojí v kruhu. Užili jste si výlet?

Pokud vás město hudebních nástrojů zaujalo, vezměte si houslový klíč, a pokud se vám něco nelíbilo nebo vás nezaujalo, dejte si pauzu.

Děkuji, bylo mi potěšením s vámi cestovat.

Hudební rozloučení. Snímek 31.

Děti odcházejí ze sálu na hudbu.

Souhrn GCD pro hudební vývoj děti v seniorské skupině „Cestujte kolem zimní les»

Cíl: Rozvíjet tvořivost dětí ve všech typech hudebních činností, vzbudit v dětech zájem o hudbu.
úkoly:
Vzdělávací:
- upevnit znalosti dětí o zimě poslechem hudby a zpěvem.
- obohatit slovní zásobu, naučit děti vyjadřovat své pocity z poslouchané skladby.
- procvičit děti v rozlišování rytmických vzorců.
Vzdělávací:
- rozvíjet u dětí smysl pro rytmus a sluch.
-formulář zpívající hlas.
- rozvíjet tvůrčí schopnosti: fantazii, představivost.
- rozvíjet paměť, pozornost, myšlení.
Vzdělávací:
- pěstovat lásku a zájem o hudbu.
- pěstovat samostatnost, aktivitu a přátelský vztah k sobě navzájem.
- aby děti chtěly naslouchat instrumentální hudba.
Metody a techniky:
Slovní: otázky, slovní vysvětlení.
Vizuální: prezentace, portrét skladatele, prezentace „Zima“
Praktický: hudební hry, kreativní úkoly.
Přípravné práce:
- vytvoření prezentace „Zima v lese“;
- rozhovor o zimních změnách v přírodě;
- prohlížení ilustrací zimní krajiny.
- učení písniček, her, básniček na zimní téma.
Zařízení: interaktivní tabule, portrét A. Vivaldiho, malé a velké sněhové vločky, ilustrace houslí, noty vystřižené z kartonu, hudební nástroje: rolničky, trojúhelníky pro každé dítě, chocholy pro každé dítě.

Průběh lekce.

Hudební režisér: Ahoj lidi. Kluci, jsem moc rád, že vás vidím hudební sál. Vidím, že jste dnes v dobré náladě a chci vás pozvat do zimního lesa, kde je mnoho různých hudební hádanky. Za správné odpovědi obdržíte kouzelné poznámky.
Hudební režisér: Kluci, jaké je teď roční období?
Děti: Zima.
Hudební režisér: Je to tak, přišla zima, napadl bílý sníh, všude kolem jsou závěje. Chlapi, jak se rychleji dostaneme do zimního lesa?
Děti: Na lyžích, na ledě, autem, na saních.
Hudební režisér: Přesně tak, kluci, můžete se tam dostat různými způsoby, ale dnes pojedeme na saních. Chlapi, podívejte se, jak správně vyrobit saně (ukazujeme to společně s učitelem). Chlapci natahují ruce dozadu a dívky je drží. Takto získáte saně. Udržujte záda rovná, hlavy zvednuté
Hudební a rytmické cvičení: „Sáně“

Hudební režisér. Když tleskáme, změníme směr pohybu, dívky nás vezmou dále. (cvičení provádějte na hudbu).
Hudební režisér: Tak jsme se dostali do parku. Do parku se ale dostanete pouze těmito magickými branami. Kluci, co si myslíte, že bychom měli udělat, abychom to prošli.
Děti: Zazpívejte písničku, zatancujte, zarecitujte básničku.


Hudební režisér: Tady je kouzelná poznámka, teď se podívám a přečtu si zadání. „Kluci, zazpívejte si krásná jména a magické brány tě nechají projít."
Zadání pro děti: „Zpívej své jméno“ (děti zazpívají svá jména a projdou bránou).
Hudební režisér: Sedneme si na židle a odpočineme si od cesty. Všichni se pohodlně usadili.
Hudební režisér: Ach lidi, tady je další kouzelná poznámka. Podívejme se, co je zde napsáno?
„Drazí kluci, jsme rádi, že vás vidíme v lese, ale v sedě na židlích vás zveme k poslechu hudby a určení jejího charakteru.
Hudební režisér: Kluci, poslechneme si nějakou hudbu zahraniční skladatel Antonio Vivaldi z cyklu „Zimní období“. Pozorně poslouchejte, můžete zavřít oči, abyste se mohli soustředit. A pak mi řekněte své dojmy, co jste si představovali, když jste toto dílo poslouchali.
Poslech: „Winter“ od A. Vivaldiho
Cíl: - Rozvinout schopnost určovat charakter a prostředky hudebního vyjádření.
Hudební režisér: Chlapi, jakou zimu chtěl skladatel ve svém díle zobrazit?
Děti odpovídají: - Studené, zasněžené, krásné, nadýchané...

Hudební režisér: Na začátku jsme slyšeli rovnoměrné, prudké akordy - pravděpodobně skladatel zobrazoval prudké poryvy větru.
- Kluci, jaký byl charakter hudby?
Děti: Vzrušené, úzkostné, neklidné, hrozivé, vánice.
Hudební režie: Kluci, správně jste určili postavu, ale myslíte si, že tuto skladbu hrál jeden nebo více nástrojů?
Děti: Spousta nástrojů, symfonický orchestr.

Hudební režisér: - Jaké orchestrální nástroje jsi slyšel?
Děti: Housle, flétny.
Hudební režisér: Výborně! Který nástroj byl sólistou? (pokud neuhodnou, hádanka vám to řekne)
Hladké pohyby úklonu
Chvějící se struny
Motiv zní z dálky
Zpívá o měsíčním větru
Jak jasné zvuky přetékají
Obsahují radost a úsměvy
Zní to jako snová melodie
Hraje ho ……….
Děti: housle.

Hudební režisér: Chlapi, zafoukal studený vítr a začala hučet vánice. Dokážete si představit, jak kvílí vítr?
Děti - wow
Hudební režisér: Kluci, všichni vstali, teď si všichni společně připomeňme, jak správně stát při zpěvu.

Jednou! Inhalovat! A zpíval
Zvuk ptáka odletěl
Paže, ramena – vše je zdarma
Zpívání je příjemné a pohodlné.
Zpívání: "Zi-i-i - ma"
Hudba vedoucí: S větrem přišla další poznámka, teď se podívejme, co na ní je. Kluci, tady jsou sněhové vločky. Jsme pozváni ke hře hudební hra"Vytleskej rytmus." Buďte opatrní, velké sněhové vločky budou vydávat dlouhé zvuky a malé…….
Hudební a didaktická hra „Clap the Rhythm“.
Cíl:
rozvíjet rytmický sluch.
Hudební režisér: A teď hudební hádanka (zazní úryvek písně).
Děti: "Sněhová píseň."
Hudební ředitel: Jaký je charakter této písně?
Děti - Veselé, radostné, hravé.
Hudební režisér: Teď ty a já budeme umělci a budeme zpívat tuto píseň společně, vesele.
Zpívání hudby "Snow Song". Lvov - Společník.
Cíl: práce na čistotě intonace a artikulace.
Hudební režisér: Poslední tón nás zve na taneční parket. Všude jsou závěje, takže na místo půjdeme pěšky.

Hudební režisér zpívá. Procházíme se závějemi sněhu,
Přes strmé závěje
Zvedněte nohu výš
Udělejte cestu pro ostatní.

Hudební režisér. Jak hezké je dívat se na padající sněhové vločky, jako by předváděly svůj tanec a otáčely se ve vzduchu. Takže navrhuji, aby se dívky na chvíli proměnily ve sněhovou vločku a nechaly každou z vás, aby si vymyslela a předvedla svůj vlastní tanec, vezměte si chocholy.
Dívky se mezitím chystají k tanci, chlapci by si měli vzít hudební nástroje.
- Které nástroje jsou pro tanec sněhových vloček vhodnější?
Sedí pod čepicí
Nerušte ho – mlčí
Jen to musíte vzít do svých rukou
A trochu to rozhoupat
Ozve se zvonění
Ding-dong-dong. /trojúhelník/
Budeme děvčata doprovázet.

„Tanec sněhových vloček“ / zní píseň „Lace“ / dívky tančí s chocholy, chlapci hrají trojúhelníky.
Hudební režisér: Výborně kluci! Dokončili jste úkol. Skončila naše cesta do lesa?
- Kluci, podívejte, máte nějaké kouzelné poznámky. V dalších lekcích budete aktivnější a budete dostávat i poznámky. Je čas, abychom se vrátili, pojďme se rozloučit.
Hudební rozloučení "Goodbye"

Výuka a zábava se konala dne 16. ledna 2016 pro studenty předškolního oddělení Pedagogické fakulty