Proč je Pečorin zvláštní člověk? Esej na téma: "Proč byl Pečorin považován za divného?" Jak hrozný je tento Pečorin.

Obraz Pečorina v románu M. Yu Lermontova „Hrdina naší doby“.

Reflexní lekce

Nabízím tři lekce o obrazu Pečorina, které zahrnují i ​​charakteristiky dalších hrdinů románu. Lekce jsou strukturovány formou heuristické konverzace, vybízejí studenty k samostatné interpretaci obrazu hlavního hrdiny, hodnocení jeho jednání a hlavně pokusu o vysvětlení jejich životních otázek.

Takové úkoly dávají důvod nazývat tyto lekce lekcemi reflexe.

Lekce č. 1

Téma: „Strange Man“ Pečorin.

Cíle: Odhalit charakteristiky Pechorinovy ​​postavy v kapitolách „Bela“ a „Maksim Maksimych“, rozvíjet dovednosti psychologické analýzy hrdinových činů, porovnávat ho s jinými postavami, pěstovat zájem o práci s textem životopisný román.

Postup lekce

V předvečer duelu si Pečorin zapíše do deníku pozoruhodné věty: „A možná zítra umřu! A na zemi nezůstane jediný tvor, který by mi zcela rozuměl. Jedni mě mají za horšího, druzí za lepšího, než ve skutečnosti jsem... Někdo řekne: byl to sympaťák, jiný - šmejd! Obojí bude falešné...“

Proč je tak důležité být pochopen? Proč je děsivé zemřít nepochopený? Hrdina filmu „Budeme žít do pondělí“, který se trápil 2 lekcemi na téma eseje „Co je štěstí?“, napsal jedinou frázi: „Štěstí je, když vám rozumíme...“ Tohle byla jeho vzorec pro štěstí. Kolik lidí by tuto frázi podepsalo!

Pečorin nepotřebuje lásku, ani pomoc, ani soucit, ale pochopení – až k bolesti, k zoufalství. Kdyby lidé chápali složité, mimořádné, na první pohled zvláštní osobnosti, Puškin, Lermontov, Majakovskij, Jesenin by nás tak brzy neopustili...

Každý z vás není o nic méně zajímavý a o nic méně zvláštní než Pečorin. Stojí za to připomenout si slova Chatského: „Jsem divný, ale kdo není divný? Ten, kdo je jako všichni blázni."

Snažit se porozumět Pečorinovi znamená nějakým způsobem porozumět sobě. Každý z nás je hrdinou své doby. Jaký je, hrdina Lermontovovy éry?

Zapišme si téma lekce: „Strange Man“ Pechorin.

2. Konverzace, práce s textem.

      • Popište hrdinovy ​​zvláštnosti z pohledu laskavého, ale obyčejného důstojníka Maxima Maksimycha. Myslíte si, že je to divné?

        Jak můžeme vysvětlit takové změny v hrdinových zvycích a náladách?

        Láska a rychlé chlazení pro Belu. Byl v prvním a druhém případě upřímný, nebo šlo o umně nastudované představení? Jaký závěr lze vyvodit z této události, která se změnila v tragédii? (Toto je jeden z Pechorinových pokusů uniknout nudě, najít alespoň nějaký smysl života)

        Proč někteří lidé prostě žijí a jsou se vším spokojeni, zatímco jiní něco bolestně hledají, a ne peníze, ne slávu, ne hodnosti, ale smysl? (Jsou to myslící lidé: porovnejte dvě cesty člověka v románu „Evgen Oněgin“: „Blaze tomu, kdo byl mladý od svého mládí...“ a „Je smutné si myslet, že nám mládí bylo darováno nadarmo“ ...“)

        Existuje v první kapitole nějaké východisko pro myslícího člověka z takové situace, kdy je bez zjevného důvodu nešťastný? (Ano, přiblížit se přírodě, stát se alespoň na krátkou dobu šťastnějším, bylo pro Lermontova přijatelné)

Příroda hraje v románu důležitou roli: jednak předznamenává tragický konec v první kapitole, jednak nás vede po úžasných cestách Kavkazu. (Individuální úkoly jsou zadávány pro následující lekce: rozbor maleb přírody v kapitolách 1-2, charakterizujte autorovy výtvarné techniky, najděte metafory, přirovnání, epiteta včetně barevných)

3. Práce na portrétních charakteristikách hrdiny.

Studenti zapisují rozpory v jeho vzhledu:

Široká ramena - malá aristokratická ruka.

Bílé vlasy – černý knír a obočí.

Dětský úsměv je těžký pohled.

Mladistvý vzhled, jemná pleť - vrásky se vzájemně prolínají.

Studenti vyjadřují svůj názor na následující portrétní skicu: „Pechorinovy ​​oči se nesmály, když se smál – je to známka buď zlého sklonu, nebo hlubokého, neustálého smutku.“

Který Pečorin je naštvaný nebo smutný?

