Hlavní rysy pohádky jako žánru. Klasifikace pohádek

MOSKVA ODDĚLENÍ ŠKOLSTVÍ

STÁTNÍ ROZPOČTOVÁ VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE

GYMNÁZIUM GBOU č. 1544

LEKCE LITERÁRNÍHO ČTENÍ VE 2. TŘÍDĚ

„ZNAKY A RYSY KOUZELNÉ PŘÍBĚHY“

Učitel kategorie Weissenberg Maria Viktorovna

MOSKVA 2013

Vývoj lekce

Cíl : Podněcovat zájem:

K obsahu a postavám pohádka;

Určit znaky a vlastnosti pohádky;

Aktualizujte své znalosti:

O konceptu: „magičtí pomocníci“, „kouzelné předměty“, „trojité opakování“.

Aktualizovat dovednost:

Práce s textem pohádky.

Učit:

Odhalte význam slova „znak“, „vlastnosti“ a použijte je v aktivním slovníku;

Porovnejte obsah přísloví a hlavní myšlenku pohádky;

Identifikujte znaky a vlastnosti pohádky a zdůvodněte svůj názor;

Porovnejte pohádky s přihlédnutím ke znakům a vlastnostem pohádky a výsledky zobrazte v tabulce;

Přiměřeně komunikovat s partnerem v rámci vzdělávací dialog;

Při plnění učebního úkolu provádějte vzájemné testování a vzájemné hodnocení.

Plánované výsledky.

Dovednost:

projevit zájem o obsah a postavy pohádek;

vědomě používat v řeči pojmy „znaky“ a „rysy“;

identifikovat znaky a vlastnosti pohádky a zdůvodnit svůj názor;

práce s obsahem pohádek;

najít znaky a rysy pohádky a výsledky zapsat do pracovního listu;

adekvátně komunikovat s partnerem v rámci vzdělávacího dialogu při práci ve skupinách;

Zařízení: počítač, interaktivní tabule.

Název zařízení a materiálů

Množství

Počítač

Projektor

Interaktivní tabule nebo magnetická třída

Multimediální prezentace

Pracovní listy

Whatman

Průběh lekce

Fáze 1. Organizační moment

Přivítání hostů, motivace dětí k aktivní účasti na hodině.

Podívejte se na sebe, usmějte se na sebe a přejte si Přeji hezký den!

S jakými pracemi ústní lidové umění znáte se? (vtip, pohádka, přísloví.....)

V rukou učitele je „truhla znalostí“, ze které se berou jmenovky. (…….)

Na tabuli je vyvěšena tabulka „dílů ústního lidového umění“ a vyplněna tak, jak jsou pojmenována.(Příloha 1)

Poslechněte si epigraf naší lekce z Ozhegovova slovníku.

Vyprávění, obvykle lidové básnické dílo o fiktivních osobách a událostech, zahrnujících především magické, fantastické síly.“

Určete, o kterém kusu ústního lidového umění se bude v lekci hovořit? (o pohádce)

Právo. Dnes si budeme povídat o pohádce.Snímek1

Jaké druhy pohádek znáte? Na tabuli je vyvěšena tabulka „Druhy pohádek“. Vyplněné tak, jak jsou pojmenovány.

(Příloha 2)

Poslechněte si úryvek z pohádky („Teremok“).(Příloha 3)

Jak se jmenuje tato pohádka?

Určete, do jakého typu pohádek lze zařadit pohádku Teremok? (o zvířatech)

Dokažte svou odpověď. (zvířata - postavy, řetězovost - opakování epizody, poetické písně, reprodukce téhož děje).

Poslechněte si další úryvek („Kaše ze sekery“).(Příloha 4)

Jak se jmenuje tato pohádka?

Do jakého typu pohádky patří? (domácnost).

Dokaž to. ? (skutečný svět lidí, mimořádná vynalézavost, dialog, dva světy - bohatý a chudý, dělník a pán, voják a generál).

Poslechněte si další úryvek.

Jak se jmenuje tato pohádka? („Žabí princezna“).(Příloha 5)

Do jakého typu pohádky lze tuto pohádku zařadit? (děti vyjadřují své hypotézy, které se zapíší na obláčky a pověsí na tabuli).

Proč byly různé hypotézy? (Nedostatek faktů)

Co nevíme (znaky a rysy pohádky).

