Plán lekce o světě kolem nás na téma: Rusko je mnohonárodnostní země. Co víme o národech Ruska

Rusko je mnohonárodnostní stát, na jehož území žije více než 200 lidí. různé národy. Tato rozmanitost byla umožněna díky velká plocha obsazené státem. Pojďme zjistit, co víme o národech Ruska?

Střední Rusko

Střední Rusko je největší a nejlidnatější region země. Zde žili naši předkové, Slované, od nepaměti. Husté lesy, ve kterých se dalo vždy dobře lovit, nasbírat spoustu lesních plodů a hub, a hluboké řeky bohaté na ryby sem lidi odjakživa lákaly.

Zástupce východní Slované je ruský lid, který tvoří 80 % populace Ruska. Toto je nejpočetnější etnická skupina na území Evropy. Národní jazyk- Rusky.

Jižní Rusko

Na jihu Ruská federace Nachází se nejvíce mnohonárodnostní region - Severní Kavkaz. Na relativně malém území žije více než 100 různých národů. Po mnoho let, jen na území Dagestánu, žili vedle sebe zástupci 30 národů: Lizgins, Avars, Dargins, Laks a mnoho dalších. Navíc každý národ má svůj vlastní jazyk a zvyky.

Rýže. 1. Obyvatelé Kavkazu

Pro všechny národy Kavkazu, starověké a dobrá tradice je pohostinnost. I cizí nebo úplně cizinci lidé jsou zde velmi vřele vítáni. Pro každého obyvatele Kavkazu je host v domě nejčestnější osobou, které je věnována zvláštní pozornost.

Povolží

Na východě země se nachází rozšířená oblast – Povolží. Žije zde mnoho národů, ale nejpozoruhodnější jsou Kalmykové. Před třemi stoletími žili v Číně, ale kvůli četným válkám byli nuceni odejít historická vlast. Poté, co se přestěhovali do Ruska, usadili se v oblasti Volhy, kde se věnovali obvyklému podnikání: chovu koní, velbloudů a ovcí.

TOP 4 článkykteří spolu s tím čtou

Rýže. 2. Kalmykové jsou úžasní pastýři

Ural

Ve středu Ruské federace se nachází krásný kraj - Ural, bohatý na všemožné druhy přírodní zdroje. Díky tomu se v regionu můžete setkat se zástupci většiny různé národy. Žijí zde například Baškirové – v minulosti byli vynikajícími střelci a jezdci. V překladu je jméno tohoto lidu přeloženo jako „vlčí vůdce“, který byl podle starověkých legend předkem všech Baškirů.

Západní Sibiř

Mezi obrovskými rozlohami Sibiře je nejhustěji osídlena její západní část. Hlavní přírodní bohatství Tato oblast obsahuje ložiska uhlí, plynu a ropy. Sibiřané však nejsou jen Rusové, ale také zástupci mnoha dalších národů: Tuvanů, Burjatů, Jakutů, Evenků. Severní okraj je domovem tak malých národů, jako jsou Čukčové, Eskymáci a Korjakové, kteří se od nepaměti zabývají rybolovem a lovem mořských živočichů.

Většina malí lidé Sibiř - Kets, jejichž počet nepřesahuje tisíc lidí. Dlouho žijí v tajze a mluví dialektem, kterému už skoro nikdo nerozumí. Navenek jsou lososi chum velmi podobní americkým indiánům.

. Celkem obdržených hodnocení: 64.

Svět kolem nás(3. třída)
ČÁST 2. MŮJ OTEC
Lekce 30.
ODDÍL VI. MODERNÍ RUSKO
Téma: LIDÉ RUSKA
cíle:
– seznámit studenty se dvěma významy pojmu „lid“, s rozmanitostí kultur a zvyků obývaných národů
Rusko.
Kroky lekce
Postup lekce
Vznik UUD
a technologie
hodnocení vzdělání
úspěch
Ι
. Aktualizovat
znalosti a
inscenování
vzdělávací
problémy.
4 1 3
– Jak rozumíte slovu „lidé“?
Na základě zkušeností z předchozích lekcí (například téma 23 se jmenovalo „Síla
lidé), studenti mohou říci, že všichni lidé jsou občany státu.
To znamená, že můžeme říci, že všichni občané Ruska jsou lid Ruska.
Na tabuli se objeví poznámka:
Občané Ruska = jednotní lidé Rusko.
Učitel (oslovující studenty, zástupce různé etnické skupiny):
– Jakými jazyky mluví vaši lidé?
Studenti jmenují např.: rusky, tatarsky, udmurtsky atd.
NEBO:
– Podívejte se na mapu Ruska na str. 111. Co je označeno červenými slovy?
(Jména národů.)