4. Diskuse o problematice Pechorinova vztahu s Maximem Maksimychem.

Proč se dva důstojníci, kteří spolu sloužili poměrně dlouho, nikdy nestali přáteli?

Proč na laskavého, sladkého Maxima Maksimycha zapomněl nejen Pečorin, ale i Bela?

Závěr: Maxim Maksimych je příliš jednoduchý, nedokáže pochopit hloubku duše, muka mimořádného člověka. Mezi nimi je propast nedorozumění, „jiné cesty“.

Domácí studenti mají za úkol přečíst si kapitoly „Taman“, „Princezna Marie“ a promyslet odpověď na otázku: „Láska a přátelství v životě Pečorina. Je schopen těchto pocitů?

Lekce č. 2.

Téma: Pečorin a jeho doprovod.

Cíle: zvážit obraz Pečorina v interakci s jinými hrdiny románu, odhalit roli osobního deníku při charakterizaci hrdiny, rozvíjet dovednosti v psychologické analýze názorů a činů literárního hrdiny, charakterizovat společnost obklopující Pečorina, pěstovat zájem o psychologické analýzy.

Postup lekce

1. Úvodní slovo učitele.

V předchozí lekci jsme se přesvědčili, že Pečorin je komplexní člověk, schopný jak dobrých popudů duše, tak krutých činů, které druhým přinášejí smutek. Ale nikdo z jeho blízkých nemá právo hrdinu soudit, protože soudí a popravuje sám sebe. To se objeví v Pečorinově deníku - jeho tragické zpovědi. Vystupuje zde jako dobrý psycholog, který žádného z hrdinů nešetří pro jeho slabosti a neřesti, stejně jako nešetří sám sebe.

2. Konverzace ke kapitole „Taman“.

- "A proč mě osud uvrhl do mírumilovného kruhu poctivých pašeráků?"

Proč vlastně Pečorin zasahoval do jejich životů? A proč" upřímný pašeráci“? (neslučitelný koncept)

3. Analýza textu kapitoly „Marie“ na téma lekce: „Pechorin a jeho doprovod.“

Co byla „vodní společnost“? Dejte mu popis.

Pečorin a Werner

Byli přátelé?

"Werner je úžasný člověk z mnoha důvodů." Které přesně?

Proč se Werner a Pečorin rozloučili tak chladně?

Závěr. Pechorin sám uznává Wernera jako sobě rovného v inteligenci a přiznává svou neschopnost spřátelit se. Zřejmě je to proto, že přátelství předpokládá obětavost, dokonce oběť, a Pečorin je „nemocný“ egocentrismem.

Pečorin a Grushnitsky

Je důvodem jejich vzájemného nepřátelství morální a psychologický základ, nebo intimní láska? Jak se to projevuje?

Závěr. Grushnitsky prohrává s Pečorinem v mnoha ohledech; je hloupý, ale předstírá, že je vtipný, snaží se zazářit ve společnosti. Vypadá to legračně. Ale pro Pečorina všechno funguje snadno, bez velké touhy nebo stresu.

Grushnitsky hraje komedii, která zobrazuje zklamaného trpícího, ale vypadá jako blázen, zatímco Pečorinovo utrpení a zklamání jsou skutečné.

Grushnitsky tak urazil v Pečorinu myslícího člověka, odsouzeného k rozdělenému životu.

Grushnitsky je schopen podlosti, pokud je zraněna jeho hrdost. Kdy se to objeví?

Má Grushnitsky svědomí?

(Ano, jednou mluvila během duelu)

Jaké rozpory Pechorinův souboj odhaluje?

A) Popírá si možnost žít podle pocitů: „Dlouho jsem nežil srdcem, ale hlavou,“ a zároveň noc před duelem nespí a během souboje lékař zjistí, že má „horečný puls“.

B) Neváží si života: „Možná se chci nechat zabít...“, ale zároveň horečně lpí na životě: po nocích čte román Waltera Scotta, trápí se nad svým vysokým osudem.

C) Pokouší se domluvit s Grushnitským a usmířit se s ním, ale nakonec ho zabije, čímž Wernera svým činem zděsí a zmátne.

Pečorin a jeho přátelé

Co přitahuje Pečorina k důstojníkům na vodách? (důvtip a štědrost)

Kolik koní má Pečorin? (4: jeden pro sebe, tři pro přátele)

Proč chodí na procházky vždy sám?

Proč se Pečorinovi přátelé během konfliktu tak snadno postavili na Grushnitského stranu? Jak byste odpověděli na Pechorinovu vlastní otázku: "Proč mě všichni nenávidí?"