Na jakou otázku v lekci budeme hledat odpověď? (Studenti se spoléhají na „pomocné klíče“ a formulují otázku pro lekci.)(Příloha 6)

JAKÉ ZNAKY A VLASTNOSTI MÁ KOUZELNÁ PŘÍBĚH? Otázku napíše učitel na papír a pověsí na tabuli.

Co musíte udělat, abyste odpověděli na otázku v lekci?

Navrhuji, abyste pracovali ve skupinách se slavným ruským lidovým příběhem „Žabí princezna“

Fáze 2. Hlavní část.

- Navrhuji pracovat ve skupinách a najít odpověď na otázku položenou v lekci. Každá skupina dostane úkol.

(Příloha 7)

Pamatujte na pravidla práce ve skupině. Žáci si přečtou úryvek z příběhu a vyplní pracovní listy a zapíší závěr své práce.

10-15 minut je vyhrazeno pro skupinovou práci. Jak práce postupuje, skupina vyvěsí své číslo na tabuli a určí pořadí obhajoby své práce.

Tělesná výchova minuta . Snímek 3

Fáze 3. Ochrana práce.

Každá skupina postupně přichází k tabuli a obhajuje svou práci. Zbytek studentů vyplní finálovou tabulku na téma „Pohádky“. (Příloha 8)

1 skupina, 2 skupina, 3 skupina, 4 skupina

Fáze 4 Zobecnění.

Udělejme ve věcech pořádek. Fakta získaná dětmi jsou zveřejňována a vyjádřena v rámci konceptu „MAGIC TALES“.

Vraťme se k otázce lekce. Pojďme si to přečíst. "JAKÉ ZNAKY A VLASTNOSTI MÁ KOUZELNÁ PŘÍBĚH?

Je zavěšen list papíru, na který učitel zapisuje zobecnění formulované dětmi.

„Pohádka je pohádka, ve které jsou přítomny tyto znaky a charakteristiky: začátek, trojité opakování, děj, vývoj děje, vrchol, konec, pohádkových hrdinů, magické předměty, magické proměny."

Vraťme se k vašim hypotézám. Kdo správně uhádl znaky a vlastnosti pohádky. Tyto hypotézy jsou předloženy ke zobecnění. Jaké znaky a znaky pohádky se vám dnes ve třídě podařilo objevit?

Fáze 5 Shrnutí.

Navrhuji udělat syncwine. Vysvětlete význam tohoto slova. Téma "Pohádka".

Cinquain zapisuje učitel na papír ze slov žáků. Čtení studenty.

(Pohádka,

Magické, tajemné,

Vypráví, fascinuje, učí,

Pohádka je lež, ale je v ní náznak, poučení pro dobré lidi.)

Hra zakončí dnešní lekci. „Jsem rád, že jsem pohádka, protože…“ Studenti vyjmenovávají znaky a rysy pohádky a shrnují lekci.

Fáze 6. Odraz "Kouzlo nálady."

Učitel předem rozdává kouzelné předměty „šipky“ vyrobené z papíru ve třech barvách: červená - nic jsem se nenaučil, zelená - pochopil jsem, ne úplně, žlutá - vše je jasné, všechno jsem se naučil. Každý student si vybere předmět, jakou náladu - postoj z lekce získal, a zavěsí jej „střílí“ na list leknínu. Zájemci mohou vyjádřit svůj názor.(Příloha 9).

7.etapa. ( Domácí úkol)

Učitel vyzve děti, aby našly pohádky. Přečtěte si je a vyplňte pracovní list „Analýza pohádky“.(Příloha 10).

Každý národ má svůj pohádkový epos. Pohádka je jedním z nejstarších typů slovesného umění. Obsahuje vitální a sociální filozofie lidí, což je dáno jejich způsobem života a historií. "Pohádka je narativní, obvykle lidově-poetické dílo o fiktivních osobách a událostech, které zahrnuje především magické, fantastické síly." Představuje jeden z žánrů folklóru nebo literatury.

Výjimečně velký umělecký význam Ruská lidová pohádka. Pohádka jako produkt ústního lidového umění pohltila národní vlastnosti ruský lid. Jeho národní specifičnost se odráží v jazyce, podrobnostech každodenního života a charakteru popisu krajiny. Plně obnovuje způsob ruského života.

Již v starověká Rus lidé sami vyčlenili pohádku jako speciální žánrústní poezie, odlišující ji od tradice, legendy a mýtu.