Kognitivní UUD
1. Rozvíjení dovedností
extrahovat informace z
schémata,
ilustrace,
texty.
2. Přítomnost
informace ve formuláři
schémata.
3. Odhal podstatu,
vlastnosti objektů.
4. Na základě analýzy
objekty k vyvozování závěrů.
© Balass LLC, 2013

Na tabuli se objeví poznámka:
V Rusku je mnoho národů.
- Podívejte se na tabuli. Jakého rozporu jste si všimli? Která vzniká
otázka?
Studenti s pomocí učitele formulují hlavní otázku (problém) hodiny:
Kolik národů žije v Rusku - jeden nebo mnoho?
Problém lekce je napsán na tabuli. Je nutné neustále
kontaktu během lekce, zejména na poslední etapa lekce.
- Udělejme plán lekce.
Plán (přibližný) 3
Učitel sestaví plán společně s dětmi.
- Co jsme s tebou teď dělali? (Naše aktivity jsme plánovali.)
– Jakou dovednost jste si rozvinul?
Učitel vyzve děti, aby vyjádřily své domněnky o problému v hodině.
Možná děti uhodnou, že slovo „lidé“ má dva významy.
. Spoj
ΙΙ
objevování znalostí.
Hledání řešení
problémy.
3 1 4 4 3 2
1. Obyvatelstvo Ruska je mozaika národů.
Předpoklady jsou kontrolovány pomocí fragmentu „Děti různých národů“.
slova „... žít na celém jeho území“.
© Balass LLC, 2013
5. Shrňte a
klasifikovat podle
znamení.
6. Soustřeďte se na
šíření učebnice.
7. Najděte odpovědi na
otázky na obrázku.
Sdělení
UUD
1. Rozvíjení dovedností
poslouchat a rozumět
ostatní.
2. Budujte řeč
prohlášení v
v souladu s
přidělené úkoly.
3. Navrhněte si svůj
myšlenky v ústní formě.
4. Schopnost pracovat v
ve dvojicích i ve skupinách.
Osobní
výsledky
1. Rozvíjení dovedností
předvést své

postoj k hrdinům
vyjádřit své emoce.
2. Vyhodnoťte akce v
v souladu s
určitou situaci.
3. Formování motivace
k učení a
cílené
vzdělávací
činnosti.

Studenti s pomocí učitele dojdou k závěru, že v Rusku žije mnoho lidí
různé národy. Dokážete si představit rozmanitost ruské populace pomocí
Model „Mozaika národů“.
Před lekcí učitel dětem rozdá dílky puzzle se jmény národů Ruska.
Díly mohou mít obvyklý tvar (čtverec se dvěma výstupky a dvěma
vybrání) nebo ve tvaru pravidelného šestiúhelníku, čtverce atd. Vše
díly musí být stejné a zapadat do sebe v libovolném pořadí.
Stoly ve třídě jsou posunuty tak, že tam jsou čtyři velké stoly, na
které zobrazují znaky: „evropská část Ruska“, „severní
Kavkaz“, „Dálný sever“, „Sibiř a Dálný východ" Na každém stole je list
papír, lepidlo.
Před vytvořením mozaiky musíte pečlivě zvážit mapu na str.
125. Studenti by měli věnovat pozornost skutečnosti, že území Ruska je obrovské.
a podmíněně jej lze rozdělit na několik částí. Každý občan Ruska
se může volně pohybovat po celém území, žít a pracovat v jakémkoli
místo v Rusku. Dále studenti v řetězci přečtou jména pod kartou
národy Ruska a názvy území, kde žije většina zástupců
tyto národy.
Zadání pro studenty (chvíli neděláno, v klidu!): s nápovědou
mapa na str. 125 a 111 zjistěte, kde žijí lidé uvedení na dílku skládačky. Na
list papíru ležící na příslušném stole přilepte dílky skládačky (k
nebyl tam žádný dav, můžete nastavit podmínku, že u každého stolu může být
ne více než dvě osoby). Připojte výsledné čtyři listy k
mapa Ruska na desce.
© Balass LLC, 2013