Závěr. Byl chytřejší než oni, hledal v životě vysoký cíl, pohrdal postavením a bohatstvím, a proto byl mezi nimi „černá ovce“. Pečorin vždy způsobil nevysvětlitelné podráždění svému okolí, které bylo připraveno najít chybu i v jeho „vždy čistých rukavicích“, ale ve skutečnosti mu podle Belinského „nemohou odpustit jeho převahu nad nimi“.

Pečorin a ženy

Jaké vlastnosti Pečorina se zvlášť jasně projevily v jeho vztazích se ženami? (Dobrý psycholog. Vzdělaný. Vtipný. Jeho deník je plný jmen filozofů, spisovatelů, historických osobností).

Jak mohl Pečorin vzbudit lásku Mary, kterou zpočátku přitahoval Grushnitsky? (Hráné na city: mrzutost→nenávist→zájem→soucit→touha po odměně za předchozí chlad. K tomu ze své strany ukázal: drzost→lhostejnost→tajemnost→ostrost mysli→stížnosti na nepochopení)

Praktické cvičení za možnost soutěžit s Pečorinem v vtipu:

"Řekl jsem jí jednu z těch frází, že na takový případ by se měl každý připravit."

"Dal jsem jí pocit, velmi spletitou frází, že jsem ji měl rád už dlouho."

Tyto fráze v textu nejsou. Pojďte s nimi pro Pečorina. Okamžitě jste cítili, že to není tak jednoduché. Zkuste to udělat to doma, zapište si své varianty frází na další lekci.

Miluje Pečorin Mary? Proč vytváří intriky? (Z nudy. A nuda pochází z prázdnoty duše. Duše je prázdná, když není naplněna pocity. Nuda se pro Pečorina stala synonymem pro neštěstí).

Pečorin říká, že ve své duši cítí nesmírnou sílu. Na co konkrétně utrácí energii? (Pro intriky, dobrodružství)

Závěr. Pečorinovou tragédií je, že má nedostatek podnikání je hlavní věc života.Éra bezčasí se pro inteligentní, mimořádné povahy změnila ve skutečnou tragédii.

Proč si Pechorin tolik cení vztahu s Věrou, ale zároveň nechce na svém životě nic měnit? (Za prvé je jedna z mála, která mu rozumí, a za druhé je vzpomínkou na doby, kdy byl ještě schopen lásky).

- "Vypadám jako vrah?" - Pečorin se zeptá Mary. "Jsi horší," odpověděla. Jak tomu rozumět?

Závěr. Pečorin svými činy morálně zabíjel lidi, ale zároveň sám krutě trpěl: po smrti Bély „byl nemocný, vyhublý...“, při těžkém vysvětlování s Mary zažívá šok: „Stalo se to k nevydržení: další minuta a padl bych jí k nohám"

Dobro se v něm mísilo s krutostí a bezcitností a nejlepší síly duše byly vynaloženy na nepěkné činy a činy.

4. Shrnutí lekce.

Kdo může za Pečorinovo neštěstí - sekulární společnost nebo on sám? (Láska k lidem se rodí z lásky, ale nikdy z nenávisti nebo opovržení)

Domácí úkol: Vyberte popisy přírody v románu, abyste charakterizovali obraz Pečorina; vytvořte dvě chybějící fráze pro Pečorin; uveďte několik krátkých, výstižných formulací, které přesně definují podstatu hlavní postavy (vymyslete sami sebe a použijte slova z textu románu, výroky kritiků).

Lekce č. 3.

Téma: Pečorin jako „portrét generace“.

Cíle: odhalit roli přírody při charakterizaci obrazu Pečorina, naučit se zobecňovat a systematizovat přijaté informace, vybrat potřebný materiál, rozvíjet dovednosti v práci s textem, pěstovat zájem o práci s klasickými díly.

Postup lekce

1. Kontrola domácích úkolů.

Studenti čtou verze frází vynalezených Pečorinem.

2. Praktická práce na vybraných popisech přírody.

Jak obrázky přírody pomáhají odhalit Pečorinovu duši?

Studenti nalézají expresivní detaily v podobě metafor, epitet, personifikací (zhasnutá pochodeň, šedé skvrny mraků jako hadi, trnité keře, zlověstný mrak, umírající vítr, těžké, studené mraky, slunce - žlutá skvrna).

Výkon studenta s individuálními úkoly: pozorování obrázků přírody v prvních dvou kapitolách.

Závěr. Pečorin miluje přírodu a ta na něj působí blahodárně. Popis přírody čteme na začátku kapitoly „Princezna Marie“. Ne náhodou si pronajal byt na kraji města. Tady ho vidíme laskavého a mírumilovného.

3. Úvaha o roli deníku v hrdinově životě.

Pečorin napsal, že deník pro něj bude „vzácnou vzpomínkou“. Proč si tedy nechce vzít své papíry od Maxima Maksimycha a lhostejně o deníku říci: „Dělej si s tím, co chceš“?