Pohádka v Rusovi patří dlouhodobě k oblíbeným a oblíbené typy folklóru mezi lidmi. Bylo to jednoduché a srozumitelné, blízké každému člověku. Objevil se v pohádkách duchovní originalita ruského lidu, jeho vnímání světa kolem sebe, jeho světonázor.

Jako jeden z žánrů folklóru odhaluje pohádka filozofii, etiku a estetiku lidí. Má nejvýraznější národní a kulturní specifika. Pohádka je prostředek mravní výchova osobnost, příklad lidských ctností.

Ruské lidové pohádky jsou nevyčerpatelnou studnicí moudrosti lidu, který do nich vtiskl své ideály a touhy. Uchovávají znalosti a zkušenosti lidí a mají mravní, výchovnou a poučnou povahu. Ruské lidové pohádky jsou úložištěm vědomí lidí. Jsou prodchnuty hlubokou vírou v sílu dobra a spravedlnosti, ve vítězství mravního principu v člověku.

Ruské lidové pohádky jsou zajímavé zejména z hlediska jejich stylové specifičnosti. Nejen jejich obsah, ale i stylistické rysy texty slouží jako prostředek mravní výchovy čtenáře.

Slova, která mají emocionální a stylistický podtext, jsou široce používána v ruských lidových pohádkách. Typické je tedy používání zdrobnělin, tedy „slov s příponou, která dává význam zdrobnělin“. Pro přesné zobrazení k hodnocení objektů a jevů reality v ruských lidových příbězích se používají zdrobnělé přípony: bratr, domeček, „kohoutek-zlatý hřeben“, „Kroshechka-Khavroshechka“, „sagittarius-well done“. Jejich hlavní funkcí je dodat prezentaci hladkost, emocionalitu a melodičnost. V pohádce „Sestra Alyonushka a Brother Ivanushka“ jsou tedy podstatná jména s deminutivním významem použita v samotném názvu čtyřikrát. Odrážejí nejen autorčino subjektivní hodnocení postav, ale nesou i emocionální aspekt.

V ruských pohádkách se často používají krátké, zkrácené formy přídavných jmen. Dnes, i když existuje krátká forma přídavných jmen, je stále méně běžná. Pohádky jsou zdrojem mnoha příkladů použití takových přídavných jmen („krásná panna“, „dobří chlapi“, „rudé slunce“, „modré moře“). Dodávají řeči zvláštní obraznost a expresivitu. Často používají krátké formy slovesa („chytit“ místo popadat, „jít“ místo jít).

Ruské lidové pohádky se vyznačují častým používáním emocionálně expresivního slovníku, který umožňuje vyjádřit pozitivní nebo negativní hodnocení postav a aktuálních událostí. Čtenář se tak při čtení pohádek opakovaně setkává s výrazy jako „ dobrý chlap“, „červená panna“, „dobrý kůň“, které jasně ukazují pozitivní přístup k hrdinům.

Jedním z rysů lidových pohádek je rozšířené používání určitých kombinací slov, identických konstrukcí: „v určitém království, dalekých zemích - ve třicátém státě“, „ve vzdáleném království“, „svátek pro celý svět“ ““, „ne v pohádce, ne popisovat“, „brzy se příběh vypráví, ale skutek se brzy neudělá“, „jak dlouho nebo krátce“, „jdou, kam se podívají“, „oni“. začal žít - žít a dělat dobré věci." Pohádky jsou odrazem bohatosti řeči lidí. Zvláštní expresivita vyprávění je dosažena použitím různých figur řeči. Ruské lidové příběhy se vyznačují používáním četných epitet a metafor, které mění emocionální zabarvení díla („pozlacený kočár“, „rudé slunce“, „jasný měsíc“, „mocná ramena“). Spolu s nimi se používají metaforická epiteta („cukrové rty“, „živá/mrtvá voda“). V ruských pohádkách se často používají konstantní epiteta(„spravedlivá panna“, „dobrý chlap“, „ šedý vlk", "dobrý kůň", "otevřené pole", "psaná krása") a stabilní fráze(„divoký muž svěsil hlavu pod ramena“, „jdi, kam se jeho oči podívají“, „hostina pro celý svět“).

Personifikace v ruských lidových pohádkách dodávají vyprávění zvláštní dynamiku („Sestry je chtěly srazit – listy jim usnou v očích; chtěly je sundat – větvičky si rozplétají copánky“).