ΙΙΙ
.
Nezávislý
aplikace
znalost.
Výsledný model ilustruje hlavní myšlenku lekce
jednotlivé národy a etnické skupiny spojuje jedna vlast - Rusko a reprezentují
jsou jeden ruský lid.
2. Lidová kultura.
Dále může být lekce strukturována jako „Spravedlivá“ hra, kde děti budou
představovat si, hrát, říkat vše, co vědí o jídle,
kostýmy, legendy, pohádky, tradiční aktivity, různá odvětví
národy obývající Rusko.
- Co jsme teď dělali?
– Jaké dovednosti jste si rozvinuli?
2 1 4 4 6
Pracujte ve skupinách.
- Vraťme se k hlavní otázce naší lekce. Co jsme dnes chtěli
zjistit? (Je v Rusku jeden nebo více lidí?)
– Jakou odpověď můžete dát na tuto otázku?
Studenti diskutují ve skupinách a zástupci skupin vyjadřují svou volbu
řešení problému. S pomocí učitele by k tomu měli žáci dojít
slovo "lidé" má dva různé významy. V prvním smyslu je „lidé“ vším
občané jednoho státu. Ve druhém významu je „lidé“ velká skupina
lidí, který se od ostatních liší svým jménem a zvláštní kulturou.
Aplikace nových znalostí může být organizována pomocí otázek 1–9 po
text. Zvláštní pozornost Měli byste věnovat pozornost otázkám 7 a 8:
7. Vysvětlete, čím se od sebe různé národy Ruska liší. Řekni mi co
sjednocuje národy Ruska.
Regulační UUD
1. Rozvíjení dovedností
vyjádřit svůj názor
odhadnout na základě
práci s materiálem
učebnice.
2. Vyhodnoťte vzdělávací
akce v souladu
s úkolem.
3. Předvídat
nadcházející práce
(udělejte plán).
4. Realizovat
vzdělávací a
© Balass LLC, 2013

Když žáci odpovídají, je důležité, aby učitel označil jako jednotící
národy momentem není jen jednota státu, ale také skutečnost, že kultura, život
zástupci různých národů je navzájem spojují. Rodiny, kde matka a
otec jsou zástupci různých národů žijících v Rusku, setkávají se
velmi často!
8. Proč si myslíte, že se Rusko stalo společná vlast pro mnoho národů?
!!! Na tato otázka Pro studenty bude těžké odpovědět, protože to ještě neudělali
mít dostatečné historické a kulturní znalosti. Otázka se jmenuje
orientovat studenty k neustálému rozšiřování znalostí v tomto
oblasti. Nicméně názory všech studentů by měly být vyslechnuty a zaznamenány.
Není nutné odpovídat na všechny otázky ve třídě, vyberte jednu nebo dvě otázky,
dětem se líbí a zbytek lze dát těm, kteří si je chtějí vzít domů.
osobní reflexe.
TOUU




– Jaká byla úroveň úkolu?

Pracujte v sešit.
Vyplnění úkolu č. 1, 2 N (samostatně), úkolu č. 1, 2 P (práce v
páry).
Otázky pro studenta (vytvoření sebehodnotícího algoritmu):
© Balass LLC, 2013

VΙ. Domácí
cvičení.
V. Shrnutí lekce.
-Co jsi potřeboval udělat?
– Podařilo se vám splnit úkol?
– Udělali jste vše správně nebo došlo k nějakým chybám?
– Skládal jsi vše sám nebo s něčí pomocí?
– Jaká byla úroveň úkolu?
– Jaké dovednosti byly vyvinuty během tohoto úkolu?
– Nyní spolu s... (jméno studenta) jsme se učili hodnotit naši práci.
Povinný úkol pro všechny: splňte jeden z úkolů v sešitu pro
téma 25, výběr z těch, které nebyly ve třídě provedeny. Učitel může
pozvěte studenty, kteří si chtějí přečíst celé téma a také jej dokončit
kreativní úkol:
– Nakreslete nebo popište vlastnosti tradiční kroj jeden z národů
Rusko.
– Jakou práci jsme teď dělali?
– Co jste se naučili?
– Kdo se s tím snadno vypořádal?
– Kdo to měl dosud těžké?
– Kdo nebo co vám pomohlo to zvládnout?
– Kdo je dnes spokojený se svou prací?
– Kdo by chtěl něco opravit? Co? Co je pro to potřeba udělat?
– Jakou známku byste si dal?
– Co nového jste se naučili?
– Co vás dnes ve třídě obzvlášť zaujalo?
© Balass LLC, 2013

© Balass LLC, 2013

§ 1 Mnohonárodnostní Rusko

Hlavním bohatstvím každé země je její obyvatelstvo. V Rusku žije asi sto čtyřicet milionů lidí.