Pečorinovy ​​papíry jsou jeho duše, myšlenky, pocity. Bude to ale časem „vzácná vzpomínka“? Nebo možná strašné?

Při čtení deníku vidíme toužící oči Bely, plačícího slepého chlapce, truchlivou tvář Věry, „bledé jako mramor“, Mary, zavražděného Grushnitského, Wernerův chytrý, vyčítavý pohled...

Sotva takový vzpomínky mohou být pro Pečorina cenné. Minulost ho neúprosně pronásleduje a svědomí dále zostřuje paměť duše: „Na světě není žádná osoba, nad kterou by minulost získala takovou moc jako nade mnou.“

Odmítnutí z deníku, ze setkání s Maximem Maksimychem, je posledním pohybem dobré stránky Pečorinovy ​​povahy a zároveň příznakem jeho duchovní smrti.

Před námi je pravá tvář hrdiny té doby, zcela zničeného, ​​zoufalého, který jednou řekl: "Cítím v sobě nesmírnou sílu." A po těch nesmírných silách už není ani stopy...

Čteme sloky z románu „Eugene Onegin“, ve kterém Pushkin hovoří o dvou možných cestách pro člověka. Srovnáváme je s obsahem posledního odstavce kapitoly „Princezna Marie“.

Proč si Pečorin zvolil druhou cestu?

Proč se na konci této kapitoly objevuje obraz plachty, symbolický pro samotného Lermontova? Neskrývá tento obrázek chabou naději, že pro Pečorina a jeho generaci není vše ztraceno, že stále existuje šance konečně použít „nesmírné síly“ jiným směrem? Pokud ano, kde a jak?

4. Shrnutí lekce.

Kdo je Pechorin? Uveďte stručný obrazový popis.

Kolektivní práce na výběru charakteristik hrdiny:

"Chytrá zbytečnost."

„Trpící egoista“ (Belinsky).

"Osobu navíc."

„Mravní mrzák“ (Pechorin).

"Oněginův mladší bratr" (Herzen).

„Zhasnutá pochodeň“ (z Pečorinova deníku).

Která definice je podle vás nejvhodnější pro charakterizaci Pečorina? Na tuto otázku odpovíte v domácím úkolu.

Domácí úkol: Domácí esej na obrázku Pečorina na jedno z témat prezentovaných jako stručný popis.

(383 slov) V románu Michaila Jurijeviče Lermontova „Hrdina naší doby“ hraje hlavní roli Pečorin. Jiné postavy slouží jako rám pro jeho postavu. Nelze je nazvat druhotnými, každý z nich má ve své vlastní kapitole velký vliv na osud Řehoře.

Maxim Maksimych je laskavý a jednoduchý muž, štábní kapitán. Je zcela oddán své práci - službě. Hrdina nikdy nepochopí světonázor svého milovaného přítele, ale přesto ho po mnoha letech odloučení od Pečorina rád obejme v náručí. Maxim Maksimych má jednodušší postoj k životu a nemá nic proti společnosti. Ale ani takový dobromyslný muž si nedokázal získat Gregoryho na dlouho. Tehdejší hrdina je studený jako led.

Jednou z hlavních postav v kapitole „Princezna Mary“ je Grushnitsky, který se vydává za degradovaného důstojníka. Zpočátku se kadet účastní milostného trojúhelníku: Grushnitsky - Mary - Pečorin, ale brzy ho Grigory odsune do pozadí jako neúspěšného soupeře.

Lermontov zobrazuje Grushnitského jako romantického člověka. Rád dělá efekt, snaží se kolem sebe vytvořit závoj tajemna, ale ve skutečnosti je to jen imitátor, který si nasazuje masku Pečorina, ale nezvládá svou roli.

Pečorinovým nejbližším člověkem byl Dr. Werner. Jejich životní cesty jsou do jisté míry podobné: neměli dobré vztahy se společností a brzy se objevil spíše skeptický pohled na život. Jediná věc, která je odlišuje, je: Werner je chudý, sní o penězích, ale nic pro ně nedělá, zatímco Pečorin se snaží získat alespoň kapku potěšení, aniž by přitahoval peníze.

Gregory je také obklopen dámami. Nejprve se setkáváme s Belou, čerkesskou princeznou, kterou unesl Pečorin. Je skromná, hrdá a má sebeúctu, ale kouzlu svého únosce nedokázala odolat. Ze všech žen je jedinou obětí, která v hrdinovi vyvolala pocit viny. Lermontov považuje Veru za velmi zvláštní typ silné, inteligentní a nezávislé hrdinky. Ona jediná dokázala pochopit Pečorinův světonázor a připoutat ho k sobě. Celý život žila s láskou k Gregorymu a dokázala mu dokázat, že je také schopen lásky. A díky Mary může čtenář sledovat, jak se odhaluje Pechorinova hlavní neřest: touha po moci. Mary je vzdělaná a romantická osoba, ale Pečorin si v ní všímá dvou protikladných principů: přirozenosti a sekularity. Lermontov ji nechává na rozcestí a čtenář je ponechán ve tmě, zda je zlomená, nebo ještě najde sílu lekci překonat.