Hovorový styl je bohatý na frazeologické jednotky. Mnoho frazeologických jednotek se do ruské řeči dostalo z lidových vyprávění („taky jsem tam byl, pil med a pivo“, „chýše na kuřecích stehýnkách“, „Koschei nesmrtelný“, „Lisa Patrikeevna“, „pohádka je lež, ale je v tom náznak“, „není řečeno, než uděláno“, „za cara Hrachu“, „neříkat v pohádce, ani popisovat perem“). Použití takových frazeologické jednotky mi umožnilo podat živý a přesný popis hrdiny, logicky a důsledně vyjádřit své myšlenky a učinit řeč emotivnější. V ruské lidové pohádce „Husy-labutě“ se tedy čtenář opakovaně setkává s takovými frazeologickými jednotkami, jako je „naplnit slzami“ („Zavolala ho, propukla v pláč, naříkala, že by to bylo špatné od jejího otce a matky - bratr to udělal nereagovat"), "špatná sláva" ("Pak si uvědomila, že jí vzali bratra: husy-labutě měly dlouho špatnou pověst - že hrály žertíky, odnášely malé děti"), "ani živé, ani mrtvé" („Dívka nesedí ani živá, ani mrtvá, pláče ...“).

V textu pohádek se často vyskytují citoslovce, která umožňují ukázat emoční stav hrdinové („Ach, Ivane Careviči, co jsi to udělal!“).

Ruské lidové příběhy se vyznačují používáním takových stylistických postav, jako je anafora (jednotnost), syntaktický paralelismus („Starší bratr vystřelil šíp. Šíp dopadl na bojarův dvůr a zvedl ho boyarova dcera. Prostřední bratr vystřelil šíp - šíp letěl do dvora bohatého kupce. Vychovala ji obchodníkova dcera. Ivan carevič vystřelil šíp – jeho šíp letěl přímo do bažinaté bažiny a žabák-žabka ho sebrala...“, lexikální opakování („Chalupo, chýši, otoč se zády k lesu, otoč se čelem ke mně! “), dodávající vyprávění zvláštní dynamiku, zdůrazňující strukturální spojení dvou nebo tří prvků stylu díla.

Pro ruské lidové příběhy je typické používat takovou stylistickou figuru řeči jako ticho („Ivan Tsarevich vystřelil šíp - jeho šíp letěl přímo do bažinaté bažiny a zvedl ji žába-wah ...“, „Můj otec nařídil že si to upečeš sám do ranního bochníku chleba...“). Toto „stylistické zařízení, v němž vyjádření myšlenky zůstává nedokončené a je omezeno na náznak“, umožňuje vyjádřit emoce řeči a předpokládá, že čtenář sám uhodne, co je nevyřčeno.

Sestavování vět bez použití spojek vám umožňuje dosáhnout efektu dynamiky, rychlosti („Všichni hosté byli znepokojeni, vyskočili ze sedadel“, „Hosté začali jíst, pít a bavit se“, „Jak hosté vstávali“ od stolu začala hrát hudba, začal tanec“). Neunionismus v ruských lidových příbězích slouží k posílení výrazu. Použití asyndetonu umožňuje zprostředkovat rychlou změnu akcí, dojmy postav, obrázky, které slouží jako pozadí pro probíhající události.

Nejvíce se odráží řeč postav charakteristické rysy slovní zásoba konverzačního stylu. Ruské lidové příběhy používají četné zastaralá slova, archaismy (horní místnost), lidová a hovorová slovní zásoba (tahání, klikání, nápověda, záludné, taneční, nakřivo). Jsou jedním z zásadní komponenty slovní zásoba živá hovorová řeč dopravci literární jazyk. Hovorová slova se používají jako stylistický prostředek, který dodává řeči vtipný, ironický tón. Používají se v ruských lidových pohádkách jako expresivní, expresivní synonyma pro slova neutrální slovní zásoby.

Tedy, žánrové vlastnosti Ruské lidové příběhy, tropy v nich používané a stylistické figury promluvy, dodávají příběhu obraznost a expresivitu, činí text pohádky srozumitelným a přístupným každému čtenáři.

Reference:

  1. Afanasyev A. N. Ruské lidové pohádky. - 2. vyd., znovu revidováno. - M.: K. Soldatenkov, 1873. - Kniha. I-IV
  2. Varbot Zh.Zh., Zhuravlev A.F. Stručná pojmová a terminologická příručka o etymologii a historické lexikologii. – Ruská akademie Vědy: Ústav ruského jazyka pojmenovaný po. V.V. Vinogradov RAS, 1998. – 54 s.
  3. Efremová T. Nový slovník Ruský jazyk - M.: ruský jazyk, 2000.
  4. Ozhegov S.I. Slovník ruského jazyka - 25. vyd., přepracované. a doplňkové – M.: Onyx Publishing House LLC: Mir and Education Publishing House LLC, 2006. – 976 s.