Když se podíváme na hlavní dokument Ruské federace - Ústavu, uvidíme, že začíná slovy "Rusko je mnohonárodnostní země."

Pojďme spekulovat a přijít na to. Co tato slova znamenají? Jaké národy žijí v naší zemi?

Poslechněte si báseň Vladimíra Stepanova:

V Rusku žijí různí lidé

Národy od starověku.

Někteří lidé mají rádi tajgu,

Pro ostatní rozlehlost stepi.

Každý národ

Váš vlastní jazyk a oblečení.

Jeden nosí čerkeský kabát,

Druhý si oblékl župan.

Jeden je rybář od narození,

Druhý je pastevec sobů,

Jeden kumiss vaří,

Další připravuje med.

Podzim je jeden z těch sladších,

Pro ostatní je jaro milejší.

A vlast Rusko,

Všichni jeden máme.

Jeho území obývá více než sto osmdesát národů. Každý národ má své tradice, zvyky, svátky, svůj jazyk, svůj kroj. Taková mnohonárodnost je skutečným bohatstvím Ruska.

§ 2 Národy Ruska

Rusové tvoří většina z obyvatel naší země, proto je ruština státním jazykem.

Předkové národů Střední Rusko jsou Slované. Mezi Slovany patří takové národy jako Rusové, Bělorusové a Ukrajinci. Zpočátku tato území přitahovala lidi svými lesy s houbami, bobulemi a zvířaty; řeky plné ryb. Ve středním Rusku žijí také Tataři, Mordovci, Mariové a Čuvaši.

Sibiř je největší území Ruska. Je obýváno mnoha různými národy, které si dobře zachovaly své tradice, zvyky a jazyky. Žijí jako jediná rodina, navzájem si pomáhají. Nejpočetnějšími původními obyvateli Sibiře jsou Burjati, Jakutové a Tuvani. Evenkové se usadili v tajze. V horách žijí shorti a altajci. Mansi a Khanty se usazují mezi řekami Jenisej a Ob. Ale Sekulpi, Něnci, se přizpůsobili drsným podmínkám tundry. Na severu země Dálného východu žijí takové národy jako Čukčové, Eskymáci a Korjakové. Loví ryby a další mořský život.

Severní Kavkaz je také mnohonárodnostní. Na Kavkaze žijí Dagestánci, Čečenci, Inguši, Osetové a další národy. Kavkazská země je velmi úrodná, takže lidé se věnují zemědělství a zahradnictví. Jeho lidé byli odedávna považováni za vynikající válečníky. Dobře střílejí a jezdí.

Od starověku žilo na území Ruska mnoho národů. Stáli bok po boku, aby bránili svou zemi. V hromadné hroby Nedaleko jsou pohřbeni Rusové, Udmurti, Altajci, Něnci, Oseti a další národy, které bojovaly ve Velké vlastenecké válce Vlastenecká válka. Jednoho dne při výslechu jeden z dagestánských vojáků hrdě odpověděl fašistům: „Já jsem také Rus. Všichni jsme děti jedné vlasti - Ruska."

§ 3 Přátelství národů

Je nemožné si představit ruskou kulturu bez takových jmen jako Alexander Sergejevič Puškin, Michail Jurijevič Lermontov, Fedor Ivanovič Tyutchev a další slavných postav kteří ve svých dílech velebili ruskou zemi. Byli různé národnosti, ale celou svou duši a život dali službě Rusku.

Vladimir Ivanovič Dahl, jehož otec byl Dán a matka Němka, vytvořil „ Slovníkžijící velký ruský jazyk." Vždy tvrdil: "Jsem duchem Rus."

Všechny národy by měly žít v přátelství, míru a harmonii. Zástupci různých národů, kteří žijí na stejné zemi, se navzájem podobají a obohacují svou kulturu a tradice. S velkým potěšením lidé oslavují Maslenitsa palačinkami a koláči. Rusům se tento svátek opravdu líbí. Tataři slaví svůj svátek – Sabantuy. V létě, když jsou všechny práce na polích dokončeny, lidé vycházejí slavit tancem, hrami a soutěžemi udatnosti. Burjati mají podobný svátek – Surkharban.