Při analýze Pechorinova prostředí vidíme, že je z masa a kostí společnosti, ve které se pohybuje. Porodilo ho to a zničí ho.

Zajímavý? Uložte si to na svou zeď!

Zanechal odpověď Host

Pečorin jako další osoba

Michail Jurjevič Lermontov se narodil 3. října 1814 v Moskvě do rodiny kapitána. Dětská léta tráví na panství Tarkhany v provincii Penza. Studoval na Moskevské univerzitě. Lermontov mluvil mnoha jazyky.
Na počátku 19. století se v ruské literatuře objevují díla, jejichž hlavním problémem byl konflikt člověka a společnosti kolem něj. Vytváří se nový obraz - „nadbytečný člověk“, odmítnutý, duchovně nenárokovaný společností.
V románu Hrdina naší doby vytváří Lermontov obraz takového člověka. Tento obrázek je Pečorin.
Pečorin se narodil do bohaté šlechtické rodiny, takže od mládí byl v kruzích vlivných lidí. Brzy ho však začalo nudit „světlo“ společnosti s její prázdnou zábavou, „kterou lze získat za peníze“ – plesy, slavnostní večeře a samozřejmě maškary s jejich nudnými rozhovory a nedostatkem praktických činností. Pečorina to přitahovalo vzdělání a věda, ale rychle se sám rozhodl, že „je pravděpodobnější, že štěstí najdete v nevědomosti a bohatství“ a „nechtěl slávu“. Tento hrdina je vnitřně zničený. Příčinu jeho prázdnoty lze najít poznáním jeho výchovy. Od samého počátku svého života byl odsouzen k prázdné budoucnosti. Důkazem toho může být čtení jeho deníku: „Byl jsem skromný - byl jsem obviněn z lsti: Stal jsem se tajnůstkářem. Hluboce jsem cítil dobro i zlo. Nikdo mě nemazlil. Všichni mě uráželi. Stal jsem se pomstychtivým. Byl jsem připraven milovat celý svět – nikdo mi nerozuměl a naučil jsem se nenávidět.
Pečorin je v románu vylíčen jako oběť ušlechtilých lidí. Od dětství se tak stal krutým, pomstychtivým a cynickým člověkem, postupně se vzdaloval lidem, ztratil víru v život a lásku.
V průběhu románu se hrdina snaží bojovat se svou vnitřní prázdnotou. Všechny jeho snahy ale končí neúspěchem. Všechny věci, které začne, jsou odsouzeny k neúspěchu. Chápe to a velmi tím trpí. Jeho utrpení je vyjádřeno neustálým bojem mezi humanismem a cynismem. Pečorin to vše popisuje ve svém deníku. V boji se sebou samým „vyčerpal žár duše a stálost vůle“ nezbytné pro aktivní život. To vše dělá z Pečorina ze společenského hlediska „zbytečnou osobu“.
Je slabý i psychicky. Pečorin nechce navazovat nové známosti ani komunikovat s chytrými lidmi. Je zatížen duchovní a emocionální intimitou. Nemá žádné přátele a nikoho nemiluje. Vysvětluje to tím, že přátelství nikdy není založeno na rovnosti, a strachem ze ztráty osobní svobody.
Z toho můžeme usoudit, že tento hrdina si cení pouze své nezávislosti. Je natolik svobodomyslný, že má silnou touhu podřídit vše a všechny své vůli, dokonce i lásku.
Nejbližší lidé Pechorinovi jsou pouze doktor Werner a Věra. Sdílí pocit osamělosti s doktorem Wernerem. Spojuje je také duševní nevyrovnanost, stejně jako podobné smýšlení.
O Věře můžeme říci, že je „jediná žena na světě“. Miluje ji nezištně a nezištně. V těchto vztazích však vznikají problémy, které se mu těžko řeší.
Pečorin neustále bojuje s ohnivou vášní a chladnou lhostejností.
Pečorinovo extrémní sobectví tedy ukazuje jeho zbytečnost ve všech ohledech. Když se hrdina soustředí na své vlastní problémy a aspirace, nikomu neprospívá a nepřináší štěstí, můžeme dojít k závěru, že se stáhl do sebe.
Dokonce i on sám přiznává, že se z něj „stal morální cracker“.