Vtipné i smutné, děsivé i vtipné, jsou nám známé z dětství. S nimi jsou spojeny naše první představy o světě, dobru a zlu a spravedlnosti.

Děti i dospělí milují pohádky. Inspirují spisovatele a básníky, skladatele a umělce. Na základě pohádek se inscenují divadelní hry a filmy, vznikají opery a balety. Pohádky k nám přišly z dávných dob. Vyprávěli je chudí tuláci, krejčí a vysloužilí vojáci.

Pohádka- jeden z hlavních druhů ústního lidového umění. Fiktivní vyprávění fantastické, dobrodružné nebo každodenní povahy.

Lidové pohádky se dělí do tří skupin:

Pohádky o zvířatech - nejvíce starověký vzhled pohádky Mají svůj vlastní okruh hrdinů. Zvířata mluví a chovají se jako lidé. Liška je vždy mazaná, vlk hloupý a chamtivý, zajíc zbabělý.

Pohádky všedního dne - hrdinové těchto pohádek - rolník, voják, švec - žijí v reálném světě a většinou bojují s gentlemanem, knězem, generálem. Vítězí díky vynalézavosti, inteligenci a odvaze.

Pohádky - hrdinové pohádek bojují zuby nehty, porážejí nepřátele, zachraňují přátele, když se jim postaví zlí duchové. Většina těchto příběhů zahrnuje hledání nevěsty nebo unesené manželky.

Pohádková kompozice:

1. Začátek. („V určitém království, v určitém státě žili…“).

2. Hlavní část.

3. Konec. („Začali žít – dobře žít a dělat dobré věci“ nebo „Zařídili hostinu celému světu...“).

Hrdinové z pohádek:

Oblíbený hrdina ruských pohádek - Ivan Carevič, Ivan Blázen, Ivan - rolnický syn. Je to nebojácný, laskavý a ušlechtilý hrdina, který poráží všechny nepřátele, pomáhá slabým a získává štěstí pro sebe.

Důležité místo v ruských pohádkách mají ženy - krásné, laskavé, chytré a pracovité. To je Vasilisa Moudrá, Elena Krásná, Marya Morevna nebo Sineglazka.

Ztělesněním zla v ruských pohádkách je nejčastěji Koschey Nesmrtelný, Had Gorynych a Baba Yaga.

Baba Yaga je jednou z nejstarších postav ruských pohádek. Tohle je děsivá a zlá stará žena. Žije v lese v chýši na kuřecích stehýnkách, jezdí v hmoždíři. Nejčastěji to hrdinům uškodí, ale někdy pomůže.

Had Gorynych - oheň chrlící monstrum s několika hlavami, létající vysoko nad zemí - je také velmi slavná postava ruský folklór. Když se had objeví, slunce zhasne, zvedne se bouře, blýská se, země se chvěje.

Vlastnosti ruských lidových příběhů:

V ruských pohádkách se často opakují definice: dobrý kůň; šedý vlk; červená panna; dobrý člověk, stejně jako spojení slov: svátek pro celý svět; jdi, kam tě oči zavedou; bouřlivák svěsil hlavu; ani neříkat v pohádce, ani popisovat perem; brzy je příběh vyprávěn, ale brzy je skutek vykonán; ať už dlouhé nebo krátké...

V ruských pohádkách je definice často umístěna za slovem, které je definováno, což vytváří zvláštní melodičnost: moji drazí synové; slunce je červené; napsaná krása...
Krátké a zkrácené formy přídavných jmen jsou charakteristické pro ruské pohádky: slunce je červené; bouřlivák svěsil hlavu - a slovesa: chytit místo popadat, jít místo jít;

Jazyk pohádek se vyznačuje používáním podstatných a přídavných jmen s různými příponami, které jim dávají zdrobnělý a láskyplný význam: little-y, brother-et, cock-ok, sun-ysh-o... To vše dělá prezentace hladká, melodická, emotivní. Ke stejnému účelu slouží také různé zesilující-vylučovací částice: tohle, to, co, co... (Jaký zázrak! Nech mě jít doprava. Jaký zázrak!)

Od pradávna byly pohádky blízké a srozumitelné k obyčejným lidem. Fikce se v nich prolínala s realitou. Lidé žili v chudobě a snili o létajících kobercích, palácích a vlastnoručně sestavených ubrusech. A spravedlnost v ruských pohádkách vždy vítězila a dobro zvítězilo nad zlem. Není náhodou, že A.S. Pushkin napsal: „Jaké potěšení jsou tyto pohádky! Každá je báseň!"

cíle: vzbudit zájem:

Určit znaky a vlastnosti pohádky;

Aktualizujte své znalosti:

O konceptu: „magičtí pomocníci“, „kouzelné předměty“, „trojité opakování“.

Aktualizovat dovednost:

Práce s textem pohádky.

Odhalte význam slova „znak“, „vlastnosti“ a použijte je v aktivním slovníku;

Porovnejte obsah přísloví a hlavní myšlenku pohádky;

Identifikujte znaky a vlastnosti pohádky a zdůvodněte svůj názor;

Porovnejte pohádky s přihlédnutím ke znakům a vlastnostem pohádky a výsledky zobrazte v tabulce;

Přiměřeně komunikovat s partnerem v rámci vzdělávacího dialogu;

Při plnění učebního úkolu provádějte vzájemné testování a vzájemné hodnocení.

Plánované výsledky.

Projevit zájem o obsah a postavy pohádek;

Vědomě používat pojmy „znaky“ a „rysy“ v řeči;

Identifikujte znaky a vlastnosti pohádky a zdůvodněte svůj názor;

Práce s obsahem pohádek;

Najděte znaky a rysy pohádky a výsledky prezentujte v pracovním listu;

Přiměřeně komunikovat s partnerem v rámci vzdělávacího dialogu při práci ve skupinách;

Vybavení: počítač, interaktivní tabule.

Průběh lekce

Fáze 1. Organizační moment

Přivítání hostů, motivace dětí k aktivní účasti na hodině.

Podívejte se na sebe, usmějte se na sebe a popřejte si dobrý den!

Jaká díla ústního lidového umění znáte? (Vtip, pohádka, přísloví.....)

V rukou učitele je „truhla znalostí“, ze které se berou jmenovky. (…….)

Na tabuli je vyvěšena tabulka „dílů ústního lidového umění“ a vyplněna tak, jak jsou pojmenována. (Příloha 1. Přihlášky)

Poslechněte si epigraf naší lekce z Ozhegovova slovníku.

- „Výpravné, obvykle lidově-poetické dílo o fiktivních osobách a událostech, zahrnujících především magické, fantastické síly.“

Určete, o kterém kusu ústního lidového umění se bude v lekci hovořit? (O pohádce)

Právo. Dnes si budeme povídat o pohádce. Snímek 1. Prezentace

Jaké druhy pohádek znáte? Na tabuli je vyvěšena tabulka „Druhy pohádek“. Vyplněné tak, jak jsou pojmenovány.

(Příloha 2)

Poslechněte si úryvek z pohádky („Teremok“). (Příloha 3)

Jak se jmenuje tato pohádka?

Určete, do jakého typu pohádek lze zařadit pohádku Teremok? (O zvířatech)

Dokažte svou odpověď. (Zvířata jsou postavy, řetězení je opakování epizody, poetické písně, reprodukce stejné akce).

Poslechněte si další úryvek. („Kaše ze sekery“). (Příloha 4)

Jak se jmenuje tato pohádka?

Do jakého typu pohádky patří? (Domácnost).

Dokaž to. ( Skutečný svět lidé, mimořádná vynalézavost, dialog, dva světy - bohatý a chudý, dělník a pán, voják a generál).

Poslechněte si další úryvek.

Jak se jmenuje tato pohádka? („Žabí princezna“). (Příloha 5)

Do jakého typu pohádky lze tuto pohádku zařadit? (Děti vyjadřují své hypotézy, které jsou napsány na obláčkových listech a zavěšeny na tabuli).

Proč byly různé hypotézy? (Nedostatek faktů)

Co nevíme? (Znaky a rysy pohádky).

Na jakou otázku v lekci budeme hledat odpověď? (Studenti se spoléhají na „pomocné klíče“ a formulují otázku pro lekci.) (Příloha 6)

Jaké znaky a vlastnosti má pohádka? Otázku napíše učitel na papír a pověsí na tabuli.

Co musíte udělat, abyste odpověděli na otázku v lekci?

Navrhuji, abyste pracovali ve skupinách se slavným ruským lidovým příběhem „Žabí princezna“.

Fáze 2. Hlavní část

Navrhuji pracovat ve skupinách a najít odpověď na otázku položenou v lekci. Každá skupina dostane úkol.

(Příloha 7)

Pamatujte na pravidla práce ve skupině. Žáci si přečtou úryvek z příběhu a vyplní pracovní listy a zapíší závěr své práce.

10-15 minut je vyhrazeno pro skupinovou práci. Jak práce postupuje, skupina vyvěsí své číslo na tabuli a určí pořadí obhajoby své práce.

Tělesná výchova minuta. Snímek 3

Fáze 3. Ochrana děl

Každá skupina postupně přichází k tabuli a obhajuje svou práci. Zbytek studentů vyplní závěrečnou tabulku na téma „Pohádky“. (Příloha 8)

1 skupina, 2 skupina, 3 skupina, 4 skupina

Fáze 4. Zobecnění

Udělejme ve věcech pořádek. Fakta získaná dětmi jsou zobrazena a vyjádřena pod pojmem „Pohádky“.

Vraťme se k otázce lekce. Pojďme si to přečíst. "Jaké znaky a vlastnosti má pohádka?"

Vyvěsí se list papíru, na který učitel zapíše zobecnění formulované dětmi.

"Pohádka je pohádka, ve které jsou přítomny následující rysy a atributy: začátek, trojité opakování, děj, vývoj akce, vyvrcholení, konec, pohádkové postavy, kouzelné předměty, magické proměny."

Vraťme se k vašim hypotézám. Kdo správně uhodl znaky a vlastnosti pohádky. Tyto hypotézy jsou navrženy pro zobecnění. Jaké znaky a znaky pohádky se vám dnes ve třídě podařilo objevit?

Fáze 5. Shrnutí

Navrhuji udělat syncwine. Vysvětlete význam tohoto slova. Tématem je "Pohádka".

Cinquain zapisuje učitel na papír ze slov žáků. Čtení studenty.

Magické, tajemné,

Vypráví, fascinuje, učí,

Pohádka je lež, ale je v ní náznak, poučení pro dobré lidi.)

Hra zakončí dnešní lekci. "Jsem rád, že jsem pohádka, protože..." Studenti vyjmenují znaky a rysy pohádky a shrnou lekci.

Fáze 6. Reflexe „Kouzlo nálady“

Učitel předem rozdává kouzelné předměty „šipky“ vyrobené z papíru ve třech barvách: červená - nic jsem se nenaučil, zelená - pochopil jsem, ne úplně, žlutá - vše je jasné, všechno jsem se naučil. Každý student si vybere téma, jakou náladu - postoj z hodiny získal, a zavěsí „výstřely“ na list leknínu. Zájemci mohou vyjádřit svůj názor. (Příloha 9).

Fáze 7. (Domácí úkol)

Učitel vyzve děti, aby našly pohádky. Přečtěte si je a vyplňte pracovní list „Rozbor pohádky“. (Příloha 10).

Pohádka je jedním z hlavních typů ústního lidového umění. Fiktivní vyprávění fantastické, dobrodružné nebo každodenní povahy.

Pohádka je dílo, jehož hlavním rysem je „orientace na odhalování životní pravdy pomocí konvenčně poetické fikce, která realitu pozvedává nebo redukuje“.

Pohádka je abstrahovaná forma místní legendy, prezentovaná ve zhuštěnější a krystalizovanější formě: původní forma folklórní pohádky jsou místní legendy, parapsychologické příběhy a příběhy o zázracích, které vznikají v podobě obyčejných halucinací díky pronikání archetypálních obsahů z kolektivního nevědomí.

Autoři téměř všech interpretací definují pohádku jako typ ústního vyprávění s fantastickou fikcí. Souvislost s mýty a legendami, na kterou poukázal M.-L. Von Franz posouvá pohádku za hranice jednoduchého fantasy příběhu. Pohádka není jen poetický vynález nebo hra fantazie; prostřednictvím obsahu, jazyka, zápletek a obrazů odráží kulturní hodnoty svého tvůrce.

Od pradávna byly pohádky blízké a srozumitelné obyčejným lidem. Fikce se v nich prolínala s realitou. Lidé žili v chudobě a snili o létajících kobercích, palácích a vlastnoručně sestavených ubrusech. A spravedlnost v ruských pohádkách vždy vítězila a dobro zvítězilo nad zlem. Není náhodou, že A.S. Pushkin napsal: „Jaké potěšení jsou tyto pohádky! Každá je báseň!"

Pohádková kompozice:

1. Začátek. („V určitém království, v určitém státě žili…“).

2. Hlavní část.

3. Konec. („Začali žít – dobře žít a dělat dobré věci“ nebo „Zařídili hostinu celému světu...“).

Každá pohádka je zaměřena na sociální a pedagogický efekt: učí, povzbuzuje k aktivitě a dokonce léčí. Jinými slovy, potenciál pohádky je mnohem bohatší než její ideový a umělecký význam.

Pohádka se od ostatních prozaických žánrů liší rozvinutější estetickou stránkou. Estetický začátek se projevuje idealizací dobroty, a to jak v názorném zobrazení „pohádkového světa“, tak v romantickém zabarvení událostí.

Moudrost a hodnota pohádky spočívá v tom, že odráží, odhaluje a umožňuje zažít význam nejdůležitějších univerzálních lidských hodnot a smysl života obvykle. Od pohledu každodenní význam Pohádka je naivní, ale z hlediska smyslu života hluboká a nevyčerpatelná.

Nejdůležitější myšlenky, hlavní problémy, dějová jádra a - co je nejdůležitější - rovnováha sil, které přinášejí dobro a zlo, jsou v pohádkách v podstatě stejné. různé národy. V tomto smyslu žádná pohádka nezná hranic;

Na tomto základě vzniká klasifikace typů pohádek, i když ne zcela jednotná. Problémově-tematickým přístupem se tak rozlišují pohádky věnované zvířatům, pohádky o neobvyklých a nadpřirozených událostech, dobrodružné pohádky, společenské a všední pohádky, anekdotické pohádky, pohádky naruby a další.

K dnešnímu dni byla přijata následující klasifikace ruských lidových příběhů:

1. Pohádky o zvířatech;

2. Pohádky;

3. Každodenní pohádky.

Pohádky o zvířatech

V pohádkách o zvířátkách ryby, zvířátka, ptáčci jednají, povídají si, vyhlašují si válku, uzavírají mír. Základem takových příběhů je totemismus (víra v totemové zvíře, patrona klanu), který vyústil v kult zvířete. Například medvěd, který se podle představ starých Slovanů stal hrdinou pohádek, dokázal předpovídat budoucnost. Často byl považován za strašlivé, pomstychtivé zvíře, neodpouštějící urážky (pohádka „Medvěd“). Čím dále víra v toto sahá, čím je člověk sebevědomější ve své schopnosti, tím větší je jeho moc nad zvířetem, „vítězství“ nad ním. To se děje například v pohádkách „Muž a medvěd“ a „Medvěd, pes a kočka“. Pohádky se výrazně liší od přesvědčení o zvířatech - v tom druhém velkou roli hraje fikci související s pohanstvím. Věří se, že vlk je moudrý a mazaný, medvěd je hrozný. Pohádka ztrácí závislost na pohanství a stává se výsměchem zvířatům. Mytologie se v něm mění v umění. Pohádka se proměňuje v jakýsi umělecký vtip – kritiku těch bytostí, které jsou myšleny zvířaty. Odtud také blízkost těchto pohádek k bajkám („Liška a jeřáb“, „Šelmy v jámě“).

Pohádky

Pohádky pohádkového typu zahrnují kouzelné, dobrodružné a hrdinské. V srdci takových pohádek je nádherný svět. Nádherný svět je objektivní, fantastický, neomezený svět. Díky neomezené fantazii a úžasnému principu organizace materiálu v pohádkách s úžasný svět možná „transformace“, úžasná svou rychlostí (děti rostou mílovými kroky, každým dnem jsou silnější nebo krásnější). Nejen rychlost procesu je neskutečná, ale i jeho samotný charakter (z pohádky „Sněhurka.“ „Hele, Sněhurce zrůžověly rty, otevřela se jí oči. Pak setřásla sníh a živá dívka vyšel ze závěje.“ „Konverze“ v pohádkách podivuhodného typu obvykle nastávají pomocí kouzelných bytostí nebo předmětů.

Každodenní pohádky

Charakteristickým znakem každodenních pohádek je reprodukce každodenního života v nich. Konflikt každodenní pohádkačasto spočívá v tom, že slušnost, čestnost, ušlechtilost pod rouškou prostoty a naivity stojí v protikladu k těm osobnostním kvalitám, které vždy vyvolávaly ostré odmítnutí mezi lidmi (chamtivost, hněv, závist).