V naší zemi jsou různá náboženství. Ale všichni učí, že musíme žít v míru, milovat se navzájem, respektovat a ctít naše starší, konat dobro a bránit naši vlast.

Při studiu národně-regionálních, etnokulturních charakteristik regionu Ural (vč. Čeljabinská oblast) v rámci předmětu „Svět kolem nás“ ve třídách 3-4 vzdělávacích komplexů „Škola Ruska“, „Škola 2010“, „Škola 21. století“, „Harmonie“ atd. jako v systémech rozvojové a nápravné výchovy při mimoškolních aktivitách.

Jméno UMK: vzdělávací zdroj lze použít při studiu národně-regionálních, etnokulturních rysů Uralské oblasti (včetně Čeljabinské oblasti) v rámci předmětu „Svět kolem nás“ ve 3.–4. ročníku vzdělávacího komplexu „Ruská škola“, „Škola 2010“, „Škola 21. století“, „Harmonie“ atd., dále v systémech rozvojového a nápravného vzdělávání při mimoškolních aktivitách.

Cíl: seznámení s národním složením regionu Ural, se zvláštnostmi života Baškirů, Tatarů a ruských národů za starých časů.

Úkoly
Předmět: seznámit studenty s národnostním složením regionu Ural, se zvláštnostmi života Baškirů, Tatarů a ruských národů za starých časů; pokračovat v práci na formování takových pojmů jako: země, region (region), správní centrum - město; naučit nacházet na fyzická mapa Rusko Uralská oblast; naučit se najít na mapě Čeljabinské oblasti rodné město(Kyshtym) a regionální centrum - město (Čeljabinsk).

Metapředmět: rozvíjet schopnost studentů přijímat a udržovat vzdělávací cíle a záměry; rozvíjet schopnost seberegulace chování; rozvíjet schopnost samostatně hledat prostředky k řešení daného problému; rozvíjet schopnost spolupracovat s vrstevníky při řešení výchovné problémy, převezměte odpovědnost za výsledky svých činů.

Osobní: pěstovat zájem o povolání (zejména o povolání „archeologa“); pěstovat zájem o způsob života obyvatel; vlast; pěstovat úctu ke kultuře národů různých národností; rozvíjet povědomí o své etnické příslušnosti.

Písemné materiály: pro dirigování organizační moment- karty s napsanými písmeny („P“, „O“, „S“, „I“, „I“; karty jsou rozmístěny náhodně, celkový počet karet se rovná počtu studentů ve třídě); tisk geografické mapy Čeljabinské oblasti (pro práci ve dvojicích); výtisk závěrečného testu (podle počtu studentů).

Hardware a software
S individuálním a skupinová práce požadovaný technickou podporu: počítač (notebook), počítačová myš Pro frontální práci se doporučuje kromě výše uvedeného vybavení použít také multimediální projektor, zvukové reproduktory a plátno. Doporučené programy: PowerPoint 2007 / 2010 / 2013.

Průběh mimoškolních aktivit
I. Organizační moment
- Zazvonil veselý zvonek.
Jsou všichni připraveni? Je vše připraveno?
Teď neodpočíváme,
Začínáme pracovat.
. Hra pro rozvoj pozornosti "Clouds"
- Podívejte se, kluci, u svého stolu. Každý z vás má kartičku, na které je napsáno písmeno. Než si sednete na své pracoviště, zahrajeme si s vámi hru „Clouds“. Poslechněte si pravidlo hry: na obrazovce se bude vznášet mrak s napsaným písmenem; Kluci, jejichž dopis odpovídá vaší vizitce na stole, by měli sedět tiše. (Na oblacích jsou napsána písmena „P“, „O“, „S“, „I“, „I“).
Snímek číslo 2

Studenti poslouchají pokyny ke hře; porovnejte jejich písmeno napsané na kartě s písmenem na obrazovce; v souladu s požadavkem musí na svém pracovišti sedět TIŠE.

II. Zpráva tématu třídy
-Pojďme, chlapi, vzpomenout si, jaká písmena jsme potkali ve hře. (Učitel poslouchá odpovědi dětí.)

Hra "Udělej slovo"
- Ke kulatému tanci našich písmen přidám další obláček s písmenem „C“. Přeuspořádejte písmena a dostanete slovo.
-Jaké slovo tě napadlo? (Výsledné slovo je „Rusko“).
-Co toto slovo znamená? (Toto je název země, ve které žijeme).
Snímek číslo 3

Dnes, kluci, dál třídní hodina navštívíme malou Yegorku. Egor je zvídavý chlapec a každou minutu se ptá dědečka Matveyho různé otázky. A pak se jednoho dne vnuk zeptal svého dědečka: jaké národy žijí v našem kraji? Tato otázka bude tématem naší třídní hodiny.
Snímek číslo 4

Studenti poslouchají pokyny ke hře; provést úkol v souladu s požadavky; opravit název naší země.

III. Práce na formování pojmů „země“, „region“, „správní město“
. Seznámení s názvem regionu (Ural)
-Abychom odpověděli na Egorčinu otázku, dědeček Matvey vás nejprve zve, abyste se podívali na mapu naší vlasti. Naše země, Rusko, zabírá obrovské území. (Učitel ukazuje ukazatelem hranice Ruska). Náš region, kde žijeme, se nachází v blízkosti pohoří Ural. (Učitel ukazuje na mapě rozsah pohoří Ural). Název hor vám říká jméno naší země, regionu.
-Jak se jmenuje náš kraj? (Náš region se nazývá Ural.)

Snímek číslo 5
. Seznámení se správními centry - městy Uralu
-V Uralském okrese je 140 měst; přečteme si názvy správních středisek, kterých je nejvíce velká města Ural.
-Které z těchto měst je naším regionálním centrem? (Naším regionálním centrem je město Čeljabinsk.)

Snímek číslo 6
. Práce s mapami Čeljabinské oblasti
-Máte na stole mapu Čeljabinské oblasti. Pomozte Egorce najít na mapě název jejího města a města Čeljabinsk. (Pracujte ve dvojicích.)
Snímek číslo 7

Kontrola (přední strana)
Závěr: naše město se stejně jako město Čeljabinsk nachází v jižní části Uralu, takže v rozhovoru dospělých často můžete slyšet, že žijeme na jižním Uralu.
. Zaměření na hlavní problém vyučovací hodiny
- Takže se dostáváme k hlavní otázce, kterou Yegorka položil svému dědovi: jaké národy žijí v našem regionu. Studenti se seznamují s zeměpisná mapa Rusko, korelují název pohoří Ural s názvem regionu (regionu), ve kterém žijí, naučí se najít region Ural na fyzické mapě Ruska.

Studenti čtou názvy správních měst Uralu.
IV. Seznámení s národním složením regionu Ural,
se zvláštnostmi života Baškirů, Tatarů a ruských národů za starých časů
. Úvod do pojmu „archeolog“
-Když byl dědeček Matvey mladý, pracoval jako archeolog.
-Kolik z vás ví, co znamená slovo „archeolog“? (Učitel poslouchá odpovědi dětí.)
Snímek číslo 8

Archeolog je vědec, který studuje lidskou historii podle materiálních zdrojů. Mezi hmotné zdroje patří nástroje, nádobí, šperky, umělecké předměty, pozůstatky staveb a další předměty kdysi vytvořené člověkem. Práce archeologa zahrnuje neustálé vykopávky, túry, expedice a výzkumy, které pomáhají činit velké objevy a kousek po kousku znovu vytvářet všechny fáze života lidí od počátku lidstva.
Když dědeček Matvey pracoval jako archeolog, navštívil mnoho míst na Uralu.

Příběh prvního muže na Uralu
-Dědeček Matvey provedl velmi zajímavou studii v Republice Bashkortostan. Spolu s dalšími archeology objevil v oblasti jezera Karabalykty nedaleko vesnice Tashbulatovo, nejstarší naleziště primitivní člověk. Našla se tam celá kostra starověký muž. Pomocí zbytků kostry vědci znovu vytvořili její vzhled.
A v jeskyni Shulgan-tash na břehu Belaya (Agidel) vědci objevili skalní malby primitivního člověka. Jsou zde vyobrazeny postavy mamutů, koní a nosorožců. Obrázky naznačují, že staří lidé, kteří kdysi obývali náš kraj, viděli tato zvířata v těsné blízkosti.
Snímek číslo 9

Fyzminutka" Skalní malby»
-A teď si zahrajeme hru „Jeskynní malby“. Cvičení provádíme v souladu s obrázkem.
Snímek číslo 10

Obecné informace o národní složení Ural
-Ural je známý jako mnohonárodní region s bohatá kultura, nežijí zde jen Rusové, ale i Baškirové, Tataři, Komi, Mansi, Něnci, Mari, Čuvašové, Mordovci a další.
-V Čeljabinské oblasti žije většina Rusů, Baškirů a Tatarů. Dědeček Matvey nám bude vyprávět o lidech této národnosti.
Snímek číslo 11

Příběh o národech Baškirů
-V dávných dobách žil kočovný národ. Kočovní lidé se toulali z místa na místo, nejlepší místa hledal. Bylo kočovných lidí je tu spousta dobytka a zvířata potřebují prostorné stepi bohaté na trávy a řeky čistou vodu.
Tam, kde žili kočovníci, bylo málo trávy a vody. Rozhodli se hledat lepší místa.

Kočovníci chodili dlouho, dlouho a byli unavení. Starší si mysleli: co dělat? Kam jít, na západ nebo na východ, na sever nebo na jih? Aksakalové jsou nejstarší, většina chytří lidé. A najednou uviděli smečku vlků. Vůdce smečky, nejchytřejší vlk, přistoupil ke starším. Vlčí vůdce se postavil před karavanu a vedl ji dále.

Lidé následovali vlka dlouho, až se dostali do úrodné země, bohaté na řeky a jezera s čistou vodou, stepi s zelená tráva, lesy a hory. Po dosažení tohoto místa vůdce vlků zmizel.

Po vzájemné poradě se starší kočovných lidí rozhodli: „Nemůžeme najít krásnější zemi, než je tato. Zastavme se tady a udělejme z toho náš tábor." A začali žít na této zemi, jejíž krása a bohatství nemá ve světě obdoby. Založili jurty a začali chovat hospodářská zvířata: koně, ovce, kozy, krávy, velbloudy.

Od té doby si tito lidé začali říkat „Bashkortar“, tedy lidé, kteří přišli pro hlavního vlka. Potomci „Bashkortů“ stále žijí na Uralu, nazývají se Baškirové.

V létě se Baškirové potulovali po stepi a brali s sebou jurtové domy. Jurta je domov. Jurta byla sestavena z latí a potažena plstí. V jurtě je teplo v chladném počasí a chladivé v horkém počasí. Uvnitř jurty, uprostřed, je krb, rád zahřeje a nakrmí svou rodinu. Postele a truhly, na podlaze teplé koberce. Baškirové pijí a jedí na kobercích, nesedí na židlích.

V zimě žili Baškirové v aulích, v dřevěné domy. Auly byly stavěny v údolích řek nebo v blízkosti hustých lesů. Baškirové lovili v řekách. V lesích lovili, sbírali lesní plody, houby a med od divokých včel.
Snímek číslo 12

Příběh o tatarském lidu
-Naše úrodná země přitahovala nejen Baškirové. Tataři se usadili v zemích Uralu. Tradičně se tatarské vesnice nacházely na březích řek. Tradiční bydlení Tataři měli chýši, oddělenou od ulice plotem. Vnější fasáda chaty byla vyzdobena vícebarevnou malbou.
Tataři pracovití lidé. Zabývali se řemeslem a obchodem. Tatarské děti z raná léta Učí je respektovat starší a neurážet mladší. Tataři jsou velmi pohostinní, hosty pohostí sladkým chak-čakem, šerbetem, medem a voňavým čajem a nabízejí přenocování.

Snímek číslo 13

Příběh o ruském lidu
Rusové osídlili Ural, vyklučili lesy a postavili chatrče. Obilníci orali půdu, zaseli žito a oves. Na podzim byla sklizeň sklizena. Ruští řemeslníci těžili rudy a pracovali v továrnách. Obchodníci obchodovali.
Snímek číslo 14

Takhle žijí poblíž Baškirové, Tataři a Rusové. Každý národ mluví svým vlastním jazykem, modlí se ke svým bohům a nosí své vlastní národní oblečení. Národy Uralu dodržují své zvyky a nezapomínají na přátelství.
Snímek číslo 15

V. Konsolidace
. Závěr
- V našem regionu, stejně jako v celém Rusku, žijí různé národy.
Velká síla je silná
Jejich synové, jejich dcery.
sláva Ruska nezmizí,
Když jsme spolu a sjednoceni!