Pečorin je kontroverzní osobnost

Obraz Pechorina v románu „Hrdina naší doby“ od Lermontova je nejednoznačný obraz. Nedá se to nazvat pozitivní, ale není ani negativní. Mnohé z jeho činů jsou zavrženíhodné, ale je také důležité porozumět motivům jeho chování, než vynese úsudek. Autor nazval Pečorina hrdinou své doby ne proto, že by ho doporučoval napodobovat, a ne proto, že by ho chtěl zesměšnit. Prostě ukázal portrét typického představitele té generace – „nadbytečného člověka“ – aby každý viděl, k čemu vede společenský systém, který jedince znetvořuje.

Vlastnosti Pečorinu

Znalost lidí

Lze Pechorinovu kvalitu chápání psychologie lidí a motivů jejich jednání nazvat špatnou? Jiná věc je, že to používá k jiným účelům. Místo dobra a pomoci druhým si s nimi hraje a tyto hry zpravidla končí tragicky. Přesně tak končí příběh s horalkou Belou, kterou Pečorin přemluvil jejího bratra ke krádeži. Když dosáhl lásky dívky milující svobodu, ztratil o ni zájem a brzy se Bela stala obětí pomstychtivého Kazbicha.

Hraní s princeznou Mary také nevedlo k ničemu dobrému. Pečorinův zásah do jejího vztahu s Grushnitským měl za následek princeznino zlomené srdce a Grushnitského smrt v souboji.

Schopnost analyzovat

Pechorin prokazuje svou brilantní schopnost analýzy v rozhovoru s Dr. Wernerem (kapitola „Princezna Mary“). Poměrně přesně logicky vypočítá, že o něj měla zájem princezna Ligovskaja, a ne její dcera Mary. "Máte velký dar myslet," poznamenává Werner. Tento dar však opět nenachází důstojné využití. Pechorin mohl dělat vědecké objevy, ale studiem vědy byl rozčarován, protože viděl, že v jeho společnosti znalosti nikdo nepotřebuje.

Nezávislost na názorech ostatních

Popis Pečorina v románu „Hrdina naší doby“ dává mnoho důvodů k obvinění z duchovní bezcitnosti. Zdálo by se, že se ke svému starému příteli Maximu Maksimychovi choval špatně. Když se Pečorin dozvěděl, že jeho kolega, s nímž snědl dohromady více než půl kila soli, bydlí ve stejném městě, nespěchal mu vstříc. Maxim Maksimych z něj byl velmi rozrušený a uražený. Pečorin je však v podstatě vinen pouze tím, že nesplnil starcovo očekávání. "Vážně nejsem stejný?" - připomněl a přesto přátelsky objal Maxima Maksimycha. Pečorin se skutečně nikdy nesnaží předstírat, že je někým, kým není, jen aby potěšil ostatní. Dává přednost tomu, aby byl, než aby se zdál, ve vyjadřování svých citů je vždy upřímný a z tohoto hlediska si jeho chování zaslouží veškerý souhlas. Také je mu jedno, co o něm říkají ostatní - Pečorin vždy jedná, jak uzná za vhodné. V moderních podmínkách by takové vlastnosti byly neocenitelné a pomohly by mu rychle dosáhnout svého cíle a plně se realizovat.

Statečnost

Statečnost a nebojácnost jsou charakterové vlastnosti, díky kterým by se dalo bez jakýchkoliv dvojznačností říci „Pechorin je hrdina naší doby“. Objevují se jak na lovu (Maksim Maksimych byl svědkem toho, jak Pečorin „šel zabít kance jeden na jednoho“), tak v souboji (nebál se střílet s Grushnitským za podmínek, které pro něj byly zjevně nevýhodné), a v situace, kdy bylo nutné zpacifikovat zuřícího opilého kozáka (kapitola „Fatalista“). "... nestane se nic horšího než smrt - a smrti nemůžete uniknout," věří Pečorin a toto přesvědčení mu umožňuje postupovat odvážněji. Ani smrtelné nebezpečí, kterému každý den čelil v kavkazské válce, mu však nepomohlo vyrovnat se s nudou: rychle si zvykl na bzučení čečenských kulek. Vojenská služba zjevně nebyla jeho povoláním, a proto Pechorinovy ​​skvělé schopnosti v této oblasti nenašly další uplatnění. Rozhodl se cestovat v naději, že najde lék na nudu „pomocí bouří a špatných cest“.

Sebeláska

Pečorina nelze nazvat ješitným, chtivým chválou, ale je docela hrdý. Velmi ho bolí, pokud ho žena nepovažuje za nejlepšího a dává přednost někomu jinému. A ze všech sil se snaží všemi prostředky získat její pozornost. Stalo se to v situaci s princeznou Mary, která se nejprve líbila Grushnitskymu. Z Pechorinovy ​​analýzy, kterou sám provádí ve svém deníku, vyplývá, že pro něj nebylo důležité ani tak získat lásku této dívky, jako ji znovu získat od svého konkurenta. „Také se přiznám, že mi v tu chvíli lehce projel srdcem nepříjemný, ale známý pocit; tento pocit byl závist... Je nepravděpodobné, že se najde mladý muž, který poté, co potkal hezkou ženu, která upoutala jeho nečinnou pozornost a náhle v jeho přítomnosti jasně odlišila jinou, pro ni stejně neznámou, je nepravděpodobné, Říkám, najde se takový mladý muž (samozřejmě žil ve velkém světě a byl zvyklý hýčkat svou hrdost), kterého by to nepříjemně nezasáhlo.“

Pečorin miluje dosáhnout vítězství ve všem. Podařilo se mu převést Maryin zájem na sebe, udělat si z hrdé Bely milenku, získat tajnou schůzku s Věrou a přehrát Grushnitského v souboji. Kdyby měl důstojný důvod, tato touha být první by mu umožnila dosáhnout obrovského úspěchu. Ale musí dát průchod svým vůdcovským sklonům takovým zvláštním a destruktivním způsobem.

Sobectví

V eseji na téma „Pechorin - hrdina naší doby“ nelze nezmínit takový rys jeho charakteru, jako je sobectví. Nestará se vlastně o city a osudy jiných lidí, kteří se stali rukojmími jeho rozmarů, jediné, na čem mu záleží, je uspokojení jeho vlastních potřeb. Pečorin neušetřil ani Veru, jedinou ženu, o které věřil, že ji opravdu miluje. Ohrozil její pověst tím, že ji navštěvoval v noci v nepřítomnosti jejího manžela. Nápadným příkladem jeho pohrdavého, sobeckého chování je jeho milovaný kůň, kterého řídil a nedokázal dohnat kočár s odjíždějící Verou. Na cestě do Essentuki Pechorin viděl, že „místo sedla mu na zádech seděli dva havrani“. Pečorin si navíc někdy užívá utrpení druhých. Představuje si, jak Mary po jeho nepochopitelném chování „stráví noc bez spánku a pláče“, a tato myšlenka mu přináší „nesmírné potěšení“. "Jsou chvíle, kdy upíra rozumím..." přiznává.

Pečorinovo chování je výsledkem vlivu okolností

Dá se ale tento špatný charakterový rys nazvat vrozeným? Je Pečorin zlomyslný od samého počátku, nebo ho tak způsobily podmínky jeho života? To on sám řekl princezně Mary: „...tohle je můj osud od dětství. Každý četl na mé tváři známky špatných pocitů, které tam nebyly; ale byli očekáváni - a narodili se. Byl jsem skromný - byl jsem obviněn z podvodu: stal jsem se tajnůstkářem... Byl jsem připraven milovat celý svět - nikdo mi nerozuměl: a naučil jsem se nenávidět... Řekl jsem pravdu - nevěřili mi: Začal jsem klamat... Stal se ze mě mravní mrzák.“

Pečorin se ocitne v prostředí, které neodpovídá jeho vnitřní podstatě, a je nucen se zlomit, stát se tím, čím ve skutečnosti není. Odtud pochází tato vnitřní nejednotnost, která se podepsala na jeho vzhledu. Autor románu maluje Pečorinův portrét: smích s nevysmátýma očima, smělý a zároveň lhostejně klidný pohled, rovná postava, ochablá, jako má Balzacova slečna, když se posadil na lavičku, a další“ nesrovnalosti.”

Sám Pečorin si je vědom, že působí nejednoznačným dojmem: „Někteří lidé mě považují za horšího, jiní za lepšího, než ve skutečnosti jsem... Někdo řekne: byl to hodný člověk, jiný – darebák. Obojí bude falešné." Pravdou ale je, že pod vlivem vnějších okolností prošla jeho osobnost tak složitými a ošklivými deformacemi, že už není možné oddělit špatné od dobrého, skutečné od falešného.

V románu „Hrdina naší doby“ je obraz Pečorina morálním, psychologickým portrétem celé generace. Kolik jejích představitelů, kteří nenašli odpověď na „krásné impulsy duše“ ve svém okolí, bylo nuceno se přizpůsobit, stát se stejnými jako všichni kolem nebo zemřít. Jedním z nich byl i autor románu Michail Lermontov, jehož život skončil tragicky a předčasně.

Pracovní test

Takže „Hrdina naší doby“ je psychologický román, tedy nové slovo v ruské literatuře devatenáctého století. Na svou dobu jde o opravdu zvláštní dílo – má skutečně zajímavou strukturu: kavkazská povídka, cestovatelské zápisky, deník... Ale přesto je hlavním cílem práce odhalit podobu neobvyklé, na první pohled podivné osoby - Grigorije Pečorina. Je to opravdu mimořádný, zvláštní člověk. A čtenář to vidí v celém románu.

Kdo je Pechorin?

a co je jeho hlavní tragédií? Vidíme hrdinu ze strany různých lidí, a tak můžeme vytvořit jeho psychologický portrét. V prvních kapitolách románu můžete vidět Grigorije Pečorina očima Maxima Maksimycha, vysloužilého důstojníka, přítele hrdiny. "Byl to zvláštní muž," říká. Ale starší důstojník žije v jiné době, v jiném světě a nemůže podat úplný a objektivní popis. Ale již na začátku románu, ze slov Maxima Maksimycha, chápeme, že jde o zvláštní osobu. Další fází odhalení obrazu je popis Pečorina cestujícím důstojníkem. Je mu bližší jak věkem, tak názory,

a ve svém sociálním okruhu tedy může lépe odhalit svůj vnitřní svět.

A důstojník si všimne některých rysů vzhledu, které přímo souvisejí s charakterem. Velká pozornost je věnována popisu chůze, očí, rukou, postavy. Ale vzhled hraje klíčovou roli. "Jeho oči se nesmály, když se smál - je to znamení buď zlého sklonu, nebo vše pohlcujícího smutku." A právě zde se dostáváme blíže k odpovědi na otázku: v čem spočívá tragédie hrdiny? Nejúplnější odpověď je uvedena v části románu, která ilustruje psychologii sekulární společnosti – „Princezna Mary“. Je psána formou deníku. A proto můžeme mluvit o skutečné upřímnosti a opravdovosti vyprávění, protože v deníku člověk vyjadřuje city pouze pro sebe, a jak víte, nemá smysl si nic nalhávat. A zde sám Pečorin čtenáři vypráví o své tragédii. Text obsahuje velké množství monologů, ve kterých hrdina sám rozebírá své činy, filozofuje o svém účelu a vnitřním světě. A hlavním problémem se ukazuje, že Pečorin se neustále obrací dovnitř, hodnotí své činy a slova, což přispívá k odhalení jeho vlastních neřestí a nedokonalostí. A Pečorin říká: „Mám vrozenou vášeň odporovat...“ Bojuje se světem kolem sebe. Může se zdát, že se jedná o naštvaného a lhostejného člověka, ale v žádném případě tomu tak není. Jeho vnitřní svět je hluboký a zranitelný. Trápí ho hořkost nepochopení ze strany společnosti. „Všichni četl na mé tváři známky špatných vlastností...“ Možná je to právě ta hlavní tragédie. Hluboce pociťoval dobro a zlo, uměl milovat, ale okolí mu nerozumělo a jeho nejlepší vlastnosti byly uškrceny. Všechny pocity byly skryty v nejvzdálenějších koutech duše. Stal se „morálním mrzákem“. A sám píše, že polovina jeho duše zemřela a druhá sotva žije. Ale je naživu! Opravdové pocity stále žijí v Pečorinu. Ale jsou uškrceni. Hrdinu navíc trápí nuda a osamělost. V tomto muži však prolomí city, když se rozběhne za Věrou, upadne a rozbrečí se – to znamená, že je stále skutečně člověkem! Ale utrpení je pro něj nesnesitelná zkouška. A můžete si všimnout, že Pečorinova tragédie je ozvěnou tragédie Puškinova Oněgina - Pečorin nemůže najít uznání v životě, věda je pro něj nezajímavá, služba je nudná...

Existuje tedy několik hlavních problémů: nepochopení společnosti, nedostatek seberealizace. A společnost Grigorije Pečorina nechápala. Myslel si, že je předurčen k vyšším cílům, ale nedorozumění se pro něj změnilo v tragédii – zlomilo mu život a rozdělilo jeho duši na dvě poloviny – temnou a světlou.


Další práce na toto téma:

  1. Aby autor odhalil typický charakter svého hrdiny a vyjádřil svůj postoj k němu, poskytuje obraz vzhledu osoby. Takže, M. Yu Lermontov, abych popsal Grigorije Pečorina, hlavní postavu...
  2. Text podle románu M.Yua Lermontova Hrdina naší doby Proč se Pečorin choval k Maximu Maksimychovi při jejich posledním setkání tak chladně? Kapitola „Maksim Maksimych“ popisuje...
  3. Proč Pečorin zachází s princeznou Mary krutě? Na první pohled to vypadá divně. Podívejme se ale blíže na to, jak Lermontov zobrazuje princeznu Ligovskou, pojďme krátce sledovat...
  4. Kapitola „Maxim Maksimych“ z románu M. Yu Lermontova „Hrdina naší doby“ líčí poslední setkání G. A. Pečorina se štábním kapitánem Maximem Maksimychem pět let po...
  5. Ve druhém příběhu románu Michaila Jurijeviče Lermontova „Hrdina naší doby“ „Maxim Maksimych“ se Pečorin setkává se svým starým kamarádem ve zbrani před hlavním vypravěčem -...
  6. „Hrdina naší doby“ - román M. Yu Lermontova - je neobvyklý v tom, že se skládá z pěti částí, z nichž každá může existovat samostatně, ale společně